29 dubna, 2024

Rusko obnovuje výzkum Měsíce

Dnes ráno 11. srpna odstartovala k měsíci automatická stanice Luna-25. Cestu na Měsíc Rusko uskutečňuje po přestávce dlouhé téměř půl století, naposledy letěla sovětská raketa na měsíc v roce 1976.

Název projektu Luna-25 má zdůraznit kontinuitu a návaznost na sovětský lunární program, jehož poslední zařízení Luna-24 bylo vypuštěno v roce 1976.

Hlavní vědecké úkoly a cíle mise:
– Hledání vody a těkavých látek v měsíční polární hmotě, studium elementárního a izotopového složení povrchu a horní vrstvy polárního regolitu
– Studium plazmových a prachových složek měsíční exosféry blízko povrchu, včetně interakce slunečního větru s horní vrstvou regolitu.

Šťastnou cestu na Měsíc, Luno !!

69 thoughts on “Rusko obnovuje výzkum Měsíce

  1. Člověk a vesmír…..Tohle je pro mě jeden z velkých zájmů. Rozsáhlé téma na velký pokec. Na konferenci na živo. Přes klávesnici to jde pomalu.

  2. Bohužel kosmické programy stagnují a jedna vlaštovka jaro nedělá. Napětí mezi velmocemi je nutí zbrojit místo kosmu. Díváme se jako lidstvo dovnitř na Zemi místo aby jsme se dívali společně ven do kosmu.

    1. Bych myslel, ze de vo hledani a vyzkum vedeckych zbytecnosti.
      Americani na mesici uz davno byli a urcite se o vsechny dulezite a potrebne
      vedecke poznatky a vyzkumy podelili s vedci celeho sveta , aby studovali..
      Je taky jasny, ze na mesici neprsi.
      Takze s tou vodou to bude asi taky dost marny. Este.
      Treba jako na Sahare , nezaprsi a hledaji tam vodu ?..Este.
      Rakety strili rus na ukry a tak strileni rakety na mesic, je zase dost podezrely..
      Dneska kazdej rika neco jinyho, nez potom udela..

  3. Prý na měsíci není život a podmínku k životu lidí vůbec ne.možná by tam šlo uskladnovat vyhorele palivo z JE.

    1. Hmm, zjistilo se ze jedna z dvaceti raket pri startu exploduje a spadne

      Chcete aby vam na barak spadl jaderny odpad ?

      Podobne muzete udelat letajici auta na benzin, ale kdyz nebudou prochazet stalou kontrolou po kazdem letu zacnou padat.. Chcete aby vam na dum nebo deti ve skole spadlo dvoutunove letadloauto se zanedbanou udrzbou plne benzinu ?

      1. On\ ty první Sputniky s kosmonautem- po návratu nebyly až tak velké. Měla jsem kliku být v Moskvě v čase specielní výstavy na VDNCH. Tenkrát lítali po jednom a ten návratový modul až tak velký nebyl. Když jste si sedli, tak moc místa k hejbání tam nebylo. Ale jak to bylo vypadalo při odletu to tam ani vmodelu nebylo.

    2. To není špatný nápad. Jenom – víte, kolik je toho tun? A kolik stojí vynesení jednoho kilogramu nákladu na dráhu mimo zemskou přitažlivost? To už by bylo lepší ty odpady posílat do Slunce.

        1. Canoso
          To je keců, co toho zvládne Amnesty International, pardon, Artificial Intelligence a ono to ani nedokáže udělat pár mutací rukopisu.

  4. OT, sorry jako….z patria.cz : „Zemědělci letos sklidí 7,123 milionu tun obilovin. Vyplývá to z druhého odhadu sklizně, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti červnovému odhadu se očekávaná sklizeň zvýšila o 168.000 tun. Letošní předpokládaná úroda je však o 446.000 tun horší než loni, což je pokles o 5,9 procenta. Nevymyká se však pětiletému průměru, proti němuž je vyšší o 0,1 procenta. ČSÚ zároveň předpokládá lepší úrodu řepky, které by se mělo sklidit podle odhadu 1,215 milionu tun, což je narůst o 4,1 procenta. (ČTK)“

  5. Držím palec. Kosmický výzkum byl mnoho desítek let skoro zastaven. Válčení zabíralo všechen čas a peníze.
    Nevím, jestli znova začne to, co začal Gagarin. Ale moc bych si to přál.

      1. Ale Rusko už se Indii vyrovnalo. To je poloviční zázrak.

        Snad nechcete serioózně srovnávat Rusko s EU, která je totálně v prdeli a nikdo v ní nechce žít.

        1. Běžte si popovídat s těmi, kteří žijí poblíž nějaké té no-go zóny. Myslím, že Rusko by brali všemi deseti.

        2. To se mýlíte, v EU chce žít celá Afrika a půl Asie. A brzo i bude!
          Tolik peněz totiž EU nemá, aby za každého odmítnutého vyplatila stanovenou částku – a taky proč by se EU bránila přílivu miliardy inženýrů. Když se k tomu stane i uhlíkově, dusíkově, kyslíkově a neonově neutrální, nastane na EU-globu ráj.
          Tím EU nad Ruskem definitivně vyhraje.

          1. Tohle je problém (data jsou postarší, ale ono se to nějak výrazně nezměnilo , https://tradingeconomics.com/eritrea/exports) :
            https://tradingeconomics.com/eritrea/exports-by-country
            Česká republika tedy dováží z Eritree za celý rok méně , než ji stojí jeden pracovník státem dotované politické, respektive uprchlictvím se zabývající neziskovky, za 1 měsíc……
            Nejvíce pomáhají tyto státy :
            Singapore $820.12K 2003
            Italy $767.86K 2003
            Netherlands $688.70K 2003
            India $478.32K 2003
            Greece $429.82K 2003
            Russia $192.69K 2003
            Hong Kong $187.40K 2003
            United Kingdom $174.27K 2003
            France $171.97K 2003
            Pakistan $167.96K 2003
            Germany $145.45K 2003
            Israel $143.12K 2003
            Sri Lanka $141.85K 2003
            Yemen $133.79K 2003
            Vietnam $102.18K 2003

            Hledal jsem na českých fair trade, nenalezl jsem nic….za to ale nějakou pochutinu ze Švýcarska, tu jsem našel 😀
            ————————————————
            Zdánlivě drahá nějaká pitomost (třeba dětmi namalovaný obrázek či nějaký přívěšek apod.), ve skutečnosti levná.
            Proč např. oligarcha Babiš nedoveze z Eritree ročně aspoň za 100 000 USD (zlomeček dotací, co pobírá od eraru) ? Dostal by naši republiku aspoň na úroveň Řecka, nebo Pakistanu….makal by….

            1. Kdyby Vám konečně došlo,jak už jste s Babišem trapnej, bylo by fajn. Co mu tak závidíte, , že jej montujete do každé kokotiny.

              1. Takže ema považuje imigraci z Afriky za kokotinu.

                Ema, my dear, raděj si kupte za 500 CZ kadidlo z Eritrije….. než blbě žvanit….
                😀

              2. U Vidlaka vam to nevadi ? ema.
                Ze Babise udelali ze zapadu , jako vsechny oligarchy ,
                v Rusku a Ukrajine a jinde.

      2. To jsou falešné větičky a zlá slovíčka. EU samozřejmě dožene spoustu států třetího světa. Nejnovějším cílem je Afrika. Mnoho imigrantů přeplouvajících Středozemní moře se bude cítit jako doma. Včetně byrokracie, nekvalitních služeb, výpadků dodávek elektřiny, úplatků i nedostatku demokracie. Němci se opravdu snaží.
        Wir schaffen das!

    1. Bohužel, i toto je realita degradace od roku 1988. USA měly donedávna na volbu mezi trampolínou a Sojuzem, i jejich vojenské rakety lítají na sovětských motorech. Mezitím začala lítat Čína a Indie. Kdybyste to někomu řekl v roce 1986, měl by vás za blázna.

    2. Re Anonym: Přeci jen jsou tu „drobné“ rozdíly v úrovni kosmického výzkumu mezi Ruskem a Indií. Např. Mezinárodní vesmírná stanice by bez Ruska měla vážné problémy. Zrovna před několika týdny ruská raketa krátkým zážehem upravovala její oběžnou dráhu, aby se stanice vyhnula vesmírnému smetí. A děje se to každoročně, také z toho důvodu, že oběžná dráha ISS neustále klesá a je třeba ji po čase trochu „nadnést“. A teď se můžete dál pošklebovat.

  6. Na Zemi panují různé ubohosti…ale lítá se na Měsíc (pokrokem má být kolonizace nějaké planety, já bych to nazval spíše exportem svinstva, hubris…).
    Když už jsem u toho, doporučuji Machovec : Filosofie tváří v tvář zániku.

  7. Jsem v tomhle totální laik, ale s překvapením jsem si při pohledu na tu fotku uvědomil, jak útlá a malá ta raketa vlastně je (viz technik dole pro srovnání velikosti). Přičemž předpokládám, že horní bílý modul je nosný pro náklad všeho, co má doletět k Měsíci, a ten je naopak ke zbytku rakety poměrně velký. Je vidět, že technologie hodně postoupily i v této oblasti.

    1. Raketa (to šedivé) je obyčejný Sojuz. Ta „to bílé“ vynese na oběžnou dráhu Země. „To bílé“ urychlí svou špic na dráhu k Měsíci.

      Sojuzy jsou beznadějně zastaralé, ale protože je vyrábějí asi tak, jako škodovky v Mladé Boleslavi, mám dojem, že jsou v nákladech stále ještě konkurenceschopné. Určitě ale patří k naprosté bezpečnostní špici (pravděpodobnost havárie).

      1. nepytam sa v zlom, ale v com spociva vyspelost rakety? Ak je Sojuz zastarany (nehadam sa), ale ekonomicky konkurencieschopny a bezpecnostne na spicke, v com spociva ta vyspelost inych rakiet? V nosnosti?? alebo v komforte kozmonautov pri starte?

        1. Že mají složitější motor (překládáno jako „technicky vyspělý“), mnohem náchylnější na to, aby se cokoliv rozesralo.
          Komfort pro kosmonauty o moc větší nebude, možná že nežerou tři konzervovaná jídla, ale mají jich na výběr třeba dvacet.
          Velkost vnitřního prostoru v kabině je omezená hmotností – co ta nosná raketa unese.
          Takže s využitím novějších materiálů (s menší hustotou) můžou být o malinko prostorově větší než v minulosti.
          Bavíme se o nosné raketě, ne třeba o vesmírné stanici.
          S motorem to souvisí asi jen tak, že dnes jsou motory v průměru slabší, než třeba před 50 lety.
          SSA údajně nemají technologii pro cestu člověka na Měsíc a zpět.
          Plány a výkresy raket z roku 1969 se prý nějak ztratily a nikdo je dnes nedokáže znovu vyrobit.
          Natož inovovat.

          1. Jojo, oni jsou vůbec smolaři. Vzorky hornin zapomenou na Měsíci a co ne, co se ztratí. Originál video někdo přemaže, ..

            1. Rusové by mohli poslat nějaké vozítko do místa údajného přistání Američanů a podrobně to tam zmapovat. Možná by se přišlo na to, že mezitím někdo stihl tu US vlajku na Měsíci šlohnout.

  8. Jeden z našich vědců hodnotil v rádiu celý projekt. Celkem rozumně, ale stejně si neopomněl rýpnout, že mise je nekompletní, protože ESA (Evropská kosmická agentura) „pochopitelně“ přerušila spolupráci s Ruskem v okamžiku „ruské agrese na Ukrajinu“ a některé přístroje si museli Rusové urychleně vyvinout sami a některé tam vůbec nebudou. Takže si je vyvinuli a příště už je nebudou potřebovat.
    (Ta nenávist je snad až genetická.)

        1. Dozajista byl vědec. Já znám akademické prostředí celkem zblízka, sám jsem se v něm nějakou (naštěstí pro mne) krátkou dobu pohyboval. A můžu vám říct, že jakkoli je to vždy především o lidech, často se poměry, díky několika málo psychopatům, vyvinou tak, že bez „líbání prstenu“ si ani neškrtnete. Za těch cca 40 let se některé věci vůbec nezměnily: kdo je svině, často bývá „na koni“ na úkor těch slušných.

          Za bolševika se do všeho musela zamíchat (a) vedoucí úloha dělnické třídy, (b) třídní hledisko a (c) prohnilý světový imperialismus.

          (a), (b) a (c) jsou nádoby, jejichž obsah byl sice mírně pozměněn, ale povinné přimíchávání ingrediencí, v nich obsažených, povinným zůstalo.

          1. Libani holych prdeli ma vetsi vyhody dneska ,
            zadnej takovej pak neni hola prdel. My sme v tom stedry..
            Trhneme si ,nebo nam utrhnou vod huby..

    1. Je otázkou, jestli ty potíže nenastaly\ právě proto, že se „spojili“ se západem. Dokud v tom jeli sami měli většinově úspěchy. Ju a už od první čínské návštěvy našeho souputníka čekám, kdy tam najdou to co tam amíci instaalovali. Zatím nic… hmm tak si říkám, jestli ti někteří nakonec neměli pravdzu

    2. Měsíc má některé zajímavé vlastnosti. Například, nedá se na něj dopádlovat v nafukovacím člunu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *