19 září, 2024

Rusko dosáhlo rekordního exportu zboží v historii.

Za rok 2022 Rusko exportovalo zboží za 591,5 miliardy $.
Předchozí rekord byl v roce 2013: 526 miliard $.
Saldo mezinárodního obchodu zbožím bylo také rekordní – 332,4 miliardy $.

Ruská Federální celní správa letos publikovala výsledky zahraničního obchodu ve velmi stručné podobě. Zatímco v předchozích letech se člověk ze zpráv dočetl i takové detaily, jako množství dovezené cibule z Izraele a Egypta, letos detailní informace chybí (netřeba sdělovat podrobnosti nepříteli).

Takže jenom stručně:
– energetické suroviny (ropa, uhlí, plyn): + 42,8%, 384 mld $
– kovy: železo +8,8%, měď +16,7%, nikl +190%
– potraviny: +15%, 41,3 mld $ (byla mimořádná úroda, nejvyšší sklizeň obilí v historii Ruska, takže ten zvýšený export potravin se přetáhne i do dalšího roku)
– hnojiva + 54,3%

Sankce fungují.

34 thoughts on “Rusko dosáhlo rekordního exportu zboží v historii.

  1. Dobry pokus.
    Je treba zminit vyssi ceny surovin po zacatku valky.
    Myslim ze zemni plyn a jeho cenu netreba dale rozvadet.
    Pokles hdp o 3% oproti predpokladanemu rustu 3%.
    Prosim kdyz uz budete psat clanek o hospodarstvi RF tak nejakou cetbu predem provedte, at se tu dozvime neco uzitecneho. Tema je zajimave. Dekujk a preji hodne zdaru.

    1. Letošní HDP Ruska nárůst o 2% oproti předválečnému 2021 ve srovnávacím období.
      Zabavení majetku centrální banky, SWIFT, odstavení komerčních bank, zákaz úvěrování,
      sankce sankce sankce ……. atd, atd.
      Kde je ten ekonomickejma ekšpertama prognózovanej kolaps a bankrot Ruska ????

      Máš pravdu přecedo …. vyšší cenu plynu opravdu není třeba rozvádět. To by jsme se dostali
      k Chocholouškovi.

    2. Ja ctu o ruskem hospodarstvi celkem pravidelne. Ale nectu ceska media, ktera popate prezvejkavaji neco, co vypustili opozicni „specialiste“ z Ruska pro nejakou zapadni hlasnou troubu.
      Pracuji ad fontes.
      A musim rici, ze nejvic mne bavi ti rusti opozicni „ekonomicti a politicti specialiste“, kteri pred rokem po zavedeni sankci predpovidali rychly pad Putina, pak postupne ubirali smerem „sankce budou pusobit dlouhodobe, chce to jenom par mesicu pockat“ a ted uz musi priznat, ze sankce funguji, ale uplne opacnym smerem, problemy s nimi ma Zapad.
      Zatimco k Rusku se v jeho vzepreni se zapadnimu vmesovani a vydirani pridala vetsina zemi „tretiho sveta“, ktere potrebuji ruske zbozi a bez problemu prijmou i nejake ty problemky, ktere jim dovoz ruskeho zbozi obcas zpusobi.
      Doporucuji Vam vyposlechnout si nejake komentare od Sulman, Ilarionova nebo Zubarevic za posledni rok, jak se jim v hube vzpira jazyk, kdyz museji priznat, ze ekonomicky Rusko sankce zvlada nad ocekavani uspesne. A podporuji ho i jeho konkurenti, protoze je jim jasne, ze pokud Rusko situaci neustoji, oni budou dalsi na rade.

    3. Oni Rusové mají statistiky i v jiných jednotkách než USD.
      Třeba vývoz pšenice si poměřují v tunách a dlouhodobá statistika jim ukazuje, že rok 2022 je v žebříčku objemu vyvezené pšenice druhým nejúspěšnějším, i když až do října vyváželi menší objemy než předcházející rok. Od října do prosince objem vývozu raketové vzrostl.

    1. Podle data vydání článku to Vidlák psal buď včera ráno nebo spíš předevčírem večer, a za tu dobu se aktivista prezident Pávek, dle mého soudu, stihl dokonale odkopat.

  2. Pokud jde o rozvoj Sovětského Svazu té doby, pak OGPU (později NKVD) k uměla „motivovat“, pokud to s Vámi při Velkém teroru nevzali hopem ke zdi, tak šup do pracovního tábora. Jsem si jistý, že život i v tehdejším krizí postiženém Československu byl opravdu chudý a hladový, ale podstatně lepší a bezpečnější než v SSSR.
    A ano. Postavilo se tam toho hodně, něco doslova na lidských kostech. A dodnes jsou v RF uzavřená města zejména pro vojenskou výrobu.
    A čast vojenské potřeby se dostala i lidem, třeba JE Černobyl napájel mj. radar Duga o výkonu snad až 10 Mw.

  3. Do těchto problémů bank,bych uvedl jako důvod, ze se nepodařilo okupovat Rusko už v loni.To je asi jen začátek pádu vice bank i v Evropě. Problémy bank budou narůstat k vůli inflací, jak nebudou splácet úvěry jednotlivci,firmy.

  4. „Podle agentury BloombergNEF klesl celosvětový podíl Evropy na nových investicích do výroby li-ion baterií ze 41 % v roce 2021 na pouhá 2 % v roce 2022. Investice do baterií v USA a Číně nadále rostly a evropské společnosti již signalizovaly expanzi v Americe.“

      1. Navíc docela změna a jak se národové poměrně rychle učí, tak zjišťují že je výhodné, že nikdo neví komu co prodali, jak jsou na tom finančně… to taky není k zahození. Nikdo je nemůže samkcionovat jejda toho by se něašlo.. Líbí se mi to líbí.

    1. Ty letosni udaje o mezinarodnim obchodu Ruska (a statistika vseobecne) jsou velmi skoupe.
      Driv vydavali pravidelne kazdy mesic podrobne zpravy o vyrobe, obchode, stavebnictvi atd.
      Loni to razantne osekali, kde driv bylo k dispozic nekolik stranek tabulek, je ted jenom par cisel.
      A co se tyce men, za ktere se obchoduje, s nekolika vyznamnymi obchodnimi partnery ted Rusko obchoduje v narodnich menach – Cina, Indie, Iran, Turecko, Belorusko, stredni Asie ad. Zridili zuctovaci centra, komunikuji mimo SWIFT. S Cinou si zridili jakousi obdobu SWIFTu. Ale podrobnosti moc neni. Vsechno pak prepocetli na USD.

  5. Odstřižení o S WIFTu je ukázková střelba do vlastní nohy – nejen že to akceleruje dedolarzaci, ale jako druhý nejdůležitější bonus je odstřihnutí anglosasů od ekonomických informací … tím, že platby za všemožné zboží nejde přes jejich finanční centra, tak jsou odříznuti od dat nutných pro jakoukoliv analýzu.

      1. Správně, velká hospodářská krize třicátých let se Ruska také příliš nedotkla. Právě pro tu izolovanost. Na druhou stranu tam také zrovna žádná idylka nepanovala nejen z jejich ekonomických trablů (chudoba jak hrom, hladomor), ale i politických (čistky).
        Na třetí stranu, globalizace pokročila, což ukázal COVID a i když dojde k hlubšímu obchodnímu propojení RF s Čínou (a to jsou drsní obchodníci), tak RF bude v závislejší pozici a snaha USA přibrzdit Čínu by se dotkla opět RF (ale i EU), ale dost možná i samotných USA.
        Pěknou ukázkou je nedostatek klíčových léčiv v EU vyráběných ČLR. Ono, rozjet dnes fabriku v byrokratické EU není sranda, notabene chemickou. Výroba léčiv je nejen o chemii, ale i o kontrole kvality (validacích, čistých prostorách, kvalifikovaných osobách (QP- výrobce léčiv) a to je ukrutně drahé.
        A dalo by pokračovat s akumulátory, mobily, čipy a chemikáliemi atd. obecně

        1. Np jo, ale jak je možné že právě v té době se stavěly největší stavby, ať vodní díla. elektrifikace a mnohé další. a fabriky na kde co…. to je co k tomu výčtu nehraje……

          1. Stalin na to měl miliony vězňů gulagů, aby stavěli všechno možné. Ostatní pracující byli motivováni ideologií o pokrokové budoucnosti a současně i gulagem, když zklamou. Společnost žila v situaci neustálé mobilizaci všech zdrojů už před válkou během budovatelských plánů 30. let. Nedá se tak ale žít pořád. Pořád se obávat čistek. Budování těžkého průmyslu a výroba zbraní na úkor všeho ostatního. Spotřební zboží pro lidi bylo považováno za nedůležité. To vyzbrojeni jim pomohlo se ubránit Německu a celé Ose, ale taky nebýt obav z bolševismu, hnědé košile by se k moci v Německu možná nedostali.

            1. Já myslím,že by byla tak jako tak. To nerostné bohatství, včetně milionů robotníků a maxi zisků bylo pro evropany lákadlem po staletí. Nezapomínejte že amíci základem jsou vlastně angláni a frantíci, kteří tak jako /spěšněkolonizovali kde co, si myslí a dodnes, že se jim to podaří.

              1. Ve 30. letech už omezená intervence možná nebyla jako v době občanské války. Západní státy už stejně nechtěly jít do větší války. Proto se přímo nezapojily ve Španělsku. Proto ustoupily v Mnichově. Jedině Japonci by mohli obsadit část Sibiře, kdyby nebyli Sověti už těžce vyzbrojeni. Jak že ve skutečnosti byli u Chalgin Golu a Japonce porazili. Tamní jednotky Rudé armády měly ohromné množství tanků na svých asi 60 000 vojáků.

            2. Při tomhle hodnocení se zapomíná na jednu důležitou věc – stavělo se všude, továrny rostly jak houby po dešti. K výstavbě i provozu potřebujete nejen obyčejné „lopaty“, ale střední technický personál – kde ho to zbídačelé Rusko, které vyhnalo a pozabíjelo šlechtu i inteligenci a bylo plné ožralých mužiků, vzalo?

              1. On zapad za ruskou inteligenci a elitu povazuje a vydava nektere dost zvlastni typky.
                Slechta nebyla zadna elita, byli to casto zhyrali jedinci, vetsi opilci nez ti muzici, navic narkomani a nezridka ruzni devianti.
                Ono i spousta vyhlasenych umelcu byli excentrici odtrzeni od bezne reality, co se vyzivali v ruznych orgiich, a nejenom rusti umelci, i zapadni, spoousta jich koncila ve vezeni nebo blazinci. Nejaky posun vnitrni chemie, ktery na jedne strane umoznuje umelci videt ostre problemy spolecnosti a na druhe strane znemoznuje tomu cloveku zit bezny prakticky zivot.
                I ted odesli z Ruska ruzni aktiviste z neziskovek placenych ze zahranici, ruzni excentrici. Videla jsem nekolik reportazi ruznych TV z prostredi tech emigrantu, co utekli pred mobilizaci – hodne exhibicionistu, obarvene hlavy nazeleno, dredari, potetovanci, batikovane katata, … Takovy obycejny vypadajici chlapik v beznem obleceni tam byl tak jeden z peti. Ostatni vymustrovani, ze se za nimi na ulici lidi obraceji, co je to za exota.

      2. Pane Sakura.
        O své zabavené mld.Rusko asi definitivně přijde.
        Je ale možné, ze Rusko nemá tolik uloženo hotovostí v západních bankách, nutných při různých obchodních převodech a může byt problém, tyto penize, stáhnout z bank.

        1. 1. RF o zabavené mld přijde, to je jasné – historie ukazuje, že anglosasové umí loupit excelentně
          2. O hotovost bych se moc nebál – RF má zdroje a pokud má reálné zdroje, pak peníze problémem nebudou.

          1. Celá britská královská koruna je nakradená, kdyby to měli vrátit, zůstanou Bětčiným potomkům prázdné šperkovnice.

          2. Potom by ale mohl být zabaven všechen západní majetek v RF. Dlouhodobě by to Západ poškodilo, protože bohatí třetího světa peníze uloží radši v Dubaji než v Londýně, pokusí budou myslet, že soukromé vlastnictví není zaručeno.

            1. To uz se samozrejme deje.
              Viz soucasne problemy Credit Suisse.
              Svadi to na americke dluhopisy, ale pravy duvod je odliv klientu.

              Ruske penize zabavene na zapade uz Rusko samozrejme neuvidi, ale protoze je jeste neukradli, tak to znamena, ze zapad jeste v Rusko neco vlastni.
              Pred par mesici psali, ze BP ma jeste porad podil v Rosneftu…
              Tak uvidime, jestli to bude zase kradez, nebo vymena za majetek zapadu v Rusku.

              1. Majetek západních firem v Rusku, odhad udělaný někdy v květnu loňského roku, je dvojnásobek a kousek toho, co bylo Rusku zabaveno.
                VVP v jednom ze svých projevů tohle uvedl s poznámkou o možném zabavení ruského majetku západními vládami a následných recipročních krocích vůči společnostem daných států.
                Jinak podle ruských informací, z RF odešlo asi 20% západních společností, 80% jich zůstalo a nadále fungují.

          3. RF o zabavené mld přijde

            Jednou ona speciálka bude ukončena a mám takové tušení, že na příní Západu. Mám i takové neblahé tušení, že součástí dohody bude i odblokování ruského majetku včetně úroků z prodlení.
            Západ je předlužen, což je veliká koule u nohy, počínající bankovní potíže jež se bezesporu přelijí na celý Západ nevěští nic dobrého pro podporu proti speciálce. USA budou mít problém se stoupajícími úroky prodávat svůj dluh, no zkrátím to, Záapad je sune do prdele a my s ním. Radost z toho nemám, ale když jsme ten Západ, tak dobře nám tak.

            Nezapomínejme, že vítěz určuje pravidla hry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *