22 listopadu, 2024

Rozšíření BRICS – 6 nových členů

Před dvěma měsíci jsem tady publikovala tabulku se srovnáním „ekonomické síly“ dvou světových sdružení států – G7 a BRICS. Vyplynulo z ní, že rozsahem ekonomiky už BRICS předstihl „sedmičku“.

Mezitím proběhl v Jihoafrické republice summit BRICS, podle všeho zlomové zasedání, kde byli přijati noví členové. Deklarace summitu také ukazuje, že BRICS chce a bude dále rozšiřovat svoje působení jednak na další státy a druhak na další sféry činnosti a klade si za cíl změnit dominanci Západu v ekonomice i politice.

Připravila jsem tedy dvě souhrnné informace.

MAPA
V mapě jsou vyznačeny současné členské státy, nově přijatých 6 států a také dalších ca 35 zemí, které mají zájem o členství a spolupráci. Informace nejsou úplně stoprocentní, některé státy trochu mlží, protože jsou vystaveny tlaku Západu, aby ve svojí spolupráci s BRICS přibrzdili nebo rovnou zařadily zpátečku. Nově od 1. ledna 2024 se členy BRICS stanou Argentina, Egypt, Etiopie, Irán, Saudská Arábie a Spojené Arabské Emiráty,

TABULKA SROVNÁNÍ EKONOMIK G7 a BRICS
V tabulce jsou zachycené země z obou skupin a součet jejich HDP PPP podle dvou metrik. Jednak statistiky Světové banky z roku 2021 a druhak odhad Mezinárodního měnového fondu pro rok letošní. Obě skupiny reprezentují ca třetinu světového HDP, ale součet v obou metrikách skutečně ukazuje, že ekonomika BRICS už je větší, než G7.
A na konci tabulky jsou připojené informace o nově přijatých zemích, které se stanou členy BRICS od 1. ledna 2024 a jejichž HDP PPP (podle parity kupní síly) nyní představuje dohromady asi 5% světového HDP. Pro mne osobně bylo nepříjemným překvapením, že nebyla přijata Indonésie, největší ekonomika z avizovaných uchazečů. Její HDP PPP je srovnatelné s Brazílií a větší než například Francie, Británie nebo Itálie. Odůvodnění je poněkud mlhavé, Indonésie zřejmě v této fázi sama odmítla připojení z důvodu „nesouladu politického směřování BRICS a Indonésie“, ať už se za touto kulantní formulací skrývá cokoliv …

Mapa členských zemí BRICS, nově přijatých zemí a dalších zájemců o členství a spolupráci

193 thoughts on “Rozšíření BRICS – 6 nových členů

  1. Ještě malá poznámečka k tématu: Nemyslím si, že by život na příděl byl nějak veselý. Ale umožňuje přežít. Jistě – mít se líp než soused je normální – lidoopi to mají taky tak. Ba i rozkošná koťátka.[;>) Je to přirozené.
    Ale měla by to být až druhá vrstva. Třeba by nebylo nutné omezovat počet přečtených knih, shlédnutých filmů či vyslechnuté hudby. Místo Sta jarních kilometrů si klidně může jedinec dát Dvě stě.
    Prostě: Když se koráb dostane do potíží, je třeba rozpočítat pitnou vodu. A ne aby se někdo v ní sprchoval. Ani kapitán! Tomu lze provolat slávu, pokud koráb nevede na útesy.

  2. Argentina by mohla zrušit své členství v BRICS již letos

    Podle deníku El Pais se v primárkách před prezidentskými volbami v Argentině objevil jako favorit libertariánský kongresman Javier Mealey (nazývaný argentinský Trump). Mealey vede alianci „Svoboda přichází“ a v nedávných primárkách se umístil na prvním místě se ziskem 30,4 %. Vládní aliance „Unie pro vlast“ získala pouze 21,12 procenta.

    Po vítězství v primárkách Mealey prohlásil, že přeruší vztahy s „komunistickými zeměmi“, mezi které zařadil Čínu a Brazílii. „Mohou být obchodními partnery pro soukromý sektor. Ale my (vláda) neuzavíráme smlouvy s komunisty!“ řekl důrazně.

    Mealey se prohlásil za „bojovníka proti socialistům“ a obvinil Čínu, že „zabíjí“ své občany, kteří „chtějí být svobodní“. Také jako opatření v boji proti hyperinflaci navrhuje zrušit Národní banku a vzdát se argentinského pesa ve prospěch dolaru.

    Translated with DeepL.com/Translator (free version)

    https://elpais.com/argentina/2023-08-14/javier-milei-capitaliza-el-voto-protesta-y-es-el-mas-votado-en-las-paso-en-argentina.html

        1. vstup by mal byt od 1.1.2024, pokial Argentina svoju prihlasku stiahne, tak ok. podla mna sa tam dostala kvoli Brazilii, ktora ju tam pretlacala a ktorej vyhoveli, kedze kazda krajina si mohla presadzovat nejake svoje „kone“ JAR zrejme Etiopiu, Rusi asi Egypt a Iran, Cina SA a SAE. Ked nevstupi, nic sa nestane a mozno jej na chvilu daju aj Amici nejake uvery, ale problem je, ze visia na dolarovom lane uz dlho a situacia sa len zhorsuje, aj posledne uvery MMF splacali v juanoch, ktore im pozicala Cina. Z hladiska BRICS myslim, ze az tak o vela nepride. druha vec je, ze ked dotycni sa dostanu k moci, mozno zistia, ze ich predstavy boli typu ako si predstavuje Hurvinek valku

    1. Volby jsou v řijnu. Argentina se ma stat clenem od 1. ledna. No tak se nestane. Nic zvlastniho, na clenstvi v EU take nekolik zemi cekalo a nedockali se a nektere i vystoupily. To se v ruznych spolcich stava

        1. Jeste dodam, ze mafiani z Kmotra to umeli resit diskretne. Slo jim o pomoc ublizenym (a tim i o podporu spratelenych rodin) a ne o politicke PR.

        2. Vidlák nic nezneužil k propagandě.

          Myšlenka přispět sbírkou té dívce a její rodině vznikla mezi lidma dřív, než v té věci Rajchl podnikl nějaké kroky. Rajchl se pak spojil s rodinou a ta to odmítla.

          Vy napřed píšete a teprve potom, pokud vůbec, přemýšlíte. – Kdybych chtěl být jedovatý, napsal bych: jak americké!

          1. Zrejme chcete byt jedovaty, ze jo? Jinak byste nebyl.

            Mne prave vadi, ze Vidlak nepockal, jak se to vyvrbi, ale delal tim tady Rajchlovi propagandu (na kterou jsem naletela).

                1. A připustíte, že Vidlák prostě jen sháněl dopředu lidi, ochotné pomoci té dívce ? Že ho ani nenapadlo, že by to nemuselo dopadnout ? Že se držel kdo rychle dává dvakrát dává ?

                  1. Mohl to udelat sam, a PRO (a politiku) do toho nemichat. Ano. Klidne mohl rict, co mi tento tyden poslete, poslu te rodine. Necekla bych, a i ta rodina by treba byla rada.

                2. Věrko, vaše poznámka se dá těžko vnímat jinak, že urážíte Vidláka. Na základě vaší domněnky , že není poctivý. ( Sorry jako. )

                  1. Helo: nechci propagandu. NECHCI! Mam ji plne zuby od jinud. At uz ji nandava kdokoliv. Vcetne Vidlaka.

                    Tymako: Vidlak psal nekolik clanku za sebou, ktere jsem vnimala jako nahou propagandu. Pak udal clanek dalsi, a kdyz jsem ho cetla, tak jsem dostala strach, ze je to zase to same v bledemodrem. Ale pak to Vidlak otocil, jako pro tu divku. Tak jsem byla rada, a taky jsem tak reagovala.

                    Ale zustalo to ve mne trochu trcet. Ze to otocil tak, aby to slouzilo PRO. A ted vidim, ze to ani nemelo tu podstatu, o ktere jsem si myslela, ze tam je.

                    1. Tady ale šlo o to někomu pomoci.
                      Jinak, jako propagandu bych brala nalejvárnu od politika. Vidlák je ale jen komentátor a tak si může dovolit svůj názor. To je podstata komentátorství. Ovlivnit nikoho nemůže, blbci sem nechoděj , ( až na pár výjimek ), a rozumný člověk si udělá názor sám.
                      Zajímá mě jak to vidí Vidlák, nemusím s nim souhlasit v každém bodu. Což také nečinim.
                      😻

                    2. Vite, Helo… vy vzdycky budete Vidlaka branit, a to je dobre, protoze byt vudci osobnosti chce odvahu, vytrvalost, energii, i konec koncu jistou unahlenost. A ja ho zase vzdycky budu kritizovat, protoze prerostle ega jsou nebezpecne. A tak to ma byt. 😀

                    3. V tom s vámi Vevčo souhlasím. Každý má právo vidět věci po svém.
                      🙂

                    4. vidět věci po svém. Ale nikomu je nevnucovat a nemyslet si, že jsou jediné správné

      1. A všechny doktory, terapeuty, psychologa atd. radši zaplatí ze svého?
        Proč mi to připomíná případ, který se stal před časem myslím v SRN (ale nebijte mne. pokud to bylo jinde), kde rodiče zavražděné oběti měli hlavně starost o to, a veřejně ji ventilovali v médiích, aby se kvůli tomu nezačalo na přivandrovalce koukat skrz prsty. Holt časy se mění, v dřívějších dobách by v podobné situaci táta sundal ze zdi pušku.
        Pokud si někdo ten případ vybavíte a hodíte sem odkaz, budu rád.

          1. Potvrzuji, máte přesnou informaci ohledně platby. A ještě to bylo s tlačenkou od pediatričky, aby zkušená paní psycholožka čtrnactiletého nadmíru blbnoucího puberťáka vzala. Mají toho moc a je jich málo.
            Podle mne je jich jako čmelíků. Ale dávají pŕednost žvanění v různých neziskovkách, než zodpovědné práci v praxi. ( Jenom můj názor. )

            1. Ovšemže mám přesnou informaci. Já k jednomu terapeutovi chodím už tři roky. Mohu poznamenat jen to, že lepší finanční investici jsem snad nikdy neudělala a moc a moc lituji, že jsem nezačala dřív. No, lepší pozdě než vůbec.

  3. Já to napíši po svém.
    Byla zaseta odolná rostlina BRICS,aby rostla,musí se ošetřovat,zalívat a když to bude dělat více státu,rostlině se bude dařit.Může přijít špatné počasí,ale i kroupy v podobě bomb,nebo plíseň falešnými dolary,plevel se vždy objeví,včas vytrhat.

  4. Nechci být zlomyslný, ale nedá mi to:

    Líbí se mi, jak se všichni (velmi neradi) pomalu blížíte k tomu, co „blbové“ (cituji Vidláka) vědí už dávno:

    Že ten zlý a zkažený K. M. nejen měl, ale hlavně má, pravdu.

    Přeji vám, aby vám ten optimismus o naší „blbosti“ vydržel co nejdéle.

  5. A…nejde jen o nynější produkci, ale o dlouhodobý produkční potenciál založený na surovinových a lidských zdrojích.

    Otázka … Jak dlouho ještě vydrží kvalitativní převaha Západu v lidských zdrojích, schopnost inovace a vynalézání nového, což je kulturně podmíněno.

    Nejde jen o zdokonalování vynalezeného. Nejde o výrobky. Jde o novoty k uspokojení nových potřeb. O nové potřeby. Příkladmo ne o mobilní telefon, ale ideu, možnost a potřebu masové vzájemné komunikace. O masovou mobilitu. Internet … A obecně, dál a výš, to vše vzešlo z civilizace západu. Kdo převezme štafetu? Kde ve světě je takový nový kulturní potenciál?
    Na straně produkce s touhou po zisku podmiňující vytváření nových potřeb uspokojitelných novým zbožím na základě nových technologií.

    A konečně, zda globální zdroje a lidský potenciál budou využity k další expanzi, anebo „startovací okno“ se uzavře a dojde k úpadku a degeneraci.

    Mimo jiné, potíž vidím v tom, že tohle je dlouhodobou záležitostí, že expanze celé civilizace vyžadující prostředky mimo možnosti jednotlivce, vyžaduje dlouhodobou vizi se vzdáleným horizontem návratnosti. Pro tohle nestačí levně vybavit Kolumba třemi karavelami. Tohle není podnik pro Livingstona, pro Hillaryho. Tohle je mimo představu a potřeby většiny lidí uspokojitelných nesrovnatelně levněji a bezpečněji a především masově a na zdroje v takovém měřítku relativně nenáročnou „virtuální realitou“.

    Tohle je mimo schopnost chápání, mimo představu, životní horizont a ochotu většiny. Nejen té, která večer či večer si dřepne před televizní placku a mluvícími hlavami si nechá nalít program pro následující den. Která má volební právo. S důsledky jaké jsou. Právě tady probíranými.

    Co na tom i v nejmenším změní příkladmo demonstrace šestnáctého září?

    1. Ono nejde jen o nové potřeby. Ve většině světa jde především o staré (věčné) potřeby.

      A trend vývoje vedoucí ke složitějším, dražším a poruchovějším řešením jen proto, že je konkurence neumí a vyfutrování těchto řešení legislativou – to staré potřeby řešit nepomůže.

      1. Tak. A legislativa….nikdy nic nevyřešila. Třebaže někteří co je v lejstru považují za skutečnost, a že s požadovaným výsledkem odhlasovat lze cokoli. Že tak lze zařídit cokoli.

        1. Myslím si, že tohle je jedna z odvrácených tváří demokracie. Politik nemůže postupovat racionálně z dlouhodobého hlediska, musí lavírovat, vyhnout se nepopulárním opatřením. Markatní je to třeba u ODS.
          Přesto ale nikdo nic lepšího než demošku nevymyslel. V Číně na to jdou evidentně trochu jinak, ale Evropan není Číňan a na hmotný blahobyt je velmi náročný. ( Eufemismus. )

          1. „Demokracie není dokonalá, ale nikdo ještě nic lepšího nevymyslel“
            „A kdo to říká?“
            „No demokrati přece!“
            „Aha…“

            1. „Demokracie není dokonalá, ale nikdo ještě nic lepšího nevymyslel“

              Na to se dá říct jen, a podle jakých kritérií? A kdo ta kritéria stanovuje?

              Pokud se v dlouhodobém horizontu ukáže čínský systém jako úspěšnější, demokracie západního střihu určitě tím nejlepším možným systémem nebude. Zvlášť když to reálně žádná demokracie není. Hlavní slovo v tomto systému mají nikým nevolení bohatí a mocní, různí zákulisní hráči, neziskovky, lobbisté atd.

              1. No tak demokracie jsou různé, že jo. Lidová demokracie za socíku byla jiná, než liberální demokracie dnešních světapánů.
                Obě to jsou demokracie jenom na papíře.
                Možná mají nejlepší demokracii domorodci někde v Africe. Velí tomu stařešina a rozhodně si nezvolej žádného blbce. Který by jim nezajistil přežití.
                Ideální demokracie je fikce, ale i tak se vyplatí o ni usilovat.

                1. Což ovšem nemá s demokracií absolutně nic společného, jde o rodové nebo klanové uspořádání, jednoznačně nejlepší forma správy, bohužel omezena počtem lidí pod ní spadajících.

                  1. Co když se stařešinovi narodí kretén – dědic rodové moci ?

                    Když už tak systém adoptivních císařů. Např. Antoninus Pius. Vláda nejlepších – aristokracie v původním starořeckém slova smyslu.

                    1. „kretén – dědic rodové moci ?“
                      Na to můžu vyjmenovat desítky kreténů – vítězů lidového hlasování.

                    2. Rodové ani kmenové uspořádání neznamena ani jednoho vládce ( spíše nějaká rada ) ani automatické dědičné právo, většinou žádné dědičné právo. Prostě rada vybírá za každého odcházejícího vhodného nástupce. Obávám se, že uvažujete dnešní optikou „každý na sebe“, ale to oni neznají, jsou na sobě/kmenu závislí, jde ji primárně o prosperitu kmene. Tam fakt neje vytunelovat vlastní kmen a dožít v blahoíbytu v jiném kmenu.

                  2. Taky si myslim. A ta myslenka „sovetu“ — cili opravdove vlady ze spodu, mohla jit tim smerem. Kdyby ji nebyli Bolsevici obetovali za moc nad lidmi. Ponechali si jmeno, zahodili skvely napad.

          2. Nic lepšího? Jak se vyvinul člověk aby mohl zkoušet luxusní experimenty jako například „demokracii“?

      2. Pokud jde o demokracii. Ta dnešní „západní“ je podobná té starořecké. Demokrati se válejí a žvaní a otroci je živí. Technologický pokrok umožnil v rámci globalizace outsourcovat otroky na druhý konec světa.

    2. Máte pravdu. Buďto půjde lidstvo nahoru, nebo degraduje.
      Zatím to v posledních desítkách let vypadá spíš na degradaci.
      Lepší videa a počítačové hry, to není pokrok, to je míchání staré omáčky lepší vařečkou.
      Kdysi jsem si myslel, že ten pokrok jsou počítače. V podstatě by mohly být, ale počítače jsou jenom nástroj, jako cokoliv jiného. Pokud se nástroj používá hloupě, je k ničemu.
      Současné mobily jsou mnohem dokonalejší, než PC před pár desítkami let. Ale k čemu se používají? Obyčejně k jalovému tlachání. Je to jako v románech J.M.Trosky – androidní roboti tam přehazovali obilí lopatami a dorozumívali se blikáním barevných světélek.
      Pro to, aby lidstvo nedegradovalo, je zapotřebí mít a sdílet touhu po pokroku.
      Vize zlepšení (nebo nezhoršení) ekonomiky státu o 1,1 % jaksi potřebnou emoci nevyvolává. Stejně jako „volný pohyb zboží a kapitálu“. Zvlášť když je všude vidět vybírání těch nejhloupějších, nejnesmyslnějších „řešení“, takže člověk tápe mezi dvěma pohledy:
      Jsou vlády tak pitomé, nebo tak zločinné? Nebo je platné oboje? Jakési „dva v jednom“?

      Obávám se ale, že vkládat naději v BRICS je ošidné.
      Pro reálnou kvalitní spolupráci je zapotřebí (kromě jiného) společná pozitivní idea.
      Já zde ale vidím především negativní ideu: „Dost bylo Západu jako pána světa!“
      Proti tomu samozřejmě nic nemám, naopak, ale co dál?
      Řekněme, že to vyjde. Budou ty nesourodé země opravdu spolupracovat čestně, bez válek, podle mezinárodních zákonů?…
      Anebo to spíš bude „kdo z koho“?

        1. Zřejmě myslí trvalý rozvoj. Všeho víc a ještě lepšího a pro všechny, dá rozum.
          Ještě by měl sdělit, kde se to zastaví. Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně. Mínil jeden klasik.
          😀

          1. Podle mého přesně naopak. Myslí vědecký rozvoj, poznání, lékařství, široké vzdělání a podobně.

                1. Kdo potřebuje to, co nám občanská společnost za dotace, příspěvky a granty nabízí?
                  Potřebujete k něčemu pochod buzerantů?
                  Potřebujete Jandovu společnost „EUropské hodnoty?“
                  Co z těch sraček a hoven, který vám nabízí „vědecký rozvoj, poznání, lékařství, široké vzdělání a podobně“ opravdu potřebujete?
                  Třetí tečku?
                  Přešít vnučku na vnuka?
                  77 záchodů?
                  Syntetické drogy?

          2. Tak kvantita by sa od určitého stupňa mala zmenit a novú kvalitu. Povedzme,že ľudí pred 200 rokmi nenapadlo, že by mohla existovať MHD pre všetkých. Že he lepsie mat spoločne hasičov, ako lokálne bojovať s ohňom. Terajšia spoločnosť stále naháňa hmotu, ale pritom ľudia stále majú väčší problém vo vzťahoch, zmysluplnosti práce……v podstate by fakt malo byt už v normálnej miere pre väčšiu ludi a mali by sme riešiť zvyšovanie hladiny mori, lety na mesiac a nie stále to, či sa bude chodiť do práce na 42.5 alebo 38 hodiny tyzdenne. Ale to chce aj zmenu vo vede aj v lidroch

        2. Bych řekla, překročit ten bludný práh/každé dvoutisíciletí/ aby psychicky zvládla všechn y vymoženosti ať techniky či myšlení. a rozvíjela je dál. A nespadnout zase zpět na začátek. Nevím jestli je to lenost, pýcha nebo blbost, která je ponouká. Vezmete-li v úvahu poslední padesátku, jak šlo všecho nahoru a po přelomu to jede jak po másle šusem.
          Co budou a jak dlouho platné všechny ty plány UI, když je zákonitě nebude mít kdo opravovat a start se o ně, Praktické znaosti mizí rychlostí blaesu. Bohužel
          Že většina toho všeho už tu byla kdysi dávno dokazují nálezy zbytků tak různě po světě. Vědátoři si lámou hlavu a když se doberou ASI, ak zírají jak péro z divanu co vlastně objevili z doby dávné.

      1. Rozumím a souhlasím, ale když se podívám na aktivitu zemí BRICSu, ať už jsou to ruské zbraně zjevně technologicky převyšující ty v KoZa, čínský rozvoj hospodářství, ale hlavně invenci založt BRICS na základě spolupráce a zbavit se tím otrokáře, vyvolává to ve mně určitý optimismus.

      2. Jan Matzal „Troska“
        …. Když jsem dnes psal, pomyslel jsem.
        Farin, PAX, Nemo.
        Všeobecně naivní. Alternativní svět. Jenže…ach jo.

      3. Dokud budete mít systém, který cílí na nejnižší lidské potřeby a pudy a zároveň všechny učí, že to jediné, co člověk do života potřebuje, je umět se prodat/prodávat, a to jakkoli, těžko můžete chtít posunovat lidstvo někam výš a dál. Zatím jde níž a vrací se ke své lidoopí nátuře. Místo pokroku tu máme pouliční gangy, tetování, piercing a jiné „ozdoby“ jak u domorodců v pralese, z většiny holek máte prodejné děvy, z většiny kluků nemyslící hovádka a nejdůležitější v životě je umět se sjet a zapařit. Morálka je na obtíž, důležité jsou ostré lokty, žádné zábrany a přijít k penězům jakkoliv a co nejrychleji. Místo vědců, lékařů, inženýrů či kosmonautů dnes mladí touží být influencery nebo dealery drog.

        1. Tohle tetování, to je debilní móda. A jaké trapné a infantilní obrázky si na sebe lidé za nemalý peníz nechávají kreslit. Vidím na plovárně a žasnu. To jedna blbka na zádech modlícího anděla i s pochodní a božským okem nad hlavou, což by se hodilo tak na náhrobek, další blka na levém prsu jezevčíka jak od karikaturisty a kolem těla otisky jeho tlapek, které ze zad zamířily dopředu a přímo do pubického ochlupení, další varianta u borce, který místo jezevcika hlava hada a omotán hadím tělem ocas mířil do plavek k jeho ocasu, dalších několik blbek na zádech andělská křídla a několik blbů popsáno nápisy v různých jazycích a různými fonty.

        2. Kdesi jsem četl: Žijeme ve zvláštní době. Muži chtějí být štětkami, ženy chtějí být muži a štětkami. Ženy nechtějí rodit, ale muži tvrdí, že mohou otěhotnět.

    3. C se týká „udržitelného rozvoje“ vznikají „primitivní otázky“:
      – Opravdu musí mít každý člověk automobil? Není řešení v posílení veřejné dopravy?
      – Není možno zavést (asi intervencí státu) takové pojištění na stáří, aby nebylo potřebné mít jedenáct dětí?
      – Je nutné, aby se obvyklé potraviny i ty nejobyčejnější věci vyráběly někde jinde, protože jsou o několik procent levnější a vozily se přes půl kontinentu?
      – Nejde se „rekreovat“ jinde než v několika vyhlášených destinacích na druhém konci světa?
      – Je užitečné držet si takové množství neproduktivních lidí (rozvětvené úřednictvo, „neziskové“ organizace atd.
      – nebylo by užitečné nějak přibrzdit soutěž v „inovacích“ výrobků, často jenom zdánlivých, které se dělají jen za účelem vyššího prodeje? Mít každý rok nejnovější model i-phonu nezvyšuje reálný komfort uživatele, jen zisk výrobce a prodejců. Spousta pominutelných funkcí. Neustálé změny systémů a norem.
      – Totéž i u jiných výrobků. Jaký smysl má mít v obchodě 48 různých zubních past? Konkurence? Zdá se mi, že přerostla v nesmyslný boj o zákazníka. Dtto spousta dalších.

      Je pomalu čas zastavit filosofii přepychu a tím pádem plýtvání. Pokud to neuděláme, včetně regulace porodnosti, dožene nás vyčerpání zdrojů a to i obnovitelných – nebudou se stačit včas obnovovat.

      Pokud se vám zdá, že vybízím k návratu do středověku tak to jen tak vypadá. Chodím občas se smetím do popelnice a vidím, jak se vyhazují věci, které by mohly ještě dlouho někomu sloužit. Spousta nezkaženého jídla. Slýchávám (ne moc rád) hudbu, která baví mladé a připadám si jako v Africe. Ostinantní rytmus bubnů (cca 120/nin.) jako u obřadních ohňů. Čili – školy nebyly schopné nabídnout nic alternativního. Duševní obzor velké části mladých je neuvěřitelně omezený, mám pocit, že za socialismu byl širší – ale mohu se mýlit.

      Nevezme-li lidstvo jako celek některé parametry (přes neshody v přáních a potřebách) do svých rukou, vyhubí se samo. Buď pomalu vyčerpáním zdrojů), ale spíš rychle tím, že se o ty zdroje začne prát. Každá rvačka má ovšem tendenci eskalovat. Třeba jaderně.

      Ano, vývoj je jasný, pokud se nezmění trend. Nevím, nakolik dopředu jsou tyhle úvahy pravděpodobné.
      Nezabývám se tím pochopitelně sám. Toto všechno je popsáno nejen v SF literatuře, ale i ve vážně míněných studiích.
      Jenže je nikdo nečte. Lidé se zabývají naprostými drobnostmi, bulvárem, vlastním okamžitým prospěchem. Peníze, moc.) Jenže když se začne nad lidstvem stmívat, bulvár ani politika situaci nezachrání. Sklon svahu se stále zvětšuje a brždění bude stále méně účinné. Pak všechno přejde ve volný pád. Pokud po něm zůstane něco živého, bude muset začínat znova.

      Omlouvám se za délku.

      1. Myslím že máte pravdu, ale v množině KoZa plus malého procenta těch bohatších okolo, ale doufám, že změna světového řádu by tyto priority snad měla změnit.
        Jen u té hudby, ač mám stejný pocit jako Vy, nevím zda to není konstantní vývoj. I když úpadek posluchačů vážné hudby je teď enormní, ale ten asi zase odráží úpadek hodnot i v jiných oblastech kultury.

        1. Je to tím, že kulturních nabídek je mnoho. Třeba – Česko má nejhustší síť profesionálních divadel na světě. To se nutně musí podepsat na kvalitě. Interpretů, inscenátorů, autorů.
          Lidi do divadel takřka naháníme. Nikdo z inscenátorů se nespokojí s perfektním provedením třeba klasického baletu, nutně tam musí vložit něco svého „já“.
          Když někdo napíše moderní balet je v 90% případů divácky neatraktivní. Premiéra, pak jedna repríza, kdy na představení přijdou „tetičky a babičky“ ale pak je to s návštěvností bída.
          (Ale Labutí má plno kdykoliv.)

          1. Trefné. Každý chce uplatnit svoji originalitu. Je toho moc. A pořád kvičej, ze chtějí dotace.
            Nechci vědět, kdo rozhoduje o tom, komu dotaci přiklepnout a komu ne. Může se vůbec o něčem takovém kvalifikovaně rozhodnout??? Myslím že rozhodně ne.
            Za tragédii považuji, když si za několik mega udělá radost i amatér. ( Odcházení )
            Byla to taková s@ačka, že si to ČT ani netroufne reprízovat. ( Jenom můj názor. )

          2. Dřív blbé holky šly na tkadleny a dnes, nemajíc stavy, neb textilní průmysl zničen, jdou na hééérečky.

          3. njn , myslím, že u Labutí se toho, pokud umí, moc zvorat nedá, proto ta návštěvnost. Klasika je klasika, ale bohužel pro ně se musí umět a to je hodně dřiny.
            Oni taky ále

        2. Je to drahé, 2 litry za vstupenku, to už musíte být fajnšmekr. Dřív se jelo od rohatých zadarmo, celý autobus do Prahy, dopolčo v Bílé Labuti a navečer v Národním nebo státní opeře a lid byl vychován a milovníci vážně hudby objeveni.

      2. Jenže, kdo má být určovatelem kdo má mít jakou potřebu a jak má být uspokojena?
        Kdo a jak smí?
        Komu vzít, komu přidat?
        Vlohy, dispozice, schopnosti…
        To je základ.
        Také přerozdělovat?
        „Vědecké organizování společnosti?
        Kasty. Líhně s vlastnostmi podle potřeb?
        Alfy, Bety, Gamy. Dlouhoživotní, krátkoživotní…
        Kam zmizel člověk?

        1. No k druhému břehu máme blíž, než si myslíš.
          Dneska se přece určuje, co si kdo může přát, dovolit. Peníze – už od doby, kdy se chodí do školy.
          Takže od mraveniště se liší jenom tím, že se přece jenom dá proskočit z jedné kasty do druhé.
          Když se někdo hodně snaží a má štěstí.
          ===
          Normalizace/nivelizace potřeb. Čína, Severní Korea. Dá se na to zvyknout (prakticky ověřeno) a žije se s minimálními náklady. A mají atomové rakety! (A kromě Kima tam neuvidíš enormně tlustého člověka! Žijí zdravě!) [;>D)

      3. Celý první odstavec je popis osmdesátých let u nás.
        Solidní hromadná doprava městská i meziměstská, ale málo osobních aut jen několika výrobců.
        Soběstačnost v potravinách a v základním zboží.
        Rozšířená a levná vnitrostátní rekreace.
        Nemoderní, trochu zastaralé průmyslové výrobky.
        Úzký výběr výrobků, hlavně potravin (třeba jogurty) a domácí drogerie (např šampony)
        Občané tento model jasně v roce 1989 zavrhli.
        Ale máme banány.

        1. Re: pithart

          Omyl.
          Máme dnes banány levnější, než švestky či jablka, kteréžto ovoce bylo v době socíku těsně nad úrovní nežádoucího plevele.
          A je příznačné, že VŮBEC NIKOHO nesere uhlíková stopa.

        2. Pithart, uznávám, hmotně se měli všichni slušně. Banány nebyly, ale mrkev s jablkem se dala kojencům nastrouhat vždycky. Citrony a pomeranče byly pořád.
          Ale proč tedy jsme museli žít v drátěně ohradě a proč se střílelo směrem dovnitř?
          Potom není divu, že si zejména mladí lidé představovali Západ jako hotový ráj.
          Občan kašlal na tuny oceli na hlavu, občan chtěl kolo Favorit.

          1. Ale proč tedy jsme museli žít v drátěně ohradě a proč se střílelo směrem dovnitř?

            aby se měly blbky na co blbě ptát. Normálním lidem je to po 30 letech sledování vývoje “ svobodné“ společnosti úplně jasné.

            1. To nebylo na kocourka, ale na vás. Miluju, když všichni se slzou v oku vzpomínají, jak bylo před Vítězným Listopadem všechno bezva. Kdyby jo, tak by nas@aní občane n ež splnili Letnou.
              Na pád režimu se těšili i komunisté. Že. Se jim konečně otevře možnost ke kradení ve velkém. A otevřela!!!
              S reformami se tak dlouho otálelo, až bylo pozdě. ( Jenom můj názor. )
              To samé platí i pro rozpad SSSR. Gorby přišel moc pozdě. Nedalo se to zvládnout.

              1. Proto lituju te sance v 68. Mohlo vse byt jinak. Tenkrat jeste nebyl kapik tak prohnily. A svet by byl byval dnes lepsi, kdyby nekdo vymyslel treti cestu.

                  1. Přesně, je to jako se v 1989 psalo „Nechceme vládu jedné strany“, ale ono se místo strany dá dosadit leccos.

              2. Přečetla jste si vůbec post Kocoura, na který reaguju?
                Nechtěla byste ubrat?
                Víte, proč tak strašlivě pohrdám antikomunisty?

                1. Přečetla. Předpokládám, že si Kocour dělal legraci. Že to myslel ironicky.
                  Kocour by určitě nechtěl zpátky Jakeše. Ten systém byl ve smrti, nikdo neměl odvahu na nějakou prospěšnou reformu.

                    1. Tušíte už, proč tak strašlivě pohrdám českými internetovými antikomunisty?

              3. Já bych, že Gorby byl odejit moc pozdě, ale přesto se to zvládlo. Akorát lidi si museli ozkoušet co to znamená svobodná demokracie po západňu. Ani se nedivím, že jsou včil takoví jací jsou. ale to někteří nepochopí, njn co dělat

                1. No, bylo to poučné. Západní “ poradci “ přivedli zemi skoro na dno.
                  Kéž na to dnešní mladá generace v RF nezapomene. Sami to nezažili.

          2. Pretože stat do tých ľudí investoval a oni boli podporovaní aj zvonku aj zvnútra snahou o útek. Co boli velke peniaze pre stat. Samozrejme, keď vám nieco zakazu, tak sa budete snažiť vymaniť. Takze nejde namietat ze ludia sa snazili dostat von. Na druhej strane vykladne skrine v Európe ukazovali pestrú ponuku. No a keď sa hromadne prešlo na druhu stranu, tak vidíme co tam bolo v pozadí a o co sme prišli doma.

          3. Re: Helanov

            Bože, dej, ať je tu zas drátěná ohrada i se vším ostatním, co tu tenkráte bylo.
            Hlavně se zubařem pro mé zuby a s plným důchodovým účtem na mou penzi.

            Speciálně pro vás – střílet ven znamenalo mezinárodní konflikt, proto se VŽDYCKY střílelo tak, aby to lítalo zpátky, nikoli do Říše, případně do Ostmarky. Není na tom nic k nepochopení.

            1. My měli zubní i v naší ZDŠ – nepamatuju si, jestli ordinovala denně (spíš ne), ale byla tam a já se nechal pár krát ošetřit.
              A to nemám na mysli povinnou fluorizaci a jednou za čtvrtrok kontrolu chrupu.

              1. Re: .

                My taky. Škola byla otevřena v r. 1975.

                A my byli velmi nasráni, páč když se šlo na středisko, dokázali jsme „zabít“ celodenní výuku.
                Když byla paní zubařka v budově školy, byli jsme ke kontrole posíláni ve skupinkách. Každá pak byla vedena nějakým vysoce kvalitním šplhounem, v horším případě pak ultrablbkou.

              2. Hmm, asi proto se občani z východu poznali podle stavu chrupu.
                Já jsem měla takovou hrůzu ze zubní vrtačky, že jsem zásadně chodila jenom na pohotovost a dožadovala se trhání.
                🦷
                Do háje, to nemohl socialistický dentista před vrtáním zub umrtvit???
                Dneska to jde a vnoučata mají zoubky jako perličku.
                Nazdar.

                    1. Prosím vás, umrtvit zub před trháním byl standard. Umrtvit ho i před vrtáním, nebo před broušením krčků pod korunku??? Nemožné.
                      Je možné, že chudý socialistický zubař si rád přivydělal za valutu.
                      Tím netvrdím, že dneska každý na kvalitního zubaře má. Ale mám povit, že základní ošetření je zdarma. Aspoň doufám.

                    2. zdarma je amalgam a trhání, nikam jsme neposunuli, ti z východu se poznali právě podle amalgámu

          4. Mate to marne, Helo. Jakmile se neco rekne proti staremu totaci, tak se zvedne smecka sakalu a zacne chnapat.

            Clovek by si myslel, ze po 30+ letech si kazdy mohl udelat jasno, ze ten system mel plusy i minusy. Ze se tenkrat ty plusy leckdy podcenovaly neznamena, ze podstatne minusy nebyly. Ostatne, jako se vsim…

            1. Vevčo, je to marný. Holt když byl člověk mladý, tak bylo všechno lepšejší.
              Každá doba má svoje plusy a mínusy.

            2. Re: Vevča

              Za „našeho mlada“ byla zelenější tráva a modřejší nebe, to byste si už mohla pamatovat.
              A tím to končí.

              Jestli se nepletu, žijete za Vekou Louží.
              Takže jen pro vaši informaci, zdejší zdravotnictví je fakticky v troskách a úroveň školství se počíná velmi nebezpečně blížit to mu US-áckému.
              Projevuje se to třeba tak, že než paní pokladní v sámošce nacvaká na pokladně můj nákup, v rámci sejření na ni vysypu, kolik jí mám zaplatit a kolik mi má ona vrátit.

              Načež se pak vítězoslavně dívám na slintající chlebárny vůkol, jejichž majitelé nejsou schopni pobrat, že může existovat jedinec, který si dokáže bez mobilu spočítat útratu a částku navrch odečíst od hotovosti podané soudružce za kasou.
              Početní úkol hodný žáčka čtvrté třídy se stává tragédií pro drtivou většinu populace.

              Vítejte v Čechistánu 21. století.
              Aneb slovy mého někdejšího učitele zeměpisu – neva…, že jste blbí, hlavně že jste zdraví.

          5. Nevím, koli Vám bylo na přelomu. Jen tak pro připomínku Na bankovkách bylo, že jsou kryty veškerým majetkem republiky a proto je Klauzík tak fobrem vyměnil za rychle a bez kontroly tisknutelné . Valuty stržené za výrobu, musely být použita napřed do vývoje, léků, zajištěšní kde čeho a až pak na cestování,. nemohl i pustit lidi bez financí ale přesto každý co vyjel – cestovky a pod musel dostat valuty. Kdyby se otevřely archivy – pokud exisují – asi by se mnoho lidí divilo.
            V první řadě bylo zajištěníběžného života na úrovni, která ani za kopečkama nebyla běžná. , a pravdou je že právě tím nutili i západ udržovat vyšší kvalitu běžného života , aby se neviděl rozdíl.

      4. Re: SK

        Vy jeden Kocoure!
        A starej k tomu!
        Marš dolů z „vyšadki“!!!

        Moc tam toho vidíte a moc tam toho slyšíte!
        A k tomu si ještě ZCELA drze dovolujete myslet hlavou!
        FUJ JE TO!!!

      5. Eufemismy „udržitelný rozvoj“, „rekreování“, „neziskové organizace“ , „inovace“ jsou ukázkový příklad newspeaku. Původní význam je zcela pozměněn. Pokud je míra kvality kvantita, pak jsme žili v přepychu. Pokud se zaměříme na kvalitu, pak si dovolím tvrdit, že o o žádném přepychu nemůže být řeč, naopak je potřeba hovořit o „masasmu“ a pokračujícím úpadku. Problémem je, že ten úpadek je pro většinu lidí zatím neviditelný, případně si myslí, že přišel s epidemií „Wuchanské chřipky.“ To je pořád pohled optikou kvantity. Pokud se změní optika na kvalitu, vidíte generační úpadek a obrátit to bude opět minimálně stejné, spíše delší období. A jak správně píšete, nejprve bude potřeba v rámci lidstva vzít v úvahu podstatné parametry.

      6. V Páralově sci-fi románu Pokušení AZ 2000 to bylo vyřešeno tak, že každý dostal na rok vše, co vyžadovaly jeho potřeby ( sasin byl predovězen) a že vše dělala umělá inteligence a roboti , tak bylo nejvýhodnější dělat velké série a všichni dostali to stejné a lidé měli být jen šťastní a aby byli, vznikl vědní obor felicistika a docenti felicistiky to štěstí lidem vnucovali. K ruce měli asistenty, terénní negativní zahrávače a pokud lidé chtěli něco, co pro ně nebylo dobré nebo zdravé, negativní zahrávač jim to zprotivil tím, že je tím přesytil.

        1. To si krapet pletete. To, co popisujete, je v románu Romeo a Julie 2300. Pokušení A-ZZ je o (fingovaném) příletu modrých mimozemštanů a související zkoušce odolnosti pozemštanů.

      7. to Starý kocour: také souhlasím, myslím že je to způsobeno leností mladých a snadnou dostupností „zábavy“.

        1. Děti, když se narodí tak začínají zkoumat svět. Toho instinktivního máme dost na začátek. Kojenec.
          Co mohou, co musí, co nesmí.
          Pak už je to výchova. Jsou známé případy, kdy lidské děti vychovala zvířata. Vlci, opice. Nakonec o tom píše Kipling v pohádce o Mauglím. A ty děti, reálné, se chovaly jak ta zvířátka, která je vychovala. Převýchova se většinou nezdařila vůbec nebo jen velmi omezeně.
          Co tím chci říct? Naše líné děti vychovali rodiče a společnost, proto jsou takové, jaké jsou. Z toho pramení ta lenost a „Carpe diem“, užij dneška, život jako zábava. No a když je potřeba něco nepříjemného udělat, jsou tu přece rodiče, aby to udělali za nás nebo drogy. Alkoholem počínaje a nevím čím konče.

          1. Souhlasím, bohužel to vidím i ve vlastní rodině a trpím jako zvíře. Pokud chcete vidět vnoučata musíte vytrpět i jejich (ne) vychování. Za zajímavé považuji to, že pokud nejsou na blízku jejich rodiče, nebo se vnoučata celkem akceschopně, poslouchají a fungují, pokud jsou tam i rodiče, vůbec je nepoznávám…. jejich rodiče se taky zdají celkem normální a funkční, ale nepochopím jaké spratky jsou schopni vychovat. Prý chtějí, aby se jejich děti měli „lépe“. Přitom jen jasné mantinely jim umožní „fungovat“. (můj názor)

            1. Re: Moon

              Říká se tomu „model chování“.
              Špatně nastavený vztah rodič – dítě.
              Naštěstí jsem toho ušetřen, nevhodné kusy z množiny „rodičů“ nepouštím přes práh svého přístřeší.
              A vnuk buď přijde, anebo ne, jeho volba, resp. zatím ještě volba jeho rodičů, zda ho pustí/pošlou, anebo ne.
              Při tomto nastavení mám lepší – pardon, méně špatné – spaní…

      8. Starý kocour
        Ano, dlouhé, ale klidně to mohl být článek , dalo by se to číst. Moje poznámka:
        Mám doma dva elektronické budíky, které jsem si sebral vedle popelnic v posledních dvou letech. U obou jsem si byl jist: ještě u popelnic jsem obrátil tužkovou baterku a budík začal fungovat. Nesvědčí to o něčem?

          1. Re: SK

            S tím myšlením bych byl opatrný. Na těchto strojcích, stejně jako na bateriích občas bývají všelijaké tajné značky. Tohle už zavání neumětelstvím v oboru čtení. Postaru analfabetizmus…

        1. Re: idio…

          Jste zcela nevhodný kus, který bez dovolení krade budíky bezďákům.
          FUJ, vy jeden!
          Asi vás dám do hlášení.

        2. Ano, svědčí to o tom, že se dotyční mají velmi dobře a nemusí šetřit.
          Už se začátkem placatých tv jsem říkala, že lidé při vybité baterii v ovladači vyhodí celou telku.

      9. V hrubých rysech , ale vzhledem k šířce zabefuz, perfektní.
        Dá se hodně dodat, ale podstatu jste vystihl dokonale.

      10. Tak nějak jsem to myslel, Kocoure.
        Pokud jde o tento váš příspěvek, souhlasím na 100 %.
        Když jsem psal „nahoru“ myslel jsem opravdu k něčemu lepšímu. Lepší není „za víc peněz“.

    4. Ten pokrok vpred, jak ho popisujete, se tyka tzv zlate miliardy. Zapadnich zemi + nejake male zbohatlicke vrstvy v rozvojovych zemich. Na zemi je 8 miliard lidi a z nich 7 miliard zije v takovych podminkach, jake byly v Evrope mezi svetovymi valkami, nebo horsimi. Plus tedy k tomu maji mobily. Vzdelani deti 5 trid a v 13-15 letech nastup do uceni a pak do prace. Nekde ani to zakladni vzdelani nemaji. Vsichni 12 hodin tezke prace, sestidenni pracovni tyden. Noseni vody od pramene hodinu do vesnice. Minimalni mobilita, nejsou silnice, nejsou zeleznice. Kdyz studuju statistiky techto zemi, takovy ten zaklad, jako pocet aut a motocyklu na tisic obyvatel, mnozstvi astaltovanych silnic, zemedelske vynosy zakladnich plodin, elektrifikace, zeleznice, vodovody, velikost bytu atd atd, tak tam je velmi uzka vrstva zbohatliku a stredni tridy, jako v te Evrope mezi valkami. Ostatni ziji v chudobe nebo primo v bide. Je potreba tam realizovat rozvoj, jaky jsme v Evrope zazili pred sto lety – postavit soudobe byty s elektrinou a vodovodem, vybudovat elektrarny, prehrady, zavlazovani, zacit pouzivat hnojiva, nahradit buvoly traktorem, vybudovat silnice a zeleznice, zavest hromadnou dopravu, zakaz detske prace a povinnou skolni dochazku, ockovani a zakladni zdravotnictvi atd atd.
      Na to nejsou potreba super puper cipy a pocitace, ale cement a dalsi stavebni hmoty, beton, zelezo, asfalt, plyn a z nej hnojiva. Jit tou cestou, kterou jde Cina – uprednostnit zajem spolecnosti, zavest zakladni lidska prava – pravo na praci a primerenou odmenu za ni, pravo na vzdelani a zdravotni peci. Jenze kdyz zapadni politici zacnou mluvit o lidskych pravech, mysli tim individualni sexualni ulety nevyrovnanych neurotiku a pouzivaji to jako obusek na ty politiky, kteri uz nechteji, aby jejich zeme otrocila na kolonizatory

      1. Myslím paní Marie, že kdybychom se spolu sešli nad šálkem kafe, mlčeli bychom. Nebyloo byu o čem mluvit. Víme a co nevíme, dovedeme si představit. A nepomohlo by ani kdyby se tam objevil Schumacher, nebo Tarkus a někteří další. Ale – „co s tym, synci a ďouchy?“

        P.S:: Trollové mají dneska volnou sobotu? To je fajn!

        1. Re: Sk

          Tak já bych nemlčel.
          Já bych všem přítomným hezky jadrně nadával, plynule přecházeje z jedné řeči do druhé.
          Nadávky ovládám v nějakých sedmi, osmi jazycích, když počítám i „ponašimštinu“. Nějaká ta půhodinka by se tím dala zalepit.

          1. 600 miliónů Indů nemá splachovací záchod a dělá to na ulici. Kdyby splachovací záchod měli, nezůstala by v Ganze žádná voda. ( z National Geographic)

            1. Re: Gaia

              Tak to jste kápla na toho pravého.
              Já po většinu týdne seru rovněž mimo mísu. Než jít na cizí hajzl, tak raději nic.
              Co tam máte dál?

                1. Splachovaci hajzly nejsou pokrok. Srat do pitne vody? Fuj. Nasi predci to umeli lip.

                  A pry meli Francouzi pred sto+ lety v nekterych mestech system na vakuum, ktery extra vodu nepotreboval, nebo jen minimalne, a hnuj se dal pouzit na polich.

            2. Indie je zasrana od zvrchu az dolu. Ale pry je to horsi na severu. Nevim proc, asi jsou Tamilove prece jen cistsi. Prave jsem cetla clanek psany parem, ktery tam nedavno cestoval. Museli v tom bordelu chodit husim pochodem, ve snaze do neceho neslapnout.

                1. No, za toto myslim nejsou zodpovedni. Byla cela rada kampani, kde do toho zapad daval velke prachy. Staveli suche zachodky po cele Indii. Delali kampan i s vladou, aby si lidi uvedomili, jak nehygienicke to je. Nepomohlo to. Neudrzovali to, stal se z toho svincik, a zas chodili tam opodal, jak jsou zvykli.

                  Ma li nekdo zajem, je to velice zajimava storka. O tom, jak i nejlepsi snaha muze vyznet do prazdna.

                    1. Co maji opiove valky co delat se srackama po cele Indii? 😀

                      Opiove valky byly v Cine, a Cinani hygiene rozumi.

                    2. odkud to opium asi bylo? jak to asi bylo s potravinovou soběstačností, když indové dřeli na makových polích?

                    3. Vidite, ono to nakonec souvisi. V Cine si hoven vazili, a obohacovali tim pole. I kdyz jejich (domaci i cizi) vrchnost jim delala peklo, tak meli aspon dlouhodobe urodnou pudu. A hygienu.

                    4. Vevčo, Luboš si spletl Činu s Indií. V obou zemích se pěstuje chčaj, tak ho to zmátlo.
                      🤪

            3. Nu, záchod pro Indy není, pitná voda pro Indy není, ale za to má Indie atomové zbraně a kosmický výzkum, sondu kolem Marsu a vozík na Měsíci.
              Ať žije indická demokratůra!

              1. A je jich už přes miliardu a množí se rychleji než v Africe a množit budou, neb tam neřádí AIDS jako v Africe

            4. Krome splachovaciho zachodu je take varianta kompostovaci zachod. Prisypava se do nej slama a podobny suchy odpad, treba jehlici a naockuje se to nejakymi mikroorganismy, ktere rychle zmeni hovňouse v humus. Jedna moje kamoska to ma na chate, nevelka krabice pod misou, vysype se to jednou tydne na zahonky nebo na travnik.

      2. Paní Divišová, netroufl bych si s Vámi polemisovat, jen mne zarazila ta část „zacit pouzivat hnojiva, nahradit buvoly traktorem“. Není to tak že kdyz toto přeženou, jdou v našich nedobrých stopách ? Tím nemyslím proti modernisaci, ale ve spoustě těch zemí je výrazně lepší klima než u nás, nemělo by tam alespoň částečně stíhat přírodní hnojení a růst dostatek píce pro hospodářská zvířata. Já vím, traktory to urychlí, ale nerozbije ta rychlost i věci, kterých bychom se zbavovat tak honem neměli, není náš problém také v uspěchanosti ? Já nevím, jen nahlas přemýšlím, aby se nedostali z jednoho extrému do druhého.

        1. Rady padly, jít cestou ke spálenému lesu zase od lesa a použít k temu fšechny lidské zdroje a materiální a ezotericko platonické a to by bylo aby nás nepředehnali.

          1. Krome extremu (na jedne strane chudoba, na druhe strane velkokapacitni prumyslovy chov zvirat) existuje take zlata stredni cesta. Na stejnem poli je mozne vypestovat 20 metraku obili, nebo s traktorem a hnojivy 40 metraku.
            Ted je pro svet nejdulezitejsi zbrzdit a zastavit rust populace.

                1. Budete žasnout, ale když se zvedne životní úroveň a sníží úmrtnost dětí, tak se jich rodí míň. Už jsem to tady jednou psala. V zámku vždycky bylo míň dětí, než v podzámčí. Pro chudáka je velký počet děti investice na stáří. Potřebuje , aby se aspoň jedno o něj jednou postaralo.

    5. Hmm, soutěžit lidskými zdroji stále smrdí otrokářským pravěkem. Tomu , si myslím, se chtějí vstupující země do BRICS, spíše vyhnout, nebo ne?

        1. Jj, pochopit z filoZofické roviny rozdíl mezi potřebnostmi a soutěžením by mohl být takový základ. Ale od sociologů a logů uda(t)ný směr nelze očekávat, i ti soutěží a aby předehnali, řeknou cokoli.

          Cokoli co uvede člověka k nutnosti dělat na pány aby dostali nažrat a měli gde chrápat a smilnit, je jen prachsprosté otročení.

        1. Hůř už na tom být nemohou. Sice žijí, ale to totální embargo na všechno Írán pochopitelně bolí.
          Jen jako perličku : V Íránu je krásný pomník, věnovaný padlým Íráncům židovského vyznání, ve válce Irák / Írán bojovali za svoji vlast = Írán. Je na něm židovská hvězda a čerstvě květiny.
          Židé mají v Íránu i svoji košer nemocnici, školství, vůbec není pravda, že Íránci nenávidí Židy. Nenávidí jenom jejich rozpínavost a drsné chování. Chápou, že obyčejní Židé to mají složité. Chápou, že nejsou všichni stejní.
          I v Íránu existuje pokleslý tisk a tak vždycky Západ vytáhne nějaký stupidní článek od íránského nácka. Blbci jsou všude.

  6. Děkuji. Z mého pohledu, toto je významná informace o globálně významné události, jejíž význam si málokdo uvědomuje.

  7. Děkuji za blbuvzdorně zpravované téma, kterým autorka umožňuje určitý vhled i naprostým ekonomickým ignorantům, jako třeba mně.
    Nejvíc mě překvapili noví členově Egypt, SA a SAE. Mám totiž zato, že tyhle země patří mezi přátele amerického a všelijak přidruženého lidu. Totiž, přesněji řečeno, aspoň jejich vedení. Týká se hlavně přátelského Egypta, pod vedením hodného pučisty Sísího.
    Myslím si, že Saúdská Arábie je k dnešku nejmíň 7,84 x vyzbrojenější sofistikovaným vojenským materiálem, než Afghánistán, blahé paměti, proti Sovětům. A darebové Saúdíci pořád né a né vrhnout se na Írán.
    O Emiraťanech, čerstvých signatářích jakési Abrahámovské dohody, hanba mluvit.
    ***
    Tu cifru 7,84 jsem si vycucala z prstu. Když můžou pravdomluvní reprezentanti pětikolky, tak proč bych nemohla tak. No ni?
    😻

    1. Jednoduche vysvetleni politickeho prepnuti Saudske Arabie:
      – V USA se od roku 2008 tezi ropa z bridlic, proto USA vetsinu svoji spotreby pokryva vlastni tezbou a dovoz radikalne klesl
      – co nepokryje USA z vlastnich zdroju, to dovazeji z Kanady a Mexika
      – dovoz ropy ze Saudske Arabie do USA 2022 – 16,6 miliard USD
      – dovoz ropy ze Saudske Arabie do Ciny 2022 – 65,1 miliard USD
      + Cina si nehraje na LGBT
      + Cina dokaze dodat temer vsechno spotrebni zbozi, coz uz dnes USA neumi
      + Cina zprostredkovala usmireni SA s Iranem a take primeri v Jemenu

        1. Tezba ropy a plynu z bridlic je jedna z nejhorsich ekologickych prasaren na svete. V podstate se do podzemi vhani pod tlakem roztok chemikalii + prehrata para, ktere maji za ukol tu ropu vyplavit a rozpustit. Pak se to vycerpa na povrch, ropa se separuje a zbytek mimoradne hnusneho roztoku se posle zpatky dolu, protoze je to levnejsi, nez ho ekologicky likvidovat.

          1. Re: MD

            Ženská, okamžitě se přiznejte, že jim závidíte tu horkou páru!!!
            Vy prostě chcete do sauny a nevíte o tom!!!

            Jsem vás fčilek odhalil, co jste za hen tu jednu onú – vyonďatú.

        2. Re: Tymákovan

          Omezit?
          Polámat obsluze zařízení ruce a nohy.
          Zkuste se zasádrovanýma rukama točit pěticoulovým šoupětem, anebo zmáčknout drobného „čudlyka“ na klávesnici.

          1. Obsluha za to jednak nemůže a jednak je rychle nahraditelná, musíte jít po organisátorech a majitelích.

      1. Paní Divišová, jak si ale saúdská královská rodina zajistí bezpečnost?
        Žiji v tom, že jsou tamní ropní monarchové závislí na vojenské podpoře z USA. Protože je jim jasné, že zbytek Arabů by se chtěl o dar samotného Alláha dělit. Proto také tam nejsou arabští gastarbeiteři vítáni. Preferují se káfirové.
        Ochrání Čína ty dareby před arabskou ulicí?
        Čistě prakticky : Kdyby na Arabském poloostrově došlo k nějaké barevné revoluci, v čích rukou by skončily ty tuny vojenské výzbroje?
        Stejná věc mě straší i v případě “ přátelského “ Pákistánu, který má i jádro. Je to sice prima kamoš, ale pro sichr si Amíci odchytili Bin Ládina raději na tajnačku, vlastními silami.
        Představa náboženských fanatiků s jaderným kufříkem je …

        1. Zaplatěj si ji. A najdou si nový přátele. Protože upřímně vzalo vždycky bude lepší, když vám s bezpečností bude pomáhat Rus než Američan. Můžete se jednoho rána vzbudit a z Amerikána bude nepřítel, protože máte něco, co on zrovna chce.

    1. Neklidná země? Pokoušejí se tam etabloval náboženští pošuci z řad milovníků Alláha. ( Teror na Bali i jinde. )

    2. Majú tam aj druhú vládu, podpísali Amikom nové základne, takže tak skoro sa neposunu…..irazka je, ako dlho budu schopní USA im platit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *