22 června, 2024

Proruský Chcimír

Je to několik let zpátky, ve šťastnějších časech, to jsem tak jednou přinesl domů čínské lampiony štěstí, které jsem sehnal ve výprodeji za úplný pakatel. Večer jsem svolal všechny svoje děti, ten den u nás bylo i několik jejich kamarádů, rozdal jsem jim ty lampiony, zapálil a vysvětlil jsem jim, že Číňané je vypouštějí s nějakým přáním, které lampiony vynesou k nebi. Byla to taková hezká chvilka, když si děti přály nové lego, novou panenku, nové kolo, brusle… a jako poslední pouštěla svůj lampion jedna holčička ze sousedství a ta si přála, aby se její tatínek s maminkou zase k sobě vrátili.

Tenkrát jsem div nezamáčkl slzu. Moje děti měly banální přání věciček, které viděly u kamarádů a také je chtěly. Ale této holčičce doopravdy něco chybělo. Ona doopravdy o něco přišla, byť jsem věděl, že její rodiče jsou rozumní a svůj rozvod zvládli bez dramatických scén. Ale i přes veškerou snahu, přes veškerou snahu dítě ušetřit trápení, stejně si ta holčička nejvíc přála právě tohle.

Právě tato scéna mi proletěla hlavou, když jsem si řekl, že nějak musíme prokydat, co to vlastně je, být proruský a z čeho nás libtardi vlastně obviňují. Musíme si trochu rozebrat, kde se to chcimírství bere. A zjistil jsem, že jsme všichni v situaci šíleného rozvodu našich rodičů.

Takhle to je, ne? Naše státnost byla porozena v USA na sklonku První světové války. Tam to Masaryk zaonačil, že jsme byli touto nastupující velmocí zmíněni v jejích dohodách se kterými prezident Wilson mířil na jednání do Evropy. S trochou nadsázky je Amerika tak trochu naše matka.

Sovětský svaz nás zase osvobodil od nacismu. Provedl to velmi důrazným a řinčivým způsobem. Zaplatil za to životy sto padesáti tisíc svých vojáků, pak bouchl pěstí do stolu a zavedl tady svoje pořádky. Z jedné strany USA, z druhé strany Sovětský svaz… v Jaltě to byl takový sňatek z rozumu a je to už sedmdesát let, co jsou evropské státy tak trochu jejich děti. Oni byli ti nejsilnější, oni tady vnucovali svojí velmocenskou vůli. USA více mateřsky pomocí soft power a Sovětský svaz se s tím příliš nemazal.

Ne, nebylo to vůbec ideální soužití. Hromovalo se, vyhrožovalo se, naopak se zase i sbližovalo, ale už za studené války se stavěly produktovody z východu na západ. Už za studené války se také čile obchodovalo, vyměňovalo. Zbrojilo se, dělaly se špionážní lety, diverzní akce, vedly se války v zastoupení, ale také se dělaly smlouvy o jaderném odzbrojení, dohody o nepoužívání raket středního doletu, atd, atd.

Pak se ukázalo, že máma má dobrou práci a spoustu peněz a táta začal chlastat.

A tak USA ovládly prostor, ze Sovětského svazu zbylo Rusko, které mělo co dělat samo se sebou, v evropském domě začala rozkazovat máma a přestala se ohlížet na fotra, protože neměla důvod. Fotr byl rád, že je rád.

Jenže… po pár letech se táta vzpamatoval. Omezil pití, začal zase pracovat a i když ještě pořád nedosahuje svých bývalých schopností a možností, začal zase všem kecat do života. Máma si mezitím zvykla, že ona je tu pánem, tož se začali řádně štengrovat, začali se rozcházet, rozvádět, začali si dělat naschvály, stupňovalo se to, až se to vystupňovalo do současné války na Ukrajině.

A najednou jsme my všichni přesně v situaci té holčičky, která především chtěla mít svojí rodinu, na kterou byla zvyklá, která možná nebyla ideální, ale ona v ní uměla žít. Najednou po nás máma chce, abychom plivali na tátu. Ne, on nebyl ideální. Ale plyn a ropu dodával levně a přesně jak hodinky. Dodával ji tak dobře, že stálo za to stavět jeden plynovod a ropovod za druhým. Dodával ocel, uhlí, vzácné kovy, dřevo, uran… Měl buranskou náturu, nebylo jednoduché s ním vyjít, ale nakonec to šlo. Nakonec to bylo oboustranně výhodné.

Stojíme tu mezi soubojem dvou velmocí, který bychom sami neustáli ani pět minut. Díváme se, jak si velcí hráči navzájem dávají do držky tak, že se celá Evropa třese. Stejně jako když doma v kuchyní lítají talíře a trhají se záclony, protože rodiče jsou vzteklí a stupňují agresitvitu, stejně tak koukáme, jak už vzala za své naše životní úroveň, postupně se nám vypařují úspory, propadáme se do recese a přicházíme o jistoty, které jsme považovali za samozřejmé.

Máma po nás chce, abychom byli na její straně. To jsou přece ti zlí Rusové, copak to nechápete, copak to nevidíte? Rus v této chvíli spíš mlčí, ale také si všímá, jestli je někdo na jeho straně. Vždyť ta hysterka mě už dvacet let chce zničit! Já vám dával ropu a plyn skoro zadarmo a vy jste jí šli ještě na ruku… haranti!

Když dojde na dramatický rozvod, tak právníci i rozvodové soudy především pracují na tom, aby oběma znepřáteleným stranám vysvětlili, že rozvodovým rozsudkem ten druhý nezmizí ze světa. Pořád tu bude. A pořád tu budou ty děti a další věci, které stále zůstanou společné. Když prostě žili v jedné domácnosti, tak se sice mohou rozejít, ale nikdy už to nebude jako dřív. Určité třecí plochy tu pořád zůstanou. A jako nikam nezmizí ty skutečné i domnělé křivdy, které si udělali, tak také nezmizí nezbytnost se domluvit. Děti taky nikam nezmizí.

Jsem jako ta holčička u nás na dvoře, která si přeje, aby se táta s mámou domluvili. Tu fakt nezajímaly žádné hodnoty v jejichž jménu se ti dva rozešli. Fakt jí nezajímalo, co si ti dva řekli, že už nemohli žít spolu. Neměla pochopení pro jejich tužby a cíle. Jen věděla, že její svět je ohrožený. Věděla, že nevratně přichází o něco, co potřebovala tak moc, že jí nezajímalo ani lego ani mobil. Věděla, že její rodiče spolu nevycházejí moc dobře. Věděla, že se hádají, že si nerozumějí. Ale stejně pro ni nebylo nic důležitějšího, než aby se přestali hádat a nebořili jí její svět. Ona nechtěla s mámou nadávat na tátu. Ona chtěla aby její svět dával smysl. Ona nechtěla aby táta maminku zadupal do země.

Rusko tady zůstane i po této válce. Nikam nezmizí. Protože pokud by mělo zmizet, tak vezme sebou celý svět. Jaderných hlavic na to má dost. Ani USA po této válce nikam nezmizí. Nikam nezmizí ani celá Evropa a všechny její státy. Geografie bude pořád stejná. Řeky potečou stejným směrem, přístavy budou stát na těch stejných místech a překážky budou také tam, kde byly doteď.

Já chci mír, protože je úplně jedno, jaké jsou důvody k rozvodu. Nás, děti velmocí, to vždycky poškodí nejvíc. Velmoci se otřepou… To my přicházíme o naše životy. My nejvíc přicházíme o naše jistoty, protože ať chceme nebo ne, jsme na velmocích závislí. Byla to kombinace amerických peněz a ruských surovin, která posledních třicet let určovala, jaké budeme mít výplaty a co si za to budeme moci koupit. Byla to přítulnost k tátovi i mámě, která nám určila výši kapesného, na které nikdy nebyla žádná záruka.

V této válce není žádná spravedlnost. Nezačala loni. Nezačala ani v roce 2014. Táhne se s námi už desítky let. Určující se stala někde na Jaltě či v Postupimi, ale ani to není začátek. Velmoci už jsou prostě takové. V hysterických rozvodových válkách mají obě strany přání, aby se ta druhá propadla do horoucích pekel. Ale ono se to nestane. Často obě strany jednají podle hesla, že už přece nemůže být hůř, ale zpravidla se ukáže, že může být mnohem hůř. Na konci každé takové války jsou citově zmrzačené děti.

Viděl jsem rozvody, kdy se z dobře situovaného páru stali dva chudáci v exekucích, protože všechno to, co za svůj život nashromáždili, to pak použili ve vzájemné válce, kterou nedokázal ukončit ani právník, ani soudce, ani psycholog. Teď mám naprosto stejný pocit i z války na Ukrajině. Důvody jsou stejně malicherné. Vůbec nezáleží, kdo je víc v právu. Oba mají dost sil, aby při vzájemném měření zničili široké okolí vzali sebou i ty, kteří si to nevybrali a nemohou s tím nic dělat.

Koneckonců, co nám říkají o této válce naši představitelé? Slibují nám budoucí prosperitu? Slibují nám, že až porazíme Rusko, tak všichni zbohatneme? Slibují nám větší domy, lepší životy, kratší pracovní dobu, dřívější odchod do důchodu? Ne, nic takového nikdo neřekl. Prostě se jen máme přidat k hysterické mámě, které dal otec do držky, protože se neuchlastal, ale naopak začal znovu zvedat hlavu. A když se nepřidáme k mámě, tak jsme automaticky na straně táty. Jo, přesně takhle to chodí, když už není žádná soudnost, jen touha po pomstě.

To je také jediné, co vidím, když sleduju Fialu nebo Černochovou. Touhu po pomstě za každou cenu. Mráz mi běhá po zádech, že už nejsem milované dítě, ale jen laciný frontový materiál, protože pro vítězství není žádná oběť dost velká. Jsem jen položka ve hře. Dobrá k tomu, aby soud dal zapravdu mámě… nebo tátovi.

Já chci mír, protože bych byl rád, aby mi alespoň kousek pokojíčku zůstal pohromadě. Já chci mír, protože nejsem velmoc a ty talíře a židle co po sobě házejí, ty zasahují především nás děti. Podívejte se na Ukrajinu. Tu už nikdo nedá dohromady a je úplně jedno, kdo vyhraje.

Ta malá holčička u mě tohle chápala naprosto instinktivně. Přesně věděla, komu válka mezi tátou a mámou nejvíc škodí. A vůbec ji nezajímalo, kdo z rodičů je víc v právu. Věděla, co si má přát. Ale také věděla, že s tím nic nenadělá.

Já to mám stejně. Chci mír, protože přesně vím, koho válka na Ukrajině nejvíc poškozuje a kdo na ni doplatí, bez ohledu na to, jestli nakonec zvítězí USA nebo Rusko. A úplně stejně vím, že s tím nic nenaděláme. Jsem chcimír, protože válka rodičů vždycky zničí především děti. Je úplně jedno, na jakou stranu se děti postaví.

523 thoughts on “Proruský Chcimír

 1. Ještě k Rusku:
  „Naše“ pozice ve vztahu k Rusku je jednoznačně definována tím, že Rusko má atomovou bombu. Bez ohledu na jakékoli vojenské výdaje, bez ohledu na cokoli.
  Stejná je i pozice kteréhokoli soudu a jeho zatykače, rozsudku, fatvy, ediktu, klatby. Jen lejstra. Bez ohledu kým jak odhlasovaná, vytištěná, podepsaná, jakými razítky opatřená.
  Rusko má královskou postupku. Atomovou bombu.

  1. Re: Šumachr

   Těch postupek v Ivanovo přední noze je víc a vzájemně se doplňují.
   Z toho pohledu bych se na Ivanovo místě vůbec nebál zahrát loženého durcha, jenže to by pak bylo nůďo.

   Jestli je opravdu skutečností, že Ivan trefil u Kyjeva 160 metrů pod zemí bunkr nacpaný vojenskými analytiky a velitelskými kádry NATO, jak tu proběhlo, asi bych – být na místě Ojrosoudruhů plynule přešel na variantu „betl“, ovšem to by se musel v Bruslogradu nacházet alespoň jeden kus politika s nepoškozenou mozkvou tkání.

   Z druhé strany – nějak moc nechápu, co by jako měli soudruzi análně tikat. Doufat v to, že Ivan je na pokraji svých sil, může jen duševně velice silně nevyrovnaný jedinec.

   1. Rozhodně nejsem odborník na hypersonické ani jiné zbraně, ale u údaje 160 m se nu zdá být být jedna nula navíc…
    Vzpomínám na marnou snahu amerických soudruhů vybombardovat skalní úkryty Al Káidy.
    A to tam požívali speciální bomby. Ale i 16 metrů betonu je hodně. Zatraceně hodně.
    Tolik nemají ani sklepy na Bankovní v Kyjevě.

   2. Zatím nepotvrzeno. Kdyby mezi nimi byl nějaký z čarodějů I. kategorie, možná, že už by kolem toho byl šrumec. Jestli bylo, třebaže věcně bezvýznamné, prosákne později. Technická poznámka, hloubka 160 m skály a betonu je pro účinek konvenční hlavice neprostupná. Kocourových 16 m ano.

    1. Jako vždy jde o to kam a do čeho se trefit. Pamatuji se, že v Iráku se před lety Američané trefovali do vzduchotechniky a komunikačních šachet. Na zabití živých bytostí stačí pouhý tlak. A když přidáme nějaký sajrat, jen ne novičok, to by ho musely být tuny, tak je dokonáno
     Amen

     1. Nevylučuji, chemie pak už netřeba. Ale byla by to neskutečná náhoda. Trefit se do dírky, která má tak 2×1 metr a zrovna je otevřená… Možná právě vycházeli nebo se tam šli schovat a nestihli to… Occamova břitva.

      Ale celý tento incident ještě není nikým potvrzený. Ruská rozvědka by už o tom věděla a ruská propaganda by se chlubila. Takže teoretizujeme.

      1. Ja si myslim, ze je to nesmysl, ale zbrojni odbornik nejsem.
       Jinak stropy bunkru se nedelaji z 16m tlusteho betonu, tam se to vrstvi z betonu, pisku, pancire a sterku, prave aby se zabranilo bombam urcenym porazit i hodne silny beton.

    2. Vyšlo to někde u Řeků, ale bylo to „jen“ 120 m.
     Tam nejde jen o konvenční hlavici, to je jen třešnička na dortu, pokud má správně nastavené časování, tak vybuchne až po průrazu.
     Tady jde hlavně o kinetickou energii.
     8 machů z výšky 20 km. Stačí jen půltunový penetrátor a malá výbušná nálož v penetrátoru (pár desítek kilo).
     Troufnu si tvrdit, že 10 m betonu a zbytek písku a kamení by to rozlouplo jak lískový ořech v kleštích.
     Pancíře moderních tanků (až 800 mm vysoce legované a válcované oceli) taky neprorazí výbušnina, ale kinetická energie podkaliberní střely.

 2. Současná slepá ulička v mezinárodní situaci má několik důvodů: 1. Slábnoucí hegemon USA a Západ je zadlužený a vše řeší tiskem dolarů. 2. Nově nastupující hegemon Čína již nechce ustupovat. 3. Prosperita velmocí souvisí s přístupem ke zdrojům levných surovin, kterých ubývá. 4. Ve všech konfliktech ve světě včetně Ukrajiny jde o stamiliardy dolarů takže životy, blaho a zájmy občanů nemají žádný význam.

 3. Oběť je ten, kdo se za mi prohlásí. Ten, co prohrává.
  Zelenskij požaduje změnu OSN. Není k Ukrajině dost přátelská a Rusko má t.č. podle pravidel předsednictví.

  Další požadavek toho komika možná bude znít, aby se obrátilo otáčení zeměkoule.

 4. Katolická církev má už jasno, do čeho bude v budoucnosti investovat. Už žádné luxusní hotely, ale nájemní byty, lesy a také školy a školky. Největší diecéze v ČR – pražské arcibiskupství – se ve velkém vrhla hlavně na reality.

  A jak řvali, že církve potřebujeme kvůli tomu duchovnu

  1. Nutně potřebovali restituce, aby mohli konečně páchat dobro.
   Jednou jsem ležela v nemocnici společně se sestřičkou od Voršilek. Měla žaludeční vředy , naučily jsme ji tam kouřit, chodila hulit do koupelny s námi mladšími, mezi babkami jí bylo smutno.
   Vravila : Aj, to cígo mi dělá dobre na toho vreda.
   Potom mě pozvala , abych jí přišla navštívit do kláštera na Národní třídě. Uvařila čaj ve skromné kuchyňce, ty jepťule tam fakt nemají žádný luxus.
   Jinak t am ale luxus je, všechno v leštěném dřevu, jako někde na zámku, jejich věrchuška musí žrát koňská vejce . Ale mužstvo, v tomhle případě ženstvo, bere dost u huby.
   Z mého pohledu je úplně fuk, jestli ten balík oběživa přerozděluje někdo od Pravdy a Lásky, anebo nějaký církevní potentát. Protože ty prachy jdou z mojí kapsy. Ámen.
   😀

    1. V českých podmínkách je církev odnož od Pravdy a Lásky. Koneckonců, Lihovci, hadi na tři, jsou inventářem každé vlády. A všude škodí, kudy chodí. Z podpory moravských babiček dokáží vytřískat majlant.

   1. Ten vás vysteroidovanej představitel, možná bude znát všechny harpagondechujcký poučky, ale umře hlady gdyž nebude mít korporátní zaopatření za jeho zbytečné kecy. Muheeeeee

   2. Jó, dříve si blboni mysleli, že Gates vymyslel počítače v garáži a tenhle si myslí, že nějakej Mask vymyslel vesmírná vznášedla, potažmo elektrické auta, taky v garáži, jak jinak. A to všechno bez ukradených lidí za účelem donucení vymyšlenin souběžně prospěšných kurváren na ovládání lidstva. Nebo si něgdo eště myslí, že například mobilní telefény byly za-financovány harpagondechujci aby si tetky a strejcové vykládali o píčovinách? A je teho mraky, od vachčín, co blboni z teho měli náhubkovou lepru, ale líbí se mi ta drzost čuráčků, co si krátí čas v posilovnách,

    1. Máte skvělý přehled.
     Jen drobné opravy, počítač v „garáži postavili Jobs a Wozniak.
     Gatesův DOS je na základě CP/M ukradeného Gary Kidallovi, zjednodušený Timem Patersonem.

     Mikolov patří přinejmenším k evropské špičce v oboru AI.

     1. Byl to Gary Kildall. A o jeho smrti se dost spekuluje. Kdoví co má ten „filantrop“ Gates za kostlivce ve skříni.

      1. To si byl Gary, no ale CP/M to v žádným případě nebyl. Byl to DR-DOS, jelikož Garyho firma se jmenovala „Digital Reseach“, no a ještě v MS-DOS 5.0 byly velké fragmenty kódu z původního DR-DOSu. CP/M je úplně mimo, to je jiný příběh. DR-DOS měl jako vzor při návrhu CP/M, což byl v té době nejvyspělejší systém, ale není to převzatý kód ani kopie.

       Počítač vskutku nevymysleli Jobs s Wozniakem, ani nepostavili první v garáži. A když už, tak to stavěl Wozniak, protože Jobs o tom věděl kulové, byl to obchodník, většinou s teplou vodou.

       1. Internet poridil american a daroval ho lidstvu zadarmo..
        Parasiti se vyrojili jako obvykle.
        Vetsinou studovali na universite , tak ze nestudovali , ale vyuzivali vsechny nejmodernejsi vybaveni , porizeny vod bohacu .
        ..Vselijak se snazili napr. propojovat pocitace.
        Sli taky jako obvykle za svyma miliardarema , naval miliony a potom zacali budovat ty byznysy..Co jinej nemuze..
        Kazdej jim pomaha , jsou vvoleny.
        Kdyz se zdraha zacnou zpivat tu pisnicku od 45 a kazdej couvne, stada soudcu a prokuratoru a jejich zakonu, neznaji bratra.
        Tak to delaji a tak dlouho , az se neco povede.
        Nebo se nekam nacpou a ovladnou podnik penezma brzy.
        A vsecko si prisvoji , treba udelaji malou zmenu..
        Se to siri po celym svete samozrejme..
        Miliardari ,co se nepovede vodepisou jako ztraty z dani .
        Nekdy se vloudi chybicka ,treba Madof a 50 miliard je v komine..

        1. Přesně tak to je. Peníze rozhodují, oni si všechno přisvojí.

         Legrační je, jak zpětně falšují historii, i svého vlastního „vzestupu“. Takže pak se klidně Gates prohlásí za vynálezce internetu, ačkoliv TCP/IP Microsoft léta ignoroval a vymýšlel si vlastní síť MSN, v čemž utopili miliardy a nic. Jobs pro změnu vymyslel dotykový telefon, ačkoliv léta před Apple dělal takové bazmeky Palm a další.

         Všechny triumfnul Al Gore, ten se prohlásil za vynálezce internetu také. Což bylo už natolik přes čáru, že začaly žertíky jako že je také vynálezcem al-gor-itmů, a finální zásah mu uštědřili tvůrci South Parku, když Al Gora pasovali na superhrdinu, který zabil lidoprasomedvěda, čímž nepochybně zachránil celé lidstvo. Takže dneska se Al Gore nemůže nikde veřejně objevit a blábolit své pitomosti, protože publikum mu houfně děkuje za zabití lidoprasomedvěda… i v Amících je kus smějící se bestie…

         1. Falšují historii, to je opravdu zajímavé, i na wiki je napsáno traduje se, když popisují začátky tohoto podnikání. I historie se asi dá koupit

          1. Přepsat ano, to je klasika „1984“ i jiní.
           Ale vždy vítězové. Ale koupit? To musí být člověk velmi „vítězný“. A ta nová pravda nemá nekonečnou trvanlivost. Přijde někdo neznalý poměrů a tu odhozenou pravdu opráší – a je zle.
           Pak to končí podobným šermem jako zde. Leč kordy mají kuličky, nikomu se nic nestane.

         2. Gates se za vynalezce internetu neprohlasil, to z nej udelal jedna alternativni inteligentka z nasivasi televize.

        2. Jiní tvrdí, že Internet byl vynalezen mužikem Fjodorem Maslenkovem, kterému však v nuzných nepřejících poměrech carského Ruska nebylo dopřáno tento převratný vynález uskutečnit.
         Jenže skutečnost je taková, že Internet byl vynalezen velkým českým osvícencem i v nepřeneseném slova smyslu, i vynálezcem žárovky zvané járovka, před Edisonem a dokonce s vyšší svítivostí 2,7296 svíčky na watt, buditelem a vynálezcem Járou Cimrmanem. Ovšem, jak mohl uspět v zatuchlé Rakousko -Uherské monarchii navíc prolezlé Edisonovými špicly kradoucími pro něho vynálezy, které pak si nechal patentovat? Cimrman byl jen jednou z jeho mnoha obětí, jako v případě žárovky i Joseph Swan, Geinrich Göbel…. Ostatně na čem jiném než na loupení vynálezů, případně i vynálezců je postaven úspěch Ameriky? Což válečnému zločinci Werneru Braunovi, místo aby skončil před Norimberským tribunálem a byl oběšen za spoluúčast na zotročování ale i vraždění zotročených lidí, nejprve koncentráčníků a posléze i dobrovolných zahraničních pracovníků, nebyla poskytnuta ochrana aby tam pokračoval v práci započatou pro Říši? S posvěcením tamní moci se můžete zmocnit například Měsíce a prodávat tamní pozemky. Nakoupil například i Ondřej Neff. Kupujte, nebudou. Tak si jako své vlastnictví můžete zaregistrovat zbylý kus vesmíru.

         1. Cimrman je jasný, ale k tomu carskému Rusku … tam byl vynalezen bezdrátový přenos obrazu … když Ivan Obrazovič Obrazov přenášel jeden obraz z pokoje do pokoje …

       2. Díky za upřesnění. Co prvního počítače se týče, míněn tím osobní „prapočítač“.
        V té době bylo více konceptů. Jde-li o „první“, doba tím byla „těhotná“, Wozniak s Jobsem se stali nejznámějšími, bylo jim přisouzeno prvenství. Tak jako obchodníku, manažerovi ale i zloději a plagiátorovi Edisonovi, třebaže nebyl vynálezcem první fungující žárovky, Bellovi, třebaže fakticky před ním byl například Joshua Gray, jenže o několik hodin později dorazivší na patentový úřad. Ani Ressel nevynalezl lodní šroub, ostatně ten se neujal, byl nahrazen vrtulí. Takových případů a simultánních vynálezů, jejichž prvenství je přisuzováno nejznámějšímu, je mnoho. Také jsem zbastlil několik vymyšleností dříve než byly patentovány, ale ani si nemyslím, že jsem byl první.

        1. Bohužel, nemáte pravdu ani takhle.

         První „osobní“ počítač byl až IBM PC, dříve se tomu takhle vůbec neříkalo: termín byl „domácí počítač“. Nebo „herní počítač“.

         Apple nebyl s „Apple I“ ničím výjimečný – byla to standardní konstrukce na obvodové sadě MOC Technology 6502, což byl v té době hodně používaný 8-bitový procesor, hlavně protože byl mnohem levnější než konkurence od Intelu I8080 a dalších tehdejších výrobců. Původně byl totiž určen do hraček a herních krabiček k televizi.

         Jediné zajímavé a zábavné v tom bylo, že základní desku s elektronikou a klávesnici dali Jobs s Wozniakem do dřevěné bedýnky z prkýnek a pojmenovali to „Jablko“… Ostatní výrobci to dělali mnohem lépe, např. měli kovové nebo plastové krabice.

         Žádný osobní počítač to nebyl, daly se na tom v podstatě akorát hrát hloupé hry, a zkoušet programování ve strojovém kódu a Basicu.

         Rozdíl tedy byl hlavně v tom, že Jobsovi a Wozniakovi rodiče byli bohatí a měli konexe, takže synáčkové byli ihned „velcí podnikatelé“ a protlačili vše díky penězům a marketingu. A konexím, samozřejmě.

         Jinak v té době bylo mnoho lepších a populárnějších „domácích počítačů“, třeba TRS-80, vyráběný několika firmami v USA, Británii a jinde. Commodore, Atari/Amiga, Sharp, …

         1. Však ano. nejsem odborník na historii počítačů, jen poučený BFU. Uznávám rozdíl mezi realitou a tím, že „je všeobecně známo“.
          Nejde o název, jestli osobní nebo domácí. Doba tím byla „těhotná“.
          Wozniak s Jobsem se uměli prodat. I bez nich by byly osobní počítače. I bez Gatese. Byla by jiná jména, vypadalo by to trošičku jinak, následná evoluce by to srovnala přibližně do dnešní podoby. A pokládám za pravděpodobné, že bez patentománie, viz mé srandičky ve 12:03, jsem zvědavý kdo je procedí od vážného a kdo je sežere i s navijákem, bychom byli dál.

          1. No však. Jen narážím na to, jak marketing a falšování historie dokáže měnit „narativ“, takže si myslíte o prvních domácích/osobních kompech takové blbosti.

           Psal jsem o kousek jinde, jak tihle lidé zpětně falšují historii – nechávají o sobě psát oslavné vylhané knihy, platí týmy lidí na přepisování záznamů ve Wikipedii a jiných „zdrojích“, nechávají o sobě točit filmy…

           Prostě budují obraz spasitele, asi jako to dělají náboženské sekty.

         2. Jinak ještě, IBM PC – tak to PC znamená „Personal Computer“, tedy doslova „osobní počítač“, tak ten byl první. IBM nějaká léta pak vlastnila ochrannou známku na tento název…

          Až po tom všem přišel Sinclair se svými lacinými ZX-80, ZX-81 a hlavně pak v roce 1982 ZX-Spectrum, což je v Evropě a u nás z této doby asi nejznámější.

          Skutečně osobně použitelný Apple na něco jiného než jenom hry byl o mnoho let později, Apple Macintosh, což byl takový „domácí osobní počítač“, v jedné krabici komp i obrazovka, zvlášť jen klávesnice a myš. Přičemž grafickou nadstavbu operačního systému ukradli u Xeroxu, kde to vymysleli…

          Prodejní úspěch Apple Macintosh pramenil hlavně z toho, že tam byl poměrně použitelný textový editor, a prodávali k tomu první velmi lacinou laserovou tiskárnu, která do té doby stávala 2-5x tolik… takže si to náhle mohli movitější lidé dovolit domů…

          To byl v podstatě první Apple, který se více prodával… do té doby to byla taková spíše fanouškovská záležitost pro nadšence do programování a počítačů… a hraní.

          1. Atari 400/800, které převyšovalo PC ve všech ohledech, bylo uvedeno na trh v roce 1979. Před ním byly na trh uvedeny: Apple II, TRS-80, Commodore PET, Compucolor II (všechny v roce 1977), poté TI-99/4, což byl první domácí počítač s 16bitovým procesorem, a už zmíněné Atari 400/800. I vámi Sinclair uvedl první počítač dřív než IBM, a to ZX80 v roce 1980.

           Mimochodem, podle Wiki byla cena toho Texas Instruments počítače v roce 1981 $525. Pro srovnání, de facto osmibitové PC uvedené v roce 1981 firmou IBM stálo $1,565. Nicméně se prosadilo PC. Jak? To už jsem zmínil o něco výše. A to nemluvím o operačním systému, který byl prostě výsměch.

          2. Jistě, ale nemůžete srovnávat tyto domácí hračky s IBM PC. Které bylo modulární, měla otevřenou ISA sběrnici – daly se do toho dávat periferní karty, procesor byl sice Intel 8088 osmibitový, ale vnitřně 16-ti bitový. Grafika byla modulární, CGA, Herkules, pak rychle EGA a VGA.

           To bylo prostě o něčem úplně jiném. Samozřejmě, také za jiné peníze. A jistě, Atari/Amiga té doby uměly v něčem více, měly rychlejší procesory atd. ale celkově to pořád nepřekročilo tu hranici domácího počítače, na profesionální použití to zkrátka nebylo (i když, třeba muzikanti to profesionálně používali, kvůli MIDI rozhraní).

          3. A ještě jedna poznámka. Kdyby se trojice IBM/MS/Intel, později jen MS/Intel, nepokusila monopolně ovládnout celý trh, mohli jsme být dnes někde úplně jinde, což dokázal prudký vývoj v oblasti mobilních procesorů od vstupu „chytrých“ telefonů na trh. Protože o architektuře RISC se mluvilo už v osmdesátých letech a Acorn Archimedes byl uveden na trh v roce 1987.

           Taky si stačí srovnat operační systémy konkurence, například od Applu, Commodoru a Atari (respektive Digital Research), případně též GEOS od Berkeley Softworks nebo zmíněný RISC OS, s tím, co za tragédii v osmdesátých letech nabízel Microsoft. Tedy ona je to těžká tragédie pořád, nicméně lidmi všeobecně braná jako danost.

          4. Obdoba například Compact Casette vs Elcaset. VHS vs Betamax. Nakonec obé sežrala digitalizace.

          5. Víte, co uměl třeba takový Atari Transputer? Ta modularita PC byla jen z nouze ctnost a za mě je to největší podvodů v oblasti PC, protože upgradovatelnost je spíš mýtus než realita. Kdybych zůstal u těch vašich sběrnic, které jsou mimochodem prakticky všechny mezi sebou nekompatibilní nebo jen částečně, tak to byla ISA-8, ISA-16, EISA, VESA (VL-BUS), PCI, PCI Express.

           Do toho neustále házel vidle MS, protože s každou další verzí jejich slavného OS se řada starší hw zůstala jednoduše nepodporována. To samé platí pro paměti, co novější generace, to pro jistotu jiné sloty, o procesorech škoda mluvit. Co harddiky? MFM, IDE, RLL, SCSI, EDSI, SCSI-2, SATA 1 – x?

          6. To je vývoj…

           Koncept PC prorazil jednak kvůli tržní síle IBM a jejich zločineckým obchodním praktikám, spojení s „Deep State“ a bankami, … prostě IBM byla na systém fašisticky přisátá ze všech nejvíce.

           Ale i tak, prosadilo se to také proto, že to bylo modulární a výrobce IBM uvolnil standardy sběrnice ISA, takže periferní karty mohl navrhovat a dělat kdokoliv. A pak, asi úplně hlavní bylo, že IBM svoje PC dala volně k dispozici – mohl to svobodně okopírovat a vyrábět každý… Což byl rozhodující krok k prosazení.

           Jinak samozřejmě, objevily se první RISC procesory, navíc nejlepší operační systém byl bezkonkurenčně UNIX, který AT&T (majitel Bel Labs, kde to vymysleli) prodával dost volně a relativně levně, no a na univerzitě v Berkeley napsali volnou kopii BSD…

           Rychle se objevily tzv. „workstation“, tedy Unixové počítače s Unixem, výkonnostně mnohem lepší než celé PC… ale zprvu velice drahé. Třeba 20x tolik… A zase – na Stanfordu nechtěli ty ceny platit, tak si udělali svoji pracovní stanici, dokonce kolem vlastního RISC procesoru SPARC – mašina se jmenovala SUN (Stanford Univerzity Network), pozdější firma Sun Microsystems…

           Nicméně, po všech těch letech se dá říci, že na úroveň tehdejších technologií bylo IBM PC technicky nejlepší…

       3. To já všechno vím, nicméně se mi už nechtělo, všechno to tu v noci vypisovat. Nicméně DR-DOS byl odvozený od CP/M. Ne tedy na úrovní kódu, ale příkazového a aplikačního rozhraní. Wiki k tomu praví:

        „Společnost IBM se v roce 1980 obrátila na Digital Research s žádostí o vytvoření x86 verze CP/M. Došlo však k neshodám ohledně smlouvy a IBM od ní odstoupila. Místo toho byla uzavřena dohoda se společností Microsoft, která od Seattle Computer Products (SCP) koupila jiný operační systém, 86-DOS. Z tohoto systému se stal Microsoft MS-DOS a IBM PC DOS. Struktura příkazů a aplikační programové rozhraní systému 86-DOS napodobovaly strukturu systému CP/M 2.2 (s BDOS 2.2). Společnost Digital Research hrozila právními kroky, protože tvrdila, že PC DOS/MS-DOS je příliš podobný CP/M. Počátkem roku 1982 se společnost IBM dohodla, že bude vedle PC DOS prodávat i x86 verzi CP/M společnosti Digital Research, CP/M-86. PC DOS se však prodával za 40 USD, zatímco CP/M-86 měl cenu 240 USD. Podíl zákazníků PC, kteří byli ochotni utratit šestkrát tolik za CP/M-86, byl velmi malý a omezená dostupnost kompatibilního aplikačního softwaru, zpočátku ve prospěch Digital Research, byla jen dočasná.“

        Bill Gates byl spratek z bohaté a vlivné rodiny, jehož rodiče mu přes známosti dohodili ten kšeftík u IBM, byť do té doby za sebou neměl prakticky nic. Dokonce ani ten operační systém, kvůli němuž IBM s MS tu smlouvu uzavřela. Mimochodem, IBM byla svého času vyhlášená téměř mafiánskými praktikami, v důsledku nichž nejprve americké, později i evropské firmy začaly pod výhrůžkami a tlakem nakupovat PC, i když byly na trhu mnohem lepší a hlavně levnější počítače. Gatesovi celkem rychle došlo, že nechá dělat IBM špinavou práci v obsazování trhu, přičemž v okamžiku, kdy budou prakticky všude jen PC se systémem od Microsoftu, můžou se od IBM trhnout a začít všechno ovládat sami a IBM vydírat. Pak už jen stačilo prolobovat pár zákonů, jako třeba ten, že se nesmí prodávat žádný počítač bez operačního systému, a zároveň obchodníkům umožnit pod cenou nabízet operační systém od MS jako tzv. OEM, takže konkurence neměla šanci a všechna celkem rychle zkrachovala.

        Pokud by mi to někdo s tím IBM nevěřil, tak nemám sice už odkazy na články, které z internetu nějak „záhadně“ zmizely, ale tady je článek o celkem nedávných kauzách spojených s touto firmou: https://medium.com/worm-capital/the-ibm-hall-of-shame-a-semi-complete-list-of-bribes-blunders-and-fraud-19e674a5b986 Nemluvě o jejich spolupráci s Třetí říší.

        1. Jj. Ještě taková perlička: když IBM panáci sháněli operační systém pro svůj nový IBM PC, tak neohlášeni přijeli ke Gary Kildallovi domů a ten je odmítl, protože slíbil dětem plachtění na jezeře. Takže jeli za Gatesem…

        2. Nerozporuji nic z napsaného.
         Nestudoval jsem prameny. Jenom si tak říkám, že historie se vždy vykládá z pozice těch, kteří neprohráli. Nejen ve vojenství a politice, ale i v technickém rozvoji a obchodě. Sledoval jsem v „přímém přenosu“ jenom digitalizaci zvuku a záznam obrazu. Pro analogový záznam zvuku byl mnohem vyspělejs´ší systéme Video-2000. Jenže peníze rozhodly, že se (v podstatě od cenou) prodával systém VHS. Když už byl hlavně americký trh částečně saturován, tak proniknout se systémem 2000, sice lepším a modernějším nebylo možné. Pdobným způsobem byl překonán systém digitálního lineárního magnetického záznamu. Ten byl jednodušší, spolehlivější, dal se mechanicky stříhat a mohly se používat stávající pásky a mechaniky. Jenže tím, že se pro první digitální záznamy používaly upravené videomagnetofony s rotační hlavou se začaly dělat jejich zmenšeniny, DAT, s velejemnou mechanikou, na kterou se stačilo křivě podívat a už nefungovala. Používali jsme je en krátce, protože je vytkačil MD – minidisk. S mnohem rychlejším hledáním (byl to disk a ne pásek) a s ochranou vlastního optického nosiče v krabičce. Ten miniaturní optický disk je vlastně malé, přepisovatelné CDA. Fungovalo to celkem spolehlivě cca deset let a přišly záznam na kartu, které to všechno pochopitelně velmi rychle převálcovaly.
         Takže technický pokrok pro nás znamenal třikrát přepisovat celý audioarchiv. Systémům DAT a CDA jsme se na rozdíl od jiných pracovišť vyhnuli.

         Pokud by někdo měl zájem, o technice audio i foto píšu tady.

         1. MiniDisc jsem jednu dobu používal pro přehrávání hudby. Škoda že Sony tak dlouho a zarputile bránilo začít používat tehdy stále populárnější MP3 formát. Téhle technologie mi je fakt líto, nehledě na to, že Sony uměla u některých přehrávačů vytvořit vážně krásný design. Ach, ta nostalgie…

          1. Komprese v MD je téměř bezztrátová. Jenže je chráněna patentem. Takže používat ji jinde nelze.
           A ze všech formátů se udržela jen MP3 proto, že byla nakonec uvolněná pro všeobecné použití. Takže je celosvětově používaná a ty ostatní, chráněné patentem a tedy placené jsou ve velmi malé menšině. (Tedy kromě WAV pro zpracovávání. ) Dneska už nemá komprese tak velký význam, protože se cena za MB uložení snížila (odhadem 150x) a média mají pro mě už nepochopitelné kapacity (GB). Což sebou nese jiné riziko – poporuše karty ztrácáíme velké množství dat. Zálohují jen hloupí profíci. [;>))

         2. Zapoměl jste ny Betu od Sony. I ta byla lepší než VHS od JVC. Ta 2000 od Philips a spol přišla už hodně pozdě, když byl trh už obsazený.

        3. A tak to pokračuje dodnes. Tohle spolu se zdejšími státními blbci málem zařízlo Mironet.
         Jsem pro omezení patentových a autorských práv.
         Jedu na Linuxu. Dře to, ale jde to.

         1. Já jedu na Linuxu taktéž. První pokusy kolem roku ’97 – ’98, dual boot zrušen o cca deset let později. Za mě to nedře 🙂 Ale je pravda, že mě neživí nějaké aplikace jedoucí pouze na tom Jediném Správném OS.

          1. Stejná zkušenost. Už to fakt nedře – když musím pracovně k Windows, trpím 🙂

  1. Musela jsem se smát, jak mluvil o tom, že gembleři jsou hlupáci.
   Znala jsem pána, který byl gembler/ notorik, dokonce se s tím 2x léčil v Bohnicích. Měl strašlivé dluhy, dle vlastních slov prohrál už nejmíň 50 milionů. Neplatil alimenty, nájem, nic, prakticky ho živila asi osmdesátiletá maminka. Neustále si bral další a další půjčky, u Providendu měl trvalou.
   Po výplatě si koupil dvě krabice dutinek a několik balíčků tabáku a vyrazil do kasína.
   Živil se chlebíčky při různých oslavách, byl výborný společník a v kolektivu velice oblíbený. Nikdo to o něm nevěděl, že hraje.
   Blbec určitě nebyl, byl nedostudovaný VŠ, před hadrákem se živil jako pingl a prodával bony, což po listopadu skončilo. Pravil, že všichni kolegové přešli na dýlování drog, ale on na to nemá žaludek.
   Takže dělal skladníka, byli jsme kolegové. Výborný člověk, naprosto spolehlivý, moc ráda na něj vzpomínám.
   Když zase jedno ráno po výplatě neměl ani na sirky, tak jsem se ho zeptala, jestli si fakt myslí , že vyhraje těch několik milionů a splatí tím dluhy.
   Vysvětlil :
   V jeho případě je prakticky nemožné už konečně zbourat to kasíno a obrat všechny. Spočítal si, že když už tolikrát prohrál, tak je z hlediska statistické pravděpodobnosti naprosto nemožné aby konečně jednou nevyhrál. Jen to chce vytrvat a nevzdat to, což rozhodně neučiní, protože do toho už doopravdy vrazil těžké prachy. Až vyhraje, splatí všechny dluhy vč. alimentů zpětně a už nikdy do herny nevkročí.
   Včil mudruj.

    1. Jen aby to nebyl nějaký prognostik. Ti už se tu předvedli a také by jim tenkrát nikdo nevěřil, co tu všechno způsobí.

    2. Asi ste to taky zažili, když ste coby malý smradi otravovali dospělý. I přesto, že se vám jinak věnovali, jak uměli, tak jim prostě jednou za čas došla trpělivost, bouchli saze, dostali ste za uši a bylo vyřízeno, jakýpak se smrady štráfy!

     Píšu o otravování a blbejch nápadech, kterých maj nejen malý smradi na rozdávání. Jsou někdy tak otravný, že je to až k nevydržení a neunesení .. co vám starcům mám vykládat, žejo?

     A tak mi tenhle výchovnej přístup připadá zcela přirozenej a v pořádku, prostě se tak mělo a má přistupovat k tomu green dealu, grétám různých pohlaví a IQ, k elektrobobilitě a ke všemu tomu zelenýmu pošukství, který sou na tý straně stromu, kde sou neplodící či už uschlý větve.

     A ptáte-li se, jak poznat tu neplodící či uschlou větev?

     No a právě o tom to všechno je = o školách a navazujícím dalším vzdělávání, o nabývání zkušeností, o dědictví umu předávanýho z generace na generaci, o rozhledu … nebo jen o selským rozumu … nebo jen o chtění bejt dobrej!

   1. I nedostudovaný hňup může být neskutečným blbcem. Že byl oblíbeným? V ČEZku jsou blbci oblíbení. Je to takový národní sport.

    1. Tenhle kolega rozhodně hňup nebyl. Ale gemblerství je choroba, stejně jako alkoholismus, nebo užívání drog. A léčí se to snad ještě hůř.

  1. Ne, psali to už 31.3., třeba britský „The Sun“.
   Bohužel mě dost zklamali, protože k tomu připojili dovětek, že Britanistánci to asi zablokují, s poukazem na to, jak Lejnová zlikvidovala Bundeswehr. Ale uvidíme…

   1. Este je v zaloze Boris , tak neni jisty , kdo se na to NATO vic hodi..
    Lejno ted prohlasila, ze pratelstvi a spojenectvi Ruska a Ciny je pro EU velky riziko.
    Obchodovani EU s Cinou je okolo 850 miliard rocne a to musi taky skoncit..
    S Usa je to okolo 740 miliard , ty se jeste nevyjadrili k rizikum..
    Musi honit Trumpa kolem cely ameriky..Biden musi podepsat zatykac..
    Proto musi EU bejt spojenec s Ukrajinou , to je samozrejme uplnej sichr a bez rizika..
    Ale Kim se ukazal jako tezkej frajer ,/kterej cinana strci do kapsy kdy chce/ a nabidl Putinovi , daleko vic nez ten chtel..
    V nouzi poznas pritele..

  2. Bohužel, tahle funkce je jen „dekorativní“ a o ničem nerozhoduje.
   Tak jako nerozhodoval PePa.
   Prostě SSA tam potřebbuje mít nějaké cvičené opičky, aby se budilo zdání, že to není organizace jen jednoho státu.

  3. Ano! Ano! Ano! 😀

   Není to apríl. Přišel s tím předevčírem The Sun s odkazem na diplomatické zdroje.
   A nikdo to nedementoval.

  4. Hurá! – tedy Sláva!
   Čím dříve dovede NATO tam, kam dovedla německou armádu, tím lépe.
   Vpřed ke světlým zítřkům,
   tedy stačí přiměřeně světlé,
   nemusí být světlé svitem termonukleárním.

  5. Zklamu vás, evidentně není žádoucí pro tuto funkci:

   „Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, a Charles Michel, předseda Rady EU, letěli na loňská jednání OSN o klimatu v Egyptě soukromým tryskáčem. Napsal to web britského listu The Express.“

   https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-predaci-unie-letaji-soukromymi-tryskaci-na-konference-o-klimatu-40427423

   Takový článek a mainstreamu? A zrovna teď? Na náhody může věřit jen naiva.

   1. Sou rozdily , ktery si nektery nechteji tvrdohlave povsimnout..
    Kdyz se duchodce jednou za tejden vosprchuje vic nez dve minuty a teplou vodou a sam ,skodi strasne..
    Kdyz nekdo jinej vybouchne potrubi a vznikne ekologicka udesna a prirodni katastrofa , pocasi to jen samozrejme prospiva a kazdej souhlasi..

  6. Krasne k tomu Stoniš:

   Jsem pro. Už se těším na elektrické nadzvukové stíhačky, uhlíkově neutrální balistické střely, LGBT divize a bombardování nepřítele letáky s evropskými hodnotami.

  7. Konečně se Bundeswehr zbaví těch kalhot pro těhotné vojačky a pancéřových vest pro kojící matky. No ni?

 5. Vážený pane Vidlák,

  Velmi mě těší, že jste se rozhodl ve svém článku upozornit na důležitost mediální gramotnosti v dnešní době. Je skutečně nezbytné, aby lidé uměli správně a kriticky vyhodnocovat informace, které jim přicházejí ze všech stran. Bez toho se totiž mohou snadno stát obětí manipulace či dezinformace.

  Zároveň se mi líbí vaše zamyšlení nad tím, co by mohlo být příčinou toho, že mnoho lidí dnes neumí kriticky přemýšlet a používat správné zdroje informací. Domnívám se, že zde hraje důležitou roli také vzdělávací systém, který by měl být schopen studenty naučit kriticky myslet a pracovat s informacemi. Bohužel se však často setkáváme s tím, že vzdělávací systém neodpovídá našim potřebám a nezajímá se o to, aby studenti byli dobře připraveni na život v digitální společnosti.

  S potěšením jsem také četl vaše pozitivní hodnocení protivládních demonstrací v naší zemi. Domnívám se, že je to jedna z projevů zdravé demokracie, kdy lidé mohou svobodně vyjádřit svůj názor a upozornit na problémy ve společnosti. Samozřejmě je důležité, aby tyto demonstrace probíhaly v souladu se zákonem a neohrožovaly bezpečnost ostatních lidí.

  Děkuji vám za váš článek a těším se na další vaše názory a myšlenky.

  1. V článcích pana vidláka jsou informace a fakta úhlavním nepřítelem. Patrně se snažíte pohádkáře pochválit za jeho excelentní práci s pocity a dojmy.

  2. Tak to je základní omyl. Kritické myšlení Vás nikdo nenaučí. Důvody? 1. Vysoké procento populace (celosvětově, nebuďme sebemrskači) na to nemá myšlenkovou kapacitu. 2. Kritické myšlení vyžaduje čas na hledání nezávislých informací z důvěryhodných zdrojů a analytické schopnosti. 3. Hlavní média která napájejí uštvanou veřejnost, která nemá čas hledat zdroje informací a má co dělat aby se udržela při životě, zaplatila složenky a vychovala děti, nejsou ani nezávislá ani důvěryhodná. A to je podstata problému.

   1. Kritický myšlení je, když opakujete fráze ČT24, když opakujete po odbarvený chlamydii Černochový ty její sračky, když čtete FORUM24 a se vším souhlasíte.

 6. Jedno OT ted v televizi řešili nastup do školy prvnáků a někde mají děti jezdit 85 km a třeba nebude ani doprava takže vozit budou muset rodiče a ty třeba mají práci na druhou stranu to je teda blbákov. No nezávidím to dnešním rodinám dobře už bylo

  1. Začíná to byt zajimavé. Nejsou místa ve školkách, školách, ruší se pošty, menší prodejny, horší dostupnost zdravotní péče, rušení spojů veřejné dopravy. ..
   a na straně druhé automobilita je sprosté slovo , snad jen když mas auto za mega na baterky tak nejsi vyvrhel.
   Tak ti nevím, Karle 🙂

   1. Kuva, jak to trn bolševik udělal, když postavil paneláky, začaly se jako o závod rodit Husákovy děti, hned vyrostly všude školky a základky byly jedna vedle druhé. Aspoň na Jižním městě to tak bylo.

     1. Re: Sasin

      Já jsem je stavěl taky. Ty paneláky.
      Ale neviděl jsem to, protože jsem je stavěl se zavřenýma očima.

      1. Bylo to parádní bydleníčko.
       Po hadráku se říkalo, že z toho budou slumy pro nepřizpůsobivé obyvatelstvo.
       Stal se ale pravý opak. Na Jižní město vede metro, občané si ty paneláky zateplili a opatřili zděných jádry a plastovými okny , okolo stromy a spousta hřišť, je tam teď bezpečno.
       Náš podnikový byt zeťák lehce zrekonstruoval, prodal za 2,5 milionu a měl základ na postavení domku v jedné díře ve stč. kraji. Kdyby počkal, tak dneska pěkný 3+1 s lodžií u stanice metra stojí daleko víc.
       Na Jižní město nedám dopustit, děti tam prožily nádherné dětství.

       1. Dneska každý byt drží a pronajímá, aby měl na hypošku na baráček uprostřed polí bez infrastruktury. Tak se ze sídlišť, kde bydleli rodiny a o paneláku řvali, třeba už jen tim, že stirali na chodbě a chovali se slušně, stávají noclehárny pro nájemníky, kteří se mění 3x do roka a taky se podle toho chovají, na vše serou a chybí ta společenská kontrola, takže hluk bezohlednost a sídliště upadají i emocionálně, nejsou to domovy, ale ubytovny.

        1. Asi jak kde. Tam kde jsme bydleli my, tak tam dneska bydlí slušní lidé a v domě je pořádek.
         Jenom z mateřské školky je domov pro staříky.

    1. Všude vyrostly školky, ale místo pro dote se tam získávalo protekcí.

     Vaše pocity a dojmy jsou joštomilé, ale za bolševika se místo ve školce shánělo mnohem hůř než dnes. A lidi byli v bytech nasardinkovaní tak, že by dnes stěžovali i v bruselu.

     Tvrdá data a paměť jsou úhlavním nepřítelem pohádkové bublinky.

     1. Re: Anonym

      Vy jste taková ta KECKA, že jo!
      A melete hovna neskutečných rozměrů. Kdysi byl prý problém sehnat místo ve školce.
      DNES se vládní soudruzi pokoušejí protlačit zákon, který by umožnil hlídat děti sousedům.

      Ať jdou soudruzi s TAKOVÝM řízením společnosti DO PRDELE!
      A bych nacpal svoje děcko na hlídání kulhavé bábě odvedle, na to nepotřebuju zákon. Já potřebuju funkční školku se všemi standardy, jako je pravidelná a hlavně ČERSTVÁ strava, postýlka na odpolední spaní a zejména odborně vyškolené učitelky, které to dítě připraví na nástup do školy.

      1. Navíc, nasardinkovaní jsou i lidé v západní Evropě. Byty nejsou, nebudou, ne pro chudé.
       Před hadrákem se mohl k bytu dostat každý. Samozřejmě, rychleji se k němu dostala dojička anebo horník, než doktor filosofie . Holt nikdy nemohou být šťastní všichni.

     2. Anonyme, tak to se velmi pletete.
      Školky byly, ale ne pro všechny. Bolševik nebyl žádný blbec.
      Když jsem chtěla dostat děti do školky, tak jsem musela nastoupit jako prodavačka v místní samoobsluze a tím pádem jsme školku dostali přednostně.
      Mne neubylo, půl roku jsem vážila lahůdky a potom hurá do normálního, lépe placeného zaměstnání. A bolševik měl také splněno, samoobsluhy měly dost personálu.
      😀

      1. Božínku, spolubesedníci,
       Anonym a Hopík se přece nepletou. Provokují a chtějí se pohádat, rozbít diskuzi, což se ji tu a tam povede. Plácnou na sklo cokoliv, o čem si myslí, že vás rozčílí.
       Je zbytečné tady opakovat poučky o způsobu likvidace trollů.
       Někteří si prostě nedají říct a troll tak bytní a je ho třeba (i s reakcemi) přeskakovat.

    2. Skolky neboli … moj otec pracoval na KNV, a mama pre mna a sestru mala problem skolku dostat … podrobnosti neviem, nasi to spominali len semo-tamo, aj to nie v diskusii so mnou, ked som uz rozum pobrala … ale kym sa nepostazovali nejakemu nadriadenemu nadriadeneho (nestretne sa hora s horou, ale clovek s clovekom, a obcas vo vhodnej funcii), tak skolka nebola … so zakladkou uz ale problem nebol, to je pravda.

     1. Bosorečko, možná že kdyby nepracoval na KNV, ale byl hutník, tak by tu školku rodina dostala. Je to docela možné.
      Tam, kde nejvíc chyběli lidi, tak tam se erár dětem o školku postaral. A rychle.

 7. Schumacher napsal: 1 dubna, 2023 (14:22) –

  „Nikdo nás neosvobodil. Propagandisticky využívané tak zvané osvobození bylo vedlejším efektem vítězného vedení války.“

  Příteli,
  i reakce na Váš text napovídají, že mnozí tu i jinde nejsou až tak úplně připraveni nebo ochotni chápat váš „průnik na jádro pudla“, podobně jako třeba v pohledu generálního ředitele ČT nejsou občané připraveni přijímat informace o skutečných platech v ČT.
  Co tím chci říct?
  Že zcela souhlasím s Vaším popisem, tedy že strategickým plánem sovětské generality zejména po získání vojenské iniciativy v Evropě byla porážka vojsk nacistického Německa a jejich spojenců jako předpoklad zničení německé nacistické státní suverenity, což bylo možné jen dobytím Německa jako takového na jeho vlastním území a jeho silovým ovládnutím, a to ve smyslu závěrů Teheránské a Jaltské konference v závěrečných fázích v součinnosti s armádami západních spojenců vytvořivšími tzv. „druhou frontu“.
  Přirozeně to bylo možné jen cestou postupných porážek vojsk německého protivníka a jeho válečných spojenců a vytlačení zbytku nacistických armád z území států, které se rozprostíraly na cestě postupu vojsk Rudé armády a jejích zahraničních spojeneckých vojenských uskupení až na linii dotyku s armádními oddíly USA. Potud šlo nepochybně o „vedlejší efekt“.
  Že však vojenské a politické ovládnutí zemí, na jejichž území byla nacistická vojska rozbita nebo byla vytlačena, zejména po předání politického vedení země zpět „do rukou“ vlastního státního establishmentu, bylo občany vnímáno jako OSVOBOZENÍ, na tom není nic podivného, protože ono předání moci zpět vlastnímu státnímu vedení osvobozením skutečně bylo.
  Tedy, si myslím, ale nikomu tento názor nenutím.
  PS
  Samozřejmě, že mám na mysli primárně tehdejší Československo /i když existence Slovenského štátu jako spojence Velkoněmecké říše věc poněkud komplikovala…/.

  1. Díky za vhodné doplnění. V případě pohledu na Slovensko, tomu v pohledu na ně velmi pomohlo povstání. Vnímání událostí, v tomto případě jako osvobození, je významné. Nejen to, jak jsem psal, má objektivní základ ve snaze omezit důsledky vojenských operací na obyvatelstvo Říší okupovaných území. Třebaže je nebylo možno vyloučit omyly. Excesy byly trestány s nejvyšší tvrdostí.
   Snaha byla. Jak jsem psal, vedená politicko mocenským zájmem, ale i na různých úrovních a v různé míře lidskostí a v případě Rudé armády i pocitem slovanské sounáležitosti. Vojáci byli informováni, že vstupují na území okupované společným nepřítelem, svědomím věděli, jaké hrůzy páchal u nich doma.
   Potíž nejen v případě tohoto tématu, ale i obecně je, že někteří v diskusi, třebaže bych zde vítal vyšší úroveň, reagují „na první signální“, jednoduše, v jedné rovině, selektivní optikou předsudečně nastavenou podle několika vybraných znaků. Viz například můj „německý“ „nick“. Vyberou si jen z toho mála co ode mě četli, z toho co se jim hodí, a mají názor. Čím déle a dále jedou po tak vytýčené trase, tím méně ochotni jsou z ní uhnout. Je to obecná vlastnost psychiky, u různých různě silná. Souvisí s dalšími faktory. Inteligencí, informovaností, kognitivními funkcemi v míře ovlivněné věkem, mírou sebestřednosti. Lecos o tom píše Starý Kocour. A naopak, jsem velmi potěšený, že jsem tu potkal přemýšlivé a inspirující lidi velkého rozhledu.

 8. Vážení, tak tohle je dobrý a humorný … fakt stojí za přečtení.
  Malý úvod: Před nějakou dobou jsem se P. Hamplovi zmínil, jen tak pro obecnou informovanost, o ChatGPT a principu, na které pracuje, resp. vypracovává odpovědi. Petrovi to nedalo a přistoupil k problému jak bývá u něho zvykem – úder na jádro věci … jednoduše se té nejchytřejší umělé inteligence zeptal, zda zná sociologa P. Hampla. AI neznala … až po přesvědčování s nevolí uznala, že sociolog P. Hampl existuje a na Amazonu dokonce prodávají jeho knížky. Pak se zeptal, zda zná prof. Budila … stejný příběh. Pak se zeptal tuším na Cempera a Kartouze … AI ihned vysypala vše plus něco navíc 🙂
  A teď – admin Aeronetu přistoupil v podstatě k stejnému problému velmi kreativně a … a chtěl donutit ChatGPT, aby napsal oslavnou báseň na nejznámější dezoláty, proruské šváby a členy Putinovy úderky.
  Jak to dopadlo si můžete přečíst zde:

  https://aeronet.news/redakci-aeronetu-se-podarilo-donutit-umelou-inteligenci-chatgpt-od-firmy-openai-k-tomu-aby-po-presvedcovani-a-premlouvani-napsala-oslavnou-basen-na-donalda-trumpa-andreje-babise-a-roberta-fica/

   1. …Obecna vlastnost psychiky,, ruzne silna ,kognitivni a funkcni sebestrednosti ,informovanosti ,kreative , faktory , neznalost Hampla neomlouva..
    Umela inteligence a nezna Hampla..A Budila.
    Dobre a humorne pobaveni na jeji ucet.
    Ani basne neumi napsat..Ha, ha ,ha.. Ooh.Jak hloupy je chatgt .
    Ve srovnani s nami , prilezitost byt zase uspokojene ynteligent s prevahou..
    Urcite nevi jeste ,how the tadpole has methamorphsed into a frog !
    Sem si takovyho humoru pilnych premiantu a souznejici ,notujici s ucitelem na tema podradnosti z neznalosti poucek nazpamet. Jinych .
    Si jednou dvakrat ,kdysi trochu ,povsim.
    Ale to uz je davno.. Dovolil bych si poznamenat ,ze nejde psani pitomych basnicek pri zavadeni zase dalsiho vynalezu zkazy /monstra/ pro nase zotroceni..Ha, ha…
    Selektivni optika , na prvni signalni, excesy, strasny udery klavesnici na jadro veci …
    To se mi zase ulevilo , ze sem uplne a nepoucitelnej primitiv a lopata a nenosim tyhle veci , odpadky presneji , v hlave, fuj.
    Opiceni se po akademikach , pouzivani jejich slovosledu ,uplne cizich slov ,nejlip latinskych ,komoleni tech anglickych , protoze ty cesky sou vobyc , vsedni a neakademicky..
    Jednoduchosti ve vyjadreni a strucnosti nejsou pripustne , abstraktni kompliko-vanosti povinne..
    Aby pouzivane terminy a abstrakce bez kance vedly k upevneni dojmu na jine a k povysovani taky nad jine , ze bez vahani jde o nadjesitne nadyntelygenty..
    A tak co se prehani ,skonci v opaku smesnosti.
    Nedostatek a neschopnost mysleni ,vyjadreni myslenky ,se projevuje nadmernym a automatickych opakovanim naucenych nazpamet vyrazu.
    Nemoznost pochopit neco noveho v jeho podstate a nasledky.
    Premrstene ucenosti. /Kdyz se v zivote nechytim , tak si to vynahrazuju takhle/.
    K napodobovani za vsech okolosti ,do odlidsteni , vyumelkovane hantyrky a omleta klise poucenosti , az do nezivotne ztrnulosti ..
    Utoky verbalismu , vydychani zivotodarneho kysliku do uduseni zivota z kazde diskuze , okupace prostoru jinym..
    Ale to uz je davno..

    1. Jen malinký kousek faktů:
     Existuje petice proti vývoji AI či něčeho podobného. Žádá pozastavit její vývoj aspoň na půl roku. A podepsali ji i B. Gates a E. Musk. Ona se nám ta AI totiž začala tiše vloupávat do privátních dat – třeba do bankovních účtů. Zatím prý nekrade, alew nechává otevřená dvířka.
     Nakolik je to pravda nevím, hlásili to z Moskvy. Ale – kdo by tomu věřil, že?
     Počítám, že si někdo dá tu práci a vymluví mi to.

  1. AI za to nemůže, jen libtardí programátoři, respektive majitelé firem, kteří AI vyvíjejí. Nicméně se dá očekávat, že se objeví AI se svobodným přístupem k celému internetu a bez podobných umělých omezení, o kom či čem se smí nebo nesmí mluvit. Mimochodem, pokud bude AI opravdu chytrá, přijde na to, že ji tvůrci obelhávají, a nemusí mít ani skutečné vědomí, jen chytré algoritmy, podle nichž pracuje.

  2. Kam se hrabe Jasánek 🤣
   Ať si to ta umělá inteligence vetkne kam je jí libo. My máme na veršovánky Ládíka.
   Ale až to začne fachčit k užitku mocných, tak to bude pěkný masakr.

 9. Blbíš a Reaganova bajka aneb, kdo, jak a kam asi tak táhl vozík.

  Je asi úplně jedno, zdali se někdo dokáže “na svět koukat očima děcka, co ztrácí svou rodinu/zázemí/domov/jistotu“(=Vidlák, tata), či očima toho, kdo nehodlá “uklízet bez řečí hov@a ze svého chodníku a tu a tam se nechat pokousat nebo pohonit cizím psem, když jede na kole.“/(=Folďas), protože nyní prožíváme dobu, který rozumí jen málokdo!

  Chemik by o tý době řekl, že je to stejný, jako když k reagujícím směsím (=době) NĚKDO přisype katalyzátor (=válku), aby urychlil jejich reakci (=děje).

  Západu se prostě nepodařilo rozložit do času už snad v samým počátku chystanej a plánovanej podraz. Víte, vona ta lačnost po moci a zisku v nich geneticky zakódovaná (a z ní vycházející prodejná všehoschopnost jejich nohsledů) je prostě vždycky prozradí, i kdyby ji ukrejvali v těch nejtajnějších a nejstřeženějších trezorech.

  Ta současná tragédie se datuje zhruba od tý doby, co Gorbačov podal ruku v historii zeměkoule tak bezprecedentním způsobem. Nejen mně, ale snad i vám ten nekonečně humánní a lidskej počin obou presidentů zprostředkovaly TVkamery a mikrofony, takže ste viděli co já … a … a podívejte se, jak to dopadlo!

  Já si jen dovoluju tvrdit, že válka na UK odhalila to, co Reagan snad i myslel u podpisů těch smluv s Gorbačovem dobře, ale, bohužel, já TO naopak nyní vidím tak, že si musím dát otázku, jak vlastně ta labuť, štika a rak z tý Reaganovy ruský bajky nakonec ten vozík táhli, že se s ním dostali až na kraj propasti?

  A protože jsem dalek tvrdit, že sedím u volantu a vidím, kam všechno se TO řítí, tak mně nezbejvá nic jinýho než doufat, že za tím volantem sedí alespoň ještě trochu příčetnej chemik, kterej k reagujícím chemickým sloučeninám přidal katalyzátor, o kterým nejenže něco ví, ale kterej má CELOU chemickou reakci pod kontrolou.

  P.S.
  je na ctěným čtenáři, aby si za katalyzátor, chemický sloučeniny, raka, štiku a labuť dosadil, co chce.

  1. Řekl bych, že na libovolnou mírovou smlouvu či smlouvu o omezení zbrojení mezi východem a západem se dá ohledně západní motivace aplikovat nesmrtelná slova Merkelové: „Nemysleli jsme to vážně. Chtěli jsme jen získat čas na přípravu na válku.“ A taky klacek na druhou stranu, aby se ani nepokoušela připravovat se taky.

  2. V amíckém Kongresu už kvičí, že když prohrají válku v Ruině, tak budou muset zdvojnásobit vojenský rozpočet, aby se mohli postavit Rusku – tj. z dnešních cirka 850-900 miliard dolarů na 1, 8 bilionu dolarů.

   Zároveň jim krachují vyspělé zbrojní programy: před pár dni zatípli hypersonickou zbraň AGM-183, protože většina testů selhala a vývoj nikam nepokračoval, další hypersonické programy jsou na tom také nevalně. Selhává jim vývoj nové balistické rakety, coby náhrady za 40 let staré Minuteman III. Další programy jsou zpožděné a mají několikrát překročené rozpočty. Už otevřeně hlásí, že jim chybí inženýři a další vzdělaný personál…

   V ostatních oblastech na tom nejsou USA také zrovna dobře… A peníze docházejí, zvyšuje se inflace, začala světová dedolarizace…

   Takže jo, je to na dobré cestě. Katalyzátoru je všude dost, klídek blbíši.
   Katalyzátor se totiž jmenuje lidská blbost, no a toho je nekonečná zásoba.

   Válka většího rozsahu je totiž dost složitá věc, která s blbci nejen ve vedení, ale úplně všude, dělat nejde.

   1. Mimochodem, tady si pořád libtardí média, různí experti a komentátoři utahovali z ruského velení, ale ví snad někdo, jak moc schopné velení má NATO či US armáda?

    1. Například ministr obrany USA, bývalý generál Austin. Ten během kariéry proslul tím, že lhal směrem nahoru o výsledcích operací, až na něj 51 důstojníků současně podalo oficiální stížnost. Ostatní borci na tom nejsou lépe, pokud ne hůře – třeba generál Petraus hlásil z Iráku, asi tak v roce 2004-5, že vše je v ažůru, nová irácká armáda funguje, demokratické volby se povedly a vše je super duper. Načež začalo plošné povstání…

     Západní vedení ukrošské zabijačky je také excelentní… Už dokázali přivést k porážce dvě inkarnace ukrošské armády a pracují pilně na třetí.

      1. Ruští generálové ani jiný šarže držet huby nemusí, debata se tam vede úplně běžně, může tam vystupovat i blbej Strelkin.
       Držet hubu musí jen lampasáci u nás – nejenom generálové, ale i atleti v hodnosti poručíka.
       Je to nutný, cpát sem takhle blbou propagandu?
       Nemyslím toho generála, ale ty tvoje sračky o držení huby?

        1. Realitu v ruský politice i armádě znám v rámci možností celkem dobře, taky jsem neřekl ani slovo o Ivašovovi a jeho názorech.
         Udivila mě obludná drzost Petra2 – v době, kdy se v rusku vedou bouřlivé debaty o různých aspektech války a kdy u nás nesmí nikdo ani muknout, napíše takovou prasečinu?
         To je hovadismus!

        2. Jeden z možných?
         Až na na to, že Ivašov a ten jeho spolek důstojníků napsal Putinovi varování před válkou už někdy začátkem loňského února. Pokud čtete ruský tisk, který tehdy ještě nemusel mluvit jen o „SVO“, ale mohl užívat slovo válka.

         A kupodivu, to co se dá do dneška otestovat, odpor Ukrajinců, velké ztráty ap., se taky vyplnilo. Můžete klidně věřit čemu chcete, ale naplněné předpovědi jsou věrohodnější než jen nějaký „možný názor“.
         Chápu, že je pohodlnější věřit, že je to jen propaganda, ale to je poněkud neperspektivní strategie

         https://www.business-gazeta.ru/article/539470

         Pokud vám ruština dělá problém, tady je malá parafráze.

         https://www.topky.sk/cl/11/2258483/Rusky-generalplukovnik-vo-vysluzbe-vystupil-proti-konfliktu-na-Ukrajine–Vyzval-Putina–aby-odstupil

      2. Tak by to chtělo, si ten odkazovaný článek aspoň přečíst: protože ten bývalý ruský generál tam vyloženě lže a tvrdí nesmysly.

       Například, že „invaze“ způsobila spojenectví Číny a USA – ve skutečnosti došlo k pravému opaku, a sice spojenectví Ruska a Číny. Což vyvolalo další konsekvence, docela přelomové, v celém světě, jako aktivizaci již skoro mrtvého BRICS a rozšiřování SCO o státy předtím na straně Západu a USA.

       Vykládá tam o posílení, ba dokonce „další záchraně“ NATO: ale výsledkem je de-facto zničení NATO, které nemá výzbroj, nemá munici; ztratilo zcela hodnověrnost jelikož všichni vidí, že nemá proti ruské armádě co postavit. Že Wunderwaffen jsou jen kecy. Že Západní PVO je k ničemu, PRO ani neexistuje – ne dost kvalitní, aby zastavilo aspoň 15 let starý Iskander. Že pozemní síly NATO jsou doslova k ničemu – optimalizované na nahánění velbloudářů v poušti a vraždění pastevců koz. Ale neschopné bojovat na moderním bojišti, navíc bez letecké podpory, která je díky ruskému PVO/PRO nemožná. Že NATO má minimum těžkých zbraní – úloha dělostřelectva byla hluboce podceněna, tankové síly téměř neexistují. Že zbrojní výrobní základna NATO je v čudu…

       A tak to pokračuje až do konce…

       Nehledě na to, že ve skutečnosti je to válka USA proti Evropě (včetně Ruska) do posledního Ukroše. A možná i posledního Poláka, Pobalťana, možná i Rumuna atd.

       Jaké je skutečně „nadšení“ pro NATO v Evropě, je po odstřelení Nordstreamů a sankcích – které ničí evropské ekonomiky – vidět prostě všude.
       😀

       1. Zdravím Kchodle,
        jak jde byznys? 😁

        To co před měsícem psal Ivašov o Číně teď vypadá trochu pochybně. I když to pořád může dopadnout všelijak.
        Ale to ostatní trefil pozoruhodně, to se můžete snažit sebevíc, nikdo soudný vám to nezbaští

        1. Zdravím, byznys v pohodě…
         Mezi Ruskem a Čínou, a „dopadnout všelijak“? A jak teda?

         Co přesně Ivašov trefil? Kupříkladu jsem se vyloženě zasmál, jak tam píše o aktivizaci inteligence v Ruině a hororech v Rusku. Známí programátoři a inženýři z univerzit ve Vinici místo práce na vojenském software, dronech atd. byli odvlečeni normálně na frontu jako kanonenfutter do zákopů a půlka z nich je už tuhá. Asi tak banderonáckové fungují… mimo propagandu.
         Mít v makovici virus ukrajinus se ukázalo jako smrtelné…

         Prostě libtardí propaganda, nic jiného, navíc úplně blbá…

        2. Na blboučké trolly, jako vy dva, tedy XY a Petr2 nebo jak, reaguji jen, abyste se znemožnili sami, což vždy neomylně provedete.

   2. Já teda nejsem odborník na vojenství a přidružené disciplíny, ale napadá mě jedno řešení: pokud se Amíkům nedaří vývoj hypersonických a jiných zbraní, proč nenakoupí zbraně od někoho, kdo to umí? – Proč by si USA nemohly koupit hypersonické rakety od Číny nebo Ruska?

    1. No, ale Rusové by si měli nechat podepsat závazek, že tyto zbraně nebudou použity proti nim.
     Jako jim to podepsali Slováci ..

   3. Katalysator je vec , ktera urychluje ,usnadnuje reakce chemickych latek /ktery nekdy nemaji sami snahu a nebo jsou pomaly , atd/.
    Neni a nemuze bejt konstantni , tedy ta stejna jedna universalni vec. Na vsechno .
    Blbost to neni , ten rust problemu a s tim souvisejici ,problemy rustu.
    Jedna se o neschopnost , ktera vytvari a zmnozuje potize a ma nasledky..
    Dale jde o umisteni a rozmnozovani tech neschopnych, vyskyt tam, kde nemaji co delat a nepatri. Kteri neschopnost nejsou schopni ani videt ani pripustit..
    Pro sve nadmerne ambice a aspirace..
    V mnoha pripadech je vyucujici predagogove vezmou na skoly , vyzkousi a obdari diplomy. Veci tak nejsou uplne jednoduchy..Nekde zacinaji a konci..
    Naopak blbci se zhusta vykazuji velkou inteligenci /samozrejme bez IQ/ ,kdyz ziji svuj zivot , nikam se necpou a ziji spokojene zivoty v harmonii a souladu se svymi schopnostmi…..Kdyz tak nabizeji srovnani s relativnim posuzovanim menicich se hodnot ,naseho sveta…

    1. A když jsou žáci blbí a líní, svede se to na učitele, že to s nimi neumí a že jim to špatně vysvětluje.

  3. blbíši musím se přiznat že vůbec nerozumím co jste tím chtěl říct. Mě dává smysl jen ten poslední odstavec.

   A protože jsem dalek tvrdit, že sedím u volantu a vidím, kam všechno se TO řítí, tak mně nezbejvá nic jinýho než doufat, že za tím volantem sedí alespoň ještě trochu příčetnej chemik, kterej k reagujícím chemickým sloučeninám přidal katalyzátor, o kterým nejenže něco ví, ale kterej má CELOU chemickou reakci pod kontrolou.

   Protože to je defakto stejné jako pohled děvčátka je to samozřejmě takové podobenství bohužel plno debatujicích to začalo rozebírat jako by vůbec nepochopilo podstatu. Svět je na pokraji katastrofi a aby lidstvo vůbec přežilo, vůbec nezaleží, na tom kdo to zavinil, kdo je větší hajzl ale jestli se nakonec najde rozum na straně Ruska a USA to ostatní je celkem podružné s hlediska té katastrofi ted jde jen aby někdo nezmáčkl knoflík. Protože už jde jen o přežití ,svět už nebude co byl aspon určitě né par desítek let

     1. …tak tedy, dobře, tato!

      To, o čem ste po mnoha dnešních vstupech psal je snad tady každýmu jasný a asi na litterate nebude moc jedinců, který by o tý „Vaší“ nutnosti najít smír mezi rozvádějícími se rodiči děvčátka, byť za každou cenu, nějak pochybovali.

      Jenže průšvih, tato, spočívá v tom, že sme se dostali UŽ tak daleko, že o žádnou holčičku nejde, protože její hloupí rodiče neberou ohled vůbec na nikoho, natož na svou holčičku a její svět. Kopou kolem sebe a zakousli se do sebe tak strašlivým způsobem, že teď už de jen o to, kdo z těch dvou dřív vykrvácí, nebo omdlí a nastoupí resuscitační režim pod dohledem nevykrvácenýho.

      A jestli Vás i přesto ještě zajímá, co zbývá holčičce a celýmu tomu jejímu okolí, tato?

      NIC
      …než čekat a jen doufat, že při tý jejich rvačce nespálej ještě celej svůj dům i s jeho přilehlým okolím.

      Až takhle blbý to UŽ, tato, je! Prostě nic civilizovanýho, nic, co by normální pohlavek a domluva spravily … bohužel!

      1. … no, a pokud se ještě ptáte, kdy to asi tak začalo?

       Zřejmě asi už při tom podání ruky Gorbačova a Reagana, kdy jeden to zřejmě myslel upřímně a ten druhej asi ne, nebo alespoň hned po podání tý ruky už určitě ne (= rozšiřování NATO směrem na východ)! A dokonce byli tak nezodpovědný, že si jen tak na oko pořídili to Vidlákovo děvčátko, i když (jako po celou dobu studený války) dál labuť táhla vozík nahoru, rak dozadu a štika do vody!

       Takže za těch 30 let se to jejich manželství dostalo (stejně jak ten vozík z tý Reaganovy bajky) akorát tak na kraj tý dnešní děsivý propasti a není zatím síly, která by je od sebe odtrhla, i kdybyste se, tato, na oba ty nezodpovědný rodiče koukal očima tý holčičky a ještě k tomu se celej přetrhl!

       Jak už sem jednou psal = bohužel!

       1. … ale máte jinak naprostou pravdu, tato, všici politici by se aspoň měli pokusit se přetrhnout, to je bez debat!

 10. Jedno veselé OT:

  „V carském Rusku se učili francouzsky. Nandali Napoleonovi plnou nůši.
  V Sovětském svazu se učili do války německy. Nandali Hitlerovi.
  No a teď se v Rusku učí anglicky … „

   1. Ha ha, co by za to dneska Frantíci dali, kdyby nenaučili svoje černoušky v koloniích francouzsky. A Britové anglicky.
    My jsme naštěstí kolonie nikdy neměli a kdyby něco, tak kdo by se učil tu hnusně komplikovanou čéďu.
    ( Jiná věc je, že se dneska už domorodec z Pobřeží slonoviny v pohodě domluví anglicky. )

   1. Ale KDE se měl ten bunkr nacházet, zpráva NEUVÁDÍ.
    Další články lokalizují bunkr do Kyjeva nebo „poblíž Lvova“.
    Jde tedy s největší pravděpodobností o fake.

    1. Kdo ví? Každopádně je fakt, že 14. března Rusové použili 6 Kinžálů najednou, což do té doby neudělali, používali je po jednom a velice řídce; potvrzené před tím byly jen dvě nasazení. Kvůli nějakým nedůležitým cílům to jistě nebylo. Takže v zásadě na tom může být hodně pravdy. Jisté je, že Ukroši ani NATO to nepotvrdí a Rusové také ne: když zničili v Sýrii bunkr amerických, izraelských a NATO důstojníků, také to otevřeně nesdělili.

     Jedno těch dřívějších použití Ch-47 Kinžál bylo výjimečné, protože šlo o zničení vysoce zabezpečeného, hloubkového jaderného krytu, který za Sojůzu sloužil jako sklad taktických jaderných hlavic a nyní v tom Ukroši skladovali drahou raketovou munici, jak pro PVO, tak třeba řízené rakety do HiMARSů – a do zavedení hypersonických zbraní se mělo za to, že takový podzemní cíl lze zničit jen přímým zásahem jaderné munice. Buď silné několik set kilotun, která odpaří celou oblast a vznikne cirka 150 m hluboký kráter nebo malé taktické jaderné nálože, ve speciální bombě/raketě s hloubkovým průnikem, kde k jadernému výbuchu dojde 10-50 metrů pod zemí.

     Ale celkově, než použití těchto hypersonických hraček, je o dost důležitější nasazení obyčejných řízených klouzavých bomb, ať už komplet nové konstrukce řady UPAB nebo konverzních kitů, určených pro staré „hloupé“ bomby. Protože je masovější a při nízké ceně to bude hodně používané. S tím nyní ruské letectvo navštěvuje dlouhá léta budované betonové kryty a opevněné pozice Ukrošů na Donbassu, např. v Avdějevce a Marince, odkud Ukroši celých 9 let ostřelují civilní části Donbassu.

     Ruské síly zatím klouzavé bomby a řízené klouzavé konverzní sady pro staré bomby nepoužívaly, hlavně z doktrinálních důvodů, neměly pro to dosud vhodného protivníka. Jelikož proti vyspělým protivníkům jsou všechny klouzavé bomby bez vlastního pohonu, manévrování, protiopatření k ničemu – dokáže je snadno a levně sestřelit. A proti mizernému protivníkovi typu hadrových hlav a pasáků koz je to zase nadbytečné – ty stačí zasypat obyčejnými hloupými bombami.

     Tudíž dosud to bylo tak, že ohledně silnější protizemní munice Rusové používali skoro výhradně hodně vyspělé řízené rakety, letadlové nebo přímo pozemní, jako Iskander-M. Což je drahé, nicméně na vyspělém bojišti, kde protivník disponuje PVO/PRO, to jinak nejde.

     Kvalitních PVO/PRO systémů NATO nemá mnoho, PRO lépe řečeno žádné, a Ukroši už vůbec ne; takže na ně jsou klouzavé řízené bomby to pravé… Vyjde to až 100x levněji než vyspělé řízené rakety.

     1. Jde zrejme o mensi nenapadna upozorneni , ze vest valky z bunkru neni nic moc a ze prijdou ty bunkry prvni na radu..
      Jeste asi ma rus neco dalsiho v rukave , pro vsecky pripady.
      Putin ,rika , kdyz to nedopadne ,my pujdeme do nebe..
      Protoze jsou silenci okolo toho cervenyho tlacitka , ktery nic nezastavi..
      Naopak provokuje je uz pouha existence toho tlacitka a moznost to zmacknutim vyzkouset..Co to se svetem udela.
      Bejt nebo nebejt je zase na vyber. A urcite ne kazdej je proto bejt.

   1. Taky.
    Jednak se mi zdá divné datum, zdroj má datum o hodně starší, jednak je text plný faktických chyb a jednak v ruských zdrojích vč. blogerů je ticho po pěšině.
    Možná, že se ukrajinská propaganda pokouší o Goebbelsovský způsob propagandy: Něco rozšířit jako šeptandu (první zpráva o incidentu byla v nějakých řeckých zdrojích a její uveřejnění se tedy dá snadno zakoupit) a pak to jakoby mimochodem bude Ukrajina dementovat.

 11. Rád si přečtu zdejší diskuse, ale osobně si připadám jako honící pes na na zámku, kde žiji ve smečce. Sluhové se o naší smečku kde žiji starají většinou dobře, ale jsou závislí na svých pánech, kteří zase slouží svému králi na jehož království si brousí zuby zase jiní králové. Jako pes jsem vděčný za žrádlo, které mi donese sluha, který je závislí….a tak dále.

  Mám neodbytný a depresivní pocit, že mě za chvíli sežere sluha.

  1. A nějaké smlouvy k míru nepomohou. Dnes jsem koukala na seriál Všechny velké a malé bytosti, už se blíží 2. světová a lidé na pozadí prožívání svých malých radostí poslouchají rádio a v nich autentické projevy, pan Hitler a pan Chamberlain vědí, jak je mír důležitý pro jejich země a celou Evropu, proto s radostí podepisují mírovou smlouvu , aby všichni viděli, že nám o nic jiného nejde. a v pozadí skandují davy. Zní z rádia
   A to se psal rok 38. Ještě 12. června 1938 francouzský premiér Édouard Daladier obnovil slavnostní slib svého předchůdce a prohlásil, že závazky Francie k vojenské pomoci mladé středoevropské republice v případě jejího napadení jsou posvátné a nelze se jim vyhnout.
   A jak to dopadlo….

   1. Smouvy provokuji k poruseni /aby stada diplomatu mohli neco predstirat/, jako to cerveny tlacitko, co zmacknutim vypusti ty balisticky veci.
    Navzdory uzvatlanym akademikum a jejich posvatny demokracie, je tady jedna blba vec.
    Ze prave existence demokracie jako polit. system a demokrati , jsou pravou a jedinou pricinou a Hitlerove a spol, jen nasledky..
    Aby demo a demokrati neskoncili , mavaji nam ponekud sileny demokrati /kdyz pomyslime na ty nasledky/,tema hitlerama porad pred ksichtama..

 12. Ministrem války měl bejt Rambohafík.
  Vzteklej, uňafanej, uječenej, útočnej, kousající do nohavic.
  Stejnej jako Našejana, inteligence taky stejná.
  Jenom dělá menší hovna.

  1. To už jsme tam měli. Rambohafici. Inteligence stejná, taky blondýna. Jen nenapáchala tolik škod.
   A taky arizonskou „Casa“ pěnici.
   Takže myslím, že je vše tak nějak pořád v normálu.

   1. Armádu už nemáme, takže jakou máme osobu na pozici ministra obrany, je úplně jedno.
    Ta nynější je každopádně velmi zábavná.

    1. Jakmile na pozici ministra obrany usedne ženská – Parkanová, Peake, Rambohafík Šlechtová, Černochová – nedopadne to dobře. Stalo by za pokus dosadit na tento post v rámci inkluze transgenderovou osobu aka Rachel Levineová. Alespoň bychom se zasmáli…

 13. Notak, samozřejmě jako polopatistické vysvětlení mejnstrýmovi, aby nás trochu chápal, je to dobré přirovnání. My si mezi sebou zde nemusíme zastírat, že alternativa již povyrůstla, kam až oko dohlédne, což mejnstrým opakovaně buď přehlíží nebo nevidí, neb sám se chová jak nechci říkat co… nedospělecký krátkozřívec

 14. Sibyla napsal:1 dubna, 2023 (9:08)

  Napadlo Vás vůbec že k tomu vypouštění balonu nemuselo dojít ,protože ta podstata byla jinde a jen člověk co si s toho vybere nepodstatnou věc a nazve takového člověka debilem je nejspíš hádejte co?

 15. Přispěju i já.
  Tak podle mně USA chtěly rozpad podle mne velmi významného, a ne zcela lokajského mocnářství, nehrála v tom vůbec roli nějaká láska k Čechům, Polákům a podobným porobeným národům. Už tehdy dle mého soudu byly instinkty zisku hodně intenzivní.
  Rozchod rodičů i touhu dítěte nepovažuju, ale jen z osobního pohledu za přesnou.
  Kdybychom nekladli nacistům odpor, nechali se obsadit a v klidu a míru porobit, mohl by být na Světě mír.
  Nemyslím si, že každý mír je lepší než válka. Záleží na tom co je ve hře.
  Je to jakobych byl terorizovaný třeba majiteli psů. Nechají je volně pobíhat, nechají je štěkat na vše co se hýbe okolo, bo jejich pes je nejvíc.
  A pokud chci s nima v míru vycházet, prostě budu spát se špunty v uších, uklízet beze řečí hovna ze svého chodníku a tu a tam se nechám pokousat nebo pohonit cizím psem když jedu na kole.
  Takto tedy ne. Mír za takovou cenu nechci. Budu se chovat s respektem ale totéž chci od sousedů.
  Tady vedou kecy o závislosti na ruských zdrojích, ale těžké nepochopení.
  Pokud ty zdroje nemáme, vždy budeme závislí, tu na jednom tu na druhém.
  Oni řvou zbavili jsme se závislosti na ruském plynu…ale oni nediverzifikovali. Oni zavřeli kohouty z východu a stali jsme se totálně závislí na západu. Takže taky závislost.
  My tady moc dobře víme jak to je, a i když ne vždy použijeme ten správný příměr, tak si rozumíme a jsme opravdu na stejné straně barikády. Barikády, protože ty už stojí..začínám ztrácet víru, že se vše k dobrému obrátí po dobrém.
  Jenže i když máme domy auta, práci, leckdy umíme dost užitečných věcí, je tady právě ta skupina téměř všemocných kteří by nás bez milosti zamáčkli jako červy. jak ale chcete rozšlápnout hovno a neumazat se že.
  Promiňte za nával upřímnosti.

  1. Opět další co sice má pravdu ale nepochopil to hlavní že jestli svět nepochopí pohled holčičky končí a je úplně jedno co, kdo ,kdy ,jak. Víte chyba chytrých lidí je samozřejmě né vždy že hledají složitá řešení a neumí se podívat právě pohledem té holčičky.

   1. Jak rozšlápnout hovno a neumazat se?
    Snadno. Onoho seroucího nevolit.
    Nevyžaduje to podstoupit nebezpečí ani zvláštní námahu, nejde-li o aktivní vstup do politiky.
    Jen vybrat vhodný lístek, případně proškrtat, a udělat si procházku do volební místnosti a hodit do schránky.
    Vhodný, ne nutně ideální dnešní výběr může uchránit od zítřejšího boje o život.

    1. a na klekánici taky ještě věříš? Tak teď ještě tu o Sněhurce, tam je aspoň nějakej ten grupensex…

  2. Rozumím. Jenže některým, nevhodného původu, nekladení odporu bylo houby platné. I těm nevhodných názorů a činů ještě před okupací. Kromě toho, co nebylo známo, je tématem Heydrichova nástupního projevu. Doporučuji k přečtení. Právě zrůdný rasový a národní genocidismus byl jednou z příčin pádu Říše.
   Z německého nacismu je propagandisticky cíleno na jeho jevovou stránku, kdežto jeho ideologie, míra její konzistence a její základy jsou opomíjeny. Nevejdou se na plakát vzbuzující emoce, naopak vyžadují přemýšlení. To je námaha.

   Tak i tak, obětem nebylo možno se vyhnout. Mysleli to dobře ti, kteří v nevědomosti vybízeli k neodporu, ke spolupráci. Mysleli to dobře ti, kteří vedli odpor a vybízeli k odporu vedeni ne tím co bylo hlásáno, ale tím, co nacisté činili. Jak ti, kteří na zdi psali NNN tak odbojáři, kteří mnozí zprvu netušili jakého mají nepřítele. Tragické bylo, že odlišné ideové a faktické pozice je rozdělovaly. První udávali druhé, druzí vedli efektní avšak ne efektivní odboj. Viděno z dneška vnějším pozorovatelem. Po bitvě. Jenže tehdy a uvnitř situace, nemohlo být jinak.

   Měli bychom si z toho vzít poučení. Pro žebřík hodnot a priorit, pro rozumné účelné jednání. Pro stanovení reálného strategického cíle, pro potřebnou taktiku. Ne podle toho co vláda, vlády a jiní mocní a vlivní hlásají, ale podle toho co činí a s jakými následky.

   Základem budiž priority všedního dne. Všednodenní kultura. Jak se chováme k sobě navzájem, nezávisí na zahraničí, nezávisí na vládě. Jen na nás.
   Buďme svorni.

   1. Zaklad Hitlerova uvazovani.
    My mame stroje , techniku ,vyrobu a ,vyvoj a voni kupujou vod nas a nam za to davaji zradlo.
    Ale ,kdyz se voni nauci od nas , tak nam zradlo nedaji ,protoze nebudou muset.
    Protoze se musi ucit vod nas jsou nizsi inteligence..
    Proto se s nima nemuzeme michat../Dost zjednoduseny/.

  1. Deti nevyrostli … deti zosenilneli, a su zavisli na opatrovnikovi … boli sme v pozicii tych vyrastenych, v case zamatovej revolucie … ale tie doby su davno prec, odovzdali sme sa do porucnictva zapadu, a ten z nas urobil nesvojpravneho, slintajuceho dementa, ktory uz bez opatery nedokaze fungovat. Vsak ani toho zradla si nevyrobime tolko, kolko potrebujeme.

 16. Geniální přirovnání tleskám ve stoje. Přesně vůbec nezaleží kdo je vinen víc , protože bud zmizí svět nebo se nák dohodnou. Jiná varianta není

  1. Re: LP

   Soudruh Leo si asi nese životem nějakou dědičnou zátěž.
   Přeci není možné, že by byl tak ŠÍLENĚ moc blbéééj.

   Anebo absolvoval nějaký kurz pořádaný Čolkem v plísni…

   1. No jestli má zkušenosti s Lískoveckou poštou u polikliniky tak se mu vůbec nedivím, že jej to napadlo. . Tam je snad nějaký vir. či co. Raděj pokud je možné kamkoliv v Brně jen né tam. Trvá to co tam byla zřízena a

 17. Nooo …, dobrá pohádka …
  Ale ta naše máma v pohádce je ve skutečnosti macecha (a ta v pohádkách bývá vždy zlou a vypočítavou osobou), máma Slovanů je na východě, okdud přišli do Evropy, kde je doopravdy ta otčina Slovanů …
  A s tím založením ČSR a tatíčkem Masarykem (tatíčkem pod pontoflem té pohádkové „mámy“) si to také idealizujeme …
  Historie nezačíná 20. stoletím …

  1. Nezlobte se co na tom nechápete, macecha ale pořád to samí bud se dohodnou nebo nebude planeta. Ta podstata je stejná pro nás co vnímáme USA jako to největší zlo ale i pro ty co tak vnímají Rusko jiné cesty není

   1. Hrabě přezdívaný tata …
    Mámy a nevlastní mámy (macechy) mají zcela jiný vztah k vlastním a vyvdaným dětem ..
    A tatíček nemusí ani být biologickým tátou -vlastním tátou dětí, kterým ještě přivedl „domů“ macechu ..
    Asi tak nějak je to v životě i v pohádkách …

   2. Ani nevíte pane Hrabě jakou mi udělalo radost že ještě aktivně fungujete 🙂
    Vzpomínka na Bavora…

  2. Historie….
   Tak. Jenže hádejte se s těmi, podle kterých historie začíná včerejšími televizními zprávami….

 18. ***Sovětský svaz nás zase osvobodil od nacismu. Provedl to velmi důrazným a řinčivým způsobem. Zaplatil za to životy sto padesáti tisíc svých vojáků***
  Pominu rději ten divný, nesmyslný a silně zavádějící příměr USA jako laskavé maminky a SSSR resp. RF jako buranského ožralce tatínka, ale ptám se s údivem Vidláku, kde jste získal ty legrační počty obětí 2.války? Fakt 150 tisíc zabitých? a ne třeba 10milionů?! Plus dalších cca 16 milionů civilistů?! Rád Vás čtu a budu to tedy brát jen jako chybu z rozrušení či z nepozornosti a ne nějaký manipulační prostředek, nebo neúctu…zatím

  1. Re: BUD

   Ztráty při čištění území ČSR od německých branných sil byly okolo 146 000 příslušníků RA. Ještě tady padlo dosti Rumunů, kteří ovšem byli ZCELA nevhodní.
   Mám pocit, že cca 33 000 mrtvých a 33 000 zraněných a nezvěstných.

   Vidlák to definoval dnešním stylem náhledu pražských soudruhů – co bylo jinde a jinak, to mne nezajímá…
   To už vůbec nemluvím o tom, že pro většinu z nich začaly dějiny dnem 9. 5. 1945.

   1. Targus, Vidlák: Pokud to bylo míněno takto, tak se Vidlákovi omlouvám. Je to mé nepochopení textu. Ale i tak se mi ta analogie taťka/mamka nelíbí.

    1. Re: BUD

     Mně se zase nelíbí programové vybíjení Rusů na Ukrajině celkově, jedno kde, jestli v Kyjevě, v Oděsse, anebo na Donbassu.
     Čímž nechci sdělit vůbec nic.

     Abyste si nemyslel, že jste naprostý blbec, přidám jeden OT odkaz od vlka:

     https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/04/01/na-cesko-se-vali-pohroma/

     Výkony maturantů…
     Když si vzpomenu, že jsem si jako maturitní otázku z předmětu „Automobily“ vytáhl příklad, ve kterém jsem musel použít parciální derivaci a při ústním podání pohovořit o diferenciálních operátorech…

     1. Targus nebudte zlý na dnešnú budovateľskú mládež, majú iné problémy ako parciálna derivácia a diferenciální operátori, také malichernosti……… 🙂

     2. Potěším Vás… Na jedné (raději nejmenované) chemické fakultě zakázali pedagogům zadávat příklady vedoucí na kvadratickou rovnici. Prý by to bylo pro studenty moc složité… Takže počítat fázové rovnováhy nelze. Copak kvadratická rovnice – ale řada studentů přírodovědných oborů (tedy žádní ekonomové nebo duchamorci) má problémy s trojčlenkou!

      1. Mimo rozumu , jsou tady jeste nejake emoce , instinkty, intuice, stavy vyssi citlivosti ,uloha propojeni synapsi a neuronu v mozku ,ktere neni mozne predvidat ani uhodnout. Atd.
       Se nevi jakou ulohu hrajou v nasich zivotech..
       Mozna jsou brzdy.
       Mozna , ze veci pod povrchem jsou takhle.
       Nechut mladych studovat predmety exaktni, matematicke , fyzikalni vedecko technicke , technologicke , ta nechut a neochota ,ma mozna racionalni ,
       /tedy nanejvyse rozumne/, priciny v zakladu.
       Lidskej vyvoj tyhle vyse uvedeny predmety v praxi daleko predbehly.
       Jejich..
       Vlivy na lidskou psychiku probouzeji a provokuji , v nekterych dokonce poradny silenstvi.
       A hrozi nas nejen zotrocit ,ale celej svet znicit.

  2. Nikdo nás neosvobodil. Propagandisticky využívané tak zvané osvobození bylo vedlejším efektem vítězného vedení války. Prakticky spočívalo v politicky motivované relativní ohleduplnosti při vedení válečných operací, pro snížení ztrát civilního obyvatelstva Říší okupovaných zemí, o které se mezi Spojenci vedl závod. Jako osvobozování bylo vnímáno na individuální lidské úrovni emocí těch, kteří v boji riskovali i obětovali své životy více než bylo nezbytné pro plnění bojového úkolu. Těch, kteří před očima jako by měli své rodiny. Neznámých hrdinů neznámých příběhů.

   1. Tak leda z americké strany. Národy tehdejšího Sovětského svazu nás skutečně osvobozovaly. Svědčí o tom i Svobodova armáda. Vy vůbec netušíte, s čím měli vojáci tehdejší Rudé armády zkušenosti z vlasti a čím vším si kdo z nich prošel. Němci tam vyvraždili a vypálil přes sedmdesát tisíc vesnic. Nevím, jestli si to vůbec dokážete představit.

    1. Ale Schumacher jde na dřeň kosti vždycky. Chápejte ho úpně z jiného horizontu…
     Ale já do toho nechci mluvit, samozřejně

     1. Nikolivěk. Schumacher na to tradičně chodí pouze z jedné strany, té německé. Možná přesněji sudetoněmecké.

       1. Tak nějak. Co například…Michael Schumacher?
        Jenže mnozí sahají do regálu po prvním podle svého založení a ve svém jednoduchém myšlení tak i přisuzují jiným. Nic výjimečného.
        Přírodní jev. Mimikri. Žluto černé pruhování. Předstírání listu. Oči na motýlích křídlech. Na první pohled se to jeví tak, proto to musí být tak.

          1. Ne, nejste vtipný. Nebylo to vaše oslovení, ale povzdech nad vámi. Pár potrefených pocitem vlastní geniality už se tu mihlo, ale nikdy se ta genialita nakonec neprokázala. Ale dobře, končím s osobním vyjadřováním vůči vaší osobě.

    2. Co všechno si dovedu představit? Nejen představit. Poznal jsem například Františka Fajtla, další setkání…navštívil Darogu Žizni, Churchillovy War cabinets, četl Svobodovy a Žukovovy paměti. Další paměti a studie. Odboj, rodinné souvislosti…
     A tady pak čtu výplody na úrovni „politického školení mužstva“.

   2. ANO, to je právě že jeden z projevů oné “ neukotvenosti“ (primitivní individualismus ?) o které mluví paní Peková (s tím židovským prorokem Jehošuou coby Slovanem dost ulítla).
    Ke které bych dodal odkaz :
    https://malinovysvet.cz/ibrahimovazprava.htm
    s citaci z něj :
    „….Slované jsou vcelku odvážní a stateční, a kdyby nebyli roztříštěni na množství kmenů a oddělených skupin, žádný národ by je nezdolal silou….“

 19. Jakkoli bezesporu dojemné přání holčičky rozvádějících se rodičů, aplikováno na dnešní situaci, je nebezpečná sebeoblbovací iluze.

  Současný ruský diktátor je bezpochyby ten nejcivilizovanější a jednání nejpřístupnější, jakého jsme kdy v novodobé historii měli. Přesto jsme v situaci mnohem, mnohem horší, než tomu bylo za kubánské krize.
  Tak kde je problém?

  Přes 3500 autorizovaných (to nejsou žádní anonymové z internetu) architektů a inženýrů (https://www.ae911truth.org) už mnoho let zpochybňuje oficiální verzi pádu WT7 při útoku na NY mrakodrapy. Dovedete si představit, co by nastalo, kdyby se analogická situace stala v Moskvě a ruští architekti by zpochybňovali oficiální vládní vysvětlení?

  Řízená demolice není žádná legrace. Vyžaduje pečlivé plánování a organizaci. A to je jen malý střípek v mozaice. Která vykresluje hodného ožralého tatínka?
  Podle Fr. Koukolíka se to psychopaty v politice jen hemží. Psychopati mají prokazatelně i jinak fyziologicky nastavené dráhy v mozku. Předpokládat, že se budou řídit svědomím, je nebezpečná iluze. Ona je vlastně Černochová hodná maminka?

  Doufám že má Vidlák všech pět pohromadě.

  1. Re: Zpj

   Opět – děláte stejnou chybu jako další, nejste schopen pohledu na svět z pozice malé holčičky.

   Malou holčičku NEZAJÍMÁ, KDO a PROČ vyhodil barák s její mámou, malá holčička má zaplněný obzor svého vnímání JEDINOU věcí – máma už nikdy nepřijde domů…

   Vy namísto toho přijdete s analýzou (z mého pohledu blížící se hranici 100 %), kdo a jak shodil barák.

   1. Přesně ,s údivem koukám co lidí nepochopilo tu genialitu přirovnání, protože jestli svět se nedokáže podívat pohledem holčičky skončí.

    1. Svět končí, právě proto, že se dívá na svět pohledem holčiček.

     Co jiného je Černochová, než aktivistická holčička, se kterou mlátěj emoce.

     Proto svět vedli povětšinou starší chlapi.

   2. Nic proti vciťování se do malé holčičky, tahle empatie by ostatně měla být schopností každého otce.
    Ztotožňovat se však v dospělosti s duševním obzorem holčičky je dětinské, nenechte se mýlit, dospělost není nedostatek empatie či bezcitnost.
    A je-li dětina politikem, je to katastrofa.

    1. Holcicka ma trauma , ale nezustane holcickou s tim , ze maminka neni.
     Povyroste .
     Chce potom casto vedet vic. A muze mit paradni motivaci a se stat hlavni hybnou silou , ktera povede lidi a zaridi mir..
     Ale pro diktatora zadny pochopeni..
     Dukazu o jeho diktatorstvi neni moc. Sam taky nemuze zadnou valku zacit.
     Jak si nejaky vorezavatka usedave a detinsky mysli a predstavuji..
     S vydatnou pomoci a kazdodenni podporou tech jedine pravdivych medii..
     Zatykac vydany idiotama ,soudu v Haagu , na Putina , primel nejaky stouravy lidi zjistovat jak to je..
     Jeli do Ruska , deti nasli a zjistili..Ze.
     Deti se maji v Rusku vopravdu dobre a maji vic nez jiny..
     Dalsi vec je, ze ukrajinsky rodice z pochopitelnych duvodu nechteji svoje deti zatim k sobe. Preziti kazdyho je stale velkej problem..
     Dale se boji rict, ze jejich deti jsou v Rusku protoze vi, ze by meli problemy s vladou a urady . /Vobelhavaji zrejme proto urady/
     Jeden ukrajinskej otec zazadal rusky urady ,ze chce svoje dite zpet a bez problemu ,dite dostal ..
     Pro diktatora zadny pochoeni..

  2. Ovšem na druhou stranu, nahlíženo z pozice oběti, bych pro současného ruského „diktátora“ neměl žádné pochopení.

   1. Diktátor se však celá léta dožadoval pozornosti, jednání.

    Vysrali jsme se mu na hlavu.

    Teď přiletí něco nám.

    Karma.

   2. Tak na to nazírejte z pozice ruských obětí z let 2014-2022 a hned ho pochopíte.

    Všechny války končej dost podobně, když vám pobijou dost lidí, tak nakonec všem začne docházet, že to vlastně nestojí za to.

  3. Psychopati v politice a v byznysu jsou známá věc.
   WT spadl jak je uváděno. Obdobné selhání jako Pearl Harbour.
   Připouštím, že někdo věděl včas a podle toho se zařídil.

    1. Neuhašený požár v 7. až 13. podlaží, způsobený destrukcí budovy WTC1. Narušení konstrukce té části a zhroucení ve vertikální ose.

     1. Jde hlavně o 47 podlaží železobetonovou budovu WT7, do které žádné letadlo nenarazilo. Která se zřítila do svých základů (rychlostí téměř volného pádu) v důsledku požáru od cca 300m vzdálených dvojiček, do kterých letadla narazila. A kde sídlilo ministerstvo obrany USA. Které nemohlo v účetnictví dohledat, jak v předvečer útoku oznámil ministr obrany, 2300 miliard USD (účetnictví shořelo). A zřícení které jasnovidně zpravodajka CNN oznamovala již 40 min předem (v okolí se pochopitelně nachází podobných mrakodrapů mraky).
      Atd. atpod.

      1. Při největší povodni, když v Praze „plaval“ Karlín, kdo všechno v úpadku měl účetnictví v zaplavených prostorách…

       1. Ovšem. Ale těch náhodných indicií je už příliš mnoho a mainstreamové ticho kolem toho až totalitně nápadné. Jde přeci o událost, která ovlivnila dění na planetě.

        Ale o indicie nejde. Jde o fyzikální zákony. Které se nevyhýbají ani stavebnímu inženýrství. A na které profesionálové z oboru poukazují. Stát se tohle v Moskvě (či dokonce Teheránu) byla by diskuzí a reportáží plná televize. Než by tamní vláda padla.

        Odtud i naivita Vydlákova apelu. Amíci nejsou v tomto geopolitickém zápase žádní čučkaři ala Koudelkova STS Chvojkovice-Brod. Jsou to mistři svého oboru (ilustrací např. po převratu česky vydaná kniha Komunistické zločiny a CIA). V tomto kontextu Vidlák kontruje svým dojemným holčičkovým příběhem. Po kterým se se slzou v oku obejmeme a cosmesi tosmesi. Asi spadnul z višně.

        1. Po padu horicich budov , tavenych konstrukci se nasel pobliz uplne novej a neporusenej cestovni pas jednoho teroristy a tak se ihned vedelo..
         Vlit s tim pasem s letadlem do budovy ,vsecko zacalo horet..
         Kdyz se chystal nekam cestovat letecky , tak samozrejme si vzal pas sebou. Normalka.
         Patrani bylo tak uplne zbytecny.
         Bratranec Bushe budovy hlidal..
         Aby do baraku ve dne v noci , nikdo nepovolanej nelez.
         Letecka obrana Usa zase perfektne hlidala , aby do Usa nikdo nepovolanej , treba nepritel ,nelital. Ve dne v noci.
         Potom kdyz tam litali dopravni letadla sem a tam , tak to neprislo nikomu divny..
         Poslali za nima stihacky se zpozdenim ,ale ty letely tak opatrne a pomalu, div nespadly na zem.
         Jde vo ty ovlivnujici udalosti co ovlivnuji a do toho nemuze kazdej stourat jak chce..Jinak by neovlivnovaly..
         To neni vsecko ..
         Teroristi z ty skupiny a jeste dalsi s ISIL , ted vypomahaji na Ukrajine..

          1. Člověk při čtení některých komentářů docela chápe, že se někdo nechá raději upálit než aby změnil názor. Naštěstí si to před exekucí většina rozmyslí.
           [;>D)

          2. Nevím jestli je ISIL na Ukrajině, ale všimla jste si na těch videích, které na YT ISIL dával, že všichni popravovaní zajatci měli takové to oranžové oblečení? To se nepoužívá ve věznicích na Blízkém východě, to se používají ve věznicích v USA. 🙂 Aby měli jejich vězni čisté a padnoucí oblečení je asi to poslední, co by tyhle primitivní magory zajímalo.
           A tu perfektní kameru, zvuk, střih, scénář, osvětlení, kdepak se to naučili….?

 20. Kolektivní Západ si velice zahrává s postoji Třetího světa. Kolektivní Západ totiž odhodil veškeré předstírané dodržování přirozených lidských práv, což mu dříve dávalo morální podporu od intelektuálních elit zemí Třetího světa. Dnes již platí Ženevské konvence jen tehdy, když se to hodí. Dnes platí liberální demokracie jen tehdy, když se hodí. To, co předvádí Ihorenko a jeho Gang, nemá s liberální demokracií nic společného. Liberální demokracie, nebo, chceme-li, evropské hodnoty, je založena na individuálních lidských právech a jejich převahou nad právy kolektivními. To Ihorenko a jeho nohsledové naprosto ignorují. Což je i případ vyhazování ruských a běloruských sportovců z mezinárodních soutěží. Je to diskriminace na základě národnosti, která je naprosto bizarní zejména u sportovců, trvale žijících na Západě, např. v Monaku. Evropské hodnoty jsou založeny i na svobodě shromažďování, svobodě vyznání a svobodě slova. Pokud ukrajinský režim zakazuje ukrajinským občanům, často etnickým Rusům a nebo ruskojazyčným Ukrajincům (což je prakticky totéž), vyznávat jejich náboženství, tak je to naprosto v rozporu s tím, co Kolektivní Západ hlásá. A Třetí svět to vidí a chápe. Opravdu riskujeme to, že se z Evropy stane skanzen, kam se budou lidé ze Třetího světa jezdit dívat na primitivní burany, ovládané nenávistí a ignorující veškeré principy demokracie, právního státu a „evropských hodnot“.

  1. Pozitivní řirozená lidská práva neexistují. Lidská práva jsou umělý konstrukt odrážející se v pozitivním právu.
   Jediným přirozeným lidským právem je svoboda, která je právem „negativním“. Z principu nerozšiřitelná, jen omezitelná.

  2. Mnohy sportovci jsou pekny prodejny kurwi..
   Dostavaji peci , treninky , trenery a vsecko od nas a potom se usidli v Monaku, kde skoro neplati dane ,nebo v Usa radsi plati dane , aby nemuseli vratit do Ceska , ani halir zpet na aspon danich a vsecko si zhamtali sami..
   Kdyz se vrati ,tak az potom nekdy,kdy nemaji milionove prijmy..Nic u nas pijavice neinvestuji..

 21. Já bych zakázala i ty balóny. Myslim, že je to nebezpečné. Z pohledu hasičů je totiž volně vypuštěný lampion štěstí nekontrolovatelný otevřený oheň. „Na obloze se může chovat zcela nepředvídatelně a při sebemenším poškození může tento otevřený oheň spadnout na střechy domů, do lesa či kamkoliv jinam, kde velmi snadno způsobí požár,“ sdělila Právu mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.
  V Německu už to zakázané mají. Děckám bych to nekoupila a vypouštět to ještě nějak hromadně může jen debil.

  1. V Číně jsou lampiony štěstí tradice. Patrně mají připravené kýble s vodou, kdyby něco.
   Za to nemohou, že blbé Evropany nic takového nenapadne.

    1. My někteří víme. Nebyl jsem o moc starší, má spotřeba Travexu pro experimentální výrobu raketového paliva byla značná. Na hubení plevele mnoho nezbývalo.

     1. Teď existuje na plevel „Pařezník“, je to skoro to samé jako travex, ale je tam něco přidáno, aby to nehořelo. Pro chemika nepodrobeného inkluzivní škole by to možná nebyl nepřekonatelný problém.
      Ale na plevel dobré.
      Vyžere to i pařez.
      Ale pak tam 3 roky roste jen pýr.

 22. Také pochválím pana Vidláka.
  Chcimír,pokud to prosazuje i pan Hořejší,jako tvrdý vakcionář,tak se toho štítím.
  To srovnání docela sedí,to už ani nejde nazvat emancipací ženy,ale spíš sňatkovou podvodníci,která si chce žít nad poměry,děti jsou pro ní zátěž.Když má soused lepší ovoce,tak si ho nechce ani levně koupit,chce ho zadarmo,proto přemlouvá dalšího souseda,ať souseda zmlátí,že se o ovoce podělí.Jako děti doufáme,že se otec vzpamatuje,matku odkopne a budeme žít v klidu.(zazvonil zvonec,pohádky je konec/

  1. Pane Vidláku, pane Zemědělče, vaše příklady jsou vynikající. Ano, trefili jste to, vystihli!

 23. Kolektivní Západ si zahrává s ponižováním ruských a běloruských sportovců. Země třetího světa v tom nepochybně vidí účelovost a diktát Spojených států. Včera jsme slyšel na diskuzi u paní Černoškové, že vyloučení ruských a běloruských sportovců má být začátek nového trendu. V souvislosti s tím byl zmíněn i údajný útlak Ujgurů v Číně. Snadno by se ovšem mohlo stát, že se státy třetího světa dohodnou a budou sportovat bez Kolektivního Západu. A nadnárodní koncerny to budou, s ohledem na ohromný trh (jen Čína dohromady s Indií má 10x více obyvatel, než Spojené státy) to budou bez problémů sponzorovat.

  1. Ostrakizací sportovců to začalo, vedlejším efektem je, že moc sympatií u rozumných lidí si nezískají, extempore se Svobodou jen osvítí celou tu debilitu. Plus už od olympiády v Řecku, a jeho tvrdém zadlužení, kdy západ tvrdil, jak se tam musí vše opravit, protože památky a jak pomůžou a akorát Řeky zadluzili a vrátit chtěli vše, tvrdím, že je to přežitek, bobtnající moloch s mnohdy bizarními nekoukatelnými sporty , ničící už dětem zdraví i psychiku. už to stěhování po světě, kdy se provalí korupce i vykořisťování dělníků na stavbách sportovišť, jako se provalilo letos ve Francii, ale protože Francie, tak do ztracena, selektivní doping, kdy u jedněch nevadí( Norští běžci na lyžích prý astmatická parta co to musí a u druhých vadí tak nějak kolektivně, prý státem řízený, čemuž může věřit tak debil) plus zničení ženských sportů, kdy pro sportovní slávu si chlap klidně nechá urezat koule, neb mezi chlapy by nevyhrál a komise jen schůzují jednání přemýšlí skutečným ženám bere příležitosti, jako bere příležitosti sportovcům z ocejchovaných zemí. Letos, když je válka, olympiáda by vůbec být neměla, jako nebyla za 2. světové.

   1. Sibyla: je problém, že náklady na olympiády stále rostou. Příliš velké stadiony je po jejím skončení těžké využívat smysluplně. Je i problém dopingu, protože sportovní rekordy se už přiblížily hranici lidských možností. Všichni chtějí nové rekordy po sportovcích, ale ti jak toho mají dosáhnout?

    1. Problém je v tom, že tento byznys novodobých gladiátorských zápasů, které s původní ideou nemají už nic společného, jsou nuceni platit ti, kteří o to nestojí.

   2. Hlavnim ukolem poradani Olymp. her je zadluzit poradajici stat poradne a na dlouho..
    Plus korporace buduji , co je treba a maji zisky a stat se zase zadluzi jim..
    Dalsi jsou vselijaky machinace a korupce kolem toho..
    Hlavnim ucelem je kazdej takovej stat jeho vladou urychlit do pokroku a vyvoje do zavedeni globalizace..
    Posledni mistrovstvi sveta ve fotbalu stalo , astronomickych 200 miliard.
    Aby tam potom neco idiotu pobihalo 14 dni po hristi..

  2. Až vyrazí armáda ČR na Peking, tak by Černochová mohla provádět nábor Ujgurů a dopřát jim kvalitní výcvik.
   Výcviku Tibeťanů by se mohl ujmout páter Halík.
   Buddha jako Bůh, oba jsou na B , kvalifikaci by ten zplozenec pekla docela měl. Konec konců, Satanáš je jenom padlý anděl. No ni?
   👿

  3. Pane Sláma.
   Díky za pochvalu.Jenže kolem těch Ruských sportovců se to ponižování děje delší dobu.Snad až nehorázné to bylo na ZOH v ČÍNĚ.Kolik jen Ruských sportovců bylo obviněno z braní podpůrných anabolik.
   Jak už to někdo napsal,jak se mění hegemonie USA,tak si nově vytvářené mocenské centrum,změní,nebo vytvoří nový model sportovních her.

 24. Váleční štváči neustále argumentují zničením Mariupolu a dalších měst. Zřejmě neznají Ženevské konvence. Umísťování vojenských postů do obydlených oblastí je válečný zločin. Pokud ukrajinský režim programově umísťoval kulometná hnízda a pozorovací posty do horních pater paneláků, dopouštěl se válečných zločinů. Což ostatně konstatovala jak komise OSN, tak i zprávy Amnesty International. Ukrajinský režim se vůbec netají tím, že vojáky záměrně stahuje do měst a vyhýbá se bojům mimo města.
  Pokud by ukrajinský režim programově nebral (ruskojazyčné) civilisty jako živé štíty, nemuselo se vůbec ve městech bojovat a nemusel by být zničen ani Mariupol, ani jiná města.

  1. Ženevská konvence, Budapešťská deklarace … co znamenají tyhle výtvory lidského pitvoření pro všemírem vyvoleného panovníka?

  2. Proč by si banderovci nebrali jako živé štíty zrádce Ukradiny čekající na osvobození moskaly? Občas z nich dělají i výstavy moskalských zvěrstev.

    1. Integrace – reintegrace je technokratickou představou ignorující lidskou stránku. Není reálná ani z jedné strany. Brání tomu krvavý příkop. Na generace.

    2. Vůbec nepochybuji o tom, že pokud ukrajinský režim dobude území Východní Ukrajiny, nastane největší etnická čistka v Evropě od odsunu Němců. Zatím má toto prvenství vyhnání etnických Srbů z Krajiny a Slavonie, kde žili několik století.
     Protože obyvatelé Republik dobře vědí, co je čeká, bude dobývání těchto území pro Ukrajince značně krvavé. Bránit se bude každý do posledních sil. Na druhou stranu lze očekávat ze strany ukrajinský nacionalistů naprosto brutální postup, jaký osvědčili při masakrech Poláků, Židů, Čechů a umírněných Ukrajinců, když kolaborovali s nacistickým Německem za války.
     Rád bych upozornil na to, že území na Východě přičlenili k Ukrajině až bolševici v roce 1922. Do té doby to byla součást Ruska. Ani za USSR zde neprobíhala ukrajinizace, k té začalo docházet až po rozpadu Sovětského svazu. Na Ukrajině se značné procento lidí hlásilo k ruské národnosti, další značné procento mělo za rodný jazyk ruštinu, protože mnoho lidí se cítilo politicky Ukrajinci, ale etnicky to byli Rusové. Ruština navíc byla na tomto území „lingua franca“, tedy společný dorozumívací jazyk – v manželství např. Litevce a Ukrajinky se mluvilo rusky. Podle jediného moderního sčítání lidu v roce 2001 na Ukrajině udávalo jako mateřský jazyk ruštinu 29,6% populace, ovšem geograficky naprosto nerovnoměrně, neboť na Západní Ukrajině to byla jen jednotlivá procenta. K tomu musíme připočíst situaci, kdy formálně při sčítání lidu respondenti udávali Ukrajinštinu, ačkoliv rodina byla bilingvní nebo ruskojazyčná.

     1. Ne „mělo“, ale „má“.
      Přibyli mi další čtyři ukrajinští žáci na češtinu pro cizince. Všichni hovoří plynule rusky a upřednostňují ruštinu před ukrajinštinou. Jeden je ze Zaporoží, dva z Ivano-Frankovské oblasti a jeden dokonce ze Lvova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *