13 června, 2024

Promarněná poslední šance

Tak nám děda Biden jaksi…. neuspěl v Saúdské Arábii. Říkám to velice kulatně, protože to byl zřejmě kardinální průser už podle toho významného mlčení našich pravdomluvných médií. Jak všichni víme, Biden jel za Saúdy, aby je přesvědčil k navýšení objemu těžby, což by snížilo ceny ropy a zároveň by to umožnilo na ruskou ropu uvalit henten cenový strop. Pokud by se Rusko štengrovalo, že nechce prodávat ropu takřka zadarmo a snížilo by těžbu, tak saúdské navýšení by to mohlo (teoreticky) vykompenzovat a Biden by tím zabil dvě mouchy jednou ranou. Jednak by před listopadovými volbami klesly v USA ceny benzínu a jednak by Rusko začalo mít skutečně potíže s financováním války na Ukrajině.

Zároveň ovšem měl Biden ještě druhé zadání – ty americké hodnoty našeho vyspělého Západu. Jako že vražda Chášukdžího je fůůůj, to se v civilizovaných zemích nedělá, korunní princ je vyvrhel a hajzl a takhle prostě ne.

Ano přátelé, tímto se vracíme ke včerejší diskusi o pragmatickém přístupu… Co měl chudák Biden dělat? Na jedné straně se od něj chce snížit cenu ropy, protože jinak prohrají demokraté volby, na straně druhé musí obhajovat americké hodnoty, protože jinak se vyloučí z okruhu kluků, co spolu mluví.

Jak jsme se dozvěděli, Biden udělal obojí zároveň. Na jedné straně prosil o zvýšení těžby pomocí slušného dárku – že se USA stáhnou z jakýchsi ostrovů v Rudém moři, které nechají Saúdům „k rozvoji“. Ale na straně druhé fakt řekl středověkému diktátorovi Sálmánovi, že má na rukou krev nevinného novináře…

Tedy, já jsem jen obyčejný Vidlák, ale nejsem si jistý jestli se dá něco takového říct do očí despotovi, proti kterému je Putin něžný beránek. Nevím, jestli je moudré něco takového říkat hajzlovi, který drží mocenský aparát v rukou mnohem pevněji než Putin… a už vůbec si nejsem jistý, jestli se něco podobného dá říkat člověku, který od Rusa i Číňana dostal velkolepé nabídky a už předem řekl, že je přijímá.

Aby bylo jasno, Saudi Aramco je schopné značně zvýšit těžbu. Spolu s OPECem jsou skutečně schopni vykompenzovat velké množství ruské ropy. Skutečně by mohli snížit cenu ropy o tři čtvrtiny, protože saúdská ropa se těží ještě levněji, než ta ruská. Nevím samozřejmě, jestli by to Rusům skutečně uškodilo, protože neznám všechny nástroje, které je Putin schopen a ochoten použít, ale svým způsobem tohle byla poslední americká příležitost, jak na Rusko ekonomicky zatlačit. Byla to saúdská ropa, která Sovětskému svazu v době perestrojky snížila přísun deviz. Byla to saúdská ropa, která Putinovi nadělala trampoty po anexi Krymu – pamatujete? Tenkrát Saúdi zvýšili těžbu a cena ropy spadla tak dolů, že Rusko mělo skutečně problémy a muselo předělávat rozpočet… jenže problémy měli i američtí těžaři břidlicové ropy, takže se to tak úplně nepovedlo.

Saúdi Bidenovi řekli, že těžbu sami zvýšit nemohou, jedině po dohodě s OPECem… Čili mu diplomaticky řekli: „Kalousku, jsi jednička“. Samozřejmě, že Sálmán neřekne, že to neudělá, protože cítí, že Rusko i Čína mu ještě přisypou něco navíc. Že Biden zalicitoval a teď budou muset zalicitovat i Putin a Si. Prostě se smlouvá o skutečnou cenu saúdského přeběhnutí do tábora nepřítele.

Nevím, jestli měl Biden šanci se Saúdy pohnout. Podle mnoha znamení tam jel tak jako tak zbytečně. Ale pokud tam během jednání na jednu stranu musel prosit a na druhou stranu tloukl po hlavě diktátorského samovládce za jeho přístup k novinářům, tak ho mohl jen a jedině nasrat. A když naserete despotu, tak on pak ze vzteku udělá třeba i něco, co není úplně v jeho zájmu, ale prostě to udělá, protože je naštvaný.

Podle mě jsme svědky poslední promarněné šance pohnout s válkou neválkou proti Rusku. Šance, která nejspíš byla bláhová už předem, ale kterou Biden zazdil na jistotu. Neschopnost pragmatismu tváří v tvář válce a ekonomické krize, to je vražedná kombinace. Neschopnost udržet si spojence, to se prostě projeví. A to říkám zcela vážně, že Sálmán je představitel tmářského vražedného režimu proti kterému je Rusko rajská zahrada.

Co udělá Putin? Nějaký Chášukdží mu bude naprosto ukradený. Bude se se Sálmánem bavit pouze a jenom o prachách. O penězích, které přesahují běžnou představivost. O možnostech, které jsou ještě větší. O budoucnosti, kde je Saúdská Arábie významnější než dneska.

Vezměte si z toho poučení, že pokud do války zařadíte vznešené hodnoty, tak nakonec prohrajete všechno. A totéž platí, pokud chcete všechno vyhrát. Takhle to nefunguje. Vítězství má svoji cenu a zvítězí ten, kdo je ochoten tuto cenu zaplatit.

Jsme svědky velmi vzácné chvíle v dějinách. Normálně to vždycky bylo tak, že na prostý lid musí být přísnost, takže hodnoty a hodnoty, díky kterým zůstane prostý človíček malinkatý. Vždycky se kázala voda, ale panstvo pilo víno. Prostý člověk dostával svá pravidelná kázání o morálce, ale nahoře vládl velmi cynický pragmatismus. Proto tu byl norimberský tribunál, ale zároveň Von Braun dělal v USA rakety. Proto v gulazích zahynuly statisíce zajatců, ale Friedrich Paulus dělal v DDR kariéru… Ale my to teď máme obráceně. Naše panstvo uvěřilo vlastní propagandě a dělá válku pomocí ojrohodnot. Fakt poučné…

Jo… sledujete turbínu? Jak Rusové školí Němce z dodržování uvalených sankcí proti nim samotným? Kdyby to nebylo k pláči, potrhal bych se smíchy.

239 thoughts on “Promarněná poslední šance

 1. Petr Hampl má dobrý rozhovor na PL – nutno uznat, že jeho postřehy a myšlení mají tah na branku. Nicméně, zajímavé je, že když mu něco, jak se říká, „nesedí pod fousy“ začne používat takovou zvláštní argumentaci. Např. – citace z rozhovoru:

  Někdo říká, že to někdo řídí z pozadí. Ale jak šíleně hloupý a neschopný by musel být loutkovodič, který by vodil Petra Fialu

  Takže, možná se to ani nezdá, ale to, co se může jevit z jednoho pohledu jako naprostá neschopnost, hloupost a neumětelství, může z druhého pohledu vyzerať jako perfektně podařená akce, perfektní řízení vedoucí k vytyčenému cíli. Já myslím, že je potřeba si položit otázku, zda je těch mocných zájem, aby ČR byla hrdý, soběstačný a svéprávný stát … nebo řádně ždímaná kolonie. Zatím indicie ukazují, že je zájem, aby celá Evropa byla neprosperující a závislá na protektorovi USA, přičemž ČR je ve funkci „spotřebního materiálu“ s právem nepromeškat mlčení při řádném dojení jeho zdrojů. Pokud mám správnou úvahu, pak Fialu v žádném případě není třeba řídit, dokonce není zapotřebí ani pořádat tajné porady po sklepeních nebo jeskyních, ale bohat postačí Fialu instalovat do funkce a udržet ho tam. Pracovat na destrukci ČR už jako iniciativní blbec bude sám – což jak víme, je horší varianta třídního nepřítele.
  Ale to se dostáváme k otázce, zda se Fiala instaloval do premiérského křesla sám nebo někdo usoudil, že pro destriukci ČR to je JEDEN z vhodných kandidátů a tak NĚKDO šel tomu štěstíčku trošičku naproti. No – já si myslím, že se Fiala sám neinstaloval do funkce premiéra, že tomu předcházelo souhlasné jednání „ctihodných pánů a dam“. Odbočím – pamatujete, jak měl Babiš sestavovat vládu a po návštěvě u Merkel prohlásil, že s Okamurou ee?? A jaký je tedy logický důvod si myslet, že to nemůže být i v opačném gardu – tedy, že Fiala jo, že to je ten správný chlap pro prohloubení postavení ČR jakožto kolonie?
  V tomto bodě prostě Hampl nebude mít tak docela pravdu. Podívejte se na video, kde ho tepe ten debil v EU parlamentu – Fiala shrbenej a dělá si jak Jasánek poznámky, co dostal za úkoly … pracovat už pak bude sám, netřeba žádného dalšího speciálního řízení.

  1. Hampl má úchylku v nečakanom zdôrazňovaní sveta neriadiaceho sa žiadnou elitou.
   Pred pár rokmi sa z ničoho nič naviezol do KSB/DVTR, takže od „Pjakinovcov“ podporu nebude mať. Taká povolená riadená opozícia. Pri covide už stál v pozore a horlivo propagoval. Chlapík o ničom. Populárny kvôli otázke migrantov. Ako mnoho ďaľších.

 2. OT: Úryvek z dnešního večerního komentáře Michaila Onufrienka
  Sky News hlásí: „Čtyři americké provozy zemního plynu byly poškozeny výbuchy během posledních dvou týdnů.“ Ale (ruské) ministerstvo zdravotnictví varovalo, že Petrov a Boširov jsou na zdravotní dovolené v zámoří.

   1. Nákup zemědělské půdy letos frčí ve velkém na celém světě – dokonce i Čína a její potentáti skupují americkou půdu ve velkém! Například v Severní Dakotě (viz foto, zdroj) a nebo v Texasu. Čína přitom už vlastní téměř 10% ukrajinské orné půdy! Jediný Brusel, se ale chystá zabavovat půdu jejím vlastníkům! Proč asi?

    https://www.michalapetr.com/

    1. Když už kterýkoliv stát prodává svoji půdu je sním konec,něco se tak říkalo v malém,když zemědělec musel prodat svoje pole,statek,to byl jeho konec,kolikrát to sotva stačilo na dluhy.
     Také to lze přirovnat k prodeji dalších odvětví.

     1. pane zemědělče,
      to vlastně popisoval už J.S. Baar v Janu Cimburovi na příkladu sedláka Kláska . „Prodal chleba, koupil si nůž,“ řekl jan Cimbura, když Klásek vydražil statek, poplatil dluhy a za zbytek si koupil hospodu.

  1. Na ten odkaz jsem se bohužel nedostal. Ta vyšší moc, je to chybějící bumážka o vynětí turbíny z evropských sankcí, jak se domnívám ? Pokud ano, tak teď se nám všem Putin zcela nehorázně vysmívá. Syčák jeden.

    1. Zdravím vás pane Kadleci, díky za odkaz, funguje. Pozdravujte u nás doma, na NSS, a vyřiďte všem, co mě podporují, že jsem se dosud neozval proto, že mě Koutný zablokoval natvrdo a teď prý to musí řešit ajťáci. No nevím, v každém případě počkám co se bude dít a už to nebudu řešit. Jinak vás pořád sleduji, zdravím všechny slušné diskutéry a nezanevřel jsem na vás. Tak se všichni v těchto nelehkých dobách držte.

  2. A ja vim co ted bude, Izrael zacne dalsi valku se slimaky. Putin totiz rekl : Gaza nebudet. A Zide to pochopi tak, ze maji utocit.

 3. a je po plynu, furt nedame turbinu a je to

  ———
  Exkluzivně: Ruský Gazprom vyhlašuje vyšší moc u některých dodávek plynu do Evropy

  LONDÝN 18. července (Reuters) – Ruský Gazprom (GAZP.MM) vyhlásil vyšší moc v dodávkách plynu do Evropy nejméně jednomu velkému odběrateli, uvádí se v dopise Gazpromu, který zvýší evropské obavy z nedostatku paliva.
  V dopise se uvádí, že Gazprom, který má monopol na vývoz ruského plynu potrubím, nemůže splnit své dodavatelské závazky kvůli „mimořádným“ okolnostem.

  Uvedla, že klauzule o vyšší moci, uplatněná za účelem zbavení podniku smluvních závazků kvůli faktorům, které nemůže ovlivnit, byla zpětně účinná od dodávek počínaje 14.

  Obchodní zdroj, který nechtěl být identifikován kvůli citlivosti problému, uvedl, že dopis se týká dodávek přes plynovod Nord Stream 1, hlavní zásobovací trasu do Německa a dále.

  https://www-reuters-com.translate.goog/business/energy/russias-gazprom-declares-force-majeure-gas-supplies-europe-2022-07-18/?_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-vyssi-moc-tak-gazprom-pred-mesicem-oznamil-snizeni-dodavek-plynu-do-evropy-209187

 4. Můj názor je, že společenská poptávka by měla být po politikovi, pro kterého bude blaho občanů České republiky na prvním místě. Zatím ho nenalézám, možná se k tomu malinko blíží snad pouze Okamura, ale ještě to není ono.
  Takový politik by měl mít podle mne několik jasně řečených zásad, namátkou:
  – prosazení referend o čemkoli, na co se najde rozumné kvórum hlasů
  – osobní odpovědnost politiků s povinností jejich rezignace na veřejné posty, jakmile jejich ppodpora ve veřejnosti poklesne pod rozumnou mez, včetně politiků tkzv.alternativy. Neuspěls ve volbách, rezignuj. Jako neůspěch je třeba považovat i malé procento získyných hlasů třeba i u voleb do Senátu, včetně vítěze voleb.
  – zásada čestnosti veřejné funkce zejména s platem, nijak extrémně nepřevyšujícím normální mzdu a zrušení různých papalášských výhod včetně vyhození na dlažbu těch různých podržtašek, kterými se to u nás jen hemží.
  – útěk od volebního programu – rezignace.
  atd. atp. Zatím vidím jen boj o koryta od kohokoli, alternativu nevyjímaje.

   1. To je zajímavá myšlenka. Jak byste ale chtěl zajistit, aby se alespoň u opakované volby sešlo více než 50% voličů? Nebo by tam byla klauzule, že v případě opakované volby by se na procenta docházky nehrálo?

    1. To není až tak složité – účast pod X% znamená automaticky nedůvěru, což vede na sestavení úřednické vlády pod patronací prezidenta a vyhlášení voleb nových…

     .. třeba bychom si poté nevolili za prezidenty komiky.

     1. To by mohlo vyústit do patové situace – stačilo by mít toho „správného“ prezidenta a z úřednické vlády bychom už nevyšli. Protože další volby by mohly být pod 50% opět a tak do nekonečna. (A kdyby snad byla účast i nad 50%, to by bylo aby se ta docházka nezfalšovala tím správným směrem.)

      1. Takhle „fungovala“ první republika – 16 vlád, z toho 3 úřednické a 11 všeobjímajících slepenců.

       Zfalšovat lze cokoli. Čím složitější volební systém a širší způsob volby, tím vyšší je pravděpodobnost zfalšování.

       1. Byl to sice návrh pro Petřinu otázku, ale pokusím se najít odpověď i pro vás.

        Zneužít se dá úplně vše, proto je potřeba začít v tom bodě, kde myšlenka „zneužít“ začíná. A nejde to silou, člověk musí sám od sebe volit cestu „nezneužít“. To ale vede k úplně jiným rovinám myšlení a klavně to vede na zjištění, že volby jako takové nejsou vůbec potřeba, ba často jsou volby jen pokusem přenést mou osobní odpovědnost na nějaké jiné… A podle toho to i vypadá.

    2. Myslím, že část těch, kteří za současného volebního systému na volby rezignovali, by se rychle chopila nové šance a již k prvním opakovaným volbám by dorazili.
     Co dnes motivuje lidi jít k volbám? V ČR nic. Politicky uvažující lidé jsou si vědomi toho, že za současného volebního systému není šance na změnu, že ke zvolení de facto stačí, když předsedové partají hodí hlas sami sobě a že i taková volba by byla legální.

  1. Přesně jak říkáte. Teď to není souboj pravice proti levici, USA proti Číně, Rusko proti Ukrajině, ale buď národní vlády opírající se o demokracii nebo nadnárodní „elity“ opírající se o světové oligarchy.
   Buď si budeme řídit svoje věci sami nebo nás všechny bude řídit Soros.

  1. To je ten „německý“ Uniper, co ho většinově vlastní Finové….. 🙂
   Psal o něm Vlk, už je pěkných pár dnů/týdnů (?). A hle – i profíci na iDNES se už probrali.

 5. Protože jsem se tu včera zmínil o Drulákovi a jeho nejnovější knize, upozorňuji ještě na dnešní polemiku s ním:

  Konzervativní revize socialismu. Polemika s Petrem Drulákem
  18.7.2022 Komentáře
  Filosof Michael Hauser ve své polemice míní, že dnes na levici potřebujeme socialistické hnutí pro 21. století a zbavit se předsudků a pojmového fetišismu.

  http://casopisargument.cz/?p=44014
  ———————-
  Nedávám to sem proto, abych Hausera podpořil nebo naopak kritizoval, jsou tam pasáže, se kterými nesouhlasím a jiné, kde mám příliš málo načteno, než abych si troufl na názor.(Michéu jsem přečetl, zajímavý je, ale na zadek jsem si nesedl).

  Jen Hauserův článek považuji za inteligemtní a legitimní polemiku. Kromě toho je tam v kostce popis „reálného socialismu“, doby, které se půhvíproč říká komunistická.
  Bezvýhradně souhlasím s tím, že panuje zmatení jazyků a babylonský posun obsahu pojmů, vášnivých hádek „já o voze, ty o koze“, které zažíváme i my na našich zdejších diskuzích..

 6. https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/saudove-po-otocce-usa-slibuji-zvysit-tezbu-40403254#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  Tak to vypadá, že vidlák propásl poslední příležitost mlčet. Vidím to na mazačku.

  Prosím tě, bareli karlos-kotrný! Změň si aspoň IP, když sem anonymně lezeš pod nejméně třemi různými anonymními anonymy. Nebo požádej řídícího důstojníka, ať tě vymění za někoho chytřejšího. Že ho zdravím a trochu i lituju, že musí pracovat s blbci tvého kalibru.

  Zakladatel

  1. A přečteno víc než nadpis? :-)))) Tenhle titulek je přesně z rodu „Rusům za tři dny dojde jídlo“, když v textu režimní brk se skřípěním zubů uvede některý ze zdrojů typu „vroucí přání“. A aby nebyl za zcela zjevného lháře (na rozdíl od scallaloků, jimž to už nevadí), tak aspoň třemi slovy popíše realitu slovy těch, kteří o vroucích přáních rozhodují …
   Ovšem jako názorná ukázka výstupů těch, kdo si oční klapky omezili nejen na režimní tisk, ale stačí jim titulky režimního tisku, je to víc než vypovídající :-))

   1. Plus k tomu všemu sichrování formulkou „údaje není možno nezávisle ověřit“ – ale právě vypuštěná dezinformace už si dál žije svým životem, ověření neověření.
    Přesně tyhle režimní brky, okresního i krajského formátu, v posledním týdnu roku 1968 sbíraly po KM a blízkém okolí černé a tmavomodré Volhy s dvěma anténami u zadní části střechy. Část StB byla totiž loajální Šalgovičovi a ta větší část reformistům.

 7. FLASH !!!!!!!!!!!!
  TOHLE JE MAZEC !!!!!

  Studie RAND CORPORATION z roku 2019

  Proč je konflikt na UA? Vynutily ho USA? A co pokus o převrat v Kazachstánu, Bělorusku, konflikt na Kavkaze Arménie X Ázerbájdžán?
  Bylo odstřižení Ruska od Swiftu a Evropy od ruských energií, včetně blokace Nord Stream 2, s tím, že Evropa na to, na rozdíl od USA, šeredně doplatí, plánováno už v roce 2019????
  Co podpora fašismu na UA a podivné, sebevražedné chování jejich představitelů, je to plánované předem?
  Bylo Rusko pro USA přátelský stát a chtělo se integrovat na Západ?
  Jakou studii si objednala US Army? Jak oslabit a destabilizovat US globálního konkurenta, Rusko?????

  Pořad v rádiu
  https://m.youtube.com/watch?v=egyQj2KEogA

  Na Kose nostře
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/07/11/teorie-a-praxe-v-podani-rand-corporation-a-toho-co-se-deje-na-ukrajine/

  PS:
  Většina z nás to tušila. Dnes je to podobná US taktika a vynucený tah Ruska, jak naplánoval kdysi Brzezinski. Už máme jistotu …
  Dlouho jsem na Vlkovi nebyl. Až jsem slyšel tu relaci… Mazec.

  /Napsal jsem dobrý vstup a zase mi to spadlo, snad tohle projde v poho/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *