24 června, 2024

Pravda prostě zbude

Dneska pod koněm…

Možná poslední pokus, než se zhmotní všechny ty zákony na potírání opozice… totiž na potírání dezinformací. Ale to je dneska už jedno a to samé. Dezinformace je každý opoziční názor, který by mohl zarezonovat… a pokud se nějaké nepřesnosti či manipulace dopustí někdo od vlády, je to metafora. Od čtvrtka už není problém, aby na tyto zákony přišel prezidentský podpis a za pár měsíců už to bude hladce zdůvodňovat i ústavní soud.

Už nějakou dobu tvrdím, že Jindra Rajchl je poslední, komu by se mohla velká demonstrace podařit. Má spolupracovníky po celé republice, neustále mu jich přibývá a neubývá, má dosah na fejsbůku i jinde, je schopný rétor, umí oslovovat masy a navíc má i konkrétní představy, jak pomocí demonstrace oslovit mlčící většinu. Dneska z toho bude skládat maturitu.

Dneska se ukáže se, jestli se staří přátelé z předchozích demonstrací jen lépe domluvili a jedou spolu autobusem, nebo jestli to znamená, že naštvaných lidí v republice přibylo. Ukáže se, jestli se skupina aktivních od loňského září zvětšila, či nikoliv. A také se ukáže, jestli bude následovat něco i po demonstraci. Ukáže se, jestli Rajchlova koncepce byla správná a nebo alespoň lepší než ty předchozí.

Směju se často vyjadřovaným obavám, že chudáci ovčané na náměstí jen poslouží Rajchlovi jako výtah k moci. Jaký výtah? Jako že se zviditelní? Vždyť je to naopak – už se zviditelnil a proto mu přijeli lidi. Jejich počet ukáže, jak moc politické práce už udělal. Nebo jako Rajchl promluví a Fiala mu předá funkci? Nebo tak něco? Nebo jsou to už tak kyselé hrozny, že vadí, že se někdo uchází o voličské hlasy? Vadí, že máme na výběr? Vždyť je to naopak – poslechněte si ho, popřemýšlejte a až budou volby, tak se rozhodněte, komu to hodíte. Díváte se v přímém přenosu na něco, co vám velká média neukáží. Takhle se to dneska dělá. To důležité se z České televize nedozvíte.

Takhle to totiž funguje, víme? K cíli se dá vytyčit hodně cest. Jsou různé způsoby, jak se pokusit o probuzení ve společnosti. Jsou různí lídři, různě obdarovaní, kteří si vytyčují různé strategie. Která je správná? To se prostě ukáže. Hodně cest se ukáže slepých a k cíli rozhodně nevede jen jedna. Ivo Budil nebude dělat demonstrace, protože je to filozof a myslitel. Nedovedu si představit, že by měl z pódia elektrizovat publikum. Petr Hampl je sociolog, dělá přednášky, vzdělává. Vidlák je bloger… píše tak, aby to pochopil i poslední Jaryn z Horní Dolní. Další natáčejí videa, dělají rozhovory… Jiní chodí se svíčkami na náměstí, další píší o ekonomice, překládají z angličtiny, vstupují do politiky…

Síla vzniká tím, že se to všechno spojí dohromady. Demonstrace nic nezmění, volají posměváčci… ano, nezmění nic, pokud zůstanou osamoceny. Pokud tlak na vládu nepůjde ze všech stran – od opozice ze sněmovny, od opozice mimo sněmovnu, od intelektuálů, blogerů, influencerů i prostých občanů, tak se fakt nic nezmění. Jestli bude důležitější, nemít konkurenci, aby se třeba neukázalo, že jsem jen břídil, tak nikdy nevyhrajeme.

Žádný počin sám o sobě nebude nikdy dostatečně revoluční, aby něco změnil. Stejně jako válku nevyhraje jedna zbraň nebo jedna jednotka i kdyby byla sebelepší. Všimněte si, že v jedné armádě spolu také vojáci soupeří. Někdy dokonce vysloveně intrikují, jednotlivé složky na sebe žárlí… ale pokud i přesto dokáží spolupracovat, tak nakonec zvítězí. Vojáci to chápou, my bychom měli taky. Zbytek je tříbení. Tříbení schopností, myšlenek i lídrů. Vybírání si toho, co funguje a odvrhování toho, co nefunguje. Strom poznáš po ovoci. Dřív to nejde.

Doba covidová v této společnosti cosi probudila. Lidé začali být aktivní. Vidím plné sály, vidím svíčky na náměstích, vidím knihy, vidím internetové časopisy, vidím malé mediální projekty, vidím jak se z hlubin internetových diskusí vynořují lidé, kteří dovedou zaujmout. Vidím úspěšné a bohaté, jak tomu fandí a také hledají způsoby, jak toto všechno podpořit. Vidím demonstrace.

Vidím i spousty chyb. Někdy i docela fatálních. Ale také vidím, že chyby na Alternativě neznamenají odchod k líbodémo. Znamenají jen hledání nového a lepšího lídra, který se podobných chyb vyvaruje. V posledních týdnech jsem viděl, jak řada lidí dokázala překročit svůj stín a byli schopní dělat dříve nemyslitelné kroky. To se projeví.

Dnešní demonstrace ukáže především trend. Ukáže, jestli jsme se za posledního půl roku někam posunuli. Především se ukáže, jestli jsme se posunuli v myšlení, protože Rajchl nedělá demonstraci jako Vrabel. Má jinou představu, jak oslovit ty, kteří nikam nikdy nechodí, o politiku se nezajímají, ale vyhrávají volby svým množstvím. Ukáže se, nakolik je tato koncepce životodárná.

Ale ať to dopadne jakkoliv, jednu věc vím jistě. Nikdy nevyhrají posměváčci. Ti, kteří vždycky vědí, co je špatně a z bezpečí svého gauče dávají panské rady. Nenadřou se. Nebudou se prodírat slepými uličkami, jen se vysmějí těm, kteří tam šli. Nebudou vyšlapávat cesty, jen budou hanět ty, kteří se pokusili. Nepřinesou nové myšlenky, jen budou mít škodolibou radost, že se jiní při hledání pravdy spletli. Z nich nikdy nevzejde nic nového. Nikam nedojdou, nikde nebudou první a ani na chvíli se svět nebude točit podle nich. Nic nezkazí, ale také nic neudělají.

Budoucnost patří těm, kteří jdou, zkoušejí a hledají. Kteří se nenechají odradit neúspěchy, kteří si z nich dokáží vzít ponaučení. Kteří dokáží snít i věřit. Kteří se dokáží otřepat ze zklamání a nevzdají to. Budoucnost patří těm, kteří vědí, že pravda nemusí zvítězit jedním velkolepým počinem. Pravda prostě zbude, až se všechno ostatní prošustruje.

Od jedenácti mě najdete u pódia.

488 thoughts on “Pravda prostě zbude

 1. No, nově inaugurovanému spojovateli a vládním matlákům, se nakonec podaří tu společnost spojit. Všichni budou nas@raní a spojeni proti nim.

 2. Oni na té Ukrajině mizí i opoziční politici, novináři, satirici a disidenti.
  Více v pořadu „Dopoledne s Adrianem“ na slovenském rádiu INFOVOJNA, dne 2.března letos, od 18. minuty dále. Viz archiv:
  https://www.infovojna.bz/archiv/dopoludnie-na-infovojne-s-adrianom
  PS:
  Koneckonců, od roku 2004 (tzv. oranžová revoluce alias 1. Majdan) zmizela z původně 50 milionového ukrajinského obyvatelstva téměř polovina. Hlasovali proti své prozápadní a „demokratické“ vládě nohama.

 3. Vevča: Nesouhlasím, že to tady nestojí dnes za nic.
  Určitě to dnešní je přinosná diskuze, neb ta polemika vyprovokovala pana Anonyma k nechtěnému přiznání, že nás dezoláty má rád, že nás miluje a je též dezolát…vždyť on to dělá jak pisálkové a redaktoři za komančů…útočit zapáleně na ty tíhnoucí k buržoustům, ale mezi řádky vyjevit, že je to jinak, že to tak nemyslí, že táhnou s námi, …tedy kdyby něco…
  On to dělá obráceně, ale fikaně, takže my, co jsme se tenkrát naučili čísti mezi řádky mu rozumíme, ho chápeme a já ho tedy vítám mezi námi. Už se tady tedy nemusí tak snažit, my už víme. Asi ho to živí, tak mu přeji, aby jinde prispívaje se takhle diletantsky neodkopal a nepřišel nejen o práci…
  Demonstrace fajn a hlavně jsem se konečně dozvěděl možná už ideu, jak dál. Ne v opatrných jinotajích, ale na plnou hubu a to se mi líbilo.

 4. Co to tu je za debila ten anonym? To se nedá číst, pako jedno.
  Marodovi přeji brzké uzdravení.
  Včera jsem uvažovala, že pojedu, ale autobusy byly obsazené a vlakem se mi nechtělo. I tak by mě musel někdo dovézt na nádraží do Ostravy, či Studénky a to velmi brzo ráno.

  1. Nějací tam přišli s nášivkami Z a Wagnerovců. Měli to na batohu, asi provokatéři. Bo to hned fotili magoři od novinářů.

 5. Kdysi se takto paušálně vyjadřovali Vaši předchůdci o Židech.
  Naštěstí je (Vaše předchůdce, ne Židy !!!) Spojenci spolu s odbojáři a partizány denacifikovali a demilitarizovali.
  A naštěstí je to dnes trestné (trestné činy z nenávisti) – se takto vyjadřovat.
  Možná by proto Váš příspěvek měla osoba, odpovědná za obsah tohoto blogu, smazat.

  Hezký den.

  1. Kdo tě špíno platí – BIS, elf, vnitro … Jsi placen za množství , nebo za „smrad“ mentálních výkalů … Home Office nebo „píchačky“ , kontroluje to po tobě supervizor ?

 6. Tužka napíše,…koukla jsem na zprávy ….v asi ….19:15 informavali o protestní akci na Václavském náměstí. Říkali, že náměstí bylo do poloviny zaplněné,…to bylo nepřesné, byl záběr od Koně, pěkně z výšky,…lidi stáli až do tříčtvrtin, ….řídce až dolů.
  Přišlo dost lidí, v účasti se jim to vydařilo, vždyť bylo skutečně ošklivé počasí.
  Možná si někdo položí otázku, proč jsem tam nebyla,.?… mám k tomu dúvody,…několik. Jsou to moje důvody a moje věc.
  Je to začátek cesty,….někdy se start povede, jindy ne,….
  Jedním z důvodů je pan Jindřích Rajchl. Do dneška jsem o něm nic nevěděla. Četla jsem si o něm na WIKI,…věnují mu tam víc článků.
  Zajímalo mě jeho angažmá v minulosti,…pokud to napsali správně,…tak mít takové aktivity, je to vizitka, která by mě nabádala,…dávej bacha, buď vestřehu,…mám mnoho životních zkušeností a velice jemně nastavené radary na to, ke komu se přiblížit na dosah jeho ruky a vlivu.
  Nikdy nejsem první na tahu, čekám, jak začne na šachovnici protihráč. Beru si vždycky černé figury.

  No uvidíme, jak to bude vykračovat dál, zůstávám za startovní lajnou,….panu Vidlákovi přeji, aby nebyl v budoucnu zklamán a zadařilo se tak, jak si to představuje. Ta cesta nebude krátká, pokud nepříjdou situace, kdy budou jen dvě možnosti a žádné dobré řešení.

  Tužka.

  1. Stáli na chleba nebo na co? Bude jich víc. Až budou mít hlad začnou přemýšlet. Dneska je to ztráta času. A i tak budou jen nadávat. Ostatní smazáno

 7. Ano, to jsou jistě všechno spolehlivě odzdrojované informace, asi jako „chemické útoky“ v Sýrii nebo ZHN v Iráku či skripalský novičok (budiž jim oběma po „ukrytí na věky“ prackama MI6 země lehká).

 8. Litterate.cz definitivně přestal být pod rozlišovací schopnosti 🤔. Dokonce tady už hlídkuje „anonymní“ elf 🧚‍♀️.

  1. Já se obávám, že tohle je duševně chorý scallop, který tomu všemu snad fakt věří. Vždycky jsem si ho představoval buď jako zapšklého umanutého dědka, kterému v pozdním důchodovém věku hráblo a obsesivně se upnul k nějaké náhodné fixní ideji, v tomto případě libtardího mediálního nonsensu, nebo jako uťápnutého uhrovatého týpka, kterému táhne na čtyřicet, nemá pořádnou práci, neměl nikdy žádnou holku a dodnes žije u mamky v bytě v zasmrádlem kutlochu, a sem si chodí vybíjet komplexy, protože má pocit, že jde s mainstreamovým davem, což v něm vyvolává patologický pocit domnělé síly a nadřazenosti.

 9. Kdo tě špíno platí – BIS, elf, vnitro … Jsi placen za množství , nebo za „smrad“ mentálních výkalů … Home Office nebo „píchačky“ , kontroluje to po tobě supervizor ?

 10. Kdo tě špíno platí – BIS, elf, vnitro … Jsi placen za množství , nebo za „smrad“ mentálních výkalů … Home Office nebo „píchačky“ , kontroluje to po tobě supervizor ?

 11. Kdo tě špíno platí – BIS, elf, vnitro … Jsi placen za množství , nebo za „smrad“ mentálních výkalů … Home Office nebo „píchačky“ , kontroluje to po tobě supervizor ?

 12. Přijeli sem snad sovětští, němečtí, polští….(i ukrajinští) vojáci. A ne Rusové – to je zjednodušující agitpropagatčická zkratka.
  (jezdily – ne jezdili, dtto stříleli….pane vlastenče)
  Aktualně máme v republice opět cizí vojáky – ukrajinské. Zatím je jich zde ale o něco méně, než tomu bylo v případě vojáků Varšavské smlouvy. Zatím.

  No a demonstroval jste tehdy nesvobodně ?
  Či snad potřebujete bumažku, povolení atd. ? Abyste se mohl vyjádřit ……
  Na Prvního máje jste ale demonstroval, ne ?

 13. A stalo se co? V podstatě nic. Zato když se tu proháněli Němci za všech možných válek či Američané s bombardéry za druhé světové, stálo to hromady mrtvých.

 14. Prozápadní vláda nemůže být současně pročeská. Prozápadní vláda je ta, která lokajsky poslouchá Washington, Brusel a Berlín v uvedením pořadí. Pro západ jsme nikdy nebyli rovnocenný partner, jen lokajové, případně podlidé určení k fyzické likvidaci. Minimálně od Svatopluka s tím máme zkušenosti, přesto se v téhle zemi vždy našlo dost zaprodanců jako anonym, kteří nás do područí západu vháněli. Vždy to končí stejně, naši lidé umírají za cizí zájmy v cizích válkách, často v cizích zemích. Výjimky neexistují.

  V Gruzii si to tentokrát Kreml i Peking pohlídá. Další konflikt s možností nasunutí raket s jadernými hlavicemi by stál víc, než bude stát preventivní zásah. Moldávii mají evidentně v pácu na UA: „Ukrajina kope zákopy na hranici s Moldavskem. Kyjev ospravedlňuje boj proti nelegální migraci a pašování.“ (viz Tribuna)

  1. Velmi vtipné. Zatím se tam o převrat pokouší západ. Viz zmaření pokus o postavení západních vlivových agentur mimo hru zákonem. Nicméně Rusové i Číňané jsou hodně učenliví, takže západní metody budou použity stejným způsobem. Budete to teď mít možnost postupně sledovat v přímém přenosu.

 15. Ano. Vláda v Moldavsku, které má už takhle holý zadek a většinu obyvatelstva v cizině za prací, chystá církevní restituce. Proč ještě víc nepustit obyvatelstvu žilou? Proč nepřiklepnout velebníčkům, popům a rabínům pár úrodných vinic, aby měli z čeho poskytovat svým ovečkám charitu?
  🤪

  1. Ty si do té kolaborantské klávesnice, špíno , naši vlast neber. Kdo platí – BIS, elf, vnitro … Jsi placen za množství , nebo za „smrad“ mentálních výkalů …

   1. Kdo tě špíno platí – BIS, elf, vnitro … Jsi placen za množství , nebo za „smrad“ mentálních výkalů … Home Office nebo „píchačky“ , kontroluje to po tobě supervizor ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *