13 června, 2024

Pravda o Ukrajině – dohra

Asi jste dnes zaznamenali „kauzu“ Markéty Kutilové, známé válečné reportérky, která popsala své zážitky z cesty na západní Ukrajinu. Popsala luxusní vlaky a stovky lidí cestujících za příbuznými na prázdniny. Nenapsala nic dehonestujícího, nic za co by se v normální svobodné společnosti musela stydět nebo omlouvat.

Jenže my v normální svobodné společnosti nežijeme, my žijeme ve státě, kde se nepohodlné názory začínají potírat a trestat. Začíná tu zavládat tvrdá cenzura, jiné než oficiálně povolené názory jsou dehonestovány a kriminalizovány. A nejtvrdší formou cenzury je autocenzura, protože nic nefunguje tak dobře, jako vnitřní strach a pocit, co kdyby…. Co kdyby i tohle bylo moc, co kdyby i tohle vadilo. Prostě sami si zakážete mnohem víc, než by vám zřejmě zakázal cenzor.

A tak Markéta, zřejmě pod nátlakem chlebodárců z ČT, tento svůj pravdivý post smazala. Prošla válkami a nakonec ji dostali za pravdu o Ukrajině. Ale to zřejmě nestačilo, zřejmě dostala za uši mnohem víc. Tak moc, že si k večeru smazala celý svůj léta reportážemi a zážitky plněný Facebook.

Co si u toho myslela a jak se cítila, lze těžko odhadnout. Ti, co jí k tomu donutili, vyhráli. Jenže oni nevyhráli jen nad ní. Vyhráli nad námi všemi. Nad pravdou. Jsme zase o kousek blíž státní totalitě jedné jediné povolené pravdy. A pokud se všichni lekneme tak, jako Markéta, už se z toho taky nemusíme vyhrabat. Važme si těch, kteří se pravdu říkat nebojí. A stojí si za ní navzdory té nenávisti a výhrůžkám kolem.

8 thoughts on “Pravda o Ukrajině – dohra

 1. Píšete „Jsme zase o kousek blíž státní totalitě jedné jediné povolené pravdy.“, co nám do totality ještě chybí, na co se ještě máme těšit ? Jako mně by toto bohatě stačilo, jen se ptám na co se připravit.

 2. Mno jo, učitelka Bednářová to za podobná tvrzení dotahla až k vyhazovu a před soud .
  Bože, to jsou časy.
  A furt se máme dojimat nad hlubokými lidskými příběhy, ronit slzy a v červnu nasmazit rizky na cestu na prázdniny domu…

 3. Co mínila paní tím boltem? Znám to jen jako anglický výraz pro šroub nebo Usaina Bolta. Napsala funguje metro, bolt, shopping centra, restaurace i mekace.

 4. Samocenzuruji se už roky dlouhé.
  Začínalo to bany za slova – cikán, černoch, žid, Václav zlatoústý, banksteři, yenkeeové ….
  Od Majdanu a občanskou válkou za svobodu a sebeurčení to ještě přitvrdilo.
  Za covidu naprostý rozkvět.
  Banderovská válka živný roztok pro všechny cenzůrnice a cenzůrníky!

 5. Nesmazala to jen tak, spousty lidí to má stažené. Apropo – jsem zvědavé kdy fronťaci stopnou toho oného, co taky píše pravdu. Teda jestli si na něj troufnou.

  1. Tady je to porad velmi male.
   Diskuse par lidi na malem blogu.
   Fejsbuk te valecne reporterky mel podle vseho mnohem vetsi dosah, a navic je to mnohem modernejsi medium, nez web. Hlavne co se tyce sdileni a preposilani.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *