22 června, 2024

Prachy jsou krásná věc, ale volby si za ně nekoupíš. A nebo jo?

Tento text chci začít parafrází známé písně, protože s úspěchem ve volbách nakonec přichází i to štěstí. Minimálně pro aktéry a jejich strany.

Dnes si dáme pár čísílek. Hned zpočátku chci ale říci několik info. Každá strana musí mít založen takzvaný volební účet, přes který by ideálně měla být kampaň financována. Leč kromě plnění finančních, existují i takzvaná plnění nepeněžní, a tam bývá mnohdy (nebudu psát vždycky), schováno jádro netransparentního pudla.

Takové nefinanční plnění si představte třeba tak, že vám někdo věnuje svou plochu na billboardu. Tu plochu prostě koupí od společnosti za komerční cenu. V době voleb je ta cena samozřejmě nastřelená co to jde. Po měsíci užívání plochy se ovšem rozhodne, že už ji nechce, a přeprodá ji sobě milému subjektu za cenu nikoliv komerční, ale zákonem stanovenou. A ta může krát x krát nižší. Ten rozdíl, který by jinak byl sponzorský dar, zůstane „v meziprostoru“. To, že se to děje není žádné tajemství, a to že volební kampaně jsou ideální větráky, malé velké domů a pračky na peníze také. Takže ta oficiální čísla berte s rezervou, většinou jsou náklady o dost vyšší. Což říkám proto, abyste si uvědomili, o jak velké peníze tu hrajeme, a jak moc ti co mažou (platí), také jedou. Třeba do Bruselu, kde už to jsou peníze zase jiné. Ale o tom třeba jindy.

Dala jsem si tu práci a ty transparentní účty prošla. Podotýkám, že tam zdaleka nemusí být vše, protože mnohdy vyúčtování všech faktur teprve přijde. Není to nic proti zákonu, zkrátka tak to je. Nicméně je na to lhůta, ale koho by to zajímalo v zimě. Budu tedy vycházet i z toho, co řekly samotné subjekty. A budu zaokrouhlovat na miliony a tisíce.

ANO. Sami mluví o 35 milionech, účtem jim dosud proteklo těch milionů cca 22. Počet voličů byl 776 tisíc, mandátů dostali 7. Od státu dostanou příspěvek 23 milionů a fous, vypadá to tedy na ztrátu kolem 12 milionů. A jeden poslanec je tak vyšel na pěkných 5 milionů.

SPOLU. Sami nemluví o ničem, nejtransparentnější a nejslušnější uskupení je nejvíc tajemné. Účtem jim dosud proteklo těch milionů cca 20. Počet voličů byl 661 tisíc, mandátů dostali 6. Od státu dostanou příspěvek 20 milionů bez fousu, vypadá to tedy na také na slušnou ztrátu, nicméně kolik těžko říct, když své výdaje tají. A jeden poslanec, pokud budeme postupovat analogicky s ANO, by je tak vyšel taktéž na nějakých 5 milionů.

PŘÍSAHA MOTORISTÉ. Sami mluví o 8 milionech, účtem jim dosud protekly miliony 3. Počet voličů byl 304 tisíc, mandáty dostali 2. Od státu dostanou příspěvek 9 milionů a fous, vypadá to tedy na zisk kolem jednoho milionu. Klobouk dolů, ve zisku jsou jediní. A jeden poslanec je tak vyšel na 4 miliony.

SPD TRIKOLORA. Sami mluví o 15 milionech, účtem jim dosud proteklo po milionech těch milionů cca 7. Počet voličů byl 170 tisíc, mandát dostali 1. Od státu dostanou příspěvek 5 milionů a fous, vypadá to tedy na ztrátu kolem 10 milionů. A jeden poslanec je tak vyšel na děsivých 15 milionů.

STAN. Sami mluví o 16,5 milionech, účtem jim dosud proteklo po milionech těch milionů cca 15. Počet voličů byl 258 tisíc, mandáty dostali 2. Od státu dostanou příspěvek 8 milionů bez fousu, vypadá to tedy na ztrátu kolem 8,5 milionů. A jeden poslanec je tak vyšel na cca 8,3 milionů.

STAČILO jsem nikde mluvit o penězích neslyšela, což neznamená, že to někde neproběhlo. Pokud víte, doplním. Účtem jim dosud proteklo po milionech těch milionů cca 17,5. Počet voličů byl 283 tisíc, mandáty dostali 2. Od státu dostanou příspěvek 8,5 milionů, vypadá to tedy na ztrátu kolem 12 milionů. A jeden poslanec je tak zřejmě vyšel na cca 10 milionů.

PIRÁTI. Sami mluví o 11 milionech, účtem jim dosud proteklo po milionech těch milionů cca 13. Což je jediný případ, kde je to víc, než sami říkají. Počet voličů byl 184 tisíc, mandát dostali 1. Od státu dostanou příspěvek 5,5 milionu, vypadá to tedy na ztrátu kolem 8 milionů. A jeden poslanec je tak vyšel na cca 13 milionů.

Svobodným prošly přes účet přes dva miliony, PRO 3,5, ale tam se to nedá brát vůbec, protože jejich odhady nejsou oficiálně k dispozici. (Nebo já je nemám). Od státu dostanou Svobodní 1,5 milionu a PRO necelé 2 miliony, takže jediné, co je evidentní, že budou v mínusu.

Největší náklady na člověka má tak SPD, které zbyl jediný europoslanec, a to ještě o prsa korejské baletky. Hned v závěsu jsou ovšem PIRÁTI, kde nepomohly ani trapnovidea Ferjenčíka a vzteklý Peksa.

Stát bude tato volební legrace stát kolem 86 milionů, kolik stála opravdu strany, se těžko někdy dozvíme. Aneb jak by řekl svého času Stanislav Gross, je to tak křišťálově čisté, že ani křišťál křišťálově čistší být nemůže. 🙂

12 thoughts on “Prachy jsou krásná věc, ale volby si za ně nekoupíš. A nebo jo?

 1. Nechápu některé politické strany ,že si nevyhodnotí peněžní ztráty ,protože méně znamená více.Ano mířím na Stačilo. Hlavním tahounem je Kateřina a ostatní by nemuselo stát tolik miliónů. Trochu se učit od dřívějších komunistů by se mělo vyplatit. Jinak Vidláku díky za výbornou práci.

 2. Ponekud vrcholnej trik , bylo zvoleni totemu. Nazvanyho Turek.
  Porad stejnej drevenej vyraz , netecnej , nereagujici , mechanicky tupe odpovidajici,
  /sem jenom sberatel , delam si sbirku, co je na tom spatnyho/ ,jen totemoval na stada volicu , k nemu vodjinud zahnanych..Dostal nutnou vypomoc vod ty diskuse.
  Musel bejt aspon ukazanej ,nic netusicim mlokum.

  Pani Markova prekvapila necekanym pohledem stranou ,kam se jindy nedivala..
  Vo zadny volby nemam zajem a mechanicky cumeni do clanku mne privedlo uplne proti nazorum vsech a vsude../Co sem zahlid , skrze lenost a ignorance vcetne/.

  Tak uplne vsude se rozleha indentickej jekot na nasledky a predevsim na vsecky volice..
  Dalsi manipulace. Cisla procenta, kecy ,co volic volil a co nevolil a proc, vsude mlha tupy vsudypritomny prazdnoty ..
  Nekonecnost tupych zvastu..Vsude.

  Jenze jedinym faktem zustava velmi promyslena /sofistikovana/, taktika ,porucniku vsech stran ze zakulisi skoro totalni manipulace se stadem preochotnych mloku , zvanych pro ty ucely ,volicu..
  Uz po leta sou zpracovany vetsiny ,k ochote nechat zmanipulovat a celkem snadno
  a nema cenu je zato obvinovat..
  Manipulaci provadeli jako obvykle a ochotne koalicni a nekoalicni ,vzdy zradny , vzdy ochotny ke vsemu politicky strany , stary a novy , za tim ucelem ,na verejnost , vyskoceny..
  Prvni blbost je si myslet a vedet ,ze tyhle strany chteji ziskat co nejvice volicu.
  Vyssi zajmy urcujou. Totalne vladnou vladam a stranam.

  Takze strana ODS si vzala do party a na pomoc nedoknutelnyho rasistickyho masovyho vraha jen na Cechy..Jiny masakrovat a bestialane vrazdit nechce , nejblizsi pritelicek vlady a presidenta../Sou vobrazky/…
  Zaver ,bezprizorny mloci , samozrejme neradi toho novo , /kdo chce bejt bestialne vrazdenej jenom za to ,ze je Cech/, kam se maji podit?
  Trochu snahy v Babise , aby neubylo a zustal ve hre..
  Kazdej japonec muze za to ,ze je japonec a hnije po leta , vydrzovanej umele,
  aby zaclanel z hajzlu dejin..

  Vymrsteni se velmi snazivych PRO ,za ucelem aby v pravej vcas vodkopli volice s pomoci
  bezduvodnejch kecu Vacka. Volici se zazenou takhle a snadno jinam..
  Kecy ,spravne nacasovany si mloci prezvejkaji pred volbama, ale nechutnaji jim,
  /jako ty novo/, vackokecy tak splnili svuj ukol.
  Rajch s velikym snazenim ,mohutny kecy a najednou ,ochota zamanevrovat se rovnou pred volbama do predem pripravenych pozic zase v hajzlu.

  Bezprizorny ,vodkopnuty a snazive bloudici volici , hledajici zoufale aspon nakyho kandidata..

  1. Tak treba sterilni, vecne euroupirova na Brusel nekonecne prisakla Konecna,
   vona je za mir.
   Porad vopakuje a zadnej mir neni a nebude ,kdyz neni Konecna nic se nezmeni ,
   kdyz je tak taky ne.

   Abstraktni tupost , mir uz je davno pohrbenej a hluboko ,sama nevi , nic neudela , jenom podvodny kecy kecy ,usili za abstrakci.. Kdo nic neudela a ani nemuze ,kricenim vod rana do vecera ,aby se zavdecila /kazdej chce mir/, kdo nema jedinou schopnost,mimo opakovani sem pro mir…Nic nezkazi !!!!
   A hrabat a hrabat hamizne miliony za to..Delit se nechce , darovala ,mimo sobe ,
   na nejaky dobrocinny ucely….

   Viditelne s velkym usilim nacvicena, aby vyhovovala nejsirsimu vkusu mlokovyho podprumeru , protoze ani prumer se nevobtezuje volit..
   Takze je dalsi drevenej totem,ale uvnitr..Na rozdil vod celyho totemu ,Turka..

   Vodpovedi na predem ocekavany otazky sou zcela mechanicky , vubec se nemusi,risiko mysleni zadny, zamyslet…Vy mate zase dozimetr a ctyri mrtvy.!!!!.
   Odpovi hbite ,jako splhounek u tabule.
   /Na predem dodany otazky ,uz ma predem pripraveny ,zpracovany kolektivem odpovedi/. To je prvni povinnost , tazajicich se, zase sprvne cvicenych CT vopicek , femiloutek .
   Odpovida Konecna… Mrtvi /jejich rodiny ,deti,nic/, sou pro ni jenom a vyhradne psychopatickej protiargument.
   Nic jinyho.

   Loutka ukazala , ze je zcela bez spetky citu. Mrtvy spoluobcane ,nezajem .
   Aby treba predstirala usili , a uz dalsi neumirali aspon??. Nezajem.
   Naky mrtvy ?? moje show ,divejte se jak sem chytra a jak reaguju, to sem je usadila ,
   ale mrtvi z hlediska normalni lidskosti , co je mi po nich..
   Ledovej nezajem o vysetreni a potrestani viniku. Brusel a zase Brusel..
   A popularita strany..

   Jenom este , muzou bejt tady naky spolecny posuny v zakulisi , kdyz z jedny strany vymrstili komunistickyho spehovaciho generala jeho bagrovaci plukovniky a druhy strany ty porad nekonecny a komunisticky bagrovaci konecny..Pac Filaaa na to nestaci.

   Pak zacala loutka kricet ,ze zalozila v 89 jinou stranu , nekomunisticky komunistickou ..
   To mne trochu probralo ze zimniho spanku..
   Neco jako si zalozit stranu s nazvem NSDAP, 9. kvetna 1945. !!!
   Rovnou v Berline a tvrdit, ze nazev je spravnej, ale ze strana je zcela jina , antihitla , antigestapacka ,antiSS, kdo by se odvazil pomyslet , ze strana s nazvem NSDAP je spatna…Kdyz je nova.Proc ,ale musi mit starej nazev..

   V momentu , kdy ani nejvetsi fanatik , nepomyslel,zakladat , ale prachy byly a sou dodnes a dost.
   A kolik ,ze bylo dotycny let ,kdyz v 89 tak horecne zakladala.
   Proc to musela bejt strana prave jen komunisticka ,jinej nazev nesmel bejt ,ani zadna jina strana !!! Zabavy a taskarice zacinaji.
   .
   Muzou bejt postupny navraty s pomoci buldozeru…..Tridni spravedlnost, moc delnicky tridy , vlada lidu porizena demokracii Ustredniho vyboru , sedrenych nedotknutelnych proletaru z poslaneckych kresel , spolu s z druhy strany ted zase jisteny celozivotnim fanatickym komousem generalem i s manzelkou …Zrejme , tohle nemusi nahodou a musou bejt tady umysly ,ale koho to zajima..
   Jenom takovy mentalni cviceni.mozek to potrebuje ,jinak nic..

 3. Jen k té přátelské ceně za billboardy pro předvolební kampaň.

  Když máte přátele na ústavním soudu, tak to můžete udělat třeba takto – kandidují (dejme tomu na prezidenta) dva kandidáti, oba si zaplatí svoje reklamní plochy zcela v mezích daných zákonem, po prvních průzkumech zůstane ovšem v soutěži jen jeden, druhý méně nadějný odstoupí, vysloví více nadějnému kandidátovi plnou podporu – no a také mu přenechá všechny svoje už zaplacené reklamní plochy. Zcela zadarmo, zcela v limitu.

  No a kdyby si náhodou nějaký třetí zlobivý kandidát chtěl stěžovat, však už to někdo posvětí jako zcela košer způsob, jak přijít k dvojnásobné venkovní reklamě, než všichni ostatní.

  Bylo – nebylo. Slovensko, 2019, Čaputová a Mistrík. Tehdy si ještě mysleli, že jim projde opravdu všechno a opravdu jim všechno procházelo. Snad se alespoň tam už ale situace lepší. U nás zatím nezbývá než doufat.

  1. to je ještě houby
   na sedmičce se teď hlasovalo o parkování
   chcete, aby se roční parkovné zdražilo na: 7200 / 8400 / 9600
   – souhlasíte s tím, aby MČP7 rozdělovala finance, kt. získá z parkování, mezi občany P7, kt. nemají registrovaný automobil a nezabírají místo
   (není citát)
   tady jim ty prachy za hlas jdou přímo do ruky

   „V modelovém případu jsme počítali s maximální cenou 9600 Kč ročně .., úbytkem aut 30%. Pokud by si požádala polovina oprávněných domácností, byl b ypříspěvek pro každého člena domácnosti cca 2500 Kč/rok. Čtyřčlenná domácnost by tak dostala 10000 Kč“
   no nevol to

 4. Bývá dobrou tradicí, že ti, co dostanou nějaký mandát, pak náklady na ten mandát nějakým způsobem „zkrmí“. Ale je to samozřejmě jen metafora a neodvažuji se ani naznačovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *