30 října, 2024

Varováni jsme dostatečně…

Jen velmi málo katastrof se stane bez varování… Málokdy přijde něco úplně z ničeho nic. Tu a tam nějaké zemětřesení nebo nečekaná povodeň… tu a tam bouchne sopka, přijde tsunami, či tak něco. Sem tam začne někde hořet. Ale většinou je to tak, že si nejprve dlouho o katastrofu koledujeme, než se doopravdy stane.

Několik let předtím, než Titanic narazil na ledovec a šel ke dnu, vyšla kniha o zkáze fiktivní lodi Titan, která také narazila na ledovec. Její autor popsal budoucí katastrofu Titaniku tak trefně, že o tom dodnes spekulují různí věštci a ezoterici. Výchozí úvaha ovšem byla jednoduchá – všechny pasažérské lodě tehdy pluly plnou parou tou optimální trasou, protože když máte na palubě tři tisíce lidí, tak je sakra rozdíl, když jim musíte dát o tři jídla víc a spálíte další stovky tun uhlí. Kapitáni nesnižovali rychlost a nějaký ledovec na tom nemohl nic změnit. Všeobecně se to vědělo, ale nikdo to neřešil. Byla jen otázka času, než se nějaká loď s ledovcem srazí… Černý Petr zůstal Titaniku a dodnes se kolem toho píše, mluví, filmuje… ba dokonce vznikají i dodatečné katastrofy milionářů, co si myslí, že jim je moře po kolena.

Proč to všechno píšu…

Včera se na Seznamu objevil článek o tom, že Ukrajinská ofenzíva fakt nejde, že Ukrajinci fakt ztratili v prvních dnech asi dvacet procent dodané západní techniky a spousty životů. Samozřejmě to tam zakudrlinkovali, že to nevadí, všechno je v pořádku, Ukrajinci budou dále postupovat pomalu, ale to není žádný problém. Když jsme to stejné říkali před měsícem, tak jsme byli kolaboranti a všechno to byla lež.

Mimochodem… ta debilita režimních intervjuků a vojenských analytiků už dosahuje nebes. Píší o tom, že Ukrajinci budou postupovat pomalu, že to jim jde a nakonec ruskou obranou projdou. Ani slovo o tom, že Rusové mají pořád spoustu času připravovat další obranu. Ukrajinci se za dva měsíce horko těžko probojovali k první linii ruské obrany. Za ní jsou ještě dvě další. (Podle map to tedy vypadá, že i k první obranné linii mají Ukrajinci ještě daleko) Jako Rusové nic nedělají? Koukají se, jak to Ukrajincům jde a čekají? Já myslím, že pěkně pokládají další miny a dělají další protitankové příkopy, chystají zaminované zákopy a než se Ukrajinci probijí přes první linii obrany, budou mít Rusové nachystané dvě další…

Aha, já zapomněl… Rusům určitě už došly kromě raket jídla a munice, i miny.

Asi to dělá ten úplněk, ale stejně tak se včera ukázalo, že se nikomu moc nechce do války v Nigeru. Evropa si tam evakuuje svoje lidi a původní výhružky se docela zmírnily a všichni o překot ujišťují, že žádnou invazi nechystají. Dokonce to i správně zdůvodnili… kdyby tam vlítli, tak by to vypadalo jako nová kolonizace a místní by je rozhodně nezačali milovat. Včera jsem napsal, že i chudičký Niger si začíná troufat a přestává se bát, že by jim Západ mohl zasolit.

V Senegalu probíhají nepokoje, pálí se tam francouzské vlajky… Česká televize mlčí, ale my to stejně všichni víme, protože není zapotřebí televizního štábu, stačí mobil a fejsbůk.

Joe Biden prý bude zbraně pro Ukrajinu nově dodávat Taiwanu… Koneckonců ve Vilniusu řekli jasně, kde má Zelenský svoje místo.

Varšava se začíná hádat s Kyjevem… Putin hezky diplomaticky řekl, že kdyby si Poláci chtěli něco na Ukrajině zabrat, tak to Rusovi nebude vadit.

Akcie ruské Sberbank trhají rekordy… USA naopak přišly o špičkové ratingové hodnocení.

Majnstrým píše o tom, že elektromobilitě se nějak nedaří. Volkswagen by prý mohl dopadnout podobně jako Nokia. Používají stejná slova, jako dezoláti před rokem. Ale to byl každý varovný hlas ještě jasným zrádcem placeným Moskvou.

Průmyslová výroba je v hlubokém útlumu… Opět to píší pravdomluvní intervjuci.

Náš prezident si dosazuje spřátelené oligarchy… a na ústavní soud má přijít pachatel justičního zločinu. Dokonce i našemu Taiwanci Zastrčilovi je to žinantní. Když jsme před volbami upozorňovali, že Petr Pavel nebude úplně to pravé ořechové, tak nás všechny platil Agrofert a byl to jasný důkaz ruské hybridní války.

Brněnská primátorka jede na kokainu, Matěj Holan to považuje za normální… Ale nám říkají, že jsme dezoláti.

Všechny statistické ukazatele říkají, že Česká republika je z celé EU asi v největším průseru.

Když jedete autem a rozsvítí se žluté a červené kontrolky, tak je velmi rozumné zastavit, bez ohledu na to, že spěcháme. Protože pokud budeme tyto kontrolky ignorovat, nejspíš nedojedeme vůbec a špatně to dopadne. Já už fakt nevím, co všechno se ještě musí stát, jaké kontrolky se ještě musejí rozsvítit, aby to varování bylo dostatečné.

Vládo, Evropo! Zastavte! Takhle nějak vypadají poslední varování. Svým způsobem nás Pánbůh má hodně rád. Od loňského léta posílá jedno upozornění za druhým. Copak nevidíte, že i vy sami už mluvíte jak dezoláti, jen máte pár týdnů zpoždění? Chováte se jako kapitán Smith, který podle vzoru všech svých kolegů pluje plnou parou mezi ledovce. Riziko nárazu je enormní. Zastavte!

Zrušte všechny ty grýndýlové nesmysly, zrušte všechny emisní normy Euro 7, zrušte emisní povolenky, přestaňte se pokoušet vyhrát nad Východem, kterému jste ve své neskonalé debilitě nejdřív odevzdali továrny. Jednejte o míru. Braňte to, co ještě není rozmlácené – třeba vlastní hranice a vlastní zemi. Vykašlete se na henty evropské hodnoty… žádné společné řešení neexistuje, jen budeme využiti. Nebo chcete, aby z pár měsíců i na Seznamu napsali, že nás naši spojenci vycucli a nechali na holičkách? Chtěli jste s Ukrajinou vyhrát, ale pokud nezačnete jednat, tak s Ukrajinou prohrajete. Také pak podobně jako Fírer zatratíte národ, že vás není hoden?

Zastavte, dokud to ještě má smysl. Zachráníte tím hodně životů, hodně majetku i hodně peněz. Já vím, oni by se na vás vaši šéfové zlobili… ale pokud se potopíme, tak vám to stejně nepomůže. Varování máte dost a stále častěji přicházejí i od vašich lidí. Jednoho dne už nebude před čím varovat a prostě se to stane. Nikdo vám pak nepomůže, stejně jako nikdo nedokáže pomoci sesazenému prezidentovi Nigeru… Západu se hodně zkrátila paže.

Teď ještě můžete vyjednávat a něco uhrát. Ale jestli to takhle půjde dál, zakrátko už budete jen spouštět čluny. Ještě můžeme většinu toho, co zbylo, zachránit. Ještě nám může zůstat většina z toho, co máme. Až v plné rychlosti narazíme na realitu, bude už pozdě a většina toho, co nás teď drží nad vodou, půjde ke dnu. Lepší Titanic, který stojí, než vratké záchranné čluny, které nestačí pro všechny.

Zatím je to ještě jen varování. Nechtějte, aby se to doopravdy stalo.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350 Kč, může si na oplátku vyžádat moji knihu.

326 thoughts on “Varováni jsme dostatečně…

    1. Je to dlouhé, přečtu si to až později.
      Ale už ten první příběh, s kanikulami v hotelu a taxíkářem mě dojal. Kocourův tatínek musel být hodně empatický člověk. Protože kdyby ne, tak by tomu taxikáři = kulaté lopatě, ráno nechal nějaký bakšiš pod hrnkem na čaj. A tím by tomu člověku úplně zkazil radost, že mohl pohostit bohatého intoše odněkud ze Západu. Urazil by ho!

        1. Ale můj táta jako intoš nevypadal, necítil se tak a nechoval se tak. Pořád to byl koncentráčník, který náhodou přežil. A smířlivý člověk bez nenávisti. Myslím, že tu smířlivost mi předal a já se ji pokouším předat dál. Smířlivost není poraženectví!

          1. Z takových lidí je to cítit, že jsou vzdělanější , prostě se to pozná. Smíŕlivost a shovívavost by měla zdobit zkušeného člověka. Moje babička říkala : Ženská má zástěru na to, aby všechno zakryla. ( Myšleno všechno špatné. ) O nesnášenlivých štěknách říkala : Někdo se prostě rád hněvá. Nikdy jsem jí neslyšela říct o někom špatné slovo. A to měla mimořádně smutný osud, kvůli dědictví jí svorně nenáviděly obě děti. Každý z nich si myslel, že dostal menší díl z nemovitosti. Ona sama dožila ve sklepě a z nejmenší možné penze, ( nikdy nepracovala jinde než v domácnosti ), dávala polovinu synovi , aby mu kompenzovala že nedostal vilu, ale jen velký pozemek s malým domkem.

    2. Tak jsem to dočetla. Zkrátka, všechno je v lidech. Největší blbost je házet všechny lidi, kteří jsou součástí nějaké skupiny, do jednoho pytle.
      Obecně se považují třeba policajti za škodnou. Za individua , která vidí své poslání v buzeraci.
      A mně zrovna jeden čas hodně pomáhal policajt, manžel kamarádky. Ten můj byl levý jako šavle, takže policajt prováděl úpravy bytu, vrtal, sádroval a zejména udržoval v chodu příšerný bazmek, který se honosil jménem Lucznik.
      Když tehdy čtyřletému synkovi ukradl stejně starý cikánek kolo, večer vyrazil soused policajt do sousední obce , sundal hordu cikáňat z kola a ve vlastním embéčku ho dopravil k šťastnému majiteli. To se opakovalo snad dvacetkrát, synek byl roztržitý a někdy kolo neuhlídal. A cikánek byl bdělý, rozený lovec, vydržel číhat i půl dne, až se můj syn půjde domu napít a nechá kolo opřené před domem.
      😻

  1. Dovolím si dva malé postřehy z webu:
    Z titulní strany Punchng zmizela ostrá ranní vyjádření proti Nigeru, ve zprávách zmínka, že armáda Nigérie nedostala pokyn k vojenské akci vůči Nigeru ….. ale prozatím to vypadá na zklidnění vášní ……. Doufám
    https://punchng.com/?amp

    Soudruzi na UA si fakt nevidí do huby …. No, nebude to by trvat dlouho a část světa ji bude mít za pěkně nechutnou zemi ….
    https://komsport.rada.gov.ua/fsview/76066.html?fbclid=IwAR01xbCTZVQaD2jtLRYafSeMdWTbA5moifoIn6adpU-dGZbWMBQuVknaRGg

    1. Trošku se mi z nich chce blejt, ale jenom trošku.
      Jsou to přece jenom spojenci.
      Říkal to Petr Fiala, Jakub Janda, Dominik Hašek, Jiří Pospíšil, říkala to i Dana Drábová, Mirka Němcová, Markéta Pekarová, Jana Černochová…
      Tak je musím mít rád, no ne?
      Pobliju se z nich až potom, po válce, až na takový věci bude čas.
      Až tady bude líp…

  2. pro k42

    ———Poznámky k syndromu Stormtrooperů – John Michael Greer
    NATO tedy dostalo velkou ukrajinskou protiofenzívu, jakou chtělo.

    Protiofenzíva začala 4. června. Po dvou měsících je jasné, že selhal. Úspěšný útok proti opevněným pozicím v moderní válce vyžaduje výhodu tří ku jedné ve vojácích v dané oblasti bojiště, velkou výhodu v dělostřelectvu a vzdušnou převahu. Ukrajina žádnou z těchto věcí nemá a tak či onak se neobjevila žádná eukatastrofa, která by zachránila situaci. To je důvod, proč desítky tisíc ukrajinských vojáků leží mrtvých v bahně Záporhizhzhye uprostřed ohořelých pozůstatků stovek obrněných vozidel NATO a ruské obranné linie zůstávají nepřerušené. Na jihu Ukrajiny se právě odehrála jedna z rozhodujících bitev 21. století. Krátká verze? NATO prohrálo.
    —–
    Je to opravdu pozoruhodné, když se nad tím zamyslíte. Pokud se v dnešní době sejde vládní byrokracie nebo jeden z těch bezútěšných panelů multimiliardářů, aby se pokusili vyřešit nějaký problém, můžete se vsadit, že buď neudělají nic, nebo problém zhorší. Nejde o to, že by dotyční lidé nebyli vzdělaní – mají to nejlepší vzdělání, jaké můžete v moderní západní společnosti získat. Není to tak, že by jim chyběly zdroje – například peníze a energie, které každý rok jdou do těchto konferencí o klimatu a které jsou produktivně využity, mohly významně přispět ke zmírnění dopadů změny klimatu. Ne, problém je v tom, že dotyční lidé uvízli ve zvycích myšlení, které jim v krizi znemožňují dělat cokoli užitečného.

    Vím, že toto je v dnešní době kontroverzní tvrzení. Dost lidí se přesvědčilo, že naše vládní a korporátní elity snad nemohou být tak hloupé, jak se zdají. Ne, to musí být zlověstné spiknutí! Je snadné pochopit, proč se tento druh myšlení stal populárním. Rozhodně to dává větší smysl než tvrzení prosazovaná vládními a korporátními médii, která se v podstatě rovná tvrzení, že nejchytřejší lidé světa dělají naše životy neustále lepšími, a na pouhém faktu, že se naše životy neustále zhoršují, nezáleží.

    Přesto bych rád naznačil, že dává ještě větší smysl naznačovat, že „nejchytřejší lidé světa“ nejsou tak chytří, jak si rádi myslí. Zejména trpí myšlenkovými návyky, které je nutí prosazovat politiku, která je odsouzena k neúspěchu. Ještě horší je, že stejné návyky jim brání poučit se ze svých chyb a zaručují, že jediná věc, na kterou mohou myslet, když jeden z jejich pokusů selže, je udělat stejnou chybu znovu v ještě větším měřítku.

    https://www-ecosophia-net.translate.goog/notes-on-stormtrooper-syndrome/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=sc

  3. Ten nenávistný idiot Hašek prý hodlá za TOP09 kandidovat do senátu 😂. Pekarová i Adamová to podpoří .
    Jen tak dal, holenkové

    1. Nu což: svůj xvému.

      Já doufám, že se dožiju chvíle, kdy zafouká vítr z opačné světové strany a začnou se houfně převracet kabáty. – To se samozřejmě stávalo i dřív, ale tentokrát to bude extra pikantní, protože interfernet si dobře pamatuje inter-referenty.

      Do té doby je třeba udržovat kanály v dobrém stavu, aby oni výše obmyšlení měli kudy na procházku. Bude to první ročník Memoriálu Muammara Kaddáfího.

      A teď si jdu nalít svůj svatojánský fíkový likér, abych si spravil chuť.

        1. Nevím, ale vím, že pohled na obrácení kabátů není hezký. Zažil jsem dvě rychlé (1968 – 70) a nedávno jedno pomalé. To další bude asi zase rychlé. Aby se to pěkně střídalo.

        1. Helanov: myslela jsem to tak, že to oběma spíš uškodí než pomůže. Ale pokud bude kandidovat za Prahu, tak asi uspěje. Když si Pražáci zvolí do senátu Němcovou, tak snad se dočkáme i toho koně.

  4. Jestli to tu už bylo, tak se omlouvám. Ale tohle si pro sebe nemohu nechat:
    https://www.armyweb.cz/clanek/hypoteticky-novy-vojensky-konflikt-v-evrope

    Jako představa ruské invaze do Polska z Kaliningradu (poté, co si Rusové vylížou rány až budou vyhnáni z Ukrajiny) je ještě drobet regulovaná zmínkou o Bělorusku. Ale úvaha, v níž se ozdravené ruské divize prokousávají od 200 km širokých společných hranic podél polárního kruhu, přes skandinávské pohoří přeťaté fjordy k jihu, aby se dostaly k norským nerostným surovinám (míněna snad ropa v Severním moři, jíž mají Rusové sami nadbytek?) je vyloženě fascinující… A to jenom proto, že by to bylo jako fakt překvapivé (proto se obsazení Baltů jeví autorovi úvahy jako nereálné – s tím přece každý počítá!)

    Jo, hezky si tady pěstujeme „věčného Ži… ehm, Rusa“, odvěkého nepřítele naší skvělé civilizace. Hordy Mong… ehm, mužiků z východu…

    Autor úvahy, pan Dušan Khol.

    1. No tak ty diskuse tam jsou fakt úžasné. Jeden „vodborník“ za druhým. A ty jejich análytické „rozklady“, to by jeden zaplakal.

  5. Jo jo soudruzi – hledani vnitrniho nepritele…… 🙂

    Hlada sa vseobecne kto za to moze. Ze UA posrala co mohla.
    Vojcli UA army to nezvladli, pac mali nahovno trening. Trenovali ich podla NATO standardov a tie nepocitali s:
    ze rus nebude utekat
    ze na jar a na jesen je blato
    ze v lete rastie trava a burina a brani muzstvu v pohybe vpred 🙂 🙂 🙂
    ze v zime je zima
    ze minove polia maju viac ako 10x10m a prirucka NATO ako obist minove ple na tanku Leo A6 je k nicomu.

    Zachytil som infosku, ze britske tanky maju ako prve stealth mode, pac zu na fronte nezistitelne …

    Ale hlavne, okrem nedostatku nabojov a napojov sa ukazuje, ze rusi kotuhy jedny pouzivaju ceske motorceky.
    https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ukrajina-rusko-valka-dron-ceska-firma.A230803_124700_zahranicni_misl

    Tok to teda neeee soudruzi. Liniu strany a socialisticke zriadenie si tu kadejakymi kazisukmi rozvracat nedame.
    Ja naivka som si myslel, ze cinania su na vine, ze dodavaju rusom motorceky povodne urcene do praciek. A vono to ceske zlate rucicky torpeduju ukrajinsky boj so zlosynom…..To su mi veci….

        1. Tak mandelinka původně opravdu žila jen na území SSA. Před první světovou válkou se objevila na území Spojeného království, po WWI se rozšířila v okolí americké základny v Bordeaux a po WWII se začala šířit do Belgie, Nizozemska a Španělska. Označení americký brouk pochází z východního Německa, kde byla napadena více než polovina ploch osázených brambory.
          Kdysi jsem se tomu, že mandelinku sem rozšířili imperialisté z SSA smál, po informacích jaké výzkumy se dělaly na Ukrajině, bych záměrnému rozšíření mandelinky do východních států docela věřil (ovšem nikoli letadly ale jako podobnou akci jako bylo vysílání letáků pomocí balónů).

          1. Obávám se, že by Agent Orange asi moc nepomohl. I suché je to neprostupné. Pro pěšáka. A tank se vtom neschová.

        1. Myslím, že skvělým Bradleyum, Leopardům a Challengerům by bujný plevel vadit neměl.
          Naopak bujný plevel bezvadně kryje přesuny malých družstev (jen se v něm nesmí běhat). Prostě повзати вперед

          1. Myslela jsem, že na dodávku mařenky byla uzavřená nějaká předběžná dohoda s Izraelci.
            Že prý nám udělají dobrou cenu a v lékárnách dr. MAX budou stát fronty.
            Na Ukrajině bych očekávala políčka s kokainovniky – rudodřev koka se stane rostlinou roku.
            🤔

            1. Taky jsem myslel, že Ukrové jedou v něčem jiném. Elita v kokeši a vojclové v efedrinu. A vy vytáhnete mařenku. To se nedivím, že jim ten postup nejde. Než se tím prohulej, to nějakou dobu trvá.

                1. Tak to nevím. Jiříček Doležal je hulič a vzorný vojín Šafrova pluku Forum 24.
                  Má sice berle, ale dosud chodí.
                  😀

            2. Jo. Místo třiceti tisíc za měsíc to má bejt láce, jen deset tisíc (pro běžného spotřebitele, kterého něco někde hodně bolí a opiáty si s tím neporaděj). Já nějakou zásobu mám, před několika lety jsem trpěla bolestmi nejen při každém kroku, ale i v klidu. Jedna aplikace per os a bolesti do rána zmizely. Aplikace trvající asi 4 týdny mi zajistily bezbolestné údobí cca rok a půl.

    1. Drzost těch chocholáčů opravdu práská dveřma. Tak naše vláda kvůli nim zruinovala celej náš stát, vzdala se všech zbraní a vojenský techniky, živíme tady statisíce těch jejich štětek a oni si budou ještě otvírat svoje smradlavý držky, když najdou nějakou součástku z ČR koupenou kdo ví ky?

    1. Nějaký premieruv poradce by tady všechno zboural a zastavel tovarnami na čipy, baterie a byty. Novinky clanek Ostré výroky premiérova poradce: Česko? Jsme skanzen ve skanzenu

      Píše

      Rozvoj podle něj brzdí i ekologové a památkáři. „Musí se získat politická odvaha a i přes odpor aktivistů a památkářů to protlačit. I když budou řvát a říkat, že tady se to nesmí zastavět, být tak vysoké. Abychom se stali ekonomickým tygrem, je to důležitější, než jestli se pokazí nějaký ráz. Dnes bojují i ekologové s památkáři mezi sebou. Tyto organizace nesmí bránit našemu rozvoji,“ apeluje ekonom.

      Se máme na co těšit. Rozkradené ještě vybetonovat a poslední zhasne

      1. Ale bude to pomalý proces, minimálně zprvu. Prostě vše bude dražší, všeho buď méně až vůbec, práce bude ubývat. Kriminalita poroste.
        Vemte např. léky, blíží se podzim – to antibiotika zobe témeř každý, a Válek – žádná křeč, beztak je nemá v EU nikdo.
        Zatím nezaměstnanost ujde, s příchodem dalších vln Ukrů (jako že fakt nevyhrávají, a život je tam k nežití už dávno) a odchodem firem za levnějším vstupy (energie) nebo absurdními požadavky na ekonesmysly se to také začne měnit.
        Pracáky nestíhají, důchody tak pěkně nevalidované, leckomu ještě také nechodí.
        To zdražování, domnívám se, že se mohu řadit ke střední třídě, ale děti ? To je dnes hodně luxusní položka. Jenom letos za bagatelní opravy kol (duše, pláště, brzdy) zahučelo několik tisíc, a to jsou kola průměrná, a tak je to se vším.
        Zatím máme na dovolenou, ale ten moment, kdy “pučálka s čočkou” místo restovávaného kuřecího prsa a dovolená tak leda na zahradě se blíží.
        Bude to podobné jako za dětství za socíku…

        1. „Nojo, ten strašný socík. Ještě to není tak špatné, ale blíží se to!“

          Budeme mít chleba na lístky a maso 300 g/osobu/měsíc, ale tyto výroky se nezmění.
          Kdysi mě to rozčilovalo, ale už jsem v klidu. Stávající situaci si zasloužíme.

        2. Když pučálku, čili namočený naklíčený hrách (a bez čočky) dobře připravíte, je docela chutná. Když nám mladým lékařům docházely peníze, taky jsme si ji dělali. Nejlepší byla opražená na oleji se solí a pepřem.

      2. No, na karvinsku už nějaká fabrika na baterie stojí, ale zatím stojí 😀 a všechno okolo ní, vypadá jako klasický tunel na peníze investorů, dnes už za víc, než 1, miliardy korun.
        Horní Suchá, zázračné baterie HE3DA a místní lotr Prus. Ekonomický deník o tomhle tunelu už napsal pěknou řádku článků.
        Není někdo z diskutérů odtamtud, aby poreferoval, jak si „firma“ Magna Battery Storage stojí?

          1. Zatím nás všechny stáli 28 mega, údajně mají přislíbeno 300 mega.
            K tomu na dotacích od EU 92 mega a dalších 55 mega v tzv. Národní soukromé částce????

        1. Re: Tecočamp

          V H. Suché se nachází mimo jiné areál (správně bych měl napsat „resort“, že jo) dolu František, předtím Gottwald. Je z toho tzv. průmyslová zóna, v níž před časem fungovalo pár zoufalců – pardon – zájemců o zpevněné plochy.
          A pak ještě pozůstatky areálu firmy OKD – doprava.
          Pak tam máme zoufalce, kteří se snaží cpát propan do flašek, kdysi to byl rozvozový džob pro ČSAD Havířov.
          A ještě servis pro auta IVECO, ale co bylo na jeho místě, to si nevzpomenu.
          Pak už nic, kde by se mohla schovat megafaktorie na baterie. Tedy kromě starých odkalovacích nádrží na důlní vody, prádelní vody (v prádelně se pralo vytěžené uhlí, nikoli košile a trencle) a to je asi tak všecko.
          Díval jsem se na jejich stránky. Kontaktní údaje nenaskakují, výrobky, které mastí, se dají v poho sehnat i u jiných eko-soudruhů, takže je otázkou, zdali nejde jen o překupy zboží.
          https://www.magnastorage.cz

    1. O chtění, přinejmenším některých, by nebylo. Jádro pudla je v tom, že, naštěstí, nemají čím. A ve vědomí následků, protože Rusko jaderné zbraně má.

      Ostatně, Vrábelův výrok nebyla metafora tak jako závažnější výroky jiných trestně nepopotahovaných?
      Například, že „Jsme ve válce s Ruskem.“
      Ovšem to byl výrok pána. Vrábel je kmán. Pán má veselou opičku, kdežto kmán je ožralý jak prase.

      Jak lze chápat soudní výrok o šíření poplašné zprávy? Jako politické zneužití soudní moci nebo nepřímé vyslovení názoru, že občanstvo je blbé. Co z toho si vybrat?

      Mně Vrábel nijak neznepokojil. Ani nikoho koho znám. Ani zdejší podle vládního názoru zaostalé dezoláty a zmanipulované proruské trolly.
      Navíc, dosah Vrábelových prohlášení je omezený, pokud iniciativně nejsou šířena médii hlavního proudu. V tom případě i ta my měla být vzata k odpovědnosti za šíření takových zpráv. Jde-li o šíření médii okrajovými, či dokonce „dezinformačními“, ta je nutno aktivně vyhledávat. To klade vyšší požadavky námahu a inteligenci než když si bába Kelyšová dřepne před televizi a pak se vyřítí na náves „Lidi lidičky! Bude atomová válka, teď to říkali v televizi!“ A s ostatními bábami běží na faru aby se před tím Armagedonem nechaly vyzpovídat.

      Třeba to někteří příslušní činovníci vidí jinak. Posuzují a soudí podle sebe. A konečně, a to pravdě bude nejspíš nejblíž, s nasliněným prstem v politickém větru. Inteligentní, studovaní, vzdělaní lidé?

      Ale třeba se mýlím já. Že by mi majitelé jediné pravdy vyložili v učené disputaci?
      To si Hus myslel také….

      1. Ten idiot si vůbec neuvědomuje, že to prohlášení o válce může RF kdykoli – dokud někdo na úrovni totožné ústavní funkce nevyhlásí, že nejsme – brát za oficiální. Takže jinými slovy jsme oficiálně vyhlásili ústy premiéra cizímu státu válku až do odvolání.

    2. Nejsem obhájce Vrabela,

      ale jak si může být soud jist, že šíří nepravdu (o „plašení“ obyvatel nemluvě)
      nějaký Vrabel a ne třeba vláda?

      Pokud mnohomluvný občan Vrabel dle Novinek údajně,
      „mimo jiné v souvislosti s nákupem letounu F-35 hlásal,
      že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi“…,

      pak minimálně záměr vlády – nákup F-35 je nejspíš pravda.

      A pak je legitimní se dále ptát, k čemu takový letoun vlastně slouží, vážený soude?

      A tady samy Novinky již v srpnu 2022 šířili tyto informace,
      ze kterých mohl rovněž Vrabel ve své dedukci prostě vycházet:
      https://www.novinky.cz/clanek/domaci-letecky-expert-f-35-je-skvela-stihacka-ale-pro-cesko-zbytecne-draha-40404731
      Odtud kopíruji:
      „Pokud nebudeme mít ambice UDEŘIT za hranicemi NATO, tak F-35 nevyužijeme….
      I Američané říkají, že je to letoun pro speciální operace….. letectva USA, Polska, Velké Británie nebo Německa budou mít F-35 jako ostří kopí,
      aby měla schopnost pronikat do protivzdušné obrany protivníka,
      kde se uplatní vlastnosti Stealth.“
      *****************************hmmm***********

      Nu a pokud i premiér vlády hlásal cca „že jsme ve válce s Ruskem“,
      vláda chce pořizovat letoun, který je „pro speciální operace“ (udeřit, útočit..)
      pak už zbývá jen otázka možnosti „použití jaderných hlavic“ .

      A ať se soudce nezlobí,
      ale použít jako důkaz dotaz vládě a ministryni „války“ a jejich odpověď v neprospěch obviněného
      je chucpe i na právní stát střihu ČR.

      I obyčejná MAJKA tuší,
      že o něčem takovém samozřejmě ani vláda,
      či ministryně nesmí logicky NIC a NIKOMU sdělovat
      a tedy naprosto klidně může (až musí) o svém případném „chtění“,
      (či protože spojenecké závazky) soudu přece nesdělovat vše….
      ******************************
      Tady třeba sděluje jasně Řehka opět již 29. července 2022:
      https://mocr.army.cz/informacni-servis/for/nelze-jen-opravovat-ruske-tanky–varuje-cernochova–rehka-ma-vizi-bojiste-budoucnosti-237704/
      „Řeší se i skutečnost, že tyto letouny mohou nést jaderné hlavice?
      Řehka: Jestli TATO MOŽNOST JE nebo není V ÚVAHÁCH vojenské analýzy,
      PODLÉHÁ utajenému režimu a nebudu vám k tomu konkrétně odpovídat….“
      ***************************
      A k jaderným zbraním i tady:
      https://www.army.cz/scripts/detail.php?id=274
      Odtud:
      „Politika Aliance,
      kdy specifické UMÍSTĚNÍ jaderných zbraní není ani potvrzováno, ani vyvraceno,
      dále zvyšuje bezpečnost těchto zbraní proti případnému útoku nebo odcizení….
      Prezident Spojených států, jakožto vrchní velitel ozbrojených sil,
      je v konzultaci se členy NATO jedinou osobou,
      která může povolit POUŽITÍ amerických jaderných zbraní vyčleněných pro NATO.“
      ****************************************
      Nakonec, proč chtěla opozice to alibistické „doprovodné usnesení“ Sněmovny,
      až v 2023 u schválení DCA?

      Je tam text:
      „Za třetí, dohoda nezakládá právo na rozmístění jaderných zbraní na území České republiky.“
      (A budou se naši spojenci takovým „doprovodným“ jen usnesením řídit?)

      Šíří snad poplašnou zprávu i Poslanecká sněmovna?
      *****************************

      „Včera hřímal senátor Fischer „in dubio pro reo“ (v pochybnostech ve prospěch obviněného),
      když peskoval doktora Fremra, jak měl soudit Ereta někdy v 1988,
      tak by bylo fajn to aplikovat dnes……

  6. Já myslím, že to nejde nijak srovnávat.
    Prostě jsme se měli jinak.
    Jsme jiní než oni, náš naturel je jinej než jejich.
    Náš socík byl jinej než jejich.
    Nevím jestli nám záviděli.

            1. Dudlíky. Jeden v peřiňáku, další na pískovišti, dva pod matrací v postýlce a dítě řve jako protržené, chce dudlík. A fofrem!
              😀

  7. Cemu se divime? V zemi, kde se seriozni medium pozna podle toho, ze jeho redaktorky umeji mnoukat jako kocicky…

  8. Skvělý článek! Vidlákovo psaní zraje jako víno. (K42)

    Osobně by mne zajímalo, v čem.
    Ale budiž, názorů jsme různí. Už vidím jak se ti, co se mnoho let drali na rozhodovací pozice zamyslí nad Vidlákovou výzvou a řeknou si: On má vlastně pravdu, jdeme od toho!!!

    Ne né, nejsou splněny podmínky změny, tudíž se ony krasopisné výzvy setkají sice s nadšením, leč důsledků nemajíce. Dokonce ten současný stav má bonus, nejsou lidi jež by tu změnu udělali.
    Nedovedu si dost dobře představit, že se najde jedinec, jenž by byl schopen mobilizovat lidi a přitom chodil Po-Pá do hokny jež mu dá tak akorát na přežití a ušmudlanou dovolenou v jugošce. Přitom doba mecenášů co nemají v mecenášství ekonomický zájem, pominula.
    To, že je to posraným nahoru není sporu. Psaním, ukřičením se na demonstracích a gaučovým bojovnictvím se toho mnoho nezmůže.

    Jsou zásadně, jako vždy dva možné scénáře změny.
    -systém se zhroutí sám od sebe pro nedostatek ekonomických prostředků, s tím, že bude „nějaký“ nový ekonomický model, přirozeně i lidé jež jej budou schopni naplnit
    – bude „nějaký“ nový ekonomický model, přirozeně i lidé jež jej budou schopni naplnit
    Vlastně ony možnosti se liší je intenzitou onoho „nový ekonomický model“ a hlavně lidé jež…..

    1. Nový ekonomický model v dohledu není, a jestli nějaký nový vzniká, pak hodně pomalu. A systém se hroutí sám od sebe rychleji, než vzniká ten nový ekonomický model. Takže to vše dopadne, že v době zhroucení systému ještě nový ekonomický model nebude. Zase budeme zkoušet něco nového nevyzkoušeného a pak nám politici řeknou: „Ještě nikdy to tu nebylo a už je to zde zase!“

    2. Věštče, minimálně je přínosné, že ještě jsou i lidi, kteří. nepropadli beznaději. A kteří jsou ochotní pro zlepšení poměrů něco dělat.
      Lepší je zapálit malou svíčku, než proklínat tmu.
      Konfucius

      1. Bezesporu, opět je ale třeba vážit účel a důsledky.
        Mohu každý den ráno vyjít před dům a řvát z plna hrdla nějaké povzbudivá hesla a třeba i vyvěšovat vlajky a mnoho dalšího. Bude to ono zapálení svíce? Krom toho, že mně může soused polít nějakou sračkou, to nebude mít význam.

        Současným demonstrováním a psaním, svolávajícím do šiku, je to stejné. Zastupitelská demokracie na takové projevy může z vysoka srát a v klidu dokončit své údobí. Pár nespokojenců parlamentní většinu nezmění.
        Ono zapalování svící by mělo význam, pokud bych byl schopen najít „nějaký“ ekonomický model, jež by přitáhl většinu.
        Shrnu to: myšlenky a lidi schopné být lídry.

        Za čtyři koky, když již vystřízlivíme z Babiše, budeme ve stejném, nebo spíš horším stavu s protaženým gzichtem, že je opět něco špatně a budeme demonstrovat a ……

        1. Všechno je zapálení svíce. Aspoň remcat, když už se nedá udělat nic rozumného. Remcat a být připravení.
          Tady se dozvím kdo je kdo a to mi pomůže až budu stát před volební urnou. Dozvím se tady věci, které se jinde nedozvím.
          Před Vítězným Listopadem to bylo “ Zlí komunisté versus hodní chartisté. “
          Bylo by hloupé, opakovat stejnou chybu. Prostě nic není černobílé.

    3. Zajisté. Kargokult nefunguje. Musí být objektivní podmínky změny. Psal jsem před rokem. Ekonomicko-kulturní komplexita.
      Teprve pak lze přitlouct lejstro na vrata chrámu.

      1. Nikdo neví, jak to proběhne, jak to bude bolet a co přijde potom. Ale je dobré připravit se na všechny varianty. Minimálně si ujasnit kdo je kdo. Někdy mě až překvapí, kolik slušných lidí je i mezi těmi, kteří k nám mluví z méédií. I mezi intervjůky. Lidí, kteří smýšlejí podobně, jako my tady.

  9. Dovolim si oponovat Vidlakovi a jeho tvrdeniu:

    Varšava se začíná hádat s Kyjevem… Putin hezky diplomaticky řekl, že kdyby si Poláci chtěli něco na Ukrajině zabrat, tak to Rusovi nebude vadit.

    VVP skutocne povedal, ze PL to skusit moze a technicky Rusku to vadit nebude…. AAAAALE to bude vadit Lukymu. A Luky si nezal ma psonkov aj na juhu, stacia mu na zapade. A teda ze ked to bude vadit Lukymu, tak to asi predsa len bude vadit aj Rusku.

    A to nehovorime o tom, ze PL uz presrala momentum, ked bolo optimalne tam vletiet. V BY este neboli jadrofky, rus ustupoval kadetade na fronte a v PL bola podpora ludu ukrajisnkemu na maxime.
    Cil ma BY jadrofky, rus postupuje a kludne bombarduje ukrajinske mesta susediace s NATO no a medzi psonkami prudko klesa podpora UA ludu, pac psonkom velmi vadi hlavny heroj ukrajincov – Bandera.

    No a do toho este vpadla taka mala sukromna, skurvene dobre vycvicena a bojmi ostrielana armada kucharov co pocuvaju klasiku od Wagnera.

    1. Já si dokážu představit i jiný scénář budoucích dějů. Pšonci si fakt zaberou Východní Kresy, tedy jejich část, co je dnes Ukraruina. Začnou se řezat s banderovci a co z té bandy zbude a nebude toho moc, zkusí si to na baťku a těžce narazí, přičemž se jen tak mimochodem vyřeší i koridor Suwalki a možná i vymiráty. Mezitím se ozvou Němci, že když už teda neplatí to Stalinovo poválečné dělení, tak by hyena Evropy měla vrátit území, která jí Stalin dal na úkor Německa jako kompenzaci za zabrané Východní Kresy. Další vývoj je nasnadě. Perte se a žerte se. Nakonec to stejně rozsoudí Nejtemnější, přičemž jako bonus ušetří životy svých vojáků. Já volím slunečnicová semínka a kávičku.

      1. Nejtemnější, sémjački – 🙂 „při procházce po Unter den Linden nic neprozrazovalo že Štirlic je rozvědčík, kromě buďonovky ležérně naražené na levé ucho, rádiostanice na zádech a padáku, který se táhl za ním po chodníku“

      2. je to pravděpodobnější. Proč by jinak naši západní sousedi byli potichu a nepletkli se pšnkům do díla. chi – to bude divení…

  10. O jakém zastavení a přerušení je řeč ? Kontinuální běh rozjetých událostí jako běh příčin a následků v podstatě nejde zastavit, stejně jako běh času. Řežby zajmových klanů probíhají trvale, spojitě a nepřetržitě v celé vertikále moci. Je to nemilordná peckovačka o získávání pozic na mocenském žebříčku s vidinou profitu v podobě nejrůznějších finančních nebo jinak hmotných či vlivových zisků. Patří sem zejména všechny formy korupce a zneužívání všech výsad plynoucích ze získané pozice. Síť vztahů mezi klany je neprůhledná džungle finančních a mocenských tlaků a sil, ve kterých neplatí žádná pravidla. Všechny mocenské boje jsou vždy vedeny způsobem chyť jak můžeš. Žádná pokleslost není dost pokleslá, morálka nemá dno. Vždy platí nahrab co můžeš, po nás potopa – přesně jako zmíněná zkáza Titaniku.

    1. Nebylo by po ránu něco pozitivnějšího?
      Vždycky mě rozhodí, když narazím na stejného pesimistu jako jsem já. A rozjaří, když narazím na optimistu, jako je Vidlák. ( Proto sem také chodím. )

    2. kdo daval pozor pri fyzice vi ze beh casu ma promennou rychlost a s rostouci gravitaci zpomaluje i stoji.

  11. Skvělý článek! Vidlákovo psaní zraje jako víno.
    Na co čekají? Když minul žlutý, oranžový i červený poplach? My diváci Červeného trpaslíka víme!
    Na hnědý poplach; tedy až se Fšecko posere.

    Titanik coby příklad otřesné demence vedení vypadá vhodně, ale ve skutečnosti tomu až tak úplně není. Jistě, co prováděli, bylo úplně debilní v mnoha ohledech – třeba že neměli dostatek záchranných člunů ani zkušeností s jejich spuštěním; loď byla správně korporátně-zločinecky vykradená použitím levnějších mizerných nýtů k přinýtování obšívky trupu, což bylo bezprostřední příčinou jejího potopení. Parník to byl v mnoha ohledech mizerně zfušovaný, například účinnost kormidel v kombinaci se zvolenými lodními šrouby byla hrubě nedostatečná. Nicméně…

    Příčinou katastrofy Titaniku byly, pokud to nevíte, kosmické okolnosti. Toho dne byl nejsilnější gravitační vliv Měsíce a Slunce za uplynulých 1400 let, díky tomu, že Země se ocitla nejblíže ke Slunci a současně se Měsíc ocitl nejblíže k Zemi, a to vše v jedné spojnici. Kapitán a plavební společnost v tom tedy byli v podstatě nevinně, protože předešlá léta v oblasti žádné ledovce nebyly; dostaly se tam až díky gravitačnímu působení Měsíce právě včas, aby na ně Titanic narazil.

    Jako bývalý amatérský pilot jsem hodně studoval letecké katastrofy a nehody či mimořádné události; četl pravidelně věstník Státní letecké inspekce etc: aby došlo ke katastrofě, nestačí obvykle jeden jediný důvod, jedno jediné selhání; musí se to nakupit. Vždy je to celý řetězec chyb, opomenutí, iluzí, špatného výcviku, rizikového jednání a chování, selhání techniky a chyb kontroly a servisu, spolu s mimořádnými okolnostmi ohledně počasí nebo něčeho podobného, obtížně předvídatelného.

    Podobně je tomu s dnešními USA a Západem; s loutkami Fašingtonu v Bruseli a jejich 5-ti demolicí. Čeho jsme svědky a bohužel i přímými účastníky, nevzniklo nyní, nevzniklo včera, ba dokonce ani předevčírem. Je to důsledek minimálně 30+ let zhovadilostí na Fšech úrovních a ve Fšech směrech.

    Počínaje idiotským triumfalismem USA a Západu, že „vyhráli Studenou válku“. Oni ji nevyhráli, prostě skončila, jelikož Sovětčíci se dohodli s Reaganovskou „Amerikou“ na skončení nepřátelství. Západ tím získal zcela nezdravé a úplně falešné sebevědomí. Stali se „pány planety“ a nejen planety, dokonce celého Vesmíru a toho okolo.

    Co říci třeba na EnergieWende, což prosazoval šílený učitel tělocviku se svými věřícími zelenými idioty, čemuž nedokázali odporovat ani slovutní profesoři energetiky, průmyslové kruhy a staleté tradiční firmy? Pokračovalo to klimatickým blázněním, sodovkovým plynem, zhovadilými FVE a větráky a nyní nastupuje bájná e-mobilita a faktický zákaz topení.

    Nedosti na tom: zahájit další „Drang nach Osten“ proti Rusku, když je to největší a nejsilnější raketojaderná supervelmoc, úplně soběstačná a navíc nejlépe konvenčně vyzbrojená, je mimo všechny škály demence. Úplně mimo stupnici idiotoměru, pokud by takový přístroj existoval: ručičky by se v tom bazmeku mnohokrát omotaly kolem dorazů.

    Fyzikální zákony se nedají přehlasovat ani ústavní většinou, v tom je ten maličký problémek, kterému vládnoucí vypatlaní vymaštěnci čelí.

    Pozorovat, „jak se zřítí nebesa“, je svým způsobem úchvatná podívaná, tudíž opakuji svou mantru o popcornu a gauči. Nás dezoláty to sice také postihne, ale bude to nic proti tomu, jaké rány – nikoliv osudu, ale vlastní debility – pocítí nedezoláti.

    Ad Titanic: https://www.lidovky.cz/orientace/veda/k-potopeni-titaniku-prispel-mesic-mini-vedci.A120307_151533_ln_veda_ape

    1. Druhou světovou vyhrál generál mráz, roky 41 – 43 byly s největšími mrazy za celé 20. století. Kdyby Tunguzský meteorit počkal o pár minut ( otočka planety) nespadl by na Sibiř, ale na Petrohrad, to hnízdo bolševiků a byl by klid. Kdo ví, jak rozhodne matka příroda tentokrát a komu přírodní zákony pomohou a komu uškodí.

      1. Kdyby o trochu víc počkal mohl spadnout na New York to hnízdo světovládných plutokratů, nebo Londýn vládnoucí tehdy největší světové říši.
        Nevyšlo to, Sibylo.

        1. Ale s tím Petrohradem měla pravdu. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby ty meteority byly tři a dopadly by na New York, Londýn a Petrohrad současně.
          🤔

        2. Nemohl. Mohl spadnout pouze na Petrohrad, leží na stejné rovnoběžce s místem dopadu Tunguzského meteoritu.

            1. Neletel s rovnikem, ale byl někam navedený z vesmíru, kam měl spadnout a kdyby počkal asi 12 minut, tak spadl místo u Tunguzky v Petrohradě.

              1. Snáď pár hodín. Zem sa otočí okolo svojej osi za 24 hodín. Petrohrad bol na tom istom mieste až o cca 6 hodín neskôr. A to už aj Zem medzitým pohla vo vesmíre..

                1. Pokud myslela orbitální rychlost okolo Slunce, tak ta je za 12 minut asi 21000 km. Tím pádem by Zemi Tunguzský meteorit těsně minul…

                  1. Země se otáčí rychlostí přibližně 1667 km/h. Do Krasnojarsk( přibližně, kousek od Tunguzky v ruských rozměrech Tunguzku přímo jsem nenašla )je 4 600 km.Kdyby k výbuchu došlo jen o čtyři hodiny později, spadl by na Petrohrad. ( 12 minut jsem prestrelila).

                    1. Kocoure i s úhlovou rychlostí to vyjde na 288 minut. Teď jsem dokonce si našla přesnou polohu té Tunguzky.

      2. Jenže tou dobou tam nebyl ani Uljanov (německý špion zvaný též Lenin), ani Bronštejn (americký špion zvaný též Trockij.

      3. Obvyklý žvást generálů Wehrmacht. Generál Mráz. Oni Sověti měli úplně stejné podmínky jako Němci, jen ruskou zimu jaksi nepodcenili. Sice u Moskvy nasadili sibiřské divize, u Leningradu ale žádní Sibiřané nebyli a přesto Leningrad nepadl. Sibiřané nebyli ani o rok později u Stalingradu. No a pokud vím, největší německé průsery se odehrály v létě.
        V roce 1943 bitva u Kurska (sice měli menší ztráty u Prochorovky než Rusové) ale hned potom začali plánovitě zkracovat linie. No a největší průser Wehrmacht, operace Bagration probíhala v létě 1944.

        1. Stalingrad byl rozhodující bitva. Tu kdyby Rusové nedali, bylo by po válce. A tam ten mráz pomohl hodně.

          1. Počasí nemělo na bitvu u Stalingradu prakticky žádný vliv.
            6. armáda zahájila útok na Stalingrad 17. července 1942. Dne 8. srpna dostala k „vnější obraně“ Stalingradu. Dne 21. srpna německé jednotky prolomily vnější obranu a překročily Don. O dva dny později se 6. armáda dostala k Volze (severně od Stalingradu). Poté Němci, prakticky na předměstí Stalingradu, narazili na odpor 62. armády generála Čujkova.
            Dne 13. září byla sovětská frontová linie šest a v některých místech patnáct kilometrů od Volhy. Držely je divize 62. armády, jež měly k dispozici asi 60 tanků. Během tohoto dne Němci prorazili tuto obranu a podařilo se jim obklíčit jádro obrany – Stalingradský traktorový závod.
            Po 14. září se bitva rozpadla do nepřehledných a nelítostných pouličních bojů, které trvaly až do sovětského protiútoku. Během těchto bojů německá armáda ovládla téměř celý Stalingrad a koncem září se generál Paulus pokusil soustředěným útokem dobýt poslední bašty Stalingradu. Dál pokračovaly vleklé a úporné pouliční boje. Sověti v této době ztratili kontrolu nad centrem města a jejich síly byly rozděleny na dvě části.
            Dne 26. října se Němcům podařilo dobýt předměstí Spartakovka, o které se tvrdě bojovalo již od srpna. Po tomto úspěchu ovládala německá armáda více než devět desetin Stalingradu. 62. armáda, jejímž velitelem byl generál Vasilij Ivanovič Čujkov, v tuto dobu bránila pouze několik továrních budov a několik málo kilometrů příkrého volžského břehu (západní resp. pravý břeh řeky). Jednalo se o velmi úzký pruh zničené země, nicméně celý štáb 62. armády včetně velitele odmítl evakuaci na levý břeh a bránil spolu s řadovými vojáky tento malý perimetr.
            12. listopadu se německé čtvrté tankové armádě podařilo výpadem dosáhnout břehů Volhy jižně od města a tím uzavřít obklíčení.
            Jenže 19. listopadu začal protiútok Jihozápadního, Donského a Stalingradského frontu, který dopadl na rumunské, maďarské a italské jednotky. 23. listopadu se útočící jednotky setkaly u Kalače na Donu a uzavřely obklíčení 6 armády a dalších jednotek.
            Pokus o vyproštěni se nezdařil a 6. armáda se na konci ledna 1943 vzdala.
            Většina bojů o Stalingrad se odehrála před příchodem zimy, v zimě probíhal jen protiútok RA, pokus o vyproštění 6. armády (operace Zimní bouře) a konečná likvidace 6. armády.

      4. Novosibirsk. Copak meteorit, ale Novosibirsk. A pšeničná vodka. Dodnes jsem nekoukal, jestli to vzdáleností sedí, ale vymysleli jsme tehdy u tý vodky matematický příklad.

        Praha a Tokio jsou od Novosibirsku stejně daleko, jedno přímo na západ, druhé na východ. Ve stejném čase vyletí dvě stejná letadla, rychlostí 900 km/h letí jedno do Prahy, druhý do Tokia. Které z nich přistane dřív?

        Číšníkovi jsme vzali tužku a blok s účty a počítali. Ze mnoha výsledků, které jsme spočetli, si pamatuju dva nejšvihlejší. Jeden, že v Praze to bude o hodinu a půl dřív. Ten druhý byl mnohem ambicióznější, totiž, že do Tokia to tou rychlostí nikdy nedoletí. Ale nebylo jsme si jistí, protože jsme nevěděli rovnoběžku, tak jsme tu úhlovou rychlost nastřelili. Po návratu do Moskvy jsme proto hned běželi za Míšou Nikolajevem (skutečné autentické jméno), který přednášel fyziku na Lomonosově univerzitě. Ať nás rozsoudí. Dávno jsme už sice byli střízliví, ale i tak nás ta zápletka natolik přemohla, že jsme mu nabídli i tu verzi, že Tokio je nedostupné, protože tomu letadlu kvůli rotaci Země uletí. Míša se jen zeptal, jak jsme se tedy pak předtím vůbec dostali z Prahy do toho Novosibirsku…

        1. Jako, nás to napadlo počítat právě proto, že tu pšeničnou vodku jsme pili právě v Novosibirsku…

          1. Země rotuje směrem k východu, v Praze budete driv a výpočet rychlosti a dráhy se probírá v 6. třídě, takže vypočíst s kalkulačkou, o kolik , to by měl dospělý člověk být schopen i po pšeničné vodce, pokud tedy není do němoty.

            1. Ale znáte písničku z totality od Slávy Janouška? Do Prahy to trvá 7 hodin a do Vídně celý rok( kvůli devizovému příslibu)

              1. Jeden pán v modrém stejnokroji,
                co čekal v Brně na vlak,
                říkal, že prej v tom New Yorku stojí
                nejlacinější tranďák,
                a to prý vůbec nepřehání,
                ten tranďák stojí jako vostříhání.
                A pak že to tam není drahý,
                a pak že to tam není drahý,
                a pak že to tam není drahý,
                takový peníze za vostříhání hlavy.R: A stejně žádnej New York není,
                a stejně žádnej New York není,
                a stejně žádnej New York není, není, není,
                dyť i ty kovbojové, dyť je to všecko vymyšlený.2. Říkám: každý den v mojí televizi
                mi ukazujou zbraně,
                že prej v tom (ani to neumím říct) došlo ke krizi,
                že prej tam válčej‘ jak saně.
                Tu válku hned, jak dojde ke krizi,
                stejně vyrábějí v televizi.
                Dyť kde by vzali tolik mrtvejch lidí,
                dyť kde by vzali tolik mrtvejch lidí,
                dyť, řekněte, kde by vzali tolik mrtvejch lidí,
                to studentům daj‘ kilo a režisér to řídí.
                fotky
                Slávek JanoušekSlávek JanoušekSlávek JanoušekChceš vidět méně reklam? Registruj seR: A stejně žádný to (ani to neumím říct) není,
                a stejně žádný (ani to neumím říct) není,
                a stejně žádný (ani to neumím říct) není, není, není,
                dyť i ty mrtví, ty děla tanky, dyť je to vymyšlený.3. A hádal se chlap v modrém stejnokroji,
                že z Brna do Prahy je blíž
                přes Českou Třebovou po koleji,
                než do Vídně, prej: no to si piš!
                To každý malý dítě ví, že ne,
                dyť je to kousek z Brna do Vídně (jestli je),
                prej do Prahy se jede jen pár hodin,
                prej do Prahy se jede jen pár hodin,
                říkal: prej do Prahy se jede jen pár hodin,
                a do Vídně že prej celej rok.R: A stejně žádná Vídeň není,Ź
                a stejně žádná Vídeň není,
                a stejně žádná Vídeň není, není, není,
                dyť i ty báry, ty valčíky, ten Strauss, dyť je to vymyšlený.*: To takový si myslej’, jak se mně předvedou,
                já ale přece vím, že tam žádný koleje nevedou, jé.

                  1. Nemyslí kdovíjak na to, co bude pak.
                    Ať tak, anebo tak, všechno je naopak.

                    Stále aktuální Hudba Praha.

                    1. Řekne se
                      třeba že se
                      to a to stane tak a tak
                      vono to pak dopadne
                      docela naopak

                      Voskovec a Werich

            2. V šestý bych to myslím nedal ani střízlivý. Vlastně nevím, jestli bych si trouf teď. Rotace se jistě podepíše na tom, že na západ to letí „rychleji“, ale samozřejmě se její rychlost jen prostě nepřičte. My ji přičetli, takže do Tokia by to de facto vůbec neletělo. Kdyby letadlo letělo přesně rychlostí rotace, vznášeli bychom se nad Novosibirskem. Kdyby pomaleji, tak sice čumákem na druhou stranu, ale letělo by se stejně do Prahy. A když by se teda do tý Prahy letělo plánovaně, v Tokiu by řešili překladatelský oříšek „cobydup“. Což sibiřská vodka zařídí jedna dvě, my si tam dokonce ověřovali, že když se povyskočí, správně by se mělo dopadnout někam západně od místa povyskočení. A reklamovali jsme experimentátorovi, že uvnitř hospody to nepla, protože je napevno k zeměkouli. Že musí jít hopsat ven… 🙂
              Ostatně, když se zůstane doma, z Brna do Prahy by se vlastně hned po vzletu přistávalo, kdežto pražáci by do Brna museli tryskáčem a trvalo by to dlouho…

                1. Stran kolegiality, mám sice „papíry“ na fyzikální chemii, ale tu vědu jsem neposunul byť o centimetr. A na Leninkách jsem sice jednou byl, nicméně pouze coby ohromený návštěvník.

              1. Rotace země, když letíte opačně, vám zkrátí vzdálenost, protože ta Praha vlastně letadlu jde naproti.

                1. Ale no jistě. Jak ve školce. To letadlo má vůči zemskému povrchu na zemi nulovou rychlost a otáčí se spolu s ní. Při startu se tahle poloha letadla mění podle jeho vlastní rychlosti, tedy se rychlost letadla vektorově sčítá s tou základní rychlostí, udělenou mu otáčením země. To letadlo je v základu unášeno stejně jak ta Praha a jeho rychlost se jen vektorově přičítá k té rychlosti, udělené mu při startu.

    2. Oni ti Amici opravdu vyhrali. Respektive Zapad, jak tehdy existoval. Vyhral na poli hospodarstvi i moralky, protoze meli vseho zbozi vic, a dosahli toho podstatne mensi varkou totality. Bejvavalo.

      Jenomze… jak rika ta holka ve filmu Bili muzi neumeji skakat, tak „nekdy, kdyz vyhrajes, tak vlastne prohrajes.“ Bez vyvazeni moci jinou velmoci, Amerika (a cely Zapad) spadli do pasti pychy. A pycha predchazi pad.

      1. Asi tak stejně, jako vyhráli v Koreji, ve Vietnamu, v Iráku a Afghoši…
        Jak se říká, vyhrát válku je snadné, proti tomu, vyhrát pak ještě mír. Což Amíci neumí a nikdy neuměli: ihned se vrhli na vykradení soc-dem zemí a především Ruska – v jejich hlavách Studená válka nikdy neskončila, no a výsledky vidíme.

            1. I já mám ten dojem. Zhovadilá pýcha dočasného vítěze. Zlomový bod mnoha situací.
              Jako nedávno Anglie, Španělsko, Německo, CCCP. Všechno jednou pomine.
              KoZa se začíná rozpadat, uvidíme.

              1. Pro nás malé by to bylo určitě daleko lepší.
                Za studené války se obě mocnosti předháněly v “ pomoci” určitým státům, které si chtěly naklonit na svoji stranu. Takže chudým zemím z tzv. třetího světa občas něco spadlo z bohatého stolu do klína, což bylo milé.
                Tady v ČSSR jsme byli něco jako výkladní skříň tábora socialismu a míru.
                Sověti nás nechali na pokoji, chtělo se od nás jenom abychom drželi ústa a krok.
                Pravděpodobně jsme se tady měli líp, než u Sovětů. Což bylo pěkně vidět na nákupech sovětských vojáků, kteří nakupovali dederonové košile po tuctech. U nich patrně nebyly k mání.
                Včil mudruj.

                1. Spíš tady bylo jiný zboží než u nich.
                  Češi si zase ze zájezdů do ruska vozili digitální budíky, takový hodně malý televize, tranzistoráky, čerpadla do studní, plynový zapalovače atd.
                  Zlý jazykové říkají, že tam v druhý půlce osmdesátek měli i větší svobodu (volnost?) než u nás – přece jenom, perestrojka šla od nich k nám, ne naopak…

                    1. Taky třeba čokolády – tady jich bylo dost, v dostatečným výběru, ale tam byly jiný…

                  1. Pitharte, psala jsem o roce 68-69.
                    Naše armáda už měla fusekle, sovětští vojácci jen onučky a strašlivě zrasované nohy.
                    Před Hlavním nádražím bivakovali v díře, vykopané pro budoucí metro.
                    V noci spali v nádražní hale, pod vyholenou hlavou tenkou lodičku a boty vedle zkrvavených nohou. Vypadali na sotva 18 a už tenkrát mi jich bylo spíš líto. Většina z nich vůbec nevěděla kde jsou.

                    1. Na onuce se zeptejte chlapů, kteří je na vojně nosili – mě byste asi nevěřila.
                      Nohy zrasovaný z onucí měli jen ti, kteří je neuměli ovinout.
                      Táta je nosil do lesa v zimě ještě v sedmdesátých letech.
                      To nemá nic společnýho se zaostalostí nebo kulturním pokrokem, jen s praktičností.

                    2. To, že měli onuce svědčí pro to, že byli nejspíš odněkud za Uralem.
                      To, že je neuměli ovázat znamená, že to byli čerstvý ucha.
                      Obojí ale znamená, že to asi sověti nebrali moc vážně…

                    3. No dobře. Ale minimálně to znamená, že ti mladí kluci, převážně šikmoocí, nedostali dostatečný výcvik. O tím, že naprosto selhalo zásobování , je zbytečné mluvit. Někdo jim shodil před stany hromadu hlávek zelí a požírali to syrové, museli mít strašný hlad. Normálně kradli hlávky zelí, ani to nestačil kuchař hodit do kotle a vyrobit teplé jídlo.

                    4. Jo, to je vojna.
                      My jsme občas nejedli dva dny, a to jsme nebyli na žádný invazi.

                    5. No tak s tím souhlasím. V první vlně sem poslali “ podřadnou rasu”.
                      Jinak, ti, kteří přišla po nich a zabydleli se v Milovicích, si tady připadali jako na Západě. A to si nemohli moc vyskakovat, žold nebyl závratný.
                      Tak snad uznáte, že jsme se měli minimálně ekonomicky líp, než u Sovětů. Že jsme opravdu – spolu s NDR – fungovali jako jejich výkladní skříň.

                    6. Onuce jsem fasoval na vojně. 2 páry zimních a dva páry letních. Naprosto senzační, lepší než vojenské fusekle bez paty. Do kanad jsou onučky (parťanky) to nejlepší.

                  2. prve elektronicke hry v 80-tkach sa nakupovali zo ZSSR. Doteraz pametam ako som tyzden nepustil z ruky Nu pogodi (Vlk z No počkaj zajac chytá slepacie vajcia), potom som si to na tyzden vymenil s kamaratom, ktory mal Tajnosti okeana (potapac vykrada podmorsky poklad a unika pred chobotnicou). A ruske kovove hračky mam doteraz ako nove, hoci maju už skoro 50 rokov.

                2. Pravděpodobně jsme se tady měli líp, než u nemcu a americanu. Což bylo pěkně vidět na nákupech cizincu, kteří nakupovali v cz pozemky a kuponove knizky po tuctech.

      2. Kromě toho, je to typické amícké vidění: materialistický pohled. Kvalita života není daná jen tím, že máte nacpanější obchody. Morálku a Amíky bych nedával do jedné věty, je to jaksi protimluvné.

        1. Kvalita zivota neni dana jen tim, ze jsou nacpane obchody. To jste mel kazat na Vaclavaku, kdyz se zvonilo klici.

          Myslite, ze davat dohromady Cechy a moralku je kor moc lepsi?

          1. Mám zkušenost s Amíky i Čechy, a tedy ano: je to lepší, o mnoho levelů.
            Generalizace samozřejmě neplatí o všech, stejně jako všichni medvědi nežerou lidi a všichni cigáni nekradou, ale obvyklý Amík má na prvním místě dolar, to je skutečný Bůh s velkým B, nějaké morální zásady jsou až dlouho dlouho za tím. Nemohou za to, jsou tak od mala naučení tím jejich zvěrským zločineckým systémem; navíc to sami ani nevnímají a když se jim to neopatrně řekne, urazí se.

                1. „obvyklý Amík má na prvním místě dolar, to je skutečný Bůh s velkým B, nějaké morální zásady jsou až dlouho dlouho za tím“

                  To je asi tak pravdou, jako rict, ze „obvykly Cech“ krade a udava. Protoze je nauceny tim zlocineckym systemem, ve kterem kdo nekradl, okradal svou rodinu, a kde bonzactvi byvalo dobre odmeneno.

                  Mluvte o tom, co jste zazil. Generalizace tohoto druhu jsou na hovno.

                  1. Naprosto nic nevím, kromě toho, co dolehne do „zasmrádlé Kotlinky“ z „Nového světa“. Ale to, co dolehne, není objektivní. Člověk , který žije za Velkou louží není, nemůže být objektivní, Amerika je jeho „druhá vlast“. A naopak. Hesla která je slyšet ze „země neomezených možností “ nabádají k boji za svůj úspěch. Když vidím záběry z „černých pátků“ nebo jak se ty slevy jmenují, jímá mě hrůza. z lidí. Tady nejsou takové slevové akce a tudíž takový „boj o něco slevněného“ tu nepropuká tak velké míře. Takže porovnávat „morálku“ bych si asi odpustil.
                    Díval jsem se na záběry „útoku na Kapitol“ po nezvolení „Doníka“. Byl stejně marný, jako demonstrace na Václaváku. Běžný Američn i běžný Čech tohle běžně nedělají,

                    1. Náhodou Vevča je dost objektivní. Na svojí nové vlasti vidí spoustu nedostatků, ale i dobré věci. Amíci jsou sice agresivní hovada, ale současně jiní Amíci točej i protiválečné a protirasistické filmy.
                      Je to tam patrně pestřejší, než u nás. U nás je pomalu zázrak, když někdo natočí film bez, ( často umně skryté), propagandy.

                  2. Vevčo, běžný Čech je stejně chamtivý a nenažraný jako běžný Američan a běžná veverka.
                    Ve všech případech hromadí majetek, který ani nestačí využít, v případě veverky sežrat. Je dokázáno, že ve mnoha skrýších se jí nahamouněné oříšky zkazí.
                    🐿️

                  3. Generalizace jsou vždycky problematické.
                    Ovšem je třeba říct, že národní vědomí je (v průměru) hodně poplatné historii. Následující generalizace samozřejmě neplatí všeobecně, ale popisují pravděpodobnou nerovnováhu v symetrickém statistickém rozdělení různých typů sociálních chování. Pro chování velkých sociálních skupin je důležitější historie, která pokrývá poslední tři-čtyři generace; – to, co je starší, má o dost menší (i když ne nulový, protože se může odrážet v lidové kultuře) vliv.
                    – Anglie, Francie, Belgie a další země žily v několika minulých stoletích na úkor kolonií, to muselo nechat stopy v ve světovém názoru širokých sociálních skupin (barevní jsou líní, nedokážou nic vymyslet a udělat…).
                    – USA bylo primárně osídleno lidmi s akčními povahami, často násilně vysídlenými, ale taky hledajícími co nejlepší život za každou cenu. Když vybili indiány, pokračovali v expanzi – kde nestačilo síla peněz, připluly bojové lodě. Žádný vnější nepřítel je zatím nikdy ani neohrozil, natož aby je okupoval. Z toho vyplývá neúměrné sebevědomi a snaha řešit problémy násilnou cestou.
                    – ČR žilo v posledních stoletích střídavě pod cizí mocí, anebo v překlápění podřízenosti různým externím silám. Z toho se vyvinula móda převlékačů kabátů a model „cyklisty“ (nahoru se hrbí, dolů šlape) – toto chování v určitých kruzích vůbec není předmětem odsouzení, naopak se tím někteří chlubí.
                    – Rusko bojovalo v historii často za holé přežití. Takže kult obrany vlasti je široce rozšířený (na rozdíl od ČR – jenom pitomec by šel dobrovolně bojovat za naši věrchušku).

                    No a samozřejmě nelze zapomenout na to, že sociální chování celých národů se nevyvíjí jenom samovolně, ale existují i systematické programy na modelování názorů širokých sociálních skupin. Výsledky voleb v ČR i současné výsledky předvolebních průzkumů jsou toho jasným obrazem.

                    1. Re: Václav

                      Dovolte mi prokázat vám čest zařazením vašeho jména do mého bonzáckého seznamu nejdezolátovatějších dezolátů.

                  4. Vevčo,
                    ono asi bude záležet na tom, kde člověk žije. Já sice nemám přímé zkušenosti s tím, jak to chodí v JůEsEj, ale moje zkušenost z kotlinky je taková, že je rozdíl, pokud člověk žije ve městě nebo na vesnici, kde se lidi navzájem víc potřebují a kde jsou vztahy díky tomu jiné než ve městě, kde si každý hledí hlavně svého. Proto předpokládám, že i v v rámci JůEsEj se situace bude lišit, zda člověk žije v zemědělské oblasti a nebo ve velkoměstech.
                    Nicméně mám zkušenost s jinými Anglosasy a to přímo z Malé Británie a musím říct, že porovnání britských venkovanů vůči našim venkovanům u mě vyznívá pro ty britské špatně.
                    Hnedka z kraje devadesátých let jsem coby študák o prázdninách vyrazil s kamarádem na zkušenou do světa stopem. Zatímco v Německu se k nám tehdy chovali velmi vstřícně (jeden Němec na autostopu nás dokonce vzal k sobě domů do Kolína n.R. přespat grátis a druhý den ráno nás hodil na nájezd na dálnici, tak Anglii se nás snažili všichni oškubat, jak to šlo. Když už nás svezli stopem, tak nám chtěli vnutit ubytování za prahy v jejich hostelu či do svého bytu za drsné prachy(!) a nebo když jsme dorazili do Skotska na farmu, kde jsem sbírali maliny, tak místním cigošům určili ke sběru nové řádky, zatímco nám ty, které předtím očesali ti cigoši… Podotýkám, že placeno to nebylo od hodiny, ale podle nasbíraných malin!
                    Moje osobní zkušenost s Anglosasy se shoduje se zkušenostmi K42.

                    1. Copak existuje něco jako Německo? Je to spolková zem a je velký rozdíl mezi Sasem a Bavorem. Bavoři byli bohatí a chudemu českému studentovi poskytli drobné asi jako když paní kněžna rozhazovala z koně chudým dětem bonbóny. ( dělala jí dobře ta nadřazenost

                    2. Sibylo,
                      to byl borec, který neměl žádné luxusní auto, ale obyčejné nižší střední třídy a bydlel v malém jednopokojovém bytě. Žádný prachač. Pravda je to už tři dekády nazpět. Dnes už by to asi bylo jinak. Já jsem spíše chtěl demonstrovat ten rozdíl v přístupu ve stejný čas. A zde byl ten rozdíl obrovský. Ta mentalita Anglosasů je prostě někde úplně jinde.

                  5. Já mám teď čerstvou zkušenost se spoluprací s Američančanama, která spíš odpovídá tomu, co tady píše K42. V zásadě to lze shrnout jako „máme sice nulovou vlastní invenci, ale to co tady vymyslí ti divní lidi z východu Evropy vydáme směrem k vedení projektu jako svoje nápady a objevy…“

              1. Moja skusenost s Amikmi je zase taka, ze pouzivaju velke slova, a za nimi nie je ziaden vyznam … vsetko je great a awesome a best … a za pol hodinu uz maju nieco ine great a awesome a best, popravde, uplne rovnocenne tomu best spred pol hodiny, a v podstate uplne priemerne, mozno dokonca aj v ich hlavach …

                O materializme nemozem hovorit, ‚moji‘ amici boli decka okolo 20

          2. Bylo by marné. Dopadl by jako doktor Galén před palácem. Cinkající lid kppající do otevírajících se dveří to viděl jinak. Než vystřízlivěl do kocoviny. A … kdo v privatizaci stál, už stojí opodál.

        2. Jo. Amíci si mysleli, že sankce na kolu, hambáče a předražený luxusní kabelky Rusko položej, že se lid vzbouří a gosudara vyžene. Poněkud zcestné úvahy. Holt projekce, neboli podle sebe soudím tebe.

      3. Re: Vevča

        S tou várkou totality bych byl opatrný. Řekněme raději, že používali při jejím prosazování pouze JINÉ nástroje, než jaké se používaly na východě.
        Poměřovat stupeň totalizace nějaké society je vždy ošidný. Například já jsem přesvědčen, že nová forma totality je k nám zavlékána prací tzv. neziskovek, které měly být původně symbolem života společnosti s opačným znaménkem. To, co nám z jejich fungován leze, je klasickým případem toho, jak lze „rychle a bezbolestně“ měnit polaritu výše zmíněné society.

        1. Neziskovky, které ovládají nikým nezvolení vůdci, mají naprosto nepřirozenou moc.
          Jsou to takové státy ve státě. Myslím, politické neziskovky.
          Zaměstnávají obrovské množství juniorů, kteří z naivity a z nadšení vůbec neprokouknou na čem se vlastně podílají.
          Chtějí pomáhat. Ve skutečnosti pomáhají svým šéfům k dlouhým prachům. Ačkoli sami, ti dole, prachy nic moc.
          Člověk v tísni je militantní uskupení, korumpuje, masíruje mozky chudých lidí, bývalý ředitel Člověka v tísni – Tomáš Pojar – se proslavil výrokem, že pacifismus se šíří jako mor. V roce 2003 Lidovým novinám sdělil, že Bushovy válečné plány jsou bezva nápad. ( Tenkrát plédoval za přepadení Iráku. )
          Za kvalitní služby odměněn teplou seslí na ambasádě v Tel Avivu. Dneska je poradcem pro národní bezpečnost.
          Člověku v tísni ŕediteluje Pánek, který je obezřetnější a líp váží slova. Ale ani on nemá s humanitou lautr nic společného. Propaganda ale jde Člověkům na 1*.
          ***
          O mocné organizaci Post Bellum je zbytečné mluvit. Lezou po školách a aktivně zapojují do propagandy i mladší žactvo. Soudný člověk si musí mnohdy nad vyprávěním vybraných staříků rvát vlasy. Inu, paměť je někdy sfiňa. A návštěva dětiček s mikrofonem osamělého seniora potěší. A moc dobře ví, co se od něj chce slyšet. Za pytlík keksů vypráví a vypráví a vypráví… Až té vyprávěnce sám uvěŕí.

    3. Pane k42
      Perfektní.
      To je problém,nejde vyskočit z rozjetého vlaku z lodě uprostřed oceánu,bez jiné pomoci.
      Jak cestující na Titaniku,věřili kapitánovi,strůjcům lodi,tak jsme uvěřili západu v lepší podmínky k životu.
      Někdo už tuší náraz do ledovce,někdo už ten ledovec vidí a nic nedělá pro záchranu.Proto to tak píši,jestli chceme vyskočit z tohoto Titaniky,musí nám někdo pomoci.

      1. Každý se na nás leda …píp.
        Jsme národ, který je zaražený v cizí řiti až do posledního dechu. Nemá smysl si namlouvat opak.
        Východní Němci už zdrhali a před jejich ambasádou se štosovaly Trabanty, naše armáda stále bděle střežila hranice socialismu a míru.
        A v roce 45 vypuklo Pražské povstání kdy???

        1. Pražské povstání vypuklo o dva dny dřív než bylo plánované. Povstání musí vypuknout v okamžiku, kdy má šanci na úspěch a je vše připravené. Kvůli blbým kecům hlasatele Mančala z rozhlasu vypuklo povstání živelně a bylo nutné zbytečně improvizovat. Z toho vyplynuly i zbytečné ztráty.
          Dobře je to vidět na příkladu Varšavského povstání a povstání v Paříži. Poláci chtěli Varšavu osvobodit sami, bez pomoci Rudé armády. Povstání začalo živelně, některé jednotky Armii Krajowe AK se nestačily ani sejít, některá mobilizační místa AK napadli hned Němci. Povstalcům se nepodařilo udržet mosty ani předmostí, proto pomoc 1500 vojáků 1. polské armády generála Berlinga vyslaná Rudou armádou (i když se dneska říká, že Stalin nechal Poláky schválně vykrvácet) znamenala smrt nebo zajetí téměř všech vojáků, co se přes Vislu přepravili. Povstalci se navíc bránili v pěti oddělených oblastech, které se nikdy nepodařilo spojit.
          Pařížské povstání sice také vypuklo živelně, ale včas přišla pomoc 2. obrněné divize generála Leclerca.
          Pražské povstání mělo vypuknout, až se z Moravy přiblíží jednotky Rudé armády a 1. čs. armádního sboru.
          Kvůli živelnému vypuknutí a zpočátku neorganizovanému průběhu, muselo povstání nakonec volat o pomoc a sověti museli urychlit Pražskou operaci.

    4. Re: Káčko

      Nemám žádné zvláštní výhrady vůči tomu, co jste napsal, až na ten Titanic.
      Od toho přece byla na lodi posádka plus kapitán a jeho důstojníci, aby se ledovému poli vyhnuli, anebo zpomalili, případně dokonce zastavili a nechali se unášet proudem do rozednění.
      Vymlouvat se na Měsíc a a Slunce mi přijde poněkud absurdní.
      Je to úplně stejné, jako by se chtěl vymluvit pilot letadla, že mu do letové dráhy „odněkud“ připluly mraky, zatímco povětrnostní služba jej přesvědčovala, že má svítit sluníčko.

      Nicméně zde přistupují faktory zkušeností a zažitého stereotypu z minulých plaveb, případně absence suchého nácviku obsluhy jeřábů záchranných člunů, blablabla…

      1. Ano, jenže pokud si pamatuji dobře, co jsem o tom četl, bylo to tak, že ledovec uviděli, až když se mu už nemohli vyhnout – hydrodynamické vlastnosti toho parníku byly tak mizerné, že ve vysoké rychlosti to jelo jen rovně a zatáčka měla obří poloměr; normálně by takovou loď do provozu nikdo neschválil, kdyby nešlo o tak „prestižní“ projekt. V té době neexistovala žádná meteorologická služba, radiotelegrafie byla v úplných začátcích a o tom ledovém poli neměli žádné spolehlivé předběžné informace.

        Hlavně je to samozřejmě tak, jak píšete: rutina, profesní slepota, zasloužilí důstojníci – jejichž pitomé rozkazy si nikdo z podřízených netroufne napadnout „nějakými hloupými dotazy“… Jako obvykle u takových katastrof; jak jsem napsal, bývá to celý řetězec příčin.

        1. Někteří dokonce tvrdí, že kdyby se bývali nepokoušeli vyhnout a narazili do té kry čelem, nepotopili by se. Tragédii způsobilo to, že se dřeli bokem (ve spojení s mizernými nýty).

    5. A nebýt předcházející doby ledové….
      „Jel jsem dobře. Jenže někdo mně do cesty postavil křižovatku….“

    6. Jjo potvrzuju. Tu část kdy nastane průšvih. Už jsem zažil že selhalo 5 kontrolních mechanismu za sebou a až potom se stal průšvih… ale obvykle jsou to u mě 2 az 3.

  12. EUtanic nebude zastavovat, ani zpomalovat.
    Řešením všech problémů bude: Jen více EU!
    A co nejde silou, zkusí se ještě větší silou.
    Ve vedení EU a jednotlivých států nejsou jen blbci, vyhulenci a vykulenci.
    Většina ví, která už bije.
    Ale každý den u koryt se počítá.
    Každý den, kdy mohou odklánět je pro ně dobrý.
    A že může přijít něco jako Norimberský tribunál, nebo konec jako zkončil Ceaușescu, si nepřipustí.

    1. Nepochybuji o tom, že dobře vědí, která bije. Zapálených idiotů, kteří věří na liberodémo je mezi nimi asi jen málo.
      Ale každý den na teplé sesli je dobrý, konto stoupá a až se to všechno pose@e, tak zdrhnou a budou si užívat v nějaké příjemné destinaci.

      1. To by půlka skutečných obyvatel hor uhynuly hlady. Borůvky jsou plevel. A 70-100 Kč/L tam znamená hodně. Lahváčů.

      2. Je zakázaná, protože lidi ničili borůvky tím, že trhaly hřebenama i listí.
        Ládík ve hřebenu listí nemá, tedy neškodí.
        Pokud se s hřebenem umí, žádná škoda se nenadělá.

          1. Jo, tak Pšonci to jsou jiná liga. Po nich to vypadá, že prošlo tornádo. Ale další rok ten plevel plodí zas…

        1. Jo, zakázané jsou, stejně tak místa kde obvykle sbírají. Hřebeny na hřebenech.

          Ale co mají místní dělat v létě když nemohou podávat pomy lyžařům a zrovna ne každý kůrovcové dřevo (letos v útlumu) tahat nemůže/nebude?

      3. Už jsem na to odpovídal Godotovi u Alefa.
        Prasárna je ničit přírodu. Já svým hřebenem netrhám listí a jsem v porostu minimální čas (rychlost směru je cca 10 l/hod), seberu pro svou vlastní spotřebu (20 minut). Sbírám přes 50 let na stejných místech a keříky jsou stále vitální. Nešlapu po nich. Na rozdíl od těch, kteří sbírají ručně a jsou v porostu od rána do večera, přičemž rostliny pošlapou jako dobytek. Pro mě je prasárna takovýto přístup.
        Jak vidíte, hřeben je pro 1 ruku (14cm), druhá manipuluje s keříkem. Poláci ma jí obouruční hřebeny (cca 30cm) a rvou všechno, doma to třídí. To je jiná věc, to je prasárna.

      1. Když jsem byla malá, vzala mě jedna stará teta na borůvky. Najednou se na vedle na cestičce objevili dva mladíci. Teta byla upovídaná, tak na ně hned spustila :” Tak co, mládenci, kde máte kytáry?”
        Jeden z nich odvětil :” Teta, kytáry nemáme, máme jen pořádné ču@áky. “
        Teta zapištěla, chytla mě za ruku a rychle domů.
        😀

        1. Syrové borůvky mohou na sobě mít vajíčka tasemnice liščí (měchožil jakýsi).
          Projeví se třeba až za několik let (je tedy zákeřný) , ničí játra.

  13. Několika slovy,odejít z EU a NATO.opřít se o
    Ruské dubisko o Čínského draka,jinak potopení nezabráníme.

    1. První řádka je velká utopie, to by museli dub s drakem stát tam, kam budeme padat, abychom se o ně opřeli.

      1. Možná už tak stojí.
        Sleduji, že v Rusku oficiální zdroje nadávají na všechny možné nepřátele tu i za mořem, ale Kotlinku z nějakého důvodu vynechávají. PePa107 byl před nedávnem dokonce pochválen za rozumný návrh k řešení situace.

        1. Otázka je proč. Možná nás najít za takové podvraťáky, že jim nestojíme ani za pozornost.
          Že by měl PePa nějaký návrh? On snad má mozek ?
          😳

              1. Myslím že to tak není.
                Je dobré mít aspoň jednoho „ne nepřítele“ ve středu Evropy. Na naši věrchušku, jak vidno, kašlou. Ale Rusové zde žijící asi posílají reporty, že tu nějaká nenávist k Rusku mezi lidmi většinově není. No a věrchuška a je věrchuška…

        2. Rusové, resp. obyvatelé téměř všech postsovětských států, na nás mají názor, který my sami nechceme moc slyšet.
          Souvisí s válkou, s koncem války, ale hlavně s osmašedesátým. Hlavně tedy jeho přímí pamětníci, ti jsou dneska hlavními nositeli toho názoru.
          Myslím, že při konečném dělení chleba, z toho nakonec nevyjdeme špatně.
          Rozhodně citelně lépe, nežli takoví Poláci, nebo dokonce Slováci.
          Těm už v ruských/sovětských očích nikdo nikdy neodpáře, že byli součástí Třetí říše.

          1. Je to tak. Rus má z roku 68 asi nedobré svědomí. Neradi o tom mluví a ti co tu tehdy byli hned opáčí „Jak se vám tu libí? A co říkáte počasí?“
            Teda pamětníci. Mládež snad ani netuší, že nějaký 68. byl a že je nějaké Česko(Slovensko).
            Na „Čéchiu“ moc nezabírají. Pletou si nás s Čečnou.

            Ale když v oficiálních SMI vyjmenovávají „vragý“ a nedrúžestvěnnye straný“, Česká republika na seznamech z mi ne zcela pochopitelných důvodů chybí, Slovensko a Polsko ne.

          2. No tak to nevím. Poláci i Slováci jsou aspoň čitelní, ve svých názorech celkem konzistentní. My jsme třtina ve větru, tradičně vlezeme do řiti komukoli. A setrváme tam co nejdéle. Věřit se nám nedá ani fň. ( Jenom můj názor. )
            Někdy v roce asi 84 jsem se hádala s jedním kolegou, který si chválil přítomnost vojsk Varšavské smlouvy. Bydlel v nějaké díře u Milovic a byl nadšený, že dostane kanistr kvalitní nafty za dvě Plzně. Že si celá vesnice pořídila naftové topení a že družba výborně funguje.
            Byl to jinak slušný člověk, ale prakticky založený.
            😀

            1. Takových slušných znám spoustu. A vlastně i já – koupil jsem od nich malý barevný TV, když tu se ne něj čekalo skoro rok. Jsem pragmatik.
              A že jsme „nepevní ve víře“? Myslím, že kvůli téhle vlastnosti ještě existujeme. Jinak by už nás někdo vyvraždil. Několik příležitostí tu bylo.

  14. Vidláku, kde mají více solárních elektráren a větrných elektráren než v Německu? Kde jsou nejvíce stavěny nové fotovoltaické a větrné elektrárny? Odpověď: v Číně a USA .
    A ty to země mají i nejlevnější elektřinu.
    Důvod : pragmatizmus, nezavírají starou uhelnou a jadernou energetiku ale navíc budují energetiku novou, technický pokrok nezastavíš.
    VW sice má potíže s prodejem elektromobilů ale americká Tesla a čínské automobilky na nich obrovsky vydělávají a prodeje lámou rekordy.
    Tedy: ani soláry či větrníky či elektromobily NEJSOU zdrojem úpadku.
    A zdrojem úpadku či stagnace v EU a drahoty u nás je hysterie, politika, fanatismus

      1. Nechte ho, to je prostě Pytlík Vaněk.
        Už tu vysíral několikrát, vždy nepochopen a uražen vypadne, aby se po pěti článcích vrátil zas.
        Je placen za propagandu, má to nařízeno a tak už to zůstane, protože stejně nic jiného neumí – natož technicky myslet.
        Kdyby to uměl a mělo to smysl, tak se tím živí a neměl by čas, blbě pindat po všech diskusích.
        Má od nich příručku a to na běžné laiky stačí.

        1. A v čem se Milan V. plete? Já vím, má jiný názor než vy, tak to nemůže mít pravdu. Bez ohledu na fakta. Ba co dím, hůř pro ta fakta!

          1. Můj zeťák není žádný blbec. Má na střeše soláry, na třech sv. stranách. Kromě severní.
            Jako druhé auto má rodina Teslu, už druhou, takže asi spokojenost. Na pojížďky okolo chalupy používají Teslu. Dům vytápí tepelné čerpadlo.
            Ale tady panuje úzus, že všechno co zavání grýndýlem je fuj fuj fuj fuj. Ámen.

            1. Pokud ty věci řešíte pragmaticky na základě věcné analýzy, tak vám mohou být ku prospěchu. Pokud k nim však přistupujete ideologicky, začnete je tlačit silou i tam kde to nedává žádný racionální smysl, pak to přináší více škody než užitku. A o tom to je.
              Problém většiny zdejšího osazenstva, včetně Vidláka, je v tom, že k problematice přistupují úplně stejně ideologicky jako kavárenští magoři jen s opačnou polarizací.

              Něco jako zlatá střední cesta, kdy využíváte výhod jak tradiční energetiky, tak i nových OZE technologií, jim nic neříká.

              Prostě klasický odesdikesdismus.

              1. Myslím, že se pletete. Právě Vidlák je ochotný bavit se s každým. S Babišem, s Rajchlem, s Konečnou, s Bartkovským z Reflexu, v tom vidím jeho potenciál.
                Není fanatik ani dogmatik, má otevřenou mysl.

                1. Myslím, že ve věcech energetiky je Vidlák naprosto zabetonovaný. Z toho co jsem od něj v této věci četl tak zcela určitě.

    1. A copakma Cina a USA, a naopak neexistuje v CR??
      Napaveda: pouste a polopouste.
      Tam se ty solary pekne stavi.
      V CR se pokrok nezastavuje tim, ze solary dame na pole a jidlo dovezeme odkudsi, kde se chmie muze pouzivat bez omezeni.
      A vetrniky? Budto jste demagog nebo lhar.
      Jak USA tak Cina maji oblasti se stalymi vetry. Kdepak ty vertniky staveli ti moudri Nemci??
      Nebylo to nahodou na severu u more?
      Najdete takove oblasti v CR, a pokud se vam to nepovede, jdete si day par facek.

      A tomuhle se v Cechach rika ekologie. Nedivte se tedy, ze se z toho normalnim lidem dela blbe.

      Rodice mi kdysi rikali, jak komousi v padesatych letech v Cechach razili velmi hlubokou orbu, protoze kdesi na vychde to melo skvele vysledy.
      To, ze v Cechach v te hloubce uz zadna kvalitni zem neni, to nikoho nezajimalo.
      Tahle dnesni „ekologie“ je rezirovana stejnym tymem rudych posuku.

      1. Abonent zapomíná taky na tzv. „hustotu generace“ – zjednodušeně tam, kde na vygenerování jednotky el.en. potrebuje JE 1m2(čtverečný) zastavěné plochy, pro vygenerování stejneho množství slunečníky zabereme 10-20m2, větrníky >100m2
        Takže pro srovnání, jestli vezmeme plochu JE 3km2, tak pro její nahrazení (n.b. za ideálních podmínek!!!) potřebujeme volné místo 30-60km2, vzhledem ke „capacity factor“ alespoň desetkrát víc.
        Ale to pro adepty grýndýlu nic neznamená, lidí je stejně potřeba se zbavit a prostor se uvolní…

    2. Čína a jižní státy USA mají poněkud více slunečního svitu než ČR, stejně jako stálé větry pro větráky. Kromě toho, mají dost silnou klasickou energetiku a zálohové elektrárny s rychlým náběhem, aby udrželi soustavu v chodu, když slunce nesvítí nebo vítr nefouká. Tudíž, co je u nás vrcholem debility, u nich je přínosem.

      Stejně tak s e-mobilitou: když je dostatek elektrické energie, levné suroviny pro výrobu baterií a supermagnetů pro motory, většinu roku subtropické podnebí takže není potřeba topení ve vozidle, a kromě toho všeho se jedná o další auto do rodiny na kratší cesty…

      Ekomagorský zelený fanatismus ovšem podmínky zvesela ignoruje.

      1. Káčko 42,
        jižnější zeměpisné šířky mají sice více slunečních dní než my, ale také vyšší teploty díky kterým dochází k větším ztrátám, takže zas taková výhoda to není. V naších zeměpisných šířkách máme dostatek slunečního svit pro smysluplné zapojení FVE do energetického mixu. Stejně tak naše pohraniční hory a Vysočina představují dostatečně větrné lokality pro rozumné zapojení VE do soustavy. Problém u VE je spíše v legislativním omezení z důvodu ochrany přírody.

        Co však kavárenští magoři přehlížejí je nerovnoměrná výroba těchto technologií. Oni věří, že když to potlačí penězi, tak že se to nějak vyřeší samo buďto baterkami nebo vodíkem. Baterky však věc velmi prodražují, mají vysoké nároky na vzácné kovy a někdy holt skratují vis hořící loď u pobřeží Holanska plná elektromobilů… no a vodík není vůbec technologicky vyřešený.

        Elegantní řešení je však právě v tom propojení tradiční energetiky s tou novou, kdy časy s malou výrobou z saturujete tou tradiční energetikou, která se dá poměrně dobře regulovat a plánovat její výroba.

        Takže neplatí že by to u nás nedávalo smyl. Dává, ale musí to řešit lidi, kteří tomu rozumí ne ideologové zakopáni ať už na jedné nebo na druhé straně barikády.

    3. Cina vobec nie je s elektromobilitou dalej nez u nas.
      Pretoze je tam problem s nabijanim. Tak ako u nas.

      Maximalne tam ficia tie male udelatka, ako kolobezky ci skutre, ale i tam si lamu hlavu co s tym, ked sa to zapali. Samovolne.

      Samozrejme, pre zaslepeneho zeleneho ekofanatika z EU treba robit dojem, by si kupoval tie baterky z Ciny, ked uz tam postavili fabriku a ta ide na plne gule. Tak sa vybuduje klasicka Potemkin village.

      Ked clovek hlada, najde tie supervelke parkoviska pre desatisice elektromobilov v pustnych oblastiach Ciny, kam idu v podstate rovno z fabriky. Vsetky auta su vsak ofiko v prevadzke a maju SPZ. V excel tabulke sa to krasne vynima. A na europskych buranov to robi dojem. Mozu hulakat, ako nas Cina predbehla a Cina len mudro bude mlcky prikyvovat hlavou.
      Europania si zarezu vlastny automobilovy priemysel a az elektroautomobilita vysumi, zostane volny trh pre Cinu.

  15. No, obvykle mě Vidlákovy články k něčemu – alespoň k zamyšlení, inspirovaly. Dnes vlastně jen ujišťovaly, dnes vím, na 100 %, že ta čísla na účtu i např. protože. “Šílená Markétka” viz zde: https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=804775
    jsou fakt jen virtuální, a to i přes to, že dobře vím, že Markéta z prodeje zlata má dobrou živnost.
    Zasadil jsem na zahradě další stromy, a postavíme kurník. Nějak ta příští léta dáme i když budou připomínat i dětem ty Troškovy filmy Slunce, seno… kterým se zatím jen uštěpačně smějí. Ještě si na králíka k obědu zvyknou, bude lepší než pučálka s čočkou…

  16. Z Evropy prchají i zbylé podniky kvůli cenám energií. Německy myslitel Habeck to chce vyřešit zadlužením. Takže následující vývoj má jen dvě varianty:

    1. krátká – EU bude dál prosazovat Green Deal a drahé energie, což zlikviduje zbytek průmyslu. Kdo neprchne, zkrachuje, a pak zkrachuje i Green Deal. Délka ovlivněna jen ochotou věřitelů půjčovat Evropě.

    2. dlouhá – EU se vzdá Green Dealu, razantně zlevní energie, pak se začne znovu budovat průmysl. Veškeré dotace z EU půjdou jen na něco smysluplného, nebo nejlépe skončí úplně. Délka období ovlivněna ochotou evropských vlád a EK kompletně předělat zákony za posledních 20 let.

    Iluze si nedělám, čeká nás krátká varianta, více Green Dealu, více Evropy, přijetí EUR, krach EUR a rozpad EU. Odhaduji to na rok 2030, ale politici v europarlamentu i ČR se velmi snaží, aby k tomu došlo mnohem dříve. Obávám se, že teprve v roce 2024 bude možná nějaká změna současné vládní politiky. Dříve stěží.

  17. To je všechno „pěkné“, ale, kolego Vidláku, bacha na „nejoptimálnější“.
    To je pátý stupeň, což je pěkná blbost.

              1. Ten překlad byl vynikající. Možná ty hlášky byly v češtině lepší, než v rodném jazyce autorů filmu.
                😀

        1. Byl bych to MOŽNÁ já (Oppie), narodit se před cca 100 lety v tehdejším USA..
          A nesl to břímě i žal.
          Za současný svět už zbývá jen ten žal. A neskromné vědomí, že tu atomovku nejspíš “umím”. Jak je šílená představa, že v reformované V4 mezi degenerující EU a expandující RF bude potřeba větší síly?
          Berte tu úvahu jako sic-fi, někde ale našňupou víc než já ředidla dávající do pořádku kola pro rodinu, BTW: pár duší a plášťů, práce na 2-3 h , ale materiál za 2000 Kč???

        2. Vidláku re: zdravím Vás 🙂 ako sa Vám pačil film? Zaujíma ma, že ako ospravedlnili ten masaker Hirošima etc. Vďaka

      1. Podobný je to se slovem „ideální“
        Ideální – nejideálnější – nejideálnější ze všech

      2. Kromě tohoto „stupňování“ jsem v jakýmsi seriálu slyšel i „snižování“
        nejlepší – taky nejlepší, ale o trochu míň

        1. I toto je svým způsobem varování, i když asi ne poslední. Je to varování před přehlížením faktu, že prostor, generovaný jazykem, který užíváme, není isomorfní se světem, který obýváme.

          Reklama a politika takový názor naopak podporují a staví na něm. – Kdyby si to lidé dokázali uvědomit, nebylo by možné je falešnými slovíčky oblbnout.

    1. Souhlasím s Vámi, struktura češtiny k tom trochu svádí, a pokud někdo chápe slovo „optimální“ nepřesně jako „opravdu velmi dobrý“, může se to přihodit. Mně spíše vadí, co je u nás všechno super. Jen namátkou: superúplněk (aktuálně), superlídr, TV superdebata, superúřad, superceny, i ta superhrubá mzda. Pro mne samé superblbosti. Ten češtin ale tím dostává superzabrat.

      1. Máte pravdu. V Planeu mají superslevy, Garnier nabízí supersérum… No a co teprve slovo elitní. Elitní vyšetřovatel, elitní škola atd. Přiznám se, že ve spoustě spojení toto slovo jaksi méně chápu. Věta: „Elitní herečka hrála super roli.“ Nic moc, že? Tak leda primitiv english. A v tom je asi ten problém. Neumí používat květnatou češtinu, protože neumí dostatečně anglicky.

        1. Stejně tak ten, kdo použije slovní spojení „nejkratší vzdálenost“ neví, že vzdálenost dvou bodů je jen jedna.

            1. Proč? Když dva body, ležící na povrchu koule , proložíte přímkou, vznikne úsečka, která má délku, rovnající se jejich vzdálenocti.
              Délka křivky, kterou lze tyto dva body propojit po povrchu koule, není vzdálenost. Tak nás to učili ve škole.
              Ale je to dávno. Třeba to dnes už učí jinak.

          1. Ale vzdálenosti kapličky od školy a od hřbitova jsou dvě. Chodec si může vybrat kratší , nebo delší cestu. I když, teoreticky, je vzdálenost kapličky v polích od blízké vesnice jedna.

            1. Třeba tak: K čemu je vám dobrá představa, že nejkratší vzdálenost z Prahy do Sydney je nějaká (třeba x) když se tam nikdy nemůžete dostat jinak, než po povrchu koule (vzdálenost y, kde to y je podstatně větší než x).

        2. Bať.

          Nejsem si už jistý, jak je to dnes, protože, jak víme, vše se vyvíjí, například pohlaví že ano, ale někdy před 40 nebo 50 léty jsem pochytil, že ideální znamená dokonalý (nejlepší ve smyslu zcela bezchybný – a tedy většinou i nedosažitelný) a optimální, třetí stupeň latinského bonus (1. stupeň bonus , 2. stupeň melior, 3. stupeň optimus), znamená „co možná nejlepší“, tedy nejlepší možný, nejlepší dosažitelný.
          V obou případech už je významově obsaženo „nej“, a tudíž to nelze stupňovat, Takhle nějak se to učívalo.

          A pak přijdou chytráci, jako je nositel Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jiří Kostečka píčdý, který tvrdí, že to stupňovat jde, což dokládá podobností se slovem slepější (sic) https://www.ascestinaru.cz/lze-stupnovat-adjektivum-optimalni/

          Všecko jde do prdele, i ta jazykověda. Viz též „normativní“ skloňování „v Odoleně Vodě“. Nebo filozofie, což ovšem je láska k temnotě (ζόφος), a nikoli láska k vědění (σοφια) https://kfi.zcu.cz/katedra/

          1. Bezvýhradný souhlas.

            A dokonce bych řekl, že klíč k tomu problému jste nalezl v posledním odstavci. Pitomci nahradili filosofii láskou k temnotě, a ejhle, nese to výsledky. Koneckonců i zde:
            https://web.litterate.cz/posledni-varovani/comment-page-1/#comment-172550

            Ten prostoduchý oslík mně mimoděk rozjasnil deštivý den: není štonc napsat gramotnou větu, ale nastojte – poučí nás, jak to psát správně. Filozof. – Ať přidají, volové; jen dál, jen dál!

            Zítřek už dneska patří jim.

            1. Ad „Ať přidají, volové; jen dál, jen dál!“:
              tak, a výhybkou ze slepější koleje na tu nejslepější!

              A s výměty Ústavu pro jazyk český je to generační problém jakbysmet. Profesor František Daneš, narozený 1919, který byl vědeckým pracovníkem Ústavu od roku 1947 do roku 1994 a v letech 1965-1970 a 1990-1994 tam byl ředitelem, ještě v roce 1995 o (nej)optimálnějším takto psal:
              https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1995/cislo-4/nejoptimalnejsi.html

              To ale už je pryč, přežitek z doby nevyholených ohanbí.

              1. Děkuji! To je pěkný (a stále potřebný) článek. Někam si uložím odkaz.
                Přísně vzato, snad bych polemizoval s odstavcem (nebo si ho nechal nějak vysvětlit), kde se hovoří o srovnávání vs. stupňování; to je ale v rámci této debaty podružnost.

                Potěšilo.

                1. Rádo se stalo a není zač. Do větších akcí, jako je stupňování versus srovnávání, se tu nepouštějme, neboť, jak píšete, pro účely zdejší debaty je to podružné.

                  Ale pro fajnšmekry se zájmem o hlubší studium poutavé problematiky stupňovací a srovnávací (k nimž nejdozajistatěji bude patřit nediakritické Dobré Tělo 11.02) připojuji ještě dva odkazy na jednoduché učební texty:

                  https://www.czechency.org/slovnik/STUP%C5%87OV%C3%81N%C3%8D

                  https://ucjtk.ff.cuni.cz/wp-content/uploads/sites/57/2019/01/Adam-P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvek-k-popisu-v%C3%BDznam%C5%AF.pdf

                  😎

                  Mějte se.

    2. Dotaz: Stupňování adjektiv
      Konkrétní dotaz: Je přípustné stupňování přídavného jména optimální? Je přípustná podoba nejoptimálnější?
      Klíčové slovo: nejoptimálnější
      Odpověď: Ano, přídavné jméno optimální lze v češtině stupňovat. Už i starší výkladové slovníky definují slovo optimální jako ‚(co) nejlepší‘ (SSJČ) nebo jako ‚relativně nejlepší‘, připouštějí tedy (možná nepřímo) úvahy o více optimálních řešeních téhož problému, z nichž některá mohou být optimálnější než jiná a jedno z nich pak nejoptimálnější. Jde-li o kontexty tohoto typu, je užití slova nejoptimálnější zcela namístě a není třeba se mu vyhýbat. (Další věc je, že pro řadu kultivovaných uživatelů češtiny už slovo optimální ztratilo původní superlativní význam a znamená jednoduše něco jako ‚skvělý, vynikající‘ či ‚dobrý, přiléhavý, vhodný‘.)

        1. Pokud skutečně výše uvedený nesmysl vyprodukoval Ústav pro jazyk český, pak nelze než jeho autoru doporučit absolvování nějakého kurzu základů teorie množin.

          Širokým obloukem se zřejmě vracíme do časů, kdy soudruzi z ÚV KSČ toužili zjednodušit český pravopis, poněvadž nebyli s to mentálně ho obsáhnout.

          Bylo by užitečné – zřejmě i v Ústavu pro jazyk český – uvědomit si, že jazyk je systém, popisující reálný svět, a i když s ním není (a asi nikdy nebude) isomorfní, jak jsem tady někde už psal, je účelné vyhýbat se konstrukcím, kde je onen velmi žádoucí isomorfismus porušen.

          Jedna věc je přiznat existenci takových disproporcí a umět jich využít (krásná literatura je toho příkladem), druhá věc je tupě stavět v daném případě nefunkční pravidlo nad realitu (a nad jiná, dobře fungující pravidla).

          Závěrečná poznámka o „kultivovaných uživatelich jazyka“ pak přivádí k zamyšlení, jestli i sám pojem kultivovanost by náhodou nezasloužil předefinovat.

          1. a co kdybys proste priznal ze ses mylil a placal hovadiny misto elaboratu ze chyba je v ustavu pro jazyk cesky? ja to treba vim uz davno ze je to povolene, protoze misto demetniho mudrovani v diskusich jsem si to uz davno dohledal jak to je spravne. tak se to nauc a uz s tim prosimte nikde neprud 🙂

          2. No, zakladateli, zřejmě jste se zúčastňoval jednání PÚV KSČ (předsednictva Ústředního výboru Komunistické strany Československa), nebo, nejméně, jste byl pracovníkem sekretariátu tajemníka ÚV KSČ pro ideologickou práci, tuším, že soudruha Fojtíka. Jeho křestní jméno nevzpomínám, čekal bych, že vzpomenete ho Vy.
            Kapánek od věci. Nemnoho jsem odborně publikoval k technice. V čemsi byl požádán o věc popularizující text do VTM (Věda a technika mládeži). Ten vyšel, ale s redakčními úpravami, které nahradily „cizí slova“ rádoby českými ekvivalenty. Vztekle jsem redakci vytknul, že tak došlo k významovým posunům. Bylo mi vysvětleno, že takto jednat musí. Kvůli co nejširší srozumitelnosti. Faktem je, že z tehdejšího „… pro mládež“ se po „sametu“ stala „Věda, technika a my“. Ta tiskem zanikla a, plna anglicismů (snad ještě) vegetuje na inetu.
            Asi proto mi došlo, že za čtyřicet, nebo kolik let pod kuratelou ruského impéria, čeština neutrpěla, snad krom chozrasčotu, rusismy. Zato hala bala anglicismy, za oněch jednatřicet let, češtinu zahlcují. A Vy, zakladateli, tady, na nás s Fojtíkem. Nebo kým, čím.

              1. Věru k věci, Alefe. Jestli je současnost mizerná, nutno co nejdůkladněji hledat všechny ty, tady i nesmyslné chlupy v té poražené minulosti. A blyštit tím na své současné zbroji.

                  1. Tak ono záleží na tom, kdo tu historii vykládá, že?
                    Jsou lidé, kteří pro vyhrabáváni starých křivd zrovna moc nehorují.
                    VVP- velmi rozumně – vypráskal z Ruska dychtivé historiky/ hysteriky i s jejich Memoriálem. A má recht.

                    1. Naopak my máme ÚSTR, moloch, kde se zástupy “ historiků “ hrabou v žumpě, kterou Stébáci nestačili včas skartovat. To hlavní samozřejmě skartovat stihli.
                      Ó my se máme. Elita národa zkoumá historii a vysvětlí mi, jak chápat minulost. Kdo byl zlej a kdo zase hodnej.

  18. Marné volání.
    Na ten ledovec narazíme. A bude se nasedat na záchranné čluny. Nejdřív věrchuška, pak slouhové. Ale na horní palubě bude pořád hrát hudba když s podpalubí už bude stoupat voda a kotle budou vybuchovat.
    A nepočítejte, že do člunů první půjdou ženy a děti. To není Titanik. První půjdou ti, co budou mít dost ostré lokty, ochranku a pistole. Nejsme v minulém století, gentlemani nějak došli.
    I když to bude trvat o něco déle než potopení Titaniku jak správně vyvozuje Vidlák.
    Vidí to každý, kdo není slepý a hluchý.
    Tohle je z loňska…

      1. Máte úplně špatné vnímání teploty, Greta i vědci tvrdí, že se planeta otepluje děsivou rychlostí! Tak provětrejte vypelichaný kožich a počkejte, až se voda oteplí. Další možností je vyměnit kocouří kožich s ledním medvědem za jeho a výměnou mu dát potravu.
        Správný kocour má ležet na sluníčkua vyhřívat si kožich. 🙂

          1. Chcete pobavit Boha? Povězte mu o svých plánech. To se stalo všem kdo strašili oteplováním planety, která hoří.

  19. Myslím, že hulibrkům a vlezdoprdelům ve vedení této kotlinky je to úplně jedno.
    Oni slouží jiným páníčkům a ten pocit, když páníček pohladí pejska, je k nezaplacení.
    Navíc v případě průseru se vrchnost zdekuje do svých vil na Floridě, v Kalifornii, či na Riviéře.
    Po nás potopa.

    1. To ovšem nesmíme dopustit. Pokud začne VP (“velký průser”), nesmí ČR opustit ani jedna noha spřažená s věrchuškou, pak už to bude na lidových soudech. A za sebe, pravím, je to Bůh co co odpouští, já jen nezapomínám.

        1. Hrdla i statky, jak platilo dříve bude i v budoucnu. Život i majetek.
          Ta hrdla ta na poučení, majetky, pokud se podaří, na úhradu zemských škod byť jen nepatrným dílem.
          Nechť však platí biblické, že synové ponesou viny otců. U nebývalých majetkových křivd.

      1. Problém asi je, že na hranicích už nejsou dráty a nejsou hlídané. Neuhlídali bychom je dnes, i kdybychom chtěli sebevíc.
        A i kdyby tam ty fyzické dráty a ostrahy byly, tak PS jsou také jen lidé, jak se ostatně ukázalo v roce 1968. Prostě otevřeli závory, názorná ukázka je v Rebelech.
        A dnes by některým stačilo „tady máš kufřík, je něm pět mega a my jedem“.
        Ke konci toho předchozího bolševika, v druhé půli osmdesátek, už to fungovalo tak dokonale, že stačilo jen zavolat těm správným lidem. Ti pak zavolali na příslušné hraniční přechody a bylo to.
        I v roce 1945, od nás uteklo před spravedlností tolik udavačů, konfidentů gestapa a jiných sviňáků, až to nebylo pěkné.
        Pravda, mnohé chytili a moc jim to nepomohlo, ale mnohé taky nechytili a ti potom o to víc škodili zvenčí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *