20 července, 2024

Poraďte si sami

Nedá mi to, musím se zastavit u našeho skvělého a jedinečného ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který vše zvládá a i za covidu věděl mnohem lépe než Adam Vojtěch, co by se mělo dělat. Tomu se totiž podařilo dosáhnout toho, že tu sice nemáme žádnou pandemii, neplní se nemocnice, nejsou žádná omezení, zboží z Číny chodí pinktlich jako hodinky, ale přesto v lékárnách jaksi chybí Nurofen na horečky. Teda… on nechybí jen Nurofen, ono toho chybí víc, ale kdybych řekl i nějaký jiný lék, zase by naběhl Cemper a začal by dokazovat, že je ho dost a jsem dezinformátor.

Vzhledem k tomu, že je v této republice stále dost dětí a teď je takové mizerné ubrečené počasí, tak to ve školách chrchlá, nakazí se to navzájem, pak to má večer horečku a Nurofen teď chybí hodně lidem, tak si toho museli všimnout i pravdomluvní novináři. To víte, ta dezinformační scéna přijde se vším možným a občas se to nepodaří ututlat… nebo ukřičet.

Samozřejmě, tentokrát vláda za nic nemůže, nedostatek léků není ničí vina, to se tak prostě nějak stalo a pokud za to někdo může, tak je to samozřejmě Putin. Já jen smutně vzpomínám na dobu, kdy Babiš mohl za to, že chybí roušky, které nám zabavili Němci, pak mohl za to, že není dost toho Blamblamaléku, mohl za to, že se nesměl podávat Ivermektin a Isoprinosin, mohl za to, že se hltí nemocnice, mohl za to, že není dost covidových vakcín (a pak mohl za to, že jich je moc), prostě mohl úplně za všechno a to v situaci, kdy na světě neplatila žádná pravidla a globálne se zhasínalo, aby si Fajzr přišel na své. Teď je v tomto ohledu vlastně úplně normální stav, ale Válek ani Fiala za nic nemohou.

Ovšem nic to nemění na tom, že Nurofen není.

A co nám na to Válek řekl? Prý si máme obvolat sto lékáren a určitě ho někde mít budou.

Tahle hláška už také žije vlastním životem a řekl bych, že zanedlouho bude Válkovi připomenuta odněkud z pódia na náměstí a bude to mít bouřlivou odezvu od posluchačů. Mnohem bouřlivější, než si dneska Válek dovede představit. Ale proto o tom nepíšu…

Válek nám vlastně jinými slovy řekl, ať se postaráme sami o sebe. Že on se prostě starat nebude, na takové prkotiny nemá ani čas ani prostor, on má na starosti mnohem důležitější věci, než se zabývat blbým Nurofenem.

A já si říkám, že přesně tohle nám Fiala říká po celou dobu svého vládnutí, ne? Postarejte se o sebe sami. Kašleme na vás, dělat nic nebudeme, my tady řešíme, aby fungovalo Německo, aby fungovala válka na Ukrajině, řešíme, aby se americký vojensko průmyslový komplex nakrmil, nemůžeme nic dělat ani s plynem ani s elektřinou, nemůžeme nic dělat s drahými potravinami, nemůžeme nic dělat s krachujícím hospodářstvím… postarejte se sami o sebe.

Budeme ho muset vyslyšet. Budeme si muset postavit pararelní struktury, budeme si muset najít nové cesty, jak se zásobit léky, jak zvládnout zimu a kde vzít energie. Já bych vzal Fialu vážně… my si musíme postavit nový stát. My se musíme dopracovat do stavu, kdy pětistranu a vládu vůbec nebudeme potřebovat. Musíme začít pracovat na tom, aby henta ministerstva i se všemi Války a Rakušany byla zbytečná. Musíme se prostě obejít bez nich.

A až se tak stane, pak oni zjistí, že se bez nás neobejdou.

Udělali jsme už hodně. Už nepotřebujeme majnstrýmová média. Máme vlastní cestičky. Jiné, někdy neumělé, ale máme. Možná je na čase, abychom nepotřebovali majnstrýmové politiky a abychom nepotřebovali všechny ty ožebračující evropské hodnoty. Možná už vlastně nepotřebujeme ani tu majnstrýmovou ekonomiku. Stejně teď zničili všechno, co se třicet let budovalo a korunovali to odpalem Nordstrýmů. Měli bychom se začít snažit, abychom nepotřebovali ani tu majnstrýmovou měnu a majnstrýmové hytlermarkety.

Říkají nám, ať se o sebe staráme sami. Tak je pojďme vzít vážně. Když se máme sami starat, není důvod jim něco dávat. Není důvod si je platit, není důvod jim podstrojovat.

V tomto bychom my Češi měli být dobří… v budování pararelních struktur. Dělali jsme to za tuhé normalizace, tak to budeme dělat zase. Přes známosti, kamarády, přes doporučení. Mělo by nám to jít líp než tenkrát. Hranice jsou otevřené, v Polsku i Německu je ledacos levnější. To půjde…

Bez ohledu na to, co se stane v zimě, bez ohledu na to, jak dlouho tahle vláda zkázy ještě vydrží, bez ohledu na všechny recese, krachy a měnové reformy, bez ohledu na válku za humny, stavme dál pararelní struktury. Pokračujme v koordinaci, pokračujme ve sjednocování, pokračujme ve tříbení našich budoucích lídrů. Pokračujme v hledání vlastních elit, pokračujme v hledání vlastní ekonomiky i sociální ohleduplnosti. Chtějí, abychom se o sebe starali sami. Tak jim to vyplníme. A až to nastane, tak se jich prostě zbavíme.

PS.

Stále pokračuje možnost si předplatit moji knihu o zemědělství, která půjde do tisku kolem 15. ledna a hotová bude na konci února. Od března zahájím distribuci. Máte možnost mi pomoci tím, že si teď předplatíte knihu i s mým podpisem i s mým úsměvem, až vám ji budu vydávat při osobním setkání ve vašem kraji. Kdo nestojíte o přidanou hodnotu mého úsměvu, ani o můj podpis na knize, ani o podporu Vidlákovi, vy si nic nepředplácejte. Kniha bude k mání i v běžné distribuci. Cena knihy bude 350,- Kč

Číslo účtu: 164 883 276 / 0300. IBAN: CZ61 0300 0000 0001 6488 3276

Pro snazší distribuci prosím napište do zprávy příjemci váš e-mail. Děkuji všem.

282 thoughts on “Poraďte si sami

  1. Tony,
   těch lidí, kteří jsou takzvaně v „obraze“ je k uzoufání málo. Miloš Zeman mezi ně ale patří, takže než udělat nějaký rychlý závěr, je se potřeba velmi rozhlédnout.

   Z mého pohledu jde o to, že letos jsme vlastním přičiněním přešli hranici, a nelze se už vrátit. A pokud si doposud někdo myslel, že je až tak důležitý, že se ho to nebude týkat, bude velmi zklamán.

   Miloš Zeman ví, že ta gumička pro návrat byla různými směry natahována, to, že ji ale Rusko pod vedením Putina prostě v únoru „jen“ přestřihlo, ho – diplomaticky kulantně – pojmenováno „velmi zneklidnilo“.

   Myslím, že si skutečně myslí, že to Rusko ještě mohlo „vydržet“, ale na druhou stranu už ví, že není cesty zpět, a že rozhodně si nemůže dávat za vinu to, co se teď děje, ani to, co se ještě dít bude. Takže jen nebrání to „staré“ a v podstatě nemá jinou možnost, než se přestat bát toho „nového“, ať už to aktuálně vypadá jakkoli.

   Tahle signálka říká (jako i jiné, další), že jsme vstoupili do finále.

 1. Dostane i koloběžku k Vánocům.
  Mnohá ​​světová média hovořila nelichotivě o návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ve Spojených státech. Přílet do Washingtonu 21. prosince byl první zahraniční cestou politika od začátku vojenské speciální operace.

  „Prezident Ukrajiny přišel do Bílého domu oblečený jako manažer striptýzového klubu a začal požadovat peníze. Kupodivu ho nikdo nevyhodil. Místo toho dělali, co chtěl,“ cituje RBC americký kanál Fox News.
  https://www.osnmedia.ru/…to-on-hotel/?…

  1. PS: Myslím, že doba si žádá aspoň krapet přešaltrovat na vyšší úroveň (level či levl pro ty vzdělanější či ty, kteří se cítí více IN) …

   1. O jakou vyšší úroveň, by mělo jít?
    Scházet se u toho morového sloupu, nebo u sochy rudoarmějce v řádově jiných počtech?
    A to až do momentu, než se tam objeví přívětiví udavači, co budou nadšeně souhlasit se vším, co se tam řekne?

 2. Tak pražská plynárenská nám poslala nové zálohy, zdražení v nefixovaném tarifu z aktuálních 6.100 na 8.400 – tak jsou nyní rozepsané až do ledna 2024. Loni v únoru byla cena 4.080 – tedy jsme zhruba na dvojnásobku. Předloni byla faktura 3.120 Kč. Tedy během 2 let zdražení 2,7x Jestli zdražení nebude pokračovat, jako domácnost to ustojíme bez omezení. Horror se u nás tedy nekoná.

 3. Stojím si tak ve frontě v jedné větší lékárně na rušném místě a slyším před sebou „paralen má výpadek“.

  Tak už i paralen.

  Hele Cemper, nemohl by jsi to prosím prověřit? Docela bych uvítal, kdyby se ukázalo, že to je omyl nebo dezinformace. Děkuji.

 4. off topic:
  „I přes vítězný étos na západní straně čas a situace hraje do karet dnes právě Rusku. Stačí mu ‚neprohrát‘, tj. zachovat status quo, zakopat se a udržet pás Novoruska z Donbasu na Krym, kde jsou již teď. Zmrazit konflikt na únosnou úroveň a nechat čas, aby už pracoval za ně. To je pro ruský režim nové realistické optimum, cíl, vítězství. Východní diktatura má mnohem více času než demokratický Západ. Čas v demokraciích je taktován volebními obdobími a volby zase odvisejí od vrtkavých nálad populace. Ukrajina je zcela závislá na západní podpoře a západní podpora zase na vysledcích voleb a nálad ve společnosti. Pro Putinův Východ čas plyne zcela podle jiných hodin. Hlavně pomaleji. Jeho zdroje jsou sice velmi nedokonalé, ale má je doma. Jen je dostatečně vybudit a zkrotit,“ dodal Kučík.
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rusko-neprohrava-Zaznelo-z-ust-ze-kterych-byste-to-necekali-723831

  1. Děsné je, že i takový „opoziční analytik“ je na zvracení, jak lže úplně na férovku.
   Ubožák ubohý, který si musí vydělávat tímto způsobem, je horší než nejposlednější prostitutka, už stará a ošklivá, kterou nikdo nechce, takže má šanci jen zmalovaná a skoro potmě s někým, kdo má aspoň litr chlastu v hlavě. Nebo je to opravdu idiot?

  2. Mně přijde, že totéž vidím i zde .. tady přece je téměř stoprocentní shoda přesně na tomto konceptu – že pro Rusko je výhodné konflikt natahovat co nejvíc, protože mají všechno a nic jim nehrozí.

   Já si to nemyslím, domnívám se, že čas pro Rusko moc nehraje, a schytávám tady za to čočku. Tak by mě zajímalo, co si o tom tedy kdo myslíte. Ne o lidech, kteří píší, ale o situaci.

   1. Opravdu nejsem v tomto ohledu ani nejmenší odborník. Takže ode mne vskutku jen dojmologie. Tedy: myslím si, že Rusům Zelenský vyhovuje (proto ho nezlikvidovali), protože stále a stále posílá ukrajinské muže na smrt. A ruská strategie, nejméně od léta, je demilitarizovat tím, že prostě bojeschopné ukrajinské muže postupně vybijí. Nemyslím si, že by konflikt mohl skončit tím, že se Rusko stáhne do původních hranic. Takže až „operace“ skončí, Ukrajina přijde o nějaké své území. Ukrajinci a Rusové se dál budou vzájemně usmrcovat, až jedné straně dojdou usmrtitelní vojáci. No a Rusů je víc, takže je asi jasné, komu dojdou vojáci dřív. Tolik mé primitivní vidiny.

    1. Viděli jsme asi všichni videa dětí, resp. dětských „vojenských“ táborů, s dřevěnými zbraněmi, vojenským drilem a posléze i výcvikem za přítomnosti skutečných vojáků a ostrých zbraní.
     Proč to bylo organizováno – a případně proti komu?
     Co se to vlastně stalo v roce 2014? A proč se tedy tolik lidí diví po tom, co ruská rozvědka detekuje americké miliardy dolarů v roce 2015, změny ve smýšlení obyvatel i jejich loutkových vlád?
     Zkusme si to aspoň nanečisto.
     Představme si, že jsme jaderná velmoc, rozlohou největší stát světa, se zásobami naprosto všeho, co je třeba k lidskému bytí.
     A někdo se nás snaží různými manipulacemi a čachrováním dostat do situace, že budeme mít, doslova za humny, početné vojenské základny nepřátelsky naladěného, útočného vojenského uskupení, které bude mj. usilovat o ovládnutí našich vlastních přírodních zdrojů.

     Vláda sousední země, bude pro tento stav dělat úplně všechno, včetně vymývání mozků vlastním obyvatelům s tím, že to všechno na ruském území, to je vlastně naše, jen jsme si na chvilku odskočili vyzkoušet, jaké to je, být samostatný a nést za to odpovědnost.
     Ukázalo se ale, že to mentalitou ani finančně nezvládáme, protože jsme na našem území dopustili kapitalistické rabování i obyčejné gangsterské velkozlodějny, vše ve jménu „samostatnosti a demokracie“.
     Došlo to až tak daleko, že jsme se museli snížit ke krádežím plynu a dalších zdrojů energie – z produktovodů přes naše území, určené pro někoho jiného.
     Smlouvy s námi přestávají platit, nebo je expost napadáme jako neplatné, přičemž do té doby odmítáme za odebrané suroviny platit. Naše území drancují zahraniční společnosti, jen pod příslibem „lepší budoucnosti“ jim doslova rozdáváme levně naši práci i suroviny.
     Podporujeme fašizaci obyvatelstva, vyoráváme válečné pozůstatky nacismu v našem národě a necháváme vznikat doslova nacistická, polovojenská uskupení, které pak nazýváme „národní gardou“.

     A na o všechno se máme my, jako jaderná velmoc, rozlohou největší stát světa, s největšími zásobami všech myslitelných surovin, současně s většinou vlastenecky založených obyvatel, evidentně toužících po klidu a prosperitě, dívat?

    1. Ukrajina tvrdi leccos. Jeste minuly mesic pry byly ukrajinske ztraty 8 tisic kusu…
     Lejnova to pak trochu zaokrouhlila nahoru, a Zeli seskoro posral.
     Pak to Lejnova za velkeho ticha smazala.

     Proste to berte tak, ze opravdove pocty mrtvych Rusu a Ukrajincu se hned tak nedozvite.

    2. Ten údaj bude vždy s poměrem 1:6 až 1:8.
     Jestliže tedy UA tvrdí, že pobili 100k Rusů, pak musí UA straně chybět cirka 3/4 milionu vycvičených vojáků. V podobě pravidelné armády, praporů tzv. Národní gardy a branců od 18 do 55 let.
     A to nepočítám dezertéry a zběhy po datu 24.2. a prvních pokusech UA o mobilizaci, kterých lze jen v CZ nalézt vyšší desítky tisíc.
     Vychází mi z toho bohužel jen to, že na UA dnes „bojují“ jen žoldáci, za peníze někoho jiného, zbytky pravidelné armády – a snad ještě zbytky přesvědčených dobrovolníků.
     Prostě nejsou, došli. Prapory NG byly už rozprášeny (všimněte si, že se o nich už vůbec nepíše) a dodanou zahraniční techniku obsluhují (musí) skvěle placení odborníci z NATO.
     Výkonnou výpočetkou ovládané systémy REB, prostě nemůže obsluhovat jen zaškolený UA dobrovolník, se základním vzděláním typu „opravář zemědělských strojů“. Dtto u dalších zbraňových systémů.
     Kdo chce, může si na internetech najít popis funkce a činnosti tzv. pasivní radiolokace, ony známé a původně Čechy vyráběné Tamary a Věry. Byť to výpočetka velmi usnadňuje, tak základní orientace v principech šíření vf signálů a mikrovlnné energie, je nutné znát do detailu.
     A k tomu nutně potřebujete buď inženýra z ČVUT ve vojenském provedení, nebo někoho ekvivalentního.
     Na „slavné“ Tamaře dělalo „oficiálně“ sice jen dvanáct lidí, z nichž ale jenom jeden, měl jeden titul před jménem – ale byl to naprosto geniální konstruktér funkčních prototypů, co si uměl poradit i v případě, že měl zpočátku k dispozici jen materiál z RVHP. A jen výjimečně se povedlo, něco speciálnějšího dovézt.

     Můžeme jen hádat, dokdy to ty odborníky-specialisty bude bavit, riskovat životy za cosi těžko uchopitelného, co se odehrává mezi UA a RF.
     Myslím, že jsou to právě tyhle odborně vyškolené síly, kdo podstatu toho konfliktu vůbec nechápou. A berou to jako trochu dobrodružnější byznys, jako každý jiný.

     1. dovoluji si lehce oponovat – pasivní radiolokace 1981 PŠ pro ty, co po 3 měsících končili na západní hranici, pod PŠ skála. Instruktoři v PŠ byli záklaďáci točící poslední půlrok vojny, který trávili místo u hranic na PŠ. Po stránce obsluhy a vyhodnocení nadrilovaní, maturita jak, kde spíš ne, na dotaz proč vše jede na lampy odpověď, aby s v létě nemuselo ve stanicích topit-atomový výbuch a následný EMP věc neznámá. Obecná radiotechnická teorie na PŠ bída s nouzí poručík co to přednášel naprosto vypitý debil. Bohužel pro mne s dobrou pamětí.
      Jak to bylo na těch hranicích (krycí název kopce) už mám jen z doslechu neb jsme byl VKR ke konci PŠ vyhodnocen jako element, co by měl zůstat před 1. varovnou cedulí kdo mě tenkrát naprášil je pro mě dodnes záhadou. Co se povídalo, tak přímo na hranicích jako technici pár „pošťáků“ pro neznalé vojáci z povolání s odbornou technickou vojenskou střední školou. Jediná skutečná kapacita byl na PŠ major co měl na hrbu přípravu těch, co monitorovali komunikaci pilotů v AJ.

    3. Já bych to viděl asi takhle. Ztráty možná budou těch 80 – 100 000 mužů. Z toho bude 20 – 25 000 nevratných ztrát (mrtví, nezvěstní), zbytek ranění. Ukrajina 6-8x víc, takže 120 – 160 000 mrtvých a nezvěstných a nějakých 280 000- 350 000 raněných, což je asi polovina toho, co měla Ukrajina k dispozici. Proto se také mluví o další vlně mobilizace po Novém roce. Navíc by to docela odpovídalo tomu co provalila von Lejno.
     Před nějakou dobou (září?) byl na AK dokument pro Zelího, podepsaný Zálužným (podle mě jediný odborník ve vedení ukrajinské armády), kde se přiznávaly nevratné ztráty (mrtví a nezvěstní) něco přes 70 000 (už si přesně nepamatuju).
     Pokud se nepletu, znamenají nevratné ztráty pro Rusy asi tolik, jako kdyby padlo 1300-1500 Čechů. Bylo by to blbé, hlavně pro pozůstalé, ale generálové by se tím vůbec nezabývali. Bojeschopnost mobilizované armády by to vůbec neovlivnilo.

     1. Re: křižák

      V září asi 70 k nevratných ztrát?
      Ano, to by korespondovalo s číslem průměrných celkových ztrát, odhadovaných na 1 000 kusů denně.
      Za sedm měsíců 210 k, z toho mrtví v klasickém poměru zhruba 1:3, podle okolností.

      K tomu poměru jen dodatek, mnohem hůře se nahrazují velitelské kádry, zejména nižších a středních důstojníků (beru to podle někdejší ČSLA), kteří řídí operačně taktické pohyby jednotek.
      Ze strany Vasila – personální zoufalost. Připomenu, že v únoru prý stálo na startovní čáře 160 až 250 k mužstva určeného k sešrotování – pardon – k pochodu na Ivana.
      Kolik jich asi zbylo…

   2. Zase si hrajete na nechapavce? ze vas to bavi.
    Cile Ruska neznate, realnou situaci uz vubec ne.
    Proste jenom kibicujete, nic vic.
    Ja si treba osobne myslim, ze kdyz se Ukrajina nevzdala hned, tak je pro Rusko lepsi to pekne natahnout, ale na rozdil od vas si nemyslim, ze mam patent na rozum.

    Nevim, jak to k42 myslel, ale tusim ze se mu nelibilo to opakovane zduraznovani, jak je v Rusku diktatura a my mame demokracii.
    O volbach v Rusku asi nikdo nikdy neslysel, a evpropsti politici jsou totiz rekordne popularni.

    A podle toho, co pustil Musk, tak Watergate byla slaby cajicek.
    Protoze tentokrat:
    – hlavni socialni site odstrihly Trumpa (uradujiciho prezidenta), v rozporu s vlastnimi pravidly. Proto se proto, ze se jim nelibil.
    – materialy svedcici o zkorumpovanosti Bidenovo rodiny nejdrive prohlasi za rusky fake, pak je zakazali.
    vsechno pred volbami.
    – byli v pravidelnim kontaktu s FBI (a dalsimi), a odstranovali vse nehodici se na prani

    To opravdu nekdo vazne mysli, ze je v USA demokracie? Protoze za Watergate padaly hlavy. Ted se naopak vsichni placaji po zadech.

    A nejodpornejsi ceska vlastnost je to samozerstvi, ktere ten „analytik“ predvedl na konci: pry ruske zdroje jsou nedokonale.
    Kdyby to rekl Nemec, nebo American, tak mavnu rukou.
    Ale Cech? Vzdyt CR uz nema ani tu holou prdel. Vsechno prodano, ted se vrsi dluhy.
    Rus stavi atomky, lita do vesmiru, vyrabi vlastni vakciny…
    Cesi neumi ani ten blbej neurofen.
    Zato umi uzasne lezt do vymesovaciho traktu na prani, a pak taky kibicovat.

   3. Jak se již mnohokrát vyplatilo, je dobré sledovat toky peněz. Ty určují, nebo spíš ukazují, jak kdo na tom je.
    Rusko si muselo být vědomo, co bude po speciálce následovat od demokratického Západu. I tak se do toho, patrně i přes svoji neochotu pustili. Asi to musel být silný motiv. Museli si být dokonce vědomi toho, že to bude trvat dlouho. Nakonec jak vidno, vcelku se to obstojně připravili.

    O výsledku na bojišti v obecné rovině vždy rozhodovala ekonomická síla, tedy kdo více a radostněji bude v přesile.
    Zkusme si vzít třeba naši republiku co budeme moci pro Ukrajinu udělat touto dobou za rok, bude li speciálka stále aktivní.
    Letos se zadlužíme kolem 450 miliard, přitom na Ukrajinu , nebo v souvislosti s ní to je zaokrouhleně tak asi stovka miliard z té sekyry.
    Přitom nás drtí, inflace na prvním místě, neb to je silný nástroj k vysátí úspor a snížení životní úrovně drtivé většiny. Cenová hladina se bude i nadále zvyšovat odhadem, kolem 10% ročně.
    Drahé energie, jež jsou základem k fungování ekonomiky, neb jejich finanční podíl vstupuje do celého výrobního řetězce, zásadním způsobem přesměrují tok našich rodinných rozpočtů k dodavatelům energií. Zjednodušeně omezíme nákup zbytného zboží a služeb, což zajistí krachy těchto odvětví.
    Vláda chce zaseknout na příští rok sekyru jen 300 miliard, přitom jen dorovnání zastropování cen energií, tedy prebendy pro energetické obchodníky, bude tak kolem 200 miliard. Reálný odhad pro navýšení daní pro ně je kolem 30 miliard.

    V současnosti podporuje vládu v jejím snažení kolem 40% našich občanů. Myslíte si, že těch dnešních 40% podporovatelů, bude ve stejně míře i za ten rok?
    Myslíte si, že za současných deficitů, inflace a zdražování, drancování našich peněženek budeme na podporu Ukrajiny mít i kdyby naše vláda byla ideologicky pevná jak skála?
    No a tak si to rozšiřme na celou západní koalici.
    NE, my nemůžeme uspět, protože na to nemáme ekonomicky.

 5. Policisté prověřují okolnosti smrti tříměsíčního chlapečka, který zemřel poté, co jej z dětské ambulance v domažlické nemocnici poslali domů s tím, že jde o nachlazení. U dítěte po několika hodinách došlo k zástavě dechu a oživit se ho již záchranářům nepodařilo.

  1. To je tezke aby byly leky, kdyz v momente kdy je decku spatne a ma teplotu rodic zjisti ze mu nema co dat. A kdyz to takhle udela vetsina, tak na nektere se v lekarne logicky nedostane. Je potreba si uvedomit ze kazdy rok koncem podzimu pride zima a deste a ten lek si koupit mesic predem. Delat z toho clanky, no klidne no.

   1. To taky vychází z toho systému „just in time“.
    Moderní maminky, partnerky mladých a dynamických manažerů, vycházejí z toho, že všechno a vždycky bude přesně na čas k dispozici. Protože čas jsou přece peníze a lékárna by byla blbá, kdyby neměla zásoby a nevydělala na nich.
    Jen ty partnerky manažerů pozapomněly na to, že nemoc a její průběh není totéž, jako partnerem údajně řízená, německá výrobní linka.

     1. Mně zas vyděsil článek na netu,že v brněnské nemocnici se na dětské pohotovosti čeká 4 až 5 hodin. S nemocným děckem.Nejsou doktoři. Divím se,že nějaké neumrelo přímo tam.

      1. Tedy, Sibylo, nevím, kolkrát jste byla vy s dítětem na pohotovosti? Já mockrát, i za totáče jsem čekávala několik hodin. Teď před čtrnácti dny s vnukem v Motole, čekali jsme cca čtyři hodiny. A co?

       1. S nemocným děckem do fronty na 5 hodin.? To bych se spíš bála, že mu ublíží toto, než pomůže. A pokud vydrží,tak mu zas tolik nebude.Ale já jsem z malého města plus děti před 40 lety,jiná doba, ani speciální dětská pohotovost nebyla, jen všeobecná, tam tak 10-15 lidí a když se přišlo s děckem,tak ho samozřejmě vzali přednostně. A když to bylo večer,to jsme normálně zavolali a doktor přišel do hodiny normálně k nám domů( 1x vyzkoušeno, vyrážka a teplota u miminka)

        1. Před pětašedesáti až jednašedesáti lety u nás doma byli děckaři pečený vařený, protože jsem pravidelně dostávala vysoké horečky v sobotu večer. Taky mám zažity různé metody srážení horečky a i hadr namočený v horkém oleji na hrudníček.

         1. Horký náčinek na hrudník – to mi dávala babička a i já svým dětem, když měly kašel. Žhavé jen tak, aby nepopálilo kůži, překrýt ručníkem, na to peřinu… babský recept, ale dobrý.

         2. (…) Pryč s horečkou
          Odvar z hrušek nebo z hruškových křížal je výborným prostředkem při všech nemocech spojených s vyššími teplotami a zimnicí. Připravíme si ho tak, že drobně nakrájenou hrušku či hrst křížal povaříme asi 5 minut v 360 ml vody, pak scedíme. Nalijeme do termosky a odvar pijeme vlažný po doušcích během celého dne. Při vysokých horečkách či zimnici můžeme dávku až ztrojnásobit. (…)
          https://www.vitalia.cz/clanky/syrove-hrusky-jsou-hur-stravitelne/
          —–
          Vyzkoušeno, používám, doporučuji.

      2. Mna to tiez prekvapilo … ze to pisu ako nejaku podivnost … bola som koncom listopadu so slecnou a zvrtnutym palcom v nemocnici, pretoze nasu polikliniku sme nestihli … na vratnici sme dostali ‚vstupenku‘ pred tretou hodinou, na ordinacii mi uz chceli vynadat, ze nemam zaplatene vlezne, bo o siestej vecer to uz pohotovost … a to este ziadna chripkova epidemia nebola, a sli sme rovno na chirurgiu, bez ‚nutnej‘ kontroly u vseobecneho (Ked pred 5 rokmi prvorodena zlomila v nedelu ruku, tak nas poslali najprv vysediet frontu na doktora, co jej kukol do krku, zistil, ze ruka zlomena nie je, ale pretoze prudna mater, tak ma na ten zbytocny rengen poslali … ale tenkrat to slo rychlo, po 3 hodinach sme uz mali sadru)

 6. Ještě jsem zapomněl popsat, jak jsem kurýroval dětské kašle, aby byla úleva rychlá a dítě mohlo spát.

  Hlavním problémem je malá vlhkost vzduchu v místnosti, kde stoná malý pacoš. Většinou bývá přetopeno a suchý vzduch.

  Za účelem zvlhčení vzduchu jsem zakoupil rozprašovač vody, kterému jsme „odborně“ říkali „vajco“ (vejce), protože tak vypadal.
  Horní polovina se nechala lehce sejmout, do dolní poloviny se nalila čistá voda. Po zapnutí „vejcete“ do zásuvky se vevnitř roztočila vrtulka a z vejce vystupovala jemná vodní tříšť, podobná mlhovině.

  Při stonání dítěte jsem tento bazmek neplnil čistou vodou, nýbrž čajem
  SPECIES PECTORALES PLANTA 1X100GM.

  Omezení kašlavého štěkání, či štěkacího kašlání nastupovala v řádu nízkých desítek minut.

  Vaječné frkadlo jsem nechal klidně běžet i přes noc s tím, že jsem musel jednou vstát a dolít vodu či čaj.
  Vzniklou „rosu“ na koberci jsem řešil tak, že jsem s ní nedělal nic a ona za hodinku po vypnutí zvlhčovače jednoduše uschnula.

  1. Ja si pamatuju jako maly, ze nasi meli takovou keramickou „kapsu“, ktera se povesila na topeni a dolevala se do ni voda.

   Ovsem v paneloakovem byte se zimni vlhkosti 60+% nepouzitelne.

   1. Famózní zvlhčovač mě na sobě malý nápis „KLAD“ a vypadal zhruba takhle

    https://www.sbazar.cz/Kozak.Miroslav25/detail/153138947-klad-cssr-retro-zvlhcovac-vzduchu-silny-vykonny

    Ta kopule uvnitř byla červená, jak vlčí mák… A účinnost fantastická.

    Je však pravdou, že co byt, to případ. Některé jsou suché, až běda, jiné pořád vlhké…

    A keramické odpařovače na radiátoru ? Ty byly spíše dekorací. Funkčnost minimální.

     1. Re: ksichtík

      Nesmíte být mamlas a musíte vědět, kam to postavit, případně kolik vody to může vyfrkat na jeden zápřah.
      Mé „vajco“ je velmi podobné, ne-li přímo totožné.

 7. Vidlák promine, ale zase musím komentovat aktuální desinformace. Přečetl jsem si na desinformačním webu Novinky.cz článek, jak se Rusko vrátí do 90. let, protože tam končí Nokia a Ericsson.
  To mě ovšem hrozně rozesmálo. Na technologické špičce v 5G sítích není ani Nokia, ani Ericsson, ale Huawei. A hrozně bych se divil, kdyby Huawei nevyužil šanci plně obsadit ruský trh, a Rusko, aby nevyužilo šanci zbavit se starého šrotu a vybudovat sítě na technologické špičce.
  Lukačovič (není to, podle příjmení, etnický Ukrajinec?) zaměstnává osoby, stejně naivní a neznalé, jako je Lipavský, tak se tomu článku ani moc nedivím.
  https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-rusko-se-s-mobily-a-daty-vraci-do-devadesatek-nokia-a-ericsson-odchazeji-40418121

  1. Re: PS

   Tak, je zcela samozřejmé, že soudruzi něco blbého psát musejí, bo „lízink a hypoška a maledivy a Velké Divy, volevole“.

   A vy si dávejte bacha, abyste se neocitl u kravína, Slámo jedna.

 8. Ty vado Vidláku, Vy máte v diskuzi dochtorů!
  Trochu se zastanu Válka. Na ARD v úterý probírali, že německé lékárny mají poloprázdné šuplíky s léky. Takže to není jenom česká specialita. Asi se holt ty léky na Ukradinu poslat musely z celé EU.

  Ale ještě jedna poznámka. Pamatuji si, že seznam léků, které měl k dispozici lékař v ČSSR před rokem 1970, tzv. spofák, byla knížka formátu A6 vytištěná na biblickém papíře svázaná v modrých plastových deskách a o celkové tloušťce cca 2 cm. V roce 1975 měl už spofák sílu 5 cm, stejný formát, zase tištěný na biblickém papíře. Nevím, jak to je dnes, ale díky internetu spofáků asi netřeba. Nicméně hádám, že by měly sílu od 10 cm +. A to by neobsahovaly různá podvodná homeopatika a potravinové doplňky. Vzhledem k tomu, že na začátku 70tk národ nevymíral, asi ten „malý“ spofák stačil. Když jsem navíc slyšel svého známého MUDra (studoval v Plzni) pravit, že údržbářem dělnické třídy se nestane a poctivě cvičit průpovídku Je suis doctor ABC, neb plánoval emigrovat nevím proč k žabožroutům, celé sedmdesátky, osmdesátky, devadesátky až do roku 2010, jsem neměl kartu u obvodního lékaře.

  A ještě jedna zkušenost mé drahé Tlapky, její internetová kamarádka se s manželem starají o postižené, nepohyblivé dítě a potřebují pro něj projímadlo, které nyní není k dostání. Tak jim Tlapka navrhla, že jim pošle zavařené švestky. Odpoledne běžím s balíkem na poštu.

  1. Spofák je dnes nahrazen aplikací „Databáze léčiv“, která obsahuje také různé skórovací systémy, které usnadňují práci. Šikovná věcička.

  2. Mna osobne svestky nikdy neprehnali … raz som sa z nich zblila … raz z merunek … asi by ma nenapadlo verit, ze pomozu proti zapche (nepomohli ani po porodu, som si musela dojst po cipek) … ale inak, v CR sa neda zohnat Saratica?

 9. Namísto zběsilého sháněná nurofenu a obdobných sr*ček doporučím zoufalým rodičům, jejichž děti „dokonce i kašlou“ jednoduchou, ale funkčná léčbu, která má ovšem jednu velkou zavadu.
  JE DOSTUPNÁ A JE LEVNÁ!!!

  Kdo nechce srážet horečky pomocí zábalů (opravdu fungují), nechť si pro své hajzlíčky – pardon – mazlíčky pořídí poctivý ACYLPYRIN. Žádné jiné moderní srágory nefungují tak dobře a spolehlivě.
  Stran úporného kašle asi tolik. Namazat dítěti přední stranu těla (od břicha až po krk) psím sádlem. Kdo nechce vraždit svého jorkšíra, nechť použije NEsolené(!) vepřové sádlo. Komu se sádlo ekluje, cokoli mastného (klidně stolní olej). Vepřové sádlo se používá jako základ drahých mastiček a lidské tělo jej poměrně dobře toleruje.
  Na namaštěnou plochu nalepit igelitový sáček a dítě pak obléci a držeti nejlépe v posteli, anebo alespoň v teple.
  Odlehnutí, resp. tvorba hlenů se dostaví nejpozději za dva dny, často po jedné prochrchlané noci.

  K tomu je pak dobré dohlédnout na pitný režim. Nejlepší jsou čaje, které se snažíme sladit co nejméně a pokud možno nikoli bílým cukrem (cukr je bílý jed – konec, tečka).

  1. Ještě doplněk – Jahoda mne upozornila, že „Psí sádlo“ se dá koupit i v lékárnách. Ovšem dovolím si tvrdit, že pravého běhacího psa to nevidělo ani z ponorky při kalné vodě.

   1. Taky nechápu to odsouzení acylpyrinu. Kyselina acerysalycilová se používala na horečky od pradavna, z vývaru z vrbové kůry . Dnes to nedoporučují ani dospělým. Jen ty růžové pilulky co žerou játra

     1. Re: Jerome

      Podle „vysoce odborných“ studií 1 : 100 000, a to při nadměrných dávkách.
      Takže budem trávit děcka jinými svinstvy, proč by ne.

      Taky by se dalo léčit tabletkami vyrobenými z plavené křídy. Ty by neškodily a neléčily zaručeně.

      1. Reyuv syndrom…moje generace byla v dětství léčena pouze acylpyrinem, tak to před námi ti oškliví komunisti epidemii syndromu skrývali…
       Mimochodem, rozpuštěný acylpyrin na lžičce byl hnusný…brrrr.

        1. Hmmm, a čím si vysvětlujete enormní nárůst, doslova explozi mnoha poruch s predponou dys u dětí v posledních bezacylpyrinových generací… Patřím mezi členy generace „postižené“ aplikací právě onoho zlořečeného prášku. Apropo, „doporučovaný“ Ibalgin, či občas dokonce Brufen až takový Eden pro organismus zrovna nejsou…

         1. Protoze driv nebyl dysxxxx. Byl blbej… Mam to odzkousene na sobe. Deti v prvni tride cetly Ema ma misu, ja Robinsona Crusoe (samozrejme, verzi Pleva). Ale neco napsat, to bylo peklo… Od treti tridy jsem smel jako jediny pravak (ve skutecnosti nejspis „preuceny“ levak) psat nikoliv perem, ale propiskou. A od zacatku ctvrte tridy jsem mel povoleno tiskaci pismo. Melo totiz jednu velkou vyhodu. Ucitelka to precetla…

          1. Jasný 😀 A v devítce už z toho bylo:
           Ema má mámu
           Máma má mísu
           Táta mele Emu

          2. stejná zkušenost, handicap kompenzován až nástupem PC nebo psacím strojem + ti co 1. třidu nedali končili ve zvláštní škole se spec. učiteli, kde měli alespoň nějakou šanci v kolektivu +- stejně „nadaných“ jedinců dospět k normální sebeúctě, později se i vyučit jinde řemeslu s převahou manuální dovednosti. Díky inkluzi dnes mají asistentky a zůstávají.

         2. To je z ultrazvuku,každou prosvěcují 5x,někde se to projevit musí.Ale to vám neřeknou,když nakoupili za miliardy přístroje.Tak je musí využít,kdyby na chleba nebylo.

       1. Pro Alena Z s rozpuštěným acylpyrinem:
        Souhlasím. Když mě maminka ho nutila takhle polorozpuštěný na lžičce spolknout, byl to boj! A tak jsem to vyřešila tím, že jsem se ve velmi raném věku naučila polykat bez rozpuštění na čtvrtky rozlámanou tabletu. (I tak jsem se ale nevyhnula občas tomu, že uvázla v krku (brr), čemuž se dalo odpomoct jen následným spláchnutím/vypitím plného velkého hrníčku čaje). Díky za oživení nostalgické vzpomínky, která už skoro zapadla! 🙂

       1. To je mozne, ale tady spis pujde o reziduum cetby vernovek…

        To je pravda,“ odpověděl Gedeon Spilett, „ale na břehu jezera rostou vrby, jejichž kůra může chinin trochu nahradit.“

       2. Ad „staří Římani žvýkali vrbové větvičky“:

        Ano, ale ve vrbové kůře není chinin. Kdyby tam byl, tak by si Římani moc nepožvýkali, jelikož chinin je extrémně (dle množství až nesnesitelně) hořký. Jsou na něm založeny jednotky hořkosti (Bitter Units).
        Ve vrbové kůře jsou salicyláty (soli nebo estery kyseliny salicylové). Dokonce jsou podle ní pojmenovány, že. Rodové jméno vrby je Salix. Vrbová kůra = cortex salicis.
        Salicyláty jsou vrbany 🙂

   2. ještě bych doplnil strouhaný křen a lžíci (lžičku),pokud možno bez uzeniny někdy se míchá s medem. Mimochodem pamatuji se, že někdy v roce 1967 nás dětský doktor všechny děti z ulice po nějaké lokální epidemii povinně nahnal 1x denně na solux na polikliniku – záněty dutin. tyhle metody už asi taky padly

    1. To nebyl solux. Ten hřeje a je červený. Tohle bylo studené a bezbarvé. Nikdo nevěděl,co to je,ten podivný přístroj v čekárně u dětského, kam maminky klidně strcily na. půl hodiny zpola vysvlečené děcko, ve 12 letech to už holkám dělalo problémy,když cekarna byla plná,ale musely držet hubu a nechaly grilovat neviditelnými paprsky.

     1. přít se nechci, vzpomínky už jsou zakalené (resp. nejsem ještě v takovém stádiu aby byly zakalené ty čerstvé). V našem případě jsme vyfasovali brýle s vytahanou gumičkou a tmavými skly a fakt to bylo červené, teplé, interval relatině krátky. Vedle byla místnost na horské slunce, ty samé brýle. Museli jsme potom čekat (bylo to někdy v zimě) ještě až vychladneme té sestry co měla pod dozorem ca 10 živých dětí je mi líto dodnes (ječela, ale netloukla). Byla to taková 14 denní kůra. Další podobně účinnou jsem absolvoval po 20 letech, když jsem se topil v moři (nakonec jsem to nějak zvládl), to byly dutiny do 2 dnů jako glanc a ven šel pěkný „sajrajt“.

  2. Acylpyrin a Aspirin jsou PRO ME nejlepsi cestou, jak k nachlazeni pribalit jeste zaludecni potize. Na druhou stranu znam hodne lidi, kteri s kyselinou acetylsalycilovou tento problem nemaji. Pokud vam to nezpusobuje zaludecni potize, tak souhlasim s tim, ze je to lepsi nez nejaky Nurofen a spol.

   1. Dětský organismus do 12 ti let ještě nemá tak zralé ledviny, aby dokázal zmetabolizovat ASA = Acylpyrin = Aspirin. Riskujete renální (ledvinné) poškození u malého pacienta a ty úplně nejmenší navíc vystavujete riziku Reyova syndromu. Můžete sice argumentovat tím, že je to jen jedno dítě ze 100 000, ale i to za to stojí.

    1. Acetylsalicylová kyselina se nemetabolizuje v ledvinách. Je deesterifikována nespecifickými esterázami v různých tkáních na salicylovou kyselinu, a ta je potom (zčásti) konjugována v játrech. Salicylová kyselina a její konjugáty se pak vylučují ledvinami.
     Pro zájemce o hlubší studium: http://jupiter.chem.uoa.gr/thanost/papers/papers8/ClinPharmacokin_10(1985)164.pdf

     V dobách, kdy nic lepšího nebylo, se používala „masově“ i u dětí. Už ve věku od 3 měsíců, doporučené dávkování 10 mg na kg tělesné hmotnosti https://link.springer.com/article/10.1007/BF00981138

     Jednu dobu se vyráběl Acylpyrin pro infantibus (= pro děti), což byly tablety po 100 mg (tedy pro desetikilové dítě).

     Kdo se narodil (nebo měl děti) v 70., 60., 50. letech, tak to musí pamatovat.

     1. Pane Zborcený Harfione. Ta studie je prastará, z roku 1985; z dnešního pohledu tudíž obsolentní, protože věda pokročila. Uznávám, ale, že farmakokinetiku popisuje dobře. Palec nahoru.
      Jinak konjugace v játrEch se děje u mnoh a mnoha endogenních i exogenních látek za účelem rozpustnosti, aby se pak dala daná látka vyloučit. Který orgán nese břímě tohoto vyloučení nejvíc ?? LEDVINY.

      P.S.: Popisuju to tak polopatě proto, kdyby si to chtěli přečíst i laičtí diskutující.

      1. Není třeba se rozčilovat, pane kolego. Salicylová kyselina a její konjugáty se vylučují ledvinami, o tom není sporu, vždyť to na 3./4. řádku také píšu.
       Šlo jen o to, že Vy jste původně napsal, že organismus do 12let nemá zralé ledviny, aby dokázal ZMETABOLIZOVAT kys. acetylsalicylovou.
       Dovolil jsem si Vás opravit výrokem, že ledviny kys. acetylsalicylovou NEMETABOLIZUJÍ, což nemetabolizují. To je celé. Tedy vlastně není: dítě minimálně od 3 měsíců věku, pokud netrpí renální dysfunkcí a pokud se nejdná o zjevné předávkování, je schopno bez problémů kyselinu salicylovou vyloučit.

    2. Pokud tedy platí Vaše premisa 1/100 000, věřím, že stejně zásadový jste nejen byl v momentě prosazení „očkování“ dětí, a vehementně protestoval… Dobrota od Fajzru je teprve panečku materiál…

     1. Pane mnichu, Minorito. Přiznám se, že jsem se k tomu nevyjadřoval, protože nejsem pediatr. Byl jsem, ale pro očkování od adolescentního věku, protože organismus je podstatně silnější a zralejší. Jinak v době, kdy byla COVIDová epidemie nic jiného než tyto vakcíny nebylo -tedy situace podobná, jako v době, kdy jste byl mladý a na takovou chřipku nebylo nic jiného než aspirin a psí sádlo 😀 . Víc bych k tomu asi neřekl.

  3. Po Acylpyrinu mohou mít děti do cca 12 let vážné následky. Pro děti je nebo býval doporučován paracetamol/Paralen, samozřejmě v adekvátních dávkách.

    1. Jak na koho. Na mne ucinkuje. Ale ja toho nikdy do sebe moc nesypal.

     Sranda byla jednou v Cerne Hore, neco mne tam prepadlo, tak jsem vyrazil do lekarny… no a nakupujte, kdyz nevite co se tam vubec smi a nesmi a co se jak jmenuje. Tak jsem po pani pozadoval neco v cem je paracetamol. No a ona sahla do regalu, podala mi krabicku s napisem Paracetamol, vyinkasovala par fufnu a za dva dny mi bylo hej.

     Desne zaostala zeme… ne jako Francie, kdy prijdte k doktorovi, on vam predepise neco na bolest, vy mu oznamite do ktere lekarny pujdete, on tam zavola a potvrdi, ze vam to predepsal a pak teprve vam to v te lekarne vydaji… protoze smazky.

     1. Re: jozka

      V Monte Negru jsem si připadal téměř vždy normálně.
      Asi jsem rovněž zaostalý.

      Nevidím nic pozitivního a moderního na tom, že musí doktor oznamovat lékárně příchod „klienta – nesmažky“.

        1. Mě popouzí, když se musím v lékárně při koupi Nurofenu Stop grip (mimochodem, výborný lék) anebo Modafenu legitimovat. Už vidím, jak se legitimují ti, kvůli kterým náš dobrotivý stát zavedl takové opatření.

    1. Před rokem 1979 tu Paralen nebyl, byl tu jen Acylpyrin a Superpyrin, na který se už zapomnělo.
     A na utišení kašle (aspoň na noc) se předepisoval Kodynal, tzv. dětský Kodein. Ten se sice píše i dneska a dospělým, ale prý už nemá ty účinky, jako dříve.

  4. ad „Vepřové sádlo se používá jako základ drahých mastiček a lidské tělo jej poměrně dobře toleruje.“ – bodejť ne, fyziologicky jsme nejblíže příbuzní s prasaty…

 10. Telegram:
  Vláda zřídila funkci poradce pro národní bezpečnost.
  Od začátku příštího roku ji obsadí nynější poradce premiéra Tomáš Pojar

  ▪️Poradce bude působit při úřadu vlády a bude odpovídat premiérovi. O jeho jmenování i odvolání bude rozhodovat vláda.
  Podle programového prohlášení vlády jde o nadresortního koordinátora pro záležitosti hybridních hrozeb, dezinformací a dalších závažných nadresortních bezpečnostních problematik.

  ▪️Má zajišťovat mimo jiné spolupráci zpravodajských a bezpečnostních složek a jejich „efektivní postup“.
  Fiala řekl, že roli poradce považuje za důležitou pro budoucí zajišťování a koordinaci v oblasti bezpečnosti.

  1. Re: Homér

   Proč to nepřeložíte do češtiny?
   Klidně napíšu, že vláda zřídila nové teplé místečko, další plné koryto, přibyl další státní cecík, blablabla…

  2. když už jsme OT.
   Nejnovější objev západních analytiků a zpravodajců.

   KDE PUTIN POŘÁD BERE RAKETY?
   Rusko získává stále další rakety, kterými útočí na Ukrajinu, z totalitní KLDR, tvrdí západní vojenští analytici a zpravodajci.
   „Rusko ve velké míře používalo na Ukrajině raketomety BM-21 Grad a Severní Korea již dříve prodávala rakety ráže 122 milimetrů,“ vysvětlil expert na obchod se zbraněmi Daniel Salisbury z Centra pro vědu a bezpečnostní studia na King’s College“
   Takže Kyjev, Žitomir, Lvov, Dnepropetrovsk atd. Rusové ostřelovali z Gradů.
   Ty vole (pardon), tohle učí na jedné z prestižních anglických vysokých škol? Tak to opravdu nevím, proč se King’s College počítá mezi prestižní školy.
   Oni asi Rusové nemají plné sklady munice do Gradů, kterým končí životnost. Defacto, kromě raket, Rusové na Ukradině žádné moderní zbraně ani munici nepoužívají (max pár kousků na testy v boji). Je to vidět hlavně v dělostřelectvu, žádné moderní samohybné Koalice, nebo Msty ale maximálně Gvozdiky a Akácie ale spíš tažené D-20, D-30, maximálně tažené Msta -B

   1. Dnes jsem viděl na CNN Prima News zábavný pořad. Jakýsi „specialista“ Zrno tam tvrdil, že Rusko je technologicky zaostalá země a že má problémy s výrobou starších modelů zbraní, a moderních, že vyrobí maximálně jednotky kusů. To mě nesmírně rozesmálo. On si pan specialista myslí, že Rusko užívá při výrobě zbraní metodu „just in time“? Pokud se někdo chystá na válku, tak si dělá strategické rezervy. To je zřejmě termín, který naši politici a novináři nikdy neslyšeli. Chtějí válčit s Ruskem a Čínou, ale žádné strategické rezervy nemáme. To se týká i toho Nurofenu. Pokud chceme válčit, tak musíme mít strategické zásoby léčiv, či alespoň surovin pro výrobu léčiv (to bychom ovšem museli mít strategické podniky na výrobu těch léčiv).
    To platí i pro zbraně. Rusové nepochybně, přinejmenším od roku 2008, věděli, že se Kolektivní Západ chystá na válku. Proto nepochybně mají strategické zásoby, mimo jiné i důležitých komponent do svých zbraní. Ovšem, kdo si myslí, že zbraně používají nějaké výkřiky moderní technologie, tak o tom nic neví. Zbraně obecně, a ruské zvláště, používají velice zastaralé komponenty. Problém má spíše Kolektivní Západ, který chtěl válku, ale nepřipravoval se na ni. Takže nyní chybí staré součástky, protože se již dávno nevyrábí a nikde se neskladovaly. Proto Kolektivní Západ není schopen vyrábět staré modely zbraní.

    1. Nikolivěk!!! „přinejmenším od roku 2008“
     Jednou za sto let se celá Evropa vypraví na Rusko, aby tady dostala pořádně přes čumák. Vždyť si to vezměte, rok 1612, 1710, nebo 1709 počítáme-li to od Bitvy u Poltavy, 1812, 1914, tedy každých sto let k nám přichází s válkou. (Pjakin)

    2. Žijeme v zemi, kde chybí případnému odvedenci i zelené trenky – o uniformě, obuvy a výzbroji nemluvě – kampak na tržní experty s nějakou reservou… Trh to vyřešil – a doufají, že na obou stranách… V této gubernii se zásadně válčí hubou, tlamou, držkou – každému dle výběru, a nejvíce krvelační jsou ti, co buď zákop nebo samopal v životě neviděli, nedrzeli… Fijalovic Modroknížkaři tvrdí válečnou strategii…

   2. Z pondělní glosy Jiřího Weigla:

    „Náčelník ukrajinského generálního štábu i prezident Zelenskyj oznámili, že v nejbližších týdnech hrozí velká ruská ofenzíva, jejímž cílem je dobytí Kyjeva a možná i celé Ukrajiny. Pro konzumenta zpravodajství českých médií o ukrajinské válce je to šokující zpráva. Celé měsíce jsme totiž všichni informováni o velkých ukrajinských vítězstvích, ruských porážkách a dramatických ztrátách živé síly i techniky. Až dosud jsme permanentně přesvědčováni o tom, že Rusko úpí pod drtivým dopadem sankcí, chybí mu zbraně, munice, vojáci, zimní vybavení, prostě všechno. Ruské politické i vojenské vedení je totálně neschopné a tupé. Nic jiného než bezpodmínečná kapitulace a postavení zločinců v čele s Putinem před mezinárodní tribunál není přijatelným ukončením konfliktu. Někteří, jako například náš bývalý ministr zahraničí Schwarzenberg, už budoucí poražené Rusko předem parcelují a rozdělují.

    A teď prý najednou hrozí ruská ofenzíva a dobytí celé Ukrajiny jako na počátku války. Tyhle dvě informace nemohou platit současně. Jedna je nepochybně nepravdivá. Člověk si v této situaci musí klást otázku, jak to s tou ukrajinskou válkou celé vlastně je, čemu je možné věřit a co jsou jenom dezinformace a propaganda…“

    Zdroj: https://www.institutvk.cz/clanky/2194.html

    1. Zapomel jste, ze rusti vojaci jsou demoralizovani, bojovat se jim nechce, a hromadne se vzdavaji.
     I v Rusku jsou prece protesty proti valce.
     To vsechno Putin. Diktator.

     Ale mate pravdu, ze nekdo ty hrozne lze.

   3. Re: crusader

    Klasický Grad má dolet cca 20 km, takže většina měst, která jste vypsal, mohla z Gradů ostřelovat leda ukrajinská armáda, Ivani nikolvěk.

    1. Tak to je mi jasný, ale pochybuji, že je to jasný Danielovi Salisburymu z Centra pro vědu a bezpečnostní studia na King’s College, když veřejně plácá takový nesmysly.
     Já nic, já muzikant (ovšem ne od Wágnera), já jen citoval „odborníka ze Západu“.

      1. Copak majle, ty by ještě šly, tam se nějaký ten metr schová, ale palce (a jejich zlomky), to je teprve pro strojaře pošušňáníčko.
       Ale zase libříky vypadají dobře třeba u nosnosti letadel. Taky bomba o hmotnosti 250lbs vypadá líp než nějaká ušmudlaná stokilovka (123kg).

  1. To je zvláštní, proč všichni ti hřebenáči, cempery/a (jestliže to stojí za cemper, podle jakého vzoru se to vlastně správně skloňuje?), vepřoryjci, pečínský a další vypadají v detailu tak … no prostě úplně jinak než třeba pohodový vidlák zrovna na té fotce u cemper (už vím, něco takového jako cemper si skloňování nezaslouží) ?
   To musí být děsná životní náplň, každý den od Božího rána se prodírat weby, kde čtou to, co do obsahu posledního školení (čti výplachu) naprosto nezapadá a ještě si tam z nich zhusta dělají prdel. Pak to nějak překroutit, vyblít na vlastní sklíčko absolutní nesouhlas, přidat nějakou tu (v normálním světě) žalovatelnou větičku a další den znovu dokola? Ztrhanost, žlučovitost i jistá marnost pak z jejich zjevů stříká na všechny strany.
   Není divu, že pak někdo, občas, najde poslední zbytky páteře, jako Ulfkotte.

  2. Jane, co za „existenci“ jste sem postnul… Mentálně – morální mrzák těžkého kalibru… „To“ – jinak jej pojmenovat nejde – se nějak příliš přemnožilo…

   1. Cože, Vy neznáte jeho Excelenci Hrebenára? Naprostý vrchol sluníčkářského libtardství, génia a Mistra trefných a neopakovaných postřehů, gurua Pravdy a Lásky?
    V hiearchii libtardů vyčnívá i nad Cempera, a ten staví pomyslnou laťku hodně vysoko!
    Vzdělejte se např. zde: https://archive.vn/BwZjP

    Domnívám se, že je důležité zviditelňovat tyto existence. Každý poklesek na naší straně je hned rozmazáván, zveličován popř. i řešen trestně právní cestou. A těmto projde kde co, (no, Bob Karzouz už doBoboval i když nemám strach, že by šel na pracák), mnozí se vydávají za následováníhodné morální vzory, přitom jde o velice pochybné existence. Zahořklé, amorální, deviantní a zřejmě si tak svou mrzkost kompenzující na společnosti.

 11. Nepamatuji, že by byly tak velké výpadky v distribuci nenahraditelných léčiv, jako dneska.
  Lékárny praskají ve švech pod náporem zbytečných ‘ doplňků stravy “ a základní medikamenty zmizely z pultů.
  Osobně těžce nesu výpadek Optalmoseptonexu , mám do krve rozedřená oční víčka. Kapky mi nepomohou, přes brýle si oko nevykapu a nechci si ho vyrazit , takže mám smůlu.
  Inzulín dostanu v podivné podobě, nové pero je prakticky bez vyznačené stupnice, nic příjemného.
  A Rocatrol po ročním výpadku se mihnul a už zase není a nebude.
  Blbé je, že pacient si začne křečkovat a shánět do zásoby nepostradatelný medikament. Takže rychle objednat Nitromint, nejlíp 5 balení , co kdyby, že jo?
  Ách jo.
  Nedivila bych se, kdyby z téhle situace neprofitovali farmaceuti. Vyrobit borovou mastičku asi nebude velký problém. A namastit si pořádně kapsu, protože tak levná, jako Optalmoseptonex od Číňanů ( nebo odkud) určitě nebude.
  Pořád platí, že úplně nejvíc se dá vydělat na lidské bídě.
  Kontrolní otázka : Kdo má pod palcem farmaceutický průmysl?

  1. V krajcirskej fb grupe (on ten fb nie je zas tak uplne od veci) odporucali mamicky batolat nakupovat na https://abcapteka.pl/, ze tam ‚vsetko maju‘ … ja tam kukla, ale raz som nevedela, co by som si mala este doplnit zasoby, ako poctivy citatel vidlaka mam asi vsetko (pretoze sme este neochoreli), ale na ten opthalmoseptonex sa asi mrknem – mame poslednu otvorenu flasticku, a mlady pan strci hlavu do kazdeho bordelu, ktory najde.

   Pokukajte, ci tam nenajdete, co potrebujete.

  2. Jenom drobná poznámka k „Vyrobit borovou mastičku asi nebude velký problém.“ – musím vás bohužel opravit, v celé EU to je podle krásného nového nařízení už v podstatě legálně nemožné. Kyselina boritá byla zařazena na seznam škodlivých látek, už si v lékárně nekoupíte žádnou mast, která by ji obsahovala (ani borovou vodu, která bývala kdysi součástí všech školních lékarniček).

   A při pokusu o koupi ať už kyseliny borité nebo boraxu od dodavatele základních chemikálií se dozvíte, že:

   OMEZENÍ PRODEJE
   Od 1.2.2021 je prodej kyseliny borité umožněn pouze hospodářským subjektům nebo profesionálním uživatelům, bo je to prej mutagenní. Pro nákup je tedy nutné dodat IČO (přičemž nakupující musí být oprávněn objednávat tyto látky za firmu) nebo povolení.
   Stěžovat si lze u Evropského parlamentu.

   Ať žije impérium.

 12. Dobrý den, nezlobte se, že vás ruším, ale kdo vlastně mohl za to, že se nesměl podávat Ivermektin a Isoprinosin? Že noty? A proč je Babiš poslouchal? Nebo jsem něco špatně pochopil?

  Země, které léčily Ivermectinem, byly úplně v pohodě. V tomto směru tady u nás má někdo krev na rukou a přes všechny menší zla takového člověka ani jeho stranu volit nemíním. Na několika lidech mám ověřeno, jak jim skokově pomohl dovezený Isoprinosin. Jednoduše tím, že vybudil imunitu. I ta horečka je projevem imunitního systému. Je to taková sterilizace zaživa.

  Co se týká paralelních struktur, problémem jsou, dle mých zkušeností, hlavně bonzáci a jejich závist. Závidí, i když neví co.

  1. Chapu-li celou vec spravne, tak soucasti tajne smlouvy s Pfizerem bylo i to, ze se nebude k lecbe pouzivat Ivermectin. Na druhe strane, kdo takove svinstvo podepsal? A jeste pak: Lze vinit (…nejenom…) lekarsky hloupeho Babise za to, kdyz mu 10 odborniku tvrdi, ze Ivermectin nefunguje?

   1. Podle mého názoru Ivermectin funguje tak, jak se předpokládá, tedy jako antiparazitikum. Tím uvolní kapacity imunitního systému pro boj s chřipkou. Vysoká účinnost Ivermectinu jako antiparazitika je prokázána nejen praxí, ale i řadou studií. Nemůže být tedy řeč o tom, že Ivermectin nefunguje. Jen mohou být pochybnosti o tom, zda funguje na covid. A minimálně odlehčením imunitního systému funguje. Je to jako by Válek zakázal Nurofen, protože nefunguje na zlomeniny, takováto logika.

    Takže chápu-li to správně, jako předseda vlády mohu udělat sebevětší prasárnu, když si ji podložím tvrzením dostatku odborníků. Hitler je nevinen!

    1. Jen jednou se Vám k tomu vyjádřím, sáhodlouze se dohadovat nehodlám.
     Nebylo prokázáno, že by ivermektin snižoval riziko mortality (úmrtí) nebo riziko nutnosti umělé ventilace u COVID-19. Můžete si počíst ve dvou odkazech níže (bylo by jich víc, ale to se tady nesmí).
     Podotýkám, že to nejsou studie „podmazané“ farmabyznysem.
     Howgh.

     https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD015017.pub2/pdf/full

     https://bmcinfectdis.biomedcentral.com/counter/pdf/10.1186/s12879-022-07589-8.pdf

  2. Oba léky se podávat mohly, isoprinosin přímo – každý lékař jej mohl předepsat. Jen nebyl schválený k léčbě covid (což je logické, nebyly data), proto ho lékaři nedávali automaticky, ale jen když jej nějaký pacient vyžádal. . V praxi nijak zvlášť přesvědčivě nefungoval. Dle mé vlastní zkušenosti bych řekl, že snad pozitivní vliv měl, ale nelze to nijak objektivizovat.
   Ivermectin se v nemocnicích, které měly zájem, podával (organizoval to lékař – jméno již nevím – z Brna) a opět z vlastní zkušenosti vím, že v praxi jeho efekt nebyl vůbec přesvědčivý.
   Uvědomte si, že u onemocnění jako COVID, kde statisticky zemřou cca dva pacienti ze sta, je individuální zkušenost kontraintuitivní. Nikdy neuvivdíte dost pacientů, abyste mohl říct, že nejaký lék funguje. Jestli na ivermectinu nebo Isoprinosinu zemře „pouze“ 1 paceint ze sta, máte 50 % redukci umrtnosti, ale nikdy na jednom pracovišti neošetříte dost pacientů, abyste to uviděl. Rozhodně ani jeden z léků nefungoval tak, že si jej vezmete a začnete se uzdravovat, ale jestli, tak snižoval umrtnost.

   1. Re: DISMD

    Na Isoprinosinu fičeli polští havíři, kteří při plné kolektivní pozitivitě zvládali poměrně náročnou fyzickou práci na dole ČSM bez jakýchkoli výpadků.
    Zkušenost rodinných příslušníků – průběh kovidové nákazy v podobě lehkého nachlazení bez nutnosti ležet v posteli.
    Zkušenost vlastní – při preventivním užívání bez jakýchkoli příznaků při soužití s nakaženým dítětem (lehla celá třída) a nakaženou manželkou (dvouměsíční ztráta čichu a chuti).

    1. Ještě k tomu Isoprinosinu – lékař jej sice mohl předepsat, ale nebyl v lékárnách, resp. byl jen pro některé lidi, nikoli pro všechny (bohužel vlastní zkušenost).

   2. Ja viem a chápem, že človek je individualita a nič sa nedá zovšeobecniť, ale na vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pokiaľ sa dal v prvých štádiách choroby, tak aj ked som mala už prvý deň prepuknutia pocit že zomriem ( a neprehanam, vysoké teploty atď), tak ivermectin za dve hodiny mi dal pocit, že nič mi nie je. Jasne, ráno sa to vrátilo ale uz slabšie po prvom užití zmizli vysoké teploty, po druhom bolesti tela a po treťom sa to pretransformovalo do obyčajnej chrípky, príp. zápalu priedušiek, to už bola balada. Po x och týždňoch liečby, žiadne dôsledky a la nekonečná únava apod. Kolegyne bez ivermektinu dopadli horsie často sa doliecovali pol roka.

 13. O paralelnych strukturach pisal uz Egon Bondy 30 rokov dozadu. Napr. v skvelom romane Cyberkomiks.
  Bolo by fajn, ak by sa vytvorili komunity, kde by sa neplatilo fiat menami, ale zlatom a striebrom.

 14. No,ale oni nic moc důležitého dělat nemohou, všechny důležité funkce státu jsou outsourcovany…
  Zbývá rychlost na dálnicích a nová informatika ve školách.

  Bída naší politiky je odrazem společenské krize.
  Paralelní struktury fungují v Somálsku, Libyi, Kosovu , na Ukrajině.. obávám se, že pojivo islámu, nacionalismu či kmenové sounáležitosti pomáhá lépe budovat ty paralelní struktury než naše pýcha. My Češi opravdu nejsme zas tak šikovný národ…

  1. O to více samodestruktivní… Fijalovic Team je pouze zrcadlo úrovně společnosti, přičemž bohužel – společnost je ještě větší zmetek než „zvolení nejlepší z nás“…

 15. Blue demokracie.

  Muřínová vypla prsa
  Fiallah na tanku trsá
  vymetají všechny šenky
  zahodili vyplašenky.

  Nikdo za nic nemůže
  strejda Sam jim pomůže
  strejda Sam jim sečte hlasy
  Janoušek už vylez z basy.

  Z basy s přilbou na lyže
  ze všeho se vylíže
  z každé těžké šlamastyky.
  Musí mít na soudce styky.

 16. Řičí mladá avantgarda:
  Koupili jsme leoparda!
  Čechové jsou národ křečků
  brzy koupí celou smečku.
  Žlutý spodek, modrá věž.

  Už se nikdy neozveš.
  Už neřekneš nikdy krleš
  pod nosem si něco brbleš
  odpojuješ přípojky
  dostáváš chuť na skrojky.
  Z kontejneru visí kladka
  do půl hrudi sahá bradka
  místo dávky Nurofenu
  v brlohu si hladíš fenu.

 17. Válek musí od válu,
  rychle, žádné pomalu.
  Do prdele s jeho šémem
  s fialovým krémem
  i s tím medem kolem huby
  ať ho vtlačí zpět do tuby.

 18. ODS vždy chtěla “minimalizovat stát”. A dělá to. Jen těch lidí, přisátých na stát, je pořád víc a pořád si zvedají platy. Už je nemá kdo živit. Za chvíli si budeme navzájem lovit vši a platit si za to. Zaměstnanost 100%, bez ropy a plynu, samý leopard a švédská bedna, černoši a minarety.

    1. Na oteklá kolena z artrózy mazání slivovicí přímo doporučuji. Vezme to horkost a zánět ustoupí,koleno není červené,ale zbledne a zklidní. Vyzkouseno u dědy,účinnější nez Dolgit

  1. Re: Godot

   Dospávám noční čekání na naftu. Naprosto neuvěřitelná fronta před „distribučním centrem“ poblíž Ostravy.
   Plnička zahlcena ukrajinskými soudruhy (to by vážně jeden nečekal, že…).

   https://www.infobel.com/en/ukraine/tov_dnipro_nafta_grup/dnipro/UA101655334/businessdetails.aspx

   A my jsme ti jedině správní, kteří objednají „saljarku“ od Ivana a pak ji darují jedině správným Vasilům.

   Dotaz: co více můžeme dělat pro výrobu neslepitelných vztahů s Ivanem?

 19. Chápu Vaši frustraci, ale chce to klidnou hlavu.

  Směšná kauza léku proti kašli a teplotě hlavně pro malé děti… no dobře, to je „otvírák“.
  Co „Solutan“, lék na stejné diagnózy, ale bez vedlejších účinků? Zakázán, protože obsahoval nějaký efedrin či jeho deviváty a feťáci z toho vyráběli pervitin.

  Takže, náš skvělý stát zakázal asi tak milionu nemocným dětem skvělý, 60+ let osvědčený lék, navíc laciný a domácí výroby, protože cirka 10 tisíc narkomanů si to píchá? 1 000 000 dětí proti 10 000 narkomanů. Kdo je více? Zjevně narkomani.

  Jen si to vezměte. Kdo je kdo a o koho stát více stojí: to je čistá ukázka.

  1. Kdo by to ještě nevěděl, Nurofen obsahuje stejné účinné látky jako Ibalgin a další taková léčiva. A ničí to srdeční nervovou tkáň, takže v 50+ to lidi vyloženě zabíjí. Kdo to třeba žere pár let kvůli bolestem zubů, v 50+ skončí s infarktem nebo v penálu. Felčaři to nevědí? Ale vědí… to si buďte jistí.

   A rvou tuhle věc do dětí, místo neškodného efedrinu, protože efedrin nesmíme, protože pár narkáčů si z toho dělá perník.

   Také máte velikou chuť natáhnout závěr palné zbraně?

   1. Jestli jo, jako já. Tak běžte na státně uznanou střelnici a hezky si zastřílejte. Vše legálně.
    A můžete si opakovat: „Máme se jak na zámku, ať to trvá věčně“.

    Léčiva pro děti si dovážíme, většinou z Ruska nebo Číny. Kde víme, co tam je a jak přesně.
    Takže dětské horečky léčíme efedrinovými léky, což funguje a nemá to vedlejší účinky. To se u nás v ČR nesmí…

    Lidem tady ubližují dětem v přímém přenosu, těmito zákazy „zlého efedrinu“ už 10+ let a nikdo neřekne ani hovno. Tož tak.

    (R.A.F. – film ze 70.let o francouzské armádě v Alžíru, odkud je takhle „zámková“ hláška)

    1. Z Ruska ne. Dovážíme zejména z Indie a Číny. Každý stát by si měl ale vybudovat nějaké strategické podniky, mezi které patří i výroba základních léků a jejich komponent. Je nepochybně chybou Válka, že nemáme strategické zásoby léčiv. Dnes o tom mluvil Primula na CNN Prima News – když se očekává epidemie, měli bychom se předzásobit i léky. Hrozí ovšem to, že se předzásobíme více, než je potřeba, léky expirují a pak Vám to někdo omlátí o hlavu.

     1. Nemame strategicke zasoby niceho.
      Vzpomente si, jak se Babis holedbal, ze ma rousek a rukavic habadej.
      Nakonec jich bylo 50 tisic kusu…

      A ty leciva?
      Nic bych za to nedal, ze uz jsou na Ukrajine.

      Kde jsou ty casy, kdy v Cechach byla fabrika s nazvem Chemopharma 🙂

     1. Vzhledem k tomu, že tableta Nurofenu na sobě má enterosolventní obal, tak ano. Ač nejsem farmaceut, dedukuji, že se má rozpouštět a vstřebávat až ve střevě. Třeba je žaludeční kyselinou degradován či je v tom jiný zádrhel.

     2. Ibuprofen (účinná látka) je ve vodě nerozpustný. Toho se využívá třeba při izolaci pseudoefedrinu z modafenu (85 % ibuprofen, 15 % pseudoefedrin)…

      Ale jako suspenze přirozeně jo, on ten sirup je asi taky suspenze akorát nějakým kouzlem stabilizovaná…

    1. Ano. Ale nejde jenom o ten Nurofen či Solutan a fůru dalších léků, na efedrinech – většinou jako 2. složka, povzbuzující účinek té primární – zakázaných kvůli „domácké“ výrobě drog. Což otevřelo trh pro nerušený dovoz.

     Je to obecně – že úplná menšina zničí životy většiny a obrana není…
     Systém vytvořil „bezdomovce“, „nepřizpůsobivé“ (kterým se už nesmí říkat ani cikáni, jen Romové s Sithové) a tak byly plné lavičky, na náměstích, v čekárnách, u hytlermarketů (díky za to slovo, Větvo). Místo aby řešil bazální problémy, zruší lavičky. Takže když máte třeba 70+ starého otce, nemá si chudák ani kam sednout. Když se jde projít nebo na nákup. Je lavička u Lídlu nebo Penny nebo … ? Není, to by tam někdo snad „spal“ nebo jak. Milenci v 15+ si nemohou ani sednout v parku a špásovat, jako ještě moje generace v 80. letech, protože parky jsou často přímo projektovány bez laviček a dalšího posezení.

     Ty léky, to je jenom jeden výraz toho celého – ve skutečnosti je tohle rozlezlé ve všem a všude. Fšude a ve Fšem.

        1. Děkuji, mohl jsem si pustit strejdu Gůůůgla nebo Kačera (duckduckgo) a bylo by to. Hlavně, že smysl každému došel.

         BTW, potíže jsou s tou – dnes převažující – anglickou transkripcí. Rušivě to vnímáme ve slovanských jazycích, především ruštině nebo češtině/slovenštině, ale dále od nás na Západ je to ještě násobně horší. A co perština, indické jazyky nebo čínštiny… to už je naprostý masakr.

         1. k42, naprostý souhlas!
          A když už někde, třebas na zastávce tramvaje, lavička je, tak se tam člověk štítí sednout, protože tam feťáci a bezdomovci tráví celé dny…

  2. Osobně, Vidláku.
   Jako tatínek, chcete se tím zabývat? Nedělejte to. Nejste anděl ani žádný bílý rytíř, povolán k nápravě světa. Raději si vykrmte pašíka navíc. A léky pro děti si dovezte – jako já a moje žena – ilegálně z Ruska, Číny, USA, Kanady a tak dále. Vše pořád jde, a nejste závislý na zvěrských felčarech, hovadech maskovaných jakousi Hippokratovou přísahou – které se v soukromí, mimo doslech „pacošů“ vesele vysmívají. Mají proč, jsou brutálně přeplacení a žijí svůj Dolce Vita, tak dobře se nikdy neměli, jako teď – a bez jakékoliv odpovědnosti.

   Bílá mafie, ke zdi a postřílet kulometem, s pár výjimkami… to je z filmu, odporné…

   1. Hochu,hochu, nemáš to v životě jednoduché. Předplacená mafie? Lékař ve FN s 1 dítětem, věk těsně po 40,příplatek za vedení, operatér v oboru, jakých zrovna moc není – 400 Kč/hod. netto se službami. Až k němu nebo jeho kolegům půjdeš, nezapomeň mu dát přečíst, cos vyvracel.

    1. Je to v jiných oborech lepší? Není.¨

     Když se účelově zatajuje, jaké jsou příplatky za služby, zaměstnanecké benefity, a fůra jiných zisků bokem – třeba „kooperací“ s BigFarma – i ten nejpitomější dochtór má přes 100 měsíčně čistá ruka. Nedělejte z čitatelů idioty.

     „Obvoďák“? Má z každého pacoše aspoň 2 litry ročně, i kdyby ho nikdy neviděl. Má jich třeba 500, vše další je navíc.

     Kolik bílá mafie doslova ukradla ze zdravotních pojišťoven během Covid-19? Že JIP-ka na týden, která normálně na lůžko stojí pod 100 tisíc, najednou stála přes 400 tisíc? A to je jenom začátek…

     Takže, coby zastánce „bílé mafie“, vyhrožovat – že se to nějak dozvědí, co si o nich myslím – můžete leda někomu jinému. Mám snad podat na ty nejkřiklavější hovada v bílém tretní oznámení také? Už jich je plno, takže systém je poněkud zahlcen; až se to uvolní, jistě se přidám také.

     1. Kdybych pracovala na plný úvazek, budu mít měsíčně tak čtyřicet čistýho. Pracuju totiž v ambulantním tařízení a služby nedržím, ty dělají hodně. Ale jakožto důchodkyně tam jsem jen na čtvrt úvazku.

    2. Apropo, to „hochu hochu“ si odpusťte,
     Posledně, když jsem to viděl a slyšel, bylo v nějaké B-čkovém debilním filmu, kde „hrdina“ při těchto slovech poklepával baseballovou pálkou… Je ti 13 nebo jsi jeden z těch dospělých zaostalců?

     Nejsem žádný „hochu hochu“, …
     Sprostotu si nech na svá média, třeba FB, nebo kde myšlenkově vyměšuješ obvykle.

     1. Specialisto přes “ bílou mafii“ – psal jsem o rodině.
      Po zkušenostech se ZP, kdy neproplácejí je za loňský rok 24 % provedených,uznaných výkonů a po zkušenostech s takovými jako jste vy, to letos žena zabalila. Ambulantní specialistka s 35000 lidí v kartotéce. Čekací doba je 6 měsíců a nikdo nebere.
      Hodně štěstí, až budete v ruce žmoulat kávu Standard, jako pozornost pro tu mafii, co jen krade.

    3. Hmm, krajské město, krajská nemocnice, a z vnitřních zdrojů téže instituce hlas jednoho v bílém, že v onom komplexu snad není lékaře, který by měl plat pod 100…
     Údajně tento výrok má na svědomí lékařka s politickou praxí…
     I kdyby to byl fake ( což je možné), už před lety mne letitý zubař, cca 68 let, v krátkém hovoru smutné říkal, jak mladí lepšolidé v bílém odmítali pohotovostní služby, myslím tehdy za minimálně 500/h plus příplatky…
     Dnes praktičtí lékaři mavaji Mladou frontou, ukroši jsou prý řešení našeho zdravotnictví, a jsou mizerně placení, páč v Rakousku jde o koeficient 3, v Dojči 5, a v GB 7, tedy násobky zdejších „palmare“.
     Hmmm, v zemi, kde za cca 170 – 180, i více hodin v prosperujicim zahraničním hypermaketu, včetně sobot a nedělí má cca 19 000( nedivil bych se, že v hrubém) jaksi obstrouhl…
     Tedy necelých 800 éček za měsíc je ok, jen lékaři jsou podhodnoceni – doplácí se za X služeb, zubař nejen, že je drahý, ale on už ani není…
     Bývalý velice schopný kolega pracuje v jisté nemocnici, ne na základní pozici, jež je součástí krajské a. s., a nechám jeho komenty jemu, ale děsí se okamžiku, kdy by se jim dostal do ruky…
     Nebudu připomínat doslova zlatý finanční důl v covidove době – přičemž stát tak „demonstroval“ schopnost zaplatit óbr sumy, a zajistit profit značné části zdravotnického personálu, nehledě na situaci venku.
     Dá se říci, že namazal různým klikam…
     Nemocná je celá společnost, zdravotnictví tak jak jej známe končí, tak si užijte poslední chvilky…
     Jde o nesmírně důležité, citlivé téma, s celospolečenským dopadem. Čím dál více začínám mít ze zdravotnictví a lidi v něm dojem, že Hippokratova přísaha je fest přežitek, a měly by jej nahradit něčím echt tržním od Hayeka, Miesese, Friedmana, atd. – bylo by to adresnější, popisnější, a aktuálnější, opravdovější, nemluvě o tom, že mnohem upřímnější.
     Pacient by měl přestat cvakat z lékařů zadkem 6-ku drát, páč se stal „klientem“, pojištěncem a konzumentem služeb…

  3. Solutan je (bol) podľa príbalového letáka na bronchitídu a astmu – kde sú tie „stejné diagnózy?
   „bez vedlejších účinků“ – že vy príbalové letáky zásadne nečítate?

     1. Re: Anonym

      POkud si dáte tu práci a přečtete si JAKÝKOLI příbalový leták vytažený z lékovky, zjistíte, že umřete do tří sekund po konzumaci první tablety.

      1. Takže treba ignorovať príbalové letáky a iné informácie od výrobcu a spoľahnúť sa na tvrdenie anonyma k42, že Solutan jednoducho žiadne veďľajšie účinky nemá?
       Aj že ho máme používať na iné diagnózy než uvádza výrobca, lebo podľa k42 to je dobrý nápad?

       1. Výrobce si do příbalového letáku napíše jako nežádoucí účinek i zlomenou nohu. Ono ho to vyviní z problémů, pokud by někdo po léku měl závažné obtíže a ty nebyly uvedeny jako nežádoucí účinek. Ve všem hledejte, kde jsou prachy, a obvykle vám to problém vyjasní.

        1. Tak určite, výrobca má záujem si vymýšľať neexistujúce vedľajšie účinky, hlavne keď existujú alternatívy iných výrobcov.
         Tak ale nič vám nebráni veriť miestnej odbornej autorite – anonymovi k42, že Solutan nemá absolútne žiadne vedľajšie účinky a užívať ho namiesto astmy či bronchitídy proti horúčke.

         1. Re: Anonym

          Příroda je sfíííně a jen málokdy se jí podaří uplácat dva úplně stejné „člověky“.

          A jelikož lidi nejsou auta, každý jeden „lid“ reaguje na podání totožné látky kapánek jinak.
          Tedy s výjimkou cyankáli nebo jiné podobné dobroty.

          Může se proto stát, je se občas najde výjimka a látka, která jinak všem požívajícím pomáhá, jednoho „poživšího“ lehce nebo i těžce potrápí.

          No a soudruh výrobce se lehce zbaví následných soudních sporů „made in USA“ v momentě, když PŘEDEM zveřejní možné následky. Třeba že po podání vit. C hrozí zlomenina nohy, protože dotyčný se chce zbavit kyselé chuti, rychle běží k plivátku a zakopne o opilého soudruha, an vleže zvrací na záchodku z vodky Yelzin a nohy nechá neuvědoměle nataženy na podlaze, namísto aby slušně u mísy poklekl.

          Proto se v příbalech dočítáte neuvěřitelné storky. Je to děsivější čtení, než horory typu Noční můra z Elm Street. Doporučuji namísto Stokerova Draculy.

          1. Jasne, oficiálne informácie o vedľajších účinkoch treba ignorovať.
           Dôverihodnejšie sú „alternatívne“ informácie.
           Keď raz anonym k42 napíše, že nejaký liek žiadne vedĺajšie účinky nemá,
           tak ich proste nemá a basta,
           lebo nejaké omáčky o zahnívajúcom USA…

        2. Něco na tom bude. Jednou jsem dostala lék a když jsem si přečetla příbalový leták, tak to opravdu vypadalo, že do večera bude po mně. Nakonec jsem to riskla ale při druhé návštěvě u ní jsem jí řekla o svých obavách a ona na to : tak to nečtěte. Přitom to byla velmi milá a opravdu pečlivá lékařka. Od té doby zásadně příbalové letáky nečtu, jen kdy mám lék brát jestli po jídle a podobně.

   1. Podívejte, to nebyl jenom zmíněný Solutan, ale bylo plno léků, obsahujících jako hlavní nebo vedlejší účinnou látku efedrin či později pseudo-efedrin (je plno derivátů). Které fungovaly, ale nyní jsou zakázány, protože to zneužívají výrobci drog, jako je pervitin.

    Moje poznámka byla cílena hlavně na to, že společensky serou na většinu – tedy nemocným seberou účinná léčiva – aby pár narkomanů nemělo vánoce každý den. Nebo aby nekonkurovali CIA a dalším super hyper velkým drogovým kartelům?

    BTW, v kolika lécích byly kokainové deriváty? Kdysi byly i v Coca-cole, od toho se to částečně jmenuje.

     1. Nebo heroin. Coby méně návyková náhrada morfinových léků. Výrobce to doporučoval jako účinný lék pro děti proti kašli a tak. Dělali to jako sirup…

       1. Vymytá americkým školstvím, opravdu utrpení. Nejvíc mrtvol mají na svědomí Britové a jejich kolonislismus. Včetně doda dronte bizonů a holubů stehovavých.

       2. Příklad farma loby. Něco se tvrdí,že bez toho lidi nemohou být a přitom jim to ukázkově škodí. A když se na to přijde, tak já nic já muzikant

 20. Zdravím, jjo paralelní struktury, napadlo mě to už taky. No vcelku to zní dobře, a v běžným totalitním režimu, kam pozvolna patrně míříme jsou pro normální přežití obyc lidí potřebný. Ale má to svoje hranice. Třeba když něco prostě potřebujete na některém organu státní správy. Tak struktura sem, struktura tam, někdy narazíte na jelito a obejít legálně nejde, a domluvit se s ním…. Stavební povolení mi soused Fanda prostě nenapíše. Ty paralelní struktury asi mohly líp fungovat před 30 lety, ale dneska, kde je všude kamera, evidence všeho, na kazdy úkon musíte mít povolení, kazdy uredník je hlidany, no půjde to hůř v tom vykličkovat.

  1. No ale ten mafiozni system funguje. Asi to chce cukr a bic, na ty zatvrzele byrokraty.
   Jinak ma Vidlak recht. Ted mluvi o te opravdove Alternative.

 21. Pro pamětníky.
  Nurofen obsahuje účinnou látku ibuprofen.
  Paralen (paracetamol) byl zaveden do léčebné praxe v Československu v roce 1978, Ibalgin (ibuprofen) v roce 1988. A zpočátku ani paracetamol ani ibuprofen nebyly k dispozici ve formě sirupu.
  Až do konce 70. let se ke sražení horečky dávala dětem polykat tableta Acylpyrinu rozpadlá ve lžičce čaje.

  1. A dale: az na male vyjimky, horecka je zdravi prospesna. Spali jak bacily, tak i rakovinove bunky. Kdesi jsem cetla, ze lidi, co meli za detstvi poradne horecky, maji min rakoviny…

    1. Moderni medicina nema horecky rada. To ale neznamena, ze ma pravdu. Moderni medicina dela spoustu veci spatne. A ty, co se oprou, rada ukrizuje, jako Semmelweisse.

     1. Jo, a male deti pokladat v zimne do snehu.
      Ty ktere preziji, budou opravdu odolne.
      Praveka medicina doporucuje hodne veci.
      Nastesti se vyvoj posunul nekam jinam.

     2. Ale take batola s febrilnymi krcmi uz asi tak moc v pohode nebude, a co ja viem, tak skrze nedostatok nurofenu panikaria hlavne tie mamicky, co mali tu cest vidiet na vlastnom potomkovi, co to tie febrilne krce su … (ja som nastastie aj v tomto ignorant, a minulo ma … ale plne chapem tie, co tolke stastie nemali, si furt pamatam ked prvorodena mala rok, 40-stupnovu horucku, lezala jak handrova panenka, a ja raz nevedela, kto vyzera horsie, ci ona, ci manzel )

     3. Nechci se do toho moc plést, bo nejsem odborník. Ale co pamatuji, tak staří doktoři docela dost brblali na rychloléčení. Horečka /nachlazení/se dá a kdysi se léčila zábaly a přírodními antibiotiky. . Teplota se tím sníží a bacily či viry se přírodní cestou prostě vypotí. Ta antibiotika prý neléčí, ale pouze zpoUzdřují a neplech zůstává v těla no a když se tělo oslabí, tak propukne znovu. J á tyhlety prevíty vždycky léčila zábaly a pod. A pravda je, že musím zaklepat, moc často nebylyy. Ale chce to hlídání a dost času . My jsme zpohodlněli a holt pilule. Ju a mám to vyzkoušeno na sobě a zdá se že to funguje

      1. Jo… stari doktori… na podzim mi ruplo v zadech. Takovym stylem, ze jsem z postele slezal pul minuty a vypadal jako vorvan vyvrzeny na plaz. Uz jsem to kdysi jednou zazil (to mi nebylo ani tricet), vedel jsem, ze tohle nevysedim a sel k obvodacce. Jenze ta se nekonala. Mela zaskok. Pani doktorka 80+. Vitalni babca, poptala se, prohmatla, napsala prasky a dodala radu: „dejte si panaka, to ty svaly taky trochu uvolni“.

       No, nedal jsem si, v pribalovem letaku predepsanych leku (jinych nez chtela puvodne, tyhle mely vyhodu, ze „byly“) durazne varovali pred kombinaci s alkoholem.

      2. jj: priessnitzův zábal na krk -tak jsem si účinně léčila angínu ,kterou jsem v mladším věku mívala 4x ročně 🙂

    2. Tak jde-li o tu teplotu, tak má skutečně význam jako strategie těla pro likvidaci patogenů. Jen nad 38°C už ta prospěšnost začíná být pomalu nahrazována spíš důsledky negativními…

     Ta rakovina mi ovšem přijde také jako pitomost…

     1. Imunita je tak složitá záležitost, že redukovat to na tělesnou teplotu je blbost. Těch parametrů je tisíce až miliony. To si můžete libovolně vybrat které chcete: buď které vaši teorii potvtrzují nebo které ji odmítají. Co si vyberete?

      Netvrďte mi, že jste vědec a úplně nestranný.
      I kdybyste byl šikovný zedník nebo skvělý popelář, nebo profesor na UK FF (odpornější povolání než městský kat, tihle lidé by měli bydlet mimo obvod města a házení chcíplotin za jejich plot by mělo být bez sankce). Tak nemůžete pominout skutečnost…

       1. Promiňte, čím jsem „porušil kruhy“, dost dobře nechápu. Pravda, k UK FF nemám zrovna „povinnou ouctu“, IMHO je to příšerná instituce hodná přebombardování do mrtě, při nejbližší příležitosti. Netvrdím, že taková je jediná…

    3. Není. Statisticky potvrzeno. Viděl jsem studii…
     Samozřejmě, můžete věřit jenom těm statistikám, které si osobně zfalšujete… (W. Churchill).
     Ale je to tak.

   1. Horečka vystavuje malý organismus riziku febrilních křečí. Febrilni křeče vyčerpávající malého pacienta a ve výsledku mu můžou poškodit i mozek.

   2. Já si to myslím taky, a na sobě pozoruju. že i když mi bývalo jo zle, tak zvýšená teplota ne a ne přijít.
    Takže si to přisuzuju tomu, že s autoimunitou mého těla je něco v nepořádku.

    1. Jj, klasika. V prdeli cely tyden, doktorka se pta „a teplota?“… 36,8 (misto normalnich 35,2).

     Tak to jste zdravej… to jsem mel chut ji vzdycky zahlusit.

     1. Moja doktorka tvrdila, ze 37.1 nie je teplota, a len sa mi nechce do skoly …. a to som aj pri sarlachu (spale) mala ani nie 38

      1. Na střední jsme měli „školního“ doktora, který skoro na všechno, snad vyjma zlomenin a dalších mechanických problémů, ordinoval Harburetu, 600.000 Penicilín a Tetracyklin.
       Pár lidí ze školy a internátu (ubytovaných celkem cca 150 lidí) tím dostal do vážných problémů, které už tenkrát musela řešit záchranka, na kterou jste si počkali i dvě hodiny. Ten doktor, něco málo přes 70, prokazatelně trpěl stařeckou demencí a kromě několika málo léků si nic nepamatoval. To nám řekl jeden doktor v „okresní“ nemocnici, když jsme si tam byli jako študáci stěžovat, že ten doktor nic neléčí. Bylo málo doktorů už tehdy, počátkem 70.let.
       Ale i přes ty maléry – diplom mu nikdo nepozastavil, ani nesebral. Už tenkrát to byla banda, co se navzájem vykrývala a „odpadlíci“ končili na obvodech podobně, jako Štěpán Šafránek z Básníků. A ten vlastně mafii ani nic neprovedl..

    1. Do 80. let se o něm buď nevědělo, nebo se to bralo jako přijatelné riziko (incidence zhruba 1 případ na 100.000 pacientů).

     1. I kvůli 1 dítěti že 100 000 má smysl to dodržovat. Lékaři se snaží minimalizovat jakékoliv riziko a proč by se měl stůj co stůj dávat lék, o kterém víme, že tento potíž způsobuje, když máme také jiné preparáty a navíc účinnější s menším rizikem. Jinak fakt, že se o něčem do 80.let nevědělo neznamená, že to neexistovalo nebo neopůsobilo problémy.

      1. Lékaři? Jak kteří lékaři. Znám takové, co si během kovidu denně platili hlášení v rozhlase a vyzývali lidi k očkování. Tedy k něčemu, o čemž věděli v té době úplné hovno.

      2. Ad „proč by se měl stůj co stůj dávat lék, o kterém víme, že tento potíž způsobuje, když máme také jiné preparáty a navíc účinnější s menším rizikem“:

       V dobách, o kterých jsem psal, když se dětem dával Acylpyrin, ještě nebyly k dispozici léky s menším rizikem. Nebyl dostupný paracetamol ani ibuprofen.

 22. Ne Vidlaku, my si nemusíme stavět nový stát…, nemáme na to .., nám stačí vrátit se k tomu co bylo …., poučit se a pochopit Marxe, Lenina, Stalina …, jako je pochopila Čína a všechny země které se osvobozovaly od Západního kolonialismu …
  Zakladatel by to napsal stylem, aby jsme si na Západě vzali léky a začali se léčit z bludů liberalismu, z fandovství kapitalismu , který jsme tak mermomocí chtěli, a z antikomunismu, který z nás udělal totální osly a pitomce … …

   1. “ zabil kolik stamilionu“
    vy to tvrdite tak sebejiste, tak nam reknete kolik tech stamilionu bylo? 10? 20? a muzete je vyjmenovat?

     1. Vymytá americkým školstvím, opravdu utrpení. Nejvíc mrtvol mají na svědomí Britové a jejich kolonislismus. Včetně doda dronte bizonů a holubů stehovavých.

 23. U domácí léčby vybírejte s rozvahou ingredience:
  „Pro boj s koronavirem je důležitá cibule, jablka, řádné česání vlasů, a především pak potírat si řitní otvor fialkovým olejem.“ (svatý muž – Kúmský ajatolláh Tabrizian)
  Na rozdíl ajatolláha doporučuje Ladislav Větvička – Hruškovicu, česnek a rozehřatu robu do lužka.
  – Nevíte někdo mají-li u Dr.Maxe bez doplatků fialkový olej a rozehřáté roby?

  1. pre domacu liecbu covidu sa osvedcil FLCC protokol IMASK
   kvantum lekarov ho uspesne pouzilo, aj mne pomohol pocas covidu i ked som mal modifikovanu verziu (doplneny o zelenkov a culoughov protokol a niektore dalsie veci)

   rozohrievat postel a oblecenie (robu) funguje len pre niektore typy pacientov s tzv oslabenou imunitou
   prozapalovi pacenti naopak potrebuju chladit a znizovat horucku

   na fialkovy olej som nenasiel ziadnu studiu a to som pocas celeho covidu dokladne prehladaval internet – viete uviest nejaky dokaz pre svoje tvrdenie?
   napriklad ucinnost acylpirinu bola overena na vyse 100 000 pacientoch v UK
   FLCC protokol bol uspesne pouuivany na milionoch pacientov vo svete

   cibula a jablka sice obsahuju niektore ucinne latky ale len v malo mnozstve, v pripad ochorenia treba pouzit koncentraty
   konkretne NAC a Quercetin (ktory treba kombinovat so zinkom)

   a tak by sme mohli pokracovat

   1. Jasne, kašlať na medicínu – stačí „dokladne prehladaval internet“ a podľa toho sa liečiť.
    A čím viac to je „alternatívne“, „nemajnstrímové“, proti „big farma“ a pod. tým lepšie a tým viac sa toho teba držať.

 24. Nejen Nurofen, chybí sirupy na kašel, léky na kašel i antibiotika a další, náš lékař povídal, že nemá čím ,,léčit“, tak to vypadá, že se budeme muset léčit samo doma vlastní meducínou.

  1. Budeme se sice léčit vlastní meducínou a za své, ale zdravotní pojištění nám budou strhávat z platu stále dále.

   1. Průměrný věk praktického lékaře pro děti a dorost je kolem 60 let. ( jsem vygooglovala ) Za chvíli stejně nebude ten Nurofen mít kdo předepsat.

    1. Nurofen vám stejně nikdo nepředepíše, je to volně prodejný lék, ten si kupte za svoje. Vzhledem k tomu, že lékaři mají finanční limity na léky, tak si je šetří na léčiva, která jsou dostupná jen na předpis.

     1. Však vy víte, Medáku, jak to Sibyla myslela. Jen si nahraďte název Nurofen třeba názvem Pulmikort nebo názvem nějakého antibiotika pro děti. Zkrátka docházejí pediatři a pak bude jedno jestli bude oněch léků v lékárně dost. Pokud na to nebudete mít recept, budete se moct leda tak na ty léky koukat a nebo se snažit někoho podmazat.

       1. Vevčo, vy to asi berete podle USA, kde fungují „nurse practitioners“ – něco mezi sestrou a doktorem, ale pokud se situace nezměnila a já něco nezaspala, tak tento systém v ČR není. Česká sestra vám prostě nemůže napsat recept, protože nemá oprávnění/formální vzdělání k stanovení diagnózy (Čímž nechci sestřičky podceňovat, ale systém prostě tak nastavený je.).

        1. Kdyz nebudou doktori, tak tem sestram udelaji rychlokurz, a bude. Anebo se prejde na system, ktery jsem treba zazila v Recku. Lekarnik predepsal. 🙂

         1. Oni ani nejsou ty sestřičky, vzhledem k tomu, že musí mít kromě zdrávky minimálně 2 roky VOŠky nebo titul Bc. z vysoké školy. 4 roky zdrávky už nestačí.

          1. To tady neudělají, bílá mafie se musí odlišit aspoň tituly od plebsu. To pořád říkám,že nedostatek zubařů by vyřešil návrat dentistů. Proč zubař musí mít zkoušky z gynekologie a očního, nechápu. Vrtat a lepit plomby by se naučil i průměrně chytrý,jde o šikovnost a tu chytří mít nemusí.

    2. Zavedeni skolneho na lekarskych fakultach formou statni pujcky od statu. Za kazdy rok v praxi v CR odmazana cast. Kdo chce jit ven – at splati sam v penezich. Jiste, x lidskopravnich duvodu proc se to neda…

      1. Kecaj! Vzdyt to v americkem kapitalismu funguje! Mladym doktorum odepisuji dluhy za praci tam, kde leckdo nechce jit, treba na Aljasce.

        1. Cipísek (euf.), v komunizmu jsme nebyli a dokonce ani v socializmu (bezpřívl.) ne. Je to nadbytečně užívaná zkratka – tak jako hejno různých klišé. Ve svých důsledcích to velmi škodí a někomu se velmi hodí …

         Pozn.: Ani od takových „maličkostí“, se nedokážeme odpoutat (byť nás nic nestojí) ?

         1. Jj, ty maličkosti jsou třeba i v tom, že širokou (i vzdělanou) veřejností jsou akceptována nejrůznější prohlášení, kdy se věci nepojmenovávají správnými jmény …

          Berou mě všichni čerti, když někdo například operuje tím, že vláda nekoná, koná pozdě a nedostatečně, nestará se … a přitom snad všem vlastní hlavou myslícím tvorům musí být jasné, že to není pravda – opak bývá pravdou.

          Třeba taková energetická krize se sem nepřiplížila jako nějaký virus či větry ideologické diverze (to už spíš), ale někdo ji vyvolal. Do jaké míry to bylo způsobené blbostí či nedobrým úmyslem, nechť každý sám posoudí …

          A nechápu, proč se mi nezřídka vynořuje větička, již jsem často slýchával v dětství – „Seš blbé, nebo navedené?“

          1. musíme chrlit levné doktory pro západní kapitalismus. Tak to funguje. Jako ve fotbale. Nač vychovat mladé sportovce,babrat se s mládeží, to se nakoupí po celém světě a je to bez práce. A se skolstvim to samé. Proč by měli byt v Německu drahé lékařské fakulty,proč by Němci měli trávit mládí nad skripti a dřít? To se pretahne doktor z Ukrajiny, Slovenska Česka a jen se využije bez nákladů

     1. Souhlas.
      Mimochodem, zaznamenali jste, jak se nám ta ústavou zaručená bezplatná zdravotní péče vytrácí? Objevuje se stále víc zubařů, kteří neuzavírají smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Vystudují zadarmo (to je podle mě v pořádku) a pak praktikují pěkně za peníze na dřevo (to už je bo.del, že). Státním orgánům to zjevně nevadí.
      Zaznamenávám (pohledově), že zdravé zuby jsou už teď výběrová záležitost. Co teprve za dalších třicet let rozvoje společnosti. Vracíme se do feudalismu se vším všudy.

      1. Fór je v tom, že mají od pojišťovny limit, který, když překročí, tak jim to nikdo nezaplatí a makají pak zadarmo. Tudíž to řeší tímto způsobem. Zubařina je přitom velmi sofistikované řemeslo. Je to asi jako, kdyby jste si objednali topenáře nebo truhláře a podivovali jste se nad tím, proč za to chce peníze. Podotýkám, že zubařina je velmi finančně náročná na materiálové náklady.

       1. Jako ambulantní specialista jsem také měla od pojišťoven limity, nad ně jsem pracovala zadarmo. A na léky byl limit taky, pokud ho člověk překročil, platil nemalé pokuty. Ale to se obecně neví.

     2. V tom případě, ať také platí peníze klempíři a další řemeslníci, kteří těží z výhod práce v zahraničí. Ať zaplatí své středoškolské vzdělání zdarma.

     3. Opakovaně byly různé nápady, jak toto řešit, ale nebyly zavedeny proto, že si i vládní garnitura uvědomila, že by efekt byl kontraproduktivní.

      1. – pokračuji v předchozím komentáři –
       1/ zavést školné jen na lékařských fakultách nebo na všech?
       2/ je v populaci určitá část studentů, která má vnitřní potřebu studovat medicínu? Nebo když izolovaně na LF zvýšíme nároky (v podobě školného) pak půjdou studovat na na jiné školy a doktoři zase nebudou.
       3/ nemůže se stát, že na LF se školným půjdou hlavně bohatí a ne ti chytří a schopní ?
       4/vystudované doktory rovnou po škole budou odychytávat náboráři ze západních nemocnic a školné jim zadotují (cena VŠ lékařského studia je pod 1 mil korun, což není zase tolik za hotového doktora)

       Málokdo si uvědomuje, že současný nedostatek lékařů (prakticky ve všech oborech) vznikl tím, že v dvacet let po roce 90 byli placeni opravdu špatně, zvláště mladí , včetně různých forem „otrocké práce“ zadarmo. Viz Klausova hláška „ať jsou raději dělat taxikáře, když si tak vydělají více“.
       Akce lékařů „děkujeme odcházíme“ před 12 lety byla reakce na Drábkovu/Hegerovu snahu platy lékařům snížit. Také tomu nikdo mimo obor nevěřil.

       A je to systém, který má doběh minimálně 12 let, ale spíš více.

       1. Ano. Nejvíce v tom nadělala paseku paní Nagyová s Kalouskem. Tehdy na základě ideologických pouček snížili plošně platy státním zaměstancům o 10%, což bylo pro řadové zaměstnance 15%, protože management si to dorovnával odměnami. To se týkalo i lékařů ve státních službách, tedy především těch mladých. Bylo to tak demotivující, že to pochopitelně vedlo k „hlasování nohama“.
        Takto to dopadá, když stát řídí domina a gumárenský technolog.

       2. Urcite se v oboru orientujete lepe, nez ja, protoze ja znam jenom minuly a soucasny stav.
        Za sociku nebyl lekaru takovy nedostatek jako dnes, ale dneska je mnohem vice lekarskych fakult.
        To znamena, ze absolventi se budto oboru nevenuji (to si nemyslim), nebo po promoci (atestaci) odejbou za lepsim.

        Odtud ono volani po odpracovani urciteho poctu let dona. Nebo zaplaceni studia.
        Vy pisete, ze by se studia staly zalezitoti bohatych – to neni pravda. Kdo nema penize na zaplaceni, tak ihned nefrnkne do Rise, ale bude v Cechach par let pracovat.

        Vas bod c. 4. je zvlastni.
        Nemate pocit, ze prave ted se to deje, jenom nikdo za absolventy ten milion neplati? Nebo myslite, ze pokud by naborari museli zaplatit milion kc, tak by se jejich zajem o absolventy jeste zvysil?

        ps. znam osobne velke mnozstvi Cechu, kteri temer ihned po dokonceni studia odesli do zahranici.
        Ja sam jsem jeden z nich.

        1. Lékařů je síce více, ale spotřeba zdravotní péče roste rychleji (z různých důvodů), navíc roste složitost, takže je třeba čím dál víc odborníku na čim dál menší problémy.
         Motivace ke studiu je komplexní, čím více demotivujících prvků přidáme, tím méně zájemců o studium.
         Nedostatek lékařů nevznikl proto, že se tu měli dobře, ale naopak proto, že se tu měli špatně (od převratu). Tak nevím, jestli je dobrý nápad vymýšlet, jak jim to studium a nástupp do práce ztížit.

        2. ad bod 4 – jen jsem chtěl naznačit, že 30 tis Euro není pro zapadní nemocnici zasadní výdaj, tedy Ti co chtějí odejít, by stejně odešli – nebude to mít efekt na odchody lékařů do ciziny, ale na ostatní, kteří kvuli tomu nepujdou studovat. Protože od toho je krok k umístěnkám, neplaceným přesčasovým službám (jak to bylo cca do roku 2008 (nepamatuji si přesně) .. no studujte to 🙂

     4. Nejen lidskoprávním. Pokud by to bylo zavedeno pouze pro studující medicíny, bylo by to hrubě neústavní. Muselo by to platit pro všechny vysokoškoláky. A kdo myslíte, že by pak tu medicínu šel vůbec studovat? A kam by asi tak šel po absutoriu pracovat? No přece tam, kde by měl opravdu slušný plat a bez problémů si na to školný vydělal. A jestli si myslíte, že lékař násilím držený v ČR bude pracovat lépe a radostněji, pak si raději omyjte přirození vlažnó vodó.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *