30 května, 2024

Pár šoufků na víkend

Nikdy se nenašla jeskynní malba salátu

Na co lidé myslí, když si představují čarodějnictví. A jak takové čarodějnictví opravdu vypadá.

Budete jíst hmyz, abyste změnili počasí. Budeme jíst hmyz, abychom změnili počasí.

Komunismus v teorii: Budeme mít beztřídní společnost, no není to krásné? Komunismus v praxi:

Avízo: Hlupákům vstup zakázán

Přestaňte se snažit probudit ovce. Je na čase shromáždit smečku.

A ještě P.S.

48 thoughts on “Pár šoufků na víkend

 1. Pobaveně jsem v roce 1957 sledoval bytného,šumavského sedláka,jaký používá šoufek. Byla to Wehrmacht přilba. Jinak Indiáni jedli vnitřnosti a nadledvinky a tam byl vitamin C. Čili žádné kurděje. Co, žrali a žerou běloši z masa,to hází psum..

 2. No vida! Semínka hybridních, zmutovaných okurek, nenaklíčí. Zmutovaný hybrid Covidu 19 se množí o 106… Revoluce v přírodě! Nebo je to jinak?

  1. Ti nejbohatší lidé hlavně na Západě už jsou tak nad věcí, že na svém oblečení nelpí na rozdíl od těch, kteří mají jen pár milionů, na které jsou velmi hrdí. To je známé. Jen u politika by měl dbát na oblečení, když je to veřejná funkce. Jako soukromník, ať si klidně miliardář chodí oblečen jako bezdomovec. Jeho věc.

 3. Trochu k zelenině – okurkám:
  u nás na dědině je delší dobu (i tak trochu asimilována) rodina z Ukrajiny, kupodivu při rozhovoru s jeho mužským členem mi sdělil názor že válka RF s UA je ve skutečnosti válkou USA proti RF.
  Ale přejdu k věci : dočetl jsem se, že naše semena okurek (hybridy) se nedají ze semínek znova vysadit.
  A tak jsem toho Ukrajince požádal, jestli by nebyl tak hodný a na UA mi zaopatřil nějaké semena okurek, které nejsou v dosahu chapadel EUhnije a Monsanta.
  Jeho žena na UA pravidelně jezdí (Zakarpatí), on tam z „jistých“ důvodů nemůže jezdit. Asi mi ony semena okurek budou dodány za cca 3 týdny. Uvidím a podám zprávu.

  1. Mně moje Ukrajinka už dvakrát dovezla z Užhorodu domácí víno. Strašně sladké, chutí to připomínalo Tesavelu. I její rodina dobře chápe, za čí zájmy se u nich bojuje.

  2. Semena původních krajových odrůd můžete koupit na e-shopu Culina botanika ,provozuje ho Kateřina Winterová z Herbáře. Lze je pořídit také na webu Gengel, který objevuje, zachraňuje a rozmnožuje původní domácí odrůdy nejen zeleniny, podmínkou je, že když rostliny ze semen vypěstujete, máte část dopěstovat na semeno a to zase poskytnout k dalšímu množení. Podobných organizací zachraňujících původní odrůdy zeleniny,obilovin a hlavně ovocných stromů je více,lze je dohledat,je to záslužná činnost.

   1. Pro dokreslení :
    Na chalupě (okr. Třebíč) má skorosoused na dvoře starou odrůdu hrušky, je už kmen trochu vykotlaný a dendrologové odhadli stáří hrušně + – 150 let a stále plodí, nepotřebuje postřiky a. p.
    K němu si chodí sadaři pro materiál na štěpování, té odrůdě říkají Vladyka.
    Na roli stály, a někde dosud stojí staré odrůdy jablek, jako je Matčino a Panenské, nikdo je nestříká a nestříhá a stále rodí.
    Resumé : mám podezření, že nové odrůdy jablek šlechtí výrobci postřiků.

   2. Někdy člověka překvapí i chaos. Na ostrově na řece Odře (hranice Moravy a Slezska) jsem viděl rostliny s červenými plody.Sešel jsem z mostu dolů a tam vcelku prosperovala rajčata několika odrůd. Ochutnání nedopadlo špatně a nikdo jiný si jich nevšímal.Absurdní obrázek: uprostřed řeky blázen, který ochutnává rajčata. Poslední plod jsem snědl pátého prosince. Vysvětlení: kilometr proti proudu je hypermarket a tam vysypali rajčata do řeky, aby je nemuseli zlevnit. Něco se chytilo na ostrově.

    1. Pri povodni 2002 vyplachla voda zahradkarskou oblast. Pristi rok se o kilometr niz na jedno ostrove objevily keriky rajcat a zarodily. Neochutnaval jsem. Pak Povodi ostrov zkultivovalo bagrem a bylo po rajcatech.

  3. Když jsme pro Katalog permasemínek začali pátrat po nehybridních odrůdách okurek, zjistili jsme, že není vůbec snadné je sehnat. V katalozích našich velkých osivářských firem nehybridní semena okurek nenajdete! Z devadesáti odrůd okurek registrovaných ve Státní odrůdové knize jsou pouze tři nehybridní. Nehybridní odrůdy okurek téměř vymizely z oběhu. Zřejmě se dnes vůbec nešlechtí. Pro šlechtitele i osivářské firmy jsou hybridní F1 odrůdy výhodné – pěstitelé si osivo své oblíbené odrůdy musejí vždy znovu u nich koupit. Jakmile však firma hybridní odrůdu vyřadí ze sortimentu, pěstitelé o ni přijdou a nikde jinde ji již neseženou. Naše kolekce nehybridních okurek jde proti dobovému trendu. Naším cílem je vyvažovat drtivou převahu F1 hybridů. Chceme umožnit pěstitelům okurek pěstování vlastních semen a udržování vlastních oblíbených odrůd.
   https://permaseminka.cz/14-okurky

 4. Ne se nejvic libi ten vegetariansky.
  Mam tu vedle jednoho nadsenyho Anglicana vegose, tak mu to priste naserviruju 🙂

  1. Znám jednoho, který horuje pro vegetariánství. Vaří si to zrní sám, masožravou rodinu k ničemu nenutí. Ale o víkendu se o grilovačce nažere bifteků, ze se ani nemůže hýbat. 😀🥩

   1. Ale to je predsa spravny pristup k zivotu … maso kazdy den nie je zdrave, pokial to nie je dieta vo vyvine. A zelenina je zdrava, pokial je podavana len 5 krat do tyzdna.

    1. No, Eskymaci jidavali jen maso a tuk, krom nejakych tech bobuli, a temer nemeli srdecni a cevni problemy.

     Na druhe strane, neni na cele Zemi znamy jediny tradicni kmen, ktery by byl vegetariansky.

     1. Ach bóže, teď už se neudržím, tohle je hoax. Samozřejmě měli a úplně stejně jako běžná jiná populace:

      „Kontrolované studie však přínos rybího oleje neprokázaly. Ve zprávě z roku 2012 v časopise Journal of the American Medical Association vědci shrnuli výsledky 20 studií zahrnujících 68 680 pacientů a zjistili, že rybí tuk nemá žádný vliv na úmrtí související se srdcem, infarkty nebo mrtvice. Druhá zpráva z roku 2012 ukázala, že rybí tuk nezabránil opakování srdečních problémů. V roce 2013 zveřejnil časopis New England Journal of Medicine výsledky studie zahrnující 12 513 mužů a žen, které ukázaly, že doplňky stravy s rybím tukem nijak nezabraňují úmrtím na srdeční choroby ani hospitalizacím. Další dvě studie z téhož roku ukázaly, že rybí tuk nijak neprospívá poznávacím schopnostem a může zvyšovat riziko rakoviny prostaty.

      V nejnovější studii se vědci z University of Ottawa Heart Institute nově podívali na původní grónské studie, které tento mýtus odstartovaly. Ukázalo se, že Bang a Dyerberg nestudovali přímo domorodé obyvatelstvo. Spíše se spoléhali na hlášení o úmrtích a údaje o hospitalizacích, které se ve venkovských oblastech ukázaly jako nepříliš spolehlivé.“

      https://www.huffpost.com/entry/eskimo-myth_b_5268420

      A pokud se někomu nezdá tenhle zdroj, jsou v něm odkazy na novodobé studie. Jinak k tomuhle tématu existuje spousta dalších zdrojů vyvracející ten původní nesmysl, viz třeba zde: https://nutritionfacts.org/2018/07/12/the-eskimo-myth/

        1. No vim o Adventistech. Vim taky o lidech, kteri se vylecili z autoimunich nemoci tim, ze ji temer jenom maso.

         A historicky? Po stovky, tisice let? Zadni vegetariani. Ostatne bez masa by nam mozek — evolucne — nefungoval. Potreba amino kyselin, ktere se vyskytuji jen v mase. Dnes se to muze jakz takz nahradit koupi doplnku, ale evolucne pochopitelne ne.

         1. Další tradovaný nesmysl. Lidský mozek se nevyvinul „díky“ masu, ale díky potravinám bohatým na škroby:

          https://www.sydney.edu.au/news-opinion/news/2015/08/10/starchy-carbs–not-a-paleo-diet–advanced-the-human-race.html
          https://news.harvard.edu/gazette/story/2021/05/study-explains-early-humans-ate-starch-and-why-it-matters/

          Neznám nikoho, kdo by se „vyléčil“ čistě masitou stravou. Dotyčný buď kecá, a ve skutečnosti si doplňuje stravu jinak, nebo má tato strava v delším časovém horizontu vážné dopady na zdraví. Zahltil bych to tu spoustou odkazů na studie a videa, nicméně nevěřte nikomu, kdo propaguje různě ty keto a podobné nesmysly. Leda hazarduje se svým zdravím.

         2. Jo a ty aminokyseliny „vyskytující se čistě v mase“ bych fakt chtěl vidět. Ne, pokud se bavíme o bílkovinách, rostlinné bílkoviny obsahují všechny aminokyseliny. Nicméně ty rostlinné jsou pro organismus lépe stravitelné. Ale je to váš život a vaše zdraví, případně dětí, vnoučat atd. Potravinářský průmysl a nadnárodní firmy a řetězce rychlého občerstvení tu svou propagandu jedou fakt dobře, když se berou podobné nepravdy za vědecké poznatky.

          1. No, my se asi nedomluvime. Z ceho lidi tloustnou? Ze skrobu. Mam to vyzkousene.

           A prave jsem se dozvedela z nejake studie imitujici jidlo nasich davnych predku toto:
           Zjistili, že ke žvýkání a polykání zpracovaného masa je v průměru zapotřebí o 39 % až 46 % méně síly než u zpracovaných kořenových potravin. U masa se nejlépe osvědčilo krájení na plátky, díky němuž se maso nejen mimořádně snadno žvýká, ale také se zmenšuje velikost jednotlivých částic při každém polknutí, takže jsou lépe stravitelné. Pro [korenove potraviny] bylo nejlepší tlučení – potěšující skutečnost, která jednoho dne vedla ke vzniku bramborové kaše.

           Translated with http://www.DeepL.com/Translator (free version)

 5. Vevčo, díky!!!
  Jeden obrázek často vydá za článek přes dvě stránky.
  Je to povzbudivé, že i v Americe si dělají legraci ze stejných věcí, jako my tady.
  😍

  1. A jeste ke vsemu se k nekterym z tech sestrelenych balonu prihlasila Americka asociace americkych balonaru…
   Pry jich maji ve zduchu kolem sveta cele desitky. A nektere pry uz obletely CELY SVET nekolikrat 🙂
   A nektere nad USA prestaly odpovidat, kdyz USA vyhlasily balonum valku…
   To jeste porad mluvime jenom o USA, balony pousti ji jini.
   Rumuni si chteli splhout a sestrelit nejaky ten balon, ale pry se jim to nepovedlo 🙂

   https://archive.is/Xgq6e

   Pozor, v zadne pripade si nemyslim, ze by v Pentagonu byli takovi idioti, ze by to nevedeli.
   Proste ale dostali befel z Bileho hausu, ze se ted budou balony sestrelovat a basta.
   No a v Bilem hausu zase potrebovali zakryt jiny pruser. (Hersh a NS1/2)
   Smutne je, ze to vypada, ze Americani jsou opravdu prvotridni tupe ovce, ze jim to sezerou. Aspon podle zpravodajstvi, kde nebylo skoro nic jineho a moderatori meli uplne oci naverch hlavy…

   Vevco, muzete mi rict, jestli to lidi kolem vas opravdu tak zrali?
   Ja nejsem zadny balonar, ale uz od mladi vim, ze meteorologicke balony jsou vsude, protoze jsou levne a spolehlive, takze jsem od zacatku teto afery jenom ziral.

   Podobene jako Ukrajina je leta pestovana proti Rusku, tak jsou i Japonci pestovani k nenavisti k Cine. (kdyz se jich zeptam, co jima vlastne ti Cinani udelali, krom toho ze je naucili cist, psat a pocitat, tak mi jenom rozlobene rikaji, ze se jim neda verit a jsou to podvodnici)
   Takze kolem me to vsichni brali velmi vazne, co si to ta Cina dovoluje. O tom, ze tam nahore jsou pravdepodobne cele stovky, ne li vice balonu nikdo nechce ani slyset 🙂
   Tady mate ty americke balonisty:
   https://twitter.com/BalloonSciDan?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1626276038387826697%7Ctwgr%5Ee3e6e1e53b24095a44ca2ac72c236f1730fe2421%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.rt.com%2Fnews%2F571616-us-hobby-pico-ballon%2F

   Jo, ted si prave rikam, ze to nemusi byt vubec spatne, vypustit si takhle balon a kolem sveta sledovat jeho drahu.
   Asi to taky zkusim, dcera to bude mit jako science project do skoly, a ja se zabavim.
   A pri trose stesti USA vypusti nejakou tu raketu za 400k $.
   A to se vyplati!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *