23 listopadu, 2024

Pálí vás žáha?

Sousedku trápí žáha, a tak jsem se poohlídla po kúrách. Páni dochtoři to léčí medikamenty, které potlačují žaludeční šťávu. Alternativci to léčí jablečným octem či jedlou sodou. Obě strany tvrdí, že změna diety je nutná.

Jeden inženýr, co s tím měl velké potíže, si všimnul, že základ problému je dolní jícnový sval, který se nedostatečně stahuje. Tím dochází k úniku žaludeční šťávy do jícnu, a ta způsobuje spoustu nepříjemností. Protože, holt, žaludeční šťáva je žíravina. A jícen není vůči korozi odolný.

A tak si řekl… co kdybych posílil ten sval? Zkusil na to jednoduchý cvik. Klekni si na tlustší polštář (on to měl asi na 15 cm). Předkloň se, a dej paže na zem. Hlavu dej do rukou. Pak polkni, několikrát za sebou. Hlavní je, aby byla hlava níž, než žaludek. On ten cvik dělal při snídani a obědě. Požvýkal sousto, šel do kleku, a pak polknul. Při každém jídle to tak dělal aspoň několikrát. Za 67 dní se neduh podstatně zlepšil. Za dalších 5 až 6 měsíců byl pan šikulín permanentně vyléčený. Potvrdili mu to i na klinice.

Sepsal svůj případ pro žurnál Cureus, aby to mohli vyzkoušet i jiní, popřípadě i vědci. Zde je článek, v angličtině.

https://www.researchgate.net/publication/359946078_A_Simple_Exercise_to_Strengthen_the_Lower_Esophageal_Sphincter_and_Eliminate_Gastroesophageal_Reflux_An_Autobiographical_Case_Report

Abstrakt (DeepL): Je popsáno nové cvičení pro odporový trénink dolního jícnového svěrače. Odpor je kladen gravitací při polykání potravy, která je tlačena nahoru do žaludku. Sklon se vytvoří v kleče s hlavou skloněnou níže než žaludek. Po několika měsících každodenního opakování ustaly příznaky gastroezofageálního refluxu a cvičení bylo ukončeno bez recidivy.

 

25 thoughts on “Pálí vás žáha?

  1. Vevčo, velmi děkuji za uvedení publikace. Po prostudování uváděného článku a v něm uvedené citace jsem došel k závěru, že se jedná o vysoce sofistikovaný přístup (tj. „triviální řešení“ netriviálního problému, rozvedeno https://www.researchgate.net/publication/255708095_Emerging_Ubiquity_of_Green_Chemistry_in_Engineering_and_Technology str. 21/ 17) a odkaz na Váš příspěvek přeposlal známým s problémy gastroezofageálního refluxu i jejich lékařům.
    A ještě poznámky do diskuze. Zlehčovat závažné zdravotní problémy je nemoudré. Osobně při „pálení žáhy“ po dietetické chybě preferuji pár doušků mléka, téměř vždy pomůže.

  2. Také se může stát, že má někdo angínu pectoris a domnívá se, že ho pálí žáha. Rozpozná to tak, že mu nepomůže ani polévková lžíce jedlé sody.
    😀

  3. Mne občas trápí žáha,nejvíc večer po pilulce i když ji dost zapiji.
    Zkoušel jsem kdeco,nakonec jsem musel ještě něčím zajíst,třeba ovoce,nebo pečivo.

  4. Pálením žáhy (refluxem) trpím jen zřídka. Zpravidla po nějaké dietní chbě to pak pár dní trvá. Zejména v noci vleže. Vypozoroval jsem dvě věci:
    1) Na jednom boku je to daleko lepší, než na druhém. Žaludek není zrcadlově symetrický. Ale už si nepamatuju na kterém. Ale kdo má tahle problémy, rychle si to vyzkouší.
    2) Ideálním lékem upravujícím nenásilně (pufrovaně) kyselost je měkký tvaroh. Sníst asi čtvrtinu (pětinu) obvyklého balení.
    Oběma radami tedy minimálně nemůžete uškodit 🙂

  5. základní problém pálení žáhy jsou zaplynovaná střeva či chronická zácpa. ty totiž vytlačují žaludeční kyselinu nahoru k jícnu.

  6. Jojo, pálí… v mém případě to souvisí s nemocí zvanou achalázie jícnu. V současné době jsem po dvou operacích, první před 12 lety a druhá před 10. Začalo se mi to projevovat tím, že jsem nemohla jíst, resp. polykat a strava se vracela zpět. Proti pálení žáhy žádné speciální léky nemám, pouze esomeprazol.

      1. Po operaci se zlepšilo hlavně to polykání, které teď uz zase začíná trochu zlobit, ale jsem si sama vinna, hltám, málo zapíjím, obzvláště u těstovin a rýže. Žáha pálí dál, stejně tak křeče v jícnu.

  7. No, takových inhibitorů na snížení kyselosti žaludku máme přehršle. A fungují dobře….Tady bych se doktorů asi nebál…..

        1. Bohužel máte pravdu. Ještě vyšší úroveň ničí nervy kamarádce doktorce, dělají zakázané věci už s úmyslem, že si potom vezmou prášky. Že prášky nejsou bez vedlejších účinků netřeba zdůrazňovat.

      1. častou příčinou je stres, nepravidelné stravování, alkohol, životospráva. Takže lidi raději vezmou na milost pipulky než by něco měnili.

        1. Mě žáha zatím nepálí (leda přeneseně, když při čtení nedopatřením zapomenu včas zavřít oči), ale věřím, že krajíc chleba se slaninou, dochucenou chilli, a sklenička portského by to v nejhorším případě určitě spravily.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *