20 července, 2024

Pakatýlek

Někdy v zimě, to ještě nebyla válka, jsem napsal článek o hnojivovém průseru, který byl tehdy zhruba poloviční proti dnešní době. Do Evropy šlo málo plynu, do toho henten grýndýl, každý tupý debilní ministr zahraničí řval, že se bez ruského plynu obejdeme, Nekula u nás právě zaváděl deagrofertizaci zemědělství zvýšenou podporou těch, kteří dělají krávu s příběhem a plecko u nich stojí devět stovek za kilo, všichni měli plnou hubu ojrohodnot a všichni věděli, že žádná válka na Ukrajině nebude.

Tehdy jsem napsal, že jeden z největších výrobců hnojiv v rakouském Linci je na prodej. Protože za současných podmínek není možné vyrobit konkurenceschopně nějaké dusíkaté hnojivo. Firma Borealis patří pod koncern OMV a její hlavní předností byla především řeka Dunaj, která umožňovala snadnou a levnou dopravu po i proti proudu. Samozřejmě nejde jen o jednu jedinou továrnu na jednom místě, ale o celý konglomerát různých výrobních závodů a distribučních center. Všechno mají hi-tech, protože Němci i Rakušáci si na to potrpí.

A byl to jeden z nejvýznamějších konkurentů Agrofertu.

Tehdy jsem napsal, že Andrejko má o koupi zájem. Ale jen za velmi nízkou cenu, protože v dnešní době podle mě není cílem rozběhnout výrobu hnojiv v zemi, která se chce odstřihnout od ruského plynu a všechny ostatní varianty budou dražší. Těžko kupovat obrovskou chemičku, když není vůbec jisté, jak to celé půjde dál. Spotřeba hnojiv poklesne, protože jsou příliš drahá, apod, apod.

Včera proběhla tiskem zpráva, že Agrofert závazně nabídl za dusíkovou divizi této firmy 810 milionů EUR. Tedy zhruba dvacet miliard korun. K nám na veřejnost se samozřejmě nedostanou žádné informace, co přesně je předmětem obchodu, co do té dusíkové divize patří a co tam nepatří. Ale troufám si tvrdit, že se moje slova potvrdila – Agrofert nabízí za docela velkou továrnu směšný pakatýlek dvaceti miliard korun.

Kdyby byla normální situace ve světě, tak by to byl jeden z nejlepších kšeftů, co kdy Andrejko udělal. Ale také si troufám tvrdit, že by nikdo neprodal slepici snášející zlatá vejce nějakému pochybnému oligarchovi z východu. Produkce hnojiv byl vždycky příliš dobrý byznys, navíc dobře plánovatelný, předvídatelný a nepříliš logisticky obtížný. Dneska je to samozřejmě jinak. Lepší necelá miliarda euro v kešeni, než se dívat, jak to všechno krachuje, protože politici se rozhodli, že si budou hrát na vojáčky proti Rusku.

Částka skoro miliardy EUR vypadá impozantně, navíc nevíme přesně, co všechno je předmětem prodeje, ale troufám si tvrdit, že tohle je cena podobná našim privatizacím v devadesátkách. A vzhledem k tomu, jak to teď v Evropě vypadá, tak smyslem této koupě není rozjet výrobu hnojiv, protože Lovochemie má tajnou recepturu díky které budou náklady na výrobu v Linci poloviční. Smyslem této koupě je, zbavit se konkurence. Smyslem je, aby Borelias nevyráběla.

Celá tato transakce nám o skutečné budoucnosti naší zemičky i Evropy řekne asi víc než všechna politická prohlášení naší Uršulky Leyenové i Petra Ignoroviče Fialenka. Velký byznys totiž zpravidla ví víc než my. Všichni ti vrcholní manažeři chodí na obědy s politickými náměstky všech ministerstev a tak mají velmi dobrou představu, kam směřuje vývoj.

Já osobně bych si nejvíc vsadil na rozkulačení. Firma se koupí, vše použitelné se zdemontuje, haly se prodají a Agrofert si nechá jen ty překladiště mezi Dunajem a železnicí. To se může hodit. Zbytek je zbytečný. Hnojiv se bude prodávat (a tedy i vyrábět) méně, to zvládne i Lovoška, Šaľa a Precheza. Ceny naopak budou vyšší, protože není konkurence. Když si vezmu o kolik hektarů jde a jak velkou roli tohle bude hrát, tak mi to na tu kupní cenu celkem vychází. A Andrej je asi jediný, kdo je ochoten dát alespoň těch 800 milionů EUR, protože ti ostatní by nedali vůbec nic.

Ale mohu se také mýlit. Dnešní svět je tak uhozený, že vlastně nic není jisté. Může to být i přesně naopak. Rakousko je neutrální, s Putinem si vyjednali ceny za plyn a naopak se bude vyrábět v Linci a nebude se vyrábět v Lovošce. Ale pak nechápu tu nízkou cenu, respektive nechápu, proč OMV prodává generátor peněz. Může to být samozřejmě i tím, že správná nadnárodní korporace má tu správnou firemní kulturu, kde není ani jeden skutečný lídr, jen velká banda patolízalů, kteří přesně vědí, co musejí říkat na poradách a tak prodávají chemičku na hnojiva jen proto, že není dostatečně zelená. Od té doby, co západní korporace opustily ruský trh a všechno všecičko tam nechaly Putinovi skoro zdarma, tak už vlastně nemohu vyloučit ani variantu, že korporátní grýndýlisti pokračují v páchání západní ekonomické sebevraždy. Jó, kde jsou ty časy, kdy si ve Wolfsburgu v centrále Volkswagenu dupli a v Berlínském Reichstagu se z toho posrali…

Mimochodem… nikdo neudělal pro velikost Ruska tolik, jako západní korporace. Jen naprostý vymaštěnec mohl vymyslet, že si třicet let kupujeme lístky na ruský vlak, ale na vztek průvodčímu teď půjdeme pěšky.

Každopádně se teď vyplatí sledovat, co se bude dít v Rakousku s tamní chemičkou. Jestli tam propustí lidi a zdemontují stroje, tak je Evropa opravdu v řiti, protože klesne spotřeba hojiv, budou drahá a vlastně se ještě chvíli vyplatí obírat zemědělce o zbytky jejich majetku, než definitivně zkrachují. Pokud naopak se v Rakousku rozjede výroba, tak ví Babiš něco, co my nevíme… to by mělo znamenat, že se za čas všechno vrátí do starých kolejí, válka skončí nějakou dohodou, Ukrajina bude příštích sto let splácet válečné půjčky a plyn bude proudit všemi trubkami nerušeně dál, ať už budou politické kecy jakékoliv. Pokud se rozjede výroba v Rakousku a začnou naopak demontovat zařízení v Lovošce, tak se rakouští neutrálové dobře domluvili s Putinem na cenách plynu a aby to nevypadalo, že na grýndýl kašlou, budou tvrdit, že za všechny emise v Rakousku může český oligarcha… a v prdeli bude jen ta naše zemička, co je vůči Rusku papežštější než papež.

Takže to sledujme…

187 thoughts on “Pakatýlek

 1. Večerní svodka JP

  Charkov – dělostřelecké souboje u Starého Saltova, pohyby jednotek nulové.

  Izjum – přípravy na atak Slovjanska zřejmě skončily, pohyby vojsk jsou nulové, střelba minimální. Bohorodičnoje je nadále po kontrolou VSU.

  Krasnyj Liman – RA čistí lesy okolo města.

  Popasna – hlavní děj se odehrává v tomto katastru. RA útočí od P. na sever proti VSU, posíleným o zálohy a Těrabaronu (Teritoriální obrana – „lepší“ policajti). VSU proti nim zaútočily jihovýchodním směrem dvěma formacemi od Bachmutu a Běrestově. Výsledky této bitvy prozatím nejsou známy.

  Avdějevka – pouze lokální přestřelky

  Cherson – jsou zaznamenány pohyby jednotek na obou stranách, zatím bez střetu.

  Tímto se zřejmě odmlčím, páč Stará Jahoda rozhodla, že jsem se uzdravil, omládl, zkrásněl a zmoudřel, takže mi našla takovou spešl prácičku, že vůbec netuším, kdy se zase podívám do Gorolistánu.
  Privjéét všem, které jsem zde řádně sejřil, pokud přežiji, zase se objevím.

 2. Asfalťáčku milený,
  já si nemůžu pomoct, já na vás trpím, jako malé dítě na větry!

  Dnes máte ode mne virtuální tisícihlavé hejno leghornek za VÝNORKU!

  Jste jediný na světě, kdo po více než stu letech přišel na to, že češtinářští soudruzi zplodili ponořovací zmetek!!!

  Můj obdiv a hlubokosklon!

  1. Targusi, nemohli bysme to ještě komplikačně zjednodušit? Já bych navrhoval ponorky a vynorky sloučit do jedné skupiny – norky.

   Právě jsem otevřel flašku portského a hodlám se mezi norky podívat. – Dvanáct Zakladatelů z deseti doporučuje(

   1. Re: Halef

    Tato teorie je naprosto scestná. U nás je tolik norků, že by se na paluby všech norek nevešli.
    A to už jsme ty nejzasloužilejší kusy přejmenovali na Nortony!!!

 3. „ZE ZAHRANIČÍ: Námořních manévrů v Baltickém moři Baltops 22 od 5. do 17. června se zúčastní 14 zemí NATO a také Švédsko a Finsko“

  1. Zbyněk Fiala: Čeká nás apokalypsa
   titanic
   5.6.2022 13:43
   Na konci roku se přiblíží soudný den i k rodinám se středními příjmy

   Kdo má rád kabinet hrůzy, mohl se podívat ve středu do sněmovny. Na pořadu byla drobná novela energetického zákona, která má usnadnit doplňování plynových zásobníků a zkrátit muka zákazníků, kterým se zhroutil dodavatel a měli platit půl roku dvakrát vyšší měsíční zálohy, než vyžaduje čtyřnásobně zvýšená cena.

   Poprvé tam otevřeněji zaznělo, co nás čeká. Vláda má jiné starosti, ale všimla si toho opozice:

   „ČEZ bude zdražovat od 1. 7. čtyřnásobně plyn, elektřinu o něco méně. Jenom podotýkám, že to je čtyřnásobně vůči minulému roku a dvojnásobně vůči jaru tohoto roku, a lze předpokládat s poměrně velkou dávkou pravděpodobnosti, že na konci tohoto roku dojde k dalšímu zvýšení. To bude znamenat pro nízkopříjmové, ale možná i pro některé středněpříjmové rodiny apokalypsu,“ prohlásil Havlíček.

   Snažil se vystupovat v konstruktivním duchu, a tak přednesl pár návrhů. Vláda by mohla lidem pomoci desítkami miliard korun z neuvěřitelných zisků ČEZu, který na této situaci bohatne. Stát je přece většinovým vlastníkem této společnosti. A pak je tu taky otázka energetické bezpečnosti. Zásobníky plynu jsou momentálně na prodej, RWE od plynu odchází a stát by toho měl využít. Měl by je koupit, než se dostanou do rukou nějakým vyděračům.

   „Je na rozhodnutí státu, jestli se k tomu využije nějaká státní instituce nebo nově založená firma, to jsou detaily,“ vysvětloval Havlíček. Vidí však dva důvody, pro by se to mělo udělat: „Za prvé se tím bude eliminovat riziko spekulace, to znamená, že to koupí někdo jiný, kdo může v určité době z nějakých důvodů, ať už bezpečnostních nebo obchodních toho využít ve svůj vlastní prospěch čili v neprospěch státu. Druhá věc je ta, že zásobníky zde RWE určitě nebudovalo proto, aby podporovalo tuzemskou energetiku, ale proto, aby na nich vydělávalo.“

 4. Na sudetoněmeckém sjezdu poprvé zazněla česká hymna
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/na-sudetonemeckem-sjezdu-poprve-zaznela-ceska-hymna-40399140
  Sudetští Němci mají novou sociální síť. Láká i Čechy
  https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/sudetsti-nemci-maji-novou-socialni-sit-laka-i-cechy-40399120
  „Je to sociální síť pro sudetské Němce, jejich přátele a všechny, kteří se zajímají o sudetoněmeckou historii. A je to také pro vzájemnou výměnu,“ řekla Krognerová. „Každý, kdo se zajímá o historii českých zemí, je srdečně vítán,“ uvedla.
  „Potěšilo by nás, kdyby se tam připojili i lidé z České republiky, kteří mají zájem o česko-německou výměnu, mohou to být třeba i školní skupiny,“ dodala.
  —–
  Chtěla bych vědět, jak by reagovali Němci, kdybychom 70 let po válce zprovoznili v celém Německu sociální síť pro potomky totálně nasazených Čechů a do Říše zavlečených českých dětí.

  1. Začali by řvát,že jsme se nevyrovnali s minulostí,že nechceme nastolit nové vztahy nezatížené minulostí stále máme předsudky, neustále vzpomínáme na chyby našich prapředků , nechceme usilovat o vyvážené, kvalitní a oboustranně prospěšné vztahy. To by byl řev

     1. Škoda, že nenapsali, jestli sudeťáci stáli v pozoru a zpívali „… A to je ta krásná země, země česká – domov můj…“

 5. OT z ekonomické fronty:
  1) Koncem minulého týdne Mišustin oznámil zákaz vývozu inertních plynů z Ruska do konce r. 2022. Vývoz je umožněn jen na zvláštní povolení ministerstva, např. argonu Rusko dodávalo na světový trh cca 30% objemu, Ukrajina asi 10%(ze závodu v Mariupolu + ještě jednoho, který je zničen), Čína cca 15%. Do náhradní výroby se nikomu nebude chtít investovat, protože je tu možnost, že Rusko přejde na barterový obchod (já vám inertní plyny – vy mně čipy) nebo na konci r. 2022 zákaz zruší. Inertní plyny kromě průmyslu(polovodiče, sváření, laser, žárovky…) potřebuje zdravotnictví a potravinářství.
  2) Putin v rozhovoru navrhl 3 cesty, jak vyvézt pšenici z Ukrajiny:
  – z ukrajinských přístavů – Ty je třeba odminovat. Na odminování jsou potřeba speciální vojenské lodě, které Ukrajina nemá. Turecko na základě konvence z Montreux, která stanovuje a upravuje režim proplouvání válečných lodí úžinami Bospor a Dardanely, nedovolí proplutí v době válečného konfliktu žádné loď, která nemá mateřský přístav v Černém nebo Azovském moři. Rusko nabízí bezpečný koridor.
  – z bývalých ukrajinských přístavů Mariupolu a Berdjansku – Rusko nabízí bezpečný koridor výměnou za ukončení sankce na pojištění ruských lodí. Ukrajina by samozřejmě musela DNR zaplatit za přepravu a nakládku
  – vývoz přes Bělorusko k Baltu – tady je cenou ukončení sankcí vůči Bělorusku
  Už jenom po zveřejnění Putinova rozhovoru klesla cena pšenice na světových trzích. Míč je teď na straně západu.
  3) Centrální bance v čele s Naibulinou se stále nedaří stabilizovat kurz rublu. Jen díky intervencím na valutovém trhu se jí daří s vypětím všech sil držet kurz na 60-62 RUB za 1 USD. Další posilování rublu není ekonomickým zájmem Ruska, sílí obavy z poklesu objemu domácích investic, soukromých i státních. Soukromé dusí sazba půjček a státní kurz rublu.

  1. No prosím! Vidíte to?
   Jen jsem jednou a krátce tohodle hlodavce pochválil, že je chytrý, mladý a krásný, a on vám tu hned začne sejřit s inertními plyny, že jako kvůli tomu ukrajinští soudruzi prohrajou a hlavně my s nimi!
   No fuj!!!
   To mám za to!!!
   Za dobrotu na žebrotu!!!

  1. Závidím všem, kteří nemají tak pokrokového internetového poskytovatele jako já!
   Kam se hrabe náš městský poskytovatel na Jakuba Jandu či generála bisonů!

   Jsou bdělí a ostražitía chráni mne i můj počítač před ideovou infekcí.
   Když kliknu na ideově nebezpečný odkaz, vyskočí toto:

   Vážený zákazníku,

   přístup na stránku byl zablokován, protože představuje vážné riziko pro Vás a Vaše zařízení.

   Snažili jste se dostat na adresu: http://www.infokuryr.cz/n/2022/06/05/vycvik-provadeli-zahranicni-instruktori-ruske-ozbrojene-sily-zautocily-na-delostrelecke-vycvikove-stredisko-ozbrojenych-sil-ukrajiny/
   ——————-

   Sláva Banerině!

   1. Máte dvě možnosti. Nechat se dál šikanovat, nebo to obejít. Obejít se to dá více způsoby, nejjednodušší je přes VPN. Buď si nainstalujte prohlížeč Opera, ten má VPN přímo v sobě a jsem si téměř jistý, že když ho Číňané tehdy kupovali, počítali s přesně podobnými situacemi na tzv. západě. Nebo platit měsíční poplatky některému z poskytovatelů VPN. Samozřejmě, v reálu vás to neochrání před tajnými službami, ale před buzerací místních poskytovatelů celkem ano.

    1. Mám placené VPN, ale ani to mi nepomáhalo, když jsem byla nahlášená „jako z Prahy“. Tak se hlásím „jako ze Švédska“ a to funguje. Udělala jsem to na vaše doporučení, tdx, asi začátkem března, když jsem se už dva týdny nemohla dostat na AK.

  2. Na ruských nevládních/alternativních zdrojích(Navalný, NEXTA, Nevzorov, Cimbaljuk) se každé dva měsíce posledních 6 let, minimálně, objeví jedno ze 3 oblíbených témat:
   – nemoc Putina – smrtelná, život ohrožující, těžká
   – smrt Putina a jeho dvojník/dvojníci
   – atentát na Putina či státní převrat – už uskutečněný s pomocí dvojníka nebo plánovaný
   Odtud informaci přebírají další. Vůbec nevadí, že stejný zdroj totéž zveřejnil před rokem a bylo to jen zbožné přání.
   Faktem je, že Putin umně lavíroval mezi různými zájmovými skupinami a SVO rozkolébala rovnováhu, takže se všechny skupiny snaží získat větší vliv.

   Západ vsadil na to, že když zaútočí na majetky oligarchů a dá jim najevo, že pokud dokáží Rusko zbavit Putina, za odměnu jim Západ majetky vrátí. Sázka na vliv oligarchů nevyšla. Nemyslím si, že Bidenův výrok ohledně Putina v projevu v Polsku byl náhodný. Tady se mezi řádky nechalo přečíst leccos:
   – Západ nemá nikoho tak blízko Putina, aby dokázal ohrozit jeho život
   – Západ nedokázal správně zhodnotit vliv potrefených oligarchů na chod politického života v Rusku

   1. No však už v Rusku dávno nevládne Putin, ale jeho dvojník Nývlt. Ten jenom čumí, drží se stolu a telefonovat neumí (nemá ten nový žlutý US telefon co má Biden).

    Sláma Ukravína!

   2. To bude něco jako ten „vyrabovaný katolický klášter v Mariupolu, proměněný okupanty v „krajský výbor““ nebo „zatčený nejmenovaný ředitel nejmenované humanitárky v oděské oblasti, rozprodávající „humanitární“ pomoc pro VSU“ a další „tutovky“.
    Když na to tak koukám, tak mi asi brzy odejde čudlik s uvozovkou :o)))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *