27 května, 2024

Kdyby to byla pravda…

Pojďme si dneska udělat takové malé myšlenkové cvičení. Pojďme si dneska připustit, že skutečně existuje svět podle Lukačeviče a jeho pravdomluvných médií. Že je pravda všechno to, čím nás krmí CNN, že reportéři České televize nedeklamují ukrajinskou propagandu, ale čistočistou pravdu. Představte si, že jsme se probudili ve světě, kde je všechno přesně tak, jak nám to říká Petro Igorovič Fialenko.

Nejprve s dovolením shrnu situaci. Ruská armáda je v rozkladu, má zásoby jen na posledních pár dní, její ztráty na lidech a technice jsou ohromné. Ukrajina se pomocí západních zbraní chystá přejít do brzké úspěšné ofenzívy a vlastně se čeká jen na to, až Rusové vystřílí poslední zbytky Kalibrů, až jim Ukrajinci zničí poslední letadla, vrtulníky i drony.

Ruské politické vedení je v rozkladu, protože zjistili, že armáda je zkorumpovaná a nedokáže Ukrajinu obsadit ani za tři dny, ani za tři měsíce. Západní sankce je drtí, hospodářství je ve volném pádu, odvrátili se od nich všichni spojenci. Díky sankcím a embargu přichází Rusko denně o obrovské částky a za chvíli nebude schopno bojovat. Lidé se začínají bouřit, protože prohlédli tuhou cenzuru této brutální diktatury. Rusové na Putina páchají jeden atentát za druhým, sám Putin už je mrtvý a na jeho místě je dvojník. Vynechal jsem něco?

Jo, jasně… Putin je jak Hitler. Teď je to komplet.

Takže si představte, jak pološílený diktátor hitlerovského typu sedí v bunkru pod Kremlem a všechno se mu rozpadá pod rukama. Ještě pár dní a jeh vojáci nebudou mít jídlo. Ještě týden a ruské ostřelování skončí, protože jim dojde munice. Jednotky se bouří, nechtějí jít na frontu, lidé demonstrují bez ohledu na následky a jeho bývalí přátelé se od něj stále více odvracejí. Jestli to takhle půjde dál, tak ho brzy sesadí a odlifrují do Haagu před soud.

Samozřejmě, jako správný krvavý diktátor Hitlerova typu, má i svoje fanatické stoupence, které dokonale zpracovala jeho propaganda. Díky tomu ještě nebyl sezazen, má své Ježovy i Goebelse, má své mladé geroje s vymytým mozkem, ale citlivými spouštěmi samopalů. Má své fanatiky na těch nejdůležitějších místech v celé státní správě, kteří používají ještě horší metody než nácbatalion Azov, aby udrželi drchavičný mechanismus této nepovedné války v chodu.

Putin, jako každý správný hitlerodiktátor samozřejmě nemá žádné skrupule. Všechno dělá jen a jen pro sebe a svojí moc. Je ochoten raději zničit svět, než se smířit s porážkou. Koneckonců několikrát veřejně řekl něco ve smyslu, že k čemu by mu byl svět bez Ruska.

Teď by měli všichni scallopové a líbodémo spoluobčané chrochtat blahem ne? Vykreslil jsem Rusko a Putina přesně podle jejich představ. Takhle to oni vidí. Ještě bych k tomu přidal, že samozřejmě věří Fialovi, protože to je ten nejlepší premiér a věří vládě, že všechno vyřeší. Stačí chvíli vydržet, protože Rusko už se za chvíli rozpadne a pak bude všechno v nejlepším pořádku.

Představuju si sám sebe na Putinově fleku a říkám si, jak bych asi reagoval na tu zoufalou situaci… Jsem šílený diktátor, jde mi jen o moc, ale rozpadá se mi to pod rukama. Já bych do té atomovky šel. K čemu je mi svět bez Ruska? Všichni mě opustili, brzy mě zavřou nebo oběsí, s Ruskem a mojí mocí je tak jako tak konec… a jsem šílený… Tak když ze světa nemám nic já, tak z toho nebude mít nic ani nikdo jiný, ne? Dává to logiku? Šílená situace + šílená blamáž + šílený diktátor = atomový armagedon. Na co jiného vsadit? Naštěstí mám na těch nejdůležitějších místech svojí SS, tedy pardnon, svojí Čeku a ti bez váhání moje rozkazy vyplní.

Zároveň bych asi chtěl zkusit, jestli by nešlo na jedné straně použít atom, ale na druhé straně nespustit konec světa.

Co takhle hodit první atomovku na Kyjev a k tomu vyhlásit, že pokud ještě překročí jeden náboj ukrajinskou hranici, tak další atomovky padnou na Varšavu, Berlín, Řím… Prahu, Brno. A k tomu vyhlásit, že atomovky se vyhnou jaderným mocnostem jako USA, Británii, Francii… Prostě před tím koncem světa ještě vyzkoušet, jestli ti druzí mají dost odhodlání vyhubit kvůli Ukrajině i sebe…

Dovedete si představit, co by třeba způsobilo Putinovo prohlášení, že dneska vaporizoval Kyjev a jestli do večera nebude po válce, zítra vaporizuje Prahu, Varšavu a Berlín? Dovedete si představit ty miliony lidí, jak narychlo opouštějí ta velkoměsta? Možná by ani nebylo nutné tu atomovku hodit, jen tím zmatkem by umřelo strašně moc lidí.

Stejně tak si představte, že Ukrajinci ať už s pomocí amerických raket, nebo nějak sami zaútočí na ruské území a udělají někde sto kilometrů za hranicemi nějaký slušný masakr. Na to se nedá nereagovat. Něco se udělat musí.

Svým dnešním textem chci varovat všechny, co si myslí, že je Rusko na hraně kolapsu a Putin je šílený diktátor. Nerouhejte se, nic není horšího, než kdyby to byla pravda. Nezkoušejte odhodlání našich spojenců, zda jsou ochotní v případném atomovém konfliktu vyměnit Chicago za Prahu. Nedrážděte šílence. Nikdy nevíte, jestli se nerozhodne vzít nás všechny do zkázy sebou. Nežeňte to na hranu, i když si myslíte, že to máte pod kontrolou, uvědomte si, že příčinou selhání nejčastěji bývá tzv. NP – náhodný průser. Podělá se něco, co jste nečekali. Nebalancujte blízko u hrany, nikdy nevíte, kdy se vám zvrtne noha.

180 thoughts on “Kdyby to byla pravda…

 1. Musím říct, že mě nesmírně potěšilo, že Vidlák nebere oficiální „propagandu“ ani trochu jako pravdu 🙂
  Mezi křesťany se mi zdá jako výjimka – dobrá výjimka.
  My křesťané máme sklon poslouchat oficialitu (po vzoru „co je císařovo to patří císaři“) a často si nevšimneme (nevím proč, a trápí mě to), že právě posloucháme stranu která škodí lidem (západní manipulace ukrajinou, médii, energiemi, a vlastně vším).
  Právě proto mě těší, že Vidlák to vidí realističtěji (ku prospěchu obyčejných lidí, a žel i navzdory předchozímu postoji ke kovidu).

 2. P.C. Roberts: Na Ukrajině nadchází Rusům čas rozhodnutí
  ——————————————————————————

  3.6.2022 16:08
  „Domnívám se, že i Kreml už došel k názoru, že omezená intervence na Ukrajině byla chybou. Nemyslím tím, že ruské vojsko snad neuspěje ve své snaze vyhnat všechny ukrajinské vojenské jednotky z Donbasu. Tou chybou bylo něco jiného. Byla to víra, že omezená intervence zůstane omezenou.

  Teď se v konfliktu nalézají USA i NATO. Ukrajinu zaplavují těžké západní zbraně i s poučením, jak s nimi zacházet. A Washington poslal na Ukrajinu rakety schopné zasahovat i území Ruska. Omezeného nezůstalo tedy v konfliktu téměř nic.

  Pro Rusko zůstává dilematem, zda má vojenské operace omezit jen na oblast Donbasu na východě Ukrajiny, zatímco na západě Ukrajiny se budou akumulovat protiruské zbraně a kde se současně budou formovat i nová ukrajinská vojska, která nahradí ta, jež Rusové likvidují na Donbase. A tak Kreml sice úspěšně osvobozuje Donbas, ale jeho cíl demilitarizovat Ukrajinu a učinit z ní neutrální stát, aniž by přitom bylo nutno obsadit celé území Ukrajiny, se vzdaluje. A konflikt navíc expandoval v posledních dnech, kdy až dosud neutrální Švédsko a Finsko požádaly o přijetí do NATO. Zvláště přijetí Finska do NATO, kdyby se uskutečnilo, by představovalo značné rozšíření přítomnosti NATO na hranicích Ruska. Čili by nastal pravý opak toho, čemu chtělo Rusko svoji intervencí na Ukrajině předejít.

  Kreml varoval, že se zeměmi, které by do konfliktu vstoupily, by bylo jednáno jako s válečnými žoldnéři, ale zatím svoji výstrahu nedoprovodil činem. Takže na Ukrajinu posílá dnes neohroženě zbraně i vojensky nevýznamné Dánsko.

  Opožděné a omezené ruské reakce na washingtonské provokace jsou příčinou současného konfliktu a jsou též příčinou toho, že současný konflikt se může vymknout kontrole.

  Bylo zřejmé, že Kreml potřeboval rychlý a totální zábor Ukrajiny, chtěl-li zabránit rozšíření války a chtěl-li současně též odradit nečleny NATO od tužeb vzdát se neutrality. Namísto toho však omezená ruská akce dala Washingtonu možnost konflikt dál rozšiřovat a udržovat jej v běhu i poté, co ukrajinská armáda bude v Donbasu poražena.

  Kreml, jak se zdá, má problém pochopit, že pro něj žádné mírové a diplomatické řešení neexistuje. A to i když Wolfowitzova doktrína z roku 1992 mluví jasně: „Prvním cílem zahraniční politiky USA je zabránit znovuzrození nového rivala, a to buď na území bývalého Sovětského svazu, anebo kdekoli jinde. Toto je základní úvaha dominující nové regionální obranné strategii. Je nevyhnutelné usilovat o to zabránit dominanci nepřátelských sil v regionech se zdroji, které by mohly stačit na vytvoření globální moci“. Čili: Zničíme každého, kdo by se opovážil ohrozit naši světovládnou pozici.“

  1. Ukrajinci jsou řadu let indokrinovaní o tom, že jsou vyjímeční mezi Slovany a že jejich genetický původ je někde ve Skandinávii a shodou okolností se vymanili z vlivu Ruska. Tento narativ mohutně přikrmovali „vrazi z Volstrýtu“ prostřednictvím svých peněz a koláčky distribuované Nulandovou.
   Co by mělo Rusko udělat je těžké rozhodnout. Podle mého názoru by Rusko mělo zpomalit svůj postup a nechat vyhnít zdecimovanou Ukrajinu ve svých potížích za vydatného „kalibrování“ soudružské pomoci tolik opěvovaného západu. No a na obsazených územích dále vydávat Ruské pasy a taky je mohutně ekonomicky (i finančně) podpořit, aby se to zbytek Ukradiny dozvěděl. To je úděl přesahující jednu generaci.
   Na vojně jsem nebyl a je to jen moje nedokonalá úvaha omezená mými chabými znalostmi a nezkušeností s mez. politikou.

  2. Kreml určitě počítal s tím, že nedobyde celou Ukrajinu a že Ukrajina dostane zbraně ze Západu. Tady jde o čas. Rusko brzy dobyde území s proruskými obyvateli a pak se odřeže od zbytku Ukrajiny a Evropy.
   No a pak to Ukrajinci mohou zkoušet – ale na Donbase budou už útočit proti Rusku.

   1. Ad:HW

    „Kreml určitě počítal s tím, že nedobyde celou Ukrajinu a že Ukrajina dostane zbraně ze Západu…“

    Kremel pocital, ze to pojde podobne, ako na Kryme. A zo zaciatku to aj tak vyzeralo. Vsetko sa zdalo, ze ide ako po masle. Ruski vysadkari obsadzovali strategicke letisko Hostomel, zabili byse 200 priaslusnikov ukr. armady, odrezali Kyjev od zapadu a zautocili z Bieloruska. Vsetko islo relativne ako po masle. Kyjev mal byt rychlo a prekvapivo obsadeny a la Krym. Takze kremel naozaj nepocital s tym, ze by potreboval dobyjat Ukrajinu. Stacilo prevziat kontrolu na Kyjevom, nastolit svojich. Tak to urobili aj v 1968 v Prahe. A urcite nepocital s tym, ze Ukrajina dostane zbrane zo zapadu, lebo ani zapad s tym nepocital a dlhy cas ziadne zbrane nedodaval, lebo po nastoleni prokremelskej moci by nebolo komu ich davat, jedine tak Rusom.

    Ale – nieco sa, slusne povedane, posralo. Zacalo to nie celkom dokoncenou pracou v Hostomeli, tam sa to zacalo obracat. No a potom sme ten postup na Kyjev videli… Takze, po dlhom vahani (cakali, kedy bude Kyjev obsadeny a padne), chceli, nechceli, aj pod tlakom verejnej mienky, pomaly sa niektore staty rozhybali skor (evidentne zo zaciatku, okrem Polska, nie s velkou chutou) niektore ani dodnes (Nemecko – zatial len sluby, skutocne dodavky bezvyznamne).
    No a Rusko muselo reaorganizovat za pochodu, pripravit plan B, ktory dovtedy nemali a postupne, po zmene planu, zacat veci konsolidovat a realizovat nahradny plan suvisiaci s vojnovym a bojovym obsadzovanim Ukrajiny. No a kde zacat, ak nie na uzemi, kde su od roku 2014, teda „LDR“ a „DDR“ a na prilahlych – podla nich prorusky a teda mysleli, ze aj prokremelsky naladenych – uzemiach.

    1. No, nebyl jsem u toho, když Putin plánoval válku. Jen tak logicky si říkám, co by Putin dělal s územím, kde ho nechtějí. Takže předpokládám, že už od samotného počátku chtěl dobýt jen prorusky smýšlející Luhansk, Doněck, popřípadě Cherson a Záporoží.

     1. „Takže předpokládám, že už od samotného počátku chtěl dobýt jen …“
      A preto zacal s vysadkom na Hostolemi a tankami na Kyjev?
      Nevravim, ze tie oblasti, ktore ste menovali, nechcel mať pod kontrolou. Ved v podstate „LNR“ a „DLR“ ma pod kontrolou od 2014. Tam ale asi „denacifikaciu“ a „demilitarizaciu“ robit nechcel, ze.

      1. Oprava – Hostomeli. Aby sa „kočka šklíba“ zasa pri chybe nezacyklila, ako pri chybe pri preklade, z ktorej jej vyslo, ze muzsky klastor ma predstavenu:-).

       1. Jste opravdu směšný, jak by mohl jakýkoliv slovník přeložit slovo opat nebo převor ( to jsem si musela tedy najít, v těch katolických věcech se nevyznám) jako matka představená? Jen pro dokreslení matka představená, opat, převor : Mutter Oberin,
        Abt, frühere – tolik google. Takže si nevymýšlejte, raději odpovězte na to co se tady ptám už po několikáté a to, kde je ten klášter v Mariupolu? A jak to že nějaký kněz (samozřejmě polský) zdrhl již kolem 7.3. ale poháry byly ukradeny až kolem 17.3.? To tedy nebyl moc statečný. Matku představenou už bychom měli vysvětlenou Vaší,…hm rádoby výmluvou, která je naprosto nelogická.

    2. Možné to samozrejme je, ale poslať 40.tis.vojakov blokovať cca 3 mil.obyvatelov Kyjeva, to by musel byť generálny štáb asi hodne blbý……fakt to tak s nimi dopadalo vždy doteraz? Opití muzici neschopní základných počtov? Po zablokovaní letiska pri Kyjeve mali predsa pristávať ruské lietadla ako v Kazachstane, ale nepristavali……majú ich v Kazachstane to ukázali…..ale lietadla neprišli. Možno sa niečo pokazilo ale skôr naozaj plati teza Larryho Johnsona teda, že s minimálnou silou zablokovali veľkú armádu pri Kyjeve a tak nemohli ísť na pomoc na Donbas

     1. No, presne ste to napisali – MALI PRISTAVAT a NEPRISTAVALI, lebo sa nakoniec ukazalo (nejaky „blby“ velitel Ukrajincov sa zasekol a nevzdal), ze ten Hostomel nemaju v rukach tak, aby mohla invazia pokracovat, ako si ju naplanovali.

      Takze neviem naco opakujete tie kecy zdejsich zdejsich o opitych muzikoch a pod. A 3 mil. vojakov nemali pri Kyjeve, medzi nami, to urcite viete, kde mali Ukrajinci svoje vojska. Skratka, bleskovou akciou – obsadenie Hostomela, jedno lietadlo za druhym s technikou a specialnym vojskom, zaroven postupny utok zo severu…to malo trvat par dni a Kyjev mal padnut v podstate bez nejakych velkych strat na jednej, ci druhej strane do proruskych ruk, ako Praha 1968, alebo ako Krym, alebo ako uvadzate – Kazachstan.

      No – NEVYSLO TO. Preto je teraz vojna.

     2. No, presne ste to napisali – MALI PRISTAVAT a NEPRISTAVALI, lebo sa nakoniec ukazalo (nejaky „blby“ velitel Ukrajincov sa zasekol a nevzdal), ze ten Hostomel nemaju v rukach tak, aby mohla invazia pokracovat, ako si ju naplanovali.

      Takze neviem naco opakujete tie kecy zdejsich zdejsich o opitych muzikoch a pod. A 3 mil. vojakov nemali pri Kyjeve, medzi nami, to urcite viete, kde mali Ukrajinci svoje vojska. Skratka, bleskovou akciou – obsadenie Hostomela, jedno lietadlo za druhym s technikou a specialnym vojskom, zaroven postupny utok zo severu…to malo trvat par dni a Kyjev mal padnut v podstate bez nejakych velkych strat na jednej, ci druhej strane do proruskych ruk, ako Praha 1968, alebo ako Krym, alebo ako uvadzate – Kazachstan.

      No – NEVYSLO TO. Preto je teraz vojna.

       1. Proč 2x? Protože tak hodnotný komentář by byla škoda nezdůraznit. MMCH ty 3 miliony uvedené v diskuzi výše neměl být početní stav UA armády u Kyjeva, ale předpokládám, že tím byl myšlen počet obyvatel téhož. Zdá se, že reagujete na to co si myslíte vy sám, ale ne na to co je psáno. To je potom těžká debata.

      1. JAHA: Město velikosti Kyjeva nejde dobýt za den. To by se museli jeho obránci sami vzdát. I kdyby do města dostali někde zmíněných 7000 výsadkářů a speciálních jednotek, byli by přečísleni a obklíčeni. Je to těžko pochopitelný, proč tohle tažení z Běloruska někdo vymyslel z vojenského pohledu.

       1. Re: Manuel

        To nebylo JENOM z Běloruska. Hlavní síly a počty šly od Gluchova.

        A vysvětlení je vcelku jednoduché. RF počítala s vnitrostátním převratem, který jednoduše nevyšel. Buď se pověřené osoby posr*ly, anebo byly ve vší tichosti zlikvidovány. Tohle SBU umí v duchu těch nejlepších sovětských tradic.

        1. Jo , nebo aspon ,ze pritlaci Kyjev k vyjednavani..
         Nekdy ,ja vim , tezko se to da pochopit a oddelit treba ,ale armady a vojaci , prosazuji jiny cile, nez ty vojensky , treba ty, /geo/politicky ..
         Nekdy se ty ty vojensky akce dokonce zacinaji,
         prave kvuli tomu..
         /Janka,JAHA ,Manuel/. Aha.

    3. Vy jste mluvil s Putinem ? A o tom, že Rusové netušili, že ukr dostane ze západu zbraně , vám řekl kdo? :-D. Máte je za úplné pitomce?

     1. Kazdy, kto UVAZUJE nad tym, preco sa veci deju, ako sa deju (zaciatok ciel Kyjev, nakoniec momentalne nie, zaciatok rychla akcia, nakoniec vlekla vojna) a nejde v jednej lajne so vsetkymi, tak ma inych za „pitomcov“? Nemecko a Francuzsko dodnes by boli radsej, keby Rusom povodna bleskova akcia vysla. To by boli ako kaprici v rybniku. Taky Macron zvlast. Chodil by vyjednavat, maval by papierikmi ako Chamberlain, ropa, plyn by tiekli, Ukrajina by zostala cela, Krym by nechali Rusku…To by bolo sveta zit nasim europskym „bojovnikom za slobodu“…
      No, situacia sa zmenila, „bojovnici za slobodu a demokraciu“ na cele s Macronom su pritlaceni k muru vlastnym obyvatelstvom aj vdaka dennodennymi apelmi a vycitkami Zelenskeho na europske krajiny, a USA to radi vyuzivaju…

  3. A ví Roberts, že včera zkalibrovali Rusové Beskydský tunel na hranicích se Slovenskem?
   Mám takový dojem, že nám pan Roberts předkládá své představy jak má Rusko postupovat. Stačí zase pár dnů počkat.

   1. Ad: evix
    „A ví Roberts, že včera zkalibrovali Rusové Beskydský tunel na hranicích se Slovenskem?“

    Vase znalosti, geograficke zvlast, su na nezaplatenie:-).

  4. R: —

   Jen bych si dovolil podotknout, že tzv. západu pomalu docházejí zbraně, které můžou posílat na Donbas.
   Kyjevu dosti rychle dochází lidské maso, které může posílat tamtéž.

   Ivanovi asi taky něco dochází, jestliže se nahlas promluvilo o zrychlení dění na Donbassu.

   A zárověň si nedovolím pochybovat, že ožralý mužik má už v rukávudalšího žolíka, se kterým vyj*be své protihráče v posledním štychu.
   Jen připomenu, že podle západních zdrojů už naplnil svou pokladnu do konce dubna do úplně stejné výše, jako loni za celý rok. O ziskovosti psát nebudu, jen podotknu, že to letos vypadá na trojnásobné tržby.
   A blbci z Ojropy začnou co nevidět kapat, jak mouchy, pod tíhou vlastních sankcí, které si naložili na svůj hřbet…
   Viz smečka idiotů z Bratislavy a odepsaný Slovnaft…

 3. Večerní svodka JP

  Fronta u Charkova – Východně od Charkova se pustil Ivan do Vasila a tlačí ho k přehradě na Severském Donci.
  Ostatní směry zaznamenávají masivní posílení personálem ze strany VSU, tyto se snaží zakládat protiútoky proti ruským palpostům. V městě Zolotoje se stále nezdařilo oddělit zdejší jednotky VSU od lisičanských a doněckých.
  Ukrajinské posily se snaží vyprostit jednotky uvízlé v obklíčení severodoněcké průmyslové zóny.

  Novoluhansk – tvrdé boje bez jasných výsledků
  Avdějevka – nebojovalo se.
  Cherson – žádné význačné události.

 4. Na AE se rozebírá, kterak Slováci zaútočili na svůj vlastní SLOVNAFT … :-).
  Ta strategie nemá chybu – v odvetu na Putinovu agresi si zaříznout slepici, která snáší zlatá daňová vejce (pravidelně) … a za vše může Putin 🙂
  Ten chlap je génius, napřed ovlivnil volby v USA, teď postupuje od porážky k porážce vpřed (místo vzad) za současného vítězného ústupu vítězící ukrajinské armády a jen tak jako boční šolich si vzal zničení ekonomiky EU … tedy v tomhle bude nevinně, protože mu naše elity vycházejí vstříc jako nikomu jinému 🙂
  Co koukáte, ten Kreml – to bude asi dost dobrej oddíl 🙂

  1. Zákaz dovozu ruské ropy do EU souvisí možná i s tím, že tzv. „krvavá ruská ropa“ bude dovážena do USA a pod „odkrvení“ se za násobnou cenu bude dovážena do Evropy. pochopitelně až poté, co dostatečně zlevní benzín z ruské ropy v USA:
   https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/03/flash-biden-zvazujeme-primy-nakup-ruske-ropyabychom-snizili-ceny-benzinu-v-usa/

   Není ovšem pravděpodobné, že by se po rozvalu dopravy v důsledku nedostatku pohonných hmot nepoložilo naše hospodářství .
   (Zatímco “ realisté“ předpovídali hlad u nás až příští zimu, pesimisté nyní tvrdí, že se jej kdosi snaží uspíšit nejen vývozem obilí, ale i znemožněním zpětného dovozu potravin za násobnou cenu. Osobně začínám doufat, že se ze strany naší vlády nejedná o hromadný sebevražedný atentát, nýbrž o přirozenou a omluvitelnou extrémní sebevražednou stupiditu).

  2. Vyuziva ten Kung Fu ,bojovne usili a energii protivnika ke svym ucelum , nebo tak.
   Kdyby mi nekdo o tom vypravel neveril bych ani slovo. Jeste se s nim vytahujou na zapade.
   Caputoros se blejska nad Slovanftem a celym Sovenskem..

 5. Jeden z dvojníků (trojníků? čtvrníků?) -podlebritské MI6 mrtvého -Putina umírá podle amerických tajných služeb na rakovinu, na druhého byl spáchán pokus o atentát:

  Putin podstoupil léčbu rakoviny a hrozil mu atentát, uvádí tajné služby USA.
  Ale nemáme propadat nezdravému oprimizmu!
  Paranoidně se prý nechce setkávat s těmi, kteří byli pověřeni jeho zavražděním. Nebožtík má strašně zbabělé dvojníky, nebo rusům dochází zásoba trujníků.

  3. června 2022 14:57

  “ Americké tajné služby vypracovaly zprávu, která rozebírá zdravotní stav Vladimira Putina a potvrzuje rozšířené spekulace, že podstoupil léčbu rakoviny. Ruský prezident také podle ní čelil pokusu o atentát. Američtí představitelé si ovšem chtějí zachovat rozvahu a nepodléhat neadekvátnímu optimismu.“

  Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/putin-rakovina-valka-rusko-ukrajina-tajne-sluzby-amerika-usa.A220603_095511_zahranicni_vapo?zdroj=vybava_recombee

 6. Teď mě pobavila ta minimální mzda v Německu 12 eur 300 korun na hodinu. Co je tak zázračného a výkonnějšího,když prejedete hranice?

  1. Už jsem to tady psal jako jednu z možností, která mě napadla … a myslím si to čím dál více. Řekl bych, že na tom našem Západě se uměle a cíleně zvedá cenová hladina – všeho. Soudruzi si možná opět myslí, že to bude jako dříve – tedy, že opět bude žádaný dolar, resp. euro, proto je kurz (cenová hladina všeho)nyní v podstatě uměle zvyšován. Výsledkem by mělo asi být, že vše z Východu (tedy zaostalých zemí) bude extrémně levné pro obyvatel Západu.
   Jenomže já si myslím, že tentokrát tomu tak nebude. USA a NATO už mnoho možností někoho napadnout a následně demokraticky vyrabovat jeho přírodní bohatství mít nebudou a tak zůstane otázka, proč by zaostalý Východ měl chtít dolary a eura. Suroviny jsou v RF, který bude chtít buď ruble nebo juany a za co bude prodávat Čína je dnes otázkou … já bych si tipnul že převažovat bude juan a další měny, ale dolar a euro budou směřovat k bezvýznamnosti.
   Ovšem aby obchod fungoval je třeba, aby obě strany obchodu chtěly něco, co nemají. Velice jednoduše – pro nákup surovin budeme potřebovat ruble, pro nákup výrobků juany – a otázkou je, jak je získáme. Co nabídneme RF (abychom získaly ruble) nebo Číně (abychom získali juany) …?
   Suroviny máme vydrancované, nové kolonie nebudou, výrobu jsme odlifrovali právě do té Číny.
   Takže znova – co nabídneme k výměně? … specialisty na gender? … promované rekreology? … architekty schopné korektně vyprojektovat univerzální WC pro všechna pohlaví?
   Západu zůstaly v podstatě patenty – ale Číňané na ně jaksi z vysoka … a Rusové taky zaujali postoj, že když už neplatí mez.právo pro ně, tak nemusí platit ani z jejich strany směrem na Západ. Navíc, nejvíce patentů už má tuším Čína, každopádně doba, kdy USA vysávaly chytré hlavy z celého světa končí …
   Zkrátka si myslím, že to zvyšování cenové hladiny je strategie pro minulou válku a nijak nám nepomůže. Svět se začne dělit na ty, co mají suroviny nebo umějí něco vyrobit a na příživníky a spekulanty, kteří nemají suroviny ani výrobu – jen burzy a další naprosto bezcenné nesmysly.

   P.S. Výborný článek k tématu najdete zde:
   https://www.syrzdarma.cz/clanek/smrtici-spirala-neuplatnitelneho-vzdelani

    1. Navrhuju Rusku platit poplatek za mír, ale řekněte někdo Putinovi, ať zvýší cenu alespoň stonásobně. Dvanáct tisíc volů ročně, to by nám mohlo pomoci.

     1. Napišme novou petici! Já myslím, že jak ta minulá tak trochu zapadla, tahle petice by zaplnila určitě stránky… mnoha trestních oznámení!

      Umíte si vůbec představit, kolik potrefených hus volů by se ozvalo?

      1. Ti volové, kteří se ozvou, jsou asi neškodní.

       Horší jsou volové, kteří se neozvou, ale konají.

       Můžete mít pravdu, můžete mít právo. Ale…

 7. Jen aby je nelákali do Kyjeva
  Nadále se válčí v Severodoněcku, kam ruská armáda vstoupila koncem minulého týdne. Ukrajinští obránci vlákali některé ruské jednotky do pasti a podnikají protiútoky, prohlásil poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč. O vojenských úspěších ve stejné oblasti mluvil i prezident Zelenskyj ve svém pravidelném poselství ve čtvrtek večer. Situaci na místě nelze nezávisle ověřit.

  Zdroj : Iděs.

 8. Ukrajina a Polsko budou společně vyrábět zbraně a vojenské vybavení.
  Kyjev a Varšava se již dohodly na založení podniku, řekl ukrajinský premiér.
  (Budou na otevření závodu pozvány ruské Kalibry?) 🤪

  1. Kdo konkrétně to objednal a jak znělo zadání?
   Kdo konkrétně ta „díla“ pak schvaloval a pustil do oběhu?
   To by se snad mělo dát zjistit. Přece.

 9. Nejvíc mě uráží, když někdo ve spojitosti s Putinem začne mluvit o Hitlerovi.
  Hitler byl nácek a rasista, Germány považoval za lepší rasu.
  V tomhle smyslu je Putin antipod Hitlera, sám je rasově všelijak namíchaný, stejně jako i ministři Lavrov a Šojgu.
  Na tom našem slavném západě mají všichni plná ústa multikulti a diverzity, ale praxe je tristní!
  V Rusku se tyhle problémy zřejmě neprobírají, praxe tam předstihla ideologii.
  Vlastně se VVP dopustil jediného zločinu. Že zastavil pád ohlodaného Ruska a utnul drápky těm nejhorším oligarchům.
  Rusko, kde penzisti čekali na svoje dúvhody i půl roku a státní zaměstnanci dostali výplatu jen občas , takové Rusko nikomu nevadilo.
  Borisi Jelcinovi i Gorbymu poklepávali poradci ze Západu spokojeně na rameno.
  Demokracii v praxi jsem viděla když řádili příznivci náčelníka Velké Huby na Kapitolu.
  A fakt to nebyl hezký pohled!
  Kterýkoli západní vůdce by si mohl po tolika letech u volantu pískat , kdyby měl doma takovou podporu obyvatelstva jako Putin. Ale nemá ! Ani jeden z nich!!!

  1. Přesně tak.
   V naši velkolepé progresivní a hubou liberální společnosti se rozmohl takový nešvar: nálepkování. A vše , co je fuj, je nacisticke a fašistické. Ikdyz obsah těchto pojmů mnoho lidi nezná.
   Naopak prokazatelně nacionalisticky smýšlející příznivci Bandery jsou prezentováni jako mirumilovné oběti. Hákový kříž lze přetáhnout rukávem.
   Zajímavá je taky myšlenka , zřejmě z hlavy pomazané PR masti, používání Tolkienových postav . Lip už lidu ten boj dobra se zlem imputovat nejde.

   1. Nějak jak psala Helanov. Plné huby diverzity (zapojil se i Vlk…) A u Okamury čteme dnes a denně všude možně – „polojaponec“, „šikmoočko“ atd. Kdy si u sexuálního predátora přečteme „polonegroid“ nebo alespoň poloetiopan ? Ale to asi ne. To by byl ten fuj, fuj rasismus.

  2. Ale to je predsa dokaz toho, ze je Putin spatny, v Rusku nie je demokracia! Mi bolo vysvetlene, ze kebyze je v Rusku demokracia, tak Putin podporu nema ani polovicatu, ako u nas, kde moze vladnut, ten, koho ludia nechcu, a Putin je sprosty diktator, ktoremu ludia nesmu povedat, ze ho nechcu. … Tudiz ergo kladivko, to, ze narod stoji za svojim prezidentom, je dokazom toho, ze je prezident zlym prezidentom.

   1. Zřejmě ještě v Rusku nevymřeli lidé, kteří si pamatují ten blahobyt za Jelcina.
    Ti mladí by mohli skočit na špek západnímu pozlátku, toho se docela bojím.
    Celý Západ žije na dluh, v blahé domněnce , že se dluhy nemusejí splácet.
    Vlády ucpávají chudým ústa rozličnými dávkami, ale až vyschne erární kasa, asi se začnou dít věci.
    Rusko má státní dluh nepatrný. Největší má technologicky vyspělé Japonsko.
    Jinak USA, EU , jen samé dluhy a všechno na sekeru.

    1. Mladé Rusky stříhají vejpůl kabelky Chanel… asi jsou ideologicky docela v pohodě.

     Co mě napadlo již několikrát: co dělají a jak se se situací vyrovnávají ruští oligarchové, kteří přišli o část majetku a podnikání? Západ jiste chtěl, aby se stali jeho pátou kolonou v boji proti Putinovi, ale asi se nic moc neděje…
     Bylo tohle předem nejak ošetřené mezi nimi a Putinem? Nebo jejich ztráty jsou součástí “deoligarchizace” Ruska?

     1. Ŕekla bych, že „ruští“ oligarchové měli díky svému druhému pasu dostatek insider informací, aby se na situaci včas připravili. Někteří stihli schovat i jachty.

 10. //// Největší pokrytectví těch, kteří tohle hlásají je, že chtějí mít hranice své republiky z doby SSSR, ale už nepřijímají lidi, kteří byli připojeni s tím územím nebo tam migrovali v době SSSR. Pokud jsou ti lidé i po několika generacích pro poradce náplavy, jsou náplavami i všechna území připojena před rokem 1991 někým cizim. Měli přijmout území i s obyvateli, respektovat jejich názory a pustit je do politiky nebo se vzdát území i obyvatel nebo nějak se dohodnout na autonomních republikách, federalizaci nebo jak to nazveme jako kompromisu v diplomacii. Vlády v rozdělené zemi se mají snažit lidi spojovat nebo nezvetšovat napětí. Skoro 20 let se na nešťastné Ukrajině děje opak, když první pokusy vyhlásit některé válečné zločince za hrdiny proběhly už na příkaz prezidenta Juscenka, který se snažil vypadat jako ten rozumný slušný, ale tímhle vložil přímo dynamit do společnosti///

  Trefa. Nenapsal bych to líp ! 👍

  PS:

  Ale zrovna EU, bych z nějaké konzistence dodržování svých směrnic a nařízení, nepodezíral. UA tam může vstoupit i s Ukronácky v ulicích a útlakem ostatních národností.
  Precedens?
  V Pobaltí je to stejné. Srazy nácků a útlak ruské menšiny. Na Litvě, kde je ruská menšina marginální, útlak menšiny polské. EU je to u zádele. Hlavní je, že se poškodí Rusko.

  1. : dexxi
   Ohledně Pobaltí je největší svinstvo tzv. „neobčanství“, kdy Rusové na těchto územích nemají prakticky žádná práva. A vše je v pořádku. To snad překryje i ty pochodující SSáky.

 11. Šílený ruský diktátor ?

  Krvavý státní převrat na Majdanu – O.K., ukrajinský lid se demokraticky rozhodl změnit svou vládu.
  Ukrajinská armáda použila raketomety Grad proti civilním cílům v Doněcku – O.K., v demokracii běžný postup proti povstalcům.
  Rusko, Ukrajina, Německo a Francie podepsaly Minské dohody. Ukrajina, Německo a Francie tyto dohody posléze odmítly dodržovat – O.K., lepší je být ve sporu s Ruskem a ničit své země vlastními sankcemi než se s Ruskem dohodnout.
  No, možná je Putin trochu nervní, ale co říct o západních vůdcích ? Nejsou právě oni ti blázni, co ženou své země do zkázy a celý svět do atomové války ???

  1. Na Putinově místě by byl nervní každý.
   Nikdo nečekal, že rozpad Varšavské smlouvy si NATO vyloží jako pozvánku k expanzi dál a dál na východ.
   Já tedy určitě ne!

   1. Už jsem to psal u Vidláka kdysi. Ringo Čech udělal nějakou sranda demonstraci na Václaváku (tipuji r.91-92) s transparenty „Krkonoše chtějí samostatnost“ (narážka na Slovensko) a „NATO do Milovic“ Lidé plakali smíchy, bylo to i v hlavních TV zprávách. Tehdy věc natolik absurdní, nesmyslná…A dnes ? „Čo si Kefalín, predstavujetě pod slovom ABSURDNÝ ???“

 12. Asi jsem „momentálně indisponovaný“, ale souvislost mi uniká; vydestiloval bych snad jen to, že min. školství a systém školního vzdělávání a indoktrinace je nanejvýš důležitý, a třeba lidovci jsou si toho vždy vědomi … označení Žižky mi přijde směšné – doporučuji Čorneje

  1. Trochu O.T.
   Zrovna dnes jak Vidlák, tak vy mi připomínáte tohoto eurohitlerovského prostituta. Chtěl jsem kamarádovi založit mail na Seznamu, kvůli nějakým ne extra důležitým stránkám na internetu. Sám tam mám dva účty už léta. Na mých mailech mě neustále stalkuje požadavek, ať koukám doplnit své telefonní číslo. Pro jednodušší „autorizaci“, pokud bych zapomněl heslo. Nějaký čas to se smíchem přeskakuji. Jenže DNES při tvoření emailu kamarádovi – „Koukej napsat telefonní číslo, na které ti přijde potvrzovací KÓD pro vytvoření účtu !!!“ Tak jsem se chvilku hrabal v dotazech na internetu a tak nějak jsem pochopil, že bez telefonu si v ČR účet už NEVYTVOŘÍM ! V cizině, při použití angličtiny a jiných jazyků ano, ale to zas nemohu svému kamarádovi udělat…Nebo se pletu ? Kde je ten pánský úd, jak se tu nedávno rozohňoval kvůli fízlování v Číně, kdy my jsme v tom našem Eurohitlerově tak demokratičtí ? Už před dvaceti lety si pamatuji v USA koupě dobíjecí SIM karty byla JEDINĚ po předložení dokladu se jménem a bydlištěm. Žádné hození nové dobíjecí SIM do košíku při nákupu v marketu…

   1. U číňana za 200,- anonymní karta. Použil jsem ji k vytvoření účtu na telegramu. Pro paranoiky je ale třeba si pořídít i telefon z frcu, protože v databázích se lehce spáruje IMEI telefonu se všemi simkami, co do něj kdy byly strčeny. Karta se dá i anonymně dobít.

    1. Doufám, že mi nechcete vaším příspěvkem sdělit, že jsme již dostihli USA a většinově už i dobíjecí SIM se kupuje s občankou ??? Mám už léta firemní SIM pro celou rodinu, tak jsem se nezajímal…

 13. Kdyz se navraceji ty biblicke casy a udalosti…..
  Domnivam se,ze Vidlak broji silne proti gramotnosti , vo coz de tem mediim ,mluvenim, psanim a vselijakym televizovanim a celkovou prospesnou vzdelanosti a kam ze vede temi co nejvic ze vsech !!! umi cist a psat a nechteji nic jinyho delat….
  Az je hanba fackuje ,to nevi ,co to je..
  Sv. Augustin a silne proslulej ,kdyz gramotnej ,se zabyval myslenkou a psal jakej asi pocet a soucet andelu se vejde na spicku spendliku a toho se chytli jiny, az se pocitalo kolik se vejde budoucich andelu do gulagu, nebo do Osvecimi..
  A tak i ta matematika neni co bejvala. Napr. se pocita zvedave , kolik tahle zbran zabije lidi najednou….A kolik ta atomovka …Musi se to taky vyzkouset.
  A vubec , co se stane kdyz se tvrda neuprosna a nekonecna vychova ke stadni discipline a kazni predevsim, se sikovne schova pod obezlickou na lidi , vysokou uslechtilosti vzdelani..
  Kdy vzdelani je jen kulisa zakryvajici prave tyhle nepricetny vyvchovy..
  A kdyz deti rikaji uceni , muceni, marne….Ale nikdo je nikdy neslysi…
  Co asi maji ti nejchytrejsi a nejlepsi z nas, na mysli???
  A vzdelavaci vyvoj vede ,ze uz ani pocet v koncentrakach neni dost..
  Jeden a poradnej ,celosvetovej….A kdyz ted jsou nepratele dva ,populace co ublizuji vsemozne mensinam,svetu, vsemu a Rusko.
  Oboji uz je ted ,to nejhorsi v dejinach sveta. To znamena ,ze se muzou zacit trestat hlava nehlava. Objektivne. To znamena ze jednotlivec nemusi udelat nic a byt treba vzorny i prospesny svetu ,ale patri k ty spatny populaci…Se tak narodil a nema „kliku“.
  A kdeze ty lidi Canaan meli sve hlavni mesto?? A kdyz i vzdelani ma najednou sve meze.

  1. Pas: Někdy je to i opačně. Ti, kteří rozhodují rozumem, ví o tom, proč je potřeba zabránit jaderné válce. Spočítají si možné škody. Někteří politici a novináři volají po jaderných zbraních možná kvůli svým citovým zmatkům a touze exhibovat v médiích. I Kissinger se opíral o rozum a snaží se takové světové válce bránit už hodně let. Teď naopak je kritizován těmi vášnivými, že mluví hlasem rozumu. Z amerických elit jeden z mála opravdu chytrých a takový, že ho můžou respektovat i nepřátelé.

 14. Jedna z věcí, které mě na tom nejvíc fascinují, je ta časová anomálie – ruská armáda se už už rozpadne za pár dní po nejméně dva měsíce. Ruský rozpočet se už čtvrt roku zhroutí za několik dní. Putin je nemocný a už za pár dní zdechne a tento stav bude platit ještě mnoho let. Atd.

  A ti lidé tomu věří…:-O

  Po rozhovoru s osobou mě blízkou (která není ani blbá ani zlá, jen pořád sleduje ČT…a mimochodem má tři tečky, šíleně jí teď najednou zlobí klouby a samozřejmě chytla Covida, takže jí ty injekce podle jejích slov zachránily před těžkým průběhem). Takže:

  -Ukrajinci jsou Vikingové
  -Rusáci na Ukrajině masově znásilňují malé chlapce (vlastně nedělají na Ukrajině nic jiného než že kradou nábytek a znásilňují děti)
  -Rusáci vyvražďují vesnice a ničí města, protože jsou prostě takoví a rádi všechno ničí
  -Putin je nemocný, umírá, je šílený a je to super-svině; je potřeba ho zavraždit, ideálně hozením atomové bomby na Moskvu
  -na Ukrajině možná nějací náckové jsou, ale tak to prostě je a rusáci jich mají stokrát víc, fašuni jedni zasr…

  Kéž bych si dělala legraci. :-/ No…prostě davová psychóza č.2.

 15. Ukrajinci zřejmě opravdu chtějí pocítit, zač je toho kindžál, v krajním případě jaderka.
  Na AK je uvedeno,, že poradce Zelenského Arestovič vyhlásil, že Ukrajina bude ostřelovat krym americkými zbraněmi, „pokud bude taková potřeba“. Vyjádřil se tedy k otázce, zda na poloostrov platí omezení používání amerických mlrs (biden slíbil, že na ruské území útočit nebudou). „Krym je náš. náš Ukrajinců. a oni to vědí. proto poletí na Krym, když bude taková potřeba,“ řekl v rozhovoru pro web politek poradce šéfa prezidentské kanceláře.

  1. Re: Panda

   „Biden slíbíl…?“
   To jako myslíte vážně?
   Vy jste se nacpal po ránu otráveným bambusem, jinak to není možné!!!

    1. Titulek:
     Ukrajinci zahájili odpočítávání. Čas do pádu Krymského mostu se krátí
     Podle zbývajícího času bude stavba zničena na Den vítězství 9. května, píše web Instalki
     Techsvět, 6.4.2022
     Asi jim Rusové něco řekli a tak to o rok odložili. 9. květen bude i v roce 20223 a snad i 2099.

  2. Ti poradci jsou pohroma. Komu opravdu slouží? Jsou to fanatici nebo mají někde v zahraničí uloženy miliony za to, že jdou na ruku americké elitě a v budoucnosti odjedou pryč si je užívat? Kdyby jim šlo o vlast, nezahodili by Minské dohody a snažili se vyjednávat, dokud byl čas v prosinci a lednu. Poradce by měl mít moudrost a talent pro politickou strategii i oddanost zájmům své země. Arestovyc, který urazil Kissingera, buď neví, co může způsobit a jedna hloupé nebo to ví dobře, ale čím hůř a čím víc chaosu a obětí, tím víc je to jeho cíl. Kissinger nemluví jen sám za sebe, ale tlumočí vůli i různých dalších mocných lidí především Američanů, kteří některé věci nemůžou říct sami nahlas. Poradci, politici i občané a to na celém Západě si protiřečí. Říkají Ne válce, aby se zabránilo dalším obětem na životech, ničení majetku a taky ekonomiky v nejširším smyslu. Říkají ale i že je nutné vést válku až do úplného vítězství. Odmítají si z těch dvou možností vybrat. Chtějí obsadit Donbas i Krym a naopak i počítat s velkými oběťmi na své straně. Rusko bude o Krym bojovat všemi prostředky i použitím jaderných zbraní. To vyhlásilo už někdy v roce 2014 nebo 2015. Kdyby to nedodrželi a Krym ztratili, ztratí i tvář před svými lidmi i před mezinárodním spolecenstvim. Demokrati jako Arestovyc a mnoho evropských liberálů, čím víc volají po dekomunizaci, tím víc svaté jsou pro mě hranice narysovane komunisty. Rozhodnutí komunistických orgánů o Krymu považují za nezrušitelné, i kdyby bylo deset referend. Současně většina ukrajinských politiků považuje všechna rozhodnutí politiků v SSSR za nelegitimní. S výjimkou těch o území. Stalina nenávidí pochopitelně kvůli hladomoru, ale nárok na Podkarpatskou Rus opírají o jeho rozhodnutí ji zabrat. To jim prý dává právo tam utlačovat maďarskou menšinu, ale ignorují, že nemůžou vstoupit do EU s represivním jazykovým zákonem. EU většinou naopak národnostní menšiny podporuje s výjimkou Katalánska. Největší pokrytectví těch, kteří tohle hlásají je, že chtějí mít hranice své republiky z doby SSSR, ale už nepřijímají lidi, kteří byli připojeni s tím územím nebo tam migrovali v době SSSR. Pokud jsou ti lidé i po několika generacích pro poradce náplavy, jsou náplavami i všechna území připojena před rokem 1991 někým cizim. Měli přijmout území i s obyvateli, respektovat jejich názory a pustit je do politiky nebo se vzdát území i obyvatel nebo nějak se dohodnout na autonomních republikách, federalizaci nebo jak to nazveme jako kompromisu v diplomacii. Vlády v rozdělené zemi se mají snažit lidi spojovat nebo nezvetšovat napětí. Skoro 20 let se na nešťastné Ukrajině děje opak, když první pokusy vyhlásit některé válečné zločince za hrdiny proběhly už na příkaz prezidenta Juscenka, který se snažil vypadat jako ten rozumný slušný, ale tímhle vložil přímo dynamit do společnosti.

   1. //// Největší pokrytectví těch, kteří tohle hlásají je, že chtějí mít hranice své republiky z doby SSSR, ale už nepřijímají lidi, kteří byli připojeni s tím územím nebo tam migrovali v době SSSR. Pokud jsou ti lidé i po několika generacích pro poradce náplavy, jsou náplavami i všechna území připojena před rokem 1991 někým cizim. Měli přijmout území i s obyvateli, respektovat jejich názory a pustit je do politiky nebo se vzdát území i obyvatel nebo nějak se dohodnout na autonomních republikách, federalizaci nebo jak to nazveme jako kompromisu v diplomacii. Vlády v rozdělené zemi se mají snažit lidi spojovat nebo nezvetšovat napětí. Skoro 20 let se na nešťastné Ukrajině děje opak, když první pokusy vyhlásit některé válečné zločince za hrdiny proběhly už na příkaz prezidenta Juscenka, který se snažil vypadat jako ten rozumný slušný, ale tímhle vložil přímo dynamit do společnosti///

    Trefa. Nenapsal bych to líp ! 👍

    PS:

    Ale zrovna EU, bych z nějaké konzistence dodržování svých směrnic a nařízení, nepodezíral. UA tam může vstoupit i s Ukronácky v ulicích a útlakem ostatních národností.
    Precedens?
    V Pobaltí je to stejné. Srazy nácků a útlak ruské menšiny. Na Litvě, kde je ruská menšina marginální, útlak menšiny polské. EU je to u zádele. Hlavní je, že se poškodí Rusko.

    1. :dexx
     Budu se opakovat. Pamatuji z vysílání opozičních TV kanálů na Ukrajině, kdy některé byly „z moci úřední“ zakázány, jak šéfové vysílání a hlavní zpravodajci jednali v UA se zástupci různých eurokomisí, výborů a ví Bůh čeho, kdy Zápaďáci se zapřísahali, že svoboda projevu prostě musí být ! A TV zpravodajci si mnuli ruce, že je v tom Evropa nenechá. Vrcholilo to i jednáním šéfů TV News One v Bruseli, v tom skleníku, kterému by Kinžál slušel, myslím, že přímo s tím ochlastou. Opět EU PODPORUJE svobodu informací, celá Evropa za námi stojí a ví, co se u nás odehrává…

     Až na to, že alespoň u nás o tomto tématu nikde nebyla ani řádka. Ani v tisku, ani v TV. Myslím, že se tomu říká mazání medu kolem huby…

   2. Vážený Manueli,
    prosím pokuste se příště svůj příspěvek trochu strukturovat do odstavců.
    Tahle Vaše kompaktní hromádka písmenek se hrozně blbě čte, zvlášť nám, příležitostným dyslektikům. A je to škoda dobrý příspěvek kvůli „nečitelnosti“ vynechat. Ď.

 16. Ještě je tu jedno malé myšlenkové cvičení – hypotéza, které se obávám nejvíc.

  Putin je opravdu Schwabův odchovanec a do plánů Velkého resetu je aktivně zapojen. Podle některých reseťáckých vyjádření nemá být budoucí globální svět úplně unifikovaný, ale má být rozdělen na tři v podstatě nezávislé sféry -podle jednotlivých hegemonů a kulturně-politických preferencí. S tím, že ve všech sférách mají skutečnou moc pod palcem zastánci prioritních cílů Velkého resetu. Tento konflikt je počátkem plánovaného rozdělení sfér vlivu, depopulace atd.
  Některé jevy v Rusku by tomu nasvědčovaly – praktiky centrální banky i Sberbanky, totální zapojení do covidové manipulace, Putinovy výroky o nutnosti zavádění umělé inteligence atd. atp. A vlastně i to, co se jeví jako faktická sabotáž skutečného směřování Ruska k soběstačnosti – tedy právě ta absence strategického plánu.
  Otázkou je, jestli má globalistická mafie v Rusku takový vliv, že by tento plán pokračoval i po případném Putinově konci.

  1. Aha: Rusko mělo poměrně málo přísný lockdown. Ve většině oblasti fakticky žádný. I depopulaci se porad mluvi, ale zatím nic. Lidí pořád přibývá. Za 100 let ze dvou na už skoro osm miliard. Ani covid nezabránil tomu nárůstu.

   1. Rusko mělo stejně tvrdou vakcinační politiku, a vakcinovalo stejným sajrajtem – vyráběli ho v součinnosti s Astra Zenecou. Depopulace se rozjede právě ve spolupráci se zdravotnickou diktaturou. Gates se směje až se za to svý tlustý břicho popadá vždy když o tom mluví.

    1. Aha: vyráběli si vakcíny sami. Byl to levnější než tvrdý lockdown. Depopulace se pořád odkládá a lidí přibývá. Weby konspiračních teorii ji věští snad už 20 let na příští rok. Za rok budu číst, že vakcíny půlku lidstva vyhubí až za rok. Vždy až až za pár let. Až ten čas uplyne, weby se k tomu nevrátí, ale lidí zaplaví desítkami dalších teorií s tím, že občas nějaká vyjde a lidi zapomenou na tu většinu, která nevyšla. Lidstvo dosáhne asi 10 miliard lidí za 30 nebo 40 let a potom nás začne pomalu ubývat kvůli poklesu počtu narozených dětí v konzumní společnosti. To je nejvíc pravdepodobne. Neco co se děje v Japonsku bude i jinde.

     1. Kousek výš je to připomenuto – za jedno století se populace zvětšila ze dvou na osm miliard. A vzhledem k tomu, že jde o geometrickou posloupnost (nejde o exponenciálu, to bychom do toho pak vlítli tzv. cobydup), za deset let už to číslo ale může být dvojcifernější, než by jeden myslel.
      A za dvacet raději nemluvit, a to přesto, že např. wiki udává odskok mezi 3 a 4 mld 14 let, mezi 4 a 5 mld 13 let, mezi 5 a 6 mld 12 let, mezi 6 a 7 mld 13 let, mezi 7 a 8 mld 11 let, a předpokládaný mezi 8 a 9 mld dokonce opět 14 let, což skoro vypadá, že by ten přírůstek měl klesat. S čísly se dá provádět ledacos. Třeba jít do r. 1960, kdy byly dosaženy 3 mld, nebo určit si pro procentní přírůstek jako obecný základ časový bod a dosažení až těch 4 mld v roce 1974, nebo posunovat jej na jednotl. body zvýšení o tu miliardu, nebo spoustu dalšího. A je zajímavé si u toho všimnout, že platí-li ta čísla, tak se v procentuálním vyjádření ta rychlost naopak snižuje, což, řeklo by se, je jakoby proti logice.

      Že bílá populace „brzdí“ v rozmnožování, to jistě má na dynamiku vliv. Jde tu o ukazatel, a to nikoli rasistický, nýbrž statistický. Může to navodit myšlenku, že „elity“ schválně tzv. kazí lidem život, aby se jim rozmnožovat nechtělo. Což by mohla být „depopulace oklikou“. A jakkoli to taky může znít rasisticky, opět je statistickým ukazatelem, že za to jedno století se některé jiné populace zvětšily více, než desetinásobně.
      Vede se x debat o tom, kolik toho naše planeta uživí, měla-li by ale ta rychlost příbytku vzrůstat dál, na tu hranici uživitelnosti se narazí dost brzy. Potichu se vedou právě i debaty, které z etnik či kultur planetu více exploatují nejen potravinově. Taky ty, které (ale ty velmi potichu, protože v tomto ohledu je na to lidstvo vyloženě přecitlivělé) tím pádem „za to můžou“, a měly by tedy přijít na řadu první. No a ty, které používají úplně jiné parametry.
      Nakonec, kromě toho všeho už to sklouzlo taky do toho „západního“ pocitu, že vším je vinen běloch (má pozn. – pokud by se z toho nestala natolik zhůvěřilá ideologie, postavená na „nerasistickém“ alibismu, ono to zas až tak vyloženě daleko od skutečnosti nebude).

      Je to morálně a eticky mimořádně citlivá věc. Zmíní-li někdo fakt, že se lidstvo rychle přibližuje tomuto problému, odkývne se mu to. Zmíní-li však potřebu s tím něco dělat, ihned se ocitne v podezření, že chce „depopulovat“. Tím nesměřuju k „obhajobě Gatese“, ale k tomu, že cokoli a jakýmkoli způsobem se pro omezení populačního růstu udělá, významově to znamená / bude znamenat právě tu depopulaci.

      Neboli, je to horký brambor. Což si mnozí uvědomují, a z naprosto normálních lidských důvodů je u toho jako první napadá cca –
      „ale jo, asi, nebo spíš určitě je potřeba s tím něco udělat. Ale tak, aby se to nedotklo mě a mých potomků, potažmo mých lidí.“
      Je to tedy v tom módu „by“ a „nějak“, ale hlavně ať to jde mimo mě.
      A právě kvůli té extrémní citlivosti tématu, jakmile se objeví něco, co by tu depopulaci mohlo nějak naznačovat, ihned si každý nejprve měří, jestli by se to dotklo i jej. Právě třeba u covidu to tak i vypadá (do jaké míry to tak je nebo není, nechci rozebírat).

      Ale co teda s tím? Vzdělávací programy naučit se to plánovat a limitovat? Tam to ihned narazí na náboženství a na ignoraci některých kultur. Soft verze v takovémto smyslu depopulace je nefunkční.
      Nebo nechat to ve stavu, že se to nějak vyřeší samo? Obávám se, že to „samořešení“ pak bude probíhat způsobem jakýmkoli jiným, než humánním.
      Nebo jít do nějaké té řízené depopulace? Kdo ji bude provádět, koho se to bude týkat? Jaký bude ten klíč? Kulturní? Mocenský? Etnický?

  2. Putin nemůže dost dobře jít proti centralni bance, protože by šel proti ústavě. Role CB je dána ústavou, a je to role škodiče Ruska. Pozůstatek divokých devadesátek. Navíc Nabulina je výrazně proamerická. Řekla bych, že Rusko je asi jediná země na světě, kde jsou přímo v ústavě definovány úkoly a pravomoci centrálni banky, je to dost podrobně popsáno v publikaci O světě křivých zrcadel, tuším díl první. Tohle asi není všeobecně známo, mne to tedy dost překvapilo, když jsem to četla.
   Putin se přísně drží práva, a to je ta „potíž“. Proto musí doma dost manévrovat. Měl by to o dost jednodušší, kdyby si ohýbal paragrafy tak jak to třeba dělají ti naši neumětelové.

   1. Před půl rokem bych s tím souhlasil. Nicméně Ruská ekonomika současný stav zvládá když ne dobře tak aspoň uspokojivě. Takže dneska bych to viděl asi trošku jinak, protože zatím našli řešení na spoustu sankcí. Je potřeba nezapomínat na to, že rusové údajně plánují po ukončení akce Ukrajina a odstřižení od západu významnou změnu ekonomického modelu. Myslím, že budeme ještě trošku koukat

   2. Domnivam se ,ze rusum vnutili Centralni banku , behem toho, Je ,hele vodka Jelcina. Dle vzoru ty americky , ktera je soukroma a prijde americkej narod dost draho a z casti spoluvladne ..
    Vladne nad tema a s tema papirkama..Asi proto.
    Dluh uz je zase 32 trilionu , 32 tisic bilionu /miliard/..Ale furt rozdavaji, jako vozralej namornik v bordelu…Myslel sem ,ze se toho dluhu zbavi usaci inflaci a krachem , nevidim jiny reseni ,jak nesplacet aspon uroky ,ani u nich zatim neni reseni videt ,jako kdysi inflaci germani 1923 -24 ..,ktery mocnym kvilenim o chudobe , si tak vyknourali prestavku v placeni a potom daleko nizsi reparace.
    Aby mohli zase zacit dalsi valku.
    V 1870 uvalili germani na frantiky 5 miliard ,za prohranou valku /obrovsky prachy tenkrat/,ti si pucili od britu a na rozdil od germanu vsechno splatili..
    Nabulina byla u Putina na koberecku nedavno a ten ji zase schvalil..To vzbudilo pohorseni u nekterych..

    1. Já pořád nevím, jak je to s těmi triliony.
     32 trilionů, to je i při tom překladu – jejich bilion = naše miliarda – „pouhých“ 32 našich bilionů, což je i tak obrovský balík. Je to více, než pětinásobek aktuálního us rozpočtu, který je letos jejich dlouhodobě nejvyšší a činí ca 6 (našich, tzn, tisíců miliard) bilionů dolarů.
     Pokud by se navíc zachovalo naše stupňování a. šlo by skutečně o naše triliony, jednalo by se o částku milionkrát (ne pouze tisíckrát, protože náš bilion má pouhých 12 nul, kdežto trilion 18) vyšší.
     Vyjde-li se z toho, že jejich trilion není milionkrát větší, než jejich bilion, ale jen tisíckrát, navíc jejich bilion je naše miliarda, ta jejich sekera vychází na 23 našich bilionů dolarů. Z těch našich 18 nul jich totiž 6 ubyde, což je 12 nul a tedy náš bilion. Pokud by ta jejich sekera měla být tisíckrát víc, znamenalo by to rozšustrovaných přes pět tisíc letošních amerických rozpočtů. To už je podle mě až moc. Už samotných „pouhých“ 32 bilionů dolarů je našich přes 730 tisíc miliard korun, což je ca 480-490 státních rozpočtů. I když jsme dosti malá ekonomika, dávám to ke srovnání kvůli představivosti. Ony USA skutečně zas až tak tlustý zadek nemají.
     Nejspíš to tak i myslíte, ale v matematice je posloupnost milion (6 nul) – miliarda (9) -bilion (12) -biliarda (15) – trilion (18) – triliarda (21)… Kdežto v jejich finanční soustavě million (6 nul) – billion (9) – trillion (12)…
     Znovu, není to myšleno konkrétně na vás, ale lidi zacházejí značně velkoryse s čísly, které jsou daleko mimo jejich představivost. Je jim de facto k vyslovení či uvěření jedno, když se řekne, že se něco stalo před deseti či stem milionů let, něco váží deset či sto milionů tun apod. Potřebují k tomu referenci – srovnání, jinak je jim to opravdu jedno, protože s ani tu velikost ani ten rozdíl smyslově neohmatají.
     No a pak jsou takoví, kteří bez zaváhání či pochybnosti praví, jako to udělal třeba Syruček, že ruští oligarchové investovali na západě 300 trilionů dolarů. Pokud našich a v matematickém smyslu, tak tolik peněz na planetě asi ani není. A pokud v angloamerickém a finančním smyslu, stejně je to 10x tolik, než ten olbřímí americký dluh.
     Do třetice, že to není o vás, ale lidi by si prostě při vyslovování velkých čísel nejprve měli důkladně nahlédnout do úst. Zdaleka ne pouze Syručkové.

     1. Opacko , 32 trilionu je 32 tisic bilionu a zaroven miliard. Nic jinyho.
      Rozpocet Usa je okolo 20 trilionu ,20 tisic bilionu u nich a miliard u nas.
      Zahada sedmi almar..

      1. Jakkoli si to na „první dobrou“ málokdo uvědomí, bilion je tzv. zdvojený milion, neboli milion milionů. A trilion je ztrojený milion, neboli milion milionů milionů. A kvadrilion je opět milionkrát víc. Ty rozdíly skutečně tvoří 6 nul. Jinými slovy, zůstane-li se u „nepřekladové“ matematiky, 32 trilionů není 36 tisíc bilionů, nýbrž 32 milionů bilionů. Právě pro snížení toho odskoku se mezi to vkládají -ardy. Tzn. miliarda, biliarda, triliarda atd.
       Když jsme tedy u toho opáčka… 🙂

 17. U tzv. velkych systemu nejsme schopni domyslet vsechny dusledky v budoucnu. Byť se nam muze zdat, ze mame na to podklady. Mistri klasicke scifi, myslim generaci Lem, Clarke, Asimov, apod. treba sve astronauty vybavovali fotaky a kamerami na klasicky film. Jisteze uzasne jemny, miniaturizovany, apod. 🙂 – ale porad celuloidova ci jaka pentle. Nikdo nedomyslel k digitalu. Stejne my dnes nedomyslime co vse se stane kdyz si Rusko a Cina (pripadne s BRICS staty) udelaji sve „RVHP“ a vystaci si sami – bez EU a USA. Konec dolaru jako rezervni meny treba bude znamenat ze skonci uloha USA jako svetoveho cetnika, ktery treba garantuje dneska pravo volne plavby. Pobrezni staty (delal to uz tak treba Kaddafi) si budou urcovat a beztrestne vynucovat (na obchodni lod staci rychly clun s malorazovym delem) sve ekonomicke zony treba stovky mil od pobrezi. Cinane mozna zotroci cernochy stejne jako v 19. stoleti amici – a nikdo jim v tom nebude schopen ani ochoten branit. Atd. Proste neze „postapo“ ve smyslu otrhanych zoufalcu v troskach mest – ale nova „feudalni rozdrobenost“ se vsemi dusledky. Jako treba za starych casu to, ze postovne za dopis platil prijemce – pac nebylo mozne dopredu vedet kudy a za jake poplatky zasilka pojede. Nova kvalita chaosu v porovnani s dnesni sice drzym a nespravedlivym „Pax Americana“ (viz treba chucpe G.W. Bushe ktery rekl na plnou hubu : „Americky zpusob zivota neni na prodej“ ) – ale ktery je alespon jasny a citelny. Jdou zajimave casy a ne kazdy je prezije ve zdravi a pohode…

  1. Je trochu rozdíl domyslet přesnou podobu technologického vývoje oproti domýšlení podoby budoucího geopolitického uspořádání světa. K tomu druhému máme přesné plány od těch, kteří mají moc a drajv a dlouhodobě je plní s udivující vytrvalostí a úspěšností.

  1. Správná, nanejvýš správná poznámka! Petro Ignorovič Fialenko, to má budoucnost. Na Parlamentkách píšou, že i z lůna ODS jdou hlasy, že do švestek, co dodat? Snad jen – pámbu jim to požehnej.

   1. Četl jsem to … tomu člověku „z lůna ODS“ buď ještě není dvacet nebo posledních 30 let politiku příliš nesledoval. Jak si propána může myslet, že by ODS dělala něco pro lidi? Nanejvýš pro 6-8% svých skalních kmotrů, šmejdů, do systému prorostlých chobotnic a všeobecných vydřigrošů, na všechny ostatní své voliče okázale sere kontinuálně a konzistentně celých 30 let.
    Jinak jednu zimu režim ještě dá, jednak Češi jsou spořiví a mají (většinově) nějaké rezervy a dvak jim trvá dost dlouho, než pohár přeteče. Dokud bude jídlo a topení „jenom“ drahé, tak budou jenom remcat. Až jídlo a topení nebude vůbec, pak … Číňani na to mají rčení o „zajímavých časech“.
    A Ignorovič je dobrej, ale správně samořejmě Ihnorovič nebo ještě lépe Ehnorowitch.

    1. Češi jsou spořiví…Ano, ti , co na to mají…A čím dál více lidí má minimální rezervy, natož aby spořili. Ale dle mého to dlouho nic nevyvolá. Ten zmiňovaný pohár trpělivosti je u nás obrovský a obavám se, aby vůbec někdy přetekl….

    2. Jak si může propána myslet? Velmi jednoduché: stačí žít ve vhodné sociální bublině.

     Věřte-nevěřte: do svých cca 18 let jsem věřil, že je rozumné vstoupit do KSČ a začít dávat konečně věci do pořádku, staré zapšklé páprdy odstavit od válu a vzít věci do vlastních rukou. – Ten člověk z ODS je jen o malinko dál, než já jsem tehdy byl. Měl jsem štěstí: trochu mě nahlodala Jolana (v článku je o tom nepatrná zmínka) a rok na to jsem byl vržen do víru života, který mně strhnul klapky z očí. – To je vše, víc netřeba. Dotyčný borec jede ještě ve starých kolejích, ale protože začíná používat hlavu, klade si otázku, zda ty koleje vedou správným směrem. Buď se poleká vlastního poznání, nebo prozře.

     1. Alejávim, jenže mně se to tak líbí. Zvlášť když můžu při třech možnostech vzpomenout na bývalého vynikajícího hokejového brankáře.
      Na svoji obranu se zase můžu chvástat, že (na rozdíl od tvorů zhusta se nazývajících novináři) nepíšu „vyvarovat se čemu“ ani „metr čtvereční“, když holt prohraju v čestném souboji, soupeři vzdám hold, u vět vložených používám obě čárky a maje dobrý den trefím i přechodníky (že jo, pane domácí). Prostě základkovou češtinu bych asi dal i dneska (myslím tím tu češtinu, jaká se učila za mých mladých let). Takže když jsem si takhle mohutně zasmrděl samochválou, můžu zkusit svoje jednak dvak prohlásit za typický příklad jazykové arogance, ignorance a všeobecné degenerace náplavy do Prahe.

      1. 🙂 dosvědčuji.
       Z obratu „vyvarovat se čemu“ mne chytá fantas; je to obranná reakce organismu, abych neomdlel. Ad jednak – dvak/druhak a podobné triky: tak trochu vás podezírám, že tím ostatní diskutéry jemně škádlíte, ale chybí tu nonverbální komunikace (třeba pohled na váš poťouchlý úsměv v té ožehavé chvíli) a tak si tím nejsem jist.

       Ten odkaz, který tu dávala lujjza: dobré čtení, pokud jde o věci kolem jazyka. V politicko-společenské rovině je ten pán režimová hlásná trouba, což je vzhledem k jeho znalostem dost škoda.

  2. Nebo ještě přesněji Petro Ignorovič Fialenko-Kokainsky, nyní v hrdém registrovaném partnerství s prezidentem Ukrajiny Volodomyrem Kokainskym. Petro je opravdu rozkošná první dáma Ukrajiny. 😀

 18. Někteří už dělají opatření pro budoucnost. Dnes u Vlka spekulace o přípravách na pravděpodobný vývoj vztahů světových firem a Ruska. Jeden z mých známých koupil už třetí byt v Turecku, a požádal tam o občanství. Pokud prý tam vlastníte nemovitost, je to důvod přiznání práva na turecký pas.
  Když jsem se mu smál, vysvětlit, že na ten turecký se dostane i do zemí, kde to na český moc nejde a asi tak brzy nepůjde. Třeba do Ruska.

   1. Vpravo dole kde jsou tři tečky se po rozkliknutí objeví i ikonka stáhnout.
    Uložil jsem si to, i když něco vidím jinak.

   2. Výborný dokument, už jsem ho viděl. Ale jw tam poměrně dost nepřesností a klišé, zejména v první polovině. O vzniku Ukrajiny a Ukrajinců, o Banderovcích, hladomoru apod. I u doby pozdější. Samozřejmě je pochopitelné, že to Italové neznají…

 19. Máme jedinečnou šanci v blízké budoucnosti pozorovat, jak se názory lidu mění. Nenávist má své hranice a pokud je dnes u určitých typů vybičována není již prostor na její zvyšování. Ale důvodů pro zvyšování bude víc než dost. Drahé jídlo, drahá doprava, zima v bytech i na pracovištích. Možná omezení s návratem covidu, příliš mnoho imigrantů a tak dále. Evropský kotel je uzavřený, tlak bude stoupat a slabé články začnou praskat. Jen naprostý optimista si myslí, že jsme silným článkem.
  Frustrace si najde nějaký jiný cíl. Dříve se dalo zacílit na jisté etnikum, zítra to půjde také, jen etnikum bude jiné. Ale stres bude i uvnitř společnosti. Nečekají nás dobré časy.
  Má to ale i poznávací aspekt. Pokud dojde ke kolapsu našeho způsobu života, tak máme jedinečnou šanci u toho být, být přímým účastníkem. Nezažili jsme pád říše římské, dobu husitskou ani třicetiletou válku, ale zažijeme pád našeho evropského světa. Půjde to rychle.

  1. A v létě horko na pracovišti. Prý se pokazila klimatizace, zrovna když je venku vedro a to ještě není tropický den.
   Šetřit se musí.

 20. Zahnani do kouta: Ve svem obsahu to tak v Rusku muze skutecne byt, ovsem forma (zatim) jeste tak drasticka neni.
  Proc to tak muze byt? Protoze Rusko se citi jako velmoc, ale chybi mu strategie rozvoje a stale jen dobiha druhe. Zapadni plan je jasny: S pomoci Green Dealu (jez nema s ekologii cokoliv spolecneho) se vyvazat ze zavislosti na stavajicich producentech uhlikovych energonosicu.
  Sileneho Putina v bunkru pod Kremlem vezmeme jako parafrazi na obraz od romantickeho mistra malire „Opusteny starnouci bohac“, na kterem vidime z okna zasnene hlediciho starce, obklopeneho truhlami s penezi…ma vsechno, ale nedokaze to uzit, nebot nevi jak.
  Rusko je velmoc bez vize a protoze mu tato mekka sila chybi, nedokaze na sebe navazat staty-nasledovniky, jez by Rusko bezvyhradne a dobrovolne podporovaly, nebot Rusko je sexy.
  Ale Rusko neni sexy, je to nudny patron, bazirujici na dobrych obchodnich vztazich…a tim to konci. Dale muze nabidnout uz jen „rusky svet“ a denacifikaci. Ne nahodou proto vztahy Ruska s jeho spojenci jsou veskrze ekonomicke, ale pak se jednou zhoupne burza, anebo konkurence prijde s neodolatelnou nabidkou a je po pratelstvi a politicke podpore.
  Rusko neni na hrane kolapsu, ale neni ani na hrane rozvoje, je nikde. A mam i podezreni, ze tahle ukrajinska avantyra prisla SVYM ZPUSOBEM Kremlu jak na zavolanou, a to v nadeji, ze rozhybe stojate ideove vody a nekam (kamkoliv) Rusko posune. Pozitivni zkusenost ze sankci tu je, odvazim se rici, ze valka je pokracovanim blahodarnych ucinku sankci jinymi prostredky.

  1. Obávám se, že jste buď nedostatečně informován, nebo svázán dogmaty anglosaského vidění světa, případně obojí. Rusko přece deklaruje jako cíl svého snažení svět bez jednoho hegemona, který sám určuje, co je správné a silou umravňuje ty, kteří jeho názor nesdílí. Cílem ruského snažení je tedy svět s relativně nezávislými subjekty, majícími mezi sebou svobodné ekonomické vztahy, přičemž chce například proti zkorumpovaným politikům, prodávajícím zájmy svého národa, vytvořit mezinárodní mechanismus, něco jako nynější OSN. Svět se mění, vše je v klokotu a na pohybu a výsledným cílem je změna. Jak to bude doopravdy finálně vypadat, uvidí asi naše děti či vnuci, když dobře.
   A Rusko se rozvíjí, ne že ne. Buduje nové továrny, loděnice, kosmodromy a další, přičemž respektuje okolní svět a podle toho nastavuje priority tohoto rozvoje. K čemu by Rusku byla např. výroba nejmodernějšího mobilního telefonu, když ji nedokáže ubránit proti vnějším hrozbám. Jednou z těch hrozeb byla i Ukrajina s její rozšířenou adorací nacismu, deklarací vstupu do Nato, biologickými laboratořemi na svém území či snahou o vytvoření atomové bomby. Takže tuto hrozbu Rusko prostě eliminuje s co nejmenšími ztrátami na lidských životech a nejlevněji, jak může, přičemž si v rámci své oblíbené „maskirovky“ nechává pro další její podporovatele pár trůmfů či es v rukávu. Pro ostříže dodávám, že způsob, jakým to dělá, se mi osobně může nelíbit a nelíbí, ale realita je taková.

   1. Možná bych ještě dodal, že Rusko momentálně prioritně buduje svůj obranný průmysl. Ty různé protiletadlové a protiraketové systémy, prostředky REB, Kalibry, Zirkony, Kinžaly, Sarmaty, Poseidony a bůhví co ještě nevznikly jen tak z ničeho. Speciálně bych se pozastavil nad zřejmě zvládnutou komunikací s objekty pod vodou. Za tímto rozvojem musí stát rozvité školství, založené na genofondu ruského národa a zřejmě těch odborníků mají na rozdávání, protože jim podle všeho ani nijak extra nevadí jejich emigrace na Západ za lepším.

    1. Re: nemesis

     Otázka je, co je lepší a co se lepším pouze tváří. Myslím si, že nemálo Ivanů se stejnou zkušeností, jakou mám já. Přijde na západ, pár let tam dělá, nabouchá kroupy a když zjistí, že už nemá na co šetřit, protože díru v pr*eli má většina z nás jen jednu, najednou si uvědomí, že on NIKDY na tzv. západ patřit nebude.
     Ty tisíce uprchlíků před Putinem bych počítal opatrně. Pokud jim soudruzi dali sežrat jejich národnost stejně, jako v Čechistánu, jsou vyléčeni doživotně.

     Btw. není mým zvykem se chlubit, ale tak, jak jsem se skládal na Vidlákovo bráchance, aby nemusel do mlýnu na maso, úplně stejně jsem poskytl kroupy na to, aby dva mladí Rusové mohli domů, protože jim Ojropa zablokovala možnost dostat z domu peníze a oni zůstali bez prostředků.
     Vrátili vše do halíře, i když jsem s tím nepočítal.

     1. Jenže v Rusku, jako všude jinde, nemají skutečnou moc v rukou Rusové. Uprchlíci před Putinem už teď Rusové nejsou. Z Ruska vždy utíkali ti nejzavilejší nepřátele Rusů, a pak ze zahraničí významně škodili. Mezi nimi i takové zrůdky jako třeba „Ayn Rand“ apod.
      Těch pár skutečně etnických Rusů, jako třeba aristokracie, venku tiše zašli na chandru.

      1. Aga: Ayn Rand škodila Západu nejvíc USA. Na SSSR
       asi moc vlivu neměla. Nechtěla chápat, že její čisty rozum bez citů už je takový extrém, že to není lidský. Protože ji nestačil rozum v politice, ale chtěla jim nahradit city i v rodině. Nechtěla vidět, že jeji dokonalé racionální verze čistého kapitalismu nakonec by hodí jako svou opozici komunisty. Nahradit sociální stát jen dobrovolnou charitou nemůže stačit ke stabilitě, aby se chudí nebouřili. Příznivci Randové si upravují popis spolecnosti, politiky i historie, aby seděla Randové teorie místo, aby upravili teorii, aby vyhovovala realitě. V diskuzi používají různé klamy. Na půdě objektivismu, kde si vytvořili svá pravidla, je porazit nejde. Argumenty jiných oborů a směru filozofie odmítají. Nemá cenu se s nimi dohadovat. Co to vypovídá o USA, že je tam její filozofie nejvíc respektována hned po Bibli mezi elitou?

       1. Ayn Rand škodí celému lidstvu, protože její bezcitnou filosofii ˇ(kromě podobných zrůdných) převzali právě ti, kdo nám plánují budoucnost, a mají prostředky a moc své plány uskutečnit. Jestli to škodí Americe je šumafuk, nebo naopak bonus – jako nebyla Ayn Rand Ruska, tak nebyla ani Američanka. Neznám její práce tak podrobně, abych mohla posoudit, zda škodila jen z vlastního sobectví nebo v zájmu všeobjímající myšlenky svých genetických soudruhů, ale ve výsledku je to jedno.

        1. Nektery dila Rand byly zfilmovany soukmenovcema v Hollywoodu..Maestro Greenspan ji casto a rad sedaval u nohou..
         Pak vedl tu hlavni Reserve Bank Usa a po krizi nejak vysvetloval v kongresu ,ze nevi nic, jak tak krize 2008 se odehrala..
         Neni sam ,zatmeni v hlavach ekonomickych guru ,vnucovacu experimentu Usa na jine staty dopadaly tragicky. Hlavne v J.Americe..

    2. Nemesis

     Stridor má svým způsobem pravdu.

     Hollywood X ruská kinematografie

     US narativ rovnoprávnosti a zbohatnutí pro každého. Je to blbost, jistě, ale propaganda to opakuje, „až se to stává pravdou“.

     Všeobjímající propaganda z veřejného prostoru. Všelijaké Transparency Internacional, Aspen instituty, pen sjezdy, a tak dále. Podchycení od všech sdělovadel po ní místní politiky.

     Rusové neumí PR. Pokud máte stránky v azbuce, je to pro svět, jakoby nebyly.
     Měli dobrou ruskou zahraniční TV, ale s tím je asi konec. Tak musí vymyslet něco nového. Počítá se, doslova všechno!!

   2. Cituji dnesniho Glazjeva: „Mezitím bychom se nemohli vyvíjet hůře než Čína, kdybychom zavedli politiku zrychleného hospodářského rozvoje, kterou jsme dlouho navrhovali.“
    ….KDYBYCHOM meli politiku hospodarskeho rozvoje…
    https://glazev.ru/articles/165-interv-ju/100822-ob-ukraine-merakh-reagirovanija-na-sanktsii-i-formirovanii-jeffektivnoy-sistemy-upravlenija-rossiyskoy-jekonomikoy
    Rusko drzi Zapad pod krkem skrze uhlovodiky, Zapad Rusko skrze mikrokomponenty (nejvice mikrocipy). Uplynulo 8 let od zacatku valky a Zapad behem te doby rozvinul politiku Green Dealu coby strategii energetickeho osamostatneni se (a neni dulezite, jak blbe to delaji, jde o plan).
    Rusko za tech 8 let v tomhle smeru neudelalo nic a kdyz pred par dny uvalil Tchajvan embargo na cipy > 25 MHz, tak vznikl obrovsky problem, jez se aktualne resi zakazem vyvozu vzacnych plynu. Jen podotykam, ze treba SUcka jsou tchajvanskych cipu plna.
    Osm let je Rusko ve valce, chybi mu strategicky plan ekonomickeho rozvoje, ustavou ma zakazanu statni ideologii, takze nemuze stanovit ani sve politicke cile a uverova politika centralni banky vede k vypadku az 80% potencialnich zahranicnich investic.
    Proto vyse pisi: Rusko pouze reaguje, je bez strategie neni mezinarodne politicky sexy.
    A neco prizemniho: Vcera debatoval kruh ekonomu okolo Chazina o tom, jestli se vyplati embargovane nahradni dily na v Rusku jezdici zapadni auta dovazet z Ciny, ci je kopirovat doma (v obou pripadech samozrejme za poruseni licencnich prav, z cehoz koukaji dalsi sankce). A to, opakuji, 8 let od pocatku valky a nastupu prvych sankci.
    Takto bychom to mohli rozebirat dlouho, uvadim jen to aktualni, par dnu stare.
    Z dnesnich ceskych novin:
    „V Severodoněcku lákáme Rusy do pasti, tvrdí Ukrajina.“
    To je podobny styl vykladu deju, jako vase: „Rusko přece deklaruje jako cíl svého snažení svět bez jednoho hegemona…“
    Mozna nepovazujete Glazjeva s Chazinem za autority, mozna vam zmena zapadniho ekonomickeho paradigmatu prijde oproti ruskemu „deklarovani cile snazeni“ jako nepodstatna.
    Ale Rusko nema strategicky plan ekonomickeho rozvoje a vyjadreni sveho politickeho smerovani ma ustavne zakazano. Proto neni mezinarodne sexy a politicka partnerstvi s nim se uzaviraji pouze ad hoc. Rusku chybi dostredivy politicky magnetismus, rusky svet neni zatim kulturne pritazlivy. Ale treba s tim jeste neco udelaji, to je vzdy mozne.

    1. jen tak dotaz, není to náhodou tím, že silácky nevyhlašuje co bude dělat. Co je světu potom jak chtějí pokračovat, je to jejich zem. A opravdu si myslíte, že tam žádný pokrok v technice není? To všechny ty výkonné stroje spadly z nebe?
     Podle mne, kdyby velikášsky vyhlašovali „strategický plán rozvoje“ dali by další podnět jak jim škodit.
     Navíc, stále ještě pořád se vy\rovnávají s důsledky vlád gorbojelcina. Na tak velkou zem je to dost záběr. Babišovi tbvalo dvě období, aby jakštakš napravil vládu modré letky. Kolik si myslíte, že bude trvat než a zda se vůbec podaří napravit to co páchá nyní. hmm je třeba to vidět v globále

    2. ono sa obavam, ze to suvisi s tym, ze ani svet vlastne nevie, co chce. Ked slo o pad socializmu, vsetci vedeli co chcu (alebo si to aspon mysleli)…..viac slobody (aj ked si neuvedomovali, ze to casto znamena menej ochrany statom a viac svojvole zamestnavatela), krasne nasvietene predajne plne tovaru (aj ked casto s podstatne horsou kvalitou), moznost cestovat. Ale teraz to nikto vlastne nevie…..jedna vec je preformatovat svet na multipolarny, ale co to bude znamenat ekonomicky a kulturne? budu tie valutove zony uzavrete a bude relativne len slaba obchodna vymena medzi nimi? ako sa bude vysporiadavat – co bude etalon hodnoty miesto dolara? budu moct ludia dalej cestovat relativne volne a mat na to? budu si objednavat z inych valutovych zon tovar? Niektori v podstate sa snazia o navrat k minulemu, to mi pripada verzia Chazina aj Glazjeva, teda dve meny, jedna vnutorna a druha vonkajsia, ktore maju medzi sebou relativne slaby prenos a teda izoluju vnutornu cast od inflacnych tlakov z vonku……negativum je, ze jednak ludia stracaju vedomie o tom, co sa deje vonku (ved sa ich to netyka), jednak casom sa vytvori tuzba a uznanie, ze vonku je to lepsie, krajsie, blyskavejsie a teda opat snaha nahanat dolar. Niektori v podstate dufaju o navrat socializmu, len s povedzme mnozstvom tovaru v obchodoch, ale to je zasa kontroproduktivne, kedze inciativa majitelov je tymto podtrhnuta, ini snivaju o kombinacii, teda statne vlastnictvo velkych firiem a bank a sukromne malych a strednych….opat rovnaky problem, vytvara sa casom vnutorne pnutie, ked ti velki sa uzatvaraju do svojej bubliny,s ktorou realita nemusi mat az tak prienik. Nie kazdy je Putin, ktory dokaze mat hodinove diskusie s celym Ruskom (v akej takej moznosti klast otazky) a teda aspon ciastocne chapat, co trapi ludi.
     Kedze nikto nevie povedat, co by chcel, nevie sa naformulovat ani ta makka sila, po ktorej by zahranicni tuzili a teda sa snazili pripojit. Za socializmu u nas bola taka ta snaha o vesmir-moznost osidlenia inych planet apod., samozrejme bola to len tuzba, ale potiahla mladych k vzdelaniu.
     Ale ani zapadny svet uz nema velmi co ponuknut…..este su tu blystave papieriky, krasny obal+filmy ukazujuce moznost mat vilu s bazenom a super auta……ale toto je len materializmus, takze skor to pritiahne dalsich migrantov. Ta sloboda, za ktorou odchadzalo vela emigrantov z vychodneho bloku, uz na Zapade tiez pomaly konci…..a ako uvadzal Jozo Raz, preco neznasa Ameriku, jednak vsetko je prilis (prilis vela jedia, prilis velke auta, prilis tlusti ludia) ale nikto tam nie je stastny, nikto si len tak nezaspieva. Antidepresiva + zavislost na socialnych sietach a neschopnost mat realne vztahy, to je skor realita na Zapade (a teda uz pomaly aj u nas). Podla mna skor ci neskor skonci aj makka sila Zapadu, ak sa nieco nezmeni. Pretoze vsimnite si, uz aj tie filmy v Holywoode nie su vacsinou nic nove…..remaky, komiksy, akcne filmy, kde dej, v ktorom preskocite popis bitiek, sa zredukuje na viet.

     1. To je moc hezké zamyšlení.
      Zdá se, že se teď opravdu láme paradigma, civilizaci spadla maska a odhalila svou ošklivou podstatu, a lidé budou nuceni – po dobrém nebo po zlém – udělat inventuru hodnot a smyslu života. Konzumerismus je nejsilnější droga – proto ji také globalisti využívají jako návnadu a metodu korupce – ale současná doba povede k línání šupin z očí.

      Zřejmě to ale bude mít význam jen pro duchovní vývoj jednotlivých lidí, na nějaké převratné společenské změny je hydra velmi dobře připravena, a pokud se nestane nic nepředvídatelného, má situace pevně v rukách.

     2. Úplně jednoduše. Ono to údajné „odcházení za svobodou“ na Západ bych řekl, je lhaní si do vlastní kapsy. Podle mě v 99% případů šlo o čistě materiální věci typu lepší auťáky a levné magiče a dovolené v St.Tropez. Nikdo snad neutíkal, aby mohl vstoupit třeba do CDU (i když to pak třeba udělal). Velmi poučný seriál český (československý ?) Konec velkých prázdnin.

  2. Re: Stridor

   No jestli Rusové nemají svou představu o směřování Ruska, tak potom už opravdu nevím, který stát ji má, či mohl mít.

   1. Asi je rozdíl, jakou představu mají Rusové o směřování, a jaký konkrétní plán má samo Rusko. Obávám se, že třeba právě centrální banka, která je jako všechny centrální banky nastrčený globalistický parazit, úspěšně brání tomu, aby se představy Rusů staly realitou.

     1. Aga: centrální banky v USA a Evropě takové být můžou, ale proč by v Rusku nemohli vedení banky změnit? Putin má poslance i vládu v hrsti. Můžou jmenovat jinou guvernérku,kdyby chtěli.

       1. hovori sa o tom, ze zmenia menovy system a teda CB sa stane defacto realizacnou zlozkou ministerstva financii. Ak to poriesia aj vo vztahu k platobnej bilancii a zahranicnemu obchodu, tak je mozne, ze proste CB bude riesit jednu cast tejto problematiky (povedzme zahranicny obchod a platobnu bilanciu) a stat defacto druhu (teda vnutorna emisia penazi vo vztahu k prvej). Putin sefku CB schvalil na dalsie obdobie a pritom udajne ona sama predtym ponukla demisiu. Takze ak nepredpokladam, ze Putin je blbec alebo kupeny Zapadom (asi by nerobil to, co robi v takom pripade, kludne si mohol uzivat miliardy v Taliansku na super jachte a este by bol chvaleny vsetkmi novinarmi), tak mu pojde o zmenu systemu.A ta zmena bude jednak vonkajsia (skor ci neskor sa vsetok plyn, ropa, obilie, hnojiva, titan zacnu obchodovat len za ruble a teda rubel sa stane jednou z najdolezitejsich mien na svete, jednak ako sam povedal, emisia dovnutra tak, aby neslo o emisiu inflacnych penazi, ale aby sa vedela z toho financovat prestavba krajiny co do priemyselneho potencialu. A ono sa to uz deje, aj ekd nie viditelne. Citala som, ze sa stavaju nove fabriky na vyrobu vyrobkov z ropy, uz je spustena dalsia fabrika na supercistu med atd. Urcite to nie je vsetko ruzove a tym, ze kopa firiem zo Zapadu prestala vyrabat, tak to udrelo naraz na viacerych frontoch. Na strane druhej, problem s cipmi je vo vseobecnosti siroky a tazko vyriesitelny aj za tych 8 rokov (kedy sa riesili skor dolezitejsie veci, ako zbrane ci potraviny, pred 8 rokmi Rusko dovazalo vacsinu potravin), ani taka Cina nema toto vyriesene a pritom Huawey ma rozbehnutu 5G technologiu.

        1. Kéž by se vámi popisované změny podařilo prosadit. Ale při bližším pohledu se mi propojená síť centrálních bank zdá neporazitelná. Proč jsou asi centrální banky všude na světě nezávislé na státu? Proč první, co nájezdníci řešili v Iráku a všude jinde, bylo zřízení centrální banky? To brutální napadání suverénních států pod záminkou importu demokracie se dělo vždy přednostně tam, kam bylo třeba importovat vzdorujícímu režimu centrální banku. Každý, kdo se kdy vzepřel proti finanční hydře, skončil špatně – bez ohledu na politické postavení. Za systémem centrálních bank je dlouhodobý globální plán, který je dnes bohužel zřejmě neporazitelný.

         1. To nema chybu.
          Taky americani bojovali asi 100 let ,aby ta banka nebyla ,az podvodnej Wilson , povolil. Tesne pred prvni valkou.
          24 tisic novych milionaru po valce v USA.
          To samozrejme ukazuje ,kam se asi mohla potom totalne ozebracena a znicena Evropa ubirat ,samozrejme nikdy jinam, nez kam Usa chteli.
          Ten vyvoj k svetovlade v Usa placeny z celeho sveta..Dodnes. Ale.
          Penize kazi lidi a staty a moc penez kazi moc a nejvic.
          To umoznilo /financni struktura chobotnicemi bank/a v celym svete , taky nadvladu k prosazeni cilu s pomoci tech pozdeji uz beznadejne zadluzenych zelenych papirku , ktery nemaji navic cenu ani toho materialu ,na kterym jsou vytisteny..
          Z toho duvodu si nemeli zahajit frontalni utoky na ten dolar. Ale.
          Nemuzeme predpokladat ,ze jsou vsichni stejne tupi , ale asi jsou tady bezohledne rozkazy, denne se meni a odporuji s temi vcerejsimi a to dava napovedu , ze jako sluhove nemaji jinou moznost nez poslouchat a slouzit..

   2. Nepisi Rusove, ale Rusko.
    I Cesi maji sve predstavy o smerovani Ceska a jsou veskrze pozitivni. Odpovida tomu smerovani zeme, jste vy sam s politickou trajektorii Ceske republiky spokojen?
    Ma Cesko predstavu o svem smerovani?

  3. Rusko vie, co so svojimi truhlami penazi, a Rusko ma viziu … a Rusko vidi buducnost v budovani (sovietske sci-fi bolo vsetko o vymakanej, technickej, cistej buducnosti, o akej snivali, zapadne sci-fi je zhusta postapo, o rozvrate, troskach, spine, o akej snivaju/snivame)

   Ale v jednom mate pravdu. Rusko nie je sexi. Pretoze nieco mat, znamena nieco tvorit, a tvorit znamena makat v potu tvare. A makat v potu tvare rozhodne sexi nie je. Pre nikoho, ani pre Rusko. Ale holt oni (na rozdiel od nas) vedia, ze sa zima opyta, co robili v lete …

   1. V Mariupolu lakal Azov ruske jednotky do pasti v Azovstalu.
    Ne, prosim vas, Rusove nemakaji, Rusove dovazi. Zjistete si to nekde jinde, kdyz mi neverite.
    „Vláda, která neměla dostatečné možnosti stimulovat růst výroby a investic, se vydala cestou deregulace dovozu na úkor domácích výrobců. Místo toho, aby se nyní zvyšovala produkce domácích produktů, aby nahradily evropské a americké zboží, které opustilo ruský trh, je kladen důraz na jeho naplnění nekvalitním, levným dovozem z jiných zemí.“ (opet z clanku Glazjeva- viz vyse)
    To je ruska zakladni strukturalni chyba. Ze maji svoji psenici je velmi dulezite, ale za formy soucasne krize ne nejdulezitejsi.
    Vemte si jako modelovy stat Iran, ten je pod sankcemi uz dlouho a je potravinove sobestacny. Prijde vam jako zeme prijatelna k zivotu, kterou byste vymenila za cesky zivotny styl? (Odhlednuto od nabozenstvi.)

    1. Glazjev je jeden z těch, co chtějí všechno hned. Náhrada jakéhokoliv high-tech výrobku v plném rozsahu není možná okamžitě, ani v horizontu měsíců. Dovozem šuntů pokryjete poptávku, ale zároveň vytváříte volný prostor na trhu pro ty domácí výrobce, co budou schopni vyrobit něco technicky lepšího a samozřejmě dražšího. Tady je problém s centrální bankou a Naibulinou, protože na rozjezd potřebujete kopu peněz a ty ona zatím půjčuje na lichvářskou sazbu 11%( z původních 20%), to je za hranicí rentability.

    2. Nechci vám Stridore nakopávat bábovičky, ale co nedováží naše země?
     V práci čekáme každý měsíc týden na materiál z Číny, přitom nás vlastní taiwanská firma. První co udělala před 3 roky po převzetí, že si postavila závod v Číně.
     Teď už to bylo tak neúnosné, že zaplatila DHL aby byl materiál v pátek na lince. Jenže není v pořádku a tak to funguje, lépe řečeno nefunguje, už skoro rok.
     Předtím takové problémy nebyly. V Číně už neumí vyrábět?
     Nebo nemají lidi, když politiku jednoho dítěte schválili v roce 1979 a od roku 1980 jedou na jedináčcích.
     To už je 42 let a Číňan nevydrží makat do 💯 let.

  4. Stridor

   K tomu sexy Rusko – pro alternativu na Západě a dost lidí třetího světa Rusko sexy je – tedy zejména teď, pokud chápeme to, co se děje, jako boj proti Říši zla a lží. Je dost států, jejichž občané mají po krk euroatlantského imperialismu a prolhané agresivní USA. Problém ale je, že většina vlád všude jsou jen zkorumpované loutky Imperia, pod faktickým vlivem jeho finanční mafie, kterým na mínění jejich národů nezáleží, ba naopak často jsou dosazeny právě proto, aby tyto národní státy zničili. To je důvod, proč možná Rusko nenalezne dostatek spojenců, není to absence sexuální přitažlivosti, ale pečlivá příprava Imperia na tuto situaci.

   1. To je velmi diskretni zalezitost. Je velky rozdil ucinit mene agresivni nabidku (bez vyhruzek s lepsi cenou), anebo na sebe navazat staty diky optimistickemu politicko-hospodarsko-kulturnimu prikladu, obsahujiciho pozitivni vyhledy pro celospolecensky vyvoj do budoucna a jez je hodny nasledovani.
    Ono rici: „Tady mate naftu za polovinu na deset let a nic za to nechceme“ a „Pojdme na to, za 10 let spolu predelame celou spolecnost, tady je nas plan“ je velmi velky rozdil.
    A Rusove zadny plan nemaji, jen obecnou tezi sveta bez agresora. A to je malo.
    Priklad Venezuely:
    S velkou slavou a ocekavanimi se po smrtelnych americkych sankcich Venezuela primkla k Rusku a uzuz se cekala i vojenska spoluprace a malem konfederace. Ovsem Rusko neni ani pro Madura (!) kulturne-ekonomickym garantem (tj. sexy) a hned druhy tyden po zacatku operace na Ukrajine zacal vyjednavat s USA o zmirneni sankci za castecne otevreni americkeho trhu venezuelske rope. To byla pro Rusy obrovska rana a radsi o tom v mediich ani nemluvili. Myslim ze prave tehdy, pocatkem brezna, pochopili, ze jsou sami. Paradoxne tak to byl stat Jizni Ameriky, jehoz chovani vedlo k rozhodnuti o vycleneni Ruska z Evropy. Venezuela na kolenou vyslala jasny signal, ze ani v tehle situaci se nehodla k Rusku primknout, a to i pres jeho velkoryse nabidky.
    Pisi vyse a vidim to zcela zretelne: Rusko je ad hoc partnerem dobrym v nouzi, je sice solidni, ale jinak nezajimave, chybi mu kulturni magnetismus a vize, pro kterou by stalo za to, ho nasledovat.
    Omluv, proc to tak je, najdeme jiste mnoho, ale tim situaci nezmenime.

    1. Já tedy nevím, možná jste lépe informovaný, ale s Venezuelou začalo vyjednávat USA, ne naopak. A pokud vím, tak to pro USA nedopadlo moc dobře, nebo jak to vůbec dopadlo?

     1. Jak to dopadlo taky nevím, ale máte pravdu v tom, že vyjednávat začaly USA. Stridor se v tomto mýlí a jelikož je to tvrzení od něhož se odvíjí jeho další úvahy tak bych řekla, že jsou tak trochu na vodě. Chtělo by to nějaké zdroje.

    2. Stridor: Možná bere v úvahu Maduro, že USA jsou nepříjemne blízko a Rusko je daleko, aby se spoléhal jen na ně. Kreml plánuje dlouhodobě, ne tolik co Čína, ale víc než Západ. Absence ideologie v ústavě je možná reakce na problémy s dogmatismem v některých obdobích vývoje SSSR. Absence pevného zakotvení dává vládě větší pragmatickou volnost.

     Nevyhodou Ruska je stagnuje počet obyvatel. Rodí se málo děti. Roku 1914 měl car možná 180 milionů poddaných včetně Finska a části Polska ze dvou miliard lidí. Dnes mají asi 145 milionů z osmi miliard lidí. Soupeří s blokem Západu s asi jednou miliardou lidí.

     Problémem je i odlišnost jazyka i písma od anglosfery. Většina Evropanů čte v angličtině nebo kouká na videa než v ruštině. Překladače na internetu to částečně zmírňují u textů, ale rozdíl zůstává u videí bez titulků, že rusky mluvící komentátory málo lidí poslouchá. Učí se anglicky nebo německy a jejich ruštině nerozumí. Proto lidí čtou vyjádření Rusu jen upravená mainstreamem zjednodušená a zkreslená misto původních zdrojů. Možná i to je jeden z cílů zdražování to aby lidi měli dvě práce a neměli čas si zjišťovat informace, co se děje.

     Ve východní Asii jiné písmo a jazyk překonávají za cenu velkého vypětí, že se pořád učí úkor běžného života. Západ má kulturní přitažlivost, proto jede na setrvačnost. Trpaslíci stojí na ramenou obrů. Říká se, že z velké výšky se padá dlouho a to je i případ mnoha evropských zemí. Francie, Británie, Švédsko upadají desítky let a ještě mají kam padat a nejsou na dně. Kdysi velká impéria upadala i 200 nebo 300 let. V postmoderní době jde vývoj rychleji, ale pořád to jsou desetiletí a ne rok nebo dva. Do toho si tyhle státy pomáhají různé starým vlivem v mezinárodních organizacích, který mají taky že setrvačnosti, a už jejich významu neodpovídá.

     V zemích jako Ukrajina, Gruzie nebo Arménie chápou mnozí EU jako ideál, rajský ostrov. Přijetí na ostrov má vyřešit všechny jejich problémy. Nevýhody vidět nechtějí. I proto dost lidí proklinalo Janukovyče, protože viděl nevýhody asociační dohody v podobě nabídnuté Bruselem, nechtěl podepsat a tím jim bral jejich sen. Jak má vize rozumné politiky a postupného růstu ekonomiky konkurovat snům? Nereálným ale o to víc lákavým a mocným. Mnoho Čechů taky rozumem ví, že být chudý, v USA není nic úžasného v době zvětšujících se rozdílů mezi třídami, ale stále na ně má vliv ta kulturní přitažlivost. Kouzlo USA jako země, technika, historie, příroda to všecko dává lidem zapomenout na ulici na zločiny tamní elity.

     Setrvacnost je mocná. V médiích tvoří názory často lidé kolem 50 let, kteří zažili jen stagnující vysmivaný socialismus v době, kdy tomu už lidí nevěřili. Zažili po sametu velký rozvoj příležitosti oproti současnosti. Oni pořád vidí USA jako tu silnou prosperující zemi 80. let a ne současnou realitu. Jejich kariéra závisí na současném režimu, proto je jakákoli navržená změna a reforma děsí. Čím víc času uplyne od roku 1989, tim víc musejí bojovat komunismu, aby tím odvraceli pozornost od současných problémů společnosti. Z toho plynou naivní vize jako uzbrojit Rusko, když si nevšimli že zanikly části prumyslu na Západě a toho, že Čína už nestojí proti Rusům jako dřív.

     Současně si toto pseudoliberalove hrají na studenovalecniky, ale neumějí to. Neznají teorii her, uvažování o strategii jaderné rovnováhy. Nechtějí uznat to, co brali v úvahu politici v západní Evropě po roce 1945, že kapitalismus, demokracie a antikomunismus můžou fungovat jen, když zmírní rozpory mezi třídami. Proto byl silný sociální stát ve Švédsku, Německu, aby se chudí nebouřili. Dnes na to s cenami energií kašlou. Nabízejí jen cenzuru a ponižující žádání o dávky. Způsobeno hloupostí politiků, nenazranosti kapitalistů zaměřených v korporacích na okamžitý zisk krátkodobě a kultem HDP, kdy realitu posuzují podle vymyšlených čísel místo skutečně produktivní ekonomiky. Kultem USD, kdy víc než vyvoj výroby v zemi je zajímavá kurz národní měny a dolaru. Ten má nějaký význam, ale je přeceňován.

     Říká se, že Rusko je slabší než o sobě tvrdí, ale že je silnější než jak ho vidí jeho nepřátelé. Platilo to už za cara. Hodně bude záležet na postoji Činy, které teď už hegemonie USA dost vadí, ale zatím se drží poměrně zpátky.

    3. stridor
     Jádrem mých argumentů, na které vlastně nereagujete, je to, zda Rusko vůbec CHCE/ MUŽE tyto nabídky učinit a zda by je mohly jednotlivé státy přijmout – vzhledem k páté koloně v Rusku – pokud v tom tedy Putin nejede s globalisty natvrdo – a vzhledem k síti centrálních bank a dalším chapadlům globalistů všude na světě (ostatně i v té Číně – komu patří šanghhajské banky??)

     1. Tematem meho prvniho prispevku je to, zda-li je Rusko velmoci, anebo ne. A vysvetlil jsem ze sveho pohledu, ze neni a uvedl proc.
      Oponenti namisto aby rekli, proc dle jejich nazoru Rusko velmoci je, pisi, ze Rusko neco „nemuze“.
      A kdyz nemuze, tak nemuze, co se da delat
      Vy zavadite nove tema o pricinach soucasnehe stavu (a mylne to nazyvate argumenty), ale ja se ve svem prispevku pricin ani nedotkl, takze proc bych mel reagovat?
      Pokud Putin musel znovu poverit staronovou guvernerku, je to jen rozvinuti duvodu, proc Rusko neni velmoci- kdo by tam sel investovat do vyroby s nejasnym urokem 23%. Anebo zitra 17%? Pristi mesic 26%?

      1. Nechápu ten konfrontační tón. Myslela jsem, že si vyměňujeme názory, s tím Vaším jsem neměla problém, jen mě opravdu zajímalo, co soudíte o příčinách stavu, který popisujete. Reagovat opravdu nemusíte, pokud nechcete. to je jisté.

       1. Nejsem konfrontacni, spis znaveny. Kdekoliv ve spolecnosti reknu, ze Rusko neni velmoc, dovim se se, ze bud to nemusim vubec ani rikat, protoze vecne ozrali muzici zadnou velmoc vytvorit nemuzou, anebo ze Rusko velmoc je, jen mu nedovoli velmoci byt. Pritom ujasnit si pozici Ruska je to zakladni, pak se da mluvit o pricinach, coz je asi debata na velmi dlouho.
        Takze heslovite, podle meho:
        Ruska spolecnost trpi na historicke vnitrni rozstepeni mezi zapadniky a tradicionalisty. Cast vidi svuj kulturni vzor v evropskem osvicenectvi a racionalismu a jsou tedy, da se rici, sekularizovani. Tradicionaliste maji svuj myticky vzor ve velke risi, nad kterou slunce nezapada a obraci se zdrojove k Vychodorimske risi a pravoslavi, o tech by se dalo rici, ze jsou orientalsti kontinentalni imperialiste.
        Rusko bylo za Jelcina kolonizovano MMF a je stale pod jeho vlivem a to proto, dle meho, ze jde jiz o vuli lidu. Mlade generace dorustaji a nehodlaji se vzdat zapadni kulturni prislusnosti. Proto je tak tezke najet na valecnou ekonomiku a vytvorit vlastni autentickou a svebytnou emancipovanou kulturni hegemonii.
        Proto take vojenska operace a nikoliv valka a pred tim „ocipovani“ Rusu QR kody.
        To je duvodem, proc deliberalizaci nemuze provest politicka scena, ale pouze mocenske slozky, a to nasilim.
        Politicky Kreml jsou liberalove, Putin profesne vyrustal v Nemecku, ostatni administrativa je vychovana a na liberalnich ucebnicich. Predstavitele mocnych klanu jsou jiz lide Zapadu, mladez si nedokaze predstavit, ze namisto o Parizi a Seine by mela snit o vysedavani v kavarnickach Tschung-Tschingu na brehu reky Lao Pao.
        Me to prijde logicke a mladym dost rozumim.
        Stale mam ten dojem, ze Rusove jedou na pul plynu, nebot doufaji, ze je nakonec Zapad prijme zpet do sveho luna, coz muze byt jejich posledni chyba. Oni nemaji presny pojem o tom, co na Zapade za posledni 3 mesice vyvrelo a co to proti nim rozpoutava. Rusko muze ted zachranit jen velka hluboka vnitrni krize a ne nejake postupne odbouravani petrodolaru, ci osvobozovani africkych narodu od americkych pout.
        Musi prijit vnitrni boj, ktery ruskou spolecnost emancipuje na suverenni spolecnost, jez nebude neustale silhat ani vlevo, ani vpravo (vzpomenme na roky 1925-35).
        Druha moznost samozrejme je, ze financni kapital bude silnejsi, nez zbrojovky a Rusko bude asimilovano do velke trzni globalni site. Ne dobyto a rozparcelovano, ale kooptovano do Schwabovskeho sveta.
        Postupnou, evolucni deliberalizaci samozrejme take nelze vyloucit, ale zde, z vyse uvedenych pricin, predevsim generacnich, hraje faktor casu muhutne proti. Mozna je ticha souhra Kremlu a mocenskych slozek a filigranska dlouhodoba hra na postupne nasilne odstavovani jednotlivych liberalu od moci. Zaroven by ale museli resit vychovu, aby nekosili neco, co by jim za zady dorustalo.
        Takze takto kratce. Je videt, ze vliv MMF (a samozrejme dalsich) povazuji za sice mocny, ale vzhledem k emocne-vychovnym generacnim trendum za druhorady. Tim se lisim od ostatnich konspiratoru 🙂

        1. Zajímavé. Díky.
         Všechny Vaše úvahy ale předpokládají budoucnost, a to budoucnost, která plynule navazuje na minulost. Já se obávám nějakého razantního zlomu, kdy „MMF a další“ definitivně sundají sametové rukavičky z ocelových pařátů, přestanou hrát hry na demokracii, lidská práva a přestanou předstírat, že jim na lidstvu záleží. Emočně-výchovné generační trendy budou převálcovány, za pomocí technologií a prostředků, které si ještě ani neumíme představit. Ty řeči o Armageddonu na všech stranách nejsou náhodné – jako by se vážně schylovalo k nějké „poslední bitvě“.
         Jen pocit, samozřejmě.

       2. Ale jak jsem tu jiz minule psal, jak nahore, tak dole: k pochopeni ruskych problemu se muzeme obratit k tem nasim. V Cesku probiha ten samy proces, byt samozrejme modifikovany, ale v zakladech shodny. O republiku bojuji prozapadni technokrate a pragmatici s „obscinari“ (od slova obscina-obec). Technokrate vyznavaji volny trh a pravo silnejsiho a vladnou mocnou manipulativni zbrani hromadneho niceni: tezi o lidskych pravech, s niz smetou kazdou opozici.
        Obscinari zatm prohrali, ale jako v Rusku, jejich sanci muze byt velka krize.

        1. Stále si myslím, že jste, ostatně stejně jako já a i ostatní západní analytici, svázán dogmaty západního myšlení.
         Pro mne je mystický třeba rozvoj v podstatě zničeného SSSR po VVV, kdy v relativně krátké době dokázal vyvinout první vodíkovou bombu, poslat do vesmíru první Sputnik a prvního člověka, elektrifikovat zemi, postavil první atomovou elektrárnu a tak bych mohl pokračovat dál a dál.
         Následoval krutý pád do let devadesátých s rozvratem země, Gorbym, Jelcinem a rozpadem SSSR. Podle mne by toto žádná jiná země nemohla ustát.
         A ejhle, něco se stalo. Jelcin předal zemi do rukou V.V.Putina a věci se začaly zásadně měnit. Podle mne měl Západ vystřízlivět už při vypuštění Kalibrů z Kaspiku do Syrie. Pamatuju si ty kružnice na mapách s předpokládaným dosahem. A Západ nic, pohoda klídek, jedeme dál, benzinka funguje.
         Rusko na rozdíl od Západu dnes v pohodě staví spolehlivé atomové elektrárny, má už dokonce i jednu plovoucí. vychytal problémy v kosmickém programu a už zase lítá spolehlivě, vyvinul celou generaci nových zbraňových systémů a v rozvoji se nezastavuje. Cvičně si postavil prototyp tanku a letadla nové generace, aby ukázal světu, že na to technologicky má a protože se mu to asi nerentovalo a zase až tak je za ty prachy nepotřebuje, tak si v klidu klepe to, co potřebuje víc.
         Já to prostě nechápu a nestydím se to přiznat. Věřící v tom vidí ruku Boží, věřící v KOB v tom vidí zásah globálního prediktora, konspirátoři ilumináty či mimozemskou civilizaci, ale já prostě nevím.
         Může následovat další rozvoj, pád do „zlatých devadesátek“ nebo jaderný armageddon, s Ruskem je možné úplně všechno. Já se snažím poslouchat, co představitelé Ruska veřejně deklarují, protože věřím, že nemají zapotřebí lhát a říkají pravdu. Takže snad pro svět není vše úplně ztraceno.

        2. Nevím, jestli ta analogie může platit pro malý stát a národ, kterému byl vždy cíleně vnucován pocit méněcennosti, který byl v podstatě vždy na svém vlastním území ovládán cizí mocí – ať už přímo, nebo alespoň nepřímo ekonomicky, a jehož elity za posledních sto let fakticky nikdy nebyly národní. Nevím, kde vidíte ty naše obscináře – rozhodně ne na vlivných ekonomických a politických postech. A na druhé straně říše a národ, vědomý si svých zásadních historických vítězství, a hrdý na svou zem i původ. Samozřejmě infiltrovaný a indoktrinovaný vlivem, který o jeho zničení usiluje už vážně hezky dlouho.
         Už někteří další diskutéři tu naznačili, že možná na věc pohlížíte příliš západně racionálně, a trochu nevnímáte – jak to říct – ethos východu, který už na západě zcela chybí. Nevím, jestli je možné zničit duši národa během manipulace s jeho mladými po dobu jedné generace – doufám, že ne.

    4. A tak to je lež! Nevyjednával Maduro, ale USA přišli za Madurem a najednou chtěli zrušit sankce a moc se nedohodli.
     Bo se svými sankcemi střelili do nohy.

     1. Nechtel bych mit v hlave vsechno to ,co maji nektery do nekonecna prodlouzeny a nejdelsi , diskutujici..Na triku a na mysli.

      1. Tady nekdo strasne moc, S.cte..Domnivam se ,ze nejlepsi cesta k zlepseni sveta a klima vede snizenim populace ,nez poroucet vetru a desti a voni pak naschval nefoukaji ani neprsi.
       A naopak kdyz jsou vichrice a zaplavy , ktery nikdo nechce..
       Cina uz s tim zacala s narizenim jedno dite pro jednu rodinu ,ale Usaci to skoncili ,zase tim jejich agresorovanim..
       Tedy pocetny staty se stejne oslabuji starostmi o jejich premnozenou populaci /Kterou ale potrebuji na svoji obranu/…
       Staci zahnat ty zapadni agrese ,aby tohle prislo postupne na radu..
       Kdyz musi..
       Suroviny taky brzy skonci..

 21. Vidlák pláče na zcela špatném hrobě.

  Dnes mi povídala moje Jahoda, kterak se dostavila do jisté třídy (suplování) k dětem, které ji neznaly.
  První starostí těchto zmet…. – pardon – hodných dětiček bylo, kterak vypáčit ze soušky, co si myslí o Putinovi a zda souhlasí s tezí, že by měl být už asi tak pět minut mrtvý, načež pak nastane ráj na zemi.
  Šlo o zmet… – pardon – hodné dětičky třetího ročníku ZŠ.

  Co tím vyprávěním chci naznačit.
  Děti, jak známo, kopírují své domnělé vzory.
  Výše uvedený názor jsem já neslyšel od dětí, nýbrž od několika dospělých. Podotýkám, že si tito lidé o sobě myslí, že jsou chytří a dokonce se část z nich chlubí vysokoškolskými tituly.
  A blbec Targus furt vykládá, že dosažené vzdělání vůbec není zárukou alespoň minimální inteligence…, já nevím…

  1. Ja si pamatuju ,ze sme neverili dospelym ani slovo.
   Spatny zaci a lajdaci vcas zkazili tridu.
   Prave, teda lepsi valka se vede vo Stanley Cup, kdy brankari sou zdi , nas Francouz nedostal ani jeden a puk lita aspon tak rychle, jako Putinovy Kinzaly.
   Eldoradi resi strategii hry tim, ze sou vsude. Edmonteri sou pomalejsi..A najednou je 4nula ,ale edmonteri sou nekdy schopny i ten naskok srovnat.
   Pro slabsi nervy a pro zmirneni spatnyho dojmu sousedu, bych doporucoval Tarrega/Rossfelder ,Carnival Venice…Kytarova Pohoda.
   Jinak. Veci jsou horsi a rychlejsi asi 100x nez lidska mysl dovede obsahnout a co za tim, radsi nevedet..
   A T. asi nema jasno ve vecech vzdelani , kdyz akademik jest, skodna. Asi byl driv taky.
   Ale se vic dnes rozmnozil..Ale von T. , se umi rychle a prekvapive casto polepsit..
   Veci se zmenily na fronte , kdyz nejak pomalejsi Zajici dostali novyho velitele a tim je, Vlk. Vod ty doby snad litaji vsude, jako ty zmineny, Eldoradi…
   Nahaneji Vlkovi do tlamy stale vetsi sousta…/Kdo by to do nich rekl ,ceho vseho sou schopny , vlka, jako sefa !!/..
   Slavjansk je asi nejvic. Zajimavy pro mne bude, co Vlk udela s Charkovem a Odesou.
   Pravda Vlk videl a analysoval ,co bylo pred nim a ty chyby ma moznost napravit.
   Vlk slysi na jmeno Dvornikov. Za Vlka, samozrejme muze Putin.
   A to vsecko jen proto , ze Minsk Dohody zapad nedodrzel /jako vsechny dohody/ a rus se snazi zachranit U. a skoncit obcanskou valku a masakry bez konce.
   Ukazuje se ,ze s neurvalcem P.nelze jinak valcit , jen po dobrym.
   A tak ,aby misto po dobrym mirumilovne Putina svrhli , upevnili jeho posici a jeste navic skoro v celym svete a jeste prihravaji dalsi oslabujici trable na sebe..
   Napr. zbroji ukry, az se sami odzbrojuji…I penezma, kterejch se zbavuji mocne.
   Co sem si vsim driv , ze taky umi P. zhypnotisovat ,nic netusici osoba se nalezne v Kremlu a kdyz P. chce ,stane se pritelem Ruska, jako nic..
   Kdyz nechce ,osoba se zacne trast strachy i bezduvodne..A chova se a krici ,ostudne..
   Jen 700 mil. ted /bida/ ,kdyz po vitezstvi v Afg. , ted uz zvitezili na cely care v bitve o U. a dalsi na rade se chystaji porazit Cinu …
   Porad musi kazdymu dokazovat , nebojuj za nas , divej se ted , jak dopadnes..
   Na ekonomicky fronte se uz po leta mluvi o tzv. bublinach az jsou tady.
   /Jako s tim vlkem za dverma/. Financne digitalni Bublina je zase na prasknuti , ale nevi se,najednou o ni.
   Vzor je holandska tulipanova bublina ,kdy obyc sazenice tulipanu, byly daleko ,opravdu daleko drazsi, nez uplne vobycejny zlato . Akorat to pochopit neni lehky…
   Kdyz deti proradne predstiraji a se chovaji se vzorne jako ucitele ,ale jak se zavrou dvere ..

  2. To já jim vždy řekla,to si nechte na občanku. Ale divila jsem se,že chtějí rozebírat politiku,místo dle mě daleko zajímavějšího prirodopisu. Takoví my jsme nebyli.

   1. A to my zase hej, ale az na strednej … na dejepise … ktosi cosi nadhodil, dejepisarka sa chytla, a miesto dejin sme celu hodinu rozoberali, ze je novoprivezeny danone polovicaty kelimok, a trikrat tak drahy, ako kosicky jogurt, aby nakoniec chlapci vzadu vytiahli gitaru, zahrali jednu oblubenu, a zazvonilo ….

    Blbe je uz len to, ze danone je stale polovicaty a trikrat tak drahy, ale kosicka mliekaren uz dobrych 20 rokov nestoji …

    1. Oni to maju v ramci vlastivedy, ktora sa casom rodeli na dejepis, zemepis a tu obcianku … holky sa onehda ucili na pisomku jak funguje v CR vlada … teda, jak je organizovana, parlament, volby, premier, prezident … nie jak (ne)funguje sucasna 😀

   2. Přírodopis byl na základce zajímavej akorát v sedmé třídě někdy začátkem května. Jinak za mě teda nic – blizna, pestík, pletenec ramenního kloubu, křída mastek korund diamant ani délka střev mihule potoční nějak nezabíraly.
    Akorát snad tři části hmyzího těla že jsou důležitý i jinde, jsme si odnesli.

    1. Populární byl hlavně „řez ženou“
     To jsme měli oči vykulený.
     Naproti tomu „řez mužem“ byl naprosto nezajímavý.

   3. Možná Vy ne, ale My ano. Je to finta stará, patrně jako školy. Akorát my měli smůlu/50tá léta/ Měli jsme na škole kantora matykáře tělem i duší. Takže když jsme se to na něj zkoušeli, jasně jsme prohráli, protože razil heslo, že matika je středobodem všeho. Takže každé suplování byla matika. Ale faktem je, že pokud jsem zaregistrovala během let… že jen málokdo, právě díky jemu, neuměl počítat- ať finance či kdeco jiného.
    njn ono se to asi tak moc nemění. Pokud se kantor vedení školy stará o to co má a neustupuje.

 22. Je to marný, je to marný, je to marný … tedy pro ty, co své přesvědčení mají z hlouposti nebo za peníze. Strašně rád bych věřil, že to marný není – snad tlustý v tenkejch pohnou první kategorií; jimi zvolení vůdci pro to dělají, co mohou.

  1. Pamatuju jak sem na Vidlaka jednou zuril, zval aspon Vlkodlakem , kdyz navrhoval pisemne ,ze se deti maji mlatit.
   Videl sem rude az ruskoPutinovsky a zdimal v rucicce nedockave nastroje priserny zhouby.
   Vod ty doby, ty vidle na deti odhodil ..
   Mel jsem samozrejme na mysli nejvyssi uslechtilost deti , ktere nikdy nechteli a nekriceli, aby se dospeli aspon vychovne mlatili v jednom kuse a nikdy jinak, a jeste deti meli a maji padne duvody a tisicilete tragicke zkusenosti.. S vyjimkou toho neurvalyho Zizky ovsem,kdy deti ale meli vsechny duvody,poradne serezat ty dospeli na svy strane..
   Kdyz nekdo ma „kliku“ a jinej dostane tou klikou akorat za ucho…
   Pak ho najdou v prikope a treba bez ledvin..
   Nekdy, aby byl uzitecnej ,jako nedavno ty srbove v Kosovu..Proto se ten Azov prej mel zase zachranit a vyrvat z paratu Putina ,kterej furt strka nos do ceho nema a chce vsecko jeste vedet..Pak maji Scholzove a macaronocove /a dalsi/ velky starosti , kdyz se tam nejak registrovali uplne zdravy deti nejakejma z ciziny pozvanyma lekarema..
   Kdyz Velka Rada Sluhu ukr.naroda odhlasovala vcas potrebny zakony …
   Lepsi bylo pro deti v sockismu , vrchnosti fungovaly na opici zlazy , nez prchly do historie..
   Domnivam se ze nekdejsi snahy narovnavani bananu v EU je pricina nespokojenosti opic zvyklych ,na ty zahnuty.., a duvod , proc zase vo nich slysime a casto..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *