8 října, 2024

Obilné odbočky

Dnes jednou malou odbočkou rovnou začnu… jistě jste u Vlka zaznamenali jeho přetisk zahraničního článku, kde pisatel navrhuje zrušit evropské embargo na ruskou ropu, protože to by její cenu snížilo někam k 65ti dolarům za barel. Putin by sice stále inkasoval nějaké prachy, ale zdaleka ne tolik co dneska. V konečném důsledku bychom tím pro Ukrajinu udělali mnohem víc.

Já se ale vsadím, že z toho nic nebude, protože takhle my tady v Evropě řešíme problémy – když něco nejde, tak se toho naordinuje víc. Je to trochu jako s covidem – roušky nefungují, protože covid se šíří především tam, kde se roušky nenosí… řešením je více roušek. Sankce na Rusko nefungují, protože se obracejí proti nám – řešením je více sankcí.

Stejně to vypadá i na trhu s obilím. A o tom je dnešní článek.

Z Ukrajiny se během května podařilo se západní pomocí vyvézt zhruba milion tun obilovin. Já osobně jsem čekal minimálně o půl milionu tun víc. Kapacitu evropských železnic a alternativních kanálů jsem ještě přecenil. Ale budiž… řekněme, že v tom květnu se to teprve učili a během června a července to zdvojnásobí, takže vyvezou skutečně těch zhruba pět milionů tun, co jsem odhadoval, ale určitě ne víc.

Dalších dvacet milionů tun zůstane na Ukrajině ležet a žádná EU ani USA to nezachrání, protože není jak. Putin si během prvních čtrnácti dnů války zajistil vše co potřeboval a i kdyby tenkrát dobyl Kyjev i Charkov, neměl by nic víc, než co má teď. Klíče od ukrajinského exportu všeho druhu, komodit obzvlášť.

Ukrajinu může zachránit Turecko – však se o tom teď intenzívně jedná… ale pokud to vůbec nastane, bude to záchrana se skřípěním zubů. On ten Erdogan nebude nic dělat pro Zelenského krásné oči. Pokud jsem správně pochopil, jak je to vymyšlené, tak ukrajinské obilí koupí turecké firmy s pořádnou slevou, ty zorganizují přepravu a řádně se napakují. Rusové souhlasí, protože jsou za lidumily, kterým je líto hladovějících dětiček v Africe. Pokud se to podaří, Erdogan bude mít kšeft století a Ukrajina bude ráda, že je ráda.

Další odbočka: Jak se teď mluví, že Rusové ukradli obilí Ukrajině… Je to zase jen další novinářský žvást první kategorie. Ukrajina žádné obilí nemá. To obilí patří různým soukromým subjektům a většina obilí, co teď leží v ukrajinských přístavech pod kontrolou Ruska, to už dávno patří velkým nadnárodním korporacím, které si ho koupily loni, nejspíš už před žněmi. Už dávno z toho byly zaplaceny všechny daně. Rusko nevyváží z Ukrajiny žádné obilí. De facto i de iure si různé firmy vyvážejí svoje obilí, které si loni koupily. Ano, chápete správně, takřka všechno toto obilí patří čínským a americkým koncernům (nebo spojeným čínskoamerickým koncernům), takže unijní představitelé i americká administrativa sice řvou a dělají z Rusů zloděje, ale nikdo nezasáhne, protože filipínský kapitán panamské lodi má naloženo obilí vypěstované na Ukrajině, které patří americké nebo čínské korporaci se sídlem na Bahamských ostrovech, která ho veze prodat tam, kde zaplatí nejvíc. Takhle vypadá ta údajná zlodějna doopravdy. To jen aby bylo jasno. Od mééédií se člověk naděje jen toho nejhoršího… máme spoustu zákonů na ochranu novinářů, ale žádný na ochranu před novináři.

Rusko zatím tvrdí, že bude mít letos nachystáno k exportu možná 50 milionů tun obilnin. Mělo by to být o víc než deset až patnáct milionů tun víc než loni. Já nevím, jestli to některému z našich pisálků došlo, ale v dnešním globalizovaném světě zvýšit export o čtvrtinu nebo pětinu, to je neuvěřitelný výkon. Rusové byli připraveni. Zvýšit osetou plochu o milion hektarů, víte kolik peněz to stálo? Nikdo by to nezaplatil, ani nadnárodní korporace ne. Takové navýšení exportu by za normálních okolností snížilo cenu obilí o tolik, že by se to prostě nevyplatilo. Pochybuju, že našemu Fialovi a jeho poradnímu týmu někdo vysvětlí, že Rusko s Čínou muselo být dobře připravené a dobře počítali, že se to letos fakt vyplatí. A někdo fakt šel, rozoral milion hektarů a věděl, že těch 20 miliard peněz nevyhodí oknem. K tomu si připočítejte dalších deset milionů tun, které se vyvezou z Ruskem obsazených částí Ukrajiny a jsme doma… Přátelé, vezměte na vědomí fakt, že Rusko se už loni připravilo nahradit celý ukrajinský export obilovin. Kdybychom šli cestou peněz, tak bychom nejspíše zjistili, že celá ta ukrajinská úroda na okupovaných územích je už koupená firmami, kde je předsedou představenstva nějaký Wang.

Zároveň si troufám tvrdit, že veškerý ojrounijní export z budoucích žní je už také prodaný do zemí jako je Katar nebo Saúdská arábie. Tedy do zemí, které mají prachy a bojí se pouličních nepokojů. Nikdy u nás nebyla před žněmi tak prázdná sila, nikdy jsme na poslední chvíli nevypravovali tolik vlaků. Evropa je prázdná už teď a úroda bude nanejvýš průměrná.

Tak nějak se odvažuju být optimista a doufám, že u nás v České republice je prodáno jen to, co produkujeme navíc. Že po žních budeme mít dost pro vlastní výživu. Protože jestli ne, tak se Fiala nedožije konce roku. Ale i kdyby měli všichni v Evropě ještě pud sebezáchovy, tak stejně se letos EU na nějakém globální exportu moc podílet nebude. Respektive – nemá žádné nástroje, aby mohla ovlivnit cenu ve svůj prospěch a nemá žádné nástroje, aby mohla zachránit Afriku před hladověním. Všechny tyto nástroje má Putin, který je reálně schopen nakrmit svět i bez Ukrajiny.

A takhle to také podle mě dopadne. Rusko prostě svět nakrmí. Draze, ale nakrmí. Afrika bude Putinovi líbat ruce a bude spílat Západu, že je vinen vysokými cenami. Evropa bude ráda, že je ráda a kromě Saúdů jim přestanou brát telefony i v Nigérii a Súdánu. Ukrajina bude svým obilím topit v elektrárnách, protože ty problémy v přístavech fungují obousměrně. Když nemůže ven ukrajinské obilí, nemůže dovnitř ani jihoafrické uhlí.

Já osobně moc nevěřím, že se nějaký ukrajinský export obilovin dohodne. A pokud ano, tak spíše symbolicky. Nejspíš s ním totiž sám Zelenský nebude souhlasit, protože se bude bát ruského útoku na Oděsu, kdyby svoje vody odminovali. Myslím, že ruské tajné služby v tomto ohledu tu ukrajinskou už nějakou dobu zásobují informacemi. Svět nepotřebuje ukrajinské obilí, Ruský export ho nahradí.

A ještě jedna odbočka… Včera jsme vypravovali další vlak kukuřice. Do Německa. Když se vozí obilí tam na Západ, tak německý kupec požaduje certifikaci, která probíhá tak, že přijede odborná firma, která dohlíží na nakládku vlaku a sama vagony zapečetí. V praxi přijede chlap tvrdej jak žula, naprosto neúplatný a brutálně dobře placený. Přijede v bavoráku za pět mega, ale v kufru má laboratorní přístroje, které mají ještě vyšší cenu než to auto. On si pak při nakládce sám dělá kontrolní odběry, sám dělá laboratorní rozbory, sám si dělá pytlíky se vzorky, které bere sebou. Pak dá svůj štempl na dodací list a německý kupec si může být jistý, že skutečně koupil kvalitu. Ani se neptejte na cenu této certifikace.

Já jsem se s tím borcem chvíli bavil a on mi řekl, že právě přijel z Ukrajiny, kde běhal po Oděse a certifikoval ukrajinské obilí. Tedy – určoval skutečnou kvalitu. Říkal mi, že ukrajinské obilí je už většinou v háji. Přístavní sila nejsou dělaná na dlouhodobé skladování, dnešní moderní zásobníky neumožňují s obilím pohnout a jsou tak obrovské, že se to obilí reálně ani nedá ošetřit nějakým jedem. Takže je plné brouků a začíná zvolna plesnivět. Už teď se hodí jen pro ten africký trh, protože hladovým černouškům jsou nějaké mykotoxiny ukradené. Oni mají hlad. To je další důvod, proč si myslím, že ukrajinské obilí nakonec skončí jako surovina pro výrobu elektřiny a tepla.

I kdyby se na ukrajinském bojišti už nic dalšího nestalo, i kdyby došlo na nějaké příměří, Západ je v háji. Už není pupek světa. Rusové celému světu ukázali, že Západ už nevyřeší žádný problém, už je dokáže jen dělat. Západ už nemá nástroje, protože je dávno odevzdal. Už má jen potištěné papírky. Západ není schopen zajistit nižší cenu surovin, není schopen nakrmit rozvojové země… je schopen jen dělat zbytku světa potíže.

Pácháme harakiri v přímém přenosu.

176 thoughts on “Obilné odbočky

  1. To je tak dojemné ako sa vedia odvolávať na pravdu, na cenzúru,
    na dobro a na svoje právo „znásilňovať“. Nestačím sušiť slzy.

  2. Evropská unie pozastavuje dovozní cla na ukrajinské zboží
    3.6.2022

    Tisková zpráva – Na dobu jednoho roku se od zítřka ruší celní kvóty na veškeré zemědělské a potravinářské produkty dovážené z Ukrajiny do Evropské unie. Jeden rok se také nebude uplatňovat systém vstupních cen a cla pro dovoz ukrajinského ovoce, zeleniny a průmyslových produktů. Úpravu pravidel schválili v květnu ministři zemědělství EU.

    Nařízení o dočasném pozastavení všech dovozních cel EU na zboží z Ukrajiny, které ministři zemědělství Unie formálně schválili 24. května, bylo dnes uveřejněno v Úředním věstníku EU. Platné je od zítřka.

    Evropská unie tak od 4. června 2022 na dobu jednoho roku pozastaví mezi oběma regiony dovozní celní kvóty na veškeré zemědělské a zpracované zemědělské produkty dovážené z Ukrajiny do EU. Zároveň na stejnou dobu ruší systém vstupních cen a dovozní cla pro dovoz ovoce a zeleniny z této země a dovozní cla na průmyslové produkty.

    Kompletní přehled rozsahu opatření zde.

    Hlavní cíle opatření jsou podpora ekonomiky Ukrajiny, pomoc v obnově obchodu země po ruské invazi, zlepšení podmínek vývozu ukrajinských komodit a zmírnění očekávaného nedostatku potravin zejména v rozvojových zemích, které jsou na dovozu základních komodit z Ukrajiny závislé.

    Kromě zrušení dovozních cel přijímá EU také opatření usnadňující přepravu zboží mezi EU a Ukrajinou, mimo jiné prostřednictvím tzv. solidárních tras. Jejich cílem je nahradit ruskou armádou blokované ukrajinské přístavy v Černém moři novými bezpečnými koridory pro dopravu obilovin z Ukrajiny.

    Vzájemný obrat agrárního zahraničního obchodu EU s Ukrajinou v roce 2021 přesáhl hodnotu 10 miliard eur, přičemž hodnota agrárního vývozu z EU na Ukrajinu z tohoto objemu představovala zhruba třetinu.

    Pokud jde o země mimo EU, nejvíce agrárních produktů dováží ČR právě z Ukrajiny. V roce 2021 dosáhl obrat vzájemného agrárního obchodu částky 5,4 miliardy korun, přičemž hodnota agrárního dovozu z Ukrajiny do ČR představovala 4 miliardy. Z Ukrajiny se do ČR dováží především líh, zmrazené borůvky a maliny, vyloupané vlašské ořechy, čerstvé drůbeží maso, včelí med, slunečnicový olej a pekařské droždí.

    Vojtěch Bílý
    tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

  3. -Napadlo mě: když existuje hybridní válka, existují logicky i hybridní vojáci.

    – Proč by by pak nemohli existovat i hybridní nájemní vrazi?

    – Proč bychom měli sami páchat harakiri, když na to máme ve vládě placené odborníky, kteří nás oddělají stejně účinně a ještě sipři tom při tom (na rozdíl od nás) užijí potěšení ?

  4. Docela zajímavá je úvaha, kdo co komu ukradl. Kradou Donbasané uhlí, které si vytěží na Donbasu, Ukrajině?
    Patří obilí, které se vypěstuje v Záporoží Záporožcům, nebo ho kradou Ukrajině v okamžiku, kdy se v referendu rozhodnou, že se připojí k Rusku ?
    Ty otázky mohly být zbytečné, kdyby se ukrajinská vláda chovala k vlastním občanům slušně. No škoda toho, ale mlíko už je rozlité.

    1. Vážený pane, při přečtení vašeho jména (přezdívky) se mi vždy vybaví známý román „Mořský vlk“. který jsem coby pubescent párkrát přelouskal. A taky si vybavuji onu „Maud“, na kterou líčil“mořský Vlk“ svoje osidla ku kopulaci.
      Takže mnoho zdraví bez koroňáčku a opičích neštovic.

      1. Tak to jste mě potěšil, že znáte Mořského vlka. Inu, jsem mezi vzdělanými lidmi. Mě tam kdysi taky zmátla krásná Maud, ale hlavně šlo o souboj mezi dokonale logicky myslícím, ale nechutně cynickým Vlkem Larsenem a naivním, ale rychle se učícím Humphreyem.
        Ale teď jsme na tom podobně – různí Covidoví a Majdanoví Larsenové s námi dost mávají. Tak abychom to ve zdraví přežili, jako Humphrey.

        1. A zpřeráželi hnáty novodobým kuchařům, kteří nám vaří nechutnou polívčičku.
          Já už jsem takřka kmet, a doba, která utekla od přečtení oné knihy je určitě 50 let. Některé knihy utkví v paměti a některé se rozplynou jako pára nad hrncem.
          Velice mám rád „Švejka“, neboť : skoro všechno se dá najít v Biblí svaté, ale všechno je právě ve Švejkovi. Jako dítko školou povinné jsem četl tajně i pod peřinou, když mi matinka zhasla světlo v pokoji a já četl pod peřinou za svitu baterky. Taky jsem chodil k tetince, která měla v kufrech pod postelí literaturu nevalné umělecké kvality : Rodokaps, Rozruch a Leon Klifton.

          1. Jojo, taky vzpomínám.
            Nikdy nezapomenu na Larsenovské – „PLANÝ ŽVÁST!“ – to kdybychom uměli vmést do ksichtu všem těm „dobrodějům“, co nám drze říkají ty nesmysly!

            1. Dnešní lid podlehl bohu konzumu a zcela ztratil kritické myšlení – vždyť do říkala naše pravdomluvná ČT a tak je to pravda. Za veškerým děním se musíme zeptat na otázky typu : je to k ovládnutí lidí, nebo směřování politiky, nebo cui bono – tedy je potřeba sledovat cestu peněz, anebo je nějaký cíl a prostředek k dosažení onoho cíle. Mnohdy je cíl nezřetelný a jen ten prostředek se vydává za cíl.

  5. Scallope, na tomto prostoru se na nějakou pravdu nehraje.
    Nejlépe to vystihla Maneca, která napsala: Jsem z dnešního světa velmi, ale velmi unavená a nenašla bych sílu, abych se ve své internetové paluši, kde se scházíme na každodenní pokec, musela ještě vyhýbat vysíracím tvorům s hlavohrudí a zadečkem.
    Ti lidi tady nechtějí vést běžnou diskusi jako na jiných webech. Oni si tady chtějí ulevit a bavit se mezi svými. Kdo smýšlí jinak, není vítán. Kdo naruší bublinu, viz Bernard, pohoří. Vědí, že jsou v menšině a proto tím více potřebují svůj prostor.

    1. Hned jak jsem ten nick „Poeta“ viděl, hned jsem si vzpomněl z Vidlákova na „Filozofa“, „Čtenáře“ a další podobné. Skoro bych se vsadil, že jde o jednu a téže osobu.

      1. Sliz.
        Smradľavý, všetko rozožierajúci sliz.
        Alien. Votrelec.
        Arogantný, provokujúci, nezničiteľný.
        A je ich vo vesmíre neúrekom.
        Vši a blchy.
        Otravné, pijú krv.
        Škoda každej rany, ktorá minie.
        Obaja hore.
        Obyčajné svine.

        1. A třeba ne, co my víme. Možná je to opravdu jen malá lžíce.

          K té doměnce ukazuje „básníkova“ představa o běžné diskusi. „Běžnou diskusi“ tady právě zaváděl dřevorubec berrnard. Kolikrát jsem to tady už psal? Vždyť kdo chce, může si to přečíst! A když nečte, co já s tím?

          Malá lžíce.

          1. Týmto zmrdom vadí iný „prostor“ a snažia sa ten svoj smradľavý sliz nastriekať všade. Jasneže sa z nich „citlivejším“ ľuďom dvíha žalúdok. Aj keď vedia, že nie sú vítaní, nakakajú sa všade a rozmazávajú tie svoje slizy. Ešte sa aj pohoršujú, že niekomu ten smrad vadí. V ich sociopatickom svete je predsa smrad vôňou. Zaostalí primáti nechápu, že vôňa slizu votrelcov je skvelá a treba ešte viac voňať. Na tomto asi padli kydy. Ono je nemožné spolunažívať, keď do spoločnosti vtrhnú votrelci so svojim smradom. Niečo ako „znásilňovači“ pomaly odradia dievčatá a ženy, aby sa obliekali podľa svojho, alebo chodili samotné behať. Bezskrupulózne znásilňujú a menia spoločnosť. Časom nosia šikovnejší zbrane všade, učia sa sebeobranu. Ale spolunažívanie a kultúra sú už tatam.

  6. Vážení, na problém s ukrajinským obilím je třeba se podívat trošičku s nadhledem. Věci nejsou černobílé, tak jako ostatně vždy v životě supersystému.
    Podívejte se na dva ideální stavy:

    1. Ideální stav pro USA – vyvézt všechno obilí z Ukrajiny, kašlat na tamní lidi – naopak způsobit hladomor, aby pravdomluvná média mohla okamžitě spustit kanonádu, že za hladomor na Ukrajině může Putin. Dalším bonusem by bylo, že USA dostanou zaplaceno reálnou hodnotou za dodané statky (staré zbraňové systémy), které by stejně museli někdy nákladně zlikvidovat – tedy za šrot dostat reálnou prodejní komoditu. A v neposlední řadě by v této variantě byl pro USA bonus, že pravdomluvná média by neopomínala zdůrazňovat, že USA svým ušlechtilým chováním zabránily celosvětovému hladomoru. Tedy: v této variantě jsou USA za hodné, Putin za vyvrhele. To že by se při tom patřiční USA obchodníci napakovali by se nezdůrazňovalo, stejně tak jako fakt, že se „zachraňuje“ za uměle burzovně navýšené ceny.

    2. Ideální stav pro RF – obilí za jakoukoliv cenu ponechat na Ukrajině a pouze přebytky (tak jako vždycky) pod kontrolou RF distribuovat do světa. Je to i s vědomím, že na Ukrajině se vše rozkrade, tedy i to obilí, ale pointa je v tom, že zůstane na Ukrajině a lidé si je budou moci koupit, byť za přemrštěné ceny. Pokud bude obilí vyvezeno nekoupí si nic ani za ty přemrštěné ceny. Dalším bonusem by bylo, že RF by se prezentovalo v kladném světle – pouze demilitarizujeme (ničíme voj. techniku a síly) a denacifikujeme, v ostatních případech starostlivě dohlížíme na životy obyč. lidí a dodržování elementárních obchodních pravidel. Další bonus – vyšlo by najevo, že USA (pokud něco někde neukradnou) tak nic nerozdají ani za peníze, protože nemají zdroje, tedy jsou to nespolehlivý a nebezpečný partner. Svět by zachraňovala RF, USA by byli za rozesírače.

    Reálný vývoj půjde někde mezi těmito body. Dost dobře to popsal Umlauf (píše vždy skvěle) na e-republice.

    https://e-republika.cz/article4539-Celozrnna-pravda-z-Ruska

    1. Pisou ze v Azovu znicili banditi 50 tisic tun obili ,aby nebylo pro ukrajinskou populaci.
      Aby kazdej vedel ,za co bojuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *