Pamatujete, jak na začátku války na Ukrajině zaváděl Západ sankce proti Rusku? Člověk se až divil, co všechno se dá udělat. Omezit platební systém, nějaké bankovní sankce, snaha o nenakupování ruských surovin, která vyvrcholila odpáleným Nordstrýmem… celkem třináct kol sankcí. Tedy… teď už čtrnáct. Ruská ekonomika se měla propadnout o bezprecedentních čtyřicet procent. Experti prorokovali zhroucení ruské ekonomiky, hladové bouře, demonstrace a nakonec svržení Putina.
Člověka vlastně překvapuje, čeho všeho bylo Rusko členem. Různé obchodní organizace, mezinárodní platební systém, různé bankovní dohody, obchodní dohody… třeba o tom potrubí na dně Baltského moře… stovky a tisíce smluv o patentech, normách, investicích, koncesích na těžbu ropy a plynu, importu technologií, pojišťovnictví…. Teoreticky bylo Rusko na Západě totálně závislé a díky sankcím neměly v Rusku lítat dopravní letadla, vagony neměly mít ložiska, vrtným soupravám u Vorkuty měly dojít speciální součástky, prostě mělo to dopadnout jako na Kubě.
Místo toho v Rusku nastal hospodářský růst, ruská ekonomika se bleskurychle přeorientovala na nové trhy, ruská zahraniční politika byla schopna rekordně rychle změnit obchodní dohody s okolními státy, takže to, co se dodávalo do Ruska se najednou dodávalo do Kazachstánu a co se nesmělo kupovat z Ruska, kupovalo se najednou z Turecka, Rusové začali dodávat ropu do Číny a Saúdská Arábie do Evropy, nebo prostě jen Rusové prodali Američanům, ti si naúčtovali přirážku za molekuly svobody a dodali to do Německa.
Do toho ještě Rusové zvládli vést válku s NATO, které vyprázdnilo v Evropě sklady úplně a v USA částečně.
Výsledek je vlastně opačný. Pod tíhou reality se hroutí německé a evropské hospodářství a nám se to určitě také nevyhne. Průšvih už tuší všichni kromě Fialy a Pekarové, zcela jistě se to promítne do volební kampaně a vůbec to vypadá, že Rusko zavedlo sankce na nás, nikoliv opačně.
Proč to všechno píšu…
Není to tak dávno, co se něco podobného stalo Velké Británii. Ta také byla součástí celé řady dohod o obchodech, investicích, patentech, bankovních systémech, koncesích na těžbu, importu a exportu technologií… ano jmenovalo se to Evropská unie. Jednoho dne se Britové rozhodli, že je tyto dohody příliš svazují a rozhodli se v referendu pro Brexit. A také na ně EU uvalila sankce. Sice bez střílení a po dlouhém vyjednávání a vlastně po vzájemných dohodách, ale Británie se z toho nevzpamatovala dodnes.
Řada oborů od té doby kulhá na obě nohy, zkrachovala řada firem, hospodářský růst zpomalil a takřka všichni britští premiéři od té doby skončili jako neoblíbení kašpaři a každý další se proslaví především tím, že najde nové dno popularity. Ano, ještě tomu pomohla válka na Ukrajině, ve které se proti tradičnímu nepříteli Britové s chutí angažují.
Je velmi zajímavé, že Rusové se dokázali ze stávajících smluv přeorientovat velmi rychle na nové a Britové to dodnes nedokázali. Přitom, Británie má stejně jako Rusko přístup ke světovému oceánu, je schopna dopravovat cokoliv odkudkoliv kamkoliv. Nikdo se také nesnaží Británii rozparcelovat na malé ovladatelnější státy. Nikdo se netetelí, až nějací britští jestřábi konečně podřežou krále Karla. Nikdo proti Británii nevede opotřebovávací válku. A co se týče lidských práv, vzhledem k tomu, jak to dneska v Británii chodí, když kritizujete vládu, je skoro lepší v Rusku kritizovat Putina…
Když se mluví o odchodu České republiky z EU, tak se argumentuje britským příkladem. Nejde to! Není možné nahradit smlouvy s EU jinými. Je přece lepší tam být a pokoušet se reformovat Unii zevnitř. Sice jsme to za dvacet let nikam nedoreformovali, naopak, dopracovali jsme se k nejhorší Evropské komisi všech dob a k naprosto šíleným grýndýlům, ESG, emisním povolenkám a dalším zvěrstvům, ale přesto vstupuje většina stran do volební kampaně s tím, že budou i v dalším období reformovat zevnitř, protože jinak by se nám mohlo stát to, co se stalo Britům.
Co se týče odchodu z NATO, tam je to v bledě modrém. Také přece nemůžeme odejít, protože kolektivní bezpečnost je přece levnější a jestli se nám něco nelíbí, tak to můžeme reformovat zevnitř. Sice jsme se dopracovali k válce na Ukrajině a nepokrytě se mluví o tom, že ta kolektivní bezpečnost bude stát čtyři procenta HDP, protože Trump má ohledně NATO úplně jiné představy než Evropa, ale jinak tam musíme zůstat, protože jinak by se stalo… co vlastně?
Možná je načase se dívat na ruský příklad a ne ten britský. Možná je načase nebýt krotcí a nebýt dopředu připodělaní z následků. Ruský příklad ukazuje, že to jde. Je to náročné, bolestivé, dělá to dvacetiprocentní úrokové sazby, znamená to, že Lavrov kmitá po světě a ryje zeměgulu jako červená myš. Ale také to znamená, že všichni mají práci, hospodářství roste a největší problém je v tom, že nejsou lidi ke strojům, protože všichni už dělají. Znamená to, že vznikají nové obory i nové továrny, že se investuje doma a dokonce i henti věčně ožralí mužici jsou schopni poměrně impozantních výkonů. Když se musí, tak to jde.
Možná je načase, alespoň deklarovat odvahu k podobnému činu a odvahu přijmout následky. Jak by řekl Baťa: Neříkejte, že to nejde, říkejte, že to neumíte.
_______________________________________________________________________________________________________________________
Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle příslušnou částku, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
Rozhovor Martiny Kociánové s Janou Bobošíkovou:
Vystoupení z EU by nebyla katastrofa. Chce to odvahu a představivost. Svět by se nezhroutil
https://www.radiouniversum.cz/bobosikova-jana-2d-vystoupeni-z-eu-by-nebyla-katastrofa-chce-to-odvahu-a-predstavivost-svet-by-se-nezhroutil/
Obě tyto soukromé firmy (nato a eu) jsou založeny na nehorázné lži o společném nepříteli. To není dobrý základ a stavby s vadným základem se časem zhroutí samy, když jim nikdo aktivně nepomůže.
Ano.
K článku:
Ano, tohle vidím i já. Jenže ruský člověk je skromný a pracovitý. Tedy většinou.
Náš člověk tyhle dvě vlastnosti většinově vyvinuté zrovna nemá. V současnosti. Tak leda něco očůrat. A dostat dost peněz. Víc než kolega, víc než soused.
Kolik u nás znáte rodin s deseti dětmi?
Ale na druhé straně – příklady táhnou.
Ruský člověk taky když vidí, že mu někdo vlez přes hranice nebo mu vypálil Crocus Hall, tak se zvedne a jde ho vyhnat. Kdyby to byla noha německého vojáka, tak se těch mužiků zvedne milión. Tady každýmu akorát vlezeme do prdele.
👍 🎯
To je specificky česká skupinová strategie přežití, zakotvená v genech místních žijících jedinců. Ti odbojnější totiž byli během uplynulých staletí eliminováni – buďto byli zabiti nebo odešli do zahraničí a už se nevrátili. Ani jejich potomci.
📌 Konec národního státu: Česko musí pustit cizince do politických stran.
Ministerstvo vnitra bude usilovat o to, aby se ještě v tomto volebním období změnil zákon tak, aby do českých politických stran mohli vstupovat cizinci, občané Evropské unie, kteří ovšem žijí v Česku. Soudní dvůr EU totiž minulý týden rozhodl, že Česko porušuje práva unijních občanů, když jim nedovoluje stávat se u nás straníky. Podle soudního rozhodnutí musí český stát zareagovat na rozsudek v co nejkratší době, a pokud tak neučiní, hrozí mu další žaloba a peněžité sankce.
Platná právní úprava umožňuje členství v politických stranách pouze občanům České republiky. Evropská komise kvůli tomu Česko a s ním i Polsko zažalovala. Soud nyní rozhodl, že obě země musejí do stranických řad pustit i všechny ostatní občany EU.
Další důvod pro czexit.
Důvod určitě, ale stejně neodejdeme! Budeme tam, dokud se to nerozpadne samo!
Jediný co se dá dělat, je tam zůstat, ovšem vyjebávat se všemi euronesmysly jako je to jenom možné. Sabotovat, oddalovat, kazit a ignorovat. Jenže to chce mít jinou politickou reprezentace než Fialu, kterej plní přání ještě než ho samozvaná císařovna Uschi vysloví.
Tak toto je naj..najpresnejsia formulacia tej strategie, ktoru som vytusil. Jedina mozna. Chlape, klobuk dolu! Dakujem.
Snad ano. Přesto ale je nutno o tom mluvit, otevírat to téma opakovaně a stále to přinášet do veřejné debaty, protože to má přinejmenším dvojí příznivý efekt:
– Pekarovým, Němcovým, řeporyjcům, pešyňským a dalším, doplň dle libosti, z toho třeba prdne žilka. A i kdyby ne, dost je to prudí
– rozpad EU to v každém případě podporuje
To je totální popření demokracie v národním státě. Je to stejné jako nepřátelské převzetí firmy.
Takže když budou cizinci člyny tuzemských pol. stran (hnutí), budou moci býti voleni. Když budou moci být (z)voleni, bude jim umožněno i volit…
K tomu si připočítejme korespondenční volbu ze zahraničí a možnost zažádat si tam o státní občanství ČR…
Zbývá už jen umožnit korespondenční volbu ze zahraničí i NEobčanům ČR, avšak všem příslušníkům EU…
Jsme svědky závěrečné fáze likvidace kdysi samostatné Československé republiky a její přeměnu na jeden z euroregionů s názvem česko (s.r.o.). Tušil jsem to již před čtvrtstoletím a varoval jsem. Sklízeje za to nadávky od sebevražedných lumíků, kteří věděli všechno líp a těšili se do novodobého vězení národů IV. Říše.
sakra, členy…
Už se setmělo i tady, nevidím na obrazovku…
Re: Charon
To máte z toh, že jste si nedal večerní šláftruňk. Já když si dám takhle navečer jednu štamprličku, hned vidím o pět metrů dál…
Njn, dát si nějakou štaprličku, mohl bych se potom rozepsat a přitom napsat i něco v demokratuře zakázaného.
Však víte, co tím myslím.
Souhlas.
V Británii bylo odsouzeno za příspěvky na internetu 4x víc lidí než v Rusku. Tolik ke svobodnému a demokratickému západu…
A to je Rusů více než dvakrát tolik…
Mezi námi a Ruskem je ovšem několik zajisté zanedbatelných rozdílů:
Rusko má vlastní zdroje energetických i i mnoha dalších surovin a nikdo je od nich nemůže odříznout. My jsme závislí na dovozu.
Rusko může být zcela soběstačné v základních potravinách. My už dávno ne.
Rusko má vlastní těžký průmysl, nám z něj po angažování „strategických partnerů“ zůstaly jen zbytky.
Rusko může vyvážet i dovážet vše, co dokáže po světe sehnat a „liberální“ Západ mu to může jen trochu komplikovat. My jsem kompletně obklíčení Error unií, která může – pochopitelně, jenom pro naše Dobro – blokovat dovoz a vývoz čehokoli si usmyslí. (A jak jde o křivárny a podrazy, Errorparlament i Error komis mají fantazie nadbytek.)
Rusko má Putina. My máme Fialu, Rakušana, Pekarovou Trojsvetrovou, Výborného s Jurečkou a Hřiba Piráta. A jako alternativu k nim Babiše.
Sorry jako, ale to světýlko na konci EUtunelu vypadá na lokomotivu..
Jediná možnost je včas vytrhat koleje.
Pak náš vlak v tunelu zůstane.
Tak vystoupíme a půjdeme pěšky. To je snad přece jen o něco lepší varianta než nechat se přejet lokomotivou – když už jsme u těch podobenství 🙂
Takže to světýlko – to není koncové světlo vlaku, které se nám vzdaluje?
Nešlo by to poznat podle barvy?
Já nevím…
Teď má ledacos úplně jiný význam než v minulém tisíciletí…
Já taky nevím. A práce mám, že nevím kam dřív. – To není stížnost.
…“a to světlo na konci tunelu mohou být varovné reflektory řítícího se expresu nadnárodní konkurence…“
(z projevu ekonoma-imigranta prof. Milana Zeleného na rep. mítinku s občany v Brně na nám. Svobody, v červnu 1992 před parl. volbami.
Mimo jiné tam varoval před Klausovou ekonomickou „reformou“, kterou pojmenoval jako SPIRÁLU SMRTI (ekonomiky). Předpověděl totální výprodej národního bohatství a následné masivní zadlužení státu i jeho občanů.
Při posunu má lokomotiva bílá světla na obou koncích.
Afrika má také obrovské množství surovin,a je jim to zatím k ničemu. Venezuela to samé ropná velmoc jižní Ameriky a dnes jídlo na příděl.
Relevance ?
Krom toho v Africe je to výsledek koloniální politiky, Jižní Amerika byla vržena zpět americkými agresemi a převraty, ovšem teď se docela zotavila.
O Africké přírodní bohatství se nyní dere Čína a strategický zájem má i Rusko. Chamtiví Francouzi i Britové jsou dnes odevšad z Afriky vyháněni.
Venezuela má tu smůlu, že od ní je to do Číny příliš daleko (do Íránu či Ruska to mají Číňané mnohem blíž). Kubánci nemají čím zaplatit, Bolívie taktéž ne… Tam to vidím po nástupu D. Trumpa na Monreovu doktrínu č.II (Jižní Amerika coby „zadní dvorek“ USA).
Ovšem Čína s Ruskem v Africe vítězí, protože se chovají jako partneři, ne kolonisté.
Ale to B v BRICS je Brazilie, nebyl bych takový pesimista.
Jestli ono to nebude tím, Afrika nemá prakticky žádný průmysl, který by z těch surovin toho mohl něco vyrábět a hodní „strategičtí partneři“ ze Západu se pečlivě starají, aby mohli nakupovat ty suroviny tak levně, aby to takhle i zůstalo..
Ropná velmoc Venezuela je už dlouho pod americkými sankcemi a navíc hodní zloději z Malé Británie si u britských soudů vydupali, že venezuelskými aktivy z anglánských bank nemůže disponovat venezuelská vláda, ale jakýsi Guaidó, který podle nich byl řádně zvoleným prezidentem.
Dobře a proč je tedy dolar za 110 rublů a ještě před měsícem byl za 90 rublů a například v roce 2004 byl cca za 20 rublů,takže ekonomika asi moc nešlape když jde hodnota měny dolů i vůči čínskému juanu.
Zaprvé Rusko musí do armády investovat, zatímco USA na konfliktu na Ukrajině vydělávají, což je jeden z důvodů, proč ji vyvolaly.
Zadruhé z výše uvedeného důvodu je relevantní srovnávat s Ukrajinou, ne s USA.
Zatřetí to neznamená, že nešlape ekonomika, pouze že značnou část potenciálu zatím spotřebuje armáda. V míru se ekonomika ukáže v číslech jako se dosud ukazeje ve své robustnosti.
A nenapadá vás, že to bude něčím úplně jiným a na reálnou hodnotu rublu to ve výsledku nemusí mít při současném stavu věcí až takový vliv? Rusko se odstřihlo od mezinárodního (čti západního) platebního systému a jejich měna tak není vázaná na dolar, euro či jinou západní měnu. A pokud vůbec jde někde na západě směňovat rubly, bude jejich hodnota v důsledku kombinace letité nenávisti západu a všech těch sankcí silně podstřelená. Jestli má smysl s něčím rubl porovnávat, tak s čínským juanem.
No právě,že ztrácejí i vůči juanu.
Ale kolik ve srovnání s tím dolarem 😉
Vidím že po sankcích, vyhození ze Swiftu, Bayraktarech, Leopardech, Himarsech, Javelinech, F16, pověsil režim lidem před nosy další mrkvičku po které už to Rusko opravdu, ale opravdu za měsíc položí.
👍 🎯
Zatímco naše značné zdražení potravin, u některých na dvojnásobek, je ukázka skvělé ekonomiky, ze které by si Rusové měli vzít příklad. Mne fascinují idioti, kteří neustále řeší Rusko, ale naše problémy jsou u nich nepodstatné.
Prax zivota,kolebka,v roku 1997 som zil ve svetlach mest,mal som 1$ a teraz pozor,kupil som liter vody s CO2,2 zemle a jeden cigar,co som fajcil pol dna a 7 centov sa mi zvysilo.A teraz kurva dalsi pozor ,dnes som bohaty zazobany snob,pozor co si kupim dnes za 1$ oproti roku 1997,pozor ta ista zemla,tak sa vola,vahovo jednaka v tom istom obchode rok 2024 stoji jedna 0,92 centa,8 centov zostane,za ktore si kupim velky kokot .
#СвоихНеБросаем
SNB?
No to mě nikdy nenapadlo!
Nejspíš to sem nepatří, ale dne při svícení za mír zazněl hodně černý vtip: ?? Víte ,proč bude mít naše mládež pozitivní vztah k mobilizaci proti Rusku? Protože si budou myslet, že dostanou nový mobil.“
👍
Moc pěkný článek. Z NATO bychom měli zmizet IHNED, s EU si nejsem jistý, i když to co píšete zní věrohodně, i když Rusové nikdy neměli přetrženou kontinuitu ve školství, vědě a průmyslu jako my.
Jedna věc mne velmi zaujala : největší problém je v tom, že nejsou lidi ke strojům, protože všichni už dělají . Byl jsem u pumpy, Ukrajinka, platil jsem v Globu, Ukrajinka, jídlo v restauraci Globu, opět Ukrajinka. V Plzni je snad 30% cizinců, protože dělají v montovnách podřadnou práci. Tak se tak ptám, kde dělají všichni naši ? To nám sem Soroš a američané pumpují takové peníze na budování rusoffobie, že tolik lidí uživí neziskovky a úřady ? Kde se u nás vytvářejí hodnoty ? Pořád se mi zdá, že spotřebováváme, obzvláště když započítám ty vývody ze země, daleko více než vytvoříme. Nebo je to ten olbřímí a stále nad limity rostoucí dluh ?
No kde. Dělají z homeoffice. – Já vás můžu doplnit: jezdím po stavbách, a kromě stavbyvedoucího a mistra a několika dělníků před důchodem – všichni z Ukrajiny. Čím větší firma, tím víc Ukrajinců. Přičemž někteří dělají dobře, jiní coby „hodináři“ bývají vyhozeni.
Na prazskem hrade hajzl baba bandera.
V potu tváře….
Ach! Tak proto je Fiallah pořád tak zpocený!
A já jsem si mylně namlouval, že je to hrůzou.
EU? NATO? Stačilo!
A volební program je hotov!
Článek zřejmě vznikl již dříve. Totiž několik posledních dnů se kurs rublu vůči dolaru či euru značně propadl.
Re: Fanouš
A co jako?
Pokud bude stát bigmax v NewYorku jeden rubl, pak to znamená, že bude levnější.
Relevance ?
Neříkejte, že to nejde, říkejte, že to neumíte.
!!! ANO !!!
Jenomže to NIKDO neřekne.
Proč?
Protože by se přišlo na to, že je ZBYTEČNÝ!
Já to znám trošku jinak. Říkal mi to jeden starej elektrikář, kterýmu jsem přicmrdoval, když dělal instalaci v tetině baráku.
„Slovo ne v našem slovníku neexistuje. A když říkáš, že to nejde, říkáš, že to nedovedeš.“
Отступление? Такое словo в нашем словаре не находится.
Toto je cesta. Bez dřiny a rizika to nejde. Ovšem setrvat v pohodlí systémové agónie je sebevražda…
Dneska je málokdo ochoten obléci montérky a umazat se od práce. U činností, které to svou povahou vylučují, je práce z houm-officu trochu problém.
Povaleči z úřadů –
– do fabrik a do skladů!
🤣🤣🤣
Skladník u nás ve stavebninách pravidelně nabízí chuť do práce. Beru to po paletách.
😀
Problém je, že i ve fabrikách je spousta parazitů.
Ty manýry EU se od organizace v některých výrobních firmách neliší (netroufám si odhadovat, kolika firem se to může týkat).
A nezapomeňme o boj o dotace.
Říká se turecké hospodářství.
Pár tureckých firem jsem navštívil. Ty, které jsem viděl, nás v každém ohledu překonávají.
Kluci z Prognosťáku kdysi tvrdili, že soukromé vlastnictví všechno vyřeší, „majitel na to dohlídne, že“. Vidím pravý opak – neschopnost na n-tou, parazitismus na n-tou.
Řekněme, že to mohlo být formou privatizace.
Ovšem něco podobného jsem viděl i u německých firem koupených velkým kapitálem.
Z rodinné firmy s několikasetletou tradicí a s inteligentním řízením, se za pár let firma změnila v cirkus idiotů.
No vida. Tak já jsem baťovec? – Nu, proč ne.
Ti. kteří Baťu (pracovně) zažili ho vždy spíše obdivovali. Spravedlnost, možnost služebního postupu atd.
Znal jsem dva (resp. dvě).
Já jsem nevěděl, že to říkal už Baťa. Jenom mě většinou volají k věcem, které nejdou udělat.
Mě taky. A čekají, že to zařídím. Což se mi občas i povede. A problém pokračuje…
Dobře ti tak.
Babička mé ženy, kterou jsem bohužel už nestihl poznat, jí říkávala: holka, neuč se všechno. Když budeš všechno umět, budeš muset všechno dělat.
😀 😀 😀
Já se Alefe většinou učil systémem „pokus – omyl“.
Je to pracné, trvá to dlouho, ale zase to nikdy nezapomeneš. Proč to funguje tak a ne onak jsem se většinou dočetl až později v moudrých knihách.
Ale to asi znáš. 😉😺
Já se omývám stále méně.
je to ještě kratší : Kdo neumí, nemusí