27 května, 2024

„Netanjahu skončil“

Nositel nejprestižnější novinářského ocenění – Pulitzerovy ceny – provalil další průšvih Západu. Zveřejnil informaci o tom, jak současný izraelský premiér Benjamin Netanjahu pomohl vybudovat Hamás, který o víkendu zaútočil na izraelské osady a izraelskou armádu. Jen proto, aby nemusel naplnit dohody s OOP z Osla, podle nichž měl vzniknout sekulární palestinský stát. „Bibiho doktrína – jeho víra, že dokáže ovládat Hamás – ohrozila izraelskou bezpečnost a nyní rozpoutala krvavou válku“, píše dnes ve svém článku na Substacku Seymour Hersh.  Je to docela šokující čtení, posuďte sami:

„Před desítkami let jsem strávil tři roky psaním knihy  The Samson Option (1991), s cílem popsat v celé nahotě skutečnost nevyslovené politiky amerických prezidentů, kteří se vrátili k Dwightu Eisenhowerovi, aby se dívali jiným směrem, když Izrael zahájil proces výroby atomové bomby. To, co je pro Izrael v době po holocaustu správné nebo špatné, nebylo smyslem knihy. Šlo mi o to, že to, co Amerika dělá, bylo známo v celém třetím světě, jak se tomu tehdy říkalo, a díky našemu dvojímu metru byly naše obavy z šíření jaderných zbraní dalším příkladem amerického pokrytectví. Od té doby jiní provedli mnohem komplexnější studie, protože některé z nejutajovanějších izraelských a amerických dokumentů se staly veřejnými.

Rozhodl jsem se nejet do Izraele dělat svůj výzkum ze strachu, že narazím na izraelský zákon o národní bezpečnosti. Ale našel jsem Izraelce žijící v zahraničí, kteří pracovali na tajném projektu a byli ochotni se mnou mluvit, jakmile jsem uvedl, že mám informace ze složek amerických tajných služeb. Ti, kteří pracovali na tak vysoce utajovaných materiálech, zůstali věrní Izraeli a několik z nich se stalo mými celoživotními přáteli. Zůstali také v úzkém kontaktu s bývalými kolegy, kteří zůstali v Izraeli.

Toto je popis děsivých událostí minulého týdne v Izraeli, jak je viděl veterán izraelského národního bezpečnostního aparátu s interní znalostí nedávných událostí.

Nejdůležitější věc, kterou jsem potřeboval pochopit, řekl mi izraelský insider, je, že premiér Benjamin Netanjahu skončil. „Je to chodící mrtvola. Ve funkci zůstane jen do doby, než střelba ustane. . . možná ještě měsíc nebo dva.“ V letech 1996 až 1999 působil jako předseda vlády a v letech 2009 až 2021 znovu jako vůdce pravicové strany Likud a na konci roku 2022 se vrátil potřetí. „Bibi byl vždy proti dohodám z Osla z roku 1993,“ řekl mi insider. Zpočátku dal palestinské samosprávě nominální kontrolu nad Západním břehem i nad pásmem Gazy. Když se v roce 2009 vrátil do úřadu, rozhodl podporovat Hamás jako alternativu k palestinské samosprávě, „a dal jim peníze na základnu v Gaze“.

Byla uzavřena dohoda s Katarem, který s izraelským souhlasem začal vedení Hamásu posílat stovky milionů dolarů. Zasvěcenec mi řekl, že „Bibi byl přesvědčen, že bude mít větší kontrolu nad Hamásem s katarskými penězi – ať občas vypálí rakety do jižního Izraele a budou mít přístup k pracovním místům v Izraeli – než by měl nad Palestinskou samosprávou. Podstoupil to riziko.

„To, co se stalo tento týden,“ řekl mi insider, „je výsledkem Bibiho doktríny, že můžete vytvořit Frankensteina a mít nad ním kontrolu.“ Útok Hamásu byl přímým důsledkem rozhodnutí, které Bibi učinil přes protest místních vojenských velitelů, „umožnit skupině ortodoxních osadníků oslavit Sukot na Západním břehu Jordánu“. Sukot je každoroční podzimní svátek, který připomíná cestu předků Židů do hlubin pouště. Jedná se o týdenní festival, jehož symbolem je provizorní venkovní stavba známá jako sukkah, ve které se všichni mohou podělit o jídlo, které jedli jejich předchůdci, a zakončit tak období sklizně.

Žádost přišla v době extrémního napětí kvůli jinému incidentu na Západním břehu, při kterém se židovští osadníci podle Associated Press 6. října „prohnali městem jako pochodně“ a zabili 19letého arabského muže. Zpráva AP dodala, že smrt mladíka „znamenala poslední kapku v izraelsko-palestinských potyčkách, při kterých bylo letos zatím zabito téměř 200 Palestinců – což je nejvyšší roční počet obětí za zhruba dvě desetiletí“.

Oslava Sukot, která se konala poblíž palestinské vesnice známé v hebrejštině jako Haware, potřebovala mimořádnou ochranu vzhledem k napětí kolem nejnovějšího násilí a místní izraelské vojenské orgány se souhlasem Netanjahua nařídily dvěma ze tří armádních praporů, každý s asi 800 vojáky, kteří chránili hranici s Gazou, aby se zaměřili na festival Sukot.

„Zbylo tak jen osm set vojáků,“ řekl mi zasvěcenec, „zodpovědných za střežení 51kilometrové hranice mezi pásmem Gazy a jižním Izraelem.“ To znamenalo, že izraelští občané na jihu zůstali deset až dvanáct hodin bez izraelské vojenské přítomnosti. Byli odkázáni sami na sebe. A proto Bibi skončil. Může to trvat několik měsíců, ale je po něm.“

Insider nazval útok v jižním Izraeli „velkým vojenským selháním v izraelské historii“ a poukázal na to, že „ve válce v roce 1973 byli zabiti pouze vojáci“ při překvapivém útoku ve svátek Jom Kippur, při kterém byl Izrael nakrátko přemožen egyptskými a syrskými jednotkami.  „Minulou sobotu bylo dvacet dva osad na jihu celé hodiny pod kontrolou Hamásu a ti chodili od domu k domu a vraždili ženy a děti.“

Přijde vojenská odpověď, řekl insider s tím, že bylo povoláno 360 000 záložníků. „Probíhá velká debata o strategii. Speciální jednotky letectva a námořnictva Izraele jsou připraveny vyrazit, ale Bibi a vojenské vedení vždy upřednostňovali špičkové služby. Pravidelná armáda byla využívána především jako ochranka na Západním břehu Jordánu. . .  Realita je taková, že pozemní síly nejsou vycvičeny k boji. Nechápejte špatně – existuje důvěra v ducha vojáků, ale ne v jejich schopnost uspět ve „zvláštní situaci“, které by vojáci čelili při pozemním útoku“ v troskách těžce bombardovaného města Gaza.

Záložníci nyní absolvují nárazový výcvik a rozhodnutí o tom, co dělat, může přijít do konce tohoto týdne, řekl insider. Mezitím současné bombardování civilních cílů – bytových domů, nemocnic a mešit – již nezahrnuje symbolickou civilní ochranu. Při předchozích útocích na město Gaza, řekl, izraelské letectvo často shodilo malou bombu na střechu civilního zařízení, které mělo být cílem – říkalo se tomu „klepání na střechu“ – což by teoreticky varovalo civilisty, aby utekli z budovy. To se při současných nepřetržitých bombardovacích náletech neděje.

Pokud jde o pozemní útok, insider mi řekl, že se uvažuje o brutální alternativě, kterou by bylo možné popsat jako Leningradský přístup, odkazující na nechvalně známou německou snahu vyhladovět město nyní známé jako St. Petersburg během druhé světové války. Nacistické obléhání trvalo téměř 900 dní a počet obětí byl nejméně 800 000 a možná mnohem více. Je známo, že vedení Hamásu a velká část jeho pracovní síly „žije v podzemí“ a cílem Izraele je zničit co nejvíce této pracovní síly „bez pokusu o tradiční útok dům od domu“.

Insider dodal, že někteří Izraelci byli „znepokojeni“ počátečními prohlášeními světových vůdců v Německu, Francii a Anglii, kteří v jednom případě prostřednictvím svého poradce přiznali svou naprostou podporu pro okamžitou reakci, ale dodali, že by se to mělo řídit vládou práva. Prezident Biden tento bod potvrdil ve středu neplánovaně na konferenci židovských vůdců v Bílém domě tím, že připomněl, že nedávno řekl Netanjahuovi: „Je opravdu důležité, aby Izrael, se vší hněvem a frustrací a spravedlivým – nevím jak to vysvětlit – aby fungoval podle pravidel války – pravidel války. A existují pravidla války.“

Nyní zvažovaná možnost, řekl mi izraelský insider, je pokračovat v izolaci města Gaza, pokud jde o dodávky energie a dodávky potravin a dalšího životně důležitého zboží. „Hamás má nyní zásobu čištěné vody jen na dva nebo tři dny, a to spolu s nedostatkem jídla může stačit k tomu, aby to „spláchlo“ celý Hamás.“ V určitém okamžiku by podle něj mohl být Izrael schopen vyjednat propuštění některých vězňů – žen a dětí – výměnou za jídlo a vodu.

„Velká debata dnes,“ řekl, „je, zda nechat Hamás vyhladovět, nebo zabít až 100 000 lidí v Gaze.“ Jedním z izraelských předpokladů je, že Hamás, který od roku 2014 obdržel od Kataru až 1,6 miliardy dolarů, chce být vnímán jako suverén, který se stará o své lidi. Pokračoval: „Nyní, když prezident Biden říká, že jsou teroristický stát, může mít Hamás důvod chtít být vnímán jako méně nepřátelský a může být šance na klidnou a racionální diskusi o vězních – a propuštění některých jeho izraelských rukojmí, počínaje ženami a dětmi.“ S ostatními zajatci se bude podle něj zacházet jako s válečnými zajatci a lze vyjednat jejich propuštění, jak se to stalo v minulosti.

Ale zasvěcenec dodal, že „čím více všichni vidíme“ brutality Hamásu v televizi a „čím více je Hamás vnímán jako další ISIS, tím víc se krátí čas“.

Realita je podle něj taková, že Hamás není racionální a není schopen jakéhokoli jednání a Katar nezasáhne. A pokud nedojde k nějakému mezinárodnímu zásahu nebo zásahu třetí strany, může dojít k všeobecné pozemní invazi s nevýslovnými úmrtími na všech stranách a na všech vězních.

Rozhodnutí o invazi v plné síle je na Izraeli a ještě nebylo učiněno.

41 thoughts on “„Netanjahu skončil“

 1. Vždycky když vidím,jak někdo hodnotí jednání Izraele vůči Palestincům nebo naopak, a snáší pro a proti (své „oblíbené“ straně) vzpomenu si na větu toho chlapíka z filmu království nebeské, tuším před útokem Saladina: všichni mají právo…nikdo nemá právo. Důraz na „všichni“a „nikdo“. Řekla bych, že to je asi tak nejstručnější, co se o tom konfliktu dá říct.
  A mimochodem já „fandím“ třetí straně, na kterou nikdo nebere ohled. Civilistům a je jedno, zda žijí v Gaze, Izraeli, Ukrajině, Nigeru, Sýrii .. a všude, kde si mocní tohoto světa bezohledně kolíkují svoje zábory.

  1. Rejpalka: Saladin byl už tenkrát považován za opravdu rytířského ducha. Křižáci Jeruzalém plenili při první křížové výpravě. Saladin neoplatil po 90 letech stejně, obránce ušetřil a většina jich pravděpodobně došla do křižáckých měst na pobřeží. S takovým vládcem by šel uzavřít mír, taky s ním jednal Richard Lví srdce. Jeruzalém už křižáci znovu nedobyli, ale Saladin do něho umožnil přístup poutníkům. Jednání mezi státy je většinou jednodušší než mezi státem a nestátní skupinou, jako je třeba Hizballáh, to je v moderní době rozdíl mezi Egyptem za Sadata a současností.

 2. Dobré možnosti už bohužel neexistují. Teď svět jen čeká, jakou podobu ona krize bude mít. Jako v Zaklínači povídka o menším zle a jak si Geralt odmítá vybrat ono menší zlo. V Oslu byl mír asi nejblíže, skoro na dosah. Hamás to nechtěl. Radikální osadníci nechtěli stopku na stavbu osad. Myslím, že Arafat ještě roku 2000 odmítl nabídku, která by ve většině věci splnila jeho požadavky, ale trval na právu na návrat pro uprchlíky z roku 1948 nebo přesněji pro všechny jejich potomky z jiných arabských zemí. Musel vědět, že to odmítne jakákoli i levicová izraelská vláda, rozdělit Svatou zemi na dvě části s tím, že by nakonec s využitím práva návratu získali Arabové časem většinu i v židovské části. Čím větší přelidnění, tím menší šance na dva státy i na jakýkoli mír. Už dnes je v Izraeli a Palestině dohromady asi 15 milionů obyvatel a všichni potřebují bydlet, jíst a pít. Za pár let to bude 20 milionů. Půlka území je poušť nebo neúrodné hory. Jordán vysychá. Budou čím dál víc potřebovat vodu odsolovat z moře. Mezinárodní právo si s bojem ve městě neví rady a s rostoucí urbanizací mnoha zemí bude počet takových bitev pravděpodobné růst. Fallúdža byl počátek aspoň v tomto století a to ještě nebyly všude drony i na taktické úrovni. Pokud se něco stane v Hormuzském průlivu bude ropa možná za 300 USD barel. Co na to globální ekonomika? Poslední 4 roky jde svět z problému do problému bez přestávky.

 3. Netanjahu je taky tak nějak Soroš, pro neposlušné tam, ani nevím gde to je.
  Voni sou fšude, a to se lehko řídí svět, gdyž si každého můžeš koupit!!

 4. Hmm, docela jsem zvědavám dožiji-li, jak tohle další rzšiřování Izraelcům vyjde. Proč? NO:
  že ovládli Ameriku, kterou vybudovali jiní víme- zrovna tak víme, jak pod jejich vedením dopadá. Taky víme, kdo vlastní mnohé korporace , ale – svět se krapítko změnil – proti minulým – zdařilým akcím a myslím/doufám/, že to nebude jak si myslí.
  . Frantíci, Angláni a Němci moc čarovat nemohou, díky celkem převážně muslimským migrantům s nimiž měli problémy už včil., jižní afrika a amerika jsou mimo, možná akorát patrně sledují a kontrolují si je u nich pro sichr, Po druhé akci -výkonu na letiště v Sýrii, si jistě všechny muslimské státy dají sakra pozor, a určitě je začnou sledovat a sebe zbrojit, zvlášť ty ropné, protože je jasné že budou další na řadě. Proč teď -no možná proto že předpokládají, jaks e dosud dařilo ,že mladé vládce muslimských států co převzali velení po rodičích – utáhnou na vařené nudli.
  POkud je to tak, tak si zadělali na pořádný malér. A to nepočítám Irán, Egypt taky nepomůže, protože s nimi má své zkušenosti a někde jsem, četla – jak důkladně zbrojil v několika posledních letech/ kdoví jestli neměli informace.
  No a kdo zbývá .. naši 🙂 a kdo další – Poláci? mají svých starostí dost zrovna tak jako další asijské státy.
  Kruciš – nějak se nám ten svět zmenšnul – a fšichni hned všechno vědí a mají čas se připravit. MOc jásání tak koldokola , tedy krom našich indeligfenty, dle čtení vidět není.njn .. Tož uvidíme

 5. Krutost je projevem patologické duševní poruchy. Všechno zlé je pro něco dobré, i v této situaci. Psychopatické osobnosti se samy odhalují a vy máte jedinečnou příležitost je rozpoznat. Pro psychopata nejsou ostatní lidskými bytostmi. Kdokoliv o někom prohlásí, že je primitivní zvíře, nebo se chvástá jiným dehumanizačním postojem, máte jistotu, co je zač, netřeba pochybovat. Podobně jako když při Covidu někdo z vašich známých prohlásil, že by do antivaxerů nechal napíchat vakcíny násilím. Bohudíky za tyto situace, kdy se tito jedinci sami svou patologií chlubí, jako třeba Zeman.

  1. Už se na to dívám z vrchu, jako šílený zahradník. A politici jako jeho pomocníci eugenizují národy, keré si začároval zahradník. Blboňům se ukazují mapy, ale nigde na světě to v reálu tak néní.

 6. Z obecného ekonomického pohledu, na
  transakční náklady a transakční zisk, pro Hamas a Palestince je to ztrátový podnik. Bylo jasné na počátku plánování.
  Pak je otázka, jaký a čí prospěch?

 7. část rozhovoru s Palestincem, asi před dvaceti lety, Dr.Nidal Saleh;

  📙Vaše sestra byla zastřelena v den, kdy Centrum Simona Wiesenthala protestovalo proti vydání vaší knihy 🔥„Proč se vraždí v Izraeli?“. Chápete to jako pomstu za tuto knihu?
  🍥.. Moje sestra byla jednou z mnoha žen, které zajišťovaly pomoc rodinám padlých a zavřených a každá taková skupina od nás, Palestinců žijících mimo, dostávala peníze. Každá měla seznam rodin, které jsou v nouzi a každý měsíc za nimi chodila, co potřebují. My máme moc rodin, které ztratily živitele – buď byl zavražděn, nebo je v koncentráku. Likvidační politika Izraele totiž měla různé stupně. Nejprve řekli: Vyženeme je násilím. Tak začali vraždit a zabíjet. Někoho vyhnali, ale většina zůstala. Pak řekli: Transfer. Ale transfer několika milionů? Jak? To je nereálné. Tak Šaron přišel s tím, že udělají lidem život tak nesnesitelný, že utečou sami. A my jsme se těm lidem snažili pomoct, aby vydrželi. Proto jsme vytvořili skupiny žen, které jim dávaly peníze, chodily jim kupovat jídlo a tak dál a tak dál.🕎 Izrael samozřejmě o takové lidi nestojí, tak je začal vraždit. Oni mají různé způsoby. Oni třeba přišli do domu, kde žije deset rodin, prohlásili, že tam žije terorista a bez jakéhokoliv varování vybombardovali celý dům a všechny zabili. A zabili i několik nevinných žen, které pracovaly stejně jako moje sestra.

  📙Ve své třetí knize nepíšete, jak dopadlo vyšetřování vraždy vaší sestry.
  🍥 Nedopadlo nijak a nikdy nedopadne, to je jasná věc. Podívejte se, moje sestra nebyla zavražděna na ulici nebo při demonstraci. Seděla doma s rodinou. ..Před domem zastavilo vojenské auto, 👹vystoupili izraelští vojáci oblečení v uniformách, zamířili na rodinu a začali střílet. To bylo na rozkaz – běžte tam a zabijte je! Minule mi na jedné přednášce jeden člověk řekl, že Palestinci provokují. Tak jsem se na něho podíval a řekl: „Moje sestra, která seděla doma a vyšívala kroj pro nevěstu svého syna, provokovala? Jak?“ Ale oni samozřejmě musí vždycky najít pro Izrael nějakou výmluvu. Tomu já říkám morální schizofrenie.

  ..Milujte svou vlast. Buďte na její historii, kulturu a tradice hrdí. Já vím, že dnes není moderní být vlastencem a bude označováni za nacionalisty. Ale kdo nemá minulost, nemá budoucnost. Kdo nemiluje svou vlast a není na ni hrdý, lehce ji zaprodá a opustí. Dívejte se kolem sebe i na to, co se děje daleko za hranicemi vaší vlasti. Příště totiž můžete být na řadě vy.“

 8. Takže, Netanjahu si vycvičil vrahy,aby mel důvod proti ním zasáhnout.
  Takže, kolik podobných akcí prováděl Hamar,aby Izraelci mohli zasáhnout a připravit Palestince o území. Co na to Izraelci,ze k vůli tomu muselo zemřít mnoho lidi na obou stranách. Také bude jiný pohled na holokaust ve druhé světové válce, protože, bylo napsáno o likvidací mnoha židů primo židy.

  1. Copak holokaust, ale kde jsou pomníky a filmy o vyhlazení Slovanů a dalších národů Sojůzu? Celkové ztráty Sojůzu – civilní i vojenské – byly přes 27 milionů lidí, z toho vojenské asi 8 mega, zbytek civilisté. Kde ti mají „holokaustový“ pomník a plejádu dojemných filmů?

   Kromě Sojůzu/Ruska… Československa, Polska, Srbska, Rakouska, Německa, Maďarska… prostě převážně bývalého „Východního bloku“.

 9. nejzajímavější je obecně ta flexibilita práva.

  Když to vezmu hodně z nadhledu, tak když Ukrajina v rámci občanské války zabila kolem 10.000 lidí na východě, tak to bylo v pohodě. Když Rusové vpadli na Ukrajinu a české noviny se plnily zprávami o tom, jak Ukrajinci zabíjejí na obsazených územích ruské vojáky vč. bombových útoků, byl to hrdinný partizánský boj.

  A teď tu máme staletý spor, kdy jedna strana , cituji z článku výše „„Velká debata dnes,“ řekl, „je, zda nechat Hamás vyhladovět, nebo zabít až 100 000 lidí v Gaze.““ v podstatě zvažuje, zda spustí genocidu a západní část světa je celkem v pohodě.

  Rusové za těchto podmínek jsou vlastně lidumilové. S likvidací infrastruktury začali pozdě a nedůsledně. Dnes jsem se dočetl, že Ukrajina dokonce exportuje elektřinu.

  Člověk nemusí mít rád Palestince, nebo Židy, ale je zřejmé, že obě strany víceméně přežívají jenom díky zahraniční pomoci. Židové hlavně z USA, Palestinci od kde koho, včetně EU.

  A pokud se nedovedou domluvit, asi to bude na zeď mezi nimi a ať si každý dělá, co chce. Akorát kde za zeď bude stát,že?

  A co na to ochránci lidských práv, které tak rozezlila zeď v Matiční ulici.

 10. Ano. Je obtížnejší nebýt v tom či onom fanklubu. Nepodlehnout svodům.
  Zlo nelze zničit větším zlem. Protože zůstane zlo. Temná strana síly má mnoho tváří.
  Krutost je chorobou slabých.

 11. On Bibi použil Izrael jako ochranné brnění pro svou osobu. A pokud skončí, nebude mi ho vůbec líto.

  Ale takto podobně se chovali mnozí židovští politici. Dokonce mám pocit, že to je v Izraeli docela zvykem.
  Nicméně představovat si, že dnešní Izrael je země, kde jsou všichni občané jenom „vojáci na dovolené“ je myslím zcestné. Změkli nám židi, změkli… Na vině jsou vnitřní rvačky mezi nimi. A jde o …. chvilka napětí… prachy, jak jinak.

  Židovské vojačky, rytmicky vrtící zadky ve vypasovaných uniformách před kamerou Tik-Toku…
  Inu libtardí nákaza (např. 66 pohlaví) je mezinárodní, a kdo chce kam…

   1. Nebyl jsem tam, ale zajímalo by mě, jestli tak před dvaceti – třiceti lety jela izraelská maminka na procházku s miminem v kočárku a v kabelce měla, mimo jiné, i nabitý Glock. Nebo jestli je to jenom taková urban legenda.

    1. Tohle je letos nafocené v Jeruzalémě u Západní zdi.
     Sluší to holce, sluší.
     Ale je pravda, že byl státní svátek.
     Taky je pravda, že ulice byly plné zelených mužíků s batohy a každý měl napáskovaný kvér.
     Ta holka měla taky plný zásobník.
     Byla ochotná se mnou vyfotit, ale sebe jsem raději vymazal, abych nezkazil umělecký dojem.

     http://imgway.cz/s/dk5k

     1. Jen mala technicka ….
      Pokud si dobre pamatuju, tak civilove v Izraeli nesmi nosit zbrane se zasunutym napaskovanym zasobnikem.

      1. Mě pobavilo, jak – v odkaze, který jste postoval – nazvali ty úděsné zbraňové zákony (novelu z let 2015-8) „liberalizací“. To je fakt v nejlepších tradicích Orwella…

    2. Před 30-ti lety byl Glock poměrně raritní pistole, o které věděli jen profíci. Její rozšíření bylo minimální. Takže ne, izraelská mamča s mimčem určitě Glock neměla.

     Tenkrát, v 50., 60. a 70. letech byla běžná pistole tam něco na bázi amíckého 1911, případně něco němčourského – třeba Walther P38, slavná válečná pistole. Hodně se tam nosily Uziny, protože to byla standardní zbraň těch „technických jednotek“, třeba tankistů nebo spojařů – hodně holek bylo u spojařů, takže na používání Uziny měly výcvik z branných kursů a armády.

     Zkuste zalovit v hlubinách netu, jestli to ještě nesmazali, nějaké fotky asi najdete.

     1. Jo, a protože hodně aškenázy Židů prošlo válkou na sovětské straně, tak další takový běžný kvér byla sovětská TT-33 Tokarev, jinak licence amíckého Colt 1903. V ráži 7,62×25 (sovětské).

     2. Jo, a do kabelky samozřejmě Walther PP/PPK. Ten je dost malý, na skryté nošení a také tolik neváží jako „plnotučná pistole“. Tahat celý den 1 kg + dva zásobníky (dalších cirka 500 g) se dost pronese…

    3. A naposled, asi bych měl zdůraznit, že pro Izrael to byla „válečná léta“. Nebyly to jen války 1948-9, 1956, 1968, „pokračovací“ 1970-1973, Jom Kimpurská 1973. Situace nebyla nikdy plně stabilizovaná a zemí pobíhali arabské bojůvky a vraždily civilisty.

     Ty holky kvéry většinou nenosily úplně dobrovolně, měly to rozkazem, v rámci nějaké té „pohotovosti“ nebo „zálohy“. Tenkrát tam plno věcí řešila domobrana, třeba kibucy měly vlastní jednotky… Asi byste někde našel, jak přesně se to jmenovalo… a jak to bylo organizováno.

     To nic nemění na meritu věci: kdyby se tehdy objevili podobní vrahouni jako nyní z Hamásu, neproběhlo by to „tak hladce“.

      1. Právě.
       Nejméně tři případy, kdy palestinské bojůvky posílaly mladé ženy, aby nožem bodaly do židů – a byla to sebevražedná mise. Vždy se kolem vyskytl někdo, kdo nějakou tu pistoli měl. Jaký to byl model je mi jedno. Já už si nepamatuji ani to železo, které jsem musel tahat na vojně do služby. Bez nábojů. Byla to zbrojovka 7,62, ale typ po mě nechtějte. Střílet z ní mě učil nějaký kpt. Falta. Naučil.
       Ještě dlouho v civilu jsem (pochopitelně mezi ostatními civily) vyhrával soutěže i ze vzduchové pistole. Když už jsem už měl doma tři sady ešusů (1. cena) přestal jsem na ty soutěže chodit.

       1. Vzor 52, pravděpodobně. Na velice výkonný sovětský náboj 7,62×25 Tokarev. Jako ta zmíněná sovětská TT-33 Tokarev. S velice kvalitním závěrem, zamykaným pomocí válečků – to se normálně používá pro kulomety. Měl jsem ji na vojně také, ale pak nás prezbrojili na ČZ82. Ta byla o dost menší a lehčí na celodenní vláčení …

   1. Aleš re: PePa je ten typ človeka bez koži na tvári …… Viem si ho predstaviť ako kádruje a vyhadzuje ľudí počas previerok v 1970 roku……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *