23 června, 2024

Není o čem…

Dnešním nedělním článkem bych chtěl trochu vykompenzovat dlouhé mlčení těm čtenářům, kteří na Kydy chodí i kvůli zemědělství. O zemědělcích jsem naposled psal při jejich protestech a pak už můj blog ovládla témata politická a válečná. Dnes to trochu vynahradím. Navíc se blíží žně, které letos začnou o čtrnáct dní dřív a určitě si povíme, jak se situace v našem základním sektoru vyvíjí.

Psal bych o zemědělství víc, ale letos tak nějak není o čem. Sucho se nekoná. Studené počasí trvalo poměrně dlouho, takže sluníčko z půdy nevytahalo zimní vodu. Jediným letošním problémem byl týden teplého počasí, který předčasně probudil stromy, ty začaly kvést a následné týdenní mrazy všechny květy spálily. To se občas prostě stává, protože příroda nečte naše zemědělské příručky.

Navíc, třeba u nás na Znojemsku mrazy nepřišly. My jsme měli jako obvykle trochu problémy s meruňkami, které vykvetou jako první v době, kdy jsou mrazy ještě běžné. Následným mrazíkům jsme se vyhnuli, takže máme i meruňky i všechno další ovoce. Moje třešeň na dvoře urodila tak dobře, že jsme nejen přejedení všech buchet s třešňovou náplní, ale ještě jsme naplnili padesátilitrový hobok a založili na třešňovici.

Jinde do dopadlo hůř a letošní úroda ovoce bude mizerná. Podepíše se to na chuti zemědělců vyrubat sady a místo nich začít pěstovat normálně obiloviny. Letošní ovocná neúroda je jen poslední kapka po mnoha letech dovozů ovoce z okolních zemí, kde mají zemědělci vyšší státní podporu a jsou schopni dodávat na trh levněji.

Mrazy dost poškodily i vinohrady a tak bude letos relativně málo vína. Ale zásoby se sklepích jsou dostatečné. Ona teď není zrovna doba, kdy by se víno prodávalo ostošest. Navíc, konkurence z jihu dále importuje, co se dá a velmi levně. Vinaři už čekají jen poslední hřebíček do rakve a tím bude spotřební daň na tichá vína. Poté už zůstanou jen velké konglomeráty a pár stréců, co si budou dělat víno pro osobní spotřebu.

Ale tohle všechno jsou dávné problémy, které jsem mnohokrát popisoval. Naše zemědělství je určeno na odpis, nikoliv ke zvelebení a přiznal to na plnou hubu i sám poradce premiéra, Křeček.

Jinak letos příroda neškodila. Obiloviny měly větší problém loni na podzim, kdy bylo vody málo a tak rostlinky málo odnožily. Letošní porosty jsou proto řidší. Ale vody bylo dost a dost, kdo letos hnojil, ten sice nebude mít rekordní výnos, ale jeho úroda bude mít dobrou kvalitu. Ve skladech je hodně loňské nízkodusíkaté pšenice, takže po smíchání z toho bude úplně ideální mouka na pečení.

Přes všechny spekulace o chemtrails a řízení počasí, sucho naší republiku přestalo trápit. Takřka úplně. Na polích v mém okolí stále stojí voda a máme půlku června. V tuto dobu zde zemědělci s napětím vždycky čekali, zda přijde nebo nepřijde ta jedna důležitá bouřka, která rozhodla, jestli bude úroda skvělá a nebo jestli to bude propadák. Teď se nalévají klasy. Letos je to jedno. Navíc je pořád relativně zima. Lesům i polím to prospělo. Příroda se letos probudila dřív, ale měla k dispozici krásné dlouhé jaro. A protože příroda nepracuje podle lidských měřítek, vždycky to nějaká plodina odnese. Letos to bylo hlavně ovoce a víno.

Ne, není to příznak žádného zdivočelého klimatu. Když mi bylo deset, chodil jsem na své narozeniny v březnu v krátkých kalhotách, když mi bylo pětadvacet, bylo v lednu takové teplo, že po celý rok nepřestaly kvést sedmikrásky. Když jsem se ve třiceti přestěhoval na jižní Moravu, nasněžilo nám ještě v dubnu třicet centimetrů. Zažil jsem jara, kdy za šest týdnů nespadla ani kapka vody, v březnu teploty skoro neklesly pod dvacet stupňů a v dubnu byly běžně třicítky. To se hodně líbilo meruňkám a vínu. Meruňky byly obsypané a víno dávalo neuvěřitelnou cukernatost. Zato obiloviny usychaly před očima.

Dokud je nepřítelem zemědělce jen jaro, léto, podzim a zima, sedlák to zvládne. Na to je zvyklý po celá staletí. Pokud nesází vše na jednu kartu, pokud má na svých polích dostatečnou různorodost, vždycky bude mít něčeho hodně, něčeho bude mít málo, občas bude mít všeho dost a občas prostě zažije špatný rok, kdy nevyjde skoro nic. Normální stav.

Horší je, když se ke čtyřem tradičním nepřátelům ještě přidá ten imperialismus, s tím se zemědělec vypořádává těžko. Když mu sem bezcelně navozí obilí z Ukrajiny, kterému není schopen cenově konkurovat, když mu sem navozí jablka z Polska, která tam jsou mnohem více dotována, když mu sem navozí kuřecí z Brazílie, to jsou věci, kde toho moc nezmůže. Obzvlášť když ho zradí Agrární komora i Zemědělský svaz. To se pak zemědělec musí dát na politiku.

Je to takové symptomatické pro dnešní dobu. Papaláši ve vrcholných funkcích roní krokodýlí slzy nad klimatem ve kterém už brzy shoříme, hemží se po summitech, kde zachraňují planetu pomocí deindustrializace, zákazem orby a omezováním hnojiv a přitom se příroda chová vlastně velmi mírně. Zemědělci nemají problém s klimatem, ale mají problém se všemi těmi Peksy, Kolaji a Leyenovými, kteří ve svém svatém nadšení odmítají vidět souvislosti a stali se mnohem většími škůdci zemědělství než kterákoliv přírodní pohroma. Navíc, přírodní pohromy přicházejí nepravidelně a občas, liberální pohromy přicházejí každý den.

Já si letos vlastně stěžuju jen na to, že musím skoro každý týden posekat trávu. V normálních jihomoravských rocích stačilo dvakrát během jara, pak jednou o prázdninách a na konci září. Teď jezdím po zahradě téměř v jednom kuse a jakmile pokosím, přijde zase nějaká voda a stébla znovu vystřelí vzhůru. Vody je tolik, že jsem letos ještě ani jednou nezaléval. Dokonce ani okurky ne.

Docela slušný výsledek na to, že podle režimních intervjuků je letošní rok nejteplejší v historii měření, Česká republika se otepluje dvakrát rychleji než ministr životního prostředí Hladík a za měsíc se všichni zalkneme horkem. Ani bazén jsem ještě nenapustil… V jiných letech jsme se už skoro měsíc cachtali…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

178 thoughts on “Není o čem…

  1. Ruský návrh mírového řešení je souborem kapitulačních podmínek, řekl Pavel.
    Pak, že máme hloupého prezidenta…
    Naopak. Pálí mu to.

  2. Na Ukrajině tento týden z čista jasna vypukla “obilná panika“, a kyjevským médiím už nezbylo, než aby svým lidem konečně přiznaly pravdu. Ukrajina, obilnářská velmoc světa, která každý den, celé dva poslední roky, pumpovala ke vzteku Putina, i polských a východoevropských farmářů, svou levnou pšenici vlaky, loděmi i kamiony západoevropským překupníkům s obilím, má najednou úplně prázdné sklady, a tamní pekaři, cukráři i výrobci těstovin začali před pár dny po sociálních sítích hlasitě panikařit, že nebude chleba, ani makarony. Téma hlad je přitom na Ukrajině hluboko zakořeněné. Stalinský Holodomor je národní protiruská struna. A přírodní i válečné hladomory pronásledovaly Ukrajince po celá staletí. Obilnice Evropy byla vždy paradoxně zároveň místem těch nejděsivějších evropských hladomorů, kterým snad historicky konkuruje jen pověstný “Velký irský hladomor“. Slovo hlad je na Ukrajině natolik politicky třaskavé, že ani současná Kyjevská Soldateska, jinak pověstná svou litou cenzurou a klamnými mediálními operacemi PSYOPS, tentokráte nezasáhla, a nechala pravdu vyjevit.
    Celé je to tady https://www.michalapetr.com/map-2018-putin-zase-vsechny-napalil-ukrajinsti-pekari-zuri-ze-uz-nemaji-z-ceho-pect-chleba-hlupak-zelenskyj-nechal-euro-spekulanty-z-ukrajiny-odvezt-vsechnu-psenici/

    No a dnes jsem se už neudržela na fb jsem nějakému webu počasí, natvrdo napsala co si myslím o tom spalujícím vedru. Opravdu hic jak blázen, do 14 hodin odpoledne 16°C.
    A to jsme ještě na tom dobře, ještě naštvanější lidi naměřili 14°C a zuří, že si v polovině června musí oblékat svetr nebo mikinu. Pár blbců se tam našlo, ale asi klepali kosu také, tak moc neprudili.
    Odpoledne se oteplilo, ale když pršelo v noci a ráno, tak zase bylo hnusné dusno.

    Seno letos musím koupit, to se prostě nedá, za dva dny to neuschne a třetí den zmokne. Ale ne tady, je to vymočené a znovu proschlé. A jsem si jistá, že by mi zrovna takový balík nabídli.
    Pro jistotu budeme masožravci, vylíhly se kachny.

  3. A to si lidi stěžovali pořád na komunisty, jak je omezují, pořád jim něco přikazují nebo zakazují. No tak teď budete na příkaz EU konzumovat hmyz, a ani o tom nebudete vědět: https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/-Prisypavani-cvrcku-do-salamu-I-s-vykaly-Plan-jak-nam-ublizit-757018

    „Evropská unie skutečně nikoho k pojídání hmyzu nenutí, ovšem propagace této konzumace a stimulace konzumentů je zahrnuta v její strategii „Farm to fork“ z roku 2020, která má budovat „férový, zdravý a přírodě příznivý potravní systém“.“

    “ Výzkumníci prášek přidávali do měkkého salámu a do klobás. „Zjistili jsme, že je vhodnější doplnit o hmyzí složku měkké salámy, kde se prášek lépe rozptýlí a vytvoří homogenní strukturu. Aby byl produkt senzoricky přijatelný, přídavek by dle našich výsledků neměl přesáhnout 10 %,“ prozradil expert.
    Prášek ze cvrčků má podle něj chuť a vůni, která spotřebitele možná překvapí. Vědec Kovál ale soudí, že ___je jen otázkou času, kdy si konzumenti na specifika hmyzích přídavků zvyknou.___“

    Tak dobrou chuť.

      1. vsak nech kazdy je to, co mu chuti…..ale nech vie, co tam je….ja si hmyz nezelam. Nehovoriac o tom, ze ludia mozu mat alergie a ak nebudu vediet co jedia, nemusi to s nimi dobre dopadnut, A uz vidim, ako niekam pisu, vytrusy a zvysky hmyzu v zlozeni

  4. Mírový summit skončil fiaskem. Nejdůležitější země nepodepsaly Závěrečné prohlášení. Jsou to země jako Indie, Brazílie, Indonésie, Saúdská Arábie, Mexiko, JAR nebo SAE.

    1. Je to debil. Definitivně.
      Ale podle ženských, prý přitažlivý, hezký a reprezentační. I já jsem měl v jeho věku vyšší IQ.

      https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusky-navrh-miroveho-reseni-je-souborem-kapitulacnich-podminek-rekl-pavel-254047

      I jako víceméně školní lampasák, přece musí vědět i vidět, oč při SVO jde a proč se to děje – a pak neplácat blbosti.

      Podle dnešního, ale fest intenzivního hýkání z těch největších sračkometů, snažících se zachránit naprosté fiasko toho „summitu“, se dá usuzovat na skutečný výsledek.
      Bez Číny a bez Ruska samotného, ani hovno. Američani se mohou třeba i posrat – a ruský HDP a vojenská síla stále porostou.
      To je tak, když arogance a zahleděnost do sebe, převáží všechno realistické uvažování.
      Skoro půl století různého okopávání kotníků, urážení, přehlížení i provokací Rusů, nese své ovoce.

      Už si nepamatuju, kdo přesně to řekl:
      „Nemůžeme medvědovi z dálky nadávat, urážet jej a kopat v blízkosti jeho brlohu, aniž by nakonec z toho brlohu vylezl a bránil jej.“
      A pak jeden, taky začátkem devadesátých řekl, že svět by rozhodně neměl dopustit, aby SSSR a jeho národy, upadly do chaosu a bídy. To se naštěstí nestalo, ale to první ano.
      Medvěda kopáním do brlohu nasrali, on z toho brlohu vylezl. Nasraný, odhodlaný a motivovaný zároveň.

      1. Nejvtipnější je závěrečné komuniké: „Zejména potvrzujeme svůj závazek zdržet se hrozby silou nebo jejího použití proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti kteréhokoli státu, dodržovat zásady suverenity, nezávislosti a územní celistvosti všech států, včetně Ukrajiny, v jejich mezinárodně uznaných hranicích. , včetně teritoriálních vod, a řešení sporů mírovými prostředky jako zásady mezinárodního práva.“

        Takže abychom tomu rozuměli, nepozváním Ruska a ignorací ze strany Číny si státy, které to podepsaly, udělaly medvědí službu. Protože ti, kterých se to mělo týkat nejvíc, se absolutně k ničemu nezavázali. Navíc to nakonec řada dalších významných států nepodepsala, zejména státy BRICS, jestli jsem dobře viděl.

        Takže pro mě z toho plyne, že se západ nezávazně zavázal, že nebude už nikdy proti nikomu nic podnikat, zároveň ale umožnil, aby všichni, kdo to nepodepsali, něco dál klidně podnikat mohli. A to se počítá 👍

        1. Takže resumé je, že KoZa vrátí Kosovo Srbsku? Když se zavázali „dodržovat zásady suverenity, nezávislosti a územní celistvosti všech států“?
          Strašně se mi líbí, jak mainstream zdůrazňuje, kolik států ten panflet podepsalo.
          Nejdůležitější jsou hlavně tito velikáni Andora, Benin, Kapverdy, Komory,………..

          1. Možná by bylo zajímavé si k těm státům, které podepsaly, přidat i počet obyvatel.

            Asi to nebyla většina světové populace…

            Pokud jde o respektování územní celistvosti, je to dvojsečná zbraň:
            Krym a Donbas patří teď Rusku, to by se mělo respektovat …

    2. neviete ci SK podpisalo prehlasenie?? Na ruskych weboch jedni vraveli, ze sme odmietli, ini ze sme podpisali, Vlk pise, ze podpisali….tak neviem

        1. „Elitní policisté“.
          Tohle není jediná bílá vrána mezi fízly.
          Tyhle sklony vykazuje dost velká množina z nich – stačí si pozorně prohlédnout videa z některých „důležitých“ demonstrací, kde tzv. zásahové jednotky, jinak smečky profesionálních gaunerů, působily také.
          Není bez zajímavosti, kdo a proč, ten původní tzv. Delta tým založil.
          Kdo do něj vybral právě takovéto kusy, které by jinak byly v civilizovaných zemích za katrem, spolehlivě odděleni od psychicky normálních lidí.

          1. „kdo a proč, ten původní tzv. Delta tým založil“
            Kdysi jsem to hledal, dneska už je mi to jedno.
            Nejspíš samoseto.

            1. Ve volebním štábu té fízlo-moto-strany, jsem vedle pozorně naslouchajícího Turka, zahlédl i Komorouse.
              To bude obzvláště vypečená partička!

              1. Tak evidentně policajti už svou stranu mají, teď ještě čučkaři z BIS. Oni sice řídí většinu našich stran, ale mohli by to na to jít otevřeně. Mám i tip na název: Jednotní (s Langley).

  5. Tento víkend jsem obíral na jednom svém stanovišti na kraji křivoklátského hvozdu včely.

    Plásty plné – jedna radost – ale jak se začalo vytáčet, koutky úst šli dolu. Ouha, med je melicitozní. Nejde z rámků v odstředivce vytočit. Viníci jsou zřejmě hojně namnožené mšice, produkující sladké šťávy obsahující melicitózu.

    A tak medu vytočeno oproti očekávání třetina, med z rámků budu muset z rámků vyvařit i s dílem, holt založím letos řádnou várku medoviny.

  6. Ty zatracené svině by byly nejšťastnější, kdyby měly nějakou možnost, vymazat nám z hlav vzpomínky.
    Vzpomínky na to, jak to tady kdysi bylo a fungovalo to. Lidi nebyli nervní, vystresovaní, nedělali zbytečnosti a netrávili volný čas kravinami.

    Stříleli tady akorát tak myslivci po zvěři, nebo vojáci na střelnicích.
    Nepamatuju si, že by esenbáci někdy museli použít ty své 7,65, třeba jen na výstrahu. Fakt nepamatuju – a to jsme jako mladí grázlíci, mívali s esenbáky často „co do činění“.
    Byly hranice, za které se prostě nešlo. Nikdo neměl potřebu, lidem zničit fasádu baráku barvou.

    1. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-mirovy-summit-vyzval-k-navratu-ukrajinskych-deti-a-k-jednani-vsech-stran-254040

      Kecy, kecy a zase dokola jenom kecy.
      Mezi tou „stovkou delegací“ se nenašla jediná, která by nahlas řekla:
      „Rusko je jaderná velmoc, musíme jednat hlavně s ním“?
      Furt je vidět ta setrvačnost, s jakou tihle naškrobení panáci, Ruskem a Rusy pohrdají.
      A ten největší panák ze všech, který se pro takovou „sešlost“ panáků, neumí ani slušně obléct.

      1. Tady je ještě „dodatek“ od dalších hovnařů.
        https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-konference-o-miru-ve-svycarsku-praskne-jako-mydlova-bublina-tvrdi-rusko-40476558

        „Čína tu není a já předpokládám, že tu není kvůli tomu, že Putin požádal, aby sem nejezdili, a oni mu vyhověli,“ řekl agentuře AP Jake Sullivan.
        „Myslím si, že to něco říká o čínských postojích k ruské válce na Ukrajině. Myslím si, že by si to státy měly uvědomit,“ dodal poradce prezidenta Joea Bidena.“

        Předpokládáš úplně špatně, nafoukaný blbče.
        Až číňana nasereš, tak od něj nedostaneš vložky, tampóny a uchošťoury. A to bude konec Ameriky.

        1. Já nechápu, že číňany tak podceňují. To vážně věří, že oni nevědí, že kdyby padla eus, že jsou na řadě?

          1. tak je kludne mozne, ze veria tomu, ze kratkodobe ekonomicke dopady by mohli byt prilis silne a nejaki ti cinski „vlastenci“ by mohli odstavit Xi- od moci (nejak, niekde, snad, mozno) v mene uchovania si majetkov. Nieco ako ocakavania, ze ruski oligarchovia potom, ako im vzali vsetko na Zapade, co sa dalo, zlikviduju Putina

  7. Ještě pamatuji krajinu, kde byl přesně ohraničený les, pole a louky. Na louce rostla vysoká tráva a pásli se tam hospodářská zvířata. Dnes pole a louky zarůstají náletem, který se nechá volně růst , případně se tam staví montovny, ničí se to co poskytovalo obživu národa, který ničí naši vlastní politici, kteří plní úlohy Zeleného údělu.

    1. Kdykoli jdu na procházku někam, kde jsem to jako kluk míval rád, vracím se odtamtud zklamaný a nasraný, že tam nemůžu vzít vnoučata. Není jim už co ukázat.
      Téměř všecko, co ještě před 15-20 lety stálo a fungovalo, kam se dalo volně jít, třeba tam hodit deku a opalovat se, už není.
      Jak píšeš – zničené, zanedbané, rozkradené, či „privatizované“ – se stejným výsledkem, jenom přibyl ostnatý drát a cedulky.
      Taková neúcta k dědictví, k práci lidí, k přírodě jako takové…hlavně, že mají plné huby starostí o přírodu.
      Už s sebou ani neberu foťák, nač fotit trosky a zmar.

  8. Dobrý den. Ano. Zemědělství bylo zlikvidováno a je určeno k likvidaci, stejně jako celý stát rozkradený a transformovaný na rozvrácenou neokoloniální gubernii. Tato devastace bývalých satelitů Sovětského svazu a jejich přeměna na nárazníkovou zónu anglosaského imperia je výsledkem prohrané studené války a návazné imperiální agrese proti Ruské federaci a rozpadlým státům bývalého východního bloku. To je základní geopolitická situace. V závislosti na tom probíhají všechny další ekonomicko politické procesy v jednotlivých guberniích. Rozpad českého zemědělství nastal v okamžiku likvidace JZD a Státních statků pod prapory pomsty a nenávisti za domnělé i skutečné křivdy způsobené násilnou kolektivizací. V Agrární komoře se řežou zájmové klany což zcela vyhovuje byrokratickému molochu MZe a tam dosazovaným ministerským panákům. Připočteme-li k tomu veškerý marasmus dotačního šejdířství a mraky parazitů nalepených na dotační gangsterismus tak je výsledek daný. Zatím jsme ve stavu který lze nejspíš charakterizovat sloganem zanechte veškerých nadějí.

    1. Re: VF

      Ještě jeden váš vstup zcela nevhodného charakteru a obávám se, že skončíte na pohovoru u soudruha Ostříže, anebo se vám soudruh Valentýn postará o pobyt v převýchovném táboře.

    1. Neemazal, Natura rock Effect, nebo klasika – babské rady (postřiky z česneku apod.), či sáhnout po chemii, v obchodě Vám poradí, je toho celá řada.

    2. Na mšice na třešni jsem zkoušela postřik z B komplexu ( 4 tablety na půl litru vody) a docela fungoval i na ibišku. Na jahodách mě řádí slimáci, ti jsou letos všude.

      1. Pokud již doplodily, tak klidně. U nás na JM teda zatím mšice nezaznamenávám, je mokro, takže spíš to je na „proti plísni“.

  9. Evropské zemědělství je rozesráno fest, tak v tom se shodneme, ale neshodneme se na důvodech a řešením. Jsou to jednoznačně dotace všeho druhu. Vážně nechci, aby naši zemědělci v dotacích dohnali a předehnalo ty polské. Když jablka stojí 30 kaček, tak je to dost ale, já jako daňový poplatník (v případě těch českých jablek), již teď je dotuji dalšími 10 kačkama na dotacích a v případě navýšení dotací, by to bylo ještě o dalších 10 kaček víc.
    Takže já vidím problém v levicovém přístupu a dotováním jedněch kradením peněz druhým.
    Proto nakupuji výhradně dovozové potraviny.

    1. Dotace mi vadí, protože pomocí nich nás drží EU v postavení podlidí. Když v okolních zemích jsou zemědělci dotováni víc než ti čeští,tak jim pochopitelně nemůžou konkurovat. Notabene, když některá z těch oklních zemí má lepší vládu, která neuvalí na potreviny brutální daně. Naši producenti jsou tak v nevýhodě.
      Zrušit dotace ano, ale musely by se zrušit úplně všude.
      Já kupuju zboží české produkce.

        1. Kurvy z toho rudého Penny bordelu, stále píší „nakupujte hezky česky“ – a uvnitř najdete ty největší sračky, svezené z celého zbytku Evropy a pod hlavičkou „Made in EU“.
          Český je tam snad ten předražený Kunín a Mila…Už ani origoš Tatranky/Horalky tam nejsou, zbytek patří odpornému Nestlé, nebo těm zatraceným Polákům, co by nám nejraději prodali i svá hovna, kdyby to šlo.
          Už přibližně od covidu, do Penny nakupovat nechodím. Z nejbližších preferuju Albert a Hrušku, ceny základních záležitostí mají téměř stejné, ale v nepoměrně větším výběru a hlavně rozsahu kvality. Ty hnusy z Penny, pod hlavičkou „Boni“ či jak se to jmenuje, to se už nedá.
          Tam už neplatí ani to, že dostaneš, co si zaplatíš – tady zaplatíš ranec a stejně dostaneš hnus.
          Všecky ostatní hyper- mám nad 15km.

          Se slzou v oku, vzpomínám na dnes nikým a ničím nedostižný Carrefour.
          Některé domácí zboží a potřeby, tehdy v Carrefouru zakoupené, doposud spolehlivě slouží.
          Kdy že to bylo, co tu definitivně skončil Carrefour? Znechucený těmi všemi odpornými, ohnilými, paletovými, ale levnými Kauflandy a PlusMarkety?
          Ledacos jsem už viděl a myslel jsem si, že i ledacos vydržím.
          Z jedné návštěvy, první a taky poslední v Kauflandu, jsem si přesto odnesl asi dva týdny trvající, doslovný nervový otřes. Polovinu toho otřesu ale způsobilo zjištění, jak se tam choval personál k lidem, ale i lidi k sobě navzájem.
          Naši lidi, Češi, nalákaní skopčákem na jakousi akci. Uff.

          1. Ale hovno.

            Carrefour se dohodl s Tescem a prohodili si krámy. Tesco si vzalo Carrefoury ve východní Evropě a za to dalo Carrefouru svý Tesco obchody v Asii.

            Tak se každej soustředil jen na jeden trh místo na dva totálně rozdílný.

            1. Ano, je to možné. Z toho Carrefouru, co jsme měli nejblíž, je skutečně Tesco.
              Kvalita ale neporovnatelná, kultura prodeje jakbysmet.

              1. Pennys je stejný majitel, jako Blila (skupina Rewe).
                Lidl je stejný majitel jako Kaufland (majitel myslím familie Schwarz).
                Albert je nizozemský nebo belgický (koncern Ahold).
                Carrefour (Francie) koupilo Tesco, ale v některých okolních zemích ještě funguje.
                Delvitu (belgická) převzala myslím Blila.

          1. Máte naprostou pravdu, pravicový pohled v krystalické podobě. Ideální stav.

            Jen s tou Lipskou burzou opakujete rozšířený omyl. Energie se prodávají a nakupují samozřejmě i mimo ni. Stačí, když se dva dohodnou na ceně. Dokonce i Vy si doma kupujete elektřinu či plyn podle uzavřené smlouvy, kterou si vyberete její cenu a další atributy.

            1. To je levicový pohled, hošíku. Pravicový přístup je trhnout co to dá. Jako trhan tržního hospodářství bys to měl vědět.

              1. dohodnou, ale ETA přitom tahá za kratší konec. Poskytovatel se skutečně chová dle hesla trhni komu můžeš, protože má monopol. A to je podstata kapitalismu. Založit kartely, monopoly, trusty a pak do diktovat. Zbožím se stávají i peníze, takže nakonec si diktují banky. Stát se snaží udržet sociální smír, proto ty dotace a přerozdělování, ale Klausův trh, jehož ruka prý vše vyřeší, neexistuje.Leda tak v Etově nebo Schumacherově hlavě, nebo hubě, teď nevím

                1. Tak, úplně přesně.
                  Až na ten sociální smír.
                  Na ten stát zvysoka sere. A proto mají sociální „nůžky“ jedno oko už urvané…

    2. Re: Eta

      Jako obvykle jste těžce mimo mísu. Výkupní cena jablek pro hytlermááárkety je okolo sedmi korun.
      Takže žádných deset vašich dotací, jak si představujete.

      1. Ach jo, nešlo přeci o přesná čísla, ale o princip, že když koupím česká jablka, tak musím k ceně ještě přičíst tu moji stávající dotaci, a že když dokonce dorovnají dotaci na polskou úroveň, tak i tu. Proto raději kupuji polská či australská jablka.

        1. Re: Eta

          A když česká jablka nekoupíte, český sadař dotaci na svůj provoz nedostane?
          Jste normální?
          Máte vůbec alespoň základní představu, jak dotace fungují, resp. z jakého zdroje se dotace vyplácejí?
          Nemáte, jinak byste nezplodil takové duševní hovno…

          1. Eta je takovej výběrovej fajnovka.

            To, že „dotace na jabka aj.“ jdou (snad) i z jeho kapsy, mu vadí.
            To, že peníze za (leckteré/všechny?) jeho nájemníky mu jdou z naší kapsy, mu přijde naprosto v cajku.

            1. Mně stát dokonce nařizuje ze zákona, že nemohu odmítat nájemníka, vybraného realitkou, z důvodu, jestli bude platit nájem v hotovosti, nebo ze sociálních dávek. Brečíte na špatném hrobě.
              A je to takto pro stát (daňového poplatníka) výrazně nejlevnější, tedy nejlepší varianta. Např. rodinka s 6 dětmi. Pokud nebudou mít bydlení, tak jim ty děti odeberou a dají do dětského domova (nebo k pěstounům) a 1 dítě stojí 70 tisíc měsíčně a 6 x 70 je zatím 420 tisíc měsíčně. K tomu je potřeba ty domovy postavit. A co rodiče pod mostem? Nebudou se živit trestnou činností, při níž způsobí nemalou škodu, potom je chytí policie, co není zadarmo, soudy co nejsou zadarmo a kriminál co není také zadarmo.

              1. No tpč, ty vlastně provozuješ málem charitu, státu prospěšnou! Přispíváš k nižší kriminalitě – šesti děcek jednoho páru!
                Větší píčovinu, jak si obhájit příživu ze státního cecku, jsem dlouho nečetl.

              2. Neznám v okolí bílou rodinu, která má 6 dětí. Když tak 4 a t oje jich fakt málo a všichni jsou vlastníci zděděného baráku.

          2. Když nenakoupí dostatečný počet, tak tento český zemědělec vykácí sad a přestane dostávat tyto dotace. Mluvíme zde o dotacích potravinářských.
            Pokud se místním líbí rozkvetlý sad, tak mu to mohou dotovat sami. Pokud sad podporuje turistický ruch, tak ať mu to dotují okolní majitelů hotelů, koupališť, kempů či lázní. (Tak, jak je to třeba v Itálii).

            1. Předpokládám, že australská jablka jsou bez dotací. Ale zajímala by mě cena jejich přepravy na jednom jablku, když lodní kontejner z Číny (což je skoro stejně daleko) stojí kolem 18 tisíc USD. Obávám se, že Austrálie nějak dotuje jejich přepravu.

              1. Anglosaské země nevyplácejí přímé dotace, ale poskytují místo nich věcná plnění – PHM, osivo, granty, daňové a celní odpustky, úvěry a úvěrové záruky, pojistky atp.

                Ve finále jedou sedláci a firmy kompletně na státní peníze a jsou řízeni striktněji než byly státní statky v ČSSR. Vládám se to náramně vyplatí, protože si netroufnou ani ceknou a vybočit byť jen o milimetr z řady.

                1. Re: Eta

                  Samozřejmě, že se skládáte. Tím, že zajišťujete jejich odbyt. Úplně stejně, jako byste zajišťoval odbyt jablek českých. Rozdíl nula celá, nula nic.

        2. Bože do čehos to duši dal?
          Eto, vy svým přístupem likvidujete naše ovocnářství.
          Ti Poláci jsou dotovaní jako ty vaši pronajimatele bytů, jim stát nenapařil vysoké odvody na sociální a zdravotní, mají je poloviční a ještě mají dotace.

  10. Svitavsko
    Obilí,řepka výborné, nízké teploty nesvědčí kukuřici.
    Družstvo senazuje,ale jiní nemůžou sušit.
    Brambory pěstuje několik soukromníků, ale nic moc.
    To Litomyšl chytla velkou dávku krup,tak víme co to udělá za paseku.

  11. Takže když už někdo v diskusi o kousek níž propálil jakýsi oftopič, tak já dávám k dobru taky jeden. Všimli jste si, jak se po senátním Tchajwanci prakticky slehla země? Macinka v tom videu, co jste tu někteří několikrát odkazovali, v němž s Vávrou stojí proti dementu Láskovi a jakémusi liberálnímu přicmrndávači, vynesl na světlo boží zajímavou informaci. Tchaj-wan je prý údajně v současné době absolutně největším dodavatelem kovoobráběcích strojů do Ruska. V době oné speciální operace na UA asi nepůjdou do automobilového průmyslu, že.

    1. Re: tdx

      Senátní tchajwanec splnil svou úlohu, totiž rozjebání vztahů s Čajnou. Běžte se zeptat na obchodní oddělení do Schkodoffky, tam vám to vysvětlí na zajímavých grafech prodejů.
      Senátního soudruha už není třeba dále vystavovat, ani nijak opečovávat.

          1. Štětináč i s Dlouhým Bidlem, způsobili škodu primárně skopčákovi.
            Ten sekundárně propustí třeba dva tisíce lidí, nebo škodovku prostě zavře.
            Terciární následek potom bude na zbytku státu. Ten se bude, daněmi nás ostatních, skládat na sociální dávky, následně vyplácené všem těm propuštěným specialistům na montáže dveřních klik. Kvartérní následky pak ponese samotné město MB a všichni bývalí subdodavatelé..
            A to se vyplatí, takového štětináče neoběsit!

    2. To je normální. Štětináč pořvával směrem do Číny, dokud měl podobvný postoj americký páníček. Americký páníček s tím přestal, tak přestal i poskok.

    3. No před čase se v Austrálii provalilo, že tyto návštěvy na Tchajwanu nedělali místní poslanci zadarmo ale za platby s “tchajwanského fondu mezinárodní spolupráce”
      By se mohl nějaký odvážný investigativní intervjuk zeptat, kolik si náš Tchajwanec nechal za úplnou destrukci prodejů Škodovky v Číně zaplatit.

      1. Re:JVO

        Intervjůk se nezeptá, neboť by druhý den nemohl jít do práce.
        A vy jste zcela nevhodný Jožan. Budu vás muset pro výstrahu vyvěsit na nástěnku.

    4. To tdx:
      Těm kovoobráběcím strojům z Taiwanu bych i věřil.
      Pokud jsou na to finance, tak je to (imho) nejsnadnější cesta, jak co nejrychleji nastartovat finální a hromadnou výrobu něčeho ve vysoké kvalitě, o čem nemusí zbytek světa vědět.
      Výroba na Taiwanu (téměř čehokoli), měla až na výjimky vždy vysokou kvalitu a je to (imho) i jeden z velkých důvodů, proč na něj vnitrozemští rejžáci tak žárlí. Už v osmdesátkách, měli na Taiwan co dohánět. Polovodiče už tehdy, na Taiwanu a taky v Malajsii a Mexiku, nechával dělat Texas, RCA, Motorola i evropský SGS-Ates.
      Možná, že bych v zásobách ještě našel nějaké starší, nepoužité, k nám z rakouského Conrada propašované, originální kousky.
      TL071-TL074, určitě i nějaké LF353 a taky nějaká LM.
      TL071CN, v přepočtu asi za stokorunu, byly tehdy velká, na tehdejší poměry skoro nešumící vzácnost, zvlášť ty kusy s M v kolečku.
      Pod označením typu a podle místa na pouzdře, jsou signované buď jen TW, nebo plně TAIWAN.
      CNC obráběcí centra, řízená nejnovějšími procesory. Hmm.
      Software pro ně, ten si Rus udělá taky radši sám – z tradičně dobrých univerzit, bude mít i vzdělané lidi.
      Sedí to.

    5. Taiwanské obráběcí stroje mají dobrý zvuk.

      Skoro stejně tak dobrý, jako Kovosvit Sezimovo ústí. Ti už do Ruska, kde měli velký odbyt nedodávají. Končí.

      Tajwanci i Taiwanec jsou spokojení. Špičková česká firma v prdeli.

  12. Na štěstí je i přes úpornou snahu gryndýlistů a quaziklimatiků a podobných magorů kysličníku uhličitého ještě dost. Takže rostliny rostou a porostou a stále je a bude co pěstovat, tu s větší, jindy s menší úspěšností.
    Tak jako tomu bylo vždy. Chce to zvolit vhodné odrůdy.
    Jo a tu Grétu by měli už konečně zavřít do blázince anebo alespoň poslat do zvláštní školy, aby se kapánek něco naučila o tom, alespoň minimum, jak ta příroda vlastně funguje.

    A pozor na plísně, letošní způsob počasí je pro rozvoj plísní značka ideál.

    1. Teď mě napadlo, jestli oni původně nemysleli kysličník uhelnatý, ale udělali chybu. Nějaký cyp kokotovitý, napsal „uhličitý“, teď nemohou přiznat amatérismus a tak se drží plynu do sodovek…
      Jinak ta debilita okolo CO2 snad ani není možná..
      Oni neví, kolik je ho v atmosféře? Že je nezbytně nutný k fotosyntéze všech rostlin? Ty nám z něj na oplátku udělají kyslík, který je pro nás stejně důležitý, jako ten CO2 pro rostliny.
      Která parta se toho CO2 chytla jako úplně první?
      Jestli to byli ty zelené spolky, tak si vyloženě serou pod sebe do pelechů, protože bez CO2 nebude od chlorofylu zelené nic..

      1. Jestli oni by vůbec jako první krok k uhlíkové neutralitě neměli zatnout tipec nadnárodním sodovkárnám Coca-Cola a Pepsi, že. Přeci jen, kde se toho CO2 produkuje nejvíc, ha? Vlastně se úplně divím, že neexistují studie, kolik škodlivého plynu z limonád uniká denně do ovzduší. Zcela určitě to bude víc, než z veškeré dopravy poháněné spalovacími motory.

          1. Disertační práce…
            Napište mi někdo, že to je nějaký hoax, že to nemůže být pravda!
            https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-podvody-u-prijimacek-na-medicinu-lide-pouzivali-mobily-tvrdi-uchazec-254046
            Lékařská fakulta Univerzity Karlovy!
            Lidi, co získávají informace pro přijímačky na léčení lidí – z internetů.
            Nemají to v hlavách z čirého zájmu či nadšení pro obor, nemají žádné základní předpoklady, jen ty internety.
            A někteří z nich, potom možná budou léčit moje děti a vnuky.
            Napište mi, že to je blbost!

            1. Tady ten pán, ten to napsal moc šikovně, co jsem měl na mysli:
              https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nazory-komentare-komentar-o-budoucnosti-loterie-zvane-prijimacky-239782

              Vzpomínám si, že „za nás“, se už v osmičce, ale hlavně v prvním pololetí devítky, vybíraly střední školy a učňáky podle prospěchu ze základky.
              Ale HLAVNĚ se přihlíželo k tomu, co dotyčného nejvíc bavilo, čemu věnoval většinu svého volného času, případně měl vybraný obor už jako koníčka, současně měl pro vybraný obor i nejlepší předpoklady.
              Jistěže se nemohli na SPŠE, na SPŠCHT, na SEŠ či na automechaniky a elektromechaniky dostat všichni, co tam chtěli.
              Míst bylo opravdu omezeně a tak se o to pečlivěji muselo vybírat – objektivně i subjektivně.
              A jak tak čtu – tak dneska je nejlepší, mít při přihláškách hlavně „strategii“ – a předpoklady či hlubší zájmy o obor, ty jsou někde vedle?
              Rozumím tomu dobře?

            2. Při přijímačkách se rozhodně neptají na léčení lidí.

              A pokud se tam dostane někdo, kdo na to nemá, neprojde sítem prvních ročníků. Vzpomínám si na různý ty „už primáře“, co z prváku vyhučeli.

        1. … ovšem má to háček. Pokud ten CO2 do limonad ziskavají z atmosférického vzduchu, tak se jedná o „uhlikově neutralní“ technologii, podobně jako u tzv. syntetických paliv.
          Tedy — dokud se nezapočitá ten CO2 vyprodukovaný při vyrobě elektřiny, která byla pro extrakci CO2 z atmosféry použita 🤗😄🤗

          1. Jenže oni ho tak nezískávají. Těží vápenec, ten žhaví a z toho vznikne ten sodovkový plyn a ještě pálené vápno. Kvůli tomu se to hlavně dělá a plynu se takhle efektně zbaví. Limonády by mohly být i bez toho.

      2. Né, že oni neví….oni se domnívají, že lidi neví…a už i u nás vyrůstá generace, která neví, páč se to řádně neučí. Zpolitizovat CO2 byl majstrštyk, teď se budou ještě fanatici předhánět kolik ho z té atmosféry dostat pryč….už to někde chtějí pumpovat do země – geniální podvod, ale blbečci tomu budou věřit. A až nebude CO2, budeme mít ráj :-DDD

  13. Co vyrostlo, spásla srna. Jen brambory jsem obehnal silonovým plotem. Do toho se v noci zamotala a ráno ležela pěkně utažená kolem krku. Přinesl jsem nůžky a obtížně ji vystříhal. Už nedýchala a srdce nebilo. Dal jsem ji masáž srdce – po minutě chytla – nadechla se, ale nevstala. Tep cca 200/min. Šplíchal jsem jí hlavu vodou a nakonec ji postavil – to zabralo – kopýtka se rozběhla do lesa za kolouchem.
    https://postimg.cc/Mfw0QhD3
    https://postimg.cc/jLg8pSvs
    https://postimg.cc/ppJvzz2s
    Stalo se cca před týdnem. Po 4 dnech přišla opět, s kolouchem.

          1. Re: Myslivec

            Nepravda, nic nevíte, vůbec nejste krááásnej a chytréééj. Kdo ví, co jste zač.
            Kolouch je mladý muž s minimem zkušeností, jehož lapí (lehce) jetá raketa – pardon – žena, ošlehaná větry barových ventilátorů.

    1. Kdysi mi vyprávěl jeden opravdu věrohodný pán, že vytáhl ježka z nějaké díry, kde ježek neměl sám šanci a ježek mu potom přivedl ukázat celou rodinu. Možná stejně získaná důvěra ?

      1. Jako kluk, jsem nůžkama vystříhal prskajícího ježka, z chuchvalce kýmsi odhozeného, vymotaného silonového vlasce.
        Motal se pak okolo našeho baráku několik let – předtím nikdy.

  14. Krásně mi kvetli třešně , švestky , jabka . Pak koncem dubna skoro týden v noci kolem -5 .
    Sklepmistr ale bude , projel jsem staré zavařeniny a 2x 150l bečku to dalo 🙂

  15. OT:
    Krásná fotečka ze závěrečného setkání G7. I papež se dostavil a pár dalších obejdů, kteří nejsou v G7.
    Nejhezčí je pozice světového vůdce.
    Skoro až u záchodků, takže se už pomalu dostává na úroveň našeho modročerveného.
    https://www.aljazeera.com/wp-content/uploads/2024/06/GettyImages-2156915104-1718441665.jpg
    V popředí Meloni, papež, Erdogan, na schodečku za nimi Scholz, Modi, Japonec, Ríša…
    Je vidět s kým se už moc nepočítá.

    Všechno je prosím nadsázka a metafora, sem tam fór a tak všelijak podobně.

      1. Navíc je to sice jakože G7, ale je tam 26 xichtů+ jeden šílenec z Argentiny (prý na tom rande požádal Zelenského o peníze).

    1. Mně se libilo to video, jak Biden v předklonu vyrazil do okolí a Meloniová pro něj honem bězela a vedla ho zpět do stádečka. To bylo boží, Chaplin hadr …

  16. Vidláku, kdysi jste psal o tom, že jste do kmene vašich meruněk zatloukl měděný drát a od té doby nemáte problém s moniliózou. Jaké další zásahy do stromů děláte (pokud nějaké)?

    1. Re: Petra

      Já jsem kdysi natloukal do kmenů dvoustovky hřebíky (délka 200 mm) v případě, že stromy nerodily. Fungovalo to.
      A když jsem po 40 letech stromy porážel, hřebíky tam nebyly. Jestli je někdo ukradl, netuším.

      1. Tady u nás dřevorubci nechtějí porážet staré samostatně stojící stromy, protože bývalo zvykem, že se stromy využívaly k připevnění ostnatého drátu při ohraničování pastvin a jiných pozemků. No a ten drát pak zarostl do stromu a zvenčí není vidět. Pokud ho trefí motorová pila, vznikne poměrně velká škoda. To jsme takhle měli kliku jak od vozu. U naší příjezdové cesty stál vykotlaný dub, jehož větve už začínaly představovat riziko. Jedno léto v sousedství káceli les takovou tou příšerou, co rameny obejme kmen stromu, pak jej kotouč podřízne a ramena položí strom bezpečně na zem. Ukecali jsme strojníka, aby vzal i ten dub. No, a když jej podřízl, ukázalo se, že o deset centimetrů níž byla zaražená železná tyčka přes celý průměr kmenu a zvenčí nebylo vůbec nic vidět.

        1. Re: Petra

          Myslíte harvestor?
          No, záleží, čím hárvej řeže, resp. jakou má hlavici.
          A taky jak je strojník nebo provozovatel šikovný při opravách, resp. výměnách.

          Já to běžně dělám tak, že na takové akce dávám na pilu řetěz, který je pět minut před smrtí. Řetěz se většinou škubne a je potřeba ho spojit, resp nastavit dalším zbytkem.
          Ale kdybych se tím měl živit, asi bych to taky dělal nerad, nejlépe pak vůbec.

          1. Re: Targus
            Ano, myslím harvestor. Má plusy i mínusy. Kácení s ním asi představuje bezpečnější variantu. Na druhou stranu je to kácení velice rychlé a vykácí se větší plochy, než by se udělalo motorovými pilami.

        2. Ta tycka tam nebyla vrazená, ale zarostla do něj .

          Měděný drát na střeše skvěle funguje proti mechu. Železné šrouby ve smrku zase skvěle vylámou zuby pily, když si ho necháte rozřezat na prkna 😂

    2. Žádné další zásahy. Monilioza nezmizela úplně, ale hodně ji to potlačilo. Ale musí to být jen jeden jediný hřebík. Ne víc.
      Když jsou nějaký rok přemnožené mšice, tak občas udělám postřik, ale letos to vůbec nebylo zapotřebí.

      Ale hlavně – pouštím v zimě pod stromy slepice. Ty vyberou mravence, vajíčka, larvy… udrží to v čistotě.

        1. Viděl jsem hřebíky, asi určené do měděných střech, co sice vypadaly jako měděné, ale byly jen poměděné. Šlo to seškrábnout i mosazným FAB klíčem.
          Hřebík z mědi, by se mimo vysokou cenu, dost blbě zatloukal.

          1. Já jsem Vidlákovu metodu využila. Neměla jsem měděné hřebíky, ale měla jsem kus měděného drátu, průměr tak milimetr a půl. Kus jsem uskřípla, do kmene navrtala díru potřebného průměru a drát dovnitř zaklepala. Jak se zdá, tak to funguje.

            A ještě tip z jiného soudku. Letos na jaře, když jsem sázela rajčata, Bill si někde přečetl, že jim bude dělat dobře lžička sody bicarbony. Řekla jsem si, že kdo si hraje, nezlobí. Nechala jsem ho, aby do každé jamky přidal lžičku sody. A skutečně – rajčata narostla větší než obvykle a aspoň zatím nevykazují plíseň nebo další lahůdky.

  17. Tož to u nás mrzlo pěkně. Ořech omrzl a nemá nic, ale aspoň už je zase zelený, mirabelka taky nic, i když kvetla krásně. Nebyly včely. Jabka sem tam nějaké, rybiz jen sem tam na ukázku. Přežily jahody – záhon byl přikrytý, a lesní to zvládly i bez deky. Kupodivu dost malin, ty už sklizíme, a budou i nějaké višně. Ale je to bida. Holt se nám globálně otepluje. Ale ořechy zbyly od loňska, i slivovička, tak pokud nám Putin nerozsvítí Pardubice, přežijeme
    😄🤗

    1. U nás mají hojně plodů fíkovníky. I když už jsme je na zimu nebalili, přežily nějaké plody z loňska, takže první sklizeň bude. A hojně nasazujou nové plůdky, tak bude i druhá sklizeň, pokud bude září slunečný.

      Pěstujte fíkovníky, pokud máte k dispozici trochu chráněný dvorek a jižní zeď.

  18. To jsou rozdíly, já mám třešně ještě nejen zelené, ale ve velikosti pecek snad budoucích třešní. A zalévám jak vzteklý. Pravda je, že v minulých letech touto dobou už bývaly.

    1. V sobotu v poledne, sousedka donesla velký koš plně dozrálých, tmavočervených mega-srdcovek, ta největší odrůda, co existuje – a ani jeden červík!
      Tak je požírám i teď u monitoru a zbytek půjde asi do skla, jsou vynikající.

      1. Zkuste, Teco, vyzvědět od sousedky, jestli je absence červíků náhoda nebo má na to nějakou vychytávku, prosím.

        1. Re: Petra

          O něco výš vám poradil Vidlák.
          Do sadu v zimě slepice. Vyžerou a navíc pohnojí.
          Moji příbuzní to dělávali taky.
          Když jsem se jich ptal, proč to dělají, nebyli mi schopni, anebo ochotni odpovědět. Nejkvalifikovanější odpověď zněla – moje máma to vždycky dělala, tak já to dělám taky.

          1. Targusi, to je jak v té anekdotě:
            Mladá manželka, kdykoliv ohřívala manželovi párky, odřízla konce. Manželovi to vrtalo hlavou a tak se jí ptal, proč to dělá. „No moje máma to tak dělá.“ I šel za tchýní a slyšel stejnou odpověď. I došel si i za pratchýní. Ta se na něj udiveně podívala a povídá. „No nepovídej, vy ještě pořád ohříváte párky v tom malým kastrůlku, kam se celý párek nevejde?“

        2. Tak jsem vznesl dotaz na sousedku – a je to nějaká přírodní náhoda, protože žádná cílená „opatření“ neproběhla. Loni tam bylo třešní jen pár – a i ta trocha byla červivá.
          Je jich letos tolik, že už mají založené tři 120l sudy, na třešňovicu.

          1. Tak to Vám závidím, já má třešní jak dobrých, ale všechno hnije, plesniví…prostě katastrofální mokro, takže místo 200l do beček mám akorát tak trochu na základní jako zavařenina, sirup, zamražené, marmeláda….

  19. Hlasim ze Sumavy, ze v 800 metrech kotelna pro vesmes zatepleny panelaky prilezitostne pousti topeni i ted, v pulce cervna…
    Z pokusu o pestovani na parapetu jiznim smerem pak hlasim, ze rajcata nevzesla vubec, ale salaty se chytly snad vsechny a mozna i vyrostou 🙂 je to takovej prvni pokus, do truhliku jsem jich vecpal asi trikrat tolik, nez by jich tam melo byt, nemam vubec predstavu, tak jich asi par spaseme byt jen ve forme vyhonku 😀

    1. Salát vydrží hodně, ale že Vám nevzešla rajčata, to se nedivím. Tady na jižní Moravě se tak tak drží… Nikdy jsem nemusel tolik rostlin vyměnit jako letos.

      1. Mně vzešla tak třetina, což stačilo jen na to co sázím každý rok (pro kamarády tedy letos nic) a pak mi jich polovinu umlátil déšť….takže dokupuju kde se dá. A zas chčije, spíš pořádně leje a ještě celou noc bude…

      2. Kousek od Prahy na sever. Rajčata rostou jako z vody. Už jsem 2x zaštipoval. Naštěsti tady nikdo v okolí nepěstuje brambory, tak se není třeba bát plísní.

      3. Uprostřed Brna na zahradě za obytným domem – ve velkých nádobách:
        Rajčata jsou už metr až metr a půl vysoká, spousta květů, už se objevují „hrozny“ se zelenými rajčaty. Zalévám je močůvkou z macerovaných kopřiv, pořád něco vyštipuju, postupně odstraňuju nejspodnější listy, aby rostliny větraly od spodu.
        Většinu paprik mi ožrali slimáci, tak se z toho rostlinky vzpamatovávají a zatím teda nic moc. Letos jsem pro slimáky zapustila do hlíny nádobky s pivem, hodně se jich utopilo, jsou to pivaři. Ale i tak stačili ještě ožírat chudáky papriky.
        Sklízím už okurky nakladačky, mám jen tak pro srandu pár rostlin, ale plodí jak divé.

        1. východní balkonová jarčata to dotáhla na 1,5 metru, kvetou jak o závod a už jsou první – velikosti třešně- zatím. Měsíční jahody dtto. Tak uvidíme.
          Ale je to fajn posezení po ránu u kafča a …. A hrdličky vřískaj furt takže ač znalci povětří prorokují vedra docela jsem zvědavá zda sejim to vyplní. Zatím ptactvo nebeské mělo vždycky pravdu.

      4. Tak u nás rajčata jedině ve skleníku – venku většinou nedozrají, ale letos mám tedy nadúrodu. Krásně obsypané, na trsu povětšinou až do posledního květu (dřív často z těch květů na konci nic nevzešlo), všechny zatím zdravé, listy bez plísně – prostě paráda. Tak ještě aby zčervenaly – už se těším. Zato okurky jsou nějaké malé, moc se jim nechce. Papriky ve skleníku snad taky OK.

    2. Nám sousedka dala něco jako „divoká rajčata“. Loni jsem je ochutnal a byly moc dobré. Takové asi 1cm v průměru. Tak uvidíme, co z toho bude 😄

      1. Já je měla taky, ale ty byly docela trpké….jo, pokud je máte v záhonu a některá dozrají a odpadnou, tak je pravděpodobné, že Vám příští rok vzejdou (později, což neva, ale budou i docela silnější). Mně tak pěkně vzchází (ač kupuji i semena a dělám přísadu) sweet aperitif. Slaďounká, docela malá a praskavá, ale výborná.

      1. Vyjma par dni v dubnu se venkovni teplota pres nejakych 16 stupnu proste nedostala a barak se tak poradne nemel kdy prohrat. Takze tedka, kdyz bylo par dni v noci 4 stupne a pres den 12, to holt jeste pustili, tezko jim to mit za zle 🙂
        Narozdil treba od lonskeho nejteplejsiho srpna v historii mereni, kdy byly dva tydny teploty plus minus vanocni (8-13 stupnu), kdy uz topeni nezapli, protoze baraky byly jeste nejak vyhrate z predchozich teplych dni, zeano.

        Druha vec je, ze do kotelny nikdo z baraku nema pristup, neb mame „teplo a TUV jako sluzbu“, coz je obzvlast skvele, kdyz si dodavatel sice dela kazdy den odecty stavu teple vody, takze vi, ze nekde musi byt unik a ze ten unik se sakra zvysuje, ale neobtezuje se dat vedet driv, nez kdyz vznikla skoda nabere trojnasobku limitu plneni z barakoveho pojisteni. To bude jeste srandy kopec.

        1. Ano, to je pravda.
          Letos je to velmi poznat na obou pokojích na severozápad.
          ÚT jsme letos vypínali symbolicky 9. května, ale bylo to asi předčasné, měl jsem to nechat v protaženém útlumu ještě běžet.
          Barák se šedesátkami obvodovými zdmi, přestože je půlka června, tak zatím není zvenku a dostatek dní po sobě prohříván. V obou těch SZ pokojích pořád není přes 19°C.
          Když přijdete z poledního „parna“ dovnitř, tak je to chvíli velice příjemné, ale jen chvíli.
          Na sezení je potřeba aspoň mikinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *