12 června, 2024

Moje děti vám nedám!

Můj čtvrteční článek o vrchním lampasákovi, který nás začíná připravovat na válku velkého rozsahu za nadšené asistence četařky Babinčákové, docela slušně zarezonoval. Měl zhruba trojnásobnou čtenost, trojnásobný počet komentářů i lajků, zkopírovalo si ho i mnohem víc lidí, úryvky z něj se objevily v mnoha jiných textech a už včera večer se mi vrátil jako řetězový mail. Ještě je brzy to hodnotit, ale zřejmě to bude prozatím článek s rekordním dosahem.

Já v tomto tématu budu dneska pokračovat, protože jsem prožil něco, co se dá nazvat úlevou. Po všem tom volání naší vlády i mnoha spoluobčanů po krvi, se najednou ukázalo, že obyčejní lidé válečnému nadšení nepodlehli. Že jsou tady mámy i tátové, kteří nechtějí dát své syny za potravu pro děla. Že jsou tady manželky, které nechtějí dát své muže. A zřejmě tu budou i děti, které nechtějí dát své táty.

Věřte nebo ne, ale bulel jsem jak želva, když mi to došlo. V této zemi jsou ještě síly, které nebyly poraženy, jen dlouho nebyly vidět. Ale teď, když démon války začíná vystrkovat hlavu i na generálním štábu, začínají se probouzet. V posledních dnech jsem zažil přímo manifestaci rodiny. Zažil jsem hlas tam zespodu společnosti, který velmi silně řval: „Moje děti vám nedám.“

A pak mi to celé došlo.

Už víte, proč nám třicet let zpochybňovali všechny hodnoty? Proč dávali takový důraz na LGBTXYZ+, proč mluvili o různých polyamoriích, proč zpochybňovali párovou rodinu, proč zdůrazňovali kariéru před mateřstvím? Už víte, proč dávali přednost rozvodům před snahou o urovnání sporů? Proč systematicky zpochybňovali všechno, na čem společnost stála? Už víte, proč jim vlastně vyhovovalo, že chlapi jsou jen rozsévači semene a proč říkali ženským, ať jdou co nejdřív do práce? Ať co nejrychleji zapomenou na to, že jsou mámy… Už víte, proč jim nevadilo, že se rodiče po rozvodu hádají o dítě, které mezitím dospěje? Proč se soudy o dítě vlečou úplně nejdéle? Už víte proč potřebují co nejvíc deprivovaných dětí z neúplných rodin? Protože to bude ten nejlepší materiál pro válku.

Protože když není rodina, nejsou ani tátové a synové. Když není rodina, nejsou milující manželé a milující manželky. Je jen masa jednotlivců, co mají svoje jednotlivecká práva. A tyhle jednotlivce pak bude snadné nahnat na frontu, protože za nimi nebude nikdo, kdo by je nedal. Když není milující manželka, není ani milující manžel. Když není milující máma, nejsou ani milované děti. Oni prostě potřebují zničit nejsilnější ze všech lidských pudů, daleko silnější než ten sexuální a dokonce silnější než pud sebezáchovy. Oni potřebují zničit pud mateřský. Naše ministryně obrany je nejlepším důkazem, že u některých se to už podařilo.

Milující máma je největší nepřítel každého impéria, protože je silnější než deset Hitlerů dohromady. Milující máma je jediná věc, která je silnější, než strach o život. Milující máma se kvůli svému dítěti pustí do boje klidně s celým světem a má šanci zvítězit.

Jsem rád, že jsem v posledních dvou dnech mohl zažít, že tu máme milující mámy. Jsem rád, že jsem mohl zažít milující otce, že jsem mohl vidět skutečnou lidskou obavu o své nejbližší a poprvé od začátku války na Ukrajině, jsem viděl i závan skutečného vzdoru. Vzdor člověka proti velkým zájmům. Vzdor matky proti válečnickým choutkám, vzdor rodiny proti všem těm šmejdům, co se jí snaží rozložit, aby se jim snáze hnali mladí kluci na jatka. Poprvé jsem viděl vzdor, který je silnější než obavy o sebe sama, protože po Řehkově projevu začalo jít o naše děti. Poprvé začalo jít o víc, než jen o statky.

Já mám tři syny. Tomu nejstaršímu je třináct. Nedržel jsem je v náručí, abych je obětoval za evropské hodnoty. Nebděl jsem nad nimi v noci, abych je dal za rozšíření NATO na východ. Neposílal jsem je do školy, aby pak jednou měli krásnou náhrobní desku na vojenském hřbitově.

Mám také dvě dcery. Té nejstarší je patnáct. Nevychovával jsem jí proto, aby jednou s malým děckem oplakávala manžela.

Vy tam na vládě!

Když jde o moje děti, tak mě nemáte jak zastrašit. Je mi jedno, že kvůli svým dětem budu muset do vězení, je mi jedno, že pro svoje děti budu muset umřít já. To nejhezčí v životě jsem už zažil a pamatuju si, jak mi spaly v náručí, jak se naučily chodit, řekly svoje první slovo, jak přinesly ze školy první jedničku i první pětku. Prožíval jsem jejich nemoci, nezdary i jejich chvilky štěstí. Můžete si tam na ministerstvu podepisovat jakákoliv lejstra, můžete lézt do zadnice kterékoliv velmoci, můžete používat právnické kličky i obraty, můžete na mě poštvat vaše mééédia, můžete si vyhlašovat válečné i nouzové stavy, ale já vám své děti pro válku prostě nedám.

A nepřejte si potkat mojí ženu, ta vám oči vyškrábe. Její láska je ještě desetkrát silnější, než moje.

Říkám vám, nechte toho! Pošlete toho lampasáka do důchodu, Babinčákovou vykopněte a přestaňte si hrát na vojáčky. Tohle jste totiž přehnali. Já vám svoje děti pro vaší válku velkého rozsahu nedám. Udělám cokoliv, abych vám zabránil, něco takového spustit. Nebudu se ohlížet na to, co je a co není legální. Nenuťte mě, abych si vybral mezi svými dětmi a evropskými hodnotami. To nemůžete vyhrát.

U mě se vám to totiž nepovedlo. Nenechal jsem si vnutit žádný pokrokový model soužití. Nezničil jsem si budoucnost bezdětností, nezničil jsem si jí honbou za kariérou, nezničil jsem si jí ani nevěrou. Nezničil jsem svoje děti neúplnou rodinou, nenechal jsem v tom jejich matku samotnou. Já mám co ztratit a je to pro mě důležitější než můj vlastní život.

Svoje děti vám nedám!

Na dnešní demonstraci sice nemohu přijet, ale doufám, že tam toto téma zazní na plnou hubu.

424 thoughts on “Moje děti vám nedám!

 1. Já vám nedám ani svá vnoučata! Děti podlehly jen covidové masírce a jen jednou, zachránily je moje přímluvy tam, kde je Světlo. Pak již začaly myslet vlastními hlavami. Nikdy své děti nadají. Děkuji, mé milé svědomí…

 2. „Milující máma je největší nepřítel každého impéria“
  No jo, Matka – a četl jste co nakonec řekla ta od Čapka?
  „Mám také dvě dcery. Té nejstarší je patnáct. Nevychovával jsem jí proto, aby jednou s malým děckem oplakávala manžela.“
  Než jít na frontu a riskovat, že z manželky může být vdova, to je asi lepší zůstat doma a bez odporu přihlížet, jak ji budou znásilňovat nepřátelští vojáci, že.

  1. V konfliktu, který právě živí i naše vláda, hrozí, že někoho budou znásilňovat nepřátelští vojáci??? Spadl jste z višně nebo třešně? 😄

   A není to spíše tak, že nepřátelští vojáci, s nám nepřátelskou, fašistickou ideologií, pohrdající cizími podlidmi, kteří ti žijí nebo je pozvala přímo naše vláda, ať už se jejich masový vrah jmenuje, jak chce, vaší dceru znásilní právě proto, že budete na frontě v cizině a nikdo ji nebude bránit doma???

  2. Vás pošlou na Russsa (který se na nás nechystá) a do obce přivezou Ukrajince, Afghánce, Iráčany, Nigerijce …
   Chápete, co bude následovat? Nejspíš ne a nejspíš ani nesledujete, co se děje v Německu, Francii a Británii.
   A včerejší obohacení v Belgii přičítáte jen a pouze fotbalu.
   A třeba vás pošlou do Kábulu, abyste mohl bojovat za Prahu tam. Nebo už jste tam byl?

    1. Já bych z počtu členů IvCRN neusuzoval na ochotu se nechat znásilňovat, ale budiž….

     Vy osobně (a mimochodem, máte taky dvě dcery nebo obecně děti?) .. jak to tedy vidíte? Do IvČRN jste asi nevstoupil, obohacení si tedy ve vaší logice buď přejete, nebo vám nevadí,
     Doněck jste ochoten dobývat, aby ti Dončané nepřišli sem a neznásilnili ty dcery… myslíte, že Dončané jsou větším rizikem než Afričani, kteří se sem hrnou ve velkém?

      1. Vida, to jste první, koho znám. Konvička, jo?

       Kdysi bývala organizace Svaz žen – a taky se nedalo říct, že která není organizovaná není žena.

  3. Zdenda Žíkovecký nám v praxi předvedl jednu z běžných manipulačních technik – změna tématu. Aby manipulátor vás mohl vtáhnout kam potřebuje, změní v průběhu diskuze téma. Téma, které uvedl Vidlák, a o kterém jsme tady mluvili byla případná účast našich kluků ve válce na Ukrajině. Tedy ve válce do posledního Ukrajince pro americké zájmy, ve které většina z nás odmítá naší účast. Ale Zdenda nás šikovně vmanipulovává do situace, kdy by válkou byla ohrožována naše země. Ale to je přece diametrálně jiná situace a my by jsme k ní ve velké většině zaujali úplně jiné stanovisko. Právě v takové situaci podává Čapkova matka poslednímu synovi, nejmladšímu Tonimu pušku a říká: „Jdi!“
   No tak, držme se pravidel poctivé diskuze! Zdendo, tytyty, to se nedělá!

   1. Já jsem to nebral jako manipulativní změnu tématu,
    My přece když jsme nechtěli migranty u nás, tak jsme posílali policajty chránit hranice Maďarska.
    Zeman přece tvrdil, že když budeme bojovat statečně u Kábulu, je to jako boj za Prahu.
    Tak Zdenda chce asi střílet na Dončany u Doněcku ze strachu, aby nám neznásilňovali ženy a dívky u nás.
    Podle Zdendy, když bylo málo členů u Konvičky, znamená to, že znásilňování od muslimů je společností přijímané kladně.
    Tak mě napadá, existuje u nás organizace „Doněck v ČR nechceme?“ Jestli ne…

   2. Když se dnes vysereme na Ukrajinu a nepomůžeme jí, kdo nám pak asi pomůže až Rusáci zase napadnou nás? Kdyby při útoku na nás obsadili území jen o poloviční velikosti než se jim podařilo na Ukrajině, tak bychom byli obsazeni úplně a bylo by pozdě začít se připravovat na obranu.
    Když nás na počátku migrační krize vítači přesvědčovali, že musíme být solidární a pomáhat migrantům, tak můj názor byl, že jsem ochoten pomáhat těm, kteří budou chtít totéž jako naše legie za obou světových válek: půjčte nám zbraně, ať můžeme jít osvobodit svou vlast od okupantů. A to teď Ukrajinci přesně splňují.
    Já už jsem ruskou okupaci a rozstřílené průčelí Národního musea jednou zažil a bohatě mi to stačilo a nechtěl bych to zažít znovu. A od té doby pohrdám okupantama a kolaborantama.

    1. Proc bych mel podporovat genocidni kyjevsky rezim proboha?

     Jestli automaticky jste proti agresi tak by me zajimalo, kde vsude uz jste bojoval proti USA.

     Bud se muzeme bavit v kontextu znalosti o histrorii Ruska a Ukrajiny, barevnych revolucich NATO, Nullandove a puci z roku 2014, muzeme pridat analogicke udalosi odjinud, nebo to muzete drzet v rovine agresor- vinik. Pak merme stejnym metrem vsem.

     1. USA nám v minulosti už dvakrát pomohly, zatímco Sovětský Svaz (považovaný dnešním Ruskem za jejich slavnou minulost, takže je vytáčí, když si dovolíme odstranit okupační památník) se už po dvakráte k nám zachoval nepřátelsky.
      Vidíte na mapě kde jsou rusko-ukrajinské hranice a kde se pohybuje fronta? To naprosto postačí k tomu udělat si obrázek o tom, kdo je agresor a kdo oběť.

      1. Moje predky tedy zachranil SSSR pred vyhlazenim. Jestli jste Nemec, pak to mnohe vysvetluje.

       Pokud jde o rok 1968, tak se ucastnolo 5 zemi a v ramci SSSR bylo v invazni sovetske armade vic Ukrajincu nez Rusu. Tak to specificky neberu podle narodnosti. Ani ze Breznev byl Ukrajinec.

       Oproti tomu, Banderovci teorizovali moji zemi jeste dlouho po valce. Banderovce nebudu oslavovat.

       USA nedavno nejspis provedly proti nam teroristicky utok na plynovody, zo mi prijde jako nepratelsky akt.

       1. „Moje predky tedy zachranil SSSR pred vyhlazenim.“
        A kdyby ho tenkrát nepodporovaly USA jako teď Ukrajinu, tak by tu válku prohrál.
        A co týče toho „osvobození“: znáte povídku Š+G ‚Šumákovo hospodářství‘?

         1. „No takze jake dva nepratelske akty od Ruska vuci nam?“
          Přestože naše legie chtěly být k ruské občanské válce být neutrální, sověti jakožto spojenci Německa (které tam toho Lenina poslalo) se snažili legie zlikvidovat. (Ovšem jak říkají orietálci, starý muž u hranic ztratil koně, takže nám tím paradoxně vlastně pomohli, protože v bojích s nimi jsme získali světový věhlas, který přispěl k uznání Československého státu.
          V první třetině druhé světové války byli Sověti také spojencem Německa (ještě v době, kdy naši letci bojovali v Bitvě o Británii.)
          „Osvobození“ Československa proběhlo tak, že československé občany ruského původu částečně odvlekli a částečně zavraždili na místě, část území odtrhli a začlenili do SSSR, zbytek zatím nechali formálně samostatný (protože tu měli u moci svoje lidi, „díky“ jednak optimistům, kteří si myslí že v každém konfliktu musí být aspoň jedna strana dobrá, a tudíž když byl Hitler padouch, tak Stalin musel být dobroděj; a druhak díky tomu, že značná část lidí byla naštvaná na Západ za to, že se k nám před válkou zachoval tak, jak se podobní „mírotvorci“ chtějí dnes zachovat k Ukrajině), ale jakmile jejich pohůnci šli od válu, tak sem do pár měsíců poslali okupační vojska a unesli legální představitele státu.

          1. Vychodil jste vůbec základní školu?
           Sověti stříleli němce ve španělsku už v roce 1936 – v době, kdy to v evropě ještě nebylo v módě. Když západoevropští sráči dali Hitlerovi RČS v Mnichově, rusové ve španělsku ještě pořád stříleli němce.

           Zakarpatí „nám“ nepatří od 14. března 1939, kdy vyhlásilo samostatnost slovensko a zakarpatí vyhlásilo vlastní nezávislost na nás i na slovensku a požádalo o pomoc rumunsko. Okamžitě bylo obsazeno maďary, kteří museli potupně zachraňovat český občany před terorem ukrajinský Síče.
           SSSR „sebral“ zakarpatí maďarům, kterým v roce 1944 už pět let patřila.
           Repatriace bílé emigrace byla součástí dohod z Jalty – velmi bych se divil, kdyby u toho neasistovalo čs Obranné zpravodajství – tak, jako v USA u toho asistovala FBI, ve švédsku jejich policie a v rakousku britská armáda. Koneckonců, ty smutně proslavené jednotky vlasovců na linii styku předala americká armáda bez námitek rusům a ti je na místě popravili.

         1. „A ktere dva akty US pomoci? 1918 a ?“
          To, čemu vy říkáte „Velká vlastenecká válka“, tvoří závěrečné dvě třetiny konfliktu, kterému se v civilisovaných zemích říká „Druhá světová válka“. (O té první třetině se v Rusku nemluví, protože v té byl SSSR na straně nacistů.) Když se nakonec Hitler a Stalin pustili do sebe, tak by to SSSR bez americké materiálové pomoci prohrál (viz např.
          https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kon_o_p%C5%AFj%C4%8Dce_a_pron%C3%A1jmu#Pomoc_Sov%C4%9Btsk%C3%A9mu_svazu
          )

       1. „ty jako amerikanofill“
        To není zrovna přiléhavé označení, američané také nemají daleko k podobné ilusi o vlastní nadřazenosti jako Rusové, ale furt lepší americká polodemokracie na opačné straně zeměkoule než ruská diktatura hned za našimi humny. Když už nedáte jinak, tak spíš použijte toho ‚rusobijce‘, to se myslím lépe hodí ke ‚xenofobovi‘ a ‚populistovi‘, jak mne označují z druhé strany.
        „moc spřízněných duší nenajdeš“
        Když ještě nebyly tyhlety internety, tak se člověk těžko mohl podrobně seznámit s názory v jiných společenských bublinách (zejména v těch, kde převažuje přesvědčení, že zastánci jiných názorů mají dostat přes hubu (ne-li být přímo pověšeni na lucernu)); a o existenci některých bublin třeba člověk vůbec ani neměl tušení.
        Ono sice většinou nemá smysl se bavit s lidmi na druhé straně barikády (o té konkrétní barikádě, zatímco na jiných barikádách mohou stát na téže straně), ale čas od času se lze pokusit prohodit pár slov ve snaze zjistit, _proč_ vlastně mají takové názory (i když se mi to ještě nikdy nepodařilo).
        „Být na Tvém místě, šel bych o dům dál.“
        Sem jsem zavítal, protože mne zaujalo, jak onehdy Vidlák psal proti pětiprocentní klasuli a pak o tom, že demonstrace nestačí a bez politických stran to nepůjde. Takové demokratické názory jsou obecně vzácné, natož pak v bublině převážně prototalitní.

        1. Ahoj Zdendo,
         můžeme prohodit pár slov, jsem pro. Já jsem pozitivně laděný člověk a mám rád život a fandím mu. Od toho se odvíjí i můj pohled na svět. Nedá se to napsat z jedné vody načisto. Pokud o to stojíš, dej mi vědět a tady na tom místě můžeme pokračovat v diskuzi. Ale dej mi čas, musím si to srovnat, aby z toho nebyl chaos, aby to byl nějak strukturovaný můj pohled na svět a vše, co s tím souvisí. Odpoledne si dám delší procházku se psem a v klidu si to promyslím. Tedy, pokud jsme dosud v kontaktu a pokud o to stojíš. Jo a mohli by jsme si tykat, odhaduji, že budeme i podobně staří, i já, co by 17letý kluk jsem viděl rozstřílenou fasádu Národního muzea…

         1. Pamatuju doby, kdy tykání bylo na internetu (a předtím na Fidonetu) normální; medle se vykání hodí jen pro úřední a obchodní styk. Nesmyslnost představy, že vykání vyjadřuje úctu, ukazuje angličtina, kde se vyká i zvířatům, zatímco Bohu se tyká.

          Tak nějak bych předpokládal, že každý jedinec, který je schopen naučit se mluvit, ba dokonce číst a psát, bude uvažovat víceméně logicky. Pokud dospěje k odlišnému výsledku, pak by to mělo být způsobeno pouze odlišnými výchozími daty. Například dokážu nějak pochopit, že pud sebezáchovy nemusí mít křesťan, který počítá se vzkříšením a smrt tedy pro něho není definitivní konec. Nebo dokážu si představit, že modrooký blonďák, který si nahmatá na lebce nordické hrbolky, se dá k nacistům. Ale jak může například žena konvertovat k islámu, kde bude podřadnou bytostí? Jak můžou ekologisti bojovat proti skleníkovým plynům zavíráním jaderných elektráren? Některé lidi lze podle jejich názorů snadno zatřídit jako jiříky, povondry, seisty a podobně, ale u jiných naprosto netuším z jakých axiomů vycházejí nebo jakou logickou chybu při svém uvažování dělají.

          (Pokud by měl někdo zájem, můj e-mail je v obvyklém tvaru jmeno.prijmeni@po-de-s.cz
          )

  4. Svět bohužel nikdy nebyl, není a nebude spravedlivý. Největší vítěz této války budou USA a ty budou bojovat do posledního Ukrajince a když to bude potřeba tak do posledního Evropana.

  1. Řehka jsem slyšela na vlastní uši. Když mluví zelený panáček o mobilizaci, tak nepředpokládám jinou mobilizaci než vojenskou.
   Kdyby hovořil o mobilizaci ředitel LŠU, pak bych předpokládala mobilizaci mládeže v hraní na housle, ukulele , klavír a jiné nástroje.
   Ách jo.

   1. Vždyť Cemper má pravdu!

    Boj proti barbarským Slovanům, za našeho císaže pána, pardon, našeho pana prezidenta USA, co milostivě o všem rozhoduje, jest naší svatou povinností!
    Paní Müllerová, pardon, paní Nová, jen si na sebe navleču vojenský kabát s řády a vezmu berle, viďte, že mi pomůžete tlačit na Václaváku invalidní vozík!
    Na Bělehrad! Pardón, na Moscow!!

 3. Moc pěkně napsáno. Svýho taťuldu, brášku ani syny bych do války nikdy nepustila, radši bych jim ruce zpřelámala.

  A kdyby snad je tam někdo chtěl nahnat, to by to teprve poznal rozzuženou slovanskou lvici !!!!

  NIKDY, NIKDY do války nepůjdou.

 4. Komentář byl plný obav, emaptie a citu, akorát Ukajinců se nikdo neptal, jestli chtějí ruskou raketu do obyváku 🙁 Tenhle přístup, mi přijde jako když nám před 2. světovou válkou Anglie s Francií doporučovaly, abychom se s těma Sudetskými Němci přestali hádat a konečně se s nimi domluvili 🙁

  Chápu, že kdyby vláda udělala to, co Rusové a vyhlásila mobilizaci, tak by podobné protesty byly pochopitelné, ale vždyť Ukrajincům jsme dali akorát starou výzbroj, za kterou nám navíc Němci chtějí poslat Leopardy, hotové peníze Ukrajině vláda nedala.
  Co je legrační, v mém okolí všechny Ukrajinky makají už od jara a ze svých daní platí borce na dávkách, kteří jim nadávají, jak komické 🙁

  1. To jste nám sem přišel fláknout kus provládní propagandy? Ještě vám tam chybí pár slov o skvělém politikovým Zelenském a skvělé spolupráci států v rámci NATO a EU.

   Nicméně alespoň nelžete, například zde:
   https://cnn.iprima.cz/studijni-pobyt-pro-ukrajince-i-financni-pomoc-vlada-chce-zemi-prispet-500-miliony-190068
   https://www.irozhlas.cz/ekonomika/rozpocet-ukrajina-naklady-zbrane-humanitarni-pomoc_2203030500_tec
   https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vlada-posoudi-ceskou-zaruku-za-cast-evropskeho-uveru-na-pomoc-ukrajine/2279433

   A to nemluvím o tom, co tam všechno za peníze skončilo v rámci finanční „pomoci“ minimálně od roku 2014. A už vůbec nemluvím o tom, kolik přispívá EU, jejíž členem jsme taktéž, a tudíž jdou peníze i z našich kapes.

  2. Spojitost nicku s jménem jistého potentáta modrých strak budiž dozajista náhodné – stejně jako masivní dávka „intelektu, přehledu, informovanosti a objektivity“ onoho modrého potentáta ve funkci pražského primátora během rozhovoru ze stanice metra v TV při povodních v Práglu, jeho ujištění nejen Pražanů o zajištěné bezpečnosti provozu na trasách a stanicích metra, pár chvil před tím, než vzedmutá Vltavská voda zaplavila právě nejen onu stanici po okraj vodou…
   Apropo, to bylo asi z vlastní hlavy, ale opravdu zadarmo?

  3. V mém okolí Ukrajinky makají od rána už mnoho let. Ve fabrice a když je volno chodí uklízet. Dřív se o ně nikdo moc nezajímal, říkalo se, že když moucha přiletí za Košicema na hranice, radši se otočí a letí zpátky. Tak dobře se tam u nich všichni měli. Ne, nikdo je neposlouchá a nikdo se jich na nic neptá a neptal, ani na rakety v obýváku, ani jak se jim báječně žilo…

   1. Proč nevděk?

    Představte si, že takhle aridinkou spíte a najednou praaask!!. Půlka bytu v pejru.
    Ale zase se kolem vás válí desetitisíce dolarů!
    Oni těm civilistům, posílali letecky dlužné důchody!
    Byli lidi, co ihned zemřeli od té radosti! Třeba ta děcka v Aleji andělů.

    1. Tam právě podle našich Pravdomluvných lítala dvojí munice. Ta ukrajinská, demokratická, s výplatami, důchody a sociálními jistotami a pak ta zlá russská – co vybuchovala a zabíjela.
     A ta, považte, aby zmátla ideologicky nepevného dezoláta, lítala nefyzikálním způsobem.
     Třeba byl panelák otočený k západu, od západu, ze strany pozic VSU přiletěl granát, rozmlátil kus domu, zabil lidi a nezanechal ty dolary. Takže z definice russácký.
     A oni to ty potvory umějí vypouště z východní strany tak, že dopadne na západní stěnu domu. Vůbec se nesmějte, mluvil jsem s lidmi, kteří o tom byli přesvědčení, jen o trajektorii té střely nebyli ochotni diskutovat. Protože fyzika je proruská.

  4. S těmi Ukrajinkami máte pravdu. Až se stydím, jak špatně se tady s těmi pracovitými ženami zachází.
   Ale to srovnání s Protektorátem mi přijde úplně mimo. Ukrajincům nikdo nemluvil do jejich způsobu spravování státu.
   V zemi je bída, protože je prožraná korupcí, různými oligarchy, zobák si tam přijel smočit i Hunter Biden.
   Mohli by se mít dobře, ale volej si špatné vůdce.
   My sice taky, ale u nich ještě v daleko větší míře. Začít se ostře vymezovat proti ruskojazyčnému obyvatelstvu určitě nebyl dobrý nápad.
   V Estonsku je ruskojazyčné obyvatelstvo považováno za neobčany , bez občanských práv. Estonsko je v NATO, takže RF může jenom bezmocně přihlížet té křivdě.
   Ukrajina v NATO není, těžko se divit, že Rusko nechce další základny s raketami namířenými do jejich vlasti.
   Ten kdo třídí lidi podle národnosti je nácek. A v tomhle případě tak činěj Ukrajinci. ( Jejich vláda. )
   Ani u nás neořipadá v úvahu vystoupit z NATO, ev. z EU. Považují nás za svůj zadní dvorek, nejsme svobodní.
   I Kreml považuje Ukrajinu za svůj zadní dvorek. Na rozdíl od nás jim nikdo nežvaní do způsobu jak spravovat zemi. Spojené státy považují za svůj zadní dvorek celou střední a jižní Ameriku, dokonce i Tchaiwan, Japonsko, celý Střední východ, samozřejmě Evropu, to vám přijde normální!?!?!?
   Jediné co se od nich chce, je neutralita. A aby přestali ostrakizovat Ukrajince s ruskými kořeny. Nic víc.

  5. To je pravda obyčejných Ukrajinců se nikdo neptal, ale ukrajinští vládní činitelé měli 20 let na to aby konflikt na východu Ukrajiny vyřešili. Vyřešili to tím, že zakázali ruštinu jako úřední jazyk a poslali tam na bouřící se obyčejné Ukrajince mluvící rusky tanky a ultranacionalistické síly. Kdo toto nechápe je fanatik a pokrytecký demagok jako četařka Babinčáková.

 5. Někdy předloni, jsme uspořádali setkání potomků našeho rodu. Snažil jsem se zmapovat jak se posledních 150 roků promítlo do rodiny mého pradědy z matčiny strany a jeho potomků. Nebudu Vás unavovat detaily, jen to podstatné, co by mohlo, nedej bůh, mít paralelu s dneškem. Praděda měl tři syny a dvě dcery, když vypukla 1. světová válka již nežil. Nejstaršímu synovi bylo 28 let, prostřednímu 24 a nejmladšímu, mému dědovi 18. Nejstarší zdědil truhlářství, byl ženatý a měl dvouletého syna, prostřední si vzal sousedku, hospodařili na jejich gruntu, děti neměli, v chalupě žili s její matkou a jejím mladším bráchou. Děda se právě vyučil zámečníkem a bydlel doma, tedy u nejstaršího bráchy spolu se sestrami.
  Vypukla 1. světová válka, oba starší bráchové byli mobilizování a nastoupili u 98. pluku ve Vysokém Mýtě, kde již dříve absolvovali výcvik. V polovině srpna 1914 oba odjeli na ruskou frontu do Haliče. Přesně 14 dnů po odjezdu z Mýta padl v jedné z prvních bitev prostřední brácha. Aby to pro jeho mladou ženu nebylo málo, v zimě padl i ten její brácha. Nejdříve Rakušané postupovali, pak se situace obrátila a fronta ustupovala směrem k Tatrám. Nejstarší brácha byl u technické jednotky, byli přemístěni právě do Tater, kde budovali silnice pro zásobování fronty. Na jaře dostal úplavici a v nemocnici zemřel.
  Na podzim 1915 v 19 letech narukoval nejmladší z bratrů, můj děda, výcvik také v Mýtě a tentokrát na italskou frontu jako lapiduch. Tam se střídaly ofenzivy s protiofenzívami. Nezraňovaly jen kulky a šrapnely a ale také odlétlé ostré odštěpky z krasových skal. Mladý kluk viděl peklo, odnášeli zraněné a umírající do lazaretu a asistovali u operací. Vystoupil z církve, byl přesvědčen, že kdyby existoval bůh nemohl by takové hrůzy dopustit.
  Já jako mladý kluk jsem našel v dědově knihovně jeho příručku pro válečnou chirurgii, byla v němčině plná obrázků, taková malá, aby se vešla do kapsy uniformy. Listoval jsem v ní, kresby tam byly pečlivě nakreslené. Jak se provádějí amputace všeho druhu, utržené části obličeje, díry do hlavy, utržené končetiny, díry do břicha s lezoucími střevy atd, atd. Sám jsem to odložil, zvedal se mi žaludek…
  Ošetřovnu měli ve skalní jeskyni, při jedné protiofenzivě byl odstřelen kus skály, který zavalil vchod. Fronta se převalila přes ně, měli štěstí vykopali je Italové, dostal se do zajetí.
  Doma obdrželi oznámení, že je nezvěstný, čili nikdo neví zda padl nebo byl zajat. To byl rok 1917. Takže doma v jedné chalupě stará máma, dvě dcery a ovdovělá snacha s malým synkem a nejistota zda nejmladší bracha taky padl nebo je někde v zajetí, které vůbec nemusí přežít. V druhé chalupě vdova s mámou.
  A takhle to bylo i všude jinde, není městečka nebo zapadlé vesničky, kde by jste nenašli pomník padlým v 1. světové válce.
  To byla poslední válka, kde naši kluci ve velkém bojovali.
  Až tenkrát jsem si uvědomil jsem, že k té válce vlastně nebyl z našeho hlediska vůbec žádný důvod, nikdo nás nenapadl, byla to útočná válka.
  Císař Franz Josef a jeho kamarila si pěkně vymáchali ruce v krvi! Skuteční zločinci, tolik mrtvých na svědomí. Tolika rodinám zničili život!

  Ještě včera jsem si říkal, nemáme v podstatě žádnou armádu, což vylučuje, že by jsme se mohli účasnit nějaké války. Dnes jsem si přečetl článek od Vidláka, kde říká: Ukrajinci docházejí, je zapotřebí další kanonenfutter. Teď jsou na řadě další ze Slovanských národů, ty Západ klidně obětuje. Že nemají výcvik, zbraně a výstroj, ty jim Západ je ochoten dát nebo lepe pronajmout, aby z toho měl ještě nějaký další užitek.
  Takže Černochová si dosadila nového náčelníka generálního štábu Karla Řehku, který lépe vyhovuje jejím plánům. Podotýkám Černochová není mámou, nemá mít o koho strach. Je bezdětná, takže po ní potopa. Bůh s námi!

  1. Test do kamene… A přesto Vám i mně ta nejen vládnoucí stvoření tvrdí, jak byla monarchie báječná, a jak je nezbytné hrdinně plnit hřbitovy buď vlastní hrudí, nebo dobrovolně odeslat do mlýnku na maso potomstvo, kvůli… A to je malér, PROČ, KVŮLI KOMU, ČEMU… ZA CO, ZA KOHO, PRO KOHO, PRO CO…
   Lid si to volí, lid to má…

  2. Krásný – ne obsahem – a velmi výstižný příspěvek,Inzo. I mně připadá nynější situace velmi podobná té tehdejší – bez zjevné příčiny konec, zničení krásné epochy.

   1. Jak o tom zpívá básník:

    Kdybych se narodil před sto lety
    byl bych vazačem knih
    u Prohazků dělal bych od pěti do pěti
    a sedm zlatek za to bral bych

    Měl bych krásnou ženu a tři děti
    zdraví bych měl a bylo by mi kolem třiceti
    celý dlouhý život před sebou
    celé krásné dvacáté století

    Tramvaj by jezdila přes řeku nahoru
    slunce by zvedalo hraniční závoru
    a z oken voněl by
    sváteční oběd

    Večer by zněla od Mojzese
    melodie dávnověká
    bylo by léto tisíc devět set deset
    za domem by tekla řeka

    Vidím to jako dnes šťastného sebe
    ženu a děti a těšínské nebe
    ještě že člověk nikdy neví
    co ho čeká

  3. Nechci být pesimista, ale myslím si, že pod vedením EU a USA loutky Fialy jde do tuhého. Navíc je obklopen válečnými štváči, kteří jistě do války nepůjdou.

 6. Stačí se podívat, snad v každé vesnici je pomníček padlých ve světových válkách a tam je sloupec jmen lidí , kteří chtěli žít a našli se otlemení generálové , kteří je hnali na jatka světových válek pod stejnými hesly jako dneska Černochová a Fiala a my zase jako pitomci půjdeme a necháme se vraždit pro nic za nic!

  1. Ty pomníčky si občas vyfotím. Někdy je to úděsná představa o tom, jak to asi bylo. Relativně malá obec, pár baráků a na pomníku desítky jmen. I pět, šest stejného příjmení. A pak si přečtu, že tady nikdo nikdy nebojoval. Hmm…

   1. Padlo tady:
    „Vystoupil z církve, byl přesvědčen, že kdyby existoval Bůh nemohl by takové hrůzy dopustit.“
    To byl důvod proč jsem z církve prakticky vystoupil už za školních let. Dávat to do pořádku úředně se mi nechce. Klidně ať to v papírech putuje dál. V dotaznících uvádím poctivě „nevěřící“.

 7. Jak si to jen mohl dovolit, tak sproste si delat srandu – infantilně zrýmovaný narativ zdejší Ruskem sponzorované dezinformační scény

  Jaromír Nohavica zaslouží hlavně lítost
  Petr Honzejk komentátor HN

  Jsou umělecké kariéry vzestupné, kariéry sestupné a pak tady jsou takové, které jdou tak nějak podivně do zatáčky. Typickým příkladem těch posledních je kariéra písničkáře Jaromíra Nohavici. Bard s úžasným poetickým talentem, jehož písničky si zpívalo od osmdesátých let celé Česko, začal na stará kolena produkovat pouťové popěvky, jimiž obsluhuje část společnosti, která by nejraději poslala současný režim do háje a která se vzhlíží v autoritářském Rusku.

  Krásnou ukázkou je poslední popěvek: „Byla raketa Ukrajince, nebo Rusa? Zeptejte se prezidenta USA.“ Nohavica jím dává vzpomenout na poetiku normalizačního Dikobrazu. Je to samozřejmě narážka na tragický pád rakety v Polsku a v jádru jde vlastně o infantilně zrýmovaný narativ zdejší Ruskem sponzorované dezinformační scény, že všechno v Česku řídí Spojené státy a že vlastně vyvolaly i válku na Ukrajině.

  Copak se s bardem takřka národním stalo? A jak moc se mu to dá vyčítat?

  https://nazory.hn.cz/c1-67142720-jaromir-nohavica-zaslouzi-hlavne-litost

  1. Njn, to víte, Honzejk z Hnojného Nakladatelství, nesahá Jarkovi ani po kotníky, natož po nohavice…
   Tohle ale vypíchnul přesně:
   „…obsluhuje část společnosti, která by nejraději poslala současný režim do háje…“
   Dál už je to pak jenom blábol.
   Abych věděl, že celý současný režim je patologický, na to ani nepotřebuji J.N. Natož Honzejka.

  2. Není nic horšího, než když se hlupák pokouší filozofovat a sdělovat světu svá „moudra“. „Kariéra do zatáčky“. Tak určitě. Jinak ten článek je jak z Rudého práva v osmdesátých letech. Dost smutné je, že to nejenže nevidí autor, ale ani čtenáři tamní platformy.

   1. Take jsem si vzpomnel na ty formulace.

    V nerozborne jednote narodne kulturni fronty, ano kritizovat, ale tak nejak konstruktivne, socialisticky vis soudruhu, ne vrahum z volstrytu, prece nemuzes kritizovat hlavniho predstavitele socialistickeho bloku miru, to bychom nemohli byt pratele.

    Jak se nam to divne vraci, dikce stejna, jen trosku jine slova a smer.

  3. Nohavica celkem nijak nevybočil ze své poetiky a o politických poměrech USA a EU napsal pravdu. Jenom bych ještě poznamenal , že si USA drží ve funkci prezidenta , prokazatelně postiženého stařeckou demencí, takže bych se rád zeptal všech zastánců USA , kdo tam vlastně vládne , protože dementní prezident to nebude. To je horší , než nějaká písnička Jarka Nohavici, které se zasmějeme a život jde dále, ale s USA je to podstatně horší a také vnitřní situace v USA hrozí nějakou formou občanské války, takže bychom si měli pěkně zamést před vlastním prahem , kde je také rozvrat a rozkol velice aktuální a až potom kritizovat docela hezký popěvek Jarka Nohavici, kterému je úplně jedno , kdo a jak ho vyznamenal a kdo ho bere a kdo nikoliv! „Nohávkovi“ to píše a klidně opět dvakrát za sebou zaplní O2 arénu v Praze a to je důležité a to všechno ostatní jsou zcela nepodstatné kecy i nějakého Kruty, který nesahá Nohavicovi ani po kotníky a proto tihle maličkatí, úskoční a podlí potkani tak vřeští , protože se na nic jiného se nezmohou!

 8. At vite kde nakupovat

  Nejkřiklavějším příkladem z poslední doby je majitel hračkářství Dráčik Dušan Víglaský. Podnikatel z Bratislavy má v Česku 73 kamenných poboček a vedle Sparkys, Bambule a Pompo tu patří k největším na trhu. Na svém webu, který mimochodem vypadá jako z minulého století, hračkářství pravidelně publikuje kontroverzní texty, v nichž se pouští do konspiračních teorií o covidu, válce na Ukrajině či dezinformací ohledně LGBT komunity. Případ už začala řešit česká policie. Jak HN potvrdila vrchní komisařka Irena Pilařová z policejního prezidia, v současné době vyhodnocuje, zda se jedná o protiprávní jednání, a pokud ano, o jaké.

  https://byznys.hn.cz/c1-67142440-dracik-v-hledacku-policie-majitel-hrackarstvi-siri-dezinformace-a-neni-v-tom-v-ceskem-byznysu-sam

  1. Ano, každý ideozločin je nutné exemplárně potrestat. Hlavním úkolem policie pak je pátrat po každém, kdo nesouhlasí se současným režimem a nedejbože si to dovolí veřejně vyjádřit. Na nějaké zločiny, krádeže, vraždy a miliardové úniky se může policie vykašlat. Ale rozbíjet vyspělé liberálně demokratické zřízení si nedáme!

   1. Ale zas na druhe strane, kdyz mame ideo policii znamena to ze maji velky strach z toho jak si z nich nekdo nejakou rikankou dela srandu.
    V tom se fakt podobaj tem komunistum, strach ze se jim budeme smat cim dal vic lidi je desi k nenavisti.

    Myslel jsem si ze je jim to jedno, ze to maji pevne v ruce, ale v poslednich dvou letech to vypada ze to neovladaji, jsou ve vleku udalosti a jen se boji ze jim to nekdo vezme.

    1. Ale vůbec ne – jen sundávají masky, škrabošky, probíhá odmaskování. A páč je vše pod kontrolou, je nejen možné, ale potřebné dát najevo, kdo je tu pánem – navíc značná část veřejnosti s tímto stylem souhlasí, kladné rezonuje…
     Počítejte se zesilující se intenzitou, a pokud by ke změně mělo dojít, bez násilí se to neobejde – jsou odhodlání a připravení použít cokoliv, eskalovat situaci i za cenu občanské války…
     Nicméně jsme v Bohemii, a tudíž nám budiž souzena Česká verze nacismu provozovaná Pětihnusem…

 9. Staňte se dezolátem snadno a rychle: Bude vám líp, najdete přátele, co mají taky exekuce, a na zbytek se můžete vykašlat
  Dezolát – nové slovo, které se teď začalo hodně používat. Ale kdo to vlastně je, ten dezolát a jak se jím člověk stane? Říká se, že dezoláti nemají zuby, zato mají exekuce, no ale o zubech to fakt není, to vám říkám. Takže braník do ruky a pojďme na to. Tady je návod, jak se stát dezolátem.

  Rusové, to jsou přece bratři Slovani, osvobodili nás od nacistů, takže, a teď to fakt musíte dobře pochopit – správný vlastenec má rád Rusko a Vladimira Putina. Nesnáší tím pádem Ukrajinu, protože tam je Bandera a tak, to se dozvíte taky v těch mailech, nemusíte nic studovat. Takže fandíme Rusku, nefandíme Americe a Evropě, teda kromě Orbána, a tím jsme vlastenci. Jednoduché jak facka. Hlavně čtěte ty maily od kamarádů, tam to všecko najdete.
  https://www.ctidoma.cz/zpravodajstvi/stante-se-dezolatem-snadno-rychle-bude-vam-lip-najdete-pratele-co-maji-taky-exekuce-na

  1. Homer.
   Mají to blbí ti oligarchové,nechtějí zlikvidovat Putina,tak likvidují je.
   Pokud mají majetky na západě,uložené mld. v západních bankách,tak to propadá západu.

  2. Ovšem na druhou stranu, kolik miliardářů je mezi demonstrujícími?
   Kolik miliardářů je stíháno za „verbální“ delikt, například za „hanobení“, „schvalování“, podněcování“, popírání“…. že se někde nevhodně vykecácvali?

  1. To fiasko bych neinzeroval. Žijete v bublině s nulovým přesahem. Stejně jako autor. Pěkné se to čte, zabolí u srdce, Real politika nula.

   1. Dalsi razne odsouzeni autora i jeho snah.
    To se prece dalo cekat, predvidal to i autor. Unava demonstrujicich, zadotovane energie pro domacnosti, slevovy patek, organizatori demonstraci se osklive rozesli…
    Jestli jste tam cekal statisice, tak jste se prave probral.

    Momochodem, kritika autora vam jde, stejne jako mnohym mistnim gaucakum.
    Vy jste momentalne spokojeny? Pak si muzete mnout ruce.
    Pokud nejste spokojeny, ale pro zmenu delate s prominutim hovno, tak naopak v bubline klavesnicovych bojovniku, kteri vedi vsechno nejlepe (casto z pohodli mamahotelu), zijete vy.

 10. Tak vy alternativci mate plnu hubu reci o narode, vlastenectve, silnom narodnom state, no ked treba ist zanho bojovat, tak sa hned doseriete. A svoje hnede trenky skryvate za reci o detoch, ktore nedate do vojny.
  Alebo si myslite, ze keby trebalo branit vas vlastny stat, ze by to bolo inak? Ze potom by uz vidlak bol svoje deti ochtný obetovat? Za cesky narod? Hovno!!! Znovu by si vymyslel nejaku vyhovorku, preco nie! Tak si aspon priznajte pravdu a nehrajte sa na vlastencov. A to vysmievanie sa bezdetnym, tak to je uz fakt suteren. Zivot nie je len o robeni deti. To potom ziju plnohodnotny zivot len negri v afrike, co maju 20 deti?

   1. Ona ta rodina vždy (tedy 400 let) Říp vlastnila, jenom se po roce 1948 přestěhovala nuceně do Bostonu a po roce 1989 restituovala. To, že měla Říp v katastru nebránilo, aby se pod ním scházely tábory lidu za obrození a aby si mohli vlastenci uloupnout z Řípu kus čediče pro základy Národního divadla. 50 km na sever, kde vládla německá menšina, totéž ze Žižkova Kalichu udělat nesměli.
    Dnes se také na Říp kdokoliv může vypravit a pobýt tam. Kdo to tam zná ví, že vlastnit tuto horu čediče je spíš pro zlost a starost.

    Serou mě žvásty nedostudovaných Číšků a Číškyň.

    1. Me zvasty dostudovanych Lacu naopak tesi, jak nam sdeli jak slavna a pilna rodina Lobkowiczu ke svemu majetku poctive bez zrad a zabijeni prisla, jako ostatni poctive slechticke, feudalne otrokarske rodiny.
     Proste meli hodne deti a skladali korunku ke korunce a z usetrenych penez staveli palace, ktere poctive ziskali od ceskeho lidu zpet.

     Dekujeme nasemu priteli Lacovi ze nas ciszky prisel poucit.

  1. Sem by se hodila jedna stará kočičí moudrost: Co to sakra meleš, ty vořechu?! Jako že útokem na Rusko budeme bojovat za národ? Jako že napadením jaderné mocnosti která je 215x větší než ČR a má 15x víc obyvatel naším komorním expedičním sborem jako něco bráníme?

   To s těmi dětmi už vůbec nebudu komentovat. Evidentně vám uniká, že abyste mohl mít armádu, potřebujete nejdříve ty obyvatele. Mimochodem z migrantů armádu bránící místní národ fakt nikdy nevybudujete.

   Ale jako večerní komický výstup dobrý.

  2. klidně si za ty Fialovi banksterský kamarády jděte bojovat, až se nevrátíte z fronty, rádi si Váš majetek převezmou, nápadů jak, maj už určitě plnou hlavu. Když už Vám platí za tuto práci, zkuste zde psát alespoň trochu slušně. Ale třeba už to bude dobrý, vánoce jsou za dveřma, tak hezké svátky a hodně zdravíčka.

   1. No že člověk nosí právem to označení homo sapiens sapiens ,že si to rozumný dál do svého jména dokonce 2x ,tak by se podle toho měl chovat a ne to mít jen pro smích.

    1. Vsechny organismy se rozmnozuji a snazi se branit svemu zniceni.
     I zelvusky, i mnohem nizsi formy zivota, u kterych o inteligenci nelze dost dobre mluvit.

     Tak me prirozene zajimalo, jak to vidi jedinec, ktery to vidi jinak.

    2. Onou klasifikací, tedy : Homo Sapiens Sapiens bych se příliš nechlubil, a raději v koutě pomlčel… NEPOVEDLI JSME SE…

  3. Re: ChM

   Chudobníče, běž si hulákat tam, kde tě tvoje matka vyprdla, ano?
   Hranice ČR ,a dokonce ani Slovenska, nejsou na Donbassu, ani poblíž Dněpru, dokonce ani ne v Kyjevě.
   Kromě toho, kdyby se už nějakou shodou okolností mělo střílet u nás, nevidím důvod chránit pozemské statky zmetků, kteří tu už 33 let okrádají všechny slušné lidi o všechno, co vybudovali naši předkové. O prodejných děvkách poblíž Vltavy ani nemluvím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *