24 června, 2024

Lože vyvrhelovo

Homer Simpson uvádí profily kandidátů na prezidenta z webu Idnes/Volby.
Tento web doporučuji ke sledování průběhu volby, mají to pěkně vymyšlené.

Přestože celý článek je o volbě prezidenta, jeho nadpis mně napadl po přečtení příspěvku paní Samkové o Weaponizované sociologii. 

Celá ta procedura (někdo to charakterizuje slovem šaškárna) je o podprahovém i zcela viditelném působení propagandy na myšlení lidí, ovšem v rámci pravidel Strany Mírného pokroku v mezích Zákona (nebylo teď nějaké výročí 100 let Jaroslava Haška – utíká to…).

Máme na prezidenta řadu kandidátů, z nichž za zmínku (z pohledu šancí) stojí čtyři z nich: Babiš, Bašta, Nerudová a Pavel (viz dole jejich profily). Nejdéle jako kandidát je znám Pavel, pak se k němu za vydatné pomoci našich médií přiblížila Nerudová, Babiš dlouho ano-ne, nakonec ano a z hlubin zapomnění se poslední dobou vynořuje Bašta.

Musím si přiznat, že mé sympatie z hlediska přístupu má Pavel (na nic si nehraje a už dlouhou dobu tvrdí, ano, já chci být prezidentem). Jeho zaháčkování v západních strukturách – není se co divit: vojenský náčelník NATO – bude značné (ostatně i u Babiše a Nerudové).

To, že mu nemohou přijít na jméno protagonisté Pětikolky, je u mne doporučením – dá se předpokládat, že s ním nebudou moci orat podle svého uvážení. Ale bude poslušný příkazům ze Západu (zejména západu v zámoří). 

Příkazům ze zámoří bude poslušný i Babiš (ale bude nad nimi přemýšlet, zda se jim nedá vyhnout) i Nerudová (obávám se, že přemýšlet vůbec nebude). Nejméně poslušný z tohoto pohledu by byl Bašta – i když, kdo ví (byl to sice disident, ovšem už tehdá v zájmové sféře Západu – podobně jako Havel). 

Jakési západní cítění tedy najdeme u všech čtyřech kandidátů (Pavel a Bašta byli sice na opačných stranách barikády, ale rok 1989 je pěkně srovnal). Nic si z toho pohledu nenamlouvejme.

Jiná věc je, pokud budeme mluvit o předpokládaných vztazích s Pětikolkou: Nerudová je jejich, Pavel už podstatně méně. Babiš a Bašta už vůbec ne.
Je to vidět na orchestrálním seřízení mainstreamu – Nerudová, Nerudová…

Naše alternativa (v čele s Vidlákem na Litterate i Petrem Vlkem) má nakročeno směrem k Baštovi. Je to vidět i na webu Nová Republika – podporovaném Trikolorou, kde se to Baštou jenom hemží a dokonce i sám velký Okamura se snížil k vyjádření, že Bašta tedy ano, ovšem nejlépe, když Babiš do toho hodí vidle a přejde k Baštovi.

Nevím, jak moc se do  Bašty exponuje Rajchl, ale nic moc jsem o tom navygůglil.

Naše alternativa jako kandidáta vyprodukovala dědka (sice o pět let mladšího nežli já, ale dědka). Na něm si vaří polívčičku a exhibují naši alternativní matadoři a přitom ví velmi dobře, že čím víc získá Bašta v prvním kole, tím více jich odebere Babišovi a druhé kolo bude už k nesnesení: Pavel a Nerudová. Člověk by řekl, že si je Pětikolka zaplatila; bohužel to nebude ten důvod, bude to jen lidská a politická blbost.

Ve svém posledním článku to nakonec vyjadřuje i Vidlák.

No dobře, v druhém kole tedy bude díky všeobecnému úsilí Nerudová a Pavel. Kdo z nich?
Oba vypadají dobře. Nerudová je pěkně uplácaná ženská, Pavel patří do kategorie „štramák“. Budu-li volit menší zlo, zdá se mně jím Pavel. Nerudová to bude Čaputová č. 2, poslušná svých rádců (mezi které já ani vy nebudete patřit).

A proč ten titulek?

Všichni kandidáti se svorně a soudružsky vyhýbají pojmenovat to hlavní zlo: USA a NATO – ožebračování Evropy, spoluvina na válce na Ukrajině, válečné štvaní do krajnosti jaderné války. Podle weaponizované sociologie jde o téma, které by nasadilo těm, jenž jej pojmenují stigma zavrženíhodného jedince:

 • vznikne kulturně automatická reakce na podezření, že patříte k nějaké zavrženíhodné skupině, a to: distancovat se od vás, pomluvit vás, přestat s vámi obchodovat, dát vám padáka z práce;
 • to je velmi silná motivace, aby každý člen společnosti držel linii bez ohledu na to, co si o takových asociacích skutečně myslí. Prostě čistě z pudu sebezáchovy, aby se neoctli na Loži vyvrhelově.

Všichni, od Zemana k Baštovi drží hubu a krok a přitom to je to zásadní, čím by se měl silný jedinec odlišovat od davu.
To je ta bída dnešní společnosti a naše alternativa tuto možnost zdvihnout rukavici a jít do sebevražedného boje nezdvihla. Ani hlásek…

Okamura se v tom boji zvlášť vyznamenal. Kdepak zvednutá rukavice, jen si uvědomil, že pokud vyhraje Babiš, pak proti ANO a Babišovi jako prezidentovi bude mít menší šanci být slyšet a mít i podstatně menší voličskou základnu a bude ohrožena jeho existence v přítmí Poslanecké sněmovny.

Zbytečná lamentace, ale chtělo to ven. Moje okolí je silně poznamenané propagandou hlavního směru (ani moje žena nepatří do mé názorové skupiny, ale pár kamarádů ano), takže v rodině je zakázáno politikařit.

A mně nezbývá než konstatovat, že se alternativní scéně nejen nepodařilo vyprodukovat někoho, kdo by ulehnul na Lože vyvrhelovo (v jehož okolí polehávám já a pár jedinců), ale k pobavení marketérů Pětikolky se vehementně snaží, aby se Babiš nedostal ani do druhého kola.

Výsledek: prezidentem bude Pavel.

Ing. Andrej Babiš (1954)
Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Bratislavě, konkrétně obchodní fakultu se zaměřením na zahraniční obchod.
V roce 1993 založil společnost Agrofert.
Od srpna 2012 je předsedou hnutí ANO, které se zformovalo z iniciativy Akce nespokojených občanů v roce 2011.
Od října 2013 je poslancem Parlamentu České republiky, mezi lety 2014 a 2017 působil jako první místopředseda vlády a ministr financí v kabinetu Bohuslava Sobotky.
V roce 2017 převedl v návaznosti na takzvaný lex Babiš majetek svých firem do dvou svěřenských fondů.
Od prosince 2017 do prosince 2021 působil jako předseda vlády České republiky.
Zdroj informací o kandidátovi

Jaroslav Bašta (1948)
Vystudoval historickou archeologii na Univerzitě Karlově.
Na začátku 70. let byl odsouzen na 2,5 roku za aktivitu v Hnutí revoluční mládeže.
Byl disidentem a Chartu 77 podepsal mezi prvními.V letech 1996 – 2000 byl poslancem za ČSSD, z toho dva roky ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana.
Po odchodu z funkce až do roku 2005 byl velvyslancem v Rusku.
V letech 2007 – 2010 působil coby velvyslanec na Ukrajině.V roce 2021 se stal opět poslancem, tentokrát za hnutí SPD.
Zdroj informací o kandidátovi

prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D. (1979)
V letech 2009 až 2014 působila jako proděkanka Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity.
Mezi lety 2018 a 2022 byla rektorkou Mendelovy univerzity v Brně.
V roce 2018 se stala předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody.
Podílela se na založení iniciativy KoroNERV-20, která usilovala o zmenšení dopadů pandemie na ekonomiku.
Zdroj informací o kandidátovi


arm. gen. v.v. Ing. Petr Pavel, M.A. (1961)
Vystudoval vojenské gymnázium v Opavě a Vysokou vojenskou školu ve Vyškově.
V letech 1985 až 1989 byl členem KSČ
Na misi UNPROFOR v tehdejší Jugoslávii velel jednotce, která osvobodila obklíčené francouzské vojáky.
V roce 2012 se stal náčelníkem generálního štábu Armády ČR, ve funkci setrval do roku 2015.
Mezi lety 2015 a 2018 působil jako první zástupce zemí bývalé Varšavské smlouvy jako předseda Vojenského výboru NATO v Bruselu.
V roce 2018 odešel do výslužby.
Zdroj informací o kandidátovi

44 thoughts on “Lože vyvrhelovo

 1. Malověrní….. Babiš v druhé kole je, i kdyby mráz v kosti vál, jak pravil básník z největších. Teď jde druhé kolo, a přejte si všemi póry, aby tam byl Bašta. Pak je druhé kolo celé v klidu.
  Jako volič SPD nemohu dát nikdy v prvním kole hlas Babišovi. Stejně jako ne Hilšerovi. My hlasy Bábovi fakt nebereme. IK

 2. Tak neotřelý pohled na amerického/ českého generála bych opravdu nečekala. Od Homera Simpsona už vůbec.
  😳( Smajlíka s otevřenou ústní dutinou jsem nenašla. )

 3. „Všichni, od Zemana k Baštovi drží hubu a krok a přitom to je to zásadní, čím by se měl silný jedinec odlišovat od davu.“

  A to je to, oč zde běží. A to se ani po prezidentských volbách nezmění.
  Ať je prezidentem Havel nebo Pavel.

 4. Finále Nerudova vs Pavel. To nechcete. Pokud to bude takto, nevím, těžko říct. Nevolit ve druhém kole nebo možná Pavla. Má snad aspoň trochu zdravého rozumu oproti zastánkyni klimatické politiky. Takové druhé kolo bude výsledek větší neschopnosti opozice než je neschopnost vlády. Petikolka dobře ví, proč přímo nepostavila jednoho vlastního kandidáta. Nechce ho poškodit svými úspěchy jako je inflace a energetická krize. Spolupracovat s Caputovou c. 2 začnou až po volbách naplno. Zbývá volit Babiše, i když se sebezapřením. Chodit prázdný lístek je k ničemu.

  1. Spousta lidí to chce, hodně jich píše i sem.
   Co myslíte, že doopravdy chtějí ti „podporovatelé“ Bašty?

   1. Chtějí to, co Bašta říká, že se bude snažit dělat. To, kvůli čemu řada z nich jela opakovaně demonstrovat do Prahy. To, co tady na oko hlásal Vidlák.
    Prostě Bašta hlásá to, co se vykřikovalo na demoškách, co tam radili odborníci, co hřímal Rajchl. A ti, co demošky propagovali a volali na oko po změnách, jsou najednou překvapení, přestali se přetvařovat a semknuli se kolem šestikoalice, protože by nedej bože lidi mohli doopravdy chtít změnu.
    Změna je pro ně nepřijatelná, nevolitelná, nechtěná. O změně se jen vykládá na náměstí a zvou se na ni kaštani na demošku, aby na povel skákali, ale změnu skutečně prosazovat? Bože chraň!

    1. Haha, takze po vsech tech mesicich, kdy tu gogo plival a posmival se demoskam a vsem lidem, kteri tam jezdili a podileli se na tom, tak po te vsi spine, kterou na Vidlaka kvuli tem demoskam nahazel… po tom vsem najednou hyka, ze musime volit podle hesel, ktera zaznivala na demoskoach.
     Tech zbytecnych a hloupych demoskach.
     Na tech demoskach, ktere jsou organizovany hloupymi lidmi pro hloupe lidi.

     Tedy vedel jsem, ze vam guru Jara a nahodni navstevnici chat roomu radne vymyli hlavu, ale takovy nazorovy veletoc, navic az ulisne ucelovy a zapachajici pruserem voleb do senatu a parlamentu?
     To prece nemuze nikdo zrat.

     ps. nezapomente zase napsat, ze Vidlakuv blog ma naprosto minimalni dopad a skoro nikdo ho nezna, jenom abyste vzapeti obvinil Vidlaka, ze za Bastuv propadak muze Vidlak.
     Udelal jste to pri volbach senatnich, muzete si takovou pitomost knidne zopakovat, kdyz uz si nepamatujete sva minula volebni fiaska.

     1. Já jsem ty demošky kritizoval nikoliv pro jejich deklarované cíle a hesla, nýbrž pro jejich falešnost a přetvářku. Kdy lidi zvou na tyátr pod záminkou hodnot, které jsou jim cizí a pro které oni sami nehnou ani prstem.
      TOTO přesně se nyní prokázalo, že jsem měl stoprocentně správný odhad.

      A z praktické stránky jsem kritizoval prošustrování zdrojů na nesmyslný tyátr pro pár exotů – ty zdroje budou sakra chybět.

      1. Haha, takze nyni je ta falesnost a pretvarka v cajku, protoze si ji prisvojil Basta. Bravo.

       A lidi, kteri to vidi, tak jsou podle vas hloupi.

       A to ze Basta lze a slibuje nesplnitelne, to vam nedochazi, naopak lidi kterym to doslo urazite.

       Vy a vam podobni jsou duvod, proc vladne petikolka, proc volby do senatu skoncily pruserem.
       Absence elementarni logiky a schopnost zakladni analyzy vas predurcuje k opakovanym fiaskum.
       Normalni clovek se pouci, vy budete hlavou mlatit do betonu dal a jeste nadavat ostatnim, ze takovou debilitu nedelaji s vami.

       1. Bašta říká, že bude omilostňovat, to je poměrně hodně v jeho rukách.
        Chce odvolat vládu, co si pamatuju, bylo to i téma demošek, jen na můj dotaz, zda to mají předjednané aspoň s tím, kdo skutečně odvolává, bylo ticho. Teď by tedy měli tohle splněno bez námahy.
        Nástrojů na řešení energetiky má president formálně pomálu, ale přece jen víc, než demonstranti.
        Zkuste pochopit, že Bašta není čaroděj, aby vám všechno splnil otočením prstenu. Byl by ale v pozici, která by mu řadu věcí umožnila a on vyslovil veřejný závazek nějakým směrem konat.
        Já jsem organizátorům demošek nevyčítal to, že mi nedoručili výsledek, já jsem jim vyčítal to, že ty kecy většina z nich vůbec nemyslela vážně a byla to jen mucholapka na lidi a že tím pouze spálili zdroje.
        Když se podíváte na jeho podporovatele
        https://www.jaroslavbastaprezident.cz/video-dalsi-odbornici-vlastenecke-osobnosti-a-umelci-podporili-jaroslava-bastu/
        tak tam uvidíte řadu těch odborníků z demošek. Lidí, kteří neslibovali, že udělají, ale popisovali, co je potřeba udělat nebo nedělat. Anebo lidí, které lze považovat za vlastence.

        Jestli proto mají ty demošky vůbec nějaké pokračování, tak je to skrze kandidaturu Bašty. Sice je to pro organizátory úplně nečekané a zřejmě totálně nechtěné, ale on ten zahozený prapor skutečně zdvihl.

        Nevím, jak to kdo bere. Někteří asi budou zhrzení, že jim témata ukradl, jiní jsou evidentně zděšení z toho, že to někdo vzal vážně. Oni to asi brali jako Milion chvilek, kdy si chtěli zabušit do Fialy ve prospěch Babiše s použitím nějakých líbivých hodnot a hesel – a on se jich někdo chytil doopravdy a není od Babiše.

        Prostě bych čekal, že demonstranti a sympatizanci by měli přirozeně volit Baštu, aby měli na Hradě někoho, kdo jejich hodnoty chce prosazovat. A pozoruju, že pro tu kastu organizátorů je Bašta téměr úhlavním nepřítelem. To o něčem vypovídá.

        1. No, ono je dost dobře možné, že ti demonstranti a sympatizanti, jež zmiňujete, uvažují tak nějak vlastní hlavou a vidí každý jinak celkovou situaci a šance a vůbec.
         Lidi jsou holt lidi a nevzešli z šablony, každý je jiný s jinými zkušenostmi a proto jsou vaše šablonoidní očekávání zcela, ale opravdu zcela mimo mísu.

      1. Jo, a žalud byl výraz od číšníků pro předpůlnoční zpitý blábolily, kteří nevěděli že už mají dost…

    2. sněte dál, nejvíce se mi libí že sorta lidí co zde vynášejí do nebe Baštu má pocit jak oni jsou ty srdcaři nejmoudřejší a ostatní jsou hlupáci. Přitom historie polistopadové politiky jasně dokazuje že se zatím ani jednomu politikovi nedalo věřit jedno jsou řeči a druhá skutečnost. Kdežto značná část lidí co to nejspíš se skřípěním zubů hodí Babišovi jasně říká proč nemá cenu to opakovat proč, to jasně popsal vidlák tím rozdílem že značná nás si o těch jako VY nemyslí že jste hlupáci nebo že jsme géniové ale ono prostě není dobré volby. Nejsmutnější je že lidé jako Vy nemůžou pochopit že defakto lidé na stejné straně názoru že 5 kolka je to nejhorší se napadají.V tom je celá tragedie opozice a proč vítězi 5 kolka protože jsou jednotní navzdory že mají úplně odlišné politické cíle a programy na tom důležitém se ale sjednotí.

     1. Pekne jste schrnul dnesni Vidlakuv clanek.
      Jako by to nekteri (vlastenci) ani necetli.
      Petikolka ve snemoven a Senat jim nestaci. na sve juchani okolo Flakance a Prisahy si uz nepamatuji, ale Basta urcite vyhraje.
      A proc?
      K tomuhle skalopevnemu presvedceni stacila jedna debata s dvema exoty z pralesni ligy.

    3. Gogo: A skončili jako voliči Volného? Ti neprosadili nic, ale volili srdíčkem. Lákavost programu vs. síla kandidáta, chytrost a viditelnost kampaně to není totéž.

  2. Pavla vede Petr Kolář. Pavel je Aspen a „struktura“ NATO, tudíž SSA (navíc bůhví, co na něj z těch dob mají) . Fakt si dovedete představit, že by neuposlechl – a nevykonal – přání svých šéfů? A občané ČR tím šéfem fakt nejsou.

  3. at se Vám to líbí, nebo ne presidentem by měl být politik, nebo někdo, kdo se ve vysoké politice pohyboval.
   Zbývají Babiš a Bašta. Nebo neplatný hlas.

    1. Byli v některých zemích i generálové, kteří se odvážili přemýšlet i o politice, ale takového teď v nabídce nemáme. Jako de Gaulle se v roce 1940 postavil svým nadřízeným a začal dělat vlastní politiku. Většinou je těžké pro generály politicky pracovat, když nejde jen vydávat rozkazy. Politika je o vyjednávání, přesvědčování a konpromisech. V politice taky najednou čelí i ekonomickým problémům. V armádě peníze na zbraně dostávali od politiků.

    1. ale co pamatuji, s Koreou ty bylo stejné, a jak to a dodnes drží. Kdo ví, taky by se nejen zmenšila, o své by se při dělení přihlásili jak přonci, tak maďaři a ten zbytek by holt musel máknout a nečekat na dotace ze západu, které se stějně většinově přesunuly do jiných finančních zajišťoven, kde jke lehce možné je zabavit>

     1. Ema: Jugoslávie se taky rozdělila. Mohl se rozdělit Sudan. Etiopie a Eritrea. Tam byly před tím války desítky let. Není trvale udržitelné, aby v jednom státě fungovaly dvě naprosto politicky protichudne skupiny. Lepší rozdělení a příměří než věčná válka. Nevěřím, že by kdokoli dokázal vyhrát tím způsobem, že by obsadil celé území a sve odpůrce vyhnal. Tenkrát v Koreji to taky nikdo nedokázal. Bylo snad 160 kol jednání během dvou let než vyhlásili příměří. Potom je riziko další války za pár let, ale asi není žádná bezchybná cesta, jak dosáhnout trvalého míru. Chce Kreml dosáhnout ozbrojeného příměří na Dněpru na několik let nebo v Haliči vést několik let válku s partyzány? Těžko odhadnout. Chce Bankova dalších deset let dělat ofenzívu vlnu za vlnou kvůli Krymu?

      1. minule som citala na Aftershocku jednu rusku analyzu. Vychadza im, ze prave v dosledku tych problemov s obyvatelstvom sa bude vojna natahovat, takze na jednej strane obyvatelia budu nakoniec tuzobne sa dozadovat mieru za kazdu cenu a Zapad zaroven skrachuje a bude musiet UA odhodit. Je otazka, ci je to realizovatelne a ci to Rusi ustoja ekonomicky dlhsie ako Zapad, to je tazka otazka vzhladom k faktu, ze tlaciaren dolarov stale funguje

 5. Překvapivě je mezi dědkem Baštou a junákem Babišem rozdíl jen 6 let.
  Zeman je o 4 roky starší než Bašta, Biden ještě o dva víc. Klaus o další rok.
  Kubera, kdyby neumřel a kandidoval, je ve věku Bašty.

  1. Víte jaký je rozdíl v tomto věku je 6let mnohdy propastný vaše příklady Zeman,Biden naprosto hrají proti VÁM

   1. Ještě propastnější rozdíl je ve věku např. 6 vs. 12 let. Pak se to už začíná pomalu vyrovnávat.

  1. Zkušenost z dětství mi připomíná, že když se vypouštěla hejna holubů na znamení míru, bylo dobré stát mimo jejich letovou dráhu, protože první co ti poslové dobra učinili, bylo zbavení se zátěže a její předání přihlížejícím davům.
   Aby nám někdo s tou holubicí taky nesral na hlavu.

   Homere Simpsone, vaše lože mi přihrálo úsměv na rty. Připomněl jste mi mého oblíbeného dětského hrdinu (hned po Broukovi Pytlíkovi) -Sarku Farku Loupežníka. Zůstal mi i hrdinou dědským.
   https://www.youtube.com/watch?v=Y9Uiv9soT28

   Berme volby s úsměvem, dobře dopadnout samozřejmě nemohou, otázkou je jen na kolik špatně. Líbilo se mi kdysi (a utkvělo útržkovitě v paměti) tvrzení o Etruscích, že „brali život spíše vesele než vážně, jako by s heslemi, že z něj stejně nevyváznou živí“. Budiž naším vzorem, zanikli celkem tiše, pohlceni mocným sousedem. Ten naopak později zanikl hlasitě, ale výsledek byl téměř identický.

   1. Re: Godot

    Mně se spíš líbili a líbijou draci, jak baštili a baštijou princezny. A sedm hlav taky nebylo a není k zahození. Možná bych si pamatoval opravdu důležité věci i sedm sekund déle…

   2. Já bych si nebyl zas až tak naprosto jist, že Etruskové zanikli.
    Je taky možné, že se jen přejmenovali a vsákli a svého mocného souseda rozkládali zevnitř.
    Radostně.

   3. JEN tleskám přesné výstižné………..

    Berme volby s úsměvem, dobře dopadnout samozřejmě nemohou, otázkou je jen na kolik špatně. Líbilo se mi kdysi (a utkvělo útržkovitě v paměti) tvrzení o Etruscích, že „brali život spíše vesele než vážně, jako by s heslemi, že z něj stejně nevyváznou živí“. Budiž naším vzorem, zanikli celkem tiše, pohlceni mocným sousedem. Ten naopak později zanikl hlasitě, ale výsledek byl téměř identický.

  2. V žumpě je však tento druh lidí jako doma.
   Vezměme jako příklad třeba lidovce.
   Svého času taky po jedněch volbách žbluňkli do žumpy. Tam se však cítili dobře, plavali si v té žumpě radostně, potápěli se, dělali bubliny a skotačili. Pak se odrazili ode dna a jedné škaredé noci odtud vyhřezli.
   Nu a od té doby tady smrdí zas.
   Vydatně.

   Tyto volby mi přijdou jako soutěž „vyber si svého výtečníka“.
   Fčíl babo raď.

   1. Buldatro, souhlas. Když pozoruji dnešní vládní lidovce na tiskovkách, hovořící v sněmovních kuloárech, dávajících moudra z EP, močůvka z nich stříká při každém pohybu, při každém slově nebo pousmání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *