22 června, 2024

Křivě to začalo, křivě to skončí

Tak se nám u Zelenského sešli ti stejní, kteří Ukrajinu hladce připravili o Krym… Aby nedošlo k mýlce, teď nejde o konkrétní osoby, které mají své osobní emoce i osobní žebříček hodnot. Prostě se sešli německý kancléř, francouzský prezident a itelský premiér u ukrajinského prezidenta. Skoro jako tenkrát, když s podepsali s Janukovyčem tu politickou dohodu, která ale pak nebyla respektována, protože v pozadí stáli loutkovodiči zpoza kanálu La Manche i zpoza atlantiku.

Takhle křivácky začala před osmi roky cesta Ukrajiny do Evropy. Já vím, že nikdo z dnešních aktérů u toho nebyl a fakt tady nemluvím o jejich osobním nastavení. Ale všichni mají vrcholné politické funkce a ztělesňují především svůj stát, jeho zájmy a jeho hlasy. A protože víme, co se celých těch osm let dělo, myslím, že mohu s klidným svědomím říci, že se sešlo společenství křiváků, kteří všichni od začátku do konce lhali. Nikdo nechtěl Ukrajinu ani v EU ani v NATO, ale všichni chtěli, aby poštívala Rusko.

Výsledek známe. Z křivárny nic jiného ani vzejít nemůže. Nejprve přišla Ukrajina o Krym a bylo to vlastně přátelské varování bez mrtvých. Ne, nestačilo to a tak přišla vojenská operace na Donbasu, Debalceve, boje o doněcké letiště, osm let neustálého střílení a tisíce mrtvých. Z Ukrajiny Rusko ukrojilo další kousek.

Ne, nestačilo to, tak teď bude po Ukrajině. A na jejím konci jsou ti stejní. Ti, kteří Ukrajinu dovedli do té současné tragédie a kteří stejně jako na začátku zase slibují něco, co nemá cenu ani toho papíru, na kterém je to napsané.

Jen ten Putin od začátku říkal, že Ukrajina bude buď přátelská, nebo zničená… Vyplnilo se to.

A pro jistotu se hned vzápětí přiřítil arcikřivák Boris Johnson, kterému se válčení do posledního Ukrajince zalíbilo a chtěl by v něm pokračovat. Vlastně ani nepřišel jednat… jen rozkazoval. Prý má Ukrajina pokračovat až do vítězného konce a jednat se prý bude, až ruské jednotky opustí celé území Ukrajiny… Dodá zbraně, pokud Ukrajina nebude s Kremlem jednat. Copak asi Zelenský udělá?

Tohle si zapamatujte. Tohle je ztělesnění hrdého Albionu. Tohle z nich udělalo velmoc a tohle je také zničí. Ukrajinci se teď učí nenávidět vše západní. Ač se to teď zdá k nevíře, zanedlouho bude Rusko pro Ukrajinu jediné východisko ze staletých dluhů a hladomorné bídy. Mezi láskou a nenávistí je jen velmi tenká hranice. Obousměrně.

Všímáte si, jak ta karma funguje? I naše fialová vláda je v tom až po uši. I oni se křivácky přidali a lili benzín do ohně. I oni se přidali se zbraněmi… I oni to teď odnesou. Ještě si nedovedou představit, jak moc.

Teď se začne účtovat. Ukrajina je před kolapsem, Evropa nemá plyn, nemá ropu a nemá zbraně. I Polsko se prý vydalo ze všeho. Rusko naopak všechno má a co nemá, to mít brzy bude. Putin si klidně může dovolit vyhlašovat své vítězství a konec dominace USA. Celý svět to slyšel a teď začne nabíhání novému alfa samci. Vždycky to tak je. Brzy se přidá i Sitting Ping. Ten už teď v podstatě nemůže připustit, aby Vladimír Vladimírovič byl jediný vítěz. Také si bude chtít poměřit pindíka a myslím, že Taiwan a jeho firma TMSC budou brzy na řadě.

Na začátku stačilo, aby Ukrajina byla neutrální a byla ochotná vyjít vstříc ruským požadavkům na bezpečnost. Stačilo, aby Evropa byla ochotná Rusko chápat. Hranice mohly zůstat stejné. Na konci nezbude ze všech evropských i ukrajinských snů kámen na kameni. Nakonec Západ doopravdy končí. Proč? Protože křiváctví vás dožene.

Co bude dál? Především naprosto nesnesitelný Putin. S jídlem roste chuť a to platí i kdyby byl sebegeniálnější šachista. Přijde PAX Rossia. Doba, kdy o evropské politice budou rozhodovat ruské ropné a plynové kohoutky. Nic bych nedal za to, že teď právě to začíná. Už nikdy nebudeme mít na zimu naplněné zásobníky. Vždycky dostaneme jen tolik plynu, aby to tak tak vyšlo. Aby se nikdo moc nevzpouzel. A nebo možná nedostaneme nic, Putin nemusí dělat revoluci, generál zima ji udělá za něj. A opět to nebude náhlá smrt – Putin se postará, abychom teď všichni viděli, že Němci jsou opravdu křiví a dá nám ochutnat německou solidaritu ohledně zemního plynu.

Před osmi lety chtěl Putin přátelskou Ukrajinu. Nebo zničenou. Teď už bude chtít přátelskou celou Evropu. Nebo zmrzlou a rozvrácenou…

206 thoughts on “Křivě to začalo, křivě to skončí

 1. Za tu dohodu v únoru 2014 mezi Majdanem a Janukovyčem se zaručili ministři zahraničí Německa, Francie a Polska. Itálie v tom nijak výrazně neangažovala. To jen pro upřesnění. Ta dohoda je pozoruhodná tím, že ji média úplně vymala z veřejného povědomí ignorancí. Místo toho po 101. pííší o Budapeštstkém memorandu.

  Problém kolem Minských dohod byl, že se do nich zapojily jen Německo a Francie. USA, Británie i Polsko stály bokem. Vždycky když Steinmaier nebo Macron vzkázali do Kyjeva, že je potřeba aspoň zkusit vyjednávat se separatisty, když v Minsku bylo podepsáno, že to UA začne jednat do 30 dní od podpisu, potom hned se objevil Američan nebo Brit s ujištěním, že Kyjev nemá a nesmí v ničem ustupovat a že dodají zbraně.

  Nevím, jestli Arestovyč jede na kokainu, ale každopádně se tak chová, jako kdyby jel, když se staví i proti Kissingerovi, který je mluvčím různých mocných sil.

  Cesta do Kyjeva byla pro politiky z EU v březnu něco originálního a uznávám, že i odvážného. Teď se z toho stala společenská povinnost. Taková kajícná cesta do Canossy. Běda kdyby někdo nejel! Snad jen ten Orbán odmítá. Potom co řekl o německém kancléři velvyslanec UA v Berlíně a odmítl se omluvit, je chování kancléře málo důstojné, že netrval nejdřív aspoň na výměně velvyslance. Velvyslance, který sám sebe charaterizoval větou, že rád pokládá květiny k sochám Bandery. To je hodné zdůraznění, že tohle o něm neřekli nějací pomlouvači, ale sám velvyslanec to sobě řekl s hrdostí. Udělal si i cestu letadlem z Berlína do Mnichova někdy v minulosti, aby navštívil místo atentátu na Banderu a pietně na něho vzpomínal.

 2. Projev Putina na SPIEF, hlavní:
  17. 6. 2022

  Putinův projev na SPIEF, hlavní:

  Éra unipolárního světa skončila.
  Éra unipolárního světového řádu skončila, navzdory všem pokusům o jeho zachování.
  💬 Spojené státy se prohlásily za Boží posly na Zemi, kteří nemají žádné závazky, pouze zájmy.
  💬 Současné změny v ekonomice a mezinárodní politice jsou tektonické a revoluční. Už to nebude jako dřív.
  💬 Je mylné se domnívat, že dobu bouřlivých změn je možné odsedět a vyčkat, že vše bude jako dřív. Nebude.
  💬 Kolegové na Západě se snaží oponovat běhu dějin, uvažují v termínech minulého století, žijí v iluzích a nechtějí si všímat změn.
  💬 Země „zlaté miliardy“ stále považují všechny ostatní za své kolonie, za země druhé kategorie.
  💬 Všechna ta zaklínadla o „dolaru za 200“ a kolapsu ruské ekonomiky jsou nástrojem informační války.
  💬 Ekonomický blitzkrieg proti Rusku neměl šanci na úspěch.
  💬 Samotná konstrukce západních sankcí je založena na falešném předpokladu, že ruská ekonomika je zranitelná. Sami věřili tomuto mýtu. Ignorovali, jak se Rusko v posledních letech změnilo.
  💬 Ztráty Evropské unie ze sankční horečky mohou přesáhnout 400 miliard dolarů.
  💬 Putin předpovídá, že v Evropě se bude dále prohlubovat nerovnost a v důsledku toho i rozkol ve společnosti kvůli chybám v ekonomice: současná situace povede k nárůstu radikalismu a v budoucnu ke změně elit.
  💬 Evropská unie s konečnou platností ztratila svou politickou suverenitu.
  💬 Všichni slyšíme o tzv. „inflaci Putina“ – pro koho je tento nesmysl určen? Pro lidi, kteří neumí číst a psát.
  💬 Problémy s inflací, potravinami a energií jsou spojeny s chybující ekonomickou politikou Západu.
  💬 Speciální operace Ruské federace se stala pro Západ „záchranným lanem“, aby všechny problémy svalil na Rusko.
  💬 Západ jako vysavač vysál zboží, zdroje z nejchudších zemí a nechal jim jen drobky.
  💬 Peněžní zásoba v USA vzrostla za 2 roky o 38 %, v EU o 20 %. Role Ameriky se změnila dramaticky – z vývozce potravin se změnili na dovozce.
  💬 Zhruba řečeno, tisknou peníze a přetahují na sebe toky komodit a zboží.
  💬 Nabízí se rozumná otázka: proč směňovat zboží za dolary a eura?
  💬 Ekonomika imaginárních entit je nahrazována ekonomikou reálných aktiv. V příštích letech svět nastartuje proces přeměny zlatých rezerv z měn, které ztrácejících svou hodnotu, na reálné hodnoty.
  💬 USA mohou ukrást cizí peníze kdykoli, když se jim něco nelíbí, to je objektivní analýza.
  💬 Rusko se na růstu cen energií v Evropě nepodílí, začalo to dávno před speciální operací.
  💬 Nedostatek hnojiv by mohl ještě více tlačit na růst cen potravin. Od poloviny roku 2021 do února 2022 se celosvětové ceny hnojiv zvýšily o 70 % a neexistují žádné předpoklady pro jejich pokles.
  💬 Neúspěšná energetická politika EU přispěla k růstu cen v Evropě.
  💬 Problémy v ekonomice nevznikly kvůli Rusku. Rádi bychom slyšeli, že jsme „všemocní“, ale není to pravda. Situace dozrála v průběhu let, podnícená krátkozrakou politikou Západu.
  💬 Případný hladomor v nejchudších zemích budou mít zcela na svědomí Spojené státy a evropská byrokracie.
  💬Rusko zvýší dodávky potravin do Afriky a na Blízký východ, aby zabránilo hladomoru.
  💬 Rusko nezasahuje do vývozu potravin z Ukrajiny. My jsme přístavy nezaminovali. Existuje 5-6 možností pro vývoz ukrajinského obilí, ať se kyjevské úřady rozhodnou, jak to udělat samy, aniž by se zaměřovaly na své pány zpoza oceánu.
  💬 Existuje jiné nebezpečí, že ukrajinské obilí bude použito na zaplacení zbraní a to bude velmi smutné.
  💬 Putin přirovnal politiku Západu k dravému kolonialismu, ale mnohem rafinovanějšímu a sofistikovanějšímu.
  💬 Budoucností Ruska je rodina se dvěma, třemi a více dětmi.
  💬 Rusko vstupuje do éry suverénní země, využijeme kolosálních příležitostí, které nám doba dává a staneme se silnějšími!

  PUTIN: PRAVIDLA NOVÉHO SVĚTOVÉHO ŘÁDU BUDOU STANOVENA SILNÝMI, SAMOSTATNÝMI STÁTY, KTERÉ NEJDOU PO NĚKÝM NAVRŽENÉ TRAJEKTORII.

  Pro Pokec přeložila Janinna.

  https://aftershock.news/?q=node/1121438

  1. Maneca: Většina novinářů a liberálních diskuterů v mainstreramu věří, že Rusko má ekonomiku velikosti Itálie. Obelhali sami sebe. Ekonomika je sice menší než americká, ale mnohem větší než italská. Současný zpoůsovb počítání v HDP nadhodnuje služby a všecko počítá přes USD. Dolar jen prostředek, jak udržovat blahobyt v USA, ale stal i jakýmsi dalekohledem skrz který mainstream sleduje svět. Pokud se zhorší kurz měny nějakého státu vůči dolaru, poklesne HDP toho státu vyjádřené v dolarech, i když reálná výroba v té zemi vůbec nepoklesla.

   Sami Anglosasové nedávno napsali článek, že oficiální ruský zbrojní rozpočet cca 65 miliard USD je reálně asi 200 miliard USD, když si dali práci zjistit, cio se dá pořídit za tu cenu v Rusku za ceny práce, kovů, energií atd. To ještě vynechali otázku, kolik dalších výdajů je nepřiznaných a schovávají se v rozpočtech jiných ministerstev.

   Jak tito myslitelé posuzující všecko skrz dolar a sektor služeb chtějí Západ zachovat, když obelhávají sami sebe? I služby jsou důležitý, ale nenahradí těžbu nerostů a výrobu.

   1. Před lety jsem obchodovala akcie na NY burze prostřednictvím brokera České spořitelny Brokerjet.
    Ani nevím proč, ale zaměřila jsem se na akcie firem provozujících obří zámořské LNG a LPG tankery (hlavně řecké) a na čínské firmy vyrábějící solární panely. Byly to rizikové akcie a někdy to bylo napínavé jak malé gatě.
    Brokerjet ale skončil svou činnost a já jsem přestala obchodovat také, protože jsem už tak dobrého brokera u nás nenašla a fondům jsem nikdy nevěřila. Obchody jsem naštěstí uzavřela s docela příjemným kladným číslem.

    Proč to píšu… Tehdy jsem také pečlivě sledovala komoditní trhy a mezi nimi samozřejmě i cenu ropy v USD a cenu zlata v USD. Napadlo mě eliminovat vliv měny a začala jsem si stahovat data (tedy nejen sledovat grafy) a ta data jsem si pak upravila tak, že jsem USD „vykrátila“ a dostávala jsem cenu ropy ve zlatě, což jsem si zase zpátky šupla do grafu. Bylo to hodně zajímavé sledovat „opravdový“ pohyb ceny ropy ve zlatě.

    1. Maneca: nějaký navázání měny na zlato by omezilo inflaci. Nakonec svět fungoval i koncem 19. století před založením FED roku 1913 a byla to doba velkého ekonomického růstu, rozvoje techniky a zvýšení životní úrovně mnoha lidí. Konečně se zlepšovala i situace dělníků, která předtím otřesna.

     1. 1913 FED zalozeni ,1914 svetova valka a 24 tisic novych milionaru v USA , od 1922 ,Prohibice a valky gangu ,dalsi Mafie Milionari ,Joe Kennedy 500 milionu, 1929 svetova krize. 1933 Hitler u moci ,nemusim doufam pokracovat..

 3. Jestli Vidlátor volá po bratrstvu tak já volám po překladateli z Ruštiny, který by nám pravidelně překládal a třeba na YT umísťoval všechny zásadní projevy a rozhovory ruských vládních představitelů. Odrážím se od posledního rozhovoru S. Lavrova pro bristkkou BBC. I vinou toho že ty překlady tady nejsou k dispozici je společnost potom silně fašizovaná a věří tomu co je jí monopolně interpretováno předm prokádrovanou suitou mediálních mrdek. Ten Lavrovův rozhovor si rozhodně zaslouží přeložit celý a nejen pár vět z toho. Kdyby nebyl mentálně retardovaný, řekl bych že by se od Lavrova měl ten sádlovitý pribináček co teď dělá ministra zahraničí učit základní lekci diplomacie, ale protože retardovaný je, nic neříkám.

  1. Byly, jsou, budou.

   Youtube je ale aktivně likviduje.

   Dtto hlavní zpravodajské servery, ty na svém prostoru také nepřipouští jakoukoli diskusi natož odkazy na přímý projev. Nepřijatelné, schvalování genocidy, trolling.

   Toto má jediné řešení: Naučit se jazyk. Dá se to zvládnout za měsíc, pusťte se do toho.

  2. Hodně rozhovorů je na blogu The Saker z videí přepsáno do textu v angličtině, na které se už případně dá použít překladač do češtiny.

  3. Zkuste rumble.com a tam maníka jménem boniecek. Ten poslední Lavrov na BBC tam je otitulkovany. Zprávy třeba rusvesny má v češtině blog myšlenky o čemkoli.

 4. Tak to šlo rychleji, než jsem předpokládal. Nedávno jsme tu diskutovali , že na Ukrajině se strhne ještě pěkná bratrovražedná mela. Kdo za co mohl a nemohl, kdo co udělal a neudělal, kdo co řekl, neřekl…auto jakéhosi „proruského“ borce v Chersonu vyletělo kolmo vzhůru i s ním. To je teprve aperitiv na zahřátí. Hlavní chod se teprve vaří a bude to hodně pálivé.

   1. mne sa to tiež nezdá, ale už je to aj v mainstreame.
    Vyzerá to tak, že končí a Obamovci nasadia niekoho schopnejšieho pred voľbami. Uvidíme.

 5. Jsem si tak – napůl udušenej a upečenej – zapřemítal a napadlo mě, že jsme ještě mnohem větší blbové, než jsem si myslel. Teda naše vláda je.

  Jsme malej národ, žejo.
  A malinkej stát, že…
  Špinavý prachy už perou Švajcové a Benelux, takže nic.
  Z průmyslu nám nic nezbylo a ze zemědělství skoro nic.
  Tak alespoň promarňujeme naprosto jedinečnou šanci vydělat zcela bezplatně obrovský prachy překupničením. Bo kdybychom měli vládu složenou z lidí alespoň průměrného IQ, tak by již dávno provedla obřadní tance za účelem udělení vyjímek ze sankcí a jala by se přijímat objednávky od členských států EU, nabídky od Ruska, ty by spárovala, zaštítila několika desítkami eseróček a pak už by jen točila mlejnek. Jenže místo toho…

  1. Ale to by pak zvítězil pud sebezáchovy a zdravý rozum nad láskou a pravdou vládních aktivistů.

   Naši zemi cíleně ničí pár zvrácených aktivistických fanatiků jako Pekarová, Lipánek, Langsádlová, Afročechová… a další, jejichž rozhled i IQ vymezuje několik těch rádoby správných pokřiků směrem k Rusku a jejichž posty by místo nich lépe zvládali i mnozí obyčejní lidé z fabrik, firem, škol…

   Většina lidí kolem nich se bojí proti těmto fanatikům vystoupit s jasným prohlášením, že jsou nazí a ne v krásných humanitárních šatech, že jsou hloupí jak pucštok a že ničí na co sáhnou.

   Kdyby se stát řídil jako firma, pak by měli tito neschopní manažeři už dávno padáka.

 6. OT: https://www.heute.at/s/tiere-haustiere-land-will-ruelps-und-furz-von-kuh-und-schaf-besteuern-100212573

  ***
  Nový Zeland chce jako první země na světe zdaňovat prdy krav a ovcí (včetně krkání a říhání). Na 5 miliónů obyvatel NZ tam připadá asi 10 milionů hovězího dobytku a zhruba 26 miliónů ovcí. Tato zvířata vyprodukují enormní množství metanu, který je považován za jeden z nejškodlivějších činitelů v rámci tzv. skleníkových plynů.
  V članku na Heute.at se pak doslovně píše: „…zemědělské emise byly vyňaty ze systému obchodování s emisními povolenkami, což vyvolalo kritiku vládního závazku řešit globální oteplování.“

  ***
  Závěr: pokud jste si mysleli, že jste s grýndýlem už všechno zážili, tak to jste se kamarádíčkové škaredě zmýlili! Gréta neseděla v ty pátky, co měla být ve škole na studených schodech švédského parlamentu jen tak pro nic za nic…na prdy si budete muset koupit povolenky!!!

  1. A když si koupíme ty povolenky, tak se tím ty prdy zneutralizujou? Klima zůstane nedotčeno/zachráněno?
   Nebo se tím vejvarem za povolenky akorát někdo nehorázně nakapsuje?

   Banda parazitů?

 7. Mhm…
  Ako komentoval aj Girkin, nieco „puklo“ v mori (po Saratove a Moskve teraz Vasilj Bech) a nieco v Chrustalnom. No a k tomu nevdacny Tokajev si dovoluje na SPIF vyhlasit, ze tak ako Juzne Osetsko a Abchazko neuzna ani dalsie sovietske vytvory LDR a DDR.
  Ts, ts., ts.
  Prefikana taktika denacifikatorov. Nech sa UA tesi, ved svoje dostane za chvilu (a cela Europa, samozrejme, tiez)…

   1. Viem. Vidim komentare o situacii. Preto som dal informacie, ktore „dobre informovanym“ zrejme usli. Inak by ich, zaiste, v ramci objektivity tu dali…

  1. Zajímá mě, jestli to není jen takové chlubení strýčka Sama: Bez US čipů si nikdo ani nevystřeli. On je jediným dodavatelem čipů? Čína používá na vše taky jen US čipy – nebo je už umí vyrábět jejich kopie, které jsou k nerozenání? A nějaké modifikace? Jsou čipy k něčemu, když chybí hrubý HW – tanky, rakety, střelivo?

   1. Nacpat mi cestou na frontu do pracek zbraně narvané elektronikou, cítil bych se dost diskomfortně a ohroženě.
    Bo mohou dojít baterky, nepřítel má rušičky a jiná škodítka, naprší mi na to a pod. A jsem v hajzlu jak Baťa s dřevákama.
    Jo, já vím, jsem děsná konzerva…

    1. Teď je reklama na nějaké auto,co s uživatelem mluví a chce do servisu,hned ukáže na displeji do kterého. Takové auto mě děsí,že má zas o něco víc hejblátek,která se mohou rozbít.A je dražší o peníze,které bych si mohla užít lépe,nebo bych měla víc volného času,že bych se za nimi nemusela honit. Já stejně nikdy nevim,kterým knoflíkem to pustit a musím pořád hledat návody.

      1. Blboune, jak bych ja rad mel manzelku…Co by mi do vseho klidne i kecala… i trochu ztloustnout by mohla. Myslel bych celou dobu jen na ni. Na Samkovou uz nikdy.

     1. Jakože mě nějaká blbá plechovka bude šikanovat a když neudělám, co mi nadiktuje, tak prostě zastaví a nepojede?

      Bezva vymyšlenost.
      Jojo, pokrok/“pokrok“ nezastavíš

      1. Známým už potřetí auto oznámilo, že přechází do nouzového režimu provozu. Tak se zase objednali do servisu na diagnostiku. Po dvakráte autu nic nebylo, tj. diagnostika v servisu nic nenašla, jen se mu nechtělo jezdit.

       1. Švárovo brácha si kdysi koupil nejmodernějšího Citroena komplet ovládaného palubním počítačem.
        Měl ho rád jen do okamžiku, než nás totálně zamknul uvnitř jen proto, že řidič NEJDŘÍV zavřel dveře a PAK se připoutal. To comp vyhodnotil jako hrozbu, chvilku něco mlel francouzsky a pak zablokoval všechny dveře i okna. Vevnitř nás bylo pět (srpen, venku kolem třicítky) a docela fofrem jsme začali obvolávat servisy. Nakonec přijel technik, vyhodnotil situaci, rozbil okno u řidiče a tím nám bez legrace zachránil život. Pak diagnostikoval kufrem udělátek a nakonec auto odvezl tahač do servisu.
        Akce vyšla na 50 000.- Kč a Citron šel z baráku rychlostí blesku, bo švára usoudil, že příště by tam mohl uvíznout s dětmi a to mu za to nestojí.

   2. Čipy, jsou:
    1) originální a dnes málokdy jednoúčelové (zkresleně, zrychleně: procesory Intel hlavní řady -relativně levné)
    2) neoriginální kopie, různých kvalit (opět zjedndušeně: procesory AMD -levnější,)
    3) na zakázku jednoúčelové a tedy drahé (pamětníci si vzpomenou na čip ULA v ZX Spectru), tajné (a brzy zkopírované, ukradené – Číňani jsou v tom skutečnými mistry)
    4) programovatelná relativně levná hradlová pole (FPGA, CPLD), univerzální naprogramovatelné prakticky umí cokoliv (ano, umí se chovat jako vlastní procesor,s pamětí atd..)- a lze ukrást jen obsah.

    Těžko se kradou věci na hraně technologických možností, ale vojáci potřebují spíše robustní integrované obvody, mimojinné i proto, že takový čip s nižší mírou integrace je více odolný např. I k ionizujícímu záření (ba i tomu z kosmu).

    1. A každý, naprosto každý, čip je především plný chyb a specifického chování, které může překvapit. To v zásadě moc nevadí v notebookách, routerech, wifi krabičkách, mobilech, kde o mnoho nejde. Ale čip pro drsné podmínky je třeba postavit jednoduchý a odzkoušet ho časem.

     Ale pro automobilové, letecké, lékařské, vojenské a jiné účely je znakem nezkušeného člověka narvat tam něco neozkoušeného, byť v zásadě funkčního. To by byl velký hazard se životy srovnatelný s aplikací nikdy masově ani klinicky řádně netestované technologie vakcín proti covid-19. Dělá to jen psychopat a masový vrah.

     A to nejsem se nezmínil o podmínkách certifikací.

     Bohužel výše uvedená odvětví, zejména automotive, se chová jako rozmazlený fracek vůči dodavatelům. Včetně dodavatelům čipů. To funguje, ke škodě nadnárodních koncernů, pouze pokud držíte dodavatele pod krkem. U čipů je nedržíte pod krkem, ti vám prostě řeknou jen „nakálet“.

     A to je celé.

     1. Re: MP

      K tomuto tématu si dovolím připomenout Boeing 737 MAX, který při nabírání výšky letěl nosem k zemi a všichni se tomu hrozně divili.
      Takže asi tolik k čipům, procesorům a podobným sračkám.

      1. Jejda, a celkem nedávno kolega přišel s tím, že jim jejich elektronika přestala s novou šarží integrovaných obvodů ač dle značení stejných fungovat. Kde hledat chybu, čip je stonožka kde vývody jsou zalité v černé pryskyřici. Na povrchu nápis shodný jak v minulé šarži = “černá skříňka” Pryskyřice plněná asi skelnými (vlákno, mikrobalonek) se moc odstranit bez porušení čipu nedá, rozpustit v něčem, také v ničemu běžném nejde. Nakonec po vybroušení misky nad křemíkových čipem bylo použito dýmavé kyseliny dusičné, ta sežrala jen pryskyřici (křemík, zlaté vývody to nežere), a pod mikroskopem se zjevila pravda. Čip je jiný, a protože má nějaké funkce shodné a jen jiné jsou odlišné, pak projde i kontrolou. Číňan ušetřil/vydělal možná jen pár centů, nejspíš za tím ani nebyl nějaký docela nejhorší úmysl…

 8. OT: Klepy ze setkání v Kyjevě
  1. Ukrajinci rozebírají, jak je na záběrech vidět, že Zelenskému nebylo po chuti, že ho Macron objímal a líbal. Prý se Ze tváří, jak kdyby měl Macron v kapse saka týden mrtvou myš.
  2. Jermak sedící na schůzce v zákrytu za Zelenským tam byl proto, aby dohlédl, že nejsou poškozovány zájmy GB. Prostý ukrajinský lid soudí, že MI6 platí Jermaka lépe než Zelenský. A vtipů o zákrytu je taky dost.
  3. Důvod návštěvy : Ukrajinci se obávají, že dorazili, aby přemluvili Zelenského k pokračování rozhovorů mezi delegacemi obou zemí v Turecku; Rusové se domnívají, že přijeli zkoordinovat útok na Podněstří.
  4. Boris Johnson dorazil nepozván, nejspíš jako reakce na hlášení Jermaka. Oficiálně nabídl, že GB vycvičí 10 000 ukrajinských vojáků za 4 měsíce. Neoficiálně postavil Ze do haptáku, aby mu připomenul, kdo je jeho páníček a koho musí poslouchat.
  5. Lipavský to ČR opět podělal. Маcron řekl, že státy EU musí respektovat Rusko a jeho zájmy.(originální výrok nemám, interpetace novinářů se liší jednou-je to Rusko, podruhé ruské zájmy, potřetí…).
  Načež Lipavský to okomentoval, že státy EU nemusí. A tenhle Lipavského výrok teď letí ruským světem, v podstatě ho zmínili všichni prominentní komentátoři, zpravodajské stanice, o telegách nemluvě.
  6. Vedení a sbor vyučujících Čajkovského státní konzervatoře sepsali petici proti odstranění jména Čajkovského z názvu konzervatoře. Zdůvodnili to tím, že otec Čajkovského se narodil na Ukrajině a Čajkovský měl Ukrajinu rád, a proto by bylo vhodné jméno ponechat a přenést mezinárodní soutěž Čajkovského z Ruska na Ukrajinu.

  K tomu útoku na Podněstří – zase tak úplně mimo to není:
  1. Macron podnikl byl minulý týden v Rumunsku a tento v Moldávii.
  2. V Podněstří je obrovský sklad, snad ten největší v Evropě, kam sověti ukládali jak zbraně, tak munici vojsk stahovaných z bývalých států Varšavské smlouvy a něco tam bylo uloženo už předtím. Zásoby staré, ale obrovské – leccos by mohlo být použitelné. Vzhledem k tomu, že EU už nemá téměř nic sovětské provenience, co by mohla Ukrajině poskytnou, tak sklad je velkým lákadlem.
  3. Ruské zdroje už pár dní mlčí o situaci na jižní částí fronty, od Nikolajeva k Dněpru. Ztichli vojenkoři, nejsou žádná videa, dokonce na přehledových mapách od Rybar nebo Readovka tahle část fronty chybí. Ministerstvo obrany RF oznámilo těžké boje v jednom městysu. Tohle všechno ukazuje, že se tam děje něco, co ruským vojenským silám nelichotí.
  Za to ukrajinské zdroje jsou nadšené z úspěchů nové ofenzívy, podle ukrajinských map zaútočili po celé délce jižní fronty a všude pronikli do hloubky 5-10km a přiblížili se k Chersonu na 15km.

  1. ad 1/ že by konečně došlo , že je to jen divadýlko a že mu nikdo nepomůže? To mu to trvalo
   ad 5/ jo nemusí, alelidi myslící na svou zemi to jistě udělají a vlastně už dělají. Akorát jemu tak nějak. …No asi si stojí na vedení nebo nedostal/pro jistotu/ nové noty.

  2. Útok na Podněstří není otázkou „Zda?“, nýbrž „Kdy a hlavně JAK?“.
   Bo to je jasně ruské území (ať si kašpárci z Bukurešti i Kišiněva melou, co chtějí) a útok na ně BUDE útokem na Rusko. Takže Ukři i jejich postrkovači mudrují nad tím, jak se buď stát neviditelnými, nebo jak to navléci tak, aby se útok dal svést na Rusko. Což je pořádný paraořech, protože proč by Rusko útočilo na své území, že…
   Oni už to ostatně dvakrát zkusili a fofrem zase zalezli.

   Pokud Ukři dostali nějaké zbraňové, komunikační nebo škodicí systémy, s nimiž mají zakázáno se chlubit, je možné, že Rusové mají problémy. Uvidíme…

   1. No řekla bych že o novinkách jako vždy vědí a včil dumají jak na ně v dané oblasti, aby se udělalo co nejmíń chyb. Na toto jsou mistři. Vědí, že – práce kvapná h…o platná.

 9. Obrátí neobrátí, až to bude neudržitelné tak po našich hodnotových gigantech se slehne zem v exotických destinacích a ten neslesitelnej Putin tady zbude na nás co jsme ty svině k moci vynesli a nechali je jménem všech páchat všechny ty svinstva. Pak teprve začnou občanské války a sečítání účtů.

 10. Včera na YouTube rozhovor BBC s Lavrovem v zádveří Petrohradského ekonomického fóra.
  https://www.youtube.com/watch?v=KIw5gnabMTM&t=3s
  Vedený v ruštině, pro ty, kteří se učili ruštinu od základní školy, bez problémů srozumitelný.

  Lavrovova perla: „Nás nezajímá, co si o nás myslí Západ.“
  a také, „Váš Johnson řekl, že srazí Rusko na kolena. Tak do toho!“
  A mimořádně zmínil 2 x Lipavského. Prý na Macronovo prohlášení, že Rusko bychom neměli ponižovat Lipavský prohlásil, že Macron ničemu nerozumí.

  Lavrov, 18 let v úřadě.

   1. No doufám, že jen ty miliardy. To, že Lavrov si toho hňupa vede v patrnosti (a spojuje s ČR), mě naplňuje lehkou nervozitou. Všichni ti strhnutí Koněvové, všechny ty přemalované tanky, všechny ty dělové kule od té blonďaté pipiny, všechny ty Fialové kecy a cesty na Kyjevskou Rus…nikam nezmizeli. A my můžeme jen doufat v ruský sentiment k Čechům.

    1. Jméno toho hňupa a jeho výroku od včerejška zaznělo v ruském prostoru snad tisíckrát.
     Ve večerním interview si ČR a výroky hňupa podal Jakov Kedmi. Volně interpretuji „budete tak blbí(měl na mysli Rusko a Ruské vedení), že až tahle zemička, kterou k ničemu nepotřebujete, přijde žebrat o pomoc, tak lidem pomůžete. A budou vám vděční? Ne, nebudou, dál vás bude ponižovat každý smrad. Poučte se, nepomáhejte, nechte je. Starejte se o Rusko a ne o ty, co se vás snaží zahubit“. Kedmi byl v ráži.

  1. Kralik ,Laco..

   Podivejte se na veci asi takhle. Ti vsichni uvedeni jsou globalisti a jednaji rovnou v zajmech Londynske City /gretschilu /, jako Churchill a Chamberlain a nase vlada predtim, vcetne atentatu ,at ubejvaji Slovani,jako ty v Rusku, uz vite ,proc nase vlada nas obcany milujici odmitla SSSR pomoc/, WHO, ti zase nas chteji zdravim znicit o hrobu , jako Zely a Byda..
   A dalsich. Kdyz Putin jim to zase kazi /jako Stalin Hitrelovi a tem za nim/,co vsechno a velmi stupidni prevazne a zmateny, se na nej ,na oba ,vymrstilo .
   Tady je nejlepsi videt ,ze nad rozumnym ve srovnani a na rozdil ,za Putinem, uz nikdo neni.
   Stoji zde za povsim, casta ,nadprumerna padavost presidenta, za morem, rostouci pomateni ,chronicky nemocne chamtivosti, piglosi, atd..
   Muzou mit plastiky, jak chteji ,ale mysl a mentalita,/bez plastik/, selhava na cely care.
   Zase vidime dobre tu bidu ,tech co jim porouci ,ze je tam stale drzi..
   Jsou pri nejmensim nedostatecni a srovnej s vic kvalitnimi sluhy minulosti .
   Dnnes minulosti mluvi k nam vice, nez kdy jindy.
   Jestlize jejich jednani nekomu pripada zmateny ,chaoticky , nesmyslny a stupidni , je to tim a stoji za povsim ,ze sluhove /i u nas / zobrazuji velmi dobre pro nas ,situaci, zamery a reseni problemu ,agresivni utoky na lidstvo, jejich chyby a mozna hrobovy , jejich elit.
   Dale stoji za povsim , ze je nejdulezitejsi usetrit ovzdusi za kazdou cenu i za cenu toho ze , na druhou stranu , jako vzdy ,setrit nami obyc lidmi se nemusi a za zadny usetreni nestoji..!!!
   To se deje na nas kricenim o velke peci o nas. A treba censurou ,abychom byli dusevne zdravi, prestali a skoncili napriklad s nenavisti , kterou vidime, slysime denne a vsude kolem nas…
   /Priklad gigantickeho plytvani s lidmi ,Prvni a Druha svetova valka a dalsi valky , dnesek ,atd. Prikladu je nespocet./

 11. OT : Rozhovor Lavrova s novinářem BBC je veden v ruštině, nic nového se nedozvíte, ale pochopíte, že jakákoliv dohoda Ruska s GB nebo USA je v dohledné době nemožná.
  I pro ty, co nemluví rusky, poslechněte si první 2-3 minuty a poslední 2-3 minuty rozhovoru. Už jen podle zabarvení hlasu a intonaci Lavrova poznáte, že má problém zůstat klidný. Po pravdě řečeno, takhle emočně rozhozeného ho vidím poprvé.
  https://www.youtube.com/watch?v=KIw5gnabMTM&list=TLPQMTYwNjIwMjLdQ0tm-M1b8Q&index=4

  1. Já podruhé.
   Poprvé to bylo s tou blběnou Trussovou. To se i docela držel pultíku, aby ji nesejmu na místě. Pak ještě mezi dveřma na chvilku zaváhal, jestli jí je má pustit do ksichtu, nebo je podržet. Nakonec je podržel.

  2. Není to ten magor co před nějakým rokem chtěl mistrovat Putina? No ale ani se mu/Lavrovovi/ nedivím, BBC už dávno není co bývávalo i když se snaží že je. A mluvit – s nechápajícím trollem musí být záhul. Co dokáží i naši press přece víme no a tenhle si holt myslí, že když BBC tak jej bude poslouchat a . Vždyť o diplomacii vědí kulový.

 12. Dne je možné dát ApošVidlákovi jedničku a doplnil bych překladem Putina Mackaem SPIES v Petrohradu.

  O budoucnosti světového řádu
  Nový světový řád teprve vzniká, ale je jasné, že jeho pravidla budou určovat ti, kteří nebudou následovat cesty vytyčené jinými. V tomto nově vznikajícím světovém řádu bude místo jen pro silné a suverénní státy, ostatní se stanou nebo zůstanou bezprávnými koloniemi. Rusko vstupuje do nové éry jako silná a suverénní země. Určitě využijeme těchto nových ohromných příležitostí, které se před námi otevírají, a staneme se ještě silnějšími.

  O nové globální ekonomice
  Globální rezervy se přesunou z dolarů a eur ke skutečným zdrojům jako jsou potraviny a další komodity. Proč měnit zboží za dolary a eura, které ztrácejí na hodnotě? Plyne z toho, že ekonomika založená na zdánlivých hodnotách bude nahrazena ekonomikou založenou na skutečných hodnotách a aktivách.

 13. Vidláku, přiznejte, vy mě vykrádáte. 🙂 Ne, dělám srandu, jen v tomto případě uvažuji podobně. Akorát bych to nikdy tak dobře, se všemi těmi souvislostmi a konsekvencemi nenapsal.
  Obzvlášť se mi líbí odstaveček, kdy přemýšlíte, že stačilo, aby zůstala Ukrajina neutrální, že stačilo , aby jsme měli ochotu Rusko chápat. PŔESNĚ!!!
  V posledním odstavci se trochu rozcházíme. Konec Evropy nespočívá v energetické krizi. Ta samozřejmě bude spouštěcím mechanizmem přeformátování , změn, nepokojů…Já však věřím v kreativního ducha Evropanů. Nakonec by si poradili. Skutečným koncem Evropy „na západ od Labe“ bude natalita „negrů“. Islamizace Evropy bude nakonec silnější, než její kreativita. Mohamedáni nikam nezmizeli…a množí se.
  My tady na Východě ještě máme šanci (ovšem máme tu tupé a agresivní Poláky). A ta budoucnost je s Ruskem a bez islámu. Ať se nám to líbí, nebo ne.

   1. To, co udělali Mayové, kteří se živili zemědělstvím (to děláme na světě všichni) a vyčerpali v zemi dusík , o jehož existenci nic nevěděli (dobytek neměli). Odešli tisíce kilometrů jinam.
    Ostatně plyn není jediný zdroj energie. Zásoby uhlí či thoria jsou na delší dobu, ale bez odborné úrovně jsou k ničemu.

     1. Tam kde koeficient porodnosti nestačí k zajištění prosté reprodukce místního obyvatelstva? V Evropě taky „někdo byl“, akorát si nevšimli, že potichu vymíraj, a LGBTQWERTY+ úchylové to nějak nezachrání.

     2. Řekla bych jak a kde. Vzpomínám, že amíci byli dost nervéz, když zjistili že Asia se zaměřila na odvrácenou část, kam není vidět….Kdo ví jestli tam už něco nemají a jestli ten idol básníků není už asijskej. Při tom fofru co dokáží stavět a budovat na zemi, by to pro ně neměl být problém. Amožná ta stavba tunelu na sever v neslýchaných výskách a bez luftu byla jen tréninkem.

    1. Jenže ti měli KAM jít, protože na Zemi tehdy žila asi JEDNA miliarda lidí a v Jižní Americe kdovíjestli 20 milionů.
     Dnes je všude, kde roste alespoň šťovík nebo žijí tuleni, hlava na hlavě – 7,5 miliardy…

     1. Lenze Afrika sa ‚vyludni‘, ked ju prestane Europa krmit … oni este stale neprisli na to, ze mozu pre zivobytie urobit viac, nez len cakat, az spadne kokos na hlavu. (Nie ze by som bola tak strasna rasistka, len vzhladom k tomu, co sa tam deje po odchode bielych farmarov)

      1. Jste rasistka.
       Kdybyste nebyla, tak byste si uvědomovala, jak tam ti bílí farmáři dokurvili půdu, vymlátili všechno, co šlo zpeněžit nebo sežrat, a že bez závlah a polootrocké (donedávna otrocké) práce domorodců by si nevydělali ani na slanou vodu.
       Kromě toho – jeďte do tropů, kde bývá vlhkost vzduchu přes 90% a přes poledne 50°C+, a hákujte 8 hodin v kuse. Nejlépe přes to poledne. A pokud to přežijete, přijďte povyprávět o svých pracovních výkonech.

       1. Vy jste chytrej ze ani nemuzete napsat ze se tam prali okupacni holandani a britove…A vykradli co se dalo.
        Zadny bily farmari , znamy firmy..Delali to v celym svete ale vyjste podelanej to napsat, ve svy poslusny nenavisti na bily.

        1. A ti britští, holandští, belgičtí, němečtí a další kolonialisté – tedy zloději – byli/jsou co? Afričané, Arabové, Asiati, Inuité?
         Bílí jsou, milý Pawe.

         1. Občane, v Jižní Africe žili Křovaci, černoši žili severněji. Jelikož to byli lovci a sběrači, nechápali zemědělství, chov zvířat a lovili krávy, kozy.
          Proto tam Holanďané dotáhli civilizovanější černochy.
          Oni černoši jsou také rasisté a Sány likvidovali. Vytlačili je do Kalahari, kolik jich zemřelo, než se přizpůsobili, se nepíše.
          Kdysi se hodně psalo nekorektně a tak jsem četla jak pygmeje zotročují jiní větší černoši. Pygmej není Křovák, ale je na nejnižších příčkách hierarchie v Africe

          1. Evix, Sanové (tedy kalaharští „Křováci“) žijí (no, spíš dožívají) na jihu Afriky dodnes. Kozy ani krávy nelovili a neloví, bo v oblastech, kde žijí Sanové, se nevyskytují.

           Sany nikdy nelikvidovali/nelikvidují černoši, ale VŽDY bílí lovci, protože „jim“ Sanové spotřebovávají antilopy, lvy a podobnou ozdobnou zvěř.
           Teď je navíc likvidují i „ochránci přírody“, bo prosazují zřizování rezervací na územích Sanů a násilné přesidlování týchž do „vesniček“, kde se mají řízeně „civilizovat“.

         2. Byly tady puvodni snahy a motivace ,zlepsit osud africanu a jinych narodu , zachranit je od obchodniku s otroky , vyhlazovacich mezikmenovych valek ,vyhlazovacich nacelniku ,kteri sve poddane a zajatce z tech valek prodavali za koralky a zrcatka kdykoliv ,predevsim, to se taky tezce zamlcuje kdo byli, u nas kronika se zminuje o takovych a cilych obchodech jiz v 9. stoleti,pod Vsehradem.
          Snaha byla zneuzita vladci , vladnoucimi politiky ,slechtou a bohaci , jako kral Leopold prikladny vyhlazovac Afriky, britske vlady a byli to prevazne agresivni Protestantske vladnouci skupiny a jejich plany.. Stoji za povsim silenstvi rozpoutane taky v Cine v 19.stol.
          To se i vy snazite horecne hodit na nas..
          Pak se jako vsichni jini dozvite pravdu a to se vam nelibi..

       2. Pres poledne v tropech nikdo nehakuje.
        V tropech nejsem, v lete je tu 35-38 normalne ve stinu, na slunicku si to nikdo netroufa merit, vlhkost porad 90%+.
        Pracuje se od pul pate rano do osmi az deviti. Pak jeste nekdy od ctyr az peti odpoledne priblizne do sedmi.
        Nemluvim o kancelarich. Mluvim o praci venku, hlavne zemedelstvi.

        1. Já bych jenom skromně dodal, že „na sluníčku“ se teplota neměří, protože tím změříme teplotu, na kterou se ohřál teploměr přímým sáláním od Slunce. Takto změřená teplota vypovídá jen o vlastnostech teploměru – rtuťový teploměr na slunci ukáže teplotu vždy nižší než teploměr s barevnou náplní. Teplotu vzduchu je nutno měřit vždy ve stínu.

       3. Re: Občan
        Ono se taky dá jít na pole ve čtyři ráno a v devět domů. Zbytekse udělá před večerem.
        Takto pracovali za mého dětství Bulhaři na zbraslavských zeleninových plantážích.
        Zbraslav je u Práglu a Bulhaři to měli nějak ošéfované, že sice dělali na cizím, ale úrodičku si pak prodávali ve svých stáncích. Detaily neznám, páč jsem byl malé a hlavně zlobivé dítě, které mělo úplně jiné starosti, než nějaké pitomé jahody a obdobné hampejzy.
        Akorát si pamatuju, že moje babi pravila, že už to dávno není, jak to bývalo „po válce“, tzn. po celé padesátky.

      2. Bosorečko, než tam přišli Evropané, tak se v pohodě uživili.
       Sem tam se poprali o studnu, pomocí luků a oštěpů.
       Dneska mají nejmodernější zbraně. A zkorumpovaným vůdcům Euroatlantici rádi dodají další a další.

       1. Zkuste si neco zjistit co se delo treba k kralovstvi Benin. Okolo 1880.
        Mozna vas prestanou ty trapny a ubohy vtipy o ostepech a sipech..

 14. Už to ve mně bublá nějaký čas a musí to ven.
  Nevím, k čemu by Rusové mohli potřebovat k dopravě plynu potrubím nějakou turbínu (zařízení, které pomocí oběžného kola s lopatkami změní jiný druh energie na rotační pohyb). To, co je potřeba k tomu, aby se plyn v potrubí pohyboval, se jmenuje KOMPRESOR. Pokud k vytvoření tlaku plynu použijí poháněné oběžné kolo s lopatkami, tak se to zařízení jmenuje TURBOKOMPRESOR.
  Zjednodušeně: turbínu tlakem roztočíme a nakonec z toho leze elektrika. Tutbokompresor elektrikou roztočíme a vyleze z něho tlak. Tím tlakem se pak plyn v potrubí pohybuje.

  1. Jo, jenže ten turbokompresor je poháněný plynovou turbínou. Mohl by s ním točit elektromotor, ale brát plyn z potrubí je mnohem výhodnější, protože spotřeba elektříny by byla obrovská.

  2. Jenže ty komprézory v plynovodu jsou plynové a pohánějí je spalovací turbíny, které spalují trošku plynu z potrubí. A jsou startovány opět turbínkami, spalujícími plyn.
   Proč?
   Protože nezávislost na elektrice.

   Takže turbína zadržovaná Kanadou JE problém.

   1. Re: Občan

    Turbína zadržovaná Kanadou je problémem, který Ivanům darovala samotná nebesa.

    My nic, my CHCEME plnit uzavřené dohody, to VAŠE sankce!!!

    Jinak jen poznámečka – soudruzi v Radiožurnálu poctivě referují, že ta sfííííně Ivan přestal dodávat plyn, ale o chybějícím agregátu nikde ani hláska.

    Takže nejen ČT24, ale i „soudruzi v rádyju“.

    1. Voni tyhle velky a slavny veci vzdycky konci na nejakych blbostech .
     Scenka se da nazvat, dva blbove a pumpa.
     German krici na Kanadu , dejte jim tu pumu.
     Kanada krici zpet, nedame jim tu pumpu.
     German krici navalte jim tu pumpu. A nekecejte..
     Kanada krici zpatky nedame jim pumpu, je na ne sankce.
     German zase krici, dejte kurwa rusovi tu pumpu, my nemame plyn.
     Kanada , tak jo..
     Ja tomu moc nerozumim, EU se zavazalo ,ze vybuduje Ukrajinu , este se nevi co zbude z Ukrajiny. Jestli nejak U. vubec zbyde. Ale to nejak nevadi..
     Kdyz prej bude jednat Zely s rusem tak bude kandidatem EU.
     Ihned z Ukrajiny ,kde je vedeni Zely, Kolomoj a taky typicky ukrajinsky uplne stoprocentni ,slovansky, devce, Timosenko a spol. ,vedeni EU uhanelo do Izraele, vyresit energetickou situaci..
     To sou zajimavy souvisosti ,ale ..
     Taky nevim vo co de. Tri podvudci EU zase uhaneli, az se priritili zase k Zely, do Kyjeva. Kyjev je asi ted nejakej politickej stred sveta .
     Kde se vse urcuje o osudech lidstva..
     I s Borisem. Tyhle revolucnosti nedopravaji klidu. To je samej fofr.
     Zmeny se zmenuji a politici pobihaji..Snad budou mit stesti aspon, s tou pumpou..Kdyz , I vo ty pumpe se rozhoduje v Kyjeve.

     1. Ono se jim to líce/ve velkém – /určo byla 3 létadla/ kibicovat když je venku ke třicítce, ale co budou dělat až před 30 bude taková ta čárečka… 🙂

      1. Jo ,nekdy je lepsi obyc legrace ,nez ty dokola nekonecny vycty ,nekonecnosti..
       Ale ,ze ten Putin jim ted zved vsem sebevedomi , tim ze vyhrava i bojovou moralku maji lepsi..Porazili by ted kde koho..
       Troufaji si i na zdejsi vrchnost buntujou…..

     1. Poháněli by tím co tam nainstalovali. Je to nové a funkční.
      NS1 je již postarší systém a potřebuje pravidelnou údržbu.
      EU bude mít tolik starostí, že na obnovu Ukrajiny nebudou zdroje. Je skutečně neuvěřitelné, kdo nám vládne. I bakalář ví, že politici EU ničemu nerozumí. Ještě, že ho máme. Ovšem jeho tržní hodnota je sporná.

      1. Já spíš myslel na výměnu náhradních dílů z NS2(tzv. kanibalizace) ale bude líp a situace k tomu spěje aby NS2 byl povolen a spuštěn.

  3. Nové neotřelé dělení?

   Co je to turbína? Obecně jde o stroj, jehož cílem je přeměnit energii na práci.

   Co je turbokompresor : odstředivý kompresor.

   Doporučuji: Tepelné turbíny a turbokompresory – Jaroslav Kadrnožka

 15. Nevím, jestli to bylo tady, ale narazil jsem na zmínku o „taiwanském“ výrobci polovodičů TMSC v souvislosti možným zpětvzetím Taiwanu kontinentální Čínou. A že je firma posledních pár měsíců nějaká vzpurná.

  No…
  Na Taiwanu má sice sídlo, ale to je asi tak vše.
  90% produkce se vyrábí na kontinentu a má asi 2100 převážně US akcionářů: https://fintel.io/so/us/tsm
  Kromě bank a velkých investičních společností (Sanders Capital, LLC, JPMorgan Chase & Co, Capital World Investors, Bank of New York Mellon Corp, Capital International Investors, ABALX – AMERICAN BALANCED FUND Class A, Massachusetts Financial Services Co /ma/, Fisher Asset Management, LLC, Morgan Stanley, and BlackRock Inc…) to jsou hlavně US penzijní společnosti.
  Takže PROTO to US znepokojení – pokud by Sitting Ping TSMC znárodnil nebo tak něco, rázem by v USA bylo HODNĚ doběla nasraných důchodců a spořílků.
  PROTO ta US obava o „taiwanskou demokracii a lický práva“.

   1. U nás se vyrábí část čipů v Lanškrouně a taky to patří Usákům napůl s Japonci. Ty museli přibrat,neb jim patří patenty. Povídalo se, že se to vyrábí jen na 5 místech na celé planetě. Na tom Tajvanu byly asi před 10 lety záplavy a to ten AVX jel jak vzteklý,ani neměli lidi,tak udělali autobusové linky a lidi jezdili až ze vzdálenosti 50 km od Lanškrouna,jedna linka dokonce až z Polska,Pšonky ráno vyjizdely už ve 4,aby to stihly na 6,pak večer domů a to byly i 3 šichty v kuse,buď ranní nebo noční.
    Pak to Usáci chtěli přestěhovat do Mexika,aby to měli blíž,byl zkušební provoz,technici z Lanškrouna byli 3 měsíce na sluzebce v Mexiku a učili je to tam,ale zjistilo se,že Mexičani jsou kopyta a tak to nechali v tom Lanškrouně,kde má každý maturitu a je kvalitnější lidský potenciál a i ti maturanti ze zoufalství jim tam dělali za mzdu mírně nad minimálkou.

    1. Čipy vyrábí i ON SEMI v Rožnově.Pouzdřit je vozí do Asie. Shání lidi do výroby monokrystalického křemíku.

     1. Bývalé Tesly. Byly v Rožnově Kolíně Lanškrouně Přelouči a Praze. Už nám nic nepatří,ten Rožnov koukám též americký

  1. Ono to s tím TSMC podle mne nebude tak jednoduché. Na Taiwanu jsou podle mne klíčové technologie a v Číně ty přípravné a podpůrné. Myslím si, že USA se snaží ty klíčové techologie dostat na své území a Taiwanu se to nelíbí, protože bez nich na svém území nebude Číně nic brámit v zabrání ostrova i silou. Dneska si nikdo z aktérů nechce rozbít tu unikátní hračku, jakou TSMC bezesporu je.

   1. Nevím,jestli to nebude naivní tom Lanškrouně. Patenty japonské a do Ameriky nepřestěhovatelné,kvůli lidskému potenciálu. Představte si,že součástí čipů jsou velké jako máček,výroba pásová,že děláte 12 hodin pořád dokola to samé a brejlíte do jednoho místa.Navíc odborná práce,na kterou musíte mít znalosti. Ne na tohle americký dělník nemá.A kecají do toho ti Japonci,co mají 51%

  2. US a německé penzijní fondy jsou také minoritními akcionáři ČEZu. Proto mají naši spotřebitelé taky drahou elektřinu. Nemůžeme americké a německé důchodce připravit o vysoké dividendy.

 16. Jen malá poznámka:
  Borise Johnsona označil Netanjahu za největšího izraelského přítele v Evropě. ( To si musel Myloš okusovat nehty vzteky. )
  Na dnešní Spojené království je v tomhle ohledu spoleh. Rozvrtat co se dá, Irák, všude jsou prga a bojují s velkým nasazením.
  Skoro to vypadá, že v Londýně má důležitou pobočku nejenom Muslimské bratrstvo, ale i Bratrstvo kočičí pracky.

  1. Jenže Netanyahu už rok není premiérem.
   Bennett – nynější premiér – sice při nástupu do funkce také mlel něco o „nejlepších kamarádech“, ale od té doby je nějak ticho po pěšině. Koneckonců – City mají vošéfovanou, tak proč si namáhat mluvidla, že…

   1. Netanjahu nebo Bennett, prašť jako uhoď.
    V podstatě ani nemohou dělat jinou politiku. Pro svět nemá změna vedení žádný význam.

 17. OT: Onehdy tu někdo zmiňoval koupi křesadla. Kromě křesadla potřebujete také troud, což je zuhelnatělé plátno. Dá se však nahradit chuchvalci z filtru sušičky prádla.

  1. Nebo sbírat v lese ztrouchnivělé dřevo a usušit. Nebo si koupit hypermangan a lahev kyseliny sírové a lihu a máte oheň kdykoli.

   1. Stačí březová kůra, toaletní papír, buničitá vata, odličovací tampony,… Svět je plný troudu. 🙂

    1. Ta chemie,to byl působivý pokus. Do porcelánové misky malinko hypermanganu a pár kapiček sirovky,na špejli vata namočena v lihu ,přibližovat a hořet to začlo už kus nad tou směsí.
     Takže kresadlo ani troud nemusíte schanet

     1. No, v chemii toho samého dosáhnete např i s chlorečnanem a cukrem a H2SO4, ale obyčejné moderní křesadlo (ferocer-hořčíková tyčinka) zapálí i tu loužičku lihu, nebo vatu přímo. Je to ale hodně hardcore survival, ač podle mne lehčí než klasické křesadlo s pazourkem a troudem. I to se chce naučit, ale balík sirek v suchém špajzu je asi vhodnější řešení.

      1. Možná nejlepší mít plynový zapalovač. Dokud ještě jsou. Už kolovaly kreslený v tip z trafiky. Zapalovač prosím,18 tisíc prosím.

       1. No, když bude zima, plyn v něm se odpařuje hůře a plamínek je slabý. Navlhne-li kolečko s pilníkem co obrušuje ten ferocerový kamínek za účelem vytvoření jiskry (taková tyčinka vzhledově připomínající kousek tuhy), tak ani nezapálí. Pár zapalovačů ve špajzu se také vejde, můžou se pak za něco vyměnit, kuřáci jistě ocení…

         1. Smotek suché trávy (peříček, vlasů, prachu…), na to drobné klestí, na ně větší větvičky, zapálit, nechat rozhořet a fedrovat třískama.
          Až se vytvoří žhavé, tak větší třísky a pak už můžete valit polínka.
          Celé to zabere tak asi 15 minut.

          1. Sibylo, noviny treba kupovat 😀 … babka mavali pravdu na kadibudke, a Slovenku (asi ako vase Kvety) pri sporaku

        1. „Navlhne-li kolečko s pilníkem co obrušuje ten ferocerový kamínek …“, ale kdeže, dneska je to piezoelektrický.

      2. My sme teraz kupovali kresadlo len preto, ze sme videli nejakych skautov s tym bojovat … a napadlo nas, ze to nie zas taka velka vec, aby sa domov nevosla, a uzitocna na naucenie, a ja som ten sycek co privolava nestastia, tak v ramci preppera v bytovke 😀 … zapalky mam cely paklik paklikov, tusim uz vyse 10 rokov … skrecok domaci 😀

     2. Křesadlo mám už asi 10 let. Na rozdělání ohně super věc. Když potřebuji v přírodě rozdělat oheň, tak senou nebudu tahat sirovku, manganistan a líh. 😉 Jestli si dobře pamatuju, tak ze stejných ingrediencí se dělaly „blesky ve zkumavce“.

     3. Přišel jsem na to, že už byl vynalezen geniální prostředek, který nahradí vše!
      Jsou to taková dřívečka v krabičce, dřívečko přitlačíte a rychle potáhnete přes okraj krabičky a dřívečko zázračně chytne!!!!!
      Balíček malých krabiček stojí +- desetikačku a dohromady je v něm asi tak pětistovka těch zázračných dříveček.

      Jmenuje se to „sirky“, ale prý tomu jazykoví puristé říkají „zápalky.“
      Za inflační stokorunu nakoupíte v Lidlu zásobu na deset let pro armádu Prométheů!

 18. Mimochodem zcela k věci: https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/putin-na-foru-v-petrohradu-kritizoval-usa-a-eu-hajil-svou-politiku-40400474

  „Ruský prezident Vladimir Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu prohlásil, že skončil jednostranný světový řád podřízený prý Spojeným státům, které se podle něj cítí vyslancem boha na zemi, nemají žádné povinnosti, ale jen své vlastní „posvátné zájmy“.
  Tvrdil také, že Evropská unie ztratila globální konkurenceschopnost i politickou svrchovanost. Předpověděl vzestup populismu a výměnu elit v evropských zemích.
  Ruský prezident také znovu obhajoval své rozhodnutí napadnout Ukrajinu a kritizoval sankce Západu, které mají Moskvu donutit k ukončení agrese a stažení vojsk ze sousední země.“

 19. Nevím, ten závěr mi moc nesedí, je příliš v duchu západního „narativu“ fedrovaného od spuštění železné opony a u nás zapustivšího kořeny v šedesátém osmém. Rusko nikdy nemělo světovládné nebo evropovládné choutky, byť mu to západní mainstream (včetně toho našeho) soustavně podsouvá.

  Pokud není Putin hloupý, ví, že kořeny problémů leží někde úplně jinde. Ve švýcarských a londýnských bankách a v mezinárodním finančním systému. Ten je celý ovládán na západě žijící úzkou skupinkou „vyvolených“, která financovala každou válku, co se jich jen Evropou za posledních několik století prohnalo, zato nebyl ani jeden její příslušník za celou dobu hnán k odpovědnosti. Tohle podle mě není válka proti Evropě, byť samozřejmě Evropa může být její poněkud nechtěnou obětí.

  Protože pokud by nakrásně celá Evropa lehla, ale jinak vše zůstala při starém, pro Rusko to žádná výhra nebude. Protože kdykoli by mohlo spadnout do stejné finanční pasti jako naprostá většina států a na západem naplánovanému osudu by se stejně nevyhnulo.

  Už delší dobu si myslím, že důvodem k Brexitu vůbec nebylo to, co se uvádělo za všemožné důvody. Úzká skupina v UK prostě věděla, k čemu se schyluje, a pokusila se tímhle zachránit holé zadky. Druhou možností je, že šlo o holport s USA, jehož cílem bylo uvrhnout EU do všech těch blbostí, v nichž se nyní mrskáme, a na poslední chvíli vyskočit z rozjetého vlaku, ať to stojí, co to stojí. Každopádně dokud nebudou vlát ruské či čínské vlajky minimálně v Curychu a Londýně, tak se prostě nic nezmění.

  1. No s brexi si myslím, že si mysleli, že povládnou jurop tak, jak byli zvyklí z kolonií. Ač propagují fairplay.. sami vůči ostatním tak nikdy nehráli. Což frantici a němci nemohli připustit.
   Takže se museli víc spojit s příbuznými za velkou louží.

  2. … švýcarský a londýnský banky, píšete?
   I když uznávám, že všechno se vším souvisí, ale myslím si, že zapomínáte na technikálie, který souvisí s jadrnýma zbraněma! jsem furt přesvědčenej, že to byla a je ta hlavní věc, pro kterou se Rusák rozhodl vlítnout na UKáčka a jejich loutkovodiče.

   Samozřejmě , že mimo jiný!

  3. Myslím, že o politice nebudou rozhodovat ruské kohoutky (a i kdyby, jsou to přece jejich kohoutky a ne naše!), ale dodávky zbraní a personálu na Ukrajinu, tvůrci a účastníci masivní protiruské kampaně, přejmenovatelé ulic a odstraňovatelé soch, milovníci molekul svobody, neplatiči za dodané komodity, … A samozřejmě všichni jejich i jen potenciální voliči. Máme tady, na rozdíl od Ruska přece demokracii. A naše sankce taky Rusy nijak nerozlišují.

   Kdyby se někdo takhle choval k hospodskému, tak by měl být rád, kdyby mu pouze nenatočil, protože oprávněnou reakcí by měla být taková facka, až by se mu huba otočila kousavým dozadu.

  4. Rusko , casto s cary a carevnami a vladnoucimi rodinami nemeckeho puvodu, /britove zase, jako imperium s kralovskou rodinou a kralovnami severonemeckeho puvodu / , Wilhelmovske Nemecko a v neposledni rade ,
   Rusko jako imperium ,zamery a choutky prevazne a casto melo.
   A muselo mit. JInak by uz nebylo.
   A nevzda se jich ,ani nemuze , pac to casto souvisi jako dnes,/ problem Ukru a NATO /, s bezpecnosti ,existenci a budoucnosti Ruska v nasem pripade, jeho trvani jako statu…
   Kdyz Putin vladne Rusku a prave tyhle zalezitosti vladnou Putinem a celym Rusem..
   Ste slepej nebo co ?? Nebo neco jinyho ??

   1. Uberte na agresi a raději svou energii využijte na to, aby byly vaše kilometrové příspěvky alespoň trochu srozumitelné.

    Mimochodem, zřejmě nechápete, co znamená pojem „světovláda“. To fakt není udržování panovnické dynastie v mezinárodním složení. Světovládné choutky měl starověký Řím, katolická církev, Napoleon, Hitler a naposledy USA. Plus některá náboženství.

 20. V jakém stavu jsou armády na obou stranách a jaké plány byly na začátku a jaké jsou nyní nevíme – propaganda jede na plné obrátky. Dostáváme ale zprávy, že ruská armáda má velkou dělostřeleckou převahu – pokud to je pravda, tak Rusko evidentně počítalo i s variantou dlouhé války. Zajistit zásobování armády totiž není zas tak jednoduché a na frontu zřejmě proudí nepřetržitě obrovské množství munice.
  Poznámka k plynu – vypadá to, že Nord stream 1 bude brzo vypnutý z technických důvodu (u kompresních turbín probíhá po určité době provozu pravidelná údržba – jedna se teď z údržby v Kanadě nevrátila a další dvě se prý blíží konci provozního intervalu a měly by tedy být také odstavené). Gazprom prý navrhl řešení – že by se mohl spustit Nord Stream 2 – to se ale samozřejmě nestane.

  1. Nestane? … a zároveň se turbína nevrátí, říkáte?
   No jak myslíte, ale já bych si zase tipl, že:
   buď
   turbínu z Kanady Siemens dopraví Putinovi osobně a ještě ji převáže mašličkou spolu s omluvným dopisem (a když to půjde, tak rovnou letecky)
   nebo,
   Olaf Scholz osobně odemkne SN2 pravým šampaňským uvázaným na provázku za zvuku fanfár.

   Ale je fakt, že moc času už Němčouři nemaj
   P.S.
   … a na nás jako obyčejně, sere pes!

    1. Ano. Ti, kdo nás léta zastupují. Všimněte si , že nemají zájem o dlouhodobé hospodářské procesy (sami vládci se rekrutují z těch, kdo bleskově zbohatli – viz ministři dopravy) a ignorují výstavbu elektráren , sabotují obchod s elektřinou a neúčastní se železniční dopravy ve směru Asie- Evropa, ačkoli ležíme v oblasti, kde není k železnici alternativa (silnice si na sebe nevydělají a zagůglujte si, kolik polských kamionů už zaútočilo na vlak ve Studénce). Najděte si heslo Donau-Moldau Bahn, která ,,bude “ zprovozněna v roce 2015. Ministr Bárta řídil finanční Ťoky až k dnešní prázdnotě.

   1. Anebo si Němci vytáhnou hlavy ze zadků a umožněj spuštění Nordstream 2.
    Zní to fantasticky, ale všechno je možné. Asi jsem nezřízená optimistka, ale přeci někdo musí mít zbytky zdravého rozumu.
    Postavit se světovému drábovi na odpor je ale ( zatím) složitá věc.

  2. Kdo vlastně kanaďanům dal stopku na odeslání opravených částí? Osobně myslím na šachy a prachy….. a důvod k zahájení provozu 2 je celkem. Přece si investoři nenechají reznout či nechat ležet ladem investice .
   Nebo jo, kdo ví, to jsou ale vjeci co naší věrchušce jaxitaxi…..
   a jedou dle starých not. njn

   1. Kanadanum dali stopku ti vzdycky spravni hosi.
    Stejne jako jim pred par lety naridili zadrzet financni reditelku Huaiwei, ac k tomu Kanada nemela zadny duvod/paragraf. Proste americke sankce se prece uplatnuji po celem svete. Hlavne v tech demokratickych a suverenich zemich.
    Takze to byl vlastne unos.
    Jenom dalsi cast mezinarodniho prava letela do popelnice.
    Pak tihle tupci divi, ze Putin vlitne na Ukrajinu, a jeste rika, ze na to ma pravo.

   2. Trudeau je liberofašoun sám od sebe. Tomu snad ani nikdo nemusí posílat noty.
    A Indočechy pořád nechce, dareba jeden. 😀

  1. Možná dobře tak. Aby to nebylo jako v té písničce od Nohavici: Kdybych se narodil před sto léty … v roce 1910 krásnou ženu a dvě děti, bylo by mi kolem třiceti a před sebou celé krásné dvacáté století.
   Jo a ještě by záleželo, jestli by byla psaná rusky, čínsky, persky, hispánsky nebo některým ze zaniklých evropských dialektů.

 21. Co všechno jsem už tady četl…
  Zelenskyj utekl na americkou ambasádu v Polsku.
  Američané na Ukrajině provozovali tajnou laboratoř s biologickými zbraněmi.
  Rusové zajali v Mariupolu dva generály z NATO.
  Arestovyč vyhrožoval Západu, že se spojí s Ruskem a napadne Západ (obzvláště povedené).
  A teď ke všemu končí Ukrajina.

  Děkuji za všechno tyto informace a těším se na další.

  1. A co to jako meni na vysledku ? I o 2. svetove valce koluje spousta nesmyslu. A naopak, nepohodlnych pravd. O nemeckem vyzkumu UFO, o chovani se americkych vojsk v Plzni horsim nez Nemci, Amici po valce utajili ze rozlustili Enigmu a prodavali ji jinym zemim a pak cetli jejich kod, o tom ze amici meli atomovky diky nemeckemu stepnemu materialu ze zajate ponorky, atd. Navzdory tomu vsemu valka dospela ke svemu nevyhnutelnemu historickemu zaveru. Kravin a nepohodlnych pravde je i kolem teto dnesni valky vice nez dost – a prece speje k jedinemu moznemu konci… Takze tvuj vykrik je mozny, kric si, ale nic se na vysledku nezmeni. Ukacka kteri za 30 let si dokazali udelat akorat zlocineckou velkobandu misto statniku, ted uz skonci uplne. A neni sila co by v tom zabranila. My se starejme o vlastni preziti.

   1. Nejvetsi a neslavnejsi demokrat Churchill vudce kolebky demokracie ,protinacistickej osvoboditel , trval na tom ,aby se cela nacisticka vlada a 50 tisic tech nejvyssich pohlavaru vystrileli a bez soudu..
    U toho soudu Goering zacal moc mluvit ,tak se nedozil a Hess, kterej jen tak a bez priciny odletel do Britanie na vylet ,byl navzdy isolovan od sveta..
    Potom zase ten samej Churchill zacal kricet, ihned po valce , ze se ihned musi napadnout SSSR. Ale nebyli zadny valecny lidi , po zkusenostech se stalinovejma rusama a nadseni rychle opadlo..
    Skoda, mohla bej uz tenkrat cela Evropa ruska..A bez trapeni , ktera dodnes proziva a dalsi krece dalsiho zaniku..A zatim se nevi , koho zase budou chtit demokrati strilet ?
    Bojej se ted i na Ukrajinu.

  2. Čistě jen nedopatřením tam vypadlo:
   Rusům došlo jídlo.
   Rusům došla přesná munice.
   Rusům došla vsechna munice.
   Rusové přišli o osm generálů a třetinu důstojnictva.
   Ruští vojáci střílí do vlastních řad.
   Putin má rakovinu.
   Putin má Alzheimera.
   Na Ukrajině nejsou žádní nacisté.
   Ukrajina neostřeluje obytné oblasti.
   Pozor, tahle je obzvlášť výživná: VSU Rusy vyhnala od Kyjeva a Charkova.
   Námořníci z ostrova Zmijí jsou mrtví.
   Duch Kyjeva sestřelil dvacet ruských letadel.
   Na Kramatorsk dopadl ruský Iskander.

   Jo a vy v agentuře máte seznam všech zajatých, totiž evakuovaných nácků z Azovstalu, že tam určitě žádní z NATO nejsou?
   A ty laboratoře přiznali sami:-)))

  3. S ohledem na vaši neschopnost porozumět psanému textu i mluvenému slovu je relevance toho, co jste kde „četl“ nebo „slyšel“, absolutně nulová.

   Když bych začal od konce, jen blb může napsat „Arestovyč“, ale budiž. Nicméně: https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/arestovic-pohrozil-zapadu-sjednocenim-armad-ukrajiny-a-ruska/

   „Arestovič zdůraznil, že při absenci západní pomoci se zítra 500 000 Ukrajinců připojí k jeden a půl milionové armádě Ruska a Běloruska. A pak, poradce Zelenského ujišťuje, bude mít Západ těžké časy.“

   Chcete to snad popřít? Neřekl to? Nevyhrožuje? Nebo co vlastně? No tak hlavně že vám to přijde „obzvláště povedené“. Fakt by mě zajímalo, proč takové tupce někdo zaměstnává. Leda že nejsou lidi, tak i Pepek Vyskoč může dělat kariéru.

  4. Už jste tady psalo včera to samé. Zkuste, referenťátko, něco originálnějšího.
   Nebo dostali v Bohnicích přístup k internetu?

  5. Opakujete se, trolle. Nicméně, i kvantita musí být zjevně dobře placená. Takže zítra opět stejný příspěvek?

  6. To já mám onačejší zdroj informací, ČT24. Tam už měsíc říká Santó, jak Ukrajina úspěšně útočí na Cherson a už, už, jej obsadila.

  7. Rusové dva generály opravdu zajali, jeden kanaďan a druhý usan.
   Američané laboratoře provozovali, sami to přiznali.
   Arestovič tohle skutečně řekl, ale ne proto že by se chtěl s Ruskem spojit, ale proto aby přitlačil na euany a usany ohledně zbraní.
   Ukrajina tak jak byla opravdu končí. Východ a jih bude Rusko a Ukrajina se vrátí do svých původních předsovětských hranic.

   Důkazy ke všemu lze snadno dohledat na internetu.

 22. Rusové zatím vždycky smlouvy plnili…

  Putin nedávno říkal, že se RU nechce izolovat, ale bude obchodovat s těmi co chtějí.

  On nechá nás, abychom se sami odstřihli. Ruský plyn je fuj, no tak prosím, nakupujte jinde. A příští dlouhodobé smlouvy budou mít klauzuli, že kupující nesmí přeprodávat (bez souhlasu prodávajícího).

  A nebo nás nechají naběhnout. Jako teď u NS1. Byla by to prča, kdyby Rusové ty turbíny odmítli přijmout s tím, že jsou pod sankcemi…

  Většina kapacit u plynu je vázaná dlouhodobýmy smlouvami. Než ty vyprší, bude Rus mít postavenou rouru do Číny (Síla Sibiře 2) a možná i do Indie.
  My v EU oak můžeme nakupovat drahý LNG z Kataru a nebo USA.
  Zeleným (pěkná slovní hříčka!) dýlem jsme se do té situace vmanévrováli sami.

  1. Tak tak a klauzuli o nepřeprodeji chtějí i státy arabského zálivu, kam rychle všichni naběhli. A pak zase se stáhli a dělají furt na Rusy xichty jako, že mu ukážou.

 23. Já si jen dovolím drze podotknout, že u podobného porcování byli stejní soudruzi i v Mnichově, v roce 1938…
  … ale třeba to vůbec není pravda…

  1. Stejni soudruzi si uz pred tim takhle rozdelili celou Afriku (a stafazovali jim k tomu Portugalci):
   https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Berl%C3%ADnsk%C3%A1_konference#Agenda
   Zajimave je, ze relativne nejmene si z Afriky ukouslo Nemecko, coz v dusledku vedlo ke dvema svetovym valkam (druha je nedokoncena valka prvni), pricemz druha svetova skoncila rozdelenim Nemecka.
   To, co se prave deje, nemusi byt pouhe lokalni posunovani jedne hranice o par kilometru, ale ma to potencial velmi dramatickych celosvetovych zmen. Kdyz zatim nezainteresovane mocnosti uvidi, ze jsou mozne doposavad nemyslitelne akce, budou donuceny se k ukusovani svych zon zajmu take pridat (Viz.JdC: Kdo chvili mocil, moci opodal.)
   Tak je mozne, ze Nemecko se bude opet delit, toho bychom se jeste mohli dozit. Cely konflikt tipuji na jednu generaci, chladnout by mohl okolo roku 2050. Na tahu je ted dle meho Asie: Cina, Japonsko, Indonesie atp., samozrejme tam u nich, ne v Evrope. Sitting Ping bude chtit obhajit mandat, coz se mu bez primeho podmaneni Tchajwanu nemusi povest. A jak Vidlak spravne poznanenava, Tchajvan rovna se TMSC a kdo si vsimnul, pak tahle firma nedela v poslednich tydnech kroky shodne s politikou Pekingu. Ukrajinske udalosti tedy uz ted maji destrukcni vliv na politiku jedne Ciny, uznanou i USA.

   1. Až se to upeče, Ukrajinci v jednací místnosti taky nebudou. Jen výsledek dohody převezme jejich velvyslanec v předsálí jednací místnosti, s dodatkem, že pokud se nepodvolí, budou označeni za agresora a rozvraceče světového míru a jejich dosavadní spojenci budou bojovat na straně Německa (ehm, čo to trepem, to bylo v Mnichově), na straně Ruské federace proti Ukrajině.
    A žádná ČT si nedovolí „vítězství Západu ve válce s Ruskem“ ani náznakem srovnávat s Mnichovskou dohodou (jako často srovnávají LNR a DNR se Sudetami).

    1. Crusader: Srovnání se Sudetami je oblíbené v mainstreamu. Osvojili si ho diskutéři nekritiční k EU a NATO. Je to ale srovnání historicky velmi nepřesné a řekl bych, že i neuctivé k českým předkům. Jen z toho srovnání bych dal dohromady článek, proč to nejde označovat za stejnou situaci.

     1. Já to vím, předválečná armáda, čs. opevnění a události roku 1938 jsou moje hobby. Jenže to bohužel neví 2/3 ovčanů téhle země, protože právě mainstream (přece to říkali v televizi, že separatisté jsou jako Sudeťáci, co chtějí ukrást území „svobodné a demokratické“ Ukrajiny). To není neuctivost k předkům, to je přímo urážka těch, co za Československo bojovali a umírali.
      Co se divím, když teroristé ze Sudetendeutsche Freikorps jsou některými „takyhistoriky“ líčeni jako bojovníci za své domovy a rodiny a náckové z SS jako dobří a kamarádští bojovníci, pro které čest byla vším.

      1. Crusader: Je to ohavné liberální chucpe od novinářů. Naši předkové byli v Sudetech hájit hranice demokratické republiky, která nezažila převrat, poslanci německé národnosti zasedali v parlamentu, Němci celé své školství až po německou univerzitu. Na mnoha místech mohli dokonce žít bez znalosti češtiny. Hranice staré skoro tisíc let z doby vlády knížat a ne rýsované Stalinem. Teď tetované bojovníky Azova a Ajdaru staví na roveň Čechům, kteří chtěli bránit pevnosti proti symbolům, které má Azov na svém těle. Věcná škod, že VSU tyhle pluky už dávno sama nezlikvidovala. Místo toho došlo k tomu, že oni nakazili svými fanatiky i pravidelné jednotky. Je vidět za kým stojí peníze oligarchů a podpora vlády z těch jednotek.

  2. Kdyz ale s rozdilem ,ze porcovani CSR melo trvaly uspechy pro celej zapad ,rus /a taky uplne blbej,okupacema cely stoleti posedlej japonec a german/, zapadu vybojovali, co chtel, ale porcovani EU nevypada nic moc..Jsou tady ale plany globalistu..
   „Dnes nam patri Nemecko a zejtra cela Evropa , dnes nam patri Nemecko a zejtra celej svet“ , hulakali vsude nacisti..

   1. „O nas bez nas „!!! , se taky kricelo tenkrat , kdyz s vudci rakouske risske rady, snemu a risskeho parlamentu, kteri se u nas z milosti britu,francouzu , americanu a predevsim tehdejsich elit , ujali moci ,kterou nam lidem a nasi revoluci jako hyeny / o nas a bez nas !!!/,ukoristili v 1918, a ucast na konferenci v Mnichove zustala by beze zmeny ..A dodali nam 3 miliony rakouskych germanu /rakousky sluhove dodali nam rakousky germany/a jinych narodnosti na nase bedra ,tezce zvladajici komplikace a krize povalecnych pomeru !!!
    Utek „nasi vlady“ vladnout nam do Londyna vse provalil..
    Zase se tam opakovalo. O nas a bez nas !!!!
    Skonci to nekdy??
    Akademicky vnuceny odpadky uz nas pres sto let potlacuji a zakazuji nam , se v pravde osvobodit a kupodivu doposud nenasel nikdo, kdo by vse uvedl na pravou miru a pravdive zobrazil nasi skutecnost.
    Kdyz nemame zas tolik dulezite narodni vudce ,typu Putina.
    Kterej si vypomaha ale cirkvi.Jako carove predtim..Aby se udrzel u moci a prospel a pozvedl nepochybne ,Rusko..
    Tak situace v ktere se nalezame se udrzuje s pomoci sveraci kazajky, vsech minulych lzi a podvodu ,ve kterych nas stale dokola drzi a ktere neustale vyucuji..
    Tedy to skutecne osvobozeni od neskutecnych falsi, k pravde, nas stale ceka..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *