19 června, 2024

Konec začátku

Takhle okomentoval Vincek Kostelník bitvu u El Alameinu. Není to konec, není to ani začátek konce, ale snad je to konec začátku. A já bych chtěl stejnými slovy okomentovat události posledního půl roku. Dějiny sice plynou kontiuálně, ale navenek se to projevuje „skoky.“ Dlouho není nic poznat, všechno vypadá pořád stejně a pak najednou šup… přijde nečekaná událost, která ukáže, že se doba posunula. Že se někde dole v podhoubí odehrála celá řada neviditelných událostí, kterých si nikdo nevšiml, ale ve skutečnosti měly obrovský vliv.

Už v září jsem psal, že nastala nová situace, protože dezoláti se dokázali svolat na Václavák za naprostého informačního embarga velkých médií. A může za to Prymula… Ten v covidové době zarýgloval republiku a tím mimoděk zařídil, že se statisíce lidí posadily k fejsbůku. Když se nedalo jít do hospody, muselo se to dělat jinak. Pak přišel tlak na očkování, začaly prosakovat informace, jak skvěle to s námi ty Fajzry, Moderny a Astra Zenecy myslí, objevili se lidé, kteří se tomu začali bránit… a ejhle, to byli právě ti, kteří věděli, jak se svolává demonstrace, kteří dokázali po republice sestavit nějaké organizace lidí…

Vznikalo to živelně, z různých pohnutek, ale od začátku to mělo i svůj průnik do politiky. Prozkoumávaly se slepé uličky, všichni se to učili, některým to šlo lépe, některým hůře, dlouho to bylo pod rozlišovací schopnosti mocných, musela ještě přijít válka na Ukrajině a musela se projevit neschopná vláda, ale najednou to šlo. Nejde ani tak o to, že lidé přijeli na demonstraci, to je jen špička ledovce viditelná pro kamery, ale jde o to, že je tu najednou spousta lidí, jejichž myšlenky se ve veřejném prostoru rozšíří rychlostí blesku.

I když henty viditelné demonstrace upadaly, rozhodně neupadalo celé to propojování. Začalo se tomu říkat Alternativa, ale v podstatě je to síť. Síť která se nedá rozbít, protože nemá žádné centrum. Síť, která se už několik let propojuje v lidech, kteří si navzájem posílají odkazy, kopírují články, šíří myšlenky, které se jim líbí. Všichni zaznamenáváme, jak nám na fejsbučkách přibývají sledovatelé. Všichni už v tom umíme chodit, dokonce v mnoha případech už víme, jak se bránit proti zablokování, případně jak se znovu najít poté, co se strážci jedné pravdy zaměří na nějaké místo a tam zaútočí.

Když jsem zjara na chvíli vypnul Kydy a přešel na Litterate, během pár týdnů mě tam všichni moji čtenáři našli a nějak si to řekli mezi sebou. Když mě pak v létě občas zablokovali na Fejsbůku, nemělo to na sledovanost žádný vliv… spíš mi to udělalo reklamu a zvýšilo dosahy. Všichni moji kolegové a přátelé na Alternativě to mají podobné. A měsíc od měsíce je naše shledávání jednodušší a přehlednější. Z původního mailování a mesengerování se začaly stávat schůzky a setkání s lidmi. Už to není jen fejsbůk. Už jsou to i plné sokolovny.

A opět je to stejné jak za covidu. Jen přišel jiný impuls. Prezidentská volba. Petr Pavel vyhrál, ale pro nás to byla velká změna ve smýšlení. Bylo to poprvé, co jsme všichni museli udělat politické rozhodnutí, které šlo za rámec vlastních přání i ega. Ve velké většině jsme se shodli na menším zlu a protože jsme se sešli na jednom bitevním poli, snad jsme si dokázali navzájem podat ruce a zjistit, že už nejde o naše malé spory ohledně pravice či levice, že už nejde o to, kdo si co myslel o covidu… už jde o základní bytí a nebytí našeho státu. Najednou jsme stáli vedle sebe s poslední myšlenkou… že chceme být občany České republiky a ne nějakými euroobčany.

Moc nám toho nezbylo… na slávu českého průmyslu můžeme zapomenout. V Plzni se už prostě nebudou dělat velké turbíny a montovat pivovary. Kapitál nám dodávají zvenčí a my na to nemáme žádný vliv. Nepatří nám ani strategická odvětví a to málo, co ještě máme, to chce tato vláda urychleně rozprodat. Už máme jen naší řeč a naší kulturu. Máme síť vztahů, která vznikla, ani vlastně nevíme jak. A máme kus politické jednoty v základní otázce, kterou vhodilo do uren 2,4 milionu lidí. Koneckonců, Morava už tisíc let není samostatným státem, ale stejně nikam nezmizela a každý ví, kde leží. Tohle máme… ještě nám zůstalo národní povědomí a ještě jsme to nevzdali.

V posledních třech letech to byl takový politický rychlokurz. Na začátku byl covid a na konci má Jindra Rajchl na svém fejsbůkovém účtu už skoro milionové dosahy. Podle mě jsou ty dosahy ještě větší, protože spousta cestiček se nedá nijak dohledat, ale přesto existují. Není sám. V posledním půlroce jsme téměř denně konfrontováni s novými jmény, o kterých před půl rokem nikdo nevěděl, ale teď je známe, protože mají co říct. Pokud dnes někdo něco hlásá a nikdo ho neposlouchá, tak je to nejspíš proto, že je to břídil. Pokud naopak někdo umí mluvit a má dobré nápady, během pár týdnů ho všichni znají.

A v posledních týdnech všichni překračují své stíny, dávní soupeři i nepřátelé spolu mluví a odhazují staré spory, protože začíná jít opravdu do tuhého.

Všimněte si, že Babiš v tomto procesu vlastně vůbec nefiguruje… jen sehrál roli politického katalyzátoru nálad. Já jsem se ještě před týdnem bál, že hned v neděli bude po jednotě a všichni se budou hádat a obviňovat navzájem. Ale to se vůbec nestalo. Do prezidentské bitvy jsme přijeli ještě jako přislušníci jednotlivých názorových proudů – příznivci konzervativní pravice, vidláci, levičáci i komunisté… ale odjeli jsme s vědomím nejmenšího společného jmenovatele. Chceme být Češi, národ pro nás není sprosté slovo, chceme tu mít svojí vlast a nechceme se podílet na cizích válkách. Máme různé představy, jak řídit stát, máme různé názory, co je pro tuto zemi nejlepší, ale všichni jsme dokázali, že v žebříčku hodnot stojí naše země výš, než naše ego.

Věřím, že se s tím dá něco dělat. Že to ještě není všechno ztracené a nebude to ztracené, ani když naše vláda bude pokračovat ve tvorbě náhubkových zákonů. Naše spojenectví vzniklo spontánně. Propojili jsme se bez jakéhokoliv centra. Našli jsme se, protože vznikla potřeba se najít. Trvalo to, protože jsme se to museli naučit. Pak jsme museli vyzrát politicky. Ale i k tomu jsme teď dostali velmi silný impuls. Ne, to není začátek konce. Ale konec začátku by to fakt být mohl.

Však už si toho všimli… zpráva ministerstva vnitřností už konstatuje, že Alternativa existuje a že je veliká. Oni teď hledají, kudy to Putin řídí… ještě netuší, že to nemá žádné centrum ani žádný okraj. Nemá to žádného jediného lídra, nemá to jednu vůli ani jednu mysl. Nevědí, že Alternativa nevznikla působením tajných služeb zvenčí, ale působením evropských a transatlantických hodnot, které tuto zemi plundrují čím dál rychleji a neomaleněji.

345 thoughts on “Konec začátku

 1. Koukám, že s podkopáváním základů demokratické společnosti a s jejich podkopavateli se roztrhl pytel. Jak je hlásáno. Budiž. Jenže, k tomu není vysvětleno, co řečené základy demokratické společnosti jsou.
  Kam se jít zeptat. Jenže ona vnitřní nadinstituce a její podinstituce tohle nemají v náplni práce. Náplní jejich práce je naopak vysvětlení požadovat. Proto jen se mohu domnívat, že vyložit lze na základě aproximace z podkopávání základů socialistické společnosti. S čímž jsou bohaté čtyřicetileté zkušenosti a rozsáhlá judikatura kreativně navazující i na období předválečné ale i starší. Stačí vhodně vyměnit pojmy, především adjektiva, a uplatnit obecný algoritmus uplatňovaný již v potírání herezí, kacířství a rouhání, ohrožujících mocenskou posici vlastníků státu v příslušné době. Z nynějšího pohledu sice nepěkné, nicméně férové, nepředstírající, že vládnoucím suverénem a nositelem státní moci jsou poddaní. Tohle se pokusím vysvětlit zde abych neplýtval drahocenným časem, nejen svým, na vysvětlování jinde. Nepopírám, že nominálním vládnoucím suverénem a nositelem státní moci je občan. Napsáno to vypadá velmi pěkně. Jako presentace nových Windows. Jenže nejsem si jist, nakolik je s tím souladný stav reálný. Zatím co Martin Kabát na poslední chvíli při marketingové presentaci Lože vyvrhelova nepodlehl přesvědčování, že úpisy by měl svěřit do úschovy pekelnému knížeti, nejsem si tím jistý v případě mámení pekelných a občanů a jejich moci.

 2. Myslíte, že tohle, ti naši vedoucí hňupi nějak registrují, nebo jim je to šumafuk? „Téměř milion dolarů schovaných v gauči našli vyšetřovatelé při prohlídce u bývalého náměstka ukrajinského ministerstva obrany Oleksandra Myronjuka. „

 3. Zdá se mi, že už možná chápu pravý význam blogu (?) Litterate.
  Slouží k upouštění páry. Tou žulovou nenávistí zde by se dalo dláždit. Ne, nemyslím si, že není oprávněná. Otroci vždycky nenáviděli své pány. Ale sloužili dál. Takže si ponadáváme a bude nám líp. Bude? A dál?
  Co bude dál?
  (Spartaka popravili a mnohé otroky s ním. Podle některých zdrojů prohráli, protože jejich morálku rozložily římské děvky. Děvek je vždycky dost. I dneska. Takže možná budou některé cesty do Říma (Prahy) lemovány ukřižovanými otroky. Jako tenkrát?)

  P.S.: „Chcípl pes“ mi lezl na nervy už když vznikl. Hostinští, majitelé hotelů a tetovacích salónů přicházeli o kunšofty a tím pádem o peníze. A o peníze přece jde až v první řadě.
  Nevím, proč bych měl už dávno chcíplému psovi dávat umělé dýchání. Ať pomáhá ten, komu je ten rozkládající se pes sympatický.

  PPS: Nikdo z mých známých na covid nezemřel. Dva měli následky, v jednom případě patrně nevratné. (Sólista muzikálu.) Někteří nemocní přišli o role, někteří o místo. Hrálo se málo.
  Ale covid byla realita. Bez ohledu na to, byl-li umělý nebo nebyl. To, že se na něm napakovali ti šikovní je taky pravda. To bývá vždycky.
  Z jedenácti kolegů jsem nedostal covid jedině já. Ale je to nečestné a nesportovní, protože jsem byl jediný očkovaný. Prostě ovce, která navíc málokdy chodí do hospody. Čert ví, co fungovalo líp.

  1. Víte, paní Peková přišla v jednom rozhovoru se zajímavou věcí, která byla vypozorována. Covid nepostihoval a nepostihuje lid židovský, tak si gratulujte a děkujte svým předkům. Většina máme bohužel smůlu.

    1. Já už jsem tu psala, jak probíhala ta operace žlutá hvězda Helanov.
     Nacisti chodili a kdo se jim zdál, že je žid dostal žlutou hvězdu. Oni žádné genetické testy nedělali, za prvé byla genetika v plenkách a za druhé jim to bylo šuma fuk.
     Vyprávěla nám to učitelka češtiny, která měla tmavé vlasy a oči, jinak byla světlou pleť. Takhle ji zavřeli do koncentráku část rodiny.

     A v koncentračních táborech ze začátku když podepsali, mohli odjet do Palestiny. To bylo někdy ve 40 roce. Většina neměla zájem někde jezdit.
     A pak už Nacisti potřebovali otroky a dal už nic podobného nebylo.

     Po válce bylo do Izraele „dodáno“ i několik desítek dětí, myslím že z Norska či kde provozovali Nacisti ty své domy, kde se děti „vyráběly“. Jedna z členek skupiny ABBA pochází z Norska a žila ve Švédsku. V Norsku byla tyrána.

     1. Anni-Frid Lyngstadová
      V dětství prožila nejsmutnější období svého života. Byla totiž dcerou německého vojáka, za což kvůli okupaci Norska za druhé světové války sklízela její matka Synni Lyngstad mnoho posměchu a pohrdání. Lidé v její obci na ni plivali a pokřikovali různé nadávky, protože měla dítě s příslušníkem Wehrmachtu. Synni Lyngstad zemřela velmi předčasně, ve svých 21 letech.

      Fridina babička si roku 1947 vzala Fridu do Švédska a přivedla ji ke zpěvu. Poprvé zpívala na veřejnosti v 10 letech na večírku Červeného kříže a od 13 let zpívala profesionálně s taneční skupinou v restauraci v Eskilstuně, přestože musela uvést nepravdu o svém věku – řekla, že je jí 16 let.

   1. To je zajimave.
    Ale v Izraeli byl ockovaci natlak nejvetsi na svete. Taky s tim zacli jako prvni. Jako prvni meli „zelene pasy“, bez kterych byli obcani jako by meli zlutou hvezdu ve Warsave za valky.
    Jako prvni zacli ockovat deti.
    Taky pocet mrtvych Zidu neni zadna slava.
    Opravdu to rekla Pekova?

 4. Al Jazeera má hezký článek k zemětřesení v Turecku a Sýrii:
  https://www.aljazeera.com/news/2023/2/6/major-earthquake-hits-turkey-syria-which-countries-offered-help
  Jeho součástí je výčet států a organizací které nabídly nebo již poskytují pomoc.

  Kolektivní západ – pouze Turecko. Zemětřesení v Sýrii pouze suše zkonstatoval.
  OSN, WHO – pomoc oběma zemím.
  Norsko – pomoc oběma zemím.
  SAE – pouze Turecko.
  Írán – pomoc Sýrii.
  RF – pomoc oběma zemím.
  Čína – pomoc oběma zemím.

  Pozn. 1: Až zase bude Kolektivní západ vč. ČR mlít něco o humanitě a pomoci, projděte si ten seznam.
  Pozn. 2: Pokud je mi známo, tak sever Sýrie okupuje Turecko a SZ Sýrie (syrská ropná pole) USA. Ani jedna ze zemí neposkytuje Sýrii žádnou pomoc.

  Momentálně se počet obětí odhaduje na 2600 mrtvých. Počty pohřešovaných nejsou známy a počet zraněných se odhaduje kolem 30 000. Zcela zničeno bylo asi 7000 budov v obou zemích.

   1. Do TURECKA.
    POUZE do Turecka.

    Co takhle kurzík porozumění textu?

    Jo, oprava: Nikoli SZ, ale SV Sýrie okupují USA.

 5. https://www.vasevec.info/clanky/energeticky-system-ukrajiny-je-jiz-temer-zcela-znicen-pise-foreign-affairs
  ———-

  Domů

  Home
  Ekonomika
  Politika
  Svět
  Komentáře
  Z parlamentu
  Životní prostředí
  Kultura
  VIP blogy
  Blogy
  Zpravodajství
  Články
  2019-01-29 00:04:41 +0100

  Login Registrace

  Je to i
  Vaše věc!
  Energetický systém Ukrajiny je již téměř zcela zničen, píše Foreign Affairs
  ukrajina elektro rozvody
  4.2.2023 16:32
  Po 11 měsících nepřátelství a téměř čtyřech měsících nelítostných útoků na ukrajinský energetický sektor se elektrická síť země blíží totálnímu kolapsu. To znamená, že se země může brzy stát zcela neobyvatelnou, píše americké vydání Foreign Affairs.

  „Smrt způsobená kolapsem energetické sítě může být mnohem větší než ztráty z taktických jaderných zbraní. Zhroucení ukrajinské elektrické sítě by také mohlo způsobit humanitární a migrační krizi v Evropě, zničení jaderných reaktorů, záplavy kvůli protrženým přehradám vodních elektráren a vážnou potravinovou krizi v těch zemích, které jsou závislé na vývozu potravin z Ukrajiny,“ říká publicista. Thomas Popík.

  Vysvětlil, že úprava vody ukrajinských měst závisí na provozu elektrických čerpadel, teplo a světlo v domácnostech a podnicích zajišťují tepelné elektrárny. Elektřinu potřebuje také komunikační systém země, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, který každý večer přednáší v televizi. Bez elektřiny nebudou moci fungovat důležité vládní instituce, bankomaty a elektronické peněženky. Navíc je to nezbytné pro provoz zásobníků ropy, což znamená, že systém logistické podpory ukrajinské armády nebude fungovat bez elektřiny a bude narušena železniční komunikace.“
  ————
  Američané rozšiřují pravdivé, ale poplašné zprávy.

  1. Ovšem na druhou stranu, denacifikace Ukrajiny úspěšně pokračuje.
   Jenže jeví se mi tak, že se zvrhla do podoby deratizace.

 6. Petr Drulák ve včerejším videorozhovoru a v odpovědích na otázky diváků odpovídá či inspiruje k odpovědím na mnohé otázky, které tady mnohdy klopotně řešíme Na rozdíl od většiny z nás to má v hlavě důkladněji srovnané…
  —————-
  https://www.youtube.com/watch?v=-1VCZBT6N9U
  Doporučuji.

 7. Zachráníme republiku tím, že zvýšíme daň z nemovitostí. Komentář Štěpána Chába

  „…Vláda Petra Rozhazovače si i přes veto prezidenta a nelibost ve společnosti odhlasovala vznik politických náměstků, kterých může být neomezené množství. Na jednoho řádně zvoleného ministra tak mohou připadnout desítky náměstků těch politiků spřátelených stran, kteří se do parlamentu k dobře placenému místečku ministra či poslance nepropracovali. Nejenže se tím sníží odbornost, která bude nahrazena zaníceností Pavlíka Morozova, ale bude to stát i fůru peněz. Zbytečně vynaložených. Politické trafiky, které dříve v politice byly pro ostudu, se tak staly normou. A my tu normu platíme. Ty ukrývačky pro bezprizorné Piráty, kteří když nemohou škodit přes parlament, budou škodit alespoň přes ministerstva. Odbornost stranou, není potřeba. Teď je v kurzu být politicky uvědomělý…

  …Snižuje se byrokracie a byrokratický aparát? Nesnižuje. Očividně narůstá. To stojí další fůru peněz. Odstřihávají se politické neziskovky od státních penězovodů? Neodstřihávají. Ruší se nákladná inkluze? Neruší. Redukuje se nějak naše bezmezné nadšení pro vyzbrojování Ukrajiny? Neredukuje. Šlape se na krk ČEZ, aby se snižovaly zálohy na energie? Nešlape. Zpřísňují se podmínky pro ukrajinské uprchlíky, aby to státní kasu nestálo tolik? Nezpřísňují. Jedná se o příměří, aby výdaje na Ukrajinu opadly zcela? Nejedná. Hurtuje se do steče. Rval se Fiala v Bruselu jako lev za zrušení nebo omezení trhu s emisními povolenkami, protože přesně to před volbami do Poslanecké sněmovny sliboval? Nerval, naopak, povedlo se mu je uvalit i na dopravu a domácnosti. Pokračovat by se dalo donekonečna a po částech srazit výdajovou stránku rozpočtu na minimum. Ale tu vláda omezovat nebude….“
  https://www.krajskelisty.cz/ustecky-kraj/28378-zachranime-republiku-tim-ze-zvysime-dan-z-nemovitosti-komentar-stepana-chaba.htm

  1. Štěpán Cháb je Vidlák z Krajských listů 😀
   Je skvělý, s ničím se nesere a napíše, co si myslí. Proto taky zůstává v KL a do mainstreamu nesmí ani páchnout. Všimněte si, že pokud už se na Hovinkách objeví nějaká směrovka na KL, tak to nikdy není na článek Š. Chába, ale většinou na články Adiny Janovské a dalších, většinou píšících o kultuře.
   Cháb prostě sere, protože se nesere. Proto do mainstreamu nesmí.

  2. Alena Z. napsal:
   6 února, 2023 (18:47)

   Nic proti, ale k danému tématu se vyjádřili i jiní stručněji.

   Pižďuch si za zdaněnou mzdu, nakoupí zdaněný stavební materiál, zdaněnou práci pracovníka, aby platil daň z nemovitosti.

   Logika.
   Daň z nemovitosti zdaňuje daň z příjmu, ze stavebního materiálu, z práce stavaře.

   Kdo zdaní peníze prohýřené ve veřejném domě, když Stanjura zrušil EET?

   Proč asi?

   Nemá na tom osobní zájem?

   Upozornění: Jde pouze o metaforické vyjádření, jak to učinil Petr Fiala o tom, že by se nacházela ve válečném stavu.

     1. Jsou tací, co jim pevně visí už ve dvaceti a po šedesátce už je to skoro pravidlo. Když se k tomu přidá s věkem slábnucí paměť, je vymalováno. Prostě najdou se …

      1. Pán je zřejmě odborník. V tkzv.vykřičených domech a nejen v nich se chodí „bez“ jen za opravdu tučný příplatek a jen u stálých klientů, víme? Není nad informace z netu. Znáte tu o lišce, jak si chtěla utrhnout hrozny, ale nemohla na ně doskočit. Nakonec mávla packou, řekla si „stejně jsou kyselý“ a šla pryč.

 8. Zemřel Lubomír Štrougal, jeden z těch, co vždy věděli, jestli se jako další skladba bude hrát polka nebo valčík.

 9. Dlouho jsem nenarazil na pojem „slovanská vzájemnost“. Ježto nemám na to, abych to zde trochu fundovaně hodil do placu, očekávám, že by se toho někdo mohl chytit a napsat něco bohulibého. Přinejmenším proto, abychom se cítili odolnější vůči vlivům ideologické diverze …

 10. Asi bychom se měli podívat na fotografie z Turecka a Syrie…..

  https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/foto-zemetreseni-v-turecku-a-syrii-2023/r~b5eba9f2a5f511edbe29ac1f6b220ee8/r~c818eb00a5f811eda873ac1f6b220ee8/

  Naše současné starosti jsou sranda, to na straně první.

  A na straně druhé – při troše dosavadního válečného úsilí naší hrdinné vlády mohou podobné a ještě horší obrázky být brzy vidět u i u nás.

  Ovšem s tím rozdílem, že v Turecku a Syrii zahynulo (či pro pochopitelný nedostatek lékařské péče pro zraněnépostupně zahyne) snad “ jen“ pár desítek tisíc lidí.

  Bylo by dobré si rozmyslet, co budou/budeme ti/my, kteří se u nás rozhodnou pokračovat za těchto podmínek v živoření, bezprostředně reagovat.

  1. Tak jedno vím jistě. Těm člověkům v plísni už ani korunu. Pletou se, kde být nemají a tam, kde by jich bylo potřeba nejvíc, tam nebyli a nejsou. Unicef jakbysmet. O Unicefu je známo, že z toho, co sesbírají po ČR, se dostane afričánkům s vypouklými bříšky asi 13-15%. Zbytek jsou režie Unicefu.
   Takže běžte laskavě do řiti s Člověky v tísni i Unicefem a dalšími.
   Mají tihle člověci vůbec ponětí, kolik našich, českých lidí je v akutní tísni? Zdravotní či jiné?
   A na nemocné české děti se zase budou sbírat víčka od petek..

   Zveřejněte číslo účtu konkrétního města, nebo vesnice, která byla hodně postižena, akutně potřebuje pomoc – a v tom případě rád pošlu třeba i tisícovku – ale zcela přímo a ověřitelně do té vesnice.
   Ne na gáže a luxusní Toyoty pracovníků Unicefu a různých podobných.

   1. Mám to stejně. Fakt už nevím, co se tu u nás semlelo, možná si někdo vzpomene. Lidé začali řvát, proč ta tíseň nepomůže. Odpověď mě šokovala, proto si ji asi pamatuji. Máme své závazky jinde. Takže co? Takže nas@rat.

   2. Člověka plísnit, od Vás,Tecočamp předpokládám drobné peníze nepotřebuje ,má své sponzory ,včerně státu od kterého dostává ročně cca přes čtvrt miliardy korun .

   3. Člověk v tísni je ryze politická organizace. Cílem je indoktrinace, hlavně v cizině, ale i u nás. Hlavně na školách , akce “ studentské volby”.
    Celý projekt je založen na tom, že hladový člověk udělá za pytel mouky anebo krabici sušeného mléka všechno. Hlavně si od těch hodných člověků nechá vysvětlit, kterého zkorumpovaného vůdce má doma podporovat. Takového, který půjde na ruku mazaným neokolonialistům. Umožní jim odvážet přírodní bohatství za hubičku.
    Netřeba hrubá síla, stačí Člověk v tísni a jiní humanitáři. Řadoví Člověci vůbec netuší, na jakém svinstvu se podílejí.

   4. Loni jsem po 15 letech zrušil bankovní příkaz ,každý měsíc jsem Unicefu posílal malou sumu .Ano jsou to darebáci potřebným se dostane minimum

  2. Je zvláštní, že na obrázcích 2-11 je vždy v popředí hromada suti totálně rozšmelcované budovy a nedaleko v pozadí stojí domy, které vypadají jako nedotčené, ani antény na balkonech se nehly.

   Nevím, jak to vysvětlit, ale ten kontrast je prostě zvláštní.

   1. To není nic divného. Staré budovy spadnou, nové většinou vydrží, protože jsou už konstruovány a postaveny s ohledem na seismické nebezpečí.

    1. Není to právě n aopak? Mám film o Aja Sofia, které přežila bez problémů zemětřasy za všechna staletí. Taky je tam jak japončíci pátrali v archivech po způsobu stavby a prolezli ji skrznaskrz, proč to tak je. Oni ti dávní předkové byli už tenkrát chytřejší než my a při současném způsobu stavby … kdo ví.. Myslím že záleži na firmě.. která to staví…

   2. Není to zdaleka jen problém stará/nová budova!
    Při určitých typech zemětřesení dochází k tomu, že třeba jedna strana ulice, ve které všechny stavbay jsou stejně staré, resp. nové a stejného typu je totálně destruovaná – a naproti nebo kousek dál jsou domy poškozené nesrovnatelně méně… Ale pochopitelně -i na typu stavby záleží hodně.

    1. Roli v tom hraje taky amplituda seismické vlny a koeficient ošizení stavby.
     Naposledy jsem se po východním Turecku motal před asi 15 lety, takže jsem zblízka viděl jak se tam zakládá a staví. V tomhle ohledu myslím, že zemetřas má těch obětí ještě málo…

   3. Oni si ti novináři určo vybírají místo pro snímek tak, aby to bylo co nejpůsobivější. Jinak si to představuji podobně, jako u tornáda – jeden barák smetlo, druhý vedle netknutý. U zemětřesení to nemusí mít tak ostrý okraj, ale myslím si, že roli by mohlo hrát i podloží v konkrétní „mikrolokalitě“, na níž dům stojí. Plus vysvětlení, co říkají ostatní tady. A za mě souhlas – Člověku v tísni ani desetník – přijde mi, že je to mnohem víc politická neziskovka, než organizace pomáhající opravdu potřebným.

   4. Po roce 2000 mají jiné standarty jak stavět. V roce 1999 tam bylo taky zničující zemětřesení. Taky se sesunuly staré baráky.
    U nás by to byla také katastrofa.

 11. Generál Pavel vidí rychlé ukrajinské vítězství
  06. 02. 2023 – EB
  ——————————————————–

  „Zvolený prezident Petr Pavel v sobotu pro deník Právo uvedl, že si nemyslí, že odmítnutí amerického prezidenta Joea Bidena poslat na Ukrajinu stíhačky znamená, že by se ostatní země nemohly samy rozhodnout dodat nadzvukové letouny. Členské státy NATO podle něj poskytují to, co mohou, a to, co chtějí, a není to vázáno na jednomyslné rozhodnutí. Dodal, že u stíhaček vše trvá delší dobu, což je dáno složitostí systémů, jejich logistického zabezpečení, systému podpory na letištích i výcviku. Pro BBC řekl, že si kvůli tomu není jistý, zda by dodání stíhaček nebylo pro Kyjev z hlediska efektivnosti příliš pomalé. Zároveň se zdá, že je přesvědčen, že Ukrajina válku vyhraje, jinak by nemluvil o jejím členství v NATO po skončení konfliktu. Celkem vzato jsou pro Ukrajinu jeho komentáře coby generála ve výslužbě ohledně stíhaček a členství v NATO velmi dobrou zprávou, protože naznačují, že by měla být schopna vyhrát válku ještě před nasazením letounů F-16 nebo gripenů.“
  —————
  Je zapotřebí zahanbit váhající USA a porazit Moskvu pomocí českých dodávek zbraní, příp. dodávek živé síly přítele ještě před tím, než se váhající Američané rozhoupou k opravdovému totálkrígu.

  Bezprostředně po porážce Moskvy bude následovat preventivní česká válka s Čínou, při které nám osvobozovaní Tchajwanci určitě budou držet palce!

  1. PP tyhle nesmysly nemá ze svojí hlavy, on jenom říká co mu NATO diktuje. Tihle poslíčci byli (jsou) využíváni od nepaměti a většinou končili tak, že místo posla přišla jako odpověď pouze hlava. Kdyby šlo pouze o hlavu výše zmíněného budiž, ale on si bere do rukou i osudy lidí, kteří mu k jeho počínání mandát nedali.

   1. Co je nejhorší?
    Že čekají, až se zase objeví nějaký pomatený penzista Balda. Nebo ten pošuk, co zabíjel před bratislavskou Teplárnou.
    Pak budou kvičet, že za to můžou “ extrémisti”. Že ti dva úchylové jsou jenom oběti škodlivých hejtů.
    Když ale potetovaná transka, kterou v Bohnicích napumpovali testosteronem , zapíchne U Anděla zákaznici, tak je nemocná a musí se léčit.

  2. Možná by se měl pan degenerál alespoň zběžně mrknout na aktuální mapy konfliktu a rychlost ústupu vpřed ruské strany, než vypustí podobná velkoústá prohlášení. Ale možná že v hlavním stanu pouze roznášel kávu těm, co skutečně rozhodovali. Přece by to v hlavním štábu nedělal nějaký vojín.

   1. Pan general se diva na aktualni mapy, ma doma prece zavedene CNN a BBC.

    Samozrejme uz slysel o vyvazenosti, takze obcas zabrousi i na druhou stranu, a to primo k velkemu Strelkovovi, velmi popularnimu gaucakovi u mistnich naivnich nas-mnogo bojovniku.
    No, a tam se uz od zacatku leta opakuje, ze Rus valku prohral neodvratne, dosly rakety, nejsou chipy, neni zimni vybava, munici znicily zapadni wunderwaffen, nevycviceni Rusove umiraji po stovkach, zatimco Ukrajinec sedi v teple v bunkru…

    Takze se mu nedivte, on ma proste z obou stran konfliktu potvrzene informace, ze Rus uz to ma zpecetene, a je tedy nejvyssi cas pripravit Putinovo dvojnikovi v Haagu celu.
    Abyto ale stihli, protoze ted jde o to, jestli ho driv odstrani vlastzradci a nemehla v Kremlu, nebo zemre na rakovinu.

     1. Taky nevidím v Sakurově textu chybu.
      Sám čtu, že už od července je ruská armáda v hajzlu, beze zbraní, má prázdné muničáky a už jenom ustupuje.
      Putin je nejspíš po smrti, nebo má určitě rakovinu, protože při chůzi výrazně míň kýve pravou rukou (kterou nekýval téměř nikdy, nebo nepatrně)…

      Minimálně Jurové a Stridorové – povinná inventura toho tam nahoře, jak je ta dutina v hlavě.

      1. Ovšem zajímavé je, že neustále ustupuje směrem na západ… No, ostatně, kam by taky měli ustupovat? Bez munice, bez proviantu, atd…

    1. Můžeme přece gripeny zapůjčit i s piloty..
     Nějaké případné znění smlouvy o pronájmu se dá jistě rychle a kreativné upravit.

      1. Na frontu toho pošuka nepustili. Nebo (a to spíš) to bylo jenom plané gesto bez naděje na úspěch. Ani politicky to nezabralo.
       Ale analogicky by mohl pan Kolář odjet bojovat na Ukrajinu. Teda na frontu, ne na Bankovní ulici v Kyjevě.

  3. Kdo ví?
   Třeba si hen ten generál k důchodu přilepšuje nenápadnou spoluprací s nějakou ruskou výkupnou kovových surovin a snaží se tím pádem odeslat k sešrotování co nejvíc kovových předmětů všeho vojenského druhu. To by ledacos vysvětlovalo.

  4. Země NATO nemohou vyrábět ani granáty,suroviny k jejich výrobě pocházely z Ruska.
   Ani výroba raket Javelin na tom není slavně ,docházejí čipy,kterých je v jednom kusu Javelinu 250.
   Rusko má čas, nespěchá se zbytečným zabijením svých vojáků až naruši opevněné obranné linie pak zaútočí.
   A z Ukrajiny bude země bez moře.

        1. K Vevča 6 února, 2023 (14:20):

         Tapetoval bych, kdybych přelepoval celé články, což nedělám a vy to dobře víte.

         Nikoho nemohu nutit, aby se ode mne nechal vyrušovat ze své velmi dočasné pohody.

         Je zbytečné psát články, když je velmi dobře napsali jiní (např. Slovanka).

         Tolik času zase nemám.

         1. Koho zajímá Slovanka, chodí na Slovanku. Sama tam občas zajdu, je to úctyhodná práce , takhle monitorovat co se z ofiko médií nedozvíme.
          Ale nedá se to číst denně. To by se jeden musel jít rovnou oběsit.

          1. K Helanov 6 února, 2023 (14:58):

           Přesně to oni chtějí:

           Abychom se rovnou šli oběsit.

           Hlavně, když jim nebudeme klást odpor (natož účinný, tj. mj. včasný).

 12. Hele, lidi jsou debilní. Moc debilní, jsou to vesměs naprostí kreténi, které opijete rohlíkem. Ale tu špetku normálnosti tam někde vzadu každý má.

  Pořád bude naprostá většina těch, kterým bude odporné např. propagování buzerantů a jejich adopce dětí, nucení nás do elektromobility a dementní snahy o snižování CO2, tlak na migraci snědých pravěkých nemakačenků, povinné omlouvání se a pochlebování černouškům za to, že jsou černí.. Čili nápady, které do nás hustí pod tlakem ze Západu. A dementní lid, až toho bude zkrátka mít po krk (a myslím že ta chvíle se blíží velmi rychle, což je dle paniky na MV zcela jasné), tak tato vláda zmizí jako pára nad hrncem.

  Stejně tak ten dementní lid jednou pochopí, že celá uměle vyvolaná hysterická nenávist k Rusku je zcela nemístná a zvítězí racionální názor, že je lepší mít Rusko za spojence než nepřítele a využívat jeho levné a celá léta spolehlivě dodávané energie.

  Ta zmíněná panika na MV je nezpochybnitelným důkazem. že to tzv. alternativa dělá dobře a musí pokračovat, ba přímo ještě víc zatlačit na pilu. Nemyslete si, i v ODS je pár racionálních jedinců a těm současný směr není úplně po chuti. Ostatní vládní strany jsou na hraně volitelnosti a nebýt Rychetského, tak v Parlamentu ani nesedí 🙂

  1. Henrikovi P.L.
   Váš názor: „A dementní lid, až toho bude zkrátka mít po krk (a myslím že ta chvíle se blíží velmi rychle, což je dle paniky na MV zcela jasné), tak tato vláda zmizí jako pára nad hrncem.“

   Obávám se, že ta chvíle se blíží tak rychle, že procento lidí volících euroatlantickou „svobodu a demokracii“ stále roste – viz výsledek prezidentských voleb. Já už těm parchantům nevěřím cca 20 let, ale zvyšování počtu prohlédnuvších nepozoruji.

   1. Taky si myslim, ze chvile, kdy toho budou mit lidi pokrk se s poslednimi volbami pekne vzdalila.
    Napsak to tu Gerd nekolikrat: v Plzni jsou restaurace plne. Na predrazenych vanocnih trzich byl naval…

    Co ja si ze sociku pamatuju, je ze na disidenty kazdy sral, pokud o nich vubec vedel. Ale co sralo vsechny byl nedostatek spotrebniho zbozi. Poradniky na auta a tak dal. Banany bych tam videl jenom okrajove.
    A na druhe strane vsichni vedeli, co je o par kilometru dale, diky katalogum Quelle. A taky diky Tuzexu.

    1. Právě proto pořád píšu, že lidi v 1989 nechtěli demokracii a evropské hodnoty, ale chtěli si volně vyjet, za své vydělané peníze si nakoupit ty pěkné věci u Neckermanna a pak šupky hupky domů. Zpátky k rodině, kamarádům, do sociálních jistot, vybudovaných vlastní prací, do vlastních a vlastnoručně postavených domků, k rozumným nájmům a levným energiím.

     O celou slavnou demokrrracii, lidská prráva, prravdu a lásku, takzvanou rovnoprávnost, nebo členství v EU nikdo nestál.
     Už tehdy bylo i těm méně vzdělaným jasné, že lidé si nikdy nemohou být rovni.
     Ani k tomu nemuseli číst Orwella, jakože ho před r. 1989 četl jen málokdo, nebo jen fandové scifi, co si dokázali opatřit ilegální a podzemně šířený český překlad.

    2. Sice se začala provádět „perestrojka“, ale Tesla Přelouč, nebo Tesla Bratislava si pořád nesměla ze Západu dovézt kvalitní komponenty, s jejichž pomocí by dokázali vyrobit kvalitní finální výrobek, který by za ty peníze stál. Perestrojkovalo se tedy tak naoko, nejvíc kecama, ale naše podniky si pořád nesměly dovolit zaplatit kvalitní designéry, aby naše výrobky i vypadaly.
     To je potom těžké.
     Ale na druhou stranu – takový docent Čuba dokázal perestrojku využít na maximum. Jezdil jsem do Slušek často, mluvil s lidmi a tak si pamatuju, že když jsem už v roce 1986 užasle stál v jedné z hal slušovického TNS nad velkými krabicemi procesorů, hotových desek a zdrojů, všechny s potiskem Made in Taiwan“, tak mi řekli „No co? Však máme dělat perestrojku, no tak předěláváme, co se dá!“..

     1. Naše firma koupila první PC ze slušovic. Jestli se dobře pamatuji, jmenovavalo se to TNS 284 (jeden Slušovičák vysvětlil, že TNS znamená „ten náš systém“). Ram 640 kB, HDD 10 MB, textový editor T602, jméno tabulkového procesoru si nepamatuji, jen, že byl to výrobek Slušovic (k ničemu nepoužitelný).
      Cena 250 tisíc Kč, čili když provedu hrubý přepočet, toto písíčko se prodávalo za cenu exvivalentní přinejmenším současným 2,5 milionu Kč. Využitelnost zařízení byla minimální, leda tak pro seznámení s tím, jak PC vypadá a funguje. Slušovice se chovaly v systému plánovitého hospodářství tržně, ale kdyby nebylo bohatých podniků (které už většinou neexistují), dělat by to nemohli, protože hračky za takové peníze si může dovolit jenom málo subjektů.
      Jinak, pro ty, co lkají, že nebylo možné dovézt kvalitní komponenty: Náš státní dluh byl tehdy roven nule. Ono to není jen tak, držet vyrovnaný rozpočet. Dovézt se mohlo jenom to, co bylo možné zaplatit. Teď je to samozřejmě jinak, ale ono se nám to vrátí jako bumerang, že. Pořád čtu mantry, jak máme malý dluh vzhledem k HDP. Ale pěkně se nám nafukuje, že.

      1. A navic neblo mozno dovezt zahranicni komponent protoze:
       a) nebylo je za co koupit, ceskoslovenskou korunu na Zapade nikdo nechtel
       b) i kdyby bylo za co koupit, Zapad by neprodal, bo ruzne embarga a omezeni vyvozu vyrobku a technologii do socialistickych statu

   2. V USA se taky do 29. října veselilo 🙂 A výsledek prezidentských voleb? To je pouze výsledek nenávisti Babiše, který asi zbožňuje prohry, dementní je na to dost.

    Pavel dostal tolik hlasů jenom proto, že „bojoval“ proti Babišovi. Však oni ve vládě moc dobře vědí, že to nebyl jejich kandidát a jeho výhra a zisk hlasů naprosto neodráží „popularitu“ vlády.

  2. Racionální jedinci jsou i v ANO.
   Třeba Patrik Nacher. Pravidelně a jediný se ozývá, když se pětidemolice snaží protlačit nějakou další sviňárnu. Už jsem si toho všiml několikrát.
   Co tak zkusit tyhle typy lidí „vyzobat“ a oslovit je přímo s tím, čeho bychom chtěli dosáhnout my? A jestli se to náhodou neprolíná s tím, co chtějí i oni?
   Už víme, že SPD jako celek je na hovno, ale Jaroslav Foldyna je velmi racionálně a rozumně uvažující člověk.

   1. Nacher se mi taky libil od zacatku, ale bohuzel ti toho vsimnul Babis.
    On byl jednicka ANO v Praze, prave proto, ze mluvil rozume. Takze ho Babis zariznul a dal tak za nej tu slepici Krnacovou.
    No, a od te doby si v Praze ANO ani neskrtne.

    Proste sefovsky syndrom, jak vysity. Podelal si to sam.

    1. To byla chyba. Ale teď má aspoň Nacher čistý štít. V tom magistrátu by musel sem tam spolknout ropuchu. Jít na špatný kompromis. Je mladý, takže o něm ještě uslyšíme.

   2. Výborný je i Radek Vondráček. V SPD třeba Jan Hrnčíř. Ve všech stranách se najdou slušní a rozumní politici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *