27 května, 2024

Konec Náhorního Karabachu (Arcachu)

Samovyhlášená a nikým neuznaná Republika Arcach (Náhorní Karabach) od 1. ledna 2024 přestane existovat.

Samuel Shahramanyan, prezident samovyhlášené a nikým neuznané Republiky Arcach, podepsal dekret o rozpuštění všech arcašských státních institucí od 1. ledna 2024, oznámily ve čtvrtek karabašské úřady. Samovyhlášená republika od toho dne přestane existovat, uvedl dekret.

Do středy 27. září Náhorní Karabach opustilo více než 50 tisíc lidí, další auta ještě čekají ve frontě na odjezd.

Uprchlíky, kteří nemají kam jít, arménská vláda rozmísťuje v neobydlených domech na arménském venkově. Z obav z masových nepokojů je zatím neubytovávají v Jerevanu (jak tvrdí opozice). I když se žádostí o ubytování se zatím na vládní orgány obrací jenom menší část lidí, většinu uprchlíků v arménském hraničním městě Goris vyzvedávají s auty jejich příbuzní, a míří k ubytování u svých známých. Dost velká část karabašských rodin také vlastní v Arménii svůj byt nebo dům, protože jezdili do Arménie za prací a tak si tam pořídili vlastní bydlení.

Na fotkách včerejší satelitní snímky z Lačinského koridoru

Fronta aut v lačinském koridoru
Fronta aut v lačinském koridoru

26 thoughts on “Konec Náhorního Karabachu (Arcachu)

 1. Asi nejaka forma „newspeaku“….
  „🇺🇸Na jižní Kavkaz bude vyslán zásahový tým USA.
  „Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že do oblasti jižního Kavkazu vyslaly tým pro reakci na katastrofy, který bude koordinovat americkou humanitární pomoc,“ uvedla agentura Reuters.

  Uvádí se, že účelem nasazení skupiny bude posoudit situaci a také zjistit potřeby místního obyvatelstva a pracovat na poskytnutí nezbytné pomoci.“

 2. Václaváku úkrok stranou
  Dávej bacha kde hledáš ztracené klíče
  Bys nenásledoval Horního Karabacha
  A ocitl se v 3,14

 3. Jaké jsou teď prognózy? Nastane studený mír nebo tlak na Sjunik? Vydrží Pašinjanova vláda? Alijev vnějšího nepřítele potřebuje ke sjednocování své společnosti, aby se nikdo nezkoušel bouřit proti němu. Teď je pro své občany vítěz, ale co v budoucnosti? Nějaká krize sjednocující lidi by se mu hodila. Velká invaze do Arménie by vzbudila odpor ve světě, jenže Arménii může pravděpodobně porazit mnohem nenápadněji. Stačilo by postavit aspoň dvě soustavy pevností za velkých nákladů v horách ale pořád na území Ázerbájdžánu. Vybavit je dělostřelectvem, drony a raketami země – vzduch. Jednu v horách jižně od pohraničního arménského města Kapan kudy vede silnice z Íránu do Jerevanu. Druhou blízko u azerské vesnice Eyvazlu, kde silnice z Íránu asi dva kilometry vede přes Ázerbájdžán. Potom pokud bude Eyvazlu blokovat a Kapan ostřelovat, bude Arménie ve velkém problému. Jinou silnici těžko ve vysokých horách postaví dál od hranic. Potom bude záležet, co udělá Írán, Rusko i EU. Alijev by pořád mohl říkat, že přece neudělal žádnou invazi, kterou by se musela zabývat OSN. Pevnosti jsou na jeho území, kde si je může stavět, jak chce a že palba přes hranice to jsou jen nějaké ojedinělé incidenty, kdy docházelo k provokacím mezi pohraničníky.

  1. Re: Manuel

   S pevnostmi je problém.
   Porovnejte, kolik se jich postavilo a kolik jich opravdu posloužilo bez následného dobytí či zničení.
   Btw. máte představu, na jaké ploše má smrtící účinek jedna „tužka“ od Buratina?

   1. Targus: Existují zbraně, které prorazí i mnoho metrů železobetonu, ale kolik takových raket Arménie má? Pašinjan by těžko něco takového sehnal od spojenců, když předstírá, že žádnou pomoc nepotřebuje.

  1. Bodejťr by nemlčela, když se podařilo pomocí vlastních prodejných zbrzdit osamostatňování mininárůdků, nebo těch co si chtějí o financích rozhodovat sami a nechtějí vydržovat „otrokáře“. Obávám, se že něco podobného zkusí v Africe, Koneckonců i my a slováci bychom se němčourům taky hodili. Akorát že se ač zmasírovali mladé, ti dříve zrození se njak rychle probrali. A taky jsme si vládli dost dlouho sami, navíc ti středněvěcí si už dokázali všimnout, co se za první třicítku let vybudovalo a co se za druhou demogratickou taknějak prošustrovalo. ,. Navíc docela dost j mladých z dálných zemí jsme tu vícemén ě zadax nechali vystudovat a mohliu koukat jak to taky může být- Včil jsou ve věku, kdy už mají nějaké slovo a tak… no kdo ví.Tož uvidíme.

 4. Armeni prave zistili, ze s Ruskom u zadku mali NK a s Americanmi u zadku o NK prisli.
  Aj ked sa bude Pasinjan snazit zvalit pruser na rusov, rusom staci len davat recnicku otazku, kolko armenskych divizii islo branit armenov v NK.

  Pri tomto exode bude v buducnosti pre Armenov velmi obtiazne ziskat NK spat, pac tam nebude ziadny armen. Azerom pre zmenu ten exodus ulahcuje neuveritelne vela veci do buducna v NK.

  1. Kdyz Armenie v devadesatych letech deportovala nasilim z Karabachu nekolik set tisic Azeru, tak ty opustene venice a mesta nedokazali nijak vyuzit, bylo to tam horsi, nez u nas v pohranici. Chatrajici, vykradene a rozpadajici se domy, opustena puda. Armenu je malo a jeste emigruji pryc – do Ruska, do Evropy, do USA, pocet obyvatel Armenie se od roku 1991 snizil o vice nez ctvrtinu. Z 3,6 milionu na 2,8 milionu. Takze tech par desitek tisic Karabascu bez problemu maji kam ubytovat, je tam spousta neobydlenych domu a bytu.
   Naproti tomu Azerbajdzan roste, pocet obyvatel se zvysuje (za poslednich 30 roku ze 7 milionu na 10 milionu), museji dovazet potraviny a maji ropu, tudiz penize. Takze myslim, ze to uzemi rychle osidli a znovu zemedelsky obdelaji, v tech oblastech, ktere ziskali pred 3 roky, uz se stavi silnice, demoluji se trosky, obnovilo se zavlazovani, stavi nove vesnice a zakladaji zahrady, sady a vinohrady.
   Problem jsou miny a nektere oblasti budou jeste dlouho nevyuzite, dokud je neodminuji.

   1. Marie Divišová: Proto má taky Ázerbájdžán převahu, že má ropu a poměr počtu obyvatel se postupně stále více obracel v jeho prospěch. Arménii skoro neosídlili ta okupována území kolem horského Karabachu, protože to byla obranná zóna Karabachu se kterou se počítalo pro možné vrácení území území Ázerbájdžánu, kdyby se jednou něco podařilo vyjednat. Potom by nedávalo smysl, kdyby se tam stěhovalo hodně lidí. Bylo by to proti mezinárodnímu právu do okupovanych sedmi oblastí stěhovat stovky tisíc osadníků že samotné Arménie. Z dočasného obsazení se stalo trvalé provizorium. Vyhnáni Azerové se pochopitelně chtěli vrátit. Arméni nevěřili zárukám bezpečnosti pro svá města v horách, kdyby vrátili území okolo a tím se ocitli v obklíčení. Potom se těžko mohlo něco vyjednat při takové nedůvěře mezi stranami jednání. Arménie argumentovali, že nahrazení obranné zóny sliby autonomie a volného cestování do Arménie bude možné později porušit. Nevěřili, že mírové jednotky by tam zůstaly natrvalo jako na Kypru a záruku absolutní v podobě uznání horského Karabachu jako části Arménie, proto i ochranu od CSTO, jim samozřejmě Baku dát nechtělo při vědomí posilování vlastní armády. Část Arménů si asi mylně myslela, že celé území můžou držet navěky jako Izrael Golany. Potom je takový výsledek konfliktu nevyhnutelný. Alijev použil své lepší pomyslné karty chytře a Sarkisjan a Pašinjan ty své horší karty použili často nelogicky.

    1. Jednani se vedla celou dobu. Uz si nepamatuji v kterem roce, ale uz se podarilo vyjednat, ze Nahorni Karabach se pripoji k Armenii a Armenie za to vrati 5 ze 7 obsazenych okresu Azerbajdzanu a mel jim zustat i maly pas uzemi mezi Karabachem a Armenii.
     Ale spadlo to na sporech o dul na zlato v horach , ktery lezi napul v Armenii a napul v Azerbajdzanu a Armenie si ho narokovala, protoze tam mezitim mohutne investovaly zahranicni firmy (pouceni jazykove tvrdi, ze vcetne britske kralovske rodiny)
     Ten dul je tadyhle, hranice jde upne prostredkem-
     https://www.google.com/maps/place/La%C4%8Din,+%C3%81zerb%C3%A1jd%C5%BE%C3%A1n/@40.2381577,45.9432601,5861m/data=!3m1!1e3!4m6!3m5!1s0x403e0bb064c71785:0x2f6906ce0f3905ab!8m2!3d39.6383414!4d46.5460853!16zL20vMGg0eXly?entry=ttu

     1. Re: MD

      A jsme KONEČNĚ doma.
      Jsem si furt říkal, oč těm mamlasům jde. Přece by se tak usilovně neškubali o potenciální kopec pro lanovku.

      Ale lezlo to z vás, jak z chlupaté deky…

 5. A co Česko? Jak bude pokračovat? Kdy mizerná vláda padne a bude nahrazena vládou sestavenou z nynější opozice, vládou sbornou a kvalitní mající podporu drtivé většiny občanů?
  Občanů poctivých, pracovitých, učenlivých, tvořivých, svorných, spojených vyspělou kulturou?
  Kterým už déle než třicet let v tvůrčím rozletu nebrání totalitní Státostrana? Kdy konečně zdejší prezident tak jako parlament a vláda, vybraný z nejlepších, bude moci prohlásit, že „Tato země vzkvétá“ ?

   1. Re: Sk

    Páč jste blbej Kocour – úplně ganc.
    Kdybyste byl želva sloní, dal byste s prstem v nose sto dvacet let – si představte ten důchod po tolika valorizacích – a mohl jste v klídečku čekat na lepší příští.

    Akorát jsem ještě nevymyslel, jak byste šplhal na svou vyšadku s tím deklem na zádech.
    A toho salátu, co byste za tolik let spásl…

    1. Tak ten důchod po valorizacích si představuju…
     Kdy chodí želvy do důchodu?
     Byl sem pochopitelně „velmi znechucený“ když si Babiška kupoval důchodce valorizacemi důchodů a slevou na jízdném. To bylo nesystémové!
     Hrabal sice pod sebe – ale takovou sekyru do eráru nezasekl!

     Ale nechme toho, jsem přece Stary kocur a tím to končí, takže žádné „Klídek, želvička…“
     Lezu zpátky na vyšadku.

     1. Re: Sk

      Byste to uhrál na invaliďák ne?
      Přeci nejste měkkýš, ale pořádná želva!
      Nejlíp se získávají papíry na hlavu. Jako že máte sebevražedné sklony. To je invaliďák jistej. Sice vám seberou řidičák, ale ten je vám jako želvě vcelku k hovnu.

   2. Šuplík

    Šavlím havli proti stěně
    Ta se tváří vyděšeně
    Sotva byla umytá
    Zase už je poblitá

    Háro mastný hadry plný kouře
    Fenmetrazín v pivu mozková je bouře
    Kámoš z party zase už je v lochu
    Opuštěný jeho ženský vypomůžu trochu

    Vždyť je tělo jako tělo
    Spolu pijem Malagelo
    Pak trošku jedu do žil
    Abych si víc užil

    Lovím v džísce další Spartu
    Na krátký vlně hlásili kdo podpořil partu
    Kdo za to skončí v lochu
    Sakra pochcal jsem si nohu

    Píšu sénář, zase mě to popadlo
    Večer bude pařba, zas bytový divadlo
    Jak Ofélii na dvorku
    Z Yorku panic prohrabává motorku

    Ať mír dál zůstává s touto krajinou
    Tamti se z toho zase pominou
    Rušičky do toho nesouhlasně vrčí
    Rudý Právo o tom nenávistně mlčí

    Zase už jsem za mřížema, tohle není tabu
    Kdo dnes večer recipročně potěší mou babu
    Do vazby mi advokát přinese tvrdý sparty
    Propašuje dopisy a co novýho z party.

    Zase píšu skvostný texty
    Mám jich plnej šuplík
    Až svět se o nich jednou dozví
    Žasne jaký to byl podnik

    Jako Šejkspír budu slavnej
    Zejtra anebo přespříště
    Celej svět mi padne k nohám
    Pojmenujou po mě letiště

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *