16 dubna, 2024

Komu fandit v izraelsko – palestinském konfliktu?

Nečekaný útok bojovníků palestinské organizace Hamás, jimž se výpadem z pásma Gazy podařilo vytlačit mnohem lépe vyzbrojenou a vybavenou izraelskou armádu (IDF) na vzdálenost několikanásobku rozlohy Gazy, vyplavil do českého internetu vlnu nenávisti, která veřejným prostorem tekla naposledy při volbě prezidenta republiky. Řada našich spoluobčanů dává najevo sympatie k jedné z válčících stran a nenávist jejich protivníkovi tak intenzivně, že je možné jejich projevy označit za vysloveně antisemitské. S vědomím, že obě válčící strany – Židé i Arabové – jsou semitské národy. Zajímavý návod, jak se k této válce postavit, sestavil pro Rusy veterán několika válek a bývalý velitel opolčeneckých milicí na Donbasu plukovník Boris Rožin, známý pod volacím znakem Colonel Cassad.

V článku „Jste pro Hamás nebo pro Izrael?“, který Rožin sepsal pro web proruského komentátora ukrajinského původu Jurije Podoljaky, označil tuto otázku za hloupou. Přidal deset tezí, které popisují pozice obou válčících stran ve vztahu k Rusku. Na závěr přidal radu, která by mohla být velmi inspirativní nejen pro Rusy, ale i pro nás. Předkládám Vám proto k zamyšlení překlad „desatera“ Colonela Cassada k palestinsko – izraelské válce:

„1. Izrael pravidelně útočí na íránské a syrské spojence Ruska. Izrael také pomáhá ukrajinským nacistům různými způsoby – dodávkami různého vybavení, léčením ukrajinských nacistů v Izraeli, politickou normalizací nacistického režimu na Ukrajině.

2. Izrael pravidelně páchá agresi proti Sýrii, včetně zabíjení syrských žen a dětí na syrském území. Krátce před začátkem války v Sýrii Izrael znovu zaútočil na suverénní syrský stát a využil jeho (jak se mu zdálo) beztrestnosti.

3. Izrael okupuje palestinská území, což většina zemí světa nepodporuje. Podle rezoluce rady bezpečnosti OSN, kterým byl uznán vznik státu, mají právo na vlastní stát Izraelci i Palestinci.

Izrael také okupuje část syrského území s podporou Spojených států.

4. Hamás se také aktivně účastnil útoku na Sýrii a pokusů o svržení Bašára Asada. V prvních letech po roce 2010 byly Hamás a Izrael v Sýrii skutečně na stejné straně. To neznamená, že někteří Palestinci nebojovali na Asadově straně, ale Hamás jako politická skupina byl proti Asadovi, a tedy proti syrsko-rusko-íránské koalici (prozatím).

5. Významná část „zelených“ militantů v Sýrii pocházela z Hamásu, kde podnikali teroristické útoky. Významná část taktiky Hamásu je založena na teroristických metodách válčení, které skupina považuje za asymetrické akce proti vojensky nadřazenému nepříteli. Základem však je, že se jedná právě o teroristickou metodologii.

6. Díky úsilí Kásima Solejmáního (bývalý velitel íránských Revolučních gard, kterého teroristickým způsobem zavraždili Američané) Hamás v roce 2018 změnil strany a nyní je úzce spojen s naším spojencem Íránem, spolu s Hizballáhem, Ansar Alláhem, Hashd-Shaabi a dalšími organizacemi sdruženými do Osy odporu. Izrael svého času promeškal okamžik aktivního pronikání Íránu do Gazy, což mělo následky v roce 2021 v květnové válce a pokračuje i nyní. Hamás je částečně nástrojem Íránu, i když nejen Íránu. Stejně tak je jedním z hlavních sponzorů Hamásu Katar.

7. Obě strany páchaly, páchají a budou páchat válečné zločiny velkého rozsahu, včetně vražd žen a dětí. Přijměte to, jako fakt tohoto konfliktu, který se nezmění. Ani teď, ani v budoucnu. Pokud špatně znáte místní konflikt, nepochopíte, že obě strany jsou vzhledem k dostupným příležitostem velmi rychle připraveny přejít k přímým masakrům.

8. Podporovat vraždy žen a dětí a další činy vzájemné brutality je, upřímně řečeno, psychologická patologie – to platí jak pro Židy, tak pro Palestince. My, podle příkazu generála Konašenkova, preferujeme vysoce přesné údery proti koncentraci nacionalistů a na rozdíl od nich neupadáme do systémových zvěrstev a válečných zločinů. I když k tomu máme všechny možnosti. Brutalita ovlivňuje dosahování dlouhodobých cílů, včetně těch poválečných.

9. Hamás není v Rusku zakázanou organizací jako Hizballáh, navzdory pokusům Izraele dosáhnout v Rusku zařazení Hamásu na seznam zakázaných organizací. Neexistují žádné legitimní důvody pro zákaz podpory Hamásu v Rusku, ale samozřejmě vás nebudou plácat po ramenou za pořádání shromáždění pro Hamás.

10. Kdo si přeje, může se převázat zelenou stuhou a jít na izraelskou ambasádu. Já nebudu pobíhat a křičet „Alláhu Akbar“ a „Dnes jsme všichni Palestinci“. Stejně jako lomit rukami nad „ubohým a nešťastným Izraelem“ zavádějícím politiku apartheidu na okupovaných územích. Pro mě je to jen další válka, kterých bude v blízké budoucnosti mnoho. Ale hlavní válkou je pro nás válka proti USA a NATO na Ukrajině, takže odpověď na otázku – komu fandit – je jednoduchá – NAŠIM. A nejen fandit, ale také aktivně pomáhat. A válka v Palestině se svými nekonečnými koly bude trvat ještě dlouho.“

To napsal Boris Rožin.

Za sebe dodávám, že pokud bychom někomu měli fandit, jsou to v této válce civilisté. Ženy, děti, staří lidé i neozbrojení muži na obou stranách. Více než na plně vyzbrojené a vybavené válečníky znepřátelených národů dopadají rakety, bomby i projektily z lehkých i těžkých zbraní právě na civilisty, kteří nemají, jak se proti tomu bránit. Modleme se za neozbrojené na obou stranách, kteří touto válkou trpní nejvíce. Ateisté jim mohou aspoň držet palce.

Na bojovníky obou stran se zkusme po vzoru Rožina podívat optikou českého národního zájmu. Položme si otázku, zda by nám něco dobrého přinesl úplný zánik státu Izrael nebo kompletní vyvraždění všech Palestinců. Žádné dobro pro Čechy, Moravany a Slezany nenacházím ani v jedné z krajních alternativ. Nesvatá válka ve svaté zemi není naší válkou. Stejně jako válka na Donbasu, i když se nám vrchnost snaží vnutit opak. Naším zájem je mír mezi Ukrajinci i Rusy, stejně jako mír mezi Židy a Araby. Našim státním zájmem by měla být možnost obchodovat s Ruskem i Ukrajinou stejně jako s Židy i Araby. Mít možnost v pokoji navštívit území obývaná dnes znepřátelenými stranami, abychom poznali něco z krás, které nabízí.

Pokud už máte v sobě potřebu aktivismu a puzení „něco dělat“, zkuste místo chrlení nenávisti na jednu ze znepřátelených stran přemýšlet, jak to udělat, abychom znovu mohli prodávat české výrobky Izraelcům i Arabům. A hlavně, jak to zařídit, abychom měli CO oběma národům nabídnout. Kdysi v počátcích izraelské státnosti československé zbraně pomohly Židům udržet jejich nový stát v arabském válečném náporu. Budování prvních kibuců se po 2. světové válce účastnilo i nemálo levicově orientovaných Židů, kteří do svaté země přišli z Československa. A při budování polí a závlah používali i techniku dodanou právě od nás.

Když Izrael změnil spojence a přidal se k USA, prodávaly československé podniky do mnoha arabských zemí nejen zbraně, ale i traktory, čerpadla na zavlažování, nebo celé elektrárny a továrny na klíč. Poté, kdy změnil spojenecké strany náš stát, československé i české vlády přinutily české podniky vzdát se prodejů zbraní a posléze i civilních výrobků do řady nejen arabských zemí. Na českými firmami vyklizené trhy nastoupily západní firmy. Většina českých dříve úspěšných exportních firem kvůli tomu zanikla. Jde o cenu, kterou platíme za to, že patříme Západu, a že se vždy bezvýhradně stavíme na stranu USA a v arabsko – izraelských sporech na stranu Izraele. Je čas se postavit na svou VLASTNÍ stranu.

76 thoughts on “Komu fandit v izraelsko – palestinském konfliktu?

 1. Jest třeba vyslati společnosti jasných signálů.
  Je zabíjení zajatých okupantů a následné jásání nad jejich zohavenými mrtvolami hodno chvály nebo zavržení?
  Je podřezávání a následné pohazovaní podlidí do příkopů u silnice hodno chvály nebo zavržení?

 2. Které straně fandit v té mele izraelské?
  Toť otázka toliko pro některé nerozhodnuté.
  Proto jest třeba počkat na jasný signál, jež vyšle Pfijala, neboť pak bude to, či ono signalizované fandění fanděním spolu s oficiálním proudem.
  Jiné, opačné fandění, bude proti proudu, čili bude zavánět problémem.
  Ale to všecko je zhola vedlejší oproti otázce: Jak k tomu všemu přijde hen ten Zelenskej? Při vší té jeho snaze a vyplýtvané energii..a zima za dveřma atd. Význam tohoto tak vychvalovaného výtečníka vyšumí.
  Bude, vlastně už je, odstrčen na vedlejší kolej a sune se směrem do bezvýznamna.
  Visí nad ním takovej ten čím dál větší Damoklův meč. Situace na draka.
  Inu, i v tomto případě bude také dozajista zajímavé počkat na signál.
  A ano, gauč a popkorn je v tomto případě nejlepší řešení pro vzdáleného pozorovatele.

 3. Odkaz na Telegram B. Rožina …
  B.Rožin je z Krymu ze Sevastopolu, a už od útoku na Kaddafiho Libyiskou džamahíriji je znám jako dobrý analytik a publicista k vojenským otázkám ….
  V současnosti bude mít samozřejmě i zajímavé informace i k začínající Palestinské válce …, protože do Moskvy se začínají sjíždět zástupci Palestinců a Ligy arabských zemí, připravených řešit dlouho neřešené věci s Izraelem …
  https://t.me/s/boris_rozhin/

 4. Jenom takové upřesnění:
  Izraelská výzvědná služba se jmenuje Mosad.
  Nikoli Mossad.
  Ale chápu, že z vedlejší speciální vojenské operace, jsou někteří z těch dvou písmenek „s“ vedle sebe, dočista zblblí.

   1. Zkuste ruský browser (vyhledávač) yandex. Do řádku ve vyhledávači lze psát i v Latince, sám si to přeloží.
    Jdu se tam hned kouknout.

   2. Re:Občan

    Já vidím jen samé zničené VOJENSKÉ cíle.
    Jestli vy vidíte nějakého pochrámaného civila, tak jste blbééj ÚPLNĚ GANC.

 5. Souhlasím. Tak i oni, jedni i druzí by optikou svých zájmů pohlíželi na obdobné události zde. Dokonce daleko pragmatičtěji.

  Co se týče Židů, všude zde nacházíme stopy jejich existence, působení. Nejen na dochovaných hřbitovech. V průmyslu, vědě, umění.

  Ptám se, že dejme tomu, by u nás žilo několik set tisíc Palestinců. V jaké míře by se pozitivně podíleli na rozvoji zdejší kultury, jakým by byli přínosem? Jak se pozitivně podílejí na rozvoji kdekoli na světě, těch, mezi kterými žijí?
  To platí obecně. Jak se oni i jiní muslimové podílejí na udržení a rozvoji místních „endemických“ kultur, příkladmo ve Francii, Německu, Švédsku… ?

  Bez ohledu na emoce vzbuzované v prospěch těch či oněch mediálně předkládanými „hlubokými lidskými příběhy“, můj názor diktovaný tímto a mým pragmatickým zájmem, je jaký je.

  1. Pozoruji jakousi souvztažnost mezi Araby a Cikány i jsou různých ras a různého náboženství.
   Arabové z toho vycházejí líp. Cikáni: Žádné mešity, žádné univerzity nebo knihovny. Cikánských soch taky pomálu. Arabové z toho vybruslili zákazem zpodobňování živých tvorů.
   Společný mají permanentní hlavně pocit ublíženosti a snadno zápalnou povahu. Též počet dětí (žena je stroj na výrobu dětí) je podobný.

   1. Tak se to jen projevuje. Fundament je odlišný. Zákaz zobrazování živých tvorů, podle toho co vím, je na základě Staré smlouvy. Extenzívní výklad zákazu modloslužebnictví.
    Onomu, zpředmětnění Boha, propadla katolická církev. Ale i judaismu zpředmětnění je, nepřímé, v jiných předmětech. V islámu uctívání černého kamene, pravděpodobně meteoritu.
    To je společné pro veškeré kulty. Jako fetiš, talisman ve všednodenním životě.
    Nestačí abstrakce, většina lidí potřebuje zpředmětnění. Třebaže náročná abstrakce je nejpraktičtější. Lze ji nosit ve své mysli.
    Nevýhodou hmotného symbolu je možnost ztráty, odcizení. Viz příběh schrány úmluvy. A přeneseně v viteály v příběhu Harryho Pottera.
    Ostatně, v našem reálném světě, kouzelníci jsou …, mudlové jsou….
    Není obtížné uhodnout. Obdobně jako v TV seriálu Neviditelní….jsou….

 6. V soutěži o prvního scallopoida, který napíše, že za to může Putin, vyhrává Saša Tomský. Byl dokonce rychlejší než Mitrofanov a to je co říct. Zasloužená gratulace.
  https://www.novinky.cz/clanek/komentare-komentar-utok-na-izrael-osnovali-putin-a-ajatollahove-alexander-tomsky-40446158
  Paralelně dosud probíhá druhá soutěž, komu se to jako prvnímu podaří s Babišem. I při pochopení značné míry oslovosti takového můstku nelze nevyslovit podiv, že z celé dobře organizované (a minimálně stejně dobře placené) fronty nevzešel ani náznak pokusu … zatím.

  1. Mě by zajímalo, jak nízké IQ člověk musí mít, aby ty mainstreamové slinty pravidelně četl a ještě jim věřil. Upřímně, já na Novinky chodím hlavně proto, že čekám, kdy změní ten debilní proužek se zbytečnou válkou“. A dnes jsem se opět po delší době dočkal. Zatím je 🇺🇦 válka před 🇮🇱 válkou, ale všeho do času.

   1. „Proč by i prostý poddaný neměl mít právo nechat se oblažovat zrůdama?“ Jak v takové případy glosuje jeden z mých spolubesedníků jinde.
    Tak i v jiných případech. Čím známější osoba, především politická se tak vykraví, tím víc zvyšuje sebevědomí poddaných.

 7. “ Naším zájem je mír mezi Ukrajinci i Rusy, stejně jako mír mezi Židy a Araby. Našim státním zájmem by měla být možnost obchodovat s Ruskem i Ukrajinou stejně jako s Židy i Araby. “

  Podepisuji.

  Jinak – ta záležitost bude mít na 100% metastáze. Kde – nemusím rozvádět.

  https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/izrael-francie-hamas-zide-britanie-londyn-utoky-antisemitismus.A231009_131643_zahranicni_jhr

  Naším zájmem je také nenechat si zavléct konflikt na naše území = žádní muslimští ilegálové.

  1. Clanek a v nadpisu asi chce rozdelovat , my sme obyc lidi a my sme pro obyc lidi ,
   jako my sme a vsude na svete a pro nikoho jinyho../Sou vyjimky/.
   Jinak jenom se dohadujeme, jak to zase asi bylo..

   1. Ano. Že každý máme pragmatický zájem, neznamená že musíme mávat fanglemi, a že v případě, že naše dílčí zájmy se liší, že se jimi máme mlátit po hlavách. „Se zelím! Se šípkovou!“
    Neřku-li kvůli cizím zájmům, které se nám někdo snaží implantovat ve svém zájmu. Třeba i jen proto aby vydělal na fangli, či jiném zboží, které nám prodá na tom základě že zaujal naši pozornost.

 8. Kechlibar to napsal jasně: Toto je totiž jenom demoverze toho, jak by skončil celý několikamilionový národ, kdyby Palestinci vojensky vyhráli. A měli by ji vidět zejména naivnější a mladší jedinci, kteří občas lhářům z povolání „sežerou“ jejich lži.

  1. Tak určitě. A ona se ta nenávist vlastně zrodila úplně bezdůvodně, tzv. nevyprovokovaně, jak se dnes moderně říká, že. Takže kdyby Palestinci nebyli nuceni žít v podmínkách a v prostoru, v nichž jsou nuceni žít, tak by se chovali vlastně úplně stejně, nebo spíš mnohonásobně hůř, že. Dyť voni to nejsou ani žádný lidi, že.

   1. Vždyť to ten jejich ministr obrany řekl dneska jasně a na plnou pusu, že se musí ty podlidi vyhladit ….

    Ale jinak zcela souhlasím. Ten útok byl hnusnej a odpornej. Nemám je rád, islám považuji za zhoubu. Jsou to opravdu víceméně cikáni a kde se objeví, způsobují problémy. Ale tímhle svým způsobem si mohli žít na svém území a nikoho neotravovat. Bohužel je Izrael nahnal za dráty, bořil jim domy, zabíjel je …. a tady je možné hledat příčinu toho co dělají …
    Ono to s tou finanční podporou z EU bylo jen potvrzení. EU ten hnus viděla a protože s tím nemohla / nechtěla nic dělat, tak tak aspoň posílala peníze…
    Ale jak píšu, nerozumím tomu odpornému útoku a jeho prezentaci na webu jako ISIS. Jako by si to někdo objednal…. aby to tam vyřešili jednou provždy ….

   1. Ne. Už nám padla, tak píšeme své vlastní názory, které se nemusí nutně slučovat s nynějšími případně budoucími názory strany a vlády, případně budoucí strany a vlády.

 9. Vzkaz autorovi.
  Řekl bych, že v posledním odstavci brečíte na ÚPLNĚ špatném hrobě.
  Neboli nezbývá mi, že vás pokárat svou velmi oblíbenou frází

  !!! FUJ JE TO!!!

 10. Bez komentare …

  Izraelský ministr energetiky uvedl, že nařídil přerušení dodávek vody do pásma Gazy, přičemž dodávky elektřiny a pohonných hmot již byly přerušeny.

  1. Kdyz je zakazana teroristicka organizace prepadla , maji si to vyridit s tema teroristama /ty prepadavaji vsude na svete/ a kdo jinej muze za to ,
   ze si nehlidali svoje hranice.

   1. Zajisté. Kdo jiný než Palestinci může za to, že teroristé přes jejich hranice zaútočili na Izrael? Kdyby šíje pořádně hlídali a nepouštěli teroristy do Izraele, nepadali by jim na hlavy bomby.
    Jestli se nepletu, mají demokracii a svobodně si volí své představitele. Jinak by je EU nedotovala.

    1. Schumacher,
     paradoxom je, že Palestínci zaútočili len na územie svojho neuznaného štátu, ako im bol vymedzený značne nespravodlivým rozhodnutím OSN.

 11. Ten článek má na webu asi novinář Jurij Podoljaka, protože Michail Podoljak je poradce prezidenta na UA. Blízký východ a postsovětské země mají složité diplomové vztahy a to většina konzumentů ČT nechápe. Hamás zvolil praktiky boje skoro na úrovni ISIS. Tím si poškodil pověst před velkou částí světa. Místo o uznání nezávislé Palestiny usilují o co největší krveprolití, to nemůže být v zájmu obyčejných Palestinců. To si u velitelů Hamásu asi objednal někdo mocný ze zahraničí. A nepřipravenost IDF je šokující, i když tam taky ve vládě a na ministerstvech sedí čím dál víc ortodoxních náboženských horlivců s minimálními nebo dokonce žádnými zkušenostmi z armádní služby. Byli to právě horlivci, kdo povolával stále nové jednotky na ochranu i těch nejmenších nově založených osad na Západním břehu, které jsou ekonomicky ztrátové a jejich ostraha je u armády nepopulární. Místo toho aby chránili jen několik lidnatých starších osad, kde se jde vyplatí bránit, a aby nechali dost jednotek okolo Gazy. Ministr vnitřní bezpečnosti Ben Gvir na vojnu nemohl kvůli svým extrémistickým názorům, nechtěli mu svěřit zbraň, ale teď řídí policii, pohraničníky a hasiče. Ministr financí Smotrič, který se svým ministerstvem pohltil i civilní správu části Západního břehu a takovou reformou vyvolal v bezpečnostním aparátu chaos, sloužil jen 14 měsíců místo tří let a jen na štábu. Dlouhou dobu mnoho bezpečnostních expertů a sociologů z mainstreamu i z alternativy v Evropě zdůrazňovalo, že Izrael je kvůli svému obklopení nepřáteli a militaritazaci společnosti ušetřen dosazování do funkcí různých neschopných trafikantů, protože prý jsou povyšování ti nejschopnější. Zdá se, že to platilo dřív a teď už ne. Jsou i videa, kde vojačky i vojáci používají mobily, natáčejí se, rozptylují se ve službě a je riziko, že z některých záběrů dojde k vyzrazení jejich rozmístění a vybavení základny. Problém používání mobilů je všeobecný problém dnešní doby a ne nějaká zvláštnost jedné armády. Stejně jako se ukazuje, že drony jsou problémem pro tanky skoro všude včetně těch moderních. Netanjahu do vlády dostal nekompetentní horlivce, diplomatické slony v porcelánu a vojenské amatéry, protože oni ho za to udrželi v křesle premiéra. Nechce jít do důchodu ani po tolika letech v politice. To radši rozdělil společnost. Dřív rozum měl, ale jak stárne postupně se stává příliš okouzlený pocitem své neomylnosti a nepostradatelnosti svého ega pro Izrael.

  1. ja mam skor pocit, ze ma Netanjahu problem s tym, ze ho chcu zavriet do basy. A kym je premier, tak ma imunitu a za tu dobu moze zmenit justiciu tak, aby v buducnosti po odvolani sa to uz nestalo. Relativne logicky tah. Problem je v tom, ze nevie vyhrat volby, jeho pozicia je relativne slaba……toto cele mu moze v buducich volbach hodne pomoct.
   Samozrejme je otazka, preco sa vobec do tej situacie dostal a co sa stalo, ze nad nim prestal niekto mocnejsi drzat ochrannu ruku a ta basa mu vobec hrozila. O tom je nejak ticho.
   Osobne nepochybujem, ze vsetci odsudeni politici na Zapade maju nieco spolocne a to „stratu ochrany“. Kym alebo cim je imho nie az take dolezite, skor by ma zaujimalo, co ich spaja, cim si to zasluzili

   1. Janka: Imunita se některým politikům hodí… Středové strany s ním odmítli jít do koalice. Je závislý na čtyřech stranách náboženských horlivců. Souvisí to i s tím, že čím dál víc ministrů nepochází z Tel Avivu nebo Jeruzaléma jako bývalo, ale mají domy v osadách na Západním břehu. To ovlivňuje jejich úsudek ve prospěch zájmů jejich osady na úkor celé země. Problém je taky přesun politiky na internet. Syn Netanjahua v posledních několika letech se vyjadřoval nejen na Twitteru kriticky k různým politikům. Urazil i náčelníka generálního štábu IDF. Co si mají podřízení myslet, když premiér jim nevyjádří své výhrady v soukromí, pokud má problém s jejich prací, ale nechá syna, aby je kritizoval veřejně. Jak moc syn vyjadřuje otcovy názory? Jsou to prý jen jeho osobní názory a on přece ve vládě není.

  2. Horlivce, diplomatické slony v porcelánu…
   Fiala, Němcová, Novotný, Černochová, Lipavský…
   Že by válka klonů?

  3. Ano. Debilové s mobily. Bez sdílení dat o běhání a jiných aktivitách ani ránu. SmartWatch pro blondýny. Nádech, výdech, nádech, výdech. Ví o tom celý svět.

   Drony, kdysi jsem si koupil vrtulníček PicoZ. Hnedle mě napadla spousta využití. A jako úžasnou budoucnost mají takové hračky. Mezi tím kvadrokoptéry. Větší. Pak místo kamery handgranát. Kdepak jít s flintou jako na Mrázka. Podobné hračky používá třeba Mossad pro ter…. é…záležitosti národního zájmu. Drony. Velmi nápaditě používají ukrajinské modelářské kroužky. USA, vraž .. é… eliminace Sulejmáního, záležitost národního zájmu. Ono to může být mrňavé s integrovanou výbušninou, toxickou látkou.vzákladu vytištěné 3D tiskárnou. Můžou toho být mraky vypouštěné z většího dronu. Autonomní, nerušitelné. Navzájem se koordinující jiným způsobem než v radiofrekvenčním spektru. Pozorovali jste včelí tance na česně?Nyní drony s úspěchem použil Hamas.
   Jistěže, Izrael to zvládne, prakticky odvrací jen větší teroristický útok. Vojensky. Politicky je ve velmi obtížné situaci. Navíc pid silným vnitřním tlakem na záchranu žijících rukojmí a vydáním mrtvých.

   Válečné události posledních dvou let ukazují, že obrněncům odzvonilo.

   Zapamatujte si, co vám říká „Brouk Pytlík“.

 12. Boris Rožin je vychytrale diplomatický, hlavně v závěrečném 10. bodu desatera, doporučuji důkladně promyslet, píše o válce v Palestině, nikoliv v Israeli …, po promyslení bez emocí je jasné komu fandit …

  10. Kdo si přeje, může se převázat zelenou stuhou a jít na izraelskou ambasádu. Já nebudu pobíhat a křičet „Alláhu Akbar“ a „Dnes jsme všichni Palestinci“. Stejně jako lomit rukami nad „ubohým a nešťastným Izraelem“ zavádějícím politiku apartheidu na okupovaných územích. Pro mě je to jen další válka, kterých bude v blízké budoucnosti mnoho. Ale hlavní válkou je pro nás válka proti USA a NATO na Ukrajině, takže odpověď na otázku – komu fandit – je jednoduchá – NAŠIM. A nejen fandit, ale také aktivně pomáhat. A válka v Palestině se svými nekonečnými koly bude trvat ještě dlouho.“

 13. Hamás kdysi spáchaný Mossadem. Nyní svatoválečníci rozličného původu vyzbrojení americkými samopaly a oblečení do amerických ochranných vest. Z koncentráku Gaza se zázrakem vyrojila dočasně „nepřemožitelná“ síla?

  Cui bono? Komu to slouží?

  Nidal Saleh:
  „Historici dokázali, že žádný biblický Izrael vůbec neexistoval. Žádné království Šalamouna ani Davida v Palestině neexistovalo. To je fantazie! Bible nebo biblisti, kteří Bibli napsali, využili fantazii, aby nám zanechali teologický odkaz. Novými historiky je už dokázané, že Hebrejci neexistovali. Neexistovala ani hebrejština. Hebrejština je výmysl. Hebrejština je kanaánština a ta hebrejština, o které se dnes říká, že je v ní napsaná Bible, je biblická kanaánština. To jsou pojmy, na kterých si někdo dal záležet, a věnoval roky a roky a obrovské peníze i mediální mašinérii ve prospěch ovlivnění mínění lidí, až tomu uvěřili. Teď přišli noví historici a jak říká americký historik Thomas Tomson ve své poslední práci: Dnes už historici nemluví o tom, zda bibličtí Izraeliti existovali, zda je prvních pět knih Starého zákona historie, zda Šalamoun, David a tak dál a jejich království existovali. Toto už je pasé. Tato kapitola je už uzavřená. Už je potvrzeno, že to všechno je fantazie, ne historie.“

  1. nie je to nieco obdobne ako tvrdenia o Hitlerovi, ze len o par tyzdnov predbehol Stalina v utoku, ze Sudetaci vlastne boli len nevinne obete, ktore zli Cesi kolektivne vyhnali apod.?? Historici napisu teraz casto nieco, co nemusi byt rovnako pravda, je to ich osobny nazor pricom kopu veci vytrhnu z kontextu a prezentuju len to, co chcu

   1. Sudeťáci byli oběti košer propagandy. Tak jako obyvatelé Německa. Nebo teď Ukrajiny. Po tisíce let byli lidé oblbováni. Dezinformace tomu říkají ti, kteří jsou na povraťácké straně. Světové války nebo válku NATO proti Rusku na Ukrajině zorganizovali banksteři, majitelé FEDu. V nejnovějším konfliktu se na vrcholu moci zjevují zase stejné zrůdy a jejich poskoci.

    „Pane Salehu, můžete nám představit svou novou knihu?
    Je to kniha o pokrytcích a morálních odpadlících, kteří jménem Boha zaštítili svoje
    mocenské zájmy. Jde v ní podstatě o to, jak bylo a stále je zneužíváno svaté písmo. Jde o
    Starý zákon, ale mluvím také o Koránu. Svatá písma obecně byla zneužívána ve prospěch
    👹moci, jako návod k vraždění, k etnickým čistkám a tak dál a tak dál.

    🔥Všimli jsme si, že někdy používáte výraz sionismus a někdy organizované židovstvo. Je
    v tom rozdíl?
    🍥Výraz „organizované židovstvo“ jsem převzal z knih židovského profesora a historika
    Lilienthala. On sice napsal knihu „Sionismus“, ale podle něj má pojem „organizované
    židovstvo“ širší význam. Dnes totiž kromě sionistů existují i židovské teologické skupiny,
    které zneužívají své postavení ve prospěch státu Izrael a jejich cílem je ovládnutí USA a
    světa. Podstata celé jejich ideologie stojí na Starém zákoně a samozřejmě na Talmudu. Čili
    moje nová kniha je o tom, jak zneužívají Svaté písmo k vraždám, etnickým čistkám a
    mocenským záměrům,“ RNDr. Nidal Saleh, CSc, Palestinec.

    1. Oni to mají složité a obtížné sami se sebou.
     Přes to, v základu, táhnou za jeden provaz.
     Judaismus je silná spojující kultura. Zároveň, čím silnější, myšleno blíže ke zdroji, tím vnitřně víc omezující.
     Potíž není v tom, čím jsou spojeni Židé.
     Potíž je v tom, čím nejsme spojeni my. Ne negativně, ad hoc proti tomu či onomu protivníkovi, ale pozitivně. Sami pro sebe ku svému prospěchu, jako bychom byli jediní. A nakonec, protože nejsme jediní, abychom byli užiteční i jiným.

  2. Staré pověsti české, Rukopisy, Ruské byliny, Kalevala, severské a germánské mýty, Ilias a Odyssea, Bhadavadgita… Tóra a navazující knihy… Epištoly… Zajímavá čtení vypovídající o kulturách, v nichž vznikla. I se střípky reálných událostí.

 14. Třeba to ti koncentráčníci pojali nějak takhle:
  A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,
  kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;
  a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:
  Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

 15. Komu fandit? Sobě.
  Konflikt RF/UKR už běží druhým rokem a spíše eskaluje ač Ukrů úbývá, Náhorní Karabach byla bleskovka nestojící médiím za větší pozornost (a skoro bez krve), teď Izrael/Plastelínci (krve potoky – mediálně zajímavé), opravdu nemáme nějaký doutnajcí konflikt pod zádelí?
  Třeba na Balkáně?
  A Američanům se teď malinko vymkly dluhopisy, čitelně např. zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Nejen-valka-V-USA-zacal-jiny-masakr-Ohrozi-vsechny-744122
  Ekonomika Německa drhne, Frantíkům jakbysmet – až jim dojdou peníze na sociální smír, alespoň vědí co čekat viz. Izrael..

  1. Že s tím zas prudím: produkční centra a vše co s nimi je spojeno.
   A, křesťanství jako silná část kulturního základu euroamerické civilizace. I české národní identity.
   Tak pravím já, agnostik.

 16. Komu fandím a komu ne je přece úplně jedno. Hybatele dějin to vůbec nezajímá.
  Nejspíš si hodím korun – panna/orel.

   1. Článek jsem četl.

    Nicméně upozorňuji, že na tomto prostoru je normální pod jakýmkoliv článkem komentovat cokoliv jiného. To opravdu nevíte?

     1. To nechápete většinu zdejší čtenářské obce. Výše někdo třeba v komentářích píše o tom, že se američanům vymkly dluhopisy a někdo jiný skládá báseň.

      Taková je alternativa.

      1. Anonyme, vymknul ses tu leda ty. Můj příspěvek je v kontextu článku – Komu fandit? – Sobě!
       Ty akorát vytrháváš z kontextu drobnost, která ale v příspěvku význam má (těžko si nalhávat, že západní svět nejde do sraček a ty dluhopisy k tomu patří a možná i nějak souvisí). A tuto drobnost používáš jako argumentační faul “ taková je alternativa”.

       Ale možná taková alternativa skutečně je, co člověk to názor. A určitě je to lepší než vaše svazácké: “kdo nejde s námi jde proti nám” či “kdo nevítá krimigranty, je fašista”.

      2. Jo , jeden ceka za kazdym prispevkem , ze se vobjevi ,
       nejaky pokusy, vo detsky rikanky pro nedospely.
       Podezirat nas z nejakyho fandeni ,to my nechame na usaky a
       aktivisty my do toho nejsme zhavi.
       Misto clanku se moh napsat odkaz na toho autora tech bodu.
       Co se deje v mediich taky nedava dobrej obraz , vo vyplavovani nejaky nenavisti , to se nam zase nasazujou „psi hlavy“.
       Ani tady vo nic takovyho nejde..Z ceho sme vobvinovany, v clanku.

   2. Neznám přesně historii palestinsko-židovského konfliktu,ale nemohlo se v Palestině po 2WW udělat něco lépe a jinak?

   3. Ještě že tady není paní Kunšteková paní domácí. To by se mohly Litterate rovnou zavřít….. I když anonymové vnáší chaos tak o bouření občas nesouvisejících myšlenek to tady vždycky bylo ….. Tohle není první napomenutí, že se musí diskutovat jen jejich třeskutě úžasný článek …..
    Takhle sveřepá alternativa je fakt jen cesta do pekla…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *