22 listopadu, 2024

Kolumbovo vejce

Ten příběh znáte všichni, že? Kolumbus vyzývá své posluchače, aby postavili vejce na špičku. Oni se o to pokoušejí, ale samozřejmě marně. Vejce se vždycky skutálí. Až nakonec Kolumbus špičku vejce zlehka naťukne a ejhle, ono stojí. Mohl to udělat kdokoliv, ale nikoho to nenapadlo. Jakmile to někoho napadne, je to tak jednoduché, že to může udělat každý. Zdánlivě nemožná věc byla snadná. Jen přijít na to, že se k problému dá přistupovat i jinak.

Jedno takové vejce jsme tu měli minulý týden – sbírku pro Sáru. Mohl to udělat každý, udělala to Petra Rédová za právnické pomoci Jindry Rajchla. Sbírka vynesla už víc než milion korun… Kdyby se k ní přidaly i oficiální státní struktury, případně i ukrajinské struktury, zlepšilo by to u nás hento „nenávisté klima“ podstatně víc, než všechny hloupoučké tweety PreVíta Rakušana o nepřípustnosti kolektivní viny.

Petra děkuje všem, kteří přispěli. Ještě na tom nejsme tak špatně.

Víte, když jsem včera sepsal těch pět bodů politického programu, tak se samozřejmě hned našla celá řada komentátorů a diskutérů, kteří mi vysvětlili, že to nejde. Není možné zlevnit elektřinu na dvě koruny za kWh. Není možné zrušit koncesionářské poplatky. Není možné vystoupit z grýndýlu. Jen do uvádění nákupních cen na cenovkách v hytlermarketech se nikdo neopřel, ale to brzy přijde, protože jejich marketéři to zatím mají pod rozlišovací úroveň. Ale dejte tomu pár dní, ono se to rozšíří a pak se určitě najde nějaký chytrák, který nám vysvětlí, kolik zákonů na ochranu spotřebitele by toto opatření porušilo. Stejně tak se nikdo moc nepustil do zrušení valorizace důchodcům, ale to také ještě přijde. Přece není možné, aby nenažraní senioři měli víc peněz, než mladí absolventi fakulty sociálních věd, co zachraňují klima, nicht wahr?

Všem těmto škarohlídům vzkazuji, že to všechno samozřejmě udělat jde, protože tomu nebrání žádné přírodní zákony.

Nejde elektriku vyrábět za osmdesát haléřů a prodávat za šedesát haléřů. To fakt nejde. To špatně dopadne. Ale když se kilowatthodina vyrábí za osmdesát haléřů, tak není žádný důvod, proč by se nemohla prodávat za dvě koruny. Samozřejmě, je tu hodně lidí, kteří tyjí z toho, že se prodává za deset korun, ale jiný důvod, než nenažranost, za tím není.

A ano, bude zapotřebí kvůli tomu změnit zákony, vykoupit minoritní akcionáře a udělat celou řadu dalších kroků, ale udělat to lze, protože to nepřekračuje žádný fyzikální zákon. Dnešní cena a lipská burza vznikla lidskými rozhodnutími a ta je možné zase jinými lidskými rozhodnutími změnit. Kdo tvrdí, že to nejde, ten to prostě jen změnit nechce. Z blbosti, lenosti, vypočítavosti… to je jedno. Je prostě zapotřebí postavit další vejce na špičku. A nebát se ho naťuknout. Je zapotřebí jen odvaha a mandát. Nic víc. Nikdo kvůli tomu nemusí překračovat přírodní zákony. Jen je třeba změnit ty lidské.

U grýndýlu je to dokonce přesně naopak. Ten musí být zrušen, protože jeho plnění překračuje přírodní zákony. A jestli ho včas nezrušíme my, zruší se sám. V nejhorším případě se zruší i s námi. Mao-Ce-Tungovi také nevyšel jeho velký skok s venkovskými ocelárnami, protože to prostě byla blbost nejen ekonomicky, ale i po fyzikální stránce. Zrušit emisní povolenky a grýndýl, to je přímo povinnost. A že bude Evropa protestovat? Ať si protestují. Když se chytnu větve, abych vylezl z močálu, tak se fakt nebudu ohlížet na to, že ostatní se tam s chutí čvachtají a tvrdí, že už brzy to vyschne samo.

A že by kvůli koncesionářským poplatkům bylo nutné přepsat celý zákon o veřejnoprávních médiích? Od toho tam ti poslanci přece jsou, ne? Aby měnili zákony. A že je to dlouhý, nudný a nesrozumitelný text? Že by se kvůli tomu nadřely právní týmy? Že by na to padly dlouhé hodiny schůzí poslanecké sněmovny? No a co? Kolumbus do Ameriky taky neplul na kajaku a musel dlouho leštit kliky.

Dát do pořádku důchody, to je zase naprosto morální povinnost. Protože jen díky dnešním seniorům je tu pořád ještě co krást. Jen díky jejich celoživotní práci bylo možné dojit erár předraženými zakázkami, bylo možné nějak udržovat rozpočet a taky v této zemi kupodivu vznikly i nové obory, které vydělávají a obstojí v celosvětové konkurenci. Já naopak nevidím důvod, proč by dnešní důchodce měl být solidární s takovým Bartkovským, který ještě nic nedokázal, nic nenašetřil, nic nevytvořil, ale požaduje, aby se za třicet let myslelo i na jeho důchod. Jestliže bude zbytek života vytvářet hodnoty, tak ho ty hodnoty pak uživí i na stáří. Dneska to podle textů na Seznamu ale spíš vypadá, že mladí už dobře vědí, že nic nevytvoří a tak už dopředu chtějí svoje staříčky a stařenky ještě obrat.

Hytlermarketům se opravdu nebude líbit, kdyby se mělo ukázat, jakou lichvu u nás provozují. Oni tady trží biliony korun. Oni jsou ti, jejichž dividendy pak odplouvají do zahraničí. Ale opět… nejde kupovat salám za stovku a prodávat ho za padesát. Ale jde salám koupit za stovku a prodat za sto dvacet. Nemám nic proti tomu, když ho zákazníci koupí za dvě stovky. Ale ať o tom vědí. Ať to není tajné. Ať vědí, že ho někdo vyrobil za stovku a ať přemýšlejí, jestli by se nemohli rovnou domluvit s výrobcem a koupit si to levněji. To byste koukali, co všechno by se dalo vymyslet.

A ano, i tady bude nutné měnit jeden zákon za druhým. Na ministerstvu zemědělství to zanedbávají už hodně dlouho. A bude zapotřebí být kreativní, bude zapotřebí hodně přemýšlet, jak to vajíčko správně naťuknout. Ale není žádný přírodní zákon, který by tomu bránil… kromě nenažranosti. Kdo tvrdí, že to nejde, ten jen nechce přemýšlet, jak toho dosáhnout.

Jedno je ovšem jasné. Pokud už předem někdo ví, že to nejde, tak to samozřejmě nepůjde. Když nechci, tak je to horší, než když nemůžu. Když si národ zvolí ty, kteří vědí, že to nejde, tak bude mít stíhačky páté generace, bude mít elektriku za deset korun, dvojnásobnou daň z nemovitosti, inflaci jako prase a další konsolidační balíčky. Když národ zvolí někoho, kdo se alespoň pokusí, tak možná elektrika nebude nakonec za dvě koruny, ale třeba za čtyři. Ale když si u kormidla nechá současnou skvadru, tak má naprostou jistotu, jak to bude pokračovat.

Znovu se vracím k tomu, co jsem psal tento týden. Kdo se nebouří, kdo ví, že se pro to víc udělat nedá, kdo předem ví, že nic nemá smysl, kdo ví, že demonstrování nikam nevede (ale generální stávku ani útok na Strakovku nezorganizoval), ten prostě nic nedostane. Na toho se náš Blyštivý Péťa bude usmívat, přehrabovat se v nábojnicích pro Ukrajinu, zvyšovat armádní rozpočet, nahánět nás do třetí světové války a obírat nás na cenách elektriky i na koncesionářských poplatcích.

Já chci:

Kilowatthodinu za dvě koruny.

Cenovky v hytlermarketech, které nám ukáží, za kolik náš drahý Kaufland to zboží v Madetě, Olmě a Kosteleckých uzeninách koupil.

Zrušit koncesionářské poplatky a když to nepůjde jinak, tak i s Českou televizí.

Dát důchodcům, co jim patří, protože jen díky nim to tady ještě nějak funguje.

Zrušit grýndýl a emisní povolenky.

Tohle chceme všichni. Jen někteří se toho prostě pokusíme dosáhnout, i když to bude stejně těžké, jako postavit vejce na špičku…

…. a někteří už předem vědí, že to nepůjde.

Víte, komu bude patřit budoucnost, že?

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý kdo pošle dar alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihu (nebo knihy) z nabídky.  

269 thoughts on “Kolumbovo vejce

  1. Za mna, ako ignorantsku blondynu – nemame ciel. Ja viem, elektrika za dve koruny vyzera ako ciel … ale len vyzera … Co s nou budeme robit? Ja viem, varit na nej (mam elektricky sporak) … ale staci to? Poviete – rozbehne to zase priemysel … ale aky?

    Nebolo by lepsie dat si ciel, a hladat sposob, ako sa k nemu dostat? Napriklad, co ja viem … nie je hlinik na platicka od liekov .. no, oni nie su ani tie lieky, ze ano … tak co si povedat, ze obnovime vyrobu aspon zakladnych liekov v CR? … a pokracujeme odtial … co na to treba? No asi tu elektriku za dve kacky, ale nie je cielom ta elektrika, ale tie lieky … alebo chceme velku drubezarnu, co pokryje celu spotrebu masa a vajec v republike … aj k tej bude treba tu elektriku … ale nejdeme primarne po elektrike (a az bude za dve kacky, budeme sediet na zadku, a s velkymi ocami vykladat, co vsetko by sa teraz dalo), ale nezastavime, az nebude ta drubezarna …

    (ano, viem, urcite su dolezitejsie veci, nez lieky a vajcia … ale hovorim, ja som len ta blondyna bez prehladu)

    1. Tak jde o to vytvořit podmínky, ve kterých se dá podnikat. V Německu to díky Greendealu a odstřelenému Nordstreamu nepůjde. Buď se výroby přesunou do USA eventuálně Číny, Indie, Ruska nebo taky k nám. Kam se přesunou, tam půjde životní úroveň nahoru.

      1. Lenze ony sa tie vyroby presunu, a lacna elektrina nam ostane k prdu … k prdu teda nie, domacnosti ju potrebuju tiez, a ja budem prva oslavovat, bo kuchyna ide furt, a pred prackou som objavila perpetuum mobile – spinave pradlo pribuda za absencie akejkolvek dodanej energie … ale vyroba bude fuc, pripadne v stadiu stahovania, to sa uz dotiahne do konca, ked sa raz zacne … kebyze sme si dali za ciel ze bude taka a hentaka vyroba u nas, a zistovali podmienky, za akych by u nas bola, sa stavim, ze jedna z podmienok by bola lacna elektrika, ale urcite by to nebola jedna jedina podmienka … a pri zabezbecovani onej ‚rozhodnutej‘ vyroby by sa nastavili podmienky, aby sa tu vratila aj ina vyroba … mi nepovedzte, ze ked zlacnime elektriku, tak sa tu obnovia cukrovary, vyroba liekov, ci nedajboze hnojiv … ale ano, budeme mat ‚podmienky‘ … lenze ja som iba prizemna blondyna … podmienkami deti nenakrmim

        1. Léky myslíte asi generika (na vlastní vývoj již nemáme lidi ani peníze)? To si vezme na starost Válek nebo jiní fialoví odborníci? Stát jim otevře účet a oni začnou podnikat na světovém trhu? Co když za dva roky sem začne posílat Indie krabičku antibiotik po 10 kačkách a celé to obratem krachne?

          1. jojo. takhle nejak to rikal Klaus v devadesatkach, kdyz tvrdil, ze nemusime vsechno vyrabet, ze si to muzeme dovest.
            Vidim, ze jeho myslenky jeste porad ziji.

            1. On to myslel jinak. Ne všechno. Jen to co neumíme výhodněji.
              Jenže Klaus je konservativní „rakušan“.
              Jsou výjimky z toho pravidla. Proto třeba Bastiat k francouzskému clu na anglické obilí je vedle jak jedle. Protože pro strategicky významný statek a uchování ….
              a teď přijde ATOMOVKA:
              ZACHOVÁNÍ SCHOPNOSTI ho vyrábět, to neplatí.
              Tuhle někdo vhodně připomněl Machiavelliho.
              Za takový statek zvláštního druhu považuji i armádu.

      2. Zajisté. Produkční centra.Bez produkce není peněz, bez peněz do hospody nelez. Peníze nepodložené užitečnými statky k jejichž směně slouží a promítnuto v ceně jsou měřítkem jejich hodnoty, přirozeně ztrácejí na ceně.

      3. Toto som mala na mysli … toto bola tiez prilezitost, a aka … a ako dopadla …

        „V posledních letech se v Česku na dotacích vyplatilo přes půl bilionu korun.“
        „Velkou částku jsme například dali na vytvoření genderových auditů. To je i srovnání platů mužů a žen.“

        https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-dotace-jsme-vyplytvali-na-lesni-cesty-proto-nemame-dalnice-rika-kala-236528#source=hp&seq_no=4&dop_ab_variant=1130941&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_campaign=abtest218_mobil_bez_boxiku_firem_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  2. Já bych toho chtěl…. i zlatý.. .
    Sbírka… či třeba na hospic?
    …..

    Tak ač se vám to mnohým tady, a to se považujete, svým způsobem za elitu, neříkejte, že ne, odpovězte pravdivě na otázku, příkladmo… byl by Petr Pavel zvolen prezidentem, kdyby měl ksicht jako mladý Václav Klaus? Naslouchali byste například Rajchlovi kdyby mluvil jako, pamětníci vědí, Václav Benda?

    No tak. Tak už víte čím se většina lidí ve svém rohodování řídí. Co v očích to v mysli. Ve svém životě i v politice. V poměrech alespoň trochu přijatelných, nynější jsou přes veškeré nářky velmi přijatelné, za své úspěchy i neúspěchy, až na výjimky, že se stanou obětí nehody, nemoci či zločinu, mohou sami.

    Kolik z těch, kteří se sejdou aby protestovali proti vládě, ať je jaká je, mají své záležitosti v pořádku, žijí ve spokojených manželstvích, příkladně vychovávají své děti, své příbytky, třebaže prosté, mají čisté a upravené, pečují o své zdraví, místo plýtvání časem po hospodách před televizní plackou či bloumání Internetem po senzacích, drbech na sociálních sítích, vzdělávají se a snaží se o zlepšení svých poměrů?

    A co že já? Poctivě uznávám, že nejsem li s něčím spokojený, většinou za to nemůže vláda,
    ale já sám. Například jak užitečněji pro sebe bych mohl využít čas který spotřebovávám například pindáním tady. Abych si takovým podrbáním svého ega udělal radost hned a snáze než čímkoli jiným. To jsem jim to zas nandal, že. Já si to umím přiznat.

    A co vy?

    1. 1) Volil jsem Babiše, pokud by byl mladší Klaus v nabídce, volil bych mladšího Klause.

      2) Ano naslouchal bych – naslouchal jsem blahé paměti Ransdorfovi, naslouchám Baštovi – poslouchám všechny, kteří mají koule mi něco smysluplného a podnětného sdělit.

      3) Vychoval jsem dvě děti, obě pracují, sám také pracuji, udržuji v chodu a čistotě dvě nemovitosti, nekouřím, sportuji, na pivo občas. Přesto na vládě nenechám nit suchou, rozhoduje-li proti zájmům tohoto státu a národa.

      3) Na televizi téměř nekoukám, mám jiné koníčky, mozek se stále snažím něčím zaměstnat.

      4) Kromě několika věcí, za které může firemní byrokracie a moje neschopnost smlouvat o cenách, tak za zbytek mých nespokojeností může opravdu vláda (EU, USA …). Ty, co jsou nyní u vesel, jsem ani jednoho nevolil (ani do EU parlamentu).

      Jsem nespokojen např. s nákupem F35 a smlouvou s US Army – za to si můžu já?
      Jsem nespokojen se systémem emisních povolenek (potažmo celého zeleného šílenství) – ani jednoho pošuka, který v tom jede, jsem nevolil – mohu si za to já?
      Nesouhlasil jsem s výstavbou nesmyslné a předražené cyklostezky u nás ve městě – radní, kteří to protlačili, nebyli mnou voleni. Mohu si za to sám?

      Schumachere, jděte s tím blazeovaným mistrováním už do hajzlu.

          1. Schumacherovi hlavně vadí, že by pak neměl akcie ČEZu…
            Jinak nás tu mistruje pořád, jako by tu sám nežil a nebyl v tom až po uši, jako my.

                1. Vy jste z podobného kadlubu jako Schumacher. Prostě se smiřte s tím, že i požadavek kompletní vyvlastnění akcií ČEZu, ( či čehokoliv jiného nebo či něco jiného) je legitimní požadavek – zda je v daných intencích legální, je otázkou vůle a funkcí času.

                  1. Jistěže. S tím rizikem každý rozumný investor počítá. Je poučený, protože to už bylo. Svět je veliký. Jen si musí dát pozor aby za dráty či ještě hůř neskončil sám.

                    1. Ten investor do toho šel, až byly podepsány mezinárodní smlouvy O ochraně investic. Takže stát může vyvlastnit, ale potom se již bude jen dívat, jak jeho neúplatní právníci prohrávají jednu arbitráž za druhou v USA či Německu. Se divím, že to Fiala ještě nespustil, mohli jsme to vzít zkratkou.

                  2. zcela vyjímečně mám k V ám dotaz. Totiž jestli víte, komu chce 5ti kolka ty vyvlastněné akci střelit. Víte, nebo jste už na seznamupříjemců, že se toho tak zastáváte..

                  3. Zajisté, že s Kocourem máme něco společného. Jsme bastlíři. On je profík, já jen amatér.
                    Bastlení rozličných vehementů vede je komplexnímu pohledu. Krom toho k nepochopení i k nelibosti některých jsme příslušníky církve Ohmovy.

            1. Ty akcie nebyly zadarmo. Výnos z nich je výnosem z odložené spotřeby. Bonus za zdrženlivost. Jako „čokoládový test“. Ostatně můžu je prodat a koupit jiné. Jenže proč prodávat krávu, která dobře dojí? Je jedno, jestli je to podíl na krávě nebo celá kráva. Dáte si na střechu soláry, soused se Vám pošklebuje z hospody, že jste blbej….a pak požaduje Vaší elektřnu. Místo elektrárny si představte pekárnu, cokoli.
              Pak Vámi volená banda idiotů předhodí něco jiného, prodá aby měla za co si Vás kupovat, a jak to začne vydělávat a jak jí dojdou peníze, s Vaší podporou to žádá zpátky.

      1. Jistěže vše vyjmenované by mi mohlo vadit. Jenže jsem s tím smířený. Každou korunu zaplacenou na daních, na desátku, pokládám za předem ztracenou. Nanejvýš mohu být příjemně překvapen,že byla vynaložena na něco pro mě užitečného. Příkladmo občas poslechnout si kostelní zpěv může být příjemné.

      2. Mě to baví. A navíc, když mám ty akcie ČEZu, svoje odpracovaly, mohl bych nepřidat a koupit…

        Mohl jste volit líp, Ivě svém životě lecos udělat jinak … tak to má každý.
        Proti vládě můžete je protestovat, nic na tom nezmění. Babiš….vzpomeňte na Vrbětice.
        Abych byl spravedlivý, s onou opozicí v zádech, jeho podadesátiprocentní reálně menšinová vláda měla omezené možnosti. Plus EU a … NATO. Byl by majdan.
        Rozumné je přestat se užírat vládní politikou, a ve volbách volit lépe. S vědomím, že preference spoluvoličů nezměníte.

    2. To je dobrá obhajoba jakéhokoliv režimu.
      Komunistického.
      Frankovského, Salazarovského, Pinochetovského.
      Běloruského.
      Čínského i severokorejského.
      A co teprv ukrajinci.
      Kdyby jejich občani nemarnili čas nadáváním na vládu.
      Kdyby radši přiznali, že jsou líní a trochu se doma vzdělávali, kde už mohli bejt.

      Pokusy o werichování většinou stojí za hovno…

      1. Tento režim je potvrzován ve svobodných volbách. Naposledy třikrát. Většina voličů to tak chce nebo je s tím smířena.

        1. Dělají to přesně podle vašich rad.
          Sedí doma, učí se, neplýtvají svým časem, pilně zušlechťují své příbytky a volí Fialu.
          Kim čong Una.
          Lukašenka.
          Bidena.
          Jsou si vědomí, že chyba je vždycky v občanech a za všechno si můžou sami.

          1. Já sice SPD, i doporučuji, ale když píšete, hmm… Zamyslím se nad svý
            mi reálnými potřebami. Jestli třeba….

            Jak to tenkrát bylo… v hospodě….
            „Já budu volit komunisty!“
            „Franto, neblázni, víš co jsou zač, jak v Rusku, vezmou ti i Tvou ševcovskou dílnu.“
            „Ne, já Klémovi věřím. Je z řemesla jako já. Tihle jsou spravedliví, seberou jen velkém fabrikantům.“
            …..
            Pak „na uranu.“
            „Pepo, co tady děláš?“
            „Zavřeli mě za protistátní agitaci. Dvanáct let. A co Ty, takovej spravedlivej….?“
            „Já dostal taky dvanáctku. Za ohrožení národního hospodářství. Měls pravdu. Všechno mi vzali. No, všechno ne. Nechal jsem si nějakej vercajk, špulku dratví, lep, kousek kůže, to se doma vždycky hodí. Přišel soused, abych mu spravil botu. No a pak mě udal. Napařili mi to i za buržoazní původ. Dědek byl taky živnostník.
            Kléma taky, jenže u těhle se to tak nebere. Advokát mi vysvětlil abych držel hubu, že bych mohl dostat horší paragraf, a ti už by šlo o špagát. Za špulku dratví, kousek kůže….Že já Tě v tý hospodě neposlech. Kdyby nás bylo víc…“

    3. Co tím chtěl básník říct? Že nejsme dokonalí? No nejsme. Někdo má to doma neuklizený, ale vzdělává se, jiný zas kromě úklidu nic užitečného nedělá. Ahá, už to mám! Máme se dobře, ale jsme takoví mizerové, že i přesto remcáme na vládu, která nás vede do zádele. Místo toho bychom měli pečovat o zahrádky, neškodně kutit na chalupě a myslet si, že tím se to všechno spraví a budeme mít tydlecty pozitiva a sociální jistoty. No, nebudeme. Naši moudří předkové si všechen ten náš blahobyt, ve kterém teď žijeme, vydobyli. Ne prací na zahrádce a vlastním sebezušlechťováním, ale tvrdým odporem proti vrchnosti. Proti Habsburkům, proti bezohledným kapitalistům, nacistům, komunistům. Nic nebylo zadarmo a bezbolestné. A teď tu štafetu musíme převzít my.

        1. Strašně. Pořád mají knížete. Jsou tak zblblí, že v referendu hlasovali pro něj. Tak feudál je má zmáklé. Odmítají republiku.
          Přitom, jak pěkně by si pak mohli zanadávat…

          1. Neuvěřitelné. Přitom taková velmoc, rozlohou srovnatelná s plochou od Modřan až téměř k Hostivaři, by měla mít přinejmenším velkokrále.

    4. Re Schumacher:

      Spousta důchodců, samozivitelek, zdr. postizenych
      a mizerné placených občanů s vámi asi souhlasit nebude. Pokud tady existuje způsob, jak to napravit, proc bychom si
      o něm nerekli a nezkusili si zastavkovat? To že každý by měl zapracovat sám na sobě je jasné.

      1. Zdravotně postižené bych vynechal. Ti kteří si to nezpůsobili mají požívat solidarity.
        Ostatně nic vám nebrání dotovat nějakou samoživitelku. Možná že byste si i vrznul. Ne? Tak. Je to vaše svobodná volba. Ponechte ji i ostatním.

        1. Nemáte pravdu v jedné zásadní věci. Jde o to, že společnost jako celek vytváří nějaký společenský produkt a ten se pak nějak rozděluje. Z toho koláče si každý něco ukousne, ale ten díl není stejný. To je v pořádku, někdo přispěl k tvorbě víc, někdo míň a někdo vůbec. Ovšem vývoj v poslední době spěje k tomu, že ukousnutý podíl některých se vzhledem k celku relativně zvětšuje, u jiných stagnuje, no a u většiny klesá (i když třeba absolutně někdy mírně roste). Tady je zakopaný pes, se kterým nikdo jako jednotlivec nic neudělá. Vy vyzýváte k tomu, aby se každý snažil zvýšit svůj příspěvek, že si pak třeba i ukousne trochu víc. To je sice pravda, ale z té jeho práce navíc si zase daleko víc ukousne někdo jiný. Čili jedni se podle vás mají udřít k smrti, aby se měli o maličko líp a někdo jiný se měl o hodně líp, a přitom se zdaleka tolik nenadřel.

          Opravdu si nemyslím, že by přínos jednoho ředitele banky k společenskému produktu byl odpovídající přínosu 100 zdravotních sester, přesto si on z výsledku ukrojí klidně 100x tolik než zdravotní sestra. Vy vybízíte zdravotní sestru, aby si po večerech přivydělávala jako uklizečka nebo prostitutka, ponižujete ji, místo abyste se snažil umenšit tu disproporci v tom, co ti dva za odvedený příspěvek společnosti dostávají zpět. Nebo se aspoň snažil, aby se ta disproporce nezvyšovala. Aby za rok-dva nezískal bankéř to, co 200 sester. A tak dále.

          Tady je ekonomické jádro pudla, to, co nikdo nezmění sám od sebe, co se změní jen se zásadní změnou systému.

          1. Rozumím. Navíc potřebná sociální koheze. Ovšem pak je otázka kde vezmete příkladmo toho kvalifikovaného ředitele banky….
            V konečném důsledku to nutně musí vést k plně řízenému hospodářství, omezení přístupnosti hranic pro zboží i pro lidi. Zamyslete se nad tím jak konkurenceschopný by takový systém byl. Odpověď je v
            minulosti.
            Snaha řešit potíže je. Různá. I hůzná.
            Základní jejich příčinou je, za e lidé jsou si nerovni ve svých schopnostech a potřebách.Rozumím, že Vás dráždí, se příkladmo čutálista má větší výdělek než zdravotní sestra. Zkoumejme proč to tak je. Hledejme odpověď.
            Nějakou možností je regulace v kultuře. Že něco není zakázané ale je považováno za neslušné. Že s takovým nikdo slušný nepůjde na pivo.

            Kdybych věděl jak to vyřešit bez negativních vedlejších důsledků, nechal bych si střihnout na frak pro Nobelovu cenu.

            1. Otázkou Schumachere je, k čemu nám ten ředitel banky, či banka sama, doopravdy je. Chápu, že si to jako držitel výnosných akcií těžko připustíte.

            2. Tahle vláda se potíže nesnaží řešit – ona je sama způsobuje!
              Čím je asi způsoben nedostatek léků, stoupající inflace a s ní drahota, kam se podíváš?
              Čím je způsobeno, že Škodovka zavírá Kvasiny, údajně kvůli nedostatku plastů?
              Pokud by sem proudil levný plyn a ropa, plastů by bylo dost, formy z fabriky subdodavatele, která má potíže, se přece dají převézt do jiné lisovny a vyrábět plastové díly jinde. Jenže tahle vláda zlikvidovala diverzitu výroby, kde to jen šlo. Tak se vinou vlády stane, že výroba z Kvasin se přesune třeba do Rumunska, kde mají levné suroviny i pracovní sílu.
              O kolik pracovních míst vinou této vlády lidé přijdou? A kolik dalších takových krachů je na obzoru?
              Myslet si, že zrovna VW chce zlikvidovat evropský průmysl, je takové…krátkozraké.
              Tento stát ve velkém kurví tato aktuální vláda, na postcovidové potíže už nejde hodit nic. A léky chybí vlivem reexportů do země, která si svým nacismem způsobila potíže takového rázu, že pravděpodobně jako národ zanikne.

          2. Příkladmo zdravotní sestra.
            Otázka jaký očekávaný zisk a jaká životní představa (nejen peníze) vedla k její volbě.

            Stejná otázka na bankéře, čutálistu…na kohokoli z nás.

          3. Vaše úvahy jsou kvalitní, podnětné, lze s nimi pracovat. Zkoumat, hledat příčiny, modelové situace, hledat a snažit se nastavit pracovní bod systému mimo krajní meze. S vědomím, že v důsledku přirozené lidské nerovnosti nemůže být dosaženo nedokonale představovaného ideálního stavu.
            Nynějšek přes snahy o regulaci a organizaci na základě omezeného poznání je důsledkem spontánního řádu založeného na mezilidské interakci, individuálních potřeb a způsobů jejich uspokojování v rámci toho řádu.

            Naproti tomu úvahy některých zde považuji za tragické.

          4. A co dokonce maník, který si vsadí a vyhraje 100 milionů? Zabavit mu je?
            Je to i o štěstí.
            A ten bankéř je také pod drobnohledem svého šéfa. Pokud si nevydělá na svůj plat, tak bude odejit.

              1. Ne, nic není třeba znárodňovat, máme k dispozici skvělý vynález zvaný daňový systém. Tam je potřeba poladit parametry, aby ta dělba byla vyváženější, hlavně aby se ty nůžky dále nerozevíraly.

              2. Pardon, něco přece jen potřeba „znárodnit“ je. Strategickou infrastrukturu, tam je bezvýhradně nutné, aby měl stát rozhodující slovo.

            1. Vždycky je to o štěstí, pane Eto. Ve větším nebo menším měřítku, ale přece si nemyslíte, že by třeba pan Daniel Beneš, nic proti němu, má nějaké natolik výjimečné až exkluzivní schopnosti, kterými v desetimilionovém státě nedisponuje nikdo jiný…

              Co se týče toho, jak to udělat, viz má odpověď panu Schumacherovi. Výhra v loterii je sice trochu nesystémový prvek, ale dovedu si představit zvláštní procentní odvod z výhry do fondu určeného k léčení závislých hráčů a podpoře jejich rodin, protože to štěstí jednoho je (vždy) vykoupeno neštěstím spousty jiných lidí. Takže nevidím důvod, proč by se o to své štěstí nemohl částečně podělit s těmi, kdo ho neměli. Dtto pan Beneš.

  3. Já příklad s Kolumbovym vejcetem nemám rád, a panu Kolumbovi bych jeho experiment neuznal, protože jeho vejce nestojí na špičce, nýbrž na plošce, která vznikla špičky odstraněním. – V těchto místech odolám pokušení a zdržím se přednášky o míře na množině; čtenář to nepochybně ocení.

    Ve všem ostatním, o čem článek pojednává, s Vidlákem vřele souzním.

          1. To – domnívám se – nemáte tak úplně pravdu. Ony ty „prostředky“ v systému existují, ale jako systémová chyba. Jejich existence v systému není výsledkem snahy o jejich vytvoření, nýbrž důsledkem složitosti a nepřehlednosti systému. Něco jako neošetřené díry v operačním systému.

        1. Nynější zdejší systém jsou občané, kteří ho volí. Zněnit systém znamená změnit občany, změnit jejich preference, anebo násilím je vyřadit z rozhodovacího procesu.

          1. Voliči a voličky mohou (až na Senát) volit jen partaje, tedy jde spíše o hlasování, než o volby.
            To je jako by zákazník supermarketu měl možnost nakoupit si buď paletu kofol, nebo tři přepravky Budvaru, nebo sto kilo šunky, nebo pytel sucharů atd apod. Nemohl by si koupit jeden pecen chleba, litr mlíka nebo čtvrtku másla.
            Ano, musel by se změnit systém voleb, ale to by nebyla zapotřebí revoluce, prostě by se volilo do Dolní sněmovny přibližně (chtělo by to také upravit volební okrsky, nejlépe kleisthenovským způsobem) jako do Senátu.
            Změnit systém jako takový by znamenalo, dle mé maličkosti, změnit finanční systém. Ale evolučně, podporou lokálních či sektorových paralelních měn, předvidatelným způsobem se kazících.

          2. Jedině „lidu“ na stříbrném podnose ozřejmit skutečnost, realitu. Mnozí si realitu nebo něco, co má k velmi blízko dokáží sehnat/vytvořit/nalézt i amatérsky.
            Pravdivé, necenzurované informace. Proto už tady delší dobu melu o nutnosti dát do provozu kanál, který to bude dělat. Zpravodajský, ne publicistický nebo dokonce investigativní. Placený erárem. Bez reklam.
            A ostatní – ať si jedou z reklam nebo donátorů. Nebo systémem Netflix. Volná soutěž.
            Tohle je číslo 1 na Vidlákově sezamu!

            1. Přesně tak, informace, komunikační kanály, to je jedna z těch zbraní, které si oni bedlivě střeží. Teď jim trochu utekl technologický vývoj se všemi těmi internety, ale už pilně pracují na tom, aby to napravili. Otevřelo se krátké okno pro opětovné nastolení demokracie. Buďto ho využijeme, než se zavře, nebo budeme čekat další desítky let. Nebo navždy.

          3. Občany není třeba měnit, je třeba změnit volební a daňový systém. A systém finanční podpory politických subjektů ucházejících se o voličský hlas. Není přípustné, aby bylo možné politické subjekty uplácet ve stylu pana Barty a spol.

          4. Jsou jeho součástí, to ano. Ale to není vše. Vážně jste tak… hledám vhodné adjektivum, abych neurazil… v rozhledu vnějšími podmínkami omezený, že nevidíte ono you have to be selected to be elected?

            Položím před vás na stůl hrst kuliček: černých, modrých, zelených. Až mi z těch tří barev vyberete bílou, dám vám za pravdu.

          5. Nynější zdejší systém jsou občané, kteří ho volí.
            Nikoliv. Zdejší občané jsou jen jednou ze součástí zdejšího systému. A systém se pro svoje zachování navzdory občanům neštítí ničeho – od angažování nejrůznějších scallopů a cemperů přes úřednickou zvůli po okázalé policejně justiční zločiny – viz co se děje na Slovensku.
            Pravdu má Alef – režim nejde porazit v rukavičkách, dodržováním jeho pravidel.

    1. Taky si myslím, že to není nejvhodnější příklad. Daleko lepší analogií pro situaci, v niž se nacházíme, je ten s gordickým uzlem, který se roky všichni marně pokoušeli rozplést. Nakonec se obecně začalo soudit, že to nejde.

      No a pak přišel Alexandr Veliký, bez dlouhého rozmýšlení se rozmáchl mečem, uzel rozsekl a bylo hotovo…

      ttps://cs.wikipedia.org/wiki/Gordický_uzel

      1. Já bych se nějakému většímu hledání analogií raději vyhnul. Každá analogie z principu nutně kulhá – jde o vždy jen o podobnost, více, ale ve většině případů spíš méně těsnou.

        Lidi pak rádi zamění analogii za ekvivalenci a na přehmat je zaděláno.

        1. Nejenom. Lidé rádi vytvářejí na základě kulhajících analogií “ zákonitosti“, protože lidé mají rádi jistoty, ne nejistotu.
          Informací jsou především rozdíly, to znamená že např. tolik prosazovaný v posledních dekádách narativ že nacismus (potažmo fašismus) rovná se „komunismus“ (závorky proto, že se nejednalo o komunismus, ale o režim pod vládou jedné /byť kamuflované Národní frontou/ strany, o jakýsi druh centrálního byrokratického kapitalismu ), takový narativ není nic než bublaninou, nebo chcete-li tak banálním oznámením, že jedle i buk jsou stromy. Nakreslete dva STROMY, který si zvolíte ? Tak, aby to byly dva STROMY. Co z toho zjistíte, jakou informaci ?
          Nakreslete jeden buk a jednu jedli. Tedy také dva stromy. No ale těch informací, kolik jste takhle získali !
          Až rozdíly mají informační hodnotu.

          Takže analogie ano, ale opatrně ….a nemávat cárem papíru s nápisem “ je to stejné“, nýbržto klidně stát a ukazovat “ v čem je to jiné a proč“.
          Pak třeba nedojde k takovým trapným situacím, kdy laik je nucen vysvětlovat (a do souvislostí dávat) funkcionáři katedry severoamerických studií pojem “ infant industry“. 😀

          No nic, trocha tej volební muziky :
          https://www.youtube.com/watch?v=ZQAkjdrgo7M

    2. Teď jsem zrovna zopakoval experiment ukázaný na Twitru (nyní X). Vemte si třeba talířek, nepatrně ho posolte kuchyňskou solí, postavte na to vejce na špičku a držte ho tak nějakou dobu.
      Pak odfoukněte sůl a neporušené vejce stále stojí na špičce.
      Muskovo X – to je platforma svobodné, necenzurované výměny informací. Najdete tam skoro vše.
      Elon Musk je technický genius, ale rozumí i politice a svobodě slova. Nákup Twitru byl jeho další geniální tah…

      1. Vejce sice stojí na špičce, ale jen proto, že se nenachází v rovnovážné poloze vratké. Je v rovnovážné poloze stálé, podepřeno že stran zrníčky soli. Stejně tak byste mohl zapíchnout vejce špičkou do písku, princip je týž.

  4. Ano, správně. Nepůjde to. Pokud se třicet let štosuje úpadek neokoloniální gubernie, drtivou většinu produkčního kapitálu ovládají nadnárodní vyděračské klany, tak hytlermarkety jsou reprezentací a součástí vládnoucích zahraničních gangů. Grýndýl zrušen nebude, bude se pouze pokrytecky ukazovat na objektivní potíže, proč to jde tak pomalu. Pokrytectví je hlavní rys vládnoucí ideologie. Do jaké míry budou další budoucí vlády zdejších satrapů zanořeny do zadelí brusele a USA do té míry to stále nepůjde. Nedělejte si iluze i když naděje a kolumbovo vejce jsou hezké vzdušné zámky. Až přijde na lámání chleba, tak se polojaponec, majerová, šlachtík, jindra i konečná sežerou mezi sebou a bude opět vymalováno. Vsaďte se. Nic ve zlém, ale třicet let devastace se nezmění kouzelným proutkem. Hezký den.

  5. Tak ono to má i druhý konec. Naše ceny při otevření trhu nemůžou spadnout moc pod ceny okolních zení, ale ani vylézt nad. Cenová hladina je tím daná. A ano, v Německu a Rakousku skutečně věci nejsou levnější než tady. Ovšem mají trojnásobné mzdy – nutno říct že za stejně náročnou a stejně kvalitně odvedenou práci jako děláme my tady. Řešením je tedy zvýšení mezd na západoevropskou úroveň. Když to jde tam, proč to nejde tady? Stačí to dělat stejně jako oni. To je reálná podstata včera zmíněného „bereme si za vzor bohatší země“.

    1. V tom pripade zrusit otevreni trhu. Me je celkem u prdele, ze jsou Nemci padli na hlavu a spolehaji na to, ze vyjde slunicko a sousedi prilozi pod kotel.

      1. Jenomže my jsme jožko na hlavu padlí pak ještě více!

        U strategických věcí NIKDY neměly být „otevřené“ trhy a burzy,
        maximálně jen a až pro přebytky.

        Levně privatizovat a za draho stát zpět po ziscích plynoucích cizím to samé vykupovat,
        by mělo být spíš na kriminál.

        A takto to může (níže) dopadnout-kdo je víc padlý na hlavu?
        „Němci elektřinu za 15 a Češi za 200 EUR“ níže – názornější ukázka netřeba.

        Němci si „sklidí“ užitek „větším nákupem v bloku“
        a veškeré bonusy i díky jejich ujeté zelené politice.

        My (jako idioti) a zejména na naše náklady i budoucí posilujeme a udržujeme přenosovou soustavu, uvažujeme o zaplacení dalších bloků na dluh a pro co – s burzou?

        Proč neplatí Němci za „protečení“ elektřiny z jejich větrníků přes ČR jako mourovatí?
        Proč si Němci nestaví a hlavně nezaplatí od svých větrníků přenos sami, to samé další země?
        Proč máme financovat na dluh obyvatel ČR další bloky elektráren v tomto ujetém systému?

        Aby někdo cizí mohl nakupovat od nás ve „větším bloku“ více a levněji, než my zde doma?

        Němci si zřejmě spočítali, že neudržovat jaderné elektrárny …se jim vyplatí,
        když mají okolo sebe idioty, kteří kde co zafinancují za ně.
        A oni si pak výhodně a levně „ve větším bloku“ vždy od malých nakoupí.
        To by jeden blil!

        Není žádný rozumný důvod pro to,
        aby si země výrobce kupovala vlastní výrobu a spotřebu přes burzu
        a tak i jen riskovala nejisté, natož vysoké ceny,
        platila zisky překupníkům
        a cizím jsme pomáhali na naše náklady ušetřit, či vydělat.

        Není žádný rozumný důvod podporovat na náklady daňových poplatníků ČR
        celý ten burzovní kolotoč financovat,
        účastnit se dalšího okrádání emisními povolenkami,
        není důvod přes ČEZ… půjčovat (půjčené) peníze(zálohy) na kšefry burziánů a překupníků….
        ČEZ… možná vydělá(vydělají), ale obyvatelé a firmy(nejen) v ČR těžce doplácí,
        nakonec i na jeho(jejich) zisk.

        Pro tyto evropské „hodnoty“ a „wellfare“ to děláme?
        Zešíleli jsem?
        Jsou snad naši politici vydíratelní, či zkorumpovaní, jsou agenti cizích zemí a zájmů?
        Jak si to jinak lze vysvětlit?
        Na toto jen s jejich blbostí nevystačíme….

        TO samé ty F-35,
        proč máme na dluh financovat USA výrobu vojenských letadel a pracovní místa
        a opravy chyb (i jen pro veřejně mediálně přiznané závady) uzemněných kusů?
        Navíc předražená současná konfigurace bude při dodání až kolem 2030 už zase zastaralou…
        Rozumné je s nákupem minimálně počkat, když na dodání se má také čekat roky.
        Není kam spěchat.

        Kdo toto podporuje měl by být označen jako cizí agent a škůdce zadlužené a chudnoucí ČR .

        NEMÁME na to, takto se rozpočet nedá „stabilizovat“.
        NEMÁME ani na 2 % HDP na zájmy NATO…. takový závazek jsme měli dávno odvolat, oddálit.

        Navíc si to nemůžeme dovolit ani morálně,
        POKUD musíme šetřit i na důchodcích,
        POKUD musíme šetřit na školství,
        POKUD nemáme na nákup údajně dražších léků (Válek od válu!)….,
        POKUD není ani 50 tis pro dorovnání inflace na každé dítě již narozené s rodičem na rodičovské
        a přitom právě děti jsou jediná smysluplná „důchodová reforma“……

        Gripeny nám údajně nabízejí prodloužení dokonce nyní s výhodnou slevou
        a jistě by se dalo ještě „přitlačit“
        a na obranu území ČR stačily, tak musí stačit dál.
        Už zase prý hrozí další větší vlna ilegální imigrace a Slováci už prý mají problémy….
        i tam budou třeba peníze a i ty jsou v podstatě „na obranu“.

        A tato vláda?
        Raději zdraží DPH na tak drahé intimní ženské potřeby, všem na léky
        a miminkům dokonce kojeneckou vodu…..!

        Největší „ozdravný balíček“ se pak jeví takovou vládu zabalit a odeslat bez návratu…..
        Včera bylo pozdě!

        Lidé, čtěte:
        „Elektřina pro Čechy za 200 eur, pro Němce za 15 eur – i takto může fungovat energetická burza.

        V případě blokových poptávek se tak levná elektřina v daleko větších objemech dostane do jiných států, protože toho nakoupí VÍC, i když třeba nabídnou nižší cenu než my.

        Koncentruje se tam vyšší mezní užitek,“ dodává Durčák s tím, že levná elektřina sice může protéct Českem, ale SKONČÍ jinde.

        Elektřina prochází burzou a na ní jsou zájemci z celé Evropy. Nemáme tak žádnou přednost třeba proti Balkánu. Na burze se stanovuje průměrná cena podle PRINCIPU wellfare – roli tedy hraje i přidaná hodnota. Tím dochází tomu, že ten, kdo nejenom nabídne více, ale také odebere více,
        může mít přednost,“ popisuje šéf české přenosové soustavy.“
        Zdroj:
        https://www.seznamzpravy.cz/clanek/porady-inside-talks-levny-proud-z-nemecka-muze-byt-past-cesi-platili-200-eur-nemci-jen-15-236534

    2. To drive zamrzne peklo, nez aby se u nas dorovnaly platy na zapadni uroven.
      Z tech platovych rozdilu Zapad sponzoruje svoji vysokou zivotni uroven …

    3. re: “ v Německu a Rakousku skutečně věci nejsou levnější než tady. Ovšem mají trojnásobné mzdy – nutno říct že za stejně náročnou a stejně kvalitně odvedenou práci jako děláme my tady“

      Jó, a kdopak je tam asi živí? Pročpak mají ty trojnásobné mzdy za stejnou práci? Kampak jdou vsechny ty dividendy. Chce to trochu přemýšlet, víme.

      1. Jako jo, možná to tím je. Pojmenujme tedy ten problém a řešme ho. Není ale pravda, že každá země, ve které jsou zahraniční investice, je vysávaná kolonie – typicky Jižní Koera vs Severní je dobrý příklad. To by pak stačilo uzavřít trh a vykopat zahraniční investory a byl by ráj na zemi – anebo ta Severní Koera. Jak to vybalancovat a nastavit. O tom by měla být odborná diskuse, ale to by ti odborníci nesměli být zároveň lobbisti těch zahraničních investorů. Má tahle země vůbec nějaké odborníky – třeba v tom PRO, když to mají v názvu?

      2. Trojnásobné mzdy mají proto, že na tamním (částečně regovaném)pracovním trhu nelze požadované zboží- pracovní sílu opatřit levněji.
        Kapitalista se snaží nakupovat pracovní sílu tak jako vy kupujete pracovní sílu pekaře obsaženou v rohlíku. Nejlepší za co nejnižší cenu.

        1. Šumi,jen se dejte jako ostatní ohlupit dalších 34 let.
          Asocialni režim dřevního kapitalismu vytuneloval z Ústavy celý potřebný systém a režim včetně k němu příslušejících zákonu,ten si zvolila sama SV ,tedy i vy jako její člen.
          To Asocialnimu. rezimu umožňuje platit jen třetinové mzdy při absenci odboru,které dnes řidi Aspen institute tj Rotschild za potlesku samych odboraru.
          Fuj fuj fuj to je hnujj.
          Soudí naše Anička dušička .

    4. Přátelé, nejsem ekonom, ale ty „dílčí návrhy“ jsou „na hlavinku“.
      Když se zvýší mzdy, zvýší se náklady a naše zboží zdraží natolik, že nebude prodejné. Nebo firma zkrachuje.

      1. Právě že ne. Jen se sníží obrovský zisk zahraničního majitele na normální úroveň. Jenže to bychom museli dělat finály a ne subdodávky. Museli bychom být ve výrobním řetězci „kuchaři“ a ne „bába na špinavé nádobí“. Anebo taky všichni emigrovat do zemí, kde líp platí – když je všechno tak otevřené. Anebo se zase zavřít, zavřít hranice, zavřít trh, vystoupit z EU, embargovat západní zboží, postavit znovu RVHP. K úvaze je víc variant. To je opravdu odborná, ne ideologická otázka.

        1. Jako vážně zvažovaná varianta s RVHP (možná BRICS) by nám minimálně výrazně zlepšila vyjednávací pozici. Už tuším Kristýna Kočí v časech v nějakém rozhovoru, kde se jí ptali, jaké je její poučení ze vstupu do parlamentní politiky odpověděla, že největším překvapením pro ni bylo, že v parlamentu se nedá vůbec nic prosadit (i kdyby to byla sebelepší věc), pokud zároveň někoho nevydíráte.

    5. Stejné mzdy jako v Německu?
      Ten kdo má patenty a prodává koncový výrobek, třeba nejnovější Mercedes Benz si diktuje podmínky a ceny. Zjistí, kdo mu vyrobí nejlevněji volant či přední sklo. A vybere si toho, kdo mu bude dodávat s 5% marží a který musí tlačit na platy zaměstnanců. No a v Německu to němečtí zaměstnanci zkompletují a jako celek prodají s marží 40%. Ti klidně dostanou 5x větší výplatu.

  6. Řada Vidlákových návrhů by se vyřešila, kdyby existoval Úřad na ochranu spotřebitele. Mimochodem, ochrana spotřebitele má být jedním z hlavních témat Evropské komise. Dnes je ochrana spotřebitele rozptýlena mezi různé úřady, které zpravidla hájí zájmy ekonomických subjektů. Zkusil jsem se například obrátit se stížností na Český telekomunikační úřad, který však prostě moji stížnost ignoroval.
    Podobnou zkušenost mám s Českou národní bankou, kde zejména paní Eva Zamrazilová, nominovaná do bankovní rady za ODS, která měla ve své době ochranu spotřebitele na starosti, ochranu spotřebitele naprosto ignorovala.
    Když se odeberou různým institucím pravomoci na ochranu spotřebitele a dají se jedné, tak by mohlo dojít i k úspoře státních prostředků, o čemž se hodně mluví, ale málo se proto dělá.
    Kromě toho tady chybí procesní předpis o vyřizování stížností. Dnes je běžnou praxí, že stížnosti podle správního řádu vyřizuje ten samý úředník, na jehož postup si stěžujete. Stalo se mi to např. na Ministerstvu životního prostředí.

    1. Ma zkusenost s COIkou, kdy po mne prodejce vymahal platbu za postou dodane zbozi, ktere jsem neprevzal a jehoz objednavka byla ve spolupraci s prodejcem predtim zrusena. Zacal slouzenkami a koncil vyhrozovanim soudem. Slo asi o tri stovky… Skoncilo to tehdy, kdyz jsem podal podnet na COIku a jemu to poslal v kopii. Lekli se a pripazili. Jak to dopadlo? Po mesici mi COIka napsala, ze to neni jejich vec, ze je to mezi mnou a prodejcem.

      Zrusit bez nahrady.

        1. Jasne, to, ze posta/prodejce nekde ztratili mnou neprevzatou a vracenou zasilku je vec mezi mnou a prodejcem. To, ze mam dolozitelnou komunikaci mezi mnou a prodejcem o stornu objednavky je taky mezi mnou a prodejcem. Jedine reseni je se soudit.

          Pak ale z toho za COIka vychazi jako naprosto zbytna instituce.

  7. Na mainstreamu běžela zpráva, že žák 4. třídy v Praze zmlátil učitelku. Václav Krása (Trikolora) na svých sociálních sítích uvádí, že má informace přímo z té školy: jednalo se o ukrajinského žáka.

    Sláva Ukrajině! Sláva českým voličům s vysokým IQ!

  8. Drobný přípodotek: Nakřáplé vejce už nikdy nebude nenakřáplé.

    Tak doufejme, že až dojde na ty změny, nebudou při tom křápat naše lebky. Od toho nového myšlení.

      1. Nebo alespoň tzv podsadkem (my starší alespoň trochu políbení venkovským životem víme). Nač hned nasazovat železo?

            1. To víte, když jednu příšerně bolej záda a píše pak pod vlivem silnejch analgetik. To z ní pak padaj moudra. A vyprošuju si, aby se toho někdo chytil a napsal, co z ní ještě padá.

  9. Vidlák bude v parlamentu velkou posilou. S Alefem vytvoří velmi dobrou politruckou dvojku.
    Postrádám alespoň jedno řešení na půl normostrany s těmi cenami v Kauflandu. Nebude, neb takovou blbost ani EU neudělá.

    1. proč se zatěžuješ přemýšlením

      jdi do kolbenky, zaplať daně a až nebudeš moct makat dej si eutanázii

      otroku

  10. Malá poznámka k té výrobní ceně elektriky. Nedejte se zmást.
    Výrobní cena u pitné vody za m3 se počítá na výstupu z úpravny. K tomu je nutno připočíst náklady na distribuci. Ty byly ve velkoměstě u vody vyšší, než cena samotné výroby pitné vody v úpravně.
    Nevím, jaké jsou náklady na distribuci u elektriky. Ale je potřeba postavit rozvodny, trafostanice, vedení …. až po měřák u spotřebitele. To všechno se musí provozovat, udržovat, opravovat. (A do nákladů na distribuci započítat, včetně odpisů pořizovacích nákladů).

    1. Tyto náklady mají i v ostatních zemích a přesto mají elektřinu levnější. V Paříži platí za vodu jako v Chlumci nad Cidlinou. V tom ten problém nebude.

    2. Asi jste si dlouho neprohlížel fakturu za elektřinu. Náklady na silovou elektřinu a na distribuci jsou účtovány zvlášť.
      Elektrárny, vodárny apod. jsou přirozené monopoly, které se podle kapitalistické věrouky mají regulovat, aby nemohly zneužívat dominantní pozici na trhu. V tom fialová vláda naprosto selhává.
      V Americe musí při každém zvyšování cen výrobci elektřiny regulátor pořádat veřejná slyšení, kde musí výrobci zvýšení cen obhajovat. Takže žádné zvyšování cen bez kontroly neexistuje. A nestoudné zisky už vůbec ne.

    3. Když udělujete rozumy tak se oedívejte na vaší fakturu za el. Prodejní cena , CENA ZA DISTRIBUCI, cena za jistič, cena za ekoel. Ale vy to jistě víte jenom do diskuze chcete hodit vidle.

  11. K těm cenám v obchodech drobná poznámka.

    Domníváte se, že pro obchodníky by byl problém zřídit si mezistupeň, který bude sice za levno kupovat od výrobců, ale těm prodejcům prodávat lehce pod prodejní cenou koncového zákazníka? Tak aby to pak mohli vykazovat podle předpisu a opticky to nevypadalo blbě?!

    Osobně si myslím, že prospěšnější by byl návrh SPD o povinném % zastoupení domácí produkce u hlavních potravinových komodit.

    1. K cenám v obchodech:
      Místo nákupní ceny zveřejnit prodejní cenu výrobce. Informací na obalech musí být mraky a těch 20 znaků navíc nepřivede výrobce k bankrotu.
      Jen si to představte na krabici 1,5% mléka prodejní cena výrobce 8,78 Kč a vy platíte 19,90 Kč. Uvěřil by zákazník přesvědčování, že těch 10Kč je doprava a DPH?

      1. To snad ani Vidlák nemyslel, že by to bylo na obalu produktu (spíš na cenovce na regálu). Zamyslel jste se nad tím?
        Každopádně pro majitele Kaufu jistě není problém veškeré produkty protáhnout přes výkupní a skladové firmičky, zoptimalizovat a zdanit přes poradenské firmičky třeba na Kypru.

          1. Přesně tak.
            Navíc (pro ostatní), ceny u výrobců i ceny spotřebitelské se hlásí a jsou o nich dohledatelné přehledy (např. Agrární komora, ČSÚ..). A dokonce se sledují i ceny tzv. prvního kupujícího. Samozřejmě se tam nenajde, že přesně „Franta Vomáčka z Horní-Dolní“ prodal Lidlu 100 kilo brambor za tolik a tolik, jsou to spíše průměry, či rozpětí cen, ale jakýs-takýs obrázek si člověk z toho může udělat.

            1. Kauf určitě nekupuje mléko v konvích od družstva na přímo, ale přinejlepším třeba od Madety pasterizované v tetrapaku. Další mléko koupí třeba od překupníka ze strategických zásob Belgie. No a když Vidlák bude tlačit na pilu, tak jej bude kupovat od spřátelené firmy, která jej bude vozit ze Španělska či Egypta.
              Každá akce vyvolá reakci (opačně orientovanou).

              1. Nejde to, nejde to, nejde to, nejde to! Co mi to jen připomíná? Jo, už vím, nevyhoditelnou Musílkovou z VZP. To taky „nešlo“, taky se všemi umřelými koťátky, která by nastala, kdyby to náhodou někdo zkusil. Až se stal premiérem Paroubek a jeho ministr zdravotnictví na chvíli zapomněl, že to nejde. Trvalo mu to asi týden a žádné koťátko neumřelo.
                Tohle je něco podobného. Prodejní cena výrobce se dalšími přeprodeji ani papírovými nákupy ze všech tramtárií nezmění. Ani o halíř.

                1. Nemáte pravdu. A jakou kupní cenu má pšenice v silu o které se stará Vidlák? Vždyť tam je promícháno mnoho různých cen. A tam teprve koloběh začíná, až po koláč v Kaufu.
                  Že Vás zajímá jen cena za kolik Kauf nakoupil od pekárny, si majitel zoptimalizuje tak, že ta pekárna bude jeho a veškerý zisk zrealizuje ona. A tak můžeme jít pořád zpětně, až k tomu Vidlákovu silu.

          2. A kdo je podle vás ten výrobce? Chovatel hovězího a nebo jatka, která jej porazí a dodají do obchodních sítí?!

            Je nějaký velký problém, aby dcera řetězce koupila býky, ty přeprodala na jatka a od nich by to řetězec koupil a oháněl se takto zvýšenou cenou z jatek?!

            A i kdyby tam byla skutečná nákladová cena, tak co by se změnilo? Příkladně u té elektřiny ty výrobní ceny známe a děje se něco?!

            Z Vidláka se holt stává politik, který se zaměřuje spíše na sebeprezentaci než na hledání skutečných řešení problémů… bohužel.

            1. Asi tak.
              A kdyby to majitelům Kauf mělo dělat nějaký problém, tak si ty jatka koupí a zrealizují veškerý zisk na těch jatkách, resp. na poradenské firmě z Kypru.

      2. Pane Králiku, „Uvěřil by zákazník přesvědčování, že těch 10Kč je doprava a DPH?“
        Možná neuvěřil… a co? Zanadává, prodavačka řekně, že ona nic, ať ji nechá a naštvaný zákazník to mlíko koupí. Kde koupí za litr za 10 Kč? Na Klausovu „neviditelnou ruku trhu“ nevěřím od té doby, co jsem porovnal cenu benzinu na totemech různých pump.
        —————————
        Mimochodem: Před naše TESCO postavili mlékomat. Prý mléko od kravičky, od sedláka. Nápis, že mléko je třeba převařit. A pozor! Z toho prodeje „napřímo“ z automatu vyšlo mlíčko od sedláka dráž, než egalisované, bleskových ohřevem ošetřené a v tetrapaku zabalené mlíko uvnitř v TESCO…

        1. Hmm, asi je to jak kde, pane Čechu. U nás ve vedlejší vesnici má chovatel kraviček rovněž mlékomat. Cena významně nižší, než v marketu při významně vyšší tučnosti toho mléka. Krásně vychlazené, takže mnohdy neodolám a mléka se napiji rovnou po „načepování“. Jo, já vím, mělo by se převařovat, ale nikdy mi z něho nic nebylo (ani dalším lidem – kdyby to mléko nebylo v pořádku, rychle by se ta informace tady mezi lidmi roznesla). Mléko má samozřejmě nižší trvanlivost, než to marketové, ale pokud zkysne, tak z něj uděláme „kyšku“ nebo tvaroh do buchet nebo ho zužitkujeme slepičkám (zatímco, zejména trvanlivé mléko z marketu, se po jeho zkažení musí vylít – je odporné, hořké, spíše jako shnilé, než zkysané).

          1. Kousek od Olomouce máme Doubravský Dvůr (https://www.doubravskydvur.cz), kde mají také mlékomat s chlazeným právě nadojeným mlékem (20 Kč za litr). Mléko tedy levné a je ideální na omáčky, ale na jeho chuť nejsme zvyklí (je tam cítit něco jako „ocas“). Jinak výborná zmrzlina (ale dražší) a předražený zákys, který nám nechutnal.
            Takže na výlet OK, ale žádná láce.

      3. Co Vám brání nakupovat přímo od výrobce? Co výrobci brání prodávat přímo? Regulace. Jejíž důsledky chcete odstranit další regulací.

        1. A hlavně co komu brání to mléko začít prodávat, když je to tak ziskové? Prostě zajet před svítáním za sedlákem, koupit konve s mlékem, rychle upravit a prodávat?

          Kolik stojí mléko v dalších zemích EU? Třeba v Maďarsku? Teď v srpnu u Balatonu přes 30 Kč.

  12. Tak Idnes fakt smazal Ládikův blog. Patnáct let práce je v tahu. Cestopisy, fotky…

    Chce se mi z vás zvracet cenzoři. Až jednou budu sedět ve sněmovně a rozhodovat o médiích, budu argumentovat právě tímhle.

    Tolik z Vašeho FB Vidláku. Máme demokracii a každý se může ucházet o své místo v politice dle svého uvážení. Nicméně by bylo fér přestat se tvářit jako nestranný bloger ale říci na rovinu, že se chcete s Raichlem dostat do sněmovny ….

    1. Já se budu chtít dostat do sněmovny jedině jako osvícený diktátor. Jsem lepší bloger než politik.

      Už mnohem dřív než byl Rajchl, jsem tu a tam psal o tom, že budu dělat ministra nebo prezidenta. Ale dokud budu mít možnost být blogerem na pomezí médií a politiky, tak u toho zůstanu.

      Ale občas, obzvlášť když budu rozhorlen z nějakého mazání Ládika Větvičky, tak budu mít ohromnou chuť vstoupit do politiky napřímo a nakopat těm hajzlům prdel…

        1. Caligula prodělal nějakou mozkovou infekci a sadistický tyran se z něj stal až poté. Tedy co jsem někde četla.

        2. Co my víme jaký byl opravdu Caligula a zda vůbec existoval. Většina historii psaných po té době byla poplatná katolické církvi. Stačí mi co se stalo včera a co o tom řekne ČT a Seznam – taková lež, že bych blil, co teprve historie stará 2 tisíce let…..

            1. řekl kdo? Viz jeden chorvatský mnich co cituje knihy ke kterým měl přístup ve vatikánském archivu, které např. říkali, že některé dnes prohlašované germánské kmeny byli podle něj s citovaných zdrojů slovanské…

              Tedy myslíte, stejné historiky, kteří říkají něco jiného než říkají něco jiného než onen mnich?

          1. Ad existence Caliguly :
            Seutonius, Tacitus, Cassius Dio, Seneca, Josephus Flavius….. nakonec i Filon Alexandrijský (člen poselstva , které žádalo Caligulu o zlepšení postavení osob judaistického vyznání v Alexandrii, dokonce tam mělo dojít k vytvoření ghetta, věšení těchto osob během narozenin Caliguly….).

            Záhadou je, jak dokázal Caligula během své kratičké vlády rozházet obrovské finanční přebytky, zanechané Tiberiem.

        1. I někteří členové a některé členky partají si to myslí, včera jsem jednoho podsvíceného poslouchal, někde vyčetl že Der Stürmer vydával Streicher…….. no ale on tvrdil, že Reichel (foneticky Rajchl).
          🙁

    2. Tyto náklady mají i v ostatních zemích a přesto mají elektřinu levnější. V Paříži platí za vodu jako v Chlumci nad Cidlinou. V tom ten problém nebude.

      1. Ale ono to odpovídá, Paříž má na 1 m trubek násobky odběrných míst oproti Chlumci…

        Ber příklad jeden panelák 8 pater v každém 4 byty, tedy 32 bytů. Chlumec má kolik paneláků a jak vysokých? Tedy spíše malé a tak 2 a pak drtivě domy protkané pár „bytovkama“ a to drtivě samostatně stojící. Tedy celá jedna ulice vs jedna přípojka, kolik myslíte nákladově, že to stojí a kolik stojí údržba?

    3. Pan Sterzik by byl nadprůměrným poslancem ať už výší IQ a nebo přehledem (což spolu souvisí). Zároveň má doma silné korektivy . Děti bývají silní kritici, kteří vrátí v případě zpychnutí , taťku zpátky na zem. I s rodiči, jak to tak čtu, má dobré vztahy a rodina je základ. Když tak přemítám ohledně toho IQ, tak by mohl být v klidu i předsedou PS a nebo i ministrem obrany (nevím, zda byl vůbec na vojně, ale to není podmínkou).

    1. Zacali ,prispevky schvalovat schvalovatele…
      Kdo schvalil na nas ty schvalovatele a kdo sou.
      Do toho nikomu nic neni.

  13. Vidlákovy požadavky mají hlavu a patu, ale celkově to mi to přijde ujeté. Jako požadovat po feudálovi nebo otrokáři, že by měl tu a tam v něčem slevit. Stanovováním takových dílčích požadavků totiž jaksi uznáváme vládu – ať je jakákoliv – a její právo také věci dělat.

    Místo abychom se prostě neomezovali na nějaký přiblblý „nákupní seznam“, ale požadovali kompletní demisi, spravedlivé volby a nové vedení země, které bude fungovat ku prospěchu republiky, tj. nás všech, včetně budoucnosti našich dětí.

    Nové vedení, které obnoví suverenitu, samozřejmě v rámci možností „realpolitik“, v reálných podmínkách. Které zavrhne všechny nakupené zhovadilosti a nesmysly, a prosadí nejen Vidlákovy požadavky.

    Systém je natolik mimo regulační meze, že nějaké šolíchání a „mírný pokrok v mezích zákona“ je úplně k ničemu. Jen to prodlouží agónii o něco déle, ale do propasti padneme stejně.

    Jestli by se dnešní situace dala k něčemu přirovnat, je to třeba prohnilost Rakouska-Uherska: tu také nešlo nějak „opravit“. Jediná možnost byla úplná změna paradigmatu: suverénní republika, s novými institucemi, novým entuziasmem, novými úkoly a jejich novými řešeními.

    Vnější okolnosti se brzy radikálně změní, takže na výše uvedenou změnu bude zaseto…

    1. Jen si to sice myslím, ale řekl bych, že to míní spíš tak. Že už dopředu šikanuje ty po Péťoj, ať si jako nemyslí, že tam vlezou a jede se po starým. Jestli tyhle nemrgoty opravdu vykopnem, nejspíš se tam nasáčkuje Babiš. Těch jeho stabilních 35% není samo sebou. A kdo s ním, to je pořád ve hvězdách, Péťa s otiskem podrážky na hýždi je toho celého jen nezbytný začátek.

      Sice se možná Vidlák zařek, že tak to potom bude a hotovo, on sice dělá, že nedělá, ale třeba mu nějakýho ministra pak taky vnutěj 🙂 , ale i takovej hr, jako jsem já, si to zas tak růžově nemaluju. Tahle země je pomalu na buben, s těmi akcionáři ČEZu to nebude jen tak. A taky hodně s managementem, to je stát ve státě. Cenovky s nákupkou, to je maso, to jsem ještě neslyšel, ty další věci by se nejspíš částečně dařit mohly.
      Cokoliv tím směrem je ale jen vítáno. Nebudu mu to ale hanět, teď na to stejně není čas, musí se dotáhnout do konce ta podrážka.

      1. Ano, je možné to chápat „gradualisticky“ – jako počáteční požadavky, které se budou salámově rozšiřovat; přesně stejný způsob, jako likvidovali RČS sudeťáci nebo jako dnes funguje LGBTQ+.

          1. I kdyby, tak salámová metoda má něco do sebe, jen to trvá dlouho: třeba dopracovat se od nevolnictví k 8-mi hodinové pracovní době, volným víkendům (nedělím), důchodovému a zdravotnímu pojištění trvalo v Evropě přes 150 let. A nyní se to vše snaží globalistický fašismus USA/Západního typu zase postupně zrušit… Až do úrovně, že by rádi sebrali lidem veškerý majetek: „nebudete nic vlastnit a budete šťastní“.

            Jsou to akademické debaty, protože neklamné příznaky kompletního krachu a rozkladu jsou nepřehlédnutelné – a to u nás v ČR je ještě „Fšecko v pořádku“, ale stačí se podívat do Britanistánu nebo USA či Žabostánu, jakou to tam bere vrtuli.

            Pružina je stlačená a čím dál stlačenější – až se uvolní, bude to fičák.

            1. „nebudete nic vlastnit a budete šťastní“
              Ale jistě, to přece je pravda. Když jsem prodal poslední auto, už jsem nemusel uvažovat o technických prohlídkách, o pojištění, o garážování i o cenách benzínu. A i o tom, jestli si mohu dát vodku nebo ne.
              Jenže ani komunismus nefunguje. Lidi chtějí mít víc, než soused. A s menší námahou.

            2. A v žádném případě z toho fičáku nebudeme mít radost. Bylo by dobré mít v čele státu reprezentaci, která se na ten fičák (a tek ne podle mého neodvratný, jen manévrováním mírně oddálitelný) připravovala, aby důsledky nebyly tak drastické.

    2. Spravedlivy volby sou blbost a obezlicka na lidi , aby se poridil diktat vlady zisku . Zajistuje to rozvratnej system demokracie ,rovnou zase do babylonskyho chaosu,
      Vsichni mluvi ,ale nikdo nikomu a nicemu nerozumi..
      Zvoli se napr. tatar,nebo alzhaimer a nikdo nerozumi tomu, co delaji a rikaji.
      Ani voni sami nerozumi..

      1. Odhad ,do jaky miry spravedlnost v nasich zivotech a v nasi spolecnosti
        a jakou vlastne hraje roli a jakou ma hrat v praxi …
        A jakou hraje roli v realnym zivote kazdyho z nas ,
        a dopad na nas /impact/ ,se neodvazuju , ani odhadnout.
        Asi neni mozny neco o tom ani vedet..
        Vsichni po ni touzi , chteji mit uspokojeni , ale v realnym zivote a
        kde je nejaka hranice … A se asi nikdy nedozvime.
        Kolik je dost a kolik je moc.
        Absolutni spravedlnost na vsechny casy, je abstrakce..
        Napr. v umeni ,ve vedomi , v pameti , v zobrazovani naseho spolecnyho
        zivota, je nespravedlnost vzdycky zcela nepostradatelna ..
        Zasahuje a dost do hloubky do naseho vedomi.
        Ovlivnuje nase zivoty, jednani a chovani , atd..

        Zase vysvetleni , co jsou spravedlive volby v praxi , jak se uskutecni ,
        , jak se poznaji a rozeznaji ty spravedlive volby od tech nespravedlivych ,
        nikdo nejen nesvede ,ale neumi ani vysvetlit……. Definovat..

          1. Zcela subjektivni zalezitost , pro kazdeho z nas spolecna
            a prece obcas je spravedlnost zase , rozdilna./Individualni/.

      2. Nemůže.
        Už jenom proto, že občanstvo nebude mít k dispozici pravdivé informace. Opravdu, komunita „brblalů“ na netu moc velká není. A když se někdo jako „zapalovatel“ osvědčí, je likvidován těmi, kdo jsou placeni (nebo trpěni) stávajícím systémem.

        A ještě něco: Ti, kteří jsou v exekuci si stěžují na „Exekutorskou komoru či jak se to jmenuje. Ti, kteří trpí kvůli něčemu jinému si stěžují na to, co právě vadí jim. A navrhují dílčí řešení, které systém nepovolí.

        1. Přesně tak: když není „spravedlivé“ (pravdivé) informační pole, volby spravedlivé nejsou z podstaty. Myslel jsem to spíše jako takový malý žertík… „spravedlivé volby“, hahahahaha.

  14. Gdybyste měl čudlík VOLBY POTŘEB tak byste tady měl narváno.

    Takhle si musíte vymejšlet každej den nějakou píčovinu, ke keré se vyjádří 50 skalních příznivců. Buď to chápete a vyhýbáte se temu, nebo to nechápete a píšete pro blboně. Už mně to nebaví, dělejte tak aby z teho psaní něco bylo.

    Jako člověk se mi pozdáváte, jako spisovatel méně, ale můžete se vylepčit naprotivá ostatním spisovatelům co sem spisujou. Třeba Otíci, co každou vaší myšlénku musej přetrhnout OTem.

    Odpočiňte si, hoďte nahoru čudlík Volby potřeb a můžete si řict, že ste vlastenec a že ste udělal pro tuto zemi první poslední. Sedněte si na zápraží s mamkou , melte prstíčkama že už ste namleli.

    Není to krásná představa?

    Blboni by se v hospodě hádali s obrazovkou, že jaké to potřeby měl ten nebo ten. Totální idyla.
    Byl by mír.

    1. Od „blystivyho“, vsudypritomnosti , az kam.
      Ze vzrovej Kolumbus se zabejval hovadinama s vejcema .
      Ani deti si s jidlem nesmi hrat. A dalsi to opakujou a opakujou.
      Vajecny nemoznosti a co s tim. Naklepavejte vajicka. Aby staly.
      Ze nejchytro , Vetvicka delal snad nejhorsimu magazinu ,/u des/ ,
      uzitecnyho blba, az do ty doby, kdy se rozhodli , ze uz ho nepotrebuji
      a vykopli dotycnyho sluhu. Bez ceremonii..Bez pitomyho naklepavani .
      Vladne zisk. Opakuji vladne zisk. Obvinovat , ze lide jsou chamtivy , to prece nema smysl a nikdy nemelo. Kdyz nemas, neexistujes.
      Lidi nic jinyho nemuzou delat. Takovy zotrocovani zase moci,
      divejte se a ctete celej den , jak ste spatny , nam se to hodi..Ve vsem ste spatny ,to se hodi este vic. Radi si potom mezi sebou zvanite ,prizvukujete ,jak ste spatny..
      A nic jinyho neuslysite../Naklepavani rizku a potom, co s vami/.
      Nez to co je otrokari po staleti prinuti a dovoli.
      Co jako bez chamtivosti maji delat ,
      chcipnout? Vladne zisk ,vlada zisku diktuje udrzovat moc nad vsemi a vsemi prostredky , jestli budoua nebo ne ,nevadi a lidsky rozhodnuti ,
      nemuze bejt jiny..Oboji je sebevrazedny a vzdycky bylo..
      Proto tady zejtra z rozhodnuti toho diktatu , nemusime bejt.
      Korporacim vladne jedna megakorporace , ktera ma vetsinovy investice
      v ostatnich.. Stavte si zase vejce . /Co je podsta korporace/.

      Co je jasny a co vam nikdo nerekne. Ze od zhruba let sedesatych ,
      se provadela kolonizace RVHP. Zapadem.
      Velka slava budovani ropovodu.Suroviny a dalsi odchazeji levne,
      co nejlevneji na zapad.
      Z kolonii na zapad.Predtim dodavka Krymu s rusama ukrovi.
      V 67 ,zapad naridili Breznevovi , udelej zase neco na zniceni komunsimsmu ve vedomi lidi na svete , to nam vadi.
      /Charta potom zorganizovana z velvyslanectvi.
      Potom zacni valku v Afganistanu napr. Na zniceni hospodarstvi ,valky sou drahy.. Vsichni at ustavaji v budovani /Novotnej vCSSR/, at se zacnou zadluzovat
      a zaviset na zapadu ,polaci nejvic.
      A at se zacnou hadat mezi sebou co nejvic..Rovnou do jeste vetsich hadanici demokratickych..Do dalsi etapy zkolonizovani a zotroceni jako v Africe.

          1. Nikdo vam nic nevnucuje ,Alena Z. , tak nekecejte a rolujte.
            Rolujete a tak nevite ,ani nemuzete vedet ,co.
            Ale nelibi se vam to.
            Nemusite porad dokazovat, jak ste tupa.
            A lichotit mi este , ze moje prispevky nectete..

      1. Nemám , Vidláku, to je o potřebách, požadavcích, cílech, plánech. Prostě je posbírat, sečíst. Nezájem. A to mnoho o mnohém napovídá.

  15. Máte naprostou pravdu pane Vidlák. Je to prosté, jednoduché a elegantní. Nejen těch pět návrhů, ale někde se začít musí. Jediné na čem to drhne je lid. Ten si už tak zvykl na kálení na jeho hlavu za těch 30+ let, že se bude bránit jako nevolníci, když nevolnictví bylo zrušeno.

  16. Je tam, Vidláku ještě jeden důvod, proč se někteří snaží dát stopku jakýmkoliv změnám a to důvod dost podstatný. Že to nejde. Přišli by o zisky nebo aspoň o drobky z těch zisků. Nadnárodní monopoly své přisluhovače „trošku“ finančně motivují. I přisluhovače přisluhovačů.

    Když jsme začali v Ústavu uvažovat o modernizaci aparatury (zakázka za pár desítek milionů) tak jsme oficiálně požádali o „cenové nabídky“. A tak chodili majitelé/ředitelé firem, které by o zakázku měly zájem a hovořili jsme. Většina z nich měla cenové nabídky přemrštěné nebo nabízeli něco, co naprosto nevyhovovalo profesionálnímu provozu. Hračky. Ale hned naznačovali, že pokud budeme jednat právě s nimi, nebudu na tom ani já, ani vyšší vedení ztratné.
    Jenže existuje internet a tak je možno najít jak firmu, která má dané zboží v nabídce i s cenami. Takže jednání nebylo jednoduché. Nabízeli „kompletní projekty i s realizací“. A to jsem nepřipustil při jimi navrhovaných cenách. Dejte mi rozpis nákladů! Například: Barevná kamera tehdy stála u výrobce cca 30 000.- Oni nabízeli tutéž kameru za 120 000.- atd.
    Nakonec zjistili, že nereaguji ani na obálky, ani na jiné pozornosti a začali se chovat rozumněji. Někteří to ještě zkoušeli ještě přes našeho provozovatele (město) a jednu politickou stranu, ale naštěstí je tehdejší ředitel vždy odkázal na protivného starého Kocoura.
    Myslím, že se nám tehdy podařilo ušetřit asi tak 6 000 000.- Kč. Neměl jsem z toho vlastně nic, kromě dobrého pocitu a renomé.

    ===
    Jenže v celostátním měřítku si takové jednání nedovedu představit. Příliš mnoho mezičlánků. Stačí dva, tři podplacenci a už jde celý obchod (celá změna ) do kytek. A ti podplacenci mohou být i běžní lidé. Babiš to dělal taky. Slevy na dopravu a mnoho dalších úplatků. Z eráru se rozdává dobře. I za středověku jezdili noví pánové mezi prostým lidem a rozhazovali z kočáru penízky. Penizky, které předtím vybrali na daních.

    P.S.: Když nastala 75% sleva na dopravu pro staříky, říkali jsme si s kamarádem, taky už důchodcem, jestli to není moc. 50% by bývalo bylo stačilo.

    1. Jde o souvislost ve vzajemny zavislosti..
      Jestlize se kazdej, vetsina, otoci zady k vlade , zrusi tu zavislost ,
      vlada ztrati vsechno..
      Vlada bejt nemuze , protoze nema komu vladnout.
      Muze bejt nahrazena jinou vladou , jen kdyz lidi tu zavislost na ty jiny prijmou.
      Prusery zacinaji , kdyz se vetsina otoci zady k nejlepsi vlade.
      Kdyz ale vetsina podporuje vladu uplne nejhorsi, to uz zname.
      Chytry tvrdi , ze svet je v poradku ,kdyz se necemu veri /na nebi/ a nebo se zavede ten racionalni system, spravedlivosti a ten vladne rozumne automaticky .
      Kazdej se pak automaticky chova nalezite.
      Jenze moc rozumu taky skodi /rozumna vira v boha protestantu a pravidla,
      narizeni, je zavedly do totalniho silenstvi/ , blbost vykvete , siri se, najednou ,se objevi silenstvi /co to je nikdo nevi/, s kterym si rozum nevi rady ..
      Nic nepomaha..
      Co to je rozum nikdo taky nevi ,zadna definice.
      To, ze se zjevuje na svete silenstvi , se vysvetluje vselijak , ale nic nepomaha.
      Zaver, svet neni , ani trochu ,co ma bejt. A odmita.
      Neda se prinutit a je blbej vod zacatku..

    2. Ten pocit se počítá. Je ekonomicky významný jako vše ostatní, viditelné. Jiný by vzal obálku a … koupil „nosič “ pocitu. Že ses nenechal zkorumpovat, získal jsi pocit rovnou. Každý má jiné potřeby, podle toho priority. Nic svatého. Jen hodnotový systém subjektivně, s ohledem na poměr nákladů a výnosů přinášející subjektivně nejvyšší výnos.

      Všechno nad nutnou existenci je pocit. Konečně,i ta existence.

      1. Když si odkašlete v davu, ihned se ve Vašem okolí rozkašlou i jiní. Holt příroda se ráda opičí a chování lidí je z 90 % jen opičení.

  17. Mne napadá, ne Kolumbovi vejce,ale jak to udělal Alexandra Veliký s tím gordickým uzlem..Co píše pan Vidlák, je popření kapitalismu,vystoupení z EU z NATO i když bych to jen uvítal.! Mám ale obavu,že zase dopadneme,jak ty sedláci u Chlumce.

    1. O co by bylo jednodušší do těch spolků podivných ani nelézt, že? Tak jak to žádal před skoro 30-ti lety Dr. M.Sládek.

    1. Jo. Přesně tak.
      Kdo chce sledovat kanály ČT, ať si zaplatí přístup, kdo nechce, do ČT se nedostane ani na mobilu, ani na počítači, ale nemusí platit za to, že má mobil.
      Tak by to bylo vysoce spravedlivé.
      Jen bych byla velice zvědavá, kolik lidí by si dobrovolně zaplatilo přístup na kanály ČT.

      1. Možná by pomohlo prosadit zákaz používání národního přídomku „Český, Česká“ u podniků s cizím vedením, s cizí majetkovou strukturou, s cizím řízením, či akcionáři.. a ták

        Jak by se asi pak jmenovaly podniky typu, ČT, ČEZ, Česká spořitelna, ČNB …

  18. Jojo. Krize naše jest krizí morální. Tak třeba důchody. Skutečný problém je v tom, že lidé, které jsme před lety krmili lžičkou a umývali jim pokakané zadečky nám to nechtějí oplatit.
    No a k článku. Vidlák konečně pojmenoval podstatu problému – Kdo chce něco udělat, hledá prostředky, kdo nechce něco udělat, hledá důvody. Hledat důvody, ve skutečnosti výmluvy, je samozřejmě snazší. Jenže – on je to taky příznak krize morální.

  19. Dnes nám v Rááádyjožumpálu soudruh Prouza vysvětlil, že hytlermarketoví soudruzi se dobrovolně zavázali k monstrózním slevám. Od Nového roku zlevní FŠECHNO zboží uplně-ganc-cype o částku, která se bude rovnat snížení DPH na potraviny. Samozřejmě kvůli skfjelé práci Soudruha Signalisty.
    No uznejte sami, že se ZASE budeme mít jak ty zfíííně v žitě. Anebo radši v pšenici.

    Kdyby mi uměly přecházet zraky, tak bych za těch 20 minut mletí Prouzových hoven obešel Krymský poloostrov.

    1. Šmejdi hrají o čas. Pár joudů se nechá uchlácholit. I kdyby to bylo pravda. Tři kačky ze stovky. Ale ten švunk co to veme v jiných nezbytných nákladech. Vodné, stočné, odpady, domovní daň……………..

      1. Re: Jasl

        Ti 3,14-čusové si myslí, že všichni lidé jsou absolventy fakult sociálních studií a hromadně si myslí, že 3% je více, než 50%.
        Jiné vysvětlení nemám…

  20. Milý Vidláku, v těch glosách, kde prezentuješ vlastní názory, lítáš ode zdi ke zdi. Jednou pragmatik a realista a la Jindra Rajchl, jindy naopak idealista (až naiva) jako zrovna v této Tvojí glose. A pak že nemá být „Alternativa“ rozštěpená, když i Ty působíš schizofrením dojmem. Ale k věci, např. Tvůj první požadavek. Kilowatthodina za 2 Kč zní jako rozumný nápad. Ale elektřinu nevyrábí jen ČEZ. Jeho podíl na výrobě je jen 75 % (zdroj ČEZ r. 2019) a tento podíl nezadržitelně klesá s odstavováním / odprodáváním tepelných elektráren. Kromě boje proti nadnárodnímu kapitálu (tj. fondy vlastnící pár procent ČEZu), budeš bojovat proti českým oligarchům (Tykač, Křetínského EHP). V tomto je mi bližší realpolitik, ale proti gustu …

    1. Ale to je přece jednoduché… Pokud použijeme Váš příměr, pak se prostě snažím přivést na jednu společnou akci pragmatiky i idealisty. To není schizofrenie, to je další pokus o spojování nespojitelného. Však jsem napsal, že výsledkem možná nebude elektrika za 2 Kč, ale třeba za čtyři.
      Ale s touto vládou to bude dál spolehlivě za osm.

    2. Vidlak dela co muze pro ne ,ale nikdo z nich se tady neobjevi ,
      ale chteji demonstraci..
      Jakou a co ,ani tady strucne nevysvetli. Aby aspon predstirali ,ze jsou s lidmi,
      aby lide byli s nimi..
      Aby lide mohli byt s nimi..

  21. A zas Vidlak ani slovo o stejne dulezitych a jednoduchych vecech : 1. Nesmyslne ceny oligopolu mobilnich operatoru. 2. Absurdni pravomoci soukromnych vymahacu. 3. Verejna reklama lichvaru.

    1. ále no ták, někdo přece těm migrantům ty debily musí zaplatit. Přece byste nechtěl, aby b yli bez zisků.
      Vždyť jich je

    2. Mobilní tarify jsou otázkou smlouvání a vyhrožování odchodem. Mám volání do všech sítí a SMS za necelé dvě stovky. Níž jsem nešel, abych to nepřepískl. Ale vláda to má tuším za 30.- měsíčně + tučná data.
      Holt umí zatlačil bolestivěji.

        1. Co udělá Prouza (to je ten z písničky „Prouza je úchyl“?) je mi u pr… …jedno.

          Já přece kupuji od operátora nějaké služby a tak si ho mohu vybrat a dohodnout cenu. Nebude-li něco v ceně, kterou jsem ochoten zaplatit, mohu si mobil dá do skříně a žít bez něho.

          I když uznávám – „kdo nemá mobil, jako by nebyl“. Ani internetové bankovnictví se bez něj neobejde (potvrzování plateb), některé věci ani nejde v internetovém obchodě objednat bez toho, abyste tam nasmolili nějaké číslo. Nějaké, nemusí být vaše.

    3. …to je zase , ze vysledkem Mozna nebude..
      Hledat a upozornit na vysledky skutecny /nejen mozny asi , mozna…. /
      a jak se jich dosahne , spojovanim , ktery je jedine mozny
      a realny ,uskutecnitelny a vede a musi vest k zarucenym ,konkretnim
      vysledkum , je jedina cesta.
      Spojovani nespojitelneho, je co ? Dalsi , Perpetuum Mobile.
      Mozny vysledky , neadresny, abstraktni akademismy..
      Vsecko je mozna , mozny …Ale co s tim…

  22. Zdravím,

    Minoritní akcionáře bych z ČEZu “nevykupoval”, ale použil “fígl” který popsala pí. Vitásková v rozhovoru s pí. Kociánovou na Rádio Universum.
    Zkrátka a jednoduše, nevyplatit dividendu a celou částku “odložit” do fondu na budoucí investice. Do dvou let se počet minoritních akcionáří razantně sníží sám od sebe.

  23. Já chci elektřinu třeba i dražší než ty dvě kačky, ale aby jí bylo dost a byla dostupná 24 hodin denně.
    Což asi za 2 CZK/kwh v docela blízké budoucnosti nepůjde (otázka dostavby, rozšíření stávajících JE u nás). Leda by např. “ zaúřadovala“ ČNB , třeba obdobně jako když Bank Of America dodal likviditu Warren Buffett, během fin. krize 2008 – 2009. Kdy vydělal možná celý svět…..nejen BoA a WB….a USA.

    1. njn“ nény“ materiál za babku, n ejsou lidi co umí… to je pak těžký plnit terminy a počty těch co neví co jak a z čeho se vyrábí..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *