12 června, 2024

Když se hnou ledy

Tak mám z demonstrace poprvé pocit, že se nám konečně lekli ti, kteří tady doopravdy vytvářejí celý ten průser. Jako když se na jaře prvně pohnou kry na řece. Ne, ještě jsme nezvítězili, ještě stále je Fiala premiérem a ještě stále se bude celá pětikolka ujišťovat, že se vlastně nic neděje. Pořád o nás budou u Šafra tvrdit, že jsme fašisti (tohle Hovorkový nikdy nezapomenu), pořád budou s různými odborníky na extrémismus propírat, jak Jindrovi nasadit psí hlavu. Ještě nás čeká spousta mravenčí práce, ale vězte, že se to pohnulo.

Proč to říkám…

Inu, protože protestujících neubylo. Hodinu před demonstrací jsem byl ještě skeptický, ale zbytečně. Lidi se prostě jen naučili, jak to v Praze chodí, kolik času potřebují, aby došli na správné místo a tak se náměstí zaplnilo vlastně těsně před začátkem demonstrace. Pravdomluvní intervjuci to zachraňovali fotkou z dvanácté hodiny, ale moc dlouho jim to nevydrželo. Atmosféra byla skvělá, lidé pohodoví… Samotné proslovy tentokrát byly výrazně zkrácené a kdyby řečníci nebyli tak dobří a lidi jim tak často netleskali a neskandovali, tak by se harmonogram akce dodržel docela přesně.

A pak ten průvod ke Strakovce. Já se nejdřív skoro vyděsil, jakou oklikou se šlo, ale ukázalo se že venkovský Vidlák tomu nerozumí. My jsme totiž šli po magistrále. Představte si, že zabíráte celou její šířku v délce několika kilometrů. V protisměru stojí auta v beznadějné zácpě a lepšolidi se od volantu dívají, jak Novinky a Seznam lžou, jako když tiskne, protože ty nižší tisíce lidí kolem nich defilovaly skoro hodinu. Já jsem šel těsně za čelem průvodu a díval se, na reportéry České televize, jak se snaží tenhle strašný průser zamaskovat. Jak to udělat, aby ten nekonečný dav nějak na kameře nebyl… Jestli se něco ukázalo, tak že je nás opravdu hodně.

Kousek před Strakovkou jsem se zastavil a nechal jsem celý ten průvod projít okolo sebe. Fakt, bezmála hodina. A to už nebyli všichni. Leckdo musel už z Václaváku pěkně na vlak či autobus. U Strakovky jsem byl překvapený, kolik lidí vybalilo kempingové sady, roztáhli skládací lehátka i sedátka, pěkně po moravsku vybalili řízky… nečekal jsem, že je tolik lidí odhodláno, tam zůstat přes noc. Byl jsem z toho docela naměkko. Jak jsem to psal? Spacáky a květiny…

Mimochodem… během průvodu měl jsem čas mluvit s policajty, co zajišťovali akci. Vítku, máš fakt problém. Většina je na naší straně, hodně z nich mi to říkalo nahlas a mnozí další tiše sympatizovali. Bylo to vidět i u muzea, kde samozřejmě zase byla henta vzdorodemonstrace plná vlajek Ukrajiny, EU a NATO. A v jejich čele nový maršál – Řeporyjec omotaný ve žlutomodré. Byl patřičně pozdraven a řekl bych, že konečně všichni pochopili, že je lepší být smějící se bestií, než se účastnit hloupé šarvátky. Humorem se u nás dosáhne víc, než klackem. Pavel Novotný se samozřejmě oklepe, on něco vydrží, ale moc se mi líbilo, jak se zastánci Evropských hodnot pěkně sešikovali za největším prasákem a ještě se museli tvářit, že se jim to líbí.

Jo… a podával jsem si ruce se stále mladšími lidmi. Už to není akce důchodců a padesátníků. Otcové přivedli syny, matky přivedly dcery a senioři vnoučata. Ne, mladá generace není ztracená celá. Fakt není.

Hele a pak si čtu majnstrýmové komentáře… a čumím jak vrána. Oni na Seznamu píšou, že jde o demonstraci proti vládě… už nepíšou, že jsme dezoláti a je nás málo. I Novinky dost upravily rétoriku. Když to porovnám, jak psali o minulé demonstraci, tak bych skoro řekli, že Jindrovi skoro pochlebovali. Ještě před měsícem byl Jindra belzebub a najednou je politik… Některé články jsou skoro neutrální. Samozřejmě nezklamali Hovorková a Doležal… Ale byli se svými výblitky vlastně osamělí. Tu a tam se ještě našel nějaký intervjuk, který střílel hnojometem, ale už to nějak nemělo šťávu.

Ne, že by nechtěli… ale oni prostě nemají munici. Jindra jim nedává příležitost. Nedává jim záminky, aby z něj mohli udělat Putinova agenta či odpad společnosti. Intervujci si toho ještě nevšimli, ale na mě ten kontrast mezi kultivovaným Rajchlem a řeporyjským hovadem svítil jako maják. Navíc si ještě sami naběhli na vidle, jen to ještě nevědí. V čele demonstrace Česka proti bídě stojí charismatický lídr, který ví, čeho chce dosáhnout a jak to má udělat a do čela vzdorodemonstrace za EU a NATO se prodere dobytek Novotný… Jo vládo, jsi fakt v háji když tě musí hájit řeporyjský starosta a nic lepšího tam nemáte. Kdyby nic jiného, tohle za to prostě stálo. Za Jindru se fakt stydět nemusíme… a oni tam u muzea pěkně požírali hnůj a tvářili se, jak moc jim chutná…

Ještě s jednou věcí se vám musím svěřit. Průběžně jsem sledoval reportáž Seznamu o jednotlivých řečnících. Rajchl, Gregor, Březina, Hamplová… pak díra… a zase ti další. Vzali si do huby všechny řečníky, kromě mě. Pak dokonce referovali o o takových hovadinách, jako že tam Svědkové Jehovovi měli svůj stánek a spoustu dalších zbytečnosti. Ale mě pěkně vynechali. Oni prostě nemohou překousnout, že amatér z vidlákova, který si prostě píše názorový blog, jim v podstatě konkuruje. Že většina jejich profesionálních pisálků si o mé čtenosti může nechat jen zdát. Směju se vám milí seznamáci… já vím, že mě čtete každý den. Divný, co? O politicích referovat můžete, ale připustit, že Vidlák s vámi leze do stejné ligy… to nasere, že?

A tak o mě psala jen menší média. A samozřejmě u Šafra… ale ty už jsem dávno přerostl.

Tož si to shrneme…

Tón velkých médií se stal mnohem uctivějším.

Demonstrantů neubývá a jejich množství se ukázalo na několikakilometrové koloně. Zírám, kolik lidí je připraveno u Strakovky přenocovat.

Policajti jsou povětšinou na naší straně.

Na pódiu se objevil i Foldyna a Bohumír Dufek, což je velký praktický krok k jednotnému postupu a to se brzy projeví. Uvidíte.

Protistrana se zaštítila řeporyjcem, protože nic lepšího nemají a celé to bylo tak trapné, že i leckteří majnstrýmoví novináři začali projevovat neobvyklou míru sebeúcty.

Ledy se prostě hnuly. Vlastně se nedivím, že Péťa zvedl krovky a raději odletěl na druhý konec světa… Myslím, že mu o tom poradci raději ani neřeknou… Díky vám všem, co jste se na to nevykašlali a přišli jste.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč, bude si moci nechat zaslat moji knihu o zemědělství. 

406 thoughts on “Když se hnou ledy

  1. Pokud je pan Rajchl přijatelný i pro určitou část pražských úředníků, tak si myslím že je to jen dobře. Možná to znamená nespokojenost s vládnutím fialova hnusu, které se začíná dotýkat většího počtu obyvatel i těch movitějších. Chléb se začíná lámat a teď bude potřeba to ohlídat, kdo se prodírá opět k moci, aby tam zas neskončili ti , kteří nás do všeho pomohli zatáhnout. Nebude to vůbec jednoduché.

  2. Tomu stačí tak málo, aby si s ním kdokoliv pohrál. Stačí něco naznačit, významný pohled a už jede. Pro loutkovodiče je tento pán Vrabel požehnáním z nebes. Ten ani neví že slouží k rozbíjení opozice. Nemá cenu ho poslouchat.

 1. Problém s jedovatým ukrajinským obilím by měl zajímat i Vidláka, jakožto zemědělce. Vláda v ČR si už bez Brusele ani neuprdne – natož aby zakázala dovoz tohoto svinstva made in UA. Hlavně že podepsali EURO 7 a konec spalovacích motorů pod dojemnou záminkou ochrany zdraví a životního prostředí.
  https://aeronet.news/skandal-ceske-ministerstvo-zemedelstvi-nezastavi-dovoz-podezreleho-obili-z-ukrajiny-do-cr-pry-se-ceka-na-krok-evropske-unie-madarsko-polsko-a-v-pondeli-rano-i-slovensko-zastavily-dovoz/

 2. Vidláku, velice Vás prosím, mohl byste sdělit, co bude dál? Včerejší demonstrace, podle mého názoru, předčila očekávání mnohých. Nevyjadřuji se ke každému článku, který napíšete, ale každý si alespoň přečtu. Byl bych proto rád, kdybyste se, prosím, ALESPOŇ NYNÍ vyjádřil k mé otázce (otázkám), které jistě zajímají mnoho čtenářů a které zde (co jsem si všiml) zatím položeny/zodpovězeny nebyly.

  1. Ačkoliv pohled na pochod byl fascinující, nemohu se ubránit dojmu, že finále vyšumělo do ztracena. Přišlo více lidí než minule, počasí přálo…, ALE NEBYLY OZNÁMENY ŽÁDNÉ NÁSLEDNÉ KROKY !!! Myslel jsem, že počet účastníků má být oním pomyslným mandátem k nátlakovým akcím, které byly zmiňovány v březnu. KDE JSOU? KDY BUDOU? JAKÉHO BUDOU CHARAKTERU? Pokud nechcete z „taktických“ důvodů odpovědět, můžete alespoň napsat, jsou-li v plánu a v jaké časovém horizontu? Tím, myslím, nic „konspiračního“ neprozradíte.

  2. Před chvílí jsem poslouchal živé vysílání p. Rajchla a kdybych si vsadil, jsem milionář. Už se řeší eurovolby… Velmi by mě mrzelo, kdyby demonstrace byly ve skutečnosti jen P.R. strany PRO pro její zviditelnění se a snazší zisk mandátu v Europarlamentu, kde, jak víme, stačí pro mizivou volební účast několik desítek tisíc „skalních“ příznivců a místo je zaručeno. Vkládám do hnutí „Česko proti bídě“ velké naděje, propaguji jej a spolknul jsem mnohé výtky a animozity jen proto, aby byl naplněn smysl iniciativy -demise Fialovy vády. Absence oznámení dalších kroků po této navýsost úspěšně demonstraci mi však signalizuje, že něco není v pořádku. Nechcete, doufám, zklamat ty, kteří Vám uvěřili?

  3. Pan Dufek na pódiu horoval pro generální stávku. Pod pódiem bylo více jak 100 000 lidí. Co chcete více? Vždyť sám jste ve svých článcích vyzýval, ať lidé přijedou, chtějí-li změnu. Přijeli. Kde je ta změna? Kdy přijde? Věříte, že petiční stánky něco zmohou? Existují nějaká jednání mezi odbory a panem Rajchlem? Pokud brzy nezveřejníte další konkrétní kroky k dosažení demise, energie z uplynulých demonstrací vyvane. A co hůř, už se nikdy nevrátí, protože když i po takových vzepětích, jaké obě minulé demonstrace přinesly, vyšumí vše do neurčita, příště už nepřijde nikdo.

  Zkrátka, jsem poněkud rozpačitý… Demonstrace super, řečníci výborní, myslím, že i počet demonstrujících splnil všechna očekávání. Ale ten závěr? V březnu p. Rajchl hovořil o neomezené blokádě vládních budov, o stávce a nátlakových akcích. Lidí přišlo obrovské množství a nakonec před Strakovkou zůstalo pár desítek… Velké poděkování těmto lidem za jejich odvahu, to každopádně, ale TO JE OPRAVDU VŠECHNO??? Doufám, že ne…

  Vidláku, prosím, napište, že to není konec… Ale zároveň raději nepište, že je to začátek, aniž byste napsal, co a kdy tedy po tomto začátku přijde.

  Moc Vám děkuji za odpověď a (zatím) zůstávám věrným podporovatelem!

  1. Neodpovídám za Vidláka, jen přidávám svůj názor. Nesmíte být tak netrpělivý. Vnitropolitické změny musí být koordinované se změnami kolem nás i globálně. Za měsíc bude daleko jasněji. A za dva ještě víc.

  2. Nezlobte se je trochu najivní že na to Vám dokáže odpovědět tak jak pokládáte otázky. At už je Vidlák dost známí pořád to je jen malé kolečko. Je to boj na dlouhé trati a navíc uvědomujete si jaký nepřítel a s jakými možnostmi stojí proti nám. O co usilujeme je jasné aby tato vláda skončila ale aby se to podařilo je mnoho proměnných. 100000 lidí je sice hezké ale je to dejme tomu jeden kamínek

  3. Počkal jsem, ale, jak zřejmo, pan ředitel na odpověď pro Vás nenašel čas.
   To se ovšem nesmíte divit. V sektě/kultu/církvi se nepřístojné dotazy neočekávají. Plaťte příspěvky, věřte a vykonávejte pokyny.
   Mimochodem, chcete školné a výpočet důchodu podle příjmu dětí?
   Pakliže ano, vše je v pořádku.
   Pakliže ne … přetaňte být nekritickým podporovatelem.
   https://web.litterate.cz/kseft-ybr-ales/comment-page-1/#comment-138034

   Abych nezapomněl: Cíl samořejmě jsou eurovolby. A ve volbách do Sněmovny aspoň ta hranice na prachy. Když to vyjde líp, tak hurá, ale reálný vliv nula.
   Managerka je PR Věcí veřejných. Si to zopakujem.

   1. Dobrý večer a díky za reakci.
    No, není mi to milé… Čím dál tím více se škrábu na hlavě, jestli jsem s podprou něčeho (po kolikáté už…?) nešlápl vedle.
    Co tak koukám na videa, tak Pan Rajchl aspiruje na mistra světa v děkování. To jeho „Jste skvělí, neuvřitelně si vás vážím!“ by se měl naučit dávkovat s menší kadencí, protože se z toho stává bezobsažná floskule. Nevím, asi žijeme v divné době, kdy musí člověk všechno zopakovat 10x (stejně jako Okamura a jeho „Fialova vládní pětikoalice“, kteroužto mantru zopakuje při každém projevu snad v každé druhé větě…).
    Ale to jsem vjel na vedlejší kolej…
    Já ty dotazy vůbec nemyslím zle nebo jako nějakou provokaci. Prostě mě jako občana a jako podporovatele logicky zajímá, co bude dál. Naprosto mi chybí plán do budoucna. Na březnové demonstraci zazněl příslib blokád a stávky, dokud vláda neodstoupí. Jediná podmínka byla, přijdou-li za měsíc lidé na „potvrzující“ demonstraci. Přišli, dokonce ve větším počtu. A dál??? Je mi jasné, že na mě (na nás) Vidlák nevyklopí harmonogram na hodiny přesně, ale jakousi vizi dalších kroků nám zůstává dlužen…
    Opět, nesmírně si vážím všech, kteří bivakovali před Úřadem vlády, ale každému je snad jasné, že toto zřejmě není ona avizovaná revoluce… Příspěvky u p. Rajchla na Facebooku o tom, jak se dnes věci zlomily atd. mi začínají připomínat spíše výstupy ze setkání přátel spirituální pohody než jako výstupy hnutí, jehož cílem má být demise vlády.
    Za sebe musím napsat, že jsem den ode dne skeptičtější k tomu, kam celá iniciativa povede… A tuto skepsi by mohl hravě vyvrátit Vidlák pár dobře mířenými řádky. K panu Rajchlovi jsem nějaké velké iluze nechoval nikdy (ostatně, je to kovaný pravičák, tudíž, na „druhé“ straně barikády), ale Vidláka považuji za člověka, který by své přesvědčení nezradil a nedal se do holportu s někým, koho by nepovažoval za důvěryhodného.
    Střípky pochybností ve mně začaly klíčit už před měsíci, kdy se Rajchl ze zcela nepochopitelných důvodů začal ostře vymezovat vůči Skálovi a Konečné a později i vůči jiným představitelům tzv. alterantivy. Dnes jsou mi tyto důvody stále více zřejmé a začínají poněkud „smrdět“.
    Hmmm, počkám, jak se to vyvine. Nejsem netrpělivý, ale pokouším se uvažovat tak, jak asi uvažuje většina těch, co demonstraci fandila. Ptám se zcela legitimně – Co bude dál? A rád bych slyšel něco jiného než „Jste skvělí!“ a „Dnes se něco zlomilo!“…

 3. Upřímně, nedá se to tu už skoro číst. Vím, že Vidlák asi nemá moc času, ale tak už zde padl například návrh na službu pár diskutujících, kteří by třeba střídavě každý den tyhle idioty (nick no, a nevím kolik anonymů) průběžně mazali.
  Protože vždy se najde někdo z diskutujících, kdo jim odpovídá, dnes převážně Martin V, Tencokida hnuj a Marie P. Proč to nedokážete vydržet a neodpovídat jim? Jedině tak zde nebude půlka diskuse obsahovat debilní kecy idiotů. Vždyt jim o nic jiného nejde než o rozbití diskuse a také právě o znechucení zdejších normálních diskutérů. Copak to nevidíte vy co jim odpovídáte? Argument Vidláka o jakémsi cvičném odporování těmto stvůrám je úplně mimo. Vidláku měl byste se zamyslet nad tím kam tento Váš blog spěje.

  1. Být jmenovanými, tak vám splním vaše přání, aby bylo konečně jasné, že tudy, kudy navrhujete, cesta opravdu nevede. Povede to k větší eskalaci a ještě většímu zaplevelení diskuse. Ale já už vám vaše přání po docela nechutném napadení Alenou Z. splnil.

  2. Souhlas, tahle kopyta nejen zapleveluji diskusi, ale souběžně jí svádějí jinými směry než je většinou jádro pudla. … Ale bohužel se vždycky najde dost lidí co v dobré víře neodolají…. A nemyslím, že jde vždycky jen o fízly, skoro bych měl pocit, že jde občas prostě jen o paka, co je baví rozesírat. To je totiž tak jednoduché….svede to 6 blbců z pěti 🙂

   1. Asi to bude směska ale výsledek je jen jeden, jsou to idioti. A to co řekl Werich se tady ukazuje. I když to ti diskutující dělají v dobré víře tak: „„Jestliže se člověk hádá s blbcem víc jak půl minuty, hádají se už dva blbci. …

 4. „údajné doznání“, „doznání nejsou potvrzena z jiných zdrojů“, „video natočila nevládní organizace“, „podle trestance“, příspěvky převzaté z pro UA twitterového účtu.

  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-rozkaz-znel-zlikvidovat-vsechny-po-sitich-se-siri-video-s-doznanim-ruskych-zoldneru-k-vrazdam-deti-40428906

  Ano, i Saddámovy inkubátory měly kdysi údajně očité svědky. Vše je myšleno čistě metaforicky bez jakýchkoliv paralel s čímkoli.

  1. Takové zprávy mají jen oblbnout lidi svými titulky.
   Hlavně, když je tam uvedeno „prý, snad, možná, asi, nelze ověřit …..“

 5. Samar Luzon Mindanao…
  jel Fiallah pro kakao?
  Anebo na Sulawesi
  letěl kázat katechezi?
  Proč nezajel do Korutan?
  Tam nežije orangutan,
  ani jiní exoti
  s kterými si vyfotí
  selfí do vládního alba.
  To zas bude palba.
  Zaplatím to ze svých daní.
  Jako všechno rozkrádání….

  1. „Pro tuto část je nutné přihlášení. (pokud se tato hláška zobrazuje i po přihlášení, zkuste vymazat cookie v prohlížeči)“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *