4 října, 2024

Když klesají ceny…

Máme nejvyšší čas zhodnotit současnou situaci v zemědělství, protože nám jaksi přichází zima a až do jara se na velkých širých rodných lánech už nic neodehraje. Zemědělská sezóna skončila, ozimy jsou v zemi, sklizeň je pod střechou. Do konce roku už se bude jen pobíhat s lejstry, smlouvami a nabídkami. Většina obilí sice zůstane ležet v silech, ale několikrát změní majitele. Pojďme si tedy říci, jak to dopadlo a co nám to přinese.

Nejprve informace pro všechny, kteří se rozhodli, že nebudou čekat na jarní ceny potravin a rozhodli se, že si připraví nějaký ten záhumenek či záhonek, protože i malý skrojek půdy umí dát neuvěřitelné množství zeleniny. Dával jsem vám návod, že máte lehce obrátit půdu, zasít na ní řepku, počkat do listopadu a pak si plivnout do dlaní a zrýt to pořádně. Ideálně tak, aby drn skončil na dně brázdy. A pokud seženete hnůj, máte ho pěkně zarýt.

Tož doufám, že to máte všichni hotové.

Pokud ano, nesahejte na to až do jara. Nechte pracovat přírodu. Mráz vám rozpuká hroudy, v půdě se napojí kapiláry, žížaly se vzpamatují a zkonzumují mrvu, krtci budou konzumovat žížaly a pokud zjara najdete na vašem krásném záhonku krtinec, budiž vám to odměnou – půdu jste připravili dobře. Hlavně na záhonek nešlapejte, nedovolte to ani vašemu psovi, nehrabejte tam, nic neuklízejte, prostě nechte to být. Maximálně, pokud jste použili čerstvý hnůj, tak počkejte na sníh a pak záhonek lehce pocukrujte vápnem. Ale jen lehce. Čerstvý hnůj je kyselý, vápno je zásadité. Jasné?

A teď pár informací o tom zemědělství, které živí tento národ:

Přišel čas klesajících cen. Víte, co to znamená? Že se obchod prakticky úplně zastavil. Komu by se také chtělo nakupovat, když ceny klesají a stejná věc bude mít za měsíc ještě nižší cenu, že? Když je výhled na pokles cen, tak se nenakupuje a ceny klesají ještě rychleji. Tohle se samozřejmě dělo i dřív, ale tentokrát je rozdíl v tom, že docházejí prachy…

Ono je to vůbec hrozně zajímavé, protože je obtížné podchytit všechny vlivy. Na jedné straně jsou potraviny drahé, ale mohly být ještě dražší, kdyby se neprojevil pokles koupěschopnosti. To je podobné jako u stavebních materiálů – v září a říjnu poklesl zájem o hypotéky skoro o 80%. Tím pádem se méně staví, méně se nakupují cihly a výrobci by sice rádi zdražili, protože jim zdražil plyn do pecí, ale nemohou, protože najednou to nikdo nekupuje. A tak si výrobci uřezávají z marží, hledají úspory ve výrobě a v zaměstnancích… a začínají snižovat ceny, aby byli levnější než konkurence a prodali tomu poslednímu zbytku solventních. Ti solventní samozřejmě čekají, protože ostatní také brzy zlevní a tak to bude pokračovat, dokud ceny nenarazí na dno, protože už nebude na čem šetřit.

Stejné je to teď s hnojivy. V létě se hnojiva nevyráběla, protože plyn byl extrémně drahý a musel se cpát do zásobníků. Když se pak zásobníky naplnily, začali všichni výrobci horem pádem vyrábět čpavek (a z něj ledek), dokud nějaký plyn je. Rychle rychle se vyrábělo a skladovalo… ale neprodávalo, protože rakouský Borealis také podrazil ceny a všichni zemědělci teď čekají, že Agrofert bude muset podrazit pod ceny Borealisu atd. atd. Takže sklady jsou plné hnojiv za poměrně vysoké ceny, ale nikdo je nekupuje, protože do jara je času víc než dost a čeká se, až ceny narazí na dno. Pak najednou koupí všichni, protože když cena roste, je to obchodníkův ráj. Levně koupí a dráže prodá. Jednoduše.

V podstatě se úplně zasekly obvyklé obchodní řetězce ve všem. Ale takhle už to dávno nemůže fungovat, protože celý svět jede na dodávky just in time s minimem skladových zásob. Na jedné straně to tedy vypadá, jak nám sklady přetékají hnojivy, ale když víte, že na Znojemsku potřebujete ročně sto tisíc tun a ve skladech je s bídou pětina, tak je prostě jasné, že na někoho se nedostane a vyhrají ti, kteří včas chytnou vlnu. Ti ostatní pak všechno to současné zlevnění zaplatí mnohem vyšším zdražením.

To teď platí ve všem. V mase, obilí, krmivech… Koupěschopnost poklesla, takže ceny nerostou, ba dokonce klesají, realizují se jen úplně minimální nákupy a čeká se, až se ceny odrazí ode dna a bude nejlevněji. Pak se na to všichni vrhnou a ceny vystřelí během krátké chvíle do nebetyčných výšin, což nám vygeneruje vítěze a poražené. A co si budeme nalhávat, zvítězí ti, kteří budou mít k dispozici dost peněz a mohou si dovolit zaplatit analytické informace. Tedy velcí hráči. Ti, kteří nejvíce potřebují zlevnění – ti malí a kapitálově slabí, ti to zřejmě zase nestihnou, protože každý obchodní manažer se bude raději zabývat zakázkou na tisíc tun, než na jeden kamion.

Proč to tak je? Inu, protože se nevyřešil ani jeden z problémů, kvůli kterým je drahota. Pořád se válčí na Ukrajině a to drží vysokou cenu nafty. Pořád se dělají embarga na ruské suroviny, pořád se odstřiháváme od ruského plynu a to způsobuje, že hnojiva děláme z přebytků LNG díky teplému podzimu. Ale jinak jsou energie pořád pekelně drahé a suroviny také.

Nemám sice žádné informace, ale nedivil bych se, kdyby hnojiváři už zase výrobu tlumili, protože teploty klesly a pokud vím, polovina naší současné denní spotřeby plynu šla už ze zásobníků. Všechny ty továrny byly už dávno zoptimalizované tak, aby za rok zhruba vyrobily roční spotřebu hnojiv. Teď najednou jsou v tom několikatýdenní i měsíční výpadky. Co to udělá? To jediné, co může. Ceny brzy vystřelí vzhůru, protože není dost pro všechny.

A všichni ti chytrolíni na vládě budou jen sedět, koukat a maximálně se toho kasína zúčastní. Někdo na tom ohromně vydělá, někoho to ekonomicky zničí a vy spotřebitelé to všechno zaplatíte na vysokých cenách potravin. Vajíčka už stojí sedm korun – čili malochov slepic je najednou naprosto zisková investice. Kolem vánoc či nového roku se to projeví v ceně vepřového i hovězího. Máslo už je také skoro o 100% dražší, než bylo a až ceny obilnin klesnou na dno, tak pak uvidíte ten fičák, jak poletí vzhůru. Kolik dneska stojí chleba? 45,- Kč? Kolik stál před rokem?

Na druhou stranu, regulační stupně spotřeby plynu se ještě nezavedly, takže do jara se zásobníky asi fakt vystačíme. To nám říkal náš distributor – pokud v listopadu zavedou regulační stupně a dojde na čtyřku, tak plyn prostě nebude. Zdá se, že tomuto scénáři jsme zatím utekli… ale pokud by v prosinci došlo na pětku, tak to také dopadne blbě. Naštěstí máme dost krachujících firem, které už plyn nepotřebují a tak jsme tím ušetřili o dost víc než studenými byty. Bohužel krachy se také brzy projeví.

Podle mě bude po Novém roce docela slušná chuť demonstrovat. To začne skutečná kocovina. Pánbůh nám teplým počasím poskytl odklad na vyřešení problémů. Nic se pro to neudělalo. I když mám pocit, že se o Ukrajině začíná mezi Ruskem a USA mluvit, tak k míru je ještě hodně daleko. Pořád platí, že se přestane nakupovat ruská ropa. Pořád se střílíme do nohy tím, že ze zlých ruských surovin děláme hodné demokratické suroviny nákupem přes americké prostředníky. Do toho si Arabové podepsali dlouhodobé kontrakty na plyn s Čínou…

Ukrajina je bez proudu a zřejmě i bez plynu, takže se dá čekat nový nápor uprchlíků. Evropa bude muset posílat elektřinu na Ukrajinu, takže se tu budou dít velmi zajímavé věci… Takže po Novém roce to bude docela darda. To už se ukáže, že dezoláti nejspíš nekecali…

Vy, kluci od demonstrací! Vláda nic neudělala, tak je hlavně nenapodobujte a využijte ten čas do ledna telefonováním jeden druhému a připravte jednu jedinou velkou společnou demonstraci. Ať se Pánbůh nenaštve i na vás, tak jako se Štěpán Cháb naštval na Láďu Vrábela. Je třeba se připravovat. Současné zklidnění situace nepotrvá dlouho a pokud nepřipravíte demonstraci vy, připraví ji někdo jiný. Chuť bude.

267 thoughts on “Když klesají ceny…

  1. Já si byla dnes zafixovat důchod od 1.10.2023.
    Žádost sepsána, ještě mi tam litá nějaký údaj z roku 1996 až 1997, ten musím doložit. Splnila jsem podmínku 60+6 měsíců. Ti co se narodili později mají smůlu.
    Moje dvě kolegyně, které mě tam vytáhly, nepochodily, protože 60 let budou teprve mít příští rok v březnu.

    Na telegramu jsem viděla proč se moc nebojuje, přes tu černou oranici se nedalo chodit. Hluboké brázdy tmavé hlíny plné vody.
    Něco takového se tvořilo na našich polích koncem socíku.
    Dnes je to tmavá hmota, která je suchá a zhutnělá.
    Nafta je cosyk levnější 40, 50 Kč.

  2. Buďme trochu realisti, nedá se očekávat žádná významnější změna v rozložení sil. To chudnutí bude asymetrický, dotkne se nejdříve těch nejchudších a nižší střední třídy, drobných živnostníků. Ti půjdou vždy snadno označit za dezoláty, proruské, nálepkovat… Takže se nedá předpokládat, že se něco výrazně změní, jen kromě větší nasranosti těchto skupin. Na druhé straně bude stát taková ta vyšší střední třída, hromada státních zaměstnanců, úředníků, zaměstnanců korporací – to si troufám odhadovat je dnes velká množina lidí, kterým se to sice nebude líbit, protože i oni budou chudnout, ale budou držet hubu a krok a doufat, že se jich to nijak víc týkat nebude. Do toho přijde vláda s nějakejma plošnejma žebračenkama a nápadama, jakože se ti chudí mají sestěhovat víc rodin do jednoho bytu apod. Pak tu je skupina těch nejbohatších, kteří z této situace budou profitovat a už se těší, jak levně skoupí nemovitosti a firmy. Takže bych po novém roce nečekal žádnou výraznější změnu. A když vidím zase Vrábela a Havla, musím konstatovat, že jsou to dva volové, co nejsou schopni se přenést přes své ego a díky tomu ztratí podporu. Pak tu zbývá už jen Rajchl a jeho PRO, kteří sice stále něco kutí, ale je to mravenčí práce a nějaké výraznější výsledky budou možná až v horizontu let. A musím opět zmínit Pavla Zítka, to je momentálně asi nejvýraznější dezolát a chápu, že zdejším intelektuálům vonět moc nebude :), ale co se týče odváděné práce a potenciálu dostat nějaké informace k širší veřejnosti, je to v tento moment největší naděje.

    1. Presne tak, pokud nedojde k nepredvidatelne tzv. cerne labuti, tak se ani po lednu nic zasadniho nezmeni. Nejsme zdaleka v situaci, kdy by velka vetsina spolecnosti byla ochotna riskovat a jit to otevreneho konfliktu. Priklad z historie : V 1985 by u nas sance na prevrat take nebyla. I kdyz neduhy realneho socialismu a jeho diletentske rizeni byli zrejme kazdemu. Ovsem kdyby tri hrdinove v Cernobylu nenahmatli ve tme ventil a nevypustili vodu z bazenu pod reaktorem a smetlo by to pak i ty tri sousedni a situace by se v SSSR zcela vymkla kontrole, to by bylo neco jineho. Spisre zkusme tady intelektualne zaspekulovat, co by tou cernou labuti mohlo byt ted.

      1. Kdybych si měl hodně zaspekulovat, tak by mohlo dojít k nějaké epidemii psychických zhroucení lidí a následné změně vědomí, takovému probuzení. Ale nejspíš se to odehraje celé úplně jinak :). Nicméně i demonstrace a všechny ty naše pokusy něco změnit mají svůj smysl, jen od toho nemůžeme tak moc očekávat a brát to moc vážně. Každopádně za mě je každej narušitel systému dobrej :D.

  3. Podle mě výstižné shrnutí (z telegramu Donbass Devushka):

    Pokud Rusko vystřelí více než 70 raket:
    – Další PVO pro Ukrajinu!!!
    – Rusko je teroristický stát!!!
    – F-16 a ATACMS pro Ukrajinu!!!

    Pokud Rusko vystřelí méně než 70 raket:
    – Důkaz, že Rusku docházejí rakety
    – Důkaz, že Rusko prohrává
    – Ruská ekonomika se brzy zhroutí

    Za mě si přeji, aby obě války na Ukrajině co nejdřív skončily…

  4. Z dnešního dílu Simpsonů v Paříži. Homer: „Než jsme sem přijeli, rozpadala se naše rodina jako vaše unije „….
    Ti Amíci z nás mají pěknou srandu 🤭

      1. Nevím, možná bych se pro začátek podíval do historie. Tam bych pravděpodobně nenašel žádný případ, kdy by si lidé vydemonstrovali svobodu, ale pár historických momentů, kdy si ji (v tom pravém slova smyslu) vybojovali, asi ano.

        1. A to jako sli hned najisto s gilotinami?
          Nebo nejdriv proste protestovali, a pak se to zvrtlo.

          Ja jenom jestli ta vase historie neni limitovana nejakym datem.
          Jako treba ta rusko-ukrajinska zacina 24. unora 2022.

          1. Super, tak se do toho podařilo dostat Ukrajinu ve čtvrté větě, to je slušné 🙂

            Jinak nejsem moc silný v dějepise, takže mi možná uniklo, že než např. udělali pražskou defenestraci, chodili pod to okno dva roky demonstrovat. Ale spíš bych řekl, že je rovnou vyházeli.

            1. Je videt, ze opravdu moc v dejepise silny nejste.
              Pokud se vam ukrajinske prirovnani nelibi, najdete si jine.
              Podle me ovsem zafungovalo velmi dobre, protoze i jedinec s chabou znalosti dejepisu to ihned pochopil.

              1. Ano, jsem v podstatě úplný imbecil a jsem vám velmi vděčný, že mi to takto – beze stopy arogance – trpělivě vysvětlujete. Chápu tedy správně, že pražská defenestrace byla o tom, že zástupci a příznivci českých stavů chodili roky spořádaně demonstrovat pod okna hradu, čímž dosáhli toho, že místodržící 23. května 1618 z těchto oken vyskočili?

                1. Pokud si neumite najit, co predchazelo defenstraci, tak jste jeste vetsi imbecil, nez tu sam o sobe pisete.

                  Proste vsichni se radostne veselili, byli stastni a objimali se, a pak z niceho nic sli na Hrad vyhazet z oken uredniky.
                  Vyridte Bobovi, ze mu gratuluji. Takove jelito najit, to je umeni.

                    1. Zdravím.
                      Také jste jistě dobrý člověk!
                      A přemýšlivý.

                      Víte, ona ta otázka, co byste dělal vy nebo co navrhujete, když demonstrace nic neřeší, není tak docela od věci!

                      Pokud napíšete ze svého úhlu pohledu, што делать?, rád si to přečtu!👋

                    2. dexx: Tak především bych nedělal to, co prokazatelně nefunguje a nikdy nefungovalo. Pak bych se zamyslel nad tím, proč mě někdo manipuluje, abych přesně to dělal. Nakonec bych se podíval, co v historii naopak fungovalo. No a obávám se, že bych rychle zjistil, že to vždycky souviselo s nějakou formou násilí.

                    3. DDT plný souhlas.

                      Radši budou dělat něco, co nefunguje a bojovat proti každýmu, kdo to řekne, než by šli hledat někoho jinýho.

                      Ty chytrácký otázky, co by se mělo dělat, jsou jen o tom, aby vám pak začali dokazovat, že to nejde nebo se halit do mravokárného hávu, kdyby vás navrhnout něco trošku násilného. To by vás pak nejspíš sami běželi nabonzovat.

                      Darmo mluvit.

                    4. No tak, že ano, když někdo vykládá nebo píče, jak je to či ono blbě, evokuje to důvodné podezření, že dotyčný ví a zná, jak by to mělo být dobře. – Nejde o chytrácké otázky, jen tady vašnosta vzbudil u publika naději, že se dozvíme něco moudrého.

                      Naděje byla tedy planá?

                    5. David: Přesně tak, hlavně žádné násilí. Nejhorší, co těm fašounům můžeme udělat, je přece to, že zaplníme nějaké náměstí a dáme si nad hlavy slušné, pozitivní a veselé transparenty. To je vytrestá! Pravděpodobně týden neusnou, potom pochopí, že prohráli a vzdají to. Stejně jako v Kanadě, v Holandsku…

                      Zakladatel: Ale vždyť to přece píču (pokud tedy trváte na tomto slovesu, které mně osobně přijde trochu avantgardní) o něco výš. Ostatně myslím, že David, na kterého reagujete, se k tomu vyjadřuje. Vašnosto.

                    6. Ale jděte.
                      Vy vedete debatu tak, že se nenásilnému řešení vysmíváte a odmítáte je; ale tu zbývající variantu se chráníte pojmenovat – jako byste čekal, že se někdo chytí a udělá to za vás.

                      Archetypem, který takový postup ztělesňuje, je známá postava policejního provokatéra Bretschneidera.

                      S tímhle tady neprorazíte.

                    7. Zakladatel: Tak to jste se asi posral. Začínám toho mít tak akorát dost. Celé to začalo tím, že jsem normálně napsal , že je komické volat po demonstracích, když nikdy k ničemu nebyly. To by samo o sobě mělo stačit (pokud upozorním, že něco nefunguje, nemusím nutně vědět, co fungovat bude). Ale OK, chtěli jste vědět, co bych udělal, tak jsem ve 20:08 slušně – a IMHO dostatečně – odpověděl. Na to jste napsal, že marně čekáte na odpověď. A teď se nakonec dozvím, že jsem fízl a provokatér? Fakt? Jako fakt?!

                    8. Zakladatel: Tak to je asi tak všechno, co o Vidlákovi, jeho aktivitách a lidech kolem něho potřebuju vědět. Ale měl naprostou pravdu v tom, že je to tady čtvrtá cenová.

        2. Ano, přesně. S tím mají Češi bohaté zkušenosti.
          Nejdříve je na Rusa hnali Habsburci, potom Hitler a teď USA-NATO.

          1. Hitler hnal Čechy proti Rusku?

            Ten Hitler, s malým knírkem a černejma vlasama na patku?

            Kdypak prosím vás?

            Za druhý světový Hitler Čechy na frontě nechtěl, protože za první světové přebíhali k nepříteli.

            Jak se jmenoval ten váš Hitler křestním jménem a od kdy do kdy byla ta válka, za který Češi museli válčit s Ruskem?

      2. Vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaqqaqaqqqqqqqqqqqaqqqqqqá

        Vidláku, z KSH (našeptávač nabízí i „z kanálu“) ti posílají nějaké poselství. Nebo poserství – je to zašifrované, tak nevím přesně.

        Většina z nás tady má prověrku i na stupeň utajení vyšší než nejvyšší (PTPPS – přísně tajné, před přečtením spálit), tak až to rozšifruješ, nezapomeň nás obeznámit!

        Zakladatel

      1. Podle prispevku – DDT napsal: 23 listopadu, 2022 (17:46)
        bych rekl, ze dotycny radi jit hned do Strakovky a vsechny je postrilet.
        Vzpominane vyhazovani z oken by u Strakovky asi moc nefungovalo.

        1. Váš zájem o mou osobu mě pochopitelně velmi těší, ale tak nějak si říkám, jestli by nebylo vhodnější, abych tomu člověku, který tu vystupuje pod nicky Vidlák a Zakladatel (čímž mě trochu mate, abych byl upřímný), odpovídal sám.

          1. Vy a vase osobe me vubec nezajima.
            Odpovidal jsem na jeden velmi hloupy (eufemismus) prispevek v diskuzi.
            U Boba to zrejme funguje jako to popisujete vy, ale tady to funguje jinak.
            Stejne tak jako vsichni ctenari muzou cist vsechny prispevky, tak na ne muzou i libovolne odpovidat.
            Jestli se vam to nelibi, nebo to povazuje za malo demokraticke, muzete si ji stezovat k Bobovi.

            1. Jste velmi laskav, že jste mi to objasnil. Děkuji. Sice vůbec nevím, o jakém Bobovi je řeč, ale necháme to být, protože bych vás nerad okrádal o další minuty vašeho vzácného času.

            2. Mluvíte o něm, tak snad má právo se k tomu ozvat.

              Navíc mu vkládáte do úst slova, která ho mohou dovést do vězení. Proč to děláte? Chcete ho vyprovokovat a dostat do vězení? – Nepředvádíte tady svůj charakter zrovna v nejlepším světle.

              Běžte si střílet ke Strakovce sám, když nejste schopen vymyslet nic mezi.

              Násilí je i záhlavec Macka Rathovi. Násilí je i stavba židovských osad na palestinském území.

              Proberte se.

          2. Jako nováček jste ještě nepronikl do tajů tohoto webu. Proto vám prozradím malé tajemství: Vidlák a Zakladatel jsou dvě různé osoby. Ten první je zdejší (významný) blogger, ten druhý píše jen velmi zřídka a v podstatě zastává roli místní nádvorní čety.
            P.T. nově příchozím se rovněž důrazně doporučuje přečíst si Kodex webu. Nádvorní četě to usnadňuje práci.

            1. Děkuji za zjevení tohoto tajemství. Nezastírám, že to můj další život značně ovlivní. Stejně jako přečtení Kodexu webu.

      2. 1. Princip pyramidy.
        2. S průběžnou pomocí fyzikálního jevu sněhové koule.
        3. Pak nastoupí využití momentálních podmínek Via Apia.
        4 Protivníkovu křehkou rovnováhu pak nenávratně rozloží paradox Irish Elkism! 😎

        PS:
        Princip pyramidy samozřejmě jako stavby, ne hry.

        Nelze to říct struxne

  5. Ještě k raketě v Przewodowě:
    Raketa řady 5V55, o kterou se s největší pravděpodobností jedná, nemá navádění podle GPS. Její navádění je pomocí tzv. semiaktivního radaru, kdy pozemní radar osvětluje cíl, raketa snímá signál od ozářeného cíle, posílá jej prostřednictvím rádiového spojení zpátky na zem, kde jsou vypočteny hodnoty pro korekci dráhy a ty jsou následně opět pomocí rádiového signálu poslány zpět do rakety. Pokud dojde ke ztrátě signálu ať už pozemního radaru nebo přijímaného rádiového signálu, raketa nemá možnost měnit svojí dráhu a pokračuje ve své původní trajektorii. Ztrátu signálu může způsobit i trochu vyšší kopec, nevíme, kde byla základová stanice, odkud raketa vyletěla.
    Vzhledem ke způsobu navádění není proto možné touto raketou trefit přesně hromadu ledku amonného.
    Tyto rakety obsahují autodestrukční mechanismus, tento ale může selhat, nebo může být záměrně deaktivován. Pokud je raketa použita k útoku na pozemní cíle, platí druhá varianta.
    Někteří poukazují na charakter kráteru a okolí výbuchu, který prý neodpovídá protiletecké raketě. Raketa se pohybuje rychlostí až 2km/s (samozřejmě dokud pracuje motor), takže její kinetická energie při dopadu je značná. Tato energie sama o sobě dokáže udělat pěknou paseku. Raketa, vzhledem ke svému určení neobsahuje roznětku aktivovanou nárazem, k výbuchu proto nedojde při kontaktu se zemí, ale až později, když už je „zavrtaná v zemi“. Okolní zemina tak dost podstatně tlumí účinky výbuchu.
    Vzhledem k výše uvedenému si dovedu představit tyto dvě varianty:
    1. Skutečně se jedná o zbloudilou střelu a není v tom žádný úmysl.
    2. Jde o cílenou provokaci s tím, že byla přibližně určena trajektorie a místo dopadu. Přesný výběr cíle (s přesností řekněme 10m) ale považuji vzhledem ke způsobu navádění za nereálný.

    1. Zbloudilá střela aktivuje hlavici před dopadem na zem. Takže buď na té střele nefungovalo, kromě motoru, prakticky nic nebo byla naprogramovaná.

      Je tam zajímavých pár věcí:

      Podle Štefce a snad i dalších, Poláci od začátku věděli, že střela není ruská. Prý ji monitorovali, byla vypálena, vzhledem k doletu, „kousek“ od polských hranic. I pokud by ji nemonitorovali, podle zbytků ihned jasně zjistili typ a podle nich dolet. Pokud platí Newtonův zákon, raketa ruská být nemohla. Jen ukrajinská. Přesto čekali na vyjádření USA!!
      Což může znamenat, že nevěděli, jestli to není provokace a tudíž nechtěli hodit vidle do US – UA, hry! Pokud by Biden nezatroubil zpátečku, šli by do toho!

      Zelenáč okamžitě tvrdil, ještě, když se z kráteru kouřilo, že jde o záměrný útok Ruska na Polsko. Přesto, že Ukáčka to musela vědět od začátku, že je to jejich!
      Ta pohotovost je zarážející.
      Zelí a štáb musí vědět, že Usáci prostor monitorují a tak budou vědět, čí to je. Nemohli počítat, že USáky obelžou. Spíše to vypadá, že herec měl připravenou roli předem a ihned ji začal přehrávat. Je možné, že Ukři počítali s tím, že se to bude USA hodit a přidají se. Pravděpodobnější však je, že se o nějaké provokaci s USáky, mluvilo předem! Ostatně, provokace je jeden z US obvyklých postupů, kdy na kongres schválit válku. Jak to bylo v Jugoslávii? Clinton řekl
      Izetbegovićovi, že USáci zasáhnou, ale předem, aby to kongres schválil, „potřebuje aspoň 5000 mrtvých“. Nebo domněle mrtvých. Takže Srebrenica. Výstřel do fronty na chleba a pak do pohřebního průvodu, natočené z bezprostřední blízkosti v přímém přenosu (s tehdejší těžkou a obtížně manipulovatelnou, šíleně drahou technikou!! s problematickými přenosnými zdroji! – v podstatě, technika na stativu s plnými zdroji, zaměřena objektivem předem na shluk lidí a najednou to přiletělo…) zabily jen pár desítek lidí a zjevně to nestačilo.

      (Tak přišla, dnes už dávno vyvrácená, Srebrenica. Kde se něco událo, ale něco tomu předcházelo a popis ani počet mrtvých, neodpovídaly.
      Stejně později přišel Račak, dnes kompletně vyvrácený a ví se, že přímo na místě, činil nátlak na finskou vedoucí forenzního týmu, US emisar William Walker, který ji, podle jejích slov, honil kolem stolu s ostrou tužkou, apod.
      To samé střelba v Sýrii a pak na UA. Které byly dávány za vinu režimu, přesto, že výstřely, v obou případech ze střech, kosily v obou případech, demonstrující i policajty. Rozdíl byl v tom, že v jednom případě USA použily na destabilizaci země banderovce, čili Ukronazi, v druhém čistokrevné islamisty, neb pouze nositelé těchto totalitních ideologií, jsou na povel připraveni, z ideových důvodů, vraždit své spoluobčany. U nás stačil jeden Zifčák…)
      Takže, štáb kolem Bidena, to nějak vyhodnotil a zařadil zpátečku.
      Takže se zdá, že jsme něčemu unikli…

      I když, lidi je třeba udržovat novými a novými stimuly, v permanentním napětí a případ musí být neustále oživován v myslích lidí. Proti ta mainstreamová, neustálá palba. V tomto případě, je tedy tato akce úspěšná…

      Jo a ještě k té raketě. Takže nezaměřila, přeletěla, neproběhla autodestrukce a padla na obydlené území nebo na uzení s nějakou infrastrukturou a ještě zabila 2 lidi.
      Polsko – UA hranice, je s rozptýleným osídlením, naprosto převažují zemědělské pozemky a lesy. Pravděpodobnost, že neřízená raketa spadne ausgerechnet na osídlené území a někoho zabije, je v řádu pár procent. A nemusí ani zabít, stačí vylekat.

      Prostě, ze strany UA, je těch „náhod“ opravdu mnoho…

      No a co se týče „našich“ politiků a mainstreamových novinářů, vězí v US řiti pevněji, než se zdálo před touto causou…

      1. Tak Zelenak vedel vsecho od sameho zacatku, vzdyt to odpalili jeho lidi.
        Polaci taky vedeli o puvodu rakety celou dobu, ale nejenom oni. Drahu i misto odpalu museli znat i staby NATO, vcetne Americanu v Evrope.
        Jesti cekali, az se jeho velicenstvo probudi, nebo jenom chteli cas na rozmyslenou, to vi jenom oni.

        Nejpravdepodobnejsi bude verze, ze je to akce Kyjeva mozna s podporou Londyna.
        Nebo jsou na tom uz tak spatne, ze by sahli i k solo akci?
        Nekde jsem cetl, ze jeste nez se milostpan vyjadril, tak uz byly na facebooku fotky zbytku motoru te rakety, a nekdo to tam identifikoval jako s300.
        To by slo samozrejme zamest, ale nejspis se momentalne USA eskalace nehodi. Vsechno prece jede jako na dratkach, videno z USA.
        Je to ale krasna ukazka, jak si bez spojence v Evrope nikdo ani neuprdne. Vsichni cekaji, az si prvni ulevi senilni starec.

      2. Cílem je dostat s požehnáním OSN nebo já nevím koho vojska NATO legálně na Ukrajinu. Jakmile se to stane, nedokážu domyslet důsledky.
        Ohledně pozvánky na demonstraci několika lidem rozešlu co se chystá, ale pochybuju, že se někdo uráčí do Prahy jet.
        Začíná fungovat taková ta předvánoční depka.

      3. Pravděpodobně to příliš komplikujete, vezměme Occamovu břitvu. Zelensky je prostě blbec. Viz jeho dosavadní počínání.
        A česká parta je prostě rozvášněná jak ratlík za plotem. Jakákoli záminka automaticky vybudí vášnivý štěkot.

        1. Co se týče české party, i rozvášnění ratlíci za plotem, mohou mít obrazně hlavu v něčí řiti.

          Vycházím, uvažuji -li o incidentu na hranicích, z toho, jak USA postupují podle jedné šablony, už od roku 89 a jistě i před ním. Jak jsem to víc rozepsal. I Majdan na UA, si ošetřili. Nulandová rozdávala kolacky a v telefonu tvrdila, že mají svého chlapce Jace (Jacenjuk) na místo premiéra (nebo co to bylo, nechce se mi to teď hledat) Což se také „ve svobodných volbách“, stalo.

          Myslím, že Zelí blbec není. Přinejmenším umí hrát a má ve Švýcarsku haciendu a v USákově taky, za desítky milionů dolarů. (Není sám, jeho vláda je na tom podobně.)

          Ale, třeba máte pravdu vy. To je kouzlo diskuze. 🙂

          1. Ještě řekla památné FAK Í-JÚ

            USA, když se naučí nějakou strategii převratů, revolucí, invazí, tak je pak opakují, dokud fungují – a při dominanci USA fungují tak dlouho, že už všichni (tedy tí, co nemají v hlavě americké lejno) dovedou schema rozeznat a vidí analogie s x předešlými případy.

            Analogie mezi mudžahídy, ISIS a zdivočelými banderovci je poměrně názorná, stejně jako mezi Tichanovskou, Sandu, Marin, Čaputovou a u nás Danuší Antoinettou.

            Problém je částečně v nebystrosti a lenosti spoluobčanů a větším dílem v tom, že USA disponují skutečně velkým rozpočtem a nástroji nátlaku, takže svoji vůli vynutí za libovolnou cenu, když se rozhodnou – přičemž u zemí jako je naše stačí rozhodnutí nějakého referenta čtvrté úrovně – přesto je to osoba, které se Fialové a Babišové klaní a Černochové jí lezou do rekta.

            elenský byl vybraný pro roli a role on umí. A sociálně ani inteligenčně zaostalý není – na druhé straně, v rámci těch, pro které dělá, v jejich pohledu je likvidace slovanského osídlení prostě přirozená věc, kterou je potřeba nějak zprocesovat a mediálně pořešit.
            elenský má svoje peníze už převedené, rodinu a v bezpečí a patrně doufá, že bude zabezpečen i on. Tady není jisté nic, říkám já.

      4. Re: FN, dexx

        Máte tam chybku, pánové.
        S-300 bouchá sama od sebe v okamžiku, kdy sama uzná, že je nejblíže cíli, nikoli až když do něj narazí.
        Ještě jinak.
        Funguje to asi tak, jako by vás chtěl oddělat chodec jdoucí proti vám a v okamžiku míjení by vytáhl brokovnici se zkrácenou hlavní a napálil vám to do – kam chcete.
        Jediný rozdíl – hlaveň brokovnice je v případě S-300 nahrazena rozprskem speciálních střepin – tzv. motýlků – ve tvaru disku (plochého talíře), jejichž trajektorie je kolmá vůči trajektorii letu střely v okamžiku aktivace.
        Tím dochází k poškození ničeného cíle jeho jakoby přeříznutím .
        Takže exploze po zápichu do hlíny – nic moc. Záleží pochopitelně na vzdálenosti a hloubce zanoření rakety v okamžiku exploze.
        Jo – bavíme se o raketě, která byla nasazena v rámci PVO, nikoli v rámci útoku na pozemní cíl.

        Co tím chci naznačit. Můj názor, že vybuchla zbloudilá raketa PVO – to spíš vybuchne zbloudilý Jeníček s Mařenkou na lopatě baby Jagy.

        Proč by měla raketa přiletět k ledku, to teda moc netuším. Traktor coby zdroj tepelného záření, to by už bylo blbé o něco méně.
        Dálkově řízený odpal, anebo odpal přidaným nárazovým zapalovačem, ještě menší blbost…
        Ale to už jsme hóóódně daleko od PVO, že ano…

        1. „S-300 bouchá sama od sebe v okamžiku, kdy sama uzná, že je nejblíže cíli, nikoli až když do něj narazí.“
          Myslím, že věta „Raketa, vzhledem ke svému určení neobsahuje roznětku aktivovanou nárazem“ jasně říká, že raketa se neaktivuje až nárazem do cíle.

          „hlaveň brokovnice je v případě S-300 nahrazena rozprskem speciálních střepin – tzv. motýlků – ve tvaru disku (plochého talíře), jejichž trajektorie je kolmá vůči trajektorii letu střely v okamžiku aktivace.
          Tím dochází k poškození ničeného cíle jeho jakoby přeříznutím .“
          Myslím, že takhle to nefunguje. Raketa 5V55 nemá vícebodový iniciační systém pro řízení směru výbuchu, jako např. typy 9M96E systému S-400. Střepiny 5V55 vytváří kulovou „střepinoplochu“, takže střepiny letí prakticky rovnoměrně ve všech směrech od epicentra výbuchu. Cíl není jakoby přeříznut, ale těžce poškozen velkým množstvím malých průrazů na velké ploše. Pokud by byla trajektorie střepin kolmá, tak by raketa byla prakticky neúčinná pod velkým úhlem přiblížení k cíli.

          1. Re: fn

            Zřejmě jste přesvědčen, že pokud raketa nemá volant, neumí zatáčet.
            Proti tomuto dogmatu nemám protiargument.
            Jste vítěz debaty.

            1. Targusi, nechte těch blbostí. Raketa samozřejmě zatáčet umí.
              Oponuji vašemu rozprsku střepin, ve tvaru plochého talíře.

    2. No, až na malou chybičku, že Rusové hned prohlásili, že tam žádná jejich raketa zrovna neletěla, takže Ukrajinci ani neměli co sestřelovat.

      Tohle radši nikdo neřeší, protože pak je provokace teprv evidentní a předlouhé rozbory nejsou třeba.

  6. Pamatujete si na sankce, diky kterym neslo do Ruska vratit turbiny z NS1?
    Proste to neslo, protoze sankce.

    Ted jedna fabrika v Norsku (vlastnik Britanie) obnovuje dodavky soucastek k jejich turbinam do Ruska.

    https://tass.com/economy/1539725

    Tvrdi, ze smlouva byla uzavrena jeste pred sankcemi, a tak ji tedy musi dodrzovat.
    No ja nestacim zirat.

      1. tak píšou jednak britská a pak taky se nejedná o turbiny pro NS, ale pro nějaké jiné provozy
        Ale i tak krásný příklad toho, jak z ČR kvůli sankcím nedodáme ani pasti na myši, kdežto kluci z Británie tam lifrují turbiny.

        1. Tak smozrejme turbiny pro NS uz ted nikdo nepotrebuje. Ty turbiny jsou jenom shoda nahod.

          Ja jsem to sem dal prave proto, ze je to cele smesne.
          Jednou smlouvy dodrzovat nemusime, protoze sankce. Ted zase tvrdi, ze je uzavrena smlouva, tak se musi dodrzet, a sankce tedy neplati.
          Spis si myslim, ze budto Rus neco vyrobil vlastniho, nebo sehnal adekvatni nahradu jinde, a tedy Norsko/Britanie by byly ze hry nafurt.

          A takhle je to se vsim. Holadsko ma stovky vyjimek, Britove si delaji co chteji a precerpavaji ropu na mori, Nemci vsechno lifruji pres Turecko…
          A Cesi delaji haury a maji nejvetsi inflaci v EU a nejdrazsi proud.

          Jo, a taky jsem chtel pripsat, ze je hned znat, jak si prachaci nenechaji na zisky ani sahnout. Treba ruske diamanty delaji cca 25% dodavek do Belgie.
          Do dneska na to nikdo ani nesahnul.
          Ropa? Zakazat.
          Plyn, hnojiva, obili? Tedy veci denni potreby, kdy jejich zakaz pociti hlavne ti mene majetni, na to jdou sankce uvalit ihned.
          Ale zakazat ruske diamanty? To by prece muselo byt naproste vetsine lidi uplne ukradene.
          Zabolelo by to jenom ty nejbohatsi.
          A prece, nebo prave proto diamanty z Ruska jedou dal.

          1. Nebo ten titan, jak o tom proběhla zpráva nedávno.
            Rusko exportuje ve velkém titan do USA, kde ho používají na zbraně proti Rusku. Prý hodně tras běží přes Ukrajinu, čímž jsou potřeba ty mosty, na které se tím pádem oligarchům nesmí sáhnout.
            Ne že bych to viděl takhle zjednodušeně, ale je to kamínek, který do celkové mozaiky krásně zapadá.

            Však už někdy v květnu byl jakýsi rozhovor s mluvčí jakési US firmy na Slovensku, kde se ptali jak se surovinami a sankcemi. A ona na rovinu, že oni jsou US firma, pro ně žádné EU sankce neplatí a že jsou v rámci pomoci ochotni sankcemi postiženým podnikům nějaké ty suroviny dodat.
            Ta otevřenost mě tehdy až zaskočila.

            1. Jojo, na tu US firmu na Slovensku si vzpominam. A taky jak u nich Slovaci (firmy) zebrali, aby pro ne taky objednavali.

              U zbozi pro USA bych si nebyl jisty temi ukrajinskymi mosty. Je to prece jenom dost riskantni, a navic pri tech objemech by se urcite neco muselo podelat.. Prece jenom valka.
              Je mnohem snazsi dostat rusky titan nekde v Rusku do pristavu, a pak lodi dal.
              Cerne more, nebo treba rovnou Vladivostok.
              Ale jak logisticky funguji, nevim.

              1. Vladivostok je problém, obě tratě přes Sibiř jsou vytížené na doraz. V dubnu to široce komentovali díky kauze „mongolské“ uhlí.

    1. Já nevím, jestli to bylo přesně tak, s tou turbínou. Ano, sankce, jasně, ale co si pamatuji, tak Kanada se zasekla, že opravenou turbínu nevrátí a Němci vymýšleli způsob, jak to obejít. A když to konečně vymysleli, tak se zaseklo Rusko, že takto tu turbínu nechce. Už si nepamatuji, co vlastně chtělo. Pak „někdo“ vyhodil Nordstreamy do luftu a přestalo to být aktuální.

      1. To byla ta první, Rusko žádalo standardní proceduru předání a potvrzení, že to není v rozporu se sankcemi a že turbina nebyla předmětem sabotáže. Zní to jako trolling, ale má to racionální důvod.
        Pak následovalo dalších asi 6 kusů, které už se do Kanady nejspíš ani nedostaly a zůstaly u Siemensů.

        1. Pri tom tehdejsim nemeckem „my vam tu turbinu nejak z Kanady vyreklamujem a pro jednou nebudem bazirovat na papirech, ze ano“ jsem se docela bohovsky bavil. To byla fakt znamka velkeho zoufalstvi (z az tak velke blbosti bych je nepodeziral).

          1. A ještě se u ní, odstrojené, fotili nejrůznější mamrdi typu Scholze a leckdo do ní taky strkal pazoury .. prostě exemplární příklad prvotřídně servisované turbiny podle všech ISO 9000 předpisů, pro které si sami Němci honí Pucfrau po fabrice, jestli má doložku a podepsané poučení.
            Přímo královsky jsem se bavil .. jako že by to třeba poslali jak za Hitlera natajnačku ve fůře slámy.

    1. Také. Vždy jsem kladl rovnítko Trantor = Brusel. A Říše se pro EU němčourský protektorát používá normálně. „Nadace a Říše“

  7. Kreml chystá, kurva jeden, zinscenovaný útok na ruské pohraničí.

    https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-kreml-chysta-zinscenovany-utok-na-ruske-pohranici-tvrdi-americti-analytici-40415254#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

    = Kyjev chystá útok na ruské pohraničí.

    Děkuji vám, strano a vládo před rokem 89, díky vám umím přesně překládat propagandistické mediální výtvory.

    Děkuji vám, díky tomu pro mně ani ty nejodpornější sračkomety neztrácejí cennou informační hodnotu.

    1. Oni v Kremlu tím, jak bombardovali Doněck 7 let (a Kyjev tomu chtěl jen bránit), získali návyk a aby nevyšli ze cviku, budou teď bombardovat právě svoje území v pohraničí.
      Zajimavé na tom je to, že když jsem se bavil s několika lidmi, tak ti byli přesvědčeni právě o tom, že ruská armáda 7 let bombardovala Doněck. Kromě pár lidí z Kyjeva překvapivě i jeden z Krasnodaru. Tento byl mladý perspektivní kádr, očividně produkt nového školství.
      Lidi z Gorlovky a Doněcka samozřejmě věděli, odkud to lítá a nakonec je to poznat i při dopadu. Když je budova zasažena ze západní strany, znamenalo by to poměrně nestandardní techniky práce s minometem, navíc ve zbytku světa neznámé, kdyby se střílelo z východní strany. Ale když je víra silná a fondy dost bohaté, možné je v mediální oblasti vše.

      Čeští novináři byli vždycky v těsném závěsu za Arestovičem. Já jen čekám na okamžik, kdy jej předběhnou buď oni nebo ty militantní sterilní ženské.

        1. Jestli je to pravda s tím skladištěm hnojiv, tak celá ta věc kromě pochybnosti při pohledu na velikost kráteru po protiletadlové raketě nabírá docela závažnější rozměr…

          1. O skladisti hnojiv jsem do ted nic nevedel, ale ta dira mi prisla trochu moc velka uz podle prvnich fotek, mysleno na protiletadlovou raketu, ktera na jiny ucel, nez delat velke kratery.
            Odbornik na rakety vybusniny ale nejsem, tak jsem spis mlcky cekal, az tu tu zhodnoti nekdo zpusobilejsi.
            Jako treba vcera se nekdo ozval ke granatum schazovanych z kvadropter, nebo dneska Ladik k podvodnim vybuchum.
            Proto stoji za to mistni diskuzi cist.

            Ale v kazdem pripade to vypada, ze banderovci melou z posledniho? Kdyz takhle tlaci na pilu.
            Podle mainstreamu porad masakrujou Rusy po celych batalionech a dalsi bataliony se bez boje vzdavaji a ten zbytek dezertuje…
            Proc by pak ale delali takovehle provokace.

            To je jako kdyz Assad mel uz jenom krucek k vitezstvi, a tak logicky zplynoval chlorem par civilu v nemocnici. Aby si vyslouzil bombardovani, diky kteremu se mu to vitezstvi zase vzdalilo.

            1. Nemusejí doslova mlít z posledního (což tak nějak melou) , ale buď oni samostatně nebo ve spolupráci s USA mají za úkol zapojit další. Na to bývá potřeba nějaký impuls. V Sýrii to dělaly Bilé přilby, sice dost pitomě (pamatujete na ty plynové lahve hozené na postel v suterénu, představující chemický útok?), ale pro řadového ovčana stačilo opakovat mantry o nevyzpytatelném krvelačném řezníkovi. Což si všimněte, že tahle partička opakuje o všech ruských velitelích a taky o Putinovi.

              Já si myslím, že ta provokace pochází z Kyjeva, ale něco soudruzi špatně dohodli, protože Polsko jakoby reagovalo absurdně na danou situaci, i když očividně věděli, odkud to přišlo.
              Ta teorie o netrefení skladu ten případ docela vysvětluje (což neznamená, že to tak bylo, jen to dobře zapadá) – kdyby se byli trefili, nezůstaly by zbytky S300 a šlo by to hodit na Rusko.
              Takhle jakoby nějak věděli, co bude, ale nevyšlo to, tak někdo jel původní scénář, někdo vyčkával, a USA to stoply hned ze začátku, na což elenský třeba vůbec nereflektoval.

              Rozhodně bude následovat serie eskalací a false flag operací s cílem jednak zapojení dalších účastníků a taky zvýšení tlaku na ekonomickou likvidaci Evropy. USA zatím v této oblasti vítězí na celé čáře a daří se jim vynutit u manistreamu svoje protievropské akce presentovat jako spojenecké.

              1. gogo.
                Co když o tom někdo z Polska věděl předem i to mne dává smysl,když Poláci vůbec nereagovali na přiblížení rakety.Co jejich radary,co zaznamenali,jakékoliv narušení hranice vzdušného prostoru,je hlášeno výš.

                1. Já myslím, že polská PVO je jen papírová. Spoléhají nejspíš stoprocentně na US prostředky a sami jen krmí prase a na nic nesahají.
                  Protože by mohli taky něco blbě udělat – identifikovat nebo i sestřelit nějakou demokratickou raketu nebo letadlo.
                  Nikdo reálně nepočítá s tím, že by Rusko v této fázi střílelo do Polska.

                  Tak ono pak je lepší, když v tom prostoru operují jen USA a Ukrajina, aby nejen nic nedělali, ale taky neříkali, že ten prostor sledují. Protože může spadnout další malajské letadlo nebo traktor a budou dotazy kdo to byl, když všechno sledujete. Proto je lepší nic nesledovat, na nic nesahat a jen krmit prase.

              2. Podle poplasene reakce Polaku o tom nevedeli, ale nechteli byt za zbabelce a odpiskat to hned, tak cekali, az se jeho velicenstvo v Indonesii raci probudit.
                Protoze proc se zatezovat nejakou raketou, ktera diky datumu vyroby neni z nejpresnejsich?
                Proc proste nedat patricnou naloz do toho skladu, a pak to odpalit zaroven s nejakou raketou, ktera by mohla dopadnout uz kamkoli.
                Data z ruskych radaru byly ignorovany uz u malajskeho letadla, ted by se na to nikdo ani nepodival.
                Takhle by to podle me vypadalo, kdyby to bylo v rezii USA/Polska, kdy Ukrajinci nemeli predem volny pristup na misto.
                Tohle bude akce Kyjev a mozna planovani z Londyna.

                Muzu se ale mylit, mozna si opravdu mysleli, ze se raketou trefi, a pak byli jenom prekvapeni, ze to slo kousek vedle.
                A Bidenuv tym vubec nespal, jenom potrebovali cas na rozmyslenou.

                Reakce nasich jsou ale na povazenou.
                Budto o tom vedely, aspon zhruba, a tak troubily hned do utoku, nebo to jsou opravdu tupe milky, ktere chteji valku s Rusem za kazdou cenu.

                EU jde do kopru a jeste drzi pedal na podlaze.
                Jenom jsem se smal, kdyz Katar a Cina ohlasili novou smlouvu na LNG na 27 let…
                EU cely podzim zebra po celem svete, preplaci kdekoho, nasrali tim treba Pakistan a Banglades, protoze preplatili jejich jiz domluvene dodavky…
                A pak kdyz vladce Kataru prijede do EU, tak ho predsednicka zeme nepusti ani na oficialni veceri. Pry se muze s eurohlavouny sejit soukrome v nekterem ze salonku. (jako nejaka prostitutka)
                Ja vim, ze je to diktator, ale to je cela rada evopskych spojencu a o mrtvych by USA/EU mely radsi mlcet.
                Pak to Zeman i Fiala zalhavali, jak byl emir spokojen a pry podepsali nejake memorandum…
                Lipanek tam nedavno letel zas. Pry ma Katar plynu malo 🙂

                1. Tak naši tajtrlíci stoprocentně neví nic – ti tajtrlíkují přeaktivně a jednak jsou to blbci a druhak nemá smysl jim taky nic říkat, protože na nich nic nezávisí a vždycky stačí určit, co mají říkat, když je potřeba. Nic nevědět je pro ně lepší a pro zbytek bezpečnější. Nic jim neřekli ani u Vrbětic a prostě je postavili před rozdělaný projekt a oni (včetně Zemana) zareagovali podle příkazu.

                  Já si nemyslím, že by polská vláda měla projekt, ve kterém nechají zabít 20 kolchozníků (leda by tam byli na brigádě Ukrajinci). Spíš byla dohodnutá nějaká rámcová dohoda, že se něco nechá bouchnout a vláda zavede další protiruská opatření a tak…

                  Tím, že tam zařvali dva, to asi Poláky vytočilo a chtěli hněv nasměrovat na Rusko hned od první minuty. Jenže jim do toho sleepy Joe hodil vidle.
                  Z toho taky usuzuju, že buď Ukrajina jela úplně na vlastní pěst, nebo to posrali tak moc, že se od toho USA distancovaly.

                  Moje teorie je, že rámcově existuje dohoda o eskalaci, ale tohle konkrétně byla aktivita někoho na Ukrajině i mimo tu dohodu.
                  A bylo by asi nejzajímavější na tom celém zjistit, odkud ta raketa vyletěla a jak trefila zrovna traktor.

                  https://en.mapy.cz/zakladni?x=23.9231497&y=50.4739875&z=18&base=ophoto

                  nejspíš přiletěla z jihu nebo východu – v obou případech těžko tak, že by ten traktor někdo z ukrajinského území opticky identifikoval a zaměřil.
                  Buď letěla podle GPS nebo nazdařbůh a pak měl buď smůlu traktorista, nebo celá vesnice.
                  Ty S-300 přece mívaly samodestrukční mechanismy a je to vidět i na videích, kde pošlou proti Kalibru a let končí rozprskem a Kalibr pokračuje.

                  Polsko se radši neptá, Ukrajinci nic neřeknou, nějak se nebyli schopni zesynchronizovat ve lhaní a padělání první hodiny, tak teď asi to zametou pod koberec a příště to udělají líp.
                  Taková ta trapná situace, kdy se ukazuje svorně na Ivana, je jasné, že to byl Mykola, ale Jacek neví proč a Joe jim řekne ať drží rypáky.

                  Jestli někdo uvidíte info o tom, odkud, co a kým, dejte určitě větět, tohle bude zajímavé dodělat to konce.

                  1. „Z toho taky usuzuju, že buď Ukrajina jela úplně na vlastní pěst, nebo to posrali tak moc, že se od toho USA distancovaly.“

                    Já bych typoval, že omočíno mají Britové, MI6. Těm je jakákoli dohoda, jednání, neřkuli MÍR proti srsti. Ti se mohli společně Ukrajinci snažit zaškodit.

                    Ale jak píšete. Američani nechtěli a tak jim v té loužičce vymáchali čumáčky.

                    1. Já si myslím, že jim do toho hodila vidle blbá náhoda nebo připravenost protistrany. Podle některých tvrzení byla fotečka se zbytkem čehosi, co znalci po 2 vteřinách identifikovali jako střelu z S300, na síti 10 minut po výbuchu a šířila se jako lavina(to taky neběží jen tak samo). Takže než se k pomazaným polským hlavám doneslo „už“, tak na internetu byly odpovědi a oni pro tohle neměli připravené noty. Tudíž uctivě čekali na rozhodnutí vrchnosti a k našim bulíkům se zádrhel s fotečkou nedonesl, tak jeli podle původního plánu.

                  2. Nechci se vám pánové příliš plést do debaty, ale toto mi přišlo jako další dílek do skládanky, tak ho přidám. A sice, neprozradil náhodou ten chudák novinář, co si myslel, že má perfektní zdroj, něco co neměl a co poněkud zapáchá?

                    „Americká tisková agentura Associated Press propustila novináře, který ve své reportáži napsal, že rakety, které dopadly v polské obci Przewodów, patřily Rusku. Deník The Washing­ton Post (WP) novináře identifikoval jako Jamese LaPortu (35), bývalého příslušníka námořní pěchoty s nasazením v Afghánistánu, jenž do AP nastoupil v dubnu 2020.“

                    „WP připomněl, že dotyčnou zprávu zveřejnila agentura AP 15. listopadu večer. Autor se odvolával na americké zpravodajské zdroje. Agentura AP později zprávu stáhla.“

                    „O den později vydala agentura AP opravu. Uvedla, že její anonymní zdroj se mýlil a že „následné zprávy ukázaly, že rakety byly ruské výroby a Ukrajina je pravděpodobně odpálila na obranu proti ruskému útoku“.“

                    https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-napsal-mylne-o-raketach-ktere-dopadly-do-polska-dostal-padaka-40415327#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

                    P.S.
                    Jo a oznamuji změnu z Anna2 na JannaJ. Už vím proč jsem tam před lety dala tu dvojku.

            2. Ještě k těm shazovaným granátům:
              napřed shodili dvakrát nevybuchující nárazem
              https://youtu.be/ZpjP_5lwCjs?t=6
              a vypadající jako mini letecké pumy
              anebo jako hruška
              https://youtu.be/ZpjP_5lwCjs?t=20
              co když odhodil, bouchlo vzápětí
              Trefili tím z té výšky přímo chlapa, nebo těsně – kdyby na něj hodili jen kámen, tak ho to zabije nebo zhmoždí tělo.

              Pak hodili cosi podlouhlého zeleného
              https://youtu.be/ZpjP_5lwCjs?t=38
              co bouchlo hned.

              Je někdo schopen posoudit, co to tam shazovali?

              1. komentář z yt:
                The first grenade with pressure sensor landed in his damaged jacket lining and wasnt triggered. The second grenade was an old fashioned shrapnel grenade with a fuse inside and he was fast enough to throw it away

                co na to odborníci a co ten třetí?

                1. Re: gogo

                  Podle mne věc účelově natočená pro prezentaci na YT.
                  1/ řízek v roztrženém prošíváku (tohle fakt není uniforma) nemá na sobě nic, co voják obvykle má. Vesta nebo sumka na zásobníky, případně nůž, vysílačku, opasek, pouzdro s pistolí, blablabla.
                  2/ nemá osobní zbraň
                  3/ kde jsou účinky střepin po explozích min?
                  4/ exploze 1. miny nastala podle záznamu takřka ihned po odhození
                  5/ 2. a 3. shoz – munice se při pádu převrací – stabilizační plochy by ji měly při pádu z výšky 30 m (2,5 sec) srovnat docela rychle.

                  Včera jsem vám psal, že by to mohla být nějaká modifikace minometné munice. Ta první mina možná jo, má to pokus o stabilizační plošky, ty následující ani náhodou.

                  1. Re: Stridor

                    Moje poznámky k podivným explozím bez účinku střepin nejsou zodpovězeny.
                    V článku se zmiňuje doba exploze od dopadu 4s. Račte si ji přeměřit, stopky snad máte na patlafónu, ne?
                    Jinak na 4s jsou nastaveny ruční granáty po puštění pojistky při odhozu. To taky moc nepasuje.

            3. No a hlavně tam chybí zásahy několika stovek střepin z hlavice S-300. Ta obsahuje kromě výbušniny několik set kovových částí, které vybuchnou vedle letadla a fatálně ho proděraví.

            1. Anonym.
              Já potvrzuji,že je to sklad hnojiv a také jsou tam vidět sila pro kapalná hnojiva.
              Je to něco podobného,jako u nás Agrochemický podnik. Akorát tam nevidím železniční přípojku u nás se to stavělo,připojení k železniční trati,dopravu do skladu byla vagonem.

              1. V Polsku to neni s zeleznici (ve smyslu hustoty site) jako u nas a ani nikdy nebylo, takze nad jeji absenci bych se zas tak nepozastavoval.

            2. Nechci tady nikomu bořit bábovičky, ale:
              1. Zasáhlo to traktor s obilím na váze, to obilí tam buď přivážel, nebo odvážel. Tudíž tam zřejmě je nějaký sklad obilí.
              2. Ten podnik se jmenuje „Suszarnia zboża Agrocom“, google ho vyhledá jako „Agrocom Grain Dryers“

              Takže bych spíš čekal, že jsou to sila na obilí. Podle mě je to s tím ledkem blbost.

              1. Pánové, proč se nezeptáte odborníka… Já se tímhle živím. Takže:
                Ta kulatá sila jsou skutečně na obilí. Nahoře vidíte takový most propojující všechna sila – to je dopravník na obilí. Kdyby ta sila byla na hnojiva, tak tam tohle nemají.
                Za sily stojí montované haly – to je také na obilí. U hal vidíte takové přístřešky, to jsou příjmové koše.
                Ale tam blíž u brány, to by mohla být budova na skladování hnojiv. Tam chybí jakýkoliv náznak dopravníku na obilí a koše. Zřejmě tam schovávají i techniku. Jestli tam hnojivo bylo, to nedovedu posoudit. Ale mohlo by být.

                1. Ja myslim, ze kdo mel jenom trochu pod cepici, nebo se i naskytla prilezitost, tak si hnojivo nasyslil.
                  Kdyz jsem loni touhle dobou na Vidlakovo doporuceni zacal nakupovat ja do zasoby, tak se mi mistni profici smali. Zemedelci i prodejci.
                  A na jare uz syslili za drazsi penize sami a me pochvalne placali po ramenou, ze mam obchodnicky cuch 🙂
                  Dokonce mi jeden mezi reci potvrdil, ze by nakoupil klidne mnohem vic, ale vic volne hotovosti uz nema.
                  Tim chci rict, ze jestli nejsou uplne hloupi, tak tam nekde hromadu hnojiv mit budou.

                2. A nedává se do amonného ledku nějaký inhibitor, právě proto, aby to nebylo výbušné. Tedy myslím v „civilizovaných krajích“.

        2. to že to tam letělo jako záměrná provokace o tom nepochybuji od samého počátku.
          Ono ostatně ta díra jen stěží vznikla po dopadu plechové trubky bez paliva a na valníku jsem nezaregistroval jeho zkompostování fragmenty protiletadlové hlavice.
          Jestli je ovšem pravdou to co píše Vlk tak to je už fakt o přesdržku válkychtivých kreténů.
          Mimochodem Vidláku dokážeš na základě tohohle obrázku odhadnout zdali by to s tím ledkem mohla býti pravda.
          https://mapy.cz/zakladni?source=osm&id=191698&ds=2&x=23.9220941&y=50.4744647&z=19&base=ophoto

              1. Ten kráter je krásně kulatý, může to být od S-300, která má likvidovat letadla rozmetanými kousky litiny?

                Chtělo by to někoho odsud.

                1. Když jsem se na tu fotku podíval tak přemýšlím, co tam ten traktor dělal. Tam není žádný příjmový koš. Kam by vedl? Chybí tam obilný elevátor, cokoliv.
                  Člověk skoro přemýšlí, jestli nám traktor nejel přímo z Ukrajiny a dali mu do vlečky nějaké naváděcí zařízení…
                  Nebo tam je nějaká rampa a oni měnili kolo, nebo opravovali brzdy, nebo tak něco. Ale proč tu vlečku nejdřív nevyprázdnili?

                  Jinak v těch skladech mohlo být hnojivo. Vešlo by se tam. Vidím vrata a do takových hal se hnojivo v big bagách dává. Ale vzadu u těch kulatých zásobníků určitě ne, to je na obilí.

                  1. Matne si vzpominam, ze ty prvni zpravy rikaly neco o tom, ze byl traktor s valnikem prave na vaznici. Diky tomu to zabilo traktoristu a obsluhu vahy. Cihlovou budovu vahy to melo udajne rozmetat.
                    Ale uz ani nevim, kde to psali. Mozna se verze nekolikrat znemila. Nebo se mi to popletlo s necim jinym 🙂

                    Traktor z Ukrajiny to asi nebude, to uz by byl davno pryc a sesrotovan i s valnikem.

                    1. Váha je hned u vjezdu. Ale tam vzadu měli asi ještě jednu větší. Trochu to tak vypadá. A raketa přesně trefila vážní domeček. Jestli to byla náhoda, tak je to ukázková smůla. Skoro se člověku na tu náhodu ani nechce věřit.

                    2. K výbuchu došlo v zemi (ne nad zemí, asi si autodestrukce vzpomněla pozdě ať již záměrem či selháním, je možná i iniciace hlavice až nárazem), a kráter odpovídá rozměry výbuchu několika set kilogramům trhaviny. Proto střepin je málo, zůstaly v hlíně anebo letěly nahoru. Ten valník je spíš odhozen, jinak by byl nepochybně rozmetán. Tlaková vlna takové explose stačí bohatě na zabití lidí stojících blízko.
                      Kdyby to bouchlo nad zemí (na valníku), nebudou chybět jen okna, ale i střechy a možná i zdi té budovy a střepiny by si vybrali svou daň jistě na dalších lidech. Byl jsem v Explosii po tom incidentu v 2011, tam podle dostupných zpráv v bunkru odešla asi tuna dynamitu, tak mám nějaké srovnání…(a z těch 4 mrtvých našli jen kousky).
                      Pro Ilustraci Pardubice 2011: https://pardubicky.denik.cz/nehody/od-vybuchu-v-explosii-se-ctyrmi-mrtvymi-ubehlo-pet-let-20160419.html
                      a pro srovnání kráter po výbuchu 250 Kg bomby (mohla být jinak účinná trhavina, ornice či písek se také chovají mírně jinzak než zhutněná plocha, ale pro srovnání to víceméně stačí: https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.reddit.com%2Fr%2Finterestingasfuck%2Fcomments%2Fc4tk8e%2Fcrater_from_a_250_kilo_ww2_bomb_which_detonated%2F&psig=AOvVaw3x2MQrUAhdh4rL-kBSbAVS&ust=1669296962584000&source=images&cd=vfe&ved=0CA0QjRxqFwoTCNCUqPm1xPsCFQAAAAAdAAAAABAD

                    3. Takže něco se zapíchlo do země a pak bouchlo – zpožděný detonátor, užívaný pro budovy?
                      Mohla by S-300 nést něco takového?

                    4. Podle TTD mohou některé modifikace letět až 150km a nést 150kg.
                      Tj střílet mohli až od Ternopolu. (Lvov asi 50km)

                      Na jedné straně, když vystřelíme nazdařbůh, tak to někam dopadne a můžeme se vždyky ptám, proč zrovna tam, přitom někam to spadnout muselo.
                      Na straně druhé, měli ti kolchozníci fakt jen takovou smůlu?

                      A na třetí straně, přece vypálit něco takového (s hodně municí a zpožděnou iniciací) na Polsko muselo mít důvod a nebylo to asi jen tak nazdařbůh padni si kam chceš? Nebo jo?

                2. No když se destrukční část rakety „vykuchá“ a místo kovových úlomků se tam nacpe další výbušnina…
                  Tak to v podstatě bude jako normální raketa země-země.

                  1. Jo, z gauče to tak vypadá, ale lze to provést? Třeba nějaké fixní letové charakteristiky, chování podle polohy, způsoby navádění a orientace.. tyhle mašinky jsou často překvapivě optimalizované.

                    1. Takže oprava: není to řízeno operátorem, ale naváděcím radiolokátorem.
                      Ten ozařuje cíl a podle zpětného odrazu se navádí raketa.
                      Takže letové vlastnosti jsou počítači asi fuk, řídí se podle toho, kde je a kde je cíl.
                      Ale asi i to by něměl být problém „zbastlit“, aby to neletělo na cíl ve vzduchu, ale na zemi. Jestliže to umí sestřelit i raketu s plochou dráhou letu, která je pár metrů nad zemí, tak co brání, aby to dopadlo na zem o těch pár metrů níž…
                      https://cs.wikipedia.org/wiki/S-300
                      U systému S-300 je komunikace mezi naváděcím radiolokátorem a raketou obousměrná. V řídícím kanálu (směr radiolokátor-raketa) se předávají ovládací povely a ve zpětnovazebním kanálu (směr raketa-radiolokátor) se předávají informace ze senzorů rakety. V koncové fázi letu je raketa cíli mnohem blíže a tak o něm může zjistit přesnější informace. Tyto informace raketa předává radiolokátoru zpětnovazebním kanálem. Radiolokátor má větší výpočetní výkon a tak dokáže vypočítat potřebné korekce letu rychleji a přesněji. Data pro závěrečnou korekci letu jsou raketě předány řídícím kanálem.

                  2. Ještě k tomu, proč se neaktivoval „autodestrukční mechanismus“ dva možné scénáře:

                    a) v rámci toho „vykuchání“ se dá vykuchat i tohle

                    b) mám pocit, že jsem někde četl, že ty rakety mají sebedestrukční mechanismus, ale ne ve smyslu „auto(matický)“. Podle té informace je raketa po celou dráhu letu naváděna operátorem. Operátor rozhoduje, kdy vybuchne u cíle a také, kdy se „samozasebevraždí“.
                    Pak by dávalo smysl, aby vybuchla až po dopadu, jako takové „damage control“, protože najít ji (skoro) celou, by smrdělo okamžitým průserem. Takhle to dá okecávat, mlžit, vykrucovat se, lhát…
                    Aby se získal čas na vymyšlení věrohodné smyšlenky.

                    1. Destrukční mechanismus je skutečně automatický, operátor do toho nezasahuje. Autodestrukce se spustí, pokud do určené doby raketa nezasáhne cíl.
                      Podle nepotvrzených informací ale některé série raket ještě ze sovětské éry tento autodestrukční mechanismus nemají instalován.

                    2. Re: Pivoj

                      Jste kapánek mimo. Šrapnely z obalu nevytáhnete, musejí být bezpečně zakotvené tak, aby neměly nejmenší šanci se pohnout od výmětu rakety z laufu až po explozi.

          1. Už to mám rozklíčované. Traktor stál opravu na váze. Raketa trefila přesně vážní domek, ale úplně dokonale. Smůla všech smůl.
            Hele, nedalo by se zjistit, jestli ten traktor s obilím nepřijel přímo z Ukrajiny? Mně by to dávalo smysl, protože takhle krásný zásah, to se mi špatně připisuje náhodě. Jako by jim do vlečky dali naváděcí zařízení.
            Jinak v těch zbylých budovách určitě nějaké hnojivo bylo. Ale kolik, to se nedá odhadnout. Pokud by některý z těch skladů byl hnojivem plný, mohlo by to být klidně i tisíc tun.

            1. Ony jsou i případy, kdy meteorit trefí na poušti auto, jehož řidič musel zastavit a u kamene u cesty močí…

              První co mě napadlo, bylo, že raketa letěla naváděná na cíl. Když jsem zjistil, že trefili traktor, tak mě napadlo, že někdo odněkud něco ukradl a vezl si to domů. Anebo se obsluha v budce vrtala v něčem, co dostala od traktoristy.
              Pak se objevilo to s bouchacím hnojivem a tam by zase dávalo smysl, aby traktor vezl hnojivo a trefilo ho to až v hale – ale proč by to komplikovali, když mohli zaměřit přímo halu podle pozice. Předpokládám, že má hala střechu z tenkého plechu, kterou raketka propíchne jak nic, takže nebylo třeba se vodorovným letem trefovat do vrat a trefit před tím stojící traktor nebo budku.

              Jestli to byla S-300, tak asi nějak předělaná protože tou litinou by to nemuseli iniciovat, bylo by lepší něco třaskavějšího bez projektilů. Nevím, jak moc jsou S300 flexibilní v náloži a způsobu použití na pozemní cíle.

              Je pořád možný ten meteorický scénář.
              Ta technicko-taktická stránka případu je fakt už zajímavější než ta politická.

            2. Domnívám se, že raketa netrefila ani ten domeček, ani ten valník. Domeček je „jen“ odfouknutý (prkna) ještě leží stranou, a valník jen převrácený a obilí vysypané. Kdyby dostal zásah budou i nápravy utržené.

              1. pro GOGO: již nelze odpovědět v tom předchozím threadu (GOGO: Takže něco se zapíchlo do země a pak bouchlo – zpožděný detonátor, užívaný pro budovy?
                Mohla by S-300 nést něco takového?).

                Spíš ne, pak by musela být i jiná hlavice odolná k pronikání takových cílů. Tohle prostě Ukrúm uletělo, zapíchlo se v Polsku a pak hned prásklo. Dva lidi zabila nejspíš tlaková vlna nebo sekundární střepiny.
                Smůla, nehoda. Na špatném místě ve špatný čas, dva mrtví k radosti válkychtivých bláznů.

                1. A nosí S-300 standardně něco takového, co by ten kráter udělalo?
                  Mně se zdá, že se dostáváme k závěru, že spíš ne…

                  1. Ale nosí. . Srovnáním těch dvou map je vidět i ten „oholený“ dříve asi košatý strom. Oholila ho tlaková vlna, část střepin a vyvrženého kamení. To co by jinak vyrobilo roj střepin, který zasáhne jinou raketu.

                    1. Tak ještě takhle – byl by takový kráter možný ze zbloudilé standardní protiletecké rakety? (která typicky detonuje při přiblížení a ničí střepinami?)
                      Prostě scénář vystřelil, selhala autodestrukce, dopadlo to na smolaře.

      1. Jenže vysvětlete mi GoGo, jak to, že se opevňuje Krym, bělgorodská oblast, tankové zátarasy, apod. to je jakoby nechystali ofenzivu a aspoň dočasný zábor území kyjevské rusi, ale připravovali se na nepřátelské akce vlastně na svém území!

      1. GOGO: Zase mi nejde odpovědět do předchozího threadu, na:
        „Tak ještě takhle – byl by takový kráter možný ze zbloudilé standardní protiletecké rakety? (která typicky detonuje při přiblížení a ničí střepinami?) Prostě scénář vystřelil, selhala autodestrukce, dopadlo to na smolaře.“

        Ano, domnívám se, že se přesně tohle stalo. Selhání autodestrukce a dva smolní Pšonci to odnesli.

    2. Njn bylo takové přísloví“ „Američani nás vždycky obviňují z toho, co chtějí dělat sami“. Takže jak vidno stará přísloví platí furt.

    3. Dozajista Kreml zinscenoval i ten masakr v Oděse. Ten dav zfanatizovaných Ukrajinců byli ve skutečnosti převlečení russáci. Jenom to ještě demokratický Západ neodhalil.
      🤮🤮🤮

  8. Ke včerejšímu tématu:
    obyvatelé ukrajiny si stěžují reeportérům Dojče Vele, jak jim ruští vojáci zabrali osobní vlastnictví, m.j. ajfóny a noutbuky
    http://imgway.cz/s/4N5v
    Soudě podle skrínšotu jim šlohli taky všechny Tesly

    1. Tak to je konec.
      Tohle dali do Dojce Vele? Asi tam objevili prirucky z Adovy ery.
      Na tech kolech nemaji ani blatniky.
      Ale dik, smat se budu cely vecer.

      1. No je to sice směšné, ale když jsem byli na Slovensku na dovolené (mimochodem krásná dovolená), tak jsem projížděli kolem několika těch cikánských osad. To co tam bylo je nepopsatelné ale měli na mnoha těch obydlených strašných kůlnách satelity. Takže se nedivím že tihle mohli mít ajfouny. Druhá věc je jejich fňukání že jim to sebrali Rusové 😉 .

  9. Pracovní boty.
    Vlastnil jsem pohorky ze Snahy Jihlava, byly ručně šité (na lemu prošité dratví) a useň byla mírně chlupatá, asi kvůli odpařování vlhkosti. Byly ro lehoučké boty, vhodné na „cokoliv“ a vydržely mi hodně dlouho. Od doby, kdy bylo družstvo invalidů Snaha zlikvidováno (invalidé záhadně vyzdravěli) jsem na takové podobné nenarazil. Čest jejich památce.

    1. Invalidi boli vylieceni akousi vyhlaskou, ktora pocitala percenticka, a dnom platnosti sa napriklad clovek s nohou odrezanou pod kolenom stal plnoplatnym, zdravym, neinvalidnym obcanom. Odstrihnutym od viac nepotrebnych invalidnych davok. (bolo kedysi docela tema na Slovensku, ale neinvalidi pokrutili hlavou, ze ako je to mozne, invalidi si museli poradit po svojom, a viac sa o tom nehovorilo)

    2. Na YT je vysvětlení, proč „chlupatá useň“. Stejný materiál byl užíván na vojenské US a britské obuvi z WW ll. Důvodem byla podstatně větší absorpční schopnost impregnace proti vlhkosti než u hlazené usně. Podrážka byla vícevrstvá s korkovou mezivrstvou a u některých s ocelovým výztužným pérem. V hodnocení kvality vysoce překonaly současně tu vyráběnou.

    3. Nachodím ročně kolem +4.000km. Postupem času jsem vyzkoušel různé boty různých výrobců. Vždy beru celokožené. Asi nejlepší jsou Meindl, ale nechají si to zaplatit. Celkem slušné jsou i Lowa a Grisport. Z českých jsem měl Prabos (https://eshop.prabos.cz/cs/), taky docela slušné. Aktuálě nosím Grisport Dakar Low, objednané pod sromeček mám Meindl Caracas GTX. Na delší tůry mám nezničitelné Meindl Burma Pro MFS GTX. Jako pracovní do dílny a na zahradu kupuji boty v Lidlu. Mají ocelovou špičku, stojí cca 600,- a celkem i vydrží.

    1. výborné počtení, no třeba to někoho dalšího nakopne k činům…. a lid obecný bude informovaný, jak to dělávali a přežili naši předkové.

    2. Jo, jo, Parlamentky. Kdyby ještě vyladily ty bulvárně – pravopisně – stylistické nedostatky, byly by ještě lepší.
      Každopádně rozhovor super. Jenom bych dodal, že tak, jako s párky je to třeba i s auty, a když se zadrhne svět tak si i na obyčejný Hyundai i20 počkáte přes rok (přesněji řečeno, dodací doba již není uváděna jako známá – info z rodiny, čekají již půl roku a neví zda vůbec auto dostanou…). Jenom ten párek holt vyrobíte buď z dražších surovin z jiného zdroje či spíše pomocí další chemie.

  10. Přiznám se, že ze souvětí „Naštěstí máme dost krachujících firem, které už plyn nepotřebují a tak jsme tím ušetřili o dost víc než studenými byty.“ mrazí…

  11. Zajimave, uz i paraziticka existence jako Bartuska otocil. Cimpak je to ? „Zmocněnec Ministerstva zahraničí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška hovořil pro RadioUniversum.cz o tom, že provázání ceny elektřiny s burzou v Lipsku je veřejnosti nevysvětlitelné, protože to nedává smysl. „Změnit to by nestálo nic, jen odvahu to udělat,“ sdělil Bartuška.“ https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Uz-to-nejde-vysvetlit-I-vladni-expert-odepsal-lipskou-burzu-721201

    1. Pan Bartuška hází špínu na jiné, nebo má HOSIP

      Pan Bartuška čistě náhodou zapomněl zmínit, že o prodeji kompletního plynárenství bylo rozhodnuto již dříve.:
      „…..Václav Bartuška: Já jsem byl jmenován v říjnu 2006, měl jsem první setkání s premiérem Topolánkem koncem roku 06 a říkám: „To je fajn, že jste prodali kompletně plynárenství – protože předchozí vláda kompletně prodala celé plynárenství – ale pokud se cokoliv přihodí se zemním plynem, tak lidi budou házet shnilá rajčata na Úřad vlády, a ne na sídlo RWE, protože ani neví, kde sídlí, nějaká ulice Limuzská na Praze 10, bůhví, kde to je. Prostě půjdou na Úřad vlády a tam budou pískat“……“

      https://www.radiouniversum.cz/bartuska-vaclav-3d-provazani-ceny-elektriny-s-burzou-v-lipsku-je-verejnosti-nevysvetlitelne-protoze-to-nedava-smysl-zmenit-to-by-nestalo-nic-jen-odvahu-to-udelat/

      „…V roce 1998 byla změněna obchodní firma Český plynárenský podnik, s. p., na obchodní firmu Transgas, s. p.
      K privatizaci poslední rozhodující části majetku státu, se kterým měl právo hospodařit státní podnik Transgas, došlo až v roce 2001.

      Jednalo se především o tranzitní plynovod a zásobníky plynu. Na základě privatizačního projektu ev. č. MF 50645 byl tento majetek Fondem národního majetku ČR (dále jen “Fond“) vložen do základního kapitálu nově založené obchodní společnosti Transgas, a. s. V souladu s usnesením vlády ze dne 17. 12. 2001 č. 1342 byla majetková účast státu ve společnosti Transgas, a. s., ale i zbývající majetkové účasti státu v regionálních distribučních plynárenských společnostech metodou přímého prodeje vybranému nabyvateli převedena z Fondu do vlastnictví zahraničního investora – společnosti RWE Gas AG. Za prodej výše uvedených majetkových účastí v plynárenství přišlo na zvláštní účet Fondu privatizace podle usnesení vlády ze dne 17. 12. 2001 č. 1342 celkem 4,1 mld. EUR….“
      https://www.cpptransgas.cz/o-nas/historie/

      Kdo tady bačoval v rozmezí 1998 až 2001?
      Předseda vlády Václav Klaus
      • první vláda Václava Klause (2. července 1992 – 4. července 1996)
      volby 31. května a 1. června 1996 do Poslanecké sněmovny
      • druhá vláda Václava Klause (4. července 1996 – 2. ledna 1998)
      menšinová vláda koalice ODS + KDU-ČSL + ODA – 99/200 křesel; tolerance ČSSD – 61 křesel
      finanční skandály ODS, demise vlády
      Předseda vlády Josef Tošovský
      • vláda Josefa Tošovského (2. ledna – 22. července 1998),
      přechodná vláda
      tzv. úřednická vláda
      předčasné volby 19. a 20. června 1998 do Poslanecké sněmovny
      Předseda vlády Miloš Zeman
      • vláda Miloše Zemana (22. července 1998 – 15. července 2002),
      menšinová vláda ČSSD – 74/200 křesel; tolerance ODS – 63 křesel (tzv. opoziční smlouva)

      1. Jojo, krysy opousti lod prvni.
        Bartuska cucha pruser, tak si dela alibi.
        Plynovody a zasobniky sice prodali Nemcum uz davno, ale minula vlada (Babis) i soucasna vlada dostala od RWE nabidku to koupit zpet. (cert vi, proc se toho chteli Nemci zbavit)
        Oba to odmitli.
        To jim genius Bartuska neporadil, at to berou vsema deseti?

        1. Přesně tak. Tenhle parazit má vyvinutý smysl pro foukání větru a ví, jak si udržet místo. Kdyby z těch protestů náhodou něco bylo, připomeňte mi, že Bartuška bude dělat popeláře.

      2. Možná to není náhoda, ale záměr.

        Pan Bartuška se možná nespletl, ale záměrně uvedl „…Václav Bartuška: Já jsem byl jmenován v říjnu 2006, měl jsem první setkání s premiérem Topolánkem koncem roku 06 a říkám: „To je fajn, že jste prodali kompletně plynárenství – protože předchozí vláda kompletně prodala celé plynárenství – …“

        https://www.radiouniversum.cz/bartuska-vaclav-3d-provazani-ceny-elektriny-s-burzou-v-lipsku-je-verejnosti-nevysvetlitelne-protoze-to-nedava-smysl-zmenit-to-by-nestalo-nic-jen-odvahu-to-udelat/

        Předchozí vláda byla vláda Jiřího Paroubka (25. dubna 2005 – 16. srpen 2006)

        Možná je to náhoda, ale na pana Paroubka byl zahájen první mediální hon, se zapojením i jeho rodiny.

        Stanislava Grosse nepočítám, ten se odkopal sám, se svým strýčkem.

        Možná je i náhoda, že zmínka o prodeji plynárenství se objevila v době, kdy pan Paroubek vystoupil na bedně.

        1. „Šlo to jakoby přes kopírák a popírá to teorii o lidovém povstání. Skupina civilistů obsadí budovy administrativy, muži, ženy, děti. Do dvou dnů se tam začínají nosit zbraně, ženy a děti odcházejí, zůstávají ozbrojenci. Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé,“ říká Bartuška. Ten od roku 2006 působí na ministerstvu zahraničních věcí jako „zvláštní velvyslanec ČR pro energetickou bezpečnost“.
          https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-Odese-je-proste-upalili-jinde-pohrbili-u-silnice-Ruskym-pokusum-je-nutne-se-rychle-postavit-jinak-mate-valku-rika-diplomat-a-akter-Listopadu-89-Vaclav-Bartuska-372444

          Upalování lidí v Oděse jsem nikdy nehájil, brání se diplomat Bartuška
          https://www.novinky.cz/clanek/domaci-upalovani-lidi-v-odese-jsem-nikdy-nehajil-brani-se-diplomat-bartuska-296361

    1. Na průmce jsme se učili o tváření výbuchem ve vodě. Dělaly se tak lodní kýly, nebo obecně tenkostěnné velkorozměrové kovové součásti (do formy). I malým úsilím se ve vodě plechy trhají a krčí jako papír. Plech 15-20 mm nic není. Trubky NS jsou určitě bezešvé (vyráběné Stiefelem nebo Mannesmannem, ty se potrhají výbuchem jakkoliv, i napříč nebo šikmo. Švová trubka (lešeňovka) by šla po švu (po délce). Kdyby rupla trubka zevnitř, byla by trochu vyboulená ven a otřepy by šly ven. Tady to tak není.
      Jen pro zajímavost – když se dělají na zkušebně tlakové zkoušky měděných trubek, rupne vždycky trubka po ose (je tažená), a to při 230-240 atm (uvádím staré jednotky kvůli dezolátnímu věku čtenářů). Nikdy nerupne ve spoji, i blbě zapájeném, bo tam je 2x víc matrošu. A to má Cu trubka sílu stěny 1mm. Jenže vždy se zkouší vnitřním přetlakem, vnější jsem neviděl.

      1. Na tuto tvářecí matodu se přišlo ve Velké válce. Když mina vybuchla pod lodí, deformovala lodní kýl, i když se ho nedotkla (vodní ráz). Je jen otázka velikosti nálože a síly pancíře, jaký bude výsledek, zda nastane destrukce. Uplynulo 100 let a děj je zcela jistě jednoduché simulovat na pc. Na NS určitě nikdo nemusel lepit semtex. Stačilo se dostat s vypočtenou náloží na vypočtenou vzdálenost. V místě, kde je proud, který zarovná pískem případný kráter. Tipnul bych si, že dělali i skutečný pokus v měřítku 1:1 už dříve, někde u Shetland.

      2. Nějaké trubky pro NS 2 se dělaly v Rakousku, podélně svařované. Známý tam robil právě toho kontrolora svarů. Ale nevím pro jaký úsek je vyráběli.

      3. Trubky pro Nord Stream jsou svařované. Citace:
        The Nord Stream pipelines will be constructed of steel line pipes with a length of 12.2 m that
        are welded together. The line pipes will be a submerged arc, single seam, longitudinally welded
        SAWL 485 I FD grade carbon steel pipes, as per DNV OS-F101 (see Chapter 3.3.1.2),
        with a nominal diameter of 48” and a constant internal diameter of 1,153 mm. The wall thickness
        of the steel pipes is based on maximum allowable operation pressure, prevention of
        external collapse and resistance to external impacts and therefore varies in four thicknesses
        between 26.8 – 41.0 mm.

    1. Mě by spíš zajímalo, jak jsou daleko s první lodí projektu 23550. Jedné o silně vyzbrojené ledoborce, Rusové je označují jako oceánské hlídkové lodě, někdy se označují jako arktické korvety. Plavidla budou schopna operací v oblastech s ledem silným až 1,5 metru. Kromě až 60členné posádky může být na palubě až 50 osob. Na palubě bude možné umístit dva rychlé čluny projektu 03160 (rychlý hlídkový a útočný člun třída Raptor). Výzbroj bude tvořit jeden 76mm kanón AK-176MA a dva výklopné čtyřnásobné kontejnery nesoucí řízené střely Kalibr-NK. Na zádi bude přistávací plocha pro jeden záchranný vrtulník Ka-27PL, nebo protiponorkový vrtulník Ka-27PS. Plavidla mají dieselelektrický pohon. Tvoří jej dva diesely 10D49 a čtyři generátory Kolomna 28-9DG, každý o výknou 3500 kW. Nejvyšší rychlost bude 18 uzlů. Dosah bude 6000 námořních mil. První loď třídy, Ivan Papanin má být uvedena do služby příští rok 2023. Nikdo nic takového nemá (no oni ostatní nemají ani ty ledoborce). Mají vzniknout 4 jednotky, 2 pro ruské námořnictvo, dvě pro ruskou pobřežní stráž.

      1. Tak fakt je, že v Arktidě mají Rusové výrazně našlápnuto.
        Doufám, že se nedožiji boje o arktické zdroje surovin. Nevěřím tomu, že by se mocnosti dokázaly nějak rozumně domluvit. A je tam toho prý hodně.

      1. To se uvidí, až asi po hodině provozu, jestli se lodní šroub přepne do režimu odstřeďování.
        Soudruzi propagandisti z ústavů gender studies a žurnalistiky tak prostě demonstrují svoji technickou erudici.

      2. Až mi odejde pračka, budu ji muset rozebrat. Fakt mě zajímá jaké tam jsou super čipy. Čekal bych něco max. CPLD, PFGA (Altera), i když by stačily i nějaké staré GALy. Prostě “šváb” co lze naprogramovat dle aktuální potřeby, aniž by bylo třeba vyrábět jednoúčelové a poměrně drahé čipy.

        Pozoruhodný je současný nedostatek Rasspbery Pi, což ale spíš souvisí s “rozbitím světa”, nedostatkem čipů obecně a problémy v logistice.
        Pro názornost, nic prakticky nic není skladem: https://rpishop.cz/249-raspberry-pi
        A to mám jedno doma na “domácí kino”. A je to prima hračka…

      1. Vcera to bylo na RT, zatim s tim, ze pokud v tom bude Kyjev pokracovat, tak snizi dodavky, coz uz se mozna stalo.
        Ale zprava ma oproti minulym kradezim jeden rozdil: Ukrajinci to odsavani pro sebe priznavaji. Rikaji tomu „virtualni reverz“.

        https://www.rt.com/business/566984-russia-threatens-gas-cut-ukraine/

        Později v úterý Kyjev obvinil Gazprom z manipulace s fakty. Provozovatel plynárenské přepravní soustavy v zemi uvedl, že celý objem plynu, který Ukrajina přijala na hranicích s Ruskem, byl převeden do Moldavska. Část tohoto plynu se však vrací na Ukrajinu formou „virtuálního reverzu“, tvrdil provozovatel.

  12. Vajíčka za 7… V sobotu utekl sousedce pes a dostal se nám ke slepicům. Z deseti je osm mrtvol, dvě se zachránily. Slepičky od jara po 250,- kus. Čuměla jak vydra. Tolik? 😯 Možná jsem jí měl říct i o 35 vočích za každý den. By jí porazilo…

        1. Hezká půda, a hezké stromy za humny, fakt. Kdyby tam tekl potok, úplná šupa.A k botám taky jednu.
          Koupil jsem si v army shopu asi zánovní kanady. Byly používány zřídka, a asi po 3 letech jsem v nich
          něco dělal okolo domu a lítal po žebříku nahoru a dolů. A ty podrážky se úplně vydrolily.
          Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

          1. Potůček je pod tím lesem, 200m daleko – koupil jsem pozemek až k němu, ale je to do kopce a v létě je v něm málo vody. Půda vypadá pěkně napohled, protože he vlhká. Až uschne, je tvrdá jak beton a nejde rozbít ani kovanou motykou.

            1. Mám nějaké zkušenosti s podobným typem půdy. Potřebuje dodat pomalu se rozkládající organickou hmotu (tedy nejen biologicky velmi aktivní hnůj). Podle fotky se zdá, že máte na pozemku a v okolí dost listnatých stromů. Doporučuji tedy shrabat všechno dostupné listí (včetně dubového) na jednu hromadu zabezpečenou proti rozfoukání. Přes léto udržovat vlhké, aby uvnitř nevyschlo a po roce jen částečně zetlelé zarýt. V zemi dohnívá další 2-3 roky. Z našeho jílu jsem po pár letech udělal tímto způsobem něco, kde ryji bez špapání na rýč.

          2. No to jsou běžné problémy vojenské obuvi po roce 2000. Soudruzi v tomto chyby nedělali, ale ojrosoudruzi, to je jiná.
            https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ceskym-zalozakum-se-pri-cviceni-rozpadly-boty-upadla-jim-podrazka-315498
            Pravděpodobně se i u Vás jednalo o vz. 2000 z Prabosu, nikdo za nic nemůže. Údajně za to může tlumící pěna mezi podrážkou a podešví, která prostě stárne a degraduje. Je to chemická reakce. Nezáleží, jestli ty boty používáte hodně nebo téměř vůbec. Problém se objevuje u bot starých 8-10 let. Staré kanady (před rokem 2000) tuhle vrstvu neměly, proto se nerozpadaly. Takže na Rusa pomašírujete bos (nebo ve vlastních starých komunistických kanadách, co jste si přinesl ze ZVS). Údajně to nové kanady vz.2011 už nedělají, jen stojí 2x tolik. Takže příště bacha na to co kupujete.

          3. Re: Folďas

            Zkuste nějaké boty z prodejen Canis. Dokonce jsou ochotni i přijmout případnou reklamaci.
            Jediná věc, která mi na jejich botách vadí, je malá „traktorovitost“ podrážek. Neboli vzorek je docela nízký. Ale je fakt, že vydrží docela dost.
            Jedny boty jsem si po ochození nechal podrazit tím „jedině správným“ vzorkem. Na druhých už to nešlo, páč pan obuvník zavřel krám.

              1. Hmm, gumove sandaly za 1200,- to jenom ziram.
                Nekdo se slusne pakuje.
                Tim nerikam ze nevydrzi, ale na plantaz bych si to nevzal, to by za chvili bylo plne hliny.

                Mozna zacnu do Cech dovazet japonske boty pro zemedelce 🙂

                https://www.amazon.co.jp/-/en/Fukuyama-Rubber-Shoes-Tiger-19-3911tcx/dp/B003QMPH7A/ref=sr_1_8?crid=EMKPDE5PFE2O&keywords=%E8%BE%B2%E6%A5%AD+%E9%9D%B4&qid=1669189734&qu=eyJxc2MiOiI1Ljc2IiwicXNhIjoiNS40MCIsInFzcCI6IjQuMTEifQ%3D%3D&sprefix=%E8%BE%B2%E6%A5%AD%E9%9D%B4%2Caps%2C221&sr=8-8&language=ja_JP

                Vydrzi rok pri velmi intenzivnim pouzivani. Jsou lehke.
                Nejlepsi na nich je, ze jsou ze nekolika vrstev textilu, takze jsou vzdusne, nikdy jsem nemel nohu zaparenou, ale zaroven i kdyz jsem se nekdy brodil cerstve zoranym a uplne vyschlym polem, tak se vubec nic nedostane dovnirt. Noha je po vyzuti cista. Rikam tomu, ze jsou prachuvzdorne. Nepromokave v zadnem pripade nejsou, do bahna ale mam holiny, ktere jsou ale na bezne pouziti nepohodlne.
                Cena kolem 400,- kc. Do tedka jsem si myslel, ze je to drahe.

                1. Konkeétně s croxy jsem udělal zkušenost, že patří mezi výrobky, o kterých se dá říct, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat laciné věci. Měl jsem před tím obyčejné (cca za polovic) a chodil jsem v nich 10 let (a doma jako v bačkorách v nich mohu chodit i nadále, ne zahradu už nebyly).
                  V těchhle výše zmiňovaných chodím a pracuji všechny víkendy už rok (v zimě s tlustými ponožkami) a není na nich vidět sebemeší opotřebení. Očekávám, že 10 let zase vydrží.
                  Samozřejmě si můžete koupit noname za čtvrtinu ceny, ale tajemství je v tom plastu (gumě), ze kterých je to udělané. A v detailech formy, do kterých je to nafoukané.

                  Noha se v tom nezapaří, protože jsou nízké a kolem nohy je dostatečný prostor na větrání. Ale přitom jsou odolné proti blátu i mokré trávě. Na prach to nebude moc dobré, ale v mých klimatických a lokálních podmínkách je po 90% roku problémem spíše to vlhko, než prach.

                  PS: Firma mě neplatí za influencerství, ale je to dle mé zkušenosti jeden z výrobků, kde cena odpovídá funkčnosti a výdrži.

                  PPS: Když chci koupit/sehnat nějaký výrobek, je nesmyslné ptát se na to, který je nejlepší (má nejlepší poměr cena/výkon), aniž bych si odpověděl na otázku „co od toho budu chtít, do jakých konkrétních podmínek to budu provozovat“. V mých podmínkách by mi byly japonské prachuvzdorné boty naprd, ale nijak nezpochybňuji, že pro vás je to to nejlepší.

                  1. Dřív se do chlíva chodilo v galoších,dnes už nikdo neví,co to je,ale máme croxy. Galoše byly z tvrdé hmoty,jako gumáky,vhodné na práci. Croxy jsou na plovárnu,do sprchy,do města. Ale v prodejně pracovních oděvů jsem jedny galoše sehnala,kdysi, mám je už asi 10 let.A s traktorem vespod

                  2. KuJi, řekněme si upřímně, nazouváky na rytí na podzim?
                    Já si léta kupuji v obchodě s pracovními oděvy/obuví tyto:
                    https://www.rempolyra.cz/produkt/detail/obuv-galose-birba-zelene?v=CR0205000214
                    Jsou za cca 140,-, vydrží cca tři roky, neklouzají, kryjí patu a nenamočí se v nich noha, když je rosa.
                    Ale do záhonu na rytí a vůbec na podzimní práce jedině holínky! Co vám jsou platné ponožky atd., vše je vlhké, hlína se lepí, to je prostě nesmysl.

                    1. Je ,Aleno, to jsou ony,moje galoše,mám modré a a na ty moje 2 záhonky stačí i na rytí. V létě naboso a pak umýt nohy. Croxy ať jdou víte kam. Tak leda pro výzkum tvorby ceny. Kolik dělá značka a kolik cena produktu.Plus uměle vytvořená móda.

                    2. KuJi, řekněme si upřímně, nazouváky na rytí na podzim?

                      Řekl jste fuj, cizinče?
                      Ano Fuj!
                      Fuj kolakově limonádě?
                      Ano, fuj Kolalokově limonádě?

                      Ano, upřímně, nazouváky na rytí na podzim!

                      Ryji pravidelně už asi 40 let. Ryl jsem už v lecčems. V pracovních botách, v kanadách, v holínkách. Ale v těch zmiňovaných kroxech mi to jde nejlépe.

                      Připomínám ovšem, že to nejsou plážové parádní kroxy v pastelvých barvách, ale pracovní. Jsou z dvojí hmoty, vnější tvrdá (hrana rýče není na chodidle vůbec cítit) a vnitřní měkké. A mají speciální protiskluzový JEMNÝ vzorek. Který kupodivu protiskluzově funguje (vyjma velmi řídkého bláta na tvrdém podkladu), ale vlhká zem na záhoně se na ně téměř nelepí. A ta se lepí tím víc, čím je vzorek hrubší – nejvíc na holinky a traktory.

                    3. Já to jste naboso nebo máte ponožky?
                      Já typicky ryju delší dobu, takže i za mokra a zarývám hnůj a různé organické zbytky ze zahrady. I ty gumáky mívám do půl lýtek špinavé.

                      V létě když jdu vyrýt pár mrkví nebo brambor na oběd, tak to dělám taky v čínských kroksech, ale nohy mám pak špinavé a je to prostě nouzovka z lenosti a pohodlnosti.

                      Představa, že bych v pantoflích ryl na pozdim zahradu – prostě nepředstavitelné. Tady je dobře vidět, k jak různým strategiím a postupům nakonec lidi dojdou.

                    4. Aalizoval jsem své a vaše poznámky o holínkách/kroxech pro zablácení při rytí a došel jsem k závěru, že moje velebení a vaše podivení je způsobeno tím, že já zarývám vrstvu částečně zteřelého listí, tedy nestojím na rozbředlé půdě, ale na cca 2cm silné vrstvě toho listí, a tedy na kroxy se mi nelepí to ryté, ale jen pár částečně zetlelých lupenů. Proto beru zpět svou glorifikaci rycích kroxů. Platí jen v případě, že stojíte na vrstvě zarývaného lupení.

                  3. Hlavne kdyz vam to vyhovuje, to je hlavni. A jestli navic opravdu vydrzi, tak proc ne.
                    Ja croxsy nemam, i kdyz jsou tu popularni hlavne na plaz a pak u deti.
                    Proto taky nic nevim o napodobeninach, jenom me zarazila ta cena.
                    K bazenu mam jine gumove sandaly z pred-croxs doby (paraveku), ktere se vubec nechteji rozpadnout a vypadaji porad stejne. Ale na plantazi bych se v nich zblaznil, hlina a prach ze stran, a pak hlavne komari… ti jsou priserni.

                    A nebojte, ja vim, ze jste tu uz dlouho, takze vas z influencerstvi nepodezrivam.

            1. Zkus inovejtky (Inov8), krosovky. Špunty 6mm, docela hustě (na tvrdý terén) a vydrží do seběhání 1000-1200km (mám 100kg), to je na půl roku (nyní na rok). Na mokru a blátě nikdy neujely, ani při sebězích z Javorového po sjezdovce.

          4. Moje zkušenosti s traktorovými podrážkami na různých botách říkají, že je to jako s letními a zimními pneumatikami. Tvrdá směs vydží mnoho, ale na ledu klouže jako čert. Měkčí směs neklouže na ledu, ale mechanická zátěž (žebřík, kameny, rýč) ji rychle zničí.

        2. Připojuji se k Folďasovi s poklonou ke krásnému koutu země, nádherná zahrada a kvalitní půda. Klobouk dolů nad rytím!

    1. Tak na to jsem se chvili obdivne dival. Klobouk dolu.

      Ja mam rozhazenou neuveritelnou spoustu hnoje (asi 10x vic nez normalne, planuji vynechat chemicke hnojivo) a ted line cekam, az prijede soused na sve pole vedle me, a ja ho uprosim, aby mi to zaoral.

        1. Co se da delat, trochu dusiku dam papouskum 🙂
          Ale cekam, ze prijede nekdy na prelomu mesice, protoze pred Vanoci tam obvykle seje mrkev. Doufam, ze si to letos nerozmyslel.
          Mam svuj kultivator, ale na podzim jsem delal 5x17m na (na pozdni zeli, brokolici a kvetak, planovana sklizen konec unora-zacatek brezna), taky 10x vic hnoje, nez normalne, a musel jsem to prejet 6x aby to jakztakz vypadalo.
          Traktor to prejede jednou, a vysledek je uplne jinde.

          Ryc mam taky, ale automatika nejak hapruje 🙂

          1. Ze by zmizely bakterie ze suchého hnoje taky nesdilim. Existuje jev sporulace,v suchu a nepříznivých podmínkách buňka bakterie vytvoří cystu a může přežít i stovky let,jsou známé bakterie z antarktickeho ledu,které z vrtu ledu vzniklého před stovkami let v laboratoři ožily,dokonce i na Měsíci nechali vzorky a vyzvedli to až další Apollo a bakterie byly zivotaschopné .Zaryt před zimou se má z důvodu času,ono to i v zimě v půdě pracuje a uleží se to, čerstvý hnůj může rostlinu i spálit. Plus nevyluhuje se močúvka,půda pod hromadou hnoje na jaře může byt přímo toxická

            1. Nektere banterie preziji, jine urcite ne. To je zivot.
              Dymejovy mor ma pry uzasnou trvanvivost. Jestli to same plati i pro hnuj, to uz nevim.
              Ale urcite nenecham hnuj na plantazi sedet na hromade az do jara, a pak tom stejnem miste neco prestovat.
              Cerstvy hnuj samozrejme nepouzivam vubec, hlavne proto, ze by me lide z okolnich domu ukamenovali 🙂
              A je to taky mnohem tezsi a tedy narocnejsi na manipulaci a vubec.
              Pouzivam tak 3-4 mesice odlezely. Kvaseni uz ukoncene, zapach zadny a teplota normalni.
              Hromadu hnoje v rohu samozrejme mam, ale ta je pro „nouzove“ pripady, ze by v kravine zrovna nic ulezeleho nebylo. Obcas se to stane.

                1. Ale no tak… Mate to zapotrebi?
                  Jak byste prelozila „Organic N“?
                  To totiz bylo ve 4 z 5 clanku. Jenom jeden z peti uvedl organically bound.

                  https://www.manuremanager.com/manure-minute-may-june-2019-30750/

                  Me zase prijde smesne zatahovat do debaty o kravskem hnoji bakterie, ktere se zapouzdri a preziji v extremnich podminkach stovky let.
                  To s tim selskym rozumem, ktery tak propagujete moc nesouvisi.
                  Jinak to, ze nesouhlasite s ubytkem dusiku z hnoje, ktery mi lezi na plantazi, a na ktery me upozornil Vidlak, to je vas nazor.
                  Ale prakticky vsechno, co jsem si o tom ted v rychlosti precetl, stoji za Vidlakem.
                  Podle vas to ale vsechno pisou amateri a vy se otacite na organic N nebo organically bound N…
                  Jo, hlavne ten selsky rozum.

                  1. Dusík a dusíkaté sloučeniny opravdu nejsou totéž, potom ta úvaha o přikrývání igelitem byla naprosto zcestná,musela jsem zakročit.A že ze suchého hnoje zmizí bakterie. To spíš utečou žížaly.

                    1. Ach jo, tak jeste jednou:
                      Jak byste prelozila „Organic N“?
                      S tim pojmem pracuji temer vsechny texty, ktere si otevrete. Od univerzit, pres zemedelce az po ekology.

                      Sibyla napsal:
                      23 listopadu, 2022 (8:53)

                      Organický dusík,co to je? Amoniak stejně rostliny nedokáží využít,ten článek napsal asi nějaký pseudoodborník.

                    2. Jinak uvaha o igelitu byla zcela okrajova.
                      Ja jsem chtel hlavne vedet, jak rychly bude ubytek dusiku z hnoje, ktery jsem rohazel na plantazi.
                      Vidlak mi odpovedel, ze ubytek bude rychly a velky. Cekani na odpoved jsem si zkratil hledanim dalsich zdroju, ktere mi jeho naslednou odpoved potvrdily.

                      Vy to naopak rozporujete a o igelitu ani zminka…

                      Sibyla napsal:
                      23 listopadu, 2022 (9:03)

                      Vaši teorii o úniku dusíku nesdílím. Ve vzduchu je 75% dusíku a přesto z toho rostliny mají prd. Že by hnůj obsahoval nějaký plynný dusík navíc,který unikne nevěřím.

                    3. V jaké formě vlastně ten „dusík“ do půdy hnojem dodáváme a obecně, v jakých formách to má smysl do půdy dostávat?

                      Která forma je pak těkavá?

                    4. gogo>
                      tady je jedna z publikaci, kterou jsem prelouskal, a ktera obsahuje veci, na ktere se ptate.

                      http://www.sustainabledairy.org/publications/Documents/Managing%20Manure%20Nitrogen%20to%20Reduce%20Losses%20A4131-10.pdf

                      Pro me, jako pro ne-profi zemedelce je to ale zbytecne, protoze ja se nechci zatezovat podruznymi detaily.
                      Me zajima ciste mnozstvi ztraceneho dusiku za urcitou dobu, nez to zaoram, nebo u nekoho to zaorani vyzebram. Nekdy je toho proste moc, plochy i hnoje.
                      Jakou konkterni a presnou roli v tom hraji N2, N3, N4, NO3, N2O a dokonce i (NH₂)₂C…. to proste detailne znat nemusim.
                      Nerikam, ze to neni zajimave, ale pro mnou pozadovanou informaci „kolik dusiku zmizo a jak rychle“, to neni vubec dulezite.
                      Mimochodem tam taky primo sermuji s pojmem „organicky dusik“.

                      ps. proc ty detailni informace povazuji za irelevatni? protoze jsem se do toho dneska zacetl a v praci jsem udelal uplne hovno. Takze ctvrtek a patek budu makat jak barevnej, abych to aspon trochu zamaskoval. Nekdy neme proste znamena vice.

                    5. Já se ptám spíš ze zvědavosti a zvídavosti, prakticky to moc nevyužiju.
                      Ale bude se to hodit pro debaty s euroidioty na téma likvidace zemědělství, jak jsme to viděli v Holandsku.
                      Oni právě mají ty fobie z plynů a bude se mi hodit mít nějaké znalosti, abych jim mohl oponovat.
                      Zhruba nějaké povědomí samozřejmě mám, ale na rozumnější diskusi to není a riskoval bych.
                      Tak díky za matroš.

      1. Sakuro, pokud jste hnůj rozházel a čekáte se zarytím, tak jako byste ho tam neměl. Organiku do půdy samozřejmě dodáte, to je dobře, ale dusík je pryč, takže pokud chcete mít příští rok nějakou slušnější úrodu, kupte si pytel hnojiva.

        1. Hmm, tak to se do toho asi dam o vikendu tim kultivatorem…
          Unikne toho dusiku moc, rekneme za 2-3 tydny?
          Ted je to tam rozhazeno asi tak tyden ve vrstve 5-15cm, kdy neni videt puvodni zemina nikde.

          Jinak diky pravidelnemu cteni Kydu mam zasobu hnojiva na problizne 2 roky jeste za levno, ale protoze mam hnuj zadarmo, tak si hnojivo setrim na plodiny, ktere maji dlouhy produkcni cyklus a chteji tedy prihnojovat (papriky, melouny, nasu, okura…)

          1. Nevím, kde přesně máte to políčko, ale asi takto:

            Pokud máte srážkové úhrny kolem 600 mm ročně, tak vám voda z půdy vyplaví většinu dusíku během jednoho roku. Pokud méně, tak je to o něco lepší.
            Ztráty dusíku z okamžitě nezaoraného hnoje jsou 50% i víc během dvou dnů! V hnoji žijí bakterie a tím, že na to svítí slunce a mění se teploty, tak pochcípají a uvolňují posbíraný dusík. Když jsou zaorané, tak chcípají taky, ale kolem jsou další bakterie, které ho zase pochytají. Pokud už musíte vyvézt hnůj na pole, je lepší ho tam nechat v hromadách a rozhodit ho až těsně před zaoráním.
            Pokud jste dal toho hnoje tolik, co říkáte, tak rozhodně někdy v lednu pole pocukrujte vápnem – 300 kg na hektar. Udělejte to, až tam bude ležet sníh, protože jinak vám vápno odfoukne vítr.
            Až zjara zasejete, tak přihnojte. Nemusíte moc, stačí tak 50 kg na hektar, ale když jste přišel o většinu dusíku, tak rostlina musí hodně natáhnout kořeny, aby pobrala všechen hnůj ve svém okolí. Pomozte jí v té první chvíli. Pak už si poradí sama.
            Ale tak či onak, přidáním organické hmoty do půdy jste to hodně zlepšil i bez dusíku. Pokud to budete dělat pravidelně, vyrobíte za sto let kvalitní černozem.

            1. Diky za profi rady, vapno tedy dam na konci zimy a hned ho zaoram, snih tu nelezi prakticky nikdy, napadne jednou za rok a hned roztaje.
              Ted jsem se dival na vapno, zatim nijak nezdrazilo, tak udelam zasobu.

              Odted to tedy budu zaoravat hned, a kdyz to nepujde, tak ho necham v hromadach. Rozhrnout to trva chvilku. Zavazka je horsi.

              Zjara tam dam trochu neceho s vyssim obsahem dusiku, a pak uz budu jenom doufat.
              A za 100 let bude vysledky moji prace sklizet nekdo uplne jiny 🙂

              1. Záleží,CO budete pěstovat. Něco se hnojit ani nemá. Třeba taková cibule,když hnojíte,tak hnije. Jsou rostliny první druhé a třetí tratě, stačí hnojit jednou za 3 roky. A pH půdy zjistit lakmusovym papirkem a za vápno můžete hodně ušetřit. Já ho dávám trochu jen k hortenziím,aby kvetly modře a jinak si bez něj rostlinky nestěžují. Obycejnemu zahrádkáři musí stačit cererit kompost a zelené hnojení.Hnůj občas. A jde to bez nákladů.

                1. Dekuji za rady, pH pudy merim, ale lakmusove paprirky jsem videl naposledy v 8 tride pri chemii.
                  Za zhruba 600 Kc jsem si poridil merak. Zapichnu do hliny a za 15-20 vterin mam vysledek a muzu jit merit o kousek dal.
                  Cibuli mam zasazenou, ted ma 10-15cm, za 14 dni ji malinko prihnojim (opravdu jenom zlehka), aby posilila pred zimou. Delaji to tu tak vsichni.
                  Pak jeste jednou opravdu lehce v unoru, protoze v breznu uz je na to pozde, pry bych pozdnim prihnojenim zpusobil nemoce a plisne. (cibuli jsem zatim delal jenom 2x, takze se porad ucim. Poprve uspech, podruhe jsem to prihnojil na konci brezna a bylo zle)

                  Vim, ze nektere rostliny hnojeni nepotrebuji, ja treba pestuji jednu odrudu sojovych lusku, uplne bez jakehokoliv hnojiva. Pry si ta rostlina vyrobi hnojivo ze vzduchu, a naopak pudu obohati. Uroda bohata, na chut si zatim nikdo nestezoval. Cpu se tim u piva po hrstich.

                  Jinak obecne bez hnojiva by to ale opravdu neslo. To je opravdu nesmysl.
                  Svoji plantaz vyuzivam dost intenzivne, nektere zahony otocim treba 3x za rok. A to nemluvim o redkvickach, to bych se asi nezastavil.
                  Priklad z letoska: v dubnu jsem zasadil zucchini a dyne (1,2x17m – dyne jsem nechal rust do strany ven ze zahonu cca 4m), cerven a cervenec byla sklizen a na konci cervence jsem tam dal prave ty sojove lusky. Ten samy zahon, ani jsem ze zahonu nesundal cerny mulch. Sklizen lusku prvni pulka rijna, na konci rijna jsem tam dal sazenice salatu. Ocekavana slizen v konec ledna, unor. Samozrejne to dam do igelitu pred prvnim rannim mrazikem.
                  U jinych plodin s delsi dobou sklizne, treba melouny a rajcata, to otocim 2x za rok.

                  Prve diky te intenzite se to snazim hnojit prirodne, abych se v te chemii neutopil.
                  O tech prvnich, druhych a tretich tratich jsem kdysi cetl, ale ja chci pestovat hlavne to, co mi chutna… a ne co zrvna bude pro to misto nejlepsi. Takze vitezi ruzne druhy melounu, sladka kukurice, papriky. A na zimu chci kvetak, brokolici a kapustu, i kdyz podle prirucky by asi byla lepsi vojteska a repka 🙂

            2. V učebnici pestitelskych prací bylo napsáno,že za 100 let se vytvoří jen 7 mm humusu,tak se musí zemědělec starat,aby ho neubývalo. Kvalitní cernozem za sto let je utopie. Záleží to i na podloží,klimatu a dalších faktorech,v ČR jsou proto nejčastější půdy podzolové( horší hnedozem).

          2. Tak ted jsem to hledal, a je az neuveritelne jak je internet zaneraden studiemi o vlivu/skodach zpusobenych uniklym dusikem z kravskeho hnoje. Relevantni clanek je zahraban pod hromadou balastu, jak uniky dusiku vsechno nici…

            Jinak doporucuji co nejdrive, prakticky druhy den. Ammonia se pry vytraci dost rychle – 30% za 3 dny, organicky dusik tam ale zustane do doby, nez se hnuj rozlozi bakterialne.
            Vyse uvedene plati pro tekuty hnuj, u tuheho materialu uvadi, ze to bude trvat dele…

            Jinak je zajimave, ze pokud jsou teploty pod 10oC, tak jsou pry ztraty minimalni.
            Takze prykryt to igelitem jenom situaci zhorsi?

            Uz vim ,co budu delat o vikendu…

            1. Igelit nepomůže, protože dusík se uvolní a je úplně jedno, že ho plachtou udržíte chvíli při zemi. Trochu to pomůže, že hnůj nebude osychat, ale v tomhle počasí stejně neoschne, tak je to jedno.
              Teď už je to víceméně jedno… 🙂 Prostě to zaorejte a po jarním zasetí přidejte trochu hnojiva. To postačí.

              1. Prit se v vami nebudu, prodavam, jak jsem koupil, odbornik na to nejsem, proto jsem taky pozadal o radu Vidlaka.

                Vetsinou pisi o dvou druzich dusiku: ammonia a organicky.
                Abyste me nechytala za spatny preklad, v originale to je „organic N“ nebo „organically bound nitrogen“.
                A jestli je to od pseudoodborniku, tak ti jsou pak ale vsude. Protoze z ceklem 5 clanku (vic jsem nepovazoval za nutne cist), jich 5 pise to same.
                Za vice linku by sel prispevek do kose, takze jeden za vsechny:
                https://www.manuremanager.com/manure-minute-may-june-2019-30750/

                1. organically bound nitrogen“. to už je jiná. Organicky vázány dusík, to znamená sloučeniny dusíku ,dusitany a dusičnany. Rostliny potřebují dusičnany,ale i dusitany jsou součástí koloběhu dusíku na planetě. Ty škodí ve vodě,známé je např. že miminum nekojeným do určitého věku se musí strava dělat z kontrolované vody,jinak hrozí vážné onemocnění.

                  1. Takže ten organically bound dusík neunikne do vzduchu,ale do spodní vody,což je ekologický problém. To si uvědomte,v překladu asi uniklo.

                  2. Ale igelity škodí přírodě taky. Zrovna včera jsem viděla v TV zprávu o výzkumu stavební fakulty o mulčovacích foliích,které se rozšířily jako mor,dnes už nikdo neokopává a v okrasné zahradě zasadí něco do těch fólií a na to kůru a je to “ bezúdržbové“. Jenže se to rozpadne a v půdě to bude na věky.

                    1. Tomu nejak nerozumim, rozpadne v pude a bude tam na veky?
                      Kdo proboha nechava v zahonech muchovaci igelit?
                      A dat na igelit kuru? To mi zni jako uplny nesmysl, protoze kura samo o sobe je mulch. Mozna to ale nekdo dela…
                      Mel jsem za to, ze igelity 0,02mm jsou urceny pro zemedelskou produkci a v okrasnych zahradach se spis pouzivaji tkane a netkane teztilie, ktere vydrzi hodne dlouho.
                      Ja ten tenky igelit pak proste po sklizni stahnu, a podle toho, jak vypada, tak ho pak pouziju jeste jednou, nebo ho vyhodim. (jsou tu na to urcite dny, kdy spalovatelny odpad jde rovnou do spalovny)

                      Pouzivam to z nekolika duvodu:
                      1/ nemusim zalivat. Vubec. V lete tu bylo nekolik tydnu 37-38oC deste malo. Nezalivam, protoze ten igelit zabranuje odparovani. Vyzkouseno dlouhodobe a opakovane.
                      2/ plevel…….. vic uz psat nemusim 🙂
                      3/ puda pod igelitem zustane kypra

                      Jo a od konce zari uz mulchovaci igelit nedavam, plelevu je minimalne.
                      Prodavaji taky bio mulch, ktery vypada uplne stejne ale za 3 mesice se zacne rozpadat a po 8-9 mesicich je temer rozlozeny. Stoji 5x vic…
                      Mozna nekdy, ale ted mam nakoupenou zasobu toho levneho, prece jenom chodim na Kydy uz nejakou chvili a cekam, kdy ho zdrazi 🙂

        2. Vaši teorii o úniku dusíku nesdílím. Ve vzduchu je 75% dusíku a přesto z toho rostliny mají prd. Že by hnůj obsahoval nějaký plynný dusík navíc,který unikne nevěřím.

          1. Teoreticky by mohlo jit o unik amoniaku a tim o ochuzeni hnojiva, nebo taky o jeho reakci se kyselym destem (pamatujete ten svetovy problem zapricineny lidstvem? to bylo jeste pred ozonovou dirou, o rukodelnem otepleni zemekoule ani nemluve) na nerozpustnou slouceninu – ale to uz bohapuste fantaziruju

            1. Reakcí amoniaku s kyselým deštěm( slabá kyselina siřičitá) vznikají amonné soli, vlastně hnojivo,které draze kupujete. Amonné soli jsou velmi dobře rozpustné ve vodě. Stejně jako amoniak. Takže když necháte kupu hnoje ležet do jara,vytvoří se pod ní louže roztoku amoniaku,pro rostliny ve vyšší koncentraci toxická a na jaře vám na tom místě nic nevyroste. Úniky dusíku planetě neškodí,ve vzduchu je ho 75% a je zvyklá na toto velké množství.

          2. Samozřejmě myšleno dusík vázaný jako amoniak a jeho sloučeniny (například močovina). Bakterie ho umí oxidovat na dusičnany, jedině které mohou využít rostliny. Jde o to, aby amoniak nevyprchal do vzduchu dřiv, než ho bakterie zpracují.

            1. Přesně tak. Mimochodem, víte, proč je možné pěstovat třeba salát hydroponicky v bazénech, kde jsou ryby? Protože ryby žábrami vylučují přímo amoniak. My savci z amoniaku v těle děláme močovinu, která je mnohem méně jedovatá.
              V hnoji se samozřejmě část močoviny promění zase v amoniak a to je ten ostrý smrad.

              Močovina se snad rozkládá zpátky na plynný dusík a tak se hnůj velmi rychle vyčerpá a „vyprchá“, pokud se nezaryje. Pokud se zaryje, posbírají si tu močovinu hnilobné bakterie na hentom organickém materiálu (sláma) a rostliny pak sežerou ty bakterie.
              Proto se průmyslová močovina dá použít jen před deštěm… má v sobě hodně dusíku, ale na sluníčku se rozkládá a vyprchá. Oproti tomu ledek (dusičnan amonný) se rozpouští pomaleji a za sucha se nerozkládá. Je sice dražší, ale víc využitelný.

              1. jen doplním, k zemědělské močovině, aby se tak rychle nepřeměňovala v unikající plynný amoniak se přidávají inhibitory rozkladu (NBPT). Jinak ji hlavně půdní bakterie rychle rozloží enzymem ureázou. Takovou močovinu dodává v ČR třeba fa Agra. Ale ani ten inhibitor není všemocný, jen poněkud omezuje ztráty.

                A co se týče ledku amonného, jsou s ním „problémy“. Ty technické jako spékavost, tak potencionální výbušnost (kdyby ta raketa v Polsku trefila sklad s čistým dusičnanem amonným, tak by tam nezbyl jedinký barák viz Bejrůt: https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BDbuch_v_bejr%C3%BAtsk%C3%A9m_p%C5%99%C3%ADstavu_2020

                On čistý se také mohutnou iniciací (S300 bohatě stačí) dá strhnout k výbuchu. Nečistý ještě snáze. Pro omezení spékavosti se proto k němu přidává mletý vápenec (také omezí poněkud výbušnost jako inertní přísada).
                Ale přidáním nějaké hořlavé složky jeho výbušnost vzroste, až tak že si pan Brevik, musel založit firmu (farmu) aby jej mohl legálně nabývat. Kdyby tu dodávku nezaparkoval nad „dutinou“ nad podzemním parkovištěm, tlaková vlna by jistě zmasakrovala mnohem víc lidí. https://cs.wikipedia.org/wiki/Anders_Behring_Breivik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *