13 června, 2024

Když jsi silný…

… snaž se vypadat slabý. Alespoň to radí starý čínský mistr taktiky Sun´C.

Andrej Babiš byl zproštěn obžaloby. Musím říci, že jsem to nečekal. Moje pochybnosti ovšem nesměřovaly k tomu, že by si miliardář potřeboval uloupnout prachmizernou dotaci ve výši 0,001% jeho majetku… celé Čapí hnízdo bylo od začátku do konce politický proces, který měl jediný smysl – poškodit Babiše v očích voličů. Kdyby mělo být trestné to, co Babiš udělal, tak bychom tu mohli rovnou zase zavést komunismus, protože prakticky všichni čeští podnikatelé by seděli v lochu. Jen menšina z našich firem se uživí přímou prací a nepotřebuje k tomu finanční pobídku, nota bene, když konkurence čerpá, co to jde.

Soudce Šott podal sáhodlouhé a vyčerpávající vysvětlení, proč Babiše zprostil obžaloby. Tohle fakt není moje parketa, takže se v tom nebudu vrtat. Každopádně si Babiš zvolil dobré obhájce, odsouhlasil jim správnou taktiku vlastní obhajoby a teď už chápu, proč to nechali dojít až těsně před volby a nesnažili se rozsudek nějak oddálit. Prostě si věřili.

Ale za ještě větší majstrštyk považuju, že to vůbec nikdo neproflákl. Babiš se v posledních týdnech zdál skoro ubitý okolnostmi. Obhájci dokázali po celé jednání udržet dekorum, aby to s Andrejem vypadalo nahnutě. Podařilo se jim vytvořit tak dokonalý dojem, že mu podlehli takřka všichni ostatní prezidentští kandidáti i pravdomluvní intervjuci. Já osobně jsem osvobozujícímu rozsudku dával tak 10% šanci. Sakra, vždyť sám Babiš dával signály, že to projede – přímo u soudu. Na poslední chvíli žádali o nové výslechy svědků… Podle právě tohle byl důvod, proč si ostatní kandidáti přestali dávat pozor a začali hlasitě mluvit o tom, jak to Babiš brzo schytá a tetelili se blahem, jak mu to nandali.

A pak najednou bác ho. Veľký Bocian nebyl slabý, ale naopak si byl hodně jistý v kramflecích, že si troufnul to nechat rozlousknout pět dní před volbami. Musel mít nervy jak špagáty. Všechny nechal odkopat. Nejenže si nabil, ale všechny ostatní naprosto odzbrojil. Triumf majnstrýmu a líbodémo se změnil v porážku a je pozdě rychle vymýšlet nějakou novou pseudokauzu.

Ve čtvrtek má být Babiš v debatě na Nově… To si opravdu užiju. Když si představím, jak tam stojí a má prakticky na každého nabito za výroky, které milí kandidáti předčasně vyslovili… a oni naopak mají úplně prázdné zásobníky, protože všechny ty hříchy se nestaly a řekl to henten nezávislý soud… Úplně vidím, jak si je jednoho po druhém maže na chleba a obzvlášť to přeju Fischerovi… kdyby se Andrejko na něj zaměřiti ráčil, tak to budu napjatě sledovat a ihned glosovat na fejsbůku… Už mám pracovní název té debaty… Jeden Babiš, jeden Bašta a sedm ksichtů protažených do Václava Havla.

Vezměte si i ty titulky u Lukačeviče – Soudce zpražil Babiše… Soudce musel umravňovat Babiše… Vinen, řekl Šaroch… To tam na Seznamu a Novinkách máte debilní redaktory, že? Ale ryba vždycky smrdí od hlavy…

Kdyby se teď Andrejko ještě chtěl ucházet o nějaké hlasy alternativy trochou řečí o míru, pár slovy o covidu a třeba i nějakou hláškou k Vrběticím… tak má šanci vyhrát rovnou v prvním kole.

Minulý týden jsem napsal, že osvobozující rozsudek pro mě bude jasným důkazem, že Babiš je stále schopen impozantních taktických manévrů, je schopen si vybrat ty správné lidi a zvolit správnou strategii a tím pádem mu to mohu s klidným svědomím hodit. Ano, mohu a hodím mu to. Kdyby to šlo, pověděl bych vám, kolik lidí bylo upřímně zděšeno z toho, jak „chybně“ Andrej celý ten proces vede a v podstatě věřili, že byl zrazen… a on nikoho nechlácholil, nikomu nic nevyvracel, nic neprozradil a celou tuto bitvu dotáhl až do vítězného konce… taková krásná hra se vidí málokdy. Aneb, když od začátku táhnete za delší konec provazu, ale vypadá to, že jste v koncích.

Zdá se, že se Veľký Bocian poučil ze svých starých chyb a rozehrál politickou hru, která všechny ostatní převyšuje o několik řádů. Opozice nemá ani většinu ve sněmovně, ani v senátu, navíc nedochází k žádnému sbližování, které by mohlo vyústit ve funkční koalici… přesto, jak vidno, i s těmito kartami se dá něco uhrát. Je třeba soupeře ukolébat, předstírat neschopnost, udělat se bezmocným… pak zaútočit ze strany, odkud to fakt ale vůbec nikdo nečekal.

Já na tohle jsem. Vím, že nikdo není bez viny a každý má nějaký škraloupek. Každý ve svém životě udělal chybu, každý někdy podlehl pokušení. Mirkové Dušínové neexistují. Politická a mravní velikost se prakticky nikdy nekryjí. Do politiky patří šachisté. Ideálně takoví, kteří umějí zvrátit i prohranou partii. Kteří umějí odhadovat hodně tahů dopředu a umějí klamat tělem. Kteří vědí, že k cíli je někdy lepší jít hodně křivolakými cestičkami. Kteří vědí, že co nelze odmítnout, je nutné přijmout, ale umějí při tom neztratit ze zřetele směr i výsledek.

Babiš včera dokázal, že se politické šachy naučil dobře.

Pro líbodémo zbyla v podstatě jediná cesta – odstoupit jako jeden muž a nechat si tam jen Petra Pavla. Prezidentuše bohužel mluvila, i když měla mlčet a jen se usmívat. Fischer ze sebe udělal blbečka, byl si příliš jistý, že Babiše odsoudí. Hilšer… ten tam kvůli ničemu jinému než odstoupení není, Středula se už odepsal i s ČSSD a odbory. Diviš nikoho nezajímá a Zima každým slovem vybízí k otázce, jak se mohl stát rektorem na Karlově univerzitě. Jen henten generál zatím hraje bez výraznějších chyb…

Líbodémo mohou udělat jedinou věc – zkusit v posledních třech dnech zmobilizovat voliče a uhrát to pro Pavla v prvním kole. Nic jiného už se podle mě vymyslet nedá. Ale abych řekl pravdu, nedovedu si představit, že by Čapuše odstoupila. Ona je přece mladá, pohledná a geniální, takže vyhraje i nad hypernaspídovaným Babišem. Myslím, že se z předpokládaného volebního dramatu stane nečekaná volební fraška.

475 thoughts on “Když jsi silný…

  1. Zábavné je, že na konci autor smutně konstatuje, že „je nás jen 10%“, tedy vlastně potvrzuje pragmatickou volbu „menšího zla“, protože jinak Váš hlas spadne do kanálu.

   1. Mohl by se u žabožroutů poučit. Minimální důchod 1 200 eur a teď tam stavkuji, že jim chtěli posunout odchod na 64 roků.

    1. berkowitzi, signalista má dnes široký výběr (72?). Symbol rodu mužského je jen protějškem toho nakresleného (třetí písmeno v abecedě, s háčkem).

 1. Of topič, ale tohle je ukázka totální blbosti typického západního „analytika“: „V této souvislosti se Röpcke ptá, kde jsou ukrajinské rezervy z jiných oblastí fronty. „Proč to vždycky vypadá, že Rusko má víc mužstva než Ukrajina?“ ptá se. „Ukrajina má teď údajně plnou mobilizaci a pořád mi to přijde, že aktivně bojuje asi tak milion, zatímco 10 milionů nebylo povoláno do zbraně,“ říká.“

  Ano, nemají výzbroj, výcvik, nic, nikomu z nich se nechce umírat, ale proč jich deset milionů nenahnat do útoku, když náš novinář sedí v teple za bukem. Jestli ono není deset milionů málo, Antone Pavloviči? Co rovnou sto?

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tanky-nejsou-Kde-jsou-ti-dalsi-Ukrajinci-Rusove-postupuji-vypada-to-blede-725652

  1. Julian Röpcke není analytik ani novinář, ale prolhaný žumpálista, známý především ze Sýrie, kde si pro svou náklonnost k Al-Kajdě/Al-Nusře a ISILu vysloužil přezdívku „Jihadi Julian“, tedy Džihádista Julian.

  1. Demokracie po 33 letech v praxi. Mechanismy jsou stále stejné, reorganizace.
   Je zbytečné se prát, co bude až boje na Ukrajině skončí.

    1. Ad k42
     Myslíte ty ostraváky? Vondrák už byl dávno jasný, a v tomhle čase je to extra podraz. Něco jako Středula – „charakteři“. Víte, co je nejodpornější? Že se zaštiťují mravností a morálkou. Stejně začala i pravda-láska, až se z ní stala lež a nenávist. Všechna slova, která měla nějakou váhu a hodnotu, ukradnou. Doufám, že se jim to v jejich dětech vrátí.

     1. Myslím tím především odporný plátek SeznamZprávy, který předčí nacistický týdeník Der Stürmer z dob III. říše. Jak naprostou prolhaností a manipulacemi, tak dryáčnickým a nenávistným aktivismem, aktuálně protiruským. I „diskuse“ jsou tam přímo lahůdkové.

   1. Děkuji strejdo,

    jak dlouho ještě se tomuhle bordelu bude říkat demokracie?

    KRIT – nový odbor na silových ministerstvech, podrobnosti tady:
    https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Vondracek-ANO-Svoboda-slova-je-zakladem-svobody-vubec-725685

    Dnes jsem se chvíli dívala na streamu na schůzi PS právě v době, kdy odhlasovávali program. Z asi 35 návrhů k projednání zamítli všechny, až na asi 4 návrhy toho Schwarzenbergova levobočka Jacoba. Fiala přišel jen na hlasování a palcem dolů za huronského smíchu ukazoval, jak mají hlasovat. Pak schůzi ukončili.

    Člověka z toho fakt jímá hrůza. K čemu pak parlament je? Proč tam má opozice chodit? Proč toho nejsou plné noviny?
    Fakt s těmi aroganty nejde nic udělat? Vůbec nejsou líní, tohle všechno stihli za pouhý rok. Z toho hnusně mrazí…

 2. Mně ten osvobozující rozsudek pomohl vyřešit dilema, koho volit v prvním kole.
  Podle mě velmi snížil pravděpodobnost, že by se Babiš bez mého hlasu nedostal do druhého kola. Proto si mohu s daleko menším nebezpečím alternativy generál+čapuše dovolit v prvním kole volit Baštu a v druhém Babiše.
  Pakliže nenastane nějaká epidemie odstupování na poslední chvíli, která by mě přiměla tento postoj zrevidovat.

 3. Protože už je to ofiko, tak mohu napsat, že Druláka dnes vyhodili z práce … a ani se netají s tím, že to je pro jeho názory, přestože jako hlavní důvod je uváděna reorganizace.
  Na začátku roku se vyhazuje, počítám, že do konce roku se bude za názory i zavírat. Zřejmě největší prohřešek Druláka je ten, že prohlásil, že vítězství Ukrajiny je fantasmagorie :-).
  A tak tady žijeme…

  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-byvaly-velvyslanec-nahrava-ruske-propagande-stat-ho-propustil-kvuli-usporam-222944

  1. Zvláštní že tak učinili zrovna v předvolebním čase po té, co Petr Drulák podpořil ve volbách JAROSLAVA BAŠTU…

 4. Zdravím pana domácího. Jak ví, nejsem právní laik. Nesdílím jeho názor, že Babiš to čekal. Pokud se soudu, respektive jeho včerejšímu závěru v podobě vyhlášení rozsudku, nevyhýbal, vidím to spíš jako kalkul jeho týmu, že vyhýbání se by mu uškodilo snad ještě víc, než odsuzující rozsudek. Ale nepopírám, že za ta léta v politice se skutečně leccos naučil a když vidím ty trpasličí kandidáty, tak mu to ze zoufalství snad hodím taky. Kdo by to byl řekl….

  1. Vítám Vás, mám dojem, že jste tu poprvé. Už jsem si říkal, kdy nás asi najdete. Autor článku, Vidlák, není pan domácí, má tady ale V.I.P. podnájem a zatím se zdá, že je spokojen. – Ale to je vedlejší.

   Rád Vás tu vidím, není to tak dlouho, co jsme si přáli k novému roku; svět je malý.

   1. Já jsem si právě v té Vámi zmiňované souvislosti vzpomněl, že už o rok dříve jste mně dával tip, tehdy jsem se jen krátce stavil. V podobě, do jaké se to tady rozvinulo, se určitě stavím častěji a rád. Takže svět je sice opravdu malý, ale tohle bych na to nesváděl 🙂

    1. No vidíte: já hlava děravá, zapomněl jsem doma nejen berlu mrazilku, ale i na to, že jsem Vás už kdysi zval.
     Kdykoli budete mít chuť, přijďte pobejt 🙂

 5. Vážený „zakladateli“ – https://web.litterate.cz/kdyz-jsi-silny/comment-page-2/#comment-99182

  Všimněte si, že už Vás apriori netituluji „příteli“, protože po tom, co Vám teď napíšu, už byste mě za přítele nepovažoval. Možná, že mě i zabanujete, nevadí.

  Když jste psal ten svůj koment, udělal jste chybu, že jste dal i link na ten článek. Kdybyste se spokojil jen s citací, asi /jistě/ bych ho nešel hledat.
  Takhle jste u mě ztratil hodně, ale fakt hóóódně „hvězdiček“.
  Ten článek je totiž malilinko o Andreji Babišovi, zato z devadesátipěti procent o Vás.
  Hned, když jsem začal číst Váš koment, „zablikala mi kontrolka“ co že to máte na mysli „když Andrej začínal v politice“. Musel jsem pohledat, které období jste tehdy, kdyže jste ten článek prvně zavěsil u Vidláka na „Kydech“? – 10.6.2020 /nikoliv, jak píšete „Psáno a poprvé publikováno 25.3. 2020 na webu Vidlákovy kydy“/ – Andrej | Vidlákovy kydy (vidlakovykydy.cz) Což samozřejmě není podstatné, podstatné je, kdy jste tu otázku Andreji Babišovi položil a on ji nezodpověděl – a to je už jiná ráce – píšete o volební kampani do Poslanecké sněmovny v roce 2013!!!, což jste neuvedl. A vy s tím přijdete ausgerechnet hned coby dup po SEDMI letech, po sedmi letech, v nichž jste se nemohl neseznámit s tím, jakou reálnou politiku Andrej Babiš předvádí jako ministr financí /než ho „bohuš“ – malé „b“, protože tohoto jedince si absolutně nevážím – „eliminoval“/, a tím spíše jak si už tři roky vede jako předseda vlády České republiky. A vůbec nemám problém s tím, že šlo o nejúspěšnější vládu od převratu 1989 /jistě byl úspěšný i Jiří Paroubek v té své vládní epizodě, jenže ten se mohl opřít a opíral o OPOZIČNÍ hlasy KSČM – „Ty zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i s komunisty. A kdyby tu třeba spadli Marťani, tak je budeme schvalovat i s Marťany, pokud budou členy Poslanecké sněmovny.“/. I jako první polistopadovou vládu, které se v prvních dvou letech, než přišel covid, dařilo snižovat schodek státního rozpočtu v procentuálním vyjádření k HDP a jednou snad i co do celkové částky zadlužení. Nejen to, ale co snad bylo nejpodstatnější, lidem v této zemi se ANO, začalo žít líp. Pracujícím a důchodcům možná o dost líp.
  Chápu, co jako malý podnikatel /menší, střední, větší, velký?/ Andreji Babišovi jako předsedovi vlády vytýkáte – no samozřejmě EET, ale toto téma nechám stranou. Vytýkáte mu „korunové dluhopisy“, které byly legálním nástrojem fiskusu. Ukažte mi jiného podnikatele, když ta záležitost byla legální, který by v případě potřeby nepostupoval stejně, který by s ruksaky plnými peněz, jak kdysi fantazíroval Václav Klaus st., s úsměvem na rtech chodil na berňák. Naproti tomu stěží lez popřít, že Agrofert Andreje Babiše /nyní ve svěřeneckých fondech/ byl jedním z největších poplatníků daní z příjmů v této zemi. Žádné „odklony“, žádné daňové ráje. Prostě „oligarcha“, že ano.
  No, nebudu se zabývat jednotlivostmi.
  Proč Vám Andrej Babiš neodpověděl na Vaši otázku, vidím spíš než v jeho nechuti, skutečně v té Vaší otázce. Vy se ještě pořád domníváte, že odpověď na ni je způsobilá pro takovou anketu? Že může mít podobu jednotlivého štěku, jak vidíme namnoze i tady?
  Svatá prostoto. Nepochybuji, že odpověď na svou otázku jste mohl snadno najít ve volebním programu Hnutí ANO. Nečetl jsem ho, ale věřím, že tam šlo nejméně o jednu, spíše více stran.
  A konečně, jestli dneska připomínáte svou epizodičku s otázkou Andreji Babišovi, musím Vám připomenout, že nejen Andrej Babiš dnes už není tím, kým byl před deseti lety jako politický elév. Dneska jsou za ním výsledky jeho politiky, výsledky, kterými se co do prospěchu lidem této země nemůže chlubit žádný jiný dosavadní předseda vlády. Otloukat mu o hlavu covidová opatření a jejich náklady, jistě. Jenže Andrej Babiš není epidemiolog ale byznysmen a politik, kterým se postupně naučil být /na rozdíl od těch „nemrcousů“, kteří proti němu kandidují na prezidentskou funkci/. Na ta opatření měl odborníky nebo možná „odborníky“. A nečiní mi potíže srovnat ta opatření, která byla činěna za jeho vlády u nás, s opatřeními, která byla činěna ve snad většině evropských „opravdu, ale opravdu demokratických zemích.“ S přihlédnutím k tomu, k čemu ho tlačila tehdejší opozice, tj. dnešní vládní koalice, se mu dařilo ještě dost a dost šetřit při tom „rozhazování peněz z vrtulníků“, i při omezování lidských práv. I tady by při srovnání s těmi „demokraciemi“ jistě dopadl jako jeden z premiantů. Zkuste posoudit s dneškem.
  Ovšem, abych nezapomněl, to, co se od roku 2013 změnilo stokrát více než Andrej Babiš, je „doba“. A v té době politické poměry jak ve světě, v Evropě – mám na mysli EU, tak u nás. Z mezinárodních vztahů, jak politických, tak ekonomických, tak ovšem i z hlediska ideologií jimiž se řídi, nezůstal kámen na kameni. Hnus a fialové tečky /to je u nás takové rčení, že je tam fialová barva, to nemá se současným z božího dopuštění předsedou vlády nic společného/.
  Ale o tom už se rozepisovat nebudu, zrcadlo toho hnoje máme možnost sledovat i na zdejších stránkách. Někdy více, někdy méně objektivní, ale o tom hnoji současné doby není pochyb. Konec konců, je to příznačné, vždyť i Vidlák se dříve – jestli se nepletu – tituloval „tenco“ nebo „tencokydáhnůj“ /jestli si ho zařazuji špatně, tak se mu srdečně omlouvám/.
  A poslední věta: Nikdy dosud jsem nevolil hnutí ANO nebo Andreje Babiše osobně. Až letos, pokud postoupí do druhého kola /k prvnímu nepůjdu/ mu to půjdu hodit.
  Protože mi zatím nikdo lobotomii neprovedl, zkušeností mám „habakuk“, možná i nějaké vzdělání, a paměť mi chvála přírodě slouží. Zatraceně slouží.
  L.

  1. Lexi, mně je úplně jedno, co si o mně myslíte. Ten článek začíná chválou sebestřednosti, a ano, je o mně. Jestli jste čekal něco jiného, připište si k tíži sobě sobě sám.
   Názor tady můžete mít a psát, jaký chcete – když při tom budete vážit slova. A to vy umíte, nemám důvod vás banovat.

   Mějte se, jak chcete, a kdybyste něco potřeboval, tak si to kupte.

  2. Pane Lex.
   Abych dělal rozhodčího, mezi Vámi a zakladatelem, to bych si netroufnul.Chci jen připomenout,že po. krizi v roce 2oo8 přišli roky prosperity, takže se dalo čekat i příznivé výsledky hospodaření státu, které si přisvojil Babiš, přítoků toho byla čSSD a komunisti.Také víme,ze to oživení bylo v celé Evropě a někde i víc než u nás. Také musíte vědět, že byl i za Babise,státní rozpočet s dluhem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *