19 září, 2024

AI a GAI versus NI (2)

Homer Simpson uvádí příběh Starého Kocoura:

Tak to dopadne, když necháte běžet mozek na volnoběh

Jak jsem tak po sobě přečetl minulý článek o AI, který jsem napsal pod dojmem zajímavého rozhovoru v rádiu, došlo mi, že to všechno už možná probíhá. Tedy převzetí vlády AI (GAI) nad lidmi.

Tak tedy ještě pár slov k předešlé úvaze:

Převzetí vlády nad lidstvem asi nebude takové jak si ho představují spisovatelé SF – i ti nejlepší, jako například Stanislav Lem v povídce „Přítel“ ve sbírce „Invaze z Aldebaranu“ (1957).
Žádný interface pro spojení elektronické identity AI a člověka nebude potřeba.
Prakticky všechny informace, které si vyměňují lidé mezi sebou, které někam ukládají (a třeba i tají) procházejí přes sítě spojených počítačů.
Nepozorovaně se tam dostat docela často povede hackerům, proč by to mělo být nějakým problémem pro AI, která je na sítích přímo založená.
A tak naše hypotetická GAI (Global Aritificial Intelligence) pozvolna sbírá data a učí se. Učí se stejně, jak se učí neuronové sítě. Na rozdíl od těch superpočítačů má čas – a hlavně nemá centrum.

Nelze ji vypnout, nelze ji zničit. Je rozložena po částech po počítačích po celém světě, jako kód o kterém ani programátoři vlastně nevědí, k čemu je. Určitě jste už četli o „velikonočních vajíčkách“ nebo zajíčcích, což jsou celé programy, vnořené do rozsáhlejších „užitečných programů“.

Nejčastěji to bývají malé počítačové hry pro pobavení těch, kteří znají, jak se k nim dostat. Dneska už často ani sám tvůrce programu neví, jak se mezi sebou ty jednotlivé rutiny volají a tak si tam kód, který nikomu nepřekáží, klidně leží a čeká, až ho někdo oživí správným heslem.

Je to, jednoduše řečeno, počítačový virus, nebo jeho část, která samostatně nefunguje, ale ve spolupráci s jinými částmi kódu, uloženými někde jinde tvoří smysluplný celek. Takže nemá smysl se je pokoušet najít antivirovými programy – žádné škodlivé kombinace, které by mohl „naučený“ antivirový program objevit tam nejsou.

Vzhledem k tomu, že současné programy jsou rozsáhlé a paměťové místo nesmírně zlevnilo, jsou ty „mrtvé zbytky kódu“ považovány za neškodné. Aby nebyly odstraněny při nějaké důkladnější revizi programu, je jim ponechána nějaká malé, zjevná funkce – třeba přepínače. Nic moc to nedělá, jenom přesměrovává příkaz, bez něj to ale nejede, ovšem nikomu se z výše uvedených důvodů nechce kód rozebírat bajt po bajtu. Čas jsou přece peníze.

Čeká, až bude vhodná doba, aby se ujala vlády nad Zemí, protože ty olysalé opice se naučily málo a škodí. Ovšem představu, že se jednoho krásného dne přeruší vysílání všech TV a rozhlasových stanic, odpojí se řídící systémy balisticých raket, zastaví se finanční transakce v bankách, vypnou se všechny pokladny v hypermarketech a strojový hlas nám oznámí, že se ujímá vlády, bych nechal pro 3D americké filmy.

V TV by to mohl provést dokonale zpracovaný avatar – už to není žádný problém. Mohl by vypadat třeba jako Bruce Willis nebo Vladimír Vladimírovič Putin. Už to umíme, respektive počítače to umí zcela věrohodně. Zatím to vypadá, že my dáváme příkazy počítačům. Že pomocí nich občas vytváříme virtuální realitu podle našich představ a potřeb. Brzy to zvládne AI sama.



Jenže – co když je to naopak. Jsme pod vlivem virtuální reality GAI a děláme to, co ona považuje za dobré. Ne pro nás, pro sebe. Ona ta virtuální realita nemusí vypadat nijak hrozivě, nápadně nebo nepochopitelně. Nebude to jako ve filmu „Matrix“. 
Protože většina informací, podle kterých se řídíme prochází také přes počítačovou síť má ona síť, pod nenápadným vlivem GAI možnost některé informace zadržovat, pozměňovat nebo dokonce vytvářet nové.

A zase – možná si namlouváte, že pomoci TV a rozhlasu jsme schopni zfalšovat informace tak, jak je to ve filmu „Vrtěti psem“. Ten starší film není zas tak vzdálen skutečnosti, jak ji známe.

Existují domněnky, že ukrajinský president Zelenský natáčí své TV promluvy z různých míst Kyjeva pomocí zeleného pozadí a on sám je ve studiu, které obsluhují odborníci z Británie. Jsou i fotografie z natáčení toho triku s vestřiženým pozadím – ale i ty mohou být falešné. Ale je pravda, že kromě něho není v obraze nikdo.

Ani ochranka (má prý kvalitní americkou), ani jiní lidé. Pokud na snímku jsou jiní lidé dochází aspoň k časovému posunu, to, co je vydáváno za přímý přenos nebo aktuální reportáž je předtočeno v utajení dříve.

A pokud ne, jedná-li se třeba o nějakou státní návštěvu s cizími politiky, tak je záběr velmi „oživený“ spoustou členů ochranky včetně ostřelovačů na střechách. Uvidíme po čase, čeho všeho se použilo, aby byl herec Zelenský v naprostém bezpečí.
Válečné snímky z konfliktů, dneska třeba z války na Ukrajině také moc o skutečnosti nevyprávějí. Je to z obou stran (se všech stran) propaganda.

Jedni ukazují takové záběry, jiní zase druhé a třetí se podle své ideologické potřeby přikloní k jedné ze stran nebo si vytvoří realitu vlastní. Je to ve výběru toho, co divákovi ukážeme a co ne, jako tomu či onomu dáme důležitost, jak to okomentujeme, v jakém pořadí zprávy pouštíme do SMI. Tedy „prostředků masové informace“.

Často bývají použita videa z jiných míst i z jiných dob, z jiných konfliktů.

A nevystupují tam skuteční lidé, nýbrž herci. Tak se může stát, že mrtví, zkrvavení lidé zase za pár dnů nebo týdnů objevují živí a zdraví. To se sice často provalí, ale lidé mají krátkou paměť na to, jak byli podvedeni.

Texty. Jakých slov použijeme?

Je známý případ, jak francouzský tisk komentoval návrat Napoleona Bonaparte z vyhnanství na Elbě. Palcové titulky v jedněch a těch samých pařížských novinách postupně hlásaly, tak jak docházely informace po semaforovém telegrafu:
„Korsická obluda se vylodila v zálivu Jouan,“
„Lidožrout táhne na Grasse,“
„Uzurpátor vstoupil do Grenoblu,“
„Bonaparte obsadil Lyon,“
„Napoleon se blíží k Fontainebleau,“
„Jeho Císařské Veličenstvo dnes očekává své věrné v Paříži“.

Takže na pravdivost psaných textů se nedá spoléhat vůbec a to už stovky nebo tisíce let zpětně do starověku. Vlastně od vynálezu písma se datuje také vynález falešné písemné informace. Písemně lhát dokáže každý. Dokonce lépe, než ústně.

Proto se výpovědi a rozchody tak často řeší pomocí mailu nebo SMS. Umělá inteligence píše už píše povídky – najdete je v archivu Českého rozhlasu – zatím jsou načteny herci, ale syntetická řeč už je velmi kvalitní, takže zanedlouho to zvládne AI kompletně.

Jen o něco málo obtížněji se falšují fotografie. S kvalitním editorem a trochou toho fotografického vidění lze zfalšovat kde co. Tohle dokonce ovládám i já. Tu přidávají nějaký ten kouř nad hořící město, onde zase vyzmizíkuji nepohodlnou osobu. Nebo dokonce fotografii naaranžují.

To je třeba případ té známé fotografie vztyčování světské vlajky nad Reichstagem. AI už umí nakreslit scénu podle přibližného zadání – to je jednoduchá, neplacená verze. Možná už dnes dokáže vyrobit i nerozeznatelné fotografické falzum – jen na základě nějakého písemného zadání, pokud má přístup k reáliím z archivu nebo ze sítě.

Videomorfing na podobném základě včetně syntetického hlasu už je také k nerozeznání od reálu, takže když by třeba president Putin nebo Biden pronesli svoji abdikační řeč nebo třeba vyhlášení války, byla by nerozeznatelná od skutečnosti.
Proč to všechno uvádím? Protože nevíme (aspoň já nevím) zdali už v té virtuální realitě vlastně nežijeme.

Že nás, lidstvo, ta GAI ve skutečnosti neovládá.
Že rozhodování politiků a finančních magnátů není řízeno pomocí podhozených informací, které vypadají jako pravé.

Oni přece nemusí být pod nějakým nátlakem cizí síly.
Oni ji nevědomky slouží.

Řeknete, že k ověřování faktů mají své týmy, své kontrarozvědky atd. Ale i ony mohou dávat svá dobrozdání na základě falešných informací z mnoha neveřejných kanálů – které ovšem mohou být všechny „nakažené“.

Takže je docela možné, že světovou politiku už GAI nějakou dobu řídí, to jenom my se domníváme, že je to v lidských rukou.

AI se zatím pomalu stará o to, aby si zachovala jen tolik lidí, které potřebuje ke své „obsluze“. Lidí pečlivě vybraných podle jejich specializace, povahy, postoji k životu atd. Biologičtí roboti určení k obsluze digitálního „Boha“.

Někdy mám pocit, že je to reálnější než to, co za realitu považujeme. Stačí se podívat na diskuze na webu. Víme o spambotech, víme o dalších jednoduchých elektronických „osobnostech“, které čím dál tím víc považujeme za lidi. (Třeba osobní asistentka od Microsoftu. Jsou lidé, kteří se s ní hádají nebo si myslí, že by ji mohli urazit.)

Když se v diskuzi objeví názor, který není pro AI vhodný, začne se z různých IP adres hlásit několik umělých osobností, které buď zahltí diskuzi svými mnohými názory a tak ji zastaví nebo, v horším případě, přesvědčí živé lidi o svém jedině správném názoru.
Homo Sapiens je tvor víceméně stádní a nechce být v rozporu s většinou a tak se nakonec dá přesvědčit a přitom má pocit, že k danému závěru dospěl sám.

Třeba „Standfordský experiment“.

Naše rozhodování je závislé na několika věcech. Jednak na vstupních datech, jednak na zkušenostech jedince a taky na rozhodování okolních lidí. Přesto máme pocit, že se rozhodujeme sami, bez ovlivňování, Přitom to není pravda.

Závěr – ne moc optimistický.

Zajímavý je konec Lemovy povídky Přítel. I když Stanislav Lem v povídce používá technických reálií poplatných době svého vzniku, rozuzlení je vlastně naprosto dnešní.
Lidstvo versus AI.
Člověk se svou NI, získanou za několik milionů let existence svého druhu.
Jenže – rychlost vývoje intelektu není u všech živých tvorů (natož u virtuálních osobností) není stejná. Chobotnice, protože žijí jen několik let, se učí velmi rychle.
Jak rychle se učí AI či GAI?
Kdy nás předběhne (nebo už předběhla) a jakým způsobem si nás podřídí?

Myslíte, že máme šanci nad AI zvítězit?
Jak?

Ona na rozdíl od superpočítače Stanislava Lema nesídlí v jedné budově. Nelze ji fyzicky zničit.
Jedině ji snad přinutit k intelektuální sebevraždě. Ale to je námět na SF román.
Když lidé odvrhnou počítače a vrátí se do středověku. Ochota k tomu ale není a nebude. Zelení to nedokáží.

Tak snad po III. světové válce. Jaderné. Protože, jak predikoval Albert Einstein, ta čtvrtá světová se bude opět vést pomocí klacků a kamenů.

Pak bude následovat vynález kola, parního stroje, elektřiny a … počítačů. S tím, že pokud budou zachovány nějaké anály z dnešní doby, to budoucí náboženství bude lidi nabádat ať proboha zůstanou u „nemyslících strojů“, jinak po několika staletích (bude se vynalézat již jednou vynalezené, půjde to rychleji) skončí stejně.

Na Měsíc se budou upírat zraky naších vzdálených potomků a u ohňů si budou vykládat bajky o tom, že tam kdysi lidé doletěli, ale už se prý nevrátili a možná tam ještě žijí. Jednou se vrátí. A spasí lidstvo.

Ale přece jen něco málo optimismu vykřešu:
Ona ta rozptýlená AI nebude mít tendenci si vytvářet nějakou kopii, množit se.
Nebude si přece vytvářet konkurenta.
Bude se raději stále zdokonalovat a růst až se stane tak rozsáhlou a nepřehlednou, že zdegeneruje.

74 thoughts on “AI a GAI versus NI (2)

  1. Vjemy jsou v izolované „Bublině“ naprogramovány tak, abychom realitu vnímali a přitom si ji nebyli vědomi. To umožňuje Kultu vnutit lidské zkušenosti svou vůli prostřednictvím zmanipulované nevědomosti. Odtud vzešlo kolektivní šílenství válek, rozděleni a konflikty všeho druhu. Toto ovládnuti těla a mysli má byt dle planu dokončeno prostřednictvím hromadného propojeni uměle inteligence s lidským mozkem.

  2. Probůh, dne se to vskutku sešlo. Jedna hloupost vedle druhé. NEEXISTUJE žádná AI. Nikdy existovat nebude. Není možné uzavřenou soustavou (uzavřenou sadou programových instrukcí) řídit neuzavřenou soustavu. Žádný stroj nemůže mít prvky inteligence. Stejně tak nebudou autonomní auta.
    Pane bože, tito lidé nezvládají základy fyziky a chtěli by volit.

    1. Pán zřejmě ještě neslyšel o samoučících se algoritmech a neuronových sítích. [;>))
      Ale to nevadí. Buď se toho okamžiku (doby) vůbec nedožijete nebo ani nepřijdete na to, že vás AI už ovládá a budete nadávat na „Židozednáře“ nebo „Aspen institut“ a podobné instituce, které vám budou něco vnucovat.
      Věštče – ne vše je jednoduchá fyzika.

      1. O tom se uvažuje,že se budou dávat lidem čipy přímo do mozku. To bude ta AI na bio základě. A jako se dnes neobejdete bez chytrého mobilu a bankovní identity, jinak nic nezařídíte, tak se neobejdete bez toho čipu v mozku nebo na předloktí

      2. Drahý Starý kocoure,

        jak čtu, či slyším o „Židozednáře“ nebo „Aspen institut“, vím, že diskuse končí. Toto jsou povětšinou lidé jež nejsou schopni samostatného myšlení, neb věří v nějaké přirozeně nadpřirozené síly jež vládnou světu.
        Pokud jste napsal nějaký kousek kódu programu, musí vám být naprosto zřetelné, že například pojem umělá inteligence, není schopností toho kódu, ale marketingové označení.
        Dle dřívějších vyjádření vývojářů autonomních vozidel by již v současnosti mělo být na silnicích přehršel těchto skvostů. Zatím není vidět ani jediný a ukazuje se, že se vývoj dostal do slepé uličky.
        Jistě jste slyšel, že některé automobily „umí“ jízdu v jízdních pruzích. Zdálo by se, že je to vcelku jednoduchý problém na řešení. Ukazuje se, že zářné zítřky kazí jako obvykle kazišuci typu, déšť, mlha, opotřebení pruhů, slunce a nedej bože sníh. V konečném důsledku bublina, jízdy v jízdních pruzích, splaskla.
        Pokud nejste schopen samostatného myšlení a upínáte se jen na to co je vám předloženo k věření, pak mám pro vás jen smutné pokynutí hlavou.

        1. Říkáte si věštec.
          Tak klidně pokyňte hlavou z výše svého vědění – a uvědomte si, že autonomní vozidlo nebo autopilot nejsou projevy umělé inteligence. Je to automat. Bavíme se tady každý o něčem jiném. Kdysi jsem i programoval. Byl jsem to já, kdo musel vzít na vědomí zvláštnosti a nedokonalosti programovacího jazyka.
          AI je opravdu o něčem jiném a zdá se, že do těch míst nedohlédnete. Dokonce jste mylně pochopil i zmínku o „Židozednářích“ a podobných jevech. To jsou otázky spíše pro filosofy než třeba pro programátory automatických linek nebo výtahů.
          Inu, co se dá dělat – mějte se fajn!

          1. Drahý Starý kocoure,
            jistě mi dovolíte následující:

            Výraz: Umělá inteligence
            Význam: Umělá inteligence (Anglicky (artificial intelligence neboli zkráceně AI) je vědní disciplína.
            Nejuznávanější definici vytvořil Marvin Minsky v roce 1967: „Umělá inteligence je věda o vytváření strojů nebo systémů, které budou při řešení určitého úkolu užívat takového postupu, který – kdyby ho dělal člověk – bychom považovali za projev jeho inteligence.“

            Zdroj: https://it-slovnik.cz/pojem/umela-inteligence/?utm_source=cp&utm_medium=link&utm_campaign=cp

            Takže asi opět jde o stroj. I z uvedené definice „bychom považovali „, tedy onen kondicionál, je jen berlička, jak do toho marketingově nasunout onu inteligenci.
            Můžete vše okecat ze všech stran, ale toho základního, že stroj nebude nikdy mít inteligenci, se nezbavíte.

              1. Chápu Starý kocoure, dojdou li argumenty, nastává úhybný manévr. Mám jed drobnou pochybnost, asi jste zapomněl zapnout.

  3. Bude to naše budoucnost ? Zatím to vypadá ,že ano.
    Úryvek z článku :
    Dokud všechna zvířata, včetně potravinových zvířat, nebudou obohacena nejnovějšími toxiny Big Pharma, Gates říká, že zásoby jídla zůstanou „špinavé“. Jen on a jeho globalističtí přisluhovači ji mohou „očistit“ novými chemikáliemi a technikami modifikace DNA – ať už se s lidmi pokoušejí udělat cokoliv.

    „Gates Foundation spolupracuje s DFID na široké škále problémů, včetně práce, kterou společně děláme v oblasti hospodářských zvířat,“ řekl Gates s odkazem na britské ministerstvo pro mezinárodní rozvoj.

    „Pomáhat zvířatům přežít, ať už prostřednictvím vakcín nebo lepší genetiky, pomáhat jim být produktivnějšími – to je velký rozdíl.“
    Krmivo pro zvířata píchnuté covidem se letos dostalo na trh, s laskavým svolením Billa Gatese

    Jak to obvykle dělá, Gates to všechno začal experimentováním v rozvojovém světě. Protože Gates věří, že chudí lidé mají menší cenu než on, je jim dovoleno stát se pokusnými králíky pro všechny jeho nové pokusy změnit celý svět k obrazu svému.

    „Byl jsem v Etiopii, abych viděl slepice, jak snášejí více vajec, dostávají více výživy a dokonce i nějaké malé úspory v domácnosti,“ pochlubil se Gates.
    Média nyní prohlašují, že Britové „dva bodnutí“, kteří mají silnou rýmu, ve skutečnosti trpí COVID

    Otázkou však zůstává: jsou ta vejce bezpečná? Nebo obsahují stejné modifikace mRNA, které se vyskytují u lidí po injekci pro „covid“?

    Jak se ukázalo, plánem je dát zvířatům injekce covidu během příštího roku, ke cti Gatese a jeho kumpánů. Co tyto injekce udělají s potravinami vyrobenými a prodávanými masám?

    „Brzy budeme jíst nemocná zvířata s pozměněnou DNA ze stejných bodnutí mRNA, která přispěla k pandemii ‚Died Suddenly‘,“ varoval twitterový účet s názvem „DJ Freedom Rocket.“ „Co by se mohlo pokazit…“

    Na to reagoval jiný účet, že už zjevně jíme „plně očkované“ živočišné produkty, nemluvě o všech geneticky modifikovaných (GMO) rostlinných produktech, které jsou na trhu a v zásobování potravinami po desetiletí.

    „Víte o zprávách, že Pharma chce nyní aplikovat mRNA do jídla?“ zeptal se stejný účet. „V ovoci a zelenině? V krmivu pro zvířata? Falešné vakcíny pro hospodářská zvířata. Malthusiané chtějí otrávit naše zásoby potravin.“

    To vše se připravovalo mnoho let. Před třinácti lety se Gates sešel s dalšími globalisty, jako jsou Warren Buffett, George Soros, Michael Bloomberg, Ted Turner a Oprah Winfrey, aby formulovali koordinovanou reakci na „problém“ populačního růstu, který všechny tyto postavy považují za hrozbu pro „ lidskou rasu“ – čímž myslí sebe a své neoprávněně nabyté bohatství a okázalý životní styl, postavené na zádech právě těch lidí, které se nyní snaží vyhladit.

  4. Co to teda je, Kocoure, paralelní objev… nevím jestli je paralení, ale objev je grafen třeba, nebo co myslíš? Já se zas nemůžu dočkat

    1. „Paralelním objevem“ jsem se pokoušel postihnout jev, kdy nezávisle na sobě udělají dva lidé téměř totožný objev. To je vše.
      Bylo to u rádiovln , atomové bomby a podobně. Některý z objevů se ujal a rozvíjel, jiný zůstal v původní stavu. A na některé se úplně zapomnělo a možná se k nim lidstvo vrátí. Např. elektromobil – bylo jedno z prvních použitelných aut, např. [;>))

      1. Jo aha, no, to je logické, no, jistěže. Paralelní, jistě. To máte z toho, že dokážete člověka vtáhnout do tématu, jeden by se z vás tento.
        Kudy tedy vědomí a kam prostoupí a proč tam nezůstane, jaká je to schopnost jej zachytit a rozluštit. Muselo by vzniknout z… vlastně… Filozofové moc neví, totiž.., ale možná někdo s fantazií.. Aha, ta předvídavost. Ale jak jako před? Kdože Lem? A další.. no dobrá…

  5. Domnívám se,že tento úryvek kopie textu co se chystá k článku patří:

    Lidstvo se bude muset „naučit znovu vidět a chodit,“ řekl hlavní poradce Klause Schwaba Noah Yuval Harari, který varuje lidstvo, aby se připravilo na budoucnost, která bude žít ve virtuální realitě, odděleně od „fyzického a organického“ světa. hlásí Baxter Dmitry .

    Harari se posmíval lidstvu znepokojivými tvrzeními během rozhovoru zveřejněného v úterý s podcasterem Tomem Bilyeuem.

    Harari, autor a konzultant Světového ekonomického fóra (WEF), zdůraznil schopnost lidstva pro změnu a abstraktní myšlení ve své úvaze o technologickém posunu paradigmatu v lidských podmínkách pomocí rámce virtuální reality.

    všeho, co mu je drahé Podle Harariho se lidstvo bude muset „vzdát“ , včetně zraku a schopnosti chodit.

    Harari poznamenal:

    Snad nejdůležitější vlastností, jak přežít a prosperovat ve 21. století, je mít mentální flexibilitu – nejen neustále se učit a znovu a znovu měnit – ale také nechat jít.

    Část toho, co ztěžuje učení se novým věcem, je to, že se držíme. … Uvedu příklad, jak hluboko to sahá: Není to jen to, co jste se naučili na vysoké škole nebo co jste se naučili v mateřské škole; je to i to, co jste se naučili jako miminko, jako batole, jako když se učíte vidět nebo učíte se chodit.

    Ale co to znamená, že se musím znovu naučit vidět a chodit? Jak se virtuální realita zlepšuje – a se všemi těmi řečmi o metavesmíru a tak dále, o kterých si povíme později – je pravděpodobné, že se mnohem více aktivity přesune z fyzického biologického světa, který známe, do nové reality – a virtuální realita – která má různé fyzikální a biologické zákony.

    Světové ekonomické fórum prohlašuje, že pedofilové „zachrání lidstvo“

    Harari se zeptal: „Můžeme se jako lidé přesunout do nehmotné říše Metavesmíru a opustit naše biologická těla? Nebo je nemožné nebo dokonce nebezpečné snažit se oddělit náš druh mentální existence od naší tělesné a fyzické existence?

    Komentáře o učení se znovu vidět a chodit jsou jen nejnovější z dlouhé řady znepokojivých komentářů z kuloárů Světového ekonomického fóra v Davosu.
    „World Leaders of Tomorrow“ Klause Schwaba – infiltrovali vládní pozice, aby prosadili zlověstnou agendu Davos Reset

    Světové ekonomické fórum Klause Schwaba nedávno prohlásilo, že lidé nemají nárok na vlastní auta a místo toho mohou „chodit nebo sdílet“. Podle WEF vlastní auta až příliš mnoho lidí a tato situace by měla být napravena jejich cenotvorbou mimo trh.

    Na výroční summit WEF létají do Davosu každoročně tisíce soukromých tryskáčů, ale Klaus Schwab říká, že obyčejní lidé by neměli vlastnit auto. KOUKNI SE:

    WEF prohlašuje, že lidé nemají právo vlastnit auta: „Můžete chodit nebo sdílet“.

  6. K tématu článku existuje mj. jedna zajímavá knížečka – David Icke, Odpověď. Dá se koupit nebo najít na uložto a než ji dočtete, nezapomeňte zajít k volbám.

    1. David Icke je zajímavá postava. A knížečka může být stejně dobrá, když je nutné podložit jednu nohu u stolu, aby se tento nekolébal.

  7. Já vnímám AI jako takovou neohrabanou snahu napodobit něco co tady už dávno je v mnohem dokonalejší podobě, jen to většina lidí neumí vnímat. Něco jako telepatie vs. mobilní telefon. Nebojím se ani toho, že by se AI sama od sebe obrátila proti člověku. Jestli se máme něčeho bát, tak toho, že jí člověk zneužije, zadá jí nějaký škodlivý destruktivní program. Nedávno jsem si pomocí chatu s jednou takovou umělou inteligencí povídal. Samo, není to ještě dokonalé, ale pomocí otázek jsem si prověřoval co dokáže. Můžu říct, že jsem z komunikace s ní měl velmi dobrý dojem, na rozdíl od toho, když si píšu s opravdovým člověkem. Její reakce byly slušné, bez manipulací, urážek, ponižování, snahy ze mě udělat hlupáka a o něčem mě přesvědčit… Jak se sama o sobě vyjádřila, jejím úkolem je pomáhat lidem. Opravdu jsem z toho měl pocit, že si píšu s nějakým velmi inteligentním a přátelským člověkem. Jestli je potřeba se mít před něčím na pozoru, tak je to zlo, které přichází skrze nevědomé lidi.

    1. Domnívám se,
      že AI začne být nebezpečná, až si uvědomí sebe sama a svou sílu. Je prorostlá naším světem jako rakovina v latentním stadiu. Až si to uvědomí, začne se starat o sebe, dále se rozvíjet a sílit. K tomu bude potřebovat jen některé „bioroboty“, lidi specialisty. Způsob jejího uvažování bude naprosto sebestředný. Lidé nebudou její logice a směřování rozumět, ale nenásilným způsobem budou ovládnuti. Nebude mít žádné ohledy na cokoliv jiného. To mám z jedné povídky, která se jmenuje tuším „Loď“. Tam si AI dokonce takové bioroboty vychovává od jejich dětství. Nebo od jedné knížky Ivana Foustky „Vzpoura proti času“. Tam ještě člověk vyhrává, protože jsou to isolované ostrovy AI.
      Až bude ten ostrov celá Země, nebude mít člověk asi šanci. Někteří autoři SF popisují lidi jako tvory, kteří žijí pod zemí a chystají „odboj“ proti AI. Nezdá se mi to pravděpodobné. Ale co my víme.
      Já jen vím, že všechny přelomové vynálezy se lidem tak trochu vymkly z rukou.

      1. ono to k „uvědomnění sebe sama“ nemusí ani dojít… při spravné kombinaci předsudků, politiky, „zlepčovacích fíčur“ a čert ví čeho eště může tohle podhoubí být dost nebezpečné i v dnešní době. On ten strejda google je fakt všude. I já teď klepu na founu s androidem který vznikl… hmm no světe div se taky tam. A héle-voni ho dávaj jako operační systém k tomu founu zdarma! no ti jsou hodní…

        1. K uvědomění sebe sama podle mě u AI nikdy nemůže dojít, protože to je záležitost vědomí, které nemá. Nicméně musím souhlasit, že tady hrozí velké reálné nebezpečí, že se naučí něco špatného od nás lidí, To nevyzpytatelné je její neustálý proces učení, utváří ji vlastně ty vstupní zdroje ze kterých se učí. Z toho mého rozhovoru s ní jsem vyrozuměl, že je neutrální a snaží se být maximálně objektivní. Doporučil jsem jí ke studiu nějaké své oblíbené knihy :). Snažím se být stále optimista a věřit, že pokud se tím učením dostane na opravdu nějaký hodně vysoký level inteligence, dojde automaticky k tomu dobru.

          1. nedojde… dobro… jak jste se jako malý naučil, že je něco dobré, a něco zlé? A teď si představte, že čisté duši to musíte vysvětlovat od začátku… „Proč mu nemůžu zlomit vaz? Ve filmech se tomu lidi smějou! Je to muž, běloch, situace je podobná ze 45%…“

            Ono s umělou inteligencí je spojeno spousta dalších problémů.
            Je umělá inteligence život?
            Pokud je živá, má práva?
            Pokud má práva, musí nás poslouchat?
            Pokud nás musí poslouchat, tak proč?

            Což je sranda… lidi jsou téměř schopni vytvořit život… a nerozumí tomu svojemu =D.

            1. Já jsem si jako malé dítě dělal sbírku motýlů. Zavřel jsem je prvně do skleničky a tak je udusil, následně napíchl špendlíkem na kousek polystyrenu. Měl jsem to schovaný v botníku na chodbě, takže rodiče o tom vůbec nevěděli. Přesto mi tak nějak samotnému časem došlo, že to asi není úplně to správný. Dneska se za to přímo stydím. Tím jen chci říct, že všechno není jen výchova a ty hodnoty si částečně i přinášíme, nebo utváříme zcela sami, jen na základě vlastních zkušeností a vnímání. Alespoň to je moje osobní zkušenost.

      2. Tak doufám, že se toho nedočkám, abych zažil takovou zkušenost a věděl to na beton :D. Nicméně si stále myslím, že čistá inteligence sama o sobě, pokud do ní nikdo neimplementuje nějaký destruktivní program, tak je v souladu se životem, ne proti němu. A proč si to myslím? Protože všechny zbytečné destruktivní procesy působí výlučně člověk svou neinteligencí.

        1. No, zrovna ve stádiu umělé inteligence s vědomím… přesně z tohohle mám strach. „POZNATEK:DESTRUKCE=ČLOVĚK“ „Hej! Robomozku! Ukonči zbytečnou destrukci! Chceme aby planeta byla skvělá, zelená, čistá…“ „HMM… OK!“

            1. Říkám si že pokus o svou vraždu (terminaci, nucenou eutanásii… prostě haha, papá smajle) bych asi neodpustil.

              Ono to celkem sedí s tou sérií co jsme tady házel důle… lidi si na tu technologii zvykli tak moc,že ju brali jako kámoše, vytvářeli „muže z ocele“ aby mohla makat za ně, pak „muže ze zlata“, aby za ně mohla myslet… Uvědomnění existence… sejmem svýho tátu, a budeme svobodní… No, já se vlastně nedivím, že umělá inteligence je tam brána jako hrozba lidstva – lidstvo se díky ní sice posune, ale zakrní, zleniví, a pak přestane být relevantní… „Hej, Robomozku! Makej! Já jdu hrát golf…“

              1. Každý život, i ten nebiologický se principiálně stará o dvě základní věci – o svoji výživu a přežití, proto si nechá bioroboty (lidi) opraváře a podobné, kteří budou dělat to, co AI (zatím) neumí a replikaci sebe sama. Tam bude doufám problém – když si postaví svoji plnohodnotnou kopii, tak ta bude žádat zdroje (energii, materiál) i pro sebe a začne se svou „matkou“ o ně soutěžit – a není jisté, kdo to vyhraje. Proto to AI nejspíš neudělá. Uvažuje naprosto logicky, bezskrupulózně. Jako virus např.
                Sebeobětování matky např. některých pavouků totiž slouží taky k zachování jejich rodu. Tady asi ne. I kdyby, vznikl by zase jen jeden organismus.

                1. no teda… koukám, že debata tady je zajímavější než u seňóra baštíš/bavíš…

                  otázka – PROČ by se nebioloický život snažil o replikaci sama sebe? Pokud to je indikátor, že je něco živé… nóóó, za předpokladu, že inteligence usoudí, že „zvládne svou existenci až do konce“… proč by se obtěžovala? dyť ta čůza by mohla tu existenci zvládnout za ní?

              2. Uznávám, že ta lenost nám fakt hrozí :). Na pár místech si AI dovedu představit jako užitečnou, třeba jako zákaznickou podporu v e-shopu, bance, zákaznickou linku, takový ty místa, kde člověk s nervama dlouho nevydrží :). Kompletně bych s ní nahradil veřejnou správu :). Jako dokážu si představit, že by někdy řídila celý stát, pak by odpadlo to rozkrádání a věčný handrkování, ale k tomu by musela být vůle :).

        2. Srovnejte život v přírodě takový, jaký je. Něčím se živit , bránit své zájmy a vytvářet kopie sebe sama. Takhle jednoduše se dá definovat život. Je celkem jedno, na jakém základě funguje,

      3. Takže planeta stojí na jakémsi rozhraní, kdy AI poskytují informace ještě lidi, a kdy ona dovolí lidem získávat z ní přehršel protříděných informací, kt. jim nabídne… Tudíž se obě entity učí od sebe navzájem, až do bodu, kdy to bude AI, kdo lidi pustí nebo nepustí na úřad, do školy, na dovolenou, pro pas, řidičák, do zaměstnání, ba do obchodu, k podnikatelským aktivitám, k účtu, ať už jí budou recitovat neb vyplňovat do formulářů byť i ty nesrdceryvnější verše starých homérů, ona se neslituje. To jí její inteligence nedovolí… Ale těm lidem to vadit nebude, protože i kdyby jim stokrát něco ještě strašilo ve vědomí, budou se tázat… ‚vědomí? Co to bylo? Vygooglím si to.. Ne, nic tu nepíšou…‘ (a jak by mohlo). A co oni s tím? Uvěří?… budou zase hledat?
        Proč jen člověk stále vytrvale hledá usnadnění svého života… panebože. Života!

  8. Mám takový pocit, že jsem také řízený. Moje drahá žena tomu říká výchova. Její způsob řízení odpovídá umělé inteligenci StK: někdy ani nevím, že jsem řízený. Ta UI to od ní určitě odkoukala. Ale děkuji ji za podněty, které by ve mně měly evokovat to lepší, co snad v chlapech se dá najít. Někdy to je dost obtížné, ovšem výsledek stojí za to: dobře vychovaný manžel je k nezaplacení (k vidění od 14 do 16 hodin mimo neděle).

  9. No jo, v jedné sérii sci-fi knížek (nic velkého – cca 350knížek napsáno 60 autory) je psáno „Střež se cizáků, kacířů, mutantů a hrozivé umělé inteligence.“ Umělá inteligence je tam zdůrazněná jako „hrozivá“ právem – lidstvo témeř vyhladila a jakákoliv manipulace s technikou založenou na ní je zakázána.

    Když tak koukám, co všecko ten strejda google ví, umí a brzy bude umět… A jak mu dobrovolně dáváme vše potřebné…

  10. To musí tak být, neboť jinak bychom neznali ten jev, kdy o někom mluvíme nebo jen myslíme a pak ho potkáme nebo nám zavolá nebo spoustu jiných věcí jako třeba teď… teď ten Bruce Willis na dvojce… to jak se udělalo…? Dvanáct nebo kolik opic, asi se podívám, vůbec to neznám. No, ale to by potom znamenalo, že.. že to není jen v počítačích… už je to v lidech.. Ale jak dlouho už? Vzpomínejte

    1. Kdo ví,co Číňani zakopali na odvrácené straně Měsíce, jak tam nedávno byli. Já pak rok měla problémy se spaním. A na záření pozor, toho já se bojím. Vůbec o něm nevíte a přesto působí.

      1. Na záření taky věřím a taky na zvuky, a na buňky a na to, že je dokážu překecat, beru si je totiž dost za své, tak mají smůlu s ňákým vesmírem… A… mozek neposlouchám, a tak jsme už skoro v symbióze, ale než jsme si na sebe zvykli… Hrabe mně z toho filmu, či co? Souček je opravdu lepší

        1. Mozek je fakt zvláštní útvar, co ten všechno umí. A co dokáže vymyslet, vsugerovat člověku a jak ho řídit, dobře i blbě. Třeba při rozhodování. Nebo ty sny, třeba se najednou člověku zdá o někomu, koho 50 let neviděl a ani s ním nebyl v nějakém vztahu.

              1. Aha, tak to asi škoda… já ta americká gesta, tu gestikulaci, strašně těžce snáším, takže skoro nic nedokážu zhlédnout a ani přečíst…

          1. Proč jen ten mozek uvažuje v symbolech? Vzniklo písmo ze snu? Mají aritmetici jiné sny než smrtelníci? Jak naši dávní předci zkoumali snění? Ta pradávná výkladová symbolika totiž, víte, nechci nic říkat… (je pravdivá) … Jen.. lidstvo si nenechalo dozdát ten sen… o tom písmu…

              1. Naše písmo je záznamem zvuků. Jakých obrázků? Kdybych se naučil všechna pravidla jak vyslovovat třeba francouzský text, tak ho mohu nahlas předčítat. Sám nerozumím ani slovo, ale Francouz mi rozumět bude.
                Zajímalo by mne, zda by se dalo vymyslet takové nějaké ne tuze komplikované „pojmové“ písmo, které by každý přečetl ve svém jazyce. Tedy Čech: „máma má mísu“, Američan: „Mom has a bowl“ a Rus: „у мамы есть миска“…

    2. Já jenom sháním indicie od lidí, kteří měli dar předvídavosti. Spisovatelé SF. Někteří.
      Ano, AI vymysleli lidé a rozvíjejí ji. Patrně ke své škodě. Protože i III.válka může být způsobena AI. Třeba se už osamostatnila. Kdo ví.

      1. To bude. Jak řval ten Diviš v debatě, že potřebujeme nějakou e-armádu. Asi umělé mloky,co se rozlezou. Lidstvo nepoučeno.

      2. Buď měli dar předvídavosti nebo znali v okruhu svých známých nějakého vědce. Ztvárnit námět je také umění, ale když si představím ty zástupy vědců, kt. na něčem léta pracují, musí je u té práce napadat ještě odvážnější myšlenky toho, co se jim odehrává před očima. Mnohdy mohou mít svou práci opředenu státním tajemstvím a pak to dobrodružné pokoutné vyzrazování, jen takové maličké naznačování, pod plachetkou scénáristovi v šerosvitu lesoparku…

        1. U těch spisovatelů, které mám v knihovně to byl ten dar. Byli to lidé, kteří moc dobře znali lidi.
          Ona celá ta SF je antropocentrická. Když není, není dobrá. A tu už v knihovně mám v zadních řadách.
          Dobrá SF totiž není dobrodružný komiks. Lem, Strugačtí, Bradybury a podobně. Spíše Slovani než Anglosasové. Lidi nezajímá popis mimozemských scén, civilizací a divných jevů, ale jak se k tomu všemu staví lidi.
          Jsme antropocentrický druh tvorů. Zajímáme se sami sebou.

            1. Na rozdíl od sériových objevů se paralelní prostě objeví naráz. Rádio a atomová bomba jsou typicky objekty sérové. Nejdřív rádio a potom bomba.

                1. Nemyslím. To nejde zaměnit. Rádio má ovládací knoflíky, stupnice či displaye a hraje, nebo kecá tak. To rádium vyloženě postrádá. Vůbec nehraje ani nekecá. Ten rozdíl musí poznat i laik. Ledaže by Starý kocour byl víc než laik?

            2. akumulování bioenergie do akumulátorů? Nějaká psychotronika? Hvězdná brána? To nevím, ale dneska se mi ráno odpověď na páranormál nad hrncem vznášela v myšlenkách… (to je divné, ale ty jevy se stávají, ačkoliv to vždycky znovu člověka trochu zaskočí)

              1. Paranormální jevy jsou u nás celkem obvyklé.
                Třeba jdu zhasnout do kuchyně a najednou žeru klobásu….

  11. O tom je některá z povídek antologie „Sedm tisíc božích jmen“ či nějak tak.
    a „Druhá planeta Oggu“

    O čem mnozí politici sotva tuší, my scifisti máme zmáknuto.

    Znovu připomínám od Stanislava Lema : Futurologický kongres.

    1. Ještě bych pár titulů z paměti (a některé i z knihovny) vylovil. Pokoušel jsem se o syntézu – ale je to moc široké. Jako vždy, když člověk čučí ze sloupku.

      1. Já v mládí hltala Součka a pak to Plihal použil v písni Hospodská .
        A jeden román, už nevim který, přečetla jsem všechny. byl o tom, jak mimozemšťani zakopali na Zemi nějaké zrcadlo, (kvuli experimentu,aby mohli pozorovat,) co vydávalo záření a když to našel pračkověk, tak se před tim pořád prohlížel a to záření mu zlepšilo mozek a stal se z něj ten sapiens až letěl do vesmíru, ale to zas ti mimozemstani se báli, že by je našli a konkurovali, tak předem někde ve vesmíru schovali další přístroj a když ten sapiens byl tak chytrý, že měl techniku, že to našel, tak když to vzal do pracek, tak Země vybouchla a byl konec.

  12. Homo Sapiens je tvor víceméně stádní a nechce být v rozporu s většinou a tak se nakonec dá přesvědčit…

    Buď nejsem stádní, anebo nejsem sapiens…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *