18 července, 2024

Když dva dělají totéž…

Když svůj protest v Praze oznámili ti zlí zemědělci, se kterými nesmí mít slušný člověk nic společného, schytávali od první minuty plné salvy mediálních hnojometů. Hned bylo jasné, že protestují za dotace, že to organizují agrobaroni, JX Doležal dokonce vymýšlel konstrukci, že to organizuje Babiš, protože ten je přece vždycky u všeho proruského a dezinformačního… Alexandr Vondra se oháněl svým ruským pamfletem, intervjuci se mohli přetrhnout, aby protest označili za zpolitizovaný a ukradený.

Fiala mluvil o dezinformační scéně a ruském vlivu, vyhrábávaly se jakékoliv hnusárny na organizátory, prostě každý prostředek se hodil, jen aby se to nějak zadupalo do země. Napomohli tomu i Doležal s Pýchou, kteří se od protestu pěkně na kameře distancovali a ozlomkrk oznamovali svoje symbolické jízdy na podporu vládě a ministrovi Výbornému. Všichni se až zoufale snažili odvést debatu od grýndýlu, neschopné vlády a lhaní České televize. Zajistili si i stávkokaza… prostě neponechali nic náhodě.

Ale… ohledně zemědělství drželi hubu. O tom naopak mluvili, jako když másla ukrajuje. To se Výborný mohl rozplynout samou dobrotou, jak chápe problémy zemědělců, jak jim musí ulehčit od byrokracie a jak pojede do Brusele s jejich mandátem, aby jim to dobře vyjednal. Fiala ani slovem nepípnul o dalším dovozu ukrajinského obilí, protože priority jeho vlády jsou na Ukrajině a ne tady u nás. Stanjura nějak nemektal o tom, že se traktorů nebojí a žádné daňové úlevy jim nedá.

Všichni napjatě čekali, co se v pondělí stane na magistrále. Báli se toho, co mají zemědělci naloženo na vlečkách. Nevěděli, co přesně se stane a kam až zemědělci zajdou. Nevěděli, co se stane s pražskou dopravou, nevěděli, jestli nebudou mít před vchody kupky hnoje. Nevěděli, kolik se sejde lidí.

Naopak tam ve Strakovce docela přesně věděli, že tento protest je protivládní a nikdo z organizátorů si o vstřícnosti věrchušky nedělá iluze. Věděli, že tihle zemědělci nechtějí ústupky, ale politické řešení. Že po nich chtějí něco, co oni sami nemíní udělat, protože jim v EU poklepávají na ramena za pravý opak. Věděli, že tento protest je třeba zničit všemi možnými prostředky včetně provokatérů zabalených do ukrajinských vlajek, stávkokazů a lháře Sašy Vondry. Věděli, že tento protest byl nebezpečný a pokud by uspěl, otřáslo by to s nimi.

Armáda majnstrýmových intervjuků bojovala, ale odpovědní ministři pěkně drželi huby.

Teď jsme o čtrnáct dní dál…

Dnes se v bledě modrém odehraje něco podobného, jako tenkrát v pondělí devatenáctého února. Hodní zemědělci přijedou do Prahy, v plánu je příjezd na to stejné nábřeží a omezení dopravy na magistrále. Stejně tak se bude protivládně mluvit a snad se bude chtít víc, než jen vládní ústupky.

A mééédia mlčí… Tentokrát nikdo nerozebírá motivace svolávatelů. Nikdo nemluví o miliardách na dotacích, nikdo nemává fake dopisem v azbuce. Nikdo neobviňuje zemědělce, že si berou pražské obyvatele za rukojmí. Nikdo nevyhrožuje tvrdými tresty a pokutami. Nikdo neříká, že Doležal s Pýchou jsou antisystémoví a rozvraceči našeho liberálně demokratického zřízení. Nikdo nepátrá po Babišově stopě.

Ale… zato nemlčí vláda. Stanjura už prohlásil, že se traktory zastrašit nenechá a žádné daňové úlevy pro zemědělce nemá. To byl jeden z jejich požadavků. Redistributivní platby se také nezmění… to byl původně další požadavek. Dovoz obilí z Ukrajiny bude pokračovat a to ruské (které u nás vůbec není) se dá na sankční seznam. Takže nadbytek komodit na trhu bude pokračovat dál. To byl další požadavek Agrární komory…

Mimochodem, nikdy jsem neviděl tak podlejzavě napsanou jasnou věc, že když k nám jde levné obilí z Ukrajiny, tak nám to tady kurví ceny a ani Babišův kohout Silver ty pesticidy nechce žrát. Místo toho řekli, že je tu NADBYTEK komodit… aby se náhodou někoho nedotkli.

Ano, Kauflandy budou mít levnější mouku, Češi sežerou všechno i s chlorpyrifosem, ceny neklesnou, protože Prouza je mocnější než ministr zemědělství, ale zato to zničí české producenty, protože této láci nedokáží konkurovat jinak, než výprodejem půdy nadnárodním koncernům. Jasné? Pochopili to všichni?

Zlí zemědělci to chápou. Proto se proti dnešnímu protestu nijak nevymezují, podporují ho a leckdo i pojede. Ale také vědí, že to bez velké nátlakové akce plné hnoje, kejdy a močůvky nepůjde.

Prostě, tentokrát se nikdo na vládě nebojí. Ani na chviličku. Vztahy Agrární komory a ministerstva zemědělství jsou skvělé. Tak skvělé, že dnešní traktoristé ještě před čtrnácti dny jeli na hranice demonstrovat podporu ministrovi, který jim nic nevyjednal, jen souhlasil s prodloužením bezcelního dovozu s Ukrajinou a postaral se, aby se přestalo mluvit o redistributivní platbě už rovnou dopředu. Zbytek se zcvrkl na dohadování o penězích, které zemědělci stejně nedostanou.

O příčinách se nemluví vůbec. Koneckonců vícekrát zaznělo, že vedení Agrární komory není proti grýndýlu… Svatá prostoto. Když není proti, tak je pro. Je pro všechna ta zvěrstva, která se dělají a to ještě grýndýl vlastně pořádně ani nezačal platit. Nemluví se o příčinách drahoty v hytlermarketech. Nemluví se o příčinách vysokých cen energií. Nemluví se o vládní politice, která je vysloveně protičeská a protinárodní. Nemluví se o erozi naší suverenity směrem do Brusele.

Není nad názorný příklad a prožitek na vlastní kůži. Zkušenost je to, co získáte chvíli poté, co jste to potřebovali. Se Středulou už odborářům trpělivost došla. Uvidíme, kolik trpělivosti budou mít zemědělci. Uvidíme, jak dlouho je bude bavit si na protesty jenom hrát.

Aktualizováno v 7:30 – Tak už si na prostest nehrají. „Zlí zemědělci“ vysypali před Strakovkou fůru hnoje.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí a podpořit vlastní národní občanskou společnost, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky.

362 thoughts on “Když dva dělají totéž…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *