28 května, 2024

Kam až jsme to dotáhli…

O tomto víkendu byl mediální prostor, reprezentovaný stanicí Radiožurnál, zahlcen zprávami o tom, jak se rozjíždí velká sbírka. Jestli o tom plkla něco málo i ČT, to netuším, v autě si telku nevozím, neboť na její sledování by stejně nebyl čas.

         Kupodivu výtěžek sbírky není určen našim soudruhům ve zbrani, bojujícím za ještě lepší pozítřky proti jedině zlému Ivanovi kdesi v polích u Donbassu, nýbrž pro chudáky v ČR, neboli v České republice.

         A nikoli sbírka finanční, nýbrž sbírka toho prvního, bez čeho se neobejdeme. Sbírka potravin…

https://www.sbirkapotravin.cz/

         Navzdory již dlouho opakovanému ujišťování našeho soudruha Nutelína Prvního, řečeného Signalisty, že to nejhorší je daleko za námi, organizátoři této sbírky se ve vysílání většinově podivovali, že:

 1. lidi dávají málo,
 2. potřebných „zcela nečekaně“ přibylo, a to až o jednu třetinu

         Paní redaktorka byla tak (ne)uvědomělá, že dokonce posluchačům zprostředkovala směsici faktů o „žádajících kusech“. Tu starobní důchodce, onde matka s dětmi bez otce, semo tamo „vlastně zdravý“ invalida se zkráceným invaliďákem, partička bezďáků… Úhrnem nepříliš pestrá směsice lidí, jejichž životní krédo se smrsklo na obstarání plného hrnce alespoň občas. O zásadách zdravé výživy pomlčíme…

          Ponechám stranou VŠECHNA tvrzení, že každý potřebný si za všechno může sám, resp. že se měl postarat dřív, aby byl dostatečně bohatý a na pomoci druhých nezávislý.

         Jenom se tak nějak soukromě a potajmu podivuji, jak to ti „komouši“ dělali, že jsem za 26 let svého mrzkého života v totalitě nepotkal nikoho, komu by nestačil jeho finanční příjem na jídlo, nemluvě o nějakém suchém a občas i teplém místečku k přespání…

234 thoughts on “Kam až jsme to dotáhli…

 1. Ke kategorii bezďáků:
  Jeden čas jsem fotil bezďáky v jejich „táboře“ u řeky. Nakonec jsem se rozhodl, že ty fotky smažu, protože jsem tam pobyl několik hodin donesl jsem jim nějako „čůčo“ a cigára a vyslechl jejich životní příběhy a nafotil, podle mě, dost zajímavé fotky. Pak se tam objevil nějaký (snad samozvaný) právník a začal všem vysvětlovat, kolik by měli požadovat za focení. Na to jsem prostě neměl. Focení „erotických“ fotek je opravdu podstatně levnější.
  Jejich příběhy ale byly zajímavé a dobře vypracované. A některé asi byly z větší části pravdivé. Kapitán plavby Labsko-Oderské, kterého okradla rodina a přišel o místo i o barák a podobné. Ani jeden nepřišel s historkou, že si to bezdomovectví zavinil sám.

  Nicméně se jeden může dostat do problémů nečekaně. Jezdili jsme kdysi s dobrým kamarádem každé léto kolem Československa a jednou mi ujel i s mojí peněženkou. Benzín mi došel v severních Čechách a já byl bez peněz. I dojel jsem tak-tak jsem na pumpu, vysvětlil problém – a nafasoval plnou nádrž s tím, že pošlu peníze hned, jak dojedu do Slezska. Paní ode mě nechtěla ani občanku, jen mi dala papírek s adresou a částkou. Zaplatil jsem hned druhý den.
  Mám pro bezďáky pochopení – tedy pro ty, kteří třeba hrají na nějaký nástroj. Dodávají nějaký „power“, snahu. Já dodám 50.- Kč, protože mohu. Vzpomenu si vždy na to, jak jsem bezradně stál u pumpy a dumal, jak to mám té čerpadlářce říct. Krajně nepříjemný pocit.

 2. v patek vypadly v lidlu vsechny karetni terminaly a lidi museli chodit za roh pro hotovost do bankomatu 🙂 jak se to bude delat pak, proste asi pul dne vsichni pockaji nebo se zavre a bude.

 3. Dotáhli jsme to velmi, velmi daleko.
  A byli jsme po zásluze pochváleni – dnes bude na ulicích (hlavně Prahy a v okolí Strakovky zvlášť) svátek!

  První blesková zpráva se objevila hned včera:
  „Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráci, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině,“ prohlásil Biden.
  „Jsme partneři v NATO, spolupracujeme v rámci obrany a byznysu. To nejdůležitější ale je, že sdílíme stejné hodnoty,“ pronesl ve slavné Oválné pracovně předseda české vlády. Dále také zmínil výzvy, kterým obě země čelí – ruskou agresi na Ukrajině, terorismus či dění na Blízkém východě.
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-fiala-uz-miri-za-bidenem-zacina-vyhlizena-schuzka-v-bilem-dome-249909#
  Zdá se, že jediné oko nezůstalo suché. Ostatní oslavné ódy budeme ještě dlouho nacházet v mainstreamových médiích.
  Připomněla bych ještě ty „hodnoty“ spolu sdílené – i tady jsme dosáhli nečekané rychlosti v jejich plnění. Počty bezdomovců utěšeně rostou a neméně utěšene začínají přecházet z kategorie lidí do kategorie odpadu.

  Résumé – náš premiér si svou hodinu slávy v Oválné pracovně plně zasloužil.

 4. Dneska je baron Nula z velké míry tolerantní….takže zkusím OT.
  A sice že navážu na svou zmínku o Frommově vhledu na slovo “ love“. Že by se mělo používat hlavně jako sloveso, podstatné jméno znamená zvěcnění (give love, make love…).
  Takže toto :
  If I work hard every day
  For my money
  If I work my finger down to the bone
  That ain’t funny
  Now if I see
  Something I can’t buy
  I put a dollar down
  Then I try try try
  To get my money
  I need my money
  A woman who ain’t got a dime
  I can’t use her no
  If she ain’t got no cash money
  I’ve got to refuse her
  I need a woman
  With a whole lotta will
  So she help me, baby
  Help me pay my bill
  I need my money
  I’ve got to have money
  I need lovin‘ to give me a livin‘
  So don’t ask me I don’t need forgivin‘
  I will stand up to count the cost
  But I know I won’t stand the loss
  I need a woman
  With a whole lotta will
  She can help me pay my bill
  I need my money
  I want my money
  Before I say my prayers
  I count my money
  When I wake up
  It has to be there
  My money
  You see, love, it don’t mean a thing
  When she loves you
  She can’t bring, can’t bring you no money
  I’ve got to have my money
  Lookin‘ for lovin‘
  I need a livin‘

  Dle mé maličkosti nejkrásnější solo, v podání RB.
  https://www.youtube.com/watch?v=svi2EsZNHhc
  Snad nejde o proruský narativ….:-D

 5. Vite, cemu nerozumim? Vy Cesi domaci si myslite, ze o bydleni se ma postarat stat. Stat ma budovat byty. Proc stat? V Americe po valce bylo potreba taky dat pristresek milionum novych rodin. Stat to neresil. Resil to privat. Postavily se miliony ticky tacky boxes (prekladem krabicky bez ladu a skladu, jak pozdeji o tom posmesne zpival Pete Seeger), ktere si skoro kazdy mohl dovolit koupit. Stat se staral o to, aby meli lidi slusnou praci, a prosperitu, a aby bankeri a velke korporace prispivali do eraru… a ostatni neresil.

  1. No Vy američanko – asi proto, že jsme si na to dali státu many many, A když chtěl stát aby lidi pro něj vyráběli, tak se taky musí postarat. To si vážně myslíte, , že by tu bylo toho tolik k rabování, kdyby se lidé sami miseli starat i o tohle. Co se vydělalo, to se použilo, nešlo to do soukromých kapes jako v bájné emerice. No a emeričtí vojáci přijeli z jurop parídně napakovaí, taklže to měli jednodušší. Ono, když se cokoliv dělá ve velkém, je levnější – to Vás v té emerice neučí?

   1. Aha, ja chapu, Emo, vy jste postizeny clovek, vidte? Nekdo neni schopen chodit, nekdo zase vyjadrit se bez osobnich utoku. Mela bych nabidnout kondolenci?

    Stalo se nekdy v cele historii, ze by se radovi vojini „napakovali“? Vratili se k ekonomice, ktera nebyla poskozena valkou, a dali jim moznost zadara studovat, tem, co na to meli.

    Clovece: a pamatujete si, jake ty podpory na bydleni byly, a pro koho? Normalni clovek si proste tu krabicku za par tisic koupil (na pujcku). Jeste v 64, kdy utekla jedna moje znama, zila pak v Oregonu, a dost mela tezky zivot, trela chudobu, a presto si byla schopna koupit za 14 000 baracek. A za patnact let ho splatit… o takovych cenach si dnes lidem muze akorat zdat…

     1. Prave jsem se na to taky mrkla. Ono slo tehdy o likvidaci slumu, a postaveni „public housing“ pro ty nejchudsi, co tam bydleli, tehda pro cernochy, portorikance a mexicany. Postavili jim odporne opravdu kralikarny, ktere uz zdalky rikaly, tady bydlet nechcete… dnes se tomu rika projekty, jsou v hroznem stavu, samy vandalismus a zlocinnost ve velkem.

      Netykalo se to povalecneho staveni pro normal. Rozjeli to vlastne ve velkem az v sedesatych letech.
      Zde vice:
      https://www.jchs.harvard.edu/sites/jchs.harvard.edu/files/w10-5_von_hoffman.pdf

      1. Verča: Těžko to srovnávat. Způsob života v Evropě a USA je jiný. Evropské město bývá většinou husté zastavěné a víc lidí žije v bytě. V USA většina čtvrtí má nízkou hustotu zalidnění. Lidí mají svůj dům, ale za cenu dojíždění autem do práce a za službami občanské vybavenosti. V ČR při hustotě 140 lidí na km2 by sice šlo deregulovat výstavbu a zastavět půlku země domy se zahradou, ale na úkor přírodních ploch a ekosystémů. USA mají výhodu v levnějším benzínu. Pokud by Česko bylo 5x větší se stejným počtem obyvatel, asi bysme taky šli americkou cestou. Oba modely společnosti mají výhody i nevýhody.

       1. Ano, neco je tou plochou, a driv lacinym benzinem. Ale privat se tu stara i o bydleni v bytech. (Ta americka suburbie byla chybou v mnoha respektech. Ale nechci odbocit do dalsiho vosiho hnizda. 🙂

    1. Podle zkušeností nám plebejcům zvěstovaných z emeriky, všichni cizáci se tam dostali přes někoho. Lehkým ženským se to povedlo přes postel, blbí patolízalové přes mytí nádobí a v poslední době přes IT rozumy.
     Ty ženy mají někdy obskurní muže, ale hlavně že můžou lízat emerické pruhy. Všichni co tam lezou jsou jen vyžírky, které, jako Pražáci odsuzují, že jim lezou do jejich čistě vymytého hnízdečka a kazí jim jejich ideály. Ve své podstatě místní jsou rádi, že se nacházejí blbky a blboni, kteří jim tam jezdí uklízet, mýt auta a vůbec že jim dělají tu demográtickou clonu.

     Dalo by se napsat spoustu lží o těch figurkách co sedí v emerice u koryt, že jsou demogratičtí, ale to vy přece víte, že to tak není. Nebo to nevíte?

    2. davat USA za priklad, kdyz tam lidi utikaj ze sanitek aby nemuseli platit za odvoz 1000dolaru, kdyz tam je tolik bezdomovcu ze vlastne cela mesta vypadaj jako jedno gheto o kriminalite tu ani nemluvim, kd eje vzdelani jizdenkou do dozivotnich dluhu, z toho je mi na bliti, prosimte uz s tim zoufalym statem co se misto o lidi stara o svuj vojenskoprumyslovej komplex jdi tam kam patri a kde je, do pr…..

  2. Vevčo, nemáš pravdu.
   Tuším že to byl Robert B. Reich, který v jedné své knize popisuje Eisenhowera, kolik peněz vynaložil na veřejné statky, včetně podpory bydlení.
   Peněžně vzato to byl po dlouhou dobu největší socialista na planetě. Možná ho trumfli svými bankovními socíky ti, kteří znárodnili AIG a spol….

   No a Vídeň, už sto let.

   1. dyt vi kulovy, co regulovany najmy v new yourku, nic? a hlavne narust ceny bydleni a vzdelani tak ze aby mohli dnesni mladi zaplatit v pohode vse tak by minimalni mzda musela byt 220 dolaru 🙂 ale je jen 7,25, nezvedli ji 30 let, to je naprosta zoufalost, lzi ze kdyby platili socialku lidem z mekace ze by museli zdrazit, kdyz mekac je levnejsi v holandsku nez v USA a tam maj full socialku + 5 tejdnu dovoleny. ten stat je na zvraceni, je to normalni rusko jen trochu vic nablejskanyy

  3. Vevčo,
   Zaprvé – nemohu si pomoct, ale ve vašem příspěvku slyším pohrdání nad Čechy (a Moraváky). Kdysi jsem měla pratetu. Kdykoliv to jen šlo, začala větu slovy: „Můj syn…, ten doktor…“ Pro kontext je třeba doplnit, že ten její syn…,, ten doktor… byl jedináček.
   Zadruhé – je úplně jedno, jak si která kultura poradila v minulosti. Co je důležité je současnost, a tady, bohužel, Spojené státy až tak vynikající výsledky nemají. Bezdomovectví především ve státech, městech a komunitách především s Demokratickým vedením je všeobecně známé. Jak se s bezdomovectvím vypořádává Kalifornie – zde máte odkaz: https://www.facebook.com/photo/?fbid=25609086975349448&set=a.645331638818327
   Zatřetí – Státy Československo (a potažmo ČR) a USA se po válce vyvíjely v odlišných společenských zřízeních, od čehož se odvíjí odlišný historický vývoj. Dávat příklad situace po válce mi připadá nefér.

   1. Omluvam se, Petro, ale ja nevim, na co specificky reagujete. Je tu dlouha diskuze, ve ktere opakuju, jaky je to s bezdomovci v USA pruser.

    Ale zajima mne, proc v Evrope lidi spolehaji tolik na stat. Pripada mi to jako jeden z velikych rozdilu mentality mezi Amerikou a Evroou. A potom se zlobi, ze vsecko ovladli nerudni buzeracni urednici…

    1. Tak dost jako. Vy jste se přiživila na něčem jako stát, který krade po celé zeměkouli. Nic tam není ve skutečnosti reálné, peníze si tisknete a strkáte je světu jako platidlo, hovno děláte, jen poručníkujete.
     Jste nudná hloupá nána. Omlouvám se za osobní invektivu, ale co je moc.

        1. Re: Vevča

         Asi takto.
         Za komoušů jsem si koupil družstevní byt za zhruba roční výdělek.
         BEZ STÁTNÍCH DOTACÍ!!!
         Stát pouze poskytoval výhodnou půjčku všem družstevníkům bez rozdílu. Finální cena bytu se doplácela dalších 30 – 40 let, a to v měsíčních částkách, které činily cca 10 % jednoho průměrného platu.

         Nyní se družstevní byty nestavějí protože FUJ!

         Byty nyní stavějí POUZE developeři a jejich cena je taková, že vám sežere spolehlivě jeden průměrný plat MĚSÍČNĚ, a to rovněž po dobu 40 let.
         Zbytek si dopočítejte sama. Pokud zvládáte procenta, nebudete mít problém.

         A to je ten rozdíl mezi tím, jak se stará nebo nestará stát.

         Takže ano, já budu rád platit 50 % ze svého výdělku, když mi stát poskytuje solidní penzi, dobrou lékařskou péči, v podstatě špičkové vzdělání, nechá mne slušně bydlet a dá mi za levno nažrat. Vůbec s tím nemám problém, protože USA jsou mi příkladem, jak tyto věci MŮŽOU NEFUNGOVAT.

         1. Nejde mi do hlavy, proc ne druzstva? Vzdyt ty mohou byt kapitalisticke prave tak jako socialisticke?

          Jinak dik za vysvetleni. Vy jste se do toho pustil primo.

          1. Co za socíku fungovalo, to se musí poplivat a pošpinit, protože ideologie

    2. Ono je tomu i jinak.
     Stát tady hodně spoléhá na lidi. Když už se teda nemůže spolehnout na tisk dolaru a proto i na nesplacení dluhu, v dolarech.:-D
     Dalo by se proto optat, jak to, že tam za Velkou louží máte tak vysoký státní dluh – když se tam teda lidi spoléhají více na sebe, než na stát…
     :-DDDDD

   2. Nevic si Vevča dost odporuje. Nejdřív napíše, že bydlení má řešit privát, pak zas, že privát staví ošklivě a nikdo tam nechce bydlet. Tady nám Klaus tvrdil, že vše vyřeší neviditelná ruka trhu a za 30 let se ukázalo, že p r d. Ruka trhu zavedla svět akorát na pokraj světové války.

    1. — No, ja nerikam, ze bydleni „ma“ resit privat. To je na lidech, aby se rozhodli, co ma ci nema stat delat. Myslim si, ze cim vic se da statu (k rozhodovani a delani), tim vetsi pruser. Tim ale nechci rict, ze zadny stat. Jsem pro mensi stat. Jen pro to nutne. Jinak si vypestujete monstr-urednictvo, ktere vse sezere.

   3. A jeste by mne zajimalo, vratite-li se k teto diskuzi, proc vidite moji otazku na urcity rozdil, kteremu nerozumim, jako pohrdavou. (tedy jestli hadam spravne)
    Jednoduse se ptam, proc stat zatahovat do bydleni. Doma se to bere jako samozrejmost, a tady ne. Co je na tom zleho, zeptat se?

    1. Někdy je důležité, jaká slova volíte. Konkrétně: „Vy Cesi domaci si myslite, ze o bydleni se ma postarat stat. “ Vy Češi domácí… Ještě jste mohla dodat „No, to u nás, v Americe…“ A v podstatě nepřímo jste tu frázi použila, když jste poukazovala na vývoj bytové politiky po válce. Jestli chcete někoho v Čechách, na Moravě a ve Slezsku namíchnout, použijte onu frázi. Účinnost stoprocentní. Proto paní Ema reagovala bouřlivě až alergicky. A vy, místo toho, abyste se jí zeptala na konkrétní příklad, začala jste ji urážet.
     Toto je kopie vaší odpovědi, abyste ji nemusela hledat: „Aha, ja chapu, Emo, vy jste postizeny clovek, vidte? Nekdo neni schopen chodit, nekdo zase vyjadrit se bez osobnich utoku. Mela bych nabidnout kondolenci?

     Stalo se nekdy v cele historii, ze by se radovi vojini „napakovali“? Vratili se k ekonomice, ktera nebyla poskozena valkou, a dali jim moznost zadara studovat, tem, co na to meli.

     Clovece: a pamatujete si, jake ty podpory na bydleni byly, a pro koho? Normalni clovek si proste tu krabicku za par tisic koupil (na pujcku). Jeste v 64, kdy utekla jedna moje znama, zila pak v Oregonu, a dost mela tezky zivot, trela chudobu, a presto si byla schopna koupit za 14 000 baracek. A za patnact let ho splatit… o takovych cenach si dnes lidem muze akorat zdat…“ Čili na začátku urážka paní Emy a poslední odstavec by opět šel shrnout frází „No, to u nás, v Americe…“

     A proč lidé chtějí, aby se postaral stát? Protože už to někdy fungovalo – viz příspěvek Targuse. Na rozdíl od klientů H-systému v Horoměřicích, nebo Bakalova privatizace bytů v OKD. Vy vidíte věci ohniskem svých zkušeností. „Češi domácí“ mají zkušenosti diametrálně odlišné.

     1. Petro, diky za zpetnou vazbu. Ja jsem reagovala na to, jak na mne Ema vybafla („No Vy američanko — to Vás v té emerice neučí?“) To je jen posledni z nekonecnych Eminych utoku na mou osobu. Kdyby utocila na muj nazor, nemam nic proti tomu. Tak jsem ji pocastovala sarkazmem; rozumela tomu a smala se. Nikde jeji osobu samotnou neurazim.

      O tom ostatnim… opravdu nevim, co vlastne rict. Zkusim to. Uz pred casem tu byla diskuze o mem vyjadreni „Cesi domaci“ (versus my Cesi prespolni) a nevzpominam si, ze by se nekdo urazil. Konec koncu, jak vam mam rikat? Zustali jste doma ve vlasti, tak jste na rozdil od nas Cesi domaci. To je prece pekna vec, ne?

      Kdyz jsem mluvila o zname v Oregonu, tak jsem to dala jako priklad neceho, co znam. Ja cely dospely zivot ziju v Americe, tak pochopitelne, kdyz davam priklady neceho z pozdejsiho zivota, tak jsou americke. Ne proto, ze se chcu vytahnout, jak „u nas v Americe“ ale proto, ze mluvim o sve zivotni zkusenosti, a tu ceskou nemam. Nemam! Za to mam byt peskovana???? Nekdy je to opravdu k nevydrzeni. 🙁

      1. Já jsem přesvědčený, že si to vysvětlíte, myslím že ani jedna z Vás to nemyslela špatně, jen nedorozumění. Já třeba ty Čechy domácí beru jako dobré rozlišení.

       Verčo hodně jsem přemýšlel o těch bytech. Důvodem asi bude i zvyk, ale hlavně v současných podmínkách jsou stavby developerů strašně předražené, důvodů je mnoho. I já věřím, že stát by to zvládl levněji a že by se mohl zaměřit nejen na luxusní byty, jak developeři většinou, protože když už uplatí a zaplatí drahý pozemek, chtějí na něm maximum vydělat. Ohromný rozdíl mezi zdejší výstavbou a coloradskou je, že u Vás je nepřeberně ladem ležící půdy v dobré dostupnosti.

       1. V Coloradu je opravdu jeste mista. Ale neni voda. Kradem vodu ze zapadniho Colorada, z druhe strany kontinentalniho rozvodi, a je to veliky problem. Americky zapad neni na vysokou populaci delany, s vyjimkou pacifickeho pobrezi.

       2. já se z „čecha domácího nemůžu přestat uculovat. Jako asi to paní Vevča tak nemyslela, ale je to skvělá mikroagrese. Úplně vidím američana s ledvinkou, čepicí MAGA a v sáčku s hvězdama a pruhama, otevřený PBR opřený oi pupek, jak chodí kolem klecí a ukazuje svým kamarádům: „tady je kur domácí, tady tur domácí, tady prase domácí, tady zase čech domácí…“ =D =D

        1. Nu oni ti uteklí češi mají tu přezíravost všichni..tuhle jedna blbka v diskusi na I-Dnes poučovala ostatní diskutéry, že oni v Americe mají splachovací záchody..

      2. Cesi z USa a UK jezdej k doktorovi do zasadne do CR, co nam to vypovida o kvalite zivota v jednotlivych statech? 🙂

      3. Paní Vevčo: ohledně „čecha domácího“… zkuste ve svém okolí použít pro rodilého američana výraz „native american“. Myslím, že to bude srovnatelné, jako když američan o komkoliv z české republiky prohlásí, že je „čech domácí“.

       Pro výraz „u nás v americe“ příhodný ekvivalent nemám. Asi nejlepší je ta prateta paní Petry s jejím synem doktorem. Prý to je doktor… jsem slyšel…

       1. Kritizujete, ale lepsi vyrazivo nemate.

        Native American je politicky korektni vyraz pro indiany.

        A „rodili Cesi“ jsme tu vsichni — Cesi domaci i prespolni.

        1. Kde tu? V Kanadě? To je tedy překladatelský oříšek, co je to ten Čech domácí. A domorodý nebo domácí Američan. Taky se přihodilo, že jeden náš politik, vycvičeny,že se nesmí říkat Černoch, mluvil o barevných ve Francii jako o Afroameričanech!

         1. Tu na Litterate.

          V Kanade nejsou native Americans, alebrz first nations, prvni narody (rozumej: ti, kteri prisli na kontinent jako prvni). 🙂

          1. Native Americane a first nations to jsou ti co jim všechno dílem ukradly a dílem je vyvraždili?

        2. Paní Vevčo… jak bych Vám to jenom… Jakožto míšenec moraváka horského, slovenského pohraničníka s příměsemi německého čistokrevníka nevím jestli můžu mluvit za všechny „čechy domácí“, ale přesto se o to pokusím:

         Ona čeština je jazyk těžký, zrádný, svým způsobem je to i šifra… no řekněme že když použijete výraz „čech domácí“ tak technicky máte samozřejmě pravdu. Technicky. Osobně bych ale použil třeba „domácí čech“. Řekněme že na pořadí slov záleží. Kostrbaté je samozřejmě obojí, ale jedno z toho je kostrbatější.

         Uvedu samozřejmě příklad:
         Jsme přirození nepřátelé X Jsme nepřátelé přirození.

         1. Zajimave. 🙂 Akorat mi to hapruje s vasim prikladem. Jaky je rozdil mezi:

          Nazor vsech je vitan; i Cechu domacich i Cechu prespolnich.
          Nazor vsech je vitan; i domacich Cechu i prespolnich Cechu.

          Jaksi mi zni to prvni stejne vyznamove, ale elegantneji.

          1. eeeeehhhhhmmmmm… jo…. nezní. Já bych asi silně zakuckal a uculoval se jak měsíček na hnoji.

           Něco podobného bylo kamarádčino „každé léto posílám děti do tábora“. Jí to taky dávalo perfektní smysl… přece „na tábor“ zní jako kdyby měli bydlet na těch stanech… žejo.

          2. Vevča:
           Nojo, jenže on má Smajl pravdu. „Domácí “ za jménem upřesňuje, o jakého kura/skota/kozu a tak se jedná. Neboli ve významu „zdomácnělý, ochočený“.
           Což by se sice pro Čechy dalo používat, ale výhradně ironicky.
           To máte jako Ital domácí, Fin domácí……v češtině to zkrátka chytá takové konotace ze dvora.
           Moje starší, když chtěla vyjádřit, že si omotala tatínka kolem prstíčku, tak říkala „je to on takový tatín domácí“ 🙂

          3. Markyzo, a vylepsilo by to, kdyby dceruska rikala on je takovy domaci tatin?

           Vidim, ze vsecko je nes hrozne komplikovane, Kam se clovek vrtne. 🙂

           Co takto Cesi domovsti?

          4. Vevča:
           Nevylepšilo, to by v jemném odstínění znamenalo, že je usedlý, což teda fakt nebyl. Ona tím skutečně vyjadřovala, že je ochočenej. 😀
           Já bych řekla nejspíš „rodilí Češi“. Tím se nic nezkazí u žádného národa.

          5. Smajl:
           Kamarádka nejspíš nebyla židovského původu, co………….

  4. Stát jsme my. Národní stát, ne směska navzájem nesouvisejících individuí. Nebo jsme aspoň byli a možná zase budem. To byla evropská mentalita než to rozvrtali američtí vouk spasitelé. V Americe vládnou korporáty, které se rozlezly do celého světa teď chtějí vládnout všemu. Soroš, Gates, Clinton – to jsou taky Američané a americký způsob života. Nejvyšší zločinnost v západním světě a zombie zdrogovaní lidé – to je taky Amerika. Děkuji – NECHCI ! V Evropě se žilo hezky a fungovala solidarita. Díky Bohu z toho ještě něco zůstalo.

  5. Zapomněla jste pár drobností. Především, Amerika na obou světových válkách velice vydělala. Za druhé světové války do poslední chvíle dodávala Německu ropu a jiné suroviny a zároveň čerpala dividendy z německých podniků, ve kterých měla podíl. Zároveň zásobovala Velkou Británii vším potřebným. Velká Británie pak splácela po desetiletí svůj dluh , který definitivně umořila v prosinci 2006. Půjčku z 1. světové války definitivně splatila až v březnu 2015.
   Za válečné dluhy platily i další státy.
   Do Americké ekonomiky po válce přitékalo obrovské množství peněz a zároveň měla Amerika obrovské odbytiště výrobků v rozbité Evropě. Bylo tedy obdobní konjuktury, které se asi nikdy nebude opakovat. Tedy Váš „recept“ nelze opakovat. Kromě toho, v Evropě už jsme dávno narazili na meze extenzivního rozvoje, na rozdíl od Ameriky, která na ně naráží až nyní. Proto u nás je a musí být role státu jiná, než v Americe. Navíc jsme svojí podstatou společností severského typu, tedy u nás je altruismus nutnou součástí kultury. To, že pár hlupáků toto nechápe, v čele s učitelem češtiny a dějepisu Nuteliérem, neznamená, že to tak není.

   1. Pepa: Nezapomnela. Reagovala jsem na to, ze si obycejni vojaci, kteri se probojovavali do Plzne, v Evrope nahrabali a tim meli na leccos po valce. Co se tyce povalecne konjunktury, tak tech pricin byla rada. Jeste cosi dodam a zminim o tom, ze v tech dobach byli Amici vlastenecti nadsenci a opravdu makali, a meli plne rozvinuty prumysl. I Amerika mela valecne dluhy (bankerum) a ty se tenkrat pilne umorovaly… ne jak dnes. Byly velmi vysoke korporatni dane a velmi nizke dane pro obycejne lidi. A bankeri byli drzeni zkratka. Atp. Souhlas, neco takoveho se tezko zopakuje.

    Ale co se tyce lace domku, tak myslim byla zpusobena hlavne tim, ze se v Americe stavelo hlavne ze dreva, a drevo bylo tenkrat zde hrozne lacine. Udela se ze dreva skorapka, fukne se do toho izolace, vevnitr se pribiji sadrove panely, vymaluje se a je hotovo. Na strechu terove tasky. To byly ty povalecne krabicky. I bytovky se tak stavely. A lidi nejeli na dluh, jako dnes… brali si pujcky co nejmensi, a honem je splatili.

    Ale muj dotaz byl, proc je za bydleni zodpovedny v Evrope stat? Na to vy rikate, extenzivni vyvoj zde jeste jel. Na tom neco opravdu je. Altruismus? Zajimave. Diky. Musim si to vse promyslet. Proto jsem se na to ptala.

    1. Jak jste na to přišla, že za bydleni zodpovedny v Evrope stat?
     V ČR rozhodně ne, tady vše v 90 kách rozkradli a rozprodali , trh nevyřešil nic, bydlení je drahé a mladým nedostupné, soukromé pronájmy jsou na rok a lidé se nechtějí nebo nemohou každý rok stěhovat, ubytovny jsou hnízda zločinu a nemoci, tak se vola, že by aspoň sociální bydlení měl řešit stát. Ale jak, to neví nikdo.

  6. Vevča:
   No já teda nevím, co si myslí Češi o bydlení, vidím ty činy. To jest dloouhou řadu domů, které si postavili zcela sami, na stát nespoléhajíce. Dnes si pravda domy už i kupujou hotový, ale určitě ne všichni. Je to nekřesťansky drahé.

   1. Není to nekřesťansky drahé, pouze se to za nekřesťanské peníze prodává. I to patří k výdobytkům klíčové zvonkohry.

 6. Žebráci za socíku samozřejmě byli…v pražském automatu Koruna pravidelně čekali na nedojedené zbytky….

  1. I na vesnici. Pamatuji jednu žebračku a pak jednoho cikána, který ale nežebral, nabízel broušení různých nástrojů, vždy odvedl dobrou práci.
   Apropo – nedoporučil byste někdo nějaké jiné brousící náčiní ? Brousíme kamenem, což je dost pracné a neefektivní (něco jiného je kosa, zde brouskem brousím s radostí – neb výsledek je vždy výborný).

   Kdysi jsem dával žebrajícím lidem 20 korun, už několik let ale dávám 50. A už se neptám, jestli to danou osobu neuráží *…..těch osob je totiž k vidění každý den tolik, že by se z mé otázky stala přihlouplá fráze.

   * Podle mě je to velké odhodlání, je to odvážné – když jde někdo žebrat (samozřejmě i vykukové se najdou….kdysi po mě jeden chtěl na jízdné do Frýdlantu n. Ostravicí….když jsem mu nabídl, že ho tam zavezu, že tam zrovna jedu, tak mi začal nadávat….:-D )

   1. U nas chodil po parku jedno leto pan, asi duchodce, prodaval orechy na spejli namocene do zkaramelizovaneho cukru. Dodnes pamatuju, jak to bylo mnam. Pak mu to papalasi zatrhli.

    To je ten rub toho mnohdy nostalgicky vzpominaneho sociku. Male lidi a jejich iniciativu zadusit. Vsecko mikromanazovat. Jen podle jednoho mustru — naseho.

    1. Blbci a ustrašenci, to je vždycky moc špatná kombinace….když něco významnějšího mají řídit, rozhodovat o něčem významnějším.

     V Polsku některé živnosti nechali být. Prý i v NDR.

     Kdysi jsem měl možnost prohodit pár slov s poměrně vysoce postaveným členem KSČ, rozumný člověk, absolvent strojárny, uměl dělat rukama zedničinu, tesařinu, elektřinu….
     Ten mi řekl, že to byla velká chyba – zrušit skoro všecky malovýrobce, poskytovatele služeb či sedláky (V SSA ale také proběhly konsolidace a intenzifikace, tam to ale šlo přes prachy, nejvíc to odnesly maličké černošské farmy…ono je prostě nutné to zařídit tak, aby i lidi ve městě měli co jíst – ale Teng povolil volné ceny, avšak až po splnění plánovaných dodávek , ty byly za ceny regulované).

     1. To je obecně známá věc, že v Česku se vždy najde někdo, kdo chce být papežštější, než papež. Ve skutečnosti byl podíl soukromého sektoru v době socialismu v Československu naprosto nejvyšší, a byl vyšší, než v Sovětském svazu (kde zejména v menších republikách byl podíl soukromého sektoru relativně vysoký).

   2. Re: Člověk

    Asi by bylo dobré, kdybyste prozradil sledké tajemství, co vlastně chcete nabrousit. Jestli třeba zuby na pile, anebo své vlastní, případně zuby na krasobruslích své dobře utajené dcery…
    Dělám si z vás samozřejmě hnusnou prdel. Takže co chcete brousit?
    Předem vás upozorňuji, že nejsem vyučený brusič, ani nástrojař. Nicméně můj synek dnes bez problémů přesekl na kovadlině příliš dlouhé ocelové lanko sekerou, se kterou jsem se předtím sral tři hodiny a vybavil ji tak třemi novými krásnými zuby…

     1. Re: Člověk

      1/ podívat se na výrobce a rozhodnout se, zda nože zahodit, či se pokoušet je nabrousit.
      Asi si myslíte, že jsem se pomátl, ale některou ocel prostě nenabrousíte vůbec nikdy.

      2/ pokud jste se rozhodl brousit, zhodnoťte stav ostří. Jestliže je úplně v prdeli, musíte ho „štrychnout“ na motorové brusce, jinak na tom necháte ruce.
      Zásada č. 1 – brousit POUZE na ZELENÉM kotouči. Nikoli proto, že se kotouč dal k myslivcům nebo k banderovcům, nýbrž proto, že zelené kotouče či kameny jsou tzv. měkké. Jsou z pískovce nebo jeho chemických napodobenin, rychle ubývají a hodí se k broušení ostří nožů, protože se na nich HŮŘE vyrábí zuby na ostří, které se právě snažíte vytvořit.

      3/ při ostření držíte nůž tak, že ostří směřuje PROTI pohybu kotouče.

      4/ ostří nasadíte u kraje (já jej nasazuji u střenky, neboli rukojeti) a rovnoměrným pohybem táhnete směrem ke druhému konci. Pohyb nože zastavíte až po opuštění kotouče ostřím.

      5/ dáváte si pozor abyste konec nože táhl ve zrychlujícím se tempu, protože špici čepele jinak přehřejete (nesmí vám zčervenat a neptejte se proč).

      6/ jestliže nemáte přístup k brusce, avšak máte svěrák, uchopíte nůž, založíte jej do svěráku tak, aby čepel byla vodorovně a vytáhnete z kredence kulatý pilník, který jste si předtím koupil v Zálesáckých potřebách, přičemž soudružce prodavačce budete tvrdit, že potřebujete pilník na řetěz motorové pily. V tomto případě nekupujte nejlevnější sortiment, protože levný pilník se vám brzy ojede.

      7/ nové ostříá budoucího samurajského meče tvoříte tak, že pilníkem jedete na záběr PROTI směru pohybu krájení. Současně s pihybem PROTI ostří vykonáváte i pohyb STRANOVÝ, tedy taháte pilník proti CELÉ délce čepele, nikoli na jednom místě.

      8/ když se vám zdá výsledek slibný (ostří už začíná připomínat pilku, vytasíte ocílku, nejlépe pak ze slinutého karbidu. Ta je tvrdá jako sviňa a dobře bere všechny nerovnosti, které jste vytvořil pilníkem.
      POZOR – Pavel Zedníček doporučuje mít při tomto broušení smočený jak brousek (ocílku), tak i broušené ostří. Já to namáčím ve kbelíku s vodou z potoka, protože kořalka je drahá jak cyp.

      9/ když máte jistotu, že jste na čepeli vytvořil již dostatečné množství zoubků, začne zahlazování napáchaných škod. Vytáhnete jemnou ocílku (brousek), tentokrát z pískovce – podle barvy světle šedou nebo kafé braun do zelena – opět svlažíte vodou jak ocílku, tak i čepel a brousíte. Až se vám bude zdát, že zuby spáchané tvrdou ocílkou jsou alespoň čístečně zahlazené.
      Pokud jste fajnšmekr, nebudete to matlat vodou, nýbrž vytáhnete ze starého šifonéru misku s řeznou emulzí, anebo alepoň řepkáč z manželčiny soupravy na smažení řízků.

      10/ pokud máte pocit, že ostří není stále adekvátně zahlazené, vyfičíte pro smirkový papír. Šmyrgiel chtějte pouze od čísla 2000 nahoru a zabrušujte opět pod vodou, případně pod řepkáčem.

      11/ o výsledku vašich snah se přesvědčíte provedením řezu. Já to dělám tak, že vezmu starý hadr, napnu ho a na okraj hadru nůž pouze POLOŽÍM, načež potáhnu. Nůž by měl působením vlastní hmotnosti a vaším taháním udělat kvalitní zářez do hadru. Pokud je zářez hlubší, než šířka čepele, můžete býti spokojen.

      12/ kvalita nabroušení se rovněž velmi dobře zkouší při krájení čerstvého chleba, anebo při porcování protivné manželky. Manželku doporučuje Pavel Zedníček porcovati pouze ve vaně. Tam se dobře odstraňují nečistoty v podobě krevních cákanců.

      1. Wow. To si schovam. Nedal byste k dobru i nabrouseni retezu na retezove pile? Jaksi mi uz nereze, jak by mela. Ani nevim, zda tech kulatych pilniku je rada, a jsou ruznych velikosti…

       1. Re: Vevča

        Pokud se chcete kvalitně zmrzačit, postupujte následujícím způsobem, jako já.

        Jelikož mám už přední nohy dosti vybydlené, tahám ostří nože na brusce takovým způsobem, že jednou rukou ho držím zlehka za střenku a tahám nůž do strany, zatímco prstem druhé ruky podepírám čepel těsně vedle rotujícího kotouče ostří, aby mi nepochodovala v kolmém směru.
        Chce to prostě trošku snahy a praxe.

       2. Re: Vevča

        /Pokud chcete řetěz OPRAVDU nabrousit, nechejte to na odbornících. V Čechistánu vám nabroušení zařídí v každém obchodu.
        Pokud jste šetřílek, kupte pilník.
        Pilníky jsou dva – plochý a kulatý. Kulatý užívám o průměru 4 mm, ale měl by se používat podle použitého řetězu. Údaje najdete na liště. ostří se většinou brousí na úhel 30°.
        Nicméně asi bude lepší odkaz na video.

        https://www.youtube.com/watch?v=ch6qrRqVT04&ab_channel=Tesa%C5%99sk%C3%A9ok%C3%A9nko

        1. Je to dobré, ale v cca 9:30 tvrdí nesmysl, musí se snažit mít všechny zuby stejně ubroušené, jinak to zebírá nerovnoměrně. 16:40 právě tou bruskou se udělají všechny zuby stejně bez ohledu na výchozí stav, to ručně nikdy nedá. Dva řetězy za doby nastavení brusky nedá snad ani když ji nastavuje poprvé, to kecá. Bruska na řetězy, nestojí tolik a hodně pomáhá. Omezováky dělám jako on, i když je to tak trochu prasárna.

      2. Tak díky…ale zrovna dneska žena přišla s tím, že známý leží v nemocnici, bo cirkulárka.
       Já měl na mysli něco do ruky, jestli třeba nějaká ocílka dovede to, co kámen…ale lépe.
       Ale díky za jistě výborné a odborné doporučení. Bez ironie.
       Prostě od těch dob, co jsem na pincku dvacítce vezl na chirurgii kamaráda s palcem nařízlým cirkulárkou….od těch dob maximálně vrtačka, jinak bojim bojim (upřímně – jsem tak jaksi málo zručný, polička do kuchyně byla asi mým maximem :-D)

       1. Re: Člověk

        Takže svěráček plus pilník a nevypíchnut si oko. Dá se docílit solidního výsledku.
        Pak karborundovou ocílku, nakonec pískovcovou.
        Pokud chcete fajnšmekrovat, jemný smirek a řídký olejíček.

    1. to mi připomíná rodinnou historku, jak moje babička sama instalovala linoleum do kuchyně. Našla takový ostrý nástroj a tím to lino lehce přiřezávala dle potřeby. Byla to dědova břitva.

   3. Kosa se nebrousí, kosa se kuje (česky „naklepává“). Táta to uměl skvěle, měl na to speciální verpánek s babkou a kladívko s nosy na obou stranách. Brousek použival jen při sečení (česky „kosení“), čas od času jím kosu zlehka obtáhl. Jo – brousek pokud možno ne karborundový.

     1. No nebrousí. Můj muž ji taky naklepával a jak píše Franta, jen občas při práci zlehka přejel brouskem .

    1. Re: Franta

     Já klepu kosu tak, že sundám čepel z kosiště a do svěráku chytím kladívko ploškou nahoru.
     Nosem druhého kladívka pak čepel naklepávám.
     Karborundový brousek pak použiju k zarovnání neštěstí, které jsem vytvořil kladívkem. Pískovcový brousek užiji na závěr a pak co deset minut při sečení.
     Při sečení ikoli proto, abych vylepšil ostří na kose, nýbrž proto, abych mohl vyžahnout další džbánek piva.

 7. No Vevčo, u Vás ta krabice na přespávání v LA a tak porůznu, a za nemylý peníz… oj oj oj.
  Je toho na wikině docela dost.

 8. Nedávno jsem četl, jak jeden zahraniční herec toto prubnul. Být žebrákem. Jelikož byl herec, dopředu si vytvořil choreografii a pak zjistil, že si tímto způsobem dokáže v přepočtu na naše vydělat cca 200 kolíků měsíčně.
  Dřív někteří žebráci to řešili tak, pochopitelně i v tomto oboru je konkurence, že je dobré žebral s malým dítětem. Jelikož žádné neměli, tak nějaké ukradli. Ale zdravé dítě vyvolává málo emocí, chtělo by to mrzáčka. Tak tomu děcku zlámali končetiny a tudíž, když se druhý den vystavili na place s malým mrzáčkem, ty nikláky cinkaly do klobouku víc.
  Asi si všichni pamatujeme z devadesátek, jak nám zastoupily cestu sličné slečny s tím, že bychom měli přispět na postižené děti. To byl geniální tah. Děti jsou malé a bezbranné a jestli jsou ještě k tomu postižené, tak mi ukažte zmrda, který by nepřispěl. Když jsem se jich ptal kdo je zřizovatelem této sbírky, nevěděly. Prostě maník viužil jejich naivitu, ony si myslely, že dělají dobrou věc, ale vlastně chlapíkovi vydělávaly na další barák na Bahamách.
  Sem tam po ránu chodím do Teska pro sváču a občas tam sedí žebrák. Chlapec cca 25 let, asi 190 vysoký a škemrá, jestli bych neměl dvacku. Pokud by tento hoch vyrazil se mnou do lesa, chtěl se něco naučit, já bych ho to naučil a pak, se svojí muskulaturou a pokud by mu to šlo, by vydělával měsíčně kilčo. Jenomže on nechce. On tam tak sedí a žebrá. Musel už dávno zahodit hrdost, protože 99% lidí mu nic nedá. Ušklíbnou se a je jim nepříjemné být v blízkosti této trosky. On ale čeká na to milosrdné jedno procento, které mu občas něco hodí. Já mu nikdy nic nehodil, ani hodit nikdy v budoucnu nehodlám.

   1. Jan
    V nultých létech provozovaly České dráhy rychlík Excelsior, který propojoval Košice a Cheb . Prahou Hlavním nádražím projížděl kolem půlnoci a téměř hodinu tam čekal. Souprava byla zhasnuta a procházel jí ,,chudák“ se statným vlčákem a škemral o příspěvek.
    Na jiném rychlíku jsem si zase povšiml , že na Hlavním nádraží se vehementně hrne do dveří tak asi pětadvacetiletý muž. Divné bylo, že měl v ruce kýbl a hadr, ale voda žádná, hadr suchý. Protože byla zima a bláto, pracovala na schodišti z nástupiště žena, která skutečně sbírala sněhovou kaši a činila příchod na nástupiště bezpečným. Když jsem se jí zeptal na uklízeče ve vlaku, odpověděla srozumitelně: Ten? Krade. Chodí jen do první třídy a když někdo něco zapomene, je to jeho.
    (vlakové soupravy se čistí na nádraží Praha-Jih)

  1. Re: bernard

   Jeden takový mne oslovil před hypáčem, že mi umyje okna na autě. Vy padal docela střízlivý. Poslal jsem ho do řiti s tím, že mám jen kartu (mám hovno a ne kartu) a že mu koupím svačinu, když počká.
   Počkal.
   Než jsem se vrátil, umyl pár skel na autech jiných zákazníků.
   Za svačinu poděkoval.
   Hned ji začal jíst, aniž by nějak zkoumal, co jsem mu to vlastně koupil. V sáčku byly čtyři rohlíky a deset deka baleného sýra, asi tři jablka.
   Tak jsem se vrátil a koupil mu ještě balenou vodu. Čistou, neperlivou.
   Znovu mi poděkoval, hned ji otevřel a vypil asi čtyři decky najednou.

   Už jsem ho tam nikdy neviděl…

   1. Já nikdy nedávám žebrákům peníze, vždy jen jídlo. Krásně je to profiltruje, kdo má opravdu nedostatek jídla a kdo to prochlastá nebo ještě hůře.

    1. Peníze jsou v tomto případě také z nějaké míry indiferentní, tj. že nevíš, co s nimi žebrající udělá.
     Bída a chlast jdou někdy spolu jak vejce ve slepičí řiti.

     Onehdá jsem v nějakém sborníku četl cosi o Krymu. A že prý Tataři měli velký podíl na tom, že se na Krymu přestalo tolik chlastat. 😀

    2. Nepřejte si slyšet, co se známá o sobě dozvěděla od takové ubohé stařenky, když jí místo peněz chtěla koupit jídlo.

 9. Milý Targusi,
  Z této země odtéká, pod všelijakými záminkami, bilion dvě stě miliard peněz do ciziny. Navíc financuje válku v cizině, vydržuje si nespočet podivných „neziskových organizací“ a platí organizaci pod jménem dluhová služba, včetně církví. Tohle nemůžeme přežít ve zdraví.

  1. Kdo neprotestuje, platí! A když neprotestuje, bude platit ještě víc! Jsme na to vytrénovaní už od hrdinného boje za Albion, který se nás chvíli před tím vysral. Národ, který se takto chová, je národ blbec. Jak jinak nazvat národ, který si do čela postaví gumáka a nutelu?

   1. ano, vládnout v této smutné zemi je požehnání

    lidem je tu už všechno fuk, můžete je jebat jak chcete a maximálně přijdete o pár procent, tak půjdete namísto toho do senátu nebo na místo viceprezidenta zbrojařské asociace jako je ten neužitečný zmrd Hamáček, který už není vidět, nikdo mu nenadává a sype to pořád parádně, navíc kapitalismus miluje války a zásobuje nás nimi, tak se Hami má asi ještě líp, zvlášť když přihlédneme k tomu, že česká kolonie kupuje např. kulomety Minimi asi za šesti násobek ceny

 10. Nemozem komunizmus posudzovat, narodila som sa 1977 … ale pamatam sa, ze som si nikdy nevedela predstavit, co to znamena, ked babka vraveli – ked este zobraci chodili po svete … 1990 som bola so skolou na vylet v Parizi … najviac som si z neho zapamatala zobracku co mala ma moste cez Seinu deku, a na nej mimino v perinke … vlastne silnejsi zazitok z Pariza nepamatam …

  1. To taky mohla byt profesionalni zebracka, ktera si mimino vypujcila… i takovi byli…
   Cetla jsem zivotopis jednoho fr. lecitele, Messegue se jmenoval, slavny bylinkar, pomahal jednomu zebrakovi s koznim problemem, po case zjistil, ze on je vlastne zamozny clovek… 🙂

   1. Je mi jedno, ci bola profi, alebo nie, mimino sa na chodnik NEDAVA. Minimalne nie v tych zaostalych, komunistickych castiach sveta …

  2. Bosorečka:
   Jo, to byly poměrně šokantní zážitky – dokud jedna nezjistila, kolik si taková vyžebrá. V Praze byla někdy v 90 dokonce aféra s takovým žebravým miminem poté, co se ukázalo, že ho „maminka“ nějak tejrala, aby žalostně vřískalo – jen si nepamatuju, co za prasárnu to dělala, mravence v peřince, nebo tak něco.

   1. A když to pak ta jedna zjistila, tak už jsme byli všichni v úplný pohodě. A s šokantníma
    zážitkama byl šlus.

    1. Honzys:
     Honzíčku. Kdybyste to psal vy, napsal byste – dejme tomu – když se jeden pořádně sekne. Nebo snad ne?
     Proč, to už si zjistěte sám.

   1. A vlastně byl vůbec někde? Vždyť i Rusko bylo SSSR. Ačli tefy, co se děje včil není nějaký další pokus.

  3. ja si pamatam,. ze ked som sa ucila po nemecky za socializmus a nejak ku mne prisla stara ucebnica, kde boli slova ako zobrak apod. po nemecky……ja som mala pocit, ze to prislo zo stredoveku:-)

 11. Ekvivalentem dnesnich bezdomovcu za socialismu byli ti co bydleli na podnikovych ubytovnach. Ale alespon na zakladni urovni o neho bylo postarano…

  1. Ale ten rozdíl spočíval právě v tom, že ti lidé pracovali v tom podniku, co jim tu ubytovnu poskytl. Kdežto bezdomovci nepracují. Proto jsou bezdomovci.

   1. Byl to v tom smeru lepsi system. Pry v Japonsku to dnes resi tim, ze maji lacine malinkate spelunky k pronajmuti na 24 hodin, kde lidi muzou v relativnim komfortu prespat a chytit internet.. a rano jit do prace. Sice nemaji plat na to, aby si mohli pronajmout byt, ale na spelunku jim to staci.

    1. Vevča:
     S tím lepším systémem váhám. V Praze je – kromě jiného – bezdomovecká loď, kam můžete v zimě na noc, abyste nezmrzla v ulicích. Podmínkou je, že musíte být relativně střízlivá. A víte, co lidí to odmítne? Do jiných nocleháren zas nesmíte se psem. Býval tu taky svérázný bezdomáč, který si přivydělával tím, že provázel odvážné tůristy tou Prahou, kterou by sami od sebe v životě neviděli a když mu kdekdo nabízel bydlení, úplně se ježil…kdepak, někam zavřít! Nejpraktičtější nápad byla asi ta iglú – tady https://1url.cz/2uAfY

     1. Minila jsem ty ubytovny, ze byly lepsi system, za sociku.
      To, co se deje dnes s bezdomovci, je silenstvi. U nas ziji nedaleko mesta u potoka, neziskovky jim davaji jidlo, stany, obleceni… Jak se rika, co krmis, roste.

      Mela jsem kdysi souseda, co zil v 55 s mamou, nemakacenko, ozrala a fetak. Kdyz se mama nakonec odstehovala do bytu pro duchodce, a musel se sam o sebe postarat, tak mu dali cimru ve meste u katolicke misie. Musel ale byt „cisty“, testovali. Vydrzel to tri tydny, pak ho vyhodili. Tak sel do stanu u potoka.

    2. No Vevčo, u Vás ta krabice na přespávání v LA a tak porůznu, a za nemylý peníz… oj oj oj.
     Je toho na wikině docela dost.

 12. Taky jsem byl v sobotu zastaven a požádán ať přispěji, ale ve vozíku jsem měl basu piv a v kapse paklík tabáku a usoudil jsem, že by nebylo dobré potřebné učit kouřit a chlastat, tak jsem jim nic nedal.

 13. Dobrý den, třeba vůbec nechápu, jak před rokem 89 mohli lidi existovat bez supermarketů, zábavních a nákupních center, bez mobilů, počítačů, bez wifi na každém rohu, bez drahých aut, motorek a elektrokol, bez zážitkových dovolených, exotických dovolených u moře, bez kvalitní zábavy v televizi, bez věčných slavností, festivalů a oslav.
  Vždyť my ani nevíme, jak se máme dobře!

  1. Kdo sou ty sme , ktery to dotahli ??? Nemeli by se ty sme !!! oznamit na policii..
   Uz maj na svedomi pomerne hodne zlocinu na narod.
   Nikomu neudelaj nic dobryho. Komousi taky ne ..
   Sbirka ,velka a financni ,neni pro bojujici stale soudruhy. Nebyli uz zruseny vod 89??
   Komousi taky nebyli zrovna lidumilove..Srovnavani kulha na vsechny ctyri.
   Propagovat komouse je ubohy , nechutny a prihlouply..Vychvalovat jejich bytovou krisi.
   Potom staveli vzdaleny kralikarny …
   A podivovat se jaky to byli svine. Meli na svedomi miliony lidi a zlocinu..A celej narod.

 14. Ale safra. Anicka Husitka se vloudila zpet. Ale tentokrat ma pravdu. Volici by si meli udelat odbor, a volit jako blok. Podle chytrych strategii vymyslenym Vidlakovym tymem.

 15. Kalhoty roztřepené na vnitřní straně,
  Zápěstí roztřesené a seschlé dlaně,
  Kterými žmoulá kůrku chleba sebranou z pultu v závodce,
  Tak tedy říkejme mu třeba důchodce.

  Rukávy u zimníku odřením lesklé,
  čekává u rychlíků na zbytky ve skle,
  Stydlivě sbírá nedopalky ležící v místech pro chodce
  A pak je střádá do obálky, důchodce.

  Ref: V neděli vysedává na lavičce v sadech
  A starou špacírkou si podepírá ustaranou hlavu,
  Sluníčko vyhledává, naříká si na dech
  A vůbec nikdo už mu neupírá právo na únavu.

  Na krku staré káro a úzkost v hlase,
  Když žebrá o cigáro, zlomí se v pase,
  Namísto díků sklopí zraky a není třeba žalobce,
  Když vidím tyhle lidský vraky, třesu se strachem před přízraky,
  že jednou ze mne bude taky důchodce …

  1. Martin.
   A teď si vemte tohle. Tuhle jsem doma natrefila na takový ten sešitek Krimi. Začtu se……trochu zvláštní jazyk. A pak po jakémsi lese chodil stařec, sotva se vlekl. A stárnoucí žena udřena uvadala….vyšlo najevo, že „starci“ bylo skoro 60 a „stárnoucí ženě“ 30. Tak se kouknu na rok vydání – 1972

   1. Re: Markýza

    Já jsem dnes po třech šichtách a ani se nevleču. A to jsem ty šichty doslova proseděl, kilometry nic moc, za tři dny jen tři přepravy a 1600 km…
    Před 30 lety by to pro mne bylo zahřívací kolo…

  2. Jen by mne zajímalo, copak asi by skládal a zpíval včil a taky proč asi tak záhadně otočil a varoval. Kdoví jak „dobře“ se měl v dojčlandu, to nikdo neví a o tom nezpíval. Víte já jsem prvního takhle zuboženého člověka viděla poprvé v 68mém, a ve Vídni. Docela v šoku jsem málem vlítla pod auto. Nevěřila bych, kdybych to neviděla na vlastní oči.

   1. Ema:
    Asi že měl čuch jak vlk a smrdělo mu na kilometry co ostatní ani nezaregistrovali. A že – na rozdíl od nás – viděl ten vysněný systém zblízka.
    Mluvíme o Krylovi, doufám.

    1. 🙂 a další bylo, že třeba řekové co je sem tenkrát přijali v dospělosti mohli tam zajet. No koukli a velká většina se po“dovolené“ vrátila hezky zpět. Nepomlouvali, ale nic moc o tamějším životě nemluvili, akorát o památkách a ty jak jsem si pak zjistila byly a snad jsou obdivuhodné dovčil.

  3. Dobrý večer Martine

   Karel Kryl měl v těchto dnech kulatá výročí narození i úmrtí, to asi víte. Už jsme zvyklí, že to média ignorují, ale od ČT jsem před pár dny zažila šok:

   https://www.ceskatelevize.cz/porady/14432735691-bratricku-zavrel-jsi-vratka/ … cca 0,5 hod.
   https://www.ceskatelevize.cz/porady/10078424551-karel-kryl-kdo-jsem/ …. cca 1 hod.

   Zpívá tam i Důchodce. Ani se nám nechtělo věřit, pak jsme zjistili, že to natočili v roce 1993 (tedy nedlouho před odchodem KK) Slováci (Dušan Rapoš (?)), vypadá to nesestříhané. Ten kratší pořad je vlastně taková osobní výpověď, Krylovi tam ukápne i slzička, asi to Havlovo šosáctví prožíval těžce.

   Kdo máte KK rád, je možné si to poslechnout ještě do 20.4.2024. Stojí to za to a já po prvé v posledních 10ti letech musím ČT pochválit. Trochu tím křísí naději, že bude líp, když tohle po letech pustili.

   Dobrou noc

   1. Dokonce tam byla i Demokracie. Ty pořady budou opakovat někdy v nočních vysíláních na ČTArt tento týden, myslím, že ve středu a v pátek .
    Také jsme se divili, že to dávali. Ale na ČT1 v tu dobu dávali Gotta, tak si myslím, že většina národa koukala na něj.. zkonstatovali jsme doma, že to asi udělali schválně a Gotta tím zneužili…

 16. No, i za sociku byli chudi. Meli jsme nedaleko stareho souseda, co lovil jidlo z popelnic; zil ve dvore za cinzakem v takove dire, ze kdyz umrel, tak to nikdo nechtel, a my decka jsme si z toho udelaly klubovnu. Tak vim, jak to tam vypadalo.

  Ale byl spis vyjimkou. Nic podobneho si nevzpominam. I kdyz existovali na Valassku tulaci… na takoveho jsem jednou prisla, jak spal v seniku. Kdyz jsem to oznamila v dome, dospelaci mlceli a delali, ze nic.

  Vcera jsem byla nakoupit, a dalsi sekce samoobsluhy se mezitim octla ve vitrinach pod zamkem. Tentokrat sampony apod. Jo jo, bez urcite vyse duvery nic nefunguje.

  1. Dobrý den.
   Nemohla bys napsat něco o „food stamps“, třeba i nějaký osobní postřeh ze svého okolí ?

   1. No, ja ziju v dost privilegovane lokalite bokem mainstreamu, takze nemuzu mluvit vseobecne.

    Mam sice souseda na penzi, ktery bere food stamps, a dostava i jinou pomoc, ale to je spis tim, ze je alkoholik a podelal si tim pozdejsi zivot. Ma ale splaceny domek a zije v komfortu. My mu v okoli pomahame.

    V nedalekem kostele — v takovem sklepiku pod kostelem — lidi usporadali komunitni spisku, a kdokoliv potrebny si tam muze zajit pro potraviny. A ti, co maji nadbytek, tak tam prispivaji.

      1. Kdo si to po uradech vybeha, ma. Kdo to papirovani neumi nebo nechce delat, nema. Vlada na alkoholismus nehledi… aspon podle toho, co vidim… Doby, kdy se davaly davky jenom tem nejpotrebnejsim, jsou uz davno pryc.

       1. Kocour: Ono to neni cernobile… on by bez davek neumrel, ma nasetrino… vlastnili s zenou restauraci, a vydelali si. Ale ona pak najednou zemrela, a on upadal. A hodne penez prosustrovali na luxus… clun, opravdu luxusni RV (takovou tu cestovni maringotku)…

        Myslim, ze lidi za starych casu byli opatrnejsi…

        1. Ano, je to o opatrnosti a schopnosti přemýšlet. Napsal jsem před chvíli dlouhý koment a nějak jsem si ho smazal. Už ho nebudu psát znova. Prostě:
         Je to o tom domýšlet své činy. Neutrácet peníze a nemít nějaké zajištění,. Neutrácet na dluh. Nenalítnout podvodníkům třeba sňatkovým. Nebo telefonním. Prostě se držet přízemní reality.
         Držím se hesla, že není obědu zdarma.

    1. Vevca.
     Vy taky uvazujete a ste umistena v dost privilegovany ale velmi omezeny mentalni lokalite stranou zivota. Takze pisete nevseobecne ,vytrzena ze skutecnosti a rovnou subjektivne. To se stava…

     1. No jestli si myslite, ze bych byla v tom Newyorkskem bordelu (ci LA!) lepe mentalne situovana… no jak myslite. LOL
      My tady denne dekujeme panu, ze nezijem „tam venku.“ Podobne jak u vas lidi, co jeste maji kolem sebe prijemny vesnicky nebo malomestsky zivot.

 17. Mladšie r(n)očníky tomu, že niekedy pred 35 rokmi bolo skromne ,ale pre každého…. Legenda hovorí, že bývanie sa dalo opatriť (dostal som stabilizačný 4izbovy byt v Chemosvite) docela jednoducho. Potom prišla demokracia a sloboda , dala nám exekúcie, žobračenky a iné vymoženosti kaptalizmu……… 🙂 🙂

   1. Svobodná matka dala ve 3 měsících děcko do závodních jeslí a šla hákovat se zákonem stanoveným nárokem na přestávky na kojení a důchodce si přivydělal jako vrátný nebo prodejce lístků v muzeu nebo na zámku, kde dnes sedí v pokladně Ukrajinky.A když už důchodce dělat nemohl, šel do důchoďáku s plnou penzí a zákonem stanoveným, že mu musí z jakéhokoli důchodu zůstat 1500 na sušenky. Kdo nepracoval, byl v krimu.

    1. Re: Dvě pomlčky za sebou

     Mateřská dovolená byla půl roku, neboli 26 týdnů. Počítala se ode dne nástupu na ni, nikoli ode dne porodu.
     Nazdar bazar.

      1. Bezejmenný:
       V 77 rozhodně už ano. Snad bych si proboha měla pamatovat, jakou jsem měla mateřskou, že. A půlroční byla placená, celá byla tříletá.

       1. Tříletá a placená až za 2 děcka. S prvním placená těch pár týdnů a pak šlus. 3 roky drželi akorát místo. ( Hubou)

        1. Bezejmenný:
         Koukám, že jste byl taky na mateřské – to jste musel být unikum 😀
         A co říkám?? Že placená půl roku, pak neplacená. Místo mi podrželi.
         Jestli byla placená celá tříletá při dvou dětech, to už si nepamatuju, přiznám se. Jestli jo, tím lépe.

          1. Ema:
           První, druhá, nebo všechny? Už si to fakt nepamatuju, po těch letech.

          2. a taky odboráři byli štědří a docela dost

           Ti dnešní mají akorát na vlastní drahé hodinky.

       1. Nikoli. Tohle jsou jen povrchně populární poradny pro finance. Dá se vygooglit i serióznější data, třeba diplomka z UK katedry pracovního práva a práva sociálního zabezpečeni, kde píší to co já. Byla placená mateřská a pak na první dítě už suché z nosu a až v roce 87 zákon, kde dali do roka 500.

        1. Re: Dvojpomlčka

         Já pravím hovno, lžete jako když tiskne.

         Už sedmdesátkách mohla být žena s druhým dítětem doma a měla příspěvek šest nebo osm stovek (to si opravdu nepamatuju) do dvou let věku druhého dítěte.
         Na první dítě byla mateřská 26 týdnů plus možnost čerpání neplacené dovči do tří let věku dítěte.

       1. Touzili?! Proc proboha? Mne do skolky vyhnal tata, prestoze moje babicka se o mne starala, a byla proti tomu. Nenavidela jsem to…

         1. Haha. Ja jsem nenavidela ten institucni poradek — ted budem delat to, ted tamto, ted musite spat — jak v kasarnach…

          1. Vevča:
           Tak jednak jsme ho nezažili, takže jsme netušili a druhak nás takhle buzerovala vlastní matička, takže by nám to asi ani nepřišlo.

          2. No jo, ale proti mamce mohl clovek protestovat a tlacit, zvlast kdyz jste byli na ni dva! 🙂
           Mne se mala rebelie podarila i tam, odmitla jsem spat a „cetla“ jsem si z obrazkovych knizek… napred buzerace, pak mne nechali byt… ale jinak z nas delali stado ovci… coz pak pokracovalo v prvni tride.

          3. Vevča:
           Kdepak. Proti naší ani pípnutím. Ono se teda tenkrát vůbec málo protestovalo…..zrovna jsem vzpomínala, jak nás v nějakém roce 81 příšerně nasrala úča ve školce, kam chodila dcera, jak já jsem se musela překonat, abych vůbec nějak protestovala – a jak to naštěstí rozštíp manžel. Chlapi totiž nějak měli povolíno se vzpouzet, holky ne. Zas když šlo třeba o doktory, tam jsem byla odvážnější já, ale každý takový protest mě stál úsilí, jako bych vyskládala vagon uhlí.

          4. Re: Vevča

           Jste žila ve srandovní rodině.
           U nás kdo pípnul, ihned nafasoval zlava zprava, menší děcka na plínu.
           Ženy tady běžně obstarávaly kromě zaměstnání i záhumenky a zvířata. Ne pejska na procházky, ale drůbež, prasata, krávy. Za barákem byly brambory a zelenina, od konce léta se dělalo dřevo na topení.

          5. Je to tak. Kdyz jsem se ozvala, dostala jsem spis facku, ze jsem drza. A na v prvnich trech rocnicich na zakladce jsme meli sousku sadistku, a ja jsem zila v hruze, co zase na mne usije, a mama vinila jen mne. Koncem treti tridy nam ta zla baba vynadala, ze jsme nechutne, spatne decka, a ze si radsi vezme prvnaky. To se mi pak hrozne ulevilo… a skola zacla byt jaksi taksi skoro fajn.

          6. Ale kdepak, Targusi, u nas taky litaly facky, a obcas jsem dostala prakrem na koberce.

          7. Targus:
           Záhumenky jsme ve Střešovicích sice neměli, ale zbytek byl dtto i tam 😀

          8. Vevča:
           My klečeli v koutě, což bylo strašně potupné. To radši ten praker.

          9. Chápu, to muselo být děsné trauma, vše organizované, jako v kasárnách. Jen potom nechápu, proč jste v dospělosti chtěla vstoupit do US Army?
           Že vy jste ten dril v jeslích (školce, škole – tam to bylo taky organizované) vlastně milovala a ve „svobodě a demokrrracii“ pod Stars and Stripes Vám chyběla.

         2. Kdepak domecky a klouzacka. My jsme si hrali v rumisti, vedle skolky byl vybombardovany barak. Vnitrni Brno. Ale to pamatuju jako svetlou stranku te skolky! Vevnitr bulo hur. 🙂

        1. Moja holka chodila do jasli od roku dohromady 8 mesiacov … potom sa jej narodila segra, tak som si ju samozrejme nechala doma … nahanala na chodniku vsetky skolky na prechadzkach, tak som ju v dva a pol pripytala do detskej skupiny, nebola uz na plienkach, tak ju vzali na jeden den do tyzdna …

         Trpela prvy az stvrty rocnik, v skole, nenavidela to tam, plakala, nechcela chodit do skoly – prestupila na vyberovu skolu a tam rozkvitla

          1. Buď něco soukromého, tudíž placeného nebo víceletý gympl. Nic jiného v ČR není.

          2. Vicelety gympl .. vyberaju sa tam deti, co napisu dobre prijimacky … som myslela, ze vam to bude zrozumitelnejsie ‚vyberova‘ nez ‚vicelety gympl‘ … som sice ignorant, ale aj tak sa snazim, aby som bola pochopena .. nie vzdy sa zadari

         1. Bosorečka.
          Moje druhé dítě takhle trpělo v první a druhé třídě (ale dlužno uznat, že mělo úču typu „ježiš ta kráva ještě učí, jo?“) Psychoňa jí tehdy řekla, že patří mezi nějakých (tehdy) 5% dětí, kterým stávající systém prostě nevyhovuje a jestli se protrpí až na vysokou, tak tam že už bude dobře. A bylo – ale ona má přírodovědu. Ta byla vyhlášená i mezi vejškama.
          A nejstarší vnučka naopak protestovala proti všem alternativám, které jí rodiče nabídli a prostě chtěla na „normální školu“ 😀 kde byla úplně spokojená.

         2. Aha. No za mne jsme vsici sli dal devitiletkou bez vyberu. Tak jsem nevedela. Ale i v te dobe delali komousi z nekterych ZDS specializovane.

      1. Za socíku to byly v podstatě tři režimy po sobě. Všechny měly rudou hvězdu ale jinak se dost lišily. V jednom byl Husák vyvrhel, v jiném prezident.

       Nejprve stalinistická 50. léta, pak jakási česká cesta v letech 60. pak 70. a 80. léta za Husáka.

       Mluvit např. o tom jak to bylo za Husáka a proto tomu argumentovat že za Gottwalda to bylo jinak je matení pojmů.

       1. adx:
        Naprosto souhlasím. Byly to tři naprosto odlišné doby i když ta třetí se trošku podobala té první, ovšem bez toho zubatého ostří.

        1. Ale ono je to docela jednoduché – V první se budovala výroba a nezbytná údržba prvorapublikových baráků a nutné nahrazení rozubombardovaných po váílce, v druhé zase zahraniční vztahy/valuty/ a krapítko pauza od budování a v té třetí, protože přibylo ovčanů masívní výstavba bytů – ať státních nebo podnikových. Dělali to chytře na etapy. To včil se o tom dá jen zdát.

         1. ještě maličkost – Vevča by si měla uvadomit tehdejší stav a nekomentovat to dnešníma očima. Evropa byla po válce rozbitá, rozkradená amíkama – kteří si přilepšovali kde se dalo a žili si nad poměry/ s tvrzením, že to budou opatrovat a chránit před rusama.. Nikdo nám nic nedal zadrmo .- snad rusové levnější suroviny. Všechno co tu likviduje modroftačí letka byla práce a um našich lidí.
          To se to kecá

         2. Jo, a některým kvůli té údržbě prvorepublikových baráků ty baráky rovnou sebrali. Ovšem někdy byli komouši tak laskaví, že těm původním majitelům dovolili, aby v těch barácích dále bydleli (v některém z bytů) , ovšem museli platit nájem.
          A tak majitelé platili….a koukali s vyvalenýma očima, jak jede na plné obrátky ta komoušská „údržba“.
          Potomci těch majitelů pak dostali v některých případech ruiny. A zpočátku i regulované nájemné (ono to jinak ale nešlo, někteří z restituentů byli takoví, že by lidi vykopli na ulici…už ani nevím jak tomu bylo, jestli se to nájemné nějakou rozumnou měrou indexovalo /inflační navýšení by mezi roky 1991 až 1993 znamenalo 100 % – ní navýšení…ano, dámy a pánové, o tomto vyvlastnění finančních majetků , tuším že tehdy měl už na starosti dohled nad bankami jeden euromudrc….tedy, o tom se povíceru mlčí…zejména mlčí ti, kteří nabrali přes známosti úvěry už v roce 1991 . bš) , coby premii.

          Přestaňte lhát o našich idiotech, ti druzí pak možná přestanou lhát o jejich grázlech.
          😀

          1. Moje macecha se snazila o navraceni domu s obchudkem, ktery jeji predci vypiplali kombinaci stesti a tezke prace (vyhrali za Rakouska jakousi loterii, a pak to budovali kousek po kouskach), no a kdyz zjistila, jaka barabizna se z toho stala bez poradne udrzby, tak se toho vzdala.

          2. Člověk:
           No pravda. Komouši měli v údržbě velké, ale velikánské mezery 😀 Když se převalil plyšák, můu muž začal mít starosti, jestli bude práce a tak – povídám mu proboha, podívej se po vlastech českých, do smrti máš práce, že nebudeš vědět, co s ní!

       2. Ano, v oněch časech byly všechny názorové směry členstvím v KSČ a bojovaly mezi sebou na její půdě. A bojovaly včetně šibenic a kriminálů.

     1. Bezdomovectvi resili chvalyhodny komousi vetsim poctem uveznenych
      v jejich gulagu.
      Jeden den z prace a prokurator.
      Opatrovali a pridelovali cely celkem ochotne ..

      1. Re: Onanym

       Melete hovna. Na příživu muselo být SOUSTAVNÉ vyhýbání se práci. Pokud chodil dotyčný po brigádách a uměl doložit finance, ze kterých žije, nebyl problém.

       1. Targus:
        No to taky. Pár áček do měsíce se tolerovalo, zvláště tam, kde nebyli lidi – a to nebyli skoro nikde.

        1. Schazi vam chytraci nejaky dukazy.Prekrucovani faktu s velkou snahou a presvedcovani „melete hovna“ , aniz se hysterik ,ynteligent obtezuje s necim , aspon trochu na podepreni.
         /Chtel bych upozornit ,ze se tak chova luza/.
         Tak stacilo ,kdyz ste nemeli razitko v obcance.
         A uz vas vedli. Vyjimky byly a nezavreli kazdyho.
         A povykujici nadavky s tim nic nezmuzou.

         Vasich .
         Par acek /co to je par acek /a tolerovani , si muzete strcit vite kam..Is povinostma tehdejsi policie.

         1. Hlavně že vy jim nenadáváte, čtete to po sobe někdy vůbec ? Samozřejmě má Targus i Markýza plnou pravdu. Jak by asi u normálního člověka zjistili, že nemá razítko v občance ?

   2. Targus
    Možná by bylo. Můj životopis dosud knižně nevyšel (a ani letos jej Galimard neuvádí v edičním plánu)
    tak co možná nejstručněji:
    Jelikož jsem se v krizových zlatých šedesátých létech dočítal, jaký je to problém, když člověk nemá kde bydlet a léta musí čekat v pořadníku, založil jsem si vkladní knížku s roční výpovědní lhůtou
    (úrok 4%) a odkládal tam část výdělku z prázdninových brigád. Po návratu z vojny jsem podal žádost a léta běžela. Když mi vysvětlili mezi čtyřma očima informovaní lidé, že bydlet nebudu, protože můj nadřízený, na rozdíl ode mne, vysokou školu neabsolvoval a mohl by být ve funkci nahrazen třeba mnou, kdybych dokončil studia elektrotechnické fakulty, investoval jsem úspory z intervalu 16. až 30. roku života do dřevěné chatky, zatím bez vody a elektřiny.V chatce jsem odbydlel
    pětiletku, nicméně na dokončení školy to stačilo. Mezitím došlo ke změně územního plánu a chatku jsem musel odstranit. Pak přišel převrat a já se mohl nastěhovat do garsonky s oknem na sever. Tím skončila ve statistice doba, kdy jsem – podle občanského průkazu – BYDLEL U RODIČŮ.
    Jinak jsem pětiletku předtím bydlel v podnikové ubytovně ale- podle údajů v občanském průkazu – U RODIČŮ. Doufám, že je to dostatečně blbé.

    1. Re: idio…

     Možná to chtělo hodit bobek na studium VŠ a jít k lopatě do lokality, kde dávali tzv. stabilizační byty.
     Možná to chtělo vzít pár peněz a začít stavět domeček z podomácku uplácaných „škvárovek“. Škvára byla zadáčo z kdejaké teplárny či elektrárny.

     1. to Targus:
      proč k lopatě? Spolužák, vyučený spojový mechanik, odešel kvůli bytu z Prahy do Teplic ke Spojům, jak se tehdy jmenoval Telekom. Ale byl ženatý.

       1. Nejen státní statky. Noviny bývaly plné nabídek zaměstnání a řada podniků nabízela byty, i v Praze. Byl v tom ale systém, ty podniky mohly brát lidi jen odněkud, „náborová oblast“ se to jmenovalo.

      1. Re: idio…

       Tak mechanik spojů asi nebyl totéž, jako jako nějaký „soudruch inžinííír“ ekonomie, anebo dokonce soudruchdochtóóórpráf, že ano…
       Já beru za lopaty všechny, kteří předstírali práci rukama, asi tak…

      2. Já jako vysokoškolák jsem na inzerát v Amatérském rádiu nastoupil do ČKD Polovodiče Praha a za dva roky jsem i s rodinou dostal bydlení v 3+1. Ten jsem si po filcáku teda musel koupit ..

    2. Autor clanku se podivuje az za usima a vytahuje /ale utajene/ ,ze za 26 let sveho mrzkeho zivota nepotkal nikoho ,atd..Kdo nemel na jidlo..
     Davy duchodcu dostavali od 190Kacs na mesic.
     Vo nizke a zebracke prijmy vo ty taky nebyla nouze a pracovalo se v sobotu.
     A se zrejme dle nazoru autora prezirali nadbytkem..Takovy bylo nemozny potkat..Jeho komousi uber alles..
     Delnicka vlada a ustredni vybor na otrocich dost a velmi radi usetrili ..
     Zvlast kdyz nemeli spravnej kadrove posudek a puvod.
     Mluvilo se vsude o potlacovani antisocialistickych zivlu a aby se nemnozili a hladovi a stradajici nemohli skodit..Nove generaci ,babicka dedecek
     ujidaji nam chlebicek ,vladly takovy vykrikovany hesla!!!!!
     Vod tech co byli u vesla..
     Hluchej to nemoh slyset ,ale precist .
     Starali se dedecky a babicky jejich deti a co jim taky zbylo.
     Pri studiich a po vystudovani studenti taky dost zivorili a nebydleli.
     Po nastalem uvolneni asi za 10=15 let se o tom problemu dokonce ,
     televizne ,novinove venovala velka pozornost a informovala siroka verejnost..
     To taky bylo NEmozny potkat, ale sireni lzi kvete..

     1. Z čeho soudíte o mrzkém životě autora, že by „podle sebe soudím tebe“ ? Autor ale na rozdíl od vás Pawe vypadá v pohodě.

       1. To nerozporuji, ale povyšuje se nad ostatní, uráží je, zahořkle fňuká, dehonestuje vzdělání, akademik je u něj nadávka. Nemyslím si, že by trefoval hřebíček tak často, že by se mu to mělo promíjet. I Zakladatel psal aby nechlastal, mně tak také přijde.

    1. Bonmot Godote? [;>))
     Tož to já přiznám, že jsem to, co jsem dělal, dělal vždycky rád. A co jsem rád neměl jsem, pokud možno, nedělal nebo aspoň ne dlouho. Práce je mi zábavou dodnes, byť ne moc dobře placenou. Ale žiju, důchod to jistí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *