13 června, 2024

Jmenovaný se bránil tak vehementně…

Kolik základen mají USA po světě? Osm set? Víc, nebo míň? Každopádně je to velké číslo. Víc základen než ostatní země dohromady. Připočítejte k tomu ještě celé NATO a máme dnešní Západ v podobě teoreticky nejvyspělejších, ale rozhodně také nejzadluženějších zemí. Kolikrát jsme viděli různé mapky, jak USA obkličují svými základnami Rusko? Kolik jsme už viděli videí, jak se NATO přibližuje k hranicím Ruska. Kolik jsme viděli animací amerických základen v Tichomoří…

Takhle se o tom bavíme, ne? Zatlačované Rusko, přibližujeme se k Putinovým červeným čarám, hledisko ruské bezpečnosti se pomalu naplňuje, brzy už ruský medvěd nebude ustupovat, prostě vyletí z brlohu a bude zle. Ano, stalo se… vypadá to jinak, než jsme si mysleli, ale červená čára byla překročena a už to stálo nějakou stovku tisíc životů.

Všichni jsme sledovali ukrajinské bojiště, kde se nekoná žádný velkolepý ruský parádemarš a díky tomu prý skoro všichni Ukrajinci věří ve vítězství. Alespoň tak nám to řekli na Novinkách. Samozřejmě už nedodali, že v dnešní vypjaté atmosféře je rozhodně lepší věřit ve vítězství, protože za defétismus může člověk snadno skončit v šatlavě (nebo na frontě). Ale také se nekoná žádný velkolepý ukrajinský postup. Když si přečtete každodenní Sláva Ukrajině svodku z bojiště, tak zjistíte, že i sami Ukrajinci popíší celou stránku o tom, kde všude na ně Rus útočil. Jak se samozřejmě vždycky hrdinně ubránili, ale nic to nemění n tom, že ruské hordy útočí a ukrajinští demokrati neútočí a vítězně ustupují do předem připravených pozic.

Jenže při tom sledování ukrajinského bojiště prakticky úplně zaniklo to druhé. Správný líbodémo zápaďan o tom alespoň nemá vůbec ánung. Zaniklo to, kolik států se k Západu nepřidalo. Minulý týden začali být i Číňané nepříjemně konkrétní ohledně toho, jak je Nána Pelosiová naštvala. Spojí se víc s Ruskem. Saúdská Arábie nezvýšila těžbu ropy a chce do BRICS. Turecko chce do BRICS (není tam jedna hóóódně velká americká základna?). Indonésie omezuje export uhlí. Právě toho uhlí, které Evropa tak nezbytně potřebuje, když zaembargovala to ruské. Ukrajinské obilí jaksi není žádáno, kupuje se to ruské. Lavrov už si Afriku objel a přijel domů se spoustou objednávek.

Jasně, my to tady všichni víme a přemíláme to dokolečka dokola. Sledujeme zprávy z celého světa a víme, že k Západu se nikdo nepřidal a k Rusku a Číně se připojuje globální Jih, který má dost anglosaského koloniálního buranství.

Podívejte se ale na mapu. Podívejte se, kdo je s Ruskem a kdo je s USA. Zjistíte, že Západ už neobkličuje Rusko, byť nějaké osiny v zadku tam pořád jsou, Zjistíte, že je to naopak. Že Východ a Jih obkličují Západ. Rus se prostě nesmířil se západní taktikou, nečekal a nehrál to jen na armádu a štengrování s NATO. Rus se domluvil s Indií, Čínou, arabskými státy, Afrikou, jihovýchodní Asií. Stejně jako byl kdysi Putin mezi ruskými oligarchy slabý a stejně je všechny postupně vymanévroval nebo potřel, zdá se, že totéž teď dělá i v mezinárodní diplomacii. Je sice v mnoha ohledech slabší, ale úspěšně manévruje.

Měli bychom pomalu změnit pohled. Už to není západní zatlačování. Už je to obráceně. Najednou tu máme nový, velký a velmi lidnatý blok. Blok, který má levnou pracovní sílu a suroviny. Blok, který se naučil využívat takřka všechnu původně západní technologii. A na západě tohoto bloku sedí malá Evropa, která vypadá jako americké předmostí na asijském kontinentu. A na druhé straně sedí Tchajwan…

Když se podíváte na evropské přípravy na zimu a signály našeho premiéra, tak je vlastně děsivé, jak rychle nás ten Východ zatlačil.

Když se podíváte na mapu světa a barevně si rozdělíte státy na Západ a Východ z Jihem, tak na první pohled vidíte, co se bude v příštích letech dít. Tlak na americké předmostí v Evropě a získání Tchajwanu. Nic jiného skoro nepřipadá v úvahu. Asie, Evropa i Afrika jsou propojitelné po pevnině. Jen ten americký a australský kontinent je trochu stranou a obtížně dosažitelný bez nadvlády na moři. Všechno ostatní má Východ na stříbrném podnose. Nepotřebuje ovládnout moře, aby získal skoro vše.

Ovládnutí moří je to nejdražší. Nejvíc z amerického vojenského rozpočtu užírají letadlové lodě. Ty jsou schopny ovládnout trasy přes oceány a nikdo se jim nemůže postavit. Ale americké letadlové lodě jsou zcela nepoužitelné na ovládnutí železnice z Číny, přes Rusko, Arábii, Egypt až to Kapského města. Jsou nepoužitelné všude tam, kde existují nepotopitelné letadlové lodě na ostrovech. A jakmile se tohle stane, budou letadlové lodě zbytečné. Pokud se Asie, Evropa a Afrika propojí po pevnině. bude nadvláda nad oceány jaksi… zbytečná.

Můžeme se dlouho dohadovat, jak se na to půjde. Ale tlak to bude obrovský. Zatím jen víme, že se tady v EU žádné válečné hospodářství nechystá. Zatím je to spíš sebemrskačství a střílení do vlastního těla. Ale vůbec netušíme, co se děje v Rusku i Číně. Nevíme, kolik továren tam teď právě dělá rakety, kanóny a munici. Nevíme, jak moc jsou rozjeté linky na tanky, letadla a drony. Ale když se podíváte na mapu, tak kostky byly vrženy a vše už je naopak. Už nezatlačujeme Rusko. Teď už Východ zatlačuje nás. Ceny by tomu odpovídaly, zděšení politiků také.

Zřejmě na to jdou jinak, než bychom si představovali… ale podívejte, co se děje ve Žlutém moři a co se děje na Ukrajině. A je to jen začátek.

Jak je to v tom vtipu? Jmenovaný se bránil tak vehementně, že po chvíli jsme se už bránili my.

216 thoughts on “Jmenovaný se bránil tak vehementně…

 1. A jejda 😀 Koukejte na tento clanek na Novinkach, kde Rusko upozornuje USA aby nezasli prilis daleko a Kissinger priznava ze USA ma za usima. Nejvice zajimave je, ze diskuze je zakazana ! 😀 Jako kdysi pod clanky o obohacujich slimackych emigrantech ! 😀 https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/nenicme-diplomaticke-vztahy-vyzyvaji-rusove-usa-40405854#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_id=40405854&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

 2. Porušení mezinárodních sankcí bude v Česku trestný čin, novelu zákona podepsal prezident Zeman
  Celní správa dostane výslovně stanovené právo zadržet majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce. Bude mít právo zadržet dopravní prostředek, který takový majetek přepravuje. Porušení mezinárodních sankcí bude trestným činem. Počítá s tím novela zákona o provádění mezinárodních sankcí, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman.

  Praha 20:10 16. srpna 2022

  Nyní zbývá dovysvětlit, co to ty Mezinárodní sankce vlastně jsou, měly by to být sankce uvalené RB OSN! Ne od nějakých vrahů z Volstrýtu! (copyright Jasánek)

 3. OT: Nedaleko Moskvy v Kubinke probíhá Mezinárodní vojensko-technické fórum „Armáda-2022“. Pod tímto názvem se skrývá prodejní výstava ruských zbraní. Včera vystoupil Putin, dnes Šojgu, jsou tam delegace ze 72 zemí a zemiček, vystavená je též americká houfnice M777 a Bayraktar
  https://www.youtube.com/watch?v=6jY-Np4rvSE
  Roskosmos představil projekt nové vesmírné stanice
  https://www.youtube.com/watch?v=ljojBhOXejo

 4. Ľuboš Blaha: Ak máš rád Rusko, nemáš ľudská práva

  15.8.2022 11:49

  Prípad podnikateľa Hambálka, ktorý spolupracoval s ruskými motorkármi z Nočných vlkov, je ukážkovým symbolom nastupujúceho fašizmu.

  1. Jozefovi Hambálkovi štát zmrazil bankové účty, podiely vo firmách, odtiahli mu autá, odpojili ho od elektriny a plynu. Nefungujú mu platobné karty, zobrali mu všetko.

  2. Takto vymazali ľudskú existenciu, zničili mu podnikanie, jeho zamestnanci prídu o prácu, on príde o bývanie – a prečo to všetko? Lebo ho v Bruseli zaradili na protiruský sankčný zoznam.

  3. Žiaden súd ho neodsúdil. Nič protiprávne neurobil. Je bezúhonný človek. Neporušil žiadne zákony. Ale niekde v Bruseli si povedali a tak skončil.

  4. Bez možnosti sa brániť, bez možnosti obhajoby. Porušujú mu základné ľudské práva. Berú mu majetok – tak ako kedysi arizátori brali majetok Židom.

  5. A to celé iba preto, že ako motorkár spolupracoval s Nočnými vlkmi, ruskou organizáciou, ktorá si ctila obetu Červenej armády pri oslobodzovaní Európy. Čo je na tom zlé?

  6. Aha, ruskí motorkári sa previnili ešte tým, že mali radi svoju vlasť – no proste katastrofa. No chápete, vlastenectvo je vraj zločin!

  7. Na základe tohto teraz Hambálkovi berú majetok, zničili mu firmu, zbavili ho akýchkoľvek prostriedkov.

  8. Si predstavte, že odrazu nemôžete splácať hypotéku, nemáte hotovosť ani na nákup jedla pre rodinu, nemôžete nič. A ešte raz – žiaden zákon ste neporušili!

  9. Prípad Hambálek je veľkým ponaučením pre každého Slováka. Dnes je to Hambálek, zajtra to môžete byť vy. Stačí, že máte iný názor, stačí, že vás nejaký úradník v Bruseli strčí na nejaký zoznam.

  10. Nič vás neochráni, žiadna ústava, žiadne deklarácie ľudských práv, žiadne rečičky o právnom štáte. Čistý fašizmus. Zoberú vám všetko a skončíte na ulici.

  11. Ponaučenie. Ak máte iné názory na geopolitiku a nebodaj si vážite ruskú obetu v druhej svetovej vojne, začnite panikáriť.

  12. Vyberte si peniaze z banky, pretože vám ich vláda môže kedykoľvek zmraziť. Môžu vás odpojiť od energií, môžu vás odpojiť od všetkého. Trest môže prísť kedykoľvek – dôvody nepotrebujú.

  13. Žijeme v ére technologického štátu – vedia vám vypnúť život na niekoľko klikov. Odpoja vás od bankových transakcií, elektronicky vás kompletne vymažú.

  14. Uniknúť viete len hotovosťou. Preto dnes v Európe tak tlačia na to, aby hotovosť zakázali a aby sa všetko robilo cez banky. Aby ste boli totálne pod kontrolou všemocného štátu.

  15. Nastupuje vek Veľkého brata. Stačí mať iný názor. Ako v románoch Georga Orwella či Franza Kafku. Nemusíte spáchať zločin, trest príde tak či tak.

  Prípad Hambálek je takou ukrutnou ranou pre celý systém ľudských práv, že ak ešte niekto bude tárať o tom, ako sú slovenskí občania chránení pred svojvôľou štátu, pošlite ho do blázinca.

  Fašizmus sa oficiálne vrátil.j

  1. Re: Anonym

   Jestli má Hambálek koule, může je úplně všecky dát k soudům. Obchodnímu, trestnímu, občansko-právnímu.
   Žaloby dokáže sepsat sám, návodů na netu je plno.

   1. Sice netuším, kdo je Hambálek a co dělá. Ale jestli opravdu úspěšně podnikal a má potenciál i do budoucna, právníci mu rádi pomohou i „na dluh“. Pokud budou opravdu dobří a zvítězí.
    Problém vidím v tom, že tady by ti zdatní právníci, stáli proti celému systému, což je mimořádně otravná a nepříjemná záležitost. On totiž stát má právníky taky, někteří jsou zdatní až zbytečně moc a stát má i jiné možnosti, jak jim zkomplikovat, až znemožnit práci.

    Hodně mi o těch různých sporech přímo se systémem (ale pravda, jen obecně) vyprávěla JUDr. Jana Rejžková, která měla před prázdninami 2019 a v našem městečku takový pokec – nepovinně se žáky devátých tříd místní základky, študáky z integrované střední, ale sedělo tam i dost občanů.
    A protože to je stále obhájkyně a právnička Petra Kramného, tak bylo v kulturáku narváno až tolik, že jsme ještě museli přidat dva zadní, vykrývací sloupy na tyčích. Tu akci jsem technicky vč. projekce zajišťoval – a měl jsem pak tu vzácnou možnost, jít si s touhle skvělou, naprosto přímou „herdekbabou“, jít do svého království vypít skvělé kafe a vykouřit asi tři cigarety.
    A za tu perfektně technicky připravenou akci, za precizní a s citem komprimovaný záznam na flešku, za to skvělé kafe a darovaný cigára, jsem dostal její vizitku. Na zadní straně s číslem soukromého telefonu. A po asi 5 minutách jsem dostal taky dovolení, neříkat jí furt paní doktorko, ale Jano – a zavolat kdykoli.
    Čekala, než se pro ni vrátí její řidič z KM a blízkého okolí, co mezitím plnil úkoly – rozvézt či vyzvednout spisy, papíry a tak, měl toho hodně. Nezdá se to, ale je prý to často mnohem rychlejší a hlavně spolehlivější, než doručování přes ČP.
    V její advokátní kanceláři se prý nikdo nefláká, ani ti řidiči ne, natož tak koncipientky.
    Vážení, JUDr. Rejžková je ostrý rotvajler, kterému bych se rozhodně nechtěl dostat ani do zorného pole, natož tak mít něco s kauzou, které bych se v nějaké pozici musel účastnit. Asi bych z téhle, jinak moc sympatické ženské, sral podobně velké bobky, jako ze občas zde hostující, JUDr. Kláry S.

    Proč to píšu :

    Víte, už tehdy jsem si říkal, že kdyby si některé tyto chytré, ostré holky i kluci, nehráli na nějakou pokryteckou Komoru, soukromé klany, nechutné kamarádíčkování se soudci – a fakt se proti fašistické i justiční zvůli státu spojili, dopadl by stát imho hóódně špatně.
    Jeden problém je v tom, že lidi zastupující stát, by kauzy natahovali a mezitím by došlo k novelizaci příslušného paragrafu, jak se už párkrát stalo a proti čemu se může armáda kvalitních právníků jen omezeně bránit. Tahle svinstva se dějí, táhne se to prý už od procesu s Kajínkem.
    Problém je v tom, že mnozí z těchto ostřejších a lepších právníků s doktorátem, ze státu docela dobře žije. Nemají jednoduše zájem, měnit status quo, jim tento stav a v této podobě (tedy bordel) plně vyhovuje.
    Co na tom, že někteří z těch pasivních JUDr. řeší kolikrát bagatelní případy – jenže, oni od státu za takovou ptákovinu (co by mohla úspěšně řešit magisterská koncipientka s prstem v nose) dostanou tolik, kolik by na palmáre nevyrazili z žádného klienta mimo systém.
    JUDr. Rejžková v jednom místě rozhovoru prohlásila, že stát ten spor se Šťávou (Diag Human) nakonec velkolepě posere – a měla 100% pravdu. Už tehdy, ve 2019 začala bojovat o obnovu procesu s P.K., což není vůbec jednoduchá záležitost – a vypadá to, že se jí to podaří, či už podařilo – a dokonce z celé té kauzy nějak vyžduchala pizdu Gilovou.
    IMHO : Petr Kramný je nevinný. Podobných případů těžkých otrav bylo v téže destinaci už mnoho, ale většinu z nich se povedlo ututlat, nebo mimosoudně vyrovnat.
    Napadá mě, pane Vidláku – co se skamarádit i s JUDr. Janou Rejžkovou? Pokud by se snesly dvě dominantní lvice v jednom výběhu, mohlo by to být přínosné, co říkáte?

 5. OT: Změna přichází. Článek od vlka
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/08/16/flash-jpmorgan-bofa-patri-mezi-banky-ktere-se-vraceji-k-obchodovani-s-ruskymi-dluhopisy/#more-988018
  Vlkovy závěry pod článkem se shodují se závěry ruských komentátorů, kteří to přetřásají už od neděle.
  Pro ty, co to nechtějí číst. Velké americké banky si protlačily přes ministerstvo financí takový oficiální výklad sankcí, který jim opět umožňuje obchodovat s ruskými státními dluhopisy a akciemi. Prostě ministerstvo financí USA požehnalo očurání vlastních sankcí a RF se naskytla šance odkoupit vlastní dluhy za 40% nominální hodnoty. No, nekup to.

  1. V oblasti průmyslu a surovin to udělali prakticky současně se zavedením sankcí – US firmy v podstatě neměly omezení.

   O to důslednější jsou tajtrlíci typu ČR.

 6. Koukám, že snaha vtáhnout Ukrajinu do EU a NATO se prodražuje, zato benefit z toho žádný. Vyjma pro zbrojaře.

  1. Ale kdepak.
   Přínosů to má několik. Rusko pod vlivem sankcí začíná z nutnosti rozvíjet technologie, které zatím exploatovalo ze Západu a stává soběstačným. Vojensky se přibližuje j Číně a vytváří tak mocný protiamerický blok, ze kterého začínají hegemona USA jímat obavy. „Provzdušňuje“ evropské věrchušky, připravuje se na prosévání těchto v zimě nebo na jaře. Odfouklo to mediální mlhu v české politice a kdo chce, už vidí, kdo je kdo. Kdo nechce, uvidí později. Štíhlejší a otužilejší.

 7. Co dodat k vidlákově textu? Rusko provádí praktickou ukázku principu předběžné opatrnosti, kdy jednoduché a nenákladné opatření účinně zabrání riziku. Ne nadarmo je Putin právník, jeho formulace o nevyhnutelnosti bitky je přesnou a srozumitelnou definicí tohoto principu. Nebrali jste vážně naše zájmy? Sebeúcta nám velí nebrat ohledy na vaše!

  1. Nebrali jste vážně naše zájmy? Sebeúcta nám velí nebrat ohledy na vaše!

   Toto mi přijde jako dobré heslo dne. Protože je dle mého platné na celé škále člověk – stát.

 8. Napoprvé neprošlo, tak to zkusím ještě jednou:
  —————————
  Honem přemýšlím, jaký oslí můstek sem vyklenout, aby sem včerejší Kellerův článek organicky zapadl.

  Třeba takto:
  Kovid je ve skutečnosti obrannou Boží biologickou zbraní proti 95% nedemokraticky smýšlejícího obyvatelstva Zeměkoule.

  A včil mudrujte, jak tento výrok zpochybnit označením za fejkňůs, aniž by to bylo byl v rozporu s judeokřesťanskými zásadami globálního euroatlantizmu!
  —————————————————————————————————————————————

  Jan Keller se zamyslel nad některými dopady pandemie v Česku.
  —————————-

  “ Je to již déle než dva roky, co postavili přes Karlův most půl kilometru dlouhý stůl pro pořádání hostiny na oslavu konce epidemie covidu. Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která si oslav užívala spolu s budoucí předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), celou akci zhodnotila slovy: „Já jsem se tam byla podívat, bylo to strašně krásné. Dívala jsem se na ty lidi po těch třech měsících, kdy byli doma. Touží být spolu, radovali se v těch nádherných kulisách.“

  Kupodivu ani „strašně krásná“ hostina epidemii tak zcela neukončila. Vyjádření Českého statistického úřadu ze dne 9. srpna 2022 konstatuje, že počet potvrzených případů v Česku od začátku nemoci přesáhl čtyři miliony, přičemž 40 587 pozitivně testovaných během této doby zemřelo. Kromě škod na zdraví a na životech, kromě enormních ztrát hospodářských a mimořádných nákladů v sociální oblasti přinesla epidemie řadu škod, které bychom mohli nazvat nejspíše škodami kolaterálními. Vyjmenujme stručně alespoň některé z nich.

  Konspirační teorie. Veřejnost je z míst nejvyšších opakovaně varována, aby nevěřila konspiračním teoriím. Jsou šířeny s cílem poškodit demokracii a zpochybnit důvěru občanů v její instituce. Pochopitelně nejúčinnější zbraní proti konspiračním teoriím by bylo vyložit jasně a otevřeně, co se tedy ve světě a kolem nás ve skutečnosti děje. Jakou podobu má toto oficiální vysvětlení v případě covidu? Nemoc vznikla kvůli tomu, že si někdo koupil na jakési tržnici v Číně svoji porci netopýra, kterou patrně v roztržitosti zapomněl dovařit. Celoplanetárním následkům se pak již nedalo zabránit. Chtěl bych vidět jediného racionálně uvažujícího člověka, který pod dojmem takového vysvětlení nepropadne konspiračním pochybnostem.

  Problém expertního vědění. Jedním z příznaků doby zvané postmoderní je, že je zpochybněna autorita odborníků a obecně vědy. V rámci emancipace individua, hlásají postmoderní myslitelé, je nutno uznat, že každý má svoji pravdu. Jsou pryč doby, kdy se odborníci vyvyšovali nad laiky, lékaři nad pacienty a učitelé nad žáky. Tyto formy autoritářství nemají místo ve světě, v němž jsou si všichni rovni, a to bez ohledu na víru, míru předsudečnosti anebo třídu, v níž kdo ukončil základní školní docházku. Covid tuto vlnu boje proti autoritářskému vědění neobyčejně posílil. Jestliže má každý odborník zcela jiný názor, v čem se liší od laiků, kteří se také v ničem neshodnou? Naprostá rovnost všech forem vědění je ideálním předpokladem pro rovnost všech v nevědění. A nyní máme možnost díky covidu právě toto sledovat v přímém přenosu.

  Covid nás dokonale zbavil iluzí o racionalitě chodu státní správy. Odvolávání přijatých opatření a opětné přijímání opatření definitivně odvolaných se stalo jediným platným pravidlem. V nastalém zmatku už nikdo není schopen vyhodnotit, zda v boji s epidemií byla účinnější opatření, která byla přijata po zralé úvaze, anebo spíše ta, která byla přijata nějakým nedopatřením. Nová vláda se od té staré poučila, takže dělá věci naprosto stejně jako ona, přesvědčena o tom, že se v tom stejně už nikdo beztak nevyzná. A tak jsem mohl letos na jaře proniknout na fakultu jedině po absolvování příslušných testů. Musel jsem prokázat, že covid nemám, abych mohl bez obav přednášet studentům, kteří žádnou povinnost testování neměli.

  Covid nás zbavil ovšem také iluzí o tom, že v politice jde snad o sledování obecného dobra. Opět se potvrdilo, že cílem politiky je něco úplně jiného. Nejde o to, sloužit nějakému veřejnému dobru, ale porazit odpůrce, který má o veřejném dobru jiné představy než my. Říká se tomu pluralitní společnost a jsou přitom povoleny chvaty všeho druhu. V boji za svobodu názorů vítězí ten, kdo jako prvý sáhne k cenzuře.

  Všechno to a spoustu dalších věcí nám přinesly během posledních dvou a půl let následné vlny covidu, o němž nemají nejen odborníci, ale dokonce ani laici stále jasno, zda je tak nebezpečný, jak se o něm říká.

  Žádná hostina na Karlově mostě na ukončení epidemie nerozumu za účasti nejvyšších státních činitelů se zatím neplánuje.
  Mohl by na ní vystoupit třeba momentální ministr zdravotnictví a připomenout prohlášení odborníků z pařížské fakulty medicíny vydané v roce 1350 v reakci na vlnu černého moru. Doslova v něm stálo: „Nemůžeme opomenout říci, že jelikož je epidemie výrazem boží vůle, nemáme jinou radu než se této vůli s pokorou podřídit, aniž by se přitom opomíjela doporučení lékařů.“

  Taková moudrá slova by byla jistě v plné shodě s propracovanou linií vládní politiky.“

  1. Mne by jen zajímalo, zda se někdo/nějaký tým,, třeba na ministerstvu zdravotnictví, ohlédl zpět, vyhodnotil omezení a jejich přínosy či nedostatky, a nastínil: tohle bylo dobře, protože a tohle bylo blbě protože. A úplně ideální by bylo cvičení po bitvě každý generálem, kde by vypracoval, jaký by byl ideální postup.
   A duše by se mi tetelila blahem, kdyby z toho všeho vypadl seznam: tohle jsme udělali blbě, nápravné opatření vypadá takhle, realizováno bude do, zodpovídá ten a ten.
   Teď se mi tu můžete vysmát, ale v automobilovém průmyslu, včetně subdodavatele dodavatele, tohle musí umět každý mistr. Chyba->náprava->termín->zodpovědná osoba->audit interní/externí.

   1. Víte, co je nejzajímavější? Že jste úplně první člověk z prostředí „politiky“, kterého jsem přistihl při takové úvaze.
    Já to takhle do lidí troubím poměrně často a zatím nikdy se nestalo, že by adresáti chápali, o co jde. Ti řadoví to berou jako nemístný útok na ty jejich nahoře a ti nahoře jako můj pokus je sesadit nebo znevážit. Diskuse vždy zapovězena, někdy i administrativně. Jak o vlastním neúspěchu, tak i o vytěžení a rozebrání situaci typu kovid (tedy něco, co jsme nezavinili, ale měli bychom si nachystat scénáře na příště).
    Přitom v jakémkoliv netriviálním technologickém oboru, kde lidí kooperují a tvoří teamy, je toto naprosto běžnou a v podstatě i nutnou dovedností a kdo tenhle bugfixing a problem solving zvládá přirozeněji jako součást procesu, ten má vždycky obrovskou výhodu.

    Buď je v těchto kecárnách a politických stranách moc málo techniků, nebo ty svoje návyky nechávají v práci a v politice se chovají podle jiných pravidel.

    Je to pro mě velká sociologická záhada.

    1. Dlouho platilo, že nemocnice má o tím lepší výsledky a nižší úmrtnost, čím kvalitnějšího má patologa….protože on dodával zpětnou vazbu (pochopitelně na úkor své oblíbenosti v řadách internistů).

     Proto se dnes pitvá jen minimálně – snižuje to mj. nároky na důchodový systém.
     No a psát na úmrtní listy z léčeben dlouhodobě nemocných po uplynutí placených tří měsíců furt jedno a to samé by otrávilo i antouška či patologa.

   2. Re: Králík62

    Automobilový průmysl? Doufám, že nepopisujete stav v koncernu VW. Tam to běží přesně naopak.
    Asi takto:
    Zkur*ili jsme v projekci a zejména v technologickém rozvrhu motor?
    NEVADÍ!!!
    Příště ho zku*víme ještě více!!!

    1. koncern? No to snad ne!! Tady na prajzke a zejména za hranicemi kdo nemá VW jakoby nebyl!! Na ostatní auta se dívá zpatra, oktávka musí prostě předjet i kdyby hned měl ťapat na brzdy bo sjíždí z hlavní silnice na Donbas.
     Jinak ale máte pravdu. Kamarádova sestra je provdána v Německu za Srba který pracuje ve vývoji VW a ten říká že ty tlaky na úspory a kvalitu jsou šílené. úspory vítězí.

 9. Honem přemýšlím, jaký oslí můstek sem vyklenout, aby sem včerejší Kellerův článek organicky zapadl.

  Třeba takto:
  Kovid je ve skutečnosti obrannou Boží biologickou zbraní proti 95% nedemokraticky smýšlejícího obyvatelstva Zeměkoule.

  A včil mudrujte, jak tento výrok zpochybnit označením za fejkňůs, aniž by to bylo byl v rozporu s judeokřesťanskými zásadami globálního euroatlantizmu!
  —————————————————————————————————————————————

  Keller bez cenzury: Jan Keller se zamyslel nad některými dopady pandemie v Česku.
  —————————-

  “ Je to již déle než dva roky, co postavili přes Karlův most půl kilometru dlouhý stůl pro pořádání hostiny na oslavu konce epidemie covidu. Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která si oslav užívala spolu s budoucí předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), celou akci zhodnotila slovy: „Já jsem se tam byla podívat, bylo to strašně krásné. Dívala jsem se na ty lidi po těch třech měsících, kdy byli doma. Touží být spolu, radovali se v těch nádherných kulisách.“

  Kupodivu ani „strašně krásná“ hostina epidemii tak zcela neukončila. Vyjádření Českého statistického úřadu ze dne 9. srpna 2022 konstatuje, že počet potvrzených případů v Česku od začátku nemoci přesáhl čtyři miliony, přičemž 40 587 pozitivně testovaných během této doby zemřelo. Kromě škod na zdraví a na životech, kromě enormních ztrát hospodářských a mimořádných nákladů v sociální oblasti přinesla epidemie řadu škod, které bychom mohli nazvat nejspíše škodami kolaterálními. Vyjmenujme stručně alespoň některé z nich.

  Konspirační teorie. Veřejnost je z míst nejvyšších opakovaně varována, aby nevěřila konspiračním teoriím. Jsou šířeny s cílem poškodit demokracii a zpochybnit důvěru občanů v její instituce. Pochopitelně nejúčinnější zbraní proti konspiračním teoriím by bylo vyložit jasně a otevřeně, co se tedy ve světě a kolem nás ve skutečnosti děje. Jakou podobu má toto oficiální vysvětlení v případě covidu? Nemoc vznikla kvůli tomu, že si někdo koupil na jakési tržnici v Číně svoji porci netopýra, kterou patrně v roztržitosti zapomněl dovařit. Celoplanetárním následkům se pak již nedalo zabránit. Chtěl bych vidět jediného racionálně uvažujícího člověka, který pod dojmem takového vysvětlení nepropadne konspiračním pochybnostem.

  Problém expertního vědění. Jedním z příznaků doby zvané postmoderní je, že je zpochybněna autorita odborníků a obecně vědy. V rámci emancipace individua, hlásají postmoderní myslitelé, je nutno uznat, že každý má svoji pravdu. Jsou pryč doby, kdy se odborníci vyvyšovali nad laiky, lékaři nad pacienty a učitelé nad žáky. Tyto formy autoritářství nemají místo ve světě, v němž jsou si všichni rovni, a to bez ohledu na víru, míru předsudečnosti anebo třídu, v níž kdo ukončil základní školní docházku. Covid tuto vlnu boje proti autoritářskému vědění neobyčejně posílil. Jestliže má každý odborník zcela jiný názor, v čem se liší od laiků, kteří se také v ničem neshodnou? Naprostá rovnost všech forem vědění je ideálním předpokladem pro rovnost všech v nevědění. A nyní máme možnost díky covidu právě toto sledovat v přímém přenosu.

  Covid nás dokonale zbavil iluzí o racionalitě chodu státní správy. Odvolávání přijatých opatření a opětné přijímání opatření definitivně odvolaných se stalo jediným platným pravidlem. V nastalém zmatku už nikdo není schopen vyhodnotit, zda v boji s epidemií byla účinnější opatření, která byla přijata po zralé úvaze, anebo spíše ta, která byla přijata nějakým nedopatřením. Nová vláda se od té staré poučila, takže dělá věci naprosto stejně jako ona, přesvědčena o tom, že se v tom stejně už nikdo beztak nevyzná. A tak jsem mohl letos na jaře proniknout na fakultu jedině po absolvování příslušných testů. Musel jsem prokázat, že covid nemám, abych mohl bez obav přednášet studentům, kteří žádnou povinnost testování neměli.

  Covid nás zbavil ovšem také iluzí o tom, že v politice jde snad o sledování obecného dobra. Opět se potvrdilo, že cílem politiky je něco úplně jiného. Nejde o to, sloužit nějakému veřejnému dobru, ale porazit odpůrce, který má o veřejném dobru jiné představy než my. Říká se tomu pluralitní společnost a jsou přitom povoleny chvaty všeho druhu. V boji za svobodu názorů vítězí ten, kdo jako prvý sáhne k cenzuře.

  Všechno to a spoustu dalších věcí nám přinesly během posledních dvou a půl let následné vlny covidu, o němž nemají nejen odborníci, ale dokonce ani laici stále jasno, zda je tak nebezpečný, jak se o něm říká.

  Žádná hostina na Karlově mostě na ukončení epidemie nerozumu za účasti nejvyšších státních činitelů se zatím neplánuje.
  Mohl by na ní vystoupit třeba momentální ministr zdravotnictví a připomenout prohlášení odborníků z pařížské fakulty medicíny vydané v roce 1350 v reakci na vlnu černého moru. Doslova v něm stálo: „Nemůžeme opomenout říci, že jelikož je epidemie výrazem boží vůle, nemáme jinou radu než se této vůli s pokorou podřídit, aniž by se přitom opomíjela doporučení lékařů.“

  Taková moudrá slova by byla jistě v plné shodě s propracovanou linií vládní politiky.“

  1. Omlouvám se – ale ono to několik minut po odeslání FAKT nebylo na skle!
   (Na druhé straně – přijde mi to natolik dobré, že si to snad zaslouží vyjít i stereo.)

 10. Situace se změnila. Nerozhoduje množství základen, které jsou čistě nákladovou položkou, a při existenci zbraní globálního dosahu ztrácejí na významu, ale množství produkčních center a všeho co s nimi je spojeno. Rozhodujícím dlouhodobým strategickým faktorem je produkce a reprodukce.
  Možnou výjimkou jsou základny přinášející významnou výhodu, například snížení strategické hloubky protivníka a ochranu těžby zdrojů v cizině a obchodních cest. Například USA na Ukrajině, Čína v Africe. Tohle Rusko zarazilo. Třebaže podle mého názoru méně efektivně než velení předpokládalo. Proto průběžně mění cíl a operační plán tak aby zvýšené transakční náklady byly vyváženy vyšším ziskem. Není to taková hitparáda jak říká tamní propaganda, ani takový průser jak říká zdejší propaganda.

 11. Neco pro Vidlaky z AK:
  Údaje zveřejněné Národním statistickým úřadem ukazují, že Čína letos zaznamenala nárazovou letní sklizeň. Nejlidnatější země na světě a také největší producent obilí, Čína dokázala nakrmit 20 procent světové populace méně než 9 procenty světové orné půdy a produkuje čtvrtinu světového obilí. Tento výkon je velkým příspěvkem ke světové potravinové bezpečnosti.
  Za současnou celosvětovou potravinovou krizi je zodpovědných několik faktorů. Ze střednědobého a dlouhodobého hlediska, v roce 1990, rozvinuté země, zejména Spojené státy, začaly používat obilí jako prostředek invaze. Díky rozsáhlé mechanizaci produkce obilí a z ní plynoucím nízkým nákladům se americkým prodejcům podařilo levně prodávat obilí do rozvojových zemí ve velkém množství, čímž podkopali zemědělství v těchto zemích a manipulovali s jejich trhy s obilím. Po celá desetiletí dominovaly globálním cenám potravin čtyři společnosti – Archer Daniels Midland, Bunge and Cargill ze Spojených států a Louis Dreyfus z Francie, které kontrolují 80 procent obchodu s obilím po celém světě.
  Využívání obilí pro průmyslové účely ve vyspělých zemích také stlačuje globální dodávky potravin. Podle výzkumu čínské firmy China Futures, která obchoduje s futures, se v současné době 36 procent kukuřice vyprodukované ve Spojených státech používá k výrobě etanolu. Čtyřicet jedna procent sójového oleje vyrobeného ve Spojených státech a 20 procent z toho vyrobeného po celém světě se používá k výrobě bionafty. Šedesát čtyři procent řepkového oleje v Evropské unii a 20 procent světového se také používá pro bionaftu. Obrovská průmyslová poptávka po obilí je proto zodpovědná za prudce rostoucí ceny potravin a nedostatek potravin.
  V posledních letech světem otřásla pandemie COVID-19, extrémní počasí a geopolitické konflikty, které narušily produkci potravin a dodavatelské řetězce. Raketově rostoucí ceny obilí tlačí nízkopříjmové země do vážné potravinové krize. Zasažené La Niña, periodickým ochlazováním povrchových teplot oceánů v tropickém Pacifiku, které může způsobit extrémní povětrnostní podmínky, v letech 2020 a 2021 brazílie zažila vážná sucha a pokles produkce sóji, zatímco jihovýchodní Asie byla zpustošena dešťovými bouřemi, které vedly k poklesu produkce rýže a palem. Rusko-ukrajinský konflikt blokuje vývoz obilí z těchto dvou obilnic. To poslalo globální ceny obilí na stratosférickou úroveň. Futures na pšenici jsou nyní oceněny o 40 procent výše než před konfliktem.
  Navíc je třeba vinit plýtvání potravinami v některých rozvinutých zemích. Ve Spojených státech činí vyřazené potraviny 150 000 tun denně, 12 procent obilí a 39 procent zeleniny a ovoce. Třicet milionů akrů obilí, které tvoří 7 procent zemědělské půdy v zemi, končí každý rok v popelnicích. Celkově to dělá ze Spojených států největší plýtvání potravinami na světě.

   1. Přesně tak, a je tam ještě jeden aspekt. Intenzivní zemědělství je extrémně náročné na půdu, vodu, biodiverzitu a další zdroje. Navíc, na rozdíl od průmyslu či těžby, působí na obrovských plochách. To vše je cena, kterou rádi zaplatíme, když jde o jídlo … ale je to cena přílišná, když lze tyto tlaky nahradit například těžbou.

    Ropa a uhlí rulez!

 12. Tak jsem se těšil na diskuzi (protože na té se vzdělám stejně dobře jako na předloze – článku), ale najednou jsem zjistil, že čtu příručku o projektování železnic. Nic proti obecnému vzdělávání (pokročilá skleróza mě umožňuje každý den získávat stále více poznatků), ale musel jsem se vrátit zpátky k Vidlákově článku, abych zjistil, že jsem tady dobře.
  Uklidnilo mě, že jsem tady dobře.

 13. PRIMITIVNÍ ÚVAHA
  Chceš – li položit USA, tak :

  1. Zařízni surovinové zdroje v Africe

  2. Dej třetímu světu technologie, infrastrukturu a vzdělání, protože ze vzdělané vrstvy se rekrutují stáníci, kteří neprodají své suroviny pod cenou.

  3. Podpoř genderové blouznění a woke kulturu na US univerzitách.

  4. Pootevři dveře do Střední Ameriky, aby si hispánci vzali zpět svůj JIH a naředili nesnášenlivé protestanty.

  5. Zajistí levné suroviny kontinentální Evropě, neboť její výrobky konkurují těm americkým.

  Howg, domluvil jsem.

  1. Síla USA stojí a padá na neporazitelné armádě a s tím související moci vynucovat „pravidla“. Jedním z klíčových je fiat dolar a na něj navázaný finanční a obchodná systém.

   Takže je potřeba zajistit obranyschopnost a systémy plateb, obchodování na USA nezávislé.
   A k tomu určitou stabilitu a jistotu, že odklonění od USA nepřivede k humanitárnímu bombardování atd.
   Tedy se to týká zpočátku jen silných hráčů, kteří si musejí svoje místo na slunci vybojovat. Pak jejich satelity a pak se uvidí, jak to dopadne.

   Není potřeba nějak přeceňovat svoji roli, ale na druhé straně je dobré nebýt za vola jak generál Pavel v roce 1988. Minimálně je dobré to umět sehrát tak, aby země moc neutrpěla a především se nestala zástupným bojištěmi silných kusů, jako Ukrajina.

   V době studené války umělo tuto roli dobře Finsko, dnes řítící se do role právě toho zástupného bojiště USA. Naopak, abych, dal příklad z druhé strany, Maďarsko se zdá, že začíná pomýšlet na vlastní promaďarskou politiku a vybalancování vlivů.

   USA se vnější silou jen těžko nějak dají zničit, je to velká průmyslová země s gigantickým potenciálem v obyvatelstvu. Ale oni si to do jisté míry zařídí sami a dokáží i občanské války na vlastním území, takže tohle je spíš na jejich volbě. Ztráta dominance a důsledky z toho plynoucí mohou přinést nečekané zvraty, což bude taky záležet na oponentech, jak daleko buou chtít zajít.

   A taky v neposlední řadě je teoreticky možné i to, že z USA v případě nedobré perspektivy odejde ta skupina, pro kterou byly USA realizací a realizátorem jejich plánů. Tak, jak Napoleon a nestabilita v Evropě byly impulsem pro přesun některých do Ameriky, stejně tak mohou změnit realizační team i někdy v budoucnu. Anebo se přesune i centrum řízení na jiné rodiny.

   1. Kdyby USA bombardovaly Bělehrad kvůli tomu, že nechce uznat nezávislost Kosova, tak bychom museli od roku 2014 bombardovat Kyjev kvůli Krymu nebo LDNR.
    A Madrid kvůli Katalánsku.

    Takže ano, USA barbarsky bombardovaly Srbsko z geopolitických důvodů.

    1. Zastavit válku je lepší tím, že zastavíte agresora, jímž byli kosovští Albánci. USA tam měly v plánu postavit největší základnu široko daleko a Srbsko se k tomu stavělo negativně.
     Prostě klasická situace.

     Kdybychom zbombardovali Kyjev už v roce 2014, když tam začaly násilnosti organizované USA, tak bychom taky byli zabránili válce. Možná se bude brzo uvažovat o humanitárním bombardování Washingtonu….

     Lidé v Česku si všímali té války od počátku a mnozí si byli schopni uvědomit už tehdy, oč tam jde. Nebylo to většinou úplně černobílé – zato ta kosovská epizoda byla podle docela klasického mustru.

     1. I kdybychom pracovně přijali tuto tezi (že útok byl proti tomu, kdo se bránil nezávislosti odtrženého území agresivně) , tak by asi analogicky musely USA bombardovat Kyjev v roce 2014.
      Jelikož v této kauze naopak USA vystupovaly jako iniciátor, je asi evidentní, že tímto způsobem nelze dění interpretovat.

      Proběhlo to prostě podle klasického scénáře, kdy si USA vyberou nějakou hodně agresivní a fanatickou skupinu, radikalizují je a použijí proti tomu, kdo se nepodřizuje, nebo ne dostatečně rychle a radostně.
      Většinou to pak propaganda hlásá jako podporu bojovníků za svobodu, demokracii… anebo prostě podpora proamerických sil.

      Je vidět, že na vás to funguje dobře.

      1. Pane gogo, cenzor mi opět zařízl přístup z wifiny. Už mě nebaví psát dlouhý příspěvek zcela zbytečně (neobjeví se), protože moje názory jsou cenzorem chápány jako nebezpečné. (Tohle píšu připojený přes data.)

       Jestli chcete v diskuzi pokračovat, můžeme si vyměnit emaily. Po tomto příspěvku mě cenzor zařízne i přístup přes data, ale po pár dnech to zase zpřístupní, takže si email vyměnit podaří (jestli tedy máte zájem).

       Naopak. Tento příspěvek jsem vytáhl ze spamu. Jen si ty adresy vyměňte – kdybych se stal balvanem, který zatarasil někomu cestu ke štěstí, to bych si opravdu vyčítal.

       Zakladatel

     2. Myslím, že v těch zemích to bylo tehdy téměř neprůchodné.
      Kosovo byla výhra – základna, osvědčení islamští extremisté a geopolitický zisk.

     3. A Cerna Hora tvorila v roce 1999 zbytkovou Jugoslavii… se Srbskem. Chapu, v te dobe jsi jeste nebyl na svete, ale… prekvapko!

 14. Úřady v Minneapolisu se rozhodly propustit bílé učitele, aby „bojovaly proti diskriminaci“, píše Fox News.

  Podle nové pracovní smlouvy mohou být v případě nutnosti snížení počtu zaměstnanců nejprve propuštěni bílí učitelé. Učitelé jiné než bílé pleti budou přijímáni přednostně.
  Školský obvod zdůvodňuje propouštění na základě barvy pleti „nápravou diskriminace z minulosti“ a zvýšením „rozmanitosti“ ve školách.
  Člen výkonné rady Minneapoliské federace učitelů Edward Barlow také řekl, že tento model by mohl být vzorem pro personální politiku ve všech školách ve Spojených státech.

  1. Takže nerozhodla, ale „mohla by“. Což je trošku rozdíl. A jde pouze o učitele s definitivou.
   Navíc – 60% minneapoliských žáků a studentů veřejných škol jsou různě barevní, zatímco „nebílých“ učitelů s definitivou je pouhých 16% a učitelů s termínovanou smlouvou 23%.
   https://nypost.com/2022/08/16/white-minnesota-teachers-would-be-laid-off-first-under-new-contract/

   POKUD mají k dispozici barevné KVALIFIKOVANÉ učitele, avšak dosud byli preferováni bílí učitelé, jde jen o srovnání poměru.

   Čili to je s rasovou diskriminací úplně obráceně.

   1. To je ta věčná otázka, co je rasismus. Jestli je to jen když běloch potlačuje černocha, nebo i když černoch potlačuje bělocha.
    Já mám rád symetrie, takže mezi oba jevy dávám rovnítko.

    A k tomu tématu – jestli má škola poskytovat vzdělání, tak by kritériem neměla být barva ksichtu, ale odbornost a kvalita.

    Možná by se nad tím dalo zamyslet v našem kontextu – jestli je v nějaké městské čtvrti škola, kam chodí 80 procent Cikánů, tak si nejsem úplně jistý, jestli ta škola zlepší svoji kvalitu výuky tím, že odsud povyhazujeme učitele- Necikány a přijeme za učitele Cikány.

    Podle mě to prostě závisí na metrice – co kdo od školy a učitelů očekává, že by měli plnit za funkci.

     1. Myslím, že má gogo pravdu. Co se Vám na jeho příspěvku nezdá? Co je to ta Vaše „skvostrná pirueta“?

      1. Taky by mě to zajímalo. V článku se píše, že barevní mají oproti bílým doložku, že budou mít přednost, zhruba řečeno.
       A je to kvůli barvě kůže, ne kvůli odbornosti a kvalitě.
       Je to prostě analogie toho, že bychom do cikánské školy prosazovali přednostně cikánské učitele. Je to dobře nebo špatně?
       Záleží na hledisku. Jeslti je prioritní, aby tam byly stejné proporce podle barvy ksichtu, tak je to dobře. Jestli je prioritou, aby ti žáci dostali v rámci možností co nejlepší vzdělání, tak je to asi špatně, protože kritérium by pak neměla být barva, ale kvalita výuky.

       Občan se bude patrně točit na tom „při stejné kvalifikaci“ .. že jako je jedno, kterého nechají. No.. do školy jsme chodili, představu toho „je to jedno, kterého“ asi máme.

       Daly by se například udělat odborné testy učitelů, zaslepené a tím by mohli vybrat „lepšího“ nerasisticky.

       Ale asi je všem jasné, o co tam jde….

       1. Samozřejmě, že pirueta.
        Klasická únikovka – US „nebílí“=evropští Cikáni.
        Sice moc dobře víte. že to je naprostá blbost, ale přesto jste se jí chopil, protože nemáte argumenty.

        US rasová segregace sice byla oficiálně zrušena před necelými 60ti lety, ale v lidech je zažraná jak veš dodnes. Což nejspíš také dobře víte.
        Adopce bílého dítěte do barevné rodiny? Nemyslitelné. Barevný učitel nebo dokonce třídní v bílé škole? Vyloučeno. Dokonce i v barevných školách to jsou zlomky oproti bílým učitelům. Barevný policista v bílé čtvrti? Nepřichází v úvahu.
        Barevný žák, student, zaměstnanec musí podávat vyšší výkony než bílý a musí neustále dokazovat, že si „privilegium“ studovat či pracovat s bílými zaslouží.
        OFICIÁLNĚ sice mají stejná práva a povinnosti jako bílí, ale REÁLNĚ jsou dál podlidmi.

        Takže znovu – POKUD má Minneapolis k dispozici barevné učitele, není nejmenší důvod, aby na barevných školách byli skoro všichni učitelé bílí.
        Do bílých škol je nikdo necpe.

   2. Ať to přebírám, jak to přebírám, už jenom úvaha nad tím (to je to „mohla by“), že by bylo možné přednostně propouštět bílé učitele, aby se „srovnal poměr“, je rasismus jak noha. Ruku na srdce: kdyby to někdo postavil obráceně, vy byste hned o rasismu psal – či snad ne?

    Nejsme-li rasisty, jediným možným kritériem výběru učitele jsou jeho odborné schopnosti, nic jiného.

    Rasismus není nic, nač by mělo být lidstvo hrdé; ale nelze jednu formu rasismu anulovat rasismem opačně polarizovaným. Když si to promyslíte, uvidíte, proč.

    1. Absolutní převaha bílých učitelů na školách pro převážně nebo zcela BAREVNÉ žáky a studenty JE rasismus jak vyšitý.

     1. Občane, rozpor mezi Vašimi příspěvky, pokud jde o hledisko „racionální“, mne vede k úvahám, zda jste jeden.

   3. Tak já samozřejmě nevím, a Vy také ne, jaké požadavky na učitele mají v Minneapolisu, ale za to mám docela dobrý přehled o jedné nadnárodní firmě odtamtud co se týká IT specialistů. Náš dobrý známý pracuje jako „ajťák“ v české firmě, která je partnerem nadnárodní firmy v USA. A to podotýkám že je takový mírný sluníčkář a i on říká, že tam není snad jediný specialista přes počítače černé pleti. Jsou tam Asiaté, Indové, běloši ale jen jeden černoch na manažerské pozici, který vlastně nemá s IT moc společného. Prostě, i podle něj, černoši asi nijak v tomto oboru nezáří, jinak by to bylo jistě znát i na tomto poli. Je to samozřejmě jen jedna firma i když dost velká, ale značí to, že firmy jako takové ještě na odbornosti trvají, bohužel na rozdíl od třeba školství.

 15. Telegram Ukrajina
  Plyn je na rekordní úrovni, jeho cena je již 2 500 dolarů.

  Již delší dobu píšeme (https://t.me/legitimniy/12977), že cena plynu by se na podzim/zimu mohla vyšplhat až na 4 000 USD, což by byl pro evropskou ekonomiku velmi silný úder.

  To představuje hrozbu i pro Ukrajinu jako celek, a to jak vnější, tak uvnitř země.
  Vnější, dají nám ještě méně peněz, protože sami šetří .
  Vnitrostátní sazby se musí zvyšovat, protože ve státní pokladně nejsou peníze na opravy v oblasti bydlení a komunálních služeb. Hrozí tak opotřebení vodovodních sítí s možným rozmrazováním a katastrofami v zimě, jakýsi „Alčevsk 2.0“. Dlouhodobé výpadky atd..

  Zima se blíží. Doporučujeme vám, abyste se raději připravili, než abyste doufali v populistickou moc.

 16. Pokud jde o ty letadlové lodě, Čína doplňuje kapacitu (https://www.denik.cz/ze_sveta/cinska-letadlova-lod.html). Ale hlavně už teď má nástroje pro udržení lodí protivníka ve vzdálenosti, která zásadně omezí využitelnost startujících letadel. Udávaný dolet DF 26 B je 4000 km, cena rakety je ve srovnání s hodnotou letadlové lodě nepatrná. (https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/jihocinske-more-cina-usa-balisticka-strela-letoun-napeti.A200827_180813_zahranicni_jhr). Takže nakonec by se mohli dohodnout „po dobrém“.

 17. Když se podívám na mapu, tak Evropa je jen slepé střevo na nově se rodícím těle. Pokud nebude tělo trápit, nechají ji na pokoji, pokud bude tělo trápit, čeká ji appendektomie.

 18. Jen bych to, Vidláku, ještě doplnil o velmi aktivní účast EHS/EU na rozesrání veškerého svého sousedství. Trvá už třicet let a začalo to Jugoslávií – výsledkem je zislamizovaný a ekonomicky zhroucený Balkán.
  Depopulované a ekonomicky zhroucené Pobaltí.
  Depopulovaná a ekonomicky zhroucená Ukrajina.
  Rozj…ný sever Afriky.
  Destabilizovaný válčící BV.

  Evropa tu sebevraždu páchá 30 let a její „lid“ na to dodnes ani „ň“.

     1. Evropu znasilnili už při jejím vzniku. To se bůh Zeus kvůli tomu přeměnil na bílého býka a ošustil a pak opustil dívku stejného jména ona se pak naštěstí i s děckama vdala za krále a žila na Krétě,takže pohoda.

     2. Re: skylla

      Doporučuji návštěvu Ukraruiny a Bosny, případně nějaké minimum infošek o současné situaci.
      Bosna je velmi podobná sudu, naplněnému střelným prachem. Anebo ne, NPK smíchané s naftou úplně stačí. Teď se čeká jen na první jiskru.
      A do toho dovoz hnědáků do Frankrajchu, kteří už dost dávno ovládají značné části velkých měst.
      Je vám to málo?
      Asi jo…

       1. Re: skylla

        Spolek eurogaunerů není živ z toho, co rozjebe – já dodám – bohužel.
        Spolek eurogaunerů si tiskne své vlastní prachy pod ochranou soudruha UŠÁka, proto tento spolek zdánlivě prosperuje na úkor převážného zbytku světa.

       2. Vy jste nějak uspěchaný/á. Svět má zcela jiné hodiny než vy. Podívejte se třeba na ukrajinskou ofenzivu u Chersonu. Před měsícem podle Britů začala masivním útokem. Zatím to vedlo jen k tomu, že ruští velitelé utekli a na lodičkách přepluli za Dněpr.
        S EU to také chvíli potrvá, Těhotenství 3/4 roku, výchova džihádisty 15 let.
        Moje kočka také žije jen současností.

     3. staci skocit do Bruselu, Pariza ci Viedne. To mnozstvo inohodnotoveho obyvatelstva spolu s nasimi elitami, ktore presadzuju napr. u nas inkluziu, takze vsetci sa prisposobuju najslabsim ziakom, ktori povodne mali byt v specialnych skolach, to proste tu zmenu presadzuje a presadi…..viditelne vysledky este chvilu nebudu, ale podhubie uz je. Aj my teraz pozerame, co sa budovalo poslednych 30 rokov a divime sa, ake elity sa presadili do politiky, neziskoviek, medii……a vsade defacto naraz. A narody ani nevidia, ze je to cesta do pekla. Holansko chce obmedzit polnohospodarstvo, poslednych x rokov o tom hovorili a predsa su vo vlade ti, proti ktorym teraz protestuju. V EU sa stale riesil green deal a keby Ukrajina pockala este par rokov, tak vacsina jadroviek by sa zlozila/zastavila/demontovala. O 5 rokov by boli energeticke dosahy este tvrdsie a horsie. Ale predsa sa v EP stale presadzuju ti isti……a nikto, ani ekonomicke elity, proti nim nepresadzuju do politiky niekoho normalneho. Europske tajne sluzby rovnako odstrania Stracha v Rakusku ale neodstrania zelenych, ktori hudia tuto muziku cely cas….a teraz sa vsetci cuduju

  1. Však říkám… jmenovaný se bránil tak vehementně, že jsme se brzy bránili my. Můžou poměřovat HDP jak chtějí, mohou poměřovat prázdnotu regálů, mohou si desetkrát kecat, že rubl není volně směnitelný, ale nemám pocit, že by se v Rusku báli nadcházející zimy.
   Když vidím, jak tady v Ojrópě všichni nadskakují a lomí naprázdno rukama, tak je jasné, kdo je na tom hůř. A Bidenovi se to doma také dost sype.

   Teď ještě Gazprom zavřel plyn do Pobaltí, protože tek dlouho tam pokřikovali nadávky, až se jim to podařilo… To bude první kousek té evropské solidarity v praxi…

   1. Přidám k tomu, že Bulhaři se rozhoupali a šli do Gazpromu s tím, že nakoupí plyn za rublíky. V Gazpromu řekli nemáme zájem.

    1. Presne tohle jsem tu rikal uz nekolikrat. (nechlubim se)
     Porad slysime, mimo jine od Rajchla a dalsich ruskych svabu, ze musime prestat kupovat predrazeny rusky plyn pres Nemecko a uzavrit dlouhodobe smlouvy s Gazpromem, jako maji Nemci a Madari.
     Samozrejme to nahlas nikdo nerekne, ale vsichni maji na mysli za ceny, jako maji Nemci a Madari.

     Celou dobu rikam, kde berou tu jistotu, ze i kdyby se nakrasne zitra vydala ceska delegace do Moskvy s prosikem, ze se tam s nima nekdo bude bavit? Nerukuli ta blazniva predstava predlonskych cen.
     Jako trh jsme pro ne nezajimavy. Nabidnout nemame co.

     Takze si myslim, ze s tim rusti svabi sermuji, protoze na to hodle lidi slysi. Vlastni penezenka predevsim.
     Ne ze by to nebylo spravne reseni energetickeho pruseru, ale mysli, ze vsichni vedi, ze je to hlavne u nas nepruchodne, tak to maji za jeden z hlavnich bodu programu.
     Opravdu si myslite, ze by to proslo pres jedine spravnou ceskou televizi? Pres jistou ambasadu? Pres neziskovky z miliardami rozpoctu?
     A kdyby nahodou, tak nas Rus posle do hajzlu, jako toho Bulhara.

     1. Tak přece to musíte brát trochu komplexně.
      Kdyby kolaboranti nerozjeli akce proti Rusku, což dělají kontinuálně, ale opravdu extra intenzivně asi 2 roky, tak by nebyl nejmenší problém např. v roce 2019 (z hlediska vztahů s Ruskem) sepsat kontrakt na plyn. Nejspíš i v roce 2021 do Vrbětic, možná i po nich po výměně vlády.

      Když sousedovi hážete do oken hnůj celý rok a pak si k němu přijdete pro vodu, tak asi nemůžete čekat extra přijetí.

      Maďarsko se tak tupě nechovalo, tak má plyn. Německo dokonce riskovalo humanitární bombardování od USA za NS2 – takže mají plyn také a nám ho přeprodávají za desetinásobek. Jejich kontrakt je delší než život té vlády, tak dobíhá. Je otázka, jestli a za jakých podmínek podepíší nový.

      Když banda zrádců a tupců zajistí, že s námi nikdo nic nepodepíše, tak to nemůžete dávat za vinu těm, kteří před tím varovali.
      A my ani přesně nevíme, jestli by Gazprom nepodepsal, problém je ale taky v tom, že jedna věc je něco domluvit a něco jiného je to fyzicky dodat.

      Po cestě k nám je totiž Polsko, Německo a Ukrajina. Nad tím USA, které likvidují všechny pokusy o normalizaci nebo racionalizaci vztahů, zejména likvidují pokusy o odběr plynu z Ruska. Všichni ti budou totiž blokovat jak kontrakt, tak fyzicky i plyn.

      Takže z mého hlediska, dokud budeme v područí EU, Německa a USA, tak si nikdo se smlouvou na plyn netroufne ani přijít. V tomto je dobře, že to opozice otevírá aspoň jako téma. A kdyby už náhodou se dostal k moci Rajchl, tak samozřejmě by musel napřed bojovat s nepřáteli – Němci, USA a EU, aby vůbec byl schopen zajistit napříkad jen tu platbu. Copak si myslíte, že by mu neobolševici dovolili jen tak obchodovat v rublech? To mohou jen USA a Němci, oni nakoupí a nám prodají za dvacetinásobek.

      Nehledejte vinu v opozici, když je v kolaborantech a jejich loutkovodičích.

      Bylo by správné a přirozené prostě mít spolehlivou trubku z Ruska a smlouvu na dodávku nezávislou na Německu nebo USA.

     2. Pak ovšem hrozí to, co je vlhkým snem všech sorosovců, a to, my chcem koupit ruský plyn, on nám ho neprodá, tak hrrr na rusa a vezmem si ho po zlém. To je tím nejvyšším možným ziskem těchto skupin a totiž, že sami lidi půjdou jako stádo do boje dobrovolně.

 19. OT: Včera se tu někdo ptal, jak to vypadá s šéfem wagnerovců Prigožinem, protože ukrajinské zdroje tvrdí, že je zabit. Tady je jeho fotu uprostřed ruin jejich centra v Popasné.
  https://t.me/rsotmdivision/460?single
  Překlad textu pod fotkou
  Hrdina Ruska Andrej Bogatov se s námi podělil o fotku pořízenou včera v Popasně. A popsal „Hledáme s Prigožinem jeho tělo 😂“

 20. Lehké OT pro Homéra, Králíka a ostatní diskutéry.

  Včera jste načali téma Avdějevka a ostřelování Doněcka z tohoto místa, jakož i totální neschopnost RA tuto lokalitu vyčistit a zajistit v D. konečně klidný život.

  Můj názor.
  Klid v D. je to nejhorší, co by mohlo ruskou a proruskou stranu potkat. (Teď se dobrovolně přiznejte – kolik z vás si myslí, že se Targus zbláznil v přímém přenosu?)

  Takže jinak.
  Co je na této válce – pardon – spešl operaci poněkud neobvyklé?
  Je to skutečnost, že Ivani jen radí a pomáhají, zatímco špinavou práci bigošů a blátošlapů odvádějí pěšáci z Donbassu.
  Co řekne každá máma svému Ivanovi?
  „Jdi bojovat a vyžeň odsus Vasila, vždyť se tu (v Doněcku) nedá normálně žít!!!“
  Co udělá Ivan?
  Bez keců půjde na Vasila, bo jeho stará mu sice navařila, vyprala a podržela, ale doma dělá peklo, bo furt bomby na bazaru (bazar je tržnice, převážně se žrádlem).
  Šel by Ivan na Vasila, kdyby už byl Vasil někde v prdeli – pardon – kdyby Vasil kopal zákopy u Dněpru?
  Správně – Ivan z Doněcka by na nějakou službu vlasti hodil párek.

  Výsledný efekt tohoto postupu?
  Ivan z Doněcka už nikdy dobrovolně nevydá Donbass Vasilům z Kyjeva.

  1. To je logicka uvaha. Mam ale dotaz, ktery jsem tu uz vznesl- az Ivan z Donecka dosahne hranic sve zeme, co bude dal? Bude bojovat i na zapadni Ukrajine, aby naplnil ukol, zadany Kremlem? Po osmi letech sve soukrome valky?

   1. Oni Ukři ve své neskonalé chytrosti udělají něco, co bojovníky DLNR neskutečně naštve.
    Třeba dostanou lepší munici do HIMARSu a místo, aby zlikvidovali ruské velitelství, tak to nasměrují na luhanské nádraží a doněckou tržnici, případně v dopoledních hodinách trefí školu nebo školku, nemocnici nebo polikliniku.

   2. Re: Stridor

    Protidotaz – vy znáte úkol, který byl zadán z Kremlu Ivanovi? Vsadím své nedělní botky, že ani náhodou, ani omylem.
    A vsadím své kalhoty, že jej teď v tomto čase neznají ani v Kremlu.
    Jak správně napsal pan Králík62, Ivani jednoduše těžce podcenili situaci a nálady obyvatel na území ovládaném Kyjevem. Proto odchod od Kyjeva, proto pomalý postup na Donbassu, proto přechod na opotřebovávací válku, proto čekání na generála Zimu (ovšem nikoli Pepka Zímu a jeho dechovkové pořady).
    Prostě – alea iacta est, kostky byly vrženy dosti patetickým výrokem Putina – „Čím by byl pro Rusy svět bez Ruska!“
    Když jsem četl tuto větu poprvé ihned jsem si uvědomil, že Ivan už jde na krev a první střet, následující po tomto prohlášení, se změní na bitvu Ruska proti „zbytku (toho našeho a jedině správného) světa“.

    1. Konecne budu mit poradne nedelni boty!
     Plan Kremlu preci zname, je jim denacifikace.
     Vychazim z paralely s Nemeckem, ktere bylo cele dobyto a presto se denacifikace nepovedla.
     Tedy predpokladam, ze na dalku nepujde udelat uz vubec nic a ze dobyti celeho uzemi je tu podminkou.
     Vlastniho procesu denacifikace se nedotykam. Co sam nazev znamena, koho vsecho se to tyka, jake metody budou pouzity a tak dale, to mi neni vubec jasne. A troufnu si rici, ze Kremlu take ne.

    2. Úplný súhlas. Bolo to vidieť na propagandistických videách Kremľa asi pol roka pred vojnou a je to vidieť aj na videách teraz a už som to sem písal, že VVP by neriskoval takú svetovú potupu a ďalšie zadržovanie kvôli Donbasu. Ale tak stále sa môžem mýliť a dúfam, že aj budem.

   3. Ruda armada se taky nezastavila na hranicich osvobozeneho SSSR, dosla az do Berlina, cilem bylo zniceni fas/nac systemu.
    Vime jaky cil maji armady LDNR nebo RF ?
    Porad plati Putinova slova o hranicich NATO z roku 1997 ?
    Pokud ano, tak se bude (casem) bojovat i na (nejenom) zapadni Ukrajine.

    1. Re: Homér

     Putin a jeho generalita nejsou bandou idiotů. Proč by si natahovali logistické trasy, když jim všecko dobrovolně nataháme až na Donbass?
     Už jsem tu psal – tuším včera, že naše muničáky jsou více méně prázdně a vyrábět není z čeho, bo zdroje energie jaksi nejsou, resp. je jich docela málo i pro normální život.

     1. U nás v práci sa boli pýtať z nemeckej firmy, či by sme im nevedeli rozvárať obrnené vozidlá pre ukrov, lebo to nie sú schopný spraviť sami a to im sľúbili nejakých 100 ks.

     2. Jedno je jisty a kazdymu, prchaji kazdej den ,az nekam za Moskvu..
      Na tom se vsichni shodnou.
      Akorat to berou oklikou..

    2. Taky to tak vidím. Ne že by to muselo takhle proběhnout, ale takový PLÁN u USA byl a je. Místo přímé války Rusko-USA přes Beringovu úžinu nebo nějaké mořské boje, se bude podle US tradic starých 70 let bojovat proti Rusku cizíma rukama na cizím území.
     Jsme pro USA takovým Afghánistánem nebo Ukrajinou – naše papaláše dosazují, úkolují a naše zem je v jejich plánech předurčena jako bojiště s Ruskem v jejich zájmech a my jako spotřební materiál.
     Buď krachne Rusko, nebo USA nebo se nějak domluví, anebo se občas některé země vzepřou a ta čest být americkým bojištěm a masem pro kanony se přenese na ochotnějšího. Všimněte si ale, jak přeochotní jsou pětikolaboranti dnes a jak neuvěřitelně servilní a ochotné byly prakticky všechny vlády předchozí. Takže ten vzdor neočekávejte, pokud budete uvažovat pro volby jen lidi, co už „mají zkušenosti“. Většina z nich plus minus pojede stejným korytem.

     1. Jenže pokud bude majitel proti vám štvát pořád jiné a nové psy, tak pokud nechcete být pokousán, eliminujete toho majitele. To tedy bude setsakra těžký úkol.

     2. V Rusku se v poslední době odehrály tři důležité události .
      1) RF novým zákonem změnila podmínky provozu na Severní mořské cestě.
      2) Rusko si nárokuje jiné hranice v Beringově úžině. Jde o státem řízenou akci.
      3) Samoděržavici vyvolali diskuzi, že by USA měly vrátit Aljašku. Obchod byl v roce 1867 podepsán i ratifikován, ale podmínky smlouvy podle samoděržaviků nebyly ze strany USA dodrženy, a proto je smlouva neplatná.
      Souboj o nerostné bohatství v Arktidě nabírá na obrátkách.

      1. Bod 1 by ještě byl pochopitelný asi se bude jednat o cestu která byla podél pouze ruské státní hranice a pak, mezinárodní vody- nebo spíš led. ale bod 2 a natož šílený bod 3?
       Nemyslím si, že by lidští obyvatelé aljašky sami dobrovolně chtěli připojení k Rusku, tudíž, referendum jako v případě Krymu a- výsledek by byl zřejmý.

      2. tu Aljašku jsem zaznamenal už nějak před rokem, i víc .. bral jsem to jako popichování.
       Tak že by to zase oprášili a Kreml jim dal zelenou v trollení?

  2. Já souhlasím. Váš výklad je víc než pravděpodobný. Taky to jasně zaznělo v proslovech luhanských dobrovolníků. Že jejich LNR je už svobodná, ale oni vědí jaké je to žít pod obstřely, proto když vidí situaci Doněcku, tak jsou DNR na pomoc.
   Už pár týdnů trvající rozhazování „lepestků“ po Doněcku vyústilo v pravidelné tklivé reportáže na prvním kanále ruské televize. Přestože odminování už proběhlo, v Doněcku jsou i v poledne ulice téměř prázdné, neboť stále trvá doporučení nevycházet, tak každý den na „lepestok“ pár lidí šlápne. Ještě pár zmrzačených dětí a matky zpoza Uralu dotáhnou smykem své synky do náborové kanceláře ruské armády. O nátlakových aktivitách manželek v rodinách s malými dětmi nebudu pochybovat.

   1. Tak co je rozdíl, který ty bereš jako samozřejmost, ale na západě není, že ta mamina je ochotná poslat toho svého bojovat, jasně bylo by lepší kdyby nemusel, a zůstal doma, ale přesto pošlou…
    To samé i „rozvojový svět“, kdežto západ ne, není ochoten ztratit své syny.
    Když to začalo kolega se mě zeptal, jak to dopadne, tak jsem mu řekl, že sázím na Rusko, protože je ochotno nechat zabít své vojáky, ale západ ne.

    1. To je právě ten rozdíl, který my, odchovanci západních hodnot, prosazujících individualitu nejsme schopni pochopit. Na gymplu jsme měli skvělého češtináře, a tak naše diskuze nad Čapkovou Matkou skončila tím, že je to bláznivá ženská, pro kterou je život cizích lidí cennější než život vlastního syna. To bylo před desítkami lety. Pro ruskou matku je život jejího syna stejně cenný jako život jiných, ale její syn je ten, kdo je schopen tu hrůzu zastavit, to je to první. To druhé, co nechápeme, je, že Rusové cítí povinnost chránit svou zem a svůj způsob života, je to pro ně povinnost/dluh vůči svým předkům-dědům a pradědům. A tenhle pocit povinnosti a hrdosti skvěle pěstují Pochody nesmrtelných. Dokonce i ti Rusové, kteří z Ruska odešli do USA, Austrálie, Izraele atd. pořádají 9.května Pochod nesmrtelných tam v New Yorku, Sydney, Tel-Avivu, letos i v Berlíně. Pro mne schizofrenie, pro ně morální závazek. Tak nějak si pohrávám s myšlenkou, že pokud by to s mátuškou Rusí šlo s kopce, tak se z nich stanou páté kolony.

     1. Osobne nechapem poslat blizkeho do vojny … by som chlapa zakopala u nasich na zahrade, len aby mi prezil, a bol so mnou, aj ked na tajnaka …

      Ale chapem pochod nesmrtelnych. Mne umriet niekto, aby sme mohli my (nie len rodina, ale aj narod) prezit, tak si to budem pripominat, a budem pripominat aj detom. Pretoze taky dlh sa splatit neda.

      1. Za normálních okolností to není tak, že chlap jede do Afriky střílet Nouplísáky, protože to přikázal nějaký pán zpoza ocenánu.

       Chlap jde v normální zemi do války tehdy, když je nepřítel u hranic, nebo když už začal střílet. Chlap řekne ženě, že musí nepřítele zastavit TAM .. protože TAM jsou k tomu podmínky. A tam jsou taky jiné ženské, co mají chlapy. A když je nezastaví tam, tak oni každého chlapa doma snadno zabijí i s jejich ženami a dětmi. V lepším případě jen zabijí. Chlapi se musí nepříteli postavit organizovaně a na opevněných hranicích. Jestli to ženo nechápeš, nedá se nic dělat….

       Válka není výlet na Kokořín.

       1. Zní to možná cynicky, ale chlapi jsou od toho, aby chránili svoji zemi a civilizaci. Když jich padne půlka, bude to tragedie, ale populace přežije. Musí chránit ženy a děti. Doma to dělat nejde, jestli na ně táhne nepřítel.
        Samozřejmě musí bojovat tak a tehdy, aby naplnili účel – zachování své země, civilizace, populace. Není potřeba se nechat postřílet jen tak. Ale to už je jiná otázka.

        1. Tak by to melo bejt a jeste v nekterych zemich to tak je.
         Cili muzeme na K.Capka s klidem zapomenout , protoze do vylozene chlapskych zalezitosti ani maminky nemaji co kecat.
         Chlap ma instinkty a nemusi poradat diskuse. Vo co de.
         Muzou mit akorat poradni hlas, ze maji nejaky zkusenosti..
         K.Capek byl obcas premrstenej v ideologickym humanismu a jeho uplatnovani na narod.

       2. Nene, uz 30 let je normalni jit do valky tisice kilometru od vlastnich hranic.
        Hlavne pokud je tam ropa a dalsi.
        Poslednich par let se tomu rika pokracovani havlovske politiky.
        Asi maji na mysli Havluv dopis Bushovi, aby ten Irak uz konecne napadli.

        Treba tenhle ted vybizi k obchodni valce s Cinou a do huby si bere opet toho Havla.
        Nemysli, ze je to dobre.
        Pokud chteji jeho pamatku nejak zachovat, tak by ho nemeli pouzivat jako unicerzalni kulomet na kohokoli. Kult osobnosti taky vetsina lidi nemusi.

        https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Pavel-Fischer-Pritvrdit-vuci-Cine-Nectime-odkaz-Havla-711469

        1. Já myslím, že toho agenta a kolaboranta zmiňuje správně. Havel by prostě udělal co by mu řekli a ještě něco navíc … určitě by plival jak na Rusko tak na Čínu co by mu síly stačily.
         Copak si nepamatujete na jeho slavné humanitární bombardování?

      2. je potřeba si uvědomit, že když synka budete hejčkat doma, tak brzo dojde i na Vás a půjdete do háje všichni. nebo myslíte ž e za odměnu, že jste synka neposlala Vás nechají v klidu pobývat? jejda

       1. Nie, iba asi este nie je situacia, aby som prekonala vlastny strach zo straty milovaneho … aj v terajsom klidku musia deti (aj manzel) podavat hlasenie ze ‚zivy, zdravy, v poriadku, tam kde mam byt‘ … mozno nejaka chyba v hlave, ale za liecbu nestoji

        1. ju tak takhle jsem to měla nastavené taky. a protože nebyly debily, musela jsem říct kdy asi přijdu a to dodržet. No a protože se to osvědčilo, zavedla a vyžadovala jsem to i já, i když je to dnes lehčí, stačí se ohlásit debilem. Prostě vědět že jsou v pořádku. Co dělají byla a je už jejich věc.

    1. Bývaly případy i dřív…

     Je dobré ho dobře poslouchat a dát si souvislosti dohromady. Aspoň to, o čem jsem tady pár týdnů psal já.

     Pak takovým lidem zkuste tvrdit, že je pro ně výhodné bouchat hlavou do betonu, cíleně nevyhrávat a natahovat tímto způsobem válku do nejdéle. Že to je moc geniální plán.

  3. S tím bych tak docela nesouhlasil, protože Luhanská republika je osvobozená a jejich armáda jede dál. Oni to taky říkali, že budou pokračovat. Avdějevku nebudou dobývat čelně, ale dobytí Písků jim umožňuje pokračovat v obličování Avdějevky. Pěchota tam podle mne nepůsobí klasicky jako za druhé světové, mám dojem, že pouze zajištují prostor, který předtím dělostřelectvo přeoralo a ze sklepů a bunkrů vytáhnou ty, kteří zapomněli utéct.

   1. Já to ještě pro jistotu zopakuju – ruská armáda sestává z kontraktorů. Většina z nich se upsala armádě a nečekali nasazení. Když zjistili, že jim hrozí Ukrajina, prostě odstoupili od smlouvy. Bylo ji zřejmě hodně a stále to pokračuje.

    Kremlovští vytvořili fake LDNR republiky a uznali je. Tam NENÍ formálně Rusko a lze tam dělat různé pokusy a testy. Například tam mají trest smrti. Anebo tam mají totální mobilizaci.
    Takže je potřeba rozlišovat.

    A v těch LDNR taky nabírali lidi na kontrakt – prý typicky na 3 měsíce. Po nějaké době pak vyhlásili tu totální mobilizaci. Takže by bylo dobré vědět, v jakém režimu byli zformovaní ti odpírači. Je taky známo, že kontraktorům ani mobilizovaným často neplatili nic – tedy jejich rodinám.

    Takže ten obrázek situace je dost komplikovaný na to, abychom mohli dělat jednoduché soudy nebo si to romantizovat nějakou divadelní hrou od Čapka.

    Ti chlapi možná měli podle smlouvy bojovat v LNR tři měsíce a rodiny dostávat podporu. A v srpnu je posílají na Avdějevku, manželky dostaly prd a drží je tam i po ukončení smluvního vztahu, nejspíš i výhrůžkami.

    Jedna věc je chápat, že osvobozením LNR (jak to asi chápou), se problém nevyřeší, jiná věc je jít bez reptání na jistou smrt do zbytečné a absurdní operace pod debilním vedením, které si toto dovoluje jen proto, že nemáte status vojáka RF a jste v podstatě v bezprávním postavení.

    1. „Já to ještě pro jistotu zopakuju – ruská armáda sestává z kontraktorů. Většina z nich se upsala armádě a nečekali nasazení. Když zjistili, že jim hrozí Ukrajina, prostě odstoupili od smlouvy.“

     Nevim, kde to berete, ale pripada mi to jako blabol.

     Nastoupim do armady, trenink, cviceni, plat, vsechno bezi podle planu.
     A ve chvili, kdy zacne valka tak najednou odstoupim od smlouvy, protoze s predstavou, ze budu muset jit do valky jsem nepocital…
     A svete div se, smlouva s timhle odstoupenim pocita. Jak proste, ruska armada je ta nejhloupejsi na svete.
     Jeste byste mohl napsat, ze pokud by jim ruska armada nevyhovela, tak by ji vojaci mohli zalovat u Evropskeho soudu. Lidska prava predevsim.

     1. Ano, nelogické a z hlediska vedení války to přijde hodně absurdní mnoha lidem. Znamená to, že to není realita?
      Není to možné, protože vám to narušuje vaše vidění od stolu?
      Zeptám se přímo – sledujete také ruské nekremelské zdroje? Umíte rusky dost na to, abyste pochopil smysl, když o této problematice řečník hovoří?

      1. „Není to možné, protože vám to narušuje vaše vidění od stolu?“

       a proboha odkud to sledujete vy? Nebo tu chcete tvrdit, ze jste najednou v Kremlu na poradach, na Donbase v zakopech, a jeste k tomu byt tady na diskuzi temer nepretrzite?

       Zvlaste k posledne jmenovanemu si myslim, ze je krajne drze nazyvat moje videni udalosti od stolu, kdyz prave v tom videni od stolu mnohonasobne prevysujete vsechny ostatni tady.

       Na vasi otazku ohledne mych zdoju jsem vam uz jednou odpovedel (klidne to udelam jeste jednou, sam si hodne veci nepamatuju).
       Ruske telegramy nesjizdim, je to casove moc narocne a co vic, je tam docela dost pro-ukrajinske propagandy.
       Vas oblibeny zdroj – Strelkova nesleduji, z duvodu, ktere jsem zde psal uz nekolikrat.
       Obcas si projdu AK.
       To jsou Aktualni konflikty – informace z obou stran prelozene do Cestiny a pokud mozno s odfiltrovanou propagandou.
       Jeste pred par dny jste nevedel, o co jde.

       Ja vam vas pohled neberu, ale akceptovat jednoho zhrzeleho resisera historickych bitev na univerzalni zdroj informaci a dlouhodobych cilu Ruska mi neprijde moc rozumne.
       Je to podobne, jako kdyz cesti papalasi tvrdi, ze kdyz okamzite nenakoupime americke letadla/tanky, obrnence a vudec dalsi hracky, tka ze Rus zastavi a v Portugalsku.

       1. Nenaskočilo mi to přes tu zkratku AK. Jinak web znám, ale v případě Ukrajiny ho nesleduju. Kdysi ano, než jsem zjistil, že jsou mi dostupné zdroje bližší samotnému dění.
        Takže k obsahu AK se vyjadřovat nebudu a myslím to neutrálně.

        Předpokládám tedy, že ani nemá cenu vám poslat link na Telegram, kde se o těch lidech hovoří. Cíleně tyto zdroje předem vylučujete a pravděpodobně ani neumíte rusky.

        Možná bych měl oslovit lidi od AK, aby mi umožnili tam pro vás něco napsat 🙂 .. žert …

        1. Aha, takze veskere vase spolehlive zdroje se smrskly na „link na Telegram“.
         A to jste mel drzost mi rict, ze ja nic nevim, neb to sleduji od stolu.

         Nejnoveji jste nejakym zahadnym postupem (asi Strelkov) dosel k nazoru, ze neumim Rusky.
         Uz jsem dost zapomel, ale na ty kratke telegramy to jeste staci.
         Vy urcite Rusky umite lip nez ja (to neni vtip), zato Cestina vam dela problemy. Proc nesleduji ruske/ukrajinske socialni site, jsem psal vyse, s Rustinou to nesouvisi. Vy jste to odignoroval a vycucal si z prstu svuj duvod. Bravo!

         Zaverem jedna pratelska rada: mene je nekdy vice.
         Vy, ac ze sledovani udalosti od stolu odvinujete jine, sam delate to same, jenom 100x vic.
         Zkuste obcas delat taky neco jineho, vycistit si hlavu. Pak se vratte k tomu svemu Strelkovovi, a mozna uvidite, ze on si taky obcas dost protireci, nekdy z nej mluvi urazena jesitnost, a nekdy zase jeho prehanne pateticka „ruska duse“.
         Tohle a mozna o neco vic jsou duvody, proc on taky udalosti sleduje od stolu. Takze az s nim budete mluvit, tak mu to nezapomente omlatit o hlavu 🙂

         1. Tohle by ale neměl být spor o to, kdo to sleduje od jakého stolu .. mělo by jít o to, jak se věci skutečně mají.

          Tedy v tomto případě, kolik (pro)ruských vojáků podepsalo kontrakt a následně odmítli bojovat a kontrakt vypověděli. Jestli tento počet (a vůbec ta možnost) výrazně ovlivnil situaci na frontě.

          Podle toho, co já jsem slyšel, to byl docela zásadní faktor. (u některých jednotek dominantní příčina „ztrát“).

          A ještě mi prozraďte, kde dělám chyby v češtině. Vážně to chci vědět, snažím se psát bez chyb (občasný překlep nevylučuju)

          1. Kdybych vas podporil, bude to polibek diskusni smrti. Tech odreknutych kontraktu je vyrazne mnozstvi, stavy vojsk ovlivnujici. Nerikam vyrazne, ale ani zanedbatelne. Byvalych emigrantu z Donbassu do Ruska, kteri se zacatkem operace snazili vratit zpet a nastoupit do armady, ale nedovolili jim to, je prekvapive take hodne. Mne to prijde, ze si na Donbassu uzkostne drzuji vlastni patrioticko- korupcni lihen a ze domaci drzi skoro jako otroky, aby jim nikdo nevidel pod prsty. Z tohoto pohledu je odpor k vseobecne mobilizaci postojem nejen Kremlu, ale i Donbassu.

          2. Já se polibků nebojím.. tedy jen takto virtuálních.

           Jinak to, co popisujete, poměrně dobře odpovídá tomu, co mi plyne z mých zdrojů.

           Jen – mobilizace v LDNR proběhla, prakticky nahnali všechny.
           V Rusku se nechystají ani k omezené, částečné … nevím jestli ze strachu, že by byla úspěšná, nebo naopak.

           Mezi Ruskem a těmi fake republikami dochází k neuvěřitelným absurditám, pokud bychom to posuzovali z hlediska “ společného úspěchu“. Ovšem když se zapojí vrstva dat kolem mafiánů, oligarchů, kriminálu a byrokratického bordelu, klientelismu a nejspíš taky sabotáží a škůdcovstí, tak ten obrázek začíná dávat smysl, byť je děsivý.

           Já mám tady problém s lidmi, kterým části mých textů připomínají místní propagandu a někteří mě asi zařadili mezi Jandy a ostatní progresivce.
           S tím nemá cenu nějak zvlášť bojovat, jen to má někdy úplně směšné důsledky, kdy nějaký fakt rozmazává Kyjev a zmíní ho (jako něco, co je potřeba urychleně změnit) i nekremelské ruské zdroje. Jedině Kreml to popírá a s ním i část zdejší scény.

           Přitom i propaganda musí stavět na reáliích, jestli není úplně pitomá a nepoužitelná.
           Je taky zajímavé sledovat, kolik lidí skutečně zajímá jak se věci mají a kolik jen bdí nad tím, aby se v daném prostoru neobjevilo něco, co je negativní v chápání dominantní skupiny. To platí jak pro iDnes, tak pro zdejší lidi – tady samozřejmě v jemnější podobě.

          3. „Jen – mobilizace v LDNR proběhla, prakticky nahnali všechny“
           Ano, mel jsem na mysli, ze Donbass obecne nepodporuje mobilizaci v Rusku, ze o to nema zajem, byt jeho lidske zdroje jsou vysaty maximalne. Coz je vec k zamysleni.
           Dale: „obrázek začíná dávat smysl, byť je děsivý“
           Obrazek je pomerne chaoticky a v tom je jeho hlavni smysl. Nazval bych ho soubojem korupcnich klik, postizenych slendrianem a podmalovanym patriotismem tech dole.
           Potreti si kladu otazku, na kterou jste ale jiz odpovedel: jak to bude dal, az dosahnou zapadnich hranic Donbassu.
           Tady se navic tlucou dve vyjadreni Kremlu: ze cilem akce je denacifikace a ze cilem je obrana Donbassu.
           Tyhle dva plany nejdou dohromady.
           Napadl me starsi francouzsky film Prohnili proti prohnilym, na kterem jsem byl v nejakem letnim kine, ale uz nevim kde.

          4. Myslím, že dosažení formálních hranic těch oblastí nehraje skutečnou roli. Leda v případě nutnosti příměří, že by se prohlásilo, že bylo dosaženo cílů – samozřejmě podle plánu, jak jinak.

           V mém chápání je to boj USA rukama Evropanů proti Rusku za jakoukoliv cenu zaplacenou Evropany a za cenu přijatelnou pro iniciátory. Takže na bojišti je to do posledního Evropana, ekonomicky a geopoliticky je možný kompromis, minimáílně dočasný.
           Anebo to skončí kolapsem Ruska a jeho zničením do základu.
           Ani jeden výsledek nevěští nic dobrého a ani samotný průběh. Je to horší než v dobách studené války. Od nás .. samozřejmě z perspektivy zemí určených k proxy válkám je to srovnatelné.

           Rusko to na bojišti nemůže geopoliticky vyhrát, ale může to tam geopoliticky prosrat. Objektivně mělo Rusko mít prioritu tuhle ukrajinskou válku vyhrát co nejdřív a co nejjednoznačněji – tím nemyslím masakry, ale faktické ovládnutí situace a podpora obyvatelstva.

           Proto se tady ptám všech těch chytrých Vidláků, proč se tak skálopevně domnívají, že pro Rusko je výhodnější tohle než rychlé vítězství. Protože já se domnívám, že to tvrdí jen proto, že to vidí a že psychologicky nejsou připraveni to označit za chybu, průšvih .. taková ta víra „je to tak proto, že je to geniální plán“.
           Možná to tak ale je a důvod znají, jen mi ho nechtějí prozradit.

           Dá se tím taky dost tipnout lidi na to, jestli by s nimi šel člověk do partyzánského oddílu nebo do zákopu. Napřímo řeknu, že lidi, co svoje pochtívání nadřazují logice a realitě, jsou nebezpeční hlavně svým spojencům.

          5. „Tohle by ale neměl být spor o to, kdo to sleduje od jakého stolu .. mělo by jít o to, jak se věci skutečně mají.“

           S obvinovanim o sledovani od stolu jste zacal vy.
           Podle me neskutecne drze, protoze o skutecne situaci vite stene kulove jako ja. Ale narozdil ode mne nekriticky prejimate informace od dalsiho pozorovatele od stolu – Strelkova.

           Ohledne vasi Cestiny, evidentne mate problem s chapanim psaneho textu.
           Budto kdyz vam dojdou argemnty, tak se uchylujete k obycejnemu lhani a podsouvani lzi, ktere jsem nikdy nenapsal. Nebo vam z toho sledovani od stolu uz hrablo.

           Ja jsem jasne napsal duvod, proc nesjizdim ruske/ukrajinske socialni site.
           „Ruske telegramy nesjizdim, je to casove moc narocne a co vic, je tam docela dost pro-ukrajinske propagandy.“
           Vy jste na to „reagoval“:
           Cíleně tyto zdroje předem vylučujete a pravděpodobně ani neumíte rusky.

           Coz jsem nenapsal, takze se vam podarilo dat hned dve lzi do jedne vety.

           I pres obcas rozdilne nazory jsem vase prispevky rad cetl, nevyzaduji uniformni informace ani stejny nahled na vec.
           Dneska jste to ovsem kardinalne podelal svym lhanim.
           A to vase obvineni ze vsechno sleduji od stolu…
           Uprime receno neznam vetsiho intrnetoveho bojovnika, nez jste vy. Soude podle mnozstvi prispevku jenom tady na litterate.
           A vy mate drzost obvinovat ostatni ze sledovani veci od stolu…
           Tim se loucim, stejne uz je to, Targusovymi slovy, mleti hoven.

          6. ten komentář, co vás tak vytočil
           https://web.litterate.cz/jmenovany-se-branil-tak-vehementne/comment-page-1/#comment-42637

           Oba to vidíme od stolu. A já se ptal, jestli ti odpírači jsou pro vás tak nemožní čistě proto, že to odporuje vašemu přesvědčení, které jste si od stolu udělal.

           Pro mě je skoro všecko možné, od mého stolu. Jen některé věci jsou z principu těžko možné – třeba aby Rusové bombardovali sami sebe pro radost.
           A co považuju za podivné a odporující mé stolní zkušenosti, to se snažím vydolovat z diskutéra – buď data, nebo důvody, proč je o tom přesvědčen.

           Tu ruštinu jsem vyzvídal proto, jestli má výhledově smysl dávat linky na ruské zdroje. Jednou takhle oponent tvrdil, že všechno v pohodě, umí, tak jsem mu posílal a pak se ukázalo, že neuměl ani slovo. A ještě mi vyčtl .. on to dovedl akorát hodit do translatoru, což je pro videa nebo obrázky celkem k prdu.

           Tak se prostě lidí ptám. Mimochodem, koukl jsem na AK a tam to moc systematické není a ta ruská část většinou pochází z telegram kanálu rybáře.
           NIc ve zlém…

          7. „Myslím, že dosažení formálních hranic těch oblastí nehraje skutečnou roli“
           Neberte to jako oponovani, tema spise rozvijim sam pro sebe, nebot na rozdil od vas ho povazuji za velmi dulezite.
           Kremlem (ale plati to vseobecne) vyhlasene plany jsou urceny dvema prijemcum: vojenskym a statne administrativnim kruhum (aby vedely co maji delat a co stoji pred nimi) a siroke verejnosti (aby vedela, jaka uloha stoji pred statem a spolecnosti a co by mela podporovat).
           Pro administrativu ma centrem vydany plan vyznam „provadeci“, zatimco pro verejnost „motivacni“. Administrativa je loajalni z podstaty, takze motivovat nepotrebuje, zatimco verejnost nepotrebuje provadeci predpis, nebot neni vykonnou jednotkou.
           https://rusvesna.su/news/1655148032
           Kreml ohlasil, ze hlavnim cilem operace je obrana DLR a LLR.
           Takze cil operace bude naplnen na hranicich Donbassu a finito.
           K tomu plati puvodni Putinovo prohlaseni o planu denacifikace cele zeme.
           Dale to nebudu zapletat, nebot si lehce domyslite vsechny varianty mozne demoralizace a to obou slozek statu (administrativy a lidu).
           Vse zacina u nejednoznacnych a tim padem demotivujicich vyjadreni a vse se toci okolo hranic (zastavime se, pujdem dale?).
           Moznost, ze situace zhoustne a na promysleni takovyhle drobnosti nebude nalada, ani cas, tu samozrejme je, vychazim ze stavajiciho sentimentu na bojisti.

          8. To neni jen tak nejaky kanal Rybare, to je Telegram Rybare 🙂
           A jsme u dalsi absurdity.

 21. To je docela poeticky zpracovaný status, tak ho vidím i já. Jenom těch mrtvých je mnoho.
  ===
  Jenže naši „signalisté“ a jim podřízení nás táhnou na špatnou stranu. Ovšem – každá strana je špatná. Každá má své mínusy a plusy. Ono by snad bylo nejlépe, abychom se nenechali táhnout nikam, zůstali sedět na zadku v Kotlince a spolupracovali se všemi, kteří o spolupráci stojí. Je to nejsložitější role, protože nechceme spadnout ani na jednu stranu. Musíme tedy balancovat. Nenechme se strhávat ani na jednu stranu.

  Nejsme soudci. Nesuďme, abychom nebyli nakonec odsouzeni.

 22. Asi se tohle plánovalo už dýl. Vzpomeňte na novou Hedvábnou stezku a co jsem našla intenzivně se na ní pracuje a delší dobu. Když ještě byla tv naše, bylo tam pár dokumentů, jak opravují a modernizují prastaré úseky a jak je „budou“ propojovat. Patrně jim už dávno došlo, že cesta po kolejích je rychlejší a levnější než po mořích. Akorát kapku uhnout a jet mimo ukradinu a jsou kde.

  1. Mám video „supervlaku“ co jede z číny do německa přes Kazachstán, Rusko a |Polsko 10214km za 14 dnů. Po moři by prý cesta trvala 60 dn ů a utáhne prý až 300 vagonů a řídí jej 25 strojvedoucích.
   Nepočítala jsem je ale dlouhý je. Nevím jak to sem dát, uložto mi nepremává

   1. Nejlepší je přiměřeně dlouhý vlak – podle stavu tratě a trasování. A těch vlaků může být za sebou několik. Lokomotivy se průběžně střídají. A v případě dvojkolejné trasy je kapacita obrovská. Jde jen o zvládnutí náročné logistiky.
    Železnice má budoucnost a budoucnost má i severní mořská trasa, která není dosažitelná US Navy.

   2. Re: ema

    Cesta po moři bude VŽDY levnější, než po souši. Ovšem nebude NIKDY rychlejší.
    Jinak jen tak od pasu vám řeknu, že 10 000 km je na cestu z Čajny do Euroříše málo. Ale to je jedno.
    25 strojvůdců na jednom vlaku je úplná 3,14-vina, nečtěte Blesk a nesledujte Prima Zoom, jakož i Novu.
    Počet strojvůdců, kteří opravdu řídí vlak, bude vždy jen JEDEN!!!

    K tomu hypotetickému vlaku asi tolik. Rozhodující je tažná síla lokomotiv(y) na háku, tedy v místě, kde se připojuje spřáhlo od 1. vagonu.
    A teď problém s hmotností vlaku.
    Jednak únosnost tratě, dále pak stoupání trati, hmotnost lokomotivy, bo přenos tažné síly z motoru na kolejnice, blablabla.
    Ano, lze si úspěšně vypomoci připojením většího počtu lokomotiv, ale je nutné je synchronizovaně řídit, což jsou dost velké investice do vybavení lokotek.
    Problém s délkou vlaku – pokud se dohodneme, že průměrná délka vagonu je 25 metrů, délka vlaků BEZ lokomotiv by byla 7,5 km. Což už začíná být problém při ovládání brzd, nemluvě o průjezdech nádraží, resp. vlakových stanic, atd., ale zejména výrazné omezení provozu na tratích, po nichž by takový vlak jezdil. Pokud nevíte, která bije, stopněte si, jak dlouho jede přes nádraží nákladní vlak o 30 vagónech a změřený čas násobte desíti.

    Dále by bylo potřeba přestavět signalizaci na tratích, která je přizpůsobena mnohem kratším vlakům.

    A teď ten největší problém. Lokomotivy, stejně jako vagóny, musejí být schváleny pro provoz na železné dráze v každé zemi, ve které se pohybují.
    Zjednodušeně řečeno – kamion potřebuje pro překročení státních hranic hromadu dokladů – v případě lokomotiv to je problém takřka neřešitelný, protože KAŽDÝ stát musí vystavit patřičné povolení pro VŠECHNY kusy jedoucí po trati. A předtím pochopitelně provést všechny předepsané jízdní zkoušky!
    Totéž strojvůdci – obrovský problém pro vjezd na území cizího státu, bo odlišující se předpisy a nároky na vzdělání a absolvovanou praxi vlakových čet (nejen strojvůdců).
    Takže buďte klidná, z tohoto mráčku zas tak brzy pršet nebude.

    1. Mno, neperu se s Vámi, ale pamatuji podstatně vic než Vy , když se jezdívalo do Bulharska blahé paměti a lehátkovým vozem nebylo to právě málo vagonů a byly lokotky dvě a ještě jednu místy přidávali na postrk ve stoupajícím terénu. Záleží na logistice, pražáci a češi byli vpředu, a co brali cestou nastupovalo až vzadu, přičemž lokomotivy bývaly už hodně před peronem. . V Budapešti to bývalo bez problémů ale v Blavě to bývalo zajímavé. Navíc trasa byla už tehdy vybírána přes méně frekventované koleje, takže jsme viděli i místa mimo hlavní trať. Ale kdo ví jestli by to dnešní ajznboňáci zvládli. Ono to bylo v podstatě jednoduché. Grafisti udělali farplán, který se poslal na příslušná ministerstva v zemích kde se projíždělo, k odsouhlasení. Když se to vrátilo odsouhlasené, tak se jen okopčil a už se podle toho jelo. Bylo to v rámci ervhp reciproční, jezdili sem na oplátku. Ale to byli výpravčí, kteří věděli co dělat a ne řízení provozu kdesi v práglu, kteří ani nevědí jak koleje vypadají v té které stanici natož aby……Bývalo to nějak na lidech a jednodušší, líp se domluvili.
     Jo a pro Vaši informaci televizi nemám, rozhlas taky ne, za Vámi uváděné tiskoviny taky nečtu. I když by asi o tomhle nepsali. to se nehodí do krámu. A k tomu počtu mašinfírů.. asi se střídají nemyslíte a zesynchonizovat 2-3 lokotky by v dnešní době neměl být až tak problém, když dřív to zvládli na hubu..

      1. Nekolikrat naklad prekladaji, v kazdem state to vede nejaka mistni loko s mistnimi firy, pres Kaspik lodi nebo se jede severem (tech tras je vic). Ostatne, na trati jsou minimalne dva ruzne rozchody. Rozhodne to neni tak, ze by z Ciny vyjel vlak a ten samy k nam dorazil.

       1. Re: jozka, ema

        První chyba – po 7 000 km z Berlína jste někde u Bajkalu, v Čajně ani náhodou.
        Pokud se vám nelíbí v Rasíji, můžete přes hory v Čajně, anebo přes poušť a hory v Mongolsku – ještě lepší.

        Za druhé – vlaky, které jezdívaly do Balgárie jely minimálně tři dny a pořád stály někde v poli – dnes zcela neprůchodné.

        Za třetí – na hranicích států RVHP se měnily jak lokomotivy, tak vlakové čety. Vyplývá to z národních předpisů, které platí v každém státě. Jste prostě mimo mísu

        Za čtvrté – jak jozka zmínil, je zde problém rozchodu kolejnic – to jsem úplně pominul, protože bychom se v diskuzi nedostali vůbec nikam.

        Za páté – existuje problém technické možnosti zatížení náprav (hmotnost vlaku), protože se nebavíme o dovolené u moře, nýbrž o přepravě zboží. Neboli drážní předpisy většiny států, které by připadaly v úvahu pro vybudování tratě Peking – Německá unie NEJSOU harmonizovány, což znamená :
        a) změnit legislativu
        b) přebudovat tisíce km železnic.
        Čímž vůbec nechci tvrdit, že něco takového není možné, ale prostě to nebude hned.

        Za šesté – nevím, jak jsou na tom ostatní státy, ale tzv. uzlové body v Čechistánu jsou napnuté k prasknutí – přeloženo do češtiny, kapacita průchodnosti v lokalitách, kde se tratě kříží, či rozbíhají (Přerov, Bohumín, Břeclav, Prágl) se blíží číslu 100 %.
        V momentě, kdy potřebujete jenom provést kontrolu traťového svršku, máte problém, a to nemluvím o nějaké údržbě či dokonce o opravách trati.
        A obávám se, že v jiných německých koloniích tomu nebude jinak.

         1. Re: ema

          Soráč, ale nahoře jste psala tři dny. A jedna moje příbuzná, která tam jela rekreačním vlakem rovněž, vyprávěla stejné skazky o bočních tratích a dlouhých čekačkách v kukuřici, jako vy.

        1. Uzlové body na železnici v Rusku jsou na tom stejně. Trasa BAMu a přilehlého okolí jede občas na 100% na úkor údržby. Diskuze o nutnosti paralelní železnice se vedou do 90. let.

     1. Re: Občan

      Vy jste buď mamlas – pardon – (omlouvám se, Halefe, a beru zpět), anebo učitel, jinak to není možné.
      Vypsal jsem seznam problémů, které je nutno vyřešit, pokud byste chtěl realizovat provoz vlaků přes (třetinu) zeměkoule.

      Zásadní otázky:
      1/ odkud a kam jel ten australský vlak?
      2/ kolik státních hranic překračoval?
      3/ kolikrát se měnily podvozky kvůli rozchodu trati?
      4/ na kterém nádraží se tak dlouhý vlak SEŘAZOVAL a na kterém nádraží se ROZŘAZOVAL? Takový vlak se vám totiž musí vejít na tzv. kusou kolej, anebo na rozřazovací veksl, jinak ZABLOKUJETE provoz na trati!!!

      Finální dodatek, než zvednu p**el od kompu a půjdu dělat něco smysluplnějšího.
      Možná jste si toho nevšimli, ale Austrálie je jenom v Austráli. V zanedbatelném zbytku světa je tomu poněkud jinak.

      1. 🙂 Targusi – technicky to není problém. Proč z toho děláte velblouda?
       Pokud bude potřeba vlakem propojit východ se západem tak nejspíš ty hlavní, tedy byrokratické překážky padnou. Technologicky a mocensky to budou mít pod palcem Číňané. Jako hlavní překážku vlakového spojení východ západ uvádět (Přerov, Bohumín, Břeclav, Prágl) mi přijde úsměvné.
       Před 20 lety vystavěli Číňani Železniční trať Golmud–Lhasa v délce 2000km za 5let.
       Před 20ti lety!!!
       https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDelezni%C4%8Dn%C3%AD_tra%C5%A5_Golmud%E2%80%93Lhasa
       Vlk i Vidlák si všímají, že pupek světa se již posunuje směrem na východ a vy argumentujete jak za R-U
       Zdravím nejchytřejšího z chytrých a přeji krásný den

       1. Re: Kejko

        Technicky to samozřejmě JE problém.
        Pokud začneme od samotného počátku, musíte mít k dispozici OBROVSKÝ kontejnerový terminál v němž takový vlak seřadíte.
        Vylezte od kompu ven a jděte dvě hodiny v kuse ostrým pochodem. Takovou musíte mít kolej, když chcete vypravovat kontejnerák zadaných proporcí z čínského přístavu do Čtvrté Říše.
        Víte o tom ho*no.

         1. Ano vím o tom hovno 🙂 stejně jako o spoustě jiných věcí.
          Zato Čína o tom ví asi nejvíc.
          Pokud mají skoro 40000km vysokorychlostních tratí, tak si troufnu říct, že v případě potřeby to pro ně není technicky problém.
          Vyvlastnit pozemky v politickém prostředí Číny nebo Ruska asi taky takový problém nebude.
          Námořní kontejnerové terminály už takovou rozlohu mají. Pokud zvládají překládat kontejnery z vlaků na lodě v objemech v jakých to dělají, tak to jde. To že u nás se barrandovský most bude opravovat 4-5let není problém technický.

          Spíš mě napadá proč by měli chtít vypravovat vlaky (stavět tu dráhu).
          My skoro nic nevyrábíme tak co bysme jim tak mohli nabídnout?

          1. Targ jako obvykle všechno ví , ale zapomíná na to hlavní, že zboží v něm převážené nemusí a asi ani není z jednoho místa. Z Pekingu nebo odkud může vyjet třeba 10 vozů a cestou v určených místech se přidávají další a další. připojení bývávalo tak +/- 20 minut, dnes možná dýl a jede se dál. Na tom přece není nic nemožného a když dojede na hranice může mít těch xxx vagonů.

          2. Re: Kejko

           Víte proč dosud není postavena vysokorychlostní železnice z Čajny do Německé unie?
           Protože na budoucí cestě žije málo Číňanů.
           Čína prostě není Kazachstán, ani Střední východ, ani Evropa. Platí tam jiná měřítka, jiné zákony.
           Navrhuji, abyste rovněž oslovil čínské soudruhy. Radostně uvítají vaše návrhy, jak přechcat všechny ostatní, kteří jejich úsilí tak nějak sabotují, přestože mluví o opaku.

          3. Re: ema

           Soudruzi pisálci si nevědí, že podvozky na osobních vlacích se přehazují už asi tak 50 let. A bez vystupování pasažérů a docela rychle.

           Základní problém – jela byste někam na ložné ploše kamionu?
           Asi těžko.
           A stejně těžko by se třeba ocelové profily o délce 15 metrů převážely v autobusu.
           A s těmi vlaky to je úplně stejné.
           Co vyhovuje osobní dopravě, nemusí fungovat na nákladní.

        1. Jinak vlaky s 200 vagony fungují – Kanada, USA, Čína
         a ano 200 není 300 (takže asi 5km).

         Železnice Daqin Trasa z Pekingu do Tianjinu měří 653 kilometrů a pohybují se po ní soupravy, které vozí až 20 000 tun uhlí. To je možné díky supersilným lokomotivám, které mají výkon skoro 10 MW. Běžně tak vlaky táhnou asi 210 vagonů uhlí a díky tomu mají délku zhruba 3200 metrů.

         AAR standard S-400. Proslavil se i pro přísná bezpečnostní opatření, jako například elektronicky regulované pneumatické brzdy, které pomáhají zabránit vykolejení vagonů v ostrých zatáčkách. S-400 se obvykle skládá ze 180 vagonů a dosahuje délky 3659 metrů.

         1. Re: Kejko

          A furt dokola.
          Kdy KONEČNĚ pochopíte, že přeprava substrátů NENÍ sběrák?
          NEMŮŽETE porovnávat nakládku uhlí s nakládkou kontejnerů!!!!!!!!
          Na uhlí nepotřebujete rozřazovák!!!!
          Aha, vy zas nevíte, co to je rozřazovák a jak to celé funguje…
          Je to marný, je to marný, je to marný…

          1. ále viděla, dokonce jsem to měla jeden čas přímo pod okny. Ale musím Vám přiznat, když jsem se tak dolů dívala a sledovala, dodnes má posun můj respekt a obdiv i když jsem se klepala strachy aby se , při tom množství co bývalo, nikomu nic nestalo.

           jo a jen maličkost, připoměla jsem si , že rozdíl mezi normál a široko je pouhých 8,5 cm. Takže se nedivím, že s dnešní technikou už našli řešení.

        2. Já chápu že Vás tím že se nepoddávám štvu, ale proč nejste schopen připustit jedno poměrně jednoduché řešení. Převáži se zboží zřejmě z celé číny, takže by neměl být problém z výchozí stanice že by vyjelo třeba 20 vozů a v příhodných předem určených uzlech přidávaly další s místními výrobky. Než by dojel vlak na hranici může mít x-x vozů. Ono připojení vagonů je otázky tak +/- půlhoďky / tedy bývávalo/ včil asi dýl, a jede se dál no ni?

          1. jen přípodotek – 35 let přímo v provozu a a zbytek coby kancelistka. Ale že ledacos vím je takové zvláštní. Ona totiž byla povinnost každý měsíc se zúčastnit 2 hod školení,/placeného/kde jsme se dozvídali maléry, vylepšení a pod. z různých odvětví oboru – prostě takový komplet přehled a paměť mi ještě zatím slouží… tož tak

          2. Re: ema

           TVL, 40 let na dráze a soudružka neviděla rozřazovák a práci posunovačů.
           A myslí si, že může jen tak přivěšovat vagóny po cestě, jak ji napadne.
           To fakt nemá chybu.
           Madam, já k vašim nohám padám.

          3. ema:

           Ctyricet let na nadrazi a dovedete si predstavit jak na nejake nadrazi dojede vlak o 120 vagonech, tam zastavi a oni mu za pulhodku privesi dalsich dvacet a on frci dal?

           Tak to mi natocte.

        3. On ten problém je i v Číně. Někdy kolem r. 2005 Philips řešil problém s logistikou dodávek mezi jednotlivými závody v Číně a moje maličkost byla u toho a nestačila kulit oči. Pro Philips na každém rozřaďovacím/seřaďovacím nádraží pracoval človíček, který hlídal, zda vagón s nákladem již dorazil a pokud ano, tak svými konexemi a dárečky zajišťoval, aby v dohledné době byl zařazen do dalšího vlaku jedoucího tím správným směrem. A pak do Excelu zadával kolik dní bude náklad ještě stát na onom nádraží než vyrazí na cestu.
         Výsledkem úporné snahy bylo 5 dní stál, 6 dní jel, bez té úporné snahy býval náklad na cestě v průměru 6 týdnů. Takže představa, že vyrazí na cestu 10 vagónů a cestou budou připojovat další se mi zdá nereálná.

      2. Mám takovej dojem, že ten australskej megasuperhyper vlak vozí železnou rudu z dolu do přístavu, kde se normálně vysype na loď, která to odveze do Číny na vytavení.

       1. Re: PzV

        Ano, je to tak. Tento vlak jezdí po jedné trase a převáží rudu. Jde o zcela jiný druh přepravy, než kontíky se spotřebním zbožím.
        Ale nesnažte se, tady to většina diskutérů není schopna pobrat.

    2. Krom výše vyjmenovaného má na propustnost trati vliv hlavně rádius nejmenšího oblouku.
     Např. na koridoru Praha – Č. Třebová upraveném na rychlost 160km/h je za Chocní oblouk, kde vlak musí jet čtyřicítkou, jinak vyletí do řeky Orlice.

     Projel jsem Transsib a překvapilo mě mimo jiné, že tam jsou hodně dlouhé úseky, kde se trať kroutí jako had

     1. Zase zpatky na zem… za Chocni je minimalne 80. Ted je tam mozna omezeni kvuli stavbe (Bezpravi), nevim presne, uz ted moc dopravu nesleduju, tamni sef mi dal ban, protoze jsem neprojevil dostek nadseni pro cyklovladu v Praze.

      1. 80 je traťová rychlost v celým úseku mezi Chocní a Třebovou. Na ten nejostřejší oblouk co tam je je i 80 moc. Rychlíky před ním zpomalovaly na 40-50. Jestli to od doby co jsem tama jezdil nějak upravili nevím. Okolo Uherska se připravuje remont na rychlost 220.

     2. Transsibiřská by byl můj sen!! Ad železnice u nás, není vám smutno, že železnic spíš ubývá, než aby se stavěly nové? Třeba z Opavy do Svobodných heřmanic, koleje jsou ale vlaky jezdí výjimečně. Do Malé Morávky to samé. Všechno se přesunuje na silnice, které pod koly 40ti tunových kamionů, a jejich stokilových kierowců doslova úpí, hlavně krajnice, a my tady hlavně privatizujeme.
      Já pochopím pomalý postup rusů v tom, že se bojí toho, aby se jim nedostali do zad jednotky fanatiků a nerozjížděli partyzánskou válku. Asi by bylo snadné vtrhnout do Oděsy a mít hranici s podněsterskou republikou, zakopat se na levém břehu Dněpru. Netuším proč to nejde.
      K článku: Zmiňuje se tu příklon států k Rusku, no aby to nebylo taklové to kabátění odkud vítr fouká. A ještě jedna poznámka. Pokud je protizápadně naladěná jižní Amerika, pro obchod s ní potřebujete oceán. Takže není to nedůležitá věc. Všechno letadly nepřepravíme.

     3. Jedná se o dezinformaci. Nejnižší max. traťová rychlost byla dosud na tomto koridoru 80 km/hod. u Bezpráví. Nyní tam je výluka, protože se dělá modernizace, omezení rychlosti z důvodu modernizačních prací se tam však mění podle postupu prací.

    3. Tím chcete Targusi říci, že Číňan když roky buduje hedvábnou stezku za pomocí vlaků na toto vše nemyslel, a prostě jenom zapřáhl vlak a vyjel do Evropy?
     Není ani náznak možnosti, že víc jak 10 let co to buduje, tak tu konkrétní trasu přizpůsobuje těmto „supervlakům“?

     1. Re: Anonym

      ZNOVU!

      Číňan básní o železnici Peking – Německá uhnije minimálně 25 let. O kolik postoupil, vidíme.

      Netvrdím, že to je neproveditelné, ale je to běh na hóóódně dlouhou trať.

      Zásadní problém – Číňan to vymyslel, tak, že veškeré finančně zajímavé činnsoti na této trati budou provádět čínské firmy, a ostatní utřou hubu.
      To je ten NEJZÁSADNĚJŠÍ problém.

    4. Z Ciny do Nemecka sa da dostat zeleznicou cez 3 staty – ako pise Ema: Kazachstan, Rusko a Polsko. Kazachstan a Rusko zrejme nejake byrokraticke problemy robit nebudu. Ostava Polsko, no pokial ide o obchod, s poliakmi sa da vzdy dohodnut. Bezny nakladny vlak ma 40 az 50 vagonov a tahaju ho 2 lokomotivy. 300 je asi vela ale 150-200 vagonov urcite nie je technicky nemozne. Najvacsi problem by bol rozny rozchod trati, minimalne Polsko/Rusko, ake maju rozchody v Cine a Kazachstane neviem. No ked nie je problem za par rokov postavit plynovod z Ruska do Ciny, urcite nebude problem prisposobit zeleznicnu trat. Tento projekt urcite ma buducnost.

        1. Kdo ví kolik našich inženýrů starší výroby je v rusku či číně přesazeno…
         Někam se ti odborníci museli upíchnout, dkyž u nás je nahradili ti oní….

       1. Re: Občan

        No a co?
        Přehled problémů:
        hmotnost, životnost systému oproti klasickým vagonům a z toho vyplývající cena přepravy, časová a energetická náročnost přepřahové operace, PROSTOR pro takovou operaci, cena a životnost potřebné infrastruktury, vlastnické vztahy, blablabla.
        Můžu pokračovat ještě půl hodiny.
        OPRAVDU to není tak jednoduché, jak se vám od kompu zdá.

        1. Ještě pro doplnění k pochopení pro laika – jedna věc je vyměnit podvozek na vagonu, druhá věc je vyměnit totéž na osmikilometrovém vlaku.
         Máte PROSTOROVÝ problém!!! O infrastruktuře (zvedací a vyvazovací prostředky) vůbec nebudeme diskutovat.
         A prosil bych do úvah započítat ČASOVÝ faktor. Dvakrát, protože Čajna širokorozchod nepostaví a polský širokorozchod je vytížen rudou a uhlím z Ukradiny.

         1. On je problém, že i ty ruské tratě jsou vytížené. V poslední době jsou stížnosti,
          – že na BAM a souběžnou Transibiřskou dráhu se nedá přidat už ani jediný nákladní vlak
          – že délku vlaku nelze již natahovat, v článku se to vysvětlovalo nastavením zabezpečovacích zařízení na trati, ale to už je pro mne španělská vesnice
          V Kazachstánu by se trať musela postavit. Tady je odkaz na starší článek: https://www.zelpage.cz/zpravy/9150

       2. On asi bude dost rozdíl dělat to u osobního vlaku u jednoho dopravce (používá se to ještě někde jinde?) a u nákladních vlaků napříč zeměmi a dopravci. Ostatne, jak dopadla samocinna sprahla?

        1. Na nákladních vozech kutá španělská společnost AZVI:https://www.azvi.es/en/ogi-axle-variable-gauge-axles-for-freight/
         A další – společný podnik – kutá na „roztahovátku/stahovátku koleček“; už jede zkušební provoz: https://www.triaingenieria.com/2017/04/10/freight-variable-gauge-axles-start-tests-on-changeover-facility/

         Španělé zjevně našli ďurku na trhu, protože už kolem toho čenichají jak Číňani, tak Alstom.

         1. Re: Občan

          Končíte v momentě, kdy s tím chcete přes hranice.

          Zásadní problém – jedete skoro přes dva kontinenty, musíte nakládat podle směrnic státu s nejmenší váhovou propustností – v tu ránu jsou vám šíbovací nápravy k ho*nu.
          Jinak to, co vyvádějí Španěláci není nic nového pod sluncem. Funguje to dávno jak na železnici, tak i na silnici. Stále ovšem platí, že nejlépe vychází „speciál“ navržený pro jeden druh zboží. Jakýkoli bazmek, který musíte přizpůsobovat nákladu, je :
          1/ těžký
          2/ drahý
          3/ pomalý
          3/ pomalý

        2. Re: Jozka

         Nerad vám to kazím, ale oni (diskutéři) ani vzdáleně netuší, o čem to tu melete. Připadáte jim jako mimozemšťan.
         A já jsem za idiota.
         Ale já jsem na rozdíl od vás zvyklý.

     1. Re: zlokot

      problém navíc – hory, pouště. Plus vše ostatní, co jsem napsal.

      Čímž nechci tvrdit, že to je nemožné. Ale Čajna básní o obnovení, či spíše vybudování HS MINIMÁLNĚ 25 let.

     2. Čína u sebe staví VRT ve velkém. Linky momentálně zdvojuje. V jednání je VRT trať z Číny do Astany.
      V Kazachstánu jsem viděl dálnici, kterou postavili Číňani. Jako úrovňový křižovatky a sjezdy mě moc nenadchly, ale při spíš neprovozu co tam panoval to moc nevadilo. Moc jsem nechápal k čemu to stavěli…

    5. Jel jsem Transsibiřskou třikrát.
     Vlaky, které v protisměru jezdili, snad každých 5 minut, měly na naše poměry o hodně víc vagonů. Když jsem se nudil, počítal jsem vagony. Takový obyčejný nákladní vlak jich měl okolo 70. Potkali jsme i vlaky se 100 vagony a nejdelší (asi dva spojené) měl 168 vagonů.
     K tomu někdy lokomotivy i vzadu na přístrk, ale u 70ti vagonových jen vpředu.

     1. Re: JzH

      Znovu opakuju – nemůžete počítat vagony, musíte počítat nutnou tažnou sílu na háku, abyste projel zatáčky a vyjel všechny kopce na trati!!!
      Z toho vám pak vyjdou další parametry vlaku.

      1. jak jsem tak koukala, jakej hák, spřáhla už jsou včil jiná
       Ale když jste se rozhodl že to nelze , tož asi to nelze. akorát, zapomínáte na jedno, když se chce všechno jde. a natáhnout pár kiláků není pro ně žáden problém. taky všeci tvrdili že přes hory do Tibnetu to nejde a he e er to nejde a ejhle šlo. a dokonce dva tunely. Pár dní zpátky jsem dávala odkaz. Ona ta ruská širokorozchodné je pro jízdu lepší, vagony líp sedí. Navíc, když tak koukám na mapu, oni se mohou na širokorozchodnou co je v celým rusku napojít přímo i když v Kazachstáně je určitě taky větší rozchod a le díky jejich labilnosti bych se jim raděj vyhnula. a z Pekingu je to mnohem blíž.
       Ostatně budete-li chtít pokusím se najít starou mapu ČSD, kde na rubu bylamezinárodní síť. Když se chce všechno jde ale když se nechce hledá se důvod proč to nejde – to platilo, platí a platit bude.

       1. Re: ema

        Napište na čínskou ambasádu, že jsou bandou neschopných blbců a vy jim do tří sekund vyřešíte všechny problémy, se kterými se oni potýkají už asi tak 30 let.

        Btw. jestli jste si nevšimla, Tibet není v Evropě, ale chápu, že pro vás to je bezvýznamný detail.

        1. Ještě doplněk – ŇÁKEJ HÁK není hák. Tažná síla na háku je technický výraz pro výpočet poměrně důležitého parametru při sestavování vlakové soupravy.
         Spěte dál.

      2. Nechápu, proč se tak ztrapňujete. Zatáčky a kopce se projektují tak, aby jimi projel vlak stanovených parametrů a háky se navrhují tak, aby utáhly vlak stanovených parametrů. U je max. délka nákladního vlaku 740 m, ale my jsme malá země. Není žádný důvod, proč by v Rusku nemohly mít vlaky mnohem delší. Pokud vím, tak v USA je max. délka nákladního vlaku 3658 m, na některých tratích ve Francii to je 1524 m. Nejdelší vlak, o kterém vím, jel v Austrálii, měl délku 7300 m a bylo v něm 682 vozů a 8 lokomotiv, rozmístěných v pravidelných intervalech.

       1. Re: PS

        Soudruhu Slámo, nejde o tažný hák, nýbrž o tažnou sílu motorů lokomotivy, která je měřena nikoli na výstupu z motorů, nýbrž na tzv. háku, neboli spřáhlu, protože je redukována jak hmotností lokomotivy, koeficientem tření, valivým odporem kol a klopnými momenty podvozků, tak i jízdními poměry plánované trati.
        Nevoli víte ho*no a se*ete se do toho.

    6. No a napr. loď Maersk Hanoi pojme až cez 15000 kontajnerov (aspoň to uvádzajú, aj keď sa mi to nezdá). Ale tak vlak ich zoberie koľko 50?

    7. Targus se mýlí a Ema má ve všem pravdu. Transsibiřská železnice má v úseku z Moskvy na čínské hranice délku 6274 km. Transsibiřská železnice vede až do přístavu Vladivostok. Není problém tam naložit čínské kontejnery a pak není ani problém s rozchodem – až do Polska je možno jet s jedním podvozkem, neboť všude je rozchod 1520 mm. Ten, mimochodem, není sovětský, nýbrž ruský. Ovšem původně se jednalo o rozchod 5 stop a používal se v Anglii a USA.
     Jako poloviční Polák byste měl vědět, že Polsko má širokoroschodnou trať od Ukrajinských hranic až do Sławkowa Południowego u Katovic.
     Problém se přejížděním hranic není žádný. To se přeci děje všude dnes a denně. Až pojedete kamionem, tak se na chvíli zastavte v Petrovicích a můžete sledovat ten hukot. Strojvůdci se střídají, stejně jako lokomotivy, podle dohod. Někdy to je v hraničních stanicích, někdy i jinde. Strojvůdci mají osvědčení a seznámení s tratí ve více zemích, to je naprosto normální. Stejně jako když Vy jezdíte s kamionem po Evropě.
     Problém s řazením lokomotiv uprostřed vlaku není žádný. Nepotřebujete k tomu žádné investice. V každé lokomotivě může, či často i musí být strojvůdce. Takhle jezdí vlaky nejen v Rusku, ale i v USA. Nejsou potřeba žádné investice, stačí propojení vlaku normálním telefonem. Divím se, když jste takový Všeználek, že jste ještě nikde neviděl?
     Problém postavit dlouhý vlak není. Stačí mít k tomu přiměřeně dlouhé nádraží. U nás je max. délka nákladního vlaku 740 m, ale my jsme maličká země a zase tak dlouhé vlaky nepotřebujeme. Jenže k nám vlaky z Číny nejezdí. Ty jezdí např. po trati Yiwu – Madrid, což je nejdelší železniční spojení na světě (13000 km).
     Přeložit kontejnery na hranicích není zase tak velký problém, to umíme. Proto se zboží vozí v kontejnerech, aby šla překládka rychle. Kontejnery se překládají ve stanicích Dostyk v Kazachstánu, Brest v Bělorusku a Hendaye ve Francii (protože i Španělsko má jiný rozchod).

     1. Re: PS

      Já se fakt divím, že vás ještě Číňani neangažovali jako generálního ředitele Zeměkoule.

      Na Trassib zapomeňte, jeho kapacita nestíhá.
      Stejně tak zapomeňte širokorozchodku v PL. Je plno!
      Problém s přejezdem za čáru samozřejmě je, MUSÍTE mít typové zkoušky pro mašinu, školení pro strojvůdce, blablabla. Rozhodně to nelze přirovnat průjezdu auta, proberte se. Anebo si o tom něco zjistěte a pak tu vyskakujte.

      Překládka kontejnerů – další chuťovka.
      Máte ponětí, jak dlouho se překládá jeden kontejner?
      Umíte násobit číslem 600 (300 vagonů x 2 kontíky)?
      Máte ponětí, kam postavíte k překládce druhý vlak?
      Máte ponětí, kolik času sežere jedna překládka vlaku se 600 kontíky (V překladišti Paskov trvá odbavení 1 kontíku cca 5 minut, když jde vše hóóódně dobře)?
      Máte alespoň chabou představu, kdo bude dělat jakou činnost a jak bude placen (právě na tom projekt HS prozatím troskotá)?

      V momentě, kdy máte lokotky zapnuté mezi vagóny, jste fpéérdeli soudruhu.
      Ovládání dalších lokomotiv v soupravě přes telefon – no vy jste se doopravdy zbláznil. V dnešní době a při dnešním provozu telefon z první mašiny dalším fírům, to je teda něco, co by mě OPRAVDU nenapadlo ani v tom nejhorším snu. Když použijete rychlobrzdu budou vás ostatní lokotky tlačit?
      Vy jste gééénius!!!

   3. ale poslala jsem to majiteli, takže bude-li chtít a půjde-li to… hmm. Ono je hodně drobností/ jednotlivostí co jsou jinak než jsme zvyklí, akorát si to spojit dokopy. Já byla sice zvyklá tak na 20 ale tohle mne dostalo. Ale u nás by to asi nešlo, protože by se muselo vypnout vše ostatní. Čína, Rusko a POlsko mají velké prostory, kde to asi není tak velký problém

  2. To je na tom to fascinující. Když vidím, jak se události řítí kolem mne a jednotlivé kamínky zapadají do mozaiky, tak si říkám, proboha, kolik lidí tohle plánovalo a jak dlouho. Co z toho muselo být alespoň částečně předjednáno.
   EU a USA se dohadují o dodávkách zbraní; USA a GB se přetahují, čí loutka ho má většího; EU zjišťuje, že se jednotlivé státy nedohodnou na ničem a rozhodnutí, zda v zimě vypnout průmysl nebo nechat obyvatelstvo umrznout a vyhladovět, nebude centrální. Mezitím Rusko otvírá v Moskvě burzu zlata, buduje severojižní cestu z Ruska přes Kaspik do Íránu a z Íránu do Indie, vyhlásí prodej pšenice pouze za rublíky, Lavrov si poletuje po světě jak motýlek, prý pod sankcemi nesmí do Evropy.
   Ta rozmrzelost nad kvalitou politikou tady a tam narůstá.

    1. Co hřebíky, oni nemaj 77 džendrů, a to je to, co se dneska počítá!

     Do kolen mě dostala informace, že po tom, co se kdesi v odborné diskusi (Jordan Peterson?) objevil argument, že když vás pár let po smrti někdo vyhrabe, tak může zjistit jenom jestli jste byl žena nebo muž, okamžitě byla zorganizována nátlaková skupina, která chce zakázat archeologům určovat pohlaví u svých nálezů, protože „nevíme jak se oni sami identifikovali“

      1. Na pocity sere pes. Ale je to fajn kladivo neschopnych uchylaku (obecne mysleno) na okolni svet. Pokud by meli pouzivat jen sve schopnosti, na nic takoveho by se nezmohli.

     1. Medik dostane u zkoušky otázku: „Jaké pohlaví hostila tato pánev?“ „Mužské.“ „Ale jen občas… Jen občas.“

      1. Znal jsem to trochu jinak – pointa stejná, ale malinko pikantněji:

       U zkoušky z anatomie:
       – Koho hostila tato pánev, slečno kolegyně? Muže či ženu?
       Studentka okamžik přemýšlí a pak si tipne:
       – Tato pánev hostila muže…!
       – Velmi správně, slečno kolegyně! Otázku jste zodpověděla správně – ano, tato pánev hostila muže! Ovšem jen občas, slečno kolegyně, jen občas…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *