16 dubna, 2024

Je to ještě válka?

Kdy to bylo? Chvíli poté, co se Rusové spořádaně stáhli ze svého předmostí na západním břehu Dněpru v Chersonu, jsem poprvé napsal (a řekl), že podle mého rozumu se válka chýlí ke konci. Rusové ustoupili, Ukrajinci na ně nijak neútočili… bylo to tak okaté, že mi to připomínalo nějakou zákulisní dohodu. A když je možná jedna dohoda, jsou možné i další.

Bez ohledu na všechna zbožná přání, Dněpr je velmi významná přírodní překážka a tak si od té doby dovoluji myslet, že Rusové za tuto řeku jít nechtějí. Vzhledem k tomu, jaké síly vrhají na ukrajinské bojiště, je taková operace podle mě dost nereálná. Tedy… vojensky. Nikde není řečeno, že se nestane něco úplně jiného.

A teď mi řekněte upřímně, když se podíváte na ruské i ukrajinské zdroje… Co se od ruského stažení z Chersonu na Ukrajině ještě odehrálo?

Nic.

Ach ano, nemohu opominout Wagner group, kteří od té doby zabrali Soledar a zřejmě někdy teď vyhlásí úplné dobytí Bachmutu. Ale slyšeli jste od té doby, že by ruská armáda někde vedla nějaké útočné operace? Slyšeli jste od té doby, že by se Ukrajina někde urputně bránila? Ještě se trochu děje něco u Adějevky, ale jinak je na celé frontě ticho po pěšině. Tedy pokud vynecháme různé ukrajinské výsadky, které někam přijedou, vztyčí tam vlajku, udělají fotku, pak se zase stáhnou a Seznam má týden o čem psát…

Kdy jste naposled viděli mapku z ruských zdrojů, kde by bylo o čem referovat? Nejsem žádný Visingr, Zrno ani Vojáček, ale ke mně se v poslední době dostávají jen mapky stále propracovanějšího ruského opevňování. Intenzita ruské palby také dost poklesla. Ukrajinští fandové to přičítají tomu, že Rusku konečně definitivně došla henta munice, která jim nedošla od loňského dubna a říkají, že Rusové přestali útočit, protože nemají čím střílet. Já bych byl střízlivější… Rusové přestali útočit a proto přestali tolik střílet.

Ruské Kinžály navíc poletují docela hodně, stejně tak i další rakety a v poslední době jsou výbuchy po zásahu raket velmi viditelné a veliké. Fotky z nekonečných řad tanků a BVP jsou také k dispozici. Na obou stranách, ale v Rusku víc. V Moskvě se střídá jeden státník za druhým, Sitting Ping si tam nedávno udělal třídenní návštěvu, postsovětští diktátoři se pěkně sešli při přehlídce v Moskvě. Na Ukrajinu přijíždí čínský zmocneněc pro mír, jinak bývalý velvyslanec v Rusku. Zelenský je v poslední době víc v Evropě než v Kyjevě. Zalužného už tři týdny nikdo neviděl.

Poslední tři měsíce na Ukrajině de facto bojuje jen jedna soukromá armáda a přes všechny ukrajinské proklamace, že má obrovské ztráty, nějak jí lidské zdroje nedocházejí. Jejich šéf Prigožin říká všechno možné i nemožné a ukazuje na kameru, jaký je rozdíl mezi válečným obchodníkem a kariérním generálem, ale kontraktoři udržují oheň války v nezměněné podobě ať na kameru bájí jakkoliv.

Česká houfnice Dana, kterou jsme poslali na Ukrajinu má na sobě hitlerovský trámový kříž, který tam nenačmáral nikdo křídou, ale pěkně ho tam v dílně nastříkali kvalitní barvou přes šablony. Bylo to tak trapné, že Lipánek musel začít reagovat a udělali diplomatickou cestou takové malé bububu. Prý to dává munici dezinformátorům. Jo, pravda, to je děsná munice. Tak děsná, že se s tím nedá nic dělat. A vrhá to dost podivné světlo na všechno ostatní bagatelizování nacismu na Ukrajině. Proti pravdě se fakt blbě bojuje… I kdyby se jí stokrát říkalo dezinformace.

Ukrajinská ofenzíva stále nezačíná, byť zálohy má Ukrajina asi veliké a vycvičené tady na Západě. Ale zřejmě i v ukrajinském generálním štábu probíhá diskuse, jestli stojí za to, nechat tuto armádu vykrvácet na bojišti. Co potom, že?

Americké zdroje už běžně mluví o únavě válkou a ukrajinské zdroje dnes a denně varují před tím, kdyby Ukrajina přišla o západní podporu. A když vidím, jak se naše pravdomluvná ukrajinská média pouštějí do naší rektálně alpinistické vlády, tak mám pocit, že Fiala včas nerozpoznal, že Ukrajina už není téma a stal se pro své transatlantické páníčky poněkud obtížným. Aktivní blbec je horší než třídní nepřítel. V USA je teď mnohem důležitější henten dluhový strop o který se do krve hádají republikáni s demokraty, k tomu jim Čína přebírá jejich oblíbené zkruvysyny a dělá z nich své zkurvysyny… navíc ti šmejdi přestávají používat dolar…

Ne, neříkám, že to tak je. Neříkám, že jsem do své rovnice zahrnul všechno. Ale nasvěcuju vám jiný úhel reality. Úhel, kdy se na Ukrajině obě strany ještě štengrují a umírají u toho tisíce lidí, ale ve skutečnosti se už vytyčuje nová hranice a v zákulisí už všichni čile jednají a z původně velké války za západní hodnoty začíná být malá obtížná válka kdesi na periferii. Vlastně už se chce jediné… aby to Evropa zaplatila ze svého.

Nevím, jestli mám pravdu. Ale zkusil jsem zde vypsat důvody, které mě k tomu vedou.

Pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Každý, kdo Institut podpoří částkou alespoň 350,- Kč si může v objednací aplikaci na Vidlákových kydech zadat adresu pro zaslání knihy. Platby jsou už spárovány s aplikací. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód.

Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“ Všem dárcům děkuji.

321 thoughts on “Je to ještě válka?

 1. Nevíte, jestli už politici v pozadí zkoumají šance na mír nebo jestli jen musejí čekat než vojenské okolnosti umožní větší ofenzívy. Pořád se bojuje hodně, ale fronta se hýbe málo. Nemusí to nutně znamenat něco politického. Může jít o to, že frontu prorazit v současné době je obtížné. Opět připomenu 1. světovou válku, na Sommě nebo u Verdunu všechny armády uvízly v zákopech, vbahně a mezi pevnostmi, ale politickou vůli k míru nebo aspoň příměří to neznačilo. Šlo o vojenské schopnosti a limity možného. Pokud není politická vůle k míru, může trvat roky než by politici vzali vojenskou situaci v úvahu. Dněpr by chtěly překročit obě bojující strany, ale odsouvají to, když na to teď nemají možnosti. Těžko předvídat na víc let do budoucna.

 2. Útočné oddiely PMC „Wagner“ obsadili posledné územie v Arťomovsku (a.k.a. Bachmut), ktoré bolo ešte pod kontrolou ukrajinských jednotiek.

  Vo video-správe to oznámil zakladateľ spoločnosti Jevgenij Prigožin.

  Poznamenal, že po páde poslednej opevnenej oblasti Ozbrojených síl Ukrajiny s názvom „Lietadlo“ možno konštatovať, že mesto bolo úplne oslobodené.

  „20. mája dvadsiateho tretieho roku, dnes napoludnie o dvanástej bol Arťomovsk úplne oslobodený,“ povedal Prigožin.

  Pripomenul, že „arťomovský mlynček na mäso“ sa začal v októbri minulého roka a zúčastnili sa na ňom iba „Wagnerovci“.

  Podľa Prigožina to umožnilo „vyčerpanej ruskej armáde zotaviť sa“. Zdôraznil tiež, že po odovzdaní Arťomovska jednotkám Ozbrojených síl RF od 25. mája „Wagnerovci“ odchádzajú na odpočinok a preškolenie.

 3. S politováním musím konstatovat, že škebloň měl v něčem pravdu. I Parlamentní listy šíří dezinformace. Tento článek je jich plný:
  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Proc-to-smazali-Vzdyt-se-to-vi-Clanek-o-Fialovi-ktery-musite-hledat-hodne-slozite-736498

  Článek lživě uvádí, že Fiala patří k nejméně oblíbeným lídrům v Evropě. Což je nehorázná lež, která čtenáři podsouvá dezinformaci, že Fiala je lídr (nepochybně právě z tohoto důvodu byl ve skutečnosti článek napsán). Naopak je potřeba ocenit server TV Nova, že článek, uvádějící nepravdivé informace, stáhnul.

  Cemper by si měl na Parlamentky řádně posvítit. Označovat Fialu za lídra může jen potměšilý dezinformátor a nikdo soudný tomu nemůže věřit.

  1. Konečně se vyjasnilo, kam zmizel na 20 dní náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zálužnyj.

   https://m.politnavigator.net/glavkom-v-gospitale-zaluzhnyjj-pal-zhertvojj-falloprotezirovaniya.html/amp?imnu=43b69c814bc71e00e9027cc8f978cc65

   „Pohřešovaný šéf AFU Valerij Zálužnyj leží ve vojenské nemocnici s těžkým zraněním pohlavního orgánu.

   Informoci o tom přinesl vojenský publicista Vladislav Šurygin na kanálu tg s odvoláním na své zdroje, uvedl zpravodaj serveru PolitNavigator. Zdroj prý pochází z nejbližšího okolí Kirilla Budanova, šéfa GUR ukrajinských ozbrojených sil. Ten uvedl, že Zalužnyj je v hlavní vojenské klinické nemocnici Ozbrojených sil Ukrajiny v Kyjevě na jednotce intenzivní péče po neúspěšné operaci faloprotézy.

   Poznamenává, že na začátku dubna utrpěl náčelník AFU těžké zranění tohoto orgánu, ale podrobnosti nebyly tehdy zveřejněny.

   Podstoupil operaci za účasti významných německých plastických chirurgů. Po ní se objevily komplikace způsobené cukrovkou 2. typu, protéza se neuchytila a vznikl absces. Hnisavá rána se nehojí…“

   1. Kdo ví, jak to je. Že by utrpěl zrovna zranění do ptáka? Zní to vymyšleně, bulvárně.

    Podle jiných zpráv byl Zálužný zasažen spolu s dalšími vrcholovými vojcly v bunkru v Mežyrydanech 8. května, kdy tam Rusové poslali údajně dva Kinžály (info z Telegramu, tudíž jako že nic). 19. května se objevilo v Oděse na webu „Oděské právní akademie“ video se značně vyhublým Zálužným, kde má jako mluvit na „Dnech vědy“. Odtamtud se to rozšířilo na Telegramové kanály.

    Vzhledem k dnešní „deep fake“ době, kdy lze udělat i v amatérských podmínkách věrohodné video kohokoliv s kýmkoliv, třeba jak papež šuká se Zelenským, to není nic o ničem. Navíc to video působí dost uměle, s úplně rozostřeným pozadím a lidmi kolem, kteří to nesledují – jakoby byli přimícháni z úplně jiného původního videa.

    1. Na něco šlápl, to jsou pak takové úrazu velmi běžné a není třeba v tom hledat něco lsscivního. Až začnou obdelavat pole se zapomenutymi minami, budou tato zranění běžná u zemědělců.

    2. Pokud by byl značně vyhublý, mohl by mít prachobyčejnou rakovinu. V „oněch místech“ bývá velmi agresivní, rychlá a špatně léčitelná.

   1. Pravda zase skomira proti presile ,ale potom vyskoci, aby se jim vomlatila vo hlavy.
    Vobvykle pozde..Malokdo zbyde.
    Ukrove sestrelili vic Kinzalu , nez sme my na ne poslali. Pravil Shoigu.
    Armada je unavena a ofenziva nebude, rekl zelinar. Ale taji se..
    Zaluzny byl zrejme picnutej a je v nemocnici ..
    Voba navic nesmi do republiky , pouzivaji to Z+Z k uvedomely propagande pismena Z ,na ruskych ponekud viteznych kolosech..
    Ceka na ne ten soudce ..
    Pritom je tech wagneru asi sest tisic..Schazi nejaka informace vo jejich taktice a valceni.
    Politici maji ze zelinare uz dost nahnano , maji strach vo svoje vejplaty.
    Aby vobetovali svoje miliony , taky pro Ukrajinu. Jako kazdej..
    Nejen ochuzovat jiny lidi a uran.
    Ted by se ofenziva hodila, slavi se v Rusku , osvobodili v jednom sklepe 6tisic flasek Artemovka sampanskyho a dalsi narodni pitivo. Vobrana nebude nejmin tejden.
    Rus osvobodil svoje a ted co? Souhlas , divna valka ted , neperou se vo iniciativu, ktera je nezbytna v kazdym pripade.
    Neuveritelny ,jak psavci si rajtujou na vomilani stadniho ,ale popularniho klise , „mlynek na maso“, nic nemuze bejt vzdalenejsimu , tomu co se deje na fronte.
    Ale kazdej mele a mele..A nnei co , ale aspon je kde…
    Tak semelou aspon ctenare.
    Zemedelstvi se ukoncuje a ukrove budou muset asi zacit zrat svoje plesnivy obili..

 4. Už fungujeme tady jako v Detroitu. Zatím omítky nepadaj a lidi se držej svýho majetku. Gdyž nedovezou harpagondechujci do Čr žrádlo, bude hlad. A esli to nevypadá, tak vypadat bude. To ani nechcu říkat až začnou padat paneláky, to bude legrace plná prdel. Muheeeeee

  1. Sasine, odkud to píšete, ty vaše věštby? Že vy nežijete v ČR!
   Vždyť jinak by se vás to týkalo stejně, jako nás.
   Takhle to vypadá, že nám to nenávistně přejete…

 5. Nezvyklý, zajímavý, částečně lichotivý pohled na mne z týden starého blogu z klávesnice Blbíše:

  „Prostě je to furt a furt o tý pomyslný řece a jejích dvou březích, který se tady třeba náš Asfalťák snaží překlenout svou nadpozemsky nekonečnou nadějí a vírou v něco lepšího, ale co zároveň nemůže fungovat u těch, kdo neumí, neví, neznají a hlavně se ani nesnaží trápit nad tím, co JDE, (…)“

  V naprosté většině případů jsem naopak považován za extrémního, bezlimitního pesimistu.

  Asi bych měl napsat jakýsi NÁVOD K POUŽITÍ ASFALTOVÉHO HOLUBA (a Jáchyma).
  Ale zatím si neroufám a popravdě řečeno – nevidím v tom přínos pro sebe ani pro zdejší obecenstvo.

  1. Nemám na to názor, ale jedna paní v autobuse vyprávěla, že dotyčná je blbá jak dlabaný necky a normální chlap by si o ni ani kolo neopřel.

   Je-li tomu tak, což sice asi lze nezávisle ověřit, ale normální člověk se k tomu nejspíš nepropůjčí, pak se závěrům a domněnkám v článku vysloveným nelze divit.

  2. Je půvabné, že na „wikině“ mají dodnes uvedeno partnerství s Martinem Červíčkem a naopak, i s tím, že spolu skončili před deseti lety, tedy v roce 2013….

 6. Nevím, jestli to tady nebo kde jinde už nezaznělo /někdo nepsal/, či zda to není notoricky známé a jen já jsem „sto let za opicemi“.
  Vlastně nejsem už od ledna, kdy jsem narazil na tento článek o tom, co to vlastně je onen „Bachmut/Artëmovsk“ a proč se o tohle „město asi jako Jihlava“ – jak jsem tu kdesi četl prý v diskusích – tak dlouho, tak úporně a s takovými oběťmi na obou stranách bojovalo
  https://www.topcz.net/podzemni-pevnost-ozbrojenych-sil-ukrajiny-jaka-slozitost-utoku-bachmut/

  Ten web neznám, samozřejmě nějaký dezolátský, nicméně ten článek není od majitele těch stránek, ale přetisk originálního amerického článku – samozřejmě také z dezolátského webu /v Emerice jich mají také dost/ https://sonar21.com/what-is-ukraine-hiding-in-the-bakhmut-salt-mines/

  Tož nevím, ale komplex Azovstalu proti tomu asi byla brnkačka.
  Těm, kdo to dosud nečetli, doporučuji prohlídnout.

   1. Jen dodatek, čert ví co tam všechno bylo/je, soudím podle špinavých stěn a stropu se tam muselo prohánět kdoví co, protože normálně v solných dolech je bílo.

    1. Nu, solné doly ve Veličce (U Krakova) jsou doly „jako kráva“, ale bílo v nich fakt není. Spíš ponuře šedo (minerály).

  1. Pokud jste si to nenaklikli, tak pár informací o americkém autorovi toho článku – „Larry C Johnson je veterán CIA a Úřadu pro boj proti terorismu ministerstva zahraničí. Je zakladatelem a řídícím partnerem společnosti BERG Associates, která byla založena v roce 1998. Larry poskytoval výcvik komunitě speciálních operací americké armády po dobu 24 let. Byl očerňován pravicí i levicí, což znamená, že musí dělat něco správně.“

 7. Pokud se chcete dnes večer dosyta zasmát, doporučuji diskusi na Novinkách pod článkem k dobytí Bachmutu. Prý bezvýznamné město velikosti Jihlavy zbytečně dobývané tolik měsíců, až začne UA ofenziva, vezmou si určitě město zpět apod.

 8. Ha … zmena …
  G7 neni uz spolek 7mi nejvyspelejsich ekonomik sveta.
  G7 je spolek 7mi demokratickych nejvyspelejsich ekonomik sveta.
  Tvrdi Prima SiiiiEnEn

 9. A je po válce
  Vojenský zpravodaj Rudenko: Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Zalužnyj leží v nemocnici blízko smrti
  Oleg Korjakin
  Vojenský zpravodaj Alexander Rudenko na svém kanálu Telegram informoval, že velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj umírá v nemocnici. Píše o tom s odvoláním na zdroj z vedení ukrajinské armády.

  https://rg.ru/2023/05/20/reg-pfo/voenkor-rudenko-glavkom-vsu-zaluzhnyj-lezhit-v-gospitale-pri-smerti.html

  Jen jestli ho netrefil šlak po osvobození Artěmovsku od Banderovců.

  1. Já na to nemám názor, ale jeden pán ve frontě na olej v akci říkal, že je to nesmysl a je to dezinformace. Umírá prý určitě Putin (už asi po osmé) a Ukrajina u Bachmutu prý právě zahájila úspěšnou protiofenzivu. Rusko prý bude již brzy poraženo a Putin, kdyby náhodou vstal z mrtvých, bude postaven před soudný (nebo soudní? teď nevím) tribunál v Hajzlu (možná jsem špatně slyšel, jménem toho místa si nejsem jist).

   Ale kdo ví, jak je to doopravdy. Lidi toho navykládají.

   1. Radio Jerevan : Putin neumírá, to umírá jen nevímkterý dvojník, nebo trojník (troník nee, ten zase exceloval v Černých baronech).
    Pozn.: před chvílí jsem se vrátil z chalupy z kosení trávy, to bylo trávy, jako z černozemě na Ukradině.
    Byl jsem odloučen od nul a jedniček, musím se kouknout, co nám sděluje naše pravdomluvná ČT a ještě obskurnější Hovínky a Fórum 24.
    Jsem nedočkavý (jako prvnička) jaké pojmenování Artěmovsk – Bachmut bude uváděn v těch nejpravdivějších zprávách.
    Ani na Ukradinských webech jsem zatím nebyl.

    1. Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv v reakci na loňský tweet Elona Muska pozval podnikatele na návštěvu Arťomovska po zprávách o dobytí města ruskými silami.

   2. Nemáte Alefe taky pocit, že ten humor cedíme tak trochu násilím? Já ano. Ale co jinak, že?
    Četl jsem knihu Šógun a tam je toho o japonské povaze napsáno dost. Jsou jiní. Disciplinovaně divní.

    Když u nás montovali „Grant Japonského Císaře“* tak jsem se divil. Jejich šéf (jediný uměl anglicky) vydal dvěma technikům patrně nesmyslný příkaz. Oni ho bez mrknutí oka celý den realizovali. Montovali mnohapólové konektory na mixpult – ale nedealy se k němu prostrčit podlahou.
    Další den je za to seřval a museli to celé předělat. Zase bez nějakého viditelného pocitu předělali. Bohužel jsem nerozuměl ani slovo, jistě by to bylo zajímavé. Když šéf odešel, něco si říkali ale ohlíželi se, jestli je někdo neslyší.

    */ Grant – Japonsko nám věnovalo sice nepoužité, ale typově staré zařízení, cca 15 let, které jsme museli podle smlouvy rok provozovat – paralelně s novým, které jsme museli koupit, abychom mohli hrát muzikály. O grantu muselo být pochvalně zmíněno v každém programu. Za rok to šlo do skladu, kdyby náhodou přijel japonský císařský kontrolor.

 10. Jste PRO?

  Jindřich Rajchl
  13 min ·

  Dnes se pro vás pokusím shrnout hodinové blábolení o změnách sazeb DPH ze strany zoufalého Zbyňka Stanjury do několika jasných a srozumitelných vět.

  1) Ceny se nesníží
  Za situace, kdy některé komodity přesunete ze sazby 15% do sazby 12% a současně zvýšíte o 2% sazbu daně z příjmu právnických osob, si drtivá většina prodejců pouze zvýší marži a své zboží prostě nezlevní ani o korunu.

  2) Státní rozpočet přijde v příštím roce o 4 miliardy

  3) Zahraniční potravinové řetězce vydělají o 15-20 miliard víc

  Tedy občané nevydělají, stát prodělá a do Německa odejde o několik miliard na dividendách víc.

  Tohle může vymyslet jedině hlupák, sabotér nebo obchodní agent zahraničních řetězců.

  A já se obávám, že ministři naší vlády jsou kombinací všech těchto tří kategorií.

  Peněz je v naší zemi dost – jen jsou nasměrovány do cizích kapes.

  My tento tok otočíme – z bohatství vytvořeného v České republice budou primárně profitovat naši lidé a náš stát.

  Jste PRO?

  https://www.facebook.com/rajchl.jindrich/

  Já jsem PRO.
  V pondělí budu kontaktovat člověka Pro z mého kraje
  https://stranapro.cz/kontakty-kraje/

  Podle mého názoru, bušením do klábosnic, ničeho nedosáhneme, je třeba konat.
  Nejsem sám, vím o více nespokojených.

   1. Bude rvačka?

    „Já bych jim to přál.“

    Tlustý volil ostrá slova, ale pak vytáhl čísla
    20.05.2023 7:15 | Ze sítí

    „Část světa se ráčila zbláznit. Bohužel ta naše. Ale ona není velká.

    Zbytek zeměkoule je v pořádku, ale tady se tedy blbne,“ poznamenal úvodem rozhovoru s moderátorem Lubošem Xaverem Veselým exministr financí a bývalý poslanec za ODS Vlastimil Tlustý.

    Řeč pak byla zejména o současném správci státní kasy Zbyňku Stanjurovi (ODS).

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bude-rvacka-Ja-bych-jim-to-pral-Tlusty-volil-ostra-slova-ale-pak-vytahl-cisla-736484

    1. Změnit politické preference není i nic méně složité než změnit konzumní návyky.
     Kupujte zubní pastu Tojevono!

    1. Alef Nula, zakladatel napsal:20 května, 2023 (19:16)

     Všeho do času, karma si najde každého.
     Na Slovensku řeší ochranku bývalým ……
     Proč asi?
     Bobky?

     1. Takových „k nalezení “ je podezřele mnoho, a na tak velký nával není karma zařízená…
      Odloženo k pozdějšímu vyřízení. Navíc stejných kriplů je něúrekom, a ihned by byl , bude nahrazen stejnou, a možná větší sviní.
      Místo božího soudu se zaměřit na sice přízemní, ale ryze pozemskou „spravedlnost“ – pardon, soudní nebo jiný proces …
      Je velice pravděpodobné, že než ona karma splní své poslání, budeme dávno buď asimilováni, nebo eliminováni …

   2. To je důsledek „vstřícnosti“ a naprosto sebevražedném přesvědčení, že taková hovada porazíte v čestným boji argumenty – nejsme přece jako oni, křesťanský nastavíme druhou tvář, a druhá strana, světe div se, si s kýmkoliv vytře zadek, opakovaně.
    A všichni se diví …
    Tak jo, je nutné dále pokračovat v nastoupené linii, dobít už tak zmrzačený pud, instinkt přežití, a moudře vybranými slůvky poníženě přednost ublíženou a vykastrovanou supliku …
    Hlavně NIKOHO Z POMAZANÝCH NENASRAT, páč hrdinný a zemitý český volič nemá rád nepořádky, hluk a nedej bože změnu.
    To není ironie, to není satira, to není komediální scénář, to JE ČESKÁ REALITA, kdy si gauner beztrestně
    otvírá nemístně držku kde chce kdy chce, dokonce místo galejí krade ve vedení státní zdrav.pojišťovny, a ta tlama se cpe zpátky do politiky, což Česká verbež ještě přivítá…
    Za svoji zbabělost, nesolidnost, zrádnost, si plebs Kalouska, Fiala, Novotného, a celou tu smečku plně zaslouží .
    A hlavně klid, nenechat se vyprovokovat, nechat věcem volný průběh – ono to vyhnije, tedy nějak dopadne. Vždyť jsme díky tomu přežili i Habsburky ( nebýt 1 a 2 WW, jsou tu furt, a Fialenko plus další
    hyeny, by česky ani nemukly) …
    Ale proč to vlastně píšu – vždyť je to stejně fuk …

 11. Naprosto kouzelná fotka. Ti dva vpravo dělají, že fotí: https://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QP_7/vywCn.jpeg?fl=cro,0,0,3000,2001%7Cres,2560,,1%7Cwebp,75

  Takže teď už nejen že může člověk ukazovat, jak vysoká je jeho babička či jak vysoko skáče jeho pes, ale už může tvrdit, že jen fotí.

  No mimochodem, jestli takhle vypadá radostné setkání údajně hospodářsky nejsilnějších zemí světa, nechci vidět, jaká atmosféra panuje například na setkání zemí v pořadí od padesátky výš.

    1. Také se říká
     Jak když nadloube volovi.

     Ovšem na druhou stranu, škoda že na své straně nemáme politika Zelenského talentu.

     1. Myslíte – jako že by zahrál šulínem na piáno?
      To by Jakub Janda zvládl taky, a možná líp. Tím jsem si jist.

      No jo, jenže Jakub Janda taky není na naší straně. – Tak nevím, co si počneme a co s námi bude…

       1. Kocoure, jsou k tomu nějaká videa. Dostal jsem mailem několik odkazů, ale neměl jsem odvahu je otevřít. Spokojil jsem se s tím, že mi řekli, co v nich je.

        Jak jste si jistě všiml, jsem měkká a slabá povaha, zdaleka nevydržím vše – a spatřit něco takového, to by mě položilo. Mé zdraví je mi nade vše.

        1. Já dvě viděl.
         Jakožto divadelník vydržím téměř všechno. Nic tam není vidět, jen šikovný záběr skrze piano. jak dělá Zelenskij v rytmu podřepy. Ale to víte.
         Horší je ten druhý klip, kde pan president křepčí s hošany v lodičkách a v silonkách. To je opravdu trochu unapetitlich. Ale nechutnosti chorobně tlustých transek z USA to zdaleka nedosahuje.
         Měli jsme u nás asi dvě vystoupeni tranvestitů v našem Ústavu. Obecenstvo se báječně bavilo, ale baleťáci po ředitelství striktně žádali, aby se šatny, ve kterých TransUmělci převlékali byly po akci vydesinfikovány. Ale chodili na pánské záchodky. Transvestit je jiná úchylka. Prostě jinak normání chlap, který se rád převléká za ženskou. Ostatně máme i klasiku, povídku Boženky Němcové která se jmenuje Karla.
         Ostatně se tenhle princip používá t.č. i na Ukrajině při útěku mladíků od vojenských povinností. Na Západ.

         1. K útěku před vojenskými povinnostmi se hodí ledacos. Za mé ZVS – sousední rota měla velitele v hodnosti npor., který už měl zeleného prostředí plné kecky a protože to podepsal na dlouho, předstíral homosexualitu. Úspěšně, byl vyhozen 🙂

         2. No jo, ale Karla/Karel to dělal kvůli mámě. Jeho máma nechtěla, aby jí dítě odvedli na vojnu, a tak při narození uvedla, že se jí narodila holčička Karla. A když příroda zavolala, Karla/Karel přiznal barvu, nechal se odvést, aby se mohl po vojně oženit s dívkou, kterou miloval. Takže na rozdíl od transvestitů neměl touhu nosit ženské šaty. Byl k tomu nucen matkou.

 12. Kde jsou ti připoutávači ke chladícím věžím a přilepovačky se k silnicím?
  Kdepak zase chrní odborníci z Intersucho?
  Byla by zajímavá informace, kolik CO2 bylo vyrobeno letadly na korunovaci nového krále britské říše?
  I ten vojevoj Vladimir Výtěžný (nikoliv vítězný) létá světem sem tam už několik týdnů a shání půjčky pro stát, který už je dávno vyprodaný a nic mu tam, kromě dluhů a korupce, nepatří.
  Předloží grafy a sloupečky, kolik toho CO2 a plynů vyrobili chcivraždové?

  1. Tak pozor. Chystá se velký výprodej ukrajinské půdy – hlavním zájemcem BlackRock, přislíbené ceny za hubičku.

 13. Ministerstvo vnútra Ruskej federácie zaradilo na zoznam hľadaných osôb prokurátora Medzinárodného trestného súdu, 53-ročného rodáka z Edinburghu Karima Khana.

  1. Ej, čo som to porobil pod poľanou z lesa,
   že mi zakladajú, že mi zakladajú na rúčky železa?
   Ej, Mara moja, Mara, sedem bohov tebe!
   Už som krpce zodral, už som krpce zodral, čo chodím ku tebe!
   Ej, čo som to porobil? Na detvanskom moste
   hodím sa do vody, hodím sa do vody, nebudem v harešte!

   1. V Detve som raz bol, po čas vojančiny, na pretekoch „O pohár Podpoljanskich strojární“. Vyhral som budíka, no nevjem, či azda nebol ruský. Možno Prim v sovetskej licencii (copyright Ondrej Neff).

 14. Naprosto zcela úplně dočista metaforická představa dalšího vývoje je, že až vyschne bláto, ruské síly a prostředky začnou postupovat do hloubky, aby nakonec dosáhly přičlenění červeně vyznačeného území k Rusku (mapka je ze začátku března loňského roku).
  https://imgway.cz/947v

  1. Aneb jak nám to tu trollili „elfové“ defraudanta Kartouse asi tak půl roku, kdesi na východě padla jedna zcela bezvýznamná obec, o kterou vůbec nikdo nestál. Vlastně to ani nestojí za zmínku.

  2. Není možná. Podle protektirátních médií, ruské síly měly být již obklíčeny a rozdrceny. Putin mrtev, Rusko v rozkladu, po podpisu bezpodmínečné kapitulace. Tady ráj z reparací za okupaci v pětačtyřicátém, osmašedesátém, za Vrbětice a další ústrky a úklady. Ovšem, jestliže píšu že tady, nemíním zdejší někdejší obyvatelstvo za to co z toho co z nich zbylo za reparační platby ve prospěch Sudetedeutchelandsmanchaftu přesunuté na Sibiř. Zde nahrazené inteligentnějším, pracovitějším a civiliczacenosnějším úspěšně arizovanýmmultipohkavním afroislámským, plně podle Špidlova projektu převzavším to nejlepší ze zdejší někdejší kultury, pokud něco takového by bylo nalezeno. Se zachováním dosavadní vlády ovšem pod přísným dohledem…

   1. No, tak na tom, že Německo mělo být po 2. světové válce striktně agrární zemí a hlídané, na tom se mělo důsledně trvat.
    Bohužel ale – kapitálisti ucítili megazisky a proto vymysleli Marshallův plán. Stačilo dvacet let počkat a z té „obnovy a výstavby“ zčásti roztřískaného Německa, tekly opravdu nevídané zisky.
    Nějak si během té „výstavby a obnovy“ nevšimli, že SRN má zase Wehrmacht, třebas se jmenuje jinak a že ve státní správě působí „spolehliví a výkonní úředníci“ – původem i z RSHA, se stranickým průkazem doma v šuplíku.
    A zbytek světa si během toho „hospodářského zázraku“ nějak nestihl všimnout, že Němci změnili taktiku. Čeho nedosáhla III. Říše během války vojenskou silou, dosáhla mírová IV. Říše, jen o dvacet let později. Financemi, vlivem v EHS, v EU, politikou i štvaním a perzekucemi východního bloku.
    Přísný dohled měli mít Němci, ne my.

  3. To ale bude nějaká russká fake zpráva.
   Podle hlášení Vůdcova hlavního stanu je situace ve Stalingradu kritická, ale udatní vojáci Velkoněmecké říše stále odolávají útokům východních barbarských hord. Nově povýšený Generalfeldmarschall Paulus, slibuje, že jeho jednotky budou bojovat do posledního muže a on sám zemře jako poslední.
   Ale čo to trepem.
   Situace ve městě Bachmut je kritická, varovala v sobotu Hanna Maljarová, náměstkyně ukrajinského ministra obrany. Podle Maljarové probíhají ve východoukrajinském městě tvrdé boje a obránci se drží jen ve čtvrti Litak. Dnes mají naši obránci v oblasti pod kontrolou jistá průmyslová zařízení a infrastrukturu. Naše jednotky v Bachmutu dál bojují,“ sdělil agentuře Reuters mluvčí východního uskupení ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj.
   Podobnost čistě náhodná.

 15. Blbíš a Gerd aneb, když nám je z toho špatně!

  Když se zamyslíte, Gerde, nad tím, co ste nepsal:
  https://web.litterate.cz/je-to-jeste-valka/comment-page-1/#comment-147731
  a hlavně nad tím Vaším „proč“, máte skoro i odpověď (… i když!!!).

  A pokud byste přece jen tápal, tak Vám to tedy napíšu po stavařsku, snad Vám přiblížím to, v co doufám a k čemu se upínám.

  Každý, ale opravdu úplně každý zásadní rekonstrukci předcházejí tzv. bourací práce. Od nich si slibujeme (nevylučuju, že si někdy i namlouváme!), že odstraníme vše, co v rekonstruovaný stavbě našim záměrům překáží, tedy vše nevhodný, zdevastovaný, degradovaný, zkrátka z nějakýho důvodu dožívající.

  I když před zahájením bouracích prací navrhuju tzv. zabezpečovací konstrukce a práce, stejnak během toho bourání každej znalej a aspoň trochu zodpovědnej projektant průběžně sleduje bourané dílo. A když se mu něco nezdá, tak navrhuje a dopočítává tzv. podchycování. Není to vůbec tak, že v tzv. přípravný fázi , tj. projektování, dokážu odhadnout a tím pádem všechno vyřešit tak, že v době realizace, tj. fázi (tzv.provádění, realizace), na to dodavatel vlítne a vono to de pak jako když bičem mrská. Aby bylo úplně jasno, vona totiž i zmírající stará nepotřebná konstrukce je stále ještě furt živá, a proto s ní musíme zacházet velice ohleduplně, opatrně a s citem!

  Jinak ale máte pravdu, když píšete, že na tu samotnou bouranou konstrukci, natož tu vybouranou suť jak na staveništi, už v kontejneru, nebo dokonce na skládce, není vůbec pěknej pohled. Třeba já, kterej má ke všem stavbám bez rozdílu mimořádně nadělenej cit doslova trpím!!! O trochu líp to už vypadá, když vybouraná suť se začne recyklovat, kdy se oddělí materiál použitelný od už nepoužitelnýho. A stejně ani potom to není nic moc, proto se suť dál zpracovává, tj. drtí, třídí, přesívá a vím já co ještě. Můžu Vás však ubezpečit, že ani pak není vůbec hezkej pohled na to, co třeba zůstává pod síty, tzv. podsítný</i, ale aspoň se to dá ještě nějak zpracovat.

  V čem ale máte sakra pravdu je to, když si člověk uvědomí, že i v tom podsítným na Ukrajině uvíznou LIDI a to všechno, co během věků vytvořili = o to tragičtější a smutnější ty bourací práce sou.

  Ale vždycky mám na paměti (fakt tomu i věřím, Gerde, nebo chcete-li, chlácholím se), že se přes ty bourací práce přece jen dopracuju k něčemu lepšímu (nikoli trvalýmu, zas takovej narcis ještě nejsem!), co po nějakou další dobu bude sloužit lidem mnohem líp, než ta původní stavba!

  Nám opravdu nezbejvá, Gerde, než čekat a doufat, ale rozhodně bychom neměli přilejvat benzín do ohně a měli bychom hlupáky, který tak činí, eliminovat… ať už na jedný, nebo druhý straně.

  Jestli Vám to, trochu pomohlo, budu rád.

  1. Připomíná mi čistou reinstalaci Windows. Včetně výměny hardware. Tzv. totální upgrade. Nejlépe i s jiným operačním systémem.

  2. … jo a ještě něco, všimněte si, že sem už vůbec nepsal o tzv. nebezpečným odpadu„. Ten se mimo jiný vyznačuje tím, že škodí úplně všem. Ten se na stavbách likviduje podle samostatných, k tomu účelu schválených, zákonů. Třeba například takovej na první pohled nevinně vypadající AZBEST. Myslím, že k jeho odstraňování právě teď dochází na Ukrajině. Blbý ale je, že než se dostanete k samotnýmu azbestu, musíte odstranit i konstrukce, v kterých je azbest zabudovanej… bohužel a ještě jednou bohužel!

   A to už vůbec nepíšu o samotných zákonech, který byly k tomuto účelu přijaty a z kterých vychází tzv.speciální opatření se zacházením s azbestem , kterým Rusové na UK říkaj speciální vojenský operace.

   1. Byly toho asbestovyho sajrajtu plny baraky a odstranit to neslo , baraky musely dolu a nejlevnejsi v konkursu na zbourani byl nejakej…
    Nekdo by boural treba tejdny a jinej to mel levne a za hodinu..
    Co zbylo prodali jeste do Ciny..

  3. dovolím si oponovat, jaké věky, vždyť to tam srovnali nácci za II. a všecko co tam bylo se vybudovalo za ruského dohledu a financí…

    1. Nevím, kdy jste tam byl, ale já tam byla začátkem 60 tek, kdy bylo krásně poznat předváečný a poválečný stavby, proto to píšu. V Kyjevě a okolí těch starej bylo opravdu poskrovnu….

 16. Staří římané se po obědě nechávali obveselovat zrůdami:
  https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-nekdejsi-bidenuv-gender-fluidni-expert-na-jadro-zase-skoncil-na-policii-40432062

  Oslava různorodosti se ale záhy překlopila v ostudu. Loni byl totiž Sam Brinton obviněn z krádeže dámského luxusního kufru na letišti v Minneapolis. Nebinární expert tvrdil, že ho ve zmatku na letišti popadl nedopatřením a pak se jej styděl vrátit. Usvědčily ho však kamerové záznamy.

  1. Pronásledování židů je oblíbené ve všech režimech. Žid je univerzální fackovací panák. Nacisti, komunisti islamisté – prostě všichni, když hledají nepřítele, ať vnějšího nebo vnitřního, si vzpomenou na židy.
   No a židé to vědí, tak křičí dopředu, že je bijí. A většinou na to opravdu dojde.

   1. Mitrofanov se svým obvyklým kostrbatým způsobem snaží říct, že antisemitismus je fuj, ale antirusismus je žádoucí.

    Chtěl jsem napsat něco o Alexandrově idiocii, ale lepší bude opsat výklad jména Митрофан:
    „это имя, как и производное от него «Митрофанушка», стало нарицательным для обозначения недалекого, ленивого, неспособного к обучению“

    1. Ad antirusizmus:
     vemte libovolny clanek z iHojte, Hovinky nabo Der Sturmeznam kde se pise o Rusku, zamente rusky/Rusko na zidovsky/Izrael, opublikujte na litterate a zacnete sledovat cas, za kolik vam u dveri zazvoni.

     1. Mitrofanov byl v 50 tych letech známý sovětský soustružník, který lámal rekordy i na více strojích naráz. Mitrofanova metoda skupinové výroby se to jmenovalo. Byl vzor úderníků stejně jako horník Stachanov.
      Že by von Saša byl jeho potomek?

   2. Není kouře bez ohně, a v případě Židů či židů ( která verze se líbí ) to platí samozřejmě také. Zdaleka nejde o nějaké Zelí v čele Ukronáckovské ruiny, o tamní oligarchy téže krve, díky kterým je Zelí tam kde je.
    Izrael je dnes všechno možné, jen ne oběť, a Židé-židé jakbysmet, naopak. Co se týče Ukrajiny, angažovali se, samozřejmě že na té „demokratické“ straně s loučemi, sekyrami, mačetami vvruce a správnými symboly na oblečení i vytetované na kůži.
    Co si budeme povídat o jejich angažmá v II.WW – dá se říci, že ti za louží v mnoha případech financovali a technologický zabezpečovali likvidaci těch východních ( I oni se dělí, že ) – co je důležité, rukou, zbraněmi někoho jiného, přičemž se o možném „pozadí“ téměř nesmí mluvit.
    Jde asi o nejmocnější diasporu na této planetě, její příslušníci tvoří převážnou část vládních aparátů, vědeckých, výzkumných, lékařských, finančních, burzovních, politických, hospodářských, mediálních, kulturních, etc. orgánů, úřadů, institucí …
    Vezměme si třeba Polsko – v II.WW jeho obětí čítaly cca 6 mio osob, z toho židů 2mio. Samozřejmě jsou neustále na tapetě oběti židovské kvůli holocaustu.
    A co ty další 4 mio dalších, to je nic ? A holocaust ? Fajn, a proč se občas objevují infa o židovské krvi v žilách vykonavatelů a strůjců.
    Tvrdost represe a likvidace se týkala zrovna tak slovanského obyvatelstva , počet obětí je mnohem, mnohem větší, rasové vyčištění mělo být realizováno posléze – slovanského živlu bylo početně mnohem více.
    A díky své pozici ve vyšších patrech sociální pyramidy byli židé zprvu jako cíl preferováni kvůli nábytku majetku.
    Paradoxně v 19.století, v období střetu českého a německého živlu v českých zemích se židé sami přidali na stranu teutonů…
    Jsme zpátky u toho, kdo na Ukrajině mluvil před 100 lety německy, atd.
    Dnes jsou v pozici posvátných krav – nedej bože naznačit, že nejen cosi mohlo být i jinak …
    Jste sežrán a roztrhán zaživa, popel po onen a vhozen do žumpy…
    Hlavně neargumentovat čmoudy – Araby, Turky, Kurzy, atd. – jejich imigraci ve velkém, zamoření Evropy, instalaci nepostižitelnosti, nedoknutelnosti a povinném štědrém sponzoringu ze strany evropských států prosadily i persony, organizace, neziskovky, etc. s bohatým zastoupením jisté diaspory …
    Viz Soros …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *