30 května, 2024

Jako domeček z karet se pokládá náš průmyslový sen.

Ale co chcete v zemi, kde jsou lidé ochotní čekat v dešti den na smažený hamburger od amerického fastfoodového řetězce, ale nejsou ochotní zvednout zadek k volbám. (Zobecňuju to, vím, ale nedalo mi to.)

Z nejprůmyslovější země Evropy se pomalu, ale jistě stáváme průmyslově nejzoufalejší zemí Evropy. A může se to už teď týkat desetitisíců zaměstnanců a jejich rodin.

Když jsme si vymysleli geniální strategii sankcí vůči Rusku a Číně, mnozí odborníci varovali vládu, že k ekonomické smrti usankcionujeme maximálně sami sebe. Vláda nad tím ovšem mávla rukou, protože jak je poslední dobou jejím dobrým zvykem, ideologické ukotvení je nade vše. A hlavně nad zdravý rozum. Čínu ani Rusko jsme samozřejmě na lopatky nepoložili, naopak jsme posílili jejich soběstačnost a vzájemnou provázanost.

Koho ale na lopatky velmi úspěšně pokládáme, jsou naše hutě, slévárny a těžký průmysl vůbec. Ten, průmysl, na který jsme kdysi byli hrdí a záviděl nám ho kde kdo. Jmenovitě je to kunčická huť Liberty, kde je ohrožena prvovýroba, ale také dvě další tradiční ostravské firmy. Společnost Vítkovice Steel míří do insolvence, Vítkovické slévárny zase kvůli dluhu kolem 700 milionů korun požádaly u soudu o ochranu před věřiteli. A dostaly ji.

Společnost Vítkovice Steel zaměstnává aktuálně asi 850 lidí, a na pokraj bankrotu ji dostala i vládní politika, kdy po vypuknutí války na Ukrajině, jí FAÚ zmrazil akcie a banky odmítly zajistit financování provozu. Vítkovické slévárny mají 170 zaměstnanců, byť ještě na konci minulého roku jich bylo o více než sto víc. Problém Liberty se týká jak šesti tisíc kmenových zaměstnanců huti, tak pracovníků přidružených firem, celkem až dvaceti tisíc lidí. To je vynikající, kam jsme to došli, že?

Do smrtelných problémů žene moravskoslezský průmysl také Energetický regulační úřad a jeho ceny energií pro příští rok, kdy ERÚ zvýší regulovanou část ceny elektřiny v průměru z 1984 Kč na 3393 Kč/MWh s DPH. Jenže to není zdaleka všechno, co našemu průmyslu naši vládní géniové připravili. Je to zrušení odpuštění daně z minerálních paliv, možné zrušení kompenzací nepřímých nákladů elektrické energie a samozřejmě i navýšením daně z nemovitostí pro provozy v těžkém průmyslu. Ano, té daně z nemovitosti, kterou prý skoro nikdo nepocítí. Dohromady je to například u společnosti Vítkovice Steel 120 milionů korun,což jsou tři měsíce výplat pro celou firmu.

A co na to premiér? Hladí si nastřelenou patku a chodí zkoumat ceny kečupu a Nutelly do Německa. Co na to ministr průmyslu? Tomu den před odletem na Blízký východ zrušila návštěvu Saúdská Arábie, kde měl jednat mimo jiné o dodávkách ropy, jako náhradu za tu dostupnou ruskou, od které jsme se tak slavně odřízli. Ale zase se spolu se svým vládním hnutím STAN může pochlubit a chlubí, že je jako politik na titulní straně deníku Blesk častěji než Agáta Hanychová.

Nevím, jestli lze mít horší vládu, než máme. Nevím, jestli lze mít u funkcí větší amatéry, provokatéry a nesystémové patlaly. Možná jo, a možná jsme si ještě nesáhli na dno, protože jinak bychom to těžko mohli tolerovat. I když… Jak jsem psala výše, co chcete v zemi, kde jsou lidé ochotní čekat v dešti den na smažený kuře od amerického fastfoodového řetězce a nejsou ochotní zvednout zadek k volbám.

Asi máme, co si zasloužíme. Bohužel všichni.

150 thoughts on “Jako domeček z karet se pokládá náš průmyslový sen.

 1. Čekáte , že čt nebo vláda zorganizuje volby potřeb?
  Hlavně co nejvíc demosgrátických keců a jejich opozice aby se nehlo NiC a jede se dalších sto let dál s plnou držkou keců a prdů.

  1. Sasine, už jste poslal svůj program panu Blahynkovi ? Vyzývá k tomu všechny, kteří mají schopnosti definovat jak lépe řídit stát.

   1. Blahynka je odchovanec Slušovické ekonomiky, gde lidi makali jako šrouby bez podílů na půdě, rozpočtu a podílu rozhodování.

    To rozhodování, podle posledního videa, je to myslím změna systému 2, opět bude zařizovat nějaká elita.

    Gdybyste mu ale třeba napsal o volbách potřeb, že tady se o tem sem tam povídá, třeba by se chtěl poučit a změnit základní atributy režimu, kerej chce blboňům podsunout.

    U nás se nic nezmění dokud nebudou stát za potřebama miliony hlasů. A o to bohužel nikomu z korporátních škol, bárs socialistických, či kapitalistických nejde.

    Furt tam je stejná ideologická linie. My něco vymyslíme, vy nám jako dáte mandát, ale odmakáte si to vy. My budeme jíst a pít a řídit. Vy budete držet hubu a krok. Nasarat

    1. NE !!!

     On tam jasně říká, že ten systém se vytvoří, že to co navrhuje se třeba i úplně změní a žádá o návrhy. Ano, mluví o volbě lidí, ale zkuste mu navrhnout volbu potřeb jako základ plánování, o němž mluví, za jehož plnění budou hodnoceni. Pokud se to dopředu zavrhne, jak chcete kdy něčeho dosáhnout ?

 2. Teda Lexi, já myslela že jste jiný formát. Nevím proč píšete že paní Markovou nečtete. Vážně si myslíte , že to někoho zajímá. Docela slušně sumarizuje. Žádnou lež tam nemá.
  K tomu Vašemu – na pivu s Švarcíkem, proti gustu….
  Ale jak jsem tak koukala, tak porůznu – takm kde nebyla stopnuta diskuze, se moc donře o něm nemluvilo… njn
  Jsme lidi různí.

  1. Nevím, Emo, co jste si z mého komentu vzala, a proč právě to.
   Můj koment byl důsledkem včerejšího článku paní Markové a následných komentářů, článku, ve které opět blábolila, že peníze z emisních povolenek jdou do Bruselu.
   Žvást, který se tady některými přežvykuje jako seno v hubě vola.
   Jakkoliv ze samého článku Vidláka bylo zřetelné, že je to jinak, přesto jsem to doložil explicitně.
   Viděla jste snad paní Markovou, že by se zajímala o to, co kdo v komentářích napsal, že by reagovala, že by se nedej bože omluvila za ty kecy o emisních povolenkách?
   Přivádí mě to k závěru, že „prdí“ na své čtenáře. Stejně, jako jsem psal na tom Aktuálně.cz o některých /mnohých/, co jim k ukojení stačilo, že nás oblažili svými „jistotami“.

   Tolik o nečtení paní Markové.
   Nerad bych ji ublížil, ale zatím mne nic nevede ke změně názoru.
   Samozřejmě vím, že ji je zcela volné, jestli ji nějaký Lex bude nebo nebude číst, ona si své čtenáře vždycky najde. Horší je, pokud ji budou akceptovat napsané nepravdy.

   Pokud jde o odkaz, který jsem dal na svůj a Stejskalův koment, a který v rubrice „Jsem jako perlorodka, rozmnožuji perly v bahně“ vybral z blogů na Aktuálně.cz a zveřejnil nějaký mi neznámý server, nemá můj koment nic společného s Schwarzenbergem. To je jen úprava stránky blogu, se kterou nemám ¨nic společného. Zkrátka tam majitelé stránek toho „knížete s fajfkou“ umístili, a já jen připomněl současnost.

   Mrzí mne, že jste nepochopila.
   L.

   1. wikipedie: Část zisků z prodeje povolenek putuje do Inovačního fondu spravovaného Evropskou komisí. Pro období 2020 až 2030 obdržel fond 450 milionů povolenek.[5] Další část povolenek putuje do Modernizačního fondu, z kterého prostředky formou dotací rozděluje Evropská komise do chudších částí EU.[6]

    1. Dík za upozornění.
     Přesněji tady https://faktaoklimatu.cz/explainery/emisni-povolenky-ets
     Ano, ĆÁST z aukcí povolenek jde do účelových fondů EK – „První z těchto fondů slouží především modernizaci energetiky ve státech, které dekarbonizaci potřebují nejvíce (mezi ně patří i Česko), druhý je pak určen k podpoře velkých inovativních projektů (např. nízkouhlíkových technologií v průmyslu).“
     O reformě EU ETS z roku 2023, v jejímž důsledku míní EU participovat na výnosu z aukcí emisních povolenek třiceti procenty ve prospěch Sociálního klimatického fondu, jsem se zmínil.
     L.

 3. 🍥jsou lidé ochotní čekat v dešti den na smažený kuře od amerického fastfoodového řetězce a nejsou ochotní zvednout zadek k volbám,“

  Ovčané mají mozky vymyté košer propagandou. Podle toho vypadá chápání situace. A slintání po sajrajtech. Výkupní cena kuřete je 26 kč za kilo.

  Zločinecká aspenistická sebranka, která se zove vládou, plní zadání banksterů. Zájmy občanů ČR jsou těm kolaborantům u zádele, tak páchají „odvážná“ rozhodnutí. A nákupy nutelly v banksterských hitlermarketech, nějaké košer sračky pro gojimy.

  Zábavné na celé situaci je, že mnohé průmyslové podniky jsou v moci banksterů, stejně jako vládní sebranka, regulační úřad, přenosová soustava, ČEZ, výbuch NordStreamů, lichvářská burza v Lipsku, slavný podvod Green Deal nebo mnohé průmyslové podniky.

  🍥Asi máme, co si zasloužíme. Bohužel všichni,“

  Kdyby volby mohly něco změnit.. Můžeme volit kteroukoli partaj. Propagandu a podvraťáky ovládá košer víra a poskoci banksterů. Není v možnostech většiny lidí to pochopit, pokud někdo nevymyslí jednoduché a zábavné poučky na tohle téma.

  1. Vo nas bez nas , vod 89 ,zacatek konce , dete se utopit vsichni ,co ste to zavinili.
   Nadavejte si navzajem co vsechno ste zpackali. To maji nejradsi. Nic jinyho nechteji.

 4. Pracky pryč od Ukrajiny?

  Generální tajemník NATO na dotaz, co říká právě na tyto informace o možných mírových jednáních, reagoval slovy, že „je na Ukrajině, aby se rozhodla, jaké jsou pro ni přijatelné podmínky pro jednání a jaké jsou přijatelné podmínky pro jakoukoli dohodu“.
  (idnes)

   1. Generalni ani nemluvi, jen porad neco slinta ,jinak nic…
    Ani poradnou pomoc ukrovi nesvede..
    Ladik to nesved zase zbesnickovat na nas…Tak visi aspon na hube ..

  1. Re: ema

   Jak to napsati slušně …

   Die Welt dostatečně nezohlednil následující dvě skutečnosti:
   1/ Německý Fricek táhne svůj růst dovozem STÁLE JEŠTĚ LEVNÝCH polotovarů z východních kolonií – pardon – provincií – pardon – východněji položených členu EU.
   2/ Polski Antek je nejlepší ojeb… – pardon Halefe – osouložovač Ojropředpisů o Ojrodotacích. Kopuluje již před příchodem soudruhů Ojroposlanců do zasedací síně.
   Náš soudruh OjroTelička a jeho následovníci se nikdy v tomto punktu nechytali ani na okresní přebor.

   1. Ten sliz Telička, co se narodil ve Washingtonu, protože tam jeho s komunistickým režimem srostlí rodiče byli na velvyslanectví, nám ještě pořád škodí v Bruseli ???

 5. Přestal jsem madam Markovou číst.
  Jsem těžce vysazený na trousiče mouder /tím spíš, když ta „moudra“ třeba neodpovídají skutečnosti/, kteří neuskutečňují zpětnou vazbu ve vztahu ke svým čtenářům, kteří pod jejich články přispívají svými komenty.
  Vlastně jsem víceméně z toho důvodu přestal sledovat i Vlkovu „Kosu“, u jehož zrodu jsme jako „krstný otcovia“ a také první ze spoluautorů spolu s kamarády Gerdem, Jeffem, Laco Goesslingem a Germanikem tak trochu stáli.
  A to přesto, že „Vlk“ i bez otevřených diskusí má většinou čtenářům co říct.
  Protože blog skutečně ožije teprve diskusí pod ním /samozřejmě, pokud ji nevedou „dutohlavové“ jak můžeme začasté sledovat/.
  Podle mých měřítek – a už jsem to tu jednou někde psal – absolutně nejlepší „blogy“, co se kdy konaly, byly na Aktuálně.cz za doby „pasení“ Liborem Stejskalem /samozřejmě, i tam bylo „pod úroveň“ některých autorů – třeba jistý Hvížďala – což je kategorie samo o sobě – a řada dalších, aby reagovali na validní komenty/.
  Koho to případně zajímá, tam jednou Libor Stejskal položil námět s otázkou, jaký je rozdíl mezi diskusí a polemikou.
  Vzpomínám to proto, že jsem dnes náhodou narazil ve svém archívu na odkaz na portál, který je mi zcela neznámý, ale který tenkrát zveřejnil moje stanovisko, můj názor na tuhle otázku.
  Kdo chcete, čtěte, kdo ne, nechte být /ta první část je moje odpověď na otázku, druhá část je následný koment správce blogu a zadavatele otázky Libora Stejskala /apropós, chybí tam datum, ale když si uvědomím, že jsem z blogu Aktuálně.cz odešel někdy v roce 2010 nebo 2011, má to dnes už „vousy“/ https://czaktualne.blogspot.com/2010_04_01_archive.html
  L.

   1. Re: Lex

    Čekal bych od čtenáře vašeho formátu spíše výčet stručných bodů, v čem paní Marková urazila vaše cítění, resp. ego.
    Pokud máte pocit, že paní Marková interpretuje objektivní skutečnosti poněkud svérázně, mohu vás uklidnit, že takto činíme všichni. A je to dáno tím, že každý kus druhu homo sapiens je nadán myšlením, byť někdy poněkud svérázným a nikoli vždy zcela racionálním.
    Ostatně vy děláte přesně totéž, co ona – neboli z předloženého textu si vyberete právě jen to, co se vám líbí či hodí. Viz náš poslední střet.
    A konečně vám prozradím jedno sladké tajemství. Každá počítačová myš má takové kolečko, se kterým se naprosto perfektně otáčí ukazováčkem.

    1. Přesně – s tím kolečkem.
     Přeroloval jsem a madam nečetl.
     Jen jsem připojil proč.

     A na závěr – víte co?
     Vy mě konec konců můžete taky.
     L.

     PS
     Ale nemusíte.
     Mám to kolečko a na Vaše „dřysty“ /když už jme tady/ nejsem zvědavý.
     Lepte se zase na někoho jiného se svými „moudry“ a „radami“.

     1. Ja bych vo ty vyrobe voceli tak nekvilel.
      Vyrabela ocel nam ukradena a zrudna, vyderacna , jak se ukazuje korporace ,
      aspon ocel nepude na vyrobu zbrani , ktery zabijeji stale vice.
      Tim smeem se p.Markova nepodiva ,nemuze pac ma v hlave ty posedlosti „sme“.
      Uz davno ocel nahrazujou ty plasticky plasticky veci , nerikam , ze je to lepsi..
      Zase rejzujou na tom dalsi korporace a uz je toho plna priroda a oceany..
      Prave zavislosti korporaci na rope zapricinujou a zpusobujou porad dalsi valky a sireni terorismu, zotrocenejma jim vladama ..
      Udelaji vsechno ve sluzbe za ty korporace a banky.
      Je toho tolik , ze neni mozny se v tom vyznat ,co je horsi moc
      a co trochu min..Udes.
      Proste korprorace sou skudci nejhorsi. Vzdycky byly a budou.
      Este horsi , ze porad krachujou a porad se jich nejde zbavit ,
      az se pfizer ,banky, valky ,korporace , se zbavi nas..
      Je to porad kdo s koho. Valka a nepretrzita je vyhlasena porad na nas. At rikaji co chteji. Stamilionu obeti mluvi jasne. Kolik bankeru bojuje ve valce.

      At kazdej si rika co chce , Vidlak porad vede , tim jak to tady vede..
      Se zadnej nevyrovna , clovek ma dobrej pocit ,ze je a muze bejt trochu normalni a to se pocita..Diky a tu praci vocenuju a furt.
      At se klidne vykasle na Alefy , bejvaly majitele a jejich ,ze nevedi co chteji..
      Zadny litosti nemaji vergla , chyba se udela a jede se dal. A lip a vo to de.
      Se casem taky nauci vodlisovat podstatny ,zakladni a dulezity i pro nej.
      Vod toho co akorat zatezuje ,co je na zahozeni do popelnice.
      To je vec praxe , chce cas , na scene trhu verejnyho zivota.
      /Jiny tam nevobstoji a tak jenom zdalky kafraji /.
      Kdo pije cokoliv z plastickyho kelimku, pije plasticky castice a hodne.
      Ztvarovany ,aby byly dalsi podvod.
      Kritikove abstrakce se nikde nedokritizujou , dalsima abstrakcema..
      To nejde. Ale rikejte jim to..
      Vazby na ctenare , validni komenty /spatny slovo necesky/.
      Interpretace objektivni skutecnosti , mysleni casto sverazne a nikoliv racionalni…pouckova hantyrtka vo nicem. Hromadeni vodpadku.
      Pani Markova ma nevyhodu, nejak ty jeji texty nejsou ctivy , je tezky udrzet pozornost , nevim a nemuzu tady bejt konkretni a presnej.
      Nedocitam, zacnu a za moment uz nectu , jen vocima prebiham mechanicky po textu..
      Navic se porad drzi toho sme !!!…A musi na ty sme hitelrovat ,
      bejt horsi na nas nez podvodnej katolik ,pod tim zdlak, /je mozny se orientovat dle tech fanatiku ,co strasne nenavidi ,co sou , inkvizice Torquemada , Trockij , Lenin , Sverdlov, Blumkin atd.
      A porad honi p.Markov ty sme , carodejnice a to musime bejt dokola my vsichni.
      My sme uz horsi nez Putin , kterej ted vytah do boje novou zbran , podzim.
      Treba Dostojevskej tvrdil , cim vic se snazi, tim je uplne vse este horsi az ,nejhorsi a bolsevici , nacisti, imperialisti, katolici,protestanti predtim,
      bankeri Benatek na zniceni Evropy experti za zisk , Markova na ty sme , zadnej rozdil, se snazi a si nejvic..Nebo tak.

 6. V pátek 17. listopadu se koná v Brně demonstrace Za demisi vlády Petra Fialy.
  Začátek je v 15.00 hod před Janáčkovým divadlem.
  Na zvacích plakátech není uveřejněn pořadatel.
  Zvu všechny do Brna, ale nedělám si iluze, že přijde velké množství lidí.
  Pokud přijde 200 demonstrantů, bude to úspěch.
  Rád bych se mýlil…
  Demonstrace pád vlády P. Fialy nezpůsobí, ani pod ním nerozhoupe židli, ale přesto cítím povinnost vzít vlajku a jít tam.
  Přijďte kdo můžete také..

  1. Má být hnusně snad všude. Tady svátek, jinde ne. Nejspíše pojedu demonstrovat peněženkou někam do zahraničí na větší nákup. A říkám si zda zaplatit výjimečně kartou. Aby to lépe viděli. Tyhle statistiky si oni dělají.

  2. Jak ty demise dosahnou . Maji nakej napad nebo budou zase jen kecat z podia.
   Samotna demonstrace neni nic. A povinnost je co. Blbost.
   Rad bych se mylil.
   Demonstruje prave ted celej svet..Nejakej povsim by nebyl ?
   Navaznost a logicka , nejdrive neco chci , potom je nejdulezitejsi , jak to prakticky udelam, potom promyslet , jak toho muzu dosahnout , novy napady na uskutecneni svych zameru , nevopakuju ty stary a co potrebuju, jako prostredky a nekecam ,
   potom ziskam lidi na to..Myslet abych …
   Nedokazoval vlade jen porad svoji neschopnost ve velkym..

   Ja vim , vono nic jinyho nejde , udelat cokoliv se pocita a musi ..
   Casto beznadejny a zoufaly akce zvitezi , navzdory rozumu a smyslu konani..
   Kdo muze at tam de , povinnost to je taky…Hodne stesti preju ..
   Asi zalezi kdo je na rade , koho si vybere , Vyssi moc , komu chce delat ty schvalnosti ,
   jako ze detskej a zenskej husita s prakem , pobili ty vobrnence u Sudomere…
   Nejen pobili , uplne ztratili krizaci rozum../Novej napad napr. byly trochu ,ty vozy/.
   A jak neco muze bejt , kdyz to bejt nemuze…
   V desti prsi stesti.

 7. No já nevím, Jak jsem tak koukala, tam kde diskuze je, moc litování nebylo. spíš…..
  Akorát Topolínek prokecl, že mu dával na lístečkách rady,protože neuměl sms/ což by znamenalo mnohé. Hmm

 8. Dokud budeme poslouchat fialu – hlavně slušně, demonstrovat ale slušně, diskutovat ale slušně, nic se nestane. I trenér Mourinho říká, že s hodnými kluky nic nevyhraješ…

  1. Re: ladary

   Dokud budou demonstranti TRPNĚ snášet provokační pokusy Pomahačů a Chráničů řízených „mužem v hnědé bundě“, nestane se vůbec nic.
   Akorát soudruzi z pětihrůzy budou mít o čem žvanit na rautech.

   1. Taky bohuzel tahle kolonie nema Himalaje. Resp., zadny tu nejsou …
    A miliony dalsich , jen proto ,
    aby pouckari mohli rajtovat..Tohle jim Cesi delaji naschval..
    Ani Himalaje..strasny.

  1. No pozor, my se moc koukáme na materiální stránku. Hned v pátek bude vyvolán duch Václava havla, bude samet za hubičku a budeme se radovat z toho, že konečně tu nemáme socialismus a jsme v té vysněné západní evropě.
   Jinak do smíchu mi opravdu není, protože i já jsem v oné kriticky ohrožené skupině- a teď si zkuste představit 4000 chlapů začne v jeden moment hledat nové pracovní uplatnění. Jistě, část přejde do hytlermarketů, část se uživí vlastníma rukama bo jsou šikovní, někteří půjdou točit kolcem, tu rozvážet pizzu tu asfalt nebo vodík, ale furt to bude zatraceně málo a hodně z nás to uplatnění tady okolo komína nenajde.
   Pokud má být všechno špatné k něčemu dobré, a bude to impuls pro pád vlády ok- ale žádná další vláda nedokáže vzkřísit podniky tohoto typu.

   1. „a budeme se radovat z toho, že konečně tu nemáme socialismus“ Ano ano, stejně jako tu nemáme léky, lékařskou péči pro všechny, kvalitní a cenově dostupné potraviny, levné energie, spoustu původních domácích značek, firem a výrobků, domácí zemědělství, skutečnou svobodu, média bez cenzury, nezávislost na nějakém hegemonovi a suverénní schopné vedení země a ekonomiky. Ó my se máme.

    1. Re: tdx

     No konečně vám mohu vynadat!!!
     Závěr máte špatně!!! Úplně ganc!!!

     JEDINĚ správně je:
     !!! MÁME SE JAK NA ZÁMKU! AŤ TO TRVÁ VĚČNĚ !!!

    2. Budoucnosti a ty nejhorsi sou pro zavislaky toho nejhorsiho ,denni chleba.
     Co vsecko uz v budoucnosti na nas vymysleli, jen aby se masturbovali a
     ukajeli bez konce…Slintaji a prskaji trapny hrozby vic nez deset hitleru ..
     Maji to vodkoukany vod zrudnych pedagogu ,
     /ktery je zotrocili a zdeformovali/
     a jejich kazdodennich bezmocnejch a zbytecnejch poucnejch hrozeb. Sou.
     Tezky nemocny neurotici se snazi agitovat tezky neurozy a
     sirit jejich nemocnej hnus , neunavne a kazdej den ..
     Zrudnostem ty meneceny, zneurotizovany podlehli .
     Samozrejme . Nic jinyho.
     Hromadky karet z nas udelaji a dalsi ejakulace z klavesnice …
     A hned zacnou a pokracujou neuroticky masturbace.
     A nemuzou se dockat aby mohli kricet , ja to rikal, ja to rikal…A co s nima.

 9. Teď Česko možná nový směr nachází. Nebudou to technologie, vědomostní ekonomika. Bude to opět průmysl, tentokrát zbrojní. Když vládní výprava do subsaharské Afriky uvízla kvůli zrušené Nigérii v Keni, podnikatelé toho čile využili. „Čeští podnikatelé se zúčastnili jednání na místním ministerstvu obrany a také dalších úspěšných individuálních schůzek, které by se jinak vůbec neuskutečnily. Druhý den byznysových mítinků v Nairobi jasně ukázal, že Keňa je zemí s jedním z největších obchodních potenciálů na této cestě,“ prohlásil Jan Rafaj, prezident svazu průmyslu a dopravy.

  1. Re: Homér

   Jedině, že bychom se vrhli na hromadnou výrobu vlaštovek z novinového papíru a montáž praků z čínských subdodávek (letecká guma a vrbové „roznožky“).
   Bez černého uhlí, železné rudy a vagónů s legovacími prvky jste – víte kde.

 10. Horší je, že podobně jde do kopru i německý průmysl, s kterým jsme velmi silně propojeni.

  Ještě se dožijeme zajímavých věcí…

 11. Každá nehoda, každá ostuda, chyba, porucha, neštěstí má své jméno, příjmení a funkci.
  Z toho je třeba vycházet. Tak nějak to říkával i soudruh Koba. A má dodnes pravdu.

  1. Kadry , novy kadry. Zatim mi to vychazi , ze byl az neuveritelnej , genius manipulace .
   Zblbnout je manipulaci , aby uverily , zbidaceny masy , neni zas takovy umeni,
   staci jim z podia povesit neco kecu ,v podobe mrkve slibu a co jim lidem ,
   asi tak jinyho zbejva, nez uverit , modlit se k vrchnosti…
   Doufat v nemozny a marne.Kdyz a protoze .
   Kratka je ta cesta z duvery mrkvi , do deformace sveraci kazajky nejhorsich tragedii ,
   takhle snadno vytvorena ….

 12. Co Ukrajina, už vyhrála? A knížepána pohodit do škarpy, nebo do kompostu, ať je jednou užitečný aspoň. Co tam máte dál havlo-progresivci?

  1. Nějak mne učí naše vrchnost ho ještě více nenávidět než to mám teď. A to jsem si myslel, že to ani nejde. Prostě každý eurohavloušký gauner teď bude mít státní pohřeb. Těšme se na (skoro) všechny letos medajlizované od PePy107, Kocába, snad i Kalouska…

   1. Je shoda, že pokud projeví rodina zájem o státní pocty , určitě nebude moc dlouhá diskuse,“ avizoval kadet Biegler. Celý národ pláče a zapaluje spontánně svíčky.

     1. Takovej konec vzdycky neco stoji , jeho vdova bude nebude skodna
      stedre zabezpecena , z lidu vyzdima a zdimat bude ,
      700 tisic , mesicne..
      Tydle nic jinyho neumi…

   2. Stačí umístit video s komentářem pro mládež, ta je ohrožena překrouceným výkladem dějin. Padesátníci vědí o co jde.

  2. No co jsdem tu onehdy psala. chi, ach jo. Pražáci zase budou máít povyražení. No a děti dostanou volno aby mohly …. ach jo.

   Co ale nechápu, proč jej vozili tam a sem, , když byl s vojenskou nemocnicí spokojený. To mi rozum nebere. njn

   1. Chichi , nech prazaky na pokoji, vobeti super upira, za vysavaci vdovou ,co z nich vydre 700 tisic mesicne , by meli aspon jit v pruvodu
    a nest nejakej informacni plakat vo jeho skutecny cinnosti , super vysavace
    majetku a penez…Vzdycky a vsude..
    Spicatej dubovej kul a cesnek..To prej pomaha.
    Driv byl nejvetsi upir G.Fucikova , celkem normalni a temer neskodna , z jedny mrtvoly zila asi 30 let..Vsecky kurvy v Praze byly bohaty ale jen jedna , Svorcova..
    Zadny se zdaleka nevyrovnaji a nemuzou tem dnesnim..

  3. Proto tedy ignorují poslední přání K.S., který si přál v dopise Halíkovi výslovně pohřeb u Nejsvětějšího Salvátora. Halík hned říkal …. je malý (ten kostel)… možná Bazilika svatého Petra ve Vatikánu by byla odpovídající.
   I když jak jsem si vyhledala, tak největší kostel na světě je prý v metropoli Pobřeží slonoviny. A tam by to mohl Fiala snadno domluvit 🙂

    1. Myslíte Halíka nebo Fialu? Jestli jde o toho druhého, na nervové zhroucení se neumírá. Za tři dny prý bude zase Bivoj 🙂
     Mně ale překvapuje, že nerespektovali Schwarzenbergovo poslední přání. Co je to za křesťany, když je jim vlastní zviditelnění se přednější.

     1. Dostala jste mne, sotva jsem příspěvek odeslal, uvědomil jsem si, že jsem měl psát v množném čísle.
      Takže odpověď je že ideálně oba, ač jsem původně myslel Fialu a i když jej považuji za většího škodiče, pokud bych si měl vybrat jednoho, bral bych Halíka, protože je to podle mého horší lidská zrůda.

     2. Pardon za roztržitost. Proč myslíte, že jsou to křesťané, vidíte u nich nějaké křesťanské chování ? Já již dávno tvrdím, že největší obětí 1989 je církev, protože tam po něm nalezl kdejaký prospěchářský šmejd.

      1. 🙂 Já radši nemyslím. Vždyť víme, že spousta úctyhodných slov slouží dnes jako zástěrka pro pravý opak. Nevím, jestli Halík pořád je, ale dlouhá léta byl prezidentem České křesťanské akademie. Pamatuji, jak v době, kdy byl prezidentem republiky M.Zeman, kterého v ČT odmítali nazývat „panem prezidentem“, Halíkovi tak oslovovali při každé příležitosti.
       K tomu pohřbu jen dodám – to bude zase divadlo – bez piety (skutečné). Ráda jsem KS neměla, ale už předem vím, že mi ho bude líto.
       Hezký večer

 13. Dejte si do vyhledávače „česko je“ a schválně, co se ukáže na prvním místě jako nápověda dokončení.
  Proruští dezinformační narativové vyplodili další podvratný protivládní a shodou nešťastných okolností s ním zákeřně pronikli přímo do novin
  Die Welt
  . Odkud ho pak slepě a naprosto bez rozmyslu přebral i druhdy tak spolehlivý oligarchův seznam.

    1. Dobře, tak částečně. Poche i Petříček měli nezpochybnitelnou pozici a nastavený trend byl rovněž jednoznačný. Pohyb daným směrem pokračuje a do voleb může být jednou z tváří klidně nějaké Alžbětko jako Stupka.

     1. Možná jsem idealista, ale já si myslím, že destrukce se dala naplno do pohybu díky prohře ve volbách, ale mohu se mýlit. No teď už je to jedno, jsou nevolitelní.

 14. Těžký průmysl, který nám po válce nadiktoval hospodář Koba, zdevastoval životní prostředí a zkrátil život obyvatelům těchto lokalit.

  1. Lehký průmysl, například výrobu léků (Galena Opava) jsme po 89 radostně předali izraelcům. A tisíce dalších konkurenceschopných podniků bylo našimi západními bratry zlikvidováno. Produktovody jsou v rukách cizáků atd do nekonečna…

   1. Jenom detail. Galenu jsme předali americké firmě IVAX už v devadesátých letech.
    Ovšem v roce 2005 Ivax pohltila Teva. Zrovna tento podnik, sice už není v našem národním vlastnictví, ale šlape velmi dobře.

  2. Jistě, Markétko. Zlatý autonomní protektorát. Totální nasazení mělo prokazatelný vliv na prodloužení života, což potvrzuje šest z pěti krystlíků.

  3. Vyhasly vysoké pece,
   ingoty ztuhly mrazem.
   Zahřejeme je v dece –
   válcovat půjdou rázem.

   K čemu ti, vole, plechy?
   K čemu ti, koňu, íčka?
   Radši si chytej blechy,
   kuř a vykašlej plíčka.

  4. Re: brama

   Hele, bráno, von ten Koba žil už v 19. století?
   Protože otravskou základnu těžkého průmyslu zbudoval jistý šlechtic, jemuž Petr Bezruč lál přezdívkou „markýz Géro“.
   Že by hen ten Koba byl z rodu Habsburků?
   To jsou mi věci…

   1. Brama, ne brána. Víte vůbec co to je?

    Jasně,. Vítkovice byly založeny v 19. st. ale v republice převládal lehký průmysl.
    Až Stalin nás donutil předělat strukturu průmyslu.

     1. Spíše nevzdělanci s pseudoideologiemi vypláchlými hlavami. Inteligence jede pořád podle Gausse, ale čím dále tím méně se používá.

    1. Dámské šaty BRAMA
     Stylové dámské letní šaty budou to pravé na horké letní dny. Lehký květinový vzor v horní části. V pase staženy lehkou gumičkou. Složení: – 60% bavlna – 40% …
     199,00 Kč · ‎Skladem

    2. Re: brama

     Brána je polsky brama. Konec diskuze.

     A s tím údajně lehkým průmyslem v 19. stol. to je FAKT dobrý fór. Třeba už jen proto, že lehký průmysl maká s polotovary vyšlými z průmyslu těžkého.
     A neodpisujte mi, že zpracovatelský průmysl je považován za lehký, ano?

  5. Hospodář Koba také reagoval na nově vzniklou politicko-vojenskou rovnováhu.
   Současně, bylo třeba budovat zemi a hlavně Slovensko. To má proto daleko lepší infrastrukturu dodnes, bo mladší. Nemohli jsme přijmout Marshallův plán, SSSR neměl po válce prostředky (ani my ne), abychom si potřebné vstupy kupovali za čárou. Sojuz zajišťoval suroviny, my zbytek.
   NHKG byl špičkový podnik, kde pracovat bylo za odměnu. Mohly by vyprávět opouštěné dřevěnice v Beskydech, jak lidé utíkali do bytů s topením a teplou vodou, do Ostravy, Frýdku. Za motorku je prodávali (dnes se prodávají za miliony). A pryč od bídy a zimy. Od práce v lese, za halíře. Od malých statečků, kde kamenitá půda nemohla uživit rodiny.
   Ano, špína, smrad a týpky z celé ČSSR. Ti, co mohli jen získat, jak byli chudí. Ale také pohodlí nového světa, tuny levného žrádla, sociální služby, prestiž – i pro nevzdělané lidi. Kdo uměl makat, měl se královsky ve srovnáním s tím, jak se měl v původním bydlišti.
   Přinést práci – stabilní a výdělečnou a zaměstnat celé spektrum společnosti dokáží jen velké a dobré firmy. To budeme potřebovat i dnes.

   1. Re: Majkl

    S to lepší, protože mladší infrastrukturou jste asi kapánek ujel, ale budiž.
    A taky jste trochu zmaten s Marshallovým plánem. Buď jste se vyjádřil nepřesně, anebo nemáte všechny infošky.

    Základ MP:
    1/ odběr přebytků výroby převážně vojenského charakteru od firem z USA, které tak měly čas na konverzi zbrojní výroby
    2/ v podmínkách poskytnutí této tzv. půjčky byl bezpodmínečný přístup poskytovatele ke VŠEM informacím hospodářského, jakož i vojenského charakteru. Přeloženo do češtiny – ukaž celé státní účto a my se podíváme, na čem tě příští rok řádně ojebem.
    3/ v případě ČSR pak bylo poskytnutí půjčky, resp. krytí dodávek materiálu dle MP podmíněno OKAMŽITÝM vyrovnáním amerických pohledávek vzniklých znárodněním těžkého průmyslu v r. 1946 (ne, to nebyli komunisti). Přeloženo do češtiny – soudruzi si za ztráty vzniklé nejen znárodněním, ale i válečnými ztrátami, jakož i válečnými dodávkami chtěli ukázat prstem, ve kterých podnicích ČSR budou mít adekvátní balík majetku a s tím souvisejících rozhodovacích pravomocí.

    Takže naši ministři sklapli kufry a z jednání odjeli.

  6. To je samozřejmě dezinformace. Těžký průmysl u nás založili rakouští, židovští i čeští podnikatelé ještě za Rakouska-Uherska. Naopak, za socialismu byla převáděna výroba na Slovensko nebo i v rámci RVHP do jiných zemí.
   Za prvné si musíme zopakovat, co to je těžký průmysl. Je to těžba surovin, hutnictví, těžké strojírenství, energetika, zbrojní průmysl, chemický průmysl.
   Těžba zlata u nás začala ve 13. století, stříbra ve 13. století, uhlí v 18. století, kaolinu v 18. století, cínu v 10. století atd.
   Poldi Kladno byla založena v roce 1889, Královopolská strojírna v roce 1889, ZVU pod jménem První česká akciová strojírna v roce 1869, Daněk a spol. v roce 1854, Kolbenka v roce 1896, Ringofferova vagonka v roce 1852, vagonka ve Studénce v roce 1900, automobilka Tatra v roce 1897, Laurin & Klement v roce 1895, železárny ve Vítkovicích v roce 1830.
   Tak bych mohl popsat řadu stránek.
   Takže prosím – už žádné dezinformace!

   1. Re: PS

    A jste hnusnej Pepa, kterej kope soudruhům do báboviček. Fujky fuj!
    Abych vám taky něco rozkopal – ty jakože založené fabriky, to byly většinou šopy a dřevníky, v nichž se popelilo pár magorů.
    Co z těch šop dokázali vydrápat (u nás se používá nádherné sloveso „vypazurovač“, / pazur je dráp, nehet/), to už je jiná pohádka, dnes začasté těžko uvěřitelná.

  7. Byl k tomu ale S. donucenej , zapad dokonce chtel dvakrat zacit valky na nas ,
   ale nejakou zvlastni nahodou k tomu nedoslo..
   Nepretrzity letecky agrese na cinu ,na nas..Agenti s pytelma penez , vsude.

 15. Vítkovice Power dělala elektrárnu Yunus Emre. Rakušáci jim (Vítkovicím) vyrobili kotel, který nespaluje správně místní sirnaté uhlí, turek nezaplatil 12 000 000 000 kaček a firma zkrachovala, lidi se asi někam rozutekli. Je to normální? Další uhelnou elektrárnu v Kaledonii už dělali frantíci.

  1. Ten příběh není celý … Vítkovice ty kotle Raušákům zaplatily, ale nějakou záhadou se prošvihly termíny reklamace … a jakoi obvykjle, nikdo za nic nemohl. Jo … a myslím, že se od začátku vědělo, že ty kotle nejsou pro tamní uhlí vyhovující, ale slíbili úpravu 🙂
   Prostě souhra náhod Máchale.

      1. To je strašně kusá informace. Já mám poznatky z doby projektování i z času realizace. Ne osobní, ale z první ruky, od spolužáka, který tam měl autorský dozor. V té době se už vědělo mnohé. Ten článek je psán s křížkem po funuse.

   1. Že to uhlí tam v Turecku stojí za kulové se tak nějak vědělo od počátku. Moc to prý hořet nechtělo. Jenže to bylo pod EGAPem , atak se do toho šlo. Nějak to dopadne. Nedopadlo.

    1. To uhlí nebylo ani tak na kulové, ale ten kotel byl vyprojektován na nižší výkon.
     No ale přihlásila se firma do tendru na vyšší výkon a tak se kotli jen zvýšily rozměry. Takto dodaný kotel se nikdy nevyráběl sériově a byl snad v jediném prototypu. V tom Turecku.

     1. Re: J II., Folďas

      A úspěšně rozkrádá majeteček, který nahamtal.
      Kdo netuší – budovy okolo průmyslovky v Hrabové…, třeba…

  1. Síkela by se zeptala v EU, zda se u nás vůbec smějí takoví divní lidé vyrábět trubky. Tedy pokud ještě ví, co je trubka a nebere to už jen jako oslovení od kolemjdoucích na ulici.

   1. Pod Padrťskými rybníky jsou 3 trubky, ale nesmí se to říkat nahlas, bo cigani by je odvezli na šroťak. V trubkach pobyval Masaryk a po něm polni maršal Walter von Brauchitsch, velitel německe armady za 2svv.

   1. Re: Aleš

    Nikoli. Půlcoulova trubka je větší, než coulová, protože z ní bylo ukradenou pouze půl coulu. Proto musí být logicky větší.
    A vy jste starej a hloupej Aleš, kterej je navíc škaredej a tak všelijak podobně. Až budete hen ten mladý transgender, budete mít šanci, ale fčilek nic, nikam.

    1. Nicméně to vědomí, že něco takového rozhoduje o práci pro vysoce kvalifikované lidi, je … Díky, Havle, díky, kníže, díky, Fialo!

     1. Proc porad dekujou a za co?
      To nejhorsi na nas je nejdulezitejsi ma prednost a voni se udekujou,
      az se z toho voserou. To nezapomenou. Kam az to nekdo dopracuje..

    2. Pro mě bylo kdysi dost velkou záhadou, proč coulová trubka neměří jeden coul. A jsem přesvědčen, že to většina čtenářů litterate neví dodnes. Nicméně také nerozhodují o práci topenářů (ani já).

     1. Re: KuJi

      Ono je taky dobré rozlišovat, jaký materiál měříme, že? Nemůžete tlápat dohromady vodu a strojírenství.
      Kdo je z toho furt mamlas, nechť si sežene staré socprc strojnické tabulky, Kolář a kol., tuším…

      Kdo nepochopil, vodařská trubka se měří zevnitř, nikoli zvenku.

      Jinak kdo chce zaperlit, na vnější závit deset normál se dá nacpat vnitřní vodní osminka a bez urvání závitu dokonce i perfektně zatěsnit koudelí. Běžně jsem tak obcházel nákup spešl ventilu za moře peněz našroubováním kulového ventilu za sto pade.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *