23 listopadu, 2024

Jak vyrobit děti

He he. Lechtivé téma. Ne ne. Nemyslím rozebírat tu biologickou stránku rozmnožování.

Vícekrát se na Litterate diskutovalo, jak zvýšit porodnost, proč mají ti a ti větší natalitu a ti a ti natalitu menší.

Obecně je shoda na tom, že hlavní je ekonomická vyspělost toho konkrétního státu. V chudých státech se musí lidé zamýšlet, kdo se o ně postará ve stáří, v bohatých státech se zavedeným fungujícím sociálním systémem tento motiv víceméně odpadá.

Dalším tématem jsou metody vedoucí/nevedoucí k pozvednutí porodnosti.

Recept na to hledali už ti před námi. Neznámější a nejbližší u nás jsou „Husákovy děti“ – jak se říká úspěšné snaze minulého režimu v 70. letech o zvýšenou reprodukci. Z Husákových dětí se stal pojem. I když odpočteme vliv nástupu silných poválečných ročníků do reprodukčního věku, tak ta snaha byla úspěšná.

Tenkrát za Husáka na to šli zřejmě systematicky, sedli si odborníci z různých oborů dohromady a dali na papír, co ovlivňuje chuť, ochotu lidí plodit děti a popř. založit rodinu.

V první řadě si řekli, že rozhodnutí mladých lidí zda mít či nemít děti, hodně ovlivní, zda mají nebo nemají odpovídající finančně dostupné bydlení. A činili se. Stavěly se bytovky, panelárny jely na 200%, dávaly se nenávratné půjčky na stavbu rodinného domu, stavěly se školy, školky, jesle.

Docela se při tom zapomíná na jinou stránku těch let, která podle mne byla pro navýšení počtu narozených dětí také důležitá, možná stejně jako to hmotné zajištění.

Holky a kluci se musí mít kde setkávat, musí mít kde se seznámit, někde se k sobě vzájemně přiblížit, dotknout se. Musí to být tak nějak bez dozoru a mentorování v uvolněné atmosféře. Pro to je ideální taneční zábava.

Tahle záležitost byla v té době mohutně podporována, dotována. V okruhu 10 kilometrů byly v pátek v sobotu alespoň 2 taneční zábavy, v neděli čaje. A mladí se družili, tančili a tulili a děti se rodily. Většinou neplánovaně. Když se potom uvažovalo, jak s tím neplánovaným těhotenstvím naložit, na váhu padly ty byty, půjčky, jesle a školky.

Nevím, jestli by ty recepty od Husáka dnes fungovaly. Spíš ne nebo jen částečně. Je jiná doba.

Za mne – mělo by tu být určité uvědomění si toho, že zplozením potomstva splácím dluh generacím svých předků, že předám pomyslný štafetový kolík těm po mně a ti ho předají zase dál. Když vidím, že okolo mne běhají mí vnuci, pravnuci, vím, že vlastně nemohu skutečně umřít. Dokud po téhle zemi budou běhat mé geny, jsem stále tady. 

153 thoughts on “Jak vyrobit děti

  1. Prožidovský a proruský nacista občas chodí okolo základky, když z ní vycházejí starší děti, osmáci a deváťáci.
    Doporučuju zdejšímu osazenstvu, namísto planého žvanění a teoretizování, zvednout prdel a jít se podívat taky. Uvidíte, jak ta děcka vypadají, co dělají a jak se k sobě chovají. Holky do jedné vypadají, jako členky té Orwellovy Asexuální ligy mládeže – oblečené v neforemných pytlích, deváťačky shrbené, zakrývajíc tak skutečnost, že z nich rostou ženský. Neviděl jsem za celou tu dobu, co tamtudy občas chodím, že by některý kluk vzal holku za ruku a šli spolu, jako jsme to dělali my. Tři čtvrtiny téhle naděje státu, už před školou čumí do šmatlafónů, větší část kluků si jde za nedalekou, už uzavřenou knihovnu zahulit, holky taky, ale zvlášť, nikdy pohromadě. Nedaleké, docela pěkné a vybavené hřiště, zeje prázdnotou a je posprejované, jak se dá a čím se dá, dávno už tam nikdo nechodí, zahrát si třeba fotbálek a holky fandit „těm svým“.
    Zabijte Kartouse, zabijte Zuckerberga a majitele TikToku, možná se to trochu zlepší.
    Ta děcka nevidí naději, nevidí budoucnost ani trochu radostnou a proto se zavírají do těch neforemných pytlů namísto toho, aby deváťačky provokovaly své spolužáky krátkými sukněmi a tričky bez.
    Vím přesně, co jim kdo valí do hlav a ničemu se nedivím, jen je mi to líto, že doslova proflákají a prošmatlají nejkrásnější léta svého mládí.
    Zařiďte, aby holky chodily oblékané sexy a zařiďte, aby se jich kluci nebáli. Aby se nebáli pomluv na síti, když náhodou dostanou košem.
    Podle nacisty to není složité, to jen tady se z toho dělá složitý problém.

  2. Nejde jen o to děti udělat, ale zejména jak z nich vychovat slušné a prospěšné jedince. Takové, na které mohou být pyšní jak rodiče, tak stát.

  3. Prezident jedná na hradě s mladým Marcosem ( pamětníci jistě ještě pamatují, co vyváděl jeho táta diktátor a máma Imelda,kolik měla bot, když většina poddaných chodila kvůli chudobě bosá) ,že sem prý budou dovážet Filipínce, neboť tu máme prý nedostatek pracovní síly.

    To mě tedy vomejvejte vy byste chtěli plodit děcka.

  4. Nenadávejte, Signalista se rve o důchodce na Ukradině a to tak, že na UA chodí chlapi (když nejsou semletí v masomlýnku) v 60-ti do důchodu a ženy v 55-ti letech.
    Zjištěno z nejnovější ročenky a chtějí to zvednout u chlapů na 62 let.
    Kdy se na Ukrajině odchází do důchodu? – MissExpat.cz
    missexpat.cz
    https://missexpat.cz › kdy-se-na-ukrajine-odchazi-do-duc…
    15. 8. 2022 — V současné době chodí muži na Ukrajině do penze ve věku šedesáti let. Ženy do důchodu odcházejí dříve, ve věku 55 let.

    1. Co se divíte, u nás to bylo stejné.
      Jenom jsme se dostali rychleji na vytoužený Západ. Oni, hlupáci, by tam pořád chtěli, a proto umírají na frontě. I když, teď už jim to některým dochází, ale je jim to houby platné

  5. Závodčí rozhovořil se o pokroku, jak lidi na všechno přijdou a jeden jak podvádí druhého, a rozvinul teorii, že tahle válka je veliké štěstí pro lidstvo, poněvdž v těch patáliích vedle hodných lidí budou odstřelováni také lumpové a darebáci.
    „Je beztoho moc lidí na světě,“ pronesl vážně, „jeden se mačká na druhého a lidstvo se rozplemenilo až hrůza.“

  6. Zábavné …
    Prošel jsem diskutující a nenašel jsem nikoho kdo by bral do úvahy tu prokletou „Objektivní Realitu“. OR
    A mince OR má dvě strany – biologickou a psychologickou.
    Biologická strana OR je fakt, že z biologického hlediska optimální věk matky pro první dítě je mezi 21 – 25 věku.
    Psychologická strana OR je ten pocit, že po vytvoření rodiny nebude problém si sehnat „hnízdečko“ pro rodinku s dítětem tj. bydlení.
    A tyto dvě základní formy podpory dali do státní politiky mladých rodin začátkem sedmdesátých let.

    1. Já vám nevím… Jsme výjimečná rodina? Máme 4 děti, všechny spolu, první ve 30, čtvrté v 49 (můj věk, žena o 3 roky mladší). Nestrádáme, na všechny děti jsme se těšili a moc jsme si je užili. Děti jsou radost, a zdá se, že tento postoj k dětem se nám podařilo předat dál.

      1. A to Vám, Pane Alefe, ten komunistický režim musel bránit ve výjezdu do kapitalistické ciziny (tím, že jste byl seznámen s utajovanými skutečnostmi).
        Já byl skromnější. S toutéž ženou, manželkou, pouhé dva kluky po třicítce. Bez požadavků na devizový příslib. Na tehdejším standartu, k ničemu nenucen.
        Zato dnes …., úspory na stáří ničeny inflací, důchod (odpracováno 49 let) redukován nastavenými mechanismy (onehdá tuším 57 % předchozích příjmů, dnes 42 %), vlastnické bydlení prodražováno daní z nemovitostí …. (šetřete si na důchod, buďte finančně gramotní, investujte…)
        Mí rodiče, bezpartijní (oddaní První republice), v klidu dožili tam a v objektu, kam jsem se narodil, za podmínek a s vybavením jak za oněch časů rostla úroveň, s rostoucími úsporami, pobyty v lázních málem zdarma, kdy máti podvakrát vycestovala do BRD (NSR, SRN) k návštěvě příbuzných (nedovoleně opustili republiku).
        Nevím, jak by si to dnes chválili. Vím ovšem, že jsem v obtížnější situaci, než jaké se dožili oni. Tohle mám zažité. Doufám, že Vás to neurazí. S pozdravem

        1. Neurazí, proč by mělo? 😊
          Doba se mění a žije se jinak než dříve. Po změně režimu jsem přišel na to, na co jsem dříve přijít nemohl: některé věci jsou na režimu nezávislé, a dokud jsem to nevěděl, mylně jsem z toho vinil socialismus. Ve skutečnosti je převážná většina špatností dílem špatných charakterů bez ohledu na režim. – Nu, a něco taky změnil technický pokrok, a to nejen k lepšímu, ale i naopak.

          Suma sumárum: nevstoupíme dvakrát do stejné řeky.

          1. Dík za odpověď. „ , proč by mělo?“ Protože mnohem jednodušší, řečeno korektně, už urazilo.
            Jak dál říkáte, může být. Ale nejen to. Uplynulých víc než třicet let mi říká, že motivace ziskem a reklamou morálce neprospívá. Že společenský sytém na tomto principu je nemravný. Že všechna ta lidská práva a svobody platí úměrně k tomu, jakým objemem finančních prostředků (majetkem?) kdo disponujeme. A zajisté i k tomu, jak jsme kdo obdařen schopnostmi. V příčinných souvislostech, které neovlivňujeme. O stejnou řeku nejde, o mravní princip ano. To je, podle mého, asi tak všechno. Zdravím srdečně.

    2. Navrhuji, aby jistá část starobního důchodu se odvíjela od daní, které odvádějí potomci důchodce.
      Vychoval jsi skvěle placeného neurochirurga? Nebo jsi předkem osmi kopáčů? Nebudeš se mít v důchodu špatně. A tvůj potomek je lempl, nebo vypiplaný syn utekl do ciziny? Tož není ti co závidět.

      A prosím, nenadávejte mi pro případ, že dcera je nemocná a daně platí málo, nebo že máš ženu neplodnou, něco takového… to by museli v nápadu vychytat lidi, kteří jsou chytřejší než V.Čech.

    1. Tento krok by nejspíš nestačil, přesto bych ho rozhodně podpořil
      Přinejmenším by bylo žádoucí zrušit většinu funkcí mobilu a nechat jenom ty komunikační (volání, sms).

  7. Zjednodušeně, dejte ženě vzdělání, práci a kariéru a ubude dětí. Dejte lidem statky, o něž by mohli přijít a o které by se mohli dělit, ale zároveň jich nemáte tolik, aby vám na nich nesešlo – ubude dětí. Vytvořte kult JÁ mám právo – a ubude dětí.

    U těch Husákových děcek je to paradoxně ukázka toho, jak si parta chytrých lidí sedla a… přehlédla drobnost. Totiž,k že až jejich propopulační kroky vstoupí v platnost, dostane se do plodného věku silná generace poválečná, která daná opatření v podstatě nepotřebuje. Se všemi – i negativními – důsledky.

    1. Tady tohle je logika ktera mne tak trochu pripomina obcany naseho Kocurkova, kteri se usnesli, ze mesic je potrebnejsi nez slunce, protoze sviti v noci, kdezto slunce sviti pres den kdyz je stejne svetlo.

      Povalecna generace mela hodne deti proto, ze nejenom za jejich casu ale i za casu jejich rodicu byla statni politika prorodinnou. Ono je to beh na dlouhe trate – prisel mne docela smysluplny argument jedne americanky ktera rikala ze bezdetnost je tak trochu nakazliva.

      Ono jde o to ze jeji rodice byli uz za mlada kolem decek, at uz sourozencu nebo bratranku, sestrenek, sousedovic sourozencu bratrancu a sestrenek… kdezto prvni dite o ktere se starala vona bylo jeji vlastni. Proste pokud ty zrucnosti ziska clovek odmlada tak mu to prijde mnohem vic v pohode.

      1. Podstatou přece není „proč je poválečná generace početnější“, ale že JE objektivně početnější. A uděláme-li jim ještě k tomu podmínky motivující mít děti, pak samozřejmě budou mít o to více dětí, než by měly bez toho dodatečného stimulu.

        Jednoduše, větší smysl mělo podporovat propopulační politikou právě ty generace rodičů před a po generaci Husákových dětí a Husákovy děti „nechat být“, aby se ta populační křivka vyrovnala. (Politika vedoucí k tsunami Husákových dětí vzešla právě z toho, že se strana a vláda vyděsily, jak málo se rodí dětí, aniž by braly v potaz, že v danou chvíli jde o samo o sobě chabé ročníky, ale za rohem už čekají ročníky silné.)

        Důsledky takové vlny jsou pak veliké – třeba v cyklickém zjišťování, že máme nedostatek škol, školek, zdravotníků… abychom měli v zápětí nevyužitelné a tedy nerentabilní kapacity, které je třeba zavřít… Abychom v zápětí zjistili, že máme nedostatek všeho zavřeného…

        1. Ale vzdyt populacni politika byla smerovana rustove a narast generace husakovych deti byl soucasti toho planu, a kapacity na jeji „pohlceni“ byli… problemem byl spise porevolucni skokovy pad porodnosti vyvolan demokratickou bidou a nejistotou.

          A nevyuzitelnost/nerentabilita nekterych tech kapacit byla casto umela, aby se nekteri jedinci dovedli levne dostat k pozemkum i budovam.

  8. Systém, kde jsou otevřené hranice a velké nerovnováhy, nás racionálně vede k tomu, vychovávat naše děti ne jako hospodáře se vztahem k vlasti, ale vychovávat je k příprtavě na emigraci – do země s nejvyššími platy a nejlepším systémem sociálního zabezpečení. Logicky.

  9. Eurostat:
    V průměrné porodnosti v Evropě vede Francie (1,79), která díky svým zámořským departementům (koloniím) předstihla Bulharsko (1,71).
    Nejhorší porodnost mají Malta (1,08) a Španělsko (1,16).
    V Rusku je koeficient 1,44.

    Cesko – 1,64
    Slovensko – 1,57
    Polsko – 1.29
    https://t.me/selskyrozum/80676

    1. Tak tím se systém o dostává do rovnováhy. Každý někde bydlí. Když jeden vnouček zdědí po 2 domácnostech prarodičů a 1 domácnosti rodičů, má rázem 3 byty sám pro sebe. Jen je potřeba, aby ve vlastním zájmu bránil přísunu migrantů.

      1. Za předpokladu, že je 100% bytů v osobním vlastnictví.
        Nájem NELZE dědit.

        Zkusil jste někdy vykouknout ze své sociální bubliny?

    2. homer
      Dobrou ilustraci představuje Populační pyramida na wikipedii , heslo Česko. Z ní se dá ledacos předpovědět. Hlavně to, že z mála narozených už zůstane málo početný ročník.

  10. Problém je mnohem jednodušší. Biologický, nikoliv společenský nebo dokonce ekonomický.
    Druh, který se nemnoží nebo množí málo, za čas vymře. Na uprázdněné místo nastoupí jiný druh, který má vyšší natalitu než mortalitu. Tak jednoduché to je. Ostatní otázky jsou jenom podružné. I tzv. kulturní.

    Např. „transgendeři“ časem vymizí nebo se stanou nepodstatnými, protože nemohou produkovat děti.
    Příroda sama srovná podmínky, aby život mohl pokračovat. Jestli to budou jižní národy nebo to bude tak, jako dnes, rozhodne čas. Přírodní výběr vždy zvítězí nad politikou či jakoukoliv filosofií.

    1. takto to nefunguje, porucha sexuální identifikace je porucha v mozku, trasgendeři plodní jsou / do kastrace, pochopitelně/ a také s velkou pravděpodobností budou mít dítě bez poruchy sex.identifikace.
      Pomněte těch fotografií fousatých maminek a otců s trvalou a umělým poprsím.

      1. To jsou jenom ti, kteri si ponechaji svoje „pohlavi“ a jen se prevleknou. Ti, kteri berou hormony ci se nechaji presit jsou vyrazeni z rozmnozovani. A tech je ted moc…

        1. Zajímalo by mě, co budou dělat, až jim naše „skvělá“ vláda sebere možnost provádět všechny ty „úpravy“ prostřednictvím zdravotního pojištění. Hormonální „léčba“ – plná palba doživotně, plastické operace odstranění či „přidělání“ genitálií atd. Ty částky musí jít do milionů.

          1. No chteji to zadara. Ale k tomu si jeste pridejte neustalou udrzbu fejkovych „organu“ ktere by se samy neudrzely, a chronickych infekci s tim spojenych. Groteskni.

              1. Spis asi ne. Cetla jsem o jedne holce, co se nechala presit „na chlapa“ a ta hadala, ze umre nekdy po ctyricitce, protoze uz jen tak tak zvlada kontrolovat ty infekce. A mela tech operaci uz tolik, ze uz neni schopna najit doktory, kteri jsou odvazni na to, aby s ni neco podnikli. (Ona toho pochopitelne hrozne lituje, ale uz nic nenadela.)

  11. V první řadě je třeba zastavit kastrace. Teď nemám na mysli ty chirurgické nebo chemické (i když ty také narůstají), ale hlavně ty sociální: LGBT, gender agendy, Me Too, Istanbulské smlouvy.

    1. To je v pořádku. Tranzice, LGBT … nepostihují normálně disponovanou většinu. Kluci jsou kluci, holky jsou holky. Naopak, hnutí a medializace vychytávají a z reprodukčního procesu vyřazují anomální jedince s často dalšími souvisejícími pozorovanými poruchami. Jednotky případů šílených matek, které se z kluka snaží udělat holku jsou naprosto nevýznamné.
      Z toho pohledu, ačkoli někomu tyto projevy jsou protivné, racionálně takové testování a vychytávání považuji za evolučně prospěšné. Ovšem, za předpokladu, že kdo se svojí identitou není spokojený, ať si to řeší na své náklady.

      1. Problem a velkej je velky precpavani praskama a injekcema .
        Vetsina z toho jde odpadem do rek ,vod a mori. To je mimo jine sajrajty.

  12. Téma není lechtivé, je to téma přežité.
    Téma neevropské.
    Až rusofilské.
    A může za to Putin.
    Budujeme přece krásný nový svět, kdy čím méně, tím lépe.
    Páč přece je jasné a všude se o tom mluví a píše, že homo sapiens sapiens se množí furt a stále, víc a více a žere a sežere nakonec všecko, co je planeta schopna vyprodukovat. Navíc znečišťuje a všude zanechává uhlíkové stopy a to tak, že čím dál víc. Miliardy a miliardy a ještě více miliard žroutů, prdičů a vůbec, kam se oko podívá.. S takovou na tvůrce nového světa nic nezbyde.
    Hm.
    No jo, na druhou stranu titíž, co lkají nad přemnožeností, konstatují, že populace stárne, chřadne, dětí málo a kdo ve finále, když to půjde takhle dál, bude makat a živit ty davy nenažraných důchodců, jež vyžírají čím dál více chlebíčku (chlebíčků)?
    Jojo.
    Pak tu ale naopak například máme, namátkou, mimo jiné, třeba ručníkáře a ostatní zastánce alláha. Ti přičinlivě, pomocí děloh svých žen vytvářejí ten svůj chálifát tady v Evropě, na úkor vznešeného ojropanstva původního (co ti by se zbytečně množili, mají přece vznešenější až duhovější cíle, že). Ručníkáři se činí aktivně a produktivně, takže chálifát na spadnutí, dětí bude jako smetí. Pracovitě, v potu tváře vytváří kvantitu, že i husákovy děti blednou, jsou proti tomu jen bezvýznamná parta amatérů.
    Toš, lze konstatovat, že máme, když už nic jiného, aspoň to LGBT a můžeme se hrdit, páč jsme skoro jako v té emerice. Nechme se všichni přeoperovat z mužů na ženy a obráceně a nějaké zaostalé myšlenky na výrobu dětí nás přejdou. Například takový signalista Fiala bude signalistka Fialová, Pekarová-Adamová bude Pekar-Adam a tak dále.
    A svět bude krásnější a navíc duhovější.

  13. Jak to, že v „úžasném“ „báječném“ kapitalismu se žije hůře než se žilo v socialismu?
    Komunisti by taky uměli hospodařit na dluh jako polistopadové vlády, hlavně ty pravicové.

    1. Re: chcimír

      V úžasném kapíku se nám žije mnohem lépe, akorát vy už nejste tak chytrý, tak mladý a tak krásný, jako zamlada, stejně jako ostatní dezoláti, takže chodíte JEDINĚ správným soudruhům rozkopávat bábovičky.
      A za dluh může Bába a Putin a dezoláti, protože chtěj důchody, místo aby umřeli a neotravovali nás, mladé a nadějné soudruhy, a tak dále.

    2. chcimír
      Za Soudruhů na mne připadalo 3 metry čtvereční obytné plochy na podnikové ubytovně. Dvakrát týdně mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní probíhala policejní kontrola, zda na pokoji nespí osoba opačného pohlaví (šéfem ubytovny byl prochlastaný lampasák, tedy magor, jinde to bylo lepší.) O poklesu porodnosti psal časopis Mladý svět v šedesátých létech, iniciátorem nebyl Husák, nicméně za jeho pontifikátu se rodily druhé děti do jednodětných manželství a do dobrých sociálních poměrů.Jako učitel na průmce jsem to mohl sledovat na výsledcích přijímacích zkoušek, postupně se po několika silných (a nápadně lepších) ročnících poněkud zhoršily. Jestli chceme něco zlepšit, tak zlepšeme podmínky pro využití optimálního věku pro mateřství u vysokoškolaček.Dobré vzory v rodině táhnou, nikoli dovoz negramotných připrchlíků.. Ivan David svého času uváděl rovnovážnou míru reprodukce 2,11.Ta zahrnuje předčasnou úmrtnost, neplodnost, úchylky atd.

  14. Mě přijde, že lidi jsou mnohem více nesnášenliví. Krásně to vystihuje vyjádření jedné školní holčičky, které když se ptali, jestli má ráda Vánoce, tak odpověděla: „Nemám ráda Vánoce, protože o Vánocích musejí být spolu lidi, kteří se nemají rádi“. Širší rodiny se navzájem neposilují, nespolupracují, ale naopak jsou zdrojem dalšího tlaku, výčitek a závistí a tak se lidi od sebe spíš izolují a vyhýbají. Rodinná návštěva je zdrojem ztrpení. Prostě rodina jako způsob života se stává neatraktivní. Rodinná idyla ztvárněná v „sitcomu“ Taková normální rodinka od Vavřincové, je dnes nedosažitelné sci-fi. Myslím, že na to má hodně vliv i současná (i Česká – o Slovenské nemluvě) filmová tvorba, kdy prostě životní standard filmových postav je hodně výš než jak lidé běžně žijí. A tak se lidi prostě nechtějí „zahrabat“ tím, že v době, kdy si ještě dost nenahrabali, by měli děti – a pak už to nejde, nehledě na to, že pak už taky není s kým.

  15. K bydlení.

    Jak by bylo složité dnes postavit panelák? Nějakou klasickou povedenou konstrukci z 80. let, vylepšenou pouze o evoluci danou dnešními moderními materiály, žádný velký vývoj.

    Žádná velká architektura, jen bloky dané počty pater a vchodů.

    Koupelnu z Itongu by si postavil třeba každý sám podle vkusu, když by nechtěl standart.

    Investoři by byly obce, nikoliv developeři a spekulanti. Starosta městečka co se postará o bydlení dostane více hlasů než starosta co vyžene dezinformátora z besedy s občany. Stavba v zájmu obce by mohla mít menší potíže s úřady a následnou dostavbou ulic a parků.

    Znám jednu obec na Slovensku kam cca 15 let jezdím (4000 obyvatel) kde za tu dobu vzniklo několik obecních bytovek.

    Ve výstavbě bydlení se cca 30 let staví a rekonstruuje průměrně cca půlka jednotek potřebných pro prostou obnovu bytového fondu. Dluh je veliký.

    1. Děsím se chvíle, kdy nějaký starosta nebo speciální odbor na radnici, začne stavět bytové domy ve velkém, za cizí peníze.

      1. Kdyby to tak nedělali naši předkové v 70. a 80. letech, tak dnes bydlíme ve slumech.

        Jakého starostu jste si zvolili, takového máte. Znám malá města, kde mají starostu u kterého bych se o to nebál.

        Ale větší města s ODSáky či podobnými dozimetry v čele, to by byla nepochybně katastrofa.

        1. Eta je fofrspekulant a ochodník s chudobou.
          Obecní či státní nájemní byty, cenově dostupné i chudým, a zrušení socdávek na bydlení jsou pro něho noční můrou, z niž se budí s hrůzou a s lůžkovinami zbrocenými smrtelným potem. Co by si počal, kdyby přišel o příjmy ze socdávek?
          Proto tady huláká, že to či ono nebude fungovat.

          1. Takže opět s faulem ad hominem?
            Ale brečíte na špatném hrobě, jakékoliv dávky by mohli zrušit třeba zítra, jakékoliv. Možná by se tak nezvyšovaly daně.

        2. Ono i na malé radnici, kde mám chatu si bývalý starosta, pro sebe, na základě různých titulů dotací, zařídil „opravu“ prvorepublikového hotelu, tak že je to nyní luxus s obrovským akváriem 6×6 m, saunovým světem, bowlingovými drahami a luxusní restaurací, k tomu areál s hiporehabilitacemi a skiareál se šestisedačkou, v létě bobovou dráhou. Po pár letech udržitelnosti je to již bez omezení a jen jeho.
          A teď si představte, že by pro obec ještě stavěl nějaké bytové domy. Pořád dobrý? Kolik by bylo „více práce“, dnes dle EU-norem v pasivu, s tepelnými čerpadly, soláry, … A kdo by ty luxusní byty za mnoho milionů asi tak fasoval?

        3. adx
          Narodil jsem se v podnikatelské vile, kde bydlely 4 rodiny. Podnikatel byl znárodněn, fabrika přešla ze dřeva na výrobky ze střásaného betonu a objevila se (oprávněná) stížnost na prašnost. Fabrice hrozil soud. A tak skoupila domy v okolí a majitele nechala bydlet zdarma. Když majitel umřel, dům zbourala bez náhrady.Peněz měla za socialismu dost, když přišel převrat, šla do háje a s ní zmizelo bydlení pro 40 lidí. Nepozorovaně.

      2. Zapomněl jsem dodat, že hlavním prvkem výše uvedené úvahy, je že masová panelová výstavba unifikovaných domů by byla jednak rychlá a taky by stála zlomek ceny dnešní výstavby (snad se moc nepletu). Nelze se koukat na to tak, že vezmete ceny dnešních developerů a představíte si že stejné částky se točí někde na radnici.

        1. Tak ještě jednou: EU-normy, tedy v pasivu. Samo o sobě hódně drahé, a pokud to budou řídit úředníci za cizí peníze, tak dvakrát drahé. Nedělejte si iluze.

          1. Jak říká pan domácí – buď gryndýl zrušíme, nebo gryndýl zruší nás.

            V zemi bez průmyslu, bez nových domů, bez elektráren, bez zemědělství tu není budoucnost.

            Mladí odejdou založit rodiny jinam a už se nevrátí. Pár případů už znám.

        2. Re: adx

          S cenou výstavby v panelu jste se sekl docela dost. Bylo to drahé doslova nekřesťansky. Cena bytu v panelu se rovnala ceně menšího nového domku (jednogenerační).
          Důležité ovšem bylo docela slušné tempo výstavby a zejména úspora místa.

          1. trambus
            Možná to někdo ví přesněji:
            Panely nebyly schopny cenové konkurence, dokud vláda neschválila jejich dotaci. Pak se prosadily.
            Ale třeba dodat, že děti z paneláků Měly na škole lepší výsledky, než děti venkovské. (dopravní možnosti, návštěvy kroužků ).

  16. Jedna z věcí může být to, že záměrná bezdětnost je velmi dobře placená.

    Když se někdo rozhodne nemít děti, ušetří třetinu až půlku toho co za celý život vydělá. (záleží na sociální a příjmové sociální skupině).

    A to už je fakt hodně peněz se nad tím zamyslet a na děti se vykašlat. Každý asi zná lidi po 40 co se takto rozhodli a žijí si velmi pohodlně a bezstarostně. (dovolené, kočky, čoklové …)

    Četl jsem článek od demografů. A v běžné generaci nemá děti cca 5 procent žen. V dnešní generaci (35-45 let) je ale takových cca 16 procent. (ale to jsou čísla ještě před Fialou)

    Řešením by bylo srovnat podmínky daněmi. Kdo se rozhodne se nepodílet na budoucí generaci tím, že pečuje o vlastní děti a financuje je, ten by měl takové daně, že by zaplatil stejné peníze jako by děti měl. (zhruba, statisticky). Aby zmizela ta finanční motivace. Stále bezdětní ušetří dekády života starostí a času. Ale to už by mohla srovnat příroda. (kdo děti mít nemůže, ten by si mohl děti osvojit)

    Ale ničeho podobného se od Fialovy vlády čekat nelze. Jim klesla porodnost za dva roky z cca 110 tisíc dětí za rok na cca 90 tisíc a vůbec to nevnímají jako problém co by ho měli řešit.

      1. Byla, ale není (ví někdo prosím jak byla vysoká?). Na to jak velká úspora plyne ze záměrné bezdětnosti je 10-12 procent žen co se pro to z vypočítavosti rozhodnou (nad obvyklých 5 procent) vlastně docela málo.

        1. A proč by vůbec bezdětný měl platit na cizí děti?
          Již dnes financuje školky, školy a VŠ, již dnes platí celé zdravotnictví cizím dětem, platí i dokonce dětské domovy či pěstouny. Přispívá na kroužky cizím dětem. Má krácenou výplatu.
          A kde berete jistotu, že ty cizí děti neodejdou po škole mimo ČR a vrátí státu jedinou korunu?

          1. A když neodejdou z ČR, tak budou třeba celý život na dávkách.

            Řešením by bylo, kdyby ze svých daní mohly ty děti, posílat v budoucnu nemalou část odváděných daní přímo svým rodičům. A tedy motivovat rodiče při výchově.

            1. A to jsem zapomněl na porodné a mateřskou.

              A proč je tak důležité, aby zde v ČR žilo 15 milionů a ne třeba 8 milionů?

              1. A kdo platil jim ty školky, školy a VŠ, celé zdravotnictví dětské domovy či pěstouny. kroužky porodné a mateřskou ?

            1. Když bude málo dětí, tak se ušetří na školství i zdravotnictví. Akorát ty důchody. Ale ty stejně časem zruší, neb jsou neudržitelné v tržní ekonomice.

              1. Úvaha alkoholika typu, že když prochlastám výplatu, tak budu mít hodně peněz z vrácených flašek.

                Nebo burziána co chce maximální zisk příští kvartál (to je vlastně úplně stejné)

        2. S daněmi to bylo o hodně složitější než dnes (jak z příjmů, tak i ze zboží). Jednoduše řečeno byly na to obsáhlé, vícestránkové tabulky, dokonce jsem je viděl někde u tchyně (dělávala mzdy). Měly několik sloupců, v prvním sloupci byl hrubý příjem, v dalších pak daně pro osoby do 25 let, osoby nad 25 let nevyživující jiné osoby, nad 25 let vyživující 1, 2, 3, 4 a více osob, osoby nad jistý vyšší věk), tedy pokud si dobře vzpomínám. V první pozici každého řádku bylo uvedeno rozpětí příjmů, vždycky od-do (plácnu – šlo to po dvou stovkách), a v dalších pozicích pak daně. Se stoupajícím příjmem daně progresivně stoupaly. Konkrétní čísla si už nepamatuji, ale jistě se tu najde někdo zkušenější.

      2. Daňová skupina 1.
        Tuším, že ji ženy ani neměly, začínaly dvojkou(diskriminace). Plat konstruktéra 1250 hrubého, po zdanění a povinné dávce ROH (to je ta organizace, která přesvědčila pracující, že odbory jsou komunistická zlodějna) už v době celozávodní dovolené neměl peníze na cestování, mohl prodlévat na ubytovně (za 300 korun měsíčně) a těšit se z reprodukované hudby z protějších oken (asi pět různých skladeb zároveň). Dvěma týdny byla jeho dovolená vyčerpána (v Polsku to byly týdny tři). Tohle ještě přitvrdit…

    1. Naprosto souhlasím! Záměrná bezdětnost by se měla rozhodně kompenzovat adekvátním navýšením daní.
      Nelze na společnosti parazitovat nezplozením potomstva, a ještě na tom vydělat!!!

      1. Tak na děti jsou přece odpočty z daně z příjmu. Takže ono to tak je. Možná by daň z příjmu měla být vyšší a odpočty taky. Je to otázka nastavení parametrů.

          1. A jaká částka by byla pro Vás dostačující?
            Mám dceru na medicíně (jen ta škola dnes cca 2 Mega) + celý život před tím (jídlo, oblečení, kroužky, elektronika, dovolené, … ) + když to řeknu sprostě, tak i čas
            Kluka končícího základku.

            To by vyšlo tak na volskou daň 15 tisíc? měsíčně z výplaty mladého kluka nastoupivšího do práce. A pokud má nástupní plat 30 tisíc měsíčně a platí nájem a energie, tak mu již nezbude nic na jídlo, oblečení, poplatky a zábavu. kde by mohl potkat budoucí manželku. A do toho šetřit na hypo, kde by mohl založit rodinu?

            1. Re: Eta

              Zkusil bych třeba naznačit dceři, aby si na sebe přispívala. Můj synek si financuje své živobytí od nějakých 16 let a je na to patřičně hrdý. Nyní dělá druhou SŠ.

              A manželka má v práci kamarádku, jejíž syn studuje medicínu za necelých 100K ročně se vším všudy.

      2. Celý problém vyřeší soukromé penzijní pojištění, na kterém se intenzivně pracuje. Stejně jako to zdravotní. V USA to mají dávno vymakané.

        Pokud na to máš, je všechno v pohodě. Pokud jsi lůzr, potom bohužel – máš smůlu.
        Nikoho tam nezajímá, jestli a kolik máš dětí.
        Proto na tento vzor naše vláda tolik tlačí. Až vymřou pamětníci, mladí to budou brát jako normu.

        1. Re: Dc.

          Ano, jak funguje soukromé důchodové pojištění, to jsme měli možnost nastudovat ve Velké Británii, že ano.
          Zkuste raději pohádku O třech prasátkách.

          1. Zvrhlost vlady a pedagogu je pozadovat statisice na vystudovani na lekare. Kterej pak leci deti zeny a muze.Zachrnauje odepidemii a dela vyzkum ,atd.
            Ty co zavedli takovy pokuty na budouci lekare bych postavil
            ke zdi a tam patri. Bez nejakych zbytecnych krutosti a nasili , na parasitech..

    2. Pokud toto uděláte, tak se bezdětní prostě zvednou a půjdou o dům dál 🙂 Železná opona už naštěstí neexistuje.

      Uvidíme, jak si budete žít, až ze solidárního systému zmizí třeba bezdětní a relativně mladí vysokopříjmoví zaměstnanci. Nápověda: důchodový systém je průběžný, takže výhody jejich odchodu pocítíte až mnohem později než nevýhody.

      Podobně zdravotní pojištění. Rodina s třemi dětmi má dva plátce zdravotního pojištění a pět pojistitelů. Pokud odejdou jednočlenné „rodiny“, logicky budou muset jít platby nahoru podle počtu dětí.

      A samozřejmě lidé, kteří nebudou chtít (nebudou moct) založit rodinu se budou dále rodit 🙂

      1. To je jen posunutí problému o půl generace.

        Až budou záměrně bezdětní v důchodu a budou potřebovat například nějakou operaci, tak ji budou chtít zaplatit z veřejného zdravotnictví, které tou dobou bude financováno z odvodů generace, na jejímž vzniku se nepodíleli.

        O důchodech nemluvě.

        Čím dříve by vypadli, tím lépe.

        Ale spíše se domnívám, že většina z nich by si tu bezdětnost raději rozmyslela.

            1. Nereaguje na hlavní bod.

              Odchodem bezdětných vznikne velká díra v rozpočtu, viz. příklady v mém příspěvku.

              Noví bezdětní budou vznikat. Možná v nižších počtech, ale budou.

              1. Re: PZ

                Odchodem bezdětných vznikne leda tak hovno. Pokud by byly nastaveny parametry tak, jak jsem psal výše, bylo by bezdětných naprosté minimum.
                A samozřejmě nesmíme zapomenout na to hlavní – PATERNALIZACE všech firem působících na území Čechistánu.
                Takže žádné miliardy firmám – matkám v zahraničí. Prachy vydělané v Čechistánu dostaneš, ale až po ŘÁDNÉM zdanění.

                1. V ČR je již dnes nejvyšší zdanění práce (včetně zdravotního a sociálního) a pokud se zavede ještě volská daň ve výší 15 tisíc měsíčně, tak bohatí bezdětní budou kompenzovat a minimálně účetně odejdou. Chudí bezdětní přejdou do šedé ekonomiky.

                  PS: Matka, co dá dítě do děcáku nebo své matce, co by pěstounce, bude „bezdětná matka“ a otec bude „bezdětný otec“?

          1. Pokud mladí bezdětní co hodně vydělávají utečou před vysokými daněmi do zahraničí, tak sice zmizí co odvádějí na daních.

            Ale zase tu za půl generace nebudou důchodci co chtějí peníze na důchodech a zaplatit léčení svých nemocí ve zdravotnictví co nedodali z vypočítavosti do systému děti co by odváděly daně na sociálním a zdravotním pojištění.

            Menší potíže dnes předejdou větším v budoucnu.

            Za mne dobrá výměna.

            Obdobně ten příklad s dětmi. Člověk v produktivním věku a děti toho (statisticky) ze zdravotnicí moc nepotřebuje. Děti jsou důležité proto, aby financovaly systém v budoucnu.

            1. „Za mne dobrá výměna.“

              A ten propad příjmů tedy budete platit Vy osobně 🙂 Rozumím.

              „Obdobně ten příklad s dětmi. Člověk v produktivním věku a děti toho (statisticky) ze zdravotnicí moc nepotřebuje. Děti jsou důležité proto, aby financovaly systém v budoucnu.“

              Například výdaje na děti do 4 let jsou cca třetina výdajů na lidi mezi 70 a 74 lety. Samozřejmě je to nižší číslo, ale rozhodně ne zanedbatelné.

              Zdroj: https://www.czso.cz/documents/10180/221394546/26000523k3.pdf/e3dcefb1-211c-4f39-84d8-be4d7ce7d891?version=1.1

              1. Je to pozitivní „byznys case“. Úspory na důchodech a zdravotnictví v budoucnu vynahradí výpadky na pojistném nyní.

                Pokud by stát neměl na to to financovat z vlastních zdrojů, každá banka na to ráda půjčí. Vydělá a ještě by státu dost zbylo. Rizika prakticky žádná.

                Záměrně bezdětní jsou černí pasažéři zdravotního a zejména důchodového systému. Čím méně černých pasažérů, tím lacinější jízdenky pro platící cestující (nebo hezčí tramvaje).

                1. „Pokud by stát neměl na to to financovat z vlastních zdrojů, každá banka na to ráda půjčí. Vydělá a ještě by státu dost zbylo. Rizika prakticky žádná.“

                  Tak určitě 🙂

                  „Záměrně bezdětní jsou černí pasažéři zdravotního a zejména důchodového systému. Čím méně černých pasažérů, tím lacinější jízdenky pro platící cestující (nebo hezčí tramvaje).“

                  Snad se nebudete tvářit, že to srovnání dává smysl.

                  1. Do systému lidé dávají dvě věci. Peníze (zdravotní a sociální pojištění) a to že mají děti a financují jejich péči.

                    Na to druhé není paragraf, protože dříve mělo děti 95 procent lidí, tak se to neřešilo.

                    Bohužel cca 10-12 procent přišlo na nápad se záměrnou bezdětností a systému ty děti chybí (a budou chybět). Neplatí příspěvek ve formě dětí, ale chtějí benefity – jsou to černí pasažeři.

                    Teď jde jen o to jak vymyslet „paragraf“ co by z dříve samozřejmého příspěvku udělal povinný. Například extra daněmi.

                    Dříve než se systém zhroutí.

                2. Bezdětní určitě nejsou černí pasažéři a zdravotního systému už vůbec ne a pokud jsou zdraví, tak teplem ne. Jen platí a platí. Černými paszrry zdravotního systému jsou naopak děti, které neplatí zdravko, vše táhne stát z cizích daní a děcka marodí často.

                  1. ja by som povedala ze ciernymi pasaziermi su hlavne ludia, ktori viac menej neplatia dane ani odvody a plati to za nich stat. Teda pokial su samozrejme v produktivnom veku. Alebo 2.kategoria platia nutne minimum a potom sa rozculuju v dochodku a presadia vyplatu minimalneho dochodku, na ktory by svojimi odvodmi nikdy nedosiahli. A nestvu ma nejake predavacky, ale vazeni podnikatelia, ktori na dochodku zistia, ze ich investicie im v case rastucej inflacie uz nedokazu vyplacat rentu na povodnej urovni. Pretoze malokto si uvedomuje, ze na to, aby na dochodku dostaval 300-500 eur mesacne od sukromnej poistovne musi tam mat nasetrene aspon 100 tis. eur, pricom max. bude mat rentu inflacne indexovanu o 2%…….a co v case zvysenej inflacie bude na dve veci. Takze nie, sukromnik nikomu na slusny dochodok nezarobi ani investiciami (teraz nemyslim ak niekto ma byty alebo dividendove investicie, ale normalne opakovane investovanie povedzme do etf)

            2. Nevim, pri zvysujicim se veku odchodu do duchodu…
              https://www.youtube.com/watch?v=1Y7WQTT2WEQ
              to docela vystihuje.

              Taky se mi libi ze tady se prijde s dobrou myslenkou ktera se rozvede do uplne kravoviny. Protoze jo, 15000, v prepoctu kolem 570 euro dane mesicne by bylo takove numero ze treba bezdetnej ja bych se rovnou mohl vys… na robotu, sedet doma na zadnici a vydelavat si melouchy protoze by mne to s minimem vydavku dalo vic nez zbytek platu.

              Ale ted si vemem neco inteligentnejsiho. Udelejme specialny rodinny odvod 5-10% kery budou platit bezdetni obou pohlavi, a kery nepujde sanovat statni rozpocet ale bude se pouzivat na prorodinnou politiku. Staveni bytu, skol, skolek a danove ulevy pro matky – hodne se mi libila idea bohuzel neboheho Jaroslava Pasku aby kazda matka mela treba 20% srazku dane ze mzdy za kazde dite (odvody zdravotni a socialni samozrejme zustavaj)

              Pak se da mluvit o realni prorodinne politice a ne jen blouznit.

              P.S. Clovek chechtajici se do kapsy jak se vsemi vybeh tim ze nema deti je jaksi… pohadkovou postavou. Mnohem castejsi je odkladani dokud se situace nezlepsi…a pak kdyz konecne zijou stabilne mnozi zjisti ze nemohou. Statistiky rikaji ze u bezdetnych zenskych je jen maly pocet tech ktere deti doopravdy nechtely… vetsine se ten zivot proste nejak nevyvedl.

              1. Něco podobného mají v Maďarsku – tam Orbán zavedl řadu pro rodinný opatření. Žena má za každé dítě slevu na dani z příjmů a po čtvrtém už doživotně neplatí žádnou daň z příjmů.

                Pak tam mají příspěvky na bydlení a na větší auto formou spoluúčasti. Kdo má na byt s malou rodinou, tomu sát přispěje na byt s pokojem navíc. Obdobně s autem – kdo má na malé auto, tomu stát přispěje na větší auto. Něco má formu půjčky, kterou po narození dalších dětí stát odpustí a netřeba dál splácet.

                Obecně tam nejspíše zjistili, že je levnější podporovat rodiny co děti mají, aby jich měly více (oni by často chtěli, ale bojí se že by to nezaplatili), než penězi přemlouvat záměrně bezdětné. Zároveň chtějí od rodin spoluúčast, takže byznys s dávkami přes děti v tom nejde snadno provozovat.

      2. Re: TDX

        Bezdětní = zatížení vyšší daní nechť se odebéřou, kam je srdce táhne. Kdyby byly možnosti pořízení vlastního bydlení na stejné úrovni, jako za socíku, většina z nich by tu ráda zůstala.

        Jen tak pro informaci ostatním.
        Tzv. normální daň byla 28% z hrubého příjmu.
        Tzv. volská daň byla 33% z hrubého příjmu, což je podle mne doslova směšné navýšení a vůbec bych o něm nemluvil.
        A samozřejmě je potřeba zmínit, že ona volská daň ke stáru opět poklesla. Tady si nejsem jist, zda to bylo ve věku 50, anebo 55 let. Byla to jednoduše kompenzace lopatám za zmenšenou výkonnost danou věkem.

        Pro mladší ročníky dodávám, že tzv. socko a zdravko se z mezd nestrhávalo.

        Takže v souhrnu – ano, dělali jsme jakože za suché z nosu, ale dnes děláme za ještě sušší.

        1. „Bezdětní = zatížení vyšší daní nechť se odebéřou, kam je srdce táhne. “

          Nicméně právě rodiny s dětmi budou muset doplatit rozdíl způsobený jejich odchodem. Kdo chce kam 🙂

          1. Re: JB

            Bezdětní ovšem nebudou ve stáří a nemoci parazitovat na systému, do kterého nic nevkládali. Jak prosté, milý Watsone…

                  1. Re: 3 x Ale

                    Nebudou. Odejdou a v místě, kam přišli, zjistí, že je nová vlast obírá ještě více, pokud nebudou do 60 let tvrdit, že jsou na studentské brigádě.
                    Ve 40 jim to dojde a pomašírují zpátky.
                    Kecy o tom, že máme nejvyšší daně na světě, jsou jen pohádky ovčí babičky, a to přesně od okamžiku, kdy se má započít z důchodových a zdravotních fondů v zahraničí čerpat.
                    Údajný výpadek v příjmech by hravě pokryli migranti z UA a zejména provedení nostrifikace firem, potažmo řádné zdanění vyváděných peněz z českých dcer do zahraničních matek.

                    Ale jestli jste blbééj, stejně to nepochopíte, raději běžte na píívo.

    3. Jediný problém, který na tom vidím je, že by se asi vysoce danili i zatím bezdětní v případě těch, kteří by si pořizovali děti ve vyšším věku. Přitom oni by ty peníze potřebovali na zařízení prostředí, do něhož by ty budoucí děti přivedli.

  17. Já svým pěti dětem s láskou říkám, že jestli mi nedají dvacet vnoučat, tak ať si mě nepřejí… 🙂 Vychovávám je ve vědomí, že mít děti je nejdůležitější úkol.
    Nikdo z našich bezdětných sousedů si svůj dům do hrobu nevezme. Nikdo si na onen svět neodnese svoje majetky. Tohle všechny nakonec připadne těm, kteří děti mají. Ať už si to koupí a nebo vezmou.

    1. Re: Vidlák

      Já bych si dovolil tě řádně nakopnout. Nejlépe do vejcí.
      Nejdůležitější úkol NENÍ mít děti, nýbrž alespoň polořádně je vychovat a co nejlépe připravit k odletu z hnízda.
      Doufám, že to vezmeš pouze jako můj pivní kec a přátelský šťouchanec u štamprličky něčeho dobrého.
      (-:
      Prostě jsi chtěl odepsat rychle a krátce, rozumím tomu.

    2. Zrovna na to myslim , deti a co nejvic jich je tak dulezity ,ze vo tom neni diskuse..
      To nema smysl.
      Kvuli chamtivosti tech bezednych vlady svolili s nizkymi platy muzu ,aby tez zeny musely pracovat.
      Kvuli dalsim danim pro nenanzrance. Tim si poridili velkej vliv na deti v institucich ,
      protoze oba rodice pracujou , naopak mene casu od rodicu..
      Velky davky pro kazdyho Cecha s detmi a vyssii dane na ty, co muzou deti mit ,ale nemaji.
      Podpora adopce deti ..

  18. Komplexní záležitost. Nejde jen majetnost. Dřív lidé byli skromnější. Ale o žebříček hodnot. O způsob života. Mezigenerační solidaritu,solidaritu v příbuzenské horizontální linii snižující náklady na služby. Pokud by hlavní podmínkou byla majetnost tak proč třeba Cikáni… Co se od nich poučit…
    Biologické hodiny. Emancipace. Vysoká škola, další vysoká škola, kariéra,užít si….Přehoupne se třicítka a jsou staré vaječníky. To se okecat nedá. Pak, když už, zoufalé hledání s kým, ona hledá mladého prince, on princeznu, kvalitní vhodného věku jsou zadaní, tak s někým z druhé ruky, jak…tak zoufalá svobodná matka, na hromádce, či rozvod. Kde spolu a jak bydlet, kde pracovat … Rodina není nahoře na žebříku hodnot, náplní života. Neochota se přizpůsobovat, nákaza jinými „prioritami“, vzory, komediantskými „celebritami“, konkurence jinými způsoby zábavy než celoživotním úvazkem. Do toho protirodinná a antipopulační mediální masáž, šíření vizí chmurné budoucnosti…
    Trocha optimismu…..vidlákov je na tom lépe. To je dobře.

    1. dobré připomínky, asi ta nejpodstatnější a nejtrefnější v tom obsahu a co se týká současnosti nejvíce, je – Rodina není nahoře na žebříku hodnot

    2. Presne tak… sama si myslim, ze jsme domrvili tu emancipaci… ne my Cesi, ale my moderni lidi… bylo to nedomyslene, jak vsecky utopicke idealy, u kterych clovek nezna, jak to v praxi dopadne…

      1. Vevčo, nebýt emancipace, nestudovala byste ani SŠ a nikam byste bývala nevycestovala.

        Pokud byste byla ze středostavovské rodiny, trošku byste brnkala na klavír, znala byste pár francouzských frází, mluvila byste lépe německy a špatně česky, absolvovala byste taneční, v 18ti by Vás provdali (možná zcela bez ohledu na Vaše přání) a tím by Váš život prakticky skončil.
        Pokud byste byla obyčejná holka, buď byste někde sloužila, nebo hákovala ve fabrice, eventuálně pomáhala v živnosti či hospodářství svých rodičů. Vaše vůle by nezajímala vůbec nikoho.

  19. V bohatých a prosperujících zemích mívají méně dětí. V chudobných zemích je dětí habakuk. Jen se ptám: Nejsou ty chudobné země chudobné proto, že musí (alespoň chudobně) uživit tolika dětí? Třeba Čína zbohatla, právě když zavedla politiku jednoho dítěte…
    —————————————
    Dokud to v Africe hráli podle té písničky Deset malých černoušků… Tak se tam možná dalo žít slušně (teda kromě těch devíti černoušků 🙂 ) A dneska je jakýkoliv africký pokrok a růst spolehlivě spotřebován populačním přírůstkem.

    1. Nerovnováha. Vysoká natalita se vyrovnávala s vysokou mortalitou. Přežívali nejzdravější. Výběr. Evoluce.
      Naproti tomu kvalita K stratégů dlouhodobě klesá. Kde se berou všemožná dis a postižení… Lékařská věda umí zachránit leckoho, solidární společnost uživí leckoho, jenže neopraví závadu aby se nepřenesla do další generace. Způsob nejkomfortnějšího přežití jednotlivce nemusí být slučitelný s přežitím druhu. Lékařská věda dokáže zázraky,jenže příroda má „zkušenosti“ stamilionů let, dlouhodobě nachází bypass. Dál to nerozvádět … Kontraproduktivní. Příliš vědět.

      V největší stručnosti, cestou k nevyhynutí alespoň v představitelném časovém horizontu je….ploďte děti dokud jste mladí a nevědomí. Nemusíte k tomu mít to co ti v Beverly. Nebuďte soupeři. Nenechte se poštvávat proti sobě.

      1. Souhlas. Rozvedl jste vyčerpávajícím způsobem. Já to přešel pouze konstatováním „je jiná doba. Je to komplexní téma samých základů společnosti. Systémový problém.

        Co s tím? Nevím a bojím se, že nikdo neví. A také se bojím, že to příroda vyřeší za nás.

      2. ja by som povedala, ze je tu este iny aspekt a to je vychova deti. Preco uz nasi rodicia nemali tych deti viac ako 2-3, aj ked to socializmus podporoval? Pretoze ide o kvalitu vychovy. Dieta potrebuje okrem kvalitnej skoly ci kruzkov aj dospeleho cloveka, ktory mu dava pravidelne a relativne casto svoju pozornost a cas. Zodrata matka 9 deti, ktora sa starala o domacnost, podu, zvierata apod. ju fakt tym detom az v takej miere nevedela dat. Moji rodicia pochadzali z 9+deti a nikto z celej rodiny to netuzil opakovat. Ja som z troch deti a to bolo uz max. pre mamu. A to bol aj aspekt pre Cinu, samotni Cinania mozu uz mat dve deti, ale nechcu, kedze uz takto to maju tazke. Niekde na nete niekto pisal o svojich znamych z Ciny, byvanie je tak drahe, ze tahaju viac uvazkov, aby prezili a su z toho poriadne unaveni. Viac deti znamena vacsie byty, viac penazi na celu rodinu, menej volna pre rodicov a menej energie rodicov pre deti. Musi sa najst rozumny kompromis, inak by vzorom boli ciganske ci indicke deti

      3. Myslim ze uspechy r-strategie jsou znacne nadhodnocene… taky je to duvod proc r/K rozdeleni vubec existuje. Ono… je jasne *ktere* negativa r-systemu jaksi nezminujete (ale nejaka pani nebo slecna nize ano) – ti nasi spoluobcane zijici v osadach kteri se mnozi r-systemem sice casto produkuji mimoradne zdrave a zivotaschopne jedince (pokud ovsem nejsou vysledkem pribuzenskeho krizeni) ale docela casto nejsou spolecensky upotrebitelni protoze jim schazi zakladni vzdelani a kulturni navyky.

        Taky je otazka jestli s vyvojem technologie jsou nektere biologicke zmeny postizenimi – treba kratkozrakost dovedeme korigovat v podstate dokonale i kdyz pred 500 lety by to byl hendikep. Stejnetak se u lidi rozmohla neschopnost tvorit vitamin C se kterou zijeme desitky tisic let proste proto ze prostredi to resi za nas.

    2. Čína rozhodně nezbohatla díky politice jednoho dítěte. To jim přináší spíš demografické problémy, přebytek mladých mužů, nebo chcete-li, nedostatek mladých žen . Čína zbohatla díky politice Teng Siao Pchinga zvané “ modernizace Číny za cizí peníze “ . Tedy, že využili chamtivosti Západu, který předal svůj technologický náskok výměnou za levnou čínskou práci. Plus samozřejmě čínská pracovitost a píle.

      1. Re: Jíra Dvě

        Dovolím si vás doplnit.
        Rejžák vyhrává proto, že uvažuje v horizontu trvání vlády jedné dynastie. Ojropský Unijník ze Čtvrté Říše uvažuje v horizontu nejbližších voleb, lhostejno, zda jde o volby komunální, krajské, či parlamentní, anebo dokonce Ojroříšské.
        Kolik let z posledních čtyřiatřiceti bylo „bezvolebních“?

        1. Souhlasím, pánové Trambusi a Targusi. Z tohoto hlediska by ovšem byla vláda feudálů lepší, než vláda demokratů. Feudál uvažuje v horizontu trvání rodu, demokrat v délce volebního období.

  20. Pane Admirál.
    Jenže,už nejsou ani ti odborníci.
    Ty výpady proti starším,proti důchodcům,také nedělají reklamu pro plození dětí.
    Tato různá opatření,doplněna vakcínami,za několik let,bude chybět mládež,na všemožné obory.
    To jste ještě zapomněl,na dostupnou lékařskou péči pro děti a mládež.

    1. Ta bejvala. Propracovaný harmonogramy povinnýho očkování, žádná svinská hexavakcína. Systém preventivní péče, co nám záviděli i v KoZe. Fakulta dětského lékařství (kterou jsem ukončila 1982), kde jsme se od druhého ročníku pohybovali na odděleních nemocnic a u lůžek pacientů. Několikatýdenní praxe v různých více či méně venkovských nemocnicích. Po promoci tři roky nemocniční praxe a pak 1. atestace, po níž už mohl lékař samostatně pracovat. Tohle vše už dávno vodnés čas. Páč to bylo za socijálizmu a tudíž špatné, áno?

      Hergot, to jsem se zase z těch vzpomínek nas…vyvíteco.

      1. Klid, Vám se alespoň nestane, že přijdete na místo svého bývalého působiště a je tam v lepším případě urbex, v horším nákupák.

        1. Teď ž by mi to bylo jedno.

          No, ono by se to klidně mohlo stát. Nezapomínejte, že konkrétně psychiatrické léčebny bývaly za městem, aby se měšťáci nemuseli dívat na „blázny“. Měly a mají dosud krásné zahrady a parky. Ona i ta |Psychiatrická klinika VˇFN má krásnou a relativně velkou zahradu a prakticky v centru. Už byly plány tam něco postavit. A PL Bohnice od centra daleko není. A ten krásný velký pozemek, ten park!

          Takže se nejspíš nestane, že člověk jeden den odejde z práce a druhej den bude místo práce zbořeniště, ale klidně se může stát, že pod záminkou lepší, intenzívnější a hospodárnější péče podobný zařízení zrušej. Naše nemocný nastrkaj do betonovejch škatulí velkejch nemocnic. A než se zeptáte, co by na tom bylo špatně, pak vězte, že někteří jsou hospitalizováni roky, ba desetiletí. Na čerstvej vzduch a zeleň by se tam akorát mohli koukat z okna.

          1. Jednou jsem cetl zajimavy clanek – vedci zjistili ze clovek se psychologicky potrebuje divat na stromy, jinak mu v delsim casovem rozpeti zacne trochu rupat v bedne – spise celkova nespokojenost a tak. Prej se to da vysvetlit jako nejaky evolucni mechanismus protoze misto, ac vypadalo OK kde stromy ani zelen nerostla melo nejspis nejakej hlubsi problem a pro lidi bylo lepsi odsad odejit.

            Zajimave v kontextu idei jako nacpat lidi kteri uz maj dusevni potize nekam do betonovejch kleci. 🙂

      2. Byla jiná doba. Sestra promovala ze všeobecného lékařství v roce 1963. Předtím absolvovala gymnázium, tedy tehdejší jedenáctiletku, přičemž do základní školy se nastupovalo podle roku narození, bez ohledu na měsíc. Sestra je koncem zimy a medicínu začala tudíž studovat v 17 letech, ovšem podzimní spolužáci v 16 (sic!). Po škole byly umístěnky, ne každý byl spokojen, ale buď si zvykl, nebo se časem dostal tam kam chtěl. Lidé holt měli tvrdší náturu.

        1. Re: Franta

          Lidi jsou pořád stejní. Tvrdší byly vnější podmínky. A můžeme vésti předlouhé diskuze, v čí prospěch. My, tzn. dědci nad hrobem, máme jasno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *