17 července, 2024

Hlavně nemluvit s Putinem!

„Jediná omezení, která v lidských životech existují, si klademe my sami.“ (Konfucius)


 „Americký ekonom Jeffrey D. Sachs říká, že USA odmítly jednat s Ruskem a označil to za bezprecedentní selhání. Pouze telefonát do Moskvy může ukončit válku na Ukrajině. Jako vzor slouží John F. Kennedy a jeho jednání se sovětskými komunisty.“

Tato slova zazněla v rozhovoru se slovutným profesorem Jeffrey Sachsem, který vedl Roger Köppel, šéfredaktor magazínu Weltwoche. Už jsem ho někde na internetu viděla i v češtině, ale pokud se k vám nedostal, tady ho máte přeložený znovu, z německého přepisu videorozhovoru. Köppel začíná úvodem:

„Je jedním z nejvlivnějších intelektuálů naší doby. Jeffrey D. Sachs vyučuje čtyřicet let na předních amerických univerzitách (nejprve Harvard, nyní Columbia) a napsal mezinárodní bestsellery („Prosperita pro mnohé“). Byl poradcem generálních tajemníků OSN Kofiho Annana, Pan Ki-muna a Antónia Guterrese, pracoval pro ruské státníky Michaila Gorbačova a Borise Jelcina a pro prvního prezidenta nezávislé Ukrajiny Leonida Kučmu. Není snad odborníka, který by dokázal zhodnotit nepokoje mezi USA a Ruskem kompetentněji než Sachs. V únoru 2023 přednesl v Radě bezpečnosti OSN projev o výbuchu Nord Stream. V našem videorozhovoru jsme se spojili s velmi vytíženým rozvojovým ekonomem, abychom s ním diskutovali o situaci na Ukrajině a o pozici USA v měnícím se světě.“

Zde jsou otázky a odpovědi:

„Weltwoche: Pane profesore Sachsi, od února 2022 pravidelně komentujete válku na Ukrajině. Jak hodnotíte aktuální situaci?

Jeffrey Sachs: Za poslední dva měsíce zemřelo asi 40 000 Ukrajinců v neúspěšné protiofenzívě sponzorované USA. Je to tedy katastrofální doba. Ukrajina nikdy nedosáhne svých cílů na bojišti. To bylo jasné od začátku, i když Bidenova administrativa tvrdí opak. Je mi 68 let, poslouchám příběhy amerických generálů přes šest desetiletí. Vždy říkají, že úspěch je hned za rohem. Slyšel jsem to tolikrát, ve Vietnamu, Kambodži, Laosu, Nikaragui, Iráku, Sýrii, Libyi, nyní i na Ukrajině. Je jen smutné, že Ukrajina je při tom ničena jen proto, že USA chtějí donutit tuto zemi vstoupit do NATO – čemuž se Rusko z pochopitelných důvodů brání.

Weltwoche: Říkáte, že americká strategie je odsouzena k neúspěchu. Navzdory tomu se toho prezident Biden drží. Proč to dělá?

Sachs: Protože on a jeho tým nejsou moc chytří. Prezident Obama, který je částečně zodpovědný za tuto katastrofu, byl chytřejší. Veřejně řekl, že Rusko má v tomto konfliktu převahu, pokud jde o eskalaci. Proč? Protože pro Rusko je zde v sázce mnohem více než pro Spojené státy. Bidenova administrativa věřila, že Rusko blafuje, nebo že pokud neblafuje, nemá jinou možnost než se sklonit před vůlí USA.

Weltwoche: Jak jste dospěl k tomuto hodnocení? Jak znáte záměry Bidenovy administrativy?

Sachs: V prosinci 2021, když Putin představil návrh dohody o bezpečnostních opatřeních mezi USA a Ruskem, zavolal jsem do Bílého domu a řekl: „Vyjednávejte!“ Odpověď byla: „Ne, to neuděláme.“ Od té doby se počet obyvatel Ukrajiny pravděpodobně zmenšil o přibližně deset milionů lidí v důsledku válečných úmrtí, emigrace a územních separací. A krvavá lázeň pokračuje. USA nechtějí vyjednávat. To je jejich doktrína v současnosti, jejich politika; hloupější už nemůže být. Protože ať uděláme cokoli, Rusko bude eskalovat. Pro Rusko je zásadní, aby Ukrajina nebyla v NATO. Pro USA by bylo hezké, kdyby tam Ukrajina byla. Pak bychom měli kontrolu nad Černým mořem.

Weltwoche: Jaký je podle vás nejpravděpodobnější výsledek této války?

Sachs: Bude pokračovat ve velkém zabíjení a ničení, dokud nezvítězí poctivost. Jednoho dne budou muset USA dát jasně najevo, že NATO nebude rozšířeno o Ukrajinu. Že už to není cílem. Pak boje okamžitě ustanou. A jakmile se zastaví, nastanou velké územní problémy.

Weltwoche: Obecná informační linie na Západě zní, že Putin se snaží obnovit Sovětský svaz. Sní prý o Velkém Rusku. Dokonce se objevují analogie s Hitlerem. Tento názor je rozšířen v předních kruzích na Západě, včetně Švýcarska. Mluvím zde o úspěšných, zcestovalých osobnostech – rozumných a zkušených lidech. Co na to říkáte? Proč si myslíte, že jejich úsudek je špatný?

Sachs: No, podívej se na svět: Jestli tady někdo expanduje, tak je to americké impérium. Říkám to jako Američan, který vidí svět otevřeně a upřímně. Spojené státy byly od roku 1947 zapojeny do více válek než kterákoli jiná země na světě. Svrhly desítky cizích vlád a udržují vojenské síly a základny na všech kontinentech. Pokud mi nevěříte, přečtěte si stručnou studii americké profesorky Lindsey O’Rourkeové na toto téma, kterou vydalo nakladatelství Ivy League. NATO je vlastně americká vojenská aliance. Jejich expanze na východ jde proti všemu, co západní vůdci slíbili poslednímu prezidentovi Sovětského svazu Michailu Gorbačovovi. Slavná věta zněla: „Neposuneme se ani o centimetr na východ.“ Když padl Sovětský svaz, byl jsem v Kremlu a radil jsem Borisi Jelcinovi, první hlavě státu nového Ruska. Pro mě to není příběh z knih, opravdu jsem tam byl.

Weltwoche: Obvyklou námitkou je, že tento slib nebyl nikdy dán písemně.

Sachs: To pro mě není platný argument. V archivech, jak na Západě, tak v Rusku, je o tom tolik důkazů. A můžu vám říct, že USA prostě nemohou přestat hrát své hry.

Weltwoche: Jaké hry máte na mysli?

Sachs: Vraťme se do února 2014. Co se stalo potom? Obamova administrativa s pomocí ukrajinských nacionalistů svrhla právoplatného prezidenta země Viktora Janukovyče. Důkazy máme nahrané. Náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová čtyři týdny před převratem hovořila s americkou velvyslankyní v Kyjevě o tom, kdo sestaví příští vládu. Naše noviny o tom nepíšou ani slovo, i když každý, kdo chce, to může slyšet. Stačí si to najít na Google. Nejde o Putinovu obnovu ruského impéria. Americká vláda to říká, aby odvrátila pozornost od svých vlastních plánů.

Weltwoche: Ruský historik Stěpan Kotkin má jiný názor. Putin je podle něj extrémně nebezpečný. Jeho režim se prý řídí ruským historickým vzorem: vláda není schopna reformovat zemi, stává se autokratičtější, diktátorštější a končí válkou.

Sachs: Rusko má relativně autoritářský režim. To ale neznamená, že napadne jiné země. Opak je pravdou: Rusko je země, která byla často napadána zvenčí, většinou ze západu, ale i z východu, konkrétně Mongoly. V tom vidím příklad. Představa, že Rusko je autoritářské, a tudíž militaristicko-válečné, zatímco demokracie jsou mírumilovné, je zjednodušující. Nejnásilnější zemí 19. století byla demokratická Británie. Dnes jsou to demokratické USA.

Weltwoche: A co z toho vyvozujete?

Sachs: Na základě historických zkušeností považuje vedení ruského státu svou zemi za ohroženou na jejích hranicích. Proto je ukrajinská neutralita tak dobrý nápad. Pokud jde o Putina, zpočátku se jevil jako přítel Západu. Vím to z první ruky. Znám mnoho evropských politiků, kteří s ním měli dobré vztahy.

Weltwoche: Setkal jste se někdy s Putinem?

Sachs: Ano.

Weltwoche: Jaký jste z něj měli dojem? Znal jste i Gorbačova a Jelcina.

Sachs: Gorbačova jsem si velmi vážil, byl to skutečně mírumilovný muž. Líbil se mi i Jelcin. Kéž by byl častěji střízlivý. Chtěl normalitu. A chtěl jsem mu pomoci, aby toho dosáhl. Putina skoro neznám. Nemohu ho osobně hodnotit.

Weltwoche: Před několika měsíci jsem byl v Moskvě a mluvil jsem tam se spoustou lidí. Jeden učenec mi řekl, že Putin důvěřoval Západu příliš dlouho. Jak to hodnotíte?

Sachs: Gorbačov, Jelcin, Putin – ti všichni věřili Západu. Jen jeden příklad: V roce 2002 Spojené státy jednostranně odstoupily od Smlouvy o obraně proti balistickým střelám. A co udělal Putin? Zůstal věrný Západu. Zlom nastal až v roce 2008, po summitu NATO v Bukurešti, kdy bylo za cíl prohlášeno přistoupení Ukrajiny.

Weltwoche: Co Putin v tuto chvíli chce? Co je jeho hlavním cílem?

Sachs: Chce se ujistit, že Ukrajina nevstoupí do NATO. A chce držet Krym. To, co bylo na stole v prosinci 2021, mělo být přijato. To by udrželo Ukrajinu v jejích hranicích, s výjimkou Krymu, kde stejně existuje od roku 1783 ruská námořní základna. To, co Putin tehdy řekl, bylo z amerického hlediska rozumné a přijatelné.

Weltwoche: Co chce prezident Biden?

Sachs: V tuto chvíli chce vyhrát znovuzvolení. Vietnamská válka také pokračovala a pokračovala, protože v Americe byly vždy volby. Biden se pravděpodobně chce někdy dostat z konfliktu s Ruskem, aniž by ztratil politickou podporu.

Weltwoche: Victoria Nulandová řekla, že ji potěšila sabotáž Nord Stream. Kdo podle vás vyhodil potrubí do povětří?

Sachs: V tuto chvíli jsou jen dvě teorie: teorie amerického reportéra Seymoura Hershe a teorie americké vlády. Hersh říká, že to byli Američané; Američané říkají, že za tím byli Ukrajinci. Přikláním se k Hershově teorii. Je pozoruhodné, že už nikdo neříká, že za to mohou Rusové. Řekl jsem Radě bezpečnosti OSN, že je potřeba nezávislé vyšetřování. Bohužel USA se svou pravomocí veta jsou proti. A nikdo v Evropě celou věc nezpochybňuje, zvláště ne Němci, kteří jsou nejvíce zasaženi. Poslancům v Bundestagu, kteří se pokusili klást vládě vážné otázky, byly odpovědi odmítnuty z důvodu národní bezpečnosti. Děsivé.

Weltwoche: Co tento příběh říká o Radě bezpečnosti OSN? Mluvíme přece o vážném pokusu o atentát na energetické zásobování suverénního státu a příslušný orgán odmítá zahájit vyšetřování. Není to přímo vyhlášení bankrotu OSN?

Sachs: Nesmíme si plést Radu bezpečnosti s OSN jako celkem. Co se týče Rady bezpečnosti, mám návrh, který je převzat z principů katolické církve: měli bychom zamknout těch patnáct členů v místnosti a říct jim, že nemohou vyjít, dokud nezačne stoupat bílý kouř. Úkolem Rady bezpečnosti je vyjednávat. Bohužel nevidím žádná jednání, pouze projevy na kameru pro zpravodajské pořady.

Weltwoche: Existuje nějaká mezinárodní instituce, která by mohla dát tuto hroznou situaci do pořádku?

Sachs: Ne. Konflikt může ukončit pouze telefonát mezi Bidenem a Putinem. Ti dva spolu nepromluvili od 24. února 2022, ani jednou. To je šílené. Mohou mít různé názory, ale musí spolu mluvit. To je úkolem politiků. Protože spolu Američané a Rusové nemluví, umírají každý den Ukrajinci. To je smutná pravda.

Weltwoche: Mám dojem, že máme obrovskou krizi vedení, zejména na Západě. Šéfové žijí v jeskyních, kde se nechají hypnotizovat obrazy svých vlastních nepřátel. Jak to vidíte?

Sachs: Mám tady knihu s názvem The Kennedy-Chrushchev Letters. Když se Kennedy stal prezidentem, Chruščov mu poslal blahopřání. Kennedy pak navrhl otevření důvěrného kanálu pro textovou komunikaci. Tehdy ještě nebyl žádný červený telefon. Slíbil, že nic z toho se nikdy nedostane na veřejnost. Tyto dopisy, čítající přes sto, jsou úžasné a neuvěřitelně důležité. Byly to lidské dopisy. Byl to právě tento vztah, rozhovor, který nakonec zachránil svět v horkých dnech kubánské raketové krize. Někdy se tito dva světoví vůdci divoce hádali, ale vždy se považovali za lidi a dokázali spolu mluvit jako lidské bytosti. To je rozdíl oproti dnešku. Jedna z nejhorších myšlenek v americké politice je, že se nedá mluvit s člověkem, jako je Putin.

Weltwoche: Zejména proto, že se mluvilo také se Stalinem a Maem. Ve srovnání s nimi působí Putin skoro jako člen chlapeckého sboru.

Sachs: S takovými lidmi se nejen mluvilo, ale také se nimi podepisovaly smlouvy. To je měřítko pro současnou krizovou diplomacii.

Weltwoche: Nyní jste kritizoval americkou stranu. Jak hodnotíte Putinovo chování? Nevidíte v něm určité megalomanství, když napadl Ukrajinu? Viděl, jak Američané prchají z Afghánistánu, viděl novou, nezkušenou německou vládu, viděl politiky jako Emmanuel Macron ve Francii a Boris Johnson ve Velké Británii a pravděpodobně si pomyslel: Snadno vás zvládnu.

Sachs: Neřekl bych, že je megaloman, ale zdá se, že podcenil reakci Západu, stejně jako předtím Západ podcenil reakci Ruska. V USA si mysleli, že bude stačit vyhodit Janukovyče a dosadit v Kyjevě prozápadní vládu. Špatně jsi to spočítali. Putin obsadil Krym. Putin si zase myslel, že masivní přítomnost vojáků na hranici bude stačit k tomu, aby dostal Bidena k vyjednávacímu stolu. Biden měl samozřejmě vyjednávat. Ale myslel si, že to byl blaf. Zajímavé je, že Zelenskyj rychle mluvil s Rusy. . .

Weltwoche: . . . na Twitteru vrátil do hry neutralitu Ukrajiny. . .

Sachs: . . . přesně, už v březnu 2022, jen pár dní po ruské invazi. Biden však žádné jednání nechtěl. Myslel si, že sankce srazí Rusko na kolena. Je to hra nekonečné eskalace. Nacházíme se uprostřed katastrofy.

Weltwoche: Jak hodnotíte prezidenta Zelenského? Naše média vykreslují obraz světce. Je to odpovědný vůdce, jak se nám ho snaží prodat?

Sachs: Ne, naopak. Vejde do dějin jako katastrofa pro svou zemi. Kdyby v březnu 2022 dotáhl dohodu do konce, svou práci by splnil. Ale USA se zapojily a Zelenskyj se postavil na jejich stranu. Od té doby je vyřízený.

Weltwoche: Začíná nová kapitola současných dějin? Před třiceti lety padla železná opona. Pak přišel internet, všechno se propojilo. Došlo k nárůstu globalizace, volného obchodu. Jste rozvojový ekonom. Mnoho zemí získalo velkou prosperitu díky rostoucí vzájemné závislosti – a nyní se najednou ocitáme v absurdní verzi studené války. Je to tak, nebo je to přehnané?

Sachs: Nevíme, do jakého světa vstupujeme. Ale věřím, že už jsme v post-americkém, post-západním světě – multipolárním světě, kde jsou země BRICS větší než země G-7.

Weltwoche: Státy NATO Turecko a Řecko by rády vstoupily do aliance BRICS. . .

Sachs: . . . a Bidenova administrativa stále věří, že se jedná o svět vedený USA s pouze dvěma neposlušnými aktéry, Čínou a Ruskem, a že všichni ostatní přijdou k rozumu. Jejich myšlení se zastavilo na konci 90. let. Válka na Ukrajině nemilosrdně odhaluje ztrátu moci Spojených států. Už nejsou globálním hegemonem. Ale stále jsou mocné.

Weltwoche: Co říkáte těm, kteří vidí globální konflikt mezi demokraciemi a autokraciemi a označují Čínu za hlavního nepřítele Západu?

Sachs: Když jsem to slyšel poprvé, myslel jsem si, že je to hloupější než pohádka ze školky. Nemohl jsem uvěřit, že by americký prezident někdy řekl něco takového. Dnes je to nedílnou součástí diskurzu americké zahraniční politiky.

Weltwoche: Pojďme si krátce promluvit o USA obecně. Čteme znepokojivé zprávy o masovém bezdomovectví a úmrtích spojených s drogami. Kriminalita exploduje, politická třída je rozhádaná. Jak hodnotíte stav národa?

Sachs: Asi čtyřicet let je americká demokracie ničena lobováním. Nejvyšší soud otevřel stavidla korupci v systému. Zdravotnictví je v rukou velkých zdravotních pojišťoven, energetika v rukou ropných společností, zahraniční politika v rukou vojensko-průmyslového komplexu. Všechno je rozdělené. Problémem není polarizace mezi republikány a demokraty. Problémem je systém, který nelze reformovat. Bohatí lidé, kteří přispívají politikům, chtějí platit malé nebo žádné daně, jak je tomu dnes. Je tedy zabráněno jakékoli změně současného stavu. Konec příběhu. Amerika je paralyzována. Nic se neděje, když jsou ve funkci demokraté, a nic se neděje, když jsou ve funkci republikáni. Americká domácí politika je naprosto nezajímavá.

Weltwoche: Co si myslíte o Donaldu Trumpovi?

Sachs: Je hrozbou pro americkou demokracii, stejně jako ji ohrožuje Biden. Co chceme od osmdesátiletých vůdců? Jsem zděšen Bidenovou administrativou, byl jsem zděšen Trumpovou administrativou, byl jsem hluboce zklamán Obamovou administrativou a byl jsem zděšen administrativou Bushe mladšího. V mém životě byl pouze jeden prezident, kterého si hluboce vážím: John F. Kennedy. A ten byl zabit.

Weltwoche: Co to říká o americkém politickém systému, že si lidé bývalého prezidenta, jako je Trump, velmi váží, ale on se utápí v bažině trestního řízení? Není nebezpečné, když se v soudních síních vedou politické bitvy?

Sachs: Hlavním problémem je, že Američané už nedůvěřují svým institucím. Důvodem je, že vláda pracuje se lží. To je příšerné. Míra důvěry Kongresu je 10%. Tento kolaps začal lží kolem atentátu na prezidenta Kennedyho, následovala vietnamská válka a mnoho dalších válek založených na lžích. Američané jsou hluboce nespokojeni. Nejdůležitější z toho plyne, že parlamentní systém je lepší než prezidentský. Musíme se znovu naučit dělat kompromisy, jak se to dělá v parlamentech.

Weltwoche: Kdo je podle vás vhodný ke zklidnění napjaté situace ve světě?

Sachs: V tom jsem docela naivní. Jako lidstvo jsme si stanovili určité cíle, jako je rozvojová agenda Organizace spojených národů. Myšlenku této globální spolupráce vidím jako největší naději. Nepočítám s tím, že nás zachrání nějaký politický vůdce.

Weltwoche: Váš optimismus je založen, abych tak řekl, na víře ve společnou inteligenci lidí, schopných vytvářet něco pozitivního, spolupracovat a dosáhnout prosperity?

Sachs: Tak to shrnu. A existuje mnoho indicií, které tomu říkají. Vědecký pokrok za posledních několik desetiletí je obrovský. Máme nástroje, které jsou výkonnější než kdy jindy. Neexistuje výzva, pro kterou bychom neměli řešení – ať už jde o energetický systém, školství nebo zdravotnictví. Máme světovou ekonomiku ve výši 100 bilionů dolarů ročně v tržních cenách a 160 bilionů dolarů ročně v paritě kupní síly.  Jaký je tedy náš problém? Naším problémem není nedostatek financí. Náš problém není v tom, že jsme odsouzeni k záhubě. Náš problém je v tom, že děláme hlouposti, jako že se hádáme, kdo je světová jednička a kdo dvojka. Místo toho bychom se měli ptát, co můžeme udělat pro to, aby byl svět lepším místem.“

104 thoughts on “Hlavně nemluvit s Putinem!

 1. Partnerské země daly Ukrajině povolení k úderům proti Krymu, řekl v telethonu Michail Podoljak, poradce vedoucího Kanceláře prezidenta Ukrajiny.

  „Dnes už panuje naprostá shoda, že třeba na Krymu můžeme zničit všechno ruské. Připomenu, že před rokem, i když se na Krym útočilo, všichni říkali -“ ne, ne, jen „Dnes panuje absolutní shoda identická s počtem zemí, které nás podporují, že můžeme zničit vše ruské na okupovaném území,“ řekl Podoljak.

  Dodal také, že počet „neidentifikovaných dronů“ zasahujících ruské území se zvýší. „Pokud jde o Rusko, jsou zde drony. Opravme zde oficiální pozici – neurčité povahy. A samozřejmě počet těchto dronů poroste,“ řekl Podoljak.
  ###########################
  Dmitrij Medveděv prohlásil, že souhlas Západu s údery na Krym je Casus belli (latinsky „důvod k válce“) a dává Moskvě možnost jednat „proti všem a komukoli“ v NATO.

  Podle Medveděva se jedná o „rafinovaný Casus belli“ a pro Rusko to znamená „možnost jednat v rámci jus ad bellum (latinsky ‚právo na válku‘) proti všem a komukoli v státech NATO“.

  „Bohužel. Předpovědi apokalypsy se blíží,“ prohlásil místopředseda ruské bezpečnostní rady.

 2. PANI Kunštekova nechápe ,že ta válka neskončí po telefonátu Putinovi.Skonci teprve až na ni nebudou peníze .

  Je jasné ,že Asocialni rezim kapitalismu bez přivlastkú, tedy skrupulí ,nejhorší druh kapitalismu považuje Sociální stát za zbytečny proto nesmí nikdy existovat a vytunelovali ho z Ústavy včetně příslušných zákonu a peníze na něho považuji vláda Asocialú za SVOJE a jednoduše je domorodcum ukradnou ,viz penze a dvě stabilně dvě třetiny příjmu a penzi oproti sousedum.
  To považuji voliči za normální a znovu budou volit ODS Satanisty z KDU ,kde rabování statu nyní zajistí jejich president za potlesku GŘ televizních diváků,kteří giga dluh budou platit.
  Proto je nemožné instalovat Plán Narodni Zachrany a potřeb zkratka PNZ
  Budou znovu a znovu zvolený londýnské banky a bandy řvounu,LGBT ,kteří byli instalování místo zmizelých dělníku.
  Ti nejen zmizeli ale domnívají se,že heslo

  NEBUDETE NIC VLASTNIT a BUDETE ŠŤASTNI J E BLUFF.

  To je omyl má být znovu realizován Vítězný únor 48?!Proto SV zvolilo ohlupeno propagandou znovu po 34 letech režim zla.
  Tak soudí ANNA z KSH a ne nadarmo před tím ŠWABISMEM varuje ,bohužel to voliči převálcovani novými Goebelsi stále nechápou,nebo ANO?
  A o tom by mohla být diskuse ,která je tady zda se mi , jen bezcílnou kakofonií. . .

 3. PANI Kunštekova nechápe ,že ta válka neskončí po telefonátu Putinovi.Skonci teprve až na ni nebudou peníze .

  Je jasné ,že Asocialni rezim kapitalismu bez přivlastkú tedy skrupulí ,nejhorší druh kapitalismu považuje Sociální stát za zbytečnyproto nesmí nikdy existovat a vytunelovali ho z Ústavy včetně příslušných zákonu a peníze na něho považuji Asocialove za SVOJE a jednoduše je domorodcum ukradnou ,viz penze a dvě třetiny příjmu oproti sousedum.
  To považuji voliči za normální a znovu budou volit ODS a Satanisty z KDU ,kde rabování statu nyní zajistí jejich president za potlesku GŘ televizních diváků,kteří to budou platit.
  Proto je nemožné instalovat Plán Narodni Zachrany a potřeb zkratka PNZ
  Budou znovu a znovu zvolený londýnské banky a bandy řvounu,LGBT ,kteří byli instalování místo zmizelých dělníku.
  Ti nejen zmizeli ale domnívají se,že heslo

  NEBUDETE NIC VLASTNIT a BUDETE ŠŤASTNI J E BLUFF.

  To je omyl má být znovu realizován Vítězný únor 48?!Proto SV zvolilo ohlupeno propagandou znovu po 34 letech režim zla.
  Tak soudí ANNA z KSH a ne nadarmo před tím ŠWABISMEM varuje ,bohužel to voliči převálcovani novými Goebelsi stále nechápou,nebo ANO?
  A o tom by mohla být diskuse ,která je tady jen bezcílnou kakofonií. . .

 4. Můžeme to ovšem postavit i opačně.
  Proč by měl Putin s někým mluvit?
  Je tu snad někdo, komu může věřit?
  Je tu snad někdo, kdo dodrží dané slovo?
  Když nedodrží ani psanou smlouvu?

 5. Tohle je zajímavý rozhovor – je jasné, že G. Sachs je hodně chytrý člověk, navíc má konexe a tím pádem i mnohem více informací. Bohužel rozhovor směrem k blízké budoucnosti nevyznívá moc optimisticky.

  1. Bych na ten vzor sentimentalne slovutnyho profesora tak nespolehal.
   Chruscev byl predevsim vopravdu neurvalej zloduch, vychovavanej
   samym Stalinem a kdyz si vodhad zpitomelyho mazanka z bohaty rodiny,
   zacal tropit trable a kejkle a zkousel, az kam mu to projde.
   S cinanem , nebo s madarem , kteryho krvelacne masakroval ve velkym mnozstvi ,
   se ten ukr , taky zrovna nemazal.
   A mazanek je nam tady davanej za vzor ,jak se patlat s tim zrudnym psychopatem.
   Mazanek si poridil Castra a Kubu , agresi na kubance v zalivu svini ,
   zpackal vsecko, az se museli prodat k Chruscovovi /80km vod Usa/ a zacal valku ve Vietnamu..
   Zase , jako kazdej pred volbama sliboval ty sliby a kecal ty kecy ,
   co se porad vesi masam na nos ,vo miru ..
   Ve skutecnosti krasavec inteligentni ,Kennedy , nebyl nikdy schopen niceho..
   mimo to.
   Ani si na to neco udelat , nenasel cas.

 6. Německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron byli překvapeni reakcí ruského prezidenta Vladimira Putina na sankce během telefonických rozhovorů 4. března 2022, píše Bild.

  „Něco mě znepokojuje víc, než jednání: on (Putin, pozn. red.) si na sankce vůbec nestěžuje. Nevím, zda se o nich zmínil v rozhovoru s vámi. Ale ani se o nich nezmínil,“ cituje list slova Scholze během telefonického rozhovoru s francouzským prezidentem.

  Německý kancléř si navíc postěžoval, že Putinovi šlo jen o dosažení kompromisu v ukrajinské otázce, zejména co se týče demilitarizace a denacifikace země.

  Macron odpověděl, že také od ruského prezidenta neslyšel žádné stížnosti na uvalené sankce.

  1. To je tak, když v politice rozhodují idioti a lokajové. Jinak by minimálně předpokládali ještě před uvalením sankcí, že Rusové by do otevřeného konfliktu nešli, kdyby sankce neočekávali a neměli promyšlených x variant toho, jak se s nimi srovnat a využít je pokud možno ve svůj prospěch. A hlavně by každý příčetný politik musel tušit, že mají Rusové v rukávu pár věcí, na něž my připraveni nejsme vůbec. A že některé z těch kroků jsou chystány roky až desetiletí.

   1. A nebo to taky mohlo být cílem. Vojenskoprůmyslový sektor na tom rozhodně netratí a něco mi říká že i banky, které na to půjčují. USA už jsou defacto plně rozvinutý korporátní fašismus.

   1. „Dobré časy plodí slabé muže…“

    Dále hovořit netřeba. U nás máme třetí ligu těch dvou „státníků“ z rozhovoru.

    Jeden se těší na dovolenou na Krym, Jedna se vyjadřuje ambiciózně v předstihu i když ví, že „pan prezident spinká“. Další mluví v metaforách…

    A my jsme ten HEJL, co to všechno plati.

   2. Ono jim nedošlo že ruské věrchušce ničím jiným než sankcemi víc nemohli pomoci. Žádná politická školení a přesvědčování nebyla nutná. . Sami ukázali o co jim jde. Zvlášť po zklušenostech vlád Gorbojelcina .

 7. Díky za článek, paní Kunšteková.

  Diplomacie se ze západní politiky zcela vytratila.
  Nechtít mluvit s Putinem je nediplomatické.
  Diplomacie na západě byla nahrazena politikou sankcí, podrazů, nadnárodních krádeží a lží.

  S kým má ale Putin jednat, když na západě neexistuje politik na jeho diplomatické úrovni?

  1. Tak hlavně když dobře ví, že každá smlouva je jenom jako.
   Že si s takovou smlouvou ve Washingtonu vytřít pozadí, kdykoli se jim zamane.
   Mám na mysli multilaterální smlouvu Írán / několik západních států. Náčelník Velká Huba smlouvu roztrhal a evropští signatáři jen potichu trochu zaňafali. Né moc.

   1. Diplomacie byla nahrazena politikou sankci a podrazu..
    To je pokrok , driv nam to ty diplosvine vsecko delali za nasima zady.
    Jako v tom Minsku.
    Jednani s diplomaty s Bidenem a nebo se Zelinarem je snadny ,
    kolik miliard nam das Putine, na ten mir , to je vzdy prvni otazka
    a jinou neznaji.. Kazdej se pred nima uz skrejva, kvuli tomu.
    Kdyz nedas ,tu mas , sankce.

 8. Soudruh Sachs je prostě košer šmejd. Debilizuje gojimy. On, spasitel, radil Gorbačovovi a Jelcinovi. K rozvratu. A neví v čí prospěch? Zmetek ještě zrůdnější než ta chazarská sebranka kolem dementní loutky Bideta.
  🕎
  Agentka BlackRock Victoria Nulandová rozená Nudelmanová, manželka Roberta Kagana (Aspen Institute), zakotvila na ministerstvu zahraničí, kde je nyní náměstkyní ministra. působila ve vysokých funkcích za Billa Clintona, Dicka Cheneyho, George W. Bushe, Baracka Obamy a nyní Joea Bidena. Jako Cheneyho poradkyně byla hlavní zastánkyní války s Irákem, spolupracovala s dalšími .idovskými neocony Dougem Feithem a Paulem Wolfowitzem na ministerstvu obrany a také se Scooterem Libbym v kanceláři viceprezidenta. Protože Saddám Husajn USA skutečně neohrožoval, ona a její kolegové si jednu hrozbu vymysleli, a to zbraně hromadného ničení, které prodali médiím a idiotům, jako byla ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Nulandová je také považována za blízkou Hillary Clintonové a zesnulé příšerné bývalé ministryni zahraničí Madeleine Albrightové (Aspen Institute). Všechny její vládní úkoly zahrnovaly buď invazi, nebo přísné sankce vůči některé zemi, kterou ona a její kolegové (banksteři FEDu) považují za nepřátelskou…
  https://zvedavec.news/komentare/2023/08/9750-neoconi-a-dalsi-zhoubne-nadory-v-americke-politice.htm

   1. Ma za ukol neustale opakovat bezny nazory jinych ,z webu a z knih a clanku.
    Co si kde vycet.
    Ma za ukol zakrejvat skutecnou katastrofalni situaci zapadu…
    Vo ktery pro biflovani povrchnosti a poucek , nema povedomi ,
    ale ani mit nemuze. Zadnej vlastni nazor ,zadna vlastni myslenka ,
    reseni problemu vidi v zavirani idiotu do jedny mistnosti ,
    kvuli kouri, ve volbe podvodnych kardinalu hlavniho smejda papeze,
    sou uz davno podvod,ty volby , akorat kour je asi pravej.

   2. Asi nikdo nevysvetli proc se ta profesorska slovutnost na nas vymrstila.
    Ale aspon je zase vo cem klabosit..
    Taky nezavre hubu a na Tube je furt dokola ,jako Sachsenring ,okruh ,kde jezdi Formuli..,a je mozny si ty jeho kecy nastavit na Cesky titulky. Misto dlouhyho prepisovani ..Nektery lidi sou ale hodne obetavi
    a neleni,slovutnym pomahat…

 9. Trucování a odmítání nějaké dohody je naprostá zvrhlost!!!
  Tam, kde by měli vyjednávat diplomaté, řinčí zbraně. Vítézí ten, kdo vlastní – momentálně! – největší kyj.
  A největší kyj vlastní, zatím pořád ještě, patrně strýček Sam.
  Buď si uvědomí, že terorizovat zbytek Zeměkoule není nejlepší nápad , nebo jednoho dne zjistí, že je na tu roli světového drába úplně sám. Že se mu dosavadní vazalové vrhnou po chřtánu. A že mu zůstane jenom jeden, jediný opravdový přítel, který je pro něj ale spíš koulí na noze. Je to takový malinký zloprcek, bez mocného strýčínka Sama by se ani neupšouknul.

  1. bohužel už nevlastní, proto, si nemůže dovolit na Ukrajině prohrát
   pokud prohraje, zjistí to všichni, a pak…

   1. Oni už to všichni vědí. Jinak by se nějaký africký kmeny nikdy nezmohly na to, aby vykoply Francouze a udělaly se pro sebe.

  1. Kým? Kdo by si troufl?
   Nechci být sýčkem, ale vypadá to buď na „pokrok v mezích možností“ nebo na jaderný restart.
   Kdesi jsem četl o katastrofách různého typu, třeba o vytrávení krys v kanalizaci (pro ně tedy katastrofa) je to asi dosud nevysvětlený přírodní zákon – 7% populace přežívá. Následuje-li druhá apokalypsa, je to 7% ze 7% procent. Takže možná ani ten „Homouš Sapiensovitý“ nevyhyne zcela.
   Ale v té půlce promile bych raději být nechtěl.

  2. Pro začátek by stačilo, aby státy měly tisk peněz plně ve své režii. Možná by potom mohly dávat i lepší podmínky než banky. Znárodnit by byl těžký problém.

   1. To jakože by ČNB řídili Fiala, Stanjura, Bartoš, Jurečka, Adamová, Langšádlová a spol ?
    Ufffff !
    Spíše by pomohla podpora lokálních doplňkových peněz, předvidatelným způsobem se kazících.

    1. Ale no tak, bavíme se o nápravách škod let minulých, až tu jmenovaní ani mnozí další u moci nebudou. Zahraniční banky asi neznárodníte ani je nedonutíte tu danit. Ano, třetí cesta by byla aby obyvatelstvo hlasovalo nohama a přešlo do českých bank.

     1. Donutit cizí společnosti zde danit je principiálně velmi jednoduché.
      Zvýší se povinné odvody – sociální a zdravotní. Akorát se to nebude jmenovat daň.
      O stejnou sazbu se může snížit daň.
      Povinné odvody jde přečůrat dost blbě – dávat lidem ofiko minimálku a zbytek na ruku, ale na to také každý nekývne.
      Dále se dá zavést nějaký povinný odvod z obratu – nazvěme to třeba nějak „na nápravu povodňových škod, rezerva na obnovu UA, poplatek na grýn díl – nějaký druh emisních povolenek, …“
      Iniciativě se meze nekladou.
      Když se chce, tak by to šlo. Ale ono se nechce.

 10. „…pracoval pro ruské státníky Michaila Gorbačova a Borise Jelcina a pro prvního prezidenta nezávislé Ukrajiny Leonida Kučmu.“

  Hmm. Kdyby se u mne pan Sachs ucházel o pozici strategického ekonomického poradce a tohle uvedl v dotazníku, tak bych asi řekl ne.

  Co se týče jeho názorů na ukrajinskou válku, souhlas.

  Hlavně, aby se to co nejdřív zarazilo. Je mi těch mrtvých líto a přibývají.

   1. Kocoure, ale ty výsledky, ty výsledky!

    Kdyby napsal, byli to idioti a neposlechli mě, ale on „Gorbačova jsem si velmi vážil, byl to skutečně mírumilovný muž. Líbil se mi i Jelcin. Kéž by byl častěji střízlivý. Chtěl normalitu.“

     1. Americani maji jeden univerzalni vyraz: Nou cement! kdyz nechteji nekoho urazit. Klidne ho mohl pouzit misto tech cancu, jestli teda je nemyslel uprimne.

     2. Možná si opravdu v té době myslel, že us administrativa chce rusku pomoci, což byla určitá porce naivity … nebo té výše zmíněné vyčůranosti

    1. Kocour má pravdu. Evidentně ani Sachs nepředpokládal, že se po totální změně systému odněkud vynoří dravci. Lidé bez morálky, hrabiví skřeti, kteří uměli využít kontakty a tak měli našlápnuto k získání obrovského majetku. Takovou zkušenost neměl nikdo.
     V Rusku to bylo markantnější než třeba v Československu. I když i my máme svoje oligarchy.
     Nikdo ale nemá na Ukrajinu, ta byla zasažená patrně nejvíc. A na rozdíl od Ruska pod Putinem, je proti svým oligarchům úplně bezmocná. Jenom se tam střídají, jako apoštolové na orloji. Mazaný Khakiman / sluha lidu by si také rád smočil zobák.

     1. Měl(i). Např. Jižní Korea či Čína. Viz Stiglitz.
      Nebo daleko předtím Alexander Hamilton a jeho “ infant industry“. Bezcelní obchod až poté, co si postavíme vlastní výroby, vlastní průmysl. ve zkratce řečeno.
      Stále totéž – v Číně nejprve SKUTEČNÁ restrukturalizace, doprovázená např. systémem dvojích cen (plán ceny regulované a co je nad plán tak volné). Až pak privatizace, ovšem řízená (i “ kádry“ z ery Maa, včetně komoušských zločinců….včetně využití místní korupce , ale za tunel oprátka).

      Jinde hození do vody, tunely, krachy, likvidace, zestátnění ztrát (konsolidační agentura)….

  1. njn, zase ale krásně se ukazuje, jak těžce nesou, že je nahradili ti Targusovic, – mladí krásní a hytří. A tak poví co by nikdy neměli, snad aby jim ukázali jak jsou/byli dobří. Akorát krapítko si nevšimli, že svět se posunul něěkam zaroh…a že….ále vždyť jsou fšichni stejní a ti na které to práskal jsou už stejně mmimo hru.
   Ale je fajn to vědět a elkdacos si otvrdit…

  2. Zase dalsi , ale nekvalifikuje se ani jako Hurvinek s fantasmagoriema
   , predstavuje si , ze v Moskve jenom cekaji ve dne v noci v Kremlu v pozoru
   na telefonat , vod Bidy ,Nuland a nebo zelinare.
   A hned prej se vymrsti mir. ProufeSSour , to vi.
   Telefonuje nekam do Bily Diry , s nekym. Nevi s kym?
   Za vzor je u nej Kennedy , slabomyslnej idiotek , kterej nic jinyho
   neumel a nedelal , nez se ve dne
   v noci honit za kurvama, pres den v bazenu u toho Bilyho Bordelu ,
   vodil si tam urednice do loznice a jeste nemel dost a v noci pobihal ,
   zase za jinejma…
   Vo nic jinyho nemel zajem..Vod zacatku az do konce.
   Jeho posluhove vsecko zpyzdili a jeste to snadno hodili na nej ,
   na blba , kterej nic nechapal…
   /Za valky byl kapitan nejaky mensi lodi a tu umistil rovnou tam ,kde projizdeli japonsky krizniky a lod mu prefikli ,kdyz chrapal na dve pulky.
   Do kancelare ho nepustili ,protoze mel pomer s danskou nacistkou.
   Starej vytah desitky milionu /z pasovani za prohibice / a koupil koryto presidenta.
   To neni zadarmo a jiny kandidati tolik penez nemeli.
   Poradce OSN , udesnyho stada parasitu , sou to sluhove schwaba a sorose , na nas..
   Vyklada vo vybuchu Nordstream ,nikdy nebyl na miste ani a vi vsecko ,
   expert z kancelare na vsecko.
   Vytizenej ekonom a expert na valky.
   Nejodbornejsi odbornik , nevidel zadnou valku ani na 5 minut.
   Ma vo valce porad projevy. Vymnozenej , soukmenovci precpavaji jeho
   propagandu na you tube , dalsi mlejnek na vomilani psanych a
   zprofesorovanych ucebnicovych poucek..
   Dalsi teoretik, analytik, samozrejme nerekne pravdu ,
   napr. ,ze usak ma armadu 250 tisic a 44 , ctyrhvezdickovych generalu,
   /dalsi dav este admiralu/, uprchlych z Afg. a kdyz mel armadu v milionech
   za valky, tak jich bylo min nez deset ,
   ale taky jeden general vic tupej nez druhej.
   /Mc Arthur ,Clark,Lucas, Montgomery a spol/.
   Museli bejt vodstraneny do kancelari..
   Aby aspon nejaky vojaci prezili , bez jejich veleni..
   Eisenhower nevedel , ze po vylodeni , na konci valky ,bude potrebovat
   zasobovani.
   Armady se zastavily a cekaly a cekaly , nez neco priplavalo z Usa.
   Petraeus..Neco jako Burbock , mynystryne zahranici
   a vseho rovnou do pici.
   Zcela bez osobnosti, treba , Lavrova ,
   neco co pobiha kolem politiku a snazi se …/Maly hovno krici nejvic/..
   Zrejme feminstky potrebuji nekoho na uctivani..

 11. USA budou muset …
  Osud Ukrajiny nezáleží na USA nýbrž na Rusku. Západ má co ztratit. Rusko má jaderné zbraně. Je nepřekročitelná hranice stanovená Ruskem. Použije veškeré prostředky k ochraně svých zájmů. Mocní v USA a vláda to vědí. Ví to i zdejší vláda. Běh událostí je naprosto nezávislý na tom kdo co o tom říká a je za to trestně stíhán, souzen a odsouzen. Je to naprosto mimo vliv zdejší vlády a státního aparátu. Jsou jen statisty. Stejnými jako které trestají za ideozločin schvalování, který je není ničím jiným než vzpourou proti vládě a proto je postihován. Na ony události tak jako na geopolitiku nemá žádný vliv.

  1. Dá se to zjednodušit na kost:
   – USA (spojené oligarchie) jde o to, aby si udržela současnou hegemonii ve světě a tím pádem i zisky pro výše zmíněné neofocoální finanční korporáty
   – RF jde o to, aby zůstala celistvá a nebyla rozebrána na kusy a posléze rozprodána jejími gubernátory a zbylými oligarchy.
   – Řekl bych že vlastní existence je podstatnější než zisky. USA t.č. nehrozí likvidace.

   V případě jaderného řešení nevyhraje ani jedna strana, potažmo nikdo na světě.

   1. Spojeným státům sice nehrozí likvidace, ale naprostá ztráta prestiže , což si moc dobŕe uvědomují.
    Světový dráb utrpěl už tolik nevýher , že si patrně nechce dovolit další.
    Poslední nevýhra v Afghánistánu se dala prodat obyvatelstvu jako uvážlivý krok jen s největšími obtížemi.
    Z nevýhry v Íránu, kde partička studentů držela v zajetí komplet americkou ambasádu celých parádních 444 dní, to nerozdýchali dodnes ! A ještě o tom blbečci natočili plačtivý film Argo.
    Jsou si patrně vědomi, že jedou na tygru a seskočit se jim ne chce. Bodejť by jo.
    Jsme svědky přeformátování světa a k naší smůle, jsme na té blbé straně. Spolu chyceni, spolu pověšeni. Vidím to černě.

    1. Vzhledem k jejich zdrojům příjmů jim hrozí něco, co se limitně blíží likvidaci.
     A z těch studentů, díky nimž se dostal do Bílého domu jejich šílený herec, si dělají daleko méně než z dávnějšího Vietnamu.

 12. Děkuji. Pro mne je to jedna z nejhodnotnějších věcí , kterou jsem tady četl. O to významnější, že se to prakticky shoduje s názory nedovzdělaného vesnického dezoláta, tedy mne samého.

  1. jo jo, díky za překlad a zveřejnění.-přečetla jsem to nadvakrát dvakrát .
   Vychází mi z toho jediné, buď pan Sachs není tak geniální, nebo dezoláti nejsouu tak hloupí, jak se nás a lidi snaží věrchuška a press přesvědčit. Vždyť +/- 90% toho tu už probíráme pěkně dlouhý čas a bez větších chyb.. Jediné co nám chybělo, těch 10% jsou věci z amického jednání, ke kterým jsme se nedostali.
   Teď je „jenom“ potřeba, aby si to naši „jedině správní“ velitelé přečetli a nejen to, ale i dokázali obsah pochopit. Což bohužel bude asi dost velký problém.
   Ještě jednou díky a držme se. Nevzdávejme to.

   1. Paní Emo, tady nejde o inteligenci.
    Dá se vcelku s jistotou předpokládat, že pan Sachs nemluví sám za sebe, ale vyjadřuje aktuální názor nějaké relativně mocné skupiny. Která taková prohlášení nedělá proto, aby se s námi podělila o názor, ale z čistě pragmatických důvodů.
    Podle mého názoru je to další zkušení balónek, jeden z řady, který by mohl někdy v budoucnu usnadnit jednání Rusko-USA. Samozřejmě po výměně velení v USA, protože „za všechno mohlo staré vedení“, že.
    Nedělal bych si iluze, že tato skupina je nějak zvlášť mírumilovná, nebo že souhlasí se snížením statutu USA ve světě. Prostě, kdyby se podařilo zlikvidovat Rusko, dobře. Když to, zdá se, zatím nevychází, udělá se krok zpátky a stranou („za všechno může Biden“) a dál se uvidí. Udělá se smlouva, nebude ratifikována, … , anebo nakonec bude, ale další prezident ji vypoví… Indiáni by mohli povídat. Stát se může ještě spousta věcí. O Ukrajince (Rusy, Čechy, …) určitě nejde.
    Správně tu v diskusi zaznělo, že pan Sachs byl u toho, když se Rusko likvidovalo. A „Jelcin byl hodný člověk, jenom kdyby tolik nechlastal“… Hm.

      1. Zdalky to vypada , ze ma tendle Sachs za sebou ,Rockefellery..
       Ty maji pod palcem OSN /vod zacatku/ a von je tam poradce.
       Poradce , opakuji je porucnik , kterej kasparkum porouci..
       Na prvni pohled typickej sluha, kterej je posilanej na nizsi sluhy a poskoky..

     1. slovo geniální, genialita je nejvyšší stupeň inteligence;)
      pan Sachs především nenávidí Rusko, ale je to pragmatik, peníze až na prvním místě
      stejně s ním nebudou jednat, jen předstírá, že s tím průserem nemá nic společného…

  2. Také se připojuji k poděkování. A současně děkuji i panu Zakladateli, který předal Litterate do správných rukou. Poděkování všem autorům, kteří sem píšou. Je to tady pestré.

  3. Sou lidi uplne zbesily do toho poucovani , na tom rajtujou furt .
   Maji problem nejdrive se uci z ucebnic a z tech dal poucujou…
   Horsi je poucovat vo tom, co se deje na svete..
   Pac poucujou nemuzou si veci na miste sami zjistit , vyslechnout svedky atd.
   a utvorit svuj nazor a tak sou zavislaci ..
   Na tom ,co kdo a kde , v televizi sledujou , ctou clanky atd. ,z toho si
   delaji vejcucy a ty vopakujou vsude..
   Vsecko maji z druhy ruky, nic svyho.
   Jinak by nemeli cas poucovat na universite..
   Dalsi problem je se procpat do tech hlavnich medii ..Na to potrebujou zase
   nekoho ,kdo si je vybere..A plati. A nekdy je mocnej a ochrani.
   Potom musi porad propagovat , co jejich porucnik zada..
   V mediich zase je ted problem, ze staci neschvaleny jedno slovo
   a leti a este ma pruser…Takze taktika diktuje zaplavy povrchnich vseobecnosti ,zadnej svuj neschvalenej novej nazor , vopakovani vseho, co je kolem a je
   uz osvedceny a nezavadny atd..

 13. Na patria.cz vyšel článek s názvem „Čína a USA se dohodly na vytvoření pracovní skupiny pro obchodní otázky“.
  Cituji např. : „….Americká ministryně obchodu označila hospodářské vztahy mezi oběma zeměmi za „nejdůležitější na světě“. „Máme společný obchod v hodnotě 700 miliard dolarů (15,6 bilionu Kč). Je nesmírně důležité, abychom měli stabilní hospodářské vztahy,“ řekla svému protějšku…..“

  1. V Cine by se meli ponekud informovat , co se stane , kdyz se treba ,
   Titanik , Supermani , Batmani , Spidermen a Jokers potapi ,
   malokdo a maloco zustane nad hladinou..

   1. To znamená mít něco přečteného o marasmu postgorbačovských dob v Rusku. Stačí Solženicyn a Stiglitz. A tedy i o poptávce po vůdci, který to dá do pořádku (aby opět lidem chodily penze, aby měli na nájem, aby se dalo spořit, aby fungovali lékaři, aby se dalo dovolat práva, aby se i obrovské podniky nerozdaly oligarchům, stejně jako zahraniční finanční pomoc….prostě aby vše nešlo do kypru :-D).
    Byla poptávka, přišla nabídka. Výsledkem byl a je Putin a spol.

     1. Co mate na mysli pani , pod vyznamem slova clanek.
      Vy jste zapsala nejakej rozhovor ….
      Sachsenhausen je urcite antiduchodovej nicema.
      Mimo jine , specialista na asocialni nelidskosti.
      Aspon v Rusku to velkym kvaltem zjistili ..
      Predtim tam meli Lenina, Trockyjho, Stalina ,Beriju a Banderu.
      A ten car je furt tak priserne utlacoval..

    1. Sachs je nepřítelem sankcí, spočítal ztráty na příkladu Venezuely, nepohodlný se stal i v době covidu a ohledně válek je také naprosto konzistentní. Šoková terapie byla úspěšně aplikována v Němdecku po 2. světové válce, jen každá země je holt originál.

     1. Mel bych kontrolni dotaz , na pouceni , vod profesora ,
      chce zminenej poradni dobrodinec Sachs,
      este porad , chce delit Rusko na daleko mensi kolonialni a jednotlive korporacni gubernie , s daleko mensim poctem rusu,
      /je jich sakra furt moc/ . Bohuzel dobrak Jelcin nevydrzel do finise ..
      Dle planu a informaci o nich, jiste Albricht , vlady Usa a spol.
      A kdyz se rusove porad nechteji spravedlive podelit vo Rusko , spravedlive s jinejma statama zapadu.
      Se jim zavola vo tom ,do Kremlu? Aby byl ten mir?
      Kdyz predtim telefonat nestacil..Tak.
      S pomoci bombardovani Belehradu /at ubejvaji , Belehrad , Irak, Mosul, Vietnam , Mathausen, Dachau, / , ktery
      bylo uzitecny na rozdeleni Jugoslavie..
      Se tam vzpirali , po dobrym to taky neslo.
      A maji tam ten mir ted.
      Jugoslavskyho zvolenyho obcany presidenta zatkli a soudili u mezinarodniho soudu a na Putina vydali prave u toho
      samyho soudu taky zatykac , akorat zatim nejde chytit.
      A jak chce dotycnej Sachs vyjednavat s takovym zlocincem ,
      teroristou , hledanym mezinarodnim soudem , za ucelem uvezneni
      to se prece nesmi ,to je zakonama zakazana a trestna spoluprace
      se zlocincem ,kazdej soudce tohle vysvetli a vobjasni..
      Soudce bejt nemusim, ani profesor ,abych to vedel..

 14. Moc děkuji, úžasný rozhovor. Jen dodám k „Jako vzor slouží John F. Kennedy a jeho jednání se sovětskými komunisty.“, že ta jednání byla natolik konstruktivní, že Sověti nechali dohodu zveřejnit v takové formě, aby J.F.Kennedy vypadal jako naprostý vítěz vyjednávání. Výsledkem bylo uvolnění šedesátých let.

 15. Přečetl jsem jedním dechem.
  Tak rozum přece jen existuje, jenom zatím není síla, která by jej prosadila.
  Snad ten Putin…?

  A díky za překlad. Je ,pokud mohu soudit, excelentní.

  1. Rusové jednat nebudou, dokud neporazí Ukrajinu, jednali od 2014, protistrana jen lhala, na západě není nikdo, kdo může poskynout Rusku věrohodné záruky…
   Není o čem jednat.

   1. Ale Rusové nechtějí bojovat nekonečně, jednat chtějí, ale dají si pozor na to kdo a jak bude ručit za dohody.

     1. Ano, ale na základě slibů podpory a vítězství. Tomu dnes už asi neuvěří. Navíc u kravína se vymění nejen předseda, tam se změní i orientace.

    1. samozřejmě se jedná neoficiálně, ve Švajcu mají obě strany vyjednavače, alespoň měli, než Švýcarsko porušilo neutralitu
     Chudáci švýcaři, bez Suvorova by už neexistovali.

   2. Proufessour porad mluvi , ze nejaky politici nevedeli a potom
    se rozhodli a potom zase jiny politici nevedeli a zase se rozhodli
    a porad a furt podcenovali..
    Rozhodnuti musi byt na zaklade spolehlivych informaci.
    Ty poskytuji schopny osoby , ktere musi bejt aspon na miste , treba v Moskve…
    Nepomuze , kdyz osoby porad krici , ze Putin je spatnej. Nebo.
    Kdyz je osoba , precpana vedomostma v kancelari hadrawardsky
    university , tam nic nezjisti.
    Ani vo tom kdo vybouch ty roury, ani vo situaci na fronte na U.
    Ma vsechno vodnekud vycteny ..Cili nejmin z druhy ruky..
    Teoretik samouk.
    Nedavno byla chycena americka osoba z velvyslanectvi ,jak pajtluje a poskozuje zarizeni na vyhybky, na zeleznici , behem vyletu ,nekde v Rusku…
    Je nutny posilat do Moskvy jiny osoby , potom se treba nebude podcenovat..
    Lidsky dopisy , ktery nekdo psal za Kennedyho, pred 60 lety ,
    uz je lepsi nechat bejt ,studovat je nepomaha,
    /mel K. nechat ty kurvy na pokoji ,aspon po zvoleni/, jako
    studia dopisu Palackyho u nas , dnes taky nepomuzou ,nic neresi a nemuzou….

  2. Rozum existuje, ale není u vesel.
   Sedí v rohu
   v pastičce má nohu
   sedí tiše, občas pípne
   asi stejně brzo chcípne

  1. Geoffrey Sachs, další dezolát a proruský šváb, doufám, že si to naši havlokafilerníci přečtou, aby poznali,jak sou tupí.

     1. …abyste se nedivil. Kdo není s námi, nejen že je proti nám, ale navíc je Putinův špion/slouha/děvka/podržtaška *) – takových už bylo!

      *) nehodící se škrtněte? Ne! Připište další!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *