18 července, 2024

Gonzalo Lira zemřel v ukrajinském vězení

Renomovaný americký novinář Tucker Carlson na svém twitterovém účtu s odkazem na otce chilsko-amerického novináře Gonzala Liry uvádí, že videobloger zemřel v ukrajinské vazbě.

Carlson mluví o tom, že bloger Gonzalo Lira zmizel před pěti měsíci v ukrajinské vazbě a první informace o jeho stavu byly k dispozici teprve před pár dny. Nyní otec videoblogera oznámil, že v ukrajinském vězení jeho syn zemřel – další novinář, který se stal obětí této ukrajinské demokracie.

„Gonzalo Lira starší říká, že jeho syn zemřel ve věku 55 let v ukrajinském vězení, kde byl držen za zločin kritiky Zelenského a Bidenovy administrativy. Gonzalo Lira byl občanem USA, ale Bidenova administrativa „jasně podporovala jeho uvěznění a mučení. Před několika týdny jsem mluvil s jeho otcem, který předpověděl, že jeho syn bude zavražděn.“

Lira podával zprávy prostřednictvím videa z Charkova od začátku ruské vojenské operace. Jeho kanály na Twitteru a YouTube byly několikrát smazány, jeho poslední video bylo pořízeno před pěti měsíci, když se pokusil opustit Ukrajinu do Maďarska.

Protože jeho reportáže kritizovaly Zelenského režim, byl Lira poprvé zatčen v květnu 2022, ale po několika týdnech byl propuštěn. Toto zatčení vyvolal mimo jiné udavačský článek transsexuálky Sarah Ashton-Cirillo, která později nějakou dobu pracovala jako oficiální mluvčí ukrajinské armády a mimo jiné označila Rusy za „nelidi“.

Začátkem května 2023 byl Lira znovu zatčen. Jak tomu bylo poprvé, americké ministerstvo zahraničí odmítlo za něj jako občana USA zasáhnout. Lira, syn chilského emigranta, se narodil ve Spojených státech a před založením rodiny na Ukrajině zde působil mimo jiné jako spisovatel a filmař.

Poté, co byl loni v létě nečekaně propuštěn z vězení, rozhodl se kvůli dvěma dětem opustit zemi, kde dosud pobýval. Na ukrajinsko-maďarské hranici byl znovu zatčen.

Od té doby se objevilo jen několik zpráv o jeho stavu, protože americké velvyslanectví nadále selhávalo ve své odpovědnosti vůči jednomu ze svých občanů. Chilská vláda oficiálně protestovala kvůli Lirovu zdravotnímu stavu a nedostatečné léčbě, ale nikdy nedošlo k odpovídajícímu protestu USA, který by Lirovu situaci jistě zlepšil. Gonzalův to podezírá vládu amerického prezidenta Joea Bidena, že se Lirovi pomstil za to, že kritizoval i americkou vládu Západní novinářské organizace se za Liru také nepostavily, přestože jeho zatčení bylo zjevně vyvoláno jeho novinářskou činností.

Jen před několika dny vedl Gonzalo Lira Senior rozhovor s Alexem Christophorouem a Alexanderem Mercourisem z The Duran, ve kterém otec informoval o tom, co se nyní dozvěděl o zdraví svého syna. Mimo jiné přečetl tento dopis, který Gonzalo napsal své sestře:

„Mám dvojitý zápal plic (v obou plicích) a také pneumotorax a velmi vážný případ edému (otoku těla). Všechno to začalo v polovině října, ale věznice to ignorovala. Až na slyšení 22. prosince přiznali, že mám zápal plic. Budu dostávat léčbu, aby se snížil tlak otoku v plicích, kterými působí extrémní dušnost, do té míry, že omdlím po minimální aktivitě, nebo i když jen mluv dvě minuty.“

22. prosince by bylo poslední slyšení v jeho soudním procesu a jen proto, že se nemohl zúčastnit, musela vazební věznice zmínit jeho zápal plic.

V rozhovoru s The Duran se také hovořilo o tom, že pneumotorax je výsledkem masivního vnějšího tlaku a obvykle se vyskytuje při autonehodách, tedy jasným znamením násilí. Minimum, které by nyní americká vláda měla udělat, je zajistit nezávislou, neutrální pitvu, která by prokázala možné mučení.

Otec Gonzala Liry vydal spolu s informací o jeho smrti následující prohlášení:

„Nemohu přijmout způsob, jakým můj syn zemřel. Byl mučen, vydírán, odříznut od komunikace s kýmkoli.po dobu 8 měsíců a 11 dní, a americká ambasáda neudělala nic, aby mému synovi pomohla. Diktátor Zelenskyj je zodpovědný za tuto tragédii za pomoci senilního amerického prezidenta Joe Bidena.“

15 thoughts on “Gonzalo Lira zemřel v ukrajinském vězení

 1. Naše média úzkostlivě sledují stav Navalného, který z nejstrasnejsiho ruského gulagu zasílá zprávy, Gonzalo Lira ve skoro spratelenem demokratickém ukrajinském vězení utrpěl pneumotorax.
  Kde jsou naši hlidaci lidských práv ?

  1. Tak dopadne i Julian Assange.

   Liberálním demokratům fakticky nevadí, že vlády a režimy občas někoho nechají umlátit ve vazbě. Občas to potřebuje a použije KAŽDÝ režim/vláda.
   Jen jim vadí KOHO některé režimy nechají umlátit.
   Komunistický režim neměl nechat ve vazbě umlátit Pavla Wonku, ale je dobře, že režim Čaputové nechal umlátit ve vazbě generála Lučanského.
   Komunistický režim neměl nechat ve vazbě umlátit faráře Toufara, ale je dobře, že americký režim ve vazbě nechal umlátit Epsteina.
   Ukrajinský režim prostě nechal umlátit ve vazbě Gonzago Liru.
   Občas to potřebuje/použije KAŽDÝ režim, včetně těch proEU.

  2. Re: Máňa Péčko

   Hlídači „hlídajou“ naše štěky u Vidláka, tedy vlastně u Zakladatele a vy jste „zcela nechytrá“ soudružka, že pneumotorax je něco podobného, jako rýma. Člověk jde na záchod, ofoukne ho průvan a hned je tu pneumotorax.

 2. Co dodat…

  Gonzalo Lira byl ZCELA nevhodný kus, který si ZCELA špatně vybral čas a místo svého bytí, pročež byl pomalu, ale jistě zgranulován na „Am Ukraine Art“, jak by řekli bratia Genossen…

  To je taky nápad, posílat do světa ZCELA nevhodné obrázky z ruského města, které aktuálně patřilo pod ukráckou jurisdikci.
  Kdyby přijel točit do Gorolistánu, namísto bijatyky bych mu nabídl pijatyku. Ale kdo ví, jestli by z gorolského špyrytusu nezaklepal bačkorami také.
  Jednou jsem tu měl takového hosta, který se ožral na pasece u lesa už v poledne. Pak se šel vyčůrat a našli jsme ho druhý den na Slovensku. Ještě štěstí, že bylo poměrně teplo, jinak by umřel na podchlazení…

  1. Chtěl jsem si projít Zakarpatí, východně od Bukovských vrchů – ale jak zříti vidno, bude to tam stejně riskantní, jako jít k sochám v Bamjanu pod patronací Talibanu.

   1. Re: zemedelec

    Ano, Ukradina je země neomezených možností. Je možné že za těch osm měsíců neodhalil ani nutnou částku, ani tu JEDINĚ správnou osobu.

  2. Sprostych slov neni treba .Ani se jimi zabyvat nejakym myslenim a uverejnovanim .

   Clanek je oznameni smrti, cloveka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *