24 června, 2024

G20 a Africká Unie

Indický premiér Narendra Modi vyzval vedoucí světové politiky, aby skupina největších ekonomik G20 přijala do svých řad Africkou unii jako kolektivního člena podobně, jako je členem EU.

G20 je skupina největších světových ekonomik, má 19 členů a dvacátým kolektivním členem je Evropská Unie. Státy G20 tvoří asi 85 procent globálního HDP a dvě třetiny světové populace. Summitů G20 se pravidelně účastní také vední různých mezinárodních institucí – OSN, Světové banky, WTO atd.

Africká Unie sdružuje všechny africké státy, 55 kousků, i když aktuálně 5 států má pozastavené členství. Sídlem sekretariátu Africké Unie je Addis Abeba.

Letošní summit G20 se bude konat v Dillí 8.-10. září a Indie jako předsedající země připravuje finální program jednání. Tak by premiér Modi rád na program zařadil diskusi o členství afrických států.

Africká Unie
členské státy G20

18 thoughts on “G20 a Africká Unie

 1. Když se rozšiřuje BRICS,tak se bude rozšiřovat i G20.
  Bude zajímavé,která stát z G7,požádá o vstup do BRICS.
  Macron o něco žádal,ale ten je slizký jak uhoř.

 2. ad „Sídlem sekretariátu Africké Unie je Addis Abeba“.

  Teď teprve mi docvaklo, proč asi je Etiopie mezi těmi dalšími přijatými zeměmi.

  1. Etiopie je takovou vykladni skrini cinsko-africke spoluprace. Cinani tam stavi ruzne infrastrukturni pojekty, zeleznicni a tramvajove trate, asfaltuji silnice , k tomu skoly a nemocnice, maji tam zemedelske projekty (kava). V Dzibuti maji vojenskou zakladnu …

   1. Díky za upřesnění.
    Někde jsem taky četla, že je to křesťanská země a že je jediným státem na kontinentu, který nikdy nebyl kolonií Západu…?

    1. Etiopie skutecne nikdy nebyla opravdovou kolonii, i kdyz byla v jeji historii kratka obdobi, kdy byla dobyta a ovladana evropskymi mocnostmi (Italie, Francie, Britanie), ale ta nadvlada vzdycky trvala jenom kratce, nekolik roku.
     V Etiopii tvori krestane vice nez polovinu obyvatel, jednak tradicni ortodoxni africke cirkve, druhak protestantismus, prijaty od evropskych uredniku, obchodniku a vojaku. Ale je tam silny take islam

    2. Nejenom křesťanská, viz heslo “ Beta Israel“.
     Na netu píšou, že jde převážně o netalmudické osoby židovského původu, blízké Karaitům, možná jde o potomky kmene Dan.

 3. OT
  Eurokomisař Josep Borrel se domnívá, že protiruské sankce fungují.
  Jako příklad uvedl snížení obratu mezi Ruskem a Evropskou unií: v roce 2022 celkový dovoz EU z Ruska klesl o 58 % a vývoz o 54 %.

  1. A není to spíše důsledek výpadku plynovodů? Nordstreamy 1 a 2 někdo vyhodil do moře, Družba je nějak omezená kvůli válce na Ukrajině. Dovoz ropy omezen cenovým stropem. Vyvozovat z toho ale fungování sankcí je nesmysl, když Rusko prodává ropu do Indie a Indie do EU.

   1. Do Evropy se ruska ropa nedovazi lodemi, na to je zaracha. Dovazi se jenom ropovodem Druzba, do zemi, kzere jinou moznost nemaji (Cesko, Slovensko, Madarsko).
    On ten strop na ruskou ropu nefunguje ani nikde jinde, vlastne nikdo nevi, za kolik se skutecne ta ropa prodava. Ruske firmy si zridily v importujicich zemich svoje zahranicni firmy, prodaji z ruske firmy do svoji zahranicni firmy za omezenou cenu a pak prictou prirazku a prodaji mistnim firmam uz za beznou cenu. Na svoje penize si prijdou.

  2. Tak to už věčný západohodnotový blahobyt máme fakt nikoliv za humny, ale v Pražské kotlině!
   Uvidíme na svatýho Václava.
   Peníze v létě utracené v cizině, peníze v září utracené na školní potřeby budou chybět v kolika rodinách?
   A to už škůdci zemští chystají novou vlnu Teček a jejich spolčenci se těší na konec toho lidumilného „zastropování“ cen energií vládou škůdců.
   Mohly by svým voličům prozradit, kolik spotřebitelů překvapí ty ceny energií po novém roce?
   Mně milosrdný ČEZ nasadil 10,40 Kč za 1kWh. To je ale 40% skutečné ceny. 60% je za distribuci.
   Takže za 1 kWh 26 Kč ?
   Exekutoři už si brousí drápy a tesáky! A podají si každého!
   Šalom.

   1. Dejte u ČEZu výpověď a přejděte kamkoliv jinam, např. EON má teď silovku za cca 4,5 Kč/kWh, s distribucí a DPH to dělá 6,60 Kč/kWh.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *