27 května, 2024

Francouzská armáda odchází z Nigeru

Niger a Francie se dohodly na kompletním odchodu francouzských vojsk.

V Nigeru bylo v době tamního vojenského převratu 1400 francouzských vojáků. Čtvrtina z nich už opustila Niger, ostatní by měli podle dohody nigerské vojenské chunty s prezidentem Macronem odejít do konce letošního roku. Evakuace armády včetně techniky probíhá už dva týdny letecky – mezi Afrikou a Francií nyní létá několik nákladních letadel denně. Uvidíme, jestli zvládnou odvézt s sebou všechny zbraně a že nezůstanou na místě k dispozici všelijakým bojůvkám, jako v Afghánistánu.

Před několika dny se pokusil svržený prezident Mohammad Bazoum „se zahraniční pomocí“ utéci s rodinou z domácího vězení, ale byl odchycen a vrácen, a umístěn do přísnější izolace.

9 thoughts on “Francouzská armáda odchází z Nigeru

  1. Spíš bych to řekl tak, že už kohoutu zbývá jen (tiše) kokrhat.
   Na obskočení slepičky snášející zlatá vajíčka už nemají.
   Zakokrhat a ještě jen tiše, aby nedostal vzduchárnou nebo kamenem a pak zalézt někam, kde ho slepičky nenajdou a neuklovají.
   Byl jsem svědkem jak kohouta trošku pocuchal pes (taky ho sral tím věčným naparováním na plotě a kokrháním v nejnemožnější dobu), ale přežil.
   Když ho našly slepičky (ne toho psa), tak už nepřežil.

 1. Nejpalčivějším problémem kozy se stává palestinskoizraelský papiňák. Takže Niger a další neposlušné kolonie dle nich přijdou na řadu až se vyřeší tahleta bolístka.

    1. mna by zaujimalo, kadial to chcu vyvazat…..Mongolsko nema pristup k moru a je obklopene defacto Ruskom a Cinou……mozno kusok s Kazachstanom (neviem ci tam maju nejaky prechod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *