30 října, 2024

Evropa hraje ruskou ruletu

Zima se blíží, a zeptá se, co jsme dělali v létě. Sankce jsme dělali a na lidi kašlali. Demokraticky zmrznou, protože jaksi dá rozum, že zkapalněný plyn, který projde zároveň se zkapalněním i ideologickou očistou, jakož i LNG ze Spojených států, mají na cestě daleko více překážek než při toku potrubím.

Stefan Beig z rakouského Exxpressu se touto otázkou dlouhodobě zevrubně zabývá. Rakousko patří dodnes k největším odběratelům ruského zemního plynu. V článku srovnávajícím evropskou energetickou politiku s náměsíčnictvím, cituje mimo jiné i domácí rakouské experty:

‚Zásobování Evropy energií má obrovské nedostatky a evropští politici nemají žádnou strategii, kritizuje rakouský politolog a ekonom Ralph Schöllhammer.‘ (Webster University) ‚Není jisté, zda zimu opět dobře prožijeme. Důležitým ukazatelem zranitelnosti Evropy je náhlé zvýšení cen plynu v důsledku stávek v Austrálii.‘

Evropa měla štěstí: loňská zima byla druhá nejteplejší od začátku historických záznamů. Co je však vysoce nejisté, je, zda se toto štěstí ještě zopakuje a zda kontinent projde nejchladnějším obdobím opět tak lehce. Zdá se, že Evropa na to v tuto chvíli zcela spoléhá. Neměli bychom vydávat fakt, že máme jednou nebo dvakrát štěstí, za dobrou strategii, ale momentálně to vypadá, že přesně to Evropa plánuje udělat.

‚Evropa by musela svou vlastní výrobu energie rozšířit mnohem více než dosud‘, říká expert na energetickou politiku. ‚Ale to se neděje. Kromě toho evropští dodavatelé plynu mimo Rusko nejsou v žádném případě tak spolehliví, jak se zdá. Stávky v australských LNG závodech ukázaly, jak zranitelný evropský kontinent skutečně je. Okamžitě způsobily, že evropské ceny plynu v pátek vyletěly o jedenáct procent. ‚Pokud jsou události v Austrálii nějakým ukazatelem, zásoba kontinentu je na ostří nože,‘ varuje Schöllhammer.

Politolog nepřikládá velkou váhu obvyklému chlácholení. Přestože jsou zásoby plynu v Evropské unii na rekordní úrovni 93,5 procenta, Evropa je silně závislá na dovozu plynu ze zahraničí a stále více spoléhá na LNG. Situace by se mohla snadno zhoršit a skladovací systémy budou za chvíli zase prázdné.

Vzhledem k tomu, že Rusko již není hlavním evropským dodavatelem plynu, jakékoli narušení globálních dodávek okamžitě vyvolá obavy na kontinentálních trzích. Stávky v Austrálii mají proto značný význam, protože tato země dodává kolem sedmi procent světového zkapalněného zemního plynu.

Z této nejistoty a rostoucích cen LNG mimochodem těží i Moskva. Ostatně stále je dodavatelem fosilních paliv do EU. Jeho vývoz LNG do Evropy vzrostl o 40 procent a Brusel to neplánuje měnit.

Moskva je však s podílem kolem 20 procent teprve druhým nejvýznamnějším dodavatelem LNG po USA, které má podíl 40 procent. To jde ruku v ruce s některými nevýhodami. Vladimir Putin může být politicky nespolehlivý dodavatel, ale přesun LNG z amerických přístavů do Evropy s sebou nese svá vlastní rizika.“

Většina exportních zařízení se nachází na pobřeží Mexického zálivu a k ohrožení téměř poloviny evropských dodávek LNG by nebylo zapotřebí mnohem víc než silný hurikán. Zkombinujte období silných hurikánů v Mexickém zálivu s chladnou zimou v Evropě a stávkou v Austrálii a skladovací prostory plné z 93 procent budou vyčerpány mnohem rychleji, než může přijít jaro.

Právě tyto nejistoty jsou důvodem, proč i malé přerušení australských dodávek způsobilo okamžité vystřelení cen.

Současný přístup evropských politiků je zřejmý. Doufat ve štěstí uplynulého roku je neudržitelné pro průmysl, který má pokračovat ve výrobě v prostředí, v němž výrobní náklady závisejí na rozmarech diktátorů, teplých zimách, nedostatku cyklónů a morálce australských dělníků.

Ceny energií také zvyšují výrobní náklady v Německu. To je pro průmysl zničující. Zatím marně čekáme na řešení od ministra hospodářství Roberta Habecka (Zelení).

Schöllhammer není sám, kdo vyzývá k rozšíření výroby energie v Evropě, včetně pobřežních vrtů a zrušení zákazu frakování. V současné době podle něj ‚hraje Evropa ruskou ruletu‘.“

Stefan Beig dodává na závěr svého článku: „Člověk mimochodem také vidí, jak absurdní je nedávná kritika rakouského dovozu zemního plynu z Ruska. Martin Selmayr, zástupce Evropské komise v Rakousku, nazval rakouské platby za plyn ‚krvavými penězi‘ Co ale úplně zapadlo: EU se sice zříká ruského zemního plynu, ale stále více se spoléhá na LNG z lodí – a ten nyní přichází ve stále větším množství z Ruska. EU se nyní stala největším ruským odběratelem zkapalněného plynu.“

„Vyhýbáme-li se něčemu, jdeme tomu vstříc delší cestou.“

Liberian LNG tanker Al Hamra arrives at a port in Yokohama, southwest of Tokyo, Monday, April 21, 2014. Japan’s trade deficit surged nearly 70 percent to a record 13.75 trillion yen ($134 billion) in the last fiscal year as exports failed to keep pace with surging costs for imported oil and gas. (AP Photo/Koji Sasahara)

11 thoughts on “Evropa hraje ruskou ruletu

  1. Pak prvním sněhem zbělel den a cvrček padl vysílen. Na housle mu tiše sněží. Pamatujete jinotaj toho leporera? Špičaté manažérské botky asi ne…

    1. Znám ho zpaměti.

      Pak prvním sněhem zbělel den
      a cvrček padl vysílen
      a na housle mu tiše sněží…

      Však mravenci už k němu běží –
      a když se cvrček probudil,
      už sníh a mráz ho nestudil.

      Byl v mraveništi, v teplém sále,
      a mravenci ho neustále
      dál pobízeli, aby jed‘.
      Však toho, děti, taky sněd!

      Když všechno snědl, všechno dopil,
      zahanben k zemi oči sklopil:
      „Nebyl jsem moudrý, teď to vím!
      Ach, jakpak se vám odměním?“

      „Už o tom nemluv, cvrčku milý!
      My sami jsme ti dlužni byli.
      Když jsi tak v létě pěkně hrál,
      každý hned lehčej‘ pracoval.
      Zvedni zas housle, prosíme tě,
      a hraj nám, cvrčku, jako v létě!“

      „Zahraju rád,“ řek’, housle vzal,
      a hrál a hrál, a hrál a hrál.

  2. Pohled na ten obrázek mi připomněl, že z takového tankeru , který k nám přiveze plyn z USA, se cestou asi 10% plynu uvolní do atmosféry. A ten plyn je řádově klimatohroznější, než CO2. A to nepočítám, kolik ho uteče při těžbě a dalším zpracování.

    1. Tusim, ze jsem cetl ze se odpari do cca 0,2% za den. Cesta pres Atlantik trva asi deset dni. Plus bych zapocital, ze se minimalne cast toho odpareneho plynu vyuzije pro pohon, chlazeni apod.

  3. Ze hraje Evropa ruskou ruletu problem neni. I tam je moznost vyhry. Problem je v tom, ze ji hraje s plynm zasobnikem. A neni rec o tom plynovem…

      1. Revolver? Evropa hraje ruskou ruletu s glockem. Ale zase hraje podle pravidel – v tom zásobníku je jenom jeden náboj, žejo…

  4. Velký Bocian (Babiš) a jeho svěřenecký fond nelení a kupuje chem. fabriku u Lince.
    Tam se m.j. vyrábí hnojiva Haber – Boschovou ze zemního plynu, když naši jižní sousedé to tomu hnusně odpornému Putinovi nenandali a dále odebírají ruský plyn z roury a ne molekuly svobody zmražené od vrahů z Volstrýtu (copyright Jasánek).
    Nevím, jestli je ten nákup dokončen, ta fabrika se jmenuje „Borealis“. Co to znamená?
    Omezení drahé výroby v Lovochemii a v Duslu Šala.

    1. Člověk jen kouká na ty naše pokrytecké pitomce. Dělají, jako by nic a přitom hrozí (již se děje), že se díky cenám energií od nás odstěhuje průmysl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *