V pondělí začalo plenární zasedání evropského parlamentu. Poslanci, kteří se z různých zemí EU sjížděli do svého druhého sídla, museli projít třikrát uličkou hanby, než mohli vstoupit do budovy. Byl to silný zážitek. Předseda Zemědělského výboru EP Norbert Lins v úterý po poradě se zástupci všech frakcí na čtvrtek svolal mimořádné zasedání výboru. Poprvé v tomto volebním období v AGRI výboru dostanou možnost vystoupit zástupci největšího zemědělského sdružení COPA – COGECA. Až doposud vedení výboru při jednání o směrnicích a nařízeních, které se týkají zemědělství, nechávalo mluvit pouze zástupce klimatologů, enviromentalistů a podobných…
Francie je země s dlouhou tradicí revolt. Zejména selských. Francouzská republika se zrodila za hladových bouří a při jejím vzniku teklo mnoho krve. Ve Francii mají protesty tradičně jinou úroveň než ve většině ostatních členských zemí EU. O Bruselu, o němž jsem psal minule, ani nemluvě. Současné zemědělské protesty nejsou výjimkou. Druhý den traktorových blokád měst a silniční sítě zabil na dálnici řidič jedoucí nepřiměřenou rychlostí protestujícího zemědělce. Jeho žena a dítě byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice.
Od té chvíle si rebelující zemědělci ve Francii navlékli žluté vesty. S nimi se na místa protestů i na politickou scénu vrátily praktiky pouličních (v tomto případě přístavních, silničních a křižovatkových) bojů z doby, kdy proti daňové reformě prezidenta Emmanuela Macrona dlouhé měsíce protestovalo hnutí Žluté vesty. Macron byl ve svém prvním prezidentském funkčním období donucen daňovou reformu výhodnou pro bohaté, ale ostatní oškubavající, stáhnout. Kapituloval po generální stávce, kterou odbory vyhlásily jako reakci na náhodné zastřelení dělníka, jenž se vracel z práce, a dostal kulku původně mířící na demonstranty se žlutými vestami. Ve Francii má prostě součást povinné výbavy motorového vozidla zvláštní kouzlo. Všichni si tu událost dodnes dobře pamatují.
I nynější selské bouře jsou ve Francii drsnější než ve zbytku Evropy. Protestující zemědělci v přístavech blokují vykládku lodí dovážejících potraviny ze zámoří. Když se někdo pokusí potraviny nebo zemědělské produkty dostat z lodi na kamiony a rozvést je do vnitrozemí, dovozové komodity často skončí naházené do moře. Bez ohledu na to jde li o hormony nadopované hovězí z Argentiny, GMO kukuřici z Brazílie, nebo kuřecí s antibiotiky chované na plovoucích drůbežárnách na moři. Francouzští sedláci se nemažou ani s dováženými potravinami, které se na kontinent dostaly v přístavech jiných zemí EU. Zastavují kamiony, a pokud vezou dovoz ze třetích zemí, kde neplatí tak přísná pravila pro zemědělství jako v EU, zboží letí z korby do škarpy.
Jak už je to za Macrona zvykem, proti demonstrantům bylo nasazeno 30 tisíc samopaly vyzbrojených policistů, přes 20 tisíc stejně vybavených četníků a 15 tisíc vojáků. Zatím sedláky z míst protestů vytlačit nedokázali. Zatím se také ještě nestřílí ostrou municí, ale „jen“ občas gumovými projektily. Selská vzpoura přitom ve Francii probíhá už čtvrtým týdnem.
Evropský parlament, který se při schvalování směrnic a nařízení týkajících se zemědělství k zemědělcům choval celé volební období zatraceně povýšeně, ani za této situace nepovažoval za nutné měnit svůj pravidelný cyklus stěhování 705 poslanců a 5 tisíc lidí obslužného personálu mezi sídly v Bruselu, Lucemburku a Štrasburku. Než se tentokrát europoslanci dostali do budovy europarlamentu ve Štrasburku, museli projít třikrát uličkou hanby.
První kruh traktorové hradby na ně čekal na všech dálnicích a silnicích vedoucích k lotrinské metropoli. Před a za zemědělským zátarasem stáli po zuby ozbrojení policisté a vojáci, kteří kontrolovali projíždějící vozidla. Europapaláši museli vystoupit, prokázat se průkazem příslušnosti k europarlamentu, absolvovat osobní prohlídku a prohlídku vozidla. Diplomatické pasy jim v tomto případě byly platné asi stejně jako cvičební oděvy do parlamentního fitka. Kdo se nepodřídil, mohl otočit a jet domů. Podřídili se, pokud vím, všichni. Teprve poté policisté a vojáci udělali v traktorové hradbě uličku a europapalášké auto mohlo projet. Nutno dodat, že za vzorné součinnosti francouzských státních ozbrojenců a demonstrujících traktoristů.
A protože heslo učitele národů Jana Amose Komenského „opakování je matkou moudrosti“, je dobře známé i ve Francii, toto osvěžující cvičení si eurovrchnost zopakovala ještě před vjezdem do čtvrti, v níž stojí sklo – železo – betonové (určitě klimaticky neutrální) budovy europarlamentu. A potřetí přímo před budovou. „Do garáží vjezd zakázán. Zaparkujte na odstavných parkovištích a příjďte pěšky!“, slyšeli všichni od francouzských policistů v angličtině, kterou jinak drtivá většina Francouzů používá, jen když jde o život.
Protestující sedláci jsou vybaveni letáčky s obrázky a jmény poslaneckých rebelů, kteří doposud měli odvahu hlasovat v jejich prospěch. Konkrétně proti nařízením o bezcelním a bezkontrolním dovozu potravin a zemědělských produktů z Ukrajiny, proti obchodním dohodám s Argentinou, Chile a na minulém zasedání Zemědělského výboru i proti obchodní dohodě s Keňou, které mají obřím nadnárodním korporacím umožnit zvýšení zemědělských dumpingových dovozů. Celkem 67 ksichtů má na příručce palec nahoru. Ti si v uličkách užili pozdravy. Zbytek čelil skandování hesel, které zde nebudu psát, aby na mě Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž neposlal přes své podřízené nějaký příliš horlivý policejní orgán.
Pro europoslance to byl velmi inspirativní zážitek. Tak poučný, že v úterý navrhl předseda Zemědělského výboru Norbert Lins svolat na čtvrtek mimořádné zasedání AGRI. Jediným bodem urychleně vedením výboru schváleného programu je jednání se zástupci protestujících francouzských zemědělců a evropského sdružení COPA-COGECA. Pro nezemědělce – jde o zastřešující organizaci, která na úrovni EU sdružuje všechny národní organizace zemědělců, potravinářů a družstevníků. Za ČR je členem obou větví zemědělsko – potravinářské lobby v Bruseli Zemědělský svaz.
Většině lidí neznalých dění uvnitř europarlamentu asi bude připadat divné, že zástupcům COPA-COGECA v tomto volebním období europarlamentu – za 4,5 roku z pěti let – ještě nebylo umožněno vystoupit se stanoviskem zemědělců na Zemědělském výboru EP při projednávání ŽÁDNÉ směrnice nebo nařízení týkajících se zemědělství. Bohužel to tak je. Veřejně dostali na výboru slovo dostali vždy nějací klimatologové, docenti a profesoři přes CO2, různí profesionální neziskovkáři z organizací, které o sobě tvrdí, že hájí zájmy životního prostředí. Jen pro sedláky z polí a chlévů se nikdy nenašla na jednání výboru ani minuta, aby k návrhu právního předpisu mohli říci, co to asi bude dělat v praxi.
Všechno je holt někdy poprvé. Ve čtvrtek budou moci zemědělci na konci funkčního období grýndýlového europarlamentu konečně říci europoslancům, co si myslí o předpisech, které jim zvyšují náklady a snižují příjmy. Stejně jako si vyslechnout, jaké ekonomické potíže jim způsobují obchodní dohody, pro něž většina europarlamentu hlasovala, aniž se namáhala zjistit si od svých sedláků, jaké škody jim to způsobí. Natož aby se zajímala, jaké jedy pouští na stůl evropských spotřebitelů v dovozových potravinách.
Včera se dohodli i čeští, moravští a slezští zástupci zemědělských podniků produkujících potraviny, že 19. 2. 2024 vyjedou se svými traktory a další mechanizací na silnice, dálnice a křižovatky směrem k Ministerstvu zemědělství ČR v Praze na Těšnově. Teolog Marek Výborný (KDU-ČSL), nějakým nešťastným řízením osudu ministr zemědělství, velice nutně potřebuje poučit nejen o tom, v čem francouzští sedláci školili europoslance. Zatraceně potřebuje zblízka slyšet i o problémech, které firmám vyrábějícím potraviny v ČR způsobilo přerozdělení dotací od těch, kteří vyrábí jídlo, k těm, kteří se živí čerpáním dotací.
Pokud máte rádi české, moravské a slezské jídlo, přijďte našim zemědělcům před ministerstvo pomoci. Pokud Výborný, stejně jako Fialový nutelliér minule, zbaběle neuteče na statek superdotovaného bratra ministra práce a sociálních věcí stranického kolegy a šéfa Mariana Jurečky, a bude mít odvahu dostavit se 19. 2. 2024 na ministerstvo, třeba si také bude moci vyzkoušet vzdělávací efekt uličky hanby.
Úplně OT, ale pobavilo:
„Severné Írsko ukončilo bezprecedentnú politickú krízu, po ktorej bolo rok a pol bez legitímnej vlády a prvého ministra. Koniec jednej krízy však v podstate znamená začiatok ďalšej, keďže na čele vlády je po prvýkrát v histórii predstaviteľka (podpredsedníčka) strany Sinn Féin Michelle O’Neillová.
Teda nacionalistka a separatistka, ktorá ospravedlňuje teroristov a ich činy, ak sa na situáciu pozrieme očami Angličana.
“Sinn Féin” (“My sami”) je značka radikálov so storočnou históriou – nejde o jednu organizáciu, ale o niekoľko, ale v mysliach väčšiny ľudí je tento názov pevne spojený s Írskou republikánskou armádou, ktorá so zbraňou v ruke bojovala proti Britom za jednotné a suverénne Írsko: “Sinn Féin” je politické “krídlo” IRA.“
https://www.hlavnespravy.sk/severne-irsko-si-dalo-desat-rokov-na-rozbitie-britanie/3396834
Jakže je to s těmi božími mlýny? Odtrhne-li se Irsko, odtrhne se i Skotsko, nebo tak nějak? Mimochodem, nedávno mi přišel určitě fejkňůs, že v devíti největších anglických městech je starostou muslim a v Británii je na tři tisíce mešit plus 130 soudů soudících dle „práva Šaría“.
„Sedláci“.
To je poměrně starý pojem. Jaká je etymologie tohoto slova, pojmu ?
Osedlý na rustikální půdě. Dále : vlastnil více jak čvrt lánu. Jeho vztah k vrchnosti se řídil řádem, vrchností daným.
Takže chtějí dnešní “ sedláci“ nějakou změnu poměrů, neřku-li systémovou změnu (tj. podporu lokální, paralelní měny ? Anebo prostě jen chtějí více peněz od dalších daňových poplatníků, kteří nevlastní traktory či kamiony, takže jejich protest by nemohl být tak okázalý, jako jsou protesty sedláků.
Takže chtějí jen změnu v chování vrchnosti, takovou “ změnu“ , která by byla jen a všade ve prospěch jejich zájmů ?
Proč by je měl lid podporovat ? Jen proto, že okázale a účinně protestují ? Proti čemu ? Určitě ne proti zavedenému řádu, chtějí pouze získat větší díl pro sebe.
Závěr filmu bratra Michálka byl trefný. “ Svého“ vůdčího revolucionáře sedláci zavezli za humna a pohodili ho tam, polomrtvého. Poté co splnil jejich očekávání.
Zbytek osazenstva vesnice už takto dostal nadělený syžet sedláků, něco se přidalo, něco opomenulo…a život těchto sedláků šel dál. V rámci řádu, který nad nimi panoval. Ten ctili, dodržovali ho. Revoluce jako v Kocourkově.
Pokud někdo chce manipulovat, což není charakterově kladné, měl by to umět a neměl by lhát.
Zemědělci nechtějí více peněz z našich daní, chtějí mít srovnatelné dotace se svými konkurenty, aby měli šanci přežít. Ty peníze jsou evropské v Bruseli a naše třeba v rozpočtu afročechové nebo ze země vyváděných ziscích. Zemědělci nás živí, pokud zkrachují, budeme jíst buď jedy z Ukruiny, Argentiny, Konga atd. nebo budeme platit daleko více.
Zemědělci demonstrují za naše potraviny, proto je musíme podpořit.
Názory takových, co nezvládnou ani podpis, jsou zcela irelevantní.
Tvoje potraviny, bratře Tymákovane, jsou ty, které si buď sám vyprodukuješ, anebo si je koupíš.
Žádné “ naše“ potraviny vpravdě neexistují. Prostě jsou to potraviny dodané na trh. Jaký je ten trh…a proč “ naši“ zemědělci nebyli za víc než jednu generaci schopni zplodit takový “ náš“ produkčně-odbytový řetězec, který by byl poctivý – to nechám na tvé bystré hlavě, bratře. Jistě jsi měl recepty už někdy před 30 lety, ale na realizaci těch receptů jsi nedostal ani korunu na dotacích. No ale máš na to hlavu, a to je důležitý. Kup si traktor a jeď demonstrovat, možná vydemonstruješ víc než jen další peníze, tedy nějakou změnu.
Já jsem jen prosťáček a bezzemek. Kam tam na nějaký lán !!!! Nebo řád.
Na to asi není co říci, snad jen abyste si laskavě odpustil toho bratra.
Promiň, sestro.
Takovéto idioty tu kydají, dočkáš se.
Pro idiota každý idiot.
Drive idiot , nyni transidiotka. Nema tymacka , zadarmo tampony a hystericky vyvadi….Co nadelate.
Tenco, u jaké sekty dlí Vaše srdéčko teď?
Před nějakou dobou to byli hutterité.
„Tvoje potraviny, jsou ty, které si buď sám vyprodukuješ, anebo si je koupíš.“
To je samozřejmě klasické sofisma a naprostá blbost ve svém jádru. Pak už z něj lze zdánlivě logicky dovodit prakticky cokoliv. Vzhledem k tomu, že stát alespoň podle ústavy patří jeho občanům, jsou __naše potraviny__ všechny potraviny, které jsme jako občané dovolili na našem území vyrobit anebo na něj dovézt. A v našich rukou je také zákonný klíč k tomu, jak tyto potraviny rozdělovat. V tzv. zastupitelské demokracii se tváříme, že tuto svou moc propůjčujeme za jistých podmínek těm, kteří jakože zastupují naše zájmy.
A já si zase bratře pamatuji, jak nám jiný bratr vykládal, že zemědělství nepotřebujeme, že lepší jsou golfová hřiště a že vše dovezeme. Nevím zda to byl Bratinka, Kroupa či jiný dobrotrus.
Václav Klaus zase říkával, že Praha je turistickou atrakcí a že vydělá více než nějaký průmysl či zemědělství.
Do EU jsme šli namyšlení a podporovaní západními kapitány, kteří viděli příležitost.
Měli jsme výbornou startovací pozici na rozdíl od krachujícího Polska.
A po letech Polsko prospívá a my jdeme kamsi do, kde bylo to Polsko.
Začínám věřit i Teličkovi, že nechápe proč se na něj nadává, když vyjednal to, co po něm chtěli.
Ano, tak tomu bylo.
S tím Polskem…trefa do černého.
Jednat.
Řeknu to tak. Jednání je celkově fajn a zapotřebí, ale má svá jistá omezení. Jedním z nich je, že obě strany musí dosahovat určité mentální úrovně. Protože s trotlem nic nevyjednáš. Ať se to u něj projevuje jakkoliv. A co když je jich v nějakém uskupení víc? Zde možnost jednání končí. Tedy jako dvou rovnoprávných, názorových stran.
Zde pomůže jen tlak.
Kdo si myslí, že je možnost jednat třeba s tímhle??
https://cz24.news/foldyna-ve-varu-od-americanu-si-draze-kupujeme-vlastni-smrt-simpanz-se-samopalem-a-labilni-tetka-cernochova/
PS: letadlo na ceckách jako argument do diskuze, to tu ještě nebylo. Myslím, že ona osoba momentálně v ČR vede přinejmenším žebříček zhovadilosti.
Něco věcně k jeho argumentům v rozhovoru by bylo ?
Tak zatím dobrý no, těch pár zemědělců co ještě chtějí vyrábět a nejen udržovat krajinu za dotace, vyjedou a co obyvatelstvo?
Ví vůbec co se na západě děje?
Facebook dneska nahodil článek nějakého vědce, že za čtyři tisíce orby půdy vám nezbyde vůbec žádná organická hmota.
Je to jako používat kreditky: krátkodobě vám zlepší životní styl, ale po čase vás útrata odběhne, je přesvědčen Strickler.
Autor knihy o regenerativním zemědělství Dale Strickler, prý je to agronom a za nejhorší z postupů konvenčních metod považuje orbu.
Prezentuje to Sdružení pro ochranu půdy, z.s.
Polovině lidí přišel článek jako hovadina, druhá se ho drží jak lejno košule.
Až bude mít Vidlák zas někdy čas na zemědělství, tak vám vysvětlí, že při orbě se musí do půdy přidat hnůj, aby měla z čeho čerpat energii.
Jako bývalý zootechnik toho vím dost. O hnoji taktéž.
Psala jsem o tom, co píši nějací agronomové na západě, zkuste si to přečíst ještě jednou.
Re: Evix
To jsou ovšem PĚKNÁ hovna.
I kdyby pluh nakrásně půdu žral (netuším, jak by to měl dokázat) zemědělské civilizační okruhy tu máme už minimálně 5 000 let.
A orá se min. jednou ročně, ale dnes už spáše dvaktrát.
No jsou, nějaký Americanos. Článek zmizel, bylo nás víc co psali o hladomoru v SSSR, v Kazachstánu a Povolží.
On ten průser s hladem nebyl jen u Sovětů a tenkrát vymýšleli podobné hovadiny i v Americe. V USA taky byl problém s hladem, o tom se taktně mlčí a přitom jsou autoři, kteří tvrdí, že zmizela značná část Američanů.
Fakt nevím co zase má kdo za lubem.
Nejen autoři, statistická data.
Bezorebné technologie jsou záležitostí rovin jiných klimatických pásem a zemí, např. Argentiny. Nějak se zapomíná na fakt, že se přitom použije značné množství herbicidů, takže výsledný efekt je mnohem horší než u prosté orby. V našich podmínkách postačí ponechat bezorebné nějaké meze a remízky.
Chybějící organickou hmotu do půdy lze doplnit, např. dodáním hnoje nebo napěstováním zeleného hnojení. Stáda hovězího jsme si vybili, tak se nedivme, že nám nyní chybí hnůj i organická hmota v půdě. V dobách trojpolního hospodaření se na úhoru pásl dobytek a tak docházelo k doplnění organické hmoty na povrch půdy přirozenou cestou.
Brzy nezbyde nic jiného než po vzoru prvních zemědělců vyčerpané pole opustit na pár desítek let a nechat je jako úhor přírodě, aby na něm tu organickou hmotu doplnila. Někteří ekologové sice zajásají, ale po třech dnech hladu si troufám odhadnout, že bude po ekologii veta.
Vzhledem k cenám nafty asi nezbyde než pro orbu využít volský potah, neb na koňský mít nebudeme.
ti co nemali ani vola sa zapriahli do pluhu sami
Volů je dostatek, ale táhnout nechtějí.
Lidé, kteří uměli vychovat vola v tahu nejsou. A navíc se chovají specializovaná masná plemena, která ani nelze použít. Takový Angus je poměrně malý. Ty větší jsou zase hůř ovladatelní.
Bohužel, výraz „za čtyři tisíce orby půdy“ neumím přeložit do češtiny. Můžete mi pomoci?
Děkuji.
Orba je způsob, jak organickou hmotu zapravit do půdy a obnovit koloběh půdní vody a půdního vzduchu.
Nejde jen o hnůj, ale i o kejdu, o posklizňové zbytky a podobně.
Představy pana Strickera a jeho žáků (napadá mě firma Carboneg) vycházejí z předpokladu, že lze organickou hmotu ukládat do půdy, tím odstranit miliardy tun CO2 z ovzduší a následně prodávat „uhlíkové kredity“.
Tento proces je samozřejmě možný a provozují ho přirozeně rašeliniště.
Organická hmota v půdě se rozkládá pomalu a koloběh uhlíku tak lze na několik let zbrzdit, nikoli zastavit.
Organická hmota skladovaná bez orby na povrchu terénu se rovněž rozkládá a uvolňuje CO2 do ovzduší.
Jediný způsob dlouhodobého ukládání uhlíku do země je karbonizace, ale ta potřebuje teploty, tlaky a lhůty v zemědělství nedosažitelné.
A nezapomeňte na vraždy prostřednictvím pseudovakcin
Vakcinaci bych poslancům rozhodně doporučil, minimálně proti tetanu. Ten při poranění například vidlemi skutečně hrozí.
To musí skončit obviněním politiků ze zločinu proti státu a národu. Jinak ty protesty nemají žádný smysl.
Vzpomínám z dětství, že facka bolí víc, když ji nečekáš. Naši učitelé, dej jim pánbu spočinutí v pokoji, v tom byli mistři. Fackovalo se ve městech, na vsi i v střediskových obcích. Takže se v udaném termínu přihlásí vláda ze svého zasedání v Luhačovicích, kde v klidu lázeňského prostředí vyčká, až bude případná kejda smyta. Řečeno slovy básníka „kdo chvíli stál, již ….“ Snad to tedy vybojují alespoň frantíci a belgičané a na nás něco zbyde.
Pro inspiraci k 19.2.: Základní hesla traktorové blokády ve Francii a dalších zemích:
My národ živíme, politici nás okrádají…!!!
Namísto podpory zemědělství, podpora války…!!!
CO2 grandiózní podvod tisíciletí – idioti nesmí vládnout…!!!
Burzy elektřinu nedodají, zato podvodníky obohatí…!!!
Covid podvody jako testy poslušnosti…!!!
To by docela šlo, ještě bych přidal „Pravdu a nic než pravdu do médií!“
„Česká televize lže jako když Fórum 24 tiskne!“
Re: Sk
Málo úderné.
LHÁŘI Z MÉDIÍ VEN!!!
DOST BYLO ČT24!!!
– Bez nás budete hladoví, nazí a střízliví.
Buď půjdete vy, nebo přijdeme my.