18 července, 2024

Dvojité mrknutí

Krátký reklamní úvodník:

Včerejší debata pod reklamou na Rajchla měla pro mě jedno velké pozitivum. Sice jsme se jako obvykle na ničem neshodli, ale pokud vím, ani tady, ani na Kydech, ani na Fejsbůku, ani nikde jinde, mě nikdo neobvinil, že jsem o Rajchlovi psal ze zištných důvodů. Nikdo nepřišel s tím, že jsem od něj za svůj článek dostal peníze.

Myslíte, že bych se mohl občas pochválit, že jsem důvěryhodný?

A teď už dnešní text:

Uplynulý víkend byl geopoliticky velmi rušný. Předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová zahájila svojí cestu po jihovýchodní Asii, přičemž avizovala i návštěvu Tchajwanu. Kosovská vláda zase chtěla spustit svůj projekt přeregistrace aut a pasů srbského obyvatelstva žijícího (stále ještě) na severu Kosova, především v Mitrovici.

Velmi bedlivě jsem to sledoval, protože obojí mělo potenciál Třetí světové války a v obou případech to vypadalo, že by se to skutečně mohlo stát.

Čína spustila mohutné námořní, pevninské i letecké manévry s pořádnou kanonádou, přelety stíhaček i konvoji válečných lodí, vydala své tradiční poslední varování v Global Timesech (neříkejte, že jsme vás nevarovali), Sitting Ping varoval Bidena osobně v telefonátu, že kdo si hraje s ohněm, může se spálit a že by USA nemělo podceňovat odhodlání miliardy Číňanů bránit svojí svrchovanost.

Srbové zase začali přesouvat ke Kosovu svoji armádu, na hranicích srbských oblastí vyrostly barikády, údajně se i střílelo, srbský prezident vystoupil v televizi s projevem, jeho pobočník promluvil o nutnosti denacifikace Balkánu… zřejmě to celé mělo nějaké raněné a možná i mrtvé.

A pak… nic.

Letadlo s Pelosiovou si to namířilo do Singapuru a kosovská vláda odložila platnost svého nařízení o měsíc, údajně na americkou žádost. Dvě americká mrknutí v jedné neděli. další střípek do mozaiky dnešního politiky.

Nedělejme si iluze, přátelé. V posledních deseti – dvaceti letech se na této planetě nevyřešilo nic. Všechny horké oblasti horké zůstaly, všechny nenávisti se jen zvětšily. Pokud se někde podepsaly nějaké „věčné smlouvy o přátelství mezi národy“, tak u toho rozhodně nebyl náš Západ. My jsme to všude jen víc rozjebali. Pokud tu sedí nějaký Kartouzův elfík, který má za úkol vyvracet moje dezinformace, tak má teď příležitost. Rád si poslechnu, kde na světě jsme zajistili mír mezi znepřátelenými národy, které díky Západu našly kompromis, zapomněly na vzájemné křivdy a přijaly dohodu, nad kterou nemusí bdít žádné IFOR, SFOR, UPROFOR nebo jiné vojenské FOR. Kde na světě díky Západu skončila válka a začal skutečný mír bez mírotvorců?

Ono se také nějak nikde nepodařilo vytvořit žádný nový spojený multikulturní národ, víme? I když se o to velmoci snažily, nevznikl žádný Jugoslávec, nevznikl žádný Sovět, nevznikl ani žádný Čechoslovák a když se podíváte na snahy Skotska o samostatnost, tak zřejmě nikdy nevznikl ani žádný Velký Brit.

Zpět k Tchajwanu a Kosovu. I tady jsme totiž v situaci, kdy sice obě entity existují, ale nic se nevyřešilo. Tudíž to znamená, že každé mrknutí bude soupeřem využito. Amíci mrkli a během toho mrknutí jak Číňani, tak Srbové udělali krok dopředu. Využili situace. Možná to není velký krok, ale je to přece jen pohyb. Ale rozhodně ani v tomto případě nesměřuje k mírovému řešení. Jen se ukazuje, že Amíci už si svoje zájmy jaksi nedokáží vynutit. Ale samozřejmě by moc chtěli.

Jak přesně toho jejich soupeři v této chvíli využili, to zatím nevíme. V Kosovu se věc odložila prozatím o měsíc. V Číně se neodložila vůbec a neodloží se, dokud Pelosiová nebude zase sedět doma. Klidně se můžeme zítra probudit do průseru, proti kterému je Ukrajina jen plivnutí do moře. Podle mě si USA couvání nemohou dovolit, protože z couvání se brzy může stát útěk. Nejen jejich vojenské síly, ale i jejich dolaru a posledních zbytků prestiže. Zbytek už je jen faktor času. Čína nadále posiluje svoji kontrolu nad Žlutým mořem a jednoho dne prostě oznámí, že je to její moře a americké letadlové lodi tam nevpustí. Srbové nadále posilují svoje vazby s nepřáteli USA, modlí se za Putinův úspěch a doufají, že jednoho dne se karta otočí.

Každopádně jsme o víkendu byli svědky další americké taktické prohry. Svým způsobem je to logické. Naše mééédia stále operují s pojmem celého světa, který stojí neochvějně proti několika barbarům, ale ono je to spíš obráceně. Celý svět stojí proti několika státům Západu, který jim ale už dávno odevzdal průmysl i suroviny. Americké mrknutí je na jednu stranu potvrzením geopolitické reality, ale moc bych si na nějaké sametově klidné řešení nevsadil. Západ vždycky odcházel ze svých kolonií s válkou. To jen Sovětský svaz to rozpustil tak nějak bez krve. V případě USA bych s tím tedy moc nepočítal.

Ne, zatím se svět ještě nemění. Jen se maličko posunuly hranice. Kamínky se rozjely z kopce, lavinu zatím nestrhly. Ale za chvíli to přijde znovu. Krátkou chvilku. Už jen proto, že tu máme praporečníka protizápadního odboje. Putin si prostě troufnul. A od té doby 75% planety přemýšlí, jestli se k němu mají přidat, nebo raději ještě chvíli počkat. Každé takové mrknutí posiluje protizápadní odhodlání.

Ne, nelíbí se mi to. Byl bych raději, kdyby na tuto situaci vůbec nedošlo. Už dávno předem jsem měl pocit, že naše opevnění už není nejvyšší. Byla chyba dovolit nepříteli, aby si to přeměřil. Vlastně nás už čeká jen jediné – stále častější strategické rozhodování, která část Říše už není strategicky nezbytná pro obranu před Východem.

326 thoughts on “Dvojité mrknutí

    1. No, to to trvalo!
     Fialova vláda by měla okamžitě iniciovat urychlené přijetí speciálního paragrafu „Rozšiřování pravdivé zprávy!“
     A na Fialu by měl být nasazen tým, který bude hlídat vše, co místodržící řekne! Co kdyby se náhodou spletl a jednou omylem nelhal? To by vneslo mezi alternativu, jakožto i mezi nativu totální zmatek.
     Takhle je Fiala zatím jediným pilířem jistoty v českých rozbouřených dobách! Právem spoléháme na to, že co slovo – to lež….protože, proboha, proč by nám něco říkal, kdyby to byla pravda???

     Ale ani on není neomylný , i on může někde zaslechnout něco, o čem se domnívá, že je to lež pro čecháčky – a ona se z toho vyklube pravda pro elitu!!!

  1. A tady furt někdo říká, že Babiš je také prozápadní. Být Babišem, tak mě to vysloveně štve. Třicet procent lidí o něm tvrdí, že je Putin, třicet procent lidí o něm tvrdí, že je Merkelová a třicet procent lidí ho volí. Docela schíza.

   1. Ono je to dost proto, že většina lidí žije ve světě nálepek a vůbec nemají pocit, že by bylo užitečné znát skutečný stav věcí. Někdo z debility, někdo z pohodlnosti, někdo nechce slyšet co nemá rád .. prostě je pro mnohé pohodlnější dokola opakovat nějakou zkratku.

    Tady jste náhodou narazil na hodně komplexní variantu, kdy se nabízejí celé 3! možnosti. Většinou se to totiž redukuje na dvě – kupř. pro/proti americké , pro/anti-demokratické, pro/anti-evropské.

    Třeba plyn je buď demokratický, nebo putinovský.. už ani nebývá označován za zemní a rozhodující přestalo být odkud pochází, ale kdo jej fakturuje.

    1. Já třeba Babiše často označuju jako nadějného podnikatele a bojovníka proti korupci – tak Babiše propagovala ČT svého času.

     A od Havla zase s oblibou používám jeho humanitární bombardování. S gustem a určitou sebekázní říkám, že by NATO mělo bombardovat Kyjev a vůbec civilní cíle na Ukrajině, protože tamní režim odmítá uznat nezávislost odtržených území. Že by jim havlovské humanitární bombardování velmi prospělo a nejspíš by se mělo brzy nachystat i na USA a Británii, jestli se tam objeví snahy o sebeurčení. Samozřejmě je ostuda, že nebombardovali Španělsko.

   2. Babiš není ani prozápadní, ani provýchodní. Babiš je provýhodní. Míří tam, kde pro sebe cítí nějaké výhody. – To stávající premiér je jinačí kabrňák: Fiala je zásadně pronevýhodní. – To je, jak se snadno nahlédne, proti Babišovi obrovský krok kupředu…

  1. flight radar nesleduje zadne radary

   letadla posilaji informace o sobe a pozemni stanice je zachycuji

   https://www.zive.cz/clanky/jak-vlastne-funguje-flightradar24-poslouchame-letadla-nad-celym-ceskem/sc-3-a-203314/default.aspx
   Všechny tyto mapy sledující leteckou dopravu stojí a padají na sítí mnoha tisíc dobrovolníků, kteří na svoji střechu, stožár na zahradě anebo třeba jen na okenní parapet umístili anténu s rádiovým přijímačem a skrze běžný internet posílají na centrální servery vše, co uslyší. Současné letouny jsou totiž hlasité nejen v oboru zvukových vln, ale i těch rádiových.

  2. Zapomínáte na jedno, poměrně podstatné. Může to být fligna na čí|ňany, aby amíci zjistili, jaké kde mají a co zvednuté do pohotovosti. Nezapomeňme na muskovy vláčky a sledovací drůžice. Pokud plánují „něco“ musí vědět čemu se vyhnout a jak případného protivníka oblafnout. Takže nen možná sedí u bazénu a chechtá se jak svět oblafla.
   Což mi zase ale dává, že o tamější obranné situaci číny vědí kulové.

 1. Jsem dostal nápad – dáme se na námořní pirátství.
  Jsme vnitrozemský stát, takže dlouho nikoho ani nenapadne, že to jsme my.
  Bral bych jen rum a vlnu, bo to budeme v zimě potřebovat a stane se to žádaným sortimentem. Stěhovat to můžeme z malých přístavíčků osobákama.

  Kdo chce, dopilujte tu myšlénku. A aby vám to šlo od ruky, posílám pár písniček; nacvičte si je, jsou bezva pro udržení pracovního rytmu 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=-CuyLbC2TZo

   1. Pozor na dezinformace☺

    Terminál teprve vzniká a snad v polovině září bude.
    ČR si ho nekoupila, ale pouze si pronajala část kapacity.
    Jediné co je jisté už nyní jsou ty vyšší desítky milionů EUR nájemného ročně, a kdo to tam dá….

    Vedle ČEZu ale budou terminál využívat i další firmy, Shel…bude „spravedlivý“ pořadník?☺

    A už zbývá absolutní a úplná a nepodstatná drobnost , že.

    Sehnat pro ČR k tomu terminálu ten LNG plyn (za zaplatitelné ceny) a dopravit ho pak ještě do ČR přes ty „solidární“ země ……

    A pokud bude kupec ČEZ, tak musí zajistit k ceně zisk pro 30 % menšinových akcionářů…

    Jo a prý světová flotila LNG tankerů je zhruba 500 lodí.
    Tedy cca 30 tankerů pro ČR k pronajaté kapacitě bude také jistě úplná hračka…

    P.S. Zbývá jen s „vírou“ v EU a ve Fialu předpokládat, že jejich politika ( ceny a nedostatek) zlikvidují průmysl a tím poklesne poptávka a zákon nabídky a poptávky ceny zase zlevní…..bude-li nám to k něčemu už nechám na každém čtenáři….

  1. Občane,
   nebuďte tak nesnesitelně vybíravý snob!
   Já bych se v těchto krizových časech spokojil i koňakem, whisky, slivovicí, teqilou, alpou francovkou, chalupářskou s….., prostě s čímkoli víceprocentním s výjimkou ruské vodky.
   (Koneckonců ani ta ruská vodka by nevadila, pokud se bude přeprodávat přes USA jako ruský zkapalněný plyn.)

 2. no vidite, podporime cez dva tisice za kazdeho
  ———
  Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

  Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle posledních informací vláda letos pošle do každé domácnosti jen zhruba dva tisíce na elektřinu, napsaly Hospodářské noviny.

  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vytapeni-plyn-elektrina-podpora-finance-pomoc.A220802_081137_ekonomika_vebe
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/08/02/flash-kdyz-nam-fiala-nelze-aneb-usporny-tarif-v-realu

  1. Odpovim si sam

   Tak pokud jste to nejak moc nepochopili

   Vlada vezme tem co jeste vydelavaji a plati dane (horvat, tebe se to netyka) asi 10 miliard a posle je jako firmam s elektrinou, ty jako odectou prej zalohy, ale ve skutecnosti hned hodej prachy na lipskou burzu tem americko-nemeckym fondum co diky jedne elektrarne na plyn, bez kontraktu umej hejbat cenou elektriny na stonasobky vyrobni ceny

   Pak jeste asi 70 miliard hodi vlada americko-nemeckym bankam jako zaruku ze CEZ bude moct drahou elektrinu koupit na lipske burze

   Tak to pochopil petr heinlein fiallah, cesky mistodrzici, podle nemeckych not

   1. Vláda doslova za všechny prachy. A to zdaleka ještě nejsou všechny její důsledky. Ovšem nutno na ní pohlížet objektivně evropskýma očima. Není tak hnusná jako Orbánova podstrojující Maďarům namísto aby bránila Evropské hodnoty.

    1. Ted jsem videl i dalsi plakatky. Zaujal mne text „chtel sverit Dukovany Rusum“. Zjevne maji v ODS trochu posunuty vyznam spojeni „vyberove rizeni“, jak prokazali naposledy u stihacek.

     1. Oni asi chtějí, abychom se ulmátili smíchy. V celých Dukovanech od A do Y (poslední písmeno raději nenapíšu, jeden nikdy neví) byly všechny klíčové technologie ruské. Celou tu dobu, i dnes. iDnes.

      ODS, to jsem už párkrát někde četl. Nová reklamní agentura?

  2. tojejedno 12:19
   Pokud vydají speciální kvantitativně uvolněné dvoutisícovky na tlustém a dobře hořlavém fialovém papíru, chválím!
   Na uvaření jednoho kafete měsíčně by to mohlo stačit.

   Nemusí pršet, jen když kape na karbid!

 3. Poděkování Vidlákovi.
  Za co?¨
  Za ty jeho Kydy!
  Kromě jeho obvykle zajímavých textů se tu díky řadě jedinců dozvídám věci, o nichž bych se jinak nedozvěděl. Nebo s křížkem po funuse.
  Dnešní příklad.
  Už dávno nekupuji denní tisk, ale občas a výjimečně se zastavím v naší ulici v knihovně, abych do něj nahlédl.
  Učinil jsem i dnes a v Mladé frontě DNES se skví na titulní straně bombastická informace s palcovými titulky, že ČR (vláda) žádný plyn nemá, protože zásobníkjy patří soukromým subjektům, po výtce zahraničním. A skutečné české zásoby plynu jsou tak asi na pět dnů tuhých mrazů.
  Obrovská novinka! Kterou ovšem díky Kydům vím už dávno, jen mi to třeba naši pražští přátelé nechtěli věřit – „…. to je přece blbost, kdo ti to řek….?
  Tož tak asi k našim slavným médiím hlavního proudu.

  1. Tohle je logický důsledek diskuze – pokud ji povolíte, sejdou se různé názory a zprávy. Od těch naprosto imbecilních až po reálné, logicky zdůvodnitelné a tedy nejspíše pravdivé. Lidé si to přeberou a důvěryhodnost imbecilních autorů klesá, solidních naopak stoupá. Proto se každý despotický režim bojí svobodné diskuze.
   Zakladateli v tomto bodě velký dík, za to, že diskuzi udržuje na solidní úrovni. Věřte, že jednoduché to není, resp. je to časově náročné.

 4. Pořád s napětím vyčkávám, kde přistane Nána.
  – v Pekingu?
  – v Tchajpeji?
  – na dně moře?
  – nebo to obletí a řeknou, že na Taiwan nikdy letět nechtěla a neletěla?

   1. To bude legrace.
    Někdo z Bílého domečku anonymně nahlásí, že na palubě letadla je bomba a proto musí nouzově přistát na Tchaiwanu.
    Někdo ze Žlutého domečku anonymně nahlásí, že na letišti v Tchai pei je bomba a proto tam přistát nemůže.
    Kde přistane?

     1. Jedna zpráva tvrdí, že večer poletí na Tchaiwan a přespí tam, druhá zpráva říká, že tam poletí ve čtvrtek.
      Uvařme si kávu, zapalme si doutníček a vyčkejme.

      1. Ona je právě teď na cestě – ale kam?
       Teda jestli je v tom letadle a neposlala ho někam jako kouřovou clonu…

       1. Její letadlo teď letí z Malaisie na sever k Taipei.
        Nikdo neví, jestli je na palubě.
        Zprávy budu nepravidelně sledovat.

          1. Mi to pripomina jeden dil „Leteckych katastrof“. Porad jim vyskakovala nejaka hlaska o poruse, tak se kapitan zvedl a opravil to stejne, jako technik pred odletem. Vyndal a zandal prislusnou pojistku. Maly problem byl v tom, ze to technik udelal ve stojicim letadle, takze se restart pocitace nijak neprojevil. Ve vzduchu ano. Nikdo neprezil.

          2. Tak to dopadá, když inženýrské metody aplikují řídící pracovníci.

          3. Mimochodem, on zmizel cely flightradar, zjevne mela Pelosio velkou sledovanost 🙂

          4. Flightradar se momentálně hlásí jako neexistující stránka! 😮

         1. Taky to pořád ještě může být Japonsko nebo Jižní Korea – tam přece taky chtěla demokraticky jednat.

          1. Před cca hodinou opustila Kuala Lumpur.
           Kam, není známo. Odletěla prý nějakým vojenským létadlem.

          2. Občane – číňani to evidentně berou vážně.
           Všimnul jste si tý krásný mapy z 1684?

          3. Tak po plážích Fujian už jede těžká vojenská technika, lidi v plavkách stojí o pár metrů dál.

     1. Mám úplně stejný pocit. Sleduju to tady už nějakou dobu a nemůžu se zbavit pocitu, že tu parta grafomanů, kteří chtějí změnit svět, ale vůbec netuší jak, zcela zasvěceně hodnotí kroky světových velmocí. A je úplně jedno, jestli jde o Rusko, Čínu, USA nebo Německo. Je to prostě vtipné a dobře se to čte. To musím uznat. Přeju hodně štěstí na demonstracích 🙂

      P. S. Těším se na Lampárnu 🙂

      1. Jestli nevíš, jak máš sám pro sebe „zasvěceně zhodnotit kroky světových velmocí,“ někoho si na to zjednej.
       Nejlepší by byl nějakej politolog – třeba pan Fiala.
       On už ti řekne, co si můžeš o světových velmocích myslet.
       Na tvoje správný hodnocení dohlídne Stříž.

  1. Alefe! Nerouhej se!
   Kurňa, taková stará rašple a má to potenciál na Třetí světovou. Uvědomuješ si chlape zakladatelská, že se možná jaderně pobijou kvůli takové hajtře? Kurňa, kdyby tam v tom letadle byla třeba Melanie Trumpová, to je alespoň hezká baba, člověk by si mohl říct, že byl jaderně usmažen kvůli pěknému ksichtíku a pořádným kozám. Takhle možná všichni zajdeme kvůli bábě s pětkrát přetočeným tachometrem.

   1. Můj táta mně kdysi citoval část vánočního projevu Jana Masaryka v BBC během okupace:
    „že byla kdysi válka kvůli krásné Heleně, tomu rozumím. Ale že dnes máme válku kvůli jednomu odpornýmu chlapovi, to nedokážu pochopit. Tak vám přeju pěknou pohodu u vánočního kapra….“
    Určitá paralela s Peloskou by tu byla.

  2. Nana

   Alefe, to ještě nic není, kde Nána přistane. Ona má potenciál daleko větší.

   Ta Nána pořád může být prezidentkou USA!

   Biden je pod drogama a nejspíše stejně do konce volebního období, nevydrží.
   A „vzdělaná“ Kamala na to očividně nemá, mentálně i inteligenčně. Od Bidena nikdo nečeká nic, od ní by něco očekávali. Zdá se, že se schovává před zodpovědností.
   Tak to třeba po Bidenovi vezme právě Nancy….🤐👹

  3. Ať si s sebou jako podporu vezme morálního majaka Vystrčila.Proto je ten svět tak v hajzlu, když sou ve funkcích tyhle kreatury.

   1. Vy tam určitě máte překlep, to jsou ty automatické opravy. Vsadím pověst paní Adamové proti svědomí paní Pekarové, že jste místo maják chtěl napsat makak.

    Je-li tomu tak, živě s vámi souhlasím.

 5. A co se týče „estébáka Babiše“, nečiní mi potíže ho volit. Třebaže odmítal podílet se na boji proti“komunismu“ tím, že práskal korupci.
  Třebaže vedl škodlivou politiku v případě Vrbětic a Ruska. Což to nebylo pod tlakem tehdejší opozice, nynější koalice v konglomerátu „deepstate“, médií ve službě cizích zájmů?
  Třebaže se dostal na vrchol oligarchické pyramidy protože v tom byl zdatnější než jiní se stejnými ambicemi?
  Ať tak či tak je úspěšný a zajišťuje obživu velkého množství lidí za podmínek ne horších než jiní. Produkuje. S využitím dotací tak jak nemasochisticky činí konkurence.
  Ano, je trestně stíhaný. Za padesát milionů „malé domů“. Neměl to zapotřebí. Ale zatím není pravomocně odsouzený. A věc se má tak, že byla zastavena, leč přes vrchnost to neschválila. Snahy i jinou kriminalizaci jsou zatím neúspěšné. Přes to, ve hře „hrad“ stačilo ke shození toho nejsilnějšího kluka z vršku kupky hlíny. K jeho nahrazení účastníky proslulé žranice na Karlovė mostě. S důsledky které pociťujeme a které jsou nic proti těm, které pocítíme.
  Leč čas a hra běží. Něco naznačí nejbližší „malé“ volby, příští rok je reálná bitva o trůn.
  Jako realista vím, že mám na výběr jen mezi zlými lidmi. Protože jiní, z principu, se do nejvyšší ligy nedostanou. Pokusím se vybrat toho, u kterého na základě jeho dosavadního chování se budu alespoň domnívat, že více než ostatní je na mé straně, a současně má největší šanci na výhru.

  Co se týče zdejšího programu, pokládám ho za chimérický. Ne, že v obecných tezích bych s ním nesouhlasil, jenže v nynější situaci je nereálný. Příkladmo a nejvíce vystoupení z EU a NATO. Podobně jako kdysi představa vystoupení z RVHP a Varšavské smlouvy. Tak jako tehdy jedině v případě, že systém se okolo nás začne rozpadat. Jinak ne. Nemáme na to hospodářsky ani vnitropoliticky. Neustáli bychom ekonomický a politický tlak celku jehož jsme součástí. Však jakým obtížím čelila Británie se všemi svými výhodami světového postavení? Je naprostá většina občanů České republiky ochotna snášet důsledky tohoto? Čelit jim? Nepodlehnout hrozbám ani slibům? Jsou naše bezpečnostní složky schopny a skrze své nynější obsazení především ve vedení ochotny čelit nepřímému ale i přímému nátlaku a podle osvědčeného scénáře organizování rozvratu ze zahraničí? Od rozdávání červených karet z amerického místodržitelství, kterým bylo nahrazeno někdejší sovětské, přes michprdy organizované demonstrace zmanipulovaných lepšolidních přesýpacích hodinářů a nakonec nezákonné vypínání webů s nepohodlnými názory? A to, v podstatě, o nic tak zásadního nejde. Jsme schopni čelit i vojenské intervenci vydávané za humanitární misi po zinscenovaném „majdanu“? Má někdo o tom to představu? Má někdo taktiku ale i strategii jak tomu čelit. A především, má či je schopný získat nutnou navíc ne zcela přechodnou podporu naprosté většiny občanů?
  Jestliže mi jako občanů, voliči, nabízíte angažmá ve vašem startupu, představte mi reálný projekt. Tak, abych jako občan podobnė jako akcionář mohl posoudit výhodnost své investice podle „IPO“ v v prospektu uvádějící akcie na trh. Pokud možno na hlavní. Přirovnání občana k akcionáři nepovažuji za nepřípadné…

  1. Nevím o kom konkrétně mluvíte, ale dovoluji si vás upozornit na fakt, že Rajchl o těch samých problémech hovoří a proto nedoporučuje vystoupení z EU a NATa. Co však navrhuje je chování pana Orbána.

   1. Nic proti tomu. Jenže dovolím si podotknout, že Orbán je Maďar, který dělá politiku pro Maďary, a za sebou má Maďary. To je základ určující, že nejsme Maďarsko natož například Švýcarsko. Kéž by třeba Finsko. Divit se tomu je jako divit se, že například v Chánově není Silicon Valley.

    1. Myslíte, že kdyby byl Orbán Čech, že by Maďaři vzdychali, že dělá politiku pro Čechy a že oni nejsou Češi natož Švýcaří?

     Já si myslím, že by velká část české populace nějakého českého Orbána uvítala. Musel by samozřejmě dělal politiku pro ně, a ne pro Maďary nebo Němce.

   2. V tom případě si zásadně protiřečí (ZATÍM se snažím nenapsat, že lže).
    NELZE být vojensky neutrálním a současně členem NATO.

     1. Tehdy to mělo dobrou předehru. Francouzi naložili loď dolary a chtěli za ně zlato, podle dohody z Bretton wood. A soudruzi jim řekli, že dostanou leda hovno. Francouzi na tom trvali a američtí přátelé řekli, že buď zlato, nebo NATO. Tak – tehdy asi ještě de Gaulle- vystoupil z NATO. Nato asi proběhla transakce a soudruzi z FEDu zastavili konverzi falešných dolarů na zlato, US administrativa to oznámila světu a US army to pojistila a držela dodnes. USA jednostranně zrušily svoje závazky a de facto to znamenalo default a přiznání rozsáhlého penězokazectví. Tehdy ještě v době, kdy se to považovalo za ošklivou věc. Dnes tomu říkají měnová politika nebo kvantitativní uvolňování a Kovandové moudře pokyvují hlavami, že je to moderní a potřebné.
      Člověk by si myslel, že když začne kvantitativně uvolňovat doma, že by mohl taky přispět k blahobytu .. ale prý ne.

 6. https://www.pokec24.cz/krize-ukrajina/odeso-priprav-se-je-nas-hodne-velikost-odeske-brigady-spojeneckych-sil-opravdu-vydesila-kyjevsky-rezim/

  Ví to tom někdo něco bližšího? I když odstraníme propagandistický nátěr, znamenalo by to poměrně podstatnou změnu.

  z původního zdroje jen odstaveček o situaci u Doněcka – jak tady byly spory, jestli je rozumné mlátit hlavou opakovaně o betonové pevnosti, jestli by nebylo bývalo lepší zabrat území na jihu a netratit lidi.

  Бывший депутат признал, что перед ними скорее всего будет стоять задача освободить Николаев и Одессу. В этом плане бойцам, сражающимся сейчас в Донецкой области намного тяжелее, так как им приходится буквально вгрызаться в бетонные укрепления врага, отвоевывая каждый метр. В Одессе и Николаеве ВСУ не успели настроить таких укрепрайонов. Единственная их защита – это мирные жители, за спинами которых обычно и прячутся боевики ВСУ.

  Mělo to proběhnout u Solovjova – tedy v kontextu standardní kremelské propagandy.

  1. Jenže, „hic Rhodos, hic salta“…
   Ovšem, chápu, že pod lucernou hledat klíče ztracené kdesi jinde někomu připadá zajímavější.

   1. nerozumím …

    Ptal jsem se na ten oděsský batalion, jestli někdo neví. Přece jen sem občas chodí i lidé, kteří kouknou i jinam než já. Z propagandistického textu to vypadá, jako by tam byl velký nával a měli prvotřídní vybavení.
    Ze zdrojů blízkých reálným podmínkám mobiků zase vím, že realita je řádově bídnější než papírové výkazy.

    Jedno sice nevylučuje druhé, ale mám pochybnosti. Doufal jsem, že někdo z jiného zdroje přidá další kamínek do mozaiky.

  1. no co se asi bude dit v nemecku az se v zime v noci na ulicich a obchodech zhasne a prestane se topit ?

   co budou delat hoste, ktere zvladneme ?

   socialni nepokoje puvodnich nemcu budou ten uuuplne nejmensi problem

   1. tak jiste, gender je dulezity, u kolonky teplota doma muzete menit take jednou za rok, kdyz to bude min jak 17 stupnu

    —–
    Jednou za rok můžete změnit gender. Návrh německé ministryně pro rodinu, už prý měl být dávno

    Němci si nově budou moci každý rok měnit své pohlaví (gender) a o změně již nebude rozhodovat soud. Podle nového návrhu zákona si totiž každý Němec bude moci jednou za rok dojít na matriku a nahlásit, k jakému pohlaví, resp. genderové identitě, se chce zařadit. Na výběr mají lidé v sousední zemi při výběru svého pohlaví hned trojici kolonek. Podle německé ministryně pro rodinné záležitosti Lisy Pausové (Zelení) tu takovýto zákon, založený na „sociální realitě“, měl už dávno být. „Společenský milník,“ tleskají další.

    https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jednou-za-rok-muzete-zmenit-gender-Navrh-nemecke-ministryne-pro-rodinu-uz-pry-mel-byt-davno-709967

    1. nedame to deskam uz od 13 ?
     —–
     Nový návrh počítá s tím, že úředně uvedené pohlaví bude možné změnit prostým vlastním prohlášením. Němečtí zákonodárci však chtějí, aby lidé toto své rozhodnutí mysleli vážně a jedno z trojice tamních úředních pohlaví si tak budou moci měnit jen jednou během každého roku.

     U nezletilých do 14 let budou podávat prohlášení o změně matričnímu úřadu zákonní zástupci. Děti nad 14 let si již budou moci prohlášení o změně svého pohlaví podávat samy, stačí jim jen souhlas zákonných zástupců. Pokud by jejich rodiče nesouhlasili, zasáhnout má soud.

     1. Správně. Tady taky můžete změnit zdravotní pojišťovnu jenom jednou za 12 měsíců. Pořádek musí být.

    2. Oni už jsou úplně mimo. Místo řešení problémů s energiemi napřou síly na změnu pohlaví.
     Ale je to univerzální recept. Pětikolka zase začala řešit homosexuální svatby…

   2. Už se na to těším, už aby to bylo u nás.

    Až půjdu na mariáš vezmu si lodičky na vysokých podpatcích a kabelku. Jen mám maličko strach, abych se po 6 pivech na těch kramflecích moc nevaklal.

     1. …kdybyste, chlapci, věděli, co vím já! Vy totiž nevíte, co nám tady chodí do spamu. Až na to přijde, já vám sem pustím ukázku, to se poučíte. I nějaké zajímavé poglaví si jistě vyberete 🙂

      1. Jestli bych tedy mohl poprosit… tak ja to vedet nepotrebuju. Me staci nasi politici a ti, co se snazipolitiky stat, dalsiho bizaru netreba.

       Jako jista budouci byvala kandidatka na prezidentku:

       „Na druhou stranu, my jako spotřebitelé jsme dali jasný signál, že si to můžeme dovolit a to zboží kupujeme. Kdyby nebyla poptávka, tak neexistuje nabídka toho zboží,“ připomenula.

      1. Tu sukničku budu muset mí delší, než doporučuje Hudec, bo kdybych šel na ostro…

       Kdybych se kvedlal na kranflecících, vezmu si lyžařské hůlky. Technikálie já řešit umím.

    1. Ženy bývají zimomřivější.
     Tak je předěláme všechny na muže a máme vyhráno! 😄

     Zároveň ztratíme atraktivitu pro značnou část migrantů, kteří sem „prchají“ za dostupným sexem.

  2. Kdybyste potřeboval ušít obracenky (umím je i podrazit) nebo válenky, písněte.
   Beru výměnou košíky s víkem i bez, ošatky, nůše – všechno, co se hodí na uskladnění a přenášení 😉

     1. Úplně nejlepší je investiční živočišné uhlí.
      Až se z toho všichni posereme, budet se plotit zlotem.

      1. Kdysi jsem četl povídání o tom, jaké je to při rozpadu společnosti. Myslím, že šlo o Argentinu. Člověk kromě jiných praktických postřehů taky psal o tom, co je dobrá investice, když pomineme jídlo a vodu, léky ….
       Zcela zásadní viděl náboje (zbraň jako samozřejmost) a pak pálenku. Ta se stala platidlem.
       Tady musím přiznat, že jsem investiční meruňkovici nešetřil a letos asi nic moc nebude.

      2. Škoda, já jsem doufal, že budeme platit platinou.

       Jak se vede, milý kolego? Podejte nám hlášení, všichni na to čekáme! – Normálně bych napsal čekáme na to jak slípka na sopel, ale nyní jsem nucen napsat jak asfaltový holub na olověný brok. – Doufám, že oceníte, jakou jsem si dal práci, abych „asfaltový holub“ napsal s malými iniciálami!

       1. Ale AH napsal, že se bude „plotit zlotem“ a né „platit zlotem“.
        Já jsem to pochopila tak, že budeme mít oplocení ze zlata.

  1. takze at si to shrneme

   my rusku zabavime penize a plynove firmy, podle jejich pozadavku platit nebudeme, servis na turbiny, ktere privadi plyn taky delat nebudeme
   NS2 jim nepovolime, budemem blokovat jejich platby
   budeme dodavat zbrane a satelitni informace aby mohli ruske vojaky zabijet

   a na oplatku chceme aby rusko dodavalo presne podle smlouvy, nebo budeme jeste vic zli

   ne nejak mi to hlava nebere

    1. Václav Bartuška,
     obhajoval vraždění Banderovců v Oděsse.
     Opozici vyvraždit a je klid. Dle mínění mnohých, je tento pámbíčkář agresivní deprivant.

     Přišel kvůli tomu o tehdejší místo na zamini, tak ho uklidili na nové a to zmocněnce pro energetickou bezpečnost.
     Co energeticky zabezpečil? K jakému řešení přispěl? Jedno velké NIC. Má typické koryto pro vysloužilé politiky. Které nese těžký prachy a nemusí nic reálného dělat. Příživník na systému…

   1. Co je na tom nelogické ho? … že Vy jste genderově nevyvážené todleto … 🙂 takhle přemýšlet, vždyť to je na kriminál …. takové móresy nám tady nezavádějte 🙂

    1. Správně, Dvořáče!
     Složky postfialovských předsedů českých vlád, ochotných nořit se do vyhřátých rekt stejně usilovně jako on si přehazují na německém a americkém velvyslanectví vidlema z kouta do kouta.

     Ale náš zmermomocněnec pro energetickou bezpečnost – to je jiné kafe!
     To by museli rekvalifikovat Džamilu Stehlíkovou nebo řeporyjce Novotného. Ale oba jsou na to ve srovnání s Bartoškou příliš kreativní.

   2. Tak ruský Gazprom zveřejnil, že turbínu odeslal na pravidelnou údržbu s popisem 14 závad. Dle papírů, které dostal zpátky, byly v Kanadě opraveny závady 4. Turbínu navíc přepravuje kdovíkdo a kdovíjak. Německá vláda prý tvrdí, že neví, kde turbína je.
    Obecná nálada na ruské straně je, že se druhé straně nedá věřit, proto chce Gazprom od Siemense papír, že turbína je v naprostém pořádku a že Siemens garantuje její provoz, případně uhradí veškeré náklady za způsobené škody. Možná je cílem donutit Siemens odstoupit od smlouvy a odsouhlasit náhradu svých turbín těmi ruskými. Gazprom tvrdí, že náhrada není problém, ale já mám problém uvěřit, že má někde ve skladu 6 turbín, kterými dokáže během týdne nahradit původní. To není problém vidím tak v horizontu několika let.
    Takže pokud bude Západ chtít plyn, tak nemá moc na vybranou – spustit NS2, nakopat Ukrajinu ať pustí i druhou kompresorovou stanici, nakopat Poláky a spustit Jamal, povolat šamany a vyprosit teplou zimu.

  2. Je to kabaret.
   Zmocněnec pro energetickou bezpečnost energetickou bezpečnost nezajistil, to je bez dikuse.
   Neměl by ted letět, případně (spíše) být trestně stíhán?

 7. Číňané pokračují ve své salámové taktice. Vyeskalovali návštěvu Pelosiové na Tchajwanu, pak kousek couvnou, ale zase o krok postoupili a USA o krok ustoupily. USA pomalu ustupují ze slávy a ten fakt se už ani nedá zastřít. Podobají se umírajícímu pakoňovi, který je obklopen smečkou šakalů, ale pořád má ještě trochu sil, aby šakaly udržel v uctivé vzdálenosti. Prostě klasický příklad velmoci ustupující ze slávy (USA, EU) a nové nastupující velmoci ve fázi dynamického růstu (Čína).

  1. Jenže mohou si za to sami úpadkem vlastní kultury, hodnotového systému, který je dostal na vrchol.
   Čtěte Bibli, tam to všechno je. Thriller. Jen s odlišnou esoterikou než například v Tolkienovi.
   I dějiny například Přemyslovců jsou zajímavé. Válka Růží. Války mezináboženské a mezikonfesní…Až do současnosti. A v budoucnosti. Protože vždy a všude je to stejné. Jen občas člověk má štěstí, že životem se trefí do vhodné doby a místa.

  1. Když se dočtu, že je někdo performer, tak si vzpomenu na dvě individua, z nichž první si přitloukal pinďoura do silnice, druhý vyléval svoje sperma do kropenek v kostelích. No, a můj zájem ihned zmizí.

 8. Jestli potrebujete pochvalu, chvalte se sam, nikdo to za vas totiz neudela.

  Jste asi jediny, koho napadlo, ze byste byl placen za clanek. Asi to taky o necem hovori.

  A duveryhodnost je uplne jina kategorie. Kraviny se pisi i zadarmo. Internet je plny blbosti psanych zadarmo.

  1. Deja vu.
   Tak opět zakazuji Nohavicu. Můj poskytovatel netu Nordic telecom, mně chrání a raději mi zobrazí ukrajinskou vlajku s nápisem „stojíme za Ukrajinou“.
   Je v tom článku nějaká lež o Ukrajině, která by mě zmátla?

   1. tak jsem si to našel na Olomouckenovinky.cz a v té písničce není o Ukrajině ani slovo. Tak nevím, proč mě před tím můj provider chrání?

    1. To nevadí, Jarek má hříchů v zásobě dost … potřepal si packou s Putinem, nevrátil Puškinovu cenu … mám pokračovat? Už jmenované hříchy stačí na mediální waporizaci, tak nebazírujte na detailech.

     1. No, hlavne mne desi, jak se ta temata pomalu vraci.

      Dvacet devět roků chodím po světě
      A ten svět furt a furt se stejně točí
      Já budu klidně smát se budu veselý
      Jenom mi vydloubněte oči
      Neviděl bych vypasené páprdy
      Tisíce let a stále titíž
      Když něco prohnilého v státě zasmrdí
      říkají Ty snad něco cítíš
      Říkají mi
      Dobráci v Rudém právu
      Není tak zle
      Jen chlapče zvedni hlavu
      Dejte mi do ruky mávátko
      A řekněte jak volat sláva
      Já už si najdu ten správný směr
      A budu mávat mávat mávat
      Můj soused odvedle je farář v kostele
      Moc príma kluk jenže často hledí k nebi
      Já jaksi v nebi nemám žádné přátele
      A Bůh ten pro mě nikdy nebyl
      Čtu jenom básně těch kteří už zemřeli
      A ten svět furt a furt se stejně točí
      Já budu klidně smát se budu veselý
      Jenom mi vydloubněte oči
      Říkají mi
      Dobráci u koryta
      Není tak zle
      Jen doba je složitá
      Dejte mi do ruky mávátko
      A řekněte jak volat sláva
      Já už si najdu ten správný směr
      A budu mávat mávat mávat
      Okresní inspektor má vilu dům a byt
      Takové nic a jak si krásně žije
      Já musel sedm roků bez koupelny žít
      Proto ať žije anarchie
      Když tátu vyhodili máma brečela
      že nedokázal převléct vlastní kabát
      A to mám někde na dně duše docela
      Třeste se trůny knížat a hrabat
      Říkají mi
      Dobráci za koryty
      Není tak zle
      Ovšem musíte pochopiti
      Já zpívám
      Dejte mi do ruky mávátko
      A řekněte jak volat sláva
      Já už si najdu ten správný směr
      A budu mávat mávat mávat
      Mávat mávat mávat
      Mávat

 9. Obvykle sdilim Vidakuv optimismus, ale tentokrat zdaleka ne. Taiwan vubec neni odstranen z planu a USA dobre vedi, co je ve hre.
  K Tajwanu miri jedna z tech obrovskych skupin, ktere doprovazi letadlove lode.
  Vubec nic nekonci, spis se mi zda, ze to naopak prave zacina.
  Zatim nemrknul nikdo, ted se zvysuji sazky. Kdo vi, co tam prisouvaji pod hladinou.

  A nejde zdaleko jenom o Taiwan. Blizko sedi Kim a diva se. Indie nakupuje ruskou ropu navzdory.
  Se zatajenym dechem sedi Japonci a Jizni Korera, Filipinci…
  To jsou vsechno americti spojenci az za hrob. Leta USA plati obrovske penize a uvaluji ruzne sankce na pozadani. Taky nakupy americkych dluhopisu asijskymi spojenci prispivaji k tomu americkemu snu, jak o nem Americani radi mluvi.
  Potom obcas provokuji Cinu, taky na pozadani.
  To vsechno vymenou za SLIB, ze Americane budou sve asijske spojene branit, kdyby se neco stalo.
  Zaroven taky Americanum poskytuji sve uzemi a pristavy pro vojenske ucely, a USA diky tomu muzou kontolovat svetove oceany. „Pravo volne plavby“ tomu rikaji. A pak zabavuji iranske, ruske a venezuelske lode, kde si vzpomenou.
  Proste je toho hrozne moc, co USA v Asii od svych spojencu dostavaji, vymenou za slib…

  Muj odhad je, ze Pelosiova se tam nakonec nejak dostane, protoze pokud ne, tak to tady znamena obrovsky obrat kurzu. Zadny kaminek, ani lavina. Na povrchu ne, ale mistni papalasi by museli zareagovat. Na rozdil od ukrajinskych papalasu mi zatim jeste prijde, ze maji zajem se starat o vlastni lidi.
  Tim by skoncilo provokovani Ciny a otevrene nepratelske akce. Tim by skoncila era nadvlady USA v Asii.

  S Cinany jsem zatim nemluvil, jsem tu v kontaktu s par Tajwanci, ale mam strach se jich zeptat. Taky pokud u toho nebude par piv, tak mi mozna odrecituji mainsteam, protoze se to ocekava.

  Na druhou stranu Cina dobre vi, jak se tam Anglicani vetreli pod zaminkou obchodu, podepsali smlouvy na obchodni stanice, ktere okamzite porusili a tajne tam zacali lifrovat zbrane a vojaky. Indie jako pres kopirak.
  Kdyz toho tam uz meli dost, tak proste prisli, bez uzardeni oznamili svoji existujici vojenskou prevahu na pevnine, nad porusenim smluv se usklibli, ze to by prece dodrzoval jenom idiot, a vitez bere vse.
  Takze budto se vzdate, odzbrojite a podepisete velmi nevyhodne smlouvy, nebo to tady vsechno zmasakrujeme, pocinaje detmi a vnuky vladnouci tridy.
  Pred lety jsem videl dokument s rozhovorem s pravnukem Indickeho radzi, se kretym takhle vyjebali. Do smrti byl v palaci v domacim vezeni, a Anglicani vesele pludrovali. Podle Britaniky vlastne staveli zeleznice a ucili barbary civilizovanou rec 🙂
  Presne podle vzoru dva prsticky strcime, a pak uz jenom par set let budete otroky. Desiky milionu mrtvych v Anglii vzbuzovaly jenom posmech. Doslova.
  Tohle vsechno Cinani vedi.

  Ukrajina je proti tomuhle vlazny cajicek.

   1. Můj tip je, že se tam oficiálně nedostane. Buďto ji udělají plastiky, vybaví jiným pasem a posadí do normální linky a … a po příjezdu zopakují vše v opačném gardu nebo se tam dostane jiným neoficiálním způsobem.
    A teď si vemte – jeden z nejvyšších představitelů největší světové mocnosti musí na návštěvu nepozorovaně kanálem, bo si tu návštěvu nějaký čičmunda (z jejich pohledu) nepřeje. Smát se bude celý svět.
    Jediná šance je buď oficiální návštěva nebo důvod proč nemůže – třeba chytne Covid nebo ji klepne. A ofiko návštěvu Číňané nedovolí, bo by byli na tom obdobně … a ztráta tváře je pro Asiaty snad největší potupa.
    Karty jsou rozdány, sázky vsazeny …. vyčkejme.

 10. “Mrknutí” může být i broušení tetřeva hlušce na tokaništi, když láká slepice k páření. To se pak k němu dokáže přiblížit i myslivec.

 11. OT: HIMARS na Ukrajině – novinky
  1. HIMARS střílejí pouze v noci, přes den jsou ukryté.
  2. V noci z neděle na pondělí HIMARSy zaútočily na 3 falešné cíle. Ruské rozvědce se nějakým způsobem podařilo oklamat satelitní průzkum.
  3. Včera ráno MO RF oznámilo, že v Charkově zničily 2 jednotky HIMARS. Na základě videa z útoku (předpokládejme, že je pravé a jeho cílem mělo být potvrzení výsledku ostřelování) usuzuji, že šlo o naváděnou střelu.
  https://t.me/sheyhtamir1974/23656
  4. Požadavek na projekt Antonovského mostu byl, aby konstrukce vydržela jaderný útok. Proto údery HIMERSem nezničily nosnou konstrukci. Nyní se opravuje silnice a dopravu pro civily zajišťují 2 pontonové mosty a trajekty. Oficiálně vojenská doprava jede přes hráz přehrady v Nové Kachovce, neoficiálně něco málo přes pontonové mosty pro civily. Na základě hustoty provozu místní tvrdí, že někde musí mít Rusové postaveny další pontonové mosty jen pro vojenskou techniku.
  PS. Jaké asi byly požadavky u projektu Krymského mostu?

  1. Je třeba si položit otázku, kdo vlastně vybírá cíle. Jsou vybírány pomocí satelitů a pokud je mi známo, těmito satelity Ukrajina nedisponuje.
   Z toho vyplývá jednoznačný závěr, že cíle vybírá USA …

   1. Rusové o tom nepochybují, nejen cíle pro HIMARSy určuje USA.
    Z analýzy práce jednotlivých prostředků ukrajinské PVO vyplynulo, že cíle samy nevyhledávají, ale jejich souřadnice jsou jim předávány a provádějí pouze finální zaměření.
    Cíle na území RF či v hlubokém týlu LDNR jsou ostřelovány pouze tehdy, když je nad cílem jasná obloha, mraky znamenají klid.

   2. Re: DD

    Ano, soudruzi Ukři jsou v roli kanonýra Jabůrka.

    U kanónu stal,
    a pořád ládo ládo ládo,
    u kanónu stál
    a pořád ládoval.

    Vyšla rána z děla prudce,
    utrhla mu obě ruce.
    U kanónu stál
    a pořád ládo ládo ládo…

   3. Nejen výběr cílů, ale i samotná střelba je prováděna neukrajinskou obsluhou. Ale oni se postupně učí.

  2. Re: Králík62

   Já furt tvrdím, že jste hnusnej hlodavec, kterej má za bojový úkol ZBOURAT naši Eurokrálíkárnu.
   Co vy jste za člověka…, tedy vlastně za králíka… – pardon – za Králíka…

   K těm cílům, které trefují Hajmrsy – pokud vzpomeneme humanitární bombardírovku Srbije, za tři měsíce trefili soudruzi třináct tanků a následně to pak dokonce i přiznali.
   Nepochybuju, že se Ivan poučil od Srbů, tak blbej zas nééjni…
   Ano, sledovat ze satelitů, co se děje potmě nebo pod clonou mraků, je poněkud složitější. Bude zajímavé sledovat, jestli bude zbytek léta nad bojištěm zcela bezmračný, jak tomu bylo v Jugošce…

 12. Nerad zapleveluji diskusi, ale jeví se mi, že pokud dodají Američané na Ukrajinu rakety dlouhého doletu (300 km), pak Rusové nemrknou.
  Použijí taktické jaderné zbraně.

  1. Re: Godot

   Uklidním vás.
   Jaderné zbraně taktické jsou reliktem minulosti. Dnes máme onačejší hračky. Zejména co se týká výrobní ceny při srovnatelném efektu.
   A navíc odpadá ta protivná radiace…

   1. Které hračky máte na mysli? Nejsilnější nejaderná bomba FOAB má údajně cca 44 tun tritolového ekvivalentu, což je cca 20-40x méně než nejslabší jaderné.

    1. Re: fn

     Mám na mysli termobarické srandičky. Jejich účinek na živou sílu je docela šílený.

     Jukněte na věžáky v bojových pásmech na UA. Mám na mysli ty černé fleky v horních patrech. Vypadá to, že panelák hořel, ale střecha je v pořádku.

  2. Co udělá Putin je dobrá otázka.

   Potřebovali bychom vědět, co je jeho cílem. Abychom se mohli pokusit odhadnout co udělá.

   Co je cílem USA je více jasné. Prodloužení konfliktu, oslabení Ruska. Co le cílem dodání zbraní s doletem 300 km? Eskalace konfliktu. USA se pokusí šťouchnout medvěda do oka. Ovšem klacek bude mít v ruce Zelenský. O tom, kdo vybírá cíle ale není pochyb.

   To všechno Putin ví. A jsme zpět u otázky co udělá. Udělá to, co USA chtějí? Nejspíš ne. Nejspíš udělá něco nečekaného a nebo čekaného, ale nečekaným způsobem. 🙂

   Vidím v zásadě 2 možnosti:¨
   1) Neudělá nic. Při provokačních napadáních (ostřelování, drony) pohraničních oblastí taky nic neudělali. Škody jsou malé a nesmyslné zabíjení ruských civilistů jen posílí protiukrajinské nálady / podporu policejní akce.
   2) Nebo situaci eskaluje tak, že to všechny překvapí. Jako reálnější bych viděl a) masivní napadení logistických tras na západní Ukrajině, nebo b) napadení logistického uzlu v zemi NATO. Pár raket na některé polské letiště, nebo z ponorky ze Severního moře na Rammstein. Taktické JZ jsou, myslím, nepravděpodobnou možností.
   – Osobně si myslím, že eskalovat se nebude. Putin nás nechá pomalu se uškvařit ve vleklém konfliktu. A za rohem už vykukuje generál zima.
   – Určitě ale bude cílem vojenská infrastruktura.

   PS: Asi bude také záležet na tom, na co budou Ukrajinci střílet. Jedna věc je vojenský sklad někde ve stepi, druhá pak Sevastopoll, nebo Kerčský most.

   1. Vy to to koukate moc jednoduse, jedna bomba, zpatky vetsi a silnejsi, USA vubec nezalezi kdo na ukrajine umre i jejich instruktori jsou odepsani a pocitani za mrtve jakmile prekroci hranici (zajimave je schvaleni polaku stejnymi pravy jako ukrajinci)

    Co kdyz se treba neco stane ve dvou velkych rafineriich v USA ?
    Nebo uzlovych bodech pro plyn?
    Neopravitelnost NS1, takze 5-10 % plynu ?
    Zlata burza v moskve, ke ktere se pripoji cely BRISC ?

   2. Říkám si, že by to Putinovi minimálně usnadnilo regulérní mobilizaci – což by se mu i celkemz vojenského hlediska hodilo, přidat trochu živé síly. (I kdyby měl brance poslat do střední Asie a tamní jednotky přesunout na Ukrajinu.)

   3. “ a) masivní napadení logistických tras na západní Ukrajině, nebo
    b) napadení logistického uzlu v zemi NATO. Pár raket na některé polské letiště, nebo z ponorky ze Severního moře na Rammstein.“

    to si myslim, ze moc nedava smysl.
    logisticke trasy opravi, jak rychle to pujde a provizorne zvoli nejkou objizdku. Bombardovani Ruska za to urcite stoji.
    Rakety na polske letiste udelaji par der, to zakryjou buldozerem za dopoledne, hangary jsou bytelne, to uz vime ze Syrie. Skoda nic moc.
    Rammstein?
    Ani poradne nevim, co tam maji za techniku, jenom hodne vojaku. Mena Rammstein svoji protovzdusnou obranu? I kdyz na druhou stanu, k cemu, uprostred Nemecka.
    Nevim jestli na To Rusove maji techniku, ale ja bych sundal vsechny americke satelity nad Ruskem + blizke okoli. Pak bych taky sundal ty 24/7 spionazni letouny, na severu ze Svedska, na jihu startuji z Bulharska a Rumunska.
    K tomu by se jim urcite hodila ta potopena lod.
    Jestli u toho rozbombarduji nejake to letiste nebo pristav je jedno.
    Ze je to vyhlaseni vakly?
    Ta uz prece davno bezi.

    1. To je všechno moc komplikovaný.
     Jednodušší bude, když RF dodá Íránu nějaký opravdu dobrý protilodní rakety a ten je demonstrativně rozmístí třeba v Hormuzském průlivu.
     Nikdo nemusí vystřelit, jen hodně vystřelí cena ropy.
     Rusům to vadit nebude, Íránu taky ne, Saúdi budou vrnět blahem.
     Jedinej komu to bude vadit, budou USA a EU.

 13. Z Tchaiwanu se ozývá, že Peloisová přistane 2.8. a přespí … z Číny se ozývá, jestli jí stojí za to zemřít … Uvidíme.
  Každopádně USA jsou na sestupné spirále a požádat dnes o US pas nebo tam odjet na školení je stejně prozíravé, jako v 10/89 podat přihlášku do KSČ.
  A mimochodem, já si myslím, že účel těchto diskuzí není se shodnout na první dobrou, ale diskutovat, sesbírat názory, zhodnotit a postoupit do „druhého kola“ s názory přizpůsobenými výsledkům diskuze … a pak znova a znova. Celospolečenská debata prostě netrvá od 14:00 do 22:00 a je dohodnuto 🙂

  1. S tou délkou debaty souhlasím. Prostě dobrat se k něčemu, to trvá. Ještě bych přidal, že do diskuse vstupují také faktory typu důkaz. Před volbami vypadala naše politická debata o tom, komu to hodit úplně jinak než po volbách, kdy jsme už věděli, jak to dopadlo.
   Problém je v tom, že v dnešní době už toho času nazbyt moc není a je celkem pravděpodobné, že se s diskusí dostaneme tak akorát někam do půlky a kolem nás se všechno už stane.

   1. Vidláku, já taky nesouhlasím s tím, že když 1 zedník může postavit dům za 100 dní, tak proč nemůže postavit 100 zedníků ten samý dům za jeden den … zkrátka tak to je. To ale neznamená, že souběžně s diskuzí nemohou probíhat dohovory ve vedení – i tam potřebujete čas nedohodnete se na první dobrou. Jak dlouho trvalo Putinovi sestavit BRICS?
    A kdo jiný, než Vy, by měl vědět která cesta kam vede – přesněji kam vede pohodlná, příjemná, kratší a lákavější …

 14. OT – ještě k Rajchlovi, napadá mě k tomu: Ne slova, ale činy!
  Pěkných slov, se kterými bych mohla souhlasit, jsem za posledních třicet let slyšela spoustu. Ale po volbách… nic.
  Takže souhlasím se Schumacherem, že je nutné NEVOLIT NIKOHO z pětikolky a bohužel ani novou partaj, o které nevíme, zda své sliby bude plnit.
  Kdo chce přece jen v komunálkách volit svého starostu, co je sice ve Stanu, KDU, ODS, ale…, tak by se měl kouknout na nový plakát, který má pětikolka ke komunálním volbám:
  https://i.postimg.cc/Z5m9QVsM/NEF95259b-spolu.jpg
  Blééé!

  1. Ano, to začíná připomínat nacistické propagandistické plakáty. Už chybí jen krvavý pařát z východu.

   1. Dokonce i antibabiš Ondřej Neff, který dnes na Psu přiznává, že volil SPOLU, je tím plakátem zděšen.
    Že by na stará kolena prozřel?

    1. Vaše poznámka mne donutila po dlouhé době si Neffa přečíst. Zdá se, že i on má svou červenou čáru.
     Mne by spíš zajímalo, které nerozhodnuté voliče má plakát přesvědčit dle PR společnosti a dle vedení koalice, která ten plakát schválila? Mám to brát tak, že peníze začali někomu smrdět a vedení pětikolky nezbývá než si PR zadávat u šmíry?

     1. Čtu Neffa pravidelně od jeho začátku, tedy přesněji – jeho úvodníky opravdu zběžně, spíš jestli se tam nevyskytne někdo znalý, ale NP se dost dávno sune kamsi do … tedy do mejnstrímu; tedy jestli má nějaké červené čáry, tak jsou fakt za mým obzorem a rozumných postřehů je čím dál tím méně. Nakonec je signifikantní, že ho občas zvou do bedny jako experta (asi na fšechno) on vždycky vytvoří na čele ty moudré záhyby a už to frčí tak, jak si většinou bedna přeje; taky to je vidět na účastnících diskuzí.

   2. Ano, včetně nápisu „Zachvátí-li Tě, zahyneš“. Ten měl táta-pamětník moc rád a často jej používal, třeba v hospodě.

  2. to se museli zblaznit…
   podle me si najali nejakou americkou agenturu, ktera si diky seznamu/novinkam/aktualne/ct myli, ze tohle je to jedine a spravne, jak to Cesi vidi.
   I kdybych byl jejich volic, tohle by me spolehlie odrazovalo.
   Jsem zvedav, jak z toho budou couvat.

  1. Neviděli jsme začátek konfliktu s těmi cikánkami. Ty v tom hrály podstatnou roli. Bělouš se na ně nenávistně otáčí. A to kungfu černoušek odkoukal od Asiatů.

  2. jen tak potichu, na Lampeduse mají zase plno. Samý inženýr nebo doktor. I současné úlovky celníků a PčR ukazují že zase vrchlolí migrační vlna, jen holt už to nějak příliš nikoho nevzrušuje.

 15. Nejsem tak internetově zběhlý, jako třeba Občan, a tak to nemůžu najít. Nicméně mě včera zaujala informace, že Kosovo ustoupilo na základě doporučení (rozuměj – rozkazu) Spojených států. Na některém z oficiálních českých webů, už právě nevím na kterém.
  Teď v noci už se všude dočítám, že Kosovo věc odložilo o měsíc na základě dohody s „partnery“, o USA ani ťuk, a co tomu říkají Rusové.
  Stejně jako vy, Vidláku, jsem si z toho vyvodil, že Amíci teď už rozhodně nemají dost sil/odhodlání/možností na nějaké bombardování Srbska, a že se situace prostě mění.

  Zajímavé je i to, že na oficálních webech (hlavně ČT a ČRo) si prostě Srbové zadupali a vyhrožovali (parafrázuji, ale přesně tak to vyznělo). Ovšem ve zprávách tuším PRIMY (nebo NOVY?) reportér přímo z místa tvrdil, že projev/reakce srbského prezidenta Vučiče byl mimořádně mírný a smířlivý.
  Žádná novinka, jen mě to utvrzuje v přesvědčení, že naše „veřejnoprávní média“ jsou žumpou první kategorie, řízená zpoza našich hranic a že činím dobře, když se jim vyhýbám v zájmu uchování duševního zdraví.
  Howgh!

  1. Pohled Ruska shrnul JP zde https://rutube.ru/video/b0d82da40efd303b8b7f37f3f08ad415/
   Krátká anotace pro Rusky nemluvící:
   Rychlé vyhrocení napětí mezi Srbskem a Kosovem je pouze PR akce USA, aby alespoň v evropském mediálním prostoru něčím přikryla průšvih s cestou Pelosi. Americká zahraniční politika udělala obrovskou chybu, cestu na Tchajwan bylo třeba předjednat, diplomatickou cestou si ověřit reakci Číny, a ne naopak, začít přetlačovanou s Čínou na otevřené mezinárodní scéně. Ukazuje se, že americká diplomacie stále jedná z pozice jediného hegemona a tady narazila. Čína přetlačovanou vyhrála a poslala USA do prčic, jasně, jednoznačně, bez tanečků, všem na očích.
   Dodatek ode mne: Rusko Srbsko podpořilo, včera se objevilo pár fotek z srbsko-kosovských pohraničního/pohraničních ?? přechodů, na kterých jsou vojáci v ochranné helmě s typickým Z .

   1. To ruské Z se opravdu začíná stávat symbolem. Asi se hodně nasmějeme, až tím bude pokreslená celá Praha, soudruzi líbodémo to budou mít na tričkách a všichni budou svorně mávat a říkat, že Rusko vždycky milovali.

     1. A 21. srpna budou průvody pravdolásky s transparenty „S Ruskem na věčné časy!“ V Praze na to dostanou dotaci od Magistrátu.

    1. Počkejte, jak stoupne prodej ruských papach na Karlově mostu! A pak, že je ekonomika v krizi. Mnozí vytáhnou i staré praporky s vlajkou SSSR a budou mávat a mávat jak hajlující obyvatelé Prahy na Václavském náměstí při vítání nacistů.

     1. Hlavne ,ze si dobre ,prorocky a sporadane za-vestite vo Karlovym moste a co zase cesi udelaji….Zdrava psychohygiena , se opravdu nesmi zanedbavat…
      Se urcite ulevi ….Ty jiny snesou lecos , kdo by se vo ne to staral..

     2. Gerde,
      mám vážné obavy, že ani přechod naší dosavadní vyspělé montoprůmyslové a gendervzdělanostní ekonomiky na globálního prodejce papach a vlaječek SSSR nás nezachrání.
      Museli bychom si je totiž nechat vyrobit v Číně!
      —–
      Mimochodem – jestli máte doma šlapací šicí stroj, měl bych pro vás na zimu podnikatelský záměr:
      Přešívání vlajek na zimní podvlékačky . Materiálu je všude dost, je trochu řidší, bude třeba ho dát dvojitě.

      1. To je vidět, že jako asfaltový holub nenosíte spodní prádlo.
       Ty vlajky jsou obvykle z nejlevnějšího silonu a pro výrobu spodků jakéhokoli střihu zcela nevhodné.

       Ale daly by se z toho šít silonové oteplovací návleky přes svetry a tepláky (dříve tzv. „šusťákovky“), čepice, fusekle a rukavice. Na spaní by to bylo super, bo člověk by si tolik nezaneřádil pelech špinavým oděvem.

       P.S.: Jsme fakt rád, že je Vám lépe. A doufám, že to bude už jen lepší a lepší.
       P.P.S.: Vozobáváte ty jabka? Pomohlo to?

   2. Při odpovědi na otázku, zda Bělehrad může požádat Moskvu o přímou vojenskou pomoc, ruský velvyslanec tuto možnost nevyloučil. „Nevylučujeme žádný scénář, zvláště pokud zasadíme to, co se děje v Srbsku, v Kosovu a na Balkáně do obecného geopolitického kontextu velkých globálních změn,“ řekl v úterý během přímého přenosu Solovjov TV.
    https://tass.com/politics/1487823

    1. Jak by se ruská pomoc do Srbska dostala? Pokud nepočítáme Bosnu a Hercegovinu, je kompletně obklopené členskými státy NATO

  2. Obcan je zbehlej to jo , zdalky asi muzeme videt ,jen jak hodne bude cinan kricet a cim vic ,tim min toho udela..Ale spoleh na to neni a na co dneska asi je.
   Vod drivejska dost zdivocel. Neni s nim k vydrzeni a jenom Car medvedu s nim vyjde, jako s kazdym..Pelosi zarizuje, naproti tomu ,aby nevysli s nikym.
   Aspon se nepretvarujou..
   Cesta do Singapuru proc tam , to je snad stred sveta vsech podvodu,smelin, zlodejny , doupe kazdyho oligarcha ,je tam kazdej jako doma , nic se nerika a vlada to vsecko pozehna.
   Za prislusnej vejvar ..Financni a slavnej zazrak. Pro hejna pseudoekonomu.
   Kolik tam Olicarodejnice ma nakradeno v truhle, nikdo nespocita..
   Ta se ma moc hystericky rada, nez aby strkala vopravdu prsty, do nejaky horky kase… …

 16. Američani to zkusí s Taiwanem možná znovu tento týden. Takto vznikla 1. světová válka, že velké silné státy si zvykly hrát spolu hru „na kuře“, kdo uhne první. Psal o tom i Kissinger v Umění diplomacie, když vysvětloval svůj pohled na mezinárodní vztahy konce 19. a začátku 20. století. V období asi 30 let vždycky někdo couvnul nebo spor urovnal mezinárodní kongres až po Sarajevu už nikdo neuhnul a politici najednou byli „překvapeni“, že s techologickým pokrokem generálové vylepšili mobilizační plány, že byly rychlejší než čas potřebný pro svolání kongresu. Na mobilizaci bylo nutné reagovat mobilizací, přeprava vojáků vlaky už nedávala čas k vyjednávání a žádný stálý orgán umožňující rychlé setkání zástupců všech mocností jako Rada bezpečnosti neexistoval. Dnes čas začínají postupně zkracovat nově zaváděné hypersonické rakety. Reakční doba se zkracuje a nebude několik minut pro ověření poplachu, ale bude nutné reagovat, odhaduju do 2 minut. Před rokem 1914 z mnoha různých krizí sice hřmělo, ale nakonec nepršelo a blesk nic netrefil. Lidi si zvykli, že to vždycky nějak dopadne. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne…Nejodpudivější je v českém mediálním prostředí včetně diskuzí vítězoslavný ryk probruselských liberálů, kteří každou zdrženlivost nějakého nezápadního státu označí za slabost a motivaci k dalšímu testování červených linií. Pokud Čína ustoupí, budou se jí ještě vysmívat, že je papírový tygr. Pro ně je to hra, nevěří v riziko jaderných zbraní. Myšlenkově uvízlí někdy v 80. letech, kdy USA byly silnější a Čína slabší.

  1. Zdá se, že na straně Velké Británie se alespoň někdo začal probírat.
   V projevu na oslavě Dne vojenských námořních sil VVP sdělil, že začnou loďstvo vybavovat Zirkony. V britském tisku se to objevilo jako výhružka ze strany RF, protože někdo spočítal, že Zirkon doletí z Ruska do Londýna za 5 minut.

   1. „Podařilo se dosáhnout unikátní struktury genomu viru variola, který lze maskovat jako známý SARS-CoV-2 (tedy náš „oblíbený“ covid).
    Výsledná modifikace viru variola je schopna infikovat lidské plíce a zanechávat v nich hluboké jizvy. Úmrtnost je 80 – 85% (pro srovnání úmrtnost na ebolu je „pouze“ 35–40 %). ..“

    Hnus!

   2. Anonymní, neozdrojované, neověřitelné 🙁
    Ti, kdo píší na tak vážná témata, by se měli alespoň snažit o věrohodnost. Protože takhle, i kdyby to stokrát byla pravda, to působí krajně nevěrohodně.

  1. Mrknutí netřeba, ono se kamínku drolí víc.
   Lavrova cesta po afrických státech:
   – Egypt vypověděl smlouvu o dodávkách ukrajinského obilí. Vzhledem k dalším informacím, které se objevily, sice šlo o obilí vyrostlé a sklizené na Ukrajině, ale se kterým obchodovaly americké firmy. Egypt smlouvy vypověděl poté, co má doma v sýpkách zásobu na 7 měsíců a smlouvou s Ruskem pokrytou spotřebu na pár let dopředu.
   – Lavrov těmto státům, kde je významná těžba zlata, navrhl účast na nové burze zlata, která po vzoru OPECu a OPEC+, bude sdružovat státy, kde se zlato dobývá, aby oni měli vliv na trh. Prostě paralelní trh k londýnské burze, a ten nový trh by pokrýval více jak 50% nově dobytého zlata
   https://www.pokec24.cz/politika/rusko-zasadilo-zapadu-zlatou-ranu-knokaut-a-ani-jsme-si-toho-nevsimli/
   – v Taškentu se minulý týden sešli představitelé volného obchodního sdružení pokrývajícího asijsko-evropský trh, projednávali nejen nové způsoby placení(odchod od dolaru a SWIFTu), ale hlavně nastavení nových logistických cest. Rozdali si úkoly a za dva týdny se mají sejít znovu v Samarkandu.

   1. S tou burzou zlata to je stejný úder, jako platby surovin za Ruble. Celý princip je v tom, že cenu budou určovat nikoliv spekulanti na burze, ale reální výrobci/těžaři zlata.
    Obecně platilo, že pokud byl drahý dolar, bylo levné zlato a naopak. Nikdo se nepozastavoval nad tím, kdo vlastně a na základě čeho určoval hodnotu těchto prvních prvků, podle cen kterých se pak odvíjely ceny všeho ostatního.
    Málokdo si uvědomuje, že tohle byla (a stále je) jedna obrovská manipulace … a do toho Putin opět s elegancí sobě vlastní hodil vidle :-).

    1. Když sleduji jednotlivé jevy, tak si uvědomuji, jak je celý přechod k multipolárnímu světu připravený, jednotlivé kroky načasované, přidělené role každé figurce na šachovnici. Moje přesvědčení, že protahování války/SVO na Ukrajině je ze strany RF úmyslné, aby se Západ měl čím zaměstnat – dodávky zbraní, ropy, plynu, sankce – na víc se nedokáží soustředit.
     Když sleduji cvrkot na asijské ekonomické scéně, tak mi to připadá, že většina asijských hráčů už se rozhodla, že si vystačí se svým kruhem hochů, co spolu mluví, a zájmy Evropy, USA a Austrálie už na jejich rozhodování nemají vliv. S arabským světem si RF dohodla prohození ropných a plynových zákazníků, podmínkou nejspíš bylo vyhnání cen do nadoblačných výšin a jak vidíme, pro oba účastníky to byla win-win hra.

     1. Jo, myslím si to taktéž. Putin mnoho let všechny objížděl a rokoval a teď asi vidíme finále. Když to začalo, tak jsme v diskuzi s P. Hamplem dal předpověď, že Evropa bude ekonomickou zónou RF, Asie bude čínský dvorek, max se podělí s Indií a hlavně USA budou vytlačeny na kontinent Severní Ameriky. Jižní Amerika bude asi dvorek Brazílie.Dolar nepřestane existovat, ale obchodovat se s ním bude výhradně jen ve výměně s USA.
      Tohle řešení v podstatě umožní, aby si Čína doslova koupila USA a tak alespoň nějak zhodnotila své rezervy v USD. Každopádně USA jsou v p*deli, už tahají za kratší konec špagátu. Otázkou jen je, zda se nerozhodnou zničit celý svět.

    2. Nejde jenom o urcovani ceny, jde i o prodej.
     Taky kdyz pred casem burza v Londyne zkazala obchodovat s ruskym zlatem, tak „ekonomove“ (Kovanda a spol) jasali, ze ruske zlato je neprodejne, mozna tak nekde v Asii s velkou slevou.
     Dopadli stejne jako s tim zakazem ropy.

    3. Brzy se dozvíme, kolik papírového zlata (certifikát o uložení zlata) má reálný základ ve zlatu fyzickém. A taky jestli a kolik zlata je ve Fort Knoxu.

      1. Rusko zasadilo Západu „zlatou“ ránu. Knokaut. A ani jsme si toho nevšimli
       https://www.pokec24.cz/politika/rusko-zasadilo-zapadu-zlatou-ranu-knokaut-a-ani-jsme-si-toho-nevsimli/
       „…Rusko navrhuje vytvořit trh pro zlato a platinu, atd., který budou regulovat země, které VLASTNÍ NALEZIŠTĚ těchto kovů. To je ve skutečnosti světový převrat.
       A na základě tohoto trhu je plánováno silně prosazovat světový finanční systém mezinárodních vzájemných vypořádání v národních měnách, nahrazovat a vylučovat dolary i euro s librami.
       A nyní několik vysvětlujících čísel o světovém trhu těžby zlata:
       – Celková těžba zlata za rok ve světě = 3534 tun (rok 2019)
       – Podíl na produkci USA a dalších k Rusku nepřátelských zemí = 22 %
       – Podíl produkce zemí EAEU, BRICS a aspirujících na vstup (Turecko, Írán, Egypt, Argentina) = 35 %
       – Podíl produkce zemí Afriky = 22 %
       To znamená, země BRICS, EAEU a Afrika, pokud se sjednotí, budou ovládat 57 % světové produkce zlata. Plus Peru a Venezuela, které jsou zmíněny výše a to je již 57 + 5 = 62 %…“

   2. Ta egyptská výpověď má zajímavé okolostojíčnostě: https://babel.ua/en/news/82130-reuters-egypt-canceled-contracts-for-240-000-tons-of-ukrainian-wheat
    V jednom to budí takové divné otázky. Třeba, že z Ukrajiny už není moc co vyvézt, protože to už je dávno pryč via náklaďáky a vlaky. Nebo je co vyvézt, ale jsou obavy z kvality tovaru, protože plesnivé, ztuchlé, proteiny „obohacené“ a podobně „zhodnocené“ obilí si netroufne koupit nikdo; ani Somálsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *