18 září, 2024

Dvojité mrknutí

Krátký reklamní úvodník:

Včerejší debata pod reklamou na Rajchla měla pro mě jedno velké pozitivum. Sice jsme se jako obvykle na ničem neshodli, ale pokud vím, ani tady, ani na Kydech, ani na Fejsbůku, ani nikde jinde, mě nikdo neobvinil, že jsem o Rajchlovi psal ze zištných důvodů. Nikdo nepřišel s tím, že jsem od něj za svůj článek dostal peníze.

Myslíte, že bych se mohl občas pochválit, že jsem důvěryhodný?

A teď už dnešní text:

Uplynulý víkend byl geopoliticky velmi rušný. Předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová zahájila svojí cestu po jihovýchodní Asii, přičemž avizovala i návštěvu Tchajwanu. Kosovská vláda zase chtěla spustit svůj projekt přeregistrace aut a pasů srbského obyvatelstva žijícího (stále ještě) na severu Kosova, především v Mitrovici.

Velmi bedlivě jsem to sledoval, protože obojí mělo potenciál Třetí světové války a v obou případech to vypadalo, že by se to skutečně mohlo stát.

Čína spustila mohutné námořní, pevninské i letecké manévry s pořádnou kanonádou, přelety stíhaček i konvoji válečných lodí, vydala své tradiční poslední varování v Global Timesech (neříkejte, že jsme vás nevarovali), Sitting Ping varoval Bidena osobně v telefonátu, že kdo si hraje s ohněm, může se spálit a že by USA nemělo podceňovat odhodlání miliardy Číňanů bránit svojí svrchovanost.

Srbové zase začali přesouvat ke Kosovu svoji armádu, na hranicích srbských oblastí vyrostly barikády, údajně se i střílelo, srbský prezident vystoupil v televizi s projevem, jeho pobočník promluvil o nutnosti denacifikace Balkánu… zřejmě to celé mělo nějaké raněné a možná i mrtvé.

A pak… nic.

Letadlo s Pelosiovou si to namířilo do Singapuru a kosovská vláda odložila platnost svého nařízení o měsíc, údajně na americkou žádost. Dvě americká mrknutí v jedné neděli. další střípek do mozaiky dnešního politiky.

Nedělejme si iluze, přátelé. V posledních deseti – dvaceti letech se na této planetě nevyřešilo nic. Všechny horké oblasti horké zůstaly, všechny nenávisti se jen zvětšily. Pokud se někde podepsaly nějaké „věčné smlouvy o přátelství mezi národy“, tak u toho rozhodně nebyl náš Západ. My jsme to všude jen víc rozjebali. Pokud tu sedí nějaký Kartouzův elfík, který má za úkol vyvracet moje dezinformace, tak má teď příležitost. Rád si poslechnu, kde na světě jsme zajistili mír mezi znepřátelenými národy, které díky Západu našly kompromis, zapomněly na vzájemné křivdy a přijaly dohodu, nad kterou nemusí bdít žádné IFOR, SFOR, UPROFOR nebo jiné vojenské FOR. Kde na světě díky Západu skončila válka a začal skutečný mír bez mírotvorců?

Ono se také nějak nikde nepodařilo vytvořit žádný nový spojený multikulturní národ, víme? I když se o to velmoci snažily, nevznikl žádný Jugoslávec, nevznikl žádný Sovět, nevznikl ani žádný Čechoslovák a když se podíváte na snahy Skotska o samostatnost, tak zřejmě nikdy nevznikl ani žádný Velký Brit.

Zpět k Tchajwanu a Kosovu. I tady jsme totiž v situaci, kdy sice obě entity existují, ale nic se nevyřešilo. Tudíž to znamená, že každé mrknutí bude soupeřem využito. Amíci mrkli a během toho mrknutí jak Číňani, tak Srbové udělali krok dopředu. Využili situace. Možná to není velký krok, ale je to přece jen pohyb. Ale rozhodně ani v tomto případě nesměřuje k mírovému řešení. Jen se ukazuje, že Amíci už si svoje zájmy jaksi nedokáží vynutit. Ale samozřejmě by moc chtěli.

Jak přesně toho jejich soupeři v této chvíli využili, to zatím nevíme. V Kosovu se věc odložila prozatím o měsíc. V Číně se neodložila vůbec a neodloží se, dokud Pelosiová nebude zase sedět doma. Klidně se můžeme zítra probudit do průseru, proti kterému je Ukrajina jen plivnutí do moře. Podle mě si USA couvání nemohou dovolit, protože z couvání se brzy může stát útěk. Nejen jejich vojenské síly, ale i jejich dolaru a posledních zbytků prestiže. Zbytek už je jen faktor času. Čína nadále posiluje svoji kontrolu nad Žlutým mořem a jednoho dne prostě oznámí, že je to její moře a americké letadlové lodi tam nevpustí. Srbové nadále posilují svoje vazby s nepřáteli USA, modlí se za Putinův úspěch a doufají, že jednoho dne se karta otočí.

Každopádně jsme o víkendu byli svědky další americké taktické prohry. Svým způsobem je to logické. Naše mééédia stále operují s pojmem celého světa, který stojí neochvějně proti několika barbarům, ale ono je to spíš obráceně. Celý svět stojí proti několika státům Západu, který jim ale už dávno odevzdal průmysl i suroviny. Americké mrknutí je na jednu stranu potvrzením geopolitické reality, ale moc bych si na nějaké sametově klidné řešení nevsadil. Západ vždycky odcházel ze svých kolonií s válkou. To jen Sovětský svaz to rozpustil tak nějak bez krve. V případě USA bych s tím tedy moc nepočítal.

Ne, zatím se svět ještě nemění. Jen se maličko posunuly hranice. Kamínky se rozjely z kopce, lavinu zatím nestrhly. Ale za chvíli to přijde znovu. Krátkou chvilku. Už jen proto, že tu máme praporečníka protizápadního odboje. Putin si prostě troufnul. A od té doby 75% planety přemýšlí, jestli se k němu mají přidat, nebo raději ještě chvíli počkat. Každé takové mrknutí posiluje protizápadní odhodlání.

Ne, nelíbí se mi to. Byl bych raději, kdyby na tuto situaci vůbec nedošlo. Už dávno předem jsem měl pocit, že naše opevnění už není nejvyšší. Byla chyba dovolit nepříteli, aby si to přeměřil. Vlastně nás už čeká jen jediné – stále častější strategické rozhodování, která část Říše už není strategicky nezbytná pro obranu před Východem.

326 thoughts on “Dvojité mrknutí

  1. to jo, máte pravdu, akorát pokud jsem dobře rozuměla až od roku 2025 a k tomu chybí 3 roky. tedy nejmíň 2 zimy… -)

  2. Bez tlaku jsou plynovody,
    plynoměry nuly hlásí;
    kde jsou vany teplé vody?
    co zas vláda vymamlasí?

    Elektrika strašně zdráhla
    na odbyt jdou louče;
    celá praha mýt se prahla,
    smrdí dcera, vnouče.

    Vláda hlásí oblast mytí:
    myjte rozkrok, podpaží!
    Tam, kde lidé nemaj zbytí,
    zkříží nohy, připaží.

  3. No dobre, sprymari. Ale co kdyby nekdo poznamenal, ze marneni plynu na paleni mrtvol je proste kravina, co si jenom mimon typu „po nas potopa“ muze vymyslet. Tak poznamenavam. (A pak to vsici dychame!)

    A s tim dusikem je tu taky druha stranka. Vodni toky zamorene odplavenym dusikem. Mexicky zaliv je tretina (?) mrtva. Mluvi se o tom uz desitky let, a nic nez klabos z toho nikdy nebylo. Zemedelci v Iowe pry musi hnojit, a na Mississippi a zaliv kaslou.

    Vidlaku, co neco napsat pro zmenu o prilisnem hnojeni?

  4. Pořád slyšíme, že průliv je široký a dá se snadno bránit, ale Taiwan má i několi malých ostrovů těsně u pevniny. Matsu islands i další ostrůvky. Na rozdíl od 60. let, kdy se v TV o to dohadovali Nixon a Kennedy, by je dnes těžko někdo mohl ubránit.

  5. Proc to nebrat realisticky?
    Pelosi pristala , Cinan mrknul , USA vyhraly a zavedenim dalsich sankci zvysily sazku.

    1. Stridor: Možná jen nechtěli sestřelit a teď zvolí nějakou odpověď jinde a čas i místo si vyberou sami. Pacifik, Blízký východ, Ukrajina? Odpudivý bude ten rej nadšených liberálů nad tím vítězstvím, kteří si rizika nepřipouštějí, že válka může začít i omylem, když se někde motá víc amrdá blízko u sebe. Taky si nechtějí přiznat, že tlačit Čínu k Rusku není chytrý. USA měly respekt z aliance SSSR a Čína už v 50. letech, když byla Amerika na vrcholu sil. Proto se ji snažily rozdělit. Teď už poměr sil není tolik pro USA a paradoxně se ji snaží znovu vytvořit tlakem na oba státy naráz.

      1. “Podle posledních zpráv vyhrožují Číňani, že Pelosi Amíkům v pořádku a rychle vrátí…”

        1. Si myslím, a taky smne tak napadá, jestli ji tam nepustili záměrně s doufáním , žeproblém Pelosi za ně vyřeší. Kdo v í,

    2. Vyhrali takticky ted, je otazka, jestli se jim to vyplati strategicky.
      Cina podle toho zvoli strategii a asi se jim tim uvolnily ruce k tomu, co driv nechteli prekrocit sami. .
      Minimalne pujdou vic na ruku Rusum a proti dolaru. A mnoho dalsiho.

    3. Kdyz jedno mrknuti jaro nedela.
      Vo mrknuti ani neslo. To sou jen poudacky, aby rec nestala.
      Jestli napriklad je Tajwan /20 mil./,zavislej na dovozu co je potreba a lodickama vlastnenyma buhvi kym, dovoz se nemusi vzdycky dovezt..
      Lodicky se napr.muzou obcas porouchat .
      A co kdo s tim nadela..A nikdo ani nemrkne..
      Vo moznostech ,pocitam ,asi je jich vic, se mozna prave ted duma.

  6. BASF kvůli dodávkám plynu sníží výrobu čpavku, základní složky hnojiv; šéf koncernu predikuje problémy v zemědělství
    Největší světová chemická společnost, německá BASF, se chystá ještě více snížit výrobu čpavku – klíčové složky hnojiv – kvůli rostoucím cenám zemního plynu.

    Brudermueller uvedl, že v roce 2023 zemědělci zaplatí za hnojiva více a jejich dostupnost může být horší.

    „Hlavní využití čpavku je na hnojiva, a tedy potažmo pro produkci potravin. Pro letošní rok to nebude problém, protože všichni zemědělci už hnojiva nakoupili a použili je na svých polích. Sklizeň již probíhá,“ řekl. „Příští dostupnost bude horší, protože nebudou kapacity, a další je cena. Ceny hnojiv prudce rostou.“

    „A pak budou zemědělci nuceni šetřit a budou na svém poli používat jen minimum hnojiv. Může to také znamenat, že úroda bude menší. Pokud nastanou problémy s počasím, [vyústí to] v situaci, kdy bude nedostatek důležitých plodin.“
    Poznamenal také, že chudší země na konci potravinového řetězce budou čelit značným problémům.

    1. Bureš (ODS): Zásobníky jsou plynem naplněny už z osmdesáti procent
      2.8.2022 4:11 odp. | Tisková zpráva

      „Česká republika má zásobníky plynu naplněné už přes osmdesát procent. Jejich plnění v posledních týdnech probíhá velmi intenzivně a nejrychleji v celé Evropě. “
      ———————–
      Tak tomu bych věřil, že Němci plní SVÉ ZÁSOBNÍKY na našem území.
      A je docela možné, že české strategické zásoby plynových zapalovačů jsou naplněny z osmdesáti procent.
      (Alespoň se o ně budeme moci povinně podělit se zbytkem Evropy.)

  7. Krátká zpráva o stoupající akceschopnosti ozbrojených složek
    ——————————————————–
    Hlásím, že akceschopnost našich ozbrojených sborů rapidně stoupá, v rámci připravenosti přecházejí ozbrojené sbory na vyšší level a přijímají závažná rozhodnutí svých velitelů týkající se jejich připravenosti.

    Např. v jednom ozbrojeném sboru už neteče teplá voda ani na elitních útvarech, prý se mají příslušníci sprchovat pouze studenou vodou. Došlo to tak daleko, že po 24 hodinové službě se nemohou ani osprchovat. Ale elitní příslušníci to vyřešili po svém, sprchují se s rychlovarnými konvicemi s horkou vodou. Nebo se myjí v kýblích uklízeček…. jejich akceschopnost prudce stoupá….

    Také není možné nafasovat žádné kancelářské potřeby, nejsou prý na to už prostředky v rozpočtu. Příslušníci jsou zvědaví kdy dojdou papíry v kopírkách a tiskárnách. Až půjdete na podzim něco oznámit, vezměte si s sebou teplé oblečení a štos papírů. Když přinesete na služebnu teplou kávu, budete za hvězdu.

    1. A pokud přinesete vlastnoručně vyrobený řemdih či halapartnu, budete mít kam přijít i příště.
      I naše ozbrojené složky se potřebují něčím bránit!

    2. ….a tak je to spravne, tak to ma byt, poroste zocelenost!! Když sem byl kdysi vojin střelec, tepla voda byla 4x do roka.

    3. Mne by se zamlouvalo , kdyby Burbock,Scholtz a Hubeck , nazorne ukazali na verejnosti a verejnost patricne vzdelavali, jak se ted spravne mejt.
      A pritom , jak se nema mejt.
      Na to se nema zapominat. Priklady tahnou..,jsou nezbytny pro deticky , jinak nevi…
      Doufam ,ze by se to sirilo visualne a vsude . Nejakej general taky nesmi chybet.
      Vzdelavani chatry je matkou moudrosti.
      Kazdej chce videt,vedet..

  8. V souvislosti s kroky Číny mne napadají 2 přísloví.
    Moudřejší ustoupí
    A
    Kdo si počká ten se dočká.
    Zaujala mne zpráva o vytvoření odesskeho praporu.
    No a za měsíc budeme usínat do dne,který může být pro další vývoj situace u nás důležitý.

  9. Věřila jsem, že k té “ návštěvě” Tchaiwanu nedojde.
    Jasně, Pelosiová ukazuje svaly a ta vizita čínské provincie je určená především domácímu publiku.
    Je to nešťastné, také bychom neradi viděli státní návštěvu v odbojném Hodoníně. Pakliže by se chtéli Hodonínští trhnout od ČSR a vládnout si sami.
    Tak se mi zdá, že někdo nesnese, když je někde chvilka klidu.
    Amíci by udělali nejlíp, kdyby se také někdy věnovali sami sobě. Aby po vydařených volbách nemuseli na běsnící voličstvo povolat armádu .

    1. Kopiruju z AK 😀
      Z Twitteru:

      Pred desaťročiami sme si zatajeným dychom sledovali pristátie Američanov na Mesiaci. Dnes na Taiwane.

      1. Vavilov: Jak bude Peking reagovat na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu?
        https://t.me/selskyrozum/9674

        A na AK: Čínské ministerstvo zahraničí: „Kdo si zahrává s ohněm, bude jím zabit.“
        Čínská armáda bude od 4. do 7. srpna pořádat cvičení v šesti oblastech kolem ostrova Tchaj-wan.

  10. Telegram:
    Jediný, kdo měl z dnešní letecké show nad Tchajwanskou úžinou prospěch, byl Kreml.

    Na rozdíl od Číny, se Rusko nebálo pustit se do ostrého geopolitického a vojenského boje se Spojenými státy. Takto vnímá ukrajinskou válku celý svět.
    Z dlouhodobého hlediska Rusko zvítězí v jakémkoli vývoji tchajwanské zápletky.
    Pokud Čína opět ustoupí, což je více než pravděpodobné, získá Rusko status nesporného vůdce „alternativního“ světa, který je schopen a hlavně ochoten použít sílu tam, kde to považuje za zásadní a pro sebe důležité. Po třicet let si to mohly dovolit pouze Spojené státy.
    Kolem tohoto posíleného vedení bude Rusko vytvářet nové geopolitické konfigurace a rovnováhy sil v nejrůznějších regionech světa, od střední Evropy a Zakavkazska po západní a střední Afriku.
    Pokud Čína neustoupí a zahájí otevřenou politickou a hospodářskou konfrontaci s USA, zmírní se tlak na Rusko.
    „Himarsů není dost pro všechny.“

    1. Rusko si „bere zpět“ rubl, Čína si také může vzít zpět svou měnu, případně vrhnout na trh dolar a uvidí se.

  11. Jsem bezradnej.
    Předevčírem jsem sundal ukrajinskou vlajku a nahradil jsem ji kosovskou.
    Kde mám teď narychlo sehnat taiwanskou?
    Abych neměl nějaký potahovačky s naším demokratickým režimem.

    1. Ta už by měla být, spolu s tibetskou, úhledně srolovaná v pohotovostním kufříku. Spolu s vlajkou USA a tou modrou s hvězdičkama.
      Styďte se, vy jeden ignorante.

          1. Uff … já bych doporučil mít v záloze nějakou univerzální … třeba LBGT nebo možná LBGT+
            Pro všechny případy … situace se může vyvíjet celkem rychle a nepřehledně … zakže bych vsadil na univerzální jistotu 🙂

    2. Pitharte,18:45
      určitě znáte tzv. elektronický papír – třeba z čtečky Kindle. Vlastně je to ohebný displej, který drží zobrazení tak dlouho, než ho přepíšete novým zobrazením.
      Už existují i barevné!
      Stačí dotáhnout do konce a místo e-papíru urychleně vyvinout e-textil na výrobu e-fanglí. S internetovým připojením ve štangli a automatickou aktualizací.
      To nás ochrání od blamáže a zbytečných výdajů.
      Vlajka se vám vždy v případě politické objednávky přebarví, třeba i v průběhu mávání.

        1. Zdravím, Targusi!
          Já se jen pokouším vás tady zastupovat, když už mi vozíte ten asfalt. Musíme si pomáhat!
          (Trochu mi otrnulo, zberchávám se pomalu a pracně z kovidu, už vydržím tak hodinu denně číst a psát)

  12. Komuniké čínského ministerstva zahraničí:
    https://www.fmprc.gov.cn/mfa_eng/zxxx_662805/202208/t20220802_10732293.html
    Strojový překlad:
    „Prohlášení čínského ministerstva zahraničních věcí o návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu
    2022-08-02 23:08
    Čínské ministerstvo zahraničí v úterý vydalo prohlášení k návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v čínském regionu Tchaj-wan. Níže je celé znění prohlášení:

    Dne 2. srpna, bez ohledu na silnou opozici a seriózní zastoupení Číny, navštívila předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová čínský region Tchaj-wan. Jde o vážné porušení zásady jedné Číny a ustanovení tří společných čínsko-amerických komuniké. Má vážný dopad na politický základ čínsko-amerických vztahů a vážně narušuje suverenitu a územní celistvost Číny. Vážně podkopává mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu a vysílá vážně špatný signál separatistickým silám pro „nezávislost Tchaj-wanu“. Čína se proti tomu důrazně staví a ostře to odsuzuje a učinila Spojeným státům vážný demarš a silný protest.

    Na světě je jen jedna Čína, Tchaj-wan je nezcizitelná část čínského území a vláda Čínské lidové republiky je jedinou právní vládou zastupující celou Čínu. To bylo jasně uznáno rezolucí Valného shromáždění OSN č. 2758 z roku 1971. Od založení Čínské lidové republiky v roce 1949 navázalo diplomatické vztahy s Čínou 181 zemí na základě principu jedné Číny. Princip jedné Číny je univerzálním konsensem mezinárodního společenství a základní normou v mezinárodních vztazích.

    V roce 1979 se Spojené státy ve Společném čínsko-americkém komuniké o navázání diplomatických vztahů jasně zavázaly: „Spojené státy americké uznávají vládu Čínské lidové republiky jako jedinou zákonnou vládu Číny. lid Spojených států bude udržovat kulturní, obchodní a jiné neoficiální vztahy s obyvateli Tchaj-wanu.“ Kongres jako součást vlády USA je ze své podstaty povinen přísně dodržovat politiku vlády USA týkající se jedné Číny a zdržet se jakýchkoli oficiálních výměn s čínským regionem Tchaj-wan. Čína je po celou dobu proti návštěvě Tchaj-wanu ze strany členů Kongresu USA a výkonná moc USA je odpovědná za zastavení takové návštěvy. Vzhledem k tomu, že předsedkyně Pelosiová je úřadujícím vůdcem Kongresu USA, její návštěva a aktivity na Tchaj-wanu, v jakékoli formě a z jakéhokoli důvodu, jsou velkou politickou provokací k posílení oficiálních výměn USA s Tchaj-wanem. Čína to absolutně nepřijímá a čínský lid to absolutně odmítá.

    Tchajwanská otázka je nejdůležitější a nejcitlivější otázkou v samém srdci čínsko-amerických vztahů. Tchajwanský průliv čelí novému kolu napětí a vážných výzev a základní příčinou jsou opakované kroky tchajwanských úřadů a Spojených států ke změně status quo. Tchajwanské úřady neustále hledají podporu USA pro jejich program nezávislosti. Odmítají uznat Konsensus z roku 1992, jdou ze všech sil, aby prosazovali „odsinizování“ a prosazovali „postupnou nezávislost“. Spojené státy se zase pokoušejí využít Tchaj-wan k zadržení Číny. Neustále překrucuje, zatemňuje a vypouští princip jedné Číny, posiluje své oficiální výměny názorů s Tchaj-wanem a posiluje separatistické aktivity „nezávislosti Tchaj-wanu“. Tyto pohyby, jako hraní s ohněm, jsou extrémně nebezpečné. Ti, kdo si hrají s ohněm, při něm zahynou.

    Postoj čínské vlády a lidu v otázce Tchaj-wanu byl konzistentní. Je pevným závazkem více než 1,4 miliardy Číňanů, že bude rozhodně chránit státní suverenitu a územní celistvost. Je společnou snahou a posvátnou odpovědností všech čínských synů a dcer realizovat úplné znovusjednocení vlasti. Vůli lidu se nedá vzdorovat a trend doby nelze zvrátit. Žádná země, žádné síly a žádný jednotlivec by nikdy neměl nesprávně odhadnout pevné odhodlání, silnou vůli a velkou schopnost čínské vlády a lidu bránit státní suverenitu a územní celistvost a dosáhnout národního znovusjednocení a omlazení. Čína v reakci na návštěvu amerického mluvčího rozhodně přijme všechna nezbytná opatření, aby rozhodně ochránila svou suverenitu a územní celistvost. Všechny důsledky z toho plynoucí musí nést americká strana a separatistické síly „Tchajwanské nezávislosti“.

    Čína a Spojené státy jsou dvě hlavní země. Správný způsob, jak spolu jednat, spočívá pouze ve vzájemném respektu, mírovém soužití, nekonfrontaci a oboustranně výhodné spolupráci. Tchajwanská otázka je čistě vnitřní záležitostí Číny a žádná jiná země není oprávněna jednat v tchajwanské otázce jako soudce. Čína důrazně naléhá na Spojené státy, aby přestaly hrát „kartu Tchaj-wanu“ a používat Tchaj-wan k zadržování Číny. Měla by se přestat vměšovat do Tchaj-wanu a vměšovat se do vnitřních záležitostí Číny. Měla by přestat podporovat separatistické síly „Tchajwanské nezávislosti“ a pomlouvat je v jakékoli formě. V otázce Tchaj-wanu by měla přestat říkat jednu věc, ale dělat opak. Měla by přestat překrucovat, zatemňovat a vyprázdnit princip jedné Číny.“

    Nevím, jak komu, ale mně to připadá jako pokrčení rameny.
    Po něm samozřejmě může následovat reakce a asi následovat bude. Otázka je, bude-li dostatečně důrazná.

      1. Na jedne strane, kdyz nepritel dela chybu, neni potreba mu v tom branit, ale na strane druhe, by me ciste pro pochopeni zajimalo, jak a cim tam premysleji. Nerikam, kdyby to bylo v roce 2000 za neotresitelne pozice USA.

        1. Otázka zní KDO tyhle akce vymýšlí.
          US establishment i soudnictví se totiž jen hemží geronty, kteří už dávno mají hrát bingo v důchoďáku.
          Babě Pelosiové je 82 let!!!

          1. A je určitá pravděpodobnost, že nahradí ve funkci Bidena (79)
            Pokud k tomu přece jen nedojde, oznámil Biden, že bude v roce 2024 znovu kandidovat.
            Nemám strach, že by neuspěl – pár set tisíc mrtvých voličů, dva milióny falešných lístků a šikovná práce se sčítacím zařízením dokážou zázraky a nacvičený už to mají.

            1. Za dva roky bude už západní demokracie a virtuální realita na takové úrovni, že mrtvoly budou mít nejen pasivní volební právo, tedy budou moci – stejně jako minule – volit, ale klidně mohou být voleny a vystupovat v televizi.
              Podle mého názoru by to úroveň americké demokracie proti dnešku jen zvýšilo.

      2. Mohou se přetrhnout, aby získali pro Rusko co nejvíc sympatizantů.
        Doufám, že si Peking nevylije zlost na Tchaj-wancích. Ti se jen nechávají vyhejkat, stejné jako Ukrajinci v Kyjevu/ Kijivu.
        Přijde mi zajímavé, ze Pelosiová nenavštíví Katalánsko. 🤔

        1. Možná se mýlím, ale obyvatelé Taiwanu jsou na tom tak trochu podobně jako my tady: mají vládu, která je vede někam, kam oni ne úplně chtějí…

          1. Trochu podobně jo, ale hlavní rozdíl vidím v tom, že kam vláda Taiwance vede, tam my už jsme.
            (Jestlipak už Vystrčil umí říct čínsky prdel?)

            1. Díval jsem se do slovníku. Jít do prdele by se přeložilo 去 屁股 [qù pìgu] ale myslím, že Číňan nadává jinak, nevím, zda by byl Vystrčerčil správně pochopen.

        2. Taiwanci na nikoho neútočí. Chtějí jen v klidu žít. Sjednocení nechtějí ale válku taky ne. Je to chyba Američanů taková návštěva. Co má dělat Taiwan? Postavit se proti USA? Ve svém postavení si to nemůže dovolit.

    1. Tajwan je jen malou velkou zaminkou a daleko /sideshow/,obe strany zatim zvani blbiny.
      Nemysli vubec..Cina na problem mela spoustu casu myslet a nemyslet zaroven.
      Coz je videt. Hrozby litaly vzduchem jako pesticky , na irsky svatbe..
      A neporadi cernej medved, tomu cinskymu /jak se ten jmenuje/. Uz vim, Panda.

  13. V Německu zřejmě v důsledku plynové krize brzy nebude jak zpopelňovat mrtvé:

    „Německá krematoria mají problém
    Pece nemohou fungovat bez zemního plynu, tvrdí průmysl.

    Krematoria v Německu budou možná muset v souvislosti s prohlubující se energetickou krizí bojovat o přežití, uvedla v pondělí agentura Reuters.

    Snížené dodávky plynu z Ruska a obávané možné úplné přerušení dodávek mohou vést ke snížení počtu funkčních krematorií v Německu, naznačili agentuře zástupci průmyslu.

    V souvislosti s klesajícím přítokem krematoria vypínají některé pece, zatímco jiné nechávají běžet neustále, aby nevychladly a nevyžadovaly více plynu k opětovnému zahřátí, píše Reuters. Ne všechna krematoria však mají dostatečnou poptávku, která by tento model ospravedlnila, řekl agentuře Svend-Joerk Sobolewski, předseda německého konsorcia pro kremaci.

    V případě jakéhokoli přídělu plynu by měl být tento sektor upřednostněn, protože většina krematorií nemůže bez plynu fungovat, dodal Sobolewski.

    „Smrt nelze vypnout,“ vysvětlil.“

    https://www.rt.com/business/560082-german-crematoriums-gas-crisis/

    1. To už vyřešili američtí vědci.
      Bude se kompostovat. V papírové bedně z recyklovaného papíru. A do dvou let vyroste z mrtvoly okurka velká jako dýně. Ňam ňam.

  14. Nepodceňujte Čínu, odpověď určitě přijde, ale bude asymetrická a Si má na podzim za 100 dní volby. Aktivita v Pekingu proto vyvrcholí v říjnu až listopadu 2022. Pro prezidentskou kancelář to znamená jediné – že Ukrajina na podzim zmizí z programu jednání a všichni se budou zabývat pouze Tchaj-wanem. Geopolitická transformace se blíží do finiše, po válce na Ukrajině a Tchaj-wanu budou mezinárodní vztahy zcela anulovány a svět bude čekat na novou Jaltskou konferenci, která bude muset formalizovat OSN 2.0.
    https://t.me/rezident_ua/13473

      1. S Čínou kooperují dávno. Jen si příliš zvykli na volby, u kterých není předem daný výsledek.

        Prostě mají svou demokracii rádi a nechtějí si ji nechat vzít. Nevídané.

    1. Homer: odpověď může být neoficiální podpora ruské války, kterou bude Čína popírat. Oficiálně zůstane neutrální.

        1. Neradujte se předem.
          Ke zvolení do senátu mu stačilo 8500 hlasů, to jsou zhruba jeho rodný Dačice + jeho příbuzní.
          To zmobilizuje i příště.

      1. Také si myslím.
        Číňan je mazaný a nenechá se předčasně vyprovokovat.
        Cílem je nasytit všechny občany a zatím ještě nenastal čas ukázat drápky.

  15. USA =ZÁPAD mrkli několikrát, nicméně zas až tak moc se toho nestalo. Zatím se to totiž odehrává jen v diplomatické rovině. „Já ukážu jakože si u tebe na dvorku dělám co chci a ty mě ukážeš, jakože mě hrozně nadáváš, a že tam nemám co dělat.“ Oproti provokacím vůči RF je to jen taková legrácka. Myslím si, že Číňané počkají do roku 2050 než budou usilovat o obsazení Taiwanu. Pokud ho ovšem do té doby neziskají diplomaticko-obchodní cestou.
    Myslím, že největší nepřítel Číny je v tuto chvíli nedostatek čipů a možnost zaostávání v opravdu složitých a sofistikovaných technologiích (dominanci v oboru čipů na Taiwan) a dál si myslím, že do roku 2050 už dosáhne genderismus a hlavně hispánci v USA takové síly, že se říše za Atlantikem začne hroutí.
    Anebo se prostě pletu a celá tato politováníhodná situace ve světě je dílem nějakého neuvěřitelně geniálního anglosaského stratég, který si se svými oponenty jenom hraje a na konci bude totální dominance USA (jen vtípek).
    Co si o tom myslíte?

    1. že amíci hrají vabank. Nas.at dvě velmoci naráz a postavit je proti sobě .. uff. Na to musí být opravdu pádný důvod. Kdo ví jak to v té americe vypadá…..
      aby to tak začřalo tam… ti japonci… no uvidíme.

      1. Tady je k tomu komentář:

        Nikolaj Vavilov, čínský publicista, autor knihy Čínská moc

        Jak bude Peking reagovat na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu?

        Navzdory obavám, které se objevují v médiích, nepovede návštěva Pelosiové, předsedkyně dolní komory amerického Kongresu, ani ke třetí světové válce, ani k rozsáhlé operaci na znovudobytí Tchaj-wanu: strategie Pekingu je postavena na vytvoření co nejlepších podmínek pro operaci, která by byla jedinečná pro čínské ozbrojené síly, a vyloučení přímé konfrontace s ozbrojenými silami USA a jejich spojenci; období monzunů vytváří nejnepříznivější podmínky pro rozsáhlou operaci proti Tchaj-wanu.

        Washington si je toho vědom a provádí dobře naplánovanou provokaci za účasti nejvyššího vedení a rozsáhlého zapojení ozbrojených sil.

        Více na https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=18&p=278784#p278784

  16. Přistála v pořádku. Letadlo Pelosiové není casus belli, ale je další připomínkou Pekingu, kde je podle Washingtonu jeho místo ve světové politice.
    Jsem přesvědčen, že nyní, právě v tomto okamžiku, k žádné reakci nedojde. Z Pekingu zazní rozzlobená a hlasitá prohlášení, ale k válce nedojde. Jaká válka? Kdo s kým? Čína má miliardy amerických dluhopisů, které jsou závislé na americkém trhu.
    Peking však jistě vyvodí závěry. Již dříve jsem napsal, že Čína nyní Rusko spíše podporuje než nepodporuje, nikoliv z velké lásky. Ale protože Peking chápe, že je na řadě. Navíc, i kdyby Rusko v ukrajinském scénáři zvítězilo (ne jestli, ale kdy přesně), Peking je na řadě tak jako tak. Společnost AUKUS byla vytvořena z určitého důvodu.
    A nyní americká diplomacie, armáda a PR mašinérie (obzvláště úspěšná) zahajují dlouhou kampaň s cílem vyřadit Čínu ze světové politiky. Stejně jako to udělali s Ruskem…

    1. Čína ví , že Amíci mají daleko větší obavy z Číny, než z Ruska.
      Pravděpodobně se všichni připravují na zápas o sibiřské zdroje.
      Tam mají našlápnuto Rusové, o arktické nerostné bohatství se zajímají dlouhodobě.
      Ale smočit zobák si budou chtít všichni, hlavně Spojené státy a samozřejmě i Čína.
      Možná se sami Amíci teď divěj, jak jim ten Majdan parádně vyšel. Možná ani takový “ úspěchy “ nečekali .
      A možná z toho jsou trochu i rozpačití.
      Jenom Fiala řve nadšeně blahem.

  17. Telegram Ukradina:
    Ukrajinci začínají pociťovat dopady znehodnocení hřivny – inflační tlak již zachvátil více než 80 % spotřebitelského balíčku. Například v roce 2022 se zdvojnásobila cena „borščové soupravy“ (stojí asi 120-140 hřiven), ceny cibule vzrostly o 17,4 %, zelí o 14,6 % a červené řepy o 7,3 %. Připravte se také na zdražení slunečnicového oleje – výnos slunečnice bude nejnižší za posledních deset let. Vejce, maso a mléčné výrobky do zimy výrazně podraží. Chléb zdražil o 3 hřivny, cukr o 5 hřiven a cena slunečnicového oleje „poskočila“ až o 20 hřiven, protože úroda slunečnice v roce 2022 bude minimální za posledních deset let. Pohanka a těstoviny překonaly cenový rekord. Důvodem je, že na pultech obchodů je stále méně ukrajinských výrobků kvůli zablokovaným továrnám v jižních oblastech země. Kromě toho se zvyšuje i cena zeleniny. Například cuketu můžete podle prodejců koupit ve velkém za 25-35 hřiven za kilogram, ale zelí za 30 hřiven. O 50 až 80 % více zdražila v roce 2022 mrkev, okurky, brambory a rajčata ve srovnání s loňskými cenami. Zpráva Národní banky o inflaci zároveň upozorňuje, že uprostřed války se reálné mzdy Ukrajinců v roce 2022 snížily o 27 %. To znamená, že obyvatelstvo musí při rostoucí inflaci skutečně „přežít“.
    Ekonomické vyhlídky Ukrajiny navíc nejsou vůbec růžové: podle ministerstva hospodářství může HDP země v roce 2022 klesnout o 30-35 % a inflační tlaky budou přetrvávat i v budoucnu. V roce 2023 může inflace překročit 30 %, což je mnohem horší než prognóza Národní banky Ukrajiny (20 %).

      1. Asi ještě ne.
        Nejspíš to byl fejk.
        Zato v Fujianu už jsou těžké atomové nosiče DF-5 a vzlétly bombardéry a stíhačky.
        Na Okinawě je ve vzduchu hejno japonských stíhaček.

              1. Americký letoun s Pelosiovou přistál v hlavním městě Tchaj-wanu, svědčí o tom údaje Flightradaru.

                Sledujte @neCT24

                  1. Bude cinska reakce vojenska, nebo ekonomicka ???
                    BTW, Biely dom odmieta niesť zodpovednosť za návštevu Pelosiovej na Taiwane – CNBC

                  2. Jste ku..a dobrý. Palec nahoru. Vždyť tady na té diskuzi to šlo sledovat on-line.
                    Smekám svůj nikdy nenosící klobouk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *