16 dubna, 2024

Doufám, že víte, co děláte

Už jsem tu mnohokrát psal o tom, že naše republika těžko může být nějak extra suverénní, když nám tu skoro nic nepatří. Nemáme žádné české banky, nepatří nám většina strategického průmyslu, nepatří nám distribuční sítě a jak jsme zjistili v posledním půlroce, nepatří nám asi ani elektrárny, bez ohledu na to, co je napsané v obchodním rejstříku. Pokud nám něco patří, tak to pracuje pro Německo, kam také směřuje většina našeho exportu. Takhle to prostě je.

Tato situace nevznikla přes noc. Trvalo to třicet let. Začalo se privatizací, pokračovalo se privatizací, pak se přešlo na pravidla EU, pak se stále více začalo grýndýlovat a výsledek všichni vidíme. Pak stačí, aby zatelefonovala Merkelová a koalice mezi ANO a SPD se stala rázem nemožnou… Podobných věcí bude jistě celá řada, jen se o nich prostě nedozvíme. Naše reálná suverenita odpovídá naprosto přesně naší hospodářské síle. Vidíte to všude.

To neříkám, abych tady naprázdno lamentoval, jen prostě konstatuji skutečnost, že české hospodářství v největší míře řídí německé a francouzské korporace. Tyto korporace jsou samozřejmě globální, takže jejich zájmy přesahují zájmy Berlína či Paříže, ale vítr u nás prostě fouká ze západu a naše politika se točí podle tohoto větru.

Velký vliv u nás mají také Američané. Pro ně jsme henta „Nová Evropa,“ což v praxi znamená, že s USA spolupracujeme mnohem ochotněji, než třeba to Německo a Francie. Naši novináři jsou školení podle amerického střihu, naše média kopírují americká média (samozřejmě ta liberální), naši politici často za Američany říkají (a dělají) věci, které samotný americký prezident z politických důvodů nemůže vyslovit. Pamatujete na dopis osmi, případně na koalici ochotných?

Česká politika posledních třiceti let lavíruje někde uprostřed mezi americkým, německým, francouzským a unijním vlivem. Měli jsme tu pár zájmů i do jiných zemí – pořád máme velvyslanectví v Sýrii, Kellner ve své době podnikal v Číně a v Rusku, stavěli jsme elektrárnu v Turecku, spolupracujeme s Vietnamem… Ale samozřejmě pořád platí, že česká politika především reaguje na podněty od Scholze, Macrona, Timmermanse a Bidena.

Teď jsme si zvolili nového prezidenta, který ještě ani není inaugurován, ale už stihl naštvat Číňany, Němce i Francouze a celkem nepokrytě u nás jede americkou agendu. Ne, to také nevzniklo teď. Americké zájmy tu jsou dlouhodobě a jsou přesně takové, jak je Petr Pavel artikuluje. Ale když se podíváme a cvrkot posledních dní, tak je zřetelně vidět, že americký směr u nás v podstatě zvítězil. Trocha prostoru zbyla na Timmermanse a jeho zelenou agendu, ale nějak přestává zbývat prostor pro Německo a Francii.

Vystrčil už na Tchajwanu byl… A hladce tím zařízl Škodovku v Číně. Hele, nám to může být ukradené. My, obyčejní lidé, jsme z toho byznysu nic neměli. My jsme jim na ty investice vydělali nakupováním Fábií, ale zisky šly opět do Německa, protože Škodovku vlastní Volkswagen. Já vím, že nikdo tady ani nepípl, ale vsadím se, že to vrchní papaláše tam ve Wolfsburgu naštvat muselo. Přišli o hodně peněz a peníze jsou vždycky až na prvním místě.

Teď se chystá druhé kolo – na Tchajwan má jet Markéta Svetrová Dvousvetrová… Petr Pavel navíc mluví posílání stíhaček na Ukrajinu, Stoltenberg je prý příliš slabý, podpora Ukrajině by měla být prakticky neomezená, prostě to začíná vypadat, že ekonomicky jsme sice závislí na Německu, ale politicky se na to přestává brát ohled a stáváme se sice bastardy, ale americkými bastardy.

A tak já jen doufám, že to tam na vládě a v tom prezidentském týmu máte promyšlené. Že víte, co děláte. Že jste si to s transatlantickými bratry nějak ošéfovali a ti nějak zařídí, aby to Němce a Francouze nenaštvalo. V posledních dnech udělala naše zahraniční politika větší veletoč, než za předchozích deset let. Od koalice ochotných tu nebyla taková ochota jít s Američany do dalšího dobrodružství. Navíc i naše zdravotnictví začíná připomínat to americké. Je sice drahé, ale za to nedostupné.

Možná je to moje chyba…. koneckonců jsem jen Vidlák z vesnice, ale nějak nedokážu vidět žádné benefity tohoto chování. Jako, dostaneme od Američanů nějaké super ekonomické příležitosti? I když jsme uprostřed Evropy? Pomůže to naší zemičce k větší samostatnosti? Vrátí se nám nějaký průmysl? Nebo si ten německý průmysl u nás koupí Amíci a přivedou nás na nové trhy? Co dostáváme za to, že si likvidujeme vztahy s celou řadou zemí? Dostaneme nějaké lepší vztahy někde jinde?

A nebo jen zbytečně spekuluju a fakt to děláme jen kvůli hentěm civilizačním hodnotám? Přinášíme oběti kvůli lidským právům v Číně a Rusku… a zároveň je u nás postupně ořezáváme? Ve jménu hodnot, které sami nedodržujeme, se prostě propadneme na dno blahobytu?

Co má být výsledkem této politiky? Možná byste mohli udělat tiskovku a vysvětlit nám nějaká pozitiva. Kam chceme dojít? Co bude výsledkem? Protože za mě to vypadá spíš obráceně. Ve jménu hodnot, které přímo před očima přestávají existovat, ničíme i ty poslední zbytky funkčních věcí. Nejenže jsme kolonie… na to už jsme si zvykli, ale teď dokonce ničíme vztahy i s těmi, co z nás mají alespoň tu kolonii.

Vládo, uklidněte nás! Pojďte nám vysvětlit ten váš geniální plán na krásný svět, který pro nás chystáte.

369 thoughts on “Doufám, že víte, co děláte

 1. Hned první odstavec a nepravda!
  Jak že nemáme české banky. Komu myslíte že patří FIO banka? A byli první kdo zavedl účty bez poplatku a všechny ty ostatní nečeské banky tím pořádně nasrali.

  1. Komu patří FIO? Musel bych se podívat na akcionářskou strukturu. Já v ní nejsem, tak nemohu napsat, že FIO patří i mně, tedy „nám“. Vám nejspíš asi také ne.

   1. Dohledatelné v obchodním rejstříku. Majitelé jsou dva čeští občané. Takže opakovaně používané tvrzení o neexistenci české banky je neznalost nebo schválnost.

    1. Banky s českým vlastníkem
     Banka Creditas
     Ovládá ji olomoucký podnikatel Pavel Hubáček, který je 24. nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes za rok 2021.

     Fio banka
     V roce 1993 ji založili čtyři spolužáci z pražského matfyzu (Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) – Romuald Kopún, Petr Marsa, Dušan Ditrich a Jan Hřebíček. Původně se zaměřovala na obchodování s cennými papíry, později koupila RM systém.

     Trinity Bank
     Největším akcionářem je zlínský podnikatel Radomír Lapčík, který skrze společnost Trinity investorská vlastní 11,8 %. v Londýně.

     Informace z roku 2022

 2. Zdravím.
  Po dlouhém dnu si sem odskočím vorazit. A co to čtu? Jak to tak vypadá, Zeman vypadal, podle některých, jako troska, ale palice mu šlapala jako výkonnému počítači.
  Gumídek sice, podle některých, vypadá hezky, ale nesmí otevřít hubu.
  A tak my si tu žijeme.

 3. Tak už víme, co myslel degenerál tím „všecko“. Čekal jsem, kdy něco podobného přijde:

  „Evropská unie bude dodávat na Ukrajinu dva gigawatty elektřiny, které země potřebuje, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Mělo by to být potvrzení solidarity, kterou EU chce projevit ukrajinským obráncům. „Ukrajina v minulosti dodávala elektřinu do Evropské unie, ale teď se situace změnila a elektřinu potřebuje Ukrajina,“ prohlásila předsedkyně EK na kyjevském summitu Ukrajina-EU. Informuje o tom ukrajinská agentura Unian. Kromě toho EU oznámila další balíček protiruských sankcí, který cílí na komponenty pro vojenské drony.“

  https://echo24.cz/a/HSGRx/zpravy-domaci-situace-se-otocila-eu-bude-zasobovat-ukrajina-elektrina-rekla-leyenova

  1. Třeba půjde vypátrat, za jaké prachy se do Ukradiny bude dodávat 1 kwh.
   Třeba by pro nás bylo výhodnější, aby EUhnije dodávala onu energii k nám.

   1. Já myslím, že to my, anžto jsme jeden z mála států, který v EU vyrábí přebytky elektřiny celoročně, budeme dodávat ty 2 GW, a to zcela zdarma.

 4. Já si nemůžu pomoct. Ale když vidím Vidlákův titulek „Doufám, že víte, co děláte“, napadá mě, že oni oslovení, jsouce pravdíví, mají možnost odpovědět jediným způsobem, takto:
  Víme. Ale doufáme, že vy to nevíte.

 5. U řídícího důstojníka.

  Agente Pávku, k zemi! Vstyk!
  S kým jste měl kurva zase styk!
  Slyším dobře? S Čínou?
  Půjdeme za příčinou.
  K zemi! Vstyk! K zemi! Vstyk!
  Kurva polkněte ten vzlyk!
  Tak proč jste zase zradil?
  Ambasador radil?
  Nechte si ty blbé kecy
  a mluvte jenom k věci!

 6. Otravný volební cirkus naštěstí je za námi – asi nejsem sám, koho neustálé politické kecy už poněkud prudily, hlavně jak se to zacyklilo a probíralo znovu a znovu. Překydáno vidlemi z jedné hnojné kupy na druhou a zpátky, to celé nejméně 10x zopakováno…

  Nicméně, nemohu potlačit škodolibé uspokojení – ba až veselost, jak libtardi a lepšolidé zděšeně čumí na Gumu, cože to vyvádí. A do toho squadra azzurra 5-ti demolice nadšeně demoluje republiku – provádí turbo likvidaci průmyslu, exportu, zemědělství, školství, zdravotnictví…

  Guma pronáší hrdinské proslovy o podpoře Ruiny, kam musíme poslat Fšecko – mimo jaderných zbraní, které naštěstí nemáme. Libtardí „bojovníci proti Rusku“ nějak ve svatém nadšení ochabují, zdá se mi – jak jim začíná docházet, že by také mohli jít do zákopů proti „Východním barbarům“. K čemuž nedojde, jak jsem nejednou psal, protože Rusové něco takového nedopustí, ale je velká prča voliče Gumy pozorovat a poslouchat, jak bědují… Zoufalé kvičení žumpálistů to sice není, ale také je to příjemné.

  Kdy že to má Zemanovi skončit mandát? Možná se Guma stihne úplně znemožnit, ještě než bude prezidentem. Už teď může mít na krku trestní stíhání za přisvojování si pravomocí prezidenta. Aby nakonec neskončil u Chocholouška ještě než ho instalují…

  IMHO by to byla škoda, protože prezident Guma zřejmě bude zábavnější, než bychom čekali.
  Po všech stránkách.

  Vzpomněl jsem si, jak jsem nedávno „musel“ koukat s přítelkyní na britský seriál „Crown“/“Koruna“ – což jsem kupodivu přežil, převážně díky zásobám kvalitního alkoholu – nicméně zaujala mě tam jedna scéna: kdy manžel té bláznivé psychopatky Thatcherové suše poznamenal: „Dvě ženské v přechodu, to bude jízda.“ (Maggie a královna). No a jízda to fakt byla.

  Guma na Hradě a Ihor Fialenko jako premiér, to bude možná ještě srandovnější…

  1. Zatím stále jsa po lékařském zákroku na práškách, soudím, že zásoby alkoholu mám zcela neúměrné jízdě co nastává (zákrok banální, odpůrce zklamu: určitě přežiji:D )

  2. „jak libtardi a lepšolidé zděšeně čumí na Gumu, cože to vyvádí“
   To je pro mne novinka. V mem okoli nic takoveho nepozoruji a na internetovych diskuzich prevazuje kladne hodnoceni Pavka. Cinanu se nebojime, Rusakum to ukazeme a vetsi zlo Babis odpadlo.
   K vlade jsou lide kritictejsi, hlavne kvuli energiim a Ukrajincum, kteri jim ujidaji chlebicka, ale v zasade take spokojenost.

   1. Zděšeni hledí na Gumu:
    Kdo ho přivede k rozumu?
    Guma je rázná, ryc-a-pic
    jak sviňa když vletí do bukvic
    porazí Rusko, porazí Čínu,
    Guma je totiž mužem činu
    – vidíte? Absolutní rým! –
    a zbude po něm jenom dým,
    a ještě na to bude hrd.
    A ne-li dým, pak jistě prd.

     1. Ach, to byla jen miméze

      Ze mne rým snadno neleze
      Ve žhavé výhni tepu slova
      škrtám a mažu, píšu znova
      Opera Rotas Tenet Sator
      ne literát
      jen litterator

      Jen málokteří tomu věří
      že najdou klíč do nových dveří

    1. Mně se povedl absolutní rým jen jednou. Ale zase hned trojitý!

     Někomu stojí,
     ať to stojí , co to stojí.
     Na Viagře nešetří,
     i když dobře ví,
     že kdo šetří má za tři.

     Heč!💪

   1. Vzal jste mi to z klávesnice. Zajímavé že?
    Jen ještě k té jízdě vrchního eskalátora….v té dnešní tiskovce spolu se svou mluvčí oznámili, že si béře příštích čtrnáct dní zaslouženou dovolenou neb se cítí být unaven.
    No, mně to přijde, že ho spíš přibrzdili aby toho nenapáchal ještě víc, i když soudím, že všechno není jen z jeho hlavy.

    1. „… i když soudím, že všechno není jen z jeho hlavy.“

     Já soudím, že NIC není z jeho hlavy. Jinak souhlas: Někdo ho v závětří přetáhl klackem, aby držel hubu.

   2. Zaslechl jsem ve svém okolí tento názor: „Nevolím Babiše, protože chci, aby byl premiér, na prezidenta je ho škoda.“

    Tenhle výzkum by napovídal, že voličů, kteří uvažovali takto, mohlo být poměrně hodně.

   3. Kristova noho!
    😳
    Mohla bych vyjmenovat tucet osobností, kterým plně důvěřuji. Ale tihle by mezi nimi nebyli.

  3. Kéž by ve mně převážila potřeba vás zkritizovat, že takto to přece nesmí bejt, musíme s tím něco udělat. Nad přitakáním, že jen houšť a větší kapky…

   1. Ale, podobně jakoby Stridor, si nejsem úplně jistej u těch libtardů s protaženou hubou. Přesvědčenost přesvědčenýho se odpřesvědčuje za mimořádného nesouhlasu dotyčného. Obzvlášť ochota přiznat sí, že pozitivních motivací volit Gumida by v případě upřímnosti sama k sobě moc nenaškrabal. Ještě jim bude doznívat rauš hosana na nebesích, není tak ten rohatej Babiš, čímž si budou všechny ty gumový sračky překrývat.

  4. Těším se na to zděšení, až generál začne praktikovat v úřadě americkou politiku proti Fialově německé. To se bude vláda divit.

  5. .., super komentář nad věcí, sice poněkud s mražením v zádech, ale docela příjemné čtení .., je to výsledek 100% vazalství ..,

 7. Ročně se živě narodí 112000 dětí. Přibližně stejně tolik lidí umře. A přibližně tolik je prvovoličů, debilizovaných režimem. Za 10 let je to 1 120 000 pávkovoličů. A stejně tolik zemanovoličů je na pravdě boží. V tomto světle je počet hlasů pro Babiše neuvěřitelně velký a počet hlasů pro pávka není nic moc.

  1. Ládík: Není to 100 % v každé skupině, nejde to jen násobit, ale trend je je jasný. Jen o něco pomalejší než píšete.

  2. A kolik zdebilizovaných juniorů za tu dobu dostane rozum?
   Možná je to překvapivé procento. Neznám takovou generaci, která by hltala ideologii svých tatíků.

 8. Z AK:
  Německá vláda schválila převod 88 tanků Leopard 1 na Ukrajinu, ale existují problémy s municí, protože tyto tanky se již nevyrábějí, píše list Süddeutsche Zeitung. Tank se vyráběl do roku 1980.

  1. Vite kolik stoji likvidace stare vyzbroje…
   Takhle budou mit Rusove cvicne cile a genialni strateg guru Jara bude vztekle prskat, ze Rusove uz nevratne prohrali.

  2. Nešlo by je nabíjet zepředu ládováním, podobně jako kdysi u předovek?
   Na laufu by seděl rozkročmo nabíječ na přimontované sedačce, na prsou nůši s černým prachem a sekaným ochuzeným uranem….
   Bohatě by stačila zásoba na jeden výstřel, ke druhému by se tank už stejně nedostal.
   Alespoň by to naše všeobecné a úplné odzbrojení Evropy rychleji odsejpalo.

  3. Leopardu 1 by se dalo rovnou říkat „Rakev pro čtyři“, protože jako tank to téměř použít nelze. Ne proti Rusům. Má to slabé pancéřování a málo výkonný kanon, prostě je to k ničemu – ale jako cvičné cíle se to Rusům jistě bude líbit.

 9. Co to jede ruskou stepí?
  Dívejte se, nejste slepí.
  Kočkovitá šelma s pásy,
  dneska tygr sotva asi.
  Jede smečka leopardů
  všichni s khaki ve standardu.
  Bionafta v nádrži,
  snad se dlouho nezdrží!
  Hermes, Kornet, Ataka –
  leopard má padáka.

   1. Počkejme si, až tanky budou elektrické s lithium iontovými bateriemi. A lithium při styku s kyslíkem výborně hoří. Mohou být i růžové.

 10. Musím s radostí konstatovat, že KONEČNĚ vážný a mě ubíjející téma Pavel versus Babiš tady na litterate pomalu a jistě vystřídává sranda, alespoň soudím podle toho tady dneska propíranýho balonu visícího nad USA a ještě k tomu čínskýho!

  Copak náš Asfalťák, ten má upatlaný křídla vod asfaltu, ten ví kulovaný co je to lítání, ten se může oprávněně bát vo chudáky americký občany, kterým by eventuálně sestřelený trosky z balonu mohly ublížit, ale vám ostatním by snad mohlo dojít, že je to jen kachna mající za úkol bůhvíco, tedy pokud alespoň do nedávna byl mezi Amerikou a Čínou(Asií) docela velkej flák Tichýho oceánu a něco jako materiálně-technická schopnost Amíků vidět po celý zeměkouli, tedy co se děje ve vzduchu, na souši a částečně i pod vodou, jak to zrovna nedávno předvedli Němcům na tom jejich podvodním plynovodu Nord Stream 2

  Víte, mě nepřestane udivovat, že NĚKDO vymyslí doslova ptákovinu a téměř všichni na ni naskočí (litterate nevyjímaje).

  1. Vážně si myslíte, že jde o hoax? https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=chinese+spy+balloon

   Už to má i svou stránku na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/2023_China_balloon_incident

   Co jsem četl už dřív, tak se ty špionážní balóny běžně používají, viz třeba aktuální článek: https://www.theguardian.com/world/2023/feb/03/spy-balloons-what-are-they-and-why-are-they-still-being-used

   Za mě jde spíš o pokusný balónek s cílem zesměšnit SSA před světem.

   1. no jo, no … a nebude to takhle náhodou vo tom Vašem: vážně“. Ale když píšete, že to má holt už tu stránku na Wikině, tak s tím se holt už nic nenadělá!

     1. Až na ten „drobný“ detail, že meteorologické balony bývají menší, jsou z jiného materiálu a poněkud odlišné konstrukce (alespoň podle fotek, které lze najít na internetu) a nemívají pod sebou takové zařízení. Taky se běžně nepíše o tom, že by po pádu takového balonu byli mrtví, protože evidentně jejich užitečná zátěž není velká.

      Jinak to s tou Wikipedií byl solidní argumentační faul. Já ji neuváděl jako jako důkaz, ale že se nejedná o médii přifouknutou maličkost.

      1. kašlete na důkazy a Wikinu zvlášť a používejte proboha selskej rozum, nebo začnu věřit rovnou Asfalťákovi, že na balón se dá zavěsit i malá Hirošima a že Amíci si s tím holt nevěděj rady, protože jim Číňani chčij@u na hlavy.

  2. Blbíši,
   pochopitelně vůbec nelze vyloučit, že se jedná o hoax.

   Vůbec nelze ani vyloučit – poku se o hoax nejedná – že americké družice balón sledovaly od okamžiku startu (který se vůbec nemusel odehrát na území Číny, i kdyby byl čínský) až do okamžiku současného zaparkování.
   Jenže – co (by) měly USA v tomto případě dělat?
   Nad Tichým oceánem den co den poletují tisíce létajících objektů/letadel – a není možno všechny za letu prozkoumat či sestřelit.

   Třeba na balón i vysílali výzvu Fstejte se, nyc se vám nestane – a on zatvrzele mlčel.

   Nejspíš dosud chybí US armádní směrnice pro podobné případy.
   Nebo směrnice ÚV komunistické strany Číny pro podobné hoaxy.

   Přikláním se ale k názoru, že se Čína opatrně po letech učí močit Američanům na hlavu americkým stylem.
   Ale mohu se mýlit.

   1. … to „zaparkování“ balónu je taky dobrej fór od člověka, kterej o sobě tvrdí, že studoval fyziku. Jakože než ten balón „?Číňani?“ zaparkovali, tam kam zaparkovali, tedy nad obydleným místem, tak s tím balónem asi letěl nějakej hodně šikovnej Číňan takovým jaksi skákavým letem tj. od jedný obydlený oblasti k druhý obydlený oblasti, aniž by balónem byť na chvíli letěl nad neobydlenou krajinou, kde by ho snad mohli Amíci sundat. Kurva, začínám se docela bát, až nějakýho měšuge napadne to nabrat do Temelínu nebo Dukovan a já slyším naší stíhačku, nebo rakeťáka se vymlouvat, jako sorry = padající trosky a nechá toho mešuge klidně lítat, nebo rovnou nabrat elektrárnu. Nebo nad tím oceánem, že by se Amík netrefil mezi civilní letadla a nedokázal jejich lety odklonit od pravděpodobnýho pádu trosek balónu? To jako vážně, jó? Jen jestli Vy mi nemočíte na hlavu.

 11. Stojí za to kouknout občas na twitter nově zvoleného presidenta.
  Včera tam měl zprávu:
  „Pan @miloslav_kala mě informoval, že je vázán mlčenlivostí ve vztahu k probíhající kontrole Kanceláře prezidenta republiky. Nabídl mi, že po zveřejnění výsledků kontroly odpoví na dotazy s nimi související. O případné možnosti dalšího auditu budeme jednat až následně.
  Rád budu pokračovat v tradici pravidelných setkání nad Výroční zprávou NKÚ.“
  https://twitter.com/general_pavel/status/1621177711312994311?cxt=HHwWjoC8icCiyv8sAAAA

  K tomu pár komentů od čtenářů:
  – Největší bizár současné doby, když civilní osoba v důchodu posílá kontrolu na prezidenta a jeho kancelář.
  – Zprávu NKÚ zatím vidět nemůže, musel by mu to dovolit Zeman. Tedy spíše Mynář s Nejedlým. Hehe.
  – A to je první díl z českého třicetidílného seriálu Třicet případů generála Pavla.
  – Víte, že se dopouštíte trestného činu přisvojení cizí pravomoci? Už jste dostal předvolání k podání vysvětlení? (§ 328Přisvojení pravomoci úřadu – Kdo neoprávněně vykonává úkony, které jsou vyhrazeny orgánu státní správy, územní samosprávy, soudu nebo jinému orgánu veřejné moci, nebo…)
  – Soudruh se nám zase utrhl ze řetězu.
  – Tak jsi Pávku poprvé vzal hlavou o zeď…byl jsi odeslán do náležitých míst…jako občan Pávek…ehm Pavel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *