17 července, 2024

Další omezení ruského plynu pro EU

„Yermak-McFaul Expert Group on Russian Sanctions! navrhla uvalit sankce na dopravu ruského plynu do Evropy jakýmkoliv jiným plynovodem, než trubkami přes Ukrajinu.

Tím se Ukrajinci a USA snaží dosáhnout zastavení dodávek přes TurkStream. Z celkem 26 plynových trubek, které vedou z Ruska do Evropy, už nyní funguje jenom tranzit přes Ukrajinu a TurkStream. Jiné cesty jsou zastaveny: NordStream1+2 byly poškozeny teroristickou sabotáží a další trubky do Polska, do Pobaltí a Finska jsou zastaveny kvůli neshodám v placení, když tamní firmy odmítly platbu za plyn v rublech, kterou zavedl Gazprom kvůli sankcím EU.

Přitom tranzitní poplatky za dopravu plynu přes Ukrajinu jsou asi třikrát vyšší, než běžné tranzitní poplatky v EU. Tak to prosadil Donald Trump když přinutil Rusko přijmout vyděračské podmínky tranzitu přes Ukrajinu poté, co v roce 2018 uvalením sankcí USA na více než rok přerušily výstavbu plynovodu NordStream2.

Yermak-McFaul Expert Group on Russian Sanctions je skupina různých politiků a ekonomů, vedená šéfem ukrajinské prezidentské kanceláře Jermakem a bývalým americkým velvyslancem v Rusku Michaelem McFaulem, která připravuje pro americkou vládu a vedení EU návrhy sankcí proti Rusku.

Máme se na co těšit, pokud se vedení EU podrobí tomuto dalšímu vyděračskému návrhu z USA, již nyní velmi nízké dodávky plynu z Ruska do Evropy dále klesnou a budeme zase platit přemrštěné ceny za zkapalněný plyn LNG z USA, jako před nynější topnou sezonou. Navíc ukrajinské trubky jsou v nevalném stavu, jsou špatně udržované a tranzitní společnost provádí vnitřní kanibalismus – když se něco porouchá, vymontují stroje z nějaké jiné větve, která se už nepoužívá a použijí je na opravu jako náhradní díly.

Kdyz Evropa dovážela ruský plyn, byla před covidem cena na burze TTF v mimosezoně kolem 120-150 USD za tisíc kubometrů (ca 10-12 EUR za MWh), v roce 2020 dokonce 90 USD. V topné sezoně se plyn prodával kolem 250 USD. Nyní je cena na TTF po skončení topné sezony ca 500 USD (40 EUR za MWh). A loni před topnou sezonou se zásobníky plnily za ceny přesahující 2000 USD, to je 8-10x více než dříve stával ruský plyn. A také 10x více, než kolik stojí plyn v USA. I když nyní naši politici jásají, jak ceny plynu klesají, na grafu se můžete přesvědčit, že navzdory tomu oslavovanému poklesu je cena na burze pořád 3x vyšší, než byla ke stejnému datu v roce 2019, před covidem. Cítíme to všichni na svých peněženkách.

A co se týče USA, tam je sice plynu dostatek, ale není dostatek kapacit v továrnách na zkapalňování. A plyn jenom tak foukat pres Atlantik nejde. 😃 😃 Nové kapacity se v USA i dalších státech (Afrika, Kanada, Qatar … ) sice staví, ale budou se otevírat až po roce 2026.

Ceny plynu na burze TTF v Holandsku, která určuje ceny pro většinu EU a také pro nás.

58 thoughts on “Další omezení ruského plynu pro EU

   1. Naše ubohá zemička jest po hosp. stránce pod patronací Dojčlandu a po politické stránce je naším protektorem strýček Sam.
    Pokud se to nezmění a do Strakovky vede přímá linka z jedné ambasády (hlavně nejmenovat), tak by nám pomohl jen konec kralování $.
    Já už jsem takřka kmet a starám se o marody v rodině (přeprava autem a nákupy), mám štěstí, že :
    jídlo mi chutná, klouby mne nebolí, piju jen pivo a sex nechávám na starosti děckám.

     1. Koleje jsou dávno nataženy a nějakou výhybku není vidět.
      K tomu vysvětlování: musí to podat tak, aby prostý lid nepoznal že jde o klamavou lež.
      Pořád čekám, až se někde na Ljublance doberou k spisu našeho fešáka prezidenta a ukáží nám vázací akt k FSB (KGB), nebo k GRU. Možná ještě nenastal vhodný okamžik.

      1. Napadá mě, i kdyby se tak stalo, nebylo by dost křiku o dezinformacích, záměrech pošpinit nám všem drahého (zde doslova) soudruha prezidenta ?

     2. Lipánek projednával v USA samé pro ČR důležité věci, třeba:
      „spolupráce v indopacifickém regionu byly tématem dnešního jednání českého ministra zahraničí Jana Lipavského s jeho americkým protějškem Antonym Blinkenem.“

      Díky této informaci lze pochopit nedávnou Signalistovu cestu.
      Byl to průzkum bojem, než někam k Borneu povede náš čacký generál Pávek výpravu českého operačního svazu v čele s letadlovou lodí Václav Havel.

      „To je prdel, kamarádi, to je prdel!“ volal vojín Střevlíček v legendárním literárním díle. Tímto se k němu přidávám.

    1. Vo co tady de sefova, dyz neni ten plyn ruskej tak se bere z Maroka, z Indie a z Ciny, ten ruskej..
     Za dolar, at to stoji co chce, dolar plati ,furt este se najdou co plyn za dolar prodaji a je mozny za nej neco koupit , pohoda…

     1. Taky dobry , ze se zatim nanasel nikdo ,kdo by zacal ten plyn pajcovat , nejakym nehorlavym sajrajtem..Do roury ,jako do hamburgra , nikdo nevidi..
      Pak se divej co zerou..

 1. A to jsem se před několika lety těšil, že si konečně pročtu knihu How Diplomats Make War. Z domácího pohodlíčka, ve světě ve kterém se bojuje když tak za sedmero horami a sedmero řekami, kdy mi budou energie zdražovat meziročně maximalně o 5 %, kde se člověk nebude bát hlasitě uvažovat – a třeba by šlo jen o spekulace….Zkrátka že si budu číst o tom, co by eventualně mohlo nastat i u nás (a proč by to mohlo nastat) , ale nenastane, protože jsme přece o tolik chytřejší jak ti před cca 110 lety…..
  Je k mání zde : https://mises.org/library/how-diplomats-make-war

 2. Tady máte aktualitku na podepření mých výroků o kapitalismu oligarchických forem a obsahů (zde máme i nepotismus, známý zejména ze starověku) a o tom, proč jsou mocní (ale nejen oni, “ zelené“ finanční produkty drží německé masy) tak mocnými (a tak mohou prosadit i zničující politiku).
  seznam.cz : Lídra německé ekologické revoluce ohrožuje „rodinný podnik“ jeho pravé ruky

 3. Známému zdražili teplo a teplou vodu o 70 %. Říkal, že on to ustojí, ale co ti druzí, třetí, čtvrtí….

  1. … jen jestli to nebude ve skutečnosti tak (a nedávný indicie mě tomu vedou), že na tom ta většina asi je jako ten Váš známej a těm ostatním holt asi nezbyde nic jinýho, než jít k Jurečkovy chcípnout.

   Teď de jen vo to, jak se to promítne do těch procent. Ale podle toho bohorovnýho klidu, kterej dopřává Středula (a konečně my všichni) tý „naší milý“ vládě k tomu jí prováděnýmu masakru, bych to tak dramaticky neviděl… co říkáte?

   1. Středula je živ z odborářských příspěvků (možná že, kdysi jsem o jednom takovém případu věděl…. tedy možná že dokonce odborářská vrchnost žije i z kapitálu /pronájem budov, finanční produkty, majetkové podíly ve firmách../). Ty se , aspoň se domnívám, vypočítavají z výše mzdy.
    Vzato do důsledku, měli by ho ale zajímat i důchodci a důchodkyně. Kteří, které třeba ještě před pouhými několika měsíci dlouha leta ty příspěvky platili, platily. A to už je obrovská armáda, takřka “ lid“.
    Jinak mě ale TU bossové , oblečení v obleku a se zlatými hodinkami na ruce, nezajímají. Ani jako předmět hodný bližšího zkoumání.

 4. Helejte Marie, Vy asi hodně čtete v ruským tisku a asi máte v Rusku hodně ještě živých kontaktů (z dob studií), žejo?

  Mohla byste nám trochu podrobněji popsat, jak to vlastně má Putin s tou jeho nám bulíkovanou bezvýhradnou podporou a oblíbeností vod těch normálních „NEmainstreamových lidí, ale také těch „za vodou“? Co si občas přelouskám, mám takovej dojem, že ty čistky, který Putin a spol. v Rusku provádí, asi nedělá jen tak z dlouhý chvíle, co Vy na to?

  Pán Bůh Vám to vynahraď na dětech.

  1. Jen tak přípodotek – proč se všichni zaklínají “ putin, putin, putin“. Když přece i hloupému musí být jasné , že tak velkou zemi nemůže dirigovat a ve všem- jak se říká, jediný člověk. To prostě není možné. Vždyť 17 100 000km 2 a 143,4 mil lidí.
   Jo umí jasně, srozumitelně a logicky myslet, ale ti jeho „spolupracovníci“ těch musí být hafo. A on musím mít na to aby všechny ? nápady, zpracoval a přednesl lidu či zahraničním blbům po lopatě,. Nemyslíte?

   1. Je vobecna a bezna povedomost , ze byrokracie je daleko vetsi nepritel, nez treba rus..
    Dalsi vyhoda demokracie.
    Uz dvakrat se ztratily beze stopy triliony z Pentagonu ,neni mozny nic vypatrat , at to zkusi cmajznout nekdo z Kremlu ..
    Banky s dohledem velkyho poctu statnich uradu padaji jako svestky na podzim.
    I na jare.
    Nejsou naboje a dalsi pro U. ,nebudou prej mit cim strilet , at nekdo zkusi vypatrat ,kdo to byl a zavinil , kdyz to kazdej moh davno lehce zajistit..
    Vsechny , ty urady ,co sou za to placeny..
    Pak se bere meno Putin nadarmo, jo , kdyz byrokrata nejak zvladl..
    Nikdo nevi a nechape jak to dela..
    V Cine je mordujou a furt , zase nasli generala , byt mel ke stropu ,precpanej zlatejma a diamantovejma sperkama.

 5. Manželka se ptala, co že to tu probíráme. Tak jsem jí přetlumočil Vidlákův ý spasitelský program.

  „Hm, a většina voličů o něj stojí? Jak dopadla prezidentská volba?“

  Musel jsem uznat, že…
  Tak už ani ten vztah k Tchajwanu. ..

  Včera odpoledne jsem se cournul zkoušet nový polarizační filtr. Rozkvetlý Petřín plný romantických dvojic všeho věku a pohlaví. Cestou do centra našeho hlavního města, Kyjeva, soudě podle vlajky na průčelní ústřední budově, a na obklopující řeč, kouknul na Střelecký ostrov, tam lidí už pomálu. Došly ideály nebo pivo. Anebo obojí.

  1. … to máte ještě furt dobrý, Schumachere, mě se zrovna teď ta moje manželka zase ptala, kdy si prej hodlám po sobě uklidit a umejt nádobí po snídani.

  2. Vetšina voličů nestojí ani o Fialův program, a přesto pohodlně vládne a prosazuje jej. Takže řeči o většině jsou úplně mimo…

 6. Chtějí změkčovat tresty, včetně těch, které udělují recividistům.
  Možná potřebují volná místa, hádej pro koho…..

 7. Paní Divišová svými články dává prostor a námět k přemýšlení a k diskuzi.
  Na rozdíl od ní Anonym pouze vysírá. Lépe by učinil, kdyby, podobně jako paní Divišová, sepsal poučný traktát a nabídl ho ostatním k prodiskutování. Tím by se dozajista jeho existence v tomto prostoru stala smysluplněší.

  1. Čtu správně, buldatro?

   že prej existence smysluplnější?

   Snad v y t r a t i l a, né? Něco jako jeho prd po luštěninách … jen ten smrad by nám holt po něm tady zůstal! Le my už něco vydržíme, sme trénovaný, není zdaleka sám!

    1. Jasně, že se to vydržet dá. Po takovým vydržení si jeden může třeba dát kafe a nohy na stůl a říct si, že Anonym je polomozek (nebo množina zdejších anonymů) a vysírač, ale jinak je to moc hodnej člověk.
     A kdo ví, třeba jednou sdělí i něco, co má když ne hlavu, tak alespoň patu a naopak a bude možné se nad tím i zamyslet…

 8. A tak všeobecně, jsem paranoidně nedůvěřivý k politikům hlásajícím jak moc jim jde o mé blaho.
  Před nimi své blaho bráním jak jen zmohu.

  1. Ti politici ale neříkají, že za A) jim jde o konkrétně vaše blaho a za B) nikdy vlastně neřekli co to blaho podle nich vlastně je. Může to být cokoliv.
   Například, vemte si, že existují lidé, pro něž je blaho, když slupnou vlaštovčí hnízdo. A rádi to dopřejí i vám.
   Takže nejdříve bude nutné si ujasnit, co to politikem slibované blaho vlastně je, abyste mu nekřivdil jenom proto, že jste to nepoznal.
   Je to podobná záhada jako UFO, nebo sněžný muž.

   1. Moc by mne zajímalo, jestli je to jenom kec, nebo jestli opravdu někdo to vlaštovčí hnízdo ochutnal. Tak jaksi když si vzpomenu na ta tři vlaštovčí hnízda u strejdy v chlívě s dvěma kravkama a pašíkama…. no nevím nevím.
    Ale teplo tam bylo to zase jo. až…..

    1. Jsou to speciální hnízda postavenávlasntích slin, které jsou při sběru suché, ale při vaření se změní v rosol. U nás v ČR si vlaštovky hnízdo staví z hlíny.

 9. Co třeba …
  ještě nechat běžet solární byznys, ať se kráva vykrmí, a pak začít dojit.
  Zdanit výrobu elektřiny ze solárních zdrojů, včetně komunitní výroby, i v ostrovním režimu pro vlastní spotřebu.
  Nejlépe podle plochy panelů, pro snadnou kontrolu. Řekneme, sto Kč za metr čtvereční ročně.
  Jestliže někde byla daň z oken, proč ne ze slunce?

  Byl – by zájem, mohu rozpracovat a přidat další. Daň ze vzduchu, prostoru, tmy, luxusu (naprosto samozřejmé), z vozidel se spalovacím motorem a později i ostatních (s výjimkou například Bugatti v obchodním majetku, pro podnikatelské účely), domácnostní za nepeněžní majetkový prospěch, jako náhrada zdanění za nevyužívané služby, z ovocného stromoví, z pozemků poskytujících nepeněžní prospěch, z vodních nádrží o objemu více než 200 litrů… Náhradová daň cechovní za nevyužívání služeb cechů příkladmo zednických, pokrývačských, instalatérských, natěračských a lakýrnických, elektrikářských, autoservisních, zahradnických, úklidových … Hospodských… IT služeb…uměleckých….Včetně dépéhá a daní spotřebních. Na to navázané odvody na nemocenské a zdravotní pojištění a státní politiku zaměstnanosti.

  Hledáte-li všehoschopné šílence obraťte se na naši firmu. Poskytujeme služby kvalitní a levné, pro korporátní sektor, politiky zvláště zvýhodněné. Vládám poskytujeme množstevní slevy. Spousta pozitivních referencí z celého světa.
  Neztrácejte čas vlastním vymýšlením idiocií. Využijte dodávky na klíč. Nenamáhejte se vlastní šíleností. Šílíme za Vás.
  Sledujte naše akční nabídky.
  Nově v našem sortimentu inovovaná řada Naser a Průser.

  1. Když z ovocného stromoví , tak ještě od večeře kosti, ze zlatoušků na stěnu tomu, kdo se postí…

 10. Docela vidím vládu hýkat blahem nad takovým nápadem.
  Jenom nevím, co na to Eurostat, až zas budeme mít něco nejdražšího, třeba plyn.
  Asi nějaká chybná metodika…

 11. Dokud nebude opravdu zle, tak lidi nezačnou myslet. njn už se to tu říkalo mockrát. Holt aktivističtí stjůdents si to musí vyzkoušet na vlastním kožich. Jináč to nebude.

 12. Doud nebude opravdu zle, tak lidi nezačnou myslet. njn už se to tu říkalo mockrát. Holt aktivističtí stjůdents si to musí vyzkoušet na vlastním kožich. Jináč to nebude.

   1. to je neúmyslné a prapodivné – někdy musím dva až třikrát odesílat než se jednou odejde a pak naráz a kdoví proč tohle. Není to úmyslné asi jsou to ty záhady lítání luftem či co. njn omlouvám se

    1. Na to, jak málo zde něco napíšu, musím potvrdit stejné zkušenosti. Automaticky příspěvek kopíruji CtrlC a čekám, zda se odeslání zdaří nebo ne. Objeví se mi často nějaký štěk, že odesílám příliš příspěvků v krátké době. Pokusím se odeslat znovu – někdy to vyjde, někdy ne. Rekord jsem měl 3x příspěvek za sebou.

  1. No, myslím, že od lidí, kteří si nechali přes dva roky kadit na hlavu při „kovidu“, (hadry na hubě, testování, očkování!) se nelze dočkat ničeho …

 13. Blbečkové z Česka volí polít.strany které zničili Československo a ničí i Česko jako vazala USA.Zničením těžkého průmyslu to nekončí a náročná energetická odvětví také končí.Vše směřuje k republice restaurací a skanzenu turistiky.Jádro naoko funguje ,ale podle vzoru Německa a Rakouska je odsouzeno k zániku.Jistě, naoko se připravuje kšeft s USA o dostavbě ,ale známe lháře a podrazáky z USA.

   1. Ukrajinců je mi líto, ale kdo chce kam… Když sedli strýčkovi Samovi na lopatu…

    Ukrajnců líto, ale mezi banderovci by Rusové důkladnou probírku udělat mohli…

  1. Dobrý den, mohl byste prosím stručně a jasně definovat, co nebo kdo přesně je onen vámi často zmiňovaný ukrajinský národ? To abych věděl, kdo to je, jež svou existencí některé diskutéry dle vás sere.
   Děkuji.

  1. Už jsem to psal:
   EU, chudáček, za to nemůže. Je mentálně nedostatečný, V centrále je paralýza, nevidí skrz zelený zákal, každý si do něj může podle chuti kopnout (útoky na nordstrýmy). BOŽE! Kam jsme to zase vlezli! Do čeho jsme to zase šlápli!

   1. Ja bych EU a spol , nepodcenoval..
    Posledni dobou premejslim , estli ten hajdrych nebyl nejakej lidumil ,dyz zacnu pocitat kolik jich po valce zbylo i nejakej rodic vyvaz..
    To premejsleni neni samo sebou je zalozeny na nejakych podnetech dodanych z chovani tech podezrelejch..

 14. To je dobrý nápad. Pak je třeba několik tuhých zim, chladných deštivých lét, ruské rakety nějak zabloudivší do Polska a podobných dějiny dějných událostí.

  1. Budeme trénovat, květen prý má být deštivý a chladný. Takže se můžeme těšit.
   „Studený máj v stodole ráj “ 🙂 pamatujete?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *