18 července, 2024

Další krok v exportu obilí z ukrajinských přístavů.

Dnes ráno vypluly z Ukrajiny tři lodě, plující pod vlajkou Turecka, Panamy a Malty. Lodě směřují do Turecka a po prohlídce specialisty z Koordinačního centra poputují dále do světa (cílem jsou přístavy v Británii a Irsku).

Všechny lodě jsou naložené kukuřicí, celkem 58 tisíc tun. Tak nějak se potvrzuje můj předpoklad, že v ukrajinských přístavech už nejspíš žádná pšenice z loňské úrody není a že tvrzení ukrajinského prezidenta o hrozícím hladomoru v Africe bylo mírně řečeno přehnané. No ale i kukuřice pro evropská prasátka se počítá, ať si pošmáknou.

Koordinační výbor upřesnil, že i nadále předpokládá denně odbavení 2-3 lodí, plujících v konvoji v doprovodu lodivoda.

Rusko důrazně připomnělo, že dohoda, kterou podepsali zástupci Ruska, Turecka, Ukrajiny a OSN, zahrnuje nejenom vývoz ukrajinského obilí a potravin přes Černé moře ze tří přístavů. Dohoda zahrnuje dva vzájemně související dokumenty k řešení problémů dodávek potravin a hnojiv na světové trhy. Dokumenty tvoří jeden balíček a Rusko očekává, že budou plněny společně.

1) První z nich, memorandum, přebírá závazek OSN odstranit různá omezení vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv na světové trhy, tedy odstranit sankce, uvalené Západem.

2) Druhý definuje algoritmus pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů kontrolovaných Ukrajinou.

Rusko nyní očekává aktivní práci OSN na zrušení sankcí na export ruských potravin a hnojiv do světa, tak, aby export z obou zemí mohl probíhat paralelně a synchronizovaně a aby nesmyslné sankce nebránily ruskému exportu.

Podrobnosti dalšího postupu budou dnes projednávat prezidenti Putin a Erdogan při jeho návštěvě v Soči (kromě jiných mezinárodních otázek).

32 thoughts on “Další krok v exportu obilí z ukrajinských přístavů.

 1. TAK NÁM MÁLEM ZABILI FERDINANDA
  https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/08/05/flash-verte-neverte/
  —————-
  Bez ohledu na to, kterým informacím v článku se rozhodnete věřit a kterým ne, měl by si tento článek přečíst každý.

  Pochopitelně mnohého z nás napadne, že se jednalo o pouhou obdobu upozornění, že ve škole je bomba….
  Jistě, vyloučit to nelze, ale pak byla zpráva doručena policii nanejvýš kostrbatě.

  K úvaze bych dal i varianty, že skutečně ve vyšším patře číhal na babiše střelec…
  Protože by se o něm s předstihem vědělo, pak by se jednalo buď o v předstihu zpracovaného vymatlance, kterému byl slíben bezpečný únik a beztrestnost (aby byl pak bezpečně odstřelen na útěku).

  Pak by se zas nabízely otázky, zda bude popotahován někdo, kdo předčasně vynáší z prostředí tajných služeb důležité informace o hrdinných pracovnících šestého antibabišovského odboje.

  Ať tak či onak, doufám, že prostí pracovníci policie, kteří to Babišovi napráskali, budou tentokrát ušetřeni.

  1. Také jsem to ráno četl.
   Asi Babiš prezidentem (premiérem….) v žádném případě.
   Nejde tím jedině správným směrem a teď už se nebudou tolerovat ani malé odchylky.

 2. Jedna OT z českých dálnic a silniček.

  Na trati mi opět a opakovaně kolabovalo připojení, takže nevím, jestli to nebudete číst podruhé. Pokud ano, omlouvám se.
  Zelení soudruzi z AČR pilně zajíždějí do pardubické Explosie. Vypadá mi to, že tamtéž je vytvořeno jakési překladiště pro jedině demokratické výlučně obranné zbraně.

  Zvláštní znamení – všechny podvozky – nosiče kontejnerů – jsou zbaveny poznávacích znamení, z něhož by se dalo zjistit, o jaké nebo čí vozidlo se jedná. Mám na mysli takové kolečko, v němž byla česká (kdysi československá) vlajka Mají pouze vojenské RZ (postaru SPZ).
  Díval jsem se do diskuze na modelářském fóru a prý to nemá s válkou na Ukradině nic společného a vyhláška, která toto označování řeší, je stále v platnosti, tak nevím…

  Jo, ještě povinné provolání „Sláma u kravína!“ a „Tuhle válku vyhrajeme!“
  Už o tom píšou i soudruzi v englyckých novinách, takže to je jasné…

  1. Ad: Občan
   To mate tak. Vacsina zdejsich ma informacie z ruskych zdrojov. A ked tie napisu, ze sucast dohody je i vyvoz ineho matrosa ako obilia, tak je to skratka tak. Mozno v ruskom texte je (zatial) utajena dolozka, ktora ine ako obilie vyvazat dovoluje.

   V tejto suvislosti (na co ste dali odkaz) je pozoruhodne, ze prepravu obilia komentuje turecky minister OBRANY!!! Predpokladam, ze len co Putin da nakoniec Erdogandovi suhlas na pripravovane vojenske akcie v Syrii, i minister obrany Turecka sa ozve, ze si zle precital zmluvu a ze povolenie pre Rusko i na vyvoz ineho materialu, ako obilia, tam v skutocnosti nasiel:-)))

   1. turecky ministr obrany bude ručit za to, ze pres
    Bospor pojedou zpet ukrajinske prazdne lode = a ze nebudou plne amerických zbrani
    Rozumne řešení , Turecko je klíč

  2. Nevim, kde berete svoje info, ze po Cernem mori nemuze Rusko nic vozit. Nakladni lode normalne pluji, vyvazeji, co zakaznici chteji.
   Ta dohoda na obili se uzavira hlavne proto, ze cast ruskeho a ukrajinskeho obili kupuji rozvojove zeme na zaklade humanitarni potravinove pomoci financovane ze Zapadu (OSN, EU ap.) A maji na to nejaka pravidla a sankce na financni sluzby (zablokovani SWIFT) a pojisteni komplikuji az znemoznuji tyto humanitarni nakupy. Ta dohoda to ma odblokovat.
   Jinak ruske cernomorske pristavy normalne funguji, lode pluji. Omezeni pres Bospor je jenom v tom, ze sultan rozhodl, ze tudy v dobe valky nepusti do Cerneho more zadne cizi valecne lode, hlavne tedy NATOvske.
   Pak jeste rozhodla particka zemi G7, ze chce zakazat vyvoz ruske ropy po mori, ale na to jim vsichni ostatni hodili bobek. Ty doby, kdy G7 byl spolek sedmi nejvetsich ekonomik, a o necem dulezitem rozhodoval, ty davno minuly. Na ekonomicke spici ted rozhoduji jini rizci.
   Drobna omezeni tam jsou. Nekolik mesicu byla zakazana plavba v Azovskem mori, ale uz je obnovena, propluje tam tak 20-30 lodi denne. Coz je asi o ctvrtinu mene, nez je v teto dobe obvykle. Pak se snizil obrat kontejneru kvuli tomu, ze se prestaly dovazet komponenty pro automotive prumysl, bo vetsina automobilek zavrela svoje ruske zavody a cinani, co je prebiraji, zatim jeste nerozjeli vyrobu. Taky se prestaly dovazet ruzne znackove zapadni smuky, haderky a boticky.

   1. Já jsem nic takového nenapsal.
    „Pouze“ chybějí jakékoli informace o tom kolik ruských lodí kam vyvezlo kolik obilí. Možná „jen“ chybějí na anglicky a německy psaných webech, ale prostě nejsou.

    Na sledovačích lodního provozu jsou sice mraky malých cargo lodí plujících z Ruska do Ruska nebo z Ruska do Turecka či jinam v rámci Černého moře, ale kolem Bosporu jsem nenašel nic, co by vypadalo jako ruská loď vezoucí obilí. Ony jsou totiž dost velké. A to jsem si vyfiltroval nejdřív jen obchodní lodě a potom lodě vezoucí komodity.

    Rusko vyváží napřímo, ale i to pouze část. Protože i v Rusku operuje Cargill a tutově i další potravinářští velkoobchodníci, který tam vlastní výrobní a logistické kapacity. Takže i část obilí z Ruska vyvážejí cizí soukromí obchodníci na čistě komerční bázi (vč. přeprodejů agenturám OSN).
    Jediný rozdíl je v tom, že Ukrajine nejspíš nepatří ani pleva, natožpak zrnko. Tam vlastní (skoro) veškerou zemědělskou produkci několik privátních společností a vláda jim do kšeftů nemá co kecat.

    Pokud máte relevantní informace o počtech ruských lodí s obilím na cestě, dejte sem odkazy, prosím. Je tu víc lidí, které by zajímalo, jak to s tím ruským obilím je.
    Stejně jako s těmi dohodami, které kdekdo interpretuje zcela dle svého.

    P.S.: Včera jsem na webu agricensus.com zachytil informaci, že Francie letos láme rekordy v dodávkách obilnin do Maroka – od dubna skoro 300 000 tun. Bohužel to je placený web, takže jen titulek a podtitulek.
    Obilí na prodej je tedy dostatek a drandí, kam má. Celý ten humbuk byl vlastně jen kvůli loňským zásobám Cargillu uvázlým v JEHO přístavu v ukrajinské Oděse, kterým hrozilo znehodnocení. Na Ukrajinu i černoušky samozřejmě dlabe pes.
    I PROTO mě zajímají jak ta divná dvojdohoda, tak informace o SKUTEČNÉM pohybu ruských obilních lodí a objemech jimi vezených.

    1. Rusko tolik lodi nema.
     Nejvic jich maji tradicne rekove , dale je mnoho lodi pod vselijakymi vlajkami , ze je vyhodny si lod najmout na jeden odvoz , urcite vyhodny , kdyz nemate hromady pristavu , tak to dokonce dava smysl.
     Skladovani lodi , ucpani pristavu , je totiz ponekud vetsi zalezitost..
     Je to neco jako taxi sluzba.

 3. Jestli Vy nás tady trošku nedenzinformujete, paní Divišová 🙂 . Anglosaští soudruzi přece tvrdili, že bez ukrajinské pšenice nastane hladomor v Africe … a Vy najednou kukuruza a Británie … 🙂
  To vypadá, jako byste podrývala pravdomluvnost mainstreamu … 🙂

  1. Co Vypada, to jenom Vypada. Diskutovat o necem, ze to Vypada , Vypada , ze takova diskuse je k nicemu. To Vypada ze diskutujici, zase nevi nic. Nic z nej NeVypadne. Ale aspon.
   Vypada na podryvani..
   Co je troska jeste ty dezinformace , kolik je toho ,da se koupit 5 deka.?

 4. Z ukrajiny plují lodě;
  ve válečné nadúrodě
  noří kýly do Black Sea,
  pak je čeká odyssea.
  K světadílu muřínů
  přejedených tuřínu;
  od kikonů k lotofágům
  přes kyklopy k jiným mágům
  a nakonec k praseti.
  Já si říkám: zase ti
  kdo nezaseli
  u žrádla se poveselí.

 5. Paní Divišová, můžete se prosím pokusit přes Vaše zdroje ověřit informaci od mých kolegů zemědělských obchodníků, že na Krymu i Rostově na Donu se plynule nakládají lodě s ruským obilím? Moje zprávy hovoří o cca třiceti lodích (cca 500 – 600 tis. tun), které jsou už na cestě do Středozemního moře.
  Rád bych věděl, jestli se naše informace potvrdí.

  1. Sice nejsem paní Divišová,
   ale na našem ministerstvu by přece nelhali☺

   https://cmszp.cz/mze/2022/podepsany-cernomorske-obilne-dohody-mezi-ruskem-ukrajinou-osn-a-tureckem/

   Odtud kopíruji:
   Podmínky dohody:
    Rusko nezaútočí na přístavy, když jsou zásilky v tranzitu.
    Ukrajinská plavidla budou navádět nákladní lodě přes zaminované vody.
    Turecko s podporou OSN bude kontrolovat lodě, aby rozptýlilo ruské obavy z
   pašování zbraní.
    Bude dovolen i ruský vývoz obilí a hnojiv přes Černé moře.

   Zpracoval odbor 17120, Ministerstvo zemědělství, dne 25.7.2022
   Autor:Karolína Menclová Rubriky:MZe
   xxxxxxxxxxxxxxxxx

   1. Moji kolegové – obchodníci na obilné burze – tvrdí, že ruský obchod s obilím je v plném proudu a denně vyplouvá na Černé moře několik lodí. Oni ty lodě hodně sledují, protože jejich vyplutí a připlutí ovlivňuje aktuální ceny.

  2. Vidláku,14:31
   jsem snad ještě netrpělivější než Ty.
   Podle zcela zaručených zpráv je počet lodí, naložených ruským obilím buď třicet nebo – podle jiných zaručených zpráv – nula.

   Podobně máme v bezmála přetlakovaných českých zásobnících plynu dostatek plynu až do ledna, nicméně pokud by v únoru náhodou nepřišlo jaro, Němci stopnou svůj průmysl, pomocí tanků zkonfiskují zásoby plynu Maďarům a po jeho politickém vyčištění/odruštění vrhnou takto získaný plyn do výtopen českých paneláků.

   Podle mírně odlišných informací žádné české zásobníky, tím méně český plyn neexistují, protože veškeré zásobníky na našem území i plyn v nich uskladněný patří Němcům.

   Existuje i kompromisní informace – máme plynu dost na pět dnů, což by nám mělo při současných 32°C teplotách stačit na vytápění bytů, pokud si budeme mýt rozkrok ve studené vodě….čímž se zároveń otužíme, takže se sníží númrtnost a tím i spotřeba plynu v krematoriích.
   ———–
   Osobně spoléhám na slova vládních představielů, protože zatím vždy spolehlivě lhali, až jim ze všech tělních otvorů šly fialové bubliny. Jen doufám, že se nás nepokusí zmást a nevpašují do svých informací pár zrnek matoucí pravdy. Něčemu přece člověk věřit musí!

  3. Na ceste do sveta s ruskym obilim uz je spousta lodi, myslim, ze je jich vice nez 30.
   Podle ofiko udaju celni sluzby bezi export ruskeho obili v Azovskem, Cernem i Kaspickem mori v beznem rezimu, i kdyz s trochu nizsim objemem nez loni. Trochu omezene funguji informacni agro servisy pro sledovani cen a nakladky, na ktere obcas mrknu, vypada to, ze kdo nechce, aby se informace o nem nekde objevila, muze zustat incognito. Mam pocit, ze se nekteri nadnarodni obchodnici zatim drzi trochu zpatky a export jde nejvice osvedcenym odberatelum, ministr zemedelstvi se nekde vyjadril, ze pocet zemi, kam se exportuje, se letos trochu snizil, ze zatim novou urodu nenakupuje zapadni Afrika
   Nektere lode propluji Bosporem a vypnou satelitni sledovani, takze neni jasne, kde zakotvily a co nalozily. Ale nakladka obili funguji ve vsech exportnich pristavech – Novorossijsk, Kavkaz, Sevastopol, Rostov, Machackala, Astrachan, vzdycky se mrknu, kdo tam naklada a krome ruskych lodi Indie, nekolikrat Malta, Panama, Turecko ad. Naklada se take v Berdjansku, to hlasi vojenska sprava Chersonske oblasti
   Celni sluzba publikovala za cervenec nasledujici data:
   В июле 2022 года из России, по предварительной оценке, было вывезено 3,1 млн т зерна (на 17% меньше зерна, чем в июле прошлого года: 3,7 млн т)
   Экспорт пшеницы сократился на 10,4% до 2,8 млн т. В прошлом году за июль было вывезено 3,2 млн т.
   Myslim, ze uz ted v ruskych pristavech vsechno cvrka normalne, nova uroda se vyvazi od 27 cervence, vyvesovali kvuli tomu v Novorossijsku nejake faborky a hrala muzika, ukazovali to v mistni TV.
   Na potraviny a hnojiva EU i USA zrusily sankce, byla to podminka RU a OSN, aby se rozjel ten ukrajinsky vyvoz.

   Stezi si nekdo v Evrope ted lajsne zablokovat rusky vyvoz obili – kdyz byla v roce 2010 v Rusku nizka uroda a RU zakazalo export psenice, skoncilo to arabskym jarem a desivou migraci. Opakovani uz evropsti politici nebudou riskovat.
   Predbezne odhady urody jsou letos mimoradne dobre, prumerne vynosy jsou o ctvrtinu vyssi, nez loni a zasveceni jedinci predpokladaji, ze letos Rusko sklidi nejvyssi urodu psenice v historii (pres 90 mio tun a ze na vyvoz zbude 45 mio, loni bylo 33 mio). Bo obdelali navic o 1 milion hektaru nove rozorany uhor (neslo to vsechno na obili, zaseli hodne soji a cukrovky) a taky pustili zavlazovaci kanal na Krymu, tak je tam slusna uroda.
   Priroda letos zatim ruskym zemedelcum preje, jenom aby se to nezakriklo a nepriletely sarancata nebo brzke mrazy.

 6. Ukrajinská taškařice:
  lodě plné kukuřice
  míří k vepřům do němec,
  nikdo nemá ruměnec.
  Muřínům však blednou tváře
  chtěli podle receptáře
  péci chleba kynutý,
  počítali minuty.
  Tak zas pečou antiloupu,
  nadávají na Evropu.

 7. Tohle mě VELMI zaujalo: Cit.: „… Dohoda zahrnuje dva vzájemně související dokumenty k řešení problémů dodávek potravin a hnojiv na světové trhy. Dokumenty tvoří jeden balíček a Rusko očekává, že budou plněny společně.
  1) První z nich, memorandum, přebírá závazek OSN odstranit různá omezení vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv na světové trhy, tedy odstranit sankce, uvalené Západem.
  2) Druhý definuje algoritmus pro vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů kontrolovaných Ukrajinou…“

  Paní Divišová, prosím Vás, je někde odkaz na ty dokumenty?
  Protože jestli to je tak, jak uvádíte, tak za ruskou stranu jednal a podepisoval někdo, kdo byl v hlubokém koma a zbavený svéprávnosti pro mentální retardaci.
  MEMORANDUM je totiž nic o ničem. Právně zcela NEzávazný a NEvymahatelný pokec o tom, co by se nám navzájem líbilo, kdyby…
  Dokumenty proto nemohou tvořit jeden balíček, neboť jsou zcela odlišného charakteru a jeden z nich je zcela prost právní síly.
  Nemluvě o tom, že na OSN totálně s… Bílej Tesák už asi tak posledních 30 let. Nikdy nic nevymohla a stejně to dopadne i teď; nemá totiž žádný právní nástroj pro vymožení čehokoli.

  Opravdu to vypadá, že se Rusům povedla bota galaktických rozměrů.

 8. S napětím čekávám, co se stane, až RF zjistí, že OPĚT skočila na špek (obdoba „bezletové zóny nad Libyí“) a že žádné ruské obilí loďmi po Černém moři nepojede.
  Protože ono se postupně ukazuje, že obilí nejenže není nedostatek, ale že on je ho nadbytek a padá cena. Nejrychlejším opatřením je zabránit exportu ruského zrní. Což lze velmi snadno NEzrušením sankcí, resp. NEaplikace vyjímky ze sankcí.

  Dávám tomu tak tři dny, než se dozvíme asi tak bambilion důvodů, proč ruské lodě nesmějí skrz Bospor.
  Sice tu a tam někdo někde napíše, že ruských lodí už odjelo tu 20, tu 30, ale nikdy nebyla žádná jmenována a uvedena hmotnost nákladu. Takže nejspíš ještě neodjela ani jedna.

  1. Co ja vim , dohody s Tureckem a pod patronatem OSN jsou dve. Jedna je vyvoz pres Bospor zemedelskych produktu z Ukrajiny /ze 3 pristavu/a druha dohoda je vyvoz tehoz a pres Turecko z Ruska .
   Maji trvani 120 dni a rusove planujou asi 50 milionu tun vyvezt.
   Podrazeni je asi o 50 % vice nez pred 30 mesici..
   Putin prave jedna s Erdoganem v Soci..
   Dohody jsou verejne a netajne . Za Rusko tam byli tusim Sojgu a Lavrov, nikdo se z nich nevzrusuje a zrejme neni proc. Vyhrozovani ze Rusko skoci na spek je z oblasti a drama /Mnoho povyku pro nic, Shakespeare/ a nevymahani a memoranda se neodehravaji.
   Obili neni nadbytek. 20% svetovyho trhu je kazdorocne z Ruska a Ukrajiny..
   Nikdo zucastneny dohod ,nebyl v komatu a ani nebude zbaven svepravnosti a neni ani duvod.
   Bambiliony nejsou a nebudou , Bospor je pro normalne Rusko otevrenej..
   Domnivam se ,ze p. Obcan jest v zachvatu hysterie a hrobovych obav o ruskej vyvoz a jestli a co rusove vyvezou nebo ne ,je asi predvsim jejich starost..
   I pres tu starost se nevzrusujou ani trochu..

  1. Pokud nebude druhá část dohody plněna, nastane zřejmě pozastavení první části a to až do té doby, dokud nebude druhá část dohody také naplněna.

   Domníval jsem se, že dohodou bylo zajištěno dodávání zrna do zemí, kde hrozí nejvíce hladomor.
   Netušil jsem, že hladomor hrozí nejvíce Británii a Irsku…

   1. Do rozvojovych zemi se dodava psenice, to je potravina pro lidi.
    Kukurice se dodava predevsim jako krmivo do Evropy spolecne se sojou.
    Ty hystericke vylevy Zelenskeho, jak v pristavech visi 25 mio tun obili, to byl od sameho zacatku fejk. Jsem si to spocitala z jejich ofiko statistik urody a exportu a vyslo mi, ze na Ukr z minule urody zbyvalo asi 10 mio tun, prevazne kukurice, psenice uplne minimum. Z toho se mezitim asi 6 tun vyvezlo zeleznici a po Dunaji, takze je tam ca 5 mio tun kukuruzy a tu cernousci moc nejedi. Takze hura do Nemec prasatkum

    1. Zatimco ruske obili a ostatni produkty z poli se vozi kde je treba /Libanon napr./, vime, ze jsou Ruske ,nevime a nikoho zrejme ani nezajima, co se skryva pod nazvem Ukrajinske zemedelske produkty.
     Jedno je jisty ,ze se vypestovaly na Ukrajine ,ale to je tak asi vsechno.
     Jestlize skoro tretina ukrajinske pudy patri zahranicnim konglomeratum /skoro 20 mil. hektaru/, nevime tak jak mnoho tun , z celkoveho mnozstvi vypestovaneho skladovaneho na U. ,patri jim , zapadnim korporacim a nikoliv Ukrajine. /Jestlize se ted vozi na zapad, asi patri zapadu/.
     Kterej soude dle vselijakych sankci a namirenych prevazne na sebe, asi malo dba o jine narody a jejich potreby , potravin napr../O to vice krici/.
     Dohody byly uzavreny velmi rychle a muzeme usuzovat na velky zajem vlady U.,ale nevime kolik penez dostane Ukrajina vlada za vyvoz / oficialne a neoficialne/, kolik je vyvozni cena a kolik stoji preprava za tunu/, kdyz pomoc v osmi miliardach euro byla nahle zastavena .
     Kdyz po tezkem bombardovani atomove elektrarny , armadou ukru , veci zasly prilis daleko a zrejme teror U. vlady silencu a porizovani dalsiho Cernobylu nelze zamaskovat ani utajit..Jestli zastavit nebezpeci taky pro celou EU , se taky nevi..

   2. Britští vepři jistě putují k nám, bo najisto nejsme ve vepřích soběstační, když liquidujem prasečáky.

   3. „Netušil jsem, že hladomor hrozí nejvíce Británii a Irsku…“

    Jene, chápejte to tak, že Británie byla pověřena globální distribucí hladomoru a s ní související distribucí toků hladových připrchlíků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *