12 června, 2024

Co za to dostaneme?

Naše politické elity nám řekly, že jsme ve válce, protože zlé Rusko zaútočilo na nebohou Ukrajinu. Vysvětlili nám, že dějiny začaly 24. února, že si nemáme všímat předchozích osmi let trvalého střílení, protože to není důležité. Vysvětlili nám, že NATO je obranná organizace a jeho přibližování k Rusku opravdu nemá co dělat s velmocenskými ambicemi.

Naši pravdomluvní novináři nám vysvětlili, že Rusko je třeba zadupat do země. Je třeba mu způsobit co největší ztráty, že Putin je zaostalý primitiv, který si nezaslouží žít. Vysvětlili nám, že Rusko brzy prohraje, protože nemá morální předpoklady k vítězství. Sice nás teď tak trochu drží pod krkem skrze své plynové a ropné trubky, ale to je jen dočasné.

Boris Johnson nám vysvětlili, že Ukrajina brzy vytlačí Rusy ze svého území, že měl možnost vidět jejich plány a že jsou dobré. Biden nám vysvětlil, že za západní hodnoty se vyplatí bojovat do posledního Ukrajince a samotní Ukrajinci cedí krev i miliardy peněz, aby mohli vstoupit do té nejskvělejší organizace pod sluncem – do EU.

Vysvětlili nám, že to bude dlouhý boj, že budeme strádat, bude nám zima a nebudeme mít na benzín, přijdeme o práci, budeme platit jak mourovatí, ale musíme to vydržet, protože se nám to bohatě vyplatí. Takhle nám to vysvětlil náš pravdomluvný premiér, který nám nebude lhát. Kdybych měl stručně popsat jeho projev, tak za všechno může Babiš a Putin, všechno je v prdeli, ale za patnáct let nám Westinghouse rozšíří Dukovany a dostaneme plyn z Kataru a pak se nám ta nezávislost na Rusku vyplatí.

Prosím všimněte si, že ani jeden politik, ani jeden novinář, ani Biden, ani Scholz, ani Zelenský, ani nikdo jiný, nám ani nenaznačil, jak se nám to vyplatí. Řekli nám, že se musíme odstřihnout od ruských zdrojů, řekli nám, že se nám to nakonec vyplatí, ale neřekl nám, co to pro nás bude znamenat.

Možná proto je Petro Igorovič Fialenko mezi prostým lidem poněkud neoblíbený. Naordinoval nám strádání, řekl, že za hodně dlouhou dobu to bude dobré, ale neřekl nám, co z toho budeme mít. Možná proto je neoblíbená i celá EU. Protože ti furt melou o hodnotách, ale ani náznakem neřekli, co nám to přinese.

Ne, že bych chtěl Pětikolce radit, ale když tak věříte ve vítězství nad Ruskem a jste přesvědčeni, že jednáte dobře, tak snad máte nějakou představu, za co vlastně budeme strádat… Bude pak plyn za pakatel? Nebo klesnou daně? Nebo budou nové ohromné příležitosti díky kterým všichni dostaneme dobrou práci? Nebo si budeme žít jako páni, protože na nás budou dřít ruští otroci? Co sakra za tuto válku dostaneme? Co budeme mít, když teď na oltář vlasti dáme náš blahobyt, naše pracovní místa, naše auta, naše dovolené, naše domy? Co dostaneme, až zvítězíme?

Takhle se dělá vítězství víme? Že dáte lidem poválečnou perspektivu. Že se ty vaše teoretické evropské hodnoty přetaví v něco praktického a použitelného.

Místo toho nám jen říkáte, že bude hůř a my, co jsme ještě nezblbli z vašich Jakubů Jandů a Martinů Dorazínů, tak my mezi řádky cítíme, že už nikdy nebude líp. Že tu bojujeme za ryze vaše hodnoty – že bude v EU víc papalášů, kteří nám ještě víc budou linkovat život. Že tu bude víc Pekarových Adamových, které po nás budou požadovat odříkání, ale případné výdobytky si ponechají pro sebe. Cítíme, že z těch ojrohodnot nebudeme nic mít, i kdyby Rusko prohrálo, bylo vytlačeno a Putina někdo odstřelil.

Cítíme, že děláte stavovskou válku. Že bojujete za svoje výhody a svoje prebendy, ze kterých nám už neupustíte ani drobečky. Nám auta zakážete, ale Ferrari se dál budou prodávat. Bohatí budou jezdit emise neemise. Nám zakážete cestovat, ale papaláši si budou na klimatické konference lítat tryskáčema. Nám seberete budoucnost, ale vy sami si nahrabete.

Pokud Rusko prohraje, co dostaneme my? Nic. Jen vy si upevníte moc a ještě víc nás zkrouhnete na svobodách.

Já nevím, jestli si to uvědomujete, ale chápete, že vítězství Západu přestává být v zájmu obyčejných lidí? Že pro nás nemáte nic, jen vznešené hodnoty, díky kterým ale bude chleba dražší a ne levnější? Jak dlouho myslíte, že to potrvá, než si lidi uvědomí, že bude nejlepší vás v tom nechat vyráchat a pak se přidat k dobyvatelům?

Co z té války budeme mít my, kromě hladu, bídy a drahoty? Měli byste nám to říct, nebo riskujete, že nám to řekne Putin.

248 thoughts on “Co za to dostaneme?

 1. Brilantní popis. Následující vývoj bude podmíněný změnou volebních preferencí na základě ekonomického dopadu na většinu voličů. Promítne se už do podzimních voleb obecních a doplňovacích senátních. Mám za možné, že nynější vláda nepřežije nejbližší topnou sezónu. Ovšem, co dál? Kdo sestaví novou vládu? Jak bude fungovat? Co nynější vláda, zítřejší opozice? S ohledem na setrvačnost, situace se nezlepší s novou vládou. Nejsou tankery, terminály, potrubí. Kromě toho, v důsledku civilizačního úpadku „Západní civilizace“ upadá schopnost vyrábět zboží pro směnu na světovém trhu za suroviny, které kdysi Evropě umožnily průmyslový rozvoj a světovou expanzi.
  Nová opozice, nynější vláda, bude řvát, že za ní nebylo tak zle. Pokračování zhoršení, protože nynější situace je jen začátek, bude svalovat na novou vládu a těžit politický kapitál. Bohužel, významná část voličstva o jevech nepřemýšlí kauzálně, nýbrž souřadně, nebere v úvahu setrvačnost jevů. Nyní se mi jeví, že klíče od vývoje zde v Evropě má Rusko. Jako světová velmoc číslo 1 nastupuje Čína.

  1. Je to marný, je to marný, je to marný!
   On si nikdo neuvědomuje, že Rusko je obrovské, lidnaté, má nepředstavitelné nerostné bohatství a své miliony Rusů, kteří si pamatují Rusko jako velmoc a jsou za ni ochotni a schopni položit život. A vydrží všechno.
   Augenblick z Luganska:
   Před domem sedí babička a dvě malé děti. Říká do kamery, že nedávno oba kluci přišli o matku. Přiletěl granát, když šla pro vodu. Nepláče, děti naštěstí ještě plně nechápou. Bude prý muset ty dvě děti vychovat sama. Není to rezignace, ale poznaná nutnost, smíření. Ruská síla v jedné staré ženě.
   ===
   Je třeba respektovat velikost Ruska a snažit se vedle něj co nejlépe přežít jako suverén na svém území. Rusko tu prostě bylo, je a bude. Role ratlíka poštvaného na medvěda rozhodně není ten nejchytřejší přístup. Státy, jakmile zjistí, že válka systémem „do posledního Ukrajince“ nefunguje se prostě stáhnou za Velikou louži. My ani Rusko se přestěhovat nemůžeme.

 2. Němec nám plyn dodá
  to by byla škoda
  nechat pojít otroky.
  Udělali pokroky
  trochu umí jazyky
  jsou levní, jak z Afriky
  rádi drží hubu
  když uděláš bubu.
  Když je otrok drzý
  (jéžiš, to mě mrzí)
  sám si zkrátí žití.
  A další je v řiti.

 3. Konec pečených holubů,
  chabrusy přes palubu!
  Kdo nemá chechtáky
  (co čumíš? ty taky!)
  nesnese porobu
  ať skočí do hrobu.
  Co je chléb, poví ti
  jen lidé movití,
  ti, co jsou za vodou
  se svojí metodou
  dojení státu.
  Bez termostatu.

 4. Teplo jako v Saint Tropez.
  Pod stolem si prdnul pes.
  Sousto má hned jinou chuť
  říkáš si: a hrdý buď
  žes vytrval
  a nepoblil si hruď.
  Vždy může být ještě hůře
  zasměješ se malé chmuře
  když přežiješ příští zimu
  přitisknutý k hovězímu.

 5. Sem se kdysi bavil na stavbě s jedním moc šikovným Ukrajincem. Ten mi líčil, jak když jede domů (a to bylo ještě za Janukovyče, kdy se „jen“ kradlo, ale ještě se nestřílelo), musí všude nechávat úplatek, aby vůbec něco z toho, co veze v kufrech rodině, vůbec domů dovezl. A teď čtu toho našeho tvaroha, kterýmu od máchání rukou ztvrdly svaly v želé, jak zcela vážně vyzývá český firmy k investicím na Ukrajině a ještě k tomu na Luhansku!!! Čemu se vlastně furt divím, na český firmy sere pes stejně tak, jako na ty jeho barmský ženský, hlavně = že jemu to vynáší!

 6. dostaneme za to sledovani podezrelych

  Automatická kontrola vozidel aneb všichni jsme podezřelí!

  V tomto článku se podíváme, jak funguje systém na plošné fízlování populace, který provozuje Policie České republiky pod označením Automatická kontrola vozidel.

  Tento systém má jen minimální publicitu. Policisté o něm nemluví a novináři o něm nepíší. Nicméně jeho podstata je taková, že kolem silnic jsou rozmístěny kamery, které snímají plošně všechna projíždějící vozidla, čtou jejich registrační značky a zaznamenávají tyto údaje do databáze. Jsou zpracovávány následující osobní údaje: registrační značka vozidla, ID zařízení (a tím je daná poloha), datum a čas, detailní foto registrační značky, přehledové foto vozidla (a tím také foto posádky).

  Systém AKV je budován od roku 2015 a jelikož k němu Policie ČR nic nezvěřejňuje, nelze řící, kolik kamer se nyní na řidiče dívá a zazamenává pohyb jejich aut. Podle všeho jich budou nižší tisíce. Stacionární kamery systému AKV najdete kolem silnic I. a často už i II. a III. třídy v různých uzlových bodech, kterými musí vozidla projet a jejich projetí je pro policejní operativu významné
  https://dfens-cz.com/automaticka-kontrola-vozidel-aneb-vsichni-jsme-podezreli/

 7. Až sem zase nějaký šmudla přijde cintat o cenzuře, ať si přečte nejdřív toto:
  Europarlament schválil boj proti dezinformacím. Svobodu slova v zásadě zachovává, vzkazuje Jourová.

  Evropský parlament v úterý schválil dvojici digitálních norem, které mají za cíl potlačit dezinformace či aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu. Opatření například zavádí povinnost pro sociální sítě bojovat proti obsahu, který bude označen jako dezinformační. Pokud tak velké společnosti, jakou je například Meta Platforms provozující Facebook či Instagram, neučiní, čekají je za to obří pokuty. Česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) již dříve uklidňovala, že se kvůli tomu cenzury v EU obávat nemusíme.

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Europarlament-schvalil-boj-proti-dezinformacim-Svobodu-slova-v-zasade-zachovava-vzkazuje-Jourova-707694

  Svobodu slova v zásadě zachovává – to už ji může rovnou zachovávat i v kyselině, a v sudě potopit na dno Orlíku. I když Mariánský příkop by se možná hodil víc.

  1. V zásadě by pomohlo do sudu naložit soudně stíhanou Jourovou a sud potopit na dno Orlické přehrady.Tým odborníků stále máme.

 8. Vidláku, tvůj dnešní článek mě zaskočil.
  Vlastně mě překvapilo, že tak jednoduchou a základní otázku „Co za to dostaneme?“ jsem si už dávno nedokázala položit já sama a že ji dosud nepoložil nikdo ani v alternativních médiích, tedy pokud vím.

  Neustále zkoušíš nové a další pohledy na svět, život, politiku… a občas se ti podaří trefit pořádný hřeb na hlavičku, trefit samotnou podstatu.

  1. Tož nedostaneme nic,ale situace u nás nedovoluje nesouhlas,natož boj..Ale v zájmu obyčejných Slovanů Rusko padnout nesmí.Nejen proto,že díky obětem lidí SSSR jsme se v kotlince mohli narodit,ale i proto,že pokud padne Rusko se nás už nikdo nezastane.A každý,kdo ví za co jsme my Slovani u západních přátel se bránit musí..

  2. Zdravím, Maneco – a souhlasím s názorem na Vidláka coby špičkového kladeče ZÁKLADNÍCH otázek.
   Což by měl být úkol a funkce lidí, označovaných termínem „veřejný intelektuál“.

   Tato jeho schopnost vysoce převyšuje jeho případnou schopnost tvorby praktické politiky, zvláště té současné.
   Dalším problémem je, že způsob duševní práce politika a intelektuála je opačná.
   Intelektuál hledá především OTÁZKY (pozor- položit jednoduchou smysluplnou otázku je mnohem těžší než na ni nalézt odpověď či odpovědi – většinou není odpověď jen jedna.

   Vidlák by byl nejspíš výborný právník (on by byl výborný leccos, je to vpravdě renezanční osobnost.)
   Byl by výborný mediátor.
   Dokáže velmi stručně a výstižně PÍSEMNĚ (!) formulovat přesvědčivé argumenty.
   Byl by opravdu novinář srovnatelný s K.H.Borovským blahé paměti.

   Problém spočívá v tom, že by se dnes ta generace, na které záleží, vůbec nenamáhala dočíst ani jeho cca dvoustránkový text do konce, tím méně se nad jeho argumenty zamyslet.

   Vidlák je přibližně stodvacet let starý člověk s tělem a s brilantním mozkem čtyřicátníka.
   (Proto jej jako staršího a zkušenějšího ve svých pouhých třiasedmdesáti letech pečlivě a s respektem čtu a nenechávám se nikdy odradit ani občasnými volovinami.)

   Byl by nejspíš kvalitním a oblíbeným osvíceným diktátorem na plně autarkním ostrově, na který by z nějakého důvodu všechny ostatní státy světa zapomněly a který by byl pro jistotu obklopen několika desítek kilometrů širokým pásem spolehlivých min a jeho obloha kryta automaticky aktivovaným deštníkem protiletadlových raket.
   Ale byla by ho pro tuto funkci škoda!

 9. Příteli Vidláku. Já su lesák. Už léta cítím věci podobně jako Ty. Vidím co se děje v lese. Myslím v přírodě ne politiku. Rozumím Tvému burcování. Docela se trefuješ. A máme hodně podobné vize.
  Ale co čekáš že bude?
  Čekáš že se lidi vzbudí a „nějak“ se „opraví“ a bude zase fajn? Hej ogaro. Nemyslím si.
  Onehdá jsem držel v rukách vnoučka. 7 měsíců a tak šťastné dítko jsem neviděl. A jak jsem jel domů, tak to na mne padlo.
  Udělám vše pro to, aby ten malý človíček přežil. Možná chvilku. Možná delší dobu, nevím.
  Nebude to o tom kdo co má a vypěstuje. To bude platit možná rok, dva. Ale v důsledku to bude o tom co kdo urve.
  Lidi jsou lidi. Morálka půjde úplně pryč. Čekám, že zažijeme něco podobného jako za 30. leté války. Krutý boj o samu podstatu existence.
  Naučte se bránit to co máte. Se zbraní i bez ní. To bude základní vlastnost přežití.
  Zapomeňte na civilizaci. Mrkněte po sousedech. Bude spolupracovat nebo bude k jídlu?
  Že ne? Až budou vaše děti umírat hlady nebudete řešit morálku.

  A tohle nastane.

  1. Tak jest. Když vyběhnou hladoví vlci z lesa nebude to hezké. Přežijí jen silní a připravení.
   Ale anarchie nikdy nevydrží dlouho. Lidé mají jakou zvrácenou schopnost se organizovat. A bude je organizovat někdo, kdo má tak zvané charisma. Někdo jako Ho-či Min, Stalin, Mussolini, Hitler. Tož na to se připravte, po anarchii přijde Messiáš. Jaký – to se uvidí.

   1. Lidi, neblaznete. Snad od dob Samovy rise na tomto uzemi nebyla nikdy anarchie, leda lokalne a na chvili. Vzdy byla vlada, lepsi ci horsi, ale vlada. A vlada udrzuje poradek, aby mela na vladnuti monopol. To je prirozeny rad veci.

    1. Jak bude velká ta lokalita pro anarchii nelze předvídat (část státu, stát, několik stát) a že chvilka?
     Ano, anarchie nemůže nikdy trvat dlouho, pak přijde Vůdce. Nějaký.

  2. No, řeknu vám, co čekám. Čekám připravená srdce. Nečekám, že se mi podaří nějakým kouzlem odvrátit katastrofu. Třicet let jdeme do prdele a nemělo by být divné, že tam jednoho krásného dne opravdu dojdeme. Nečekám, že bych uspěl v politice a stal se novým Janem Husem, Benjaminem Franklinem, Tatíčkem Masarykem.
   Ale stále ještě doufám, že až to celé v plné parádě nastane, tak si lidi vzpomenou, že ode mě něco četli. Vzpomenou si na moje rady, burcování, můj přístup. A doufám, že z toho vzejdou nějaké plody a že to budou dobré plody. Doufám, že si někdo vzpomene, jak pěstovat brambory, že si někdo vzpomene, že jsem mluvil o sjednocování a tahání za jeden provaz i přes odlišnosti v názorech, že jsem mluvil o tom, že pravda se musí hledat a ne, že jí někdo má… atd, atd. Bohužel jsem víc udělat nestihl a už asi nestihnu.

   1. Vidláku, uhlí mám, brambory pěstuji a nakoupím, ale zajímalo by mě, jak konzervovat maso?
    Koupila jsem si sklenice, mám zavařovací hrnec, plánuji dvojí sterilaci, ale jak dlouho pak takové maso vydrží?

    1. Jakou trvanlivost mají masové konzervy, či sklenice v obchodě?
     Delší dobu jak 1 rok bych to nenechávala, i když by to bylo dobře zavařené.

     1. Psal Petr Kubáč (blog se dá najít googlem, již ukončen) že konzervy z První světové byly koncem třicátých let v pořádku.

   2. Vidláku, dělal jsi a děláš víc než 99,9% z nás.
    Tohle čtu až poté, co jsem napsal ve 22:45 svou odpověď pro Manecu.
    Ať už cokoliv dopadne jakkoliv, hluboce před tebou smekám a respektuji Tě, přestože s některými tvými vývody nesouhlasím.
    Doufám, že než tuhle oázu (a Kydy) evropská „necenzurující“ kryptokracie umlčí, ještě snad pár desítek článků stačíš napsat.
    Určitě to mělo a má cenu!

   3. ad. „…můj přístup…“ kolik lidí je dnes ochotno podstoupit takovou dřinu?
    Dříve jsem kopala na poli, vedle sousedi, přes jedno sousedi,… dnes kopu sama.
    Co bude, když případně nebude v obchodech dostatečný sortiment?
    Prodám, daruji, nebo si nechám ukrást těmi, kdo pole mají, ale nekopají?¨
    No, provaz se najde, ale také umění zacházet s motykou, vidlemi, kosou,… se může hodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *