19 září, 2024

Čínský šogun Pojar

Ondřej Koutník a Tereza Šídlová na Seznamu píší: „Česko mění diplomatický přístup k Číně. Ústřední postavou bude Fialův muž“

Citujme: „Na rozdíl od Zemanova přístupu, kdy se český prezident čínským mocnářům lísal do přízně například vyjádřením o čínské inspiraci stabilizace společnosti, má být dle Pojara cílem důstojnější pozice Česka ve spolupráci s Čínou. „Budu rád, když se budeme chovat sebevědomě, férově a racionálně. Tím nemůžeme nic zkazit,“ uvedl Pojar.

Jakou konkrétní strategii komunikace a přístupu k Číně bude Fialův kabinet razit, ale Pojar říci nechce. „Nezáleží na velikosti země. Stačí vždy vědět, co chceme, a chovat se seriózně a předvídatelně. Pak není těžké si adekvátní respekt získat,“ uvedl.“

Asi půl minuty jsem slzel smíchy, než jsem se uklidnil, abych k tomu vůbec něco napsal.

Asi takhle – Pojar je… ehm… (vulgarity editovány). Tím bych to mohl uzavřít, ale abyste neřekli, že Vás nemám rád, rozvedu to. Čína je sice moderní společnost, ale postavená na tradicích. Stejně, jak celá naše věrchuška nepochopila Rusko, evidentně není v její mentální kapacitě pochopit Čínu. Velice dobře si pamatuji, když Lipavský před 3/4 rokem letěl do Indie, aby jim tam vysvětlil, že Čína je fuj (myslím, že zástupci indické delegace dodnes sedí v jednacím sále a přemýšlí, co to bylo za evropské nebinární božstvo, které je přišlo poučit, jak se má země s 1,4 miliardami obyvatel chovat k zemi s 1,5 miliardami obyvatel) a ještě se navrch setkal se zástupci tibetské exilové vlády, což Čína silně kritizovala. Akce dua „Pekarová – Tchajwanec“ vůbec nekomentuji, to je dráždění hada velice bosou nohou. No, nohou…

Naši vládcové se už řadu let chovají k Číně s doslovným opovržením, despektem, pořádají mnoho zcela nepochopitelných provokací a to už vůbec nemluvím o našich čučkařích, kteří trvale do celého světa křičí, že Čína je hrozba (protože to říká USA). Prostě – myš, která řvala…

Číňan je člověk vyrostlý na rituálech, obřadech, hierarchii, úctě a hrdosti. Číňan je člověk, který si je vědom, že kolektiv je víc než jednotlivec – ale v tom orientálním slova smyslu. Číňani nemají problém popravit úředníka za korupci. Proč? Protože jednotlivec není víc celek! Lidská práva? Ale fuck!

No a teď přijede soudruh Pojar z Aspen Institutu – „the Vice-President of the CEVRO Institute, Vice-President of the Czech-Israeli Chamber of Commerce and a security and defense consultant“ – se svojí „hrdostí“ a nabídne Číně jako co? Sebrané spisy Václava Havla, Fialovy drahé energie, sbírku básní Tomáše Zdechovského nebo mistrovská díla aktivisty Otakara Van Gemunda a jeho (vládou oblíbené, jak se ukázalo u přijetí premiéra Fica) skupiny Kaputin, která prezentoval před čínskou ambasádou?

Prezident Zeman velice dobře vycítil, že Česko může nabídnout svoji geografickou polohu, to věděl už Václav Havel, který z nás chtěl udělat „most mezi Východem a Západem“. Vy jste všechny mosty spálili a teď přijedete do Číny s tím, že si respekt vynutíme tvrzením, že „Stačí vždy vědět, co chceme, a chovat se seriózně a předvídatelně“. Mimochodem, Čína se od pradávna de facto i pyšní svojí nepředvídatelností, která je součástí její identity a také úspěchu. Čitelných minizemiček, které si myslí, že by měli mít respekt a mají „záplatované, avšak čisté šaty“ je plný glóbus…

Pokud chce Pojar uspět, měl by nejprve na čínskou ambasádu přinést Lipavského hlavu v koši.

Ostatně – pamatujete si na seriál Šógun z roku 1980 s Richardem Chamberlainem v hlavní roli?! Jak si musel lehnout před místním vládcem a ten ho počůral na znamení převahy a ponížení?! Pak přišel do svého bydliště a „bytná“ řekla „Smrdí! Smrdí! Šaty dolů!“ a začala chystat necky, aby ho vydrhla?!

Mám pocit, že po příští Pojarově cestě budeme potřebovat fakt velký necky, dost vody a strašně mooooc mejdla… 😳☝️🤣🤡🥳

Pokud tedy vrchní komorník našeho světového lídra bude vůbec nějakému Číňanovi stát za vymočení.

A hlavně – pokud mu po zvonění u ambasády vůbec někdo otevře, i kdyby v tom koši opravdu měl hlavu Lipavského a na sobě impregnované prádlo…

P.S.: Pane Pojare, nepleťte si, prosím, pojmy „hrdost“ a „povýšenost“. Ale to si povíme poté, co Vás osmý podtajemník šestého podsekretáře třetího sekretáře desátého ministra pro vývoz rýžového saké nechá osm hodin čekat v přijímacím pokoji. Škoda, že o těchto úspěších se zřejmě nedozvíme.

86 thoughts on “Čínský šogun Pojar

  1. Čínský šogun???
    Mám takový pocit, že kdyby si Číňané přečetli jenom ten titulek, tak by tomu chudákovi, co ho zplodil, usekli hlavu.

  2. Pojar v Číně se snaží komunikovat. Na to je jednoduchá odpověď daná autorem:
    Asi půl minuty jsem slzel smíchy, než jsem se uklidnil, abych k tomu vůbec něco napsal.
    Úspěch Číny ve světe je i v tom, že dokáže získat kvalitní informace a tak ví co je Pojar za druh politika. V Číně nemůže být a nebude respektován. Je to jen poněkud nedůstojná ukázka neřízené české snahy zlepšit vzájemné snahy.
    Jedním ze zásadních úkolů diplomatů je pochopit mentalitu národa a státu, kde působí a poznat relevantní politiky a úředníky s ohledem na předpokládaný budoucí vývoj.
    Česko se v Číně na dlouhou dobu odepsalo a nejen to, zařadilo se mezi země nesvéprávné na které netřeba brát ohledy.
    Česko se neřítí do katastrofy, již v ní je. Za poslední týden si stačí přečíst sentence Pavla, Landovského, Pojara a dalších. Možná jim to osobně nese nějaký profit, ale stát ničí.

    1. Pojar,Lipavský a celá ta banda vemen by místo pochcání zasloužili spíš nasrat na hlavu.34 let si pečlivě rozesíráme vztahy tu s Čínou(začal Havel),tu s Ruskem(opět Havel),teď se Slovenskem(pro změnu Pavel),Maďarsko,Polsko,arabský svět (všichni ostatní) a když vidí,kam to zašlo,a že se na nás každý vykašle,tak začnou dělat restarty,ale pravda je,kvůli čemu tam vlastně vůbec lezou.

  3. Rád bych věřil (v diskusi to už padlo), že autor ví, že „šógun“ historicky patří do středověkého Japonska, ne Číny, a že tento příměr použil jenom proto, že o Japonsku máme jakési ponětí už pár desítek let zatímco o Číně nevíme skoro nic. A že epizoda s čůráním dobře vykresluje tradiční, hierarchické postoje lidí z Asie, tak, jak si je představujeme.

    Ono je to ale oboustranné. Nemá smysl si nalhávat, že Číňané, kromě vyložených specialistů, mají nějaké ponětí o tom, co je to ČR.
    V roce 2020 si mě vzal ředitel našeho podniku jako takový technický přívěsek při cestě do Šanghaje. Měli jsme tam mimo jiné jednání se zástupcem firmy, která by nám ráda dodávala určité suroviny. Protože jsem v těchto věcech opatrný, dával jsem mu nejrůznější (nejen) technické otázky.
    – Takovou typickou otázkou, které jsem dávával i při jiných jednáních byla, jestli ty suroviny už dodávají do Evropy, kolik a odkdy. Hoch pravil, že samozřejmě, že už asi 5 let a že se jedná o docela velká množství. Zabrousil do svého notebooku a po pár minutách se omluvil, že tedy přímo do Evropy nic nedodávají, ale že to je hned vedle, ve Spojených Arabských Emirátech.
    – S těmi technickými dotazy byl taky problém. Chlapec byl šikovný, ale byl pracovníkem marketingu. Tak jsem ho požádal, ať mi dá kontakt na jejich technology, že se s nimi domluvím po internetu. Nojo, jenže nikdo z jejich technologů neuměl ani anglicky ani rusky. Hoch říkal, že kdybych uměl Japonsky nebo korejsky, tak by problém nebyl…

    V parku v Šanghaji se se mno chtěl bavit nějaký starší pán. Pán se zajímal, odkud jsem. Řekl jsem mu, že z takové malé země, České republiky v Evropě. Pán pokýval, a řekl, že Evropa, to je opravdu exotika.

    1. Václave, píšete:
      „Ono je to ale oboustranné. Nemá smysl si nalhávat, že Číňané, kromě vyložených specialistů, mají nějaké ponětí o tom, co je to ČR.“
      Nu, když já jsem byl několikrát v Číně před třiceti lety, tak ponětí měli, zejména v průmyslu, protože tam ČSSR ledacos postavila. Na jejich ministerstvu byla specialistka na ČSSR, říkali jsme jí „bába Šou“, mluvila česky, neb v ČSSR vystudovala a nebyla jediná. Ještě se tam postavilo dalších 2 x 500 MW v Šen-tou, v Kantonu jsme založili společný podnik na výrobu malých turbín (Škoda – Ting-ma/Škoda – Silný kůň).
      Jenže to už je historie, kterou poznamenala česká hysterie (lidská práva a tak), tudíž věřím, že současný stav popisujete věrně.
      Co v Číně bývalo (dobrá pověst a dobré vztahy) je prohospodařeno.
      To platí obdobně o Vietnamu, Rusku, Íránu atd.
      Jakýsi Pojar tam může jen napáchat další škody.

      1. Re: Godot.
        Věřím, že to tak bylo. Kdeže loňské sněhy jsou. Bohužel.
        Teď můžeme leda tak strašit s tibetskou vlajkou.
        Čínské spolužáky jsem neměl. Ovšem pár íránských, íráckých, alžírských, egytptských nebo vietnamských spolužáků jsem měl. Asi už jsou, stejně jako já, v důchodu. Takže ani v těch zemích už nás skoro nikdo nezná.
        Dostat průmysl do kytek, to pár desítek let trvá.
        Dostat ho zpátky, trvá nejméně stejně dlouho, ale spíš mnohem déle, a výsledek není nijak zaručen.

        1. Podobně, jak to píše Godot, to bylo ještě relativně nedávno, a v časech, kdy Xi Jinping v Praze popíjel s Milošem Zemanem při sázení stromku pivo, k tomu bylo velmi dobře nakročeno. Tenkrát se z ČR do ČLR vypravovaly 4 přímé lety týdně a Konfuciovým akademiím (institutům pro výuku čínštiny a kulturní výměnu při českých vysokých školách) se náramně dařilo.
          Svatba snů pro bohatší čínské páry byl svatební obřad v Praze.
          Kdesi v močálech na východě Číny je „vesnice“ Zhong-Jie, v překladu – „Čína-Česko“. To jméno dostala ta osada na památku česko-čínské spolupráce, kdy jsme do ČLR vozívali Zetory. Pak, po někajém čase, v Zhong-Jie našli ropu a „vesnice“ se vzmohla a rozrostla a náramně zbohatla; dokonce tak, že tam postavili kopii části staré Prahy (včetně Vltavy a Karlova mostu).
          Když jsem v roce 2009 vystoupil v Pekingu z letadla, celá jedna stěna letištní haly byla pokryta reklamou na auto firmy Si-Kche-Ta s okřídleným šípem ve znaku. – Je toho asi víc, jen já si teď na víc nevzpomenu.

          Tohle všechno během několika okamžiků doslova zkurvili a zahodili Vystrčil, Pekarová a další kreténi, kterých je teď plná vláda. Lámat v kole je málo.

            1. Aneb: nic o tom nevím, ale dávejte všichni dobrý pozor, co vám o tom řeknu.

              Hlupák samozřejmě neví nic o tom, jaké tradice má česká sinologie. Neví nic o tom, kolik a co přinesli k tématu čeští sinologové. Ještě si, blbečku, řekni s hňupem Vystrčilem (to je ten génius žebříku do americké zadní branky): vó-šé-tchaj-ván-žén.

              Kde se tady vy kreténi všichni berete? Vždyť bez čínské technologie by sis tady nemohl ani uprdnout.

              Ty krtku.

              1. My si tykáme?
                Máte plná ústa vzletných slov a frází, ale vypadá to, že Sybila měla pravdu a jste jen obyčejný hulvát, který se rád stylizuje do role čínského mudrce a pronáší zde hlubokomyslná moudra

                Jsem ale rád, že zmiňujete tradice české sinologie.
                Server Sinopsis se totiž podíval na to, jak tento institut ve skutečnosti funguje.
                Článek s názvem Kulturní výměna jedním směrem je na serveru sinopsis.cz.

                1. Tahat sem prasečiny jako Synopsis je přímá poukázka na ban.
                  Ještě tady začni propagovat dětský porno, vosle…
                  Olga Lomová, twl…

                  1. Poctivě řečeno, paní profesorka Lomová je jedním z největších odborníků na starou Čínu, jaké u nás máme. Kdo se o historii čínské kultury zajímá, z jejích monografií se hodně dozví. Ale paní profesorka nějak nedokáže čínské kultuře odpustit, že tato nezamrzla ve starověku. – Škoda.

                    1. Občas narazím na její blog na Aktuálně a je to humus.
                      Je tak prosycená nenávistí k moderní Číně, že je to až na poblití.
                      Vyrovnají se jí jen rusisté z ČT a ČRo – Zubov, Dvořák atd…

                      Proč ti lidi tak nenávidí to, co se rozhodli studovat?

                    2. Po pravdě – nevím, mohu se jen domýšlet. K prof. Lomové: setkal jsem se s informací, že v Číně na studijním pobytu nikdy nebyla (nevím, zda je to pravda, nepátral jsem). Je-li tomu tak, je to, mírně řečeno, zvláštní. Stejně tak zvláštní, ne-li zvláštnější, musely být důvody, proč ke studijnímu pobytu, u studentů sinologie vcelku obvyklému, nepřišlo… pokud bych pátral po důvodech protičínskosti prof. Lomové, začal bych někde tady. Zhrzenost by mohla být důvod; ten princip odmítnutého a následně zapšklého a v odvetu škodícího ega známe i tady někde docela zblízka…

                    3. No jsou i tací študios, co študují jen na oko, aby nemuseli robit. A co je nejlepší – vybrat si takový obor, kde moc znalců není. Podle mého si vybrala čínštinu protože je těžká a znalců málo. Ono vezměte si, jak se u nás „študuje“ třeba anglina, kolik lidí ji asi opravdu umí. Pobydou za velkou louží či za kanálkem pár tejdnů a jsou „odborníci“. Vzpomeňme jak nám dala zabrat ruština či jiný příbuzný jazyk, nebo +mně něěmčina amaďarština a když se nemluví, tak se většina vykouří.

                    4. a ještě takový detail, ale podstatný – předplyšákové učení jazyyků povinné ke zkoušce byly také reálie – což znamenalo historii a docela důkladně, abyste nám neudělali v těch zemích ostudu.- Cožpo plyšáku patrně úplně odpadlo , alespoň podle vyjadřování se těch údajně jazyka znalých. Jinak by z nich nemohli vylézat takové hovadiny jaké vylézají,. Kolikrát už mne napadlo, co si asi domorodci o našich mluvčích myslí,.

                2. Sinopsis je se svou protičínskou hysterií poněkud monotónní, ne-li nudný až trapný. Je pozoruhodné, jak někteří lidé dokážou plivat na zemi, studium jejíž kultury jim dalo obživu a vyneslo je do vrcholných pedagogických funkcí.

                  Daleko životnější web s čínskou/asijskou tématikou je Asiaskop (v postranním panelu odkaz). Vesměs tam píšou lidi, kteří Čínu ani nezavrhují, ani nezbožňují, ale dost o ní vědí a vidí ji realisticky.

                  Zavírání Konfuciových institutů se tleská na politickou objednávku, z přesvědčení to dělá leda blb.

                  A tím se dostáváme k tvé maličkosti.

                  Sibyla má, pokud jde o mě, určitě pravdu. Ona vlastně svým svérázným a podivuhodným způsobem sobě vlastním sděluje, že s pitomci (a pitomkyněmi, ať jsme genderově vyvážení) se nemažu a ochotně a vcelku přímočaře jim sdělím, jaký názor na ně mám.

                  Nějak se s tím srovnej, rozesírači.

                  1. Já se s tím srovnám v pohodě, Nulo.
                    Moje vizitka to totiž není, nýbrž vaše.
                    P.S.
                    Lidé ze Sinopsis neplivou na nějakou zemi, jenom netrpí výběrovou slepotou (viz Nula) a nebojí se kritizovat současný čínský režim.
                    Jen hlupák nevidí ten rozdíl.

            2. Krtek? To myslíš americký CIA projekt Aspen Institute třeba? No jo, jeden čuramajzlík vedle druhého. Mělo by se to vymlátit do posledního. Je fakt svinstvo, když se ti nějací hajzlíci řízení ze zahraničí zpoza oceánu rozlezou do státní správy a vlády země. To je pak nutné vymýtit bez milosti do posledního, minimálně do pátého kolene.

  4. „Budu rád, když se budeme chovat sebevědomě, férově a racionálně.“ Ten Pojar, to je nějaký nový týpek z Na stojáka?

  5. Jak už jsem kdysi psal,strůjce barevné revoluce v Číně Kissinger,odešel konečně do pekla.Barevná revoluce se nezdařila a od te doby začali problémů s Cinou.Cina mělá vyrábět a USA s výrobky obchodovat.Teď si to můžeme uvedomit,když nesmíme obchodovat,jak s Čínou, tak s Ruskem,ale jen s USA i když je to zboží, energie s Činy,nebo z Rusa.

  6. Smutné je všechno týkajícíc se současné věrchušky, ať už české nebo bruseliánské. Takový skvadra nezvdělaných mamalasů se fakt dávala dohromady dlouho; o co méně mají v hlavě, o to víc jsou povýšení, arogantní, sebestřední… a infantilní. Naprosto neschopní skutečné diplomacie a politiky pro blaho národů.

      1. Majkle, bylo by krásné, pokud by to byla pravda. Ale si zoufám, že není. Skvadra nevzdělaných mamalasů se fakt dávala dohromady dlouho; o co méně mají v hlavě, o to víc jsou povýšení, arogantní, sebestřední… a infantilní…. To jsou jejich voliči. Jako oni. Chtění zrcadlení, chtění „patřit“ k vrchnosti…

  7. Je smutné, že diplomatické chyby dnešní vlády jede do Číny napravit úředník Prouza. Žádný ministr ani předseda parlamentní komory, úředník…

      1. Já nevím… s tímto názorem nesouzním.

        Čtenář mého textu je host, já jako autor jsem hostitel. Ostýchal bych se nabídnout pohoštění na zaprášeném nádobí a s ušmudlaným příborem.

          1. Já nemám stud žádný, poněvadž není, za co bych se měl, alespoň pokud jde o text, stydět. Najde-li kdo v mých textech chybu, což samozřejmě zdaleka není vyloučeno, rád si ji opravím a poděkuji, protože takový čtenář je na mé straně a poukázáním na chyby mně pomáhá.

            Pokud jste, jak občas naznačujete, učitelka, měla jste být první, kdo by autorovi chyby vytknul.
            Pokud nedostatky v textu nevidíte, můžete učit s bídou leda pozemky a občanskou nauku.

            Článek: autor zvolil dobré téma, ale text odbyl. Tečka.

            1. Ptáka poznáš po peří, nezdvořáka po řeči. Za svůj text byste se měl stydět, ale jak píšete, stud nemáte. Tak nemistrujte druhé, slušné.

                1. Ten text byl jednoslovný. Ale i to jedno slovo ukázalo, co jste zač. Že nemůžete nikoho mistrovat, neb vás tu všichni převyšují.

                    1. Nu, a nějaká konkrétní a věcná rada by nebyla? Nebo má plagiátorka jména slavné věštkyně jen zraněné ego, protože o její zapšklé prndy stojí opravdu jen málokdo, a do míst, kam slunce nesvítí, ji nakonec pošle skoro každý?

                      Huš!

                    1. Však se určitě neostýcháte nabídnout pohoštění na zaprášeném nádobí a s ušmudlaným příborem.

            2. Clanek je plnej ubohosti. Uz nadpis je co?
              Dalsi snaha vo lacinou demagogii..
              Ukaji se na nejakym ubozakovi a jeho vyrocich ,aby ukazal svoji chytrost.
              Cinan neni na obradech, komunista mu to zrusil.
              Obsah je dulezity ,pisou ,spickovy ,ale nevi zase vo co de.
              Nejsou schopni uvest jeden priklad co se jim libilo ..
              Prispevek zase na censuru.

              1. Vy si vážně myslíte, že pár let komunismu dokáže zrušit pět tisíc let tradice? Ne že by komunismus nedokázal zrušit kdeco, ale tohle se mi nezdá.
                Mimochodem, Lipánkova hlava v koši je rozkošný nápad, možná by to Číňani ocenili 🙂

  8. Nu, já jsem na zdejším webu znám jako osoba, jíž nebyl do vínku dán smysl pro humor. – Takže kolikrát nepoznám, jestli si autor dělá srandu nebo ne, a kolegové tady kolem (pěkné odpoledne, Lexi!) mně pracně vysvětlují, že ty slzy, které mi kanou na klávesnici, měly být slzami smíchu.

    K věci:

    Pozor! Šógun je japonský vojenský vládce. Jeho přibližný čínský ekvivalent je tchaj-pan. Číňana byste, autore, takto asi dost těžce urazil – když už je teda v článku řeč o diplomacii (která je mi cizí ještě více než smysl pro humor).
    Pohov.

    1. Pokud u Pojara nejde o nordickou lest maskovat se jako japonský vojenský vládce a tím zmást Čínské osmé podtajemníky šestého podsekretáře třetího sekretáře desátého ministra. Přijet s transparentem ČEZko by mohlo Číňany ponouknout k tomu, aby si to náměstí v Evropě našli na mapě.

      1. To by byla lest jak sviňa, to je fakt. Asi jako kdybyste na česko-německém jednání o uzavření smlouvy o česko-německém přátelství předstíral, že jste K. H. Frank. Úspěch zaručen.

      2. To Češi vyhlásili Číně válku.
        Přišli to ohlásit tomu jejich současnému nejvyššímu/maovi. Pokýval hlavou podumal a vydal instrukce:
        Varianta 1.: „Když nám vyhlásili válku, tak musíme bojovat. Ale zjistěte nejdřív, v kterém hotelu bydlí.“
        Varianta 2.: „Když nám vyhlásili válku, tam musíme bojovat. Ale zjistěte nejdřív, kdo jim tam teď dělá starostu.“

        1. Dopadnou podobne jako nemeckej president v Quataru.
          Pul hodiny stal ve dverich statniho letadla na statni navsteve ,
          ale nikdo ho neprisel uvitat.
          Uz delsi dobu se drasticky snizuje uroven clanku , do ubohosti paty obecny ,
          a plivani , Alef by se nemel ponizovat vubec a patlat komentovanim s takovymi vytvory. Paskvily. Neda se to ani cist.
          MImo to,tady zakerne kradou prispevky bez varovani..

    2. Je asi trochu třeskuté, upozorňovat, že půjde o mimořádně humornou poznámku, ale zvoláno s Bohušem, sú to k…y šikmooké. Kdo to má poznat, který je který…

      1. Vidíte? Když je to krátké, i já to pochopím!

        Ale jinak, autorovy obavy sdílím. Bojím se, že ani pochcaná Lipavského hlava ve zlatém koši, obložená šarlatovým suknem, popsaným kaligrafiemi mudrců, vybranými speciálně pro tuto příležitost, bude málo. Snad kdyby hlava v zubech držela flash disk s ozvučeným videozáznamem defenestrace, tak možná, snad…

        1. Hm. Já původně chtěl začít vyjmenovávat od Vietnamců, Laosanů, přes Filipínce ty Číňany, Korejce, Japonce, taky Jakuty, až po kamčatské národy. A u každého se pár slovy zastavit…

        2. Aha, mezitím jste tam přidal a byl podobně otravně dlouhej, jako já. No, s helmou. Jakmile to bude s helmou, I čínské srdce roztaje…

            1. Já tuhle psal, že vím, co to třeba je acetylcholin. Nebo třeba Maxwellovy rovnice, to patří k tomu, jak jsme se tu vychloubali integrály a diferenciálním zápisem. Ale když se mi rychle za sebou řekne Tyl, Tyrl a Tyrš, asi bych si musel pomoct mnemotechnicky. Nejprve Pardubice, kde jsou Tyršovy sady. Tolikrát jsem tudy šel, že vím – Sokol. Tyrla vyškrtnu, to je pes. A naskočí mi Naši furianti. Ty taky vyškrtnu, protože vím, že si je pletu s Fidlovačkou. A jsem u Tyla. Nejvíc, jak to jde, víc toho o něm dohromady nedám. Tím pádem k sobě neumím dát sebe a jej, ani Helmičku a jej.

    3. Já jsem tady přes jídlo a chlast…….
      Takže taky to saké je poněkud mimo mísu.
      Když už něco, tak mao – taj, to je čínská kořalka, něco jako technický benzín – v rámci zostření trestu.
      Vada na kráse textu je to ovšem čistě kosmetická, chápu, že ne každý má lihoviny jako prioritu.

      1. Nalévali nám tam pšeničnou vodku. Musím říct, že chuťově je to fakt dost strašné. Ale silné, myslím, že měla padesát procent alkoholu.

        1. Nedokážu posoudit. Tvrdý alkohol nepiju, 50% by mě asi zabilo; ze slabé meruňkovice 30-35% si dělám zázvorový likér (je to vůbec likér podle definice? nevím) a větší sílu v tom má zázvor než alkohol. V Číně jsem tamní alkohol vůbec neochutnal… možná si dodám odvahy a zkusím nějaké víno, hroznům se tam daří skvěle.

          1. Kolegové dovezli jakousi čínskou pálenku. Snad čirokovou vodku, nějakou snad lepší sortu, nevím už přesně, ale byl to nezapomenutelný zážitek. Nedopili to ani ti nejzasloužilejší opilci.

          2. Re: Halef

            Správný likér se dělá ze zcela čistého etylalkoholu, nikoli z výkapu získaného destilací rmutu.
            Pokud používáte pálenku, ofiko byste to neměl nazývat likérem.
            Ale ono je to jedno. Hlavně že maj lidi dunihlav. Lidem totiž nejde o nic jiného, než se ožrat.

        2. Re: Václav

          50% je pro vás silné?
          Pane na nebesích, co teda pijete? My máme dolní hranici 56, u dvaapadesátky se už všici šklebí, případně ze slušnosti krčí rameny!

    4. No však jo. Ten název je skvělý, protože“čínský šogun“neexistuje, je to oxymorón a to je ten vtip.
      Autor zaujal hned titulkem a článek byl výborný.

        1. Wikipedie:
          „Oxymóron (z řeckého ὀξύμωρος, spojením oxys „ostrý“ + móros „tupý“), někdy též protimluv, je v lingvistice spojení slov, jejichž význam se navzájem vylučuje“
          Jinak Vaše připomínka přiblblá, pan neomylný se nikdy nepřeklepl a musí se vyjadřovat ke všemu?
          Ach jo …..

          1. re: karel.r
            A vy, pane omylný, si v překlepech libujete ? Vy to po sobě nečtete, než zamoříte veřejný prostor? Pasujete sám sebe do role toho, kdo rozhoduje, čí připomínka je přiblblá?
            Aby se ten balón nevrátil a netrefil vás…

    5. Re: Halef

      Problém je, že mnohému česky čtoucímu čtenáři jaksi nenaskočí žádný známý film o tchaj-panovi, kdežto o filmu Zajatec japonských ostrovů slyšel skoro kdekdo, pokud ho rovnou neviděl. A podezírat dnešní kusy z toho, že by si přečetli aspoň Červenomodrého Metuzaléma od Karla Maye (tam byl zmíněn tchai-pan, pokud si dobře pamatuji), je poněkud naivní.

      Autor použil dosti hrubou zkratku, možná to mohl v jedné větě pro puntičkáře či rovnou znalce vysvětlit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *