16 dubna, 2024

Cinknuté průzkumy a neúprosná volební matematika

Autor: Kolemjdoucí

Blíží se nám prezidentské volby a mnozí voliči váhají s tím, komu dát svůj hlas. Zejména pak ti, kdož si nepřejí mít na hradě někoho, kdo by měl blízko k současné vládní koalici. Koho tedy volit, aby naše volba přispěla k žádoucímu výsledku? 

Nejprve si rozdělme jednotlivé kandidáty.

 • Kavárna: Danuše Nerudová, Petr Pavel, Pavel Fischer, Marek Hilšer
 • Nominat ANO: Andrej Babiš
 • Nominant SPD: Jaroslav Bašta
 • Ostatní kandidáti: Karel Diviš, Tomáš Zima

Kavárna je jasná. Kdo se k ní hlásí a komu se líbí současná vláda, kterou já hodnotím přívlastkem demoliční, ten si vybere dle sympatií a doporučení mainstreamových médií. 

K tzv. ostatním kandidátům snad jen tolik, že za nimi nestojí žádný hmatatelný volební subjekt, hnutí ani nic podobného a tudíž lze předpokládat, že jejich voličské jádro se bude skládat jen z okruhu přátel a známých, jejich šance na ovlivnění voleb se tak limitně blíží nule a jejich volební zisk taky. Proto z hlediska volební matematiky je lze pominout aniž by tím byl nějak zásadně ovlivněn celkový výsledek.

Zbývá nám dvojice Babiš – Bašta. Andrej Babiš se ve volebních průzkumech agentur pro ovlivňování veřejného mínění pohybuje v rozmězí 25-28%, jeho hnutí ANO má podle předvolebních průzkumů však 30% preferencí. Vzhledem k tomu, že ANO je Babiš a Babiš je ANO, se domnívám, že bude jeho volební výsledek oscilovat na hranici 30%. Obzvlášť po vynesení osvobozujícího rozsudku v kauze Čapí hnízdo je krajně nepravděpodobný odliv jeho příznivců. Naopak Babišovi příznivci, zmobilizováni průzkumy, jež podle mě nadhodnocují protežované kandidáty Kavárny na úkor jeho a Bašty, k volbám přijdou všichni do jednoho. 

A co Jaroslav Bašta? Jaroslava Baštu nominovala SPD a po redukci kandidátů na MV je jediným kandidátem, který se snaží oslovit vlastenecky orientované voliče jak z řad SPD, tak ostatních neparlamentních stran a hnutí. Volební preference SPD se pohybují v rozmezí 12-15%. Jaroslavu Baštovi předvolební průzkumy agentur pro ovlivňování veřejného mínění předpovídají ovšem pouze 3,5 – 7% hlasů. Přitom jen samotná TRIKOLÓRA, která také podporuje Jaroslava Baštu, má své preference na úrovni 3,5%. Což v součtu s dalšími neparlamentními subjekty, které také podporují Jaroslava Baštu, představuje mnou odhadovaný potenciál jeho volebního výsledku někde v rozmezí 15,5-21%. Kampak se nám tedy ten rozdíl poděl? Nabízí se vysvětlení, že tyto hlasy přešly k Andreji Babišovi. Jenže tam nepřibyly, ale naopak také ubyly a ani u tzv. ostatních kandidátů je nevidět. Že by voliči SPD dramaticky změnili názor a najednou by chtěli volit kandidáty Kavárny?! Velmi nepravděpodobné. Inu svět je plný nevysvětlitelných záhad…

Občas se setkávám s názorem lidí, kteří by chtěli dát svůj hlas Jaroslavu Baštovi a kteří se bojí, že by jejich hlas mohl propadnout. Mají strach z toho, že by volbou Bašty zavinili postup dvojici kavárenských nominantů do druhého kola, a tím i vítězství jednoho z nich. Zde je zapotřebí si uvědomit neúprosnou matematiku těchto voleb. A to, že buďto bude součet hlasů pro Andreje Babiše s Jaroslavem Baštou větší než než součet hlasů pro kandidáty Kavárny a nebo ani jeden z této dvojice v druhém kole s kandidátem Kavárny neuspěje a prezidentské volby vyhraje Kavárna. Nemá smysl si nalhávat, že stačí zabránit tomu, aby Kavárna neměla ve druhém kole dvě želízka v ohni – nestačí. Proto není důvod mít strach z volby Jaroslava Bašty, že by snad byla na úkor jiného kandidáta, který by měl mít údajně větší šanci na poražení kavárenského nominanta. 

A tak pokud nechcete mít na hradě kavárenského prezidenta, volte ne jen srdcem, ale hlavně rozumem Jaroslava Baštu. 

Bašta buďto na sebe naváže další voliče, kteří by Babišovi svůj hlas nikdy nedali, a tím sníží procentuelní podíl kavárenských voličů, a nebo ne, ale pak v druhém kole kavárenský kandidát převálcuje Babiše tak jako tak. A nenalhávejme si, že voliči Kavárny neúspěšných kandidátů v druhém kole buďto zůstanou doma a nebo změní své preference ve prospěch Babiše. Doma nezůstanou a Babiše volit nebudou. Lidé své názory neradi mění a nepravomocné osvobození Babiše na jejich přesvědčení dlouhodobě formované kavárenským mainstreamem se během dvou týdnů nezmění. Stejně tak nepředpokládám, že by se Babišovi podařilo zmobilizovat v jeho prospěch velké procento voličů, kteří nepřišli k prvnímu kolu voleb, ale dorazili až ke kolu druhému. Zatímco při postupu Bašty s Babišem do druhého kola mají oba poměrně vyrovnané šance stát se prezidentem naší zemně. A tak, pokud nepatříte mezi pravidelné voliče ANO, je volba Jaroslava Bašty jedinou nadějí, jak zabránit vítězství Kavárny v těchto volbách. Jedinou!

PS: Postup kandidáta do druhého kola je podmínkou sice nutnou, ale nikoli postačující! A druhé místo má úplně stejnou hodnotu jako místo třetí, čtvrté, páté …nebo osmé.

64 thoughts on “Cinknuté průzkumy a neúprosná volební matematika

 1. Zcela určitě se spousta lidí k tomuto pomýlenému článku po víkendu vrátí a sečte výsledky volební matematiky ..

  1. Tak si ty výsledky volební matematiky sečtěme.
   Většina voličů alternativy nakonec dala na mobilizaci všech hlasů ve prospěch Babiše již v prvím kole, Babiš sice postoupil do druhého kola z první pozice, ale prezidentem se stejně nestal …
   Jakže jsem to psal ve svém článku?

   „Buďto bude součet hlasů pro Andreje Babiše s Jaroslavem Baštou větší než než součet hlasů pro kandidáty Kavárny a nebo ani jeden z této dvojice v druhém kole s kandidátem Kavárny neuspěje a prezidentské volby vyhraje Kavárna.“

   Takže ani úspěšná snaha přetáhnout Baštovy voliče do tábora Babiše nestačila na konečné vítězství ve volbách. Babiš tak sice získal hezké druhé místo, to však má úplně stejnou hodnotu jako místo třetí, čtvrté… a na Hradě nám vládne PePa 107!

 2. Tetuše Danuše
  https://www.postoj.sk/v-skratke/3313/nerudova-chce-vyhrat-volby-na-progresivnej-vlne-silnejsi-konzervativny-kandidat-cechom-chyba

  Kandidátka na prezidentku Českej republiky Danuše Nerudová vedie kampaň aj za schválenie manželstiev homosexuálov a za akceptovanie viacerých druhov pohlaví.

  V pondelok na sociálnych sieťach uviedla, že za „úplne kľúčové“ témy považuje „rovnosť a diverzitu“. Chce byť hlasom všetkých, ktorí sú „akýmkoľvek spôsobom ponižovaní, diskriminovaní a nemôžu žiť tak, ako chcú“. Napísala, že je za manželstvá pre všetkých a za adopciu detí homosexuálnymi pármi, za redefiníciu znásilnenia a pre konsenzus, za ratifikáciu tzv. Istanbulskej zmluvy, proti povinnej sterilizácii transosôb a je „zásadne proti“ sprísneniu potratovej politiky.

  V Českej republike je od roku 2006 schválený inštitút registrovaných partnerstiev homosexuálnych párov. Od roku 2017 sa začalo výraznejšie diskutovať o schválení homosexuálnych manželstiev, niekoľko poslaneckých návrhov, ktoré boli s týmto zámerom predložené v Poslaneckej snemovni, však zatiaľ nebolo schválených.

  Nerudová sa progresívnou agendou profiluje už dlhšie. V októbri minulého roku uviedla, že by štátnym vyznamenaním ocenila LGBT aktivistku Adelu Horákovú. V jednom z interview spomenula, že existuje viac druhov pohlaví, „tretie, štvrté, piate… neviem, koľko ich v tejto chvíli je, ale spoločnosť by ich mala akceptovať“.

  Súčasné české prezidentské voľby pritom nemajú výraznejšieho spoločensky konzervatívneho kandidáta. Okrem Nerudovej aj ďalší dvaja najsilnejší kandidáti Petr Pavel aj Andrej Babiš už homosexuálnym manželstvám a adopciám detí pre takéto páry viackrát vyjadrili podporu. Pavel Fischer, ktorý je k tejto téme mierne kritickejší, máva v prieskumoch verejnej mienky pod 10 percent.

 3. Sledoval jsem na Nově diskuzi „druhořadých“ kandidátů.

  Za mně – Bašta za 1.Žádné, že se neumí vyjadřovat, byl dobře připravený, byl „k věci“.

  Jeho závěrečné varování před korespondenční volbou byla „špica

  PŘESTO BUDU ZÍTRA VOLIT BABIŠE.

  1. Ano, Danuše grimasuje po výronu, to je výstižné. A jak jste nedávno rovněž výstižně napsal, v neděli půjde na nehty.

   1. Zdravím Harfytone, Díky za to, že jste poznal a vyjádřil se, že slovo geront, jsem nemyslel pejorativně, anýbrž obrazně 👋🙂

    1. Historie nám gerontům dá za pravdu! Do té doby se, senioři, budeme muset, jako všecky organismy, přizpůsobovat podmínkám prostředí, jinak nepřežijeme a žahne nás To tu, nebo uštkne. Tak mě to rozrušilo, že jsem Vám ve svém příspěvku, na který poukazujete, zmastil přezdívku, za což se dodatečně omlouvám.
     Mimochodem, inspirovalo mě Vaše (výsostně správné) konstatování, že slovo fosilie má původ v latinském fossilis – vykopaný , jež pochází od fodere – kopat, hrabat. Od té doby si lámu hlavu, jak se hrabe/kope plyn (který je řazen mezi fosilní paliva). Myslím, že to asi je myšlení třetího věku …
     Mějte se 🙂

  1. Náhodou říkal (potvrzoval), že je hrdina.
   On je paragán, ne? S bojovými zkušenostmi, ne ?
   Ví se, kolik oddělal nepřátel, a kolik z toho holýma rukama?

   1. Prý vyvedl z léčky až 53 frantíků, uvízlých v Jugošce. Bližší se neví…. možná je převedl přes močál, možná vyprahli na poušti, možná je osvobodil ze zajetí; čert ví, je podivně skromný, ale říkal, že byl druhý muž Nato.

    1. To už vyvraceli. Byl jen nějaký ouřada pověřený unií a byl mluvčím vojenského výboru NATO, jehož prostřednictvím jsou stanoviska náčelníků obrany členských států předávány politický říká wiki. Takže mluvící hlava co o ničem nerozhodovala

    2. To je čemu se divím, když byl taková hvězda, proč si jej tam nenechali, že by úředníků a zvlášť takhle školených tam měli dost svých. . Teda leda by jej po „vytěžení“ jeho znalostí, jak se za totáče školili o špionování, co souzi věděli a co chtěli vědět, co ví o rusích a jejich systému ať informačním či výstroji, a pod. Když už jim neměl co povědít, tak jej holt poslali domů. Myslím, že jinak to nebude. Nový ruský systém nezná a na pobírání vysokých platů tam mají dost svých. Navíc myslím že i jejich velení uznává prastaré, “ kdo jednou zradil, zradí i podruhé “ a to nemohou potřebovat. Vždyť nic jiného to nebylo.

    3. Ládik

     Náhodou!

     Takhle pošlou jam něco na YouTube a pořád reklama na Pávka a Nerudovou. A v ten reklamě na Pávka samotná jeho žena tvrdí, že je Pávek hrdina! A Svěrák a další, přizvukují.
     Na tom musí něco bejt! Jak říkával Švejk 😉

     1. „Nejdřív ho shodili na nepřátelský území. Padákem. V noci. Šel do lesa a byl v partyzánským tom… oddíle. Pak upadl do zajetí, byl v koncentráku, uprch jim…“ (Obecná škola)

     2. Copak taky může soudružka podplukovnice ve výslužbě o svém nadřízeném soudruhovi armádním generálovi ve výslužbě tvrdit něco jiného? Ti soudruzi jsou tam oprávněně, oba byli členové KSČ.

 4. Koukám na debatu na Nově. Byla zde otázka, zda by prezident měl jmenovat ministry automaticky nebo by mohl nejmenovat.

  Generál Pavel se vyjádřil – ministry nekádrovat, jmenovat automaticky. S vyjímkou kandidátů extrémistických stran, z nichž jednu máme v parlamentu.

  Takže voliči SPD – pokud volbou Baštou způsobíte, že Babiš bude třetí, tak budeme mít prezidenta, který nyní slibuje, že ministrem nebude jmenovat nikoho z SPD.

 5. Článek a diskuze že stránek Nikoly Bornové

  V kostce: kdo je troll, propaguje volbu Bašty, který se do 2 kola nedostane, ale odčerpá hlasy Babišovi.

  https://pravyprostor.net/?p=154715

  Mluvíme o tom tady pořád znovu a znovu…

  Proč se kavárna Babiše tak bojí??

  Protože, pokud se dostane do druhého kola, vzhledem ke svým zkušenostem, píli a rozhledu, si namaže kandidáta kavárny na chleba.
  Proto je nutno Babišovi zamezit postup do 2 kola.

  Právě těm, kteří volili v parlamentních volbách Volného, Šlachtu, Trikolóru, KSČ nebo Socdem, vděčíme za vládu 5 kolalice, kterou si většina voličů nepřála!

  To má jako 5 koalice mít i svého prezidenta????

  PS:

  Ti, co „argumentují“ jako Kolemjdoucí, jak vyplývá z článku, jsou často trollové…

  1. ach bóže bože, obdivuji ty co se vydrží na to koukat. Ti dva jsou tak ubozí posluhovači že se vážně nedá. Jen sbírat drobečky po hlavních zápaďácích a co nařídí nato akorát solit, solit a solit many many. …. to jsme to dopracovali…

    1. Pobavila jsem se…

     Tak to já jsem vydržela od začátku až do konce (moje první letošní debata) 🙂

     – robotka, která vždycky vychrlila naučenou odpověď na otázku (aby ji nezapomněla) a když bylo na konci slova „e“ ukázala všechny zuby

     – voskový panák, který často ani neodpověděl, protože prý Babišovi nerozuměl ( ten prý je chaotický).

     – a pak jeden člověk – Andrej Babiš. Bavila jsem se.
     Celou dobu jsem se jen bála, aby AB nevybuchl. Udržel se, za mně dobrý! 🙂

     Dobrou noc všem

 6. Řím roku 360 našeho letopočtu.
  Nakolik je významné kdo je císařem?
  A nakolik je významné, kdo kdo například v Panonii je náčelníkem nějakého kmene?

   1. To je Galície. Ovšem, ano, asi tak stejně. Ne Asterix, ale Majestatix. Jenže, kdo by volil náčelníka, který se bojí, že mu nebe spadne na hlavu ?

     1. To je sice jiná Galicie, ale i tak jsem kdysi viděl zcela seriozní tvrzení Novoukrajince o tom, že tamta Galicie, tedy asi jak ta Španělská, tak i ta Galie, jsou ve skutečnosti ukrajinského původu, stejně ostatně jako Troja byla taky ukrajinská.

      Určitě byl ale volitelný Hitlerix, protože se dostal.

 7. Kolemjdoucí, jednoduchá otázka, kolik jste investoval do sázky na Baštu presidenta? stávající kurs je vynikající.
  Nebo jste připraven říci, hloupí voliči mně zklamali?

 8. Souhlasil.
  Vyzvat voliče kterým propadl hlasu v parlamentních voleb,ať volí pana Baštu.
  Ten je kandidát alternativi.

   1. Ale volič baštovsko-foldynovské ČSSD, který tam zůstal, to hodí někomu, koho za komplice těch dvou nepovažuje. Nebo nikam nepůjde.

    1. Pěkná snaha, ale řeč byla o hlasech propadlých ve volbách 2021.
     „Baštovsko-foldynovská“ nebyla ČSSD nikdy, ale dejme tomu, že jistý vliv tam tyto hlasy měly – naposledy ovšem tak před 11 lety.

     1. Bývá dost typické, že členové hážou lístky své strany i přesto, že se jim strana změnila k nepoznání. Někdo ze sentimentu, někdo z loyality, někdo ji nechce pohřbít, protože doufá v obrodu.
      Takhle to bylo myšleno.

 9. Už jsem to psal víckrát – jestli chtějí voliči zamezit výhře Pavla nebo Nerudové v druhém kole, měli by k nim prohlasovat spíš Baštu než Babiše.
  Z důvodu, který správě pojmenováváte – Babiš jen stěží přivede k urnám dost svých voličů. Lepšolidi budou mobilizovat a dostanou tam maximum svých. Babiš tam nedostane ty opravdu opoziční, kteří ho považují za část šestikoalice. Ty tam dosatne jen Bašta. A je otázka, jestli Babišovi voliči by v druhém kole volili Pavla nebo Baštu. Protože stejně jako Babiš je součástí šestikoalice, jsou její součástí zčásti i jeho voliči. Ale já si myslím, že tento odliv k Pavlovi by byl více než kompenzován přílivem těch, kteří jinak nikam nepůjdou.

  Podle mě je proto snadné dostat Babiše do druhého kola, ale tam téměř jistě prohraje.
  Baštu by bylo do druhého kola možné dostat, ale téměř jistě se to nepovede právě proto, že nekavárna přemýšli jednotahově.

  A pokud jde o skutečně vícetahovou strategii – co vlastně Babiš hraje? Chce být na Hradě, vyslovit nedůvěru vládě a co… kdo bude předsedou vlády? Schilerová nebo Jourová?
  A kdyby vyvolal volby, jak si představuje, že budou voliči volit? Přece typickou strategií českého voliče je kompenzování – jestli bude Babiš na Hradě, nebudou to nezapálení babišovci házet jeho ANO.

  Třeba někdo napíše, co očekává a jaká je podle něj dlouhodobá strategie.

  1. škoda, ono se o tom zatím vůbec nepsalo…
   Tak snad vám, gogo, někdo vaši otázku zodpoví. Když máte takový upřímný zájem, je to až dojemné.

  1. „Není vyloučeno, že případ budou policisté kvalifikovat jako vraždu. “
   Ale není tedy vyloučeno, že si ji uřezal sám.

   1. Ten výrok novináře (nebo policejního mluvčího?) v článku mi připomíná kdysi oblíbené citáty Ze soudních síní a předsíní. Někdy tam byly vybrány z policejních protokolů neuvěřitelné nesmysly. Vycházely v Dikobrazu blahé paměti a některé jsou citovány až do dneška.

   2. Ládik!!!
    Ale pokud najdou nějakou odpovídající hlavu na železničním mostě proti proudu, budou to kvalifikovat jako sebevraždu.

    1. Sebevražda? Co když hlava ještě žije? Zítra si nechá přinést urnu, protože má potíže s chůzí. A oni mu vyhoví. Poznají ho podle občanky! Žádný problém! A on jim tam hodí svůj hlas. Třeba Babiše nebo Baštu. Určitě to má v hlavě dobře srovnané …

   1. Byl to jen připravený výstup pro voliče. Hilšerovská scénka. Naštěstí zůstal oblečený.
    Copak všichni předem nevěděli, jak to bude probíhat? Vždyť i my jsme tu znali scénář Novy několik dní předem… (V 17 hod. šest kandidátů a od 20 zbylí tři).

 10. Kvituji s povděkem, že z debaty na TV Nova odešel a v sobě našel kousek cti alespoň Hilšer. Ostatní jenom potvrdili, že jsou druhořadými kandidáty na úřad prezidenta republiky.

 11. Na rizika, která by nadcházející české prezidentské volby mohly znamenat pro Ukrajinu, na svém webu upozornil v evropské příloze list Ukrajinska pravda. Podle něj sice v Česku zakrátko odejde do politického důchodu dosavadní hlava státu, která „měla sklon ke skandálním prohlášením a k podpoře Ruska“, ale zvolení expremiéra Andreje Babiše nástupcem Miloše Zemana „by bylo pro Ukrajinu špatnou zprávou“.

 12. Druhé kolo přímé volby je totéž, co druhý výbuch ve Vrběticích. První pokus se nepovedl, je potřeba to dodělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *