4 prosince, 2023

Čí jsou ty šrapnely?

Dnešní článek bude naprostou antitezí toho včerejšího. Navíc bude proukrajinský. Bude tak proukrajinský, že to raději hlásím předem, aby vás to příliš nevykolejilo. Dnes se na válku podíváme očima někoho jiného, než Vidláka a jeho rodiny rozptýlené v postsovětském prostoru. Podíváme se na ni z jiného hlediska, než hledání odpovědnosti. To je totiž to, co neustále děláme. Hledáme, kdo to celé zavinil, kdo to rozpoutal, kde ještě byla šance válce zabránit. Jenže válce je naše hledání odpovědnosti úplně ukradené. Válka má svojí železnou logiku a rozklíčování příčin a následků se obvykle zapíše do učebnic až bude jasné, kdo zvítězil a kdo tedy určí správný výklad dějin.

Ale začneme od začátku.

Moji dlouholetí čtenáři vědí, že mám v západních Čechách blízké přátele, kteří se významně podíleli na formování mé osobnosti v ranné dospělosti. Jsou pro mě příkladem toho, že svět má i jiné roviny, než volby, státníky, vůdce, zájmy, příčiny a následky. Jsou důkazem toho, že ve světě existují i jiné síly, které nejsou na první pohled patrné, ale hrají v něm větší roli, než bychom si chtěli připustit. Vždycky, když mě jímá deprese z toho, kam se svět ubírá, nakonec si vzpomenu právě na ně.

Vězte že na světě existují lidé, které, když postihne katastrofa, tak ji otočí k dobrému. Těmto mým přátelům zemřely dvě těžce nemocné děti a oni místo aby se z toho řádně zhroutili, stalo se to pro ně impulsem k založení střediska pro pomoc dalším rodinám, které postihlo něco podobného. Založili neziskovku, vydupali ze země denní stacionář a pustili se do práce. Později přidali i základní školu pro postižené děti. Vůbec, vždycky když se setkali s lidským neštěstím, tak ke svým aktivitám něco přidali. Jejich středisko se jmenuje Víteček a rád na něj dávám odkaz.

Pak pomáhali s mladými lidmi při povodních. A založili záchranářskou službu. Účastnili se k pátrání po ztraceném turistovi uprostřed zimního Českého lesa a založili tam horskou službu, aby se to znovu už nestalo. Postupně se všichni vyškolili na profesionální záchranáře, přidali sanitky, evakuace z těžkého terénu… Pak přišel kovid a začali dělat domácí jednotky intenzívní péče, přičemž jim ani jeden kovidový pacient neumřel. Pracují na pomezí kralovarského a plzeňského kraje a když jsem jejich práci viděl, tak jsem viděl, kolik u nás existuje potřebných lidí, jejichž nezbytnosti už žádné zdravotní pojištění ani žádná státní zdravotnická služba neřeší. Jsou tak trochu Matka Tereza s helmami a čtyřkolkami. Opět zde rád dávám odkaz – Záchranná služba Royal Rangers.

Teď přišla válka. A tak v minulém roce udělali několik humanitárních misí na Ukrajinu, aby tamodtud odvezli zraněné a jinak postižené civilisty. Jejich poslední mise v prosinci je zavedla až do Bachmutu.

Včera mě pozvali na předávání medailí za statečnost těm, kteří s nasazením vlastního života zachraňovali životy jiných. Bylo to na krajském úřadě Karlovarského kraje a byl to pro mě velmi silný zážitek.

Jak jsem napsal na začátku, my tady na Kydech máme tendenci řešit politiku. Kdo to začal, kdo za to může, zkoušíme rozplést celý ten šílený gordický uzel příčin a následků. Oni tohle řeší až někde na dvacátém místě. V první řadě prostě zachraňují životy tam, kde je to potřebné a dělají to, co je pro takovou záchranu nezbytné. Jejich velitele znám dvacet let, ale nikdy nevymažu z hlavy jeho vyprávění, jak taková humanitární mise vypadá, co všechno se kvůli tomu musí zařídit, na kolik věcí se musí myslet, co s lidmi dělá, vidět útrapy války… ale tohle všechno se zdá ničím, když pak mluví o tom, jak těžké je sehnat vlastně naprosto směšné peníze, aby se něco takového vůbec mohlo uskutečnit a co všechno nikdo nezaplatí.

Mimochodem.. .až jednou bude tento stát v krachu, tak jejich způsob organizace záchranné služby stojí asi tak desetkrát méně, než to, co provozuje náš stát. Až se budou noví mladí a nadějní politici ucházet o hlasy občanů a budou jim chtít nabídnout řešení našeho drahého zdravotnictví, tak ať se mi ozvou. Vezmu je na exkurzi a záchranáři jim ukáží, kolik muziky se dá udělat skoro za nic.

Teď jsme třeba řešili, jak těžké je sehnat peníze na něco tak banálního, jako držák nářadí na čtyřkolku…

Seděl jsem tam včera mezi nimi, díval se na záběry, které na Ukrajině natočili, poslouchal jejich zážitky, jak taková válka doopravdy vypadá, vyslechl jsem si příběhy evakuovaných Ukrajinců, poslouchal jsem, jak se vyrovnávali s válečnou realitou a znělo to tak málo hrdinsky… odvážíte dětského pacienta s rozstřílenou pánví a močovodem… příběh je o hadičkách, uklidňování, zajišťování chirurga, který by třeba uměl tohle napravit… a nakonec z ulehčením vyslechnete závěr, že dítě dnes zase chodí.

Pro ně není válka politika, ale utrpení, které je třeba zmírňovat. Válka pro ně znamená rozstřílené domy obyčejných Ukrajinců, které zraněné odváželi přes hranice a hledali nemocnici, která se ujme jejich případů. Rusko pro ně znamená stahující se temná mračna. Na manýry mocných doplácejí obyčejní lidé. A tak jdou a zachraňují, protože šrapnely si nevybírají. Jsou na Rusko naštvaní, protože jsou to ruské šrapnely, které vyndavali z dětí. Nezapomínejme na tento rozměr války. Hoří v ní především ukrajinské domy i s jejich obyvateli.

Vícekrát jsem se s nimi bavil o všech těch imperiálních rozměrech této války. Ale to není pro ně. Pro ně válka znamená, že lidi jsou v nouzi a je třeba s tím něco dělat. Třeba i riskovat život, aby někomu ten jeho zachránili.

Kamarádi, díky že jste. Díky že jste mi zase připomněli, jak mohou vypadat skutečné hodnoty lidství. Díky, že vím o lidech, kteří pomáhají, aniž by se ptali, jestli si to někdo zaslouží a jestli to někomu prospěje.

251 thoughts on “Čí jsou ty šrapnely?

 1. zakon FARA v EU ???
  Madari ho uz prijali pod nazvom Zakon STOP Soros

  https://www.facebook.com/ChmelarEduard/posts/pfbid02UM4t8p4TxohQrga7EekBqZt7ERirFV5XPwhoSsbShUy4BUZBnsdZKAcTtksghM9dl?
  Eduard Chmelár
  2 d. ·
  PREČO SÚ SLOVENSKÉ MIMOVLÁDKY ODRAZU TICHO?
  Tak tomuto sa hovorí gól do vlastnej bránky. Európska únia pracuje na legislatíve, ktorá by prinútila mimovládne skupiny, poradenské spoločnosti a akademické inštitúcie zverejniť akékoľvek financovanie mimo EÚ v rámci potierania zahraničného vplyvu v bloku. Plánovaná legislatíva vraj odráža podobné zákony v Austrálii a Spojených štátoch. V USA už od roku 1938 zákon o registrácii zahraničných agentov vyžaduje, aby sa lobisti pracujúci v mene zahraničných vlád registrovali u federálnej vlády. Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová ohlásila balík opatrení „na obranu demokracie“ počas svojho prejavu o stave Únie v septembri minulého roka, ktorý odštartoval prácu na spomínanej legislatíve o zahraničnom vplyve, ktorú vedie podpredsedníčka Komisie pre spravodlivosť Věra Jourová. Pikantné na tom je, že EÚ zintenzívnila prácu na tomto návrhu práve v čase, keď v Gruzínsku prepukli v protesty proti podobnému návrhu zákona , ktorý by prinútil organizácie zaregistrovať sa ako „agenti cudzieho vplyvu“, ak by viac ako 20 percent ich financií pochádzalo zo zahraničia. Demonštranti tvrdia, že ten zákon im zabráni vstúpiť do EÚ – tej EÚ, ktorá pracuje na tom istom. O neustálej kritike Ruska za podobnú legislatívu ani nehovoriac.

  Potrebujete ešte viac dôkazov o extrémnom pokrytectve Západu? Som naozaj zvedavý, čo na to povie náš tretí sektor. 😉
  https://www.politico.eu/article/eu-ursula-von-der-leyen-ngo-qatargate-foreign-agents-law-disturbs-ngos/?

  1. https://www.facebook.com/ChmelarEduard/posts/pfbid0EbQ3bkNkamCJXrUrjVE4Uf4WZ1upozka9M3h4vdHRRTFrcr8KUwXNQqi2CbYDnDcl?

   Eduard Chmelár
   1 d. ·
   ČAPUTOVÁ SA SCHOVALA ZA VLÁDNE GATE
   To, čo Slovensko momentálne zažíva, je také extrémne pošliapavanie Ústavy SR ako základného zákona tejto republiky, že to otriasa samotnými základmi štátnosti a právneho štátu. Niečo tak strašné a nepredstaviteľné si nedovolil ani Vladimír Mečiar. Zo všetkých strán počúvame také insitné a samoúčelné výklady práva, že ústavní právnici si z toho musia trhať vlasy.

   Napríklad putovný generál Macko (ktorého kadibúdkovej strane nepomáha vyšvihnúť sa aspoň nad 0,1 percenta preferencií ani rotovanie po všetkých televíziách, čím v jeho prospech v porovnaní s ostatnými mimoparlamentnými subjektmi vykonávajú médiá extrémnu nadprácu) sa dnes vo vysielaní TA3 nechal počuť, že podľa Charty OSN sme povinní posielať na Ukrajinu zbrane. Článok 51 Charty OSN však poskytuje iba právo na individuálnu a kolektívnu sebaobranu, nie povinnosť posielať do oblasti konfliktu vojenský materiál, pričom kolektívna sebaobrana sa vzťahuje skôr na oblastné dohody podľa článkov 52 – 54, teda napríklad na naše záväzky v rámci NATO. Nehovoriac o tom, že podľa čl. 54 Charty OSN musí byť Bezpečnostná rada OSN oboznamovaná s každou činnosťou podniknutou alebo zamýšľanou na zachovanie medzinárodného mieru a bezpečnosti, čo Slovenská republika neurobila.

   Iný alternatívny znalec medzinárodného práva Juraj Krúpa v tej istej televízii blúznil o tom, že keď sa Bezpečnostná rada štátu vyslovila za vojenskú pomoc Ukrajine, má to vraj taký právny účinok ako Ústava Slovenskej republiky. A s presvedčivosťou Nevedka v Slnečnom meste dodal, že o dodaní migov uzavrieme s Ukrajinou medzinárodnú zmluvu a medzinárodné právo má predsa prednosť pred ústavou… Aj študent práva prvého ročníka by bol snáď schopný vysvetliť prepytujem predsedovi Branno-bezpečnostného výboru NR SR, že podľa článku 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky majú prednosť pred zákonmi medzinárodné zmluvy o ľudských právach alebo zmluvy ratifikované v parlamentoch, nie však medzivládne dohody a už vôbec nie pred ústavou!!! A to už ani nehovorím o skutočnosti, že bola na hulváta porušená pôvodná zmluva o dodaní migov, v ktorej sme sa zaviazali dodávateľovi, že stíhačky neposkytneme tretej strane.

   A fraška pokračuje. Eduard Heger odôvodnil prijatie rozhodnutia vyhlásením, že vraj morálny zákon stojí nad ústavou. Ak je tak, mal sa stať kňazom, nie politikom, lebo on nie je viazaný pochybnou účelovou morálkou, ale literou ústavy, na dodržiavanie ktorej prisahal. Neprekvapuje, že ho v tom podporil Mikuláš Dzurinda, ktorý vo funkcii premiéra dvakrát bez váhania a začervenania flagrantne porušil medzinárodné právo. A korunku tomu nasadila prezidentka Čaputová, ktorá ešte pred pár dňami tvrdila, že odvolaná vláda na rozhodnutie v takej zásadnej otázke zahraničnej politiky nemá právo, no dnes si nakakala do úst, keď povedala, že rozhodnutie povereného kabinetu poslať migy na Ukrajinu rešpektuje. Pani Čaputová, svojím ďalším zbabelým strkaním hlavy do piesku ste len potvrdili, že nie ste hlavou tohto štátu, ale len vyslankyňou cudzích záujmov, ktorá sa (parafrázujúc vaše vlastné slová) namiesto suverénneho rozhodnutia schovala za mužské nohavice, alebo, ak chcete – za vládne gate. Martin Klus, ktorý spláca dlh za lukratívny flek v Luxemburgu, sa síce nechal počuť, že faktické odzbrojenie nášho bojového letectva nie je zásadnou otázkou zahraničnej a bezpečnostnej politiky – a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka opäť klamal, že keď niekomu darujeme všetky naše stíhačky, nijako tým vraj neoslabujeme našu obranyschopnosť (progresívci chcú zrejme zahnať nepriateľa horúcim lattečkom) – to však len posilňuje presvedčenie, že tento štát spravujú vlastizradcovia.

   Ale nevšímajme si takéto a podobné insitné výklady práva. Môžete sa nad nimi pohoršiť, môžete sa nad nimi zasmiať alebo môžete nad nimi mávnuť rukou ako nad najnovším výrokom Martina Poliačika, ktorý označil dodanie migov Ukrajine za „civilizačný dialóg“, čo si neviem vysvetliť inak ako experimentovaním s novou omamnou látkou. To podstatné, čo by sme mali brať do úvahy a čo by nás malo zaväzovať, je právna analýza o kompetenciách dočasne poverenej vlády, ktorú vypracovali rešpektovaní experti najprestížnejšej Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na žiadosť Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a ktorú oficiálne schválil aj dekan docent Eduard Burda. Z 22 stranovej odbornej štúdie je najdôležitejší záver, podľa ktorého so zreteľom na princíp republikánskeho parlamentarizmu, ktorý možno z Ústavy SR vyvodiť, takúto právomoc (darovať bojové letectvo inému štátu) Hegerova vláda NEMÁ. Ak sa máme považovať za právny štát, tento výklad ústavných právnikov by mal zaväzovať všetkých aktérov, rovnako ako odporúčanie, že prezidentka republiky by mala dočasne poverenú vládu, ktorá prekračuje svoje kompetencie, okamžite odvolať. https://uniba.sk/…/2023-03-16_Analyza_k_Hegerova_vlada.pdf

   Zuzana Čaputová, ktorá evidentne prijíma pokyny zo zahraničia a nereprezentuje občanov Slovenskej republiky, ktorých výrazná väčšina si posielanie zbraní do konfliktov podľa prieskumu neželá, však buď zanedbala svoje povinnosti (keďže podľa ústavy je na každé jednotlivé rozhodnutie odvolanej vlády potrebný súhlas prezidentky) alebo ďaleko prekročila svoje právomoci, takže súhlasím s podnetom poslancov strany Smer-SD obrátiť sa na generálneho prokurátora SR, či nebol spáchaný trestný čin zneužívania právomocí verejného činiteľa. Jej alibistické kľučkovanie, že predsa upozornila, že by bolo vhodnejšie, keby to schválil parlament uznesením a že krok vlády je v súlade s medzinárodným právom, je právne pochybné, falošné a na hlavu štátu nedôstojné, ako to vyplýva z právnej analýzy Právnickej fakulty UK.

   Všetko ostatné sú nepodstatné táraniny. Výhovorky, že aj iní dali, sú trápne najmä z toho dôvodu, že nikto neodovzdal všetko, že nikto kompletne neodzbrojil svoje vzdušné sily ako to urobila Slovenská republika, nehovoriac o tom, že Washington či Londýn naďalej odmietajú darovať bojové lietadlá. Naďove klamstvá, že za to dostaneme najprv 150, potom 500, teraz 900 miliónov, stoja na vode. Tá zmluva hovorí o DAROVANÍ, nie je tam ani zmienka o nejakej finančnej kompenzácii. Podobne ako je to s tou údajnou „finančnou pomocou USA na opravu našich letísk“, ktorou Naď s Korčokom propagovali uzavretie vojenskej dohody so Spojenými štátmi. Keby sme mali poctivých novinárov, už dávno by sa pýtali – kde sú tie sľubované peniaze? Opäť sa nechávame iba opiť rožkom..

   Igor Matovič (ktorý si z vás opäť urobil dobrý deň a napriek svalnatým rečiam jeho ministri darovanie migov schválili) sa zvykne chvastať, že táto vláda nekradne. Je to, samozrejme, čistá lož. Od čias Mečiara prakticky každá vláda dávala niečo hlboko pod cenu svojim kamarátom. Táto nie je výnimkou. Čo to je, ak nie krádež, keď rozdávate štátny majetok ako lentilky? Čo to je, ak nie krádež, keď podpíšete v Kyjeve 18-miliardovú garanciu na ich dlhy, ktoré budeme my všetci splácať? Keď ľudia začali vyjadrovať obavy, že septembrové voľby nemusia byť, zdalo sa mi to pritiahnuté za vlasy, že to by si snáď nedovolili. Teraz, keď vidím, ako strácajú posledné zábrany, ako nemajú úctu pred ničím, keď sa správajú ako Jazmínko v krajine klamárov, kde sa lož vydávala za pravdu, hlúposť za múdrosť, mačky museli brechať a chlieb ste zohnali iba v papiernictve – viem si predstaviť situáciu, že urobia všetko pre to, aby odložili parlamentné voľby, aj keby si na to mali vymyslieť vyhlásenie vojnového stavu. Oni musia vedieť, že za toto všetko zhnijú v base, a spotení od strachu urobia všetko pre to, aby sa spravodlivosti a zodpovednosti za svoje činy vyhli.
   Buďte ostražití, ide do tuhého.

   1. aj matovic sa vyjadril:

    https://www.hlavnydennik.sk/2023/03/17/igor-matovic-o-migoch-a-caputovej-prezidentka-nehovori-pravdu
    Igor Matovič o MIGOCH a ČAPUTOVEJ: Prezidentka nehovorí PRAVDU!

    Slovenská dočasne poverená vláda rozhodla a MiG-y už mieria na Ukrajinu. Najväčším problémom boli kompetencie. A práve tu upozorňuje líder OĽaNO Igor Matovič na úlohu, ktorú v rozhodovaní zohrala hlava štátu Zuzana Čaputová. „Teraz ako Pilát tvrdí, že ona bola len informovaná o uzavretí medzinárodnej zmluvy a s rozhodnutím vlády nemá nič spoločné. NIE JE TO PRAVDA,“ tvrdí expremiér.
    Čaputová vraj iba rešpektuje rozhodnutie

    Vláda v piatok na online rokovaní rozhodla o dlhšie diskutovanom osude 13 slovenských stíhačiek MiG-29. Lietadlá darujeme Ukrajine. Spolu s nimi pôjdu k našim východným susedom aj časti protivzdušnej obrany KUB. Udeje sa tak na základe medzinárodnej dohody. Na tlačovej konferencii o tom informoval dočasne poverený premiér Eduard Heger s tým, že sú informovaní a súhlasia s tým aj prezidentka Zuzana Čaputová a predseda parlamentu Boris Kollár.

    Hovorca prezidentky Martin Strižinec informoval, že Zuzana Čaputová rešpektuje rozhodnutie dočasne poverenej vlády poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu. Spôsob prevodu, a to medzivládnou dohodou, považuje za dostatočný, no vhodnejšie by podľa nej bolo aj uznesenie parlamentu.

    „Premiéra Hegera som vopred informovala, že v súčasnej situácii by bolo vhodnejšie mať k rozhodnutiu o stíhačkách aj uznesenie parlamentu. Za dostatočnú a legitímnu bázu pre prevod stíhačiek však považujem aj spôsob, ku ktorému vláda pristúpila, a teda uzavretie zmluvy medzi vládami Slovenskej republiky a Ukrajiny,“ skonštatovala.
    MIGY a ČAPUTOVÁ

    „Pri Migoch sa splnili naše podmienky – aby sa vláda neskrývala za uznesenie parlamentu, ktoré by nemalo žiadnu záväznosť, aby kompenzácia za ne výrazne vzrástla (vzrástla zo 150 na 900 mil) a NAJMÄ, aby súhlas s odovzdaním Migov musela dať okrem vlády aj prezidentka. A to sa stalo,“ skonštatoval na sociálnej sieti Matovič.

    Líder OĽaNO upozornil, že prezidentka síce teraz ako Pilát tvrdí, že ona bola len informovaná o uzavretí medzinárodnej zmluvy a s rozhodnutím vlády nemá nič spoločné. „NIE JE TO PRAVDA,“ tvrdí Matovič.

    A ďalej vysvetľuje, že dňa 29.6.2001 bolo zverejnené v Zbierke zákonov Rozhodnutie prezidenta 250/2001, ktorým preniesol kompetencie na uzatváranie medzinárodných zmlúv od prezidenta na vládu. Premiér Heger, podľa dohody v koalícii, vopred informoval prezidentku Čaputovú, že vláda chce uzatvoriť medzinárodnú zmluvu o odovzdaní Migov Ukrajine a odovzdal jej k tomu všetky podklady.

    „Ak chcela odovzdaniu Migov zabrániť, stačila maličkosť – prijať Rozhodnutie prezidenta a odobrať vláde kompetencie uzatvárať medzinárodné zmluvy. Tým, že to neurobila, je priamo zodpovedná za toto rozhodnutie … a vôbec nechápem, prečo sa teraz trápne vyhovára,“ uzavrel Matovič.
    Heger sa cíti byť na správnej strane dejín

    „Vláda SR stojí na správnej strane dejín. Ochrana nevinných ľudských životov je pre nás najvyššia hodnota. Naša pomoc bude slúžiť na ochranu a obranu, nie na útočenie,“ reagoval na darovanie stíhačiek Ukrajine na sociálnej sieti Eduard Heger.

    A Matej Christián Kučera mu v komentároch položil jednoduchú otázku: „Ako nemam nic proti pomoci susedom, ale len jedna otazka ohladom ustavnosti (lebo nerobme veci bagrom, ktore su v konecnom dosledku protiustavne. Ako sa to podarilo aj Vam naposledy). Odvolavate sa na clanok 119, pismeno f) Ústavy SR. V poriadku. Tam sa ale pise toto: „o medzinárodných zmluvách Slovenskej republiky, ktorých dojednávanie preniesol na vládu prezident Slovenskej republiky. Pokial viem, tu je prekladatel minister obrany. Toto nebolo nijakym sposobom spomenute ani v dovodovej sprave. Viem, ze s tym pani prezidentka suhlasi, takze by slo len o formalitu – ale preco zasa nerobit veci poriadne?“

    1. https://standard.sk/333380/vlada-vstupila-do-vojny-so-zakonom-a-so-slovenskou-spolocnostou/

     Hegerova vláda nakoniec obišla ústavu, prekročila svoje právomoci a rozhodla. Slovensko daruje Ukrajine bojové lietadlá. Stalo sa to napriek tomu, že ústava odvolanej vláde – čítaj vláde bez mandátu parlamentu – zakazuje robiť zásadné rozhodnutia o zahraničnej a vnútornej politike.

     Asi neprekvapuje, že vláda toto sporné a riskantné zadanie vykonala jednohlasne. A v online režime. Ako na povel.

     Opozícia vládu obviňuje, že tým vstúpila do vojny na Ukrajine. Nie je to celkom pravda. Slovensko je predsa súčasťou hybridnej vojny od začiatku. Ukrajine sme dodali protiraketový systém S-300 – hoci sme nezabezpečili vlastnú náhradu. Zapojili sme sa do výcviku ukrajinskej armády. Zabezpečujeme servis ukrajinskej vojenskej techniky. Darovanie bojových lietadiel je len ďalšou kapitolou príbehu.

     Treba však dodať, že prelomovou.

     Vláda svojím rozhodnutím vstúpila do vojny so zákonom. Konkrétne so zákonom najvyšším – ústavou. Tá celkom jednoznačne tvrdí, že odvolaná vláda, ktorá stratila dôveru parlamentu (zástupcov voličov), nesmie „riešiť zásadné otázky vnútornej a zahraničnej politiky“.

     Heger sa tým podpísal pod zhubný precedens. Ústavný poriadok a pravidlá sa hodili do koša.

     A nielen to.

     Vláda zároveň vstúpila do vojny s parlamentom. A nakoniec aj s voličmi. Väčšina poslancov predsa vláde jasne odkázala, že zmenu ústavy ani darovanie migov Ukrajine nepodporuje. Pre vládu, ktorá nemá na takéto rozhodnutie oprávnenie, sa mala téma skončiť. Až do volieb a do vymenovania novej vlády.

     Spornú vojenskú politiku Naďa s Hegerom nepodporuje ani väčšina slovenskej spoločnosti. Tri štvrtiny ľudí majú zdržanlivý postoj. Prevažujú obavy (celkom racionálne), že prepálené vyzbrojovanie Ukrajiny a stupňovanie vojny môže Európu a Slovensko vystaviť ohrozeniu.

     Samozrejme, vláda – ani tá demokratická – sa nemusí nutne riadiť verejnou mienkou. Nechceme predsa, aby nás viedli populisti a oportunisti, ktorí sa ohýbajú podľa výsledkov prieskumov. Musí sa však riadiť zákonom. A mantinelmi, ktoré jej určí Národná rada ako zástupca voličov.

     Keďže Slovensko je parlamentná demokracia, ústavný poriadok je nastavený tak, aby vláda reprezentovala domácu spoločnosť.

     A práve v tomto je dnes problém. Už to neplatí. Pravidlá boli prelomené. Štát, respektíve vládu a kľúčové úrady, za noc obsadila mimoparlamentná strana s progresívnym nastavením (vraj Demokrati). Heger, Káčer, Naď, Hirman… Títo páni dnes nezastupujú voličov ani parlament. Preto majú obmedzené právomoci, ktoré sú zúžené na zabezpečenie nových volieb.

     Keď ich v piatok prekročili, dostali sa do šedej, ilegálnej zóny. Vo výsledku platí, že ich politika ide proti ústave. Proti parlamentu. A proti slovenskej spoločnosti. Navyše v takej vážnej veci, ako je vojenská politika a národná bezpečnosť.

     Riešenie tejto výbušnej otázky bolo pritom celkom jednoduché. Vláda, ktorá má zmysel pre česť, slušnosť a poriadok, mala zahraničným partnerom vysvetliť, že musia počkať do septembra. Do volieb a do vymenovania novej vlády, ktorá už nebude mať obmedzené právomoci.

     Napokon, opatrný a zdržanlivý prístup vidíme aj v samotných Spojených štátoch alebo v Spojenom kráľovstve. A to nemajú odvolané vlády s osekanými právomocami. Spojené štáty aj Spojené kráľovstvo Ukrajine oznámili, že západné bojové lietadlá jej nedodajú. Z obáv, že by to vystupňovalo konflikt s Ruskom. Pokiaľ ide o tanky, dodanie avizovali o rok. Aj to s pochybnosťami, či to bude možné. A s výrazne nižším počtom, ako potrebuje Ukrajina. Pre Američanov je predsa prvoradá bezpečnosť Spojených štátov. Pomoc Ukrajine dávkujú s ohľadom na svoje možnosti a záujmy.

     Zdržanlivosť západných veľmocí však priniesla svoju daň. Západ sklamanej Ukrajine sľúbil aspoň dodávky zbraní (aj lietadiel) z východnej Európy. Ako slabú náhradu za západné lietadlá, ktoré nedostane.

     Figuríny v slovenskej vláde atlantickú úlohu vykonali. V pozore, bez otázok, bez pripomienok. Navyše, vláda nijako neprihliadala na slovenské potreby a záujmy. Teda na to, aby si nechala v zálohe aspoň časť bojového letectva. Takto to robia Poliaci. Tí zatiaľ dodávajú Ukrajine len menšiu časť svojich migov.

     Heger s Naďom sa zachovali ako hujeri. Dajú všetko a hneď.

     Reči, že migy chátrali a boli pre národnú obranu nepoužiteľné, sú klamstvo. Nie je to tak. V prípade potreby – bezpečnostnej krízy – predsa mohla byť aspoň časť z nich núdzovo nasadená. Alebo držaná v pohotovostnej zálohe – dovtedy, kým neprevezmeme nové stíhačky F-16.

     Takto by problém riešila zodpovedná vláda, ktorá by popri pomoci Ukrajine prihliadala aj na národné záujmy. A na bezpečnosť Slovenskej republiky.

     Nijaká suverénna krajina sa predsa v čase hybridnej vojny neodzbrojí. Hlavne ak je na hranici konfliktu.

     Nijaká okrem Slovenska… A jeho bábkovej vlády.

     Dúfajme, že voľby tento potupný a bezprizorný stav ukončia. Aspoň čiastočne. Pre začiatok by stačilo, ak by v novej vláde sedeli ľudia, ktorí budú svojprávni. A dospelí.

     1. aj Rusi vedia, ze je to nezakonne …
      su „v obraze“

      https://sk.news-front.info/2023/03/17/rusko-reagovalo-na-rozhodnutie-slovenska-dodat-na-ukrajinu-stihacky-mig-29/
      Presun sovietskych stíhačiek Slovenskom na Ukrajinu je nezákonný.

      Oznámili to dnes, 17. marca, na ruskom veľvyslanectve v Bratislave.

      „V súvislosti s rozhodnutím vlády SR o presune stíhačiek MiG-29 a protilietadlových raketových systémov „Kub“ na Ukrajinu by sme chceli ešte raz zdôrazniť pozíciu Ruska, ktorá spočíva v tom, že dodávky zbraní a armádneho vybavenia kyjevskému režimu, vrátane letectva, len naťahuje vojenské akcie, znásobuje počet obetí, a to aj medzi civilným obyvateľstvom, a vôbec neprispieva k riešeniu krízy na Ukrajine, ako sa hovorí v Bratislave,“ píše sa v správe.

      Zdôrazňuje sa, že „prevoz vojenskej techniky sovietskej/ruskej výroby Kyjevu je nezákonný aj z právneho hľadiska, keďže príslušné rusko-slovenské dohody jednoznačne vylučujú presun zbraní a vojenskej techniky do tretích štátov bez povolenia krajiny-výrobcu“.

      „V Bratislave by si mali byť jasne vedomí toho, že stále aktívnejšia účasť na vojenskej podpore kyjevského režimu je spojená s nepredvídateľnou a nebezpečnou eskaláciou konfliktu, za ktorý budú plne zodpovedať iniciátori rozhodnutí,“ uviedla ruská diplomatická misia.

      Pripomeňme, že Slovenska schválila presun stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Zároveň je v medzinárodnej praxi vývozu zbraní akceptované, že akékoľvek vojenské vybavenie dodávané na vývoz musí mať „certifikát konečného užívateľa“, ktorý zaručuje, že kupujúci zostane jediným, kto ho bude používať.

   2. Pane Knieža Myškin
    Mne to připadá,že se řídí heslem,hop,nebo trop.
    Když to prohrají na Ukrajině,tak už nebude potřeba zbraní a budeme prosit Rusko,aby nás zabralo a pomohlo.

 2. No, škoda že ty skutečné hodnoty lidství se nějak nekonaly celých těch 8 let, co Ukrajinci decimovali své vlastní občany jen za to, že chtěli mluvit svou rodnou řečí. A že si dovolili žít na místě, kde žily celé generace jejich předků. Těm skutečným hodnotám lidství bych ještě doporučil Alej Andělů. A rád bych znal jejich komentář. Zas někdo, pro koho začíná historie 24.2.2022… Tak si můžou ty skutečné hodnoty lidství nabouchat třeba do prdele!

  1. Přesně to mě napadlo. Kdyby pomáhali už před 8 lety tak by možná viděli ukrajinské zbraně, které způsobovaly zranění civilistům na Donbase. Pomáhali i tenkrát? Pokud ne, tak ať mlčí.

 3. Myslím, že když je člověk vystaven silnému citovému pohnutí, neškodí, dopřeje-li si určitý časový odstup, než začne jednat …

 4. Zdravím dezoláti 🙂 napíšem to tak jednoducho 🙂 Moja babička a dedo prežili ww1 a ww2. Dedo sa stal sirotou cez ww1 jeho otec zomrel v Taliansku v zajateckom tábore 3 mesiace po konci vojny. Starí rodičia prežili obe vojny. Mne vnúčikovi vždy babička vravela : len nech nie je vojna 🙁 ako chlapček som sa jej pýtal prečo. Odpovedala: “ Vo vojne umierajú ľudia, veľa ľudí a je veľa mrzákov 🙁 „. To bol pohľad obyčajnej ženy . Taký kostrbatý ale výstižný jednoduchý pohľad. Nebrala to, že zomierajú len tí čo nezačali vojnu .

 5. Zaráží mě žlučovitost diskuze pod článkem.
  Já si práce těch lidi vážím a mají můj dík.
  A to jak pomoci handicapovaným tak i současným aktivitám na UA.
  To je ta humanitární pomoc, kterou je třeba poskytovat.
  A ne vybírat na zbraně a dovážet k nám příjemce dávek od Lvova a vyvešovat vlajky.
  Nenechte v sobě zadupat lidskost a soucit, pak budete jako naši politici, ovládání jedinou a jedině správnou ideou.

 6. Či jsou to šrapnely?
  To je špatná otázka. Ukrajinci by si měli uvědomit, kdo podporoval rozbroje mezi bratrskými národy, a kdo měl a má prospěch ze vzájemného vraždění mezi nimi. Ta nenávist nevznikla sama od sebe, někdo ji záměrně živil a futroval penězi. Má v tom bohaté zkušenosti a já dodnes stojím s údivem, jak snadno se dali Ukrajinci zblbnout.
  Jistě, ideální vztahy mezi těmito národy nebyly ani dříve, a to ani není možné v člověším světě, ale takova šílená nenávist se musí musí podporovat také zvenčí a to se stalo
  Ukrajinci, myslete hlavou, jinak se z maléru nevyhrabete !

  1. Pane Puck.
   Výborně,mám podobný názor.
   Každá dobrá pomoc je potřebná a chválená,to s tou Ukrajinou,je moc velké sousto,to je spíš pro velké organizace s potřebným zázemím.
   Co je deprimující od Ukrajinců ani náznak k jednání k ukončení válčení.

   1. Obě znepřátelené země mají vse, co k svému úspěšnému vývoji potřebují.
    Ta proč válka? Proč ae musí vzájemně zabíjet, když je jich, vzhledem k velikosti zemí, už i tak málo ?
    Nedává to smysl.

     1. Ano, my, ale jen někteří, kterým není zatěžko přemýšlet, to vidíme takto
      Snad se přidají i aktéři tragédie.

  2. Děkuji… Konečně někdo, kdo vidí příčinnou souvislost. Nulandová přiznala, že do toho slavnýho Majdanu nasypali 5 miliard dolarů. Z jejich hlediska dobře investované peníze. Do té doby to byla celkem prosperující země. Teď je to ruina, plná nacistů. A mrtvej nacista – dobrej nacista!

   1. Líp investovat nemohli.
    Zkoušeli to i v Bělorusku, v Čečensku a obecně na Kavkaze, teď se jim začíná dařit v Moldavsku a v Gruzii.
    Snažej se na Tchaiwanu, v Tibetu, v Sin – ťiangu, ve Venezuele, kam šlápnou, tam tráva neroste.
    Pomocí Kurdů zdařile škoděj Sýrii , Iráku, Turecku, pokoušejí se zblbnout Kurdy i v Íránu.
    Barevné revoluce, to je jejich nástroj rozvrácení států. Za účelem instalace vlády, která půjde kolektivnímu Západu na ruku. V Egyptě se neštítili ani puče, když v demokratických volbách vyhráli “ ti nesprávní”.

 7. Před cca týdnem se v Bruseli shodli ,že země EU budou dodávat granáty na Okrajinu,které mohou zabíjet ruské děti a civilisty ,způsobem např.Brjansk atd…
  Chceš li mír, připravuj se na válku ,to znamená ,že můžem děkovat ruským zbraním za prozatímní,současný světový mír protože válkychtivé mocnosti z nich mají veliké obavy.
  Pádný důvod – světová válka by posílila zkomírající měnu a brzdila pád hegemona, pomohla by jeho dluhům.
  V SS je před krachem zhruba dvěstě bank.
  Vyhraje li RF SVO na Ukrajině ,vítězství by mělo Rusku zajistit dlouhodobý mír a bezpečnost svých hranic bez nástupního prostoru agresorů.
  Čím RF bude tvrdší ,tím spíše dosáhne požadovaného výsledku říkají analytici.

 8. Vidláku, při převzetí litterate jste sliboval pořádek v diskusi…
  Nechal jste ji úplně zbytečně zničit, někde někdo řve smíchy, jak snadné to bylo.

  Psalo sem hodně bystrých lidí s rozhledem, člověk tu našel spoustu důležitých informací.
  Finito. Už se to nedá číst.
  Nechtě jste alternativě zasadil dost velkou ránu.

 9. Svátek má Pepa. Tak Pepíci a Josefové, neožerte se moc a myslete na to, že někteří lidi nemají na juchání náladu.

  1. Ládik!!! napsal:19 března, 2023 (5:32)

   Díky za přání, ale dnes to již není, co bylo.

   Ubývá nás, dříve na Josefa a Václava, to byla jízda, ani pohřby nebyly, protože i pan farář a kostelík byli Josefové.

 10. Po majdanu. Na Donbase
  vraždilo se v plné kráse.
  Nikomu to nevadilo
  nebylo to ničí dílo
  nemělo to příčinu.
  Kdo byl chycen při činu?
  Všichni to jen schvalovali
  vrahy řádně milovali,
  na oběti každý kálel,
  placku nosil lesník Barel.

 11. Jinak si vsimete osvedceneho postupu:

  jeden „diskutujici“ tu nahodi do prostoru par osvedcenych navnad:

  Krym je okupovany, Rus vrazdi civilisty, Rus se spojil s Hitlerem, USA zajisti Ukrajine mir a prosperitu, bomby od nas zabiji jenom okupanty…
  A nez se rozlouci, tak se jeste zepta: „tak jak to tedy bylo?“

  A za chvili je vetsina diskuze pod temihle steky.
  Lidi mu vysvetluji, jak smlouvy s Hitlerem meli vsichni a dokonce drive, nez Stalin. Jak Kyjev bombardoval Donbas dlouhodobe, jak si na Krymu vybrali v referendu….
  Vsechno davno zname pravdy, ktere tu byly prokydany mockrat.
  Nic noveho ani prinosneho.

  Pritom troll uz je davno pryc, a libuje si jak to tu behem 5 minut stihnul zasrat.
  Vidlak rika, ze se lide musi naucit sermovat, a tedy i slovni „souboj“ s trollem je soubojem.
  Me se to tak nejevi, protoze z primitivni diskuze s debilem si nic nevezmu, ani se nic nenaucim. Pouze mne to znechuti.
  Jeste jednou: Pouze mne to znechuti.
  A to je cil trollu.
  Takze se pro dnesek loucim.

 12. Celé vaše vyprávění mi přopimíná jeden pohádkový příběh. Myslím, že se jmenuje O Otesánkovi.

  Naštěstí se z něj dá poučit, že starost i nadšení musí být spojeno s myšlenkou, že nadšení oslepuje a nevidí proměnu mazlíčka v démona.

  Ta má myšlenka vychází z toho, že pomáhat fyzicky musí být spojeno s pochopením důvodu nutnosti pomoci. Pomáhám-li někomu zraněnému, je dobré vědět, že to zranění mu nebylo způsobeno proto, protože on sám je násilník, a zranění mu způsobili ti, které dříve napadl. Nepředpokládám, že vy sám byste pomáhal člověku, o kterém byste věděl, že byl zraněn při pokusu o útok, protože by hrozilo, že po vyzdravění zaútočí na vás a vaši rodinu.

  Vaše úvaha má totiž zcela zásadní chybu – vy předpokládáte, že všichni lidé vychází ze stejného žebříčku hodnot, a že budou oceňovat vše podobně jako vy. Tomu tak ale není. Je prospěšné tu případnou pomoc produmat i z tohoto pohledu.

  1. „Nepředpokládám, že vy sám byste pomáhal člověku, o kterém byste věděl, že byl zraněn při pokusu o útok, protože by hrozilo, že po vyzdravění zaútočí na vás a vaši rodinu. “

   Tohle Vidlak, i ti zachranari urcite vedi.
   Ale ty zranene deti, ani jejich rodice na Donbase 7 let nezabijely. To meli na starosti jejich „politici“ a pak hlavne NASI politici, a predevsim politici v USA.

   Ty deti se ocitly mezi mlynskymi kameny, a to je tragedie.
   Tihle zachranari jsou kapka v mori, ale proto je odsuzovat nebudu.
   To ze je brutalne zneuzije nase provalecna propaganda, to je mi taky jasne.
   A to, ze my (zapad) jsme jenom v tomto stoleti zpusobili 1000x vic bolesti a detskych „kolateralnich ztrat“, to vim take…

   1. Wir schaffen das – není nic jiného, než utkvělá představa, že jsme lepší a že máme lepší názory, ke kterým se všichni ostatní musí vztahovat.

    Vidím tu popisovanou pomoc ve stejném světle – pokus ostatní přesvědčit, že to, co nabízíme, je lepší (a tím pádem i my jsme lepší). I když lidé většinou tak daleko nedumají… Ale měli by.

    Pokud ty zachráněné děti nepřesvedčíte o tom, že jakékoli ublližování jiným je špatně, umožníte jim jen dále ubližovat s představou, že se musí za své utrpení pomstít. Takto roztáčíte jen ten začarovaný kruh všeobecného násilí.

    Pomáhat jen fyzicky je málo. Je potřeba (a ano, je to neuvěřitelně křehké a lehce zneužitelné) tu pomoc směřovat i do intelektuální oblasti, minimálně ve smyslu pohopení příčin a následků, mezi kterými jsou i ta fyzická zranění. Poškození těla je mnohem menší problém, než poškození intelektu.

    Pokud to vidíte takto, je následně každá záchrana přínosem, a v tomto nejde jen o děti, i když o ty jde hlavně.

   2. Tuhle válku začal Pravý sektor, čili chuligáni na stadionech, co si to s někým chtěli rozdat. Žádní mocní. Obyčejní lidé.

    Matka od dětí, co říká „my banderovci“ a raduje se, že Moskal dostal do držky, může za válku zrovna jako Zelenský.

    Jestli tady zůstanou, budou se časem radovat, že jste do držky dostal vy. Takové jsou.

    1. Nepochopil jste. Škoda…

     Nejde o to, kdo začal (lze se dopátrat ke Kainovi, takže to vlastně začal Bůh svým odmítnutím), jde o to, zda jsme schopni to ukončit.

    1. Obdobně působí na afghanské děti Taliban.
     Je třeba zřejmě i v Hitlerjugend vidět především děti. Zneužité někým k něčemu.

 13. Co řeknete člověku, který v té naší kotlince má hluboké kořeny. Děcka, rodiče, prarodiče, prapra……………..
  Co řeknete člověku, když vám řekne, že se tu už necítí doma. Sotva otevře ráno oči, už se to do něho valí ze všech možných sdělovadel. Není před tím úniku. Proti jedné straně chorobná nenávist, na straně druhé chorobná adorace. Psychická likvidace občanů. Nikde jinde se neděje taková zhůvěřilost, jako u nás. A to všechno kvůli lidem, kteří jsou ze stejného hnízda.

 14. Ta skupina dělá vynikající práci a obdivuji ji. Neštěstí zraněných lidí z Ukrajiny se snaží ulehčit asi půl miliarda lidí v Evropě + něco za mořem. Je to ukázka nesobecké iniciativy.
  Ale i na druhé straně jsou zranění, o ty ale Evropa nemá žádný zájem. Musí se o ně postarat 150 milionů lidí o kterých mnozí z té půlmiliardy tvrdí, že žijí v zemljankách a nemají ani na pořádné jídlo.
  O kolik syrských, iráckých a libyjských dětí jsme se, my bohatí Evropané, postarali? Naposledy pamatuji děti řecké a korejské, ale to bylo před mnoha desítkami let za jiného režimu.
  Soukromá aktivita Vítečka a podobných skupin je úžasná a je obdivuhodné, co lidská solidarita dokáže. Ale bohužel si nedokáži představit, že by do Česka mohl někdo legálně přivézt na léčení děti z Donbasu či Mariupolu. A šlo by to, trasa je volná via Polsko a Bělorusko a také přes Gruzii či Turecko.
  Pokud je i takovéto citlivé humanitární oblasti dvojí metr, nesvědčí to ničem dobrém a časem se to vrátí jako vyhozený bumerang.

  1. Možná pro ilustraci: Ty řecké děti vzpomínají např. takhle :
   Martha a Tena dvojhlasně( od čtených ukázek až po knihobot)

  2. Ted jsem chtel napsat to same.
   Ti lide jsou uzasni, zachranuji a pomahaji tam, kde je nejhur.
   Doufam, ze na druhe strane je taky nekdo podobny, a o tech pak nase media siri, ze unasi ukrajinske deti do Ruska.
   Nebo to v ceskych mediich nemate? Tady je to oficialne uznana pravda.

   Nevim, jestli ti lide vedi, ze na jedno zachranene dite na nasi strane, jich jsou mozna stovny na te druhe. Mysleno tim, ze valka v Iraku byla vedena „americkym zpusobem“ – obeti pres milion, prevazne civilni.
   Pak tu mame treba Libyi, Syrii a 7 let na Donbase.
   U nas nikdo ani nepip. A kdyz, tak to byli agenti Kremlu.
   USA vetsinou reknou, ze to jsou kolateralni ztraty a neda se nic delat. Konec diskuze.
   Pak natoci v Hollywoodu film, jak jeden americky hrdina postrilel stovky Iracanu, protoze to byli samozrejme teroristi, a i kdyz mu u toho ukapla slza, tak musel zastrelit i tu matku s ditetem, protoze mela pod habitem samopal.
   Nevim jak ted, ale kdysi byly na youtube videa, ktera tam dali samotni chytri americti soldati, jak strili po autech na dalnici, ktera se k nim priblizi na mene nez 30 metru a jeste si z toho delaji prdel, kdyz do toho auta vyprazdni cely zasobnik.

   Tihle cesti zachranari vedi, ze jsou moc malymi pany na to, aby valky zastavili, tak se aspon snazi dat naplast, kde to boli nejvic.
   Uz pred rokem jsem nekde cetl nazorovy stret, podobny dnesnimu Vidlakovo clanku:
   Jak Ukrajinci z Kyjeva vycitaji tem z Donbasu, ze je zabijeji a nici jim domy, kdyz jsou prece jeden narod.
   Ukrajinci z Donbasu jim odpovedeli, „kde jste byli a co jste delali tech 7 let? To vam nevadilo, ze nas vase vlada zabiji a zamerne bombarduje civilni oblasti, kde jsme zili my?“
   Pritom se tim Porosenko verejne chlubil ve svem oficialnim projevu, ktery prenaseli do celeho sveta. Tajemstvi to tedy neni.

   Ja bych jim ten dvoji metr ani nevycital, myslim, ze kdyby zkusili privest zranene z druhe strany (Irak, Donbas…), ta by se se zlou potazali. Zadne dotace, zadne nemocnice, spinava kampan v novinach… Vsak vite, jak to pravdolaska umi.
   Takze oni se o to ani radsi nepokusili, a delaji to, co umi: pomahaji tem nejpotrebnejsim.

   1. Oni tak moc čeští zase nejsou.
    Royal Rangers jsou účelovou organizací US Apoštolské církve a její struktura je vojenská – „hlídky“ s veliteli. Pracují s dětmi a mládeží a dělají sociálno, ale mně už řve alarm na plné pecky. Protože evangelikálové nikdy nedělají takové věci z altruismu a nezištně.

     1. žid narozený v Rusku s megavilou na Karlovarsku podnikající v hazardu a sponzoryjící protiruskou charitu, taky naznačuje

     2. Přesně, když si po úspěšném pátrání po ztraceném turistovi uprostřed zimního Českého lesa večer sednete v hospodě a tak ňák se rozhodnete, že založíte spolek za účelem zachraňování dalších tůristů, tak tohle je první název, který vám přijde na um. Rily.

  3. Kdyby se ze smrti svých dětí řádně zhroutili, tak by to bylo lepší, i když by se museli dávat těžce dohromady. Takhle si založili neziskovku, aby smrti dětí dali iluzorní smysl a ony tak virtuálně žily dál. Pak musí svoji neziskovku udržovat při životě, protože by jinak po jejich dětech nic nezbylo, měli by pocit, jakoby ty děti dorazili. Aby neziskovku (pomníček dětem) udrželi při životě, musí vykazovat činnost, musí ji vykazovat na správné straně (jinak žádné peníze a možná kriminál), musí přijímat metály, musí sami sebe přesvědčit, že to dělají z čirého altruismu a ruskejm dětem doopravdy nešlo pomáhat.

   Mají to jako drogu, aby se vyhnuli bolesti.

   Ať tak nebo tak, neziskovkaři dyndají peníze pořád jen z těch, co doopravdy pracují, ať je mezičlánek korporát, město nebo stát.

   1. pro L:
    Promiňte, ale tímto komentářem jste dost poblil ty, kteří se snaží dle svých možností přispět k tomu, aby svět byl zase alespoň trochu lepším místem. Přeji vám, abyste vy pomoc takovýchto neziskovkářů nikdy nepotřeboval (pro doplnění – není neziskovka jako neziskovka)
    PS – nějak nemám pocit, že by zrovna tihle „doopravdy nepracovali“

     1. Sibylo, ne všechny.
      Člověk v tísni je militantní organizace, která se zaobírá indiktrinací domorodců nejenom v Africe. Za pytel mouky udělá hladový člověk to, co se po něm chce.
      Ale je mezi nimi i hodně idealistů, kteří se opravdu snaží pomáhat potřebným.
      Lékaři bez hranic mají podobné poslání, ale ti řadoví o tom nevědí a mnozí opravdu účinně pomáhají.
      Tak to ale bylo vždycky. Církev ráda páchala charitu, ale jen se záměrem indoktrinovat = získat další duše. A i tam byly výjimky. Poctiví velebníčci, kteří opravdu pomáhali domorodcům, bez nároku na konverzi ke křesťanství.

  4. Jaká „soukromá“?
   Zběžným prolétnutím dotačních registrů a rozhodnutí obcí a krajů jsem se dostal ke skoro 200 000 000 Kč dotací od r. 2014, přičemž Royal Rangers mají necelých 1800 členů vč. malých dětí.

   1. To to vidlák s tvrzením…. Až se budou noví mladí a nadějní politici ucházet o hlasy občanů a budou jim chtít nabídnout řešení našeho drahého zdravotnictví, tak ať se mi ozvou. Vezmu je na exkurzi a záchranáři jim ukáží, kolik muziky se dá udělat skoro za nic.

    nějak podělal

 15. Já tam flákám větší hrůzy a vymlouvám se na chytrého podsouvače slov. Ale neměl jste Vidláku ranné dětství. Maximálně jste tehdy každý ráno měl ranní dětství, a když jste chodil spát, tak večerní dětství. To si pamatuju z dějáku, protože se bral středověk, já byl vyvolanej u tabule a měl napsat jeho fáze. A dějepisářka byla taky češtinářka, to jsem teď vedle ní na vás vyloženě milosrdnej.
  Ale to já se jen musel blejsknout gramatickými znalostmi, vždyť to patří k téměř nejoblíbenějším internetovým sportům. Nejlepší to je, když někdo druhýho informuje, že ne vypýskat, ale vipýskat. Kdybych si toho teď na poslední chvíli bejval nevšim, bude tam od podsouvače Ali vipýskat…

  Spíš jste tím ruským šrapnelem hodil do dosavadní diskuse pěknej šrapnel. Copak tak to může bejt, aby ruský šrapnely trhaly ukrajinský pánve povšimnutelně, kdežto ukrajinský ty ruský nepovšimnutelně? I když jste to psal v tak strašně moc jiným smyslu? Dokonce to motivovalo i mě, abych si toho povšim, a to přitom jinak jen nepravdivě nadávám antifotbalistům, protože mi chybí rozhled pochopit, že se to celý správně vůbec nemělo tak dělat.

  1. Picco: No taky se mi to jaksi nezda. Kdyby byli zachranari na Donecku, tak by ty srapnely byly ukrajinske. To jim jaksi nedochazi? Musi se ze vseho delat dogma?

 16. Cit.: „… Ukrajinců, které zraněné odváželi přes hranice a hledali nemocnici, která se ujme jejich případů…“
  To jako fakt? Oni je fakt vozí od Donbasu do Polska a na Slovensko???

  1. Svinstvo na obou stranách.
   Největší svinstvo je to, co ty dva národy, které často ani nerozeznáš je válka, vybuzená nenávist, od nás, „šlechetného“ Západu. My to financujeme, oni se zabíjejí. Někomu z nich fandit je nemravné a hloupé.
   USA a spol. zorganizovali kohoutí zápasy a koukají, jak se perou. Ale na nás taky dojde, i na USA.
   Kdo seje vítr, sklízí bouři.

   1. „USA a spol. zorganizovali kohoutí zápasy a koukají, jak se perou. “

    To je podle mě nejvýstižnější popis války na Ukrajině jaký jsem doposud četla.

 17. Člověk, který strhne ukráckou vlajku je podezřelý z trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

  Kde to jsme?

  1. Jen přípodoteki – takhle se psalo v r. 2015 a zadáte-li téma do vyhledávče, dozvíte se od pitomce, jak se to „vysvětluje o 7 let později. Sorry, nějak se nám ukrajinujete. zdá swe

 18. Touha/snaha nést na bedrech tíhu všehomíra se mi jeví jako něco poněkud patologického. (Zejména v národním rozměru).
  Myslím si, že první hnutí mysli je třeba vždy potlačit, protože bývá nejušlechtilejší.
  (Ze vzpomínek na mého otce).

  P.S.:
  Netajím se tím, že ty davy Ukrajinců v našem statutárním městysi mě už nezřízeně serou.

  1. Poslední dobou, když jdu nakupovat do Lidlu, tak znejistím, jestli jsem ještě v Česku nebo už jsme také Ukrajina.
   Mám pocit, že se v prodejně pohybuje stále víc Ukrajinců jako Čechů. … ono to ale bude mít svou logiku.
   Zatímco ČUR vláda prodloužila a navýšila ukrchlíkům svou podporu, aby mohli lépe a radostněji nakupovat, tak našim českým seniorům a rodinám utáhne ty pověstné opasky a zkrátí vodítka, aby nedosáhli do regálů.

    1. Komické je, že ty sboristky s velkou pravděpodobností plamenně zastávaly a mnohdy zastávají pro ukro stanovisko … Pokud to tak bylo či je, tak lítost stranou – pouze ochutnávají to, co sami pomáhaly navařit … Pokud se na problém zvyšující se koncentrace a subvencování ukropopulace v Bohemii podívám střízlivý očima domorodce , nedej bože vlastence, tak všichni, kdo se podílí na jejich importu, na vytváření nadstandardních životních podmínek i vůči domácímu obyvatelstvu, kdo se podílí na budování beztrestnosti, politice jakých si pardonů, ignoraci nebo snad spoluúčasti na importovaném organizovaném zločinu, kdo spolupracuje či se podílí na změně politického prostředí, kdo v pochybné jménu čehosi nemístně zvýhodňuje a glorifikuje nové masivně příchozí, by měli být nazíráni, klasifikováni a označení za vlasti- či velezrádce, měli by nést náležitou trestní , potažmo majetkovou a finanční odpovědnost – měli by být vykázáni na okraj společnosti kvůli jejich reálnému nebezpečí pro samotnou existenci státu …
     Bohužel tomu tak není …

 19. Ach jo Vidláku a kde byli když se vraždilo v Luhansku a Donětsku.
  Ne, za mě dnes těžkej propadák.
  Je mi vážně smutno a musím se ptát proč jste to vše tak zbabral.

  1. A kdo tam vraždil ? Neoznačení moskalové a putinovci ty vole, jistěže byly tam i ukrajinské ozbrojené složky, ale ty se jen bránily ruských atakům.

     1. Milý hope,
      Uvědomuješ si vůbec, že se snažíš diskutovat pomocí pseudointelektuálních “výštěků ze tmy” s lidmi, kteří mají několikanásobně větší všeobecný přehled než máš ty?
      Místo toho, aby jsi hledal pravdu, tak se zde úspěšně diskredituješ svojí neochotou doplnit si vědomosti a pochopit souvislosti.
      Budeš zde, k tvé škodě, pouze a jenom za hlupáka. Je to jenom tvoje volba, kterou cestou se vydáš.

       1. Pro Z:
        Nikolivěk, pan George Beurling moc dobře ví, koho má před sebou a tomu odpovídá i reakce na něj. Hop na špek vypadá trochu jinak. Rozhlédněte se po diskuzi.

     2. dejte si to do vyhledávače a přečtěte si ty tenkrát čerstvé články, na WIKI to ještě je. Novější už jsou „upravené.

   1. Vy budete Banderovec nebo fanatický příznivec nějakého fašistického spolku, který má jako hlavní cíl vyhladit ruský národ, do posledního kusu vyčistit zeměkouli od Rusů, co?

    Nemáte žádné své názory, jen dokola vyprskáváte stokrát omleté fráze, lži a nesmysly těch, co nenávistí k Rusku nemůžou ani pořádně dýchat.

    1. Maneco,
     on je jen provokatér, který čeká až mu někdo odpoví něco, co bude moci udat.
     Což se nevylučuje s tím, že může být i banderovec nebo fašoun.

   2. Komu tykáš zmetku.

    Vydláku to jste fakt dnes pěkně posral, tímto zde končím, vím nebudu chybět, ale doufám, že nebudu sám.

    Sláma u kravína.

  2. Ohromili ho nějakou citově vyděračskou šaškárnou na krajském úřadě. Se šrapnely v batolatech, to vždy zabere. Nebo zvířátka vyjící na hrobech.

 20. „Jsou na Rusko naštvaní, protože jsou to ruské šrapnely, které vyndavali z dětí. “

  Vyndávat jakékoliv šrapnely z jakýchkoliv dětí je strašné.

  Děti etnických Rusů na Donbase a v Luhansku neměly to štěstí, aby se tu od roku 2014 do roku 2022 psaly podobné články o tom, jak neznámí (zřejmě převážně ruští) záchranáři vytahovali ukrajinské (/NATO) šrapnely z ruských dětí.

  1. Americké šrapnely v dětech afghánských, syrských…. a české granáty dodanými naší vládou za peníze našich daňových poplatníků skončily v kom?

    1. Humanitární pracovnici mají pomáhat lidem potřebným, bez rozdílu pohlaví, rasy, náboženského vyznání. Pokud někdo diskriminuje, je ubožák stejný jako hop

  2. Hovořit o ruských šrapnelech v situaci, kdy AFU s oblibou parkuje svoje palebná postavení mezi paneláky, vedle škol a školek a u obchoďáků, je docela smělé. Navíc když je prokázáno, že některé paneláky a jiné civilní budovy si rozstříleli Ukrajinci sami.

 21. Každého zmařeného života je škoda.
  Dětského zvláště.
  To, co ti záchranáři dělají, momentálně na Ukrajině, je obdivuhodné.
  Ty lidi bolí stejně střepina z ruského granátu, jako střepina z ukrajinského granátu.
  Bohužel, některé bolí i střepina z českého granátu.
  Je potřeba co nejdřív uzavřít příměří a pak i trvalý mír.
  Trvalého míru na Ukrajině se dosáhne teprve až budou vyřešeny kořeny konfliktu.
  Hlavní kořeny se táhnou do r. 2014 a vedlejší kořeny do r. 1991.
  Ty nejstarší kořínky se táhnou až do doby před I světovou válkou.
  Sklízí se to, co bylo zaseto.
  Proto sejme mír a porozumění mezi všemi národy a národnostmi.

  1. Trvalého míru na Ukrajině se dosáhne pouze vyhnáním všech ozbrojených Rusů.
   Jinak to bude stejný „mír“ jaký jsme měli my mezi lety 1939-45.
   Moskalové jsou agresoři nemají na Ukrajině co pohledávat, jakékoliv ústupky Putinovi jsou nepřijatelné, takhle se ustupovalo Hitlerovi a jak to nakonec dopadlo.
   Bohužel lidi jako Vy nepropagují skutečná mír, ale jen ruský „mír“

     1. Smlouvy s Německém před 2.světovou měl kde kdo, Sověti naopak do sepisování smluv s Německem naskončili poslední a Hitler je stejně všechny porušil.

      1. Samozřejmě máte pravdu. Ten papír, kterým Neville Chamberlain mával po návratu z Mnichova byl „Anglo-German Agreement“, tedy spojenecká smlouva mezi Velkou Británii a Německem. Před tím ovšem mělo takovou smlouvu Polsko, které ji uzavřelo 26.1.1934. Podepsal ji Józef Lipski a Konstantin von Neurath, byla tedy podepsána na stejné úrovni, jako později smlouva Molotov-Ribbentrop.
       V rámci této smlouvy se odehrála i polská anexe Těšínska, Spiši a Liptova pár dní po Mnichovu. Ta byla možná jen se souhlasem Německa.
       Německo nemělo se Sovětským svazem spojeneckou smouvu, nýbrž toleranční smlouvu, která byla obdobou pozdějších smluv mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Jejich význam spočíval ve vyhnutí se vzájemné konfrontace. Podobnou dohodu měl Stalin s Churchillem a týkala se např. Řecka, kde Sovětský svaz ponechal Spojenému království volnou ruku při potlačování levicového hnutí.

   1. Trolíku Hopíku,
    mír je situace kdy se neválčí a neumírají lidi.
    Lepší ,,špatný mír“ než ,,dobrá válka“.
    Ten ,,mír“ jaký jsme měli 1938-1945 nám zařídili Francie a Anglie, kteří nás zradili, protože doufali, že nasměrují Hitlera na východ.
    To, že jsme ,,spadli“ do sféry vlivu Ruska a 41 let nám vládli komunisti, mají na svědomí stejné státy + USA, které se dohodli se Stalinem o sférách vlivu. Jinak by nám tu komunisti nevládli.

    Rusko je na Ukrajině agresor, zaútočilo bez mandátu rady bezpečnosti OSN.
    Je stejný agresor, jako USA a státy NATO, které napadly Srbsko, Libii, Irák, Sýrii…
    Předpokládám, že se shodneme, že představitelé těchto států by měli stanout před soudem, stejně jako představitelé Ruska.

    Trolíci, kteří to nechtějí vidět, jsou pokrytci a nemají (morální) právo do něčeho kecat.

  2. Úplně si to předávání medailí na krajském úřadě pod žlutomodrým flórem dovedu představit a ty zlé ruské šrapnely v ukrajinských batolatech jako porozumění mezi všemi národy, taky.

 22. Dobrý večer pane Vidláku.
  Nezpochybňuji potřebu pomoci potřebným.
  Nebudu psát A ani B, ani co moje rodina. Prostě potřebným je potřeba (v rámci možností) pomoci.
  A promiňte mi ten urejpaný dotaz.
  Ta válka nepřišla teď.
  Cit: Teď přišla válka. A tak v minulém roce udělali několik humanitárních misí na Ukrajinu, aby tamodtud odvezli zraněné a jinak postižené civilisty.
  Jak ti lidé fungovali v letech 2014-2022 na Donbasu?

  1. Řekli mi to takhle… kdyby byli v Kazachstánu a měli přístup do Ruska, jezdili by zachraňovat ruské děti. Člověk dělá, co může. Oni umí sanitku, umí hadičky, umí zařídit, aby pacient ten převoz přežil. Kam je pustí, tam pojedou.

   1. Při vší úctě k jejich práci, pane Vidláku, velmi si jejich práce cením.
    Domnívám se, že i v letech 2014-2022 se dalo dělat ledacos.
    Proto ta moje otázka.
    Znovu zdůrazňuji, ta válka nepřišla teď.
    A každá válka je vůl.
    Je mi líto každého života.

    1. Oprava:
     Každého ne.
     Třeba člověka, který se pokusil zmrzačit moje děti, nebo zabít či zmrzačit mne, mi líto nebude.
     Sám k tomu nikterak nepřispěji, ale tryznu rozhodně držet nebudu.

   1. Po úmrtí božského Káji poskytl azyl zdrcené vdově Ivance v nějaké vile na Karlovarsku, ta byla i s fotkou, psal Blesk. Ta vila vila byla tak mimo lidský rozměr, že mi to jméno utkvělo a když se objevilo v souvislosti s charitou toho Vítečka, zablikala kontrolka a moje názory jsou takové jaké jsou. I na božského Káju, o tom se ještě nediskutovalo, ale toho necháme spát.

     1. Možná to velkopanské chování Rusů specielne v Karlových Varech přispívá k nesympatiím Čechů k Rusku, ale privezly bližším zkoumání , je to Žid narozený v Rusku a to už je diagnóza s Ruskem jako takovým nesouměřitelná

      1. Lidé s podobným rodokmenem nyní ovládají zahraniční politiku Spojených států (Nulandová, její manžel Robert Kagan, její tchán Donald Kagan, její švagr Frederick Kagan, její švagrová Kimberly Ellen Kagan, která je šéfkou organizace Institute for the Study of War (ze které denně citují česká masmédia), Paul Wolfowitz (architekt války v Iráku) atd.
       Rovněž naprostá většina ruských a ukrajinských oligarchů. Pochybuji, že by Kolomojskij finančně podpořil Zelenského, kdyby nebyli stejného původu.

       1. Vysvětlivky: Jako kagani se titulovala, pod vlivem sousedních Chazarů, také kyjevská knížata, a to až do poloviny 11. století.

 23. Zajímavý článek.
  Zkusím udělat nějaké přirovnání a polemiku.
  Asi budete souhlasit, že pokud vás rozbolí zub, nebo třeba dostanete žlučníkový záchvat, nezajímají vás kecy okolo a chcete hlavně aby to přestalo bolet.
  A stomatolog, popř jiný odborník vám od této bolesti třeba pomůže.
  To je to okamžité utrpení, které zřejmě Vidlák popisuje.
  No, ale co když začne bolet jiný zub, co když se žlučník ozve znovu, a tady je třeba řešit prevenci a příčiny,
  A to mají oni až na dvacátém místě.
  Takže ano, odvrtejme zub ale začněme o chrup a sebe lépe pečovat, jinak se tyto bolesti budou opakovat.

  1. Hezky řečeno… dnešní článek je o zubařích, kteří zařídí, aby zub bolel o něco méně. Ale dát všechno do pořádku, to je úkol pro politiky a diplomaty.

      1. Panebože, oni jsou vyjmutí z běžné lidské existence prosperujícího života.. Oni můžou už žít vně. Buďme rádi, že to přežili a udržují při životě cizí lidi! Pardon, pardon

   1. Poblitici a diplomati/automati , jsou ty pravy neco napravit , kazdej vidi jak „napravujou“..
    /Prispevek zase na smazani/.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *